Vyberte, rozhodněte ... a zapomeňte!

16. 04. 2008 | 15:20
Přečteno 7477 krát
Jak to udělat, abychom si dobře vybrali a byli se svou volbou dlouho spokojeni?

Rady psychologů lze zjednodušit na deset základních pravidel. (Blahopřeji diskutujícím u předchozího článku Vybírejte ... a zoufejte? na mém blogu k úspěšnému odhalení a snad i ke spokojenosti z dodržování některých z těchto pravidel.)

Pravidlo 1: Neztrácejte čas a úsilí vybíráním, když o moc nejde
Experimenty prokázaly celkem jednoznačně, že se v každodenním životě nevyplatí, abychom usilovně vybírali každou drobnost. Člověk si potřebuje nechat čas a energii na rozhodování ve věcech důležitých.

Pravidlo 2: Vyberte si, co vyhovuje vašim potřebám bez dlouhého hledání ideálu
Výzkum naznačuje, že spokojenost člověka se svou volbou je spíše věcí subjektivního přístupu než objektivních parametrů. Člověk si musí ujasnit svoje požadavky, a pak zvolit, co mu vyhovuje. Hledání něčeho dalšího, lepšího nebo nejlepšího možného prý na výsledné spokojenosti spíše ubere než přidá.

Pravidlo 3: Nezabývejte se přitažlivými stránkami méně vyhovujících možností
Pokud je nějaká možnost celkově méně vyhovující než ta, kterou si chceme vybrat, máme ji prý zavrhnout hned. Zvažování přitažlivých stránek méně vyhovujících možností zbytečně ztěžuje naše rozhodování.

Pravidlo 4: Udělejte svá rozhodnutí nevratná
Výzkum ukazuje, že lidé jsou se svou volbou spokojenější, když ji pokládají za konečnou. Pokud uvažují o tom, jak a kdy své rozhodnutí změnit, často se k téže věci vracejí, přehodnocují a ztrácejí tak na pocitu spokojenosti. Pokud tedy o moc nejde, je lépe nechat věci tak, jak jsou.

Pravidlo 5: Zkuste si vážit toho, co máte
To nakolik je člověk se svými minulými rozhodnutími spokojen, závisí často na tom, s čím svou situaci srovnává. Srovnávání s ideální nebo ve zpětném pohledu případnou lepší možnou situací spokojenosti ubírá. Schopnost vážit si toho, co člověk má, mu prý zpříjemní život.

Pravidlo 6: Neohlížejte se a nelitujte
Všichni to známe. Vracení se k minulosti, a představování si toho, jak skvěle bychom se asi měli, kdybychom se kdysi rozhodli jinak, nám na spokojenosti nepřidá. Psychologové to potvrzují.

Pravidlo 7: Neočekávejte, že vám nadšení z nových věcí a zkušeností dlouho vydrží ... člověk si rychle zvykne i na to nejlepší a brzy chce zase víc
I když se člověku podaří najít a vybrat si to úplně nejlepší možné, dlouho z toho nadšen nebude. Prostě zvykne si. Tak jak si zvykneme na špatné situace, zvykneme si i na dobré, tedy i na ty nejlepší možné. Takže je lépe smířit se s určitým budoucím zevšedněním hned, a neočekávat, že nám naše případné nadšení dlouho vydrží. Přepokládejme, že ať už si vybereme cokoliv, zvykneme si... a brzy asi budeme chtít zase něco jiného. (Aby nám nové věci nezevšedněly, máme si prý pár vybraných nechat je pro sváteční příležitosti.)

Pravidlo 8: Méně se srovnávejte s ostatními
Srovnávání se s ostatními je někdy užitečné ... většinou však ne, pokud se jedná o vlastní spokojenost s tím, co člověk má. Namísto srovnávání se s jinými nám psychologové radí zaměřit se v našem zvažování na to, co dává radost našemu vlastnímu životu.

Pravidlo 9: Stanovte si limity ... omezte svůj výběr
Toto pravidlo je trochu v rozporu s běžným očekáváním. Analýzy poukazují na to, že člověk sice touží po maximálním možném výběru, ale je spokojenější, když má výběr omezený a když v některých situacích dokonce nemá výběr žádný. Při jednom experimentu zdraví jedinci ve velké většině tvrdili, že chtějí, aby jim v případě onemocnění rakovinou dal lékař vybrat mezi možnostmi léčby. Ti kteří onemocněli, však upřednostnili, aby léčbu vybral lékař. I v méně dramatických situacích je pro člověka často uspokojivější, šíři svého výběru dobrovolně omezit.

Pravidlo 10: Studujte a poraďte se s odborníky, když na volbě opravdu záleží
Některá rozhodnutí jsou v životě natolik důležitá, že se musíme snažit získat spolehlivé a relevantní informace a případně se i poradit s odborníky. Jak si vybrat svůj spořící či investiční plán, penzijními fond nebo zdravotní pojištění? Jak si vybrat lékaře či právníka? Očekáváme, že trh funguje natolik dobře, že se nám spolehlivé a relevantní informace podaří najít, že se na rady odborníků můžeme spolehnout... (Diskuzi o tom, nakolik tomu tak ve skutečnosti je, bychom asi měli nechat na jindy.)

Napadlo vás někdy, že v tomto směru by člověka měla dobře připravit už základní a střední škola?

Tak příště třeba o tom, jak vzdělávací systémy v různých zemích připravují člověka na rozhodování o vlastních penězích.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Líný černý pes napsal(a):

Navrhuji pravidlo č. 11 :
I když náhodou nezvolíte nejlépe nebo se zmýlíte, nenaříkejte, nevyjte a nekvilte. Stejně to už nepomůže. No a stejně je lepší se poučit z vlastní chyby než z cizí. Tak co, mohlo by být hůře ne? ;-)
16. 04. 2008 | 15:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden provokativní text, který se netýkal tématu a jeho jediným cílem bylo vyvolat flejm.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 04. 2008 | 16:11

hawk napsal(a):

pane Stejskale, nepřekvapil jste mě, opravdu už normální člověk neví co psát. Copak zase na tom bylo špatného?
16. 04. 2008 | 16:13

stejskal napsal(a):

Zkuste chvíli věcně diskutovat, pane hawku, a ne urážet české politiky resp. jejich příznivce.

Pokud Vás debata nebaví a dáváte přednost diskreditujícím výkřikům, zvolte prosím jiný server. Výběr je poměrně slušný.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 16:15

hawk napsal(a):

To Stejskal:

ať se kouknu kamkoliv, tak hawk, jaryn, bigjirka, pepařepa, čochtan....to jsou ti, co nerespektují monolog, ale snaží se o dialog, o reakce a stále jsou dokolečka mazáni, ať už použijí co chtějí. Smyslem blogu přece není slepě souhlasit s blogerem.

To jste zase už "uzlík nervů"? Není proč, nebýval jste takový.
16. 04. 2008 | 16:16

hawk napsal(a):

mimochodem, Paroubek se nedá urazit, je naprosto splachovací, jako celá jeho bolševická strana bývalých nomenklaturních kádrů.
16. 04. 2008 | 16:20

stejskal napsal(a):

Opravdu netuším, co má pan "Paroubek a jeho pucfleci" (Vaše slova) společného s diskusí o tomto tématu, pane hawku.

Čili jsem takový, jaký jsem (a možná už opravdu trochu opotřebovaný) nicméně tento způsob "dialogu" zde trpěn nebude. Zkuste to respektovat.

Tímto debatu ze své strany končím. Chcete-li diskutovat, diskutujte. Chcete-li provokovat flejmy, budu Vás mazat.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 16:32

nuba napsal(a):

to hawk

pro všechny, kteří mají neutuchající puzení za každým druhým slovem použít vsuvku paroubek:
zajděte do nejbližšího supermarketu, jak radí paní Brixi o výběru moc nepřemýšlejte, vezměte co leží, většinou jsou to stejně zbytečné krámy, zaplaťte, běžte ven na parkovište, doličný předmět položte na zem a s bojovným pokřikem, paroubek !!!!, vše rozdupejte na maděru. Bude pomoženo jak Vám a naší ekonomice, tak se také uleví těm, kteří se v debatách pokoušejí skutečně něco říci nebo se dozvědět.
16. 04. 2008 | 16:57

Líný černý pes napsal(a):

to hawk :
Fuj, tady je to o životním stylu a přístupu a nikoli o vždy druhém. Zrovna on by se tu mohl poučit o tom, že již učiněné rozhodnutí se nemá rozrývat.
A co takhle napsat něco o tom, jak stanovuje své životní priority Hawk?
16. 04. 2008 | 17:22

stále rebel napsal(a):

Rad je to hodně a tak to na mne trochu dýchlo asketičností, tak bych si dovolil drobný dovětek.
Takovéto rady jsou od toho, aby nám pomáhaly a usnadňovaly každodenní život. Pokud nás to však potěší, nebojme se je sem tam porušit a dopřát si nějakou tu marnivost.
16. 04. 2008 | 17:35

MA-FU napsal(a):

Paní autorko,Vaše pravidla se mi líbí,jsou jednoduchá oproti šedesáti bodům pro.Zeleného i když on tam má také hodně poučných vět.Nejvíce blízké mi je Vaše pravidlo č.5 + 8.Ovšem tyto pravidla mohou ocenit ti,kteří si odžili kus života,myslím.
16. 04. 2008 | 17:45

Kolemjdoucí napsal(a):

Děkuji za pěkný článek.
16. 04. 2008 | 17:56

Čochtan napsal(a):

Paní Brixi,
tak jsem si přečetl Váš článek, podíval se na Vaší fotku a zhroutil se mýtus. Chytrý článek, hezká ženská a k tomu blondýnka,.. ..
Mýtus je fuč. Škoda těch všech krásných vtipů !! Vidíte co jste napáchala ?

Nad Vaším článkem se musí přemýšlet. To je fajn. Díky !
16. 04. 2008 | 19:30

skeptický napsal(a):

V podstatě buddhismus v kostce.
16. 04. 2008 | 20:23

Petr napsal(a):

Prima. Text dám někam tzv. na oči. Choval jsem se opačně. Rozhodl jsem se pro Vás a zvu Vás na kávu.
16. 04. 2008 | 20:57

prirodovedec napsal(a):

Obecne formulovana pravidla, bez predpokladu jejich pouziti, bez vyjimek, tak krasne neprakticka a nepouzitelna v rade realnych situaci, a tak bohuzel zjednodusene brozurkovite znejici. Hloubku nekterych puvodnich tisiciletych zkusenosti, ale prekonat nemuze (viz trefna poznamka o buddhismu).

Poselstvi mi zni hezky strucneji: "nestresujte se, neusilujte o tolik, prijimejte zivot a verte tem druhym (odbornikum)". Proc ne?
16. 04. 2008 | 20:58

Saliven napsal(a):

To už je fakt nemoc do každýho článku tahat Paroubka. Ach jo.

Díky paní Brixi, jak tento, tak ten minulý článek byly velice zajímavé a přínosné. Jen tak dál. :-)
16. 04. 2008 | 21:56

Petr napsal(a):

Nesouhlasím s Pravidlem č.7: Před 35lety jsem si vybral manželku a dosud jsem z toho nadšený, nezevšedněla mi a nechci nic nového.
16. 04. 2008 | 23:29

ruda napsal(a):

Opět děkuji, uvědomil jsem si, že tahle pravidla jsem si pro sebe nikdy nezformuloval, ale intuitivně jsem je vnímal. Většinou tak, že to dělám nějak blbě...
Ale dostala mě nuba :o)
17. 04. 2008 | 00:09

klarasamkova napsal(a):

Nositel Nobelovy ceny za fyziku Richard Feyman ve své slavné populární knížce "To snad nemyslíte vážně, pane profesore" uvádí, jak z přemíry výběru se jednou provždy rozhodl, že si v cukrárně bude dávat čokoládovou zmrzlinu. Tímto výběrem se mu značně ulevilo a od té doby si pochutnává na jejích různých nuancích. Následuji jeho příkladu a v českých cukrárnách si dávám štafetku, v cizích tiramisu. A hned je život jednodušší... KVS
17. 04. 2008 | 03:56

Ládik napsal(a):

Těch pravidel je zase tolik, že je zbytečné vybírat. Já mám 1 pravidlo: koupím to, co opravdu potřebuji.
17. 04. 2008 | 06:48

MS napsal(a):

Díky za článek. To co píšete funguje. Když se dostanu do obdobné situace a uvědomím si ji, použiji přísloví 100x nic umořilo osla a zatím mi to vždy pomohlo.
17. 04. 2008 | 07:49

Al Jouda napsal(a):

Vážená autorko, kéž by se Vašimi radami řídily všechny ženy při volbě manžela !
17. 04. 2008 | 08:26

PSD napsal(a):

preferuju mini markety a samoobsluhy, protoze ten maxi vyber v Tescu mi nedela dobre. je snazsi vybrat si ze dvou jogurtu nez z padesati. a kdyz zaskocim vedle k vietnamcum pro chleba, tak je tam proste jen jeden a ten koupim a jdu domu. moje pravidlo: "zjednodusuj si zivot!" protoze cim jednodussi zivot, tim prijemnejsi.
17. 04. 2008 | 11:26

Terry napsal(a):

to hawk dvě připomínky:
kultura diskuse (a nejen tady na stránkách různých blogů) je o tom, že má diskutovat k dané problematice. Ani v běžném domáckém dialogu se nevyskytuje spojení otázka-odpověď např.
"Co si dáš dnes k večeři?"
"Ten XY politik je svině." Pokud u vás ano, tak je to k politování.
Tady v tomto konkrétním blogu to byla spíš otázka filozofického přístupu k životu.
Jistě je i na blog.aktualne.centrum.cz spousta námětů dotýkajících se našich vrcholných politiků (i jejich blogů) a tam určitě můžete vyjádřit svůj postoj (a i mě občas jako nejlépe vystihující napadá sprostý výraz), i když mám pocit, že "naprosto splachovací" není výsada Paroubka, naprosto splachovacích je většina našich politiků a někteří se prezentují jako daleko větší hulváti než ten Paroubek (nikdo vás nenapadá?).

Bohužel, pro mnohé občany se demokracie smrskla do životního postoje "můžu se chovat, jak chci; můžu si říkat, co chci, vždyť máme demokracii, ne, vole?!". Je jen štěstím, že se takto nechovají všichni; jednak TO není demokracie, jednak by se v takové společnosti nedalo žít.
17. 04. 2008 | 14:39

skeptický napsal(a):

Kdesi bylo zjištěno,že člověk má sedm pamětí.Zapamatovat si kupř.telefonní čísla s více než sedmi ciframi je podstatně obtížnější.
Proto také sedm hříchů,sedm ctností,proto problémy s desaterem.Hebrejci mají ve skutečnosti 613-tero,proto si drží rabíny ,talmudské učence a mišnu,aby jim řekla,jak to nejlépe obcházet.

Míval jsem přítelkyni,ta měla paměť jen jednu,čímž se jí uvolnil prostor na přemýšlení,a to byl hukot!Jako s počítačem.
17. 04. 2008 | 15:37

vodník Kebule napsal(a):

Z příspěvku je zřejmé, že toto je vaše parketa a že v této oblasti se opravdu vyznáte. Klobouk dolů, skutečně smekám a souhlasím se vším, co je zde uvedeno. K tomu bych si dovolil jen poznamenat, že vaši trochu skrytou zmínku o nedostatečné míře (ale i dostupnosti!)základního vzdělání mnoha lidí ve věci systematické péče o svůj majetek (potažmo úspory), považuji za naprosto zásadní a v naší společnosti za skutečně velmi nedoceněnou a opomíjenou oblast a potenciální budoucí problém. Díky. Ještě v této souvislosti - včerejší informace o tom, že je v ČR vydáno 427 800 rozhodnutí o exekuci majetku mě skutečně vyděsila a přemýšlm, v jaké zemi a mezi jakými lidmi to vlastně proboha žiji. Informace z dneška, že lichváři u nás už nemají takový obrat, protože jim "zákazníky" odloudily společnosti poskytující spotřebitelské úvěry, tento obrázek jen doplňuje. Když do pekla, tak na parádním koni? Děkuji, nechci.
18. 04. 2008 | 09:42

bubalus napsal(a):

Děkuji za článek a těším se na další!
18. 04. 2008 | 15:46

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
konečně jsem pochopil, proč bylo trpaslíků taky sedm.
18. 04. 2008 | 22:53

vodník Kebule napsal(a):

To: Pepa Řepa
Myslíš proto, aby si Sněhurka při určování otcovství vzpomněla aspoň na jednoho?
21. 04. 2008 | 16:09

Judy napsal(a):

Tahle metoda možná funguje když má člověk dilema, zda si dát v kavárně presso nebo raději capuccino, ale v naprosté většině případů se tím moc řídit nedá. Přece nekupím první krám, který mi přijde pod ruku jen proto, že se mi nechce přemýšlet nad tím, co kupuji.
Říká se sice "kdo vybírá, přebere", ale taky se říká "dvakrát měř, jednou řež.
24. 04. 2008 | 23:09

Jakub napsal(a):

Moudrý článek. Pravidlo 1 podle mě zní: Nenechte ostatní vybírat za vás. :)

Jak se rozhodovat? Ono to není tak těžké, jen to chce investovat ve *vlastním* zájmu čas, pokud tedy jde o něco důležitého - jak se psalo výše.
Takže - NAPIŠTE si vaše požadavky a jak důležitý pro vás každý je (od 1 do 10ti).

Zjistěte si o tom vše, co můžete, z dostupných psaných zdrojů - publikace, internet. Kontaktujte více, než jednoho odborníka, každý má poněkud jiný názor, ale to společné z jejich mouder jde většinou použít. Nevěřte jim slepě.

Pokud v tento moment ještě nemáte rozhodnuto, vykašlete se na pár týdnů či dní na to - podvědomí to kupodivu zpracuje za vás. Za dva týdny se najednou probudíte a zjistíte, že je to vlastně jasné - vyjasní se vám a volba bude hotova.
21. 06. 2008 | 15:23

Tom napsal(a):

Zjednodušeně - nezahrnujte do rozhodování utopené náklady a nenechte náklady na samotné rozhodování přerůst rozdíl užitku nejlepší a nejhorší volby :) jak se nám ta ekonomie (možná behaviorální) zase hezky vrací
30. 01. 2009 | 01:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy