Eurovizi vyhrál hlas Džamaly a příběh vyhnání krymských Tatarů

17. 05. 2016 | 10:47
Přečteno 3976 krát
Umění nebo politika?

Vítězkou prestižní hudební soutěže Eurovize se stala ukrajinská zpěvačka krymskotatarského původu Džamala - s písní nazvanou „1944“. Silný a krásný hlas zpěvačky strhnul posluchače. Text a hudbu Džamala napsala pod vlivem vyprávění svých prarodičů, kteří byli Stalinovým rozhodnutím společně se stovkami tisíc dalších krymských Tatarů koncem druhé světové války vyhnáni z Krymu. V průběhu několika let po deportaci zemřela přibližně polovina vysídlených Tatarů kvůli nelidským podmínkám během cesty, hladu a nemocem.

Proč 1944?


18. květen 1944 je nejčernějším dnem historie krymských Tatarů – tehdy začala jejich násilná deportace z Krymu. V ten den ozbrojenci z NKVD přijeli do každého domů, dali rodinám necelou půlhodinu na přípravu, naložili do náklaďáků a odvezli na nejbližší nádraží k vlakům. Nemohoucí a vzpurní Tataři byli na místě zastřeleni.

Džamalina prababička byla s pěti dětmi v noci násilím namačkána do přeplněného dobytčáku s malými zamřížovanými utemněnými okýnky a poslána do střední Asie. Přibližně deset tisíc vyhnanců dvoutýdenní cestu vlakem bez jídla a vody nepřežilo. Prababičce Džamaly zemřela v náručí nejmladší dcerka. Vlak jel přímo a nezastavoval, během jediné zastávky v kazašské stepi těla zemřelých byly vyhozeny z vlaku bez pohřbu. Pradědeček Džamaly, po kterém má zpěvačka jméno, byl tehdy vojákem Rudé armády a padl v druhé světové válce.

Rodina Džamaly stravila v deportaci skoro padesát let, z toho 13 let přežívala v nuzných podmínkách ve speciální osadě za ostnatým drátem bez občanských prav.

Rozsudek kolektivní viny jako nástroj genocidy podle Hitlera a Stalina

Evropou tehdy obcházelo strašidlo - strašidlo kolektivní viny, kterou stvořila oficiální propaganda obou totalitních režimů - Sovětského Svazu a Třetí říše. Mýtus „kolektivní viny“ velkých sociálních skupin a celých národů zbavuje společnost a jedince zodpovědnosti za spáchané zločiny na příslušnicích „nespolehlivých“ etnik, potřeby přemýšlet a soucítit s jinými lidskými bytostmi. Uvolňuje cestu nenávisti, umožňuje přesidlování celých národů, etnické čistky a genocidu. Celkem totalitní sovětský režim deportoval z Krymu mimo 200 tisíc krymských Tatarů přibližně 70 tisíc Řeků, 60 tisíc Němců, 13 tisíc Bulharů a další etnické skupiny.

Záminkou deportace Tatarů z Krymů byla domnělá kolaborace některých národnostních menšin s nacisty. V roce 1944, kdy Rudá armáda vyhnala německé okupanty z Krymu, poskytl tehdejší vrchní komisař NKVD Lavrentij Berija, trpící osobní záští vůči Tatarům, zfalšované nesmyslně vysoké počty údajných tatarských kolaborantů s nacisty přímo Stalinovi. Na základě těchto nepravdivých údajů a udání o kolaboraci jednotlivců byl osud krymských Tatarů zpečetěn. Celý národ byl označen za „zrádce vlasti“.

Hrdinové bez domova

Ve skutečnosti desítky tisíc Tatarů bojovaly na frontách druhé světové války a zúčastnily se partyzánského boje na Krymu. Nacisté vypálili za pomoc partyzánům více než stovku tatarských vesnic a vyvraždili více než šest tisíc příslušníků těchto původních obyvatel poloostrova.

Do sovětské armády během války narukovalo 60 tisíc příslušníků tohoto nevelkého národa, 8 z nich obdrželo vyznamenání hrdina SSSR, 20 tisíc Tatarů ve válce pádlo. Ale desítky let se tvrdilo, že krymští Tataři kolektivně zradili vlast. Po válce i hrdinové krymskotatarského původu, kteří statečně bojovali v Rudé armádě proti nacismu a získali vysoká vyznamenání, byli přímo z fronty posláni do vyhnanství podle principu kolektivní viny.

„Tanky – vaše, písně – naše!“

Hned po finále Eurovize 2016 se v ruských mediích vyrojily teorie, že vítezství Džamaly bylo „protiruským“ politickým spiknutím v reakci na anexi Krymu, ačkoliv příležitost hlasovat mělo více než 200 milionů televizních diváků po celé Evropě a pravidla soutěže nepovolují hlasovat zástupci vlastní země. I když v písni s názvem „1944“ není žádná zmínka o ruské okupaci Krymu z jara roku 2014, ani o útlaku a opětovném exodu krymských Tatarů z historické vlasti – Krymu po anexi Ruskem, Moskvu rozlítilo ukrajinské vyslání Džamaly do Eurovize. Ruští zástupci dokonce žádali vedení soutěže, aby zakázalo píseň Džamaly, protože má „politické zaměření“. Ruský internetový portál ''Gazeta.ru'' obvinil ukrajinské elity z využití zpěvačky k nastolení „krymské otázky“. Nynějšímu ruskému režimu vadí jak zmínka o zločinech stalinismu během „Velké vlastenecké války“, tak i mezinárodní zájem o aktuálním dění na Krymu a na Ukrajině.

Umění nelze redukovat na politické pikle

Porota na stížnosti Moskvy nereagovala: song není věnován politice jako takové, ale silnému lidskému příběhu a především je mimořádným uměleckým dílem. Opravdové umění čerpá dramata ze života samého, který vždy převyšuje jakýkoliv dobový politický kontext. Žádost Moskvy byla všeobecně shledána absurdní. Stejná reakce by následovala, kdyby Praha protestovala proti německému umělci, který by se pokusil zhudebnit stesk po vlasti své prababičky, odsunuté po druhé světové válce z Československa. Skutečné umění stojí na silných emocích, citech, životních zlomech a nepodléhá zákazům. Osudy celých generací nelze redukovat na primitivní politická schémata.

Ruský vicepremiér o Eurovizi 2017: „Pošleme je někam…“

Dalším políčkem Rusku je fakt, že příští ročník pěvecké soutěže Eurovize se bude konat na Ukrajině. Mimo obav, zda to nebude pro celou soutěž „nebezpečné“, se v Rusku ozvaly hlasy, jak evropskou soutěž ve stále nepřátelském Kyjevě pořádně „osladit“. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na Facebooku navrhl vyslat na Ukrajinu v příštím roce Sergeje Shnurova, frontmena skupiny "Leningrad", který nemusí vyhrát, ale dokáže všechny „poslat někam.“

Krymští Tataři dnes: nechtění ve vlastním domově

Mezitím se stále zhoršuje situace těch krymských Tatarů, kteří se po rozpadu SSSR legálně vraceli do své historické vlasti a znovu tam vybudovali domovy. Na poloostrově nyní žije čtvrt milionu Tatarů z celkového počtu zhruba 2,3 milionu obyvatel. Většina z nich zachovává věrnost Ukrajině a podle svých slov zažívají po ruské anexi poloostrova útlak, zastrašování a porušování lidských prav. Nečekané prohlídky úředníků a policie jsou pro Tatary každodenní realitou. Pokud se postaví proti ruské okupaci Krymu, jsou zatčeni. Krymská prokuratura v únoru 2016 postavila mimo zákon medžlis, neformální parlament krymských Tatarů.

Vedoucí představitel medžlisu Mustava Džemilev, který byl přítelem Václava Havla a veřejně odmítl okupaci Československa v roce 1968, nyní žije na Ukrajině a dle rozhodnutí ruských úřadů nesmí do své vlasti. Podle ruských úřadů „podrývá obranyschopnost Ruské federace.“ Pro Mustafu Džemilova, který si za své snahy o návrat krymských Tatarů na Krym strávil sedmnáct let ve vezení a pro tisíce dalších Tatarů znamená anexe Krymu Ruskem bolestivou ztrátu znovu nabyté vlasti.

Je to Rusko, kdo skutečně porušuje mezinárodní pravo

Pozornost, kterou přitáhla Džamala k osudu své rodiny a svého národa, Moskvě vadí. Ale místo napadání pravidel mezinárodní soutěže Eurovize by Rusko samo mělo dodržovat mezinárodní dohody a úmluvy, nikoliv jen „zákon silnějšího“. Anexe Krymu byla zločinem proti mezinárodnímu právnímu řádu nesrovnatelně větším, než údajný přestupek poroty hudební soutěže proti pravidlu „apolitičnosti“ Eurovize.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy