Kvalifikované zdravotní sestry nad zlato

15. 06. 2012 | 02:26
Přečteno 12357 krát
Prohlubuje se nedostatek kvalifikovaných zdravotních sester. Mezi mladými ženami a muži v České republice je navíc zájemců o práci zdravotní sestry velmi málo.Poptávka po zdravotních sestrách rychle roste

Zdravotní sestry se v mnoha zemích stávají stále žádanější oporou celého systému zdravotní, dlouhodobé léčebné a zdravotně sociální péče. Roste poptávka v nemocnicích, na klinikách, v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a při poskytování péče zdravotně sociální – včetně péče v domácím prostředí.

Poptávka po kvalifikovaných zdravotních sestrách roste částečně tím, že se zvyšuje celkový objem péče. Roste ale také proto, že se vyspělé země snaží zefektivnit své zdravotní systémy a přenášejí méně specializované pravomoci z lékařů na kvalifikované zdravotní sestry.

Celou řadu úkonů, které v českém zdravotním systému ještě vykonávají lékaři, již v třeba ve Velké Británii, Německu, Kanadě nebo v USA vykonávají kvalifikované sestry. Rostoucí pravomoce kvalifikovaných zdravotních sester pomáhají rozšiřovat dostupnost péče a snižovat náklady i čekací doby. Dostupné průzkumy a analýzy ukazují, že tomu tak zatím bylo při plném zachování kvality péče a spokojenosti pacientů.

Českých uchazečů o povolání zdravotní sestry je velmi málo

Ve srovnání s ostatními rozvinutými zeměmi má v poměru k populaci Česká republika srovnatelný podíl zdravotních sester. V ČR připadá na 1.000 osob 8 zdravotních sester. Průměr v zemích OECD je jen o 5% vyšší.

V České republice je ale velmi nízký podíl čerstvých absolventů s kvalifikací zdravotní sestry. Podíl každoročních absolventů připravených vykonávat práci kvalifikované zdravotní sestry je v ČR pouze 14 na 100.000 obyvatel ve srovnání s průměrem 40 v zemích OECD (a 150 na 100.000 obyvatel na Slovensku). Podíl absolventů s kvalifikací zdravotní sestry je u nás nižší než dokonce i v Lucembursku, jehož zdravotní systém do spoléhá na zdravotní setry ze zahraničí.

Nešetříme na nesprávném místě?

Jedním z faktorů nízkého zájmu o povolání zdravotních sester může být jejich relativně nízké odměňování. I po navýšení téměř o polovinu od roku 2005 zůstává mzda zdravotní sestry v ČR pod úrovní průměrné mzdy. Téměř ve všech ostatních rozvinutých zemích převyšuje plat zdravotních sester průměrnou mzdu o 20% až 50%.

Je pro Českou republiku řešením zaměstnat levnější zdravotní sestry ze zahraničí? Imigrace zdravotních sester a lékařů je pro mnohé vyspělé země cestou ke snížení nákladů a zajištění dostupnosti péče v méně atraktivních lokalitách.

Novým faktorem se stává nezaměstnanost. Nezaměstnanost způsobuje obrovské náklady pro společnost. Nejen náklady přímé z veřejného rozpočtu. Ale i náklady nepřímé a dlouhodobé pro celou ekonomiku a společnost. Například když mladí lidé ztrácejí pracovní návyky a kvalifikaci dříve než si nějaké zaměstnání najdou.

Možná tedy bude pro naši společnost levnější a příznivější dále zlepšovat odměňování a podmínky práce zdravotních sester a propagovat záruku budoucí poptávky po jejich práci. Vyšší počet uchazečů o práci zdravotní sestry mezi českými studenty by snížil potřebu imigrace i nezaměstnanost na domácím trhu. A z pohledu českého pacienta nebo seniora odkázaného na péči? Možná je povolání zdravotních sester právě jedno z těch, u kterých bychom se neměli spoléhat na imigraci.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Zajímal by mě poměr doktorů ke zdravotním sestrám, tedy početní. Jestli není doktorů na 1000 lidí víc, než v jiných rozvinutách zemích. Třeba by se někteří mohli rekvalifikovat. Anebo chybí možnost připlatit si za sestřičku, aby mě ošetřovala ta "moje".
15. 06. 2012 | 04:59

Čtenář napsal(a):

Nic proti sestrám. Až na ty, které se k pacientům chovají, nadřazene, nepříjmně, neochotně, prostě nelidsky.To ať jdou raději vykonávat povolání tam, kde bude jejich chování korunováno úspěchem. Je takové?
15. 06. 2012 | 06:01

kormoran napsal(a):

Vseobecne bych rekl , ze uspesny je ten , ktery ma co dat spolecnosti , v praxi da ale neco navic- to je jeden z klicu.

Nelze naplnit "tabulky" lidmi -v zemich v urcitem procesu , z pod informaci rozvinutych zemich a pokladat je jako za alarmujici.

Tim chci rici , ze urcita odvetvi si v relativne 'zdravem 'trhu reguluji poptavku -nabidku sami ,
Neni mozne dnes napr.produkovat na 'socialisticky' navrh vice zdravotnich sester, ktere zitra nebudou treba! Ze ano?)))

Lidi pribyva , ale jejich uplatnenost ubyva , cim to fuckikg hell je?
Mozna se lidstvo dostalo do problemu ve sve technicke vynalezavosti, napr. a zda se to i smesne , objeveni antibiotik a uvedeni v praxi. A mozna bychom se dopatrali v dusledku a souctu 'efektivity' tohoto objevu !))))

Lidi je jako sracek! Co s nimi?
15. 06. 2012 | 06:22

Ládik!!! napsal(a):

kormoran -
vyřeší to samoregulace. Lidí přibývá, pokud mají potravu. S úbytkem potravy přijde hlad, nemoci a války o vodu (žvanec). V Evropě moc lidí nepřibývá - jedině přistěhovalců a ras s nízkou sociální odpovědností.
15. 06. 2012 | 06:40

Ládik!!! napsal(a):

I sestřiček ubývá, nemají-li na potravu. To je přirozené. Zato kontinuálně přibývá počet úředníků - a všem rostou tarifní platy. Dotační úřad - co to je?? Braly mě mory, když jsem to viděl v TV. Tady trh nefunguje, tady hospodaří soudruzi regulovčíci.
15. 06. 2012 | 06:45

Ládik!!! napsal(a):

Dotace se staly zbožím. Chceš dotaci? Za kolik? ... Přines dotaci a rozdělíme se ... Neumíš získat dotaci? Nech se zvolit, ňoumo!... Rath už na to dojel. Ale pořád bere poslanecký plat, tak to mají zařízeno, soudruzi.
15. 06. 2012 | 06:52

nestranný napsal(a):

Ačkoli moje nemocnost je velice nízká,mám se sestrami převážně velice špatné zkušenosti.Na obvodech sestry většinou doslova kecají lékařům do jejich práce,
v čekárnách se s pacienty baví nadřazeně.V nemocnicích se zase k pacientům chovají většinou přezíravě.Většina z nich nedovede ani nabrat krev tak,aby nemusela
svůj pokus alespoň dvakrát zopakovat.Nedovedu si představit tu pohromu,kdyby
sestry měly zastávat část práce lékařů.To už nás rovnou můžou léčit kořenářky.
Vyšlo by to nastejno,jen mnohokrát levněji.Dobrá sestra u nás je vzácná jako poctivý politik.
15. 06. 2012 | 07:00

skeptický napsal(a):

Čtenář

Herdekbáby jsou nutnou součástí každého zdravotnického a pečovatelského zařízení.Na dorážení hraničních pacientů. U ženských se to víceméně čeká.Ženy žijí déle,než muži,protože si nemusejí brát ženy.

Doma mají dědka který chlastá,neúctě k pánům tvorstva se naučily tam, vyhlídky žádné,tak jsou na dědky alergické.
Většinou jsou ale dobré.

Někteří doktoři také začínají být bohorovní a oprsklí.
15. 06. 2012 | 07:20

Bavor V. napsal(a):

nestranný
Jsem na tom přesně naopak. Za loňský rok jsem si nemoci užil a prošel jsem i několika zařízeními. Při tom jsem pouze v jediném případě narazil na "sestru" (tak by se ani nazývat neměla, ale jakékoli označení by bylo urážkou daného zvířete), která byla ten špatný příklad. Všechny ostatní, které jsem potkal, byly ochotné, milé a šikovné. Nejspíše to bude asi tím, jak které zdravotní zařízení funguje obecně. Nejhorší na tom je, že právě takévéto nemocnice mají přicházet o některá svá oddělení a ta, se kterými vy máte zkušennost, se budou rozvíjet.
15. 06. 2012 | 07:26

kormoran napsal(a):

Ladik 6.40 , samoregulace by to vyresila , v tom pripade , pokud byl by ji ponechan volny prubeh. Neni nic spatneho na tom pokud narody 'prirozene' stagnuji ve sve populaci , jde o to , ze ubytek ci stagnace je dotovana 'kusy' nikolivek produktivnimi lidmi, ale na uziveni polibdir vseho druhu!)))))Kdez dochazi pochopitelne k zavaznym problemum.
15. 06. 2012 | 07:39

Skogen napsal(a):

Takto je velmi zlá zpráva, protože, jak vím, na zdrávky se už dnes bere se čtyřkama. Hlásí se i takové, které nezvládají banality, jako jsou převody jednotek...
15. 06. 2012 | 07:50

Občan napsal(a):

No, takže si to shrňme.
Kvalifikovaní zdravotní sestra/bratr s některými kompetencemi lékaře představují 4 roky SŠ, 4 roky VŠ a nejméně 3 roky SPECIALIZOVANÉ ODBORNÉ praxe.
KDO je zaplatí?
KDE se vezmou?

Jestliže má sálová sestra i s přesčasy a víkendy 26 000.- Kč hrubého, nelze se divit, když vezme roha a jde umývat zadky do německého nebo britského domova důchodců za trojnásobnou mzdu nebo jde NAČERNO dělat domácí pečovatelku za (v přepočtu) 40 000.- Kč/měs. NA RUKU (strava zdarma, bydlení cca 100 euro měsíčně).
Místo ní si dovezeme tutéž sestru z Pakistánu nebo Bulharska proto, že je ještě levnější? To je tak absurdní, že to už ani nelze komentovat slušnými výrazy.

Hengele rozhodl, že zkrouhne počet akutních lůžek o 10 000, z toho jen v Praze o 1500 lůžek vč. vysoce specializovaných ústavů jako jsou Ústav hematologie a krevní transfuze a Revmatologický ústav. Což znamená, že nejenže sester nepřibude, ale naopak budou propouštěny. Totéž platí o lékařích.

KDYBY naše vláda stála o zkvalitňování zdravotní péče vč. růstu počtu kvalifikovaného zdravotního personálu, hrábla by do řad nezaměstnaných se SŠ a VŠ vzděláním a poskytla by jim možnost REKVALIFIKACE na zdravotní personál. Tito lidé by za takovou možnost byli vděční a na to konto by u nich bylo možno předpokládat vysokou loyalitu vůči nově získanému povolání.
Jenže naše vláda o nic takového NEMÁ zájem. To raději ty lidi podrobí nucené otrocké práci v oranžové vestě s koštětem v ruce.

Paní Polackova-Brixi, pracujete pro Světovou banku a máte tedy jisté nástroje pro to, abyste mohla situaci u nás ovlivnit.
Tak to dělejte.
My s tím moc nezmůžeme...
15. 06. 2012 | 07:57

gaia napsal(a):

a pokud 200 km od Prahy na všechny strany budou dostávat 3x větší platy, stane se ČR akorát dodavatelem zdarma vyškolených pracovníků pro tyto zahraniční trhy.
Banánová republika bude dotovat zdravotnictví v Rakousku a Německu a občané si budou moci tak leda hodit mašli.

Co říci novému nápadu ministra, že by se mino zdravotní pojisštění ještě měla platit nějaká rovná částka přímo pojišťovně. A to na dřevo a povinně.
15. 06. 2012 | 07:57

Martin napsal(a):

Problém je samozřejmě úplně jinde, zdravotní sestry v nemocnicích jsou degradovány na děvečky pro všechno a podle toho to vypadá.
Normální stav má vypadat tak, že lékař rozhodne o léčbě a část léčby přenese na sestru jež tu léčbu provádí, tedy dávkuje léky, aplikuje injekce, sleduje životní funkce a podobně, ale v žádném případě nenosí obědy, nevytírá pacientům prdel, nekoupe pacienty a podobně. To je práce pro pomocný personál a na to není třeba dřepět 4 roky na zdravce. Samozřejmě pak není třeba sester tolik, stačilo by jich mnohem míň a zbylo by víc peněz na platy.
15. 06. 2012 | 08:18

zdravuška napsal(a):

je fakt, že v našich nemocnicích sestry běžně převlékají postele, což je plýtvání jejich drahou pracovní silou. Přitom převlékat postle by klidně mohla cvičená opice za minimální mzdu a bylo by vystaráno.
15. 06. 2012 | 08:24

Drzá zrzka napsal(a):

Martin

Nezbylo by víc na platy, protože pomocný personál zadarmo pracovat nebude.
15. 06. 2012 | 08:26

Silvie napsal(a):

Občan,

tyhle peníze má možná sálovka s přesčasy. Ale nástupní platy zdr.sester jsou taky hodně pod 15 tis. hrubého.
Holce bych radši ruce přerazila, nežli bych ji nechala dělat doktorům otroka. U nás dělají vysoce kvalifikované zdr.sestry (mám známou na ARO) podřadnou práci sanitářek. Nedivím se, že radši odejdou do Německa, kde si jich považují a slušně je zaplatí.
Doktoři kopou jenom sami za sebe, tu nejhorší práci přitom odvádějí právě sestry.
Viděla jsem to na psychiatrii, kde jsme měli babču. Práce na gerontologických odd. a v LDN patří k těm vůbec nejhorším. Ošetřovatelky a sestry jsou přitom placeny hanebně nízko.
Když jsem se dozvěděla, že za práci u agresivních autistů v našem centru pro zdr.a mentálně postižené dostávají ty dobré ženy 8 tis.hrubého, což se rovná minimální mzdě, byla jsem v šoku.

Zrovna včera jsem mluvila se známou, která celý život pracovala ,jako zdr.sestra na psychiatrii. V padesáti má invalidní důchod, protože je totálně vyčerpaná psychicky i fyzicky (únavový syndrom).

Tahle společnost si neváží práce nižšího zdravotnického personálu (neustále se vyjednává jen o platech lékařů) a těžce na to dojede.
Až sem přijde nekvalifikovaný pesonál odněkud z Kazachstánu nebo Mongolska, tak teprve řadoví nemajetní pacienti poznají, zač je toho loket.
15. 06. 2012 | 08:26

Martin napsal(a):

Drzá zrzka: Pomocný personál zadarmo pracovat nebude, ale bude pracovat za o menší mzdu než současné sestry, protože na nošení obědů není třeba vůbec žádná kvalifikace.
15. 06. 2012 | 08:30

zdenekb napsal(a):

zdravuška:

Pak je v ČR nejspíš problémem zoufalý nedostatek VOŠCO - vyšších odborných škol cvičených opic...
15. 06. 2012 | 08:30

Martin napsal(a):

zdenekb: Na převlékání postelí a nošení obědů je třeba VOŠ ? :-) To může dělat každý absolvent ZŠ.
15. 06. 2012 | 08:32

zdravuška napsal(a):

Martin

tak to se zdá vám, oni by si nějaký kurs nebo kvalifikaci vymysleli, jako je nutný kurs pro osobní asistentky, který stojí 15 tisíc a trvá 3 měsíce a musí ho absolvovat i ty, které to dělají třeba i 30 let bez kursu a teď se jen klepou, zda to budou muset platit ze svých nuzných platů, či zda se ustrne zaměstnavatel, ale co za to pak bude chtít. je to zákon 106/2008.

Takže kdo dnes chce vykonávat tuto práci, musí buď vysolit ze svého, či být na ÚP a čekat, zad ho vyberou na "rekvalifikaci", jinak se ani o takovou práci ucházet nemohou, ač mají třeba VŠ..

Absurdní byl tuhle pořad o nějaké doktorce, které kvůli nějakému kiksu bylo 5 let soudem zakázáno provozovat praxi, ona chtal toto dělat v domově důchodců, ale ač absolventka UK, na kurs musela.

Že ji tam nic nového, co by neznala nebyli schopni samozřejmě říci( např. tam přednášela absolventka hotelové školy a inženýrka zemědělství), to nikomu nevadilo, zákon je zákon a ty občane plať.
15. 06. 2012 | 08:36

zdravuška napsal(a):

zdeňkub

váš příspěvek z 8:30 vůbev není vtiný, jak říkala ministryně Němcová ohledně kauzy Rath
to je k pláči, kdyby to nebylo k smích

tak zde bohužel v opačném gardu

to je k smíchu, kdyby to nebylo k pláči
15. 06. 2012 | 08:38

Martin napsal(a):

zdravuška: Že je současný systém shnilý o tom žádná.
15. 06. 2012 | 08:39

Drzá zrzka napsal(a):

Martin

Na nošení obědů, převlékání lůžek kvalifikace není potřeba.
Na nakrmení bezmocného pacienta, na poskytnutí pomoci při vstávání z lůžka, při eliminaci proleženin, umytí ležícího pacienta už něco vědět musíte.
15. 06. 2012 | 08:40

zdenekb napsal(a):

zdravuška:

Se hned nečilte, chtěl jsem debatu odlehčit...
15. 06. 2012 | 08:52

Chet napsal(a):

Třeba Na Homolce je to postaveno na kvalitních zdravotních sestrách. Lékaři tam jsou vesměs blbci. V Motole zase jsou krávy sestry a lékaři jsou vynikající. Ve Střešovicích jsou sestry potenciální vražedkyně a lékaři skuteční vrazi. Tolik moje osobní zkušenost. Samozřejmě nelze generalizovat.
15. 06. 2012 | 09:06

Xury napsal(a):

V nemocnici jsem sice už víc než tři roky nebyl, ale předpokládám, že se v té dotyčné (Na Františku) nic moc nezměnilo. Pomocné práce tam vykonával pomocný personál (nejsem si teď jistý názvem) a zdravotní sestry dělaly odbornou práci. Nevím jaký je tam průměrný plat sester, ale už tak před pěti lety byl v Praze průměr přes 28 tisíc a podle informací z letošního února byl průměrný plat sestry v Plzni 32815Kč. Což považuji za slušné (cca 30% na průměrnou mzdou v zemi). Nepochybuji, že v menších městech je to horší, ale např. v královehradeckém kraji překročil v roce 2010 platový průměr sester v krajských nemocnicích 24 tisíc, což bylo o cca 10% nad celostátní průměr.

Ještě malou poznámku k Silvii. Moje máma dělala v psychiatrické léčebně celý život. Posledních cca deset let jako staniční sestra. Nezhroutila se z toho (momentálně dělá coby pracující důchodkyně v psychiatrické ambulanci) a nevím ani o jiných. osobně si myslím, že takové případy se mohou stát v řadě psychicky náročnějších povoláních a nejsou závislé na výši platu.
Jinak co se týče přístupu sester, tak si myslím, že je o něco lepší než přístup Čechů pracujících ve službách ke klientům. A je pravda, že ten je obecně nevalný.
15. 06. 2012 | 09:06

Občan napsal(a):

To Silvie:

Vím.
Není to tak dávno, co jsem byl v nemocnici v Hradci Králové na odběrech a dal jsem se do řeči s jednou sestrou z "hematolky". Dozvěděl jsem se, že má i s veškerými přesčasy a s rizikovým "příplatkem" (800.- Kč/měs.) necelých 19 000.- Kč hrubého. Ta paní měla přitom 30 let praxe jako zdravotní sestra!
Neutekla jen proto, že je na dobrodružství v zahraničí poněkud "přezrálá".

Vůbec se nedivím, že se lidé do "sestřičkování" nehrnou. A to jak na kvalifikované sestry, tak na ošetřovatelky/sanitářky. Ona i sanitářka MUSÍ něco vědět, umět a kromě toho ještě musí být fyzicky dobře vybavena. Jenže když ZS má plat hluboko pod průměrem a ošetřovatelé s bídou lehce nad minimální mzdou, kvalitní lidé tuhle práci dělat nebudou - neuživí je.
Chlapi se téhle práci ostatně vyhýbají obloukem.

Co se ošetřovatelství týče, i o tom jsem informován. Ošetřovatelky v ústavech sociální péče berou mezi 9000 - 12 000.- Kč HRUBÉHO. V "neziskovkách", které provozují stacionáře pro mentálně a kombinovaně postižené se plat ošetřovatelky nedostane přes 11 000.- Kč HRUBÉHO. Přesto se Hengelemu zdá, že to je ještě příliš mnoho :-(
15. 06. 2012 | 09:06

Martin napsal(a):

Drzá zrzka: Desetitýdenní školení na podložení hlavy a trajektorie pohybu lžíce ? Čtrnáctidenní intenzivní kurs jak nastavit nemocnému rameno a podat ruku ? Měsíční workshop na práci s vodou, mýdlem a ručníkem ? Půlroční dálkové studium o potřebě pacienta co dvě hodiny přetočit ?
Já myslel, že tohle dokáže dospělý jedinec Homo Sapiens odkoukat od ostatních nejpozději do týdne.
15. 06. 2012 | 09:07

Stařeček napsal(a):

některým zdejším diskutujícím bych dopřál dvanáctihodinové noční směny jedné samotné sestry, na dvou odděleních, kde jsou plačící malé děti společně s nadrogovanými, nebo nachlastanými puberťáky, které tato sestra musí po vystřízlivění navíc hlídat, když lezou za stejně starými děvčaty a k tomu ještě dělat základní povinnosti s léčením a uklidňováním té drobotiny. Můžu také doporučit stejně vytížené sestry na onkologických odděleních s vysokou úmrtností malých dětí, které několik měsíců předtím opatrovaly, vznikl mezi nimi určitý vztah stejně jako s jejich rodiči a pak s těmi rodiči hovoří o odchodu jejich dítěte na věčnost. Po několika letech je tato sestra odepsaná a nedočká se uvolnění na lehčí oddělení. Mohl bych vám takto povídat dál, čekám ale spíš radu, že se musí sestra od takto nemocných dětí profesionálně odpoutat.
15. 06. 2012 | 09:15

Drzá zrzka napsal(a):

Martin

Empatie vám tedy nechybí.
Abych mohla za svou práci ručit, bude mi stačit trocha nalejvárny do hlavy, tedy 1/4letní kurs, ve kterém bude zahrnuta týdenní praxe v několika zařízeních, abych mohla okoukat, jak se co, kde dělá. Co zařízení, to jiný postup.
15. 06. 2012 | 09:17

JardaV napsal(a):

Když byly nastaveny částky pro placení povinného zdravotního pojištění,bylo zdravotnictví kapacitně i odborně na určité úrovni a to plošně.Od té doby uteklo mnoho tunelů,bylo vytříděno nemálo sester a také doktorů,zavedly se poplatky a zavedla se platba za jídlo,které vyrábějí soukromé firmy (vykazující zisk) pro nemocnici.Takže za pojistné průměrný občan vlastně získává méně.Navíc nebude trvat dlouho,a sestry budou cizinky,tedy s menší znalostí češtiny než nevzdělaný domácí občan.A kvalifikaci sice doloží papíry,ale skutečný stav......Takže bychom měli přestat platit pojistné v plné výši - klesá dostupnost péče s ubývajícími nemocnicemi,tak by mělo klesat pojistné.Divím se,že tento argument oblasti,kde se výrazně dostupnost lékařské péče snížila zrušením středisek a první pomoci,nevyužívají.Je mi jedno,že nemocnice v Praze nakupují předražené lékařské přístroje a zařízení.Ale nesmí to být na úkor plátců z okrajových obcí a samot.To by byla krádež podporovaná zákonem.(a vládou,samozřejmě)
15. 06. 2012 | 09:21

JardaV napsal(a):

Pro Stařeček

Sestra,která hlídá např.mimina a gynekologii zároveň,se může snadno dostat do situace,kdy na gyndě se pacientka dostane do stavu ohrožení života (třeba krvácení) a zároveň se třeba začne dusit mimino (ublinkne si).Dilema,koho odepsat a koho zachránit,může psychicky poznamenat sestru na zbytek života.A věřím,že by se daly vysoudit mnohamilionové částky za újmu...Toto jsem si nevycucal z prstu.Stalo se to,ale naštěstí jen napůl.Sestra zachránila život pacientce na poslední chvíli,ani doktor nestil přijít včas.Kdyby v té chvíli nastal problém u mimin........Nějak mám
pocit,že eticky jsme se vrátili na stromy a do džungle.
15. 06. 2012 | 09:27

Saltzman napsal(a):

Národ zblblý seriálem "Nemocnice na kraji města" a "Ordinace v růžové zahradě" považuje práci lékařů a sester jako nějakou zábavně erotickou a v pracovní době řešící neustálé milostné pletky soukromého života. Povětšinou málokdo tuší, že lékař se musí celoživotně vzdělávat, dokladovat to atestacemi a i sestry jsou státem přinuceny k témuž, protože musí nasbírat body, jako nějaké pionýrky, v rámci školení, které začasto si samy hradí ze svého, neb jinak by přišly o právo vykonávat onu nedoceněnou práci.
Český občan demagogicky ovlivněný médii bere zdravotní personál za nutné zlo a naprosto si neváží daru, který je mu poskytován při jeho nemocech. Je to dar osobního přístupu k pacientovi, což ani náhodou není doceněno finančně. Že miliardy tečou do zdravotnictví ví každý. Kam ale natečou, to se jen málokdy dozví. Přístroje moderní medicíny a vybavení ordinací, operačních sálů jsou nejen drahé, ale povětšinou předražené, jak se dozvíme občas od novinářů. Tresty za předražování slyšet ovšem není.
Běžný občan se čílí už když děcko dává do jeslí a má platit. Dnes bude snad mít levněji, protože zdravotní dětské sestry od jeslí Heger stáhnul, respektive přestalo ministerstvo zdravotnictví platit sestrám v jeslích a jesle, jako příspěvkové organizace budou personál platit ze svého dle tabulek. Což obnáší snížení platu v průměru o pět tisíc/měs. Dětské sestry odejdou logicky. V mateřských školách už ale je odborný personál, protože tam je nutné mít pedagogické vzdělání. Ovšem občan se stejně čílí. Ve škole pak za dítě občan platí jen výbavu k učivu a přesto se čílí, že má platit.
Takže doporučuji občanům nespokojeným s úrovní a množstvím zdravotního i školského personálu, aby si zaplatili soukromou službu namísto státní! Dobře vzdělaná zdravotní sestra s mnohaletou praxí, pak skásne občana o dobrých třicet tisíc za měsíc a to bude ještě levná. Za hlídání děcka v jednom až třech letech pak si zaplatí občan dvacítku měsíčně a i to bude hodně levné. Soukromý učitel, tak to už je na pováženou, jestli bychom neměli krom nemyslících ještě analfabetismus, protože Český občan dokáže kritizovat úroveň personálu, korunou však smrdí.
"Nová doba! Host vyhazuje číšníka!"
15. 06. 2012 | 09:31

gaia napsal(a):

Stařčku

práce zdravotí sestry není povolání, ale spíš poslání. A povolání, která nejsou povoláním, ale spíš posláním, nemůže dělat jen tak někdo, kdo chce vykonávat jen nějaké povolání.
proto je zdravotních sester málo a to celosvětově. Nemůže to zkrátka dělat každý.
A konkurovat platy Německu rakousku také nemůžeme, neb by se tady zdravotnictví stalo už tuplem neufinancovatelné, neb lidé nemají takovou kupní sílu, aby si mohli dovolit kvalitní a drahé věci.

Je to jako se salámy, nikdo nechce tzy sojové, ale na ty z masa nemá peníze.

Jen díky nízkým platům sester a personálu to ještě jakž tak funguje, ale zas se tam pak nikdo, kdo má šanci se živti něčím jednodušším, nehrne. A je to začarovaný kruh jako na celém světě.

Ale možná že je to záměr matky přírody o zlepšení genofondu lidstva, neb ti silní a zdraví žádné zdravotní sestry nepotřebují. Takže matka příroda, která sama určuje, jací lidé mají po planetě chodit(vybaví je určitou sumou informací vetkaných do DNA) třeba záměrně vyrábí takové lidi, kteří nechtějí mít poslání, ale dobře placené povolání a kteří mají špatné žaludky, takže při pohledu na krev omdlí a při pohledu na nočník zvrací.

Takže je pak zdravotních sester málo, ale tz zdravé a silné to neohrozí.
15. 06. 2012 | 09:37

Silvie napsal(a):

Xury,

já jsem v PL strávila dva roky - nikoliv sice ve zdravotnické profesi, ale přesto o práci sester zde něco vím.

Ono je taky důležité, na jakém odd. vaše matka pracovala. Práce na odd. tzv.neurotiků (+denní stacionář) je asi méně náročná, nežli práce na odd. gerontologie, či závisláků. Speciálně drogově závislí jsou velmi agresivní a nebezpeční.

Lidi nejsou roboti a každý z nás je schopen snést jinou míru zátěže. Z LF znám kluky, kteří šli v nultém ročníku raději pracovat, jako zřícenci na pitevnu anatomie, protože práci na dětské onkologii nebyli schopni psychicky zvládnout.
15. 06. 2012 | 09:47

Silvie napsal(a):

gaia,

teda vy mi dáváte...
Takže je to v podstatě fajn - příroda si s tím poradí, silnější přežije.
No, v 21.století vám pěkně děkuju.

Poslání k posrá.., říkává se.
Na poslání se vám dneska každý vykašle, pokud ho slušn nezaplatíte. Ale naše vláda má holt důležitější věci na starost, třeba zlaté padáky pro manažery ČEZu nebo DP.
15. 06. 2012 | 09:49

pellmelll napsal(a):

Byrokracie
brzdí ekonomiku (a tím ....) mnohem víc,
než o kolik přijde stát vlivem korupce.
a
jeden ze zakopanejch pejsků...demografická deprese
za posledních 20 let
nám chybí do vyrovnané populační bilance každé třetí dítě,
tj. úhrnem jeden milion dětí
a
pokud by se přešlo na nějaký plně fondový Dsystém,
tak nejlepší, nebo logická reakce žen bude vůbec nemít děti, protože v tu chvíli skutečně mít děti,
přerušovat zaměstnání se všemi těmi dopady,
je poukázka do chudoby.
a
nják se námzvyšuje pravděpodobnost, že i MMF se dostane do druhotné platební neschopnosti. Jak by MMF mohl platit nám, když ostatní neplatí jemu? Z čeho? :-)))
Pouhé 4měsíce – a vláda aby pomalu začala hledat v našponovaném rozpočtu 1,5 miliardy euro,půjcených oklikou vítekam, neboli nějakých 39 miliard korun, aby mohla splnit své záruky vůči ČNB. Nenechte se mýlit, ČNB je může potřebovat dřív, než by se mohlo zdát. Pokud totiž Řecko opustí eurozónu, může dojít k takovým turbulencím na devizových trzích, že ČNB bude své devizové rezervy potřebovat k hájení stability naší měny. Že by nám tedy vláda znovu zvýšila třeba DPH? Že by úplně zmrazila důchody? Stálo to „formální gesto solidarity“ za to?
a
Clausewitz:
spořádaný ústup je nejnáročnější vojenská operace vůbec
.....spořádaný ústup od sociálního státu bude rovněž nejnáročnější operací, která před řadou poměrně vyspělých demokratických států kdy stála. Obávám se tohoto ústupu. Většina soudných ekonomů, včetně mě, dnes volá po škrtání, omezování výdajů, zeštíhlení státu. Jenže je třeba vidět nejenom ekonomickou stránku věci, jakkoli je podstatná, ale i tu společenskou.
Nikdo dosud podle mě nenabídl životaschopný projekt „exitu“ z přebujelého sociálního státu, což je možná i jeden z důvodů,
že se politický establishment snaží nynější status quo udržet za každou cenu, nesmírně nákladně...
15. 06. 2012 | 09:56

gaia napsal(a):

Silvie

nejhorší profese jsou ty, kde se musí pracovat s lidmi. Tím práce sester bezesporu je, neb lidi jsou nevděční, nevyzpytatelní, zákeřní a smrdí, zvlášť nemocní.

Takže mně přijde naprosto normální, že zdravotních sester je celosvětově málo a nějaký traktát od nějaké paní na tom nezmění vůbec nic.

A navíc já nikde nenapsala, že poslání by nemělo být zaplaceno, že by to někdo neměl dostat zaplaceno, ale pokud by to tedy byli pacienti schopni vše zaplatit, aby tedy ty platy byly atraktivní, pak je zas riziko, že by to mnozí dělali jen pro prachy, což je u těchto povolání též nežádoucí a vlastně to neřeší tu kvalitu.
15. 06. 2012 | 09:57

Xury napsal(a):

Pro Silvii:
nechtěl jsem nijak zlehčit práci sester včetně těch na z PL, ale je řada profesí, které jsou psychicky velmi náročné (napadá mne např. školství) a nejsou zaplaceny adekvátně. To, že se někdo psychicky zhroutí je pak samozřejmě individuální záležitost.
Jinak máma prošla řadou oddělení včetně toho pro alkoholiky a narkomany.
15. 06. 2012 | 10:00

gaia napsal(a):

pellmelll

genderové dopady důchodové reformy v ČR zatím nikoho nezajímají a ani se celá plejáda feministek a genderstudentek k tomu nemá.
V každém případě to je to je možná s horším dopadem, než že je málo sester.
Zdravý člověk žádné sestry nepotřebuje, ale vidina chudoby žen ve stáři zasáhne každou a změní její chování.
15. 06. 2012 | 10:01

kormoran napsal(a):

Gaia, vysvetlete te italske husicce , ze bez ohledu v jakem stoleti se nachazime , musime a budeme platit tvrdou dan za to , jaky smer jsme si vybrali ! jdu chrnet !))))
15. 06. 2012 | 10:07

Saltzman napsal(a):

K tomu co jsem napsal v 09:31 bych chtěl ještě něco doplnit, protože jsou ve velkém množství lidé, kteří říkají, že za socialismu to šlo, proč by to nešlo zas.

Za socialismu udělala holka středí zdravotní školu a před maturitou už musela mít vyřízené umístění, kde začne pracovat. To umístění přiděloval stát. Takže bez známostí(jako u všeho tehdy) se zdravotní sestra mohla taky ocitnout v nějakém zapadákově, kde si ani chlapa nemohla najít pro rodinný život. Mzdy byly tabulkové, rostly velice pomalu a hlavně byly nízké. Stávkovat?! Naprosto nemyslitelné, protože to by režim s takovou zatočil hodně zostra. Stejné to bylo s každou vyšší kvalifikací i tou vysokou. Stát rozhodoval o množství přijatých na školu i o rozmístění po škole.

Pacient neplatil nic(pokud nedával úplatky) a za to mu zdravotnictví poskytovalo službu, o které stát tvrdil, že je úžasná a zadarmo. Že pacient platil daně a zdravotní i nemocenskou o tom stát moc nemluvil, jako by byla samozřejmost, kolik sebere z výdělku. "Nejsou lidi!" - to už v socialismu bylo známé zaříkadlo na problémy. Lidé byli, ale zpravidla se zašívali v práci jak se dalo, jen aby se neznavili. To na svém, to se mohli přerazit, aby jim soukromé vzkvétalo. Po zdravotních sestrách se vyžadovala naprostá oddanost zdraví lidu a proto musely i v nemocnicích a ordinacích i uklízet, když uklizeček nebylo, neb těch nebylo tehdy nikde dost. Znám výrok primáře, jak řval na sestry, že uklízet ty hajzly budou, protože práci zdravotní sestry zvládne cvičená opice, ale uklízeček že není. Tak se se sestrami jednalo!

Ne každý pacient měl nárok na jemu potřebné léky, které byly úzkoprofilové(výraz pro to čeho se nedostává). V nemocnicích bylo zvláštní oddělení, které vedlo drahé, vzácné léky a na ty vydával povolení ředitel nemocnice dosazený okresním výborem KSČ. Ty pak byly k mání jen pro vybrané, kteří si s druhými byli rovnější, protože jinak jsme si byli všichni rovni. Tak se stanovoval i plat. Pro vybrané byly příplatky, pro jiné ne i kdyby se přetrhli prací.

Bylo by toho hodně na připomenutí "zlatých časů socialismu", ale kdo nechce, toho to nepřesvědčí. Tehdy se totiž dalo zašívat v práci tak dobře, že dnešní nezaměstnaný je proti tomu přezaměstnaný. Osm hodin denně, pět dní v týdnu, lážo plážo jen se nezpotit a peníze byly a zboží se stejně muselo shánět po známosti od masa až po kolo. Na nové auto měl jen málokdo a to si ho musel odsedět ve frontě přes noc až do pozdního odpoledne druhého dne. Pokud vůbec nějaké nové auta přišly. No a ti "lážo plážo" právě dnes nejvíc naříkají a nad úrovní jim poskytovaných služeb nejvíc!
15. 06. 2012 | 10:11

Xaver napsal(a):

Sestry nemohou dostat víc, protože nejsou peníze.
Ale já vím, kde je vzít. Každý u koho se v účetnictví objeví náklady na reklamu zaplatí stejnou částku do státního rozpočtu.
15. 06. 2012 | 10:15

kormoran napsal(a):

Silvie , takze profesne a z dobre vule , ci vybudovat si business na bazi udelat neco over time neplati. Jedine , jak vy rikate za prachy!
Ta italska Lira musela byt hooodne dlouha , kdyz z Vas udelala akrobatku do praku. ))))
15. 06. 2012 | 10:18

Silvie napsal(a):

Kormoran,

zato vy budete nejmíň nositelem Nobelovy ceny.
On je opravdu velký úspěch, když se mentálně postižený jedinec naučí číst a psát.
Proč si v té emigraci nehledíte svého a neustále se montujete do věcí, po nichž je vám houby? Nenávist z vás stříká na všechny strany - asi proto, že se máte tak skvěle.
Na vaše kecy tady nikdo není zvědavýj, šiřte je u vás a poženou vás klackem.
15. 06. 2012 | 10:18

Xury napsal(a):

Ještě bych dodal k pečovatelské službě - pro neléčitelné nebo umírající pacienty, kde už v podstatě medicína není schopná nic zásadního změnit. V těchto případech jde o fyzicky i psychicky velmi náročné povolání, pro které podle mne nejlépe hodily jeptišky. Ty totiž považovaly tuto práci za své poslání, neřešily svou profesní a rodinnou situaci a měly zpravidla i dobrý vztah k ošetřovaným. Bohužel zlikvidováním jejich řádů jsme o ně přišly a obávám se, že nenávratně.
15. 06. 2012 | 10:21

Silvie napsal(a):

Kormoran,

nechte si ty kecy na koledu.
Mně v "byznysu" fakt radit nemusíte, myslím, že to docela dobře zvládám i bez vás.
Vy, emigrantíci, si ještě 22 let po převratu myslíte, že jste sežrali Šalomounův exkrement?
Když se tam, kam jste infiltrovali, máte tak dobře, proč se k nám všichni sáčkujete na stáří?
15. 06. 2012 | 10:23

kormoran napsal(a):

Silvie a proc? Jako , ze Vy zavelite , tak tak kazdy musi drzet hubu ? Ja mam pravo mluvit , jako kazdy druhy a evidentne jako ze Vy se hlasite k pravici a ke kapitelismu vite o zakladech a k probudovani se k uspechu absolutni prd!

Naopak presne Vas to usvedcuje , ze jste jako bezna ceska kikina stala v zahranici za kulove !
15. 06. 2012 | 10:34

neo napsal(a):

Občane, vřele doporučuji založit neziskovku a platit ošetřovatelkám třeba 100 000 měsíčně.
Mně přijde, že si vůbec neuvědomujete realitu. Nemůžete jen tak zaplatit bohatě sestru, když máte sotva na provoz.
15. 06. 2012 | 10:38

kormoran napsal(a):

Co to placate o nejakem sackovani nekam na stari damo?

V prechodu ? Nebo hluboko po nem ? Tak , ci tak s hlubokymi krevnimi navaly do i mozne hlavy.Asi.
15. 06. 2012 | 10:41

Pavel13 napsal(a):

Cítím přímo povinnost se tady podělit o zkušenosti, které znám z druhé strany dosti podrobně.
Dříve stačilo mít zdravku, nyní musíte mít vzdělání vyšší. Stávající sestry se musejí stále účastnit školení. Zato jim byla slibována odbornější práce.
Prakticky to chodí tak, že jsou po republice pořádána školení a semináře (dobrý byznys) a sestry tam sbírají body. Přístup zaměstnavatele k sestrám je: Víte, že tuto povinnost máte, sežeňte si kurzy, zaplaťte si je, dopravte se na ně jak chcete, kdy chcete, pak pošlete papíry s kolkem na úřad pro razítko, doneste nám papír s razítkem a my vám za odměnu nesnížíme tarifní stupeň.
Nějakou dobu se "odbornost" práce zvyšovala, ale teď jsem od svého zdroje slyšel: "Nemocnice šetří, už zase steleme postele.". Samozřejmě při stejných počtech sester a bez úbytku jiné práce. Naopak stále přibývají nové a nové papíry, povinnosti, příkazy vedení.
Ještě taková perlička. Pojišťovny nemocnicím platí i práci určitého počtu sester. Když má přijít kontrola z pojišťovny (o které nikdo předem jako neví) musí se na oddělení objevit sestra odvedle, která tam jako taky pracuje.
To, že na sestry kašle ministr, by ještě snesly, ale ta denodenní buzerace a přehlížení nadžízenými je nesnesitelná. Teď nemám na mysli doktory, tam je to spíše záležitost individuální. Když naopak žádají doplnění materiálu nebo pomůcek, jsou málem za rozkrádače.
Jak to je s penězi, víte.
15. 06. 2012 | 10:48

Pavel13 napsal(a):

:Xaver
Peněz je ve zdravotnictví ažaž. Dokud nebude v jeho financování pořádek, je nezodpovědné lít tam další
15. 06. 2012 | 10:53

český maloměšťák napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Zajímal by mě poměr doktorů ke zdravotním sestrám, tedy početní. Jestli není doktorů na 1000 lidí víc, než v jiných rozvinutách zemích.
----------
Zkuste použít svou oblíbenou metodu zjišťování relevantních informací /poslední příklad JAR a vyvracení závěrů mezinárodní studie o genetickém původu afrických etnik Ládíkem!!! tak, že ji vyvracel údaji z turistické příručky zakoupené na hotelu/. Tedy na hotelu si prolistujte lázeňského průvodce a proleťte se nad nějakým místním zdravotnickým zařízením.

:--()
15. 06. 2012 | 10:58

Silvie napsal(a):

kormoran,

emigranti z celé "západní" Evropy, ale i ze zámoří, se sem vracejí k stáří, protože tady levněji přežijí. A to nemluvím o turistice za dentisty a plastiky.
Když se máte tak výborně, tak byste jistě nemuseli svoje obézní paničky posílat na liposukci k Měšťákovi a na našich klinikách si nechávat dělat zubní implantáty atd.
Matuška se musel štrachat přes půl zeměkoule, aby si tady mohl léčit svoji těžkou nemoc. A to měl v USA k dispozici zcela jistě mnohem kvalitnější a modernější léčebné metody.

Díky takovým, jako jste vy, Češi nemůžou emigranty ani cítit.
Arogantní, polovzdělaný, zakomplexovaný nýmand, který vidí bolševika na každém rohu a dokud všechny nezpouráží, tak není ve své kůži.
Můžete mi říct, proč vlastně na ty naše diskuse lezete?

Už se na mě ,laskavě vykašlete, já si diskusi s géniem vašeho druhu opravdu nezasloužím.
15. 06. 2012 | 11:01

kormoran napsal(a):

Silvie o tom co pisete se rika business !

A je to na kazdem a na individualnim a svobodnem vyberu.

Jak jsem jiz psal , nemate o mnoha vecech vubec paru. Jen hloupe zvanite.
Silvie ooo pardon , ja nevedel , ze to je pouze Vase diskuse -spaggetti macaroni a vestonicka venuse.)))
Silvie a uz me fakt nechte na pokoji))))
15. 06. 2012 | 11:20

Ládik!!! napsal(a):

kydači,
nekupuji příručky, ale knihy, to je rozdíl.
15. 06. 2012 | 11:42

gaia napsal(a):

kormorane

co se navážíte do Sylvie, vždyť má pravdu.

Většinu nemocí si člověk užene v práci ze stresu a že se musí přetahovat. Mít takové platy, aby odpovídaly nárokům nikdy mít nebudem, ředitel ČEZU by měl mít 30 melounů, ředitel letiště 14 a šéf pošty 8 melounů, tvrdí jeden odborník.

Na to nikdy nevyděláme, ani kdyby ty sestry dělaly zadarmo, ale ti šéfové to dozajista budou vyžadovat.

takže bychom měli dělat hlavně ta opatření, aby lidé nemarodili, tudíž snížit pracovní vypětí a počet odpracovaných hodin. O toto by se mělo celosvětově usilovat, lidé by byli zdravější a sester by nebylo tolik potřeba.

Navíc ti lidé v práci stejně dělají a vyrábějí blbosti, včera jsem zašla do obcho´dáku, ten byl celý napěchován hadrami takového stylu, jakoby ČR ležela někde v Karibiku a sluneční svit tu byl alespoň 250 dní v roce.
Takže nekoupitelné a nenositelné, ale úplně jsem v podvědomí viděla ty tmavé prašné haly se zářivkami a škodlivou klimatizací, bez oken, jak tam dnem i nocí celý týden ve 4 směnách sedí ohnuté ženy a v kravále, který vydávají ty stoje šijí kosmickou rychlostí, aby stihly ty normy, ty zbytečné hadry, kterých tu 80% stejně nikdo nekoupí a které se po sezóně zavezou do stoupy.
A ty ženy si tam přitom jen zadělávají na nemoci a potřebu dalších zdravotních sester, které by neměly, pokud by měly možnost žít v souladu s přírodou.
A ty zdravotní sestry se zas zblázní jak matka Sylvie z tolika bláznů, kteří se zbláznili, že nebyli schopni vyhovět požadavkům, ne které je matka příroda nenaprogramovala.

Tento svět je postaven na hlavu a není z něj úniku.
15. 06. 2012 | 12:16

Stařeček napsal(a):

gaia, je to obyčejný bláznivý svět. V našem okolí je podnik, kde pracovalo asi 1500 lidí. Svojí prací zabezpečili investice do strojů a jiné technologie ze Švýcarska a Německa za několik miliard. Pracovali ve třísměnném provozu. Dnes tu pracuje cca 300 "lidských zdrojů", v nepřetržitém provozu a zbylé, ty nejmodernější stroje stojí. Lidé jednou pracují několik dnů v tomto provozu za sebou, aby hned nato seděli doma několik dnů u telefonu a čekali na výzvu k nástupu. Nikdo neví, kdy bude pracovat a jestli může na den vypadnout z domu. Za drobné neuposlechnutí výzvy se trestá peněžně, nebo vyhazovem. Přál bych mnoha zdejším chytrákům pracovat v tom stodecibelovém hluku, průvanu a vlhkosti, jako ty socky, kterak se o nich zde někteří vyjadřují. Tato práce by se dala v klidu zvládnout v třísměnném a možná i dvousměnném provozu. Tito moderní manageři zde ale mají svůj vysněný nepřetržitý provoz, i když jej tato technologie nevyžaduje. Je to trochu mimo debatu, ale neodolal jsem.
15. 06. 2012 | 13:52

Luba napsal(a):

Lékař léčí, sestra uzdravuje :)
15. 06. 2012 | 19:33

Saltzman napsal(a):

Gaia
Klobouk dolů nad správností úvahy. Je to přesně tak, jak píšete. Těch sester nebude nikdy dost, i kdyby se zvýšil jejich počet dvojnásob. To se ovšem nestane a protože to jsou zdravotní sestry, jsou zneužívána jak státem, tak pacienty.

Nikdo není povinen nad rámec svého platu k sebeobětovávání se. Že to sestry dělají, je jejich dobrá a nedoceněná vůle. Kdo vyžaduje v dnešní přetechnizované a DRAHÉ době, od sester sebeobětování, tak ať si takovou sestru najde a zaplatí. Ono je sice hezké, když sestra bere za ruku umírajícího, ale příbuzní ji za to nedají ani korunu a umírajícího v nemocnici alibisticky ponechají umřít, aby potom vykřikovali, že se o něj personál málo staral.

Jeptišky jsou vysmívané ještě dnes, ačkoliv je dvacet let po vládě komunistů. Tyto ženy dříve plnily roli zdravotních ošetřovatelek(odtud název zdravotní sestry). U těch se jaksi samozřejmě předpokládala láska k člověku, protože přeci Bůh. Dnes ale naprostá většina lidí se hlásí k ateismu, vysmívá se věřícím křesťanům, avšak lásku a péči od zdravotních sester by rádi.

NEBUDETE mít zdravotní sestry, které makají za malý plat!! Jste banda ateistů, věřící zavrhujete, milost Boží a tím ani lidskou neočekávejte A ZAPLAŤTE SI JI!!
16. 06. 2012 | 06:51

evix napsal(a):

Ehm, tohle se řešilo i na IDnes. Stěžovala si tam zdr.sestra, že jich bylo na oddělení 12 a po reorganizaci 6, za to lékaři byli 3 a jeden ještě přibyl. A na to se jeden z lékařů, co psal v diskuzi, velmi tvrdě do ní obul, že když to teď zvládají tak předtím nic nedělaly a flákaly se. Tak nejen pacienti si neváží sester, ale hlavně lékaři, protože ti vždy v diskusích začnou mlít o délce studia o tom jakou mají odpovědnost a že sestry vlastně nic nedělají......to oni zachraňují pacienti, sestra tam podle některých hlavně mladších jedinců nedělá nic. Což je blbost.
Osobně bych nikdy nedovolila potomkům tohle zaměstnání, po zkušenosti jedné zdr. sestry z ortopedie, která musela podstoupit operaci páteře a pak nikde nemohla sehnat práci, znáte někdo lékaře, který by byl nezaměstnaný? Já ne.
16. 06. 2012 | 12:54

Karla napsal(a):

To Saltzman:
Jo, a těch zdravotních sester -jeptišek bude dost, až znovu rodiny a mladé ženy z nemožnosti prostě přežít v takto organizovaném světě, budou preferovat celibát a žít v kolektivu - aby na konci života měly alespoň internát a posloužily jedna druhé. -A církev je bude prodávat bohatším "bratřím a sestrám".
Nechápu, jak můžete ještě nyní obhajovat, že někdo vychovává ženy, aby přijímaly úlohu otroka,.. Jediná faktická služba, kterou církev dělá společnosti, je ten vzorec ve vykořisťování života a práce žen - ženský úděl,že.
16. 06. 2012 | 12:57

schiller;cysary napsal(a):

Luba napsal(a):
Lékař léčí, sestra uzdravuje :)
15. 06. 2012 | 19:33

Prostě přírodní výběr dle Darwina?
Kdo uteče,ten vyhraje?
25. 06. 2012 | 17:09

wol napsal(a):

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Matka-maniaka-hovori-o-psychiatrii-po-cesku-Horsi-nez-ve-Formanove-filmu-237004

Ty sesterské ústavy mají mít nějakou snesitelnou úroveň,to je ten problém.
Sestry nesjou schopné upravit pacientům prostředí na snesitelné k přežití.
25. 06. 2012 | 17:36

dotaz napsal(a):

Paní Brixi,Vám se zdá 100 tisíc českých sester málo?
To je na 100 lidí jedna sestra-to jsme snad jeden ústav nemohoucích?
26. 06. 2012 | 07:57

Iggy napsal(a):

Jeden kamarád kdysi prohlásil, že nejlepší žena je zdravotní sestřička. S tím souhlasím.
Moje přítelkyně je kvalifikovaná Bc. zdravotní sestra. Titul si "nekoupila" nikde na Slovensku, jak se to poslední dobou stává, ale poctivě vydřela na UTB ve Zlíně. V našem okrese nemohla ani za nic najít práci, až nakonec nastoupila do soukr. zubní ordinace. Pracuje po - so od 7.30 do 20.00, občas v neděli pohotovost, jednou za měsíc 5 dnů volna za....12000 čistého. Hledáme dále a nemůžeme najít. Tak nevím, kde žijeme, Asi na Marsu.
28. 06. 2012 | 05:40

Jaroslav napsal(a):

Dobrý den,
podle mě je problémem nízkého finančního ohodnocení všeobecných sester jejich neschopnost semknout se a bojovat za sebe. Vidět to šlo například při akci lékařů Děkujeme, odcházíme, kdy Jurásková řekla, že sestry do stávky nejdou( přitom je v ČAS mnohem méně než polovina sester vůbec :c ) a všichni jen seděli a nadávali... Ještě k platům, tak jako ve všech oborech, průměrný plat zvyšují "sestry-manažerky" a možná další, které pracují na nějaké soukromé a prestižní klinice. Běžná sestra v nemocnici nemá mnohdy takový plat ani po 30 letech praxe....
07. 09. 2012 | 11:06

andílek... napsal(a):

kdo nezažil nepochopí ............ přečetla jsem si jen pár příspěvků a to mi docela stačilo .......... nevím kde chodíte na ty částky ohledně platu mám SŠ jsem registrovaná a mám praxi v nemocnici víc jak 5 let a přeci jsem si nevydělala víc jak 15000 ....a dělala jsem v i jednom soukromém D. Důchodců sanitářku, ukližečku (ano i podlahy jsem vytírala), kuchařku, vrátnou a ještě mě buzerovali nejen nadřízení ale i tzv. pomocnej personál když jsem se ozvala že si nenechám do práce kecat od ženský která má jen ZŠ letěla jsem(pač péče o klienty byla hrozná a já se snažila aspoň něco tam změnit).............
TAK SE NEDIVTE ŽE UTÍKÁM DO ZAHRANIČÍ a se vším všady s tímhle zdravotnitvím nechci mít nic společnýho a vy kreténi co si tu myslíte že je to něco jednoduchýho tuhle práci dělat setkávat se s arogancí nadřízených a někdy těch podřízených a i s šíleně protivnými klienty kteří si z vás dělají služku , hysterickými příbuznými atd. ... zkuste si to s námi aspoň na jeden den vyměnit a pak suďte
20. 09. 2012 | 03:24

andílek... napsal(a):

jo a jěště jsem chtěla bych chtěla vidět toho kreténa doktora který prohlásil že se sestry flákali.... DEBILE kdyby jsme na vás nedohlíželi kolik klientů by jste zabili z nedbalosti
a k těm stávkám copak to jde vyhlásit stávku a vzít pacienty jako rukojmí a předat je jen do péče doktorům a pomocnému personálu dyť by se o ně nepostarali
20. 09. 2012 | 03:32

nikdo napsal(a):

Nechci aby se vyplnili apokaliptické vize -zhroucení zdrav.systému. Nechci se vzdát myšlenky, že bude lépe. Přece není možné, aby úsilí a práci lidí, kteří se starají o nemocné,bezmocné a v nouzi šmahem ruky shodil někdo se špatnou zkušenosti, anebo protože má všeobecně na všechno a za všech okolnosti svůj zatvrzele negativistický názor.Pracovala jsem v DD a nyní jsem se vrátila do nemocnice a přímo tam, kde jsem svůj profesní život začala. Mám odpracovaných 21 let z toho dvě mateřské.Vždycky jsem dala na svůj instikt nikdy nezklamal. A vždycky jsem uměla dobře pozorovat a vyhodnotit situaci.Bavíme se tady o zdravotníctví, tak vynechám těžkosti jiných oborů a nebudu se přít a porovnávat a otírat se o jiné. Nám co máme soucit, empatii a děláme svoji práci dobře, profesionálně, přeji hodně zdraví, síly. Na boj s démony a zlem v podobě těžkosti v provozu pak všem přeji, aby vytrvali. Nemocní budou vždycky, národ stárne. Což znamená, že systém prostě ,,kleknout" nemůže. Apokalipsa se prostě nekoná. Co se platů týče a to na všech úrovních tam je nutné udělat velké změny. Protože nynější stav je déle neudržitelný. Někde jsem psal, že závist, únava,strach a zlost obrací lidi proti sobě. Potřebujeme vzory. Především morální vzory. Nemyslím si, že příští roky budou lehké, ale jsem optimistka a věřím, že rozum zvítězí. Já si po 21 letech vydělám 13000 plus mínus. K lidem se chovám slušně a to samé vyžaduji směrem k sobě. Svoji práci dělám s čistým svědomím, i když někdy se stísněným pocitem, že ne dokonale, ale to je věc nastavení systému, který musím akceptovat. Bývám unavená k smrti a někdy nevím jestli více fyzicky nebo psychicky, ale stále jsem na svém místě, které jsem si musela tvrdě obhájit a vydobit díky démonu a zlu které mezi lidmi existuje.Různé hrozby včetně té největší, ztráty mzdy mě vybičovala k výkonu a obstála jsem. Dnes jsem členkou teamu a práce mě těší, protože se mohu usmívat a na své kolegyně se těším.Že nemám radost z výplatní pásky a že jsem denodenně svědkem něčeho, co bych si odpustila se učím vytěsnit. Co mohu dělat? Přidala jsem se zatím pasívně k odborům a udělám co bude v mých silách, aby budoucnost ,,našeho zdravotníctví" nebyla v rukách myfiánu a další generace se za nás nemusela stydět. Těch 23 let tzv.reformy stačilo. Vize byly, ale chuť okrádat větší-bohužel. Slušnost prostě zvítězit musí, jiná cesta není. Ještě jednou všem kolegům velký potlesk,obdiv a všem nám držím palce. :-))
16. 08. 2014 | 10:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy