Hrdinové dneška aneb Krize odložena na později

14. 02. 2011 | 17:24
Přečteno 8568 krát
Konečně přichází chvíle, kdy naše vláda může ukázat, jak bojuje za dobro občanů. Staví se jednoznačně na naši stranu proti vydřidušským doktorům. Usilovně a odvážně řeší krizi, kterou doktoři svým bezohledným a sobeckým jednáním způsobili. Až za pár dní nadejde okamžik pravdy, vyřeší krizi způsobem, za který by se nestyděl ani Hollywood. Včetně nouzového nasazení armády a zbývajících doktorů za hranice jakékoliv trestní odpovědnosti. Jsme zachráněni.

Nemocniční péče je totiž naším právem. Doktoři jsou povinni ji poskytovat podle našich potřeb. Být doktorem v české nemocnici je poslání. Poslání, které se musí vykonávat bez ohledu na odměnu, bez ohledu na pracovní podmínky, bez ohledu na to, kolik si vydělávají kolegové v soukromém sektoru nebo v zahraničí. Poměřování vlastního přínosu a finační odměny podle tržních zákonů se totiž na naše nemocniční doktory nevztahuje. Platíme si drahé přístroje a léky. Chápeme, že dodavatelé i manažeři mají nárok na zisk. Ale nemocniční doktoři ve veřejném sektoru nechť laskavě slouží a jsou rádi, že jsme je nechali zadarmo vystudovat.

... Tak by mě zajímalo, kolik talentovaných gymnazistů se bude v blízké budoucnosti hlásit na studia medicíny ... s touhou stát se uznávanými specialisty v českých nemocnicích.

... A jaký že je plán naší vlády v časovém horizontu, který se počítá na roky spíše než dny a týdny?


A nebo už bude budoucí dopad současných krizových řešení na naše zdravotnictví problémem nějaké jiné vlády?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Paní Brixi, tento příspěvek je pod Vaši úroveň. Spor vlády s akcí D-O je nyní přeci o tom, zda navýšení mezd nemocničních lékařů o 1,5miliardy v letošním roce je dostačující.
14. 02. 2011 | 17:31

baudy napsal(a):

Paní Brixi - opět za jedna, není co dodat..
14. 02. 2011 | 17:31

Petr Hloch napsal(a):

Paní Brixi,

i tento článek bude příliš složitý, aby lid obecný pochopil. Zejména proto, že obsahuje ironii, a protože dle nepsaných pravidel internetu musí být ironie vždy označena "smilem", vyvolá leda tak diskuzi o tom, zda-li bude mít armáda pro zásah dostatečnou kapacitu.
14. 02. 2011 | 17:33

Xavier napsal(a):

Tleskám vestoje!!! Prosím, nevíte někdo, jak tu vládu co nejdříve poslat do historie?
14. 02. 2011 | 17:34

AC napsal(a):

Xavier

Jak vidíte, posílá se sama A celkem úspěšně.
14. 02. 2011 | 17:41

Petr Havelka napsal(a):

Tak tak paní Brixi,

napsala jste to krátce a přesně.

Chtěl bych jen dodat ohledně sester, pokud si dobře pamatuju, kdysi se jim jednorázově přidávalo a doktorský stav sice zvedl obočí, ale byl rád, že se sestrám přidalo. Dnešní situace je uměle vytvořena ze strany vlády, tlačí se na závist, myslíte doktorů, kdepak, na naši závist :)
14. 02. 2011 | 17:42

zdenekb napsal(a):

Děkuji, děkuji, děkuji...

Zlatá slova, za něž to velmi rychle schytáte.
Zírám, kolik lidí (údajně 70%) tyto věci nechce chápat a kolovrátkují cosi o SPROSTÝCH VYDĚRAČÍCH.

Asi, že se nechali vyděsit vládou, jejíž žertovný předseda před volbami vystupoval pod heslem ŘEŠENÍ MÍSTO STRAŠENÍ.

Zdraví, ZB.
14. 02. 2011 | 17:50

zdenekb napsal(a):

Xavier:

Poslat "do historie"? Zajímavý způsob, jak obejí kodex diskutujících... ;o). Jinak mám pro vás špatnou zprávu - volbami nebo převratem. Ani jedno na obzoru nevidím...
14. 02. 2011 | 17:52

Luba napsal(a):

Paní Brixi,
uznáváným specialistou se nestane nikdo, jehož základní charakteristikou je hrabivost.

Výtečnými specialisty se mohou stát jedině tací, co zprvu byli pokornými dělníky medicíny. A byli jimi tak deset let.
14. 02. 2011 | 18:00

AC napsal(a):

zdenekb

No vidíte, já zase ano. Nejprve volby co nebudou k ničemu a pak to druhé. Hezky popořadě:-)
14. 02. 2011 | 18:01

Anička z Kuřimi napsal(a):

Vážení, ještě 3 roky vydržte,
my - 118 máme svý jistý. Následně postrašíme komunistama a jiným bubákem alá Řecko a budeme mít další 4 roky jistý ...
14. 02. 2011 | 18:02

stále rebel napsal(a):

Problémy se začnou řešit, až neobolševék pochopí, že nestačí urvat moc, ale že je především potřeba získat důvěru společnosti. V demokracii nelze vládnout silou. Ti, co se o to pokoušejí, nadělají hodně škod.
14. 02. 2011 | 18:03

Cech napsal(a):

Snažil jsem se pod několika blogy počínaje paní Bezděkovou ukázat na hybnou sílu dehonestace lékařů.
Hybnou silou, která odstartovala lékaře je náš milovaný pan Drábek, který se do toho pustil zřejmě po dohodě s managementem pojišťoven.
Protože to co vyrejžuje na doktorech stejně neslouží nikomu jinému než pojišťovnám.
Děkuji za článek je vidět,že je napsaný jedním dechem.
Protože u nás je všechno jinak, po Česku s ohledem na mafi-repu.
14. 02. 2011 | 18:03

ctenarvk napsal(a):

Z clanku >Doktoři jsou povinni ji poskytovat podle našich potřeb<
Ne nejsou. Ale urcite nebudou mit obdiv za akci, kterou odstartovali velkou lzi ("Odchazime do zahranici"). Akci, ve ktere se snazili utocit na city s cilem dostat vladu a ministerstvo pod tlak vylekane verejnosti ("Nas exodus, vas exitus?"). Akci, ve ktere (mozna az nechtene) poukazali na fakt, ze jsou schopni po odslouzenem prescase (nekdy trvajicim i vice nez 12 hodin) bez skrupuli osetrovat pacienty (jsou to proste nadlide s extremni fyzickou kondici - Mimochodem k tem prescasum musi byt dva: jeden narizuje/toleruje a druhy souhlasi. Nikdo je nemocnici v retezech nedrzel).
Kdyz se oprostime od ruzneho emocniho balastu, mozna bude pravda velmi jednoducha. Prescasova prace typu prospim noc v nemocnici a kdyz budu mit smulu, tak mne jednou za noc vzbudi (jinak viz. ma poznamka o fyzickych nadlidech) je pomerne dobre honorovana. Od 1.1.2012 bude smernici EU zakazana (vyrazne omezena). Proto je nutno dostat tyto penize do zakladni mzdy. A o tom to vsechno je.
14. 02. 2011 | 18:07

Targus napsal(a):

To Hana Brixi:

Ještěže se nedá po internetu fackovat, aní Brixi. To bych Vám musel ze svého kopit nejmíň přilbu. Takovou tu integrální, kde i líc je chráněn před úrazem.
A na plexisklo stěrače, plivat budou taky...
14. 02. 2011 | 18:09

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, pekne, ale s tou vypomoci armadou si nejsem, je jeste v zive pameti 'uspesny' presun 4 transporteru do Prahy (z nichz dojel bud jeden nebo dva a to jeste musely byt dovezeny, ale jako barikada misto panelu dobre... ;)) nebo bombardovani pole nedaleko dalnice odpadlym kulometem. Mel bych jiste obavy aby mi v dutine brisni, pod odstraneni slepeho streva, nezapomeli treba dymovnici... ;).

PS. nebylo by fajn se mrknou na vysi mesicnich a rocnich odmen managementu tezke zkousenych nemocnic?
14. 02. 2011 | 18:10

LANDA napsal(a):

Vždyť být politikem je také poslání a politik jej vykonává bez ohledu.
Budoucí dopad současných krizových řešení nebude problémem budoucí vlády, ale bude problémem občanů.
14. 02. 2011 | 18:11

Targus napsal(a):

To cetenarvk:

Já se těším, až budete ve špitále skučet a sestřička vám příjde osušit čílko od smrtelného potu a svlažit ret douškem vody, načež prohlásí:
doktor tu není, voe, buď vydržíš do rána nebo máš smůlu, ale hlavně mi tu neskuhrej, nejsi tu sám a rušíš mě v nočním chrápání.
14. 02. 2011 | 18:13

Suchec napsal(a):

Ten z Tábora a Luba:

Pánové, vulgární materialismus v podání zastánců svobodného trhu je nádhera.
Závidět se nemá. Ale léčit to nejde.
Směji se ještě teď.
14. 02. 2011 | 18:14

hoven napsal(a):

to je velice laciné napsat takový ironický rádobymoudrý blábol. nicmeně pořád platí, že zdroje financování veřejných služeb jsou limitované příjmy státního rozpočtu. před tímto velice jednoduchým faktem se nedá nikam utéct. to levicové blábolení nemá žádnou hodnotu. já bych si taky přál, aby se stát dokázal o všechny postrarat, je to pěkná představa. ale realita je bohužel jiná. pokud se policajtum ubralo 10%, proč by se mělo přidávat doktorum. to není otázka toho, jestli si to zaslouží nebo ne , samozřejmě , že si to zaslouží, to je potázka toho, že na to stát nemá peníze. levičáci umí krásně žvanit o sociálním státě, nikdo z nich ale nepřijde s myšlenkou odkud ho financovat. věty pro slabomyslné typu "zdroje jsou" nestačí. veřejný sektor pouze generuje dluhy. lidi nechtějí dopadnout jako v řecku nebo madarsku, ale už nikdo není ochotný pro to něco udělat. všichni vedí, že se musí šetřit, ale všichni si myslí, že jenom u těch druhejch. vláda nesmí ustupovat, jinak nemělo žadný smysl volit pravici.
14. 02. 2011 | 18:20

Ládik!!! napsal(a):

Organizovaný "exodus" - lákařů, potom policajtů, hasičů, učitelů a všech lidí ze státní správy musí mít všehoschopného organizátora. Co je cílem takových masových akcí? Chce to hlad a bídu, 30% nezaměstnaných, jinak budou hodnoty pořád pokřivené.
14. 02. 2011 | 18:24

zdenekb napsal(a):

hoven:

to je velice laciné, psát rádobymoudrý blábol o limitovaných příjmech státního rozpočtu, když obden praskne na některého z vládních koalů nebo krajských pohlavárů, že "zdroje PRO VYVOLENÉ opravdu jsou..."
Policajtům se ubralo, učitelům přidalo - to jste vynechal. Pokud si to lékaři zaslouží, čekají už zatraceně dlouho.

Veřejný sektor (pokud funguje) generuje především služby. A to i pro soukromý sektor, který se pak může díky tomu prsit, jak on generuje pouze zisk... ale slabomyslným takové věty stačí, jinak by pro ně nemělo žádný smysl volit pravici.
14. 02. 2011 | 18:27

ctenarvk napsal(a):

Pro Targus
Muzete mi prosim vysvetlit, jaky bude mit moje skuceni vztah k lekari casto popisovane situaci: "Odslouzil/a jsem si v pondeli sluzbu od 8 do 16, v 19 (nekdy uz v 16) nastoupil/a dalsi sluzbu do 8 do rana. V utery od 8 jsem mel/a svoji "normalni" sluzbu.
Vylepsena varianta je: od 19 nastupuji jako OSVC (omlouvam se, uz si presne nepamatuji, jak sluzbu stejneho lekare jako soukromnika-nezamestnance presne uvadeji) do 8 do rana a v utery od 8 ......
Myslim si, ze z takove posloupnosti sluzeb ma profit predevsim lekar. Pacient (zejmena v "utery") rozhodne ne.
14. 02. 2011 | 18:29

Duroy napsal(a):

To Hoven: No, já bych u pravičáků očekával, že budou důsledně kontrolovat každou vydanou korunu. Třeba budou znát počty lékařů, třeba budou vědět, co a kolik a hlavně komu, která zdravotní pojišťovna hradí náklady.
Žijeme pátým rokem v pravicovém období, a nějak jsem si nevšiml, že bychom se příliš lišili od trajektrie Maďarska, či Řecka.
14. 02. 2011 | 18:29

Luba napsal(a):

Suchec,
o jakém "svobodném trhu" to píšete?
"Čau pacoš! Peníze - nebo život!?"

https://www.youtube.com/watch?v=dQhKGAMV9RA
14. 02. 2011 | 18:32

zdrcen napsal(a):

Volme pravici, abychom měli všechny veřejné služby jako doposud ale bez zaplacení těm, kteří je odřou.

Volme pravici, abychom mohli lidi rozdělit na ty co vládnou a těší se zisku za každých okolností, a ty co jim slepě tleskají anebo mlčky slouží.

Volme levici, aby dělala více méně totéž.

A hlavně se mezi sebou milí občané hádejme, aby si ty zisky mohla levice a pravice pěkně mezi sebou rozdělit ... než nám v těch veřejných službách nezůstane opravdu nikdo, kdo nekrade.
14. 02. 2011 | 18:34

hoven napsal(a):

zdenekb,
já nemám nic proti veřejnemu sektoru, pokud není financovaný na dluh. ten náš má jeden bilion dluhu. to vám nestačí?? chcete ještě větší dluhy a pak správu MMF a krácení důchodů?? proč levičáci nepřemýšlí?? vždyt to přece musí pochopit i debil. mate nějaký blok? brání vám v tom vaše víra?? sociální stát ano, ale ne na dluh. to je všechno.
14. 02. 2011 | 18:34

Mirka napsal(a):

21.2.2011

Tímto dáváme výpověď

poslancům koalice 118

pro porušení závazku poslance, jenž se zavazuje službě voličům.
14. 02. 2011 | 18:35

Duroy napsal(a):

Mimochodem, co je to za pravicovou vládu, když hezky po levičácku připustí porušování zákoníku práce u zaměstnavatele (pracovní úvazky u jednoho zaměstnavatele se sčítají!), či podobně u nemocnic umožňuje obcházení daňových zákonů (OSVČ v nemocnicích). To nemluvím o švarcu v případě OSVČ pracujících pro parlament, lépe řečeno přímo v parlamentu jako různé zapisovatelky, zpravodajci, asistenti poslanců a podobně.
Symbolem pro českou pravici je pro levičáky slovo bordel, pro správného pravičáka je symbolem Paroubkova bradavice.
14. 02. 2011 | 18:35

hoven napsal(a):

duroy,
od pravičáků očekávám, že nebudou dělat takové dluhy jako slaveček sobotka.
14. 02. 2011 | 18:36

Sofus napsal(a):

Skvele!!!! Ne-inteligenti= inteligenti se zapornou inteligenci, neboli uzitecni i-dioti vycuranych cechacku, to nebudou chtit pochopit. To bude zas povyku a mekotu za nic. Sranda neni spatna vec, ale tady jde o to, jak az hluboko muze ekonomicky, politicky a prestizne klesnout CR i v ocich sveta! Lide jako vy, by nemeli mlcet, aby jednou nebylo pozde. Narcis, statni zlodej a jesita na hrade ceskych kralu bude i dal tyto ubohe uzitecne i-dioty zneuzivat ke svemu jekotu ne-radosti uz jen dobu omezenou...
14. 02. 2011 | 18:37

Anička z Kuřimi napsal(a):

Duroy
pravice počítá každou korunu, např. Drobil a Vondra počítaj ještě dnes ...
a ne, že nepočítá
14. 02. 2011 | 18:42

Xavier napsal(a):

zdenekb:
Mohou jen to, co jim dovolíme. Před listopadem to vypadalo taky beznadějně a s tím právě soudruzi počítali, že to vzdáme předem. Nevzdávejme to. Pokud se brzo nevynoří politická síla reprezentující občanský odpor, vynoří se občanský hněv.
Nemyslím, že si můžeme dovolit čekat další 4 roky. Víme, že pan profesor dokázal pohrdnout plným václavákem ("televizní krize a děkujeme, odejděte") a nyní jeho nohsledi pokračují ve stejném postoji ke státním zaměstnancům (dokonce se k dehonestaci lékařů z "morálních pozic" přidal i jeho kamarád Duka). Asi nezbývá, než osvědčený recept: 1. Demonstrace a jasný požadavek na odstoupení vlády 2. Generální stávka. To by mohlo zabrat....
14. 02. 2011 | 18:44

stále rebel napsal(a):

Problém pravicové politiky je v tom, že buď nerozumí ekonomii nebo je totálně zkorumpované, možné je samozřejmě i obojí.

Problém státních výdajů nejsou položky jako je plat lékaře, které se nezdaňují v daňových rájích, neodchází do zahraničních bank, nenakupují se za něj nemovitosti na exotických ostrovech, ale lékař jej utrácí v místě svého působení a tím hned více než třetinu vrací státu, zbytkem dává práci druhým a točí ekonomiku.

Problém jsou například dividendy

Za 11 let odtekl z ČR bilion korun
http://hn.ihned.cz/c1-50052370-za-11-let-odtekl-z-cr-bilion-korun

a další položky mizející mimo ekonomiku, které pravicová vláda podporuje.
14. 02. 2011 | 18:44

hoven napsal(a):

stálerebel,
tak proč vláda čssd s těma unikama něco neudělala?? měli na to 8 let. zbyly po nich jenom dluhy.
14. 02. 2011 | 18:49

stále rebel napsal(a):

Pro hoven.
Tvoje přihloplé výkřiky nejsou výzvou k diskusi, ale něco přece jen uvedu

„Na počátku minulého desetiletí ještě investice převažovaly, ovšem jejich podíl každoročně klesal. V roce 2008 byly reinvestice dokonce čtyřikrát nižší než vyvezené dividendy.“
14. 02. 2011 | 18:59

Duroy napsal(a):

To Hoven: No právě, já taky čekal od vlády tzv. pravičáků, že nebudou dělat dluhy jako socani. Po těch 4 letech ale můžu říci, že bych si to docela přál, pokud by byly alespoň na takové úrovni. Myslím, že většina diskutujících zde láteří nad 21 lety kleptokracie, a tím pádem je jedno, co socani, ODS, Kalousek...
14. 02. 2011 | 18:59

Anička z Kuřimi napsal(a):

stále rebel
člověče, vy nerozumíte kapitalismu.
Princip byl již několikrát jasně popsán - PRIVATIZACE ZISKU, SOCIALIZACE ZTRÁT !!
Proč by měl stát vybírat daně ?
Je lepší si vzít půjčku !!
Např. otázka s důchody -občan bude platit privátním fondům a ty následně koupí pokladniční poukázky od státu, který přispívá občanům na důchod!!
Takové malé perpetum mobile. Fondy jako banka půjčí státu ... důchodová deforma
14. 02. 2011 | 18:59

stále rebel napsal(a):

Pro hoven.
Ještě poznámku.
Za to, že posíláme dividendy ven, děkujeme především těm, kteří zlikvidovali naše fabriky. Že je ten objem extrémně vysoký děkujeme těm, kteří prosadili nízké daně.
14. 02. 2011 | 19:03

Ivan napsal(a):

Jednoduše a přesně napsáno. Klik nepochopí a naletí.
14. 02. 2011 | 19:06

stále rebel napsal(a):

„ Pronájem Škodova paláce
Magistrát během dvaceti let (až do roku 2026) vyplatí neznámému majiteli objektu 4,5 miliardy, tj. 200 milionů korun ročně . Když byl přitom palác v roce 2004 ke koupi za 850 milionů, magistrát o něj zájem neprojevil.“ Přestože mu byl nabídnut

Toto má na triku Pavka a samozřejmě neví komu to platí, jde to do daňového ráje.
14. 02. 2011 | 19:12

stále rebel napsal(a):

Opravuji, Pavka možná ví, platí sobě, my nevíme.
14. 02. 2011 | 19:15

Targus napsal(a):

To ctenar vk:

O pacienta nejde nikomu, vážený čtenáři, nebuďte bláhový. Zde se hraje primárně o spuštění nové vlny privatizací nemocnic, resp. zvýšení vývaru pojišťovnám, potažmo nemocničním manažérům (viz Drábkovy tabulky, které "našláply" celý problém do jiné - vyšší dimenze. Doktoři -soukromníci, stejně, doktoři - zaměstnanci pokles).
Jako pacoš (vážně nemocný pacoš) se pozastavuji nad tím, že ten "můj" lékař, ač majitel dvou vysokoškolských titulů (ing. a MUDr.) a zaměstnanec více méně prestižní nemocnice, nedosahuje i přes výše uvedený strávený čas (schválně nepíši pracovní dobu, abych neurazil) výdělku kdejakého doktora - ambulantního specialisty - jedoucího na živnolist, nemluvě o tzv. praktických lékařích.
Myslím si, že to není fér ani k pacošům, ani k lékařům - zaměstnancům.
A jelikož jsem i nadále nicen se živit tím, co si vydělám rukama, plně chápu postavení a jednání doktorů - zaměstnanců. Mně by se taky nelíbilo, že mi někdo sahá na plat při stejném pracovním zatížení a ospravedlňuje to čímsi (státní kasou), ze které nejsem placen (doktoři, jak známo, žijí z kasy poněkud jiné).
Na závěr si dovolím podotknout, že kdyby doktoři drželi hubu a přestali dělat přesčasy nad rámec zákoníku, špitály by zkolabovaly do dvou týdnů, ani by nikdo nemusel žvanit o exitech a exodech. Pročež jsem rád, že felčaři činí takto a nikoli ukončením té přesčasové práce.
14. 02. 2011 | 19:16

Al Jouda napsal(a):

Vláda bude situaci řešit pomocí bezpečnostní rady státu, dokonce bude mobilizovat armádní zdravotníky, ale nikoho netrkne, že akce doktorů vykazuje znaky skutkové podstaty trestného činu sabotáže !!! KOCOURKOV - jen zfilmovat.
14. 02. 2011 | 19:18

Xury napsal(a):

Pro autorku:
nemám problém pokud jde o požadavky lékařů na zvýšení platů, ale měl bych k jejich prostestu i mediální prezentaci pár výhrad:
- na počátku protestu byla nespokojenost mladých lékařů se systémem vzdělávání a s "otrockým" systémem, kdy jsou placeni za desetinu úvazku a pracují na plný, teprve následně se na tom začali přiživovat LOK s LK, což jsou ovšem politické organizace napojené na Ratha potažmo ČSSD
- celý prostest se podle mnedal provést jednodušeji odmítnutím přesčasové práce nad rámec ZP a vypovězením dohod o činnosti. Podle tvrzení samotných lékařů by toto samo vedlo k problémům ve zdravotnictví, které by patrně donutilo vládu k jednání aniž by si lékaři poškodili svoji pověst před veřejností
- obviňování medií, že vedou proti nim kampaň je dost absurdní, protože oni sami spustili negativní kampaň ("Náš exodus, váš exitus!")
14. 02. 2011 | 19:22

Dočekal napsal(a):

hoven napsal(a):
duroy,
od pravičáků očekávám, že nebudou dělat takové dluhy jako slaveček sobotka.
14. 02. 2011 | 18:36
----------------------
No konečně! Ale že to trvalo!
"slaveček sobotka" opět na scéně! Hurá, hurá, hurá! Máme viníka všeho zlého!

Všichni? Nebo opět jen nick hoven?
14. 02. 2011 | 19:22

hoven napsal(a):

stále rebel,
souhlasím, naše fabriky a průmysl zlikvidovala KSČ, která za 40 let sve zločinné vlády udělala z jedné z nejrozvinutější průmyslové země světa zemi rozvojovou. naštěstí jsme se rudých komunistů zbavili, nicmeně se vrátili v oranžové podobě a škodí dále tím, že nas zudlužujou.
14. 02. 2011 | 19:22

Luba napsal(a):

Úkázka úvodních představovacích frází z Fonetického slovníčku pro do Reichu přisunuté české lékaře:

"Gúten ták. Iš bin ajne klajne čechiše kurpfušer. Iš kam cu ojch frdýnen. Iš šnajde, néhen, ví man lézen und šrajben, esen und drinken ajn vénig, iš ýbrštunden mégen."

Překlad:

"Tobrý den. Já jsem malá česká významné lékarž. Pšišel sem si k fám prživydělat. Já žežu, šiju, málo žeru, piju, a pšesčasy mám rád."
14. 02. 2011 | 19:22

Al Jouda napsal(a):

To Targus :
A co takhle odstřihnout privátní ambulance od penězovodu z VZP ? Většina pojištěnců si přeje léčbu ve státních zdravotnických zařízeních a podle Ústavy ČR bez poplatků ! To by zbylo peněz na platy doktorů v těchto zařízeních!
14. 02. 2011 | 19:23

Pocestny napsal(a):

Zdravím,
na ekonoma trochu povrchní pohled.
Základní otázka zní:
"Kolik mladých barikádníků tu bojuje o lepší, transparentnější a nekorupční prostředí a kolik z nich prostě chce přidat.
Je to vzpoura novátorů? Nemyslím, to by to dělali jinak.
Je to vzpoura pěchoty mafie, kterou drží kápové příliš zkrátka?
To spíše.....když tak vycházím z pozorování společnosti, jeví se mi ta druhá varianta jako reálnější.
Nějak všichni levopraví barikádníci pozapomněli, že na bitevním poli se už licituje žold, reforma se odkládá a mění v plíživou privatizaci bankrotem.
Kalous řeže rozpočty, modří kradou vévéčka fízlují, dělba práce je dokonalá. Aspoň víme, kdo proč kam kandidoval. Co je inspirující, že oposiční krajští zřizovatelé - hejtmani, vítězové "oranžové tsunami" jsou najednou tišší jako Tálínskej rybník....
Oni jsou ze tří čtvrtin zaměstnavateli LOKálních lékařů, oni tu osm let diktovali podmínky, oni tu osm let oktrojovali skrze hlasování s komouši věci jako progresi daňovou, masovou privatizaci přímým prodejem ven, ale na lékaře - přestože jejich plechová huba číslo jedna je sám lékařem, který jako LOKální boss a český komoří za svou karieru tak udatně bojoval......

Ono je prakticky jedno, jaké barvy je ten kabinet, protože jak oranžoví, tak modří jsou jen part time labour /conservatives, ale full time bolševici a zloději.
Toto je situace, ve které tu už byla každá vláda, situace je řešena stejně, jako pokaždé předtím.

To není ideologické, to je proliferace českého duševna do politiky. Ideologie, to je jen dříví pod táborák zdejších komentářů.
Bude se plkat, lidi se vyřvou a nic se nezmění.
14. 02. 2011 | 19:23

Xury napsal(a):

Pro rebela:
jen připomenu, že řadu firem , které vyváží dividendy jsme se pozvali, aby dali dohromady ty naše podniky. Jinak předpoklad,že bychom měli stejné výnosy, pokud by ty firmy zůstaly v českých rukou je dost naivní.
Pokud jde o výši zdanění, tak doporučuji trojčlenku k výpočtu objemu vyvezených dividend pokud by zdanění zůstalo na úrovni roku 2006. Je to sice jen hrubý odhad (skutečnost by byla patrně jiná - vliv daňové optimalizace), ale aspoň pro představu by vám to mohlo stačit.
14. 02. 2011 | 19:28

tata napsal(a):

pane DOČEKAL

PROSIM U BLOGU pana krasy mate vysvětlení
14. 02. 2011 | 19:35

antoninovy napsal(a):

Paní Brixi,

zaprvé, omlouvám se Vám za poněkud hrubý výpad vůči Vám v mém posledním příspěvku, ujelo mi to a lituji.

S tímto Vaším příspěvkem souhlasím, jen si dovoluji dodat, že by bylo dobré zamyslet se nad motivací adeptů studia a posléze profese - mediciny.

Lze se obávat a odhadovat, že cca osmdesát procent, či více těchto adeptů, se hlásí na tyto fakulty nikoli z motivace "Služby lidstvu nemocnému", ale pro řadu skvělých, humánně nelibých pohnutek.

Zmiňme třeba tyto: takřka bohorovné společenské postavení, prestiž, poměrně slušné finanční ohodnocení, /Netýká se mladých lékařů bez atestace/, jisté osobní sebeuspokojení.

Mezi lékaři co do finančního ohodnocení jsou veliké rozdíly, poznal jsem mladé, obětavé lékaře na nočních službách s dobrými výkony a pak jakési lékařské papaláše, kteří jen shovívavě chlácholí, poklepají po pleci, ale nic nevykonají, neboť nic reálně neumí, nebo již i z lenosti nevykonají a hlupáci jim do do prověšených kapes bílých plášťů cpou obálky.

Pokud mne jednou postihne neduh, kdy budu muset ulehnout v hospitálu, nebudu shánět protekci a nechám na to Pánu Bohu, pokud to bude ještě na život, snad mi pošle dobrého pomocníka, pokud mne bude chtít povolat k sobě, pak to bude jedno. Spolu s Williamem Blakem se tam nebojím, ale těším.

Viděl jsem, jak na tyto papaláše v bílých pláštích v areálu nemocnice čekají Porsche SUV nejvyšší řady, špičkové Jaguáry.

Za regulérní platy?

Za svého celkem dlouhého života jsem potkal dosti lékařů, tak asi dvacet procent, kteří byli prima a dalo se s nimi hovořit.

Hovořit, to je totiž ta podstatná věc, aby tzv. lékař jen nezíral na displej PC a podíval se vám do očí, i z toho se dá hodně diagnostikovat, nemluvě o obličeji a celkovém habitu.

Myslete si o mně cokoli, ale před Velkým Listopadem jsem kromě své profese fotografa praktikoval léčitelství. Objevil jsem vlastně náhodou, že ruce a moje oči mají léčivou schopnost.

Nestal jsem ani celebritou ani boháčem, nic jsem si neúčtoval, když někdo někde něco nechal, dobře. Byly to stovky lidí a byly některé skvělé případy, kdy vskutku skoro zázračně se pomohlo trpícím.

Vždy jsem začínal pohovorem, jemným, jdoucím na kořen, tam kde pathologie mentální a posléze tělesná povstala. Celostní přístup. Rozebírali jsme to spolu a pak jsem se snažil pomáhat energeticky. Tam kde to bylo bytostně jaksi zapečené, bylo to těžké, ale přesto většina věcí se nám podařila a dařilo se problém najít a rozplést, i když ne vždy se podařilo uchránit život vezdejší.

Po Listopadu jsem s tím praštil, jednak jsem měl jiné profesní výzvy, jednak se změnila situace společnosti, její mentality. A objevilo se mnoho šarlatánů a to nešlo.

Ještě k lékařům, pravda, i když jsem té léčitelské praxe zanechal, objevily se situace, kdy jsem nemohl své, alespoň poradenské a paliativní péče zanechat. V jednom velkém městě na jihu Čech se na mne obrátili lékaři, kteří měli v péčí terminálně postižené pacienti a oni prostě neměli na to, aby s tím psychicky vypořádali, prostě mi je předali a spolehli, že to dobře vykonám, že je doprovodím a dobře převedu, což pravda se dařilo.

Jsem rád a vděčný, že jsem takto mohl pomáhat, ovšem je to i výpověď o stavu a možnostech běžných lékařů.

Zároveň je však třeba zastat se lékařského stavu v tom smyslu, že opravdu každodenní praxe těchto lidí, zvláště na klinikách a v nemocnicích, je nesmírně náročná. Styk s lidmi v těžké nouzi je psychicky i fyzicky velice stresující. I proto se snad vyhýbají zrakovému kontaktu. Tento kontakt je energeticky vysilující.

Pravda, když empatický lékař narazí na pacienta inteligentního, spolupracujího, dokonce i medicinsky vzdělaného, zpravidla ožije a pacient ho začne podstatně zajímat.

Vzpomínám, když jsem byl dítě a tak často nemocný na Kladně, primář Jiroutek tehdy na Kladně v každou hodině k nám přišel a už jeho přítomnost uzdravovala. Byl to vzácný a nesmírně hodný pán, gentleman. Tehdy za bolševika bylo možné zavolat a praktický lékař za pacienten přišel, dnes by mne to nenapadlo, abych si zavolal svého praktika k návštěvě domů, lze to ještě?

Nevím.

Ale to není jen současná praxe, podívejme se do historie, jak to kdysi chodilo mezi lékařem a pacientem, jak to bylo s Paracelsem.

Snad jsem vás všechny tady neunavil dlouhým výkladem,

zdravím všechny zde, doslova, a posílám zdravou posilu !

Kéž se v dobrém daří.

an
14. 02. 2011 | 19:44

ctenarvk napsal(a):

Pro Targus:
Nejsem blahovy a Vy zamenujete role.
V prvnim prispevku jsem napsal, ze dle meho nazoru je cilem akce dostat penize z prescasu (a stale si myslim, ze prilis benevolentne posuzovanych) do mezd (a to primo tarifnich). Zadna starost o pacienty, zadna reforma, pouze snaha navyseni tarifnich mezd. Z duraznuji tarifnich, tedy povinne vyplacenych.
V soukromem sektoru je bezne, ze nepominutelna cast mzdy (obdoda "statnich" tarifnich tabulek) je na urovni 2/3 nekdy az 1/3 celkove mzdy (bez prescasu). Ne nahodou se v tomto sporu nikde nemluvi o dalsich slozkach mzdy mimo jeji tarifni cast (v pripade nepretrziteho provozu je to minimalne priplatek za SO-NE, priplatek za praci v noci, osobni ohodnoceni, priplatek a svatek. Mohou to byt jeste ruzne odbornostni a rizikove priplatky). Velmi by mne zajimalo, kolik to v prumeru u lekare s tarifnim sazbou cca 25 000 Kc dela.

Dalsim zkreslenim, ktere se casto uvadi ( i Vy ho pouzivate pri srovnani lekare zamestnance a "ambulantního specialisty - jedoucího na živnolist"), je srovnavanim nesrovnatelneho. Pokud stale nekdo chce srovnavat plat zamestnance a prijem nekoho pracujici na "na zivnostensky list", tak musi k platu lekare zamestnance pripocitat naklady (samozrejme jednotkove) na svetlo, teplo, zdravotnicky material, odpisy pristroju, platbu za okolni zdravotnicky personal, atd. To vsechno (v ruzne skladbe a velikosti) si pracujici "na zivnostensky list" ze sveho prijmu plati.
Opakuji - cela akce Dekujeme odchazime byla nastartovana velkou lzi a mensi lzi (kulantneji receno nepresnosti) ji provazeji. O nejake lekarske etice, pripadne zajmu o pacienty nemuze byt ani zminka.
14. 02. 2011 | 19:47

Sláma napsal(a):

Když jsem si přečetl titulek blogu, trochu mi zatrnulo. Řekl jsem si, zase nějaká naivní pipina, jako ta, co jsme na jejím blogu tak diskutovali minulý týden.
Ale nakonec se musím paní Brixi omluvit, tento blog je skvělý. Krátce a vtipně vystihla hlavní slabiny chotického chování ministra Hegera a celé vlády. Je vidět, jak je na závadu, když ve vládě není žádný ekonom.
Jen tak pro naše pseudopravičáky bych chtěl připomenout, že pohádka o tom, že by levicové vlády země zadlužovaly a pravicové oddlužovaly se nezakládá na pravdě. Např. Ameriku zadložil Reagan a po něm G.W.Bush. Clinton deficit výrazně snížil, nyní se k podobnému kroku chystá i Obama. Řecko zadlužila pravicová vláda Nové demokracie, nyní je levicová vláda oddlužuje, atd.
Další pohádkou je to, že by bylo v rozpočtu málo peněz. Je tam 1146 mld. Kč. Problémem jsou preference. Současná politická garnitura preferuje část peněz ukrást a část promrhat. Pak se nemůžeme divit, že na platy veřejných zaměstnanců peníze nejsou. Tam je totiž z hlediska našich politiků problém - nedají se ukrást.
14. 02. 2011 | 19:48

myšák napsal(a):

na nevolníky muší bejt přísnost, jako odměnu mají svoje poslání, tak co ještě chcou?... doufám, že vláda na tu rebélii pošle i grippeny, podporované smečkou pandurů, těžkým dělostřelectvem a a zpěvem radarové pěnice... díky Drobilovi se cosyk v kase ušetřilo, tak by se na mohla pozvat i cizinecká légie nebo spřátelené armády... nebo na felčary nevděčné vytáhnout z kanclů ouřady, těch máme tolik, že doktůrky lehce utlučou šanonama.
14. 02. 2011 | 19:49

Kanalnik napsal(a):

Tak se pry dohodli. Jsem zvedav na cem.
14. 02. 2011 | 19:49

stále rebel napsal(a):

Pro Xury.
Nemám rád arogantní …, kteří se mne snaží nejen poučovat, ale dokonce i úkolovat. Pokud chceš druhým něco sdělit, tak jim to sděl sám, mne z toho vynechej.

Přece jen dvě věci.
Investice včetně kontaktů na zahraničních trzích samozřejmě potřebujeme, ale měli bychom se snažit nabízet spíše než nízké daně fungující infrastrukturu, podobně jako severské státy.
Sazby v roce 2006 již byly zbytečně nízké.
http://www.oecd.org/dataoecd/26/51/33717596.xls
14. 02. 2011 | 19:59

JQ napsal(a):

Lekari by mozna meli dostavat vic, to je otazka nazoru, ale odborum se zasadne nesmi ustupovat. Je to stejny, jako s teroristama nebo jako v pripade jakykoliv strategicky situace obdobnyho typu. Vlada potrebuje signalizovat v tomhle ohledu tvrdost, protoze v pripade uspechu akce odboraru to povzdbudi odbory v jinejch odvetvich. Musim priznat, ze me docela sokovalo, ze se respektovana ekonomka postavila na stranu odboru.
14. 02. 2011 | 20:00

Emissary napsal(a):

Sorry,

paní Brixi,

ale čím dál tím víc sklouzáváte do klišé.

Vyjmenujte jediný argument, proč by vzhledem k celospolečenské situaci, měli mít nemocniční doktoři přidáno víc, než v průměru 20 % procent platu, a to skokově, a to i vzhledem ke skutečnosti, že nikdo neví, kolik jich vlastně je.

Začala to zdravotnická lobby, chce navázat hasičská a další a další podle dnešního článku aktualne.cz. Jistě se přidají i další, vždyť svět se sune na tsunami krize a revoluce a je třeba toho využít: pro nezodpovědnost, pro chiméru rovný svět, pro zachování funkcí. Potíž je jen v tom, aby všechno bylo rovné, rovní musí být i lidí, a to ve všech ohledech. Jinak si můžete zpívat tu svou písničku, jenomže naděláte mnohem víc škod, než užitku a nikdy za to z titulu své funkce nezaplatíte.

Byly časy, kdy jsem Vám i rozuměl, ale ty jsou dávno pryč. Chcete z nemožného udělat možné? Pak do toho, rozvraťte i rodnou zemi s vaši bezbřehou iracionalitou a potřebou interpretovat své vadné myšlenky, jež jsou způsobené pohodlnou funkci bez tlaků na osobnost vyplývající z tvoření hodnot!
14. 02. 2011 | 20:02

jarpor napsal(a):

Duroy

"Mimochodem, co je to za pravicovou vládu, když hezky po levičácku připustí porušování zákoníku práce u zaměstnavatele (pracovní úvazky u jednoho zaměstnavatele se sčítají!), či podobně u nemocnic umožňuje obcházení daňových zákonů (OSVČ v nemocnicích). "

Hmmm.... a já bloud myslel, že především na dohled nad dodržováním zákoníku práce a dalších předpisů jsou odbory... a Vy, že vláda...
Takže podle Vás zájmy zaměstnanců hájí vláda ?
No .. nevím, nevím... ale asi se Vám chybička vloudila... :-)

Autorka

Překvapila jste. Textem s nadsázkou... ale s plochou nadsázkou...
No - líbí-li se Vám : Náš exodus, Váš exitus...
Proti gustu žádný dišputát.
Mě se nelíbí.
Jak řekl jeden lékař - Tato akce v očích veřejnosti tak poškodila reputaci lékařského stavu, že bude trvat velmi dlouho, než ji získáme zpět...

Hezký večer
14. 02. 2011 | 20:10

Ládik!!! napsal(a):

Konečně bude všem jasné, že doktořina není poslání. Je to kšeft jako každý jiný. Jsou kšeftaři se zdravím dobří a špatní - ale platy budou mít totožné, regulované státem. Dostávají se na úroveň právníků - ať vyhraje nebo prohraje, prachy budou. Smradlavý pacoš nebo okradený věřitel všechno platí.
14. 02. 2011 | 20:20

Colt napsal(a):

paní Brixi

bylo by možná dobře indexovat nejen mzdy lékařů a dalšího personálu v Německu resp. Rakousku ale také jiné obory povolání.
Také by se daly indexovat životní náklady, nebo index rozkradených prostředků ve zdravotnictví i mimo zdravotnictví.
Kladu si OTÁZKU - PROČ JE ZROVNA MZDA LÉKAŘŮ V NĚMECKU A RAKOUSKU SMĚRODATNÁ PRO ČESKÉ POMĚRY??
Nejsem proti zvýšení - zvláště nástupních mezd - mladých lékařů. Abychom dostli skutečný obraz o odměňování nemocničních lékařů, musela by se v první řadě odstranit mlha nad oborem. Ale švindlování se skutečnými úvazky lékařů staví celé jednání o mzdách do jiného světla. Také indexy skutečných úvazků zvláště "mazáků" lékařů - myšleno lůžkové oddělení + soukr. ambulance (často i časový souběh).
Mzdy a pracovní doba obvodních lékařů a skutečná fakturace zdravotním pojišťovnám.
A pak teprve srovnávat s Německem resp. Rakouskem.
14. 02. 2011 | 20:37

tata napsal(a):

VŽDY JE VĚC NAZORU

ja osobně si lekařu važim dost,a ani toto mi mebraní si jich važit min,že chtej penize a to ještě zasplouženě no a co?VY SNAD PANE ,ladik jste ochoten dělat za plat pod svoji uroven,jestli se nemylim vždy tady šiřite každemu podle zasluh,kdo teda ma větší než oni zasluhu? Romanove,ředitele pojištoven,ředitele drah,a ruzně jiní,na urovni pravniku nebudou nikdy a ja se ptam a proč by nemohli?

Ono je to naopak,lekařum je upirano pravo na zalouženou odměnu,nejvic zaraží že od hlasatelu každemu podle zasluh najednou sem pletou moralku kdyz se to hodí,proč moralka u platu ROMANU NEPLATÍ U doktoru ji vyžadujete.

SAMOZŘEJMĚ že určite prvky nejsou zrovna košer,třeba to heslo je zrovna kontraproduktivní,nebo požadavek vzit všechny zpět,chova se knim snad protistrana ve všem košer?Problem je totiž pro naše pravičaky že jednali s puncem odboru a to pak jde vše logicke stranou,tato čast nemuže byt pravičakem nikdy akceptovana.

A PROTO MUSI VŠE,co jinak zahodit,jejich prapor všichni podle zasluh najednou neplatí jedine jim vadí co vžadnem nepřekousnou sjednotit se pod praporem odboru.
14. 02. 2011 | 20:43

Gerd napsal(a):

Paní Brixi,
pokud by někdo z českých ministrů měl opravdu ambice udělat něco s výdajovou stránkou zdravotního systému, musel by:
1. zlepšit životní prostředí v ČR (o což se ekologové ze SZ ani trochu nesnaží, jde jen o hnutí proti globálním problémům s návrhem jen globálních řešení)
2. zlepšit úroveň v ČR prodávaných potravin
Vše je v kompetencích českých vlád, ale ještě ani jedna s tím doopravdy nechtěla něco udělat.
Pěkný večer
14. 02. 2011 | 20:47

ld napsal(a):

Skláním se před těmi 4000 lékaři, kteří tu výpověď podali. Jde o nebývalou jednotu. Podle posledních zpráv to vypadá, že se strany dohodly, takže šlamastyka, díky bohu, v březnu nenastane.

Znamenitě prubla Nečasovu zoufalou neschopnost. Tak dlouho se řešení vyhýbal, až toto se dostavilo přičiněním jiných. Ódeesáci umí jen krást, a to je tak všechno.
14. 02. 2011 | 20:51

Ládik!!! napsal(a):

pane tata,
dělám běžně za plat pod státem danou úroveň - protože jinak bych se mohl jít pást. Moje práce je oficiálně oceněna honorářovým řádem profesní komory; dělám za 20-30%. Pro některé důchodce zadarmo. Někdo dělá za 100% - to jsou ti, kdo kupujou státní zakázky. Já ne. A soudím tebe podle sebe.
14. 02. 2011 | 20:56

vlk napsal(a):

Dobrý veče r úaní Brixi...

Dneska uvidíte, čeho všeho jsou pravověrní schopni. Schytáte to s plnou parádou. Jen proto, že jste si dovolila napsat opis reality.
Ale zkusím vás doplnit. Tihle vyznavači trhu bez přívlastkua opravdové svobody a tržních vztahů jsou hin, když prostě někdo csi dovolí zvýšit na trhu cenu své práce. Pak s enechová tržně ,a le je podle nátury kradověrného měkčeji vyděrač, tvrději terorista.

Že tuhle situaci zavinila jen a jen takhle drobilovací vondrovací vláda je samozřejmě ani nenapapdne. Kdyby nebyl doktorům v srpnu oznámila
1- berem vám 10% platů
2- rušíme tarifní tabulky, bude nízký základa vše ostatní bude osobní, tak se ta akc e vůbec neodehrála.
Každému, kdioo nemá v mozkovně piliny nebo příručku pravého konzervativce muselo být jasno, jak budou doktoři reagovat...
Nicméně , velmi s ebojím, že rpohrávající bud e nakonec tvrdě a jen pacient.
Doktoři budou mít vyšší platy a kldině budou tolerovat jakýkoli krok téhle šílené famiglie v oblasti zdravotnictví.
Velmi se bojím drakonického omezení
1- lůžek
2- hrazené péče
3- prudkého zvýšení poplatků a doplatků pacientů
Vše s jednuduchým vysvětlením - lékařům jsme slíbili vyšší platy. Že by s e ovšem přestalo krást ve velkém, racionálně nasmlouvavat léky a v reálných kurzech, tedy že by se zacpaly černé díry, Ani náhodou... Máme se na co těšit.
14. 02. 2011 | 20:56

hoven napsal(a):

heger se dohodl s lekaři, sestry vyjdou naprázdno. vzkaz teto vlády občanům zní, chovej se jako prase a dostaneš přidáno. bud slušný, nedostaneš nic. síla vítězí.
14. 02. 2011 | 21:03

MirekS napsal(a):

Paní Brixi,

Vašim otázkám se nabízejí odpovědi samy (a Vy to víte).

V podstatě vláda žádný ucelený postup reformy nemá (pánové to v šuplíku připraveno neměli) a jestli něco měli, tak to akcí "D-O" dostalo pěkně "na frak".

Přesto je dnešní den náznakem možnosti "vykročení" správným směrem... Jen aby se neobjevil nějaký "podrazák", který to zhatí (a ne že bychom netušili, odkud by vítr mohl vát...). Pánové (i samozřejmě dámy) se však musí naučit spolu komunikovat a respektovat se. Teprve pak se řešení "vyjeví".
No, povede-li se, bude to ještě hodně strastiplné.... Volební období uteče a hotovo nebude...

Jestli je v těchto dnech "na tapetě" zdravotní reforma, zítra jí bude "důchodová". To bude "čóro" dost možná ještě větší...

O talenty bych bezprostřední strach neměl. Převaha uchazečů musí "vygenerovat" aspoň 1 ze sta (tisíce?). Ale neklepe také "reforma školství" na dveře (že by se jí také již 20 let nedařilo řádně uskutečnit)?... A kde co bylo v šuplíku?...

Co "D-O" jasně naznačila: jen značný veřejný tlak vzpamatuje naše politiky a donutí je k výkonu ve prospěch občana, ve prospěch země...

Zdraví

MirekS
14. 02. 2011 | 21:04

skura napsal(a):

Hana Brixi:

Perfektní!!
14. 02. 2011 | 21:04

Drzá zrzka napsal(a):

Jak vyřeší navýšení platů lekařům plýtvání ve zdravotnictví ?
14. 02. 2011 | 21:10

Emissary napsal(a):

Hej, vlku

měl bys sem hodit nějaký překladač. Já se přiznávám, že jsem ho dosud nevymyslel. :)
14. 02. 2011 | 21:11

ld napsal(a):

hoven,

pokud si vzpomínám, sestry nechtěly přidat na mzdách. Ústy Juráskové odmítly podpořit D-O. Viděl jsem to v televizi, netřeba oblbovat.
14. 02. 2011 | 21:15

Tupelo napsal(a):

@id: muj obdiv maji take, zde je videt ze spolecne se da dosahnout cilu. Ve spolecnem postupu lekaru lezi take mozna jeden z duvodu proc 'pravicoviti' po lekarich tak vyjizdeji, podle nich by byl zrejme nejlepsi status quo (tj. pro lekare - drzet huby a VERIT ze se to nekdy SAMO zlepsi). Zacina selhavat strategie priznivcu ceske 'pravice' vyvolavat ve spolecnosti nenavist a stavet skupiny obyvatel jednu proti druhe, podle hesla rozdel a panuj (vzpomenme na histerii kolem socek, starsich lidi nebo statnich zamestnancu).
14. 02. 2011 | 21:21

Emissary napsal(a):

Zrzkovatá,

nijak.

A sorry, Váš nick zřejmě zní Drzá zrzka. :)
14. 02. 2011 | 21:21

Marty napsal(a):

Dnes jsem poslouchal na BBC rozhovor s Borisem Šťastným z ODS. Nejhezčí pasáž by šlo nazvat "poučení z krizového vývoje doktora Šťastného" v reakci na akci lékařů děkujeme odcházíme. Pan doktor o sobě tvrdí, že je liberální politik, bez ostychu by však rád společně se svými kolegy z koaličních stran připravil bolševickou legislativní úpravu, která by lékařům ve státních a krajských nemocnicích nařizovala v období "výjimečného stavu" sloužit rozkazem.
Rozeného liberála v sobě nezapřel ani při ostrém útoku na profesní organizaci lékařů - Českou lékařskou komoru, ve smyslu "co nemohou politici přímo ovládat, to je třeba zrušit". Pan doktor jaksi pozapomněl, že vedení ČLK je voleno demokratickou volbou svých členů - lékařů.
Jakmile však pan doktor začal z pozice pražského šéfa ODS neuvěřitelným způsobem bagatelizovat o 10 miliard předraženou stavbu tunelu Blanka, to jsem již nevydržel a přeladil jinam...opravdu výkvět lékařského stavu :-(
14. 02. 2011 | 21:25

MirekS napsal(a):

Drzá zrzka:

Samo o sobě to vyřešit nemůže. Je správný postup ten, že k navýšení platů dojde zevnitř zdravotního systému. Uvědomte si, že zdravotnický personál byl již delší dobu (kolik let) držen "u huby" na úkor nehospodárnostem v jiných oblastech zdravotnictví (léková politika, nákupy techniky). Uvědomte si, že dochází k obcházení systému (a dokonce práva) v oblasti přesčasové práce zdravotnického personálu, v oblasti pracovních úvazků...
Uvědomte si význam průběžného vzdělávání zvláště v případě lékařů. A komu se radši svěříte: unavenému a frustrovanému lékaři (díky současnému nastavení podmínek) nebo odpočatému a k výkonu připravenému lékaři (zdravotnímu personálu).
Samozřejmě toto nevyřeší plošné navýšení mzdových prostředků...
A na závěr nakoukněme k těm, k jejichž úrovni vzhlížíme? Jak si jejich společnost váží lékařů (zdravotnického personálu) a jak jej oceňuje (oproti nám)?

Zdraví

MirekS
14. 02. 2011 | 21:28

Targus napsal(a):

To ctenarvk:

Děkuji za vysvětlení. Jako mamlas mající tři živnostenské listy a v minulosti nemalé stádečko zaměstnanců jsem takové školení opravdu potřeboval jako prase drbání. Opravdu jsem doteď netušil, že si doktor musí zaplatit svou sestru a režii celé ordinace.
Ba co více, já myslel, že ti tzv. soukromníci léčí v přírodě či v zemljankách. Ještě, že jste mi otevřel oči.
:-)))
14. 02. 2011 | 21:29

ld napsal(a):

Tupelo,

kéž byste měl s tou proměnou společnosti pravdu. Podívejte se na blog Vendlové. Jeden tam tříská kapitál z neuvěřitelné lidské tragédie.
14. 02. 2011 | 21:30

jarpor napsal(a):

Emissary

Zdravím...

Taky mi chvíli trvalo, než jsem si text Vlka "přeložil". Nakonec to překládám takto :

Vzpomínáte jak psal, že jde v akci s doktory o víc ? O pád vlády ? A že je správné aby tlačili na vládu...

Teď, když to vypadá, že si cosi k platům vymohli napíše :
"Doktoři budou mít vyšší platy a kldině budou tolerovat jakýkoli krok téhle šílené famiglie v oblasti zdravotnictví."

Takže - napřed držel jim palce aby i platovými požadavky vydírali /byli to přece "hrdinové ve spravedlivém boji proti famiglii"/... aby teď měl obavy, že ti "chudí" doktoři se teď díky svým platům na další dění ve zdravotnictví vykašlou... a vláda bude mít "volené ruce" /tj. vyčůránci, kteří když dostali své./

Takový stálý a neměnný názor na jejich akci, řekl bych... :-)

Ale musím uznat, napsal i :
"Velmi se bojím drakonického omezení
1- lůžek
2- hrazené péče... "

To se stane... a ještě ti "jeho" lékaři u toho budou participovat...protože tím, že se zvýší platy, tím se výběr zdravotního pojištení nezvýší...

Mám takový pocit vzhledem k reformám, že Heger prohrál malou bitvu, aby vyhrál válku...

Hezký večer
14. 02. 2011 | 21:36

Drzá zrzka napsal(a):

Emissary

mocenství pamatuji jen tato: -ný-natý-itý-ičitý-ečný-ičný-ový-istý-ičelý.
Budu muset zopáknout chemii, výzkum už asi postoupil dál, na -vatý :o)
14. 02. 2011 | 21:36

MirekS napsal(a):

Marty:
Podíváte-li se jenom na "strukturovaný životopis" pana B. Šťastného (třeba zde: http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/328-boris-stastny), musí Vám být ihned jasné, že jde právě o jednoho z talentovaných gymnazistů, po nichž se paní Brixi pídí.

MirekS
14. 02. 2011 | 21:37

Drzá zrzka napsal(a):

MirekS

Nevím, jak vy, ale práce lékařů si vážím, ale zdaleka ne všech. poměrně dost mne mrzí, že společnost se bude dívat na všechny jako na vydřiduchy bez ohledu na postoj, jaký v akci D-O zastávali.
14. 02. 2011 | 21:43

MirekS napsal(a):

jarpor:

"Mám takový pocit vzhledem k reformám, že Heger prohrál malou bitvu, aby vyhrál válku...".

To je hodně předčasný výrok! Ještě jsem neviděl dělat reformu jedním člověkem (o jakou že to reformu vlastně doposud šlo(?)). To je tak, díváme-li se na věc jako na "souboj na šachovnici".

MirekS
14. 02. 2011 | 21:45

ctenarvk napsal(a):

Pro Targus
Takze si to shrnme:
1. Na komentar o prescasove praci lekaru odpovidate poznamkou o skuceni po nocich. Nicmene v dalsim komentari mne obvinujete z blahovosti a obracite argumentaci.
2. Mate tri zivnostenske listy, ale opakujete blaboly o srovnani zamestnaneckeho platu a prijmu zivnostnika.

Vy nechcete argumentovat, Vy chcete ironicky exhibovat.

Pro mne je to pak ztrata casu. Loucim se.
14. 02. 2011 | 21:46

Emissary napsal(a):

MirkuS,

jste naivní, u huby jste držen akorát Vy. A životopisy? Ty většinou lžou. I MUDr. (mudrc) Rath má asi životopis vylhaný a sním i hafo komunistů.

Já jen říkám, že ideologie je socialistická. A kam šlápne socialista, tam nic neroste. Neříkám tráva, to je specialita jiného socialisty, hádejte kterého? Socialista se totiž tak dokonale maskuje, že není snadné ho odhalit. :)
14. 02. 2011 | 21:47

jarpor napsal(a):

K debatě o talentovaných gymnazistech...

Můj velmi dobrý známý vyučuje na lékařské fakultě v Brně.
A jeho závěry jsou děsivé ... rok co rok, díky i způsobu financování "na hlavu" bereme horší a horší..., je jim úplně jedno, že mají léčit, "opravovat" lidi.
Když jsem se mu pokusil oponovat, že přece to říkali i přednášející o nás, když jsme studovali, odvětil : Myslím to smrtelně vážně. Jako přednášející se děsím, kdo všechno bude léčit...
Ty úplné gumy se snažím vyhazovat... ale to víš, z něčeho ta fakulta žít musí... takže... jdou dál i tací, kteří poznají která ruka je pravá a která levá...

Jak jsem koupil, tak prodávám... i na vědomí autorce

Hezký večer
14. 02. 2011 | 21:48

MirekS napsal(a):

Drzá zrzka:
Takže pro Vás akce D-O jednoznačně dělí lékaře na vydřiduchy a samaritány?
Mě spíš překvapuje, co je ve společnosti ještě lidí, kteří se nechají zmanipulovat ve svém hodnocení nebo kteří hodnotí demagogicky...
Jinak ve významu lékaře pro společnost jsme asi zajedno...

MirekS
14. 02. 2011 | 21:53

Emissary napsal(a):

jarpore,

blahopřeji. Tu analýzu bych sice také zvládl, ale chtěl jsem i jiná řešení. Zvládl jste to na výbornou.

Hezký zítřejší den a žijte dlouho a blaze.
14. 02. 2011 | 21:54

tata napsal(a):

PANE ladik

mužete mi napsat podle sebe soudim tebe kde sem vas soudil?,jen sem se ptal jestli jste ochoten dělat pod uroven schopností jestli ano nic to nemění,on každy pochopí že to je řečnicka otazka
,jinak vas mužu uklidnit ja bohužel ve svych letech musim dělat taky hluboko pod uroven sveho povolaní a co to mění na tom že někdo je schopen postavit se tomu stavu,zato mam pravo ho odsoudit,vždit zavist přisuzujete levičakum,kurna že by i pravičak zaviděl,to bych měl ja a vidite ja jim fandim nak vam začina pokulhavat logiga:
14. 02. 2011 | 21:55

jarpor napsal(a):

Mirek S.

No, on to přece "souboj na šachovnici" je. Každé vyjednávání je takovým soubojem...

To srovnání se šachovou partií je lepší... beru. Pak tedy Heger obětoval pěšce, aby si touto obětí vytvořil převahu figur na královském křídle...

Ano, je to trochu předčasné... ještě se může LOK couvnout... a definitivně se ovšem tak odepsat...

Hezký večer
14. 02. 2011 | 21:55

Břetislav Marek napsal(a):

Všichni lidé, kdekoliv na světě, shrbení, avšak mající moc, mají právo povstat a svrhnout stávající vládu a vytvořit novou, která jim vyhovuje lépe. to je to nejcennější - a nejposvátnější - právo!!!!
Právo, které, jak doufáme a věříme, osvobodí svět.

Abraham Lincoln
14. 02. 2011 | 21:58

mb napsal(a):

to hana brixi ... to samé napište o učitelích s tím že podle posledních zpráv mají lékaři příslib růstu platu o 15% každoročně až do výše 1,5 - 3 násobek průměrného platu ...

učitelé mají plat podprůměrný ... njn, stane se ...
14. 02. 2011 | 21:58

Emissary napsal(a):

Drzá zrzko,

nebo na ičelýtý. :)

Také žijte dlouho a blaze.
14. 02. 2011 | 22:00

Admirál napsal(a):

hoven - "to je velice laciné napsat takový ironický rádobymoudrý blábol"

Ježišmaria, proč, když to píšete, proč se toho taky sám nedržíte!
14. 02. 2011 | 22:05

Kanalnik napsal(a):

jarpor

asi jste si spatne precetl clanek, autorka nic o libeni ci nelibeni : 'Nas exodus. Vas exitus' - nepise; dopoustite se toho, na co upozornujete ostatni diskutery, byt Vami, dam si na to pozor :)

Pekny vecer
14. 02. 2011 | 22:09

antoninovy napsal(a):

Ad Jarpor - v zásadě souhlas Vašimi větami ohledně výběru a přípravy nových lékařů, o tom jsem podrobněji psal výše.

Podstatné je však to, to napsal na svém blogu pan Krása, plus můj malý comment, že to vypadá jako pěkná bouda a kulišárna, že za celou tou skvělou akcí jde jen o další privatisaci nemocnic a dalších ústavů a institucí a to, pokud to tak je, je neuvěřitelná sprosťarna a další velký.snad největší český tunel.

Kapišto ? Občane ?

an
14. 02. 2011 | 22:10

Dan Kaláš napsal(a):

Milá Brixi,
Škoda, že si to tu nečteš. Ale jsi úplně mimo.
Jaká povinnost? Otroctví bylo zrušeno dávno a myslel jsem že komunismus taky.
14. 02. 2011 | 22:11

Kanalnik napsal(a):

pro diskutujici, kteri poukazuji na moznost, ze ted po pridani platu lekarum se korpuce a cele zdravotnictvi zase nebude resit:

a) podepsane memorandum neni jen o platech, ale tez mimo jine o korupci
b) pri nespokojenosti s pripadnou necinnosti mate moznost spojit svoje sily jako ted lekari a neco pro proti tomu udelat
14. 02. 2011 | 22:12

MirekS napsal(a):

Emissary:

Nahlížíte-li na to extrémně, pak v opačném pólu tráva roste, ale pro koho, obehnaná drátem, v nejhorším případě ostnatým a nabitým elektřinou... Takže zkusme to přiměřeně a v proporcích na obě strany...

MirekS
14. 02. 2011 | 22:12

ld napsal(a):

mb,

nějak mi to neštymuje. Pokud ty platy za 3 roky zbylého mandátu Kalousků vzrostou o 3x15%, nemůže to udělat trojnásobek průměrného platu. Ale uznávám, že na čísla jsem nebyl nikdy geroj.
14. 02. 2011 | 22:12

vlk napsal(a):

Emisárku
překladač? To bě by nepomohlo ani kdyby to bylo v piktogramech.
Příliš komplikované úvahy pro někoho s tvým rozoumkem. Tak to neřeš. A soustřeď s ena to na co stačíš -Ema má mámu , máma má mísu. O my se máme. Pravice nekrade. Pravice privatizuje. Tunel je hezký. atd. atd.
14. 02. 2011 | 22:18

MirekS napsal(a):

jarpor:

Beru. Stejně tak se i pan Heger může seknout či jeho podřízení (MZ, ZP, ředitelé nemocnic státu a krajů)... Těch možností je prostě víc...

Hezký večer

MirekS
14. 02. 2011 | 22:20

antoninovy napsal(a):

Jarpore a Emissary, nebojte, ty hry kolem lůžek a rodiček, jsou to jen hry, to ti Šnajdrové a Heger uhrají, tady jde o to, aby se něco položilo, a pak se radostně zvolá, no tak to zprivatisujeme, přece a národ rodičky budou zachráněny.

Vážení, protřete si oči a vysypte ten písek a uzříte.

Takřka perfektní inscenace, a ten mág v pozadí - jistý pan Hrabovský, pamatujeme si na něho přece z normalisační televise, jak to do nás večer co večer pěkně hustil a my jen tupě zírali, jako tupé stádo.

A ten pán to do nás zase sere.

Občané, jen se divte, zírejte a plaťte, až bude mít celé naše zdravotnictví pan Chrenek, zakroutí se vám palice nevěřícným údivem.

an
14. 02. 2011 | 22:22

Petr z Tábora napsal(a):

to Id 21:15H:
Sestry pí Juráskové se sice k akci D-O nepřipojily jakožto nemorální, ale peníze chtěly a dostaly slíbenou půl miliardu, která pak byla předmětem sporu.
Načež vystoupily hrdinné sestry odborářky a zjednodušeně řečeno se peněz letos zřekly ve prospěch lékařů. Kouzelné bylo odůvodnění - bez lékařů by nebyly potřeba ani sestry. Jako kdyby lékaři skutečně chtěli odejít - ti to ovšem nikdy neměli v úmyslu, byla to jen forma stávky za vyšší platy a nepočítali, že by se do nemocnice nevrátili.
14. 02. 2011 | 22:22

Emissary napsal(a):

Hm, vlku.

A na co stačí vlk, leda na opice. :)

Dobrou, já nemám co říct. Stejskal, to je jiný fenomén, ten může. :)
14. 02. 2011 | 22:26

Ládik!!! napsal(a):

pane tata,
logika mi neuniká; k doktorovi přijde pacoš vždycky, ke mě přijít nemusí. Doktor ve špitálu má jistotu práce a tedy obživy. Soukromník ne.
14. 02. 2011 | 22:30

Emissary napsal(a):

MirkuS,

jenomže lékaři proporcionalitu zjevně neznají. A z toho se odvíjí další příběh. :)

Dobrou noc.
14. 02. 2011 | 22:32

ld napsal(a):

PzT,

pokud mám zprávy, sestry nedostanou ani floka. K citované akci se nepřipojily, vzpomínám si, jak to Jurásková do kamer sdělila, že lékaře její uskupení nechává napospas. Za zády měla Hegra, dělala státotvornou. Jakmile se však ukázalo, že se vlivem úspor na pacientech 2 mld někde vynajdou, pospíchala jako nezvaný host ke svatební tabuli. To mi příjde nemístné. Ale je to věc sester, které si tam Trójskou kobylu Juráskovou zvolily.
14. 02. 2011 | 22:32

Petr z Tábora napsal(a):

to Suchec 18:14h:
Vy máte asi představu o svobodném trhu jak somálští piráti - urvi co se dá. Tak si to naštěstí představuje málokdo. Peníze nestačí natisknout, musí se na ně vydělat. Pokud už stát rozdává peníze, tak podle zásluhovosti a potřebnosti. Podle Vás si zřejmě řada dalších profesí nezasluhuje přidáno a půl milionu nezaměstnaných není sociálně potřebných?
A mimochodem, já jsem tady v diskusích lékařům z mnoha důvodů přál a přeji v nejbližších letech peníze, aby se přiblížili těm soukromým - jen nemají postupovat jako vyděrači D-O. Takže těch 1,5miliardy lékařům a 0,5miliardy sestrám a dalším byl pro letošek rozumný kompromis. Pan Heger je bohužel měkota.
14. 02. 2011 | 22:32

ZAM napsal(a):

ctenarvk:
"V prvnim prispevku jsem napsal, ze dle meho nazoru je cilem akce dostat penize z prescasu (a stale si myslim, ze prilis benevolentne posuzovanych) do mezd (a to primo tarifnich)." Máte v tom hokej. Nejedná se o žádné ´peníze z přeščasů´, nýbrž o zvýšení žebráckých mezd. Ty služby - nejde o žádné přesčasy, nýbrž o další pracovní úvazek ve formě smlouvy o vykonání práce - lékaři slouží předevíšm proto, aby vyrovnali své příjmy na snesitelnou úroveň, i když se přitom obchází zákoník práce. K dalšímu Vašemu zjednodušování nemá význam se vyjadřovat, stejně bysto to pochopil po svém - omezeně.
14. 02. 2011 | 22:33

Targus napsal(a):

To ctenarvk:

Já Vás nenutím, abyste sdílel mé hodnoty a myšlenky. A pokud byste nevytrhával jednotlivá slova z mých vět, určitě byste se dopátral jejich smyslu daleko dříve.
Zcela jste například ignoroval větu o otom, že doktorům - zaměstnancům mělo býti ubráno, a to o dost podstatný peníz, zatímco těm, kteří pracují jako OSVČ měly zůstat platby stejné.
Proč nechcete diskutovat o této větě? Je na Vás příliš dlouhá?
14. 02. 2011 | 22:35

jarpor napsal(a):

antoninovy

Já nemám nic proti soukromým poskytovatelům zdravotní péče...

A pokud budu spokojen s ošetřením, je mi celkem jedno, zda a co bude mít Chrenek. Platím zdravotní pojištění a "službu=ošetření" ocením tam, kde bude lepší... Jak Vás čtu, Vy máte zcela jiný názor...

Už jsem to kdesi napsal, že jedním z výsledkem této akce - ať už dopadne jakkoliv, bude redukce počtu lékařů, lůžek a taky restruktualizace poskytovatelů... tedy jinak řečeno, že ona akce bude mít efekt, s nímž LOK evidentně nekalkuloval.

Namyslím, že by se to mělo jen negativně promítnout vůči pacientům.

Hezký večer
14. 02. 2011 | 22:37

Matrix napsal(a):

vlk
"Pravice nekrade. Pravice privatizuje. Tunel je hezký. atd. atd."

Tož si ty pomatenče počti:
Karlovarské lékaře má uklidnit privatizace nemocnic
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=690782

A nezapomeň si potom zavřít ústo.
14. 02. 2011 | 22:37

Petr z Tábora napsal(a):

to Id
už jsem Vám to kousek výše 22:22h psal. Není to těžké pochopit.
Paní Jurásková = Česká asociace sester, nepřipojily se k akci vyděračů D-O, dostaly příslib 0,5miliardy.
Sestry odborářské je něco jiného a ty se toho zřekly.
14. 02. 2011 | 22:38

ZAM napsal(a):

jarpor:
"já bloud myslel, že především na dohled nad dodržováním zákoníku práce a dalších předpisů jsou odbory" To jste si myslel špatně, tak to není. Dohledem na dodržování zákonů stát pověřuje k tomu účelu zřízené instituce.
14. 02. 2011 | 22:39

ZAM napsal(a):

Drzá zrzka:
"Jak vyřeší navýšení platů lekařům plýtvání ve zdravotnictví?" Jednoduše, na plýtvání zbude míň peněz.
14. 02. 2011 | 22:42

ld napsal(a):

PzT,

http://www.novinky.cz/domaci/225228-ministr-heger-se-dohodl-s-lekari-krize-se-chyli-k-zaveru.html

Prosím, soustřeďte se na poslední stať článku s nadpisem "Sestry vyjdou naprázdno". To není o příslibu přidání. Ani ČSS Juráskové.
14. 02. 2011 | 22:44

vlk napsal(a):

MAtrix

početl jsme si. A nemám naprosto žádný problém s tím, aby ti, kdo o tom za varské socany rozhodovali, skončili na dost dlouhou dobu v teplácích. Až zčernají.Dokonc e si to i přeji.

Na rozdílod emisárka a Matrixe. ti samozřejmě chápou, že tunel Blanka bud e o deset miliard dražší a že smlouvy na výstavbu jsou jsou takové, že město nemůže nic namítat, když zhotovitel si prostě zvýší cenu.
Jak jsme napsal. Pravice nekrade. Pravic e privatizuje. Tunel je hezký.Atd.
14. 02. 2011 | 22:46

vlk napsal(a):

emisárku
vlka neřeš. Zkus to na co stačíš -ema má mámu, Máma má mísu. O my se máme..atd.a td.
14. 02. 2011 | 22:48

ZAM napsal(a):

hoven:
"vzkaz teto vlády občanům zní, chovej se jako prase a dostaneš přidáno." Vám přidali?
14. 02. 2011 | 22:50

jarpor napsal(a):

ZAM

Souhlas, že stát zřizuje... Ale snad mi dáte za pravdu, že bezpečnost práce, ochranné pomůcky, limity přesčasové práce... tedy obecně ochrana zaměstnanců ... je hlavní náplní odborů... nebo pracovních rad ... Ti se dostávají ke kontrole jako první (měli by) a ti upozorňují často pak ony orgány zřízené státem...

Myslím, že jsem to tak špatně nemyslel... :-))

Hezký večer
14. 02. 2011 | 22:51

pich napsal(a):

Navrhuji naši ctěné vládě, aby uvedla do pohotovosti zvěrolékaře.
Ti jsou jak vidno spokojeni, protože za psy a kočky se platí keš.
A když umí operovat i prasata, pak by klidně mohli i lidi.
Mezi nimi prý není až takový rozdíl.
14. 02. 2011 | 22:54

antoninovy napsal(a):

Ad Petr z Tábora

Jste zřejmě z podstaty hodný a dobrý člověk. Podnikáte a snad nešidíte zaměstnance.

Teď si však představme situaci, kdy v nějaké relativně vzdálené zemi, za Atlantikem, je fabrika, kde se dnem i nocí tisknou jakési zelené papírky. Těmto papírkům věří skoro celý současný svět, že něco znamenají, že jsou podložené hodnotou, že se jim dá věřit.

A teď jdeme dál, tyto papírky zelené nemají žádnou hodnotu, kromě té, které jim lidé přisuzují. Vy své lidi, zaměstnance vyplácíte za jejich odvedenou práci podobnými papírky a předstíráte, že tyto papírky mají hodnotu práce odvedené, že.

Víme, že v našich poměrech nejde o tyto zelené papírky, ale jsou z nich naše papírky odvozené a je to nastejno.

Pane z Tábora, máte pocit, že se chováte mravně a slušně, když svým dělníkům oplácíte těmito papírky jejich dřinu, a pot a slzy?

Viděl jste někdy jejich rodiny, jak žijí, zda mají jejich děti co jíst, zajímal jste se o to někdy, či Vás zajímají jen pohyby na Vašich bankovních kontech?

Děkuji za upřimnou odpověď a event., můžeme diskutovat dál.

Zdravím

an
14. 02. 2011 | 22:55

ZAM napsal(a):

Hana Brixi:
Stručné, jasné, výstižné.
14. 02. 2011 | 22:55

ZAM napsal(a):

jarpor:
Řek´ bych já, že odbory se zabývají uplatňováním VŠECH práv zaměstnanců.
14. 02. 2011 | 22:59

jarpor napsal(a):

Matrix

Tak jste to od Vlka dostal... :-))

Musíme si jej zde "chovat"... kdo by nás oblažoval následujícími perlami :
"Na rozdílod emisárka a Matrixe. ti samozřejmě chápou, že tunel Blanka bud e o deset miliard dražší a že smlouvy na výstavbu jsou jsou takové, že město nemůže nic namítat, když zhotovitel si prostě zvýší cenu.
Jak jsme napsal. Pravice nekrade. Pravic e privatizuje. Tunel je hezký.Atd."

Co na tom, že Blanka je financována z rozpočtu města a zde jde řeč o zdravotnictví - finacováno z pojištění...
Co na tom, že v onom městě vládnou ODS s ČSSD...

Dle Vlka, pravice nekrade, pravice privatizuje. Tunel...
Pravice jsou gauneři.
Levice - no andílci podle něj, Ti přece s Blankou nemají nic společného... ti nekradou, neprivatizujou...netunelí... Přece Rath nemá soukromou nemocnici...

Bavte se ... A čekejme na další oblažení... :-))
Jako na Silvestra...

Hezký večer
14. 02. 2011 | 23:01

Matrix napsal(a):

vlk
"Na rozdílod emisárka a Matrixe. ti samozřejmě chápou, že tunel Blanka bud e o deset miliard dražší a že smlouvy na výstavbu jsou jsou takové, že město nemůže nic namítat, když zhotovitel si prostě zvýší cenu."

Pán je jasnovidec nebo jen místní šašek?
14. 02. 2011 | 23:01

MirekS napsal(a):

Emissary:

A kdo ji zná? Pan ministr? VZP? IZIP? Obávám se, že ani Vy, ani já... Dnešek snad má blíž než dál být dobrým začátkem...

Zdraví

MirekS
14. 02. 2011 | 23:01

argun napsal(a):

Bída, paní Brixi, bída. Zatím asi nejhorší text na toto téma na Aktuálně.

Povrchní a nevtipné, i když se evidentně chtělo legrandovat.

"Poměřování vlastního přínosu a finační odměny podle tržních zákonů se totiž na naše nemocniční doktory nevztahuje."

Tak toto je jediná pravdivá věta. Nevztahuje, protože nemůže. Stejně jako se nevztahuje na kantory a hasiče. Až tito si špitály, kde pracují, koupí, začnou se financovat cash a stanou se účastníky trhu, pak ano. Někde jsem četl, že prý jste ekonom.
14. 02. 2011 | 23:03

Matrix napsal(a):

jarpor
A to kdyby ten malý šedivý věděl, že tu smlouvu s Metrostavem podepsalo vedení města za koalice ODS-ČSSD dva měsíce před volbami v roce 2006 tak by chudáčka malého asi kleplo.
14. 02. 2011 | 23:04

jarpor napsal(a):

ZAM

Za mým výčtem byly tečky... :-)
Abych to uzavřel - nějak nechápu, že chudáci lékaři musí překračovat limity přesčasové práce dané zákonem... a jejich odbory - NIC. Nechají na nich, ti lenoši v LOKu, na chudácích lékařích štípat dříví... :-))

Hezký večer
14. 02. 2011 | 23:06

katarze napsal(a):

Paní Brixi, jste nechutná, a ubohá.
14. 02. 2011 | 23:08

argun napsal(a):

Á propos, ty gymnazisti...
Vy vážně nevíte, že na medicíny je v Čechách furt narváno, resp. zájem nejen že neklesá, ale roste? Stačí letmý pohled do statistiky. Ve Světové bance se Vám Čechy ztratily?
14. 02. 2011 | 23:10

jarpor napsal(a):

Matrix

Pssstt !! Kdyby jej kleplo, máme po srandě....
Musíme naopak psát :
A jak je chytrý... !! Znalý a v postojích pevný ...!!
A vůbec není nafoukaný a namyšlený a při tom... ty myšlenky, vývody a závěry...

To ho potěší... :-)

Hezký večer
14. 02. 2011 | 23:13

argun napsal(a):

Á propos second - dopoučuji laskavé pozornosti autorky i auditoria zde:

http://www.reflex.cz/clanek/dokument/40330/protest-proti-kapitulanstvi-petici-podepsalo-uz-pres-33-000-lidi.html

Nechcete se přidat?
14. 02. 2011 | 23:15

ZAM napsal(a):

jarpor:
"nějak nechápu, že chudáci lékaři musí překračovat limity přesčasové práce dané zákonem" a přitom to už bylo mnohokrát vysvětleno: tarifních dvacet tisíc je pro lékaře deset let po promoci prostě málo. Vidno, že to uzavíráte příliš brzy, potom se nic nedozvíte.
14. 02. 2011 | 23:15

ZAM napsal(a):

argun:
"Vy vážně nevíte, že na medicíny je v Čechách furt narváno" a že po absolvování kdo může, odchází?
"Nechcete se přidat?" K užitečným idiotům? ☺
Hloupějších a neinformovaných je vždy více, než těch soudných, ostatně na tom stojí celá zastupitelská demokracie.
14. 02. 2011 | 23:19

jarpor napsal(a):

ZAM

Hmmm... Takže v zájmu zvýšené výplaty mohou porušovat zákon ? A stěžovat si, že pak operují unavení.. a mohou někoho poškodit ?
To jste mi chtěl sdělit ?... Dobrý...

Já uzavírám brzy a nic se nedozvím... no, vidím, že Vy neuzavíráte... a vyjde to nastejno :-))

Hezký večer
14. 02. 2011 | 23:28

Dalimír napsal(a):

Pánové pro nás pacienty bude ted důležité osmělit se a nebát se vyžadovat od doktorů PO KAŽDÉM vyšetření jestli v nemocnici nebo v soukromé ordinaci výkaz hodnoty jeho vyšetření ! Pak se to naučit jít chodit kontrolovat do svých pojištoven ! Pak uvidíme jak páni doktoři budou reagovat ! V obchodech a ve službách také přece musíme dostat účtenku kolik a hlavně za co vlastně platíme ! Tohle bude na pány MUDR A ouřady v pojištovnách rozhodně platit ! Vše pánové na rovinu ! Oni právě na tohle hřeší že pacient se neodváží anebo se stydí říci svému panu doktorovi napište mi prosím účtenku svého výkonu mého ošetření když vám já musí zaplatit julínkovné ! Pak bychom alespon poznali jak by ti chytráci zareagovali ! POCTIVÝ DOKTOR BY S TÍM NEMĚL MÍT PROBLÉM ! Alespon to vyzkoušejme mi všichni pacoši ,pak uvidíme ! Dali.
14. 02. 2011 | 23:37

argun napsal(a):

Ach ZAMe,
však říkám, že jste miláček. Můj zdejší hýčkaný maskot. Vyhráli jste - nač ta nervozita?
14. 02. 2011 | 23:49

kosák napsal(a):

Roste počet lékařských fakult. (zase další nová v Ostravě)
Roste počet studentů medicíny. ( o cca 100 % oproti r. 1989)
Klesá úroveň uchazečů i absolventů medicíny. Úděsně! Ostatně jako úroveň celého školství. ( zdroj agentura scio.)
14. 02. 2011 | 23:58

snowfox napsal(a):

Nebojte, vláda nic jako boj s vydřiduchy neukáže. Bohužel. Zaplatí jim výpalné nejméně 1.5mld.
Namísto boje se v režii údajně nejpravicovější strany koalice, tedy top09, ve skutečnosti lidovecky elastického hybridu, odehrává švejkovský ústup do předem připravených pozic, následovaný masivním zvýšením daní a nejrůznějších poplatků (má stát málo peněz? prostě vybereme další!), vše s dělostřeleckou podporou efektních skandálů, které odvedou pozornost jinam.
A pan Heger? Nezklamal ani nepřekvapil, je dobrým členem top09.
15. 02. 2011 | 00:09

tata napsal(a):

pane LADIK

to vam sakra unika,zaprve neodpověděl ste mi kde sem soudil tebe podle sebe,za další co ma stim že za vami zakaznik nepřide,a za doktorem vždy,takže když zanim přide nema pravo chtit řadny plat o jak velkolepa logika,pořad tam straší nak ta zavist,dost často slyším od vas pravičaku tak to jdi dělat taky ,najednou to pravidlo neplatí?

vaše odpověd....Ládik!!! napsal(a):
pane tata,
logika mi neuniká; k doktorovi přijde pacoš vždycky, ke mě přijít nemusí. Doktor ve špitálu má jistotu práce a tedy obživy. Soukromník ne.
14. 02. 2011 | 22:30

todle sem se ptal.....PANE ladik

mužete mi napsat podle sebe soudim tebe kde sem vas soudil?,jen sem se ptal jestli jste ochoten dělat pod uroven schopností jestli ano nic to nemění,on každy pochopí že to je řečnicka otazka
,jinak vas mužu uklidnit ja bohužel ve svych letech musim dělat taky hluboko pod uroven sveho povolaní a co to mění na tom že někdo je schopen postavit se tomu stavu,zato mam pravo ho odsoudit,vždit zavist přisuzujete levičakum,kurna že by i pravičak zaviděl,to bych měl ja a vidite ja jim fandim nak vam začina pokulhavat logiga:

TED už s logikou kulhate na obě nohy,jaka sovislost nebo nenarok na lepší plat je že on ma zakaznika jisteho a vy ne?teda to mi zajima jak toto zduvodnite že když ma jistějšiho zakaznika než soukromnik tak nesmí žadat větší plat přiměřeny jeho schopnostem..........

zatim to zduvodnujete že vy taky dělate pod cenou no dobra to ja taky přesto jeho narok uznavam,za druhe že ma větší možnosti,proti mě taky přesto nechapu proč by zato neměl myt narok na dustojny plat ? dustojny je myšleno 1h se rovna něčemu

ja dělam 150/160h poviny fond pracovní doby zato mam 13/14 hrubeho zhruba mezi 80/90korun na hodinu hrubeho...............................

Když se ve sdělovacích prostředcích udávají průměrné platy, mají lékaři vždy kolem 35-40 tisíc. To je moc hezké, ale z hlediska státních lékařů naprosto lživé. Plat za normální pracovní dobu (8 hodin denně 5 dnů v týdnu) se u začínajícího lékaře v současné době pohybuje kolem 15 tisíc čistého. Vychází to asi na 90-95 Kč čistého na hodinu práce. Jde o značně zodpovědnou vysoce specializovanou a psychicky náročnou práci. I mladý lékař má ve svých rukou zdraví a život pacientů a přitom dostává plat, za který by leckterý člověk se základním vzděláním nehnul prstem.

zde mate stranku kde sem čerpal.....http://www.stefajir.cz/?q=platy-statnich-lekaru

neni to proti pravidlu pravice uspěšny musí byt zaplacen,když ma skoro stejny plat co ja divne ne?
15. 02. 2011 | 00:10

ld napsal(a):

kosák,

já dostanu strach, až Západočeská univerita v Plzni otevře lékařskou fakultu a na operačním sále se nade mnou skloní chlap s mohutným plnovousem. A nebude to Mikuláš...
15. 02. 2011 | 00:11

argun napsal(a):

Id
Už otevřela, zatím jen zdravotnických studií... ale to přijde, nebojte. Paní děkanka, vyučená učitelka, která radila na ministerstvu zdravotnictví, jak harmonizovat chřipčičku v rámci EU, je dnes rektorkou. A má setsakra široký záběr, něco jako paní Brixi. Ta se postará...
15. 02. 2011 | 00:33

ZAM napsal(a):

jarpor:
"Takže v zájmu zvýšené výplaty mohou porušovat zákon ?" Nemohou, musejí. Ono totiž tolik doktorů není, aby bylo možno dodržovat zákoník práce, což je zřejmě pro Vás nová informace. Proto také neexistují oficiální údaje o počtu lékařů-fyztických osob, ale o pracovních úvazcích.
´Počty lékařů se léta falšovaly, proto byla dohoda těžká´
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=691087
15. 02. 2011 | 01:45

ZAM napsal(a):

argun 14. 02. 2011 | 23:49:
K věci by nic nebylo?
15. 02. 2011 | 01:58

ZAM napsal(a):

Id, argun:
V Plzni je lékařská fakulta Karlovy univerzity, takže vaše plky jsou k ničemu.
15. 02. 2011 | 02:02

ld napsal(a):

Matyáš,

já myslel, že máme dohodu o vzájemném nevšímání si. Ale jak myslíte.

Kdybyste se soustředil na psaný text, dočetl byste se, že jsem nepsal nic o KU, nýbrž o ZčU v Plzni. Vaše žgryndy jsou jako tradičně mimo prostor diskuse. Takže až budete zase něco hodnotit, pokuste se zvládnout i bravurnější výkony než je zvednutí záchodového prkýnka. Pokud je to nad vaše síly, šoupejte tiše pod stolem svými údy.
15. 02. 2011 | 02:11

ZAM napsal(a):

ld:
Sice nevím, koho oslovujete, ale na Vaši drzost zareaguji.
Vy si ve své genialitě myslíte, že statutární město Plzeň by uživilo DVĚ lékařské fakulty? O tom totiž byla moje poznámka, což musím tady polopaticky vysvětlovat.
Vaše údajné podivuhodné dohody mne nezajímají a vůbec nevím, proč bych neměl vyvrátit i nějakou pitomost, když se tady objeví. To je totiž veřejné fórum, a ne soukromá zahrádka.
15. 02. 2011 | 02:18

ld napsal(a):

Matyáš,

ač nevíte koho oslovuju, reagujete hbitě neb vaše profláknutost měnění nicků není novinka. Že se tady měníte jak chameleon, mysliv si, že si toho nikdo nepovšimne, může zaujmout jen ten váš pavoučí mozek. Vaše spekulace o počtu uživených fakult si laskavě nechte pro primitivy vaší kategorie, kteří vám jsou ochotni naslouchat. Pro mně jste, Matyáši Zbyňku, pouze otravný hmyz.
15. 02. 2011 | 02:28

ZAM napsal(a):

ld:
O měnění nicku lžete zrovna tak, jako nekorektně diskutujete. Váš předpoklad, že stupňovanou drzostí mne odradíte od vyvracení Vašich hloupých plků, je chybná. Žvanilové Vašeho typu jsou neštěstím každé diskuze, na netu o to více. Proto je třeba, aby soudní slušní diskutéři proti takovým týpkům vystoupili.
15. 02. 2011 | 02:45

ld napsal(a):

Matyáš,

už se dostáváte do argumentační tísně. Lžete, překrucujete, vytáčíte se. Vaše hodnocení mají takovou hodnotu, jako pro pubescenta vzrostlý beďar. Jestli tady chcete popírat, že jste z Matyáše nedezertoval k zam, tak popíráte sebe sama. Co je ale půvabné je fakt, že mně je to jedno. Vy nejste ani soudný diskutér, ani subjekt mého zájmu o debatu. Vystupujte jak chcete, vy popírači vlastní identity, jste nula a nikdy nebudete víc, než je pocit zapařených hýždí. A teď mne omluvte, nýmanda co jste vy nechám halekat do pouště.
15. 02. 2011 | 02:57

ZAM napsal(a):

ld:
Takže zase lžete. Vám, anonymovi, to toho nic není, pro ostatní slušné diskutéry však zopakuji, že jsem JEDNOU změnil nick kvůli jednomu podobně psychicky postiženému anonymovi, jako jste Vy. Ten Vás ale argumentačně převyšoval o několik tříd. Změnu nicku jsem včas oznámil a kromě několika případů ji všichni respektují.
Ostatně hbitým útěkem od původního tématu jste jenom potvrdil svou argumentační impotenci. Tedy nejen anonym neschopný jakékoliv identity, ale i jako reálná osoba jste ubožák. A to vyjadřování - prý zapařené hýždě! To jste vymyslel přímo vlastní hlavou anebo odkudsi opsal? Podle Vaší invence spíš to druhé. ☺
15. 02. 2011 | 03:16

Čech napsal(a):

paní Brixi,raději kritizujte prezidenta Klause,jeho miláčka Drobila...Bartáka,Vondru...kteří chronicky tunelují Česko,určují morálku,její laťku...
pak Váš blog bude mít smysl...
15. 02. 2011 | 07:01

anti politik napsal(a):

Vláda stáhne ocas a doktorům zaplatí p. Brixi. Neřekla jste jednu důležitou informaci a divím se, že zatím o tom nikdo nemluví, kolik doktorů vlastně ČR má! Nikdo to totiž neví a ani hošani nahoře je neumí spočítat a udávaná čísla mezi 15 až 20 tisíci jsou jen sečtené úvazky a nikoli počet doktorů a jak známo má skoro každý doktor minimálně 1,5 až 2,5 úvazku! Takže suma sumárum máme doktorů daleko méně než uvádí vláda (fabulace veřejnosti, že se to týká jen čtvrtiny doktorů ja klasická porevoluční politická lež bez které se naše demokracie v podstatě už neobejde) a odchod 4 tisíc doktorů by znamenal pro české zdravotnicví totální kolaps! Uvidíte stáhnou uši-je to vláda hasičů průšvihů a obelhávání veřejnosti ne nějaké odpovědnosti!
15. 02. 2011 | 07:04

Marcus Agrippa napsal(a):

Výborný blog. Na pár řádků, ale výstižněji to snad není možné ani napsat. To že z našich kapes tady velice slušně profitují vyžírky z politického sponzoringu nikomu nevadí, ale že se po dvaceti letech ozve společenská elita je téměř na stanné právo a zásah armády. No co k tomu dodat - neuvěřitelná fraška.
15. 02. 2011 | 07:32

vlk napsal(a):

MAtrix

za místního kašpara jste tu vy. Staší , když s ebudete alespoň elementárně informovat. Tedy když si o smloouvě ohledně tunelu NBlanka přečtete alespo%n to málo, co o ní říká nový primítor z ODS. Nějakej Svoboda. Citoval jsme ho. Smaozřejmě - kašpar s polovodičovou pamětí si pamatuje jen jednosměrně. Jak jinak.
Prostě klasika, někdo kdo má místo funkčního mozku jen Příručku opravdového konzervativce.
15. 02. 2011 | 07:41

Ládik!!! napsal(a):

pane tata,
nikomu neupírám nárok na důstojný plat. Ale ten plat by měl být v tržním hospodářství stanoven trhem a ne organizovaným vyhrožováním (když odejdu, zdechneš). Pro mě za mě - ať mají platy 200 tisíc, ale ne získané organizovanou nátlakovou akcí. Postavili se do řady s bankovními lupiči (svou metodou).
15. 02. 2011 | 07:48

Drzá zrzka napsal(a):

Fakt, že se lékaři ozvali, je pochopitelný. Způsob, jakým to udělali, je z pozice elity degradoval.
15. 02. 2011 | 07:50

Marcus Agrippa napsal(a):

Drzá zrzka:
dvacet let jednali a jednali a jednali a žádný výsledek. Osobně bych na něco podobného nervy neměl.
15. 02. 2011 | 07:54

Drzá zrzka napsal(a):

Marcus Agrippa

A pacient má mít nervy na zdvořilostní otázku nad zahnisanou ránou: Které prase Vám to šilo?
Ano, šil to přepracovaný nemocniční lékař, který podepsal smlouvu na další úvazek (aniž by toto porušování ZP radikálně řešil jeho odborový svaz), byl nevyspalý, neodpočinutý. Co na tom, že teď se rána místo 14 dnů bude hojit poněkud déle. Pacient(klient) vydrží vše. I odchod lékařů. :o)
15. 02. 2011 | 08:12

Jedla napsal(a):

Ve své stručnosti dokonalý text, paní Brixi.
Díky za něj.
15. 02. 2011 | 08:53

anti politik napsal(a):

Drzá zrzka a není to právě ono proč se lékaři bouří? Že jsou prepracování a musí mít několik úvazků aby se uživili a tím jde do háje jak péče tak i vůle lékaře dělat věci lépe? Jen tak mimochodem každý přepracovaný člověk odvádí práci mizerně, v tom nejsou doktoři vyjímkou a navíc nestávkují-tudíž si neberou pacienty jako rukojmí jak vláda lže, ale podali výpovědi, což je právo každého a snad i Vaše pokud se Vám v práci nelíbí, tak se jistě necháte nutit tam pracovat za podmínek které nevyhovují Vašemu naturelu! Trochu odporuje logice to co dáváte jako argument!
15. 02. 2011 | 08:59

Terry napsal(a):

Hlavně že

"Máme demokracii, ne, vole?!"

A ty nejlepší "demokraty" máme ve vládě!
Za dvacet let jejich přičiněním a zásluhou máme
* vytunelovaný (a stále vesele tunelovaný) stát
* obrovsky zadlužený stát
* skvěle vybudovaný korupční systém

ČESKÝ POLITIK = PŘEMNOŽENÁ ŠKODNÁ

A je tento systém vůbec demokracie?

Spíše

Postdemokracie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Postdemokracie)
15. 02. 2011 | 09:03

Petr z Tábora napsal(a):

to antoninovy 22:55h:
Dobré ráno. Nejsem podnikatel ani ekonom, ale dost záležitostí posuzuji z pohledu nákladů a výnosů. Nevím kam směřujete tou filosofií o penězích, jejich hodnota je samozřejmě relativní.
Nemocničním lékařům přeji i více než dostali, nicméně se divím jak se někteří diskutéři rozplývají nad jejich potřebami. Při tom většina Čechů má příjmy nižší než tito lékaři nyní, nemluvě o nezaměstnaných a těch nezaviněně na sociálních dávkách.

to pich 22:54h:
Znáte ten chirugický vtip, který končí:
Nejlepšími pacienty, které můžete operovat jsou politici. Nemají srdce, nemají žaludek, nemají koule a navíc jejich prdelka a mozek jsou vzájemně zaměnitelné.
15. 02. 2011 | 09:07

Drzá zrzka napsal(a):

anti politik

Lékaře někdo nutil podepsat další úvazek? Jo, vlastně píšete, musí ho podepsat, aby se uživili.... Dali výpověď, ale jejich odborový svaz žádal garance stahnutí všech podaných výpovědí. Tady už bych si o vydírání troufla mluvit i já. A to nejsem žádná vláda, jen pouhopouhý dost let zdravotní pojištění platící pacient.
15. 02. 2011 | 09:10

BK napsal(a):

Naše odpovědné hrdiny čekají nové bitvy.
Další lehkoživkové, kteří si neváží svého poslání a o peníze jim jde až v první řadě, jsou hasiči.
Hloupých 18% z platu dolů je pro ně důležitější, nežli čest chránit naše majetky a životy!
15. 02. 2011 | 09:17

Sláma napsal(a):

To jarpor:
Napsal jste: já bloud myslel, že především na dohled nad dodržováním zákoníku práce a dalších předpisů jsou odbory... a Vy, že vláda...
Myslím, pane jarpore, že jste asi z Marsu. Samozřejmě, že vláda, kterou platíme všichni prostřednictvím našich daní tu je od toho, aby dbala nad dodržováním všech zákonů! Tohle prosím platí už od dob starých Římanů! Vláda to má v popisu práce a my ji za to platíme.
Vaše glosa svědčí o tom, jak hluboce je u nás politika deformována. Vláda se stylizuje do role bojovníků s lidmi, s odbory, s profesními skupinami.
Jestli jste si nevšiml, celý tento povyk je právě kvůli tomu, že odbory začaly důrazněji upozorňovat na porušování zákoníku práce. Dosud to dělaly tak, že na dveře daly nápis stávka, ale ordinovali naprosto normálně. To se ale míjelo účinkem.
15. 02. 2011 | 09:26

Sláma napsal(a):

Ministr Heger přišel s nápadem, že by profesní skupiny, jako jsou lékaři a učitelé neměli mít právo hromadně podávat výpovědi. Zdá se, že prokecl něco, o co se naše vládní strany již nějakou dobu pokoušejí. Chtějí z nás udělat poslušnou masu nevzdělaných zaměstnanců, kterým bude stačit miska kaše denně. Tohle tady už ale bylo, pane ministře, tomu se říkalo feudalismus! A nějak se to jako společenský systém neosvědčilo ...
15. 02. 2011 | 09:32

hysterák napsal(a):

snažím se být objektivní sebevíc, ale nic jiného než hysterický výlev paní Brixi v tomto příspěvku nevidím.

Místo zhodnocení situace na úrovni zaměstnance Světové banky tu paní Brixi žongluje s nebohými gymnazisty řkouc, že nebudou lékaři!

Jasně hysterický výlev k ženám prostě patří - může znít na její obranu.
Jasně situace je vyhrocená plná emocí - může také znít na její obranu.
Avšak nic z toho mi nezabrání tázat se :
A jakého hysteráku od paní Brixi se dočkáme v případě odchodu policajtů?
A jekého hysteráku od paní Brixi se dočkáme v případě odchodu hasičů, učitelů, soudců, státních zástupců, zdravotních sester a dalších státních úředníků?
15. 02. 2011 | 10:17

BK napsal(a):

Hysterák

Možná bychom byli ušetřeni těch vašich hysteráků, kdyby všichni jmenovaní zůstali a odešli ti smutní hrdinové.
Třeba do Valhaly. Nebo do...co já vím. Do jiné haly.
15. 02. 2011 | 10:32

zdenekb napsal(a):

Sláma:

Neosvědčilo?!? Jak komu, jak komu... ;o)

Hysterák:

Myslím, že paní Brixi popsala situaci přesně a věcně.
Naprosto nic, krom nevychovanosti, jsi naopak nepředvedl ty.
15. 02. 2011 | 10:45

tata napsal(a):

pane LADIK

ale pak neuvadejte jine argumenty ktere postradaj jakoukoliv logigu na podpoření sveho argumentu.

SCHRNEME vaše argumenty........1 zvolili nevhodnou formu myšleno to heslo,tady mužu sohlasit není to štasne

2,nemužou to dělat organizovaně,tady nesouhlasím nechapu proč by nemohli oni sou naka vyjimka,navic je jasne že bez jednoty by jednotlivě nic nedokazaly,ovšem tady vaší logiku chapu nebot pravive je zasadně proti odborum i když tim popira zakon.

3
a ted k naproste nelogice argumentu,co je za spojitost že vy dělate pod tabulkovym pruměrem sveho zaměstnaní,z jakeho duvodu by to měl respektovat někdo jiny.....je to proti logice pravicove myšlenky?

4
jakou logikou zduvodnite argument že vy zakaznika mate nejisteho oni jisteho zase proti logice pravice tak děte děplat doktora.

takže jestli jste korektní odpovězte mi na body 3/4 v bodě 1 nejsme ve při,v bodě 2 jen nesohlasim ale chapu,neboli je to zažite pravičasky postoj k odborum sice ve sve podstatě protiustavní.
15. 02. 2011 | 11:04

Duroy napsal(a):

To Jarpor:
Duroy

"Mimochodem, co je to za pravicovou vládu, když hezky po levičácku připustí porušování zákoníku práce u zaměstnavatele (pracovní úvazky u jednoho zaměstnavatele se sčítají!), či podobně u nemocnic umožňuje obcházení daňových zákonů (OSVČ v nemocnicích). "

Hmmm.... a já bloud myslel, že především na dohled nad dodržováním zákoníku práce a dalších předpisů jsou odbory... a Vy, že vláda...
Takže podle Vás zájmy zaměstnanců hájí vláda ?
No .. nevím, nevím... ale asi se Vám chybička vloudila... :-)

Pane Jarpore, naprosto jste mne svou odpovědí šokoval.
Mimochodem zákoník práce upravuje vztahy v závislé činnosti v pracovněprávních vztazích mezi zaměstnanci na straně jedné a zaměstnavateli na straně druhé. To bychom to dopadli, pokud by na dodržování zákoníku práce dohlížely odbory! Nebo opačně, třeba Hospodářská komora (i když co se chystaných změn a minulosti pana ministra týče, co není může být).
dodržování ustanovení zákoníku práce má cca od roku 2005 na starosti Státní úřad inspekce práce. Pod koho spadá? Ano, správně, pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Kdo je šéfem ministerstva? Komu je ministr zodpovědný?
A mimochodem, vláda by měla hájit zájmy a především zájmy všech občanů české republiky!
15. 02. 2011 | 12:18

jozka napsal(a):

vidim, ze jarpor se uz oklepal z drobiliady a zpet v plne sile :-)
15. 02. 2011 | 12:28

Dočekal napsal(a):

tata:

Pane tato,
přečetl jsem si Váš odkaz i to, co mi píšete v diskusi pod blogem pana Krásy.

Vaši omluvu samozřejmě přijímám. Jsem opravdu moc rád, že se ta lapálie nakonec vysvětlila.

Nevím, jestli to ode mne není přílišná drzost, ale dovoluju si Vám nabídnout nějaké povídání. Pokud mi mailnete na tuto moji kontaktní sdresu

d47@volny.cz

tak Vám to pošlu.
Tady totiž na nějaké dovysvětlování není ani čas, ale ani prostor. Navíc bych mohl být právěm obviněn z toho, že si tady vyřizuju osobní věci.

S přáním všeho dobrého Václav Dočekal
15. 02. 2011 | 12:30

Myslibor napsal(a):

Prosím o ověření psaného:" že máte na péči o Vaše zdraví nárok". Asi ano, ale podle čeho - vyplývá to z Ústavy, Zákona o zdraví lidu, nebo z nějakých disposic pro zdravotní pojišťovny, npř.VZP.
Myslibor
15. 02. 2011 | 12:57

ben napsal(a):

Poentou věcného shrnutí paní Brixi (a ve větším detailu i jejích předchozích článků a TV vstupů) je, že naši politici prostě vždycky brali a berou státní lékaře jako obtížný hmyz ... a že se jejich postavení ve zdravotním systému nechává naprosto napospas zatímco peníze jdou prostě jinam.

Paní Brixi tady poukazuje na to, že ta opravdová krize zdravotnictví teprve přijde ... a že na ni doplatí pacienti stejně tak jako státní lékaři.

Jsem paní Brixi vděčný za ochotu jít proti proudu - ve prospěch té většiny, která teď slepě nemocniční lékaře odsuzuje... jako bouřící se otroky ve starém Římě.
15. 02. 2011 | 13:30

jarpor napsal(a):

Sláma
Duroy

Musím připustit, že to mé vyjádření že odbory dohlížejí... nebylo šťastně napsáno.
Nemusíte však být šokováni, ani mne podezírat, že jsem spadl z Marsu...

K vysvětlení, jak to bylo míněno jsem již večer v 14. 02. 2011 | 22:51 napsal také toto :
"... Ale snad mi dáte za pravdu, že bezpečnost práce, ochranné pomůcky, limity přesčasové práce... tedy obecně ochrana zaměstnanců ... je hlavní náplní odborů... nebo pracovních rad ... Ti se dostávají ke kontrole jako první (měli by) a ti upozorňují často pak ony orgány zřízené státem...

Proč v tomto případě LOK s "protizákonnými" přesčasy nad rámec povolených... nic nedělal, nedal podnět ke kontrole stran porušování zákona... na to si každý může odpovědět sám...
Měl asi jiné "starosti"...

jozka

"jozka napsal(a):
vidim, ze jarpor se uz oklepal z drobiliady a zpet v plne sile :-)"

Rgistruji. Nekomentuji.

Hezký podvečer
15. 02. 2011 | 16:37

anti politik napsal(a):

Drzá zrzka ve Fakultní nemocnici v HK je běžné, že lékaři mají více úvazků a pochybuji, že je tato nemocnice vyjímkou! A víte proč? Protože naplnit stav na který je dimenzovaná na to nemocnice nemá, tak to řeší tím, že mají lékaři odpracováno i přes třista hodin měsíčně! No nevím kdo po třista hodinách v sobě najde ještě profesionální čest a věnuje se pacientům plně a ještě dokáže být milý! I když vás chápu, ale já si nemyslím, že je to vina lékařů, ale politické neschopnosti našich vlád a politiků! Jinak stěžovat si jako pacient na to máte právo. I mě pění krev když mě objednají na osmou a jdu na řadu ve tři, ale je to jak říkám špatnou politikou! Už jen fakt, že ředitelé nemocnic jsou dosazováni stranami jako za bolševika je nesmysl a zcela viditelná snaha krást a korumpovat! No a doktorům už zřejmě došla trpělivost!
15. 02. 2011 | 16:56

Ivo napsal(a):

Paní Brixi,
mluvíte mi z duše - jako obvykle. Můj kamarád pracuje na úrazovce, jen těžko si zařizuje byt a dělá hodně přesčasy. Před 2 týdny měl 36 hodinovku a pak usnul poté, co si chtěl v sedě natáhnout civil kalhoty - probral se po 5 hodinách. On však vidí v medicině i jakési poslání - do stávky se nezapojil. Já se však ptám:Co dělá inspektorát bezpečnosti práce, předstírá, že o přesčasech neví? Bože, co mně se s tímhle před pár lety natrápili! Zdravotnictví u nás asi není špatné, ale není úplně v pořádku a doktoři (i my) doplácí na tunely, parazity a nepochopení. Máte recht!!!
15. 02. 2011 | 18:36

Josef K. napsal(a):

Otázka po smyslu a otázka mravů. Tato vláda je zjevně bytostně normalizačním uskupením, vyzývá k mravnosti sama zcela nemravná, jednotlivci v této vládě byli vychování jako chovní potkani normalizační brežněvovskou ideologií, jiný model neznají. Chování těch lidí není ani nedůstojné, ani hloupé...Je prostě zcela neuvěřtelné a nemocné....Myslím, že otázka po významu lidské existence není tou, kterou by si kdokoliv z pánů u moci a přidružených dam položil, protože pak by zjistil, že jím je pouze kultivace naší podstaty a schopnost lidské kooperace... Tato vláda je táž, která lidský život měří růstem HDP a nejraději by počínštila evropské poměry....Je to vláda milovníků loterií, doufá, že ona by vždy byla tou nahoře. Pánové připomínají nafouklé močové měchýře, ani nic víc patrně nejsou. Lékaři nedělají nic jiného než paralelu dělnických bouří v 19. století, prostě usilují o lepší existenci...Pan kardinál Duka i soudruh Klaus, nemravně, to považují za přečin proti lidskosti. Opak je pravdou, je to boj o důstojnost. Někdo napsasal, že policisté a hasiči to udělat nemohou..., nemají kam odejít. Jistě, mohou prostě přestat fungovat a země se během týdne zhroutí...Totalitní podstata této vlády je zoufalá, je zajímavé sledovat, jak ti bývalí komunisté a normalizátoři jsou zcela oproštění od elementární lidské kultury, aspoň v současném evropském pojetí...
15. 02. 2011 | 18:53

hysterák napsal(a):

to zdenekkb

Tak jest-li popsaná situace z pera Brixi je Vámi považovaná za věcnou a přesnou, pak jste pouze stoupenec jedné strany barikády s jednoduchým bojovým postojem, neschopný kompromisu a vůbec vpodstatě jen zhoršující situaci.

Anebo nějaká blízká osoba paní Brixi, ale pak jí laskavě sdělte, ať se vrátí ke svým tématům o Číně, o ekonomii tam občas byla schopna nezaujatého názoru.
15. 02. 2011 | 22:19

ZAM napsal(a):

hysterák:
Chcete nám snad tady tvrdit, že Vy osobně nejste pouze stoupenec jedné strany barikády s jednoduchým bojovým postojem, neschopný kompromisu a vůbec vpodstatě jen zhoršující situaci?
Tu situaci po desetiletí zhoršovaly všechny vládní garnitury nekoncepčností, nesystémovostí, bagatelizováním problémů a jejich neřešením. Trvalo to příliš dlouho, hrnec vykypěl.
Paní Brixi to napsala přesně, jenom Vy to nejste schopen akceptovat.
16. 02. 2011 | 01:03

JPK napsal(a):

Hovene, volit pravici nemá smysl nikdy.
16. 02. 2011 | 07:43

Ládik!!! napsal(a):

pane tata -
k bodu 3: například - dělám odborné posudky pro dotace ZÚ; stát stanovil cenu (za jistý díl) 15000Kč. Já to udělám za 2-3hodiny práce, za cenu 2000+DPH20%. Bohatě mi to stačí. Spousta jiných to dělá za těch 15tis. - stát to přece zaplatí. Mi to přijde jako nefér hra. Předpokládám analogicky, že ceny zdravotních úkonů budou stanoveny stejně "chytře". Cítil bych se jako vydřiduch, kdybych to dělal za tabulkovou cenu. Analogicky předpokládám u doktorů (alespoň některých) podobný postoj.
k bodu 4: mi může přebrat zákazníka kdokoliv (bude nabízet lepší kavlitu práce a nižší cenu) - nebo mě může zlikvidovat stát; za nemocničním doktorem přijdou lidi téměř plánovitě. Platy mají regulované, jejich počty jsou dané.
Jestli jste korektní Vy, tak mi napište, co je na mém postoji "pravičáckého". Používáte jen nálepky.
16. 02. 2011 | 10:06

tata napsal(a):

pane LADIK

TED SEM TROCHU MIMO,tak jak ste to formuloval je uplne otočení co jste prezentoval,vaše hodnocení pravicoveho člověka nevypliva jen z debat zde ale čtu vas už nakaj čas,nechapu čemu se branite přece na tom není nic pohrdaveho aspon z me strany pokud ten člověk nehlasa něco jak pan hoven,mi dva sme vedli nakou diskuzi vy jste daval neakceptovatelne argumenty,
.....jako že vy dělate pod tab.platem,mate menší jistotu zaměstnaní oba argumenty jsou mimo jako protiargument na fakt že doktoři chtějí vyší plat otom byla diskuze

jako vaše poslední odpověd,nešlo oto jestli jste pravicovy člověk,pravicovy tam bylo jen dokreslení nazoroveho spektra,nenapadam pravici ale vaše argumenty proč z vašeho pohledu lekaři vydiraj.

A tam jste použil že berou 30000/200000 zde jste udal nepravdive udaje dodal sem tabulku platu kde vam to dokladuju,další argumen že vy taky pracujete pod tarifem,TO VAS SICE CTÍ,že neokradate stat ale vubec to nema souvislost proč by lekaři měly dělat to samé,za další že maj lepší šance a větší jistotu sice z většiny asi ano ....,nemohu až tak posoudit neznam vaše,,,ale zase co to ma dělat stim že chtěj dustojny plat?

TAKŽE NESTAČEJTE debatu na pravici otom nebyla řeč,pravice byla jen vtom kontextu že vas za pravicoveho považuju podle přispěvku co zde prezentujete,nejsem sam,dobře vy se zanej nepovažujete to mužu akceptovat ale nesouhlasím,jak sem předeslal ale znaší debatou je to naprosto nevyznamné.

TAKŽE TED ODPOVIM TAK,jak jste to napsal,tam není kouska politiky ,takže na toto by nešlo ani někam zařadit,naopak by signalizovalo poctivce,ovšem to jak to formulujete je naprosto přetočen vyznam.nebot vy jste to dal jako argument proč doktoři by neměli požadovat větší plat,,,,,
16. 02. 2011 | 13:36

ZAM napsal(a):

Ládik!!!:
Předpokládáte špatně. Seznamte se s konkrétními údaji sazebníka a snažte se jim porozumět, svedete-li. Teprve poté budete schopen vlastního reálného úsudku.
16. 02. 2011 | 13:56

Ládik!!! napsal(a):

pane tata,
kdysi jsem Vám pal, že bych Vás nechtěl za svého tátu. To ale neznamená, že si Vás nevážím. Necháme toho, vážím si Vás, bez ohledu na Vaše názory. Kdyby byli všichni jako Vy, nebyly by žádné neřešitelné spory, lidi by se domluvili na všem, co má cenu.
16. 02. 2011 | 20:43

Ládik!!! napsal(a):

ZAM,
jejich sazebník mě nezajímá, kldině můžou mít 200 tisíc, někteří si to určitě zaslouží. To je můj úsudek (podle Stejskala úsudek slaboduchého člověka). Je jejich heslo se mi nezamluvá, nic víc (když odejdeme, chcípneš).
16. 02. 2011 | 20:46

Gru napsal(a):

L. Heger mě velmi překvapil tím, jak se nekompet entní chaotičností na jedné straně a podpásovkami šířenými v médiích ( byť ne z vlastní hlavy, leč v režii Šnajdra a Šťastného) na straně druhé ukázal téměř rekordně rychle být ministrem snad i pod úroveň svých předchůdců Davida a Rubáše.
Koaliční gang a jejich klaku na lékařích jistě nerozlítily finanční nároky - běžně přece uspokojují objemově mnohem větší nároky leckterých kmotrovských uskupení - ale drzost, s níž si lékaři dovolili svůj požadavek vznést VEŘEJNĚ a NAHLAS.
Mravní rozhořčení nad požadavkem lékařů začít dohánět, co jim společnost dluží nikoliv pouhých 20 let, ale přes 60 roků (od převratu 1948), je pikantní zvláště od těch,. kteří jinak zastávají kořistnicky podnikatelské postoje - nyní se pozastavují nad "ztrátou prestiže, kterou lékaři budou dlouho dohánět"... je více než zřejmé, že to, co lékaři chtějí, je - konečně už - platové ohodnocení. To ostatní ani tak nepotřebují, za to si v obchodě nic nekoupí... počítám, že se lidé v případě oenmocnění obrátí spíš na ně než na zdejší falešné moralisty. Komické, jak se zastánci maximálních zisků za kvalitní práci, propagátoři efektivity, individualismu, atp., atd... najednou stavějí na zcela bolševické pozice!
16. 02. 2011 | 21:30

Tenco napsal(a):

Ládík !!!
Jsi charakter, Ládíku.
Nejen že sis konečně pořídil ten pískový filtr , ale i svým přístupem.
Mám rád takové lidi./tvé sazby za posudek k dotacím ZÚ/
Ale nehaž všecky lidi, kteří zrovna nežerou tuhle vládu, hned mezi socky a levičácké blouznivce.
Ta pravda, je-li vůbec nějaká, leží někde uprostřed.

To heslo, Ládíku, je dobře vybraný slogan. Který upozornil na nevábný stav věcí. Trochu drsnější formou, ale je to účinný slogan.
Ale není to nic víc, než slogan.
Pátrej vždy po obsahu, ne po formě.
16. 02. 2011 | 21:57

ex-nemo napsal(a):

O těch doktorech se toho už napsalo spoustu, (i já jsem se přidal) ale pořád se mám čemu divit. Tentokrát té větě „ (postavení) zbývajících doktorů za hranice jakékoliv trestní odpovědnosti. ……“.
Takže pan ministr vyhlašuje předem amnestii na ještě nespáchané trestné činy ! Nebo jinými slovy suspenduje příslušný zákon. Člen vlády, zřízené tu aby zajišťovala plnění zákonů si nepohodlný zákon prostě anuluje, a je to.
To ovšem není v naší polistopadové historii poprvé, že ministr veřejně prohlásí že zákon nebude respektován. Pamatuji na Jana Rumla, Pavla Dostála a kdoví kolik dalších mi uniklo. Prostě bolševici, kteří ještě jako rudí byli skutečně povýšeni nad zákon i ústavu, si to po přestupu do „demokratických“ stran myslí pořád.
Je to hrozné pomyšlení. Ale ještě horší mi připadá to, že z dosud nějakých 150 -160 diskutujících si toho nikdo nevšiml. Jakoby všichni brali za samozřejmé že státní úředníci si budou rozhodovat o tom zda zákony platí či ne. To mě znepokojuje víc.
Mimo jiné, je tu někdo kdo se vyzná v právech ? Není náhodou to vyjádření pana ministra samo o sobě trestným činem ? Mám dojem že nějaký takový paragraf o nadržování trestné činnosti nebo vybízení k němu existuje.
16. 02. 2011 | 23:26

Gudka napsal(a):

Je zajímavé pozorovat, jak se oba ministři, kteří jsou v tuto chvíli pod tlakem situace, kterou svou nečinností nebo chybnou činností přinejmenším spolouzavinili, reagují. Oba, Heger i John, se vymlouvají na "vládu", co ta jim dá či nedá - jako by vláda byla nějaký jejich nepříjemný soused a nikoliv gremium, jehož jsou členy. Oba se snížili k dehonestování svýách podřízených - oba se neštítí použít krátkonohých lží (u Hegera jde přitom navíc o produkty z dílny dvojice Šnajdr-Šťastný), al neprojde to jen Johnovi, který stále kličkuje do říše nějakých budoucích peněz a nechce slyšet, že jde v první řadě o jeho vlastní nepřijatelnost. Pěkné příklady, jak moráln ě vykotlaní jsou exponenti dsvou koaličních partají - právě těch, které měly být jakýmisi "garanty", kteří měli jlídat tu velkou partnerku - ODS, známou svým mafiánským podhoubím.
17. 02. 2011 | 07:26

Ládik!!! napsal(a):

Kydači,
po tvé chvále se cítím jako políbený Brežněvem.
17. 02. 2011 | 11:26

Terry napsal(a):

Korupce (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-benda.php?itemid=10970):

Obecně vzato, korupce vzniká všude tam, kde existuje politické vakuum, kde je u moci špatná vláda nebo kdy je společnost řízena nespravedlivým zákonodárstvím.

Jak je to se špatnou vládou? Není to pouze skutečnost, že vláda nenaslouchá lidem, že se jim nedaří dobře, že reptají a nadávají na poměry. Jsou nespokojeni, že rostou státní i soukromé dluhy, že krachují drobní i velcí podnikatelé, že roste nezaměstnanost, atd. Špatná vláda nemá a ani se nesnaží vytvořit dlouhodobou a praktickou strategii hospodářského a společenského rozvoje a její plány většinou nepřesahují délku jednoho jediného volebního období. Špatná vláda se pozná i podle toho, nakolik toleruje arogantní chování jednotlivých politiků na veřejnosti i v soukromí a nakolik akceptuje jejich soukromý život, který je v rozporu nejen s desaterem, ale i obecnou morálkou. Nadutost, manželská nevěra, vulgarismy a jiné podobné typy chování se neslučují se žádným veřejným úřadem, natož s úřadem vedení státu. Předseda vlády zastupuje každého člena společnosti – tedy i toho, kdo je v opozici nebo s jeho vládní politikou absolutně nesouhlasí. Předseda vlády je zodpovědný každému občanovi země. Je zodpovědný i mně, přestože jsem ho nevolil. A stejně tak každý ministr, každý hejtman, poslanec, senátor, primátor i starosta toho nejmenšího města.

A nespravedlivé zákonodárství? Pozná se podle toho, jak mnoho se vyplácí hospodářská nebo i jiná kriminalita. Jak velký zákonný nebo nezákonný prostor se vytváří pro zloděje a jiné podvodníky. Jak mnoho se dá podvádět v rámci zákona. Pokud formulace zákonů přímo vytváří prostor pro korupci, jde o nespravedlivé zákonodárství. Pokud je hospodářská soutěž zástěrkou předstírající demokratický výběr státní zakázky, a přitom je praktickým nástrojem korupce, jde o nespravedlivé zákonodárství. Pokud je znásilňován přirozený cit obyčejných lidí pro spravedlnost a pokud zákon zpochybňuje samozřejmý koncept dobra a zla, jde o nespravedlivé zákonodárství.
(pokr.)
17. 02. 2011 | 12:02

Terry napsal(a):

Korupce (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-benda.php?itemid=10970)_pokr.:

Platón říká, že chudoba nevzniká úbytkem nebo ztrátou majetku jednotlivých lidí, ale nárůstem chamtivosti mocných úředníků vlády. Zkorumpovaní lidé nikdy nemají pocit, že jsou dostatečně odměňováni za svou práci, vždy mají pocit, že by měli dostávat víc peněz. A pokud je nedostanou cestou zákonnou, uchylují se k cestě jiné. Korupci je možné do jisté míry přirovnat k drogám – lidé si na ní mohou vypěstovat závislost. V tu chvíli se posouvá lidská morálka do polohy nemravnosti, mění se hodnotový systém lidí a nakonec se hroutí i jejich osobnost. Zkorumpovaný člověk postupně ztrácí kontrolu nad svým chováním a přestává rozlišovat dobro od zla, přestává mít schopnost spravedlivého racionálního rozhodování. Na druhou stranu mají pocit, že vědí všechno o úspěchu, že mají odpověď na každou otázku. Mají opravdový pocit, že jsou předurčeni k vedení společnosti. Zkorumpovaní lidé zapomínají, že hmotné bohatství je pomíjivé a pokud navíc není legitimní, přináší jim spíše bolest, než radost. A lékem na tuto bolest jsou pro ně opět peníze - čím víc, tím líp.
Korupce má vždy dvě strany. Jedna, která dává (někdy i sama nabízí) a druhá, která bere (nebo si o úplatek přímo či nepřímo říká). Je to tedy záležitost nikoliv jednostranná nebo soukromá, ale i přes jednoduchost principu poměrně komplikovaná a odehrává se ve veřejném životě. A i když její existence je obecně známá, často chybí odvaha jednotlivců o ní referovat příslušným úřadům. Součástí korupce je i zastrašování nebo vydírání. Nikdo nedává úplatky dobrovolně, a to ani v případě onoho nabízení. Je také smutné konstatovat, že lidé, kteří se k úplatkům uchýlili, ztratili víru nejen v základní lidské hodnoty, ale i ve spravedlivou společnost. A to je velice špatné znamení především pro společnost samu. Ti lidé prodávají nikoli své tělo, ale svou duši. Obávám se, že obchod s vlastní duší je velice špatný obchod. A i když je korupce spojena s penězi, má různé formy, a ne vždy to musí být právě peníze, co je jejím předmětem. Rozměr korupce je přímo úměrný úpadku etiky mocných jedinců a hodnotového systému společnosti. Spíše než existence korupce je zde otázkou rozměr korupce v rámci společnosti a kontrolovatelnost společenského klimatu, který korupci umožňuje. Korupce je pro každou zemi velice drahá záležitost nejen co se ekonomických ztrát týče, ale hlavní škody jsou páchány především na jednotlivých lidech a jejich duchovním zdraví.

Korupce ustavuje a vytváří podmínky pro vznik společnosti nespravedlivé a polarizované. Osobně si myslím, že rozměr korupce v Čechách je podstatně větším problémem, než současné vládní dluhy.
(konec citace)
17. 02. 2011 | 12:03

Terry napsal(a):

Rekordní nemocniční zakázku předražili o stamiliony (http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=690345):

Kladno - Éra dvou středočeských hejtmanů a politických rivalů Petra Bendla a Davida Ratha zůstane spojena s jednou z největších, ale také nejpředraženějších zdravotnických zakázek v republice.
Centrum akutní medicíny v Kladně bylo postaveno a vybaveno za dvě miliardy korun. Hejtman Petr Bendl (ODS, hejtmanem byl v letech 2000-2008) do něho objednal přístroje za 300 milionů, v průměru za dvojnásobek běžné tržní ceny.
Jeho nástupce a tvrdý kritik David Rath (ČSSD, hejtmanem od roku 2008) ceny revidoval, ale přístroje i po jeho zásahu zůstanou předražené o padesát procent. Za ušetřené peníze pak Rath nakoupil - rovněž předražené - vybavení pro kuchyňky a kanceláře personálu.
Lékaři protestují i proti tomu, že přístroje, lůžka a vybavení přišly dráž, než by bylo nutné.
Aktuálně.cz získalo seznam nových přístrojů, který potvrzuje, že stížnosti jsou oprávněné.Nemocnice nakupuje v průměru o polovinu dráže, než je možné stejné přístroje objednat z veřejně dostupných katalogů od výrobců. Při větších zakázkách přitom bývá zvykem, že výrobci prodávají přístroje hluboko pod katalogovou cenou.
V seznamu nových přístrojů je nejdražší angiolinka od firmy Philips, za kterou krajská nemocnice zaplatí včetně DPH 25 milionů. Cena z katalogu je o pět milionů nižší. Monitor pro jednotku intenzivní péče stojí nemocnici 520 tisíc, i když katalog firmy Spacelabs nabízí stejný přístroj za 290 tisíc.
Resuscitační lůžko Linet přijde kladenské manažery na 380 tisíc, i když je k dostání o 80 tisíc laciněji.
Kladenští nakupují 66 doktorských sluchátek Sprague po 556 korunách, firma Rappaport je však prodává po 450 korunách. Nejlepší laryngoskop od firmy McIntosh jde sehnat za tři tisíce korun, nemocnice jich kupuje čtyřicet po devíti tisících.
Například cenu za lékařská sluchátka však Rath nesnížil a totéž platí i pro další položky. Těžko uvěřitelným příkladem je třeba operační stůl Golem 4S, který se dá koupit za 126 tisíc, Kladno ale i po Rathově "kontrole" zaplatilo trojnásobek.
17. 02. 2011 | 12:05

ben napsal(a):

ex-nemo, Gru, Gudka, napsali jste to dobře. Je to opravdu těžko uvěřitelné, jak diletantsky v případě D-O akce vláda postupuje... Samozřejmě, že lékaři mají právo odejít a dělat práci, která je uživí. Politická (a bohužel také mediální a divácká reakce) však v podstatě ze státních lékařů dělá otroky.

Jednání z pozice síly, arogance a výsměch je v tomto směru u našich politiků, mediálních poskoků a bohužel mnoha dalších vlastně hlavně projevem vlastní ubohosti.

Doplácíme na to všichni, včetně těch tleskačů v řadách "občanů".
17. 02. 2011 | 16:45

hysterák napsal(a):

To ZAM

Sympatizujete s radikálním křídlem LOK. Patrně patříte i k těm co nesouhlasí s dnešní dohodou LOK a vlády. Váš radikalismus Vás dehonestuje. Asi chcete vidět krev a mrtvé jako tomu bylo nedávno v Polsku.

Přesto vězte, že život je o kompromisech. Pokud je pro Vás kompromis nepřijatelný pak jste radikál a jako takový budete po zásluze odměněn.

Paní Brixi má sklon věci rovněž vyhrocovat. Nejspíš má někoho v příbuzenstvu kdo trpí jako nemocný touto akcí - spekuluji, že někoho z rodičů.

Je zajímavé, že paní Brixi, ač přesvědčená globální světoobčanka a odbornice na zdravotnictví (co článků sem napsala k USA apod.), nezachovala klid. Zcela propásla příležitost a své nabyté zkušenosti nevyužila pro rozvedení objektivní diskuse k problému z jiného pohledu. Místo vytvořila toto hysterické dílko.

Dostala příležitost ve své odbornosti a zklamala.
Je to tragédie.
17. 02. 2011 | 19:48

ZAM napsal(a):

hysterák:
"Sympatizujete s radikálním křídlem LOK. Patrně patříte i k těm co nesouhlasí s dnešní dohodou LOK a vlády." Omyl, nesympatizuji a dohodu vítám. ☺
17. 02. 2011 | 23:21

MBK napsal(a):

hysteráku, jste svými výpady proti paní Brixi trapný. Léčíte si tady komplexy z inteligentních a schopných žen? Občas se tady objevuje ještě jeden v tomto směru Vám hodně podobný, říká si myslím argun. Nejste vy dva náhodou jeden? Léčte si svoje komplexy způsobem, který neobtěžuje ostatní. Útočit tupými výpady na ženy, které s vámi nemají nic společného, je ubohost.
Jste opravdu trapný.
18. 02. 2011 | 01:07

Hela napsal(a):

Neuvěřitelné, teď ještě do sporu vstupují plnou svou vahou někteří šéfové nemocnic ... a samozřejmě proti "rebelujícím" lékařům.

Jak jinak, šéfové nemocnic přece potřebují klid na další budoucí kšefty.

Co kdyby se lékaři nadále dožadovali větší transparentnosti a kontroly proti finančním únikům v nemocnicích?

Aby k tomu nedošlo, musí se ti nejodvážnější vyhodit a tak umlčet i ostatní.
20. 02. 2011 | 01:23

kočka šklíba napsal(a):

Hysteráku, řekla bych, že na rozdíl od vás, paní Brixi klid zachovala. U vás mě překvapuje, jak se umíte "domnívat" co jiné lidi vede k jejich názorům, ano váš nick je velmi trefný ;).
20. 02. 2011 | 04:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy