Že bez úsměvu? Ale úkol splněn. Aneb Jaké jsou české veřejné služby?

30. 06. 2013 | 20:31
Přečteno 8799 krát
Česká pošta se ukázala jako nejspolehlivější mezi 157 poštovními systémy světa. Možná máme lepší veřejné služby než si myslíme.

Nekonečné reformy

S veřejnými službami jsou problémy. Všude.

Proto procházejí veřejné sektory a systémy poskytování veřejných služeb v mnoha zemích neustálými reformami. Hlavním cílem takových reforem bývá sladit motivaci politiků, státních zaměstnanců a poskytovatelů služeb s potřebami a zájmy občanů. Někdy se jako řešení jeví privatizace služeb, ať už pošt, železnic, škol nebo nemocnic. Jindy se zvýší mzdy státním zaměstnancům.

Výlsedky takových reforem ale ve velké většině nesplní očekávání. Veřejné služby jsou často komplexní a ani privatizace ani zvýšení mezd nejsou postačující podmínkou pro jejich lepší fungování.

Poštovní experiment

Ve svém výborném pojednání o fungování veřejných služeb vědci Harvardovy a Ottavské univerzity testovali poštovní systémy různých zemí. Z USA zaslali leteckou poštou dvě obálky do pěti největších měst v každé ze 159 vybraných zemí (celkově tedy deset obálek do každé země). Obálky byly opatřeny správnou poštovní známkou a správnou adresou odesílatele. Adresa příjemce byla ovšem vymyšlena a ve skutečnosti adresát ani jeho adresa, tak jak byla uvedena na obálce, neexistovali. Uvnitř obálky byl dopis o důležitosti projektu a o nutnosti vrátit obálku na adresu odesílatele v případě nezvěstnosti adresáta. Žádost o navrácení dopisu v případě nedoručení byla uvedena i na obálce. Podle mezinárodních dohod mají poštovní systémy vrátit nedoručené zásilky na adresu odesílatele do jednoho měsíce na účet poštovního systému, ze kterého byla zásilka původně odeslána (v tomto případě tedy pošty USA).

Česká republika – spolu s Japonskem, Kanadou, Německem a Norskem – byla jednou z mála zemí, které vrátily všech deset obálek zpět odesílateli. V průměru se z vyspělých zemí vrátilo 6 obálek. Ze 16 zemí – jako jsou např. Kambodža, Rusko a Tádžikistán – se nevrátila ani jedna ze zaslaných obálek.

Hlubší analýza charakteristik veřejných sektorů a poštovních systémů ve zkoumaných 159 zemích pak ukázala, že dobrým prediktorem spolehlivých veřejných služeb je hlavně:
• oddělení státní správy od politiky
• výběr kandidátů na pracovní místa ve státní správě podle jejich schopností (a ne např. známostí)
• odměňování státních zaměstnanců a poskytovatelů služeb podle výsledků jejich práce

Dobré veřejné služby navzdory politikům?

Je možé, že nehledě na korupci a nedostatky našich politiků a bez ohledu na to, že návštěvy pošt nebo jiných zařízení veřejných služeb nám jen málokdy zlepší náladu, jsou veřejné služby v České republice celkem spolehlivé?

Je možné, že ač se nám jejich jednání většinou nelíbí a že vlídného slova se nám od nich dostane jen zřídka, dělají naši státní zaměstnanci a poskytovatelé veřejných služeb svou práci vlastně celkem dobře?

Graf: Mezinárodní prvenství České pošty
Mezinárodní prvenství České pošty
Mezinárodní prvenství České pošty

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jiří napsal(a):

Česká pošta je ve vracení dobrá. Vloni vrátila odesílateli dopis poslaný mně na správnou adresu s dobře označenou schránkou. Prý "adresát neznámý". :) Odesílatel mi pak zatelefonoval.
30. 06. 2013 | 20:52

Marty napsal(a):

A za odměnu stát prostřednictvím Kalouskovy vlády sebral akciové společnosti Česká pošta a.s., firmě 100%-ně vlastněné státem, obří státní zakázku na výplatu sociálních dávek, a tuto zakázku předal České spořitelně a.s., tzn.soukromé bance. Včetně opce na další zakázku v daleko větším objemu - výplatu důchodů všech občanů v ČR.
Toto je zásada dobrého hospodáře v provedení naší pravice - přivést fungující státní podnik do červených čísel, aby mohl být záhy výhodně privatizován (výhodně rozuměj prodán za hubičku).
30. 06. 2013 | 20:53

státní úředník napsal(a):

Děláme všechno proto, abychom dokázali, že stát je nejhorší hospodář.
Dokázali jsme, že to dokážeme tvrdí shodně koalice.
30. 06. 2013 | 21:12

Občan napsal(a):

Autorko,
Česká pošta, s.p. ZATÍM funguje NAVZDORY její postupné privatizaci a likvidaci. Což platí ZEJMÉNA o doručovatelkách (doručovatelé už patrně vymřeli).

Doručovatelky České pošty s.p. patří do skupiny absolutně nejhůř placených zaměstnanců s nejhoršími pracovními podmínkami. Pracují obvykle na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti (neplacené dovolené, nemocenská a mateřská), zhusta na zkrácené úvazky (přičemž musejí odvést objem práce odpovídající plnému úvazku) a jejich "plat" se pohybuje mezi 10 500.- Kč - 16 000.- Kč/měs. BRUTTO. Přepážkové pracovnice s maturitou z odborné SŠ a s praxí 15 a více let si v Praze přijdou i na 20 000.- Kč/měs brutto; ale to se musejí sakra ohánět.
Vedle doručovatelské práce jsou "pošťačky" nuceny ještě prodávat nejrůznější "finanční produkty" a na přepážkách nabízet "doplňkový sortiment" vč. losů a nesmyslných hraček. Kromě toho musejí v případě potřeby vykonávat řadu dalších činností, mezi nimi i práce při sčítání "lidu"; a to ve volném čase a za nepatrnou odměnu. "Motivací" je jim neustálá hrozba vyhazovu.
Proto také Česká pošta, s.p. patří mezi několik málo zaměstnavatelů, kteří permanentně nabízejí volná místa. Není divu - uchazeči po zjištění pracovních podmínek a výše "platu" zpravidla zděšeně prchají.

Autorko,
co kdybyste místo sepisování nesmyslů uložila své asistentce, aby Vám zjistila pracovní podmínky českých zaměstnanců "veřejných služeb" dnes a kolem roku 1935 a hodila Vám to do srovnávacích tabulek? Třeba byste pak už samostatně a vědecky přišla na to, že prvorepublikový veřejný zaměstnanec motivovaný definitivou, lidsky důstojným platem, služebním bytem (deputátním uhlím apod.) a S NÁROKEM na služební postup pokud pro to splnil ZÁKONNÉ podmínky, byl daleko víc loyální a pracovitý než dnešní vystresovaný nádeník, potácející se u naprostého sociálního dna bez jakékoli perspektivy.

A takhle bych mohl pokračovat dál a dál - učitelky, pečovatelky a ošetřovatelky v oblasti péče o staré, nemohoucí a mentálně retardované, zdravotní sestry atd. Píši úmyslně o ženách, protože muže v těchto oborech prakticky nepotkáte. "Platy" by je totiž neuživily a nevydrželi by pracovní podmínky; ženy ano, protože ženy vydrží a přežijí skoro všechno.
Už jste, paní Bezděková, příliš odtržená od reality obyčejných občanů států, jimž se Světová banka, MMF, Brusel, Washington atd. negativně montují do života.
30. 06. 2013 | 21:32

Bestia triumphans napsal(a):

Občan napsal(a):
...Už jste, paní Bezděková, příliš odtržená od reality...

Bezděková ?
:-)
Ten, kdo je tady odtržen od reality je evidentně Občan.
Zřejmě vypil láhev whisky za 5000kč, viz sousední blog...
:-)
30. 06. 2013 | 22:06

Bestia triumphans napsal(a):

paní Brixi:
Zajímavý pokus.
Co překvapí, že v první desítce je spolu s námi i Salvador.
Země ne zrovna bohatá...v chudobě to asi jen nebude.
Pro Rusko je to ovšem ostuda, takové umístění.
Škoda, že v tom odkazu nejsou v tabulce uvedeny všechny země, bylo by to zajímavé.
30. 06. 2013 | 22:23

Parabellum napsal(a):

Občan

Prominte Občane,

a která z následujících profesí by měla být placena HUŘE, než poštovní doručovatelka?

1) Zdravotní sestra
2) Lékařka s atestací
3) Pracovnice úvěrového oddělení v bance
4) Stavedbní inženýrka - projektantka
5) Účetní
6) Soudkyně
7) ICT Specialistka
8) Finanční analytička
9) Učitelka na střední škole
10) Projektová vedoucí v automobilce

Chápete, jakou jste napsal kravinu? To když se odpoutám od Vaší stupidní lži, že v krajích s vyšší nezaměstnaností nabízí Česká pošta nějaká volná pracovní místa. Nemilý Občane, v Ústeckém či Karlovarském kraji je pozice poštovní do¨ručovatelky záležitostí protekce.
30. 06. 2013 | 22:34

Občan napsal(a):

Soudruhu Višňovský,
databázi volných míst u společnosti Česká pošta, s.p. si račte projít sám:
http://cpost.jobs.cz/

K uvedeným oborům - pokud se obejdou BEZ práce poštovních doručovatelek, pak je práce poštovních doručovatelek zbytečná a nechť zanikne.
Pokud se bez ní neobejdou, pak si poštovní doručovatelky zaslouží za svou práci lidsky důstojnou mzdu a lidsky důstojné pracovní podmínky.
Víc k Vaší demogogii není co dodat.
30. 06. 2013 | 22:53

Al Jouda napsal(a):

Pošta a ČSD byly státy ve státě. To se změnilo, avšak manažeři pošty chtějí brát stejné platy jako manažeři jiných privátních podniků a tak se poštovné neustále zdražuje. Správná vláda sociálně-tržního státu by měla provozovat služby občanům formou neziskových organizací ať už se jedná o služby zdravotnické, sociální, poštovní nebo dopravní a nesmíme zapomínat ani na služby právní :)))) Tyto služby by měly být přísně odděleny od privátního podnikatelského sektoru a měly by sloužit svými nízkými cenami především nižší a střední příjmové vrstvě občanů !!! Bohatí mafiáni ať využívají služeb třeba JUDr. Sokola nebo MUDr. Pafka.
30. 06. 2013 | 22:53

Občan napsal(a):

Oprava - "...demagogii..."
30. 06. 2013 | 23:13

Vincenc napsal(a):

Na triko Parabella:
Poštovní doručovatelku semtam potřebuju, proto bych jí přál plat slušný. Kolejový mašinky nepotřebuju, jezdím autem, takže je mně plat nebo životní úroveň projektanta lhostejný. Jsem liberál, uvažuju podle svejch potřeb.
30. 06. 2013 | 23:23

modrý edvard napsal(a):

Nepropadal bych panice, skoro určitě jsou ještě další kritéria na práci pošty, než vracení obálek do Spojených států.
01. 07. 2013 | 00:03

kočka šklíba napsal(a):

Bestia triumphans napsal(a):

Občan napsal(a):
...Už jste, paní Bezděková, příliš odtržená od reality...

Bezděková ?
:-)
Ten, kdo je tady odtržen od reality je evidentně Občan.
Zřejmě vypil láhev whisky za 5000kč, viz sousední blog...
:-)

Občan není odtržen od reality, uvádí fakta, omyl v příjmení je pochopitelné zmýlení, jenže pro trapné okopávače kotníků jsou to viditelně druhé vánoce, tak si to bestie pořádně vychutnejte :D. Na víc nemáte, argumenty, fakta, nic co? Kde nic není ani smrt nebere. Také co by by mohlo být v pravounském ideologovi ;).
01. 07. 2013 | 01:08

Spokojený zákazník napsal(a):

Se službama doposud státní České pošty jsem velice spokojený. Kromě standardu, kterým je dovoz objednaného zboží (zásilky) do domu poskytuje ve srovnatelné ceně ještě nadstandard = vyzvednutí zboží (zásilky) na nejbližší pobočce v průběhu následujících 10 dnů. Adresát nemusí dřepět celý den na zadku doma a čekat na dodavatele. Takovou službu neposkytuje žádný soukromý dodavatel zásilkových služeb.
01. 07. 2013 | 03:32

zemedelec napsal(a):

Pane Občan.
Naprosto jasně.
K tomu jen tolik,Kalousek to provádí na nejvyšší úrovni,to co prováděl soudce Berka,ale v menším měřítku.
01. 07. 2013 | 06:44

Občan napsal(a):

Děkuji Kočce za upozornění :o) a paní Brixi se omlouvám za chybu v příjmení.
Stejně tak se omlouvám paní Bezděkové, protože ta naopak není od reality odtržena vůbec.
01. 07. 2013 | 06:52

Baba Jaga napsal(a):

To: autorka
Už jsem Vám tu kdysi psala, že byste nám mohla napsat něco o Světové bance - k čemu je dobrá, kdo ji financuje, kolik má zaměstnanců, zda jste tam spokojená.
Služeb České pošty využíváte? U nás na vsích pobočky omezují činnost či dočista zanikají. Asi se všichni budeme muset přestěhovat nejméně do krajských měst (např. cestování po železnici je mezi nimi levnější), neb život na lontu začíná být jen pro movité vlastníky dopravních prostředků. A velkých psů či přímo zaměstnavatelů ochranek.
01. 07. 2013 | 08:04

marxík napsal(a):

Autorko, pokud budeme vycházet ze zjištění vědců z Harvardu, znamenalo by to, že jsme ideálním místem pro znovuzavedení socialistického zřízení, v kterémžto společenském uspořádání je rozsah veřejných služeb dokonce významnější než služeb soukromých.
A když máme podle vědců ty potřebné předpoklady, mohli bychom možná obstát ještě lépe než čínští soudruzi, kteří si taky uchovávají významný veřejný sektor.
01. 07. 2013 | 08:23

Vlkodav napsal(a):

Pokud bychom hodnotili firmujen dle jednoho testu pak bychom dostali nesmyslné výsledky.

Česká pošta je tragédie. Nesprávně vrácené zásilky, místo doručení jen vhození upozornění (ani nezazvoní) a pod. Česká pošta zaspala a bude těžko čelit konkurenci. Nejspíš zanikne.

A práce doručovatelky se o moc nezlepší, pokud ji dáte větší plat. Kvalita práce a odměna spolu nesouvisí až tak úzce, jak si mnozí představují. Kdo je "makač" ten maká i za málo. Ale většinou ne dlouho, protože ho brzo čeká povýšení.
01. 07. 2013 | 09:15

dříve čtenář napsal(a):

Obávám se, že pan OBČAN nemá pravdu jen v tom, že zoufalá situace je jen v České poště. Využívání poctivých pracovníků "na krev" patří k současné oblíbené zábavě "nedoceněných" managerů (mimo golfu a filmového festivalu)ve všech hospodářských odvětvích. Otázkou zůstává, kdy i to málo, co vydělají jim přestane stačit na živobytí? Naši chrabří novináři typu parabellum zatím píší, že běžní zaměstnaci se flákají za neúměrnou mzdu, způsobují krach našeho hospodářství a jsou hlavními strůjci propadu zadlužení ČR. Opravdu?
01. 07. 2013 | 09:17

Bijte je, mucte je, smazte je ... napsal(a):

Marty No vidite a Langera chcou popotahovat za to, ze projekt datovych schrsnek te statem 100% vlastnene firme zadal. Jeden hot a druhy cehy....
01. 07. 2013 | 09:51

Parabellum napsal(a):

Občan

Soudruhu Občane, to jsem právě udělal, a například ve mnou jmenovaném Karlovarském a Ústeckém kraji nenabízí tak velká instituce jako Česká pošta JEDNO JEDINÉ PRACOVNÍ MÍSTO!

A k tomu dalšímu: Co si představujete pod pojmem "lidsky důstojná mzda" - myslím ve srovnání s těmi profesemi, které jsem uvedl. Já bych třeba mohl naopak kontrovat, že v rovnostářské české společnosti má středoškolská profesorka jen o málo větší mzdu, jak ta poštovní doručovatelka- což mi nepřipadá být z hlediska té profesorky lidsky důstojné. Stejně tak pokud vezmu předsedkyni nejvyššího soudu, tak se ani čirou náhodou nedostane byt jen na 8-10 násobek mzdy té doručovatelky.
Zjistěte si, jaké byly mzdové relace mezi výše uvedenými profesemi za té Vámi uváděné první republiky.

Vincenc

Kolejová vozidla dělám nyní. A v životě jsem toho dělal docela dost, včetně většiny technologií, kterými se ta auta vyrábějí.
Já zase nepotřebuju ani Vincence, ani Občana - nic užitečného netvoří, pouze ostatním komnlikují život, a jsou mými potravními konkurenty. Proto bych si přál, aby entropie těchto pánů skokově vzrostla tak, aby tito již další zdroje spotřebovávat nemuseli. A ujkištují Vás, že toto si přeje i většina ostatních.
01. 07. 2013 | 09:54

Parabellum napsal(a):

kočka šklíba

Soudružko nekočko, Občan samozřejmě mimko realitu je. Důkaz je CURRICULUM VITAE tohoto, a to prosím tento žije v kraji s bezkonkurenčně nejnižší mírou nezaměstnanosti.
01. 07. 2013 | 09:57

ferdyš napsal(a):

Před časem jdu na poštu pro kolek v hodnotě 1000,- Kč.

Ouřednice mi předala pouze vrchní část kolku s tím, že spodní část se u nich na poště musí zanechat. Vytknul jsem slečně špatný postup tím, že mi kolek znehodnotila, jenže ta se ohradila, že takto se kolky NOVě veřejnosti distribuují a basta.

Jal jsem si toto tvrzení ověřit a zjistil, že mám pravdu. Šel jsem hned za vedoucí pošty dané slečny, která přede mnou otevřela arch a tam dobrých dvacet spodních částí 1000,- Kč kolků. Šéfpoštmistrová vykřikla : "Já tu Janu zabiju! To je zase průser!"

Kolik bylo těch ostatních kolků špatných u jiných hodnot nebylo vidět.

Inu naše spolehlivá pošta.
01. 07. 2013 | 09:57

neo napsal(a):

Občan:

Koukám, že s těmi BRUTTO lži nepřestanete. Zas mi po tom srdceryvném příspěvku málem ukápla slza. Hlavně u deputátního uhlí a definitivě.

definitiva není motivace, definitiva je pravý opak.
jinak na přepážkách k ničemu nuceny nejsou, podepisují dobrovolně pracovní smlouvu a tam jistě mají také napsáno a tedy i odsouhlaseno to co mají dělat.
sčítání lidu nedělají ve volném čase. Mají to jako přesčasy a normálně proplaceno.
01. 07. 2013 | 10:12

Občan napsal(a):

Ferdyši,
to je právě důsledek fluktuace a šetření na zaměstnancích NEJEN v České poště. Zkušený zaměstnanec by takovou kravinu neudělal a nezkušený by se zaučoval pod bedlivým dohledem zkušeného pracovníka. Leč zkušených pracovníků se nedostává, protože odcházejí do penze, za lepším nebo jsou vyhazováni (jsou moc "drazí") a naopak přibývá nezkušených, neproškolených a navíc demotivovaných.
Lépe už bylo...
01. 07. 2013 | 10:13

Občan napsal(a):

A to buďte, Ferdyši, rád, že se na poště ještě domluvíte česky :o)))
01. 07. 2013 | 10:16

Parabellum napsal(a):

Občan

Je zajímavé, jak si dokážete sám nafackovat. Zkuste zdůvodnit, jak to, že ti starší a zkušenější (nikoli však nutně lepší) jsou i zároveň DRAŽŠÍ.
Není to čirou náhodou tak, že toto je díly věkovému automatu, který má 12 pásem, a který určuje tarifní základ podle počtu odpracovaných let?

To by ovšem ukazovalo na to, že je uplatnován princip KARIERNÍHO ŘÁDU - v rozporu s Vaší výše uvedenou lží.

Jinak jste mi stále neodpověděl na otázku, která ze mnou uvedených profesí by měla být ohodnocena hůře, než poštovní doručovatelka. Také nevím, proč ty poštovní doručovatelky nejdou třeba dělat lékařky nebo finanční analytičky.
01. 07. 2013 | 10:31

mb napsal(a):

co vim, tak na poště makaj mimozemšťani, jsou tak všelijak pozalejzaný, aby se (ex)agent K cítil dobře ...

... ale makaj jako šrouby ...
01. 07. 2013 | 10:40

fafnir napsal(a):

Občan
BTW základní plat učitele na VŠCHT byl ještě před 3 lety něco kolem 16000.Ostatní museli dohánět granty a výzkumnou činností.Záměrně neříkám ani profesora ani docenta,neb to jsou vědecké hodnossti.Ale ten učitel je min Mgr,nebo Ing.
Jinak,většinu zásilek si nechám posílat PPL.je to spolehlivější při stejné nebo nižší ceně,a nenajdu pouze vhozené oznámení,ač jsem doma.
A ano poštovní doručovatelku občas potřebuji.Ale to zdravotní sestru,lékaře,intalatéra,elektrikáře a spoustu dalších profesí též.
To není nic proti poště,a její spolehlivosti,ale bohužel tam často pracují otrávení,svou profesi evidente nemilující lidé.Čest vyjímkám.Ale to nenapraví ani trojnásobně vysoké mzdy,a doživotní definitiva.To je o vztahu k práci,to je základ.Problém je,že spousta lidí bere práci jako nutné zlo,aby jim byla umožněna nějaká mimopracovní aktivita,a přitom tam ztráví skoro třetinu života.

Baba Jaga
Ad kolejivá doprava a venkov.Ono při vytíženosti některých spojů by i bez započítání správy kolejové cesty byl pro daný počet lidí pro dráhu levnější taxík za ceny drážních jízdenek.
01. 07. 2013 | 10:56

ZdeněkJ. napsal(a):

Vincenc
"Poštovní doručovatelku semtam potřebuju, proto bych jí přál plat slušný. Kolejový mašinky nepotřebuju, jezdím autem, takže je mně plat nebo životní úroveň projektanta lhostejný. Jsem liberál, uvažuju podle svejch potřeb."
A tu cestu, po které jezdíte tím autem vám, liberálům, vyprojektuje kdo? Nikoliv podle svejch potřeb, ale podle svých schopností uvažujete.
01. 07. 2013 | 11:00

Parabellum napsal(a):

fafnir

Občan a Vincenc chtěli napsat, že mzdu si zaslouří pouze ti, kdož vykonávají nějakou přímou službu obyvatelstvu, popřípadě ve státní správě. Abyste totiž tomu rozuměl, na jiných diskusích zejména ten první z těchto prohlašuje, že se lidí pracujících v průmyslu štítí, a že jimi dokonce opovrhuje, a nejenom lidí pracujíchc v průmyslu, ale také třeba v sociálních službách či ICT firmách. Pánové Trabant, xx, či Neo by mohli vyprávět.

Sám vidíte, že Vincenc si myslí, že auta či mobilní telefony někde rostou na stromech tam, kam lidé nechodí.
01. 07. 2013 | 11:10

gaia napsal(a):

kdyby si ti odesilatelé dopisů radši šli někdy na tu Poštu stoupnout do fronty a kvůli poslání doporučeného dopisu tam strávili hodinu a ještě zaplatili tolik, co si vydělá dělnice u pásu za hodinu, tak by tu poštu evaluoévali lépe.
To by ale ti úředníci také museli někdy zvednout zadek z klimatizovaného kanclu a zjistit, jak to vlastně chodí v reálném životě, to by ale na ně bylo zas moc složité a namáhavé.
01. 07. 2013 | 11:15

fafnir napsal(a):

Vincenc
trapné.Ale tipl bych si,že liberál nejste.Jenom ten,kdo neví,co slovo liberál znamená.Pro vaši informaci,liberál není synonimum od sobec.
01. 07. 2013 | 11:44

fafnir napsal(a):

Parabellum
pokud je "občan " důchodce tak si své odpracoval,třeba jako já svých 47,5 let.
Pokud ne,a soudím popdle vyjadřování,že je daleko mladší,tak bráno dle času stráveném na e diskusích,jsou tři možnosti: A)je OSVČ,to ale názorově mu není podobné,B)krade svému zaměstnavateli čas a zneužívá jeho prostředky,C) je na podpoře.
Nerad bych něco někomu imputoval,třeba občan vyrukuje s nějakým D,které mě nenapadlo.Třeba je opravdu D jako důchodce,nebo dobře investoval a je rentier,a to by měl mou úctu.
01. 07. 2013 | 11:55

Občan napsal(a):

Fafníre,
kontrolní otázka (potřebuji zjistit, jak moc jste odtržen od reality):
Jak dlouho je v ČR vyplácena podpora v nezaměstnanosti a jak je "vysoká"?
01. 07. 2013 | 12:02

fafnir napsal(a):

Občan
jak moc?Jak vysoká je podpora,inu to skutečně netuším.Končil jsem s prací(míněno zaměstnání) ve svých skoro 64 letech,a za celou tu dobu jsem bez zaměstnání nikdy nebyl.Holt jsem uměl a umím to,o co byl vždy zájem,a pokud se bavím s bývalými kolegy,zájem stále trvá. A navíc, já jsem musel pro nemoc zaměstnání ve svých 64 letech odmítat,přestože už jsem dva roky přesluhoval důchod.Takže jsem se nikdy nezajímal o výši podpory, proč také?I při práci o mě stála konkurence,a měl jsem konkurenční doložku.A podpora v nezaměstnanosti je vyplácena stejnou dobu,jako trvá ČR,míníte li od kdy.Jinak,a to jste měl lépe položit otázku,pokud vím je to odvislé od délky zaměstnání a od věku,nejdéle asi rok, ji pobírají ve věku od 50 let.Pak nastupují sociální dávky.Z vašeho dotazu lze soudit,že ani A,ani D neplatí,to byste se o to nezajímal,zbývá B a C.To první by vás nešlechtilo,C můžete mít smůlu,ale také zrovna nešlechtí,pokud tedy nejste z Bruntálu,ale tam zase vládnou rudí,tak by tam pro vás měl být ráj na zemi a plno zaměstnání, neříkám práce,neb u rudých je důležité být zaměstnán,nikoli užitečný ostatním.
01. 07. 2013 | 12:38

Občan napsal(a):

Aha, takže úplně odtržen od reality.
Děkuji, to mi stačí.

Mýlíte se totiž úplně ve všem.
Podpora je 5 měsíců (do 50 let)-8 (50-55 let)-11 měsíců (nad 55 let).
Po skončení podpůrčí doby nenásleduje NIC. ŽÁDNÉ sociální dávky.
Aby je běloch mohl získat, musel by být zcela opuštěný a nemajetný. Za jakkoli jiných okolností je odkázán na příbuzné.
01. 07. 2013 | 12:53

neo napsal(a):

Občan:

rasisto.
01. 07. 2013 | 12:59

Parabellum napsal(a):

fafnir

Občan je podle toho, co píše, ročník 1960, a z Bruntálu opravdu není - naopak, je z okresu Praha-Východ, tedy toho, kde je nezaměstnanost bezkonkurenčně nejnižší. Přesto se tomuto zadařilo být dva roky bez zaměstnání.
01. 07. 2013 | 13:14

fafnir napsal(a):

Občan
děkuji za upřesnění.Ale celkem je mi na nic.Jak už jsem napsal,já se živil a uživil vždy prací.To byla moje realita.Zkuste to také a nestudujte,co vám kdo dá za nicnedělání.Zkuste být užitečný
01. 07. 2013 | 13:20

JAHA napsal(a):

Ad: autorka

No vidite! Take spravy treba davat v Cesku na blog. Pozitivne! Potom mozno "blba" nalada prejde. Ved mat postu umiestnenu medzi prvymi na svete, to potesi, a - to uz nieco znamena! Ci nie?
01. 07. 2013 | 13:29

fafnir napsal(a):

Parabellum
aha,děkuji za ozřejmění.Tak to má do penze minimálně 13 - 14 let.A to chce celou tu dobu místo práce probrečet a čekat na spasitele? To snad stojí za to,aby se i za vlastní peníze a vlastním úsilím něco užitečného naučil,místo hlásání levicových pravd a brekotu na netu.Soudím,že by to byl rozumněji strávený čas. Chlap nebrečí,chlap koná.Asi mě za to nebude mít rád,ale tak to vidím,po letech života.
01. 07. 2013 | 13:35

Gustáv Kočí napsal(a):

Pracovnice na poštách, mám na mysli ty na přepážkách, mají můj neskonalý obdiv a úctu. To co tam musí zažít, mstivá individua, se kterými musí jednat, nekonečné vysvětlování pravidel, které nevymýšlely, na která nemají vliv a jejichž dodržování musí obhajovat (sic!), ani je nevymýšlely, ponižování a urážky, které musí každým dnem snášet nutně vedou k "vyhoření". Teprve když jsem sám nějakou dobu "sloužil" na druhé straně pultu (i když ne na poště), poznal a pochopil jsem co je to za "řeholi". Už to nikdy nechci zažít, pracovat v Čechách ve službách.
01. 07. 2013 | 13:39

fafnir napsal(a):

JAHA
inu potěší,keď z vonku to tak vyzerá.Méně už potěší tento fakt,když na poště čekáte skoro hodinu na vyzvednutí doporučeného dopisu,neb pošťák byl líný zazvonit a pouze vhodil oznámení.
Ne že bych byl brblal,ale nesmí se nadšení až tolik rozcházet s realitou.
01. 07. 2013 | 13:40

možná je to jen těmi usa napsal(a):

Jelikož nacházím nahoře na schránkách položené obálky adresované dřívějším obyvatům domu s razítkem vyděračských (vymahačských je eufemismus) společností (novou adresu dotyčných bohužel neznám), nemám o dobrých úmyslech a kvalitách pošty žádné valné mínění.
Marným uběhnutím jakési lhůty se dotyční stanou lovnou zvěří, ačkoli jsou možná docela legitimně přihlášeni jinde.

O dobrých záměrech zdejších zákonodárců ovšem mám mínění ještě mnohem nižší.
01. 07. 2013 | 15:29

Baba Jaga napsal(a):

To: fafnir
Nemám až tolik zkušeností s dopravou po kolejích do okrajových míst - z okresního městečka se přepravujeme autobusem (taxíkem, někdy i pěšky).
Vaše tvrzení máte jistě podložené nějakým výpočtem a určitě i víte, jak vždy najít dostatečný počet cestujících - dejte si k ČD zlepšovák. Řešení drah je takové, že se spoje (zejména noční) ruší.

To: autorka
A co že Vy na Vámi vybrané Vaší podobizně bez úsměvu? Chcete k poště? Zatím jsem se nerozhodla, zda na ní vyhlížíte oduševněle či otráveně. Zkuste nám ale pro (moji jistě) radost o práci ve Světové bance napsat, prosím.
01. 07. 2013 | 15:46

gaia napsal(a):

Baba Jaga

takhle se tvářila Viktorka u splavu ( v podání herečky Geprtové) a ta měla, jak známo,neléčenou laktační psychózu
01. 07. 2013 | 16:12

Občan napsal(a):

Paní Brixi,
kašlete na poštu; mám pro Vás lepší témátko:
http://www.novinky.cz/ekonomika/306557-petine-zamestnancu-v-cesku-hrozi-chudoba.html

Co Vy na to, že v ČR je 20% PRACUJÍCÍCH (což je MILION dospělých SPOTŘEBITELŮ) v pásmu "working poverty" (tedy "pracující chudina"), což znamená, že jim výdělek nepokrývá ani základní životní potřeby?
Ono to s poštou nesouvisí jen zdánlivě. Protože právě zaměstnanci pošty patří mezi masu těch, již se v daném pásmu příjmově pohybují.

Co nám k tomu řekne Světová banka?
01. 07. 2013 | 21:22

Parabellum napsal(a):

Občan

Ne LHÁŘI Občane, takhle není working powerty definována. Hranice working powerty je definována jako 60 procent mediánu příjmu v populaci.

V článku je psáno o 14 500 hrubého. To odpovídá těm 60 procentům mediánu. Můj kolega měl v minulém zaměstnání 15 000 hrubého to je chudíák co??? Von totiž k tomu nemilý Občane totiž měl ještě dalších NEZDANĚNYCH 20 000 čistého na ruku. Takže nyní, když má 42 000 Hrubého, tak tvrdí, že si pohoršil, páč vod zaměstnavatele má sice stejně, ale nemá nárok na přídavky na děti.

Takže Facit Občane: Čisté platy z platů hrubých menších, než 15 000 hrubého jsou fakticky více než dvojnásobné.
A co se týče poštaček, tam to platí také. Poté co roznesou poštu, s čímž jsou hotové v poledne, tak pak jsou ještě uklízet. No, a když uklidí, tak jdou domnů, a jsou doma dříve, než ti, kdož pracují v soukromých firmách. Takže realiuta je taková, že žádná poštačka pracující na plný úvazek nemá i s tím úklidem, kterým vyplní tu mezeru do 8 hodinového úvazku, nemá pod 20 000 čistého.
01. 07. 2013 | 22:20

Občan napsal(a):

:o)))))))
Tak to se opravdu rozšoupl. Víte Vy vůbec, kolik Kč ty "přídavky" dělají?
Jestli má Váš kolega nyní 42 000.- Kč brutto a řekněme dvě děti, tak má čistého 33 250.- Kč; což je stejně jako když dělal černotu a bral "přídavky".
A "přídavky" bral pouze za předpokladu, že jeho žena neměla víc než 10 000.- Kč netto.

Pošťačky nebudu komentovat, protože o objemu jejich práce nevíte NIC. A nad Vašimi báchorkami by zezelenali závistí i bratři Grimmové.

Tak a teď honem na kutě, protože čas pohádek už skončil :o)))
01. 07. 2013 | 23:02

Parabellum napsal(a):

Občan

Takže ještě jednou Občane, protože zřejmě neumíte počítat. 15000 hrubého je 14 400 Kč čistého + 20 000 bokem je 34 400 Kč čistého pěkně na účet. 22,5 kilometrů do práce tedy mínus benzín řekněme 2200 měsíčně + přídavky na dvě děti, manželka s dětmi 1,5 a 3 roky těžko bude chodit do práce, že, takže řekněme na spotřebu 32 700 Kč. Nyní dojíždí denně autem 82 kilometrů tam a 82 kilometrů zpět za 42 000 Kč = těch vašich 33 250 čistého, minus 8000 za benzín rovná se 25 250 Kč.

Takže sám vidíte, že když někdo ne že dělá načerno, jak SPROSTĚ LŽETE VY, ale oficiálně za 15 000 hrubého, tak má na svou spotřebu více než když dělá oficiálně za 42 000 Kč hrubéhio.

Poštačky obvykle poštačkujou ve městě kde bydlí = odpadá čas na dojíždění a náklady na dojíždění, které má každý, kdo bydlí v nějakém regionu s nadprůměrnou nezaměstnaností = maj o 3-4 hodiny denně navíc, které mohou strávit v práci. A že o práci těchto něco vím, to mi věřte. Dcera mé nájemnice poštačkovala, a byla u své matky 2x za pracovní šichtu = k poštačkování a uklízení měla navíc ještě příspěvek na péči, kterou poskytovala své matce v pracovní době.

A ted opravdu konec o chudých nízkopříjmových barmankách a dalších profesích s 8000 hrubého + tisícovkou a více dišek za večer. Jáý vím ono těch 25 - 30 litrů čistého není moc, ta nafta do Mercedesa je dnes strašně drahá, a servírka je uťapkaná za celej den, a tak bez auta ani ránu.
02. 07. 2013 | 00:18

Parabellum napsal(a):

Občan

A ještě něco Občane - polovina z těch nízkopříjmových, jsou normální OSVČ ve švarcu, který maj normálně 50 000 Kč měsíčně, uplatněj 80 procent paušál a jsou na 10 000 měsíčně. Pár drobnejch měsíčně daj za montérky něco za vercajk, a přes 40 000 čistého jim zbejvá.

Tupolfuehrer těm živnostníkům s paušálama setsakra pomohl, takže ti nyní vydělávaj dlouhý chechtáky v čistým, ale na papíře jsou úplní žebráci. A duševně méně obdaření levounští ideologové a rozeštvávači se toho chytaj, a prezentujou ty OSVČ jako "prekariát".
02. 07. 2013 | 00:29

Občan napsal(a):

Parabelle,
tak teď už to vůbec nedává smysl. Proč tedy šel dělat legál, když jako černota to měl blíž a ještě mu a jeho manželce tu zlodějnu platil stát? To mu z toho hráblo nebo co?

Už toho pabení fakt nechte, protože se v tom začínáte hrozně motat :o)))

P.S.: Že měl Mládek s těmi parazity naprostou pravdu, to dobře vím.
P.P.S.: A upravte si profesní profil na nejmenovaném kontaktním webu. Ta jediná osamělá pracovní zkušenost vypadá docela směšně.
Na to, jak se o Vaši genialitu rvou zaměstnavatelé a cpou Vám prachy horem dolem, to působí poněkud divně.
02. 07. 2013 | 08:54

gaia napsal(a):

Parabelle

je smutné, aby se zde člověk uživil, tak musí mít 2 práce a ještě jednu na černo, kterou okrádá stát na daních.
A že to ještě musí dělat žena, která má doma druhou směnu a vše to ještě zvládá po roznášce 15 km denně za jakéhokoli počasí s několika kilogramovou zátěží, je obdivuhodné, jaké máme v ČR výkonné a nezničitelné ženy.
autorka se zastydí, jak málo toho stíhá a zvládá za cenu, že nemá čas dojít k holiči..
02. 07. 2013 | 09:01

Parabellum napsal(a):

Občan

Vy jste vyučený na truhlíka že? Zkuste zapojit mozkový závity, a začněte přemejšlet.
1) VY SÁM jste sem lípnul cosi o propadu stavebnictví přes 10 procent.
2) Tam, kde lze vyplácet peníze načerno, tam musejí být nějaké černé zdroje = konečný spotřebitel, který nevede účetnictví. No, a prootže ten minulý zaměstnavatel děla zastřešení bazénů, což patří spíše do stavebnictví a tohle odvětví zaznamenalo propad, tak si ten dotyčný musel asi hledat jinou práci, že.
3) Když už jste takový výkoný čmuchal, tak jste mohl zjistit, že ten nový zaměstnavatel plánoval otevřít konstrukční kancelář v Praze, a v těch Lounech to měl být jen zácvik - měsíc. Jenomže se změnilo představenstvo, a ten pražskej projekt posunulo nejprve o pár měsíců, a pak na neurčito. A v pracovní smlouvě je napsána Praha, Louny.
02. 07. 2013 | 09:27

Parabellum napsal(a):

Občan

No já myslím, že ta "osamělá" pracovní zkušenost je na druhou stranu docela těžký kalibr, ne? A co se týče infa pro zaměstnavatele, tak na to mám CV trošičku jinde, včetně životopisů.
02. 07. 2013 | 09:30

jonáš napsal(a):

To je opravdu správně absurdní test - nikoli jak zvládne pošta zásilku doručit, ale jak je dobrá v nedoručování. To nemusíme testovat, to o té naší české všichni víme :)
09. 07. 2013 | 11:35

Bedřich napsal(a):

Ani se nedivím ,že na poště to tak chodí.Dřív když jsem přišel na poštu tak to byla pošta.Dnes je zní kolonial kde prodávají kdejakou kokotinu a hlavně v nucují různé produkty takzvaných aliančních partnerů.Kdzž jsem si z děvčaty popovídal tak jsem zjistil,že nejsou hodnoceni za kvalitu práce ale zato kolik pojištění a jiných blbostí uzavřou.Jejich vedoucí pracovníci se knim chovají doslova jako Šmejdi k našim důchodcům.Nesplníš tak poletíš v lepším případě jde z poloviční vejplatou domu. To jsem byl na poště v Karlových Varech kde 90 procent navštěvníku pošty jsou rusáci.A jak je vidět je to všude stejné.
12. 07. 2013 | 12:56

třebaKarel napsal(a):

Jak funguje Česká pošta asi víme každý , moje zkušenost je že nedoručuje ani profibalíky za které zaplatí odesílatel slušné peníze . S PPL se to nedá srovnat . Navíc paní Brixi , copak jste si nepoložila otázku PROČ dopisy nedošly zpět ? Co když prostě nějaký kazach dostal dopis s prosbou aby poslal zpět do USA obálku ( pokud rozuměl textu ) , aby se tedy hned odebral na poštu a zaplatil odhadem 10 USD za něčí srandu ? Výsledek nevypovídá myslím ani o Poště , ale spíš ji tohle náhodný kolo štěstí pomáhá vypadat líp . Trochu jako Nejlepší ministr financí . Nicméně kdo se tu zastal doručovatelek , má myslim naprostou pravdu . tK
13. 07. 2013 | 17:06

Kari napsal(a):

to je ale trapny,to jako ma dokazat co? ceska posta dorucuje v CR za hranicemi uz to ma zase nekdo jiny
tak jestli posilali dopisy do cizich zemich tak to zalezelo jestli ta dotycna zeme jim ten dopis vrati a si meli stesti ostatni staty takove stesti nemeli a hned maji horsi postu,to je zase obektivny test
17. 12. 2013 | 05:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy