Jak Obama využije vlny nadšení?

09. 11. 2008 | 17:53
Přečteno 6997 krát
Bude muset Obama slevit ze svých předvolebních slibů anebo naopak může své sliby začít překonávat od prvního dne? Díky – spíše než navzdory – přetrvávající finanční krizi, může možná postupovat rychleji a dál, než plánoval, a na mnoha frontách současně.

Na vlně populismu k reformám

Obamův příslib velkých změn zněl během kampaně populisticky. Kritici marně hledali detaily o tom, jakým způsobem Obama plánuje těch velkých změn dosáhnout. Vládní rozpočet je už pět let v rostoucím deficitu, který se navíc prohloubí následkem současné krize. Zvyšovat sociální výdaje nebude možné.

Obama má však tři dobré předpoklady k možnému dosažení rychlých a rozsáhlých změn.

Masové nadšení... Obamovo zvolení je vítáno takovou vlnou nadšení, že stavět se proti němu se stává značně „uncool“ i pro republikány v Kongresu. V této atmosféře bude jednodušší překlenout propast mezi republikány a demokraty a (zvláště pak s demokratickou převahou v obou komorách) prosazovat reformy.

Nezávislost Finanční a aktivistická podpora široké veřejnosti v době kampaně dala Obamovi do vínku nezávislost. Více než většina jeho předchůdců se stal presidentem bez svazujících závazků k lobby a politickým mašinériím. Nemusí snad nikomu nic splácet. Ve své práci – a v návrzích reforem – tak nemusí kompromitovat veřejný zájem.

Schopnosti Obamova schopnost obklopit se těmi nejlepšími ve svém oboru, naslouchat a učit se je zřetelná. Jeho tým na řešení finanční krize je unikátního kalibru. Tato schopnost není postačující podmínkou ale rozhodně poskytuje velkou naději pro dobrá rozhodnutí v budoucnosti.

Jaké reformy?

Takže? Obama má výbornou příležitost zahájit reformy, které Amerika už dlouho a nutně potřebuje. Stejně tak, jako Obama ustavil vynikající tým na řešení finanční krize, může urychleně sestavit týmy v jiných oblastech, které už dlouho marně čekají na reformy, včetně daňového systému, zdravotnictví, školství a důchodového systému.

Daňový systém Pro Obamu by mělo být možné zopakovat daňovou reformu roku 1987, kdy Ronald Reagan jako Prezident a Bill Bradley (demokrat) v Kongresu, získali podporu republikánů i demokratů pro racionalizaci a především naprosté zjednodušení amerického daňového systému. Od roku 1987 už zase přibylo tisíce – často těžko srozumitelných – výjimek a zvýhodnění pro nejrůznější sektory, firmy, společenské skupiny a jednotlivce. Příprava daňových přiznání neproduktivně spotřebovává značné prostředky a zaměstnává armády schopných poradců, kteří svůj talent mohou jistě produktivněji uplatnit jinde. Teď více než snad kdykoliv od Reagana je možno veřejnost přesvědčit o výhodách zjednodušení (zvláště pak když nové sazby zvýhodní nižší příjmové skupiny), a jednat proti tlaku těch, kteří jsou současnými výjimkami nejvíce zvýhodněni, a také těch, kteří se daňovým poradnictvím slušně živí. Součástí daňových reforem by také mohlo být zamezení budoucímu politickému oportunismu, který tradičně upřednostňuje neprostupnou změť daňových zvýhodnění a výjimek před často efektivnější (avšak hůře skrývanou) podporou na straně výdajové.

Zdravotnictví Na rozdíl od Hillary Clintonové by Obama měl být schopen pracovat s oběma politickými stranami a čelit tlaku pojišťoven a ostatních, kteří na předraženém a nepříliš funkčním americkém systému těží. Republikáni, kteří se o reformy pokusili na regionální úrovni, včetně Schwarzeneggera v Kalifornii a Romneyho v Massachusetts nabízejí dobré zkušenosti. Své sliby zdravotní péče pro všechny by Obama mohl rozšířit na celkovou reformu zdravotnictví také směrem ke snížení nákladů. Součástí by mělo být zainteresovat lékaře, pojišťovny i jednotlivce na zdraví – tedy především na prevenci, zdravém životním stylu a včasné léčbě. Je zřejmé, že aby mohla Amerika zaručit zdravotní péči pro všechny bude muset značně zefektivnit svůj zdravotní systém a podstatně snížit jeho přímé i nepřímé náklady (včetně zisků právnických firem a pojišťoven). Celková reforma zdravotnictví by měla zahrnovat i Medicare a Medicaid, tedy nákladné, nepříliš efektivní a hlavně finančně neudržitelné programy hrazené zdravotní péče pro staré a chudé. Tato pak může být spojena s reformou důchodového systému.

Důchodový systém Teď více než kdykoliv dříve je také šance reformovat americký důchodový systém, který trpí svou komplikovanou provázaností na daňové výjimky a zvýhodnění podle typu zaměstnání a zaměstnavatele. Generace, která nejnadšeněji volila Obamu ví, že ze státního důchodovém systému se na ni v budoucnosti dostane jen velmi málo. Jakou roli by stát měl mít v zainteresování jednotlivců na důchodovém spoření, jakým způsobem by tomuto spoření měl napomáhat a jak snížit rizika důchodových investic jsou otázky kterými Obama může pověřit další tým expertů celého politického spektra.

Školství Obama má šanci uspět i v „republikánských“ reformách školství a jít dál, než kam došel Georgie Bush. Může se pokusit překonat učitelskou lobby a zvýšit tlak na školy a (třeba zavedením kupónů, které by otevřely dveře snaživým dětem do lepších škol) školám svázat prostředky s jejich schopností udržet a vzdělávat žáky.


Pro Obamu by finanční krize neměla být důvodem pro odkládání plnění volebních slibů. Naopak. Spojena s masovým nadšením a zájmem o věc, je to čas pro odvážný reformní program na všech klíčových frontách.

Díky současným okolnostem a svým schopnostem (včetně zatím dobře mířeného populismu) má teď Obama mimořádnou šanci, Ameriku v mnoha směrech změnit k lepšímu.

Nebezpečím však samozřejmě zůstává, že se populismus zvrhne (viz krátká úvaha ještě ze srpna zde) nebo že nadšení vyprchá dříve než k reformám dojde ...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RA napsal(a):

to jsou vše jen nekonkrétní řeči. Uvidíme, co ze svých slibů splní , má na to prvních 100 dní hájení.
09. 11. 2008 | 18:19

Marina napsal(a):

Děkuji za Váš komentář. Vaše úvaha poskytuje jasný přehled o situaci i pro neekonomy!
09. 11. 2008 | 18:22

Al Jouda napsal(a):

Podstatné je, že při reformě zdravotnictví se Obama určitě nepůjde radit s Julínkem nebo s Cikrtem.
09. 11. 2008 | 18:26

vlk napsal(a):

PAní brixi

jako vždycky - díky za komentář.
Ale Obama toho jednak nasliboval tolik a jednak těch prorgamů,kd e byměl něco udělat s emi jeví tolik, že se v tom prostě musí ztratit.

A halvně - z čeho to všechno bud e financovat, když bankovní krize v podstatě vyčerpá všechny dostupné zdroje tak na dvacet let dopředu?

Máte pravdu - byl by v ideální pozici pro změny. Nebýt finančních problémů.
Jsem skeptik.
09. 11. 2008 | 18:42

Jaroslav napsal(a):

Neznám mentalitu amerického občana. Nedělám si však iluze, že by byla příliš jiná než ta naše. Nadšení vydrží do prvního nepopulárního opatření, kterým se nemůže vyhnout.
09. 11. 2008 | 18:53

Čochtan napsal(a):

Jsou reformy které nestojí žádné peníze. Ty může rychle udělat. Nenapadá mě, které by to mohly být.
Většina reform ale prachy stojí. Tam to bude mít nesrovnatelně těžší. Tam zklame mnoho nadšenců.
09. 11. 2008 | 19:29

vlk napsal(a):

čochtane

no já o jedné vím. Dokonce peníze nosí.
Totiž tvrdé zúčtování s předchozími držiteli klíčů. Včetně konfskace majetku. Rychlé, populární, účinné. Leč nebezpečné.
09. 11. 2008 | 20:35

Marty napsal(a):

Tvrde orezat statni vydaje bude penez jako zelez. Ale Obama slibil vydaje zvysit :)
09. 11. 2008 | 21:18

KVS napsal(a):

Nemohla by konečně nějaká pěkná krizečka dorazit i do české kotliny??? Moc bychom potřebovali taky prošťouchnout... KVS
09. 11. 2008 | 22:01

Kuba napsal(a):

Zaujal me ten aspekt skolstvi. Tak tedy neplati, ze cim snazivejsi student je, tim vyssi ma moznost dostat se na Ivy? Anebo jde o stredni skolstvi?
09. 11. 2008 | 22:42

prirodovedec napsal(a):

KVS: Zdravim. Aby Vas to nemrzelo. S ohledem na tzv. "oborove" schopnosti v mezinarodnim srovnani odhaduji, ze po tzv. "nasich" ekonomech by to vzapeti postihlo "nase" pravniky (doufam, ale ze Vase uroven je mezinarodni - i kdyz ne jen pres Hayeka a Misese, jak se i u Vas jako cesky pravnicky standard jevi :) - zdravim Martyho po delsi pauze :) ). Ocista dnesni krizi by totiz mohla tentokrat postihnout spise "paraziticke profese" :).

Doufam, ze to prizvedne unylou dikusi - pujdu ted skrtat sirkami z radosti, ze sem zase koukam jinam. :)
10. 11. 2008 | 00:34

Hana Brixi napsal(a):

Čochtan, vlk, Marty a přírodovědec --

Ono vlastně ty hlubší reformy mohou být tou jedinou cestou k dodržení slibů, nemyslíte?

Na slibované krácení daní ani zyvšování výdajů nejsou peníze. Jejich zabalení do hlubších reforem, které sníží ztráty však možné je bez velké finanční zátěže pro stát. Tyto ztráty v obrovské míře prokazatelně existují hlavně v daňovém a zdravotním systému. Jejich odstranění je v normálních časech blokováno nejrůznějšími lobby. Teď by mohla být příležitost.

Kuba --

Měla jsem na mysli základní a střední školství, které v mnoha místech Ameriky bohužel selhává i přes nemalé státní výdaje.
10. 11. 2008 | 03:40

Aleš napsal(a):

Ano paní Brixi- vliv hospodářské krize podpora v parlamentu, těžko lze najít vhodnější dobu pro uskutečnění hlubších reforem jejichž cílem je i omezit ztráty ve vydávání státních peněz.

To je pro Obamu pravá americká challange a uvidím jak ji využije.
10. 11. 2008 | 08:11

Miloš napsal(a):

Nezávislost? - Shromáždil velké prostředky na volební kampaň ze soukromých zdrojů. Je celá řada nám neznámých dárců, kterým zavázán je. Ale jinak mu fandím. Kde vzít peníze na reformy - Irák a Afghánistán stály USA více než 2000 miliard dolarů. Vymotat se z těchto bezvýchodných konfliktů a pak se s tím dá něco dělat.
10. 11. 2008 | 08:37

vodník Kebule napsal(a):

Dobrý den,
sice trochu poťouchle, ale opravdu jsem se těšil na váš další příspěvek a musím říct, že jsem na něj čekal hodně dlouho. Po jeho přečtení si však myslím, že bude lepší, když se raději zdržím komentáře. Připomíná mi totiž totalitní hlášky o chozrazčotu, překračovaných úkolech a slibovaných světlých zítřcích po realizaci perestrojky, do které se samozřejmě musíme s chutí a přesvědčením zapojit všichni jako jeden muž, protože jinak se to nepovede. Zatím mi tam chybí to "kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám", ale bohužel nepochybuji o tom, že k tomu také velmi brzy dojde (ty záběry goril, odvádějících jednoho takového pochybovače, který asi omylem dostal slovo, mě o tom jen ujistily). Ostatně čemu se divím? Mezi obrovskými transparenty, oslavujícími XV. sjezd KSČ a "vyzdobenými" nástěnkami, výlohami s údernými hesly a dnešní rétorikou a symbolikou je pramalý rozdíl. Líbí se mi velice postoj pana Obamy, který s ledovým klidem prohlásil, že se až do data svého nástupu do funkce nebude aktivně zapojovat do řešení situace. Jen ať si to ti vořeši, co si to uvařili, taky pěkně vylížou, že? Nový pan prezident tak už přijde k vychladlé polívčičce a podle obličejů svých předchůdců taky snadno pozná, jestli a odkud se do ní má pustit. Chytré - tleskám. Jen doufám, že do toho 20. ledna bude mít pro své voliče (ale i pro ty ostatní, kterým nezbývá, než jeho vítězství respektovat)připraveno něco, co může současnou situaci opravdu pomoci řešit. Má obrovskou výhodu v nadšení lidí pro změnu (zažili jsme to u nás všichni) a skutečně bych jak Americe, tak celému světu ze srdce přál, aby tento okamžik dokázal využít ku prospěchu všech.
10. 11. 2008 | 09:03

Marty napsal(a):

prirodovedec: ted se jeste shodnout na tom, co myslite temi parazitickymi profesemi :)
10. 11. 2008 | 09:29

kolemjdoucí napsal(a):

ad Důchodový systém: Z jakých údajů vycházíte? Pokud vím, tak zrovna SocialSecurity na tom není nijak tragicky. Já bych spíš řekl, že generaci, která nejnadšeněji volila Obamu, postupně dochází, že naopak z těch 401k a defined-benefit plánů se na ně dostane jen velmi málo.
10. 11. 2008 | 13:35

MS napsal(a):

Obama mi z nějakého důvodu hodně připomíná Tonyho Blaira (nebo jen přání je otcem myšlenky? :-)).

Blair svou stranu a celé vládnutí posunul hodně doprava proti svým předvolebním slibům. U vlády vydržel dlouho a nakonec skončil podobně jako Železná Lady, díky které (touha po změně u Britů) se dostal do čela strany a nakonec vlády.

Kdyby to tak bylo, bylo by to pro všechny dobrý :-)))).
10. 11. 2008 | 17:03

Jan napsal(a):

Paní Brixi tu píše : "system amerického zdravotnictví je předražený a nepříliš funkční"
přesně tento system hodlá ODS prosadit u nás jako reformní.
Náš system stojí 6,5 % hdp, americký 14%. Takže pokud Obama zreformuje nemusí nutně potřebovat peníze "navíc" a naopak. Teze, že co je soukromé je levné a co je nesoukromé je drahé, totiž nevychází z reality, ale z ideologie.
10. 11. 2008 | 18:06

vlk napsal(a):

Paní Brixi

ano , hluboké reformy mohou být cetsou k dodržování slibů. zcela jistě.

Nicméně jsem zvědav, zda k nim skutečně dojde.Dnes v našich zpráváchvbedně tvrdil Kubal z W DC, že Obama reformy provede nikoliv dávkováně, ale razantně všechnonajednou. Přesně v tom duchu, jak píšete.

Neznám americké reálie. Koukám z hrozné dálky. Ale prostě chtít zreformovat zdravotnictví, školství, důchody, vést dvě války, sanovat světovou finanční krizi, podílet s e na nových světových ekonomických pravidlech,zreformovat daně......
to je práce na deset politických životů.....

Nemohu si odpustit skepsi.
ale jak říkám,jsme pozorovatel z dálky. A rád Vás čtu. to ostatně víte.Takř´že - nevidím žádný důvod , proč byste neměla mít pravdu.
10. 11. 2008 | 21:30

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Priznavam se, ze jsem na techto strankach necekal tak zasveceny rozbor.
Vas rozbor je uplny a neni k nemu co dodat.
Snad jen to, ze pred Vami smekam hlubokou poklonu.

Uz Obamovy dva prvni jmenovani Rahm a Podesta znaci, ze hodla byt velmi aktivni!
Napred jsem zalapal po dechu (Rahm), ale po chvilce me doslo to, co bylo potlaceno povrchni povesti.
E. Rahm je clovek, ktery vi komu poklepat na rameno a komu slapnout na palec ci rucku zkroutit, aby veci sly spravnym smerem a hlavne spravnym tempem.
Dost netrpelive cekam na dalsi jmena.
10. 11. 2008 | 22:56

hanabrixi napsal(a):

Pane vlku,

píšu jen, že vidím příležitost, jakou Amerika už dlouho neměla. Příležitost k dobrému technickému rozpracování reforem (týmy expertů) a k jejich politické průchodnosti. Netroufám si předpovídat.

Pane vodníku Kebule, nečetl jste náhodou něco úplně jiného?

Pane kolemjdoucí,

o problému důchodového systému jsem se zmínila jako o celku - předpokládaný pokles Social Security benefitů a roztříštěnost (a ano nejistota) ostatních pilířů, včetně 401k a IRA.

Pane VK-Can,

děkuji. Vaše slova potěší.
I já čekám v napětí:-)

Zdravím.
11. 11. 2008 | 05:56

vodník Kebule napsal(a):

Vážená paní Brixi,
nečetl jsem něco jiného. Jen jsem svým příspěvkem chtěl na základě svých smutných historických zkušeností s politováním vyjádřit hlubokou skepsi. Analogie současného stavu s mnoha podobnými příležitostmi v minulosti, které dopadly doslova katastrofálně, mě prostě děsí. Už z principu proto nesnáším jakékoli velkohubé projevy a chtěl jsem jen konstatovat, že bych byl samozřejmě rád, kdyby se aspoň části vytčených cílů povedlo dosáhnout, ale že se velmi obávám, že naopak dojde přesně k tomu, co jste zmínila - totiž "že se populismus zvrhne nebo že nadšení vyprchá dříve než k reformám dojde ...".
Skutečný vývoj pak bude mít lidstvo pod kontrolou přibližně asi tak stejně jako rozjíždějící se lavinu. Také si (stejně jako většina Aeričanů a Evropanů) myslíte, že řešením problémů v USA se vyřeší problémy na celém světě? Není to náhodou svým způsobem projev těžkého rasismu, narcismu a xenofobie? Tento úhel pohledu na finanční krizi je totiž přesně ta základní chyba, která povede k tomu, že z globálního pohledu se reálně nezmění vůbec nic. A to je špatně. Jak dlouho si myslíte, že vydrží tlupa žíznivých uprostřed pouště poslouchat byť vybroušené projevy jediného vyvoleného o tom, že z právního, morálního, etického a já nevím jakého ještě hlediska se může napít pouze on? A teď nemyslím osobu pana prezidenta, ale státy jako celek. Vím, že je to určitě uncool, ale prostě a jednoduše se při sledování projevů všech těch prosazujících se politiků, těch psychopatů, lhářů, nenažraných darebáků, snílků, idealistů nebo jen bezohledných hlupáků strašně bojím.
11. 11. 2008 | 10:54

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Vás pane VK :-),
navštívil jsem tento blog na Vaše doporučení a měl bych k tomu následující přípomínky, které jen víceméně sumarizují, co jsem řekl dříve:
- Je mimo jakoukoliv pochybnost, že president Obama je velmi schopný a z hlediska mezinárodní a vnitřní situace v USA je nejlepší volbou. Právě tak už před vobami bylo jasné, že jeho administrativa nepůjde po linii republikáni vs. demokraté, ale po politickém konsensu.

Nyní k těm nebezpečím:

- Příliš mnoho lidí očekává příliš mnoho: Menšiny prohlubující se positivní diskriminaci, střední a vyšší vrstvy její odbourávání. Sociálně slabí sociální politiku atd. atd.
Na to všechno jsou třeba peníze. A jakékoliv systémové změny narážejí na prudkou obranu zájmových skupin svých partikulárních zájmů

- President Obama sice nemusí být někomu zavázaný, ale určité mocné finanční kruhy za ním musí stát (a nejen finanční), nemůže to dělat sám s týmem expertů, byť sebelepších.
- Možná jsem to nečetl dostatečně pozorně, ale nevidím zde odpověď na otázku zcela kardinální: Jak obnovit průmyslovou konkurenceschopnost vzhledem ke světu (Asii), která zajistí dostatečný finanční přínos a umožní radikáně snižovat americký dluh? Před tímto problémem stojí i Evropa, technologie jsme vyvezli a asijská práce je daleko lacinější.

Paní Brixi je určitě na slovo vzatým znalcem, ale mám z jejího příspěvku dojem, že sice byly vytvořeny vynikající předpoklady pro řešení těch stěžejních problémů, ovšem pouze předpoklady, uvidíme, jak si president Obama poradí v reálu.

Spíš se ale kloním k určité skepsi přítele vlka, i když přeji Obamovi úspěch a pro USA povařuji za štěstí, že je presidentem.

Hezké odpoledne u javorových listů :-).
11. 11. 2008 | 19:07

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Mueller.

Vase otazky jsou zcela normalni, ktere se ptam ja, pan Vlk stejne jako verim, ze i pani Brixi.
Presne odpovedi muze dat Obama az prevezme urad a tim i ucetni knihy.
Je ovsem nekolik faktu, ktere jsou zname.

Iraq v tomto momente ma na svem konte prebytek 70 miliard dolaru!
Neni pochyb, ze Obama bude zadat, aby Irak platil svoji dalsi vystavbu. Bylo by nerealne, aby Iraq mel prebytek na konte a USA platilo jeho vystavbu z pujcenych penez.

1.Valka v Iraku sroji DENNE 200 milionu dolaru, coz da asi 72.8 miliard rocne. Skonceni teto valky tyto penize uvolni.

2.Vraceni na danich.
Toto je tajemstvi, ktere Bushova administrativa zamlzuje od sameho zacatku.
Vi se z predchozich statnich rozpoctu, ze v letech 2003-2005 si USA musely pujcovat VICE na vraceni dani, nez kolik stala valka v Iraku !!
Odhaduje se vraceni na danich stoji neco kolem 70 miliard dolaru rocne. 90 % z toho se vraci lidem s vysokymi prijmy, coz by se Obamovou reformou zrusilo.
Jinymi slovy k disposici dalsich 63 miliard rocne.

Jen tyto dve polozky samotne, valka v Iraku a vraceni dani, daji k disposici 135 miliard rocne. Kdyz se vezme v uvahu, ze to vse nemuze byt okamzite, a valka v Afganistanu, ktera se asi zvysi na 7-10 miliard rocne, presto verim, ze i pomoci teto kuchynske matematiky bude mit Obama k disposici 100 miliard dolaru rocne navic, aniz by zvysil dane.

Je jasne, ze velkou cast novych programu budou opet podporovat statni pujcky. Je ovsem podstatny rozdil, pokud si pujcujete na obnovu prumyslu a infrastruktur, coz je navratne nez na valku, ci vraceni dani bohatym.

Pokud vim, tak dalsi z jeho zmen je ta, ze bude pozadovat, aby se za kazdy vydany dolar dostala umerna hodnota zpet. Tedy se bude sledovat, kam se kazdy dolar kutali a co se za nej ziska. Zde je jeho velka sila v tom, ze neni zavazan lobbystum!!
V soucasne dobe se velke spousty dolaru kutali do soukromych srajtofli!
At uz je to skolstvi, zdravotnictvi a nebo Pentagon!
Takze je mozne zvysit efektivnost aniz by se zvysily vydaje.

To vse se ovsem dozvime pozdeji.
Zatim, co jsem zjistil o Obamovi je to, ze dosud plnil vzdy sve sliby, ktere nez udelal, tak vse dukladne zvazil.

Pane Mueller, myslim, ze nejen ja sam, ale velka cast sveta by si oddechla, kdyby se Obamovi aspon podarilo zastavit a otocit pad USA do propadliste dejin. Uz to by byl velky uspech.
Dostat USA zpatky na nejakou vyssi uroven uz je zase na jinou dobu. Mozna i na jineho presidenta.

Toto je ciste moje laicka uvaha, ktera je pochopitelne velmi neuplna. Skutecna cisla prijdou, az Obama prevezme urad a dozvi se realitu.

P.S. Zdravim Vlka, ktereho samozrejme v mezich sveho pocitace stale ctu.
11. 11. 2008 | 20:48

vlk napsal(a):

Vážení pánové KM+VK CAN

je radost vás dva číst,když si to pinkáte. Nebudu rušit. Jen koukat z povzdálí a tiše tleskat.
Klaním se do Čech i k Javorům.
11. 11. 2008 | 22:19

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
můžeme jen opravdu čekat na konkrétní kroky. A ty opravdu přijdou, právě před chvílí jsem slyšel v rádiu, že může být přizván Írán k řešení situace v Afghanistánu.
Bomba, to by znamenalo obrat o 180 stupňů. Pak by ovšem Gruzie ztratila svůj strategický význam a je jasné, že musí mít připravenou alternativu pro Irák.

Přát si úplný pád USA může jen blázen bez ohledu na politickou orientaci. Byl by daleko horší než případný pád Ruska a i ten by mohl skončit celosvětovou katastrofou.
Při správné a přesné hře si mohou USA udrřet i pozici prvního státu. Vojensky a ekonomicky na to stále mají.
Vždyť se nakonec podívejte na Rusko, vstalo z klinické smrti, doslova. A tak daleko v úpadku USA určitě nejsou.
Jak jsem psal panu Vomáčkovi, předpoklad pro nástup Putina bylo Srbsko, bez onoho bombardování by Rusko nikdy nevstalo, mělo dalekosáhlý vliv na změnu myšlení v Rusku a nakonec i na poměry v ozbrojených silách. Ale i tak si asi Putin sezval celou elitu a jednoznačně jim dal najevo, že to tak dál nejde. A že pád Ruska je i jejich konec bez ohledu na konta v zahraničí. A pokud se nepodrobí strategii obnovy země ... tak je třeba i zlikviduje (nikoliv snad přímo fyzicky).
Rozhodující část to pochopila a přešla na jeho stranu.

Obávám se, že před Obamou bude stát podobný úkol.

Přeji hezký večer :-).
11. 11. 2008 | 22:42

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj příteli vlku, díky za květiny :-).
11. 11. 2008 | 22:48

VK-Can napsal(a):

Pro pana Muellera.
Doufejme, ze to je dobry zacatek.
Casem toho bude vice k debate.

Diky za pozdravy a oceneni vlku.
Rad opetuji pozdrav a oceneni take.
Excelujete na blogu pana Lebedy.
Vynikajici.

Panove zatim zdravim.
12. 11. 2008 | 02:34

Renáta napsal(a):

Zdravím Vás, paní Brixi
Je radosť Vás čítať. Obdivujem Vaše vedomosti.Škoda, že nezastávate niektorý z vysokých politických postov, bolo by to prínosom. Prajem Vám, i Obamovi všetko najlepšie .
18. 11. 2008 | 15:41

sasa napsal(a):

Jediny zpusob jak zavest tyto reformy, je zavest diktaturu. Toz nazdar.
21. 11. 2008 | 23:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy