Záhada českého medicínského výzkumu

03. 01. 2009 | 10:11
Přečteno 7226 krát
Zabývám se výzkumem o výzkumu samotném. Konkrétně se snažím dopátrat toho, jak na tom vlastně český základní výzkum(3) ve srovnání s okolním světem vlastně je. Před časem jsem zde sdílel srovnání publikační produkce článků v odborných časopisech ve třech hlavních oblastech základního výzkumu. Když jsem se teď pustil do analýzy menších oborů, narazil jsem na záhadu v případě českého medicínského výzkumu. Docela jsem zvědav, zda má pro tu záhadu někdo z čtenářů blogů vysvětlení. Ale k záhadě samotné se musím dostat přes jistou osvětu pro širší obec čtenářů.


Hodnotit výsledky základního výzkumu není vůbec snadné. Zatímco o úspěchu komerční firmy vypovídá její zisk, základní výzkum se kvůli zisku až na výjimky nedělá a ani dělat nedá. Proto se ziskem úspěch a kvalita základního výzkumu nedá poměřovat. Nezbývá než hodnocení kvality výsledků základního výzkumu založit buď na (i) názorech vědců samotných nebo na (ii) ohlasu, které daný výzkum mezi vědeckou komunitou má. Záhada, ke které se za chvíli dostanu, jsem našel v tom druhém.

Ohlas vědeckých výsledků ve vědecké komunitě lze naštěstí poměrně dobře měřit - citační analýzou. Publikování výsledků základního výzkumu formou článků v odborných časopisech je ve většině vědních oborů hlavním kanálem sdílení nových poznatků.(6) Čím většího počtu citací ten který odborný článek, autor či země dosahuje, tím větší ohlas výsledky jejich výzkumy mají. Někdy sice může jít i o ohlas negativní, ale to určitě není dominantní jev. Ohlas lze potom považovat za míru přínosu k vědeckému poznání lidstva. Není to určitě měřítko dokonalé, ale při všech složitostech za něj buďme rádi.

Do velké míry platí, že čím větší je počet citací článků určitého časopisu, tím větší renomé daný časopis ve vědecké komunitě má. Téměř každý rozumný odborný časopis má potom takzvaný impact factor, který měří průměrný citační ohlas v něm publikovaných článků. A teď jsem od slíbené záhady již opravdu jen kousek.

Ve světové databázi Web of Knowledge jsem vyhledal všechny odborné články v medicínských odborných časopisech, které v roce 2006 publikovali vědci z České republiky. Samozřejmě jsem se díval i na další obory, ale tam jsem na tak velké záhady nenarazil. Všechny odborné medicínské časopisy jsem podle výše impact factoru, tedy jejich ohlasu, rozdělil do deseti stejné velkých skupin od 1 (nejmenší ohlas) do 10 (největší ohlas). Protože nevíme, co je vlastně hodně a co málo článků, srovnal jsem produkci s výsledky tří evropských zemí - Nizozemsko, Rakousko a Švédsko - velikostí srovnatelnými s Českou republikou, kde není mateřským jazykem angličtina.(1)

A konečně jsme u slíbené záhady. Představuje ji uvedený graf. Na vodorovné ose je oněch 10 skupin časopisů srovnaných vzestupně podle jejich ohlasu t.j.renomé ve světové vědecké komunitě. Výška sloupců odpovídá prostému počtu článků.(2) Zdůrazňuji, že rozdíl v renomé a kvalitě publikovaných článků mezi skupinou číslo 1 a 10 je obrovský(3) a mnohem větší než se z grafu může zdát. Strohá čísla říkají, že česká medicína co do počtu článků za třemi zeměmi zaostává a v ohlasu zaostává až propastně.

Srovnání počtu odborných článků českého medicínského výzkumu v roce 2006
Srovnání počtu odborných článků českého medicínského výzkumu v roce 2006


Jak si tak propastný rozdíl vysvětlit? Napadají mě nejrůznější možné odpovědi:
a) Jsou výsledky českého medicínského výzkumu publikovány jinde než je ve světě běžné (v mezinárodních časopisech)?
b) Je český medicínský výzkum lepší než naznačuje graf, ale z nějakého důvodu ho nesdílíme se světem?
c) Světová vědecká komunita se o výsledky českého výzkumu z nějakého důvodu nezajímá?
d) Český medicínský výzkum je skutečně popelkou a světové výsledky jsou výjimkou? Co je potom důvodem? Špatné podmínky pro tuto vědeckou práci? Nezájem odborníků dělat tuto práci?
e) Udělal jsem snad někde nějakou nějakou zásadní chybu při výpočtu?
Ale která z odpovědí je ta správná nevím. Ví to někdo z vás?

Čtenářům, které tato záhada zaujala, mohu nabídnout její pokračování. Podívejte se do poslední (ale klidně i loňské a předloňské) Analýzy vědy, výzkumu a inovací v ČR. Konkrétně na stránku č.87. Jsou tam uvedeny tzv. RCIO - Relativní citační indexy (4) pro český medicínský výzkum (viz.obrázek). Ve většině medicínských oborů pro ČR vycházejí vysoké nebo dokonce extrémně vysoké RCIO. Například hodnota RCIO = 900% pro všeobecné a interní lékařství v ČR říká, že světový ohlas průměrného českého odborného článku v tomto oboru je 9x vyšší než je ve světě běžné.

Zdroj: Analýza VaVaI 2008
Zdroj: Analýza VaVaI 2008


To vypadá nádherně. Moc to ale nekoresponduje s tím, co uvádí můj graf? Nebudu pointu hned prozrazovat, ale něco naznačuji v poznámce (5).


------------------------------------
Poznámky
(1) Angličtiny je dnes lingua franca vědy a techniky.

(2) Počty článků autorů z ostatních zemí jsou převáženy tak, aby velikostí populace odpovídaly České republice.

(3) Základní výzkum je definován jako činnost vědců a jiných lidí, kteří svá zkoumání provádějí bez vědomých cílů jiných, než je touha odkrýt tajemství přírody. V moderních programech průmyslového výzkumu a vývoje není základní výzkum (někdy nazývaný čistým výzkumem) obvykle zcela „čistý“; je obvykle směřován ke generalizovanému cíli takovému, jako je výzkum technologických hranic, který slibuje pokrok v daném odvětví. Příkladem je výzkum štěpení genů nebo klonování v laboratořích farmaceutických firem.

(4) Relativní citační index vědního oboru (RCI) porovnává úroveň bibliometrické kvality publikací daného státu v daném oboru s průměrnou světovou úrovní daného oboru. Podíl citačního indexu státu v jednom vědním oboru a průměrného světového citačního indexu v tomtéž oboru vynásobený 100. Relativní citační index vědního oboru daného státu roven 100 tedy znamená, že se jedná o průměrnou světovou bibliometrickou úroveň.

(5) RCIO je průměr.

(6) Ve většině oborů základního výzkumu jsou publikace v odborných časopisech hlavním kanálem šíření nových poznatků. V medicíně se cca 75% výsledků šíří formou článků v odborných časopisech a mnou použitá databáze jich postihuje cca 80%, takže mnou uvedené údaje popisují přinejmenším cca 60% toho, co se v oboru děje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

petr99 napsal(a):

ve skupine 1 temer dominujeme :)
03. 01. 2009 | 13:50

twardowski napsal(a):

Kdo si tady muze DOVOLIT delat vyzkum? A proc ho tady delat, kdyz v zahranici jsou lepsi podminky?
03. 01. 2009 | 14:17

Láďa napsal(a):

Tam kde plati pravidlo "publish or perish" jsou lide motivovani k tomu soustredit se jen na tuto zjednodusujici metriku. Kuprikladu tak ze prumerny pocet autoru vedeckeho clanku utesene roste - tady se vypomuze kamaradovi, tam se udela oko u toho kdo umi vyjednat grant.
03. 01. 2009 | 15:04

prirodovedec_II napsal(a):

To autor:

Proc se divite? To Vam na odpoved nestaci citacni analyza ve Vasem oboru? Domnivate se, ze clovek s cistou citacni nulou (Herr dozent
J.Havel) muze byt "stinovym" ministrem skolstvi? A jeste smutneji, jak muze byt
vysokoskolskym ucitelem? Proc by ta hruza
mela byt soustredena do oboru ekonomii??
03. 01. 2009 | 15:05

Boleslav D. napsal(a):

Autor:

Bohuzel mate zrejme pravdu; nechapu, kde se mohly vzit ty optimisticke udaje o stavu ceskeho klinickeho vyzkumu v tom materialu RVV, take jsem se tomu divil...
Mimochodem, ktere vsechny casopisy (ktere clustery) jste zavzal do sve analyzy vy?

Materialni podminky pro vyzkum (na mnoha ustavech AV a fakultach) se v poslednich cca 10 letech vyrazne zlepsily (letos dava stat na vyzkum a vyvoj cca 25 mld, v roce 1996 asi 6.6 mld); prece jen ale asi nejakou dobu trva, nez se to projevi. Je ale fakt, ze to trva uz nejak moc dlouho...
Myslim, ze hlavni problem je, ze na vedeckou produktivitu tady nikdo moc netlaci, ze je tady porad prilis mnoho "zab na prameni".
Vzdycky jsem si myslel, ze by to chtelo nejakeho energickeho ministra vyzkumu V&V, ktery by s tim tady pekne "zatocil". Ale kdyz clovek vidi, jak jsou jsou obsazovana ministerstva (podle politickeho klice, nikoli odbornosti - viz ta hruza, ktera se děla na MSMT), tak si rika, ze tudy cesta take nevede...

..
03. 01. 2009 | 15:29

Martina K napsal(a):

Domivam se, ze kdybyste vytvoril dalsi skupiny s IF 0.1, 0.2, 0.3...Byli bychom mistri.
Napada me, ze medicina a veda je v CR az extremne oddelena. Lekari se jen vyjimecne zapojuji do vyzkumu a ti, kteri vystudovali medicinu a venuji se vede, medicinu nepraktikuji temer vubec. Cest a obdiv patri vyjimkam.
03. 01. 2009 | 15:38

prirodovedec napsal(a):

Martina K: Na ose x jiz ma zahrnute take IF, ktere zadate. Pouze provedl decilove trideni.

autor, prirodovedec II, Boleslav D.: Prosim Vas nez zase podlehneme dalsi panice, doporucil bych Vasi pozornosti nektera fakta:

1) Delit vysledky poctem obyvatel podle nema smysl.

Nedelil bych ani poctem vedcu,
ale spise objemem penez v uvedenych zemich. Protoze vyzkum je bud drahy ci levny.

Kopiruji z minule:

Pokud uvazujeme OECD Main Science and Technology Indicators (MSTI): 2007/2 edition najdeme tam nasledujici cisla:

Pocet obyvatel cca:

Austria 8
Czech Republic 10
Netherlands 16
Sweden 9

GDE on R&D (mil.PPP)
Austria 8015
Czech Republic 3526
Netherlands 9991
Sweden 11802

Lze cekat, ze pro lekarsky vyzkum budou zrejme platit priblizne i tyto proporce.

Uvedme jeste:

N.of researchers (FTE) (mil.PPP)
Austria 30452
Czech Republic 26267
Netherlands 40442
Sweden 55729

A nyni, kdyz odhadneme pribliznou
hodnotu (vysku sloupce)
ve vyssich kategorich grafu
autora v nasobcich CR:

Austria 5
Czech Republic 1
Netherlands 9
Sweden 8

Pokud to prepocitame pres GDE,
dostavame cca:

Austria < 2
CR 1
Netherlands cca 9
Sweden cca 3

Myslim, ze jiste souvislosti jsou zrejme.

Jedna se tedy podle mne o manipulaci v neprospech CR a samozrejme ve prospech reforem :). Autor by to mel vedet a zohlednit, jiz to zde bylo pripominkovano, kdyz srovnaval podobne ekonomicke obory zemi. Zatim tedy prokazal spise neschopnost se poucit:

http://blog.aktualne.centru...

Ucastnil jste se diskuse i Vy pane kolego Boleslave D., cili doporucuji vse tam osvezit, myslim, ze to sem muzeme dat pres kopirak.

2) Zrejme ma pravdu prof.Zlatuska jinde, kdyz tvrdi (viz tez Sobel a dalsi), ze citace konkretnich clanku (viz material RVV) a prace s IF casopisu se "ponekud" lisi. Tolik ted k rozdilu mezi oba grafy. Vliv zname asymetrie histogramu citaci (viz zluty graf) na prumer je samozrejme bizarni a oglosovan jiz v tom Sobelovi.
03. 01. 2009 | 17:29

jogín napsal(a):

Jednoduché, lékař zapřažený na ekonomicky významném pracovišti, třeba Homolka, nemá čas na opravdovou vědu a může publikovat jen case reports- a s tím se dostane do sborníku a ne do pořádného žurnálu. Ale špitál vykazuje výdělky. Tlak na ekonomiku lékařskou vědu nepodporuje.
03. 01. 2009 | 18:07

jogín napsal(a):

Ekonomický dodatek- slušný grant dělá kolem 600k ročně pro 3 lidi, tj 2-3 implantace defibrilátoru, to se stihne za odpoledne.
03. 01. 2009 | 18:22

scientist napsal(a):

jogín to trochu nakous: dost podstatný vliv má "publikační kultura" tj. co je akceptováno v místním vědeckém společenství jako standardní podoba výstupů. Pokud neexistuje tlak na publikování v IF časopisech, tak halt není důvod se snažit.

Vlivným faktorem je taky publikační zázemí v té které zemi. Kolik IF časopisů má medicína v ČR a kolik jich mají v těch srovnávaných státech? (já to nevim)

S tím i souvisí "prosíťování" výzkumných center s těmito časopisy, protože -bohužel- rovný přístup do IF časopisů je nedosažitelný ideál, zvláště u průměrných textů, kterých je z definice většina.
03. 01. 2009 | 20:05

denda napsal(a):

to scientist:

Ono "prosívání" je zásadní omezení.
Musí se někde začít, je vidět že na té nejnnižší úrovni se už něco děje...
40. let odtržen...
Dále pak suport publikování. Nevím jak kdo, já sice anglicky umím slušně, kolega (5 let v GB)velmi dobře, ale jazykově článek do IF.... nepřipadá v úvahu, vrátil se nám 2x než jsme najali profíka, pořádně drahého...
03. 01. 2009 | 21:34

jirizlatuska napsal(a):

"Zabývám se výzkumem o výzkumu samotném."

Proc tedy nespocitate a nesrovnate primo statistiky zalozene v danem obdobi na citacich individualnich clanku a misto toho si hrajete s rozdelovanim podle IF, ktere stejne korektni vysledek nedava? Pracujete s prumery v situaci, kdy mate silne asymetricka statisticka rozdeleni a ocasy tech charakteristik to samy zkresli (viz prirodovedcem citovany Sobel [oprava ex post: minil jsem necitovaneho Seglena]) tak, ze dekonstruovat z nekorektne spocitanych dat odpovedi na polozene otazky muze byt nesnadne nebo nemozne. (Na podzim pro britsky vyzkum tyden co tyden publikoval srovnani zalozene na citacnich datech britsky Times Higher education. U nas se o to z lidi s pristupem k tem datum a odpovednym za analytiku vladni "reformy" nepokusil nikdo.)

Autor ma aspon hypoteticky nejlepsi predpoklady mezi lidmi ve skupine RVV ke zpusobu hodnoceni vyzkumu udelat to hodnoceni matematicky korektne. Jako nemensi zahada mi prijde, ze to z dat, ktere maji v RVV k dispozici, neudela.

Napada mne otazka, zda jsou vubec ekonomove zvykli pracovat se statistickymi rozdelenimi? Pripomina mi to totiz clanek z Wall Street Journal z 11. srpna 2007, kde se tehdejsi sef kvanititativnich analyz investicnich strategii v Lehman Brothers pan Matthew Rothman podivoval, ze se behem tri dnu daly na financnich trzich veci, ktere podle jejich modelu mohly nastat jednou za 10 000 let (http://online.wsj.com/artic...). Tahle extrapolace byla samozrejme kardinalni pitomost vychazejici ze spatneho uziti velmi asymetricke statistiky (o frekvencich citaci se ale podobne vi, ze jsou silne asymetricke).

V analyze vedeckych dat k zadne katastrofe ze spatne zpracovanych hodnoceni nedojde, financni trhy jsou oproti tomu nesmlouvavejsi a lehman Brothers uz mji sve za sebou.

Metodiky korketniho zpracovani citaci jsou znamy a v zahranici se pouzivaji. (Jsou znama i omezeni mechanickeho pouziti vsledku z nich ziskanych, ale to pominme, protoze toho se otazky v blogu netykaji).

Proc se aspon na fixnim vzorku produkce nepracujete s korektne zpravovanymi udaji namisto odvozenin z zharakteristik, ktere se nechovaji pouzitelne? To mi prijde jako vetsi zahada, nez ty, ktere vznasite v blogu.
04. 01. 2009 | 08:02

jogín napsal(a):

Tlak na publikace v IF časopisech existuje a výsledky jsou cítit, zkuste si dát na Pubmed třeba Tachezy J, co vede výbornou zdejší partu a dohledejte nebo odhadněte si impakty v čase. Jenže pravdu má taky Denda, nejdřív musíte vybudovat renomé, než se dostanete do vysokých impaktů a konkurence je jako kudla. To pěkných pár let trvá. O angličtině nemluvě, když píšu článek, lítám čůrat po půl hodině, jako starší generace jsem byl venku než 3 měsíce. Zkrátka se efekty nedají čekat za rok, ale za 5-10 let.
04. 01. 2009 | 11:52

scinetist napsal(a):

to jogin: je "tlak" a "tlak". Nám v institutu pravidelně "mejou hlavu" ať pravidelně publikujeme v IF časop. Tlak je velký, lidi jsou už otrávení.
Jenže kolega z jiného oboru na stejné fakultě mi lakonicky sdělil, že jejich doktorandi před obhajobou MUSÍ mít v IF časop. článek. Pokud to obor umožňuje (tj má dostatek časopisů a je to tedy v principu realizovatelné) pak lze lidi k pravidelnému publikování dotlačit bohužel spíše striktním příkazem než jen apelem :(

ta ANJ je skutečně také zásadní věc, zvlášť v humanitních a sociálněvědních oborech - o tom se medikům nebo přírodovědcům ani nezdá. Na VŠ nejsou zázemí, která by dělala jazykové korekce a ještě jsem neviděl přeložený text od placeného profesionála, který bych nemusel opravovat. Pochybuju, že by naše moudré hlavy v RVV vůbec napadlo, že české vědce na startu handicapuje i příšerné střední školství, které nemůže zaplatit dobré učitele nebo´ti co jazyky umí se povětšinou živí v privátní sféře. (a řada "angličtinářů" z pedagogických fakult, to je taky kapitola sama pro sebe.)
05. 01. 2009 | 00:57

omega watches napsal(a):

The Omega Constellation series designed for women is released for years ago,Now women is still like omega watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy