Bonusy korumpují trh i stát. Jak vrátit zodpovědnost do světa "mocných"?

19. 03. 2009 | 17:29
Přečteno 12440 krát
Zapomeňme na dohady o trhu versus stát. Ty se hodí pouze do teoretických modelů a ideologických debat, které tak často odvádějí pozornost od jádra problému.

Jde o to, aby ten, kdo rozhoduje, nesl za svoje rozhodnutí a výsledky osobní zodpovědnost. Bez osobní zodpovědnosti, včetně zodpovědnosti majetkové, dlouhodobě nefunguje ani trh ani stát.

Jak ale zjišťujeme, čím vyšší je hra (ať už ve financích, výrobě či politice) tím nižší je osobní zodpovědnost. Manažeři nemusí vracet své bonusy, když se ukáže, že jejich strategie a rozhodování byly záměrně rizikové, aby vytvořily maximální zisk v krátké době. Politici a úředníci netrpí ani finančně ani svou kariérou, když jejich reformy či politiky selžou, když rozhodují ve prospěch lobby spíše než veřejného zájmu, a když zavírají oči před problémy, které je nutno řešit.

Teoreticky mají manažery vést k zodpovědnosti akcionáři a politiky voliči. Ve skutečnosti ale mají i akcionáři i voliči málo možností prosadit přijatelné alternativy. A i pokud přijatelné alternativy prosadí, začnou se tito noví mocní (nehledě nato, jestli jsou modří, oranžoví nebo růžoví, vrchní výkonní ředitelé ve správních radách nebo zastupitelé voličů) v systému bez zodpovědnosti chovat stejně, jako ti předchozí. Na výskyt morálních a nezkorumpovatelných hrdinů nelze spoléhat.

Je osobní zodpovědnost součástí života už jen chudáků, kteří se příliš zadlužili a čelí exekutorům, nebo drobných podnikatelů, kteří nemohou oloupit ani akcionáře ani daňové poplatníky?

Existuje způsob, jakým vrátit osobní zodpovědnost do světa „mocných“?

Pokud ne, tak krize, kterou dnes sledujeme může být jen počátkem ochromení celého systému korporátního kapitalismu možná i demokracie. Akcionáři, kterým se manažeři nezodpovídají za dlouhodobé výsledky, ukládají své peníze raději pod polštář. Skutečnost, že si manažeři vyplácejí bonusy bez ohledu na své výkony a že zisky firem se s odstupem času mohou ukázat jako pouze zdánlivé, ohrožuje důvěru investorů. Tedy pokud investory nejsou jiné akciové společnosti, jejichž manažeři mají své vlastní krátkodobé zájmy. Ale to se pak jedná o další letadlo, které poletí omezenou dobu.

Střední třídy v Americe i Británii běsní, že jako drobní akcionáři ztratili úspory a zdroje na starobní důchod a že se z jejich daní vyplácejí mnohamilionové bonusy a důchody manažerům, kteří vytvořili mnohamiliardové ztráty. Selhal trh. Selhal stát. Stát pumpuje miliardy, aby zaplnil díry ve finančních institucích zabránil krachu celého systému, a není schopen zabránit jejich legálnímu rozkradení ve prospěch těch, jejichž krátkodobá ziskuchtivost díry vytvořila. Akcionáři a daňoví poplatníci bezmocně a zlobně přihlížejí. Zatím.

Řešení do budoucna? Ne zestátnění, po kterém volá rostoucí počet i konzervativních politiků a ekonomů. Ale posílení práv akcionářů a daňových poplatníků. Posílení efektivnosti mezinárodního regulatorního rámce a dohledu. Podmínění odměn a kariéry manažerů, politiků i úředníků jejich dlouhodobými výsledky. Návratnost odměn v případě odhalení neúměrných rizik či vážných chyb v rozhodování a činnosti. Rozpracování a uplatňování příslušných zákonů, regulací a dohledu by nebylo jednoduché. Součástí by muselo být i vzdělávání akcionářů a vůbec investice do vzdělání celé společnosti. A investice času a úsilí ze strany akcionářů i daňových poplatníků k dohledu a k prosazování svých práv.

Důsledkem by se asi snížil počet zájemců o vysoká místa ve světě byznysu a politiky… a snad se zvýšila jejich kvalita.

Vrátí ale osobní zodpovědnost dobrovolně do systému ti, kterým její nedostatek vyhovuje?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Quido napsal(a):

Paní Brixi, skutečně excelentní. To je právě to - osobní zodpovědnost, ručení veškerým svým majetkem - které ve světě chybí. "Já jsem udělal chybu, Vy jste přišli o peníze. No a co má být." A byla to jen chyba? Nebo jsem měl v manažerské smlouvě své bonusy závislé na zisku, kterého jsem ve skutečnosti dosáhl nadhodnocením aktiv? Máte plnou pravdu. A vemte to na naši realitu. Je to ještě horší než jinde ve světě. Imunita našich poslanců je tak dalekosáhlá, že neznám ve světě větší rozdíl mezi pravomocemi a popvinnostmi (zodpovědností). A přitom ti největší lumpové ovládají své strany, opět se ocitnou na prvních místech kandidátek a nikdo s tím nic nenadělá. Ani jednomandátové obvody a většinový systém nejsou řešením. Podívejte se na náš senát a jeho výsledky. Doba "obnovy" v podstatě šest let. Možná by pro začátek pomohla úplně jednoduchá a drobná změna volebního systému. Místo toho, abych uděloval preferenční hlasy tomu, koho tam chci, bych měl mít možnost škrtnout toho, koho tam nechci. Myslíte, že by například pan Langr nebo Rath byly členy příští sněmovny, i když by byli na prvním nebo druhém místě kandidátky?
19. 03. 2009 | 17:51

Miflonides napsal(a):

"Zapomeňte na ideologické debaty o trhu versus stát."

Plně s Vámi souhlasím, paní Brixi.

Včera jsem odeslal dopisy panu Bursíkovi a panu Topolánkovi. Jde v nich o odpovědnost, přesněji řečeno o neodpovědnost státní správy. Pokud to bude možné, budu Vás informovat o jejich reakcích.
19. 03. 2009 | 17:51

Vilém napsal(a):

Článek určitě přináší hodnotné myšlenky, ale přeci jen je třeba uvážit, že stanovení odpovědnosti se vymyká populárním představám, právním rozborům a dokonce i filosofickému vyjasnění, protože naše společnost a jednání v ní nepředstavuje soubore izolovaných jedinců a jednoduchých činů, jejichž důsledky jsou předvídatelné a je možné je zpětně pochopit, naopak, není vůbec myslitelné dohlédnout konců ani těch nejodpovědnějších investic a dlouhodobých rozhodnutí.
Pokud vím, Světová banka zavinila několik ekonomických kalamit, takže autorka by úvodem mohla nabídnout svůj vlastní majetek obětem mylných požadavků SB v chudých zemích. Za normálních okolností je spoluodpovědnost za nezjistitelné dopady v zásadě vyrovnána progresivním zdaněním a adekvátními sociálními podporami pro lidi, kteří se zřejmě nejen svým zaviněním ocitnou v ekonomické tísni, ostatní by se naopak měli smířit s tím, že jejich ekonomické zájmy nejsou tak podstatné, aby se musel najít pomyslný viník i za cenu honu na čarodějnice.
19. 03. 2009 | 18:07

Jamima napsal(a):

Výborně napsaný článek, děkuji za něj. Politici a vrcholový management by jej měl mít jako povinnou četbu....
19. 03. 2009 | 18:09

Ládik napsal(a):

Mezi pravomocí a odpovědností má být rovnováha - přes to nejede vlak. V ČR tato základní rovnice neplatí. Mám obavu (jistotu), že se nedožiju nápravy, lumpové zvítězí a novináři jim pomohou. Vlastně o tom jsou všechny blogy a diskuse.
19. 03. 2009 | 18:22

Michal Macek napsal(a):

kde to muzu podepsat madam?
19. 03. 2009 | 18:22

Al Jouda napsal(a):

Paní Brixi má pravdu. Ale co je to platné, pánové ?
19. 03. 2009 | 18:29

Nosič zodpovědnosti napsal(a):

Hezké :-)
Jen bych chtěl připomenout jeden termín - "nesení zodpovědnosti". Takový "nosič zodpovědnosti" přijde ráno do práce, uchopí "zodpovědnost", a celou pracovní dobu ji přenáší z porady na poradu. A kdÿž se něco náhodou nepovede, přehodí "zodpovědnost" na podřízené nebo na vnější vlivy. Krásné povolání ... Nebo snad víte o někom, na koho by ta jeho "zodpovědnost" spadla ?
19. 03. 2009 | 18:31

Michal Macek napsal(a):

al jouda:

co je to platne?transparenty brixi na hrad a do ulic lenosi ! :))
19. 03. 2009 | 18:39

Jan Klasa napsal(a):

V zásadě jinými slovy popsaný fundament dnešního typu sociálně-tržních vztahů, a to "privatizace zisků na straně jedné a socializace ztrát na straně druhé".
19. 03. 2009 | 18:45

Ekonom napsal(a):

"Zapomeňte na ideologické debaty o trhu versus stát. Ty se hodí pouze do teoretických modelů."

To je krásné, úplně vidím, jak v 17. století nějaký předek paní Brixi píše: "Vykašlete se už konečně na debaty o tom, jestli zrušit otroctví nebo dát ženám právo volit. To se hodí tak akorát do teoretických modelů."

A mimochodem - celý zbytek textu je jen další jalová (čistě teoretická :)) deklarace o nutnosti zodpovědnosti v politice, jakých se za uplynulá desetiletí napsaly tisíce a kterých se do budoucna - pokud opravdu dle rady paní Brixi opravdu zapomeneme na debaty o trhu a státu - jistě napíší ještě miliony.

To ale nemyslím jako urážku paní Brixi, spíš poukaz na to, že nikoli prázdná a dětinská prohlášení o "nedostatku zodpovědnosti" nebo "přemíře chamtivosti", ale opravdová a hluboká diskuze o fundamentálních problémech fungování trhu a státu je to, co dnes nutně potřebujeme.
19. 03. 2009 | 18:57

Michal Macek napsal(a):

Ekonom:

problemy fungovani trhu a statu?doporucuji Kapital pana Marxe
19. 03. 2009 | 19:03

vlk napsal(a):

Paní brixi
napsala jste opět mimořádný blog!
Je přesný jak laserový zaměřovač! Přesto má jednu chybu,. je utopický! Máte prvadu. Nicméně náprava nebude.
protože svět vynalezl akciovky. A ty jsou systéme kolektivní neodpovědnosti. akcionáři podnik řídí nepřímo. maji na to managemnt.
Tomu dají třiletou smlouvu.A stanoví jako kriterium co největší růst hodnoty akcie nebo co největší dividendu.Výsledke? ten co píšete- krátkodobá motivace managementu!
Která vyustí do dvou modelů chování
1- bezohledného rabování
a- rezerv a vnitřní substance podniku
b-přímé krádeže
protože tenhle typ managemntu ví, že je "u toho" jen na chvíli

2- opatná politika s cílem jen neudělat nějakou chybu a metou je dostat další tříletý kontrakt
S jasnými důsledky pro budoucnost podniku.

Podle modelu č.1 konal Enron podle modelu č. 2 nyní konají banky. určitě ty české.
a na tomhle nic nezmění žádná opatření. Ani pokud do trestního zákoníku všech zemí světa přijdou paragrafy, typu - trestný čin špatného vedení firmy se sankcí propadnutí majetku, či ěnco podobného.a nedojde ke zkvalitnění managementů. vždy se najde dostatek rytířů štěstěny.
A vždycky s enajd edost lobbystů i politiků, kteří si odůvodní, že svovbodný trh potřebuje volnost a jen přijatelnou míru restrikce pro ty co ten trh vytvářejí.
Ale blog je skutečně skvělý! díky.
19. 03. 2009 | 19:09

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrý večer Hanko,
napsala jste výstižné počteníčko. Mám pocit, že osobní odpovědnost končí u řidiče, u dělníka v továrně a podobných činností. Dále se jedná spíše o systém osobní neodpovědnosti. A ten pokračuje v neodpovědnosti úřadů a státu za své chyby směrem k občanům.
Tento systém jeho účastníkům vyhovuje a těžko se změní.
Například včera jsem viděl v televizi rozhovor s mluvčím tuším soudu, který obhajoval nečitelnost úřední desky s listinami zmenšenými na formát A5 tím, že jim předpis ukládá vyvěsit, ale ne velikost. Kdysi by ho někdo za tu drzost vzal holí přes zadek. Teď máme "vyspělou" společnost a možná nějaká moudrá hlava vymyslí příslušný předpis, který zjedná nápravu. Nepředpokládám, že by si zařídili větší úřední desku sami od sebe.
Škoda se rozčilovat, odpoledne už pěkně svítilo sluníčko.
19. 03. 2009 | 19:19

grőssling napsal(a):

Paní Brixi, usmějte se prosím na té Vaší fotografii. Takhle to vypadá, že víte něco na co se radši ani nemáme ptát.
19. 03. 2009 | 19:25

DDD napsal(a):

To je bohužel až děsivě přesné. Odpověď na závěrečnou otázku je pochopitelně ne. Určité řešení je možná pravý opak toho, co se dnes všeobecně děje, a to rozmělnění kompetencí a kontroly zdrojů na osobní a komunitní úroveď. Jenže to samozřejmě také není recept na všechno, rozsáhlé projekty tak realizovat asi nelze (ani formou nějakých dynamických "sítí").
Osobně by mě zajímalo, co drželo tyto tendence na uzdě dříve. Dá se z toho vyvodit, že je to integrální slabina jak socialistického tak demokratického systému?
19. 03. 2009 | 19:30

Béda napsal(a):

vlku

Já bych vaši myšlenku ještě rozvedl na oblast politiky. V politice se taky nenadějeme nápravy, protože politikové dostávají bianco šek na 4 roky. Mají celou řadu prebend, výsad, imunit, které si žárlivě střeží, hospodaří majetkem všech aniž by nesli jakoukoliv odpovědnost. V podstatě jsou nepostižitelni. Je téměř pravidlem, že skrze lobbisty hájí zájmy první skupiny, kterou popisujete ve svém příspěvku. Volič nemá nejmenší šanci za systému stávající "demokracie" na tom cokoliv změnit. Nemůže je odvolat a před jakýmkoliv postihem je chrání archivy a politicko - policejně - soudní "mafie".
19. 03. 2009 | 19:32

vlk napsal(a):

Béda
máte pravdu, ale leckde je to o dost lepší než u nás -Skandinávie, například. Švýcarsko...atd.
Chceme demokracii zrušit kvůli její nedokonalosti?
Víte v hospodářství žádná demokracie neplatí. to je prostě válka.
Nepřetržitě.
a demokracie může být jen tam, kde je výkoné hospodářství, které tu demokracii ufinancuje.
19. 03. 2009 | 19:45

Stas napsal(a):

Srdečně zdravím paní Hano Brixi!Hezky napsané, ale v této postbolševické společnosti bohužel těžko uskutečnitelné, pokud budou ve vedení státu zločinci. Kdo se zabývá legálním okrádáním prostých střadatelů na úrocích a poplatcích v bankách? A co zlodějské hypotéky? Co takhle akciový zločin se Zentivou? Vyždímala peníze z akcionářů na rozvoj, a pak zmizela po 4 letech působení ze SPADu. Měla být zodpovědná za hospodaření s penězi svých akcionářů, které si od nich půjčila na rozvoj. Proč byla založena akciovka v Holandsku, pro vydání své emise akcií? Proč asi? Kvůli daním, aby nemusela svému státu a jeho lidu moc platit nebo radši vůbec. Zasahování do volného trhu (konkrétně Zentivy) ze strany vlády v osobě Emmerové a Ratha, to je už kapitola sama pro sebe. Holandsko patří totiž mezi daňové ráje. Jedině totální krach by jí smetl z burzy a odpovědnosti před akcionáři. Další kandidáti na řadě jsou ORCO a AAA. Já v tom vidím zcela zřetelnou neschopnost ministra financí a měl by rezignovat na svou funkci, když to nezvládá a před ním i ostatní.
19. 03. 2009 | 19:54

Michal Macek napsal(a):

vlk:

Chceme demokracii zrušit kvůli její nedokonalosti? - tot otazka - jak zni znamy vyrok - demokracie neni nejlepsi usporadani sveta - je to jen to nejmene spatne ktere v tuto chvili mame k dispozici :)
19. 03. 2009 | 19:55

Béda napsal(a):

vlku

Já spatřuji permanentní válku nikoliv pouze v hospodářství ale i v oblasti politiky. Jsou to spojené nádoby.

Volání po odpovědnosti je sice namístě, ale nejdůležitější je najít mechanismy jak obě skupiny - manažery, finančníky bankéře + politiky proti jejich vůli k této osobní odpovědnosti donutit. Švýcaři jsou v oblasti politiky zavedením některých prvků přímé demokracie o něco napřed.

U nás v současné době takovéto donucení stojí právě na dobrovolnosti politiků (senátu a parlamentu) něco takového schválit. Nedělám si žádné iluze - kapři, jak známo si sami rybník nevypustí. A nevypustí ho ani svým lobbistům, kteří je štědře sponzorují v průběhu politické kariéry a stávají se jejich útočištěm po jejím ukončení.
19. 03. 2009 | 19:55

Clair napsal(a):

S velkym potesenim citavam obycejne Vase clanky pani Brixi, obavam se ovsem, ze tentokrate jste to skutecne netrefila, i kdyz je sice pravdou, ze osobni zodpovednost a dalsi co uvadite je skutecne nutne, tady se bavime uz uplne o necem jinem v pripade rozdavani bonusu a balicku, ktere mely posveceni samotneho presidenta Bushe, pana Bernankeho v cele FED's a take samotneho Henriho Paulsona. Oni vsichni stali zajedno, ze danovy poplatnik, ktery v soucasne dobe financuje vsechny ty skandaly nema narok vedet, kam ty penize jdou a neni nikomu zodpovedny. Mozna, ze nastal cas, kdy si konecne danovi poplatnici uvedomi, ze je treba nejen system prekopat, ale predevsim udelat audit tam, kde se tomu tak nesmirne brani, odstranit vsechny, kteri jsou soucasti problemu a problem vlastne zpusobili, a zacit na zelene louce budovat novy funkcionalni system s transparentnosti, pevnymi pravidly a zakony, ktere krome odmen a bonusu obsahuji take postihy. Dokavad toto se nestane, system nema sanci se uzdravit, pouze se oddaluje katastrofu, ktera je za dvermi a musi bezpodminecne prijit.
pokracovani
19. 03. 2009 | 19:56

Ladislav napsal(a):

DDD: "Osobně by mě zajímalo, co drželo tyto tendence na uzdě dříve" - v obdobich rustu se neefektivnosti zapricinene osobni nezodpovednosti daly snadneji skryt a prehlednout. Ted, kvuli poklesu ekonomiky, je na ne lepe videt a protoze jsou vicemene konstantni se uz nedaji bohorovne ignorovat. Pokud nedojde k nejakemu technologickemu zazraku (ala energie zdarma) je dnesni system odepsany.
19. 03. 2009 | 19:57

Clair napsal(a):

http://www.bloomberg.com/ap...

AIG Bonuses Contemplated in ‘08, TARP Inspector Says (Update1)

By Jonathan D. Salant

March 19 (Bloomberg) -- President George W. Bush’s administration “specifically contemplated” paying bonuses to American International Group Inc. employees in its November agreement to provide federal bailout funds to the insurance giant, the inspector general for the Troubled Asset Relief Program said today.

Neil Barofsky testified before the House Ways and Means oversight subcommittee. The panel held a hearing on the TARP program, which so far has spent $300 billion trying to reverse the financial meltdown.

The TARP contract between AIG and Treasury “specifically contemplated the payment of bonuses and retention payments to AIG employees, including AIG’s senior partners,” Barofsky said.

The insurer has received $173 billion in federal bailout funds and is now 80 percent owned by the government.

Lawmakers in both parties have expressed outrage at New York-based AIG’s decision to pay $165 million in executive bonuses after taking government money. AIG also budgeted $57 million in “retention” pay to former employees, according to a March 2 filing with the Securities and Exchange Commission.

Members of the U.S. Senate and House are looking at ways to recover the bonuses. AIG Chairman Edward Liddy said yesterday that employees who received payments of at least $100,000 have been asked to return half.

No Control

Democratic and Republican subcommittee members said there was no control over the TARP money.

“This entire program is based on trust, trust in the givers and trust in the takers,” said Subcommittee Chairman John Lewis, a Georgia Democrat. “At this point, there is no trust.”

“Taxpayers have every right to be angry that the results of the $700 billion bailout are as blank as the check that authorized it,” said Representative Dave Reichert, a Washington Republican. “We have an obligation to them to find answers, to collect facts and data, and to hold accountable the policies and people that led to abuses like those at AIG.”

The inspector general said he is working with the Justice Department and New York State Attorney General Andrew Cuomo to see how to recover the bonus money.

“I, too, am frustrated with these very substantial bonuses given at a time when AIG would have by now been in bankruptcy proceedings but for huge, repeated infusions of government money,” Barofsky said.
19. 03. 2009 | 19:57

Béda napsal(a):

Macku:

Nic proti demokracii jako takové. Jak známo komunisté nazývali svůj politický "parlamentní" systém Národní fronty taky demokracií. Podstatné je, co je obsahem té které demokracie. Za komunistů to byla prakticky strnulá vláda jedné strany bez možnosti systém jakkoliv ovlivnit. V dnešních podmínkách je to systém několika stran (splňujících 5% - tní klauzuli), které dostanou 4 -letý bianco šek provádět cokoliv bez praktické možnosti voliče do toho vstoupit. Z tohoto pohledu by se zdálo, že je dnešní systém částečným pokrokem, nikoliv ovšem skutečnou demokracií, kde občan - volič je aktivní součástí politického systému, který může svými rozhodnutími ovlivňovat. Donutit nemorální poslance anebo volební podvodníky (přeběhlíky i celé strany) k odpovědnosti a sebereflexi je takřka nemožné.
19. 03. 2009 | 20:11

scientist napsal(a):

Schumpeter 1942 (Capitalism, Socialism and Democracy) popsal zkázonosné důsledky moci managerů, kteří nejsou vlastníky a tudíž nejsou spjati s majetkem se kterým hospodaří. Předvídal růst moci byrokraticky řízených korporací a příklon k socialismu v důsledku chronické systémové krize.

nic nového pod sluncem. občas se vyplatí znát klasická díla, a nebo je občas citovat, když už na nich formulujete "své" myšlenky, paní Brixi
19. 03. 2009 | 20:19

Ivan Hochmann napsal(a):

O osobní odpovědnosti bylo už popsáno papíru!

Je to ovšem házení hrachu na zeď.Všichni to víme.Všichni známe příčiny a následky.A přesto neustále dochází k úmyslným ,cíleným neodpovědným činům vůdčích osobností společnosti.

Zde by měli nastoupit filosofové,sociologové,psychiatři a varovat před následky.

Nebetyčná nezodpovědnost politiků,právníků,,ale hlavně kulturní inteligence divoce kontrastuje s přirozenou,neoddiskutovatelnou,každodenní ODPOVĚDNOSTÍ prostých lidí.Sedláka,zamědělce,který je doslova otrokem pole i stáje.Obchodníka,který nemůže sni mnohdy na záchod při službě ostatnímu obyvatelstvu.Lékaři a zdravotní personál,pocítí každé selhání okamžitým stresem a postihem.Řidiči,piloti,chybovat ,být neodpovědnými vůbec nemohou ,neboť každé pochybení končí přinejlepším ztrátou života.Lidé pracující na směny a těžkých podmínkách s velkou osobní odpovědností.Přitom finanční ohodnocení nebývá zrovna adekvátní vynaloženým aspektům od právě odpovědnosti po pracovní úsilí a výsledek.

Uvědomme si prosím tyto fakta a......

teď se podívejte na tu pakáž darmožroutů v bankách,pojišťovnách,burzách,parlamentu,státní správě,různých zprostředkovatelských handlířských,právnických,soudních,policejních institucích.

Mají se jak prasata v žitě.Pobírají neuvěřitelné platy a odměny.Vlastně nevytvářejí žádné hodnoty,povětšině přemísťují,přerozdělují,kradou a přitom jim ještě zůstávájí další prebendy plánovaně a jakoby spravedlivě platné zůstávají za špinavými nehty.

Celá společnost se jim klaní a servilně tleská do taktu.Každý by si chtěl alepoň chvilku líznout k oné slávě mocipánů,vozícím si zadky v luxusních autech a ještě majících zdarma veškerou osobní dopravu od tramvaje po ponorku.

Tak nějak se dostávají do povědomí lidí revoluční pudy.Pak stačí pouze osobní neúspěch,vyhazov ze zaměstnání,pár hladových týdnů,....a už je tady vidina Aurory.Pak zase budete všichni skuhrat,že nějaký diktátor ať komunista,nebo fašista převezme otěže řízení společnosti.

NO A CO?

Všechno je lepší,než tato zasr.....,NEODPOVĚDNÁ FORMA DEMOKRACIE.

Dlužno říci,že já starý člověk vám to přeji z celého srdce.
Neboť si nic jiného nezasloužíte.
Vy ,ani vaši fakani!.....

Ivan.
19. 03. 2009 | 20:41

F. Adamec napsal(a):

Hanko, jste hezka, ale na te fotce se moc lesknete.
19. 03. 2009 | 20:55

David Gregor napsal(a):

Komický článek. Starý dobrý Marx je trvale platný. Kapitalismus prostě krize plodí. Sociálně ekonomické nerovnosti plodí revoluční pudy, jak napsal I.H. Řešení je buď změnit systém, nebo tvrdá státní regulace tržního systému !!!
19. 03. 2009 | 21:04

Tom napsal(a):

David Gregor: nejdřív poctivě nastudujte mikroekonomii, pokračujte makroekonomií a na závěr předložte věrohodnou studii, ve které navrhnete konkrétní opatření regulace tržního systému. Do té doby jsou vaše výkřiky do tmy jen mlácením prázdné slámy.
19. 03. 2009 | 21:09

juliana napsal(a):

Panu Hochmannovi pro potěchu:

Muž, ktorý schádza po schodoch
a hovorí: verte, mám ruky čisté,
verte, prosím, mám čisté ruky.
A ja, ako vždy, uverím
a podám mu obidve.
A keď ťa potom objímem, povieš,
Láska, tvoje ruky sú od krvi,
Láska, máš ruky samá krv.
Komu si to zasa uveril?
A ja poviem neviem,
neviem.

(Erich Groch)
19. 03. 2009 | 21:39

Neopřemyslovec napsal(a):

Víte, postihnout jádro pravdy je hezká věc, ale co dál? Postižení potřebující moji pomoc (nic ohrožující život) skuhrají, tvrdí jak jsou nešťasni, jak se jim zdraví za postižení směji, říkají, že pro vyléčení toho udělají moc atd. Nabídnu jim terapeutickou řeholi. Brzy jim spadne huba a chuť.
To co vy říkáte je také hezké. Bohužel to má podobný scénář. Drtivá větěina brzy zdvihne virtuálně zdvižený prostředníček. A přestane mít zájem. Začne raději žvanit na Aktualne. cz. Nevím tedy proč to ventilujete do této diskutující žumpy. Vděku se nedočkáte.
19. 03. 2009 | 21:42

Ládik napsal(a):

Neopřemyslovče, ta žumpa je obrazem společnosti. Tím lepším.
19. 03. 2009 | 22:12

Jan Vaculík napsal(a):

Návrat zodpovědnosti - ano, ale jak to udělat, na to recept nemá nikdo, zejména v měřítku makro. "Posílení efektivnosti mezinárodního regulatorního rámce a dohledu," dí autorka.
Mmch, v textu je zmínka o tom, že "zdroje na starobní důchody byly ztraceny". Jak asi dopadají naše penziní fondy? I když mají zákaz investovat do rizikových produktů, jak se krize dotkla těch nerizikových? Zkusil někdo spočítat, co v těch fondech asi zbývá dnes, či jaká je pravděpodobnost, že tam ještě něco zbude i po krizi?
19. 03. 2009 | 22:35

Tomas napsal(a):

Jak byl ten návrh v Yes minister?

Součástí každého politického projektu, každé akce bude definice jejího úspěchu.

Ještě jednou: Pro cokoliv, co politik udělá, bude muset předem určit termín a kritéria toho, aby to mohl prohlásit za úspěšně provedené.

Už jen toto by mi připadalo jako úžasná věc. Každý politik by měl na webu vypsané své konkrétní cíle vč. termínů. A když přijde den D, je evidentní, jestli věc je splněna nebo ne. Kdo nemá na webu nic, nic nedělá a já se budu ptát proč. Kdo tam něco má, ten se tím profiluje a můžu si na něj udělat názor. A jestli se mi jeho akce zamlouvají a on je navíc plní, volím ho i příště.
19. 03. 2009 | 23:05

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale áno - Juliáno......

já vím.Jsem zklamán.Jsem dokonce nehorázně nasrán.Byl jsem pln entusiasmu,očekávání,....naivity.Moje uvažování jde vždycky jaksi jiným směrem než hlavní proud.

Většina lidí začátkem sametové revoluce vyčkávala u televise(to bylo show - že?),později až bylo jasněji tak šli "vyzvánět klíči".To už měli jasno v jakých sférách začnou podnikat.Privatisace,soukromé zájmy,urvat co se dá.

Ta menšina se nachala nahánět policajty(SNB),když po městech a vesnicích se studentskými výjezdními skupinami vysvětlovali socialistické veřejnosti přednosti nastávající doby.(Dodnes mě je hanba).Později si jeden ničil nervy hádkami v Občanském Fóru a později v DEU.
A nestačil se divit.
A nakonec byl rád,že z toho vyvázl s nepodlomeným zdravím.

A s hubou rozmlácenou,
zas zůstali jsme němí,
ne,-nejsme kurvy,
jen ryjem držkou v zemi......

Měl jsi pravdu Karle v devadesátém i na Branisku.
Apostroff:
"Sněmovna se vrací z flámu,
ještě trochu sťatá,
-půlka věří V Dalajlámu,
-půlka v Arafata.

Čeká Danton na popravu,ještě nečet Brechta,-
Nežli staré setneš hlavu,
je tu nová šlechta. "

Ad.: "Ačkoliv dozvonilo poslední zvonění,
přec v srdci temno zbylo,
a v duši vězení.
Po vinných ani slechu,
a jiným kuprospěchu,
jsou naši ranění........."

Ivan.
19. 03. 2009 | 23:13

Gerd napsal(a):

Paní brixi,
jde o zajímavý článek, i když možná nebylo tak obtížné jej napsat, protože se jedná o vyjádření pocitů běžného občana po kupónové privatizaci v ČR. Bohužel i jinde dopadnou občané stejně, jako lidé v ČR po tomto transferu majetku.
Kdo co ukradl, to už mu zůstane a občané USA ze svých daní zaplatí škody. Nic dalšího se už dít nebude.
Problémem není osobní zodpovědnost politika, zákonů o zneužití pravomoci veřejného činitele, zneužití informací v obchodním styku, krádež a podvod je dostatek. Čeho je nedostatek, je vůle stíhat provinivší se politiky, atd. a najít soudce, který bude ochoten případ spravedlivě soudit.
Protože se nic takového nestane, musíme si projít údolím stínů bezostyšného kradení, než se voliči naštvou. Pak se budou dnešní politici možná hřát ve vězení.
Vámi navrhované řešení je sice nádherné, ale naprosto neproveditelné.
19. 03. 2009 | 23:37

Veronika Vendlov napsal(a):

Paní Brixi, myslím si úplně to samé, ale rozhodně bych to nedokázala takto trefně formulovat. Takže tímto díky. Budu si text pamatovat. Jen nevím, jak tyto návrhy prosadit do běžné reality.
19. 03. 2009 | 23:53

sasa napsal(a):

Pani Brixi: navrhuji nedbalostni trestny cin snizeni HDP, sazba 1-10let pro politiky. Podle vyse snizeni.
19. 03. 2009 | 23:59

realysta napsal(a):

Osobní odpovědnost.... Managerská, odpovědnost politiků,...
Pokud nebude důsledky výkonu funkce možno pohnat před trestní soud - nebude odpovědnost žádná.
Bohužel - kdyby tato možnost byla, jak by se zabránilo účelovým trestním excesům?
Za vším je lidská nedokonalost - generující selhání etiky a porušování práva.
20. 03. 2009 | 00:01

Helena napsal(a):

Paní Brixi, děkuji za inteligentní článek. Škoda, že politikové moc nečtou. Možná by se, při troše kritického myšlení, divili, jak nedostatečný je jejich vlastní rozhled, jak omezené je jejich myšlení, jak nekompetentní je jejich rozhodování, jak nekultivovaná je jejich celá existence.
20. 03. 2009 | 00:39

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Vynikajici uvaha.
Pracujete ve finacnim svete a jiste mate moznost videt trochu vice do zakulisi.
Vase posledni veta, presne receno otazka, miri rovnou do cerneho.

Bohuzel nebylo by dobre spekulovat, protoze se jedna o hodne.
Je mozne se jen ptat.
Jako se ptate Vy, nebo nekteri z nas.

Rad bych jen upozornil na fakt, ktery mam dojem je casto prehlizen. Castky, nebo presneji receno hory penez, ktere se "ztratily" jsou tak velke, ze i velka skupina jednotlivcu pro ne nemuze mit pouziti !
"Ztraty" o kterych se mluvi jen v soukromych rozhovorech beze svedku se odhaduji na 200 az 400 bilionu (miliard v Evrope) v hotovych penezich a vice nez 1 trilion (bilion EU) v papirovych machinacich.
Za takove penize se uz da vest valka!

Bonusy, ktere se vyplaci budou tezko za uspesne vedeni banky nebo pojistovny.
Ze by se tim platilo mlceni, kam ty velke penize skutecne prisly?
Jak rikam nechci spekulovat, jen se ptam.
20. 03. 2009 | 01:09

Michal_2 napsal(a):

Perfektní článek. Jsem překvapen, že tady souhlasím i s těmi pravicovými diskutujícími, i když se sám považuji za levostředového. Vždy jsem tvrdil, i v práci, že odpovědnost mám jako řadový pracovník, ale majitelé firmy mají odpovědnost menší, přestože se tváří, že jejich odpovědnost je mnohem vyšší. Je to ovšem naopak. Odpovědnost ve firmách i celé společnosti v průměru klesá s rostoucí pozicí ve firmě/společnosti, celé roky nám ale bylo nalháváno, že vyšší platy nadřízených jsou právě kvůli vyšší zodpovědnosti. Proč tedy nadřízení nikdy nedoplatí na svoje špatné rozhodnutí, ale řadový zaměstnanec ano? A jsem rád, že už i pravicoví diskutující si tento rozpor konečně začínají uvědomovat. Prostě odpovědnost není to, že nadřízený řekne "Já mám větší odpovědnost", odpovědnost je to, že nadřízený pracovník po osobním nebo profesním selhání nese následky svého rozhodnutí, což se u nás zásadně neděje.
20. 03. 2009 | 01:25

JiP napsal(a):

autorce

Ano, zapomeňme.... na všechyn ty pohádky o

- checks and balances
- důveryhodném právním prostředí
- vnitřním, vnějším, Big 4 (big cheat?) aiditing
- kázání světu o vyrovnanýćh rozpočtech
- pleasures ýití v rámci své 1 nebo 10 USD na den možnostech

zatímco vítěz 2. světové války, který Lend Lease zadlužij svého starého strýčka, tu koloniálního soupeře jindy ochotného spojence, Británii a v Bretton Wood nadiktoval světu podmínky vítěze včetně dnes už 60 let trvajícího masivního okrádání světa tím, že to bude jenom Imperium, které bude tisknout, teď už absolutně zběsilým tempem, doslova celou souš světa pokrývat zelenými papírky s Otcem zakladatelem.

Dějiny světa nepoznaly tak masivní okrádaní jak to dělá strýček Sam.

O tom ale, kromě Jeremiah Wrighta, slumů jižního Chicaga a nějaké chčřadnoucí buňky SWP nikdo, natožpak v nástroji Bretton Wood, Světové bance, vycviřen v postgraduálních programech kádrů Impéria, takto, out-off-the box nikdy mluvit nebude.

tak se rozčilujme nad tím nebo tím, podobně jako bylo schválené se za ČSSR rozčilovat v Dikobrazu nad "šlendriánem" v saoobsluze nebo v čistírně oděvů. Stejně jako za komunismu se nesměla kritizovat vedoucí úloha jedné partaje, jedovatá a zločinná podstata režimu, stejně tak se nebude v Impériu těmi "slušnými", co to chtějí někak dotáhnout, hypotéku a soukromou školu, zejména v DC, utáhnout, diskutovat, proč dnes horní 15 Američanů vlastní 42% národního bohatství. To, jako rozumný člověk za ČSSR, rozumný Amík, zejména s rodinou, dělat nebude.
20. 03. 2009 | 01:36

kočka šklíba napsal(a):

Paní Brixi sice napsala něco, pod co se zřejmě podepíše každý(možná ne ti manažeři ;)), jenže i když nabízí řešní, tak poněkud z říše sci-fi.

Posílení práv akcionářů? A jak, jsou to soukromé společnosti, alespoň v ČR si to nedovedu představit, zákonem? No to asi těžko, vždyť svobodné podnikání je u nás nedotknutelné. Posílení práv daňových poplatníků? No to už vůbec, jak? To všechno by muselo projít přes právě ty, co se na tomto podílejí, i když možná zprostředkovaně přes různé kamarády a " ty co spolu mluví" , přes dary politickým stranám atd. I sebevzdělanější společnost nemá šanci při, jak myslím Béda podotkl, ne skutečné demokracii. Pokud mají politici bianko šek na 4 roky, nic se nezmění. Naopak, rychle hrabat, je převážně heslo většiny z nich. A odkud asi tak mohou něco dostat, od nás? Občanů, ať už podnikatelů, živnostníků, zaměstnanců ...... Ne, právě od těch, co se podílí na této celosvětové krizi, od těch vrcholových manažerů, spekulantů a u nás i vychytralých zlodějů.

A mimochodem, při prvních blozích na toto téma několikrát zde padla i otázka. Jak moc se tato krize podepsala na důchodovém spoření. V USA, v EU a jak u nás? Má někdo odpověď?
20. 03. 2009 | 01:43

kočka šklíba napsal(a):

JiP přesně, také se o tom , co říkáte v posledním odstavci v podstatě můžete přesvědčit na zdejších blozích. Ani v ČR dnes to "rozumný" člověk nedělá.
20. 03. 2009 | 01:51

JiP napsal(a):

Zdá se, že anglosaská ideologie a praktiky individualismu a svaté krávy idividulaistického obohacování se přivedly po Anglii ke kolapsu i USA. Navíc, jak připomenuto, okrádáním světa cestou tzv. rezervní měny.

Je uplně iluzorní, že reprezentativní demokracie někdy nebude zkorumpovaná, když se její model, pokud skoro vše nebude onlinové referendum, bude stále vyžadovat rostoucí objemy peněz na příští volební kampaň. "Kontrola" volených zástupců obyčejnými, ne dostatečně majetkými a vlivnými občany je stejně iluzorní jako iluze, že si průměrně inteligentní a pohledná žena všimce, půjde do postele a k oltáři, povině díte chudému looserovi s mentálními problémy.

Podobně iluzorní báchorkou, nicméně jako "in" a PC povinnost sociálně citlivé pracovnice instituce kterou je i SB, celkem prediktibilně nabízenou je kontrola manažmentu řadovými, drobnými akcionáži nebo občany.

Manažment firem, stejně jako manažment makléřských firem, investičních bank a penzijních fondů nikdy neztrácel a ztrácet nebude své spaní kvůli tomu, že drobný investor nemá své tězce uspořené, třeba i peníjní peníze zodpovědně manažované.

Manažeři jsou, v anglosaském modelu královsky a neslušně hodně, odměňování za krátkodobou, byť virtuální maximalizaci zusku. Postih za kolaps není. Při nejhorším jde dál, nebo je na stejném místě, živem státem i s bonusy.

Anglosaský systém, jako extensivní, živený záborem nové půdy, kolonie, na okrádání přes rezervní ěmnu a finační inženýrství, vydáráním, že když padne moje mafie, padne ekonomika, je na konci s dechem. jako Anglie není schopna nemít duální deficity, tak to nejsou schopné USA. Je na čase opustit anglosaský finační model, ratingové agentury a zavřít anglosaské byznisové školy a vydávání MBA.
20. 03. 2009 | 01:51

kočka šklíba napsal(a):

JiP, zase přesně, ale mnohem lépe než já ;). Ano iluzorní báchorky, nic jiného to není.Jenom jsem to neuměla tak trefně vyjádřit. A protože nepochybuji, že Brixi je velmi inteligentní, pak nechápu, že toto vůbec považuje za řešení. Tedy vlastně řešení by to bylo, ale jak ho opravdu dosáhnout? A tady si myslím, že je její text jaksi ne tak "přesný jak laserový zaměřovač",(vlku ;)), protože vlastně jsou to taková zbožná přání.
20. 03. 2009 | 02:15

Honza Český napsal(a):

Souhlasím s textem Ekonoma z 19.03.2009 18:57:26
Poznatek o nutnosti osobní zodpovědnosti manažerů, politiků atd.
Rozšiřuje naše poznání zhruba stejně významně, jako když
Obrlajtnant Makovec říkal, že „disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt…“
Jeden pomocný učitel kdesi četl, že ve škole musí být kázeň (ne lázeň)

Též souhlas se Scientist z 19.03.2009 20:19:01
K tomu snad jen, že neschopnost akcionářů uhlídat manažery je dána toutéž nenažraností, která motivuje manažery
A proč by pak měl být nutně horším akcionářem stát ?
Vždyť je to akcionář, kdo určuje pravidla hry (ne manažer)
Ale to bychom byli zase u vztahu trhu a státu
Tedy v nějakém teoretickém modelu …
20. 03. 2009 | 02:39

Michal_2 napsal(a):

Tak mám takový dojem, že "vyspělý" svět snad spěje k nějaké revoluci, kterou ještě před rokem nikdo nečekal, soudím tak podle míry naštvání většiny lidí. Vždy když nějaký režim zajde s něčím příliš daleko, lidé nakonec překonají strach a jdou to společně řešit. Podobně jako komunisti zašli příliš daleko, kapitalismus zřejmě už také zašel příliš daleko a jak se rozevřou sociální nůžky příliš mnoho, tak to je konec.
Jenom nevím, jestli je to dobře, protože po revolucích se většinou dostávají k moci zase ti nejhorší.
20. 03. 2009 | 02:50

David napsal(a):

Jak vrátit osobní zodpovědnost do života „mocných“?

Osobní zodpovědnost lze vypěstovat jen tam, kde se za prohřešky a různé lumpárny také i trestá, protože jen nepotrestané zlo plodí další zlo.

Zároveň by bylo potřeba znovu začít společnost vychovávat k tomu, co jsou základní mravní hodnoty, jako například: pravda, spravedlnost, svědomí, čest.

Systém, který umožňuje vznik různých mafiánských klanů, v rámci kterých se všichni navzájem vytahují z „bryndy“, způsobuje to, že slovíčko zodpovědnost se stává jen prázdnou floskulí.

To, že nám bylo a stále je vtloukáno do hlav, že o peníze jde až v první řadě, tak přináší své trnité plody.

Bez nepřetržitého posilování morálních hodnot v životě člověka a společnosti se nemůže nic změnit k lepšímu, a to ani ekonomika.
20. 03. 2009 | 07:21

buldatra napsal(a):

Paní Brixi má smutnou pravdu.
Snad jen doplním, že:

Když to funguje, o zodpovědnosti nikdo nemluví. Proč taky? Není to aktuální téma.
Když se to poxere, je vytasena k přetřesu zodpovědnost.
Vzpomenut je samotný systém.
Inu systém je systém a ten náš nám dovoluje o zodpovědnosti hovořit a to je tak asi všecko.

Zazněla zde slova o zodpovědnosti:
Existuje způsob, jakým vrátit osobní zodpovědnost do světa „mocných“?

Doplňuji podotázkou:
Jak chcete někam něco vracet, když to něco tam nikdy nebylo?

Má-li se něco prospěšného stát, pak je třeba změnit systém. V takový, kdy rozhodující je zodpovědnost, kdy člověk je k zodpovědnosti veden. Čili, jest nám třeba zamyslet se především nad systémem, nad samotnou podstatou věci.
Pořádně se zamyslet.

Zmínku o tom, že hrozí mimo jiné nebezpečí ochromení demokracie bych doplnil o konstatování, že už se v mnohých směrech stalo. I když, nic není neměnné, ale změnit něco takového, to dá práci.
Vyžaduje to úsilí a zodpovědnost.

V závěru článku zazněla správná otázka, která je vlastně i odpovědí:
Vrátí ale osobní zodpovědnost dobrovolně do systému ti, kterým její nedostatek vyhovuje?
20. 03. 2009 | 07:58

Béda napsal(a):

Milá paní Brixi

Se zájmem jsem si opět přečetl váš článek na téma odpovědnost.
Ačkoli se ten článek čte stejně dobře jako článek Štěpána Pírka (meditující o současné krizi a pomíjející část jejich hlavních kořenů) domnívám se, že se pohybujete pouze po povrchu věci.

Co tím myslím: Předpokládám, že cílem vašeho článku i volání po odpovědnosti je dosažení stability a vyváženosti systému odstraněním kořenů cyklických hlubokých krizí tržního hospodářství.

Pan Pírko převzetím Kondratěvova cyklu a Hackett Fisherovy stupnice ekonomického cyklu pojmenoval a zařadil zevní příznaky vývoje globální ekonomiky a nastínil nevalnou perspektivu, která nás velice pravděpodobně čeká. Dopustil se přitom jedné velice závažné chyby. Při pojmenování kořenů (se jako správný liberál a představitel finančního sektoru) krize se omezil na zásahy státu a neměnnou cykličnost systému. Úlohu subjektivního faktoru - t.j. virtuálního burzovního obchodníka, bankéře, vedoucího manažera..., na kterou upozorňujete svým článkem vy, ale i roli nadnárodního kapitálu jaksi úplně vynechal.

Vy se věnujete roli vrcholového rozhodujícího jedince (já bych to nazval predátora) v systému džungle "potravinového" (politického a ekonomického) řetězce.

Roli nadnárodního kapitálu živelně destabilizujícího celý systém svým přeléváním a vyostřováním konkurence nákladových rájů vůči původně mateřským centrům jaksi opomíjíte. Vaše volání k obecné odpovědnosti v systému, kde určujícím kritériem je za každou cenu (někdy i za cenu války) uspět a prosadit se v konkurenčním boji, hromadit zisk (vždyť k čemu jinak by lidem byly burzy, akcie ...) a neustále RŮST je protimluvem. Je to jako kdyby jste v přírodě, kde je přežití založeno na právu silnějšího volala po tom, aby určující místo měli býložravci.

Obávám se, že aby došlo ke skutečné nápravě a odstranění krizových jevů, muselo by dojít nejenom k implementaci odpovědnosti do stávajícího ekonomického a politického systému, ale muselo by dojít k přestavbě samotných základů a filosofie tohoto systému. Muselo by dojít k užití zcela jiných kritérií, které by obsahovaly výměnu požadavku růstu za šetření a vyvážený rozpočet, odpovědnost za sebe i spoluodpovědnost za osudy druhých i budoucí podmínky pro život lidstva... Vyžadovalo by to jak sama uvádíte globální kontrolu a regulaci působení kapitálu, stanovení mezinárodních pravidel a nepodkročitelných standardů včetně vynutitelných sankcí v oblasti ekologie, pracovního práva atd..
20. 03. 2009 | 08:11

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, souhlasim, o osobni odpovednosti politiku (a v posledni dobe i lidi z hospodarske sfery) jsme zde jiz parkrat diskutovali, v podstate zadna neni. Navic skoro nema smysl rozlisovat politiky a manazery velkych firem, jedni potrebuji druhe pro prosazovani svych potreb. Na Vasi zaverecnou otazku bych dal odpoved: ne a dobrovolne uz vubec. Kapri si svuj rybnik nevypusti a v posledni dobe jde spis vse od sedmi ke dvema. Novinari jsou nepohodlni, Benda vymysli nahubek; Klaus je pred soudem, jednani bude radeji neverejne; soudni scena ovlivnovana scenou politickou; snizeni moznosti odhalovat hospodarskou kriminalitu paralizovanim odbornych policejnich utvaru. Atd. Atd.

Mozne dusledky, ktere me napadly, plynouci z negativni odpovedi na Vasi otazku:

1. revoluce. Byt pol. spickami nespolehal bych na to ze v CR moc velkou tradici nemaji, muze jit o cast sirsiho procesu napric celym svetem (zalezi na dopadech krize, pro nas hlavne v zemich evropy).
2. uchopeni moci stranou extremni levice ci pravice a to demokratickou cestou. Pravdepodobnejsi scenar nez bod 1.
3. vznik nove strany (spise subscenar). K tomuto bodu me inspirovalo par clanku na Britskych Listech, nepujde o novou stranu v pravem slova smyslu, ale spise o zastresujici organizaci pro obcany, kteri se chteji v politice angazovat, avsak odmitaji praktiky soucasnych stran. Do PS totiz MOHOU kandidovat PUZE pol. strany registrovane na MV, takze tito lide maji smulu. Nova strana by mela pro sve kndidaty jen par zavaznych bodu jako zruseni imunity, snizeni hranice z 5% na 2% pro vstup do parlamentu, umozneni kandidatury jednotlivym obcanum, prosazeni referenda, atp. Tyto zavazky vlastne naplnuji duvod, proc by se kandidati teto strany do PS nechali zvolit, totiz dostat se bliz k prime demokracii, kde slovo obcana bude mit vetsi vahu nez v soucasnem systemu demo-kreatury. Urcite je zde spousta otazniku , ale v soucasnosti asi nejpozitivnejsi cesta jak system, ktery se zacina prezivat, zmenit.
20. 03. 2009 | 08:28

jarpor napsal(a):

Dobrý blog.

Ano, zodpovědnost - souhlas.

Zodpovědnost se zde probírá ze všech stran. Ze všech ?

Listina práv a svobod, lidská práva... to je téma ! Slyšel někdo někdy tak silně a existuje taky něco o lidských povinnostech ?

Rodina má právo na jesle pro dítě, dítě má právo na vzdělání, po 18 letech právo volit, ten má právo na to, ten zas na ono, všichni mají právo na svobodu ... jen někde se špitne, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého ...
je zde něco o odpovědnosti ?

Narodí-li se dítě povinnost řádně se o něj starat, povinost podílet se na vzdělání, výchově právě pro tu jeho následnou zodpovědnost ?

Soudím, že kyvadlo je vychýleno, lidi slyší na práva, neslyší na povinnosti.

Mnohým je zopovědnost sama za sebe nic neříkajícím pojmem .. přece tu máme ten moudrý stát, ten se za tebe postará...

Bude to těžké s tím návratem k zodpovědnosti... na horší se těžko zvyká a společnost, obávám se, si již příliš přivykla... na práva.

Hezký den
20. 03. 2009 | 08:29

gina napsal(a):

Dobrý den, jsem ráda, že diskuse se nezvrhává do nadávání a vulgarismů jako jiné na aktualne.cz.Vámi připomenutý problém si uvědomujeme skoro všichni(mimo vlády a parlamentu z 80%), jen bohužel neumíme najít řešení.Chtěla bych, aby "profesionální " politici, kteří leží v poslaneckých senátorských lavicích od 90tých let uvolnili místo jiným, protože jejich vidění je už zamlženo politikařením.Věřím, že nová krev by mohla ovlivnit zase na několik let i sebereflexi a odpovědnost k voličům. Ale možná jsem opravdu naivní... Osobně nebudu volit ani jednu stranu dnešní koalice, ani oranžové,ani rudé.
20. 03. 2009 | 08:41

Rejpal napsal(a):

Opět trefa do "černého", paní Brixi, díky.

Někteří komentátoři zde míní, že jinde, třeba ve Skandinávii, je snad méně zlodějských manýrů mocných. Bohužel ani tam to není lepší.

Minulý týden ve Švédsku byla veřejným míněním donucena velká část vedoucích prodělečných velkých bank a finančních institucí poněkud omezit svou nenasytnost a vrátit bonusy, respektive zvýšení platů. Říkají tam tomu "udělat pudla".

Na příklad šéfka SEB sice nakonec ustoupila od letošního zvýšení svého ročního platu ze 7 milionů SEK na 9 milionů SEK, avšak až po kritice samotného premiéra a při perspektivš, že v případě trvání na zvýšení platu by banka nedostala státní pomoc.

Naštěstí je ve Skandinávii veřejné mínění někdy mocnější než nenasytnost mocných. Samotní mocní však jsou tam stejně nenasytní jako všude jinde ve světě.

Výchova zřejmě nikde příliš nezmůže, když jde o peníze. Snad jen některá nezkorumpovaná masmédia mohou vyburcovat veřejnost, ke které v demokratickém světě mají i politici respekt.

Co třeba zavést platové maximum podobně jako dnes existující platové minimum?
20. 03. 2009 | 09:06

Béda napsal(a):

Totalitní systém pošel na to, že nebyl dynamický - v ekonomické ani v politické rovině.

Současný systém je v ekonomické rovině až moc dynamický a díky živelnosti a neexistenci globálních pravidel destabilizující, v rovině
politické je pseudodynamický, ovlivnitelný jednou za čtyři roky.

K prosazení odpovědnosti v rámci stávajícího systému byste jej musela dynamizovat v politické rovině a podřídit regulaci a kontrole v ekonomické rovině.
V politické oblasti zavedením prvků přímé demokracie - referenda...,možností voličů aktivně a trvale ovlivňovat svoji budoucnost kdykoliv v průběhu funkčního období odvolat neodpovědné zastupitele (to prakticky ve stávajícím systému není možné), v ekonomické oblasti nutností okamžitého odstoupení finančního podvodníka a jeho zařazení na globální black list, změna nastavení jiného rámce v odměňování až po obstavení veškerého majetku, hloubkové kontroly příjmů dotyčných a jejich rodin před a po ukončení funkčního období...

Obávám se, že ani takovéto opatření by stejně nezabránilo, aby se časem - třeba po delším časovém období systém dostal opět do hluboké krize.
20. 03. 2009 | 09:09

Nuba napsal(a):

V naší společnosti byla nastolena "etika predátorů", která se lživě prezentuje jako ÚSPĚCH.

Bylo by záhodno vychovat novou kultivovanou generaci, protože ta stará garnitura je načichlá buď syndromem nenávisti a odplaty nebo příklonem k bohorovné nezodpovědnosti.

Vypůjčím si cizí myšlenku z tisku -

hovoříme o svobodě , avšak obvykle to neznamená o moc víc než neochotu přijmout jakákoliv omezení naší libovůle.

Chtělo by se mi radostně zvolat - máme tady krásné jaro, ale nějak mi to nejde
20. 03. 2009 | 09:20

Kateřina napsal(a):

Pánové, jak moc byste byli pro nové vymezení zodpovědnosti, kdyby se začalo tam, kde to všechno začalo? U zodpovědnosti za děti, které jste zplodili, za ty, které máte vychovávat, za věci, které jste rozbili, za nepořádek, který jste po sobě nechali?
20. 03. 2009 | 09:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Podle reakcí je vidno,

že si mnozí z nás uvědomují onem zásadní nepoměr mezi právy a povinnostmi v současné vyspělejší civilisaci.Mezi níž počítejme i náš stát.

Vždy jsem se domníval,že zásadní věc v posuzování práv je funkční sociální stát (včetně jeho občanských a humanitárních institutů).
Sdílení povinností,ukládání odpovědnosti a všech aspektů s touto pro fungování komunity,společnosti,státu je a vždy bylo zásadní prioritou.
Nejde přitom pouze oprávněné,adekvátní nároky z výkonu odpovědnosti a deklarovaných povinností,nýbrž a hlavně o posouzení kvality a společenské prospěšnosti,včetně jasné a spravedlivé definice Trestní odpovědnosti za úmyslné i neschopnostní delikty.

Společnost,která si zničí,starodávná zvyková práva,zdeformuje zákony v prospěch jakýchsi ideálů,či čeho,vychová právní"elitu" s klasifikací jelita , má nakonec vždy problémy s tvorbou zákonů i s jejich vymahatelností.

Bez řádných pravidel se žít nedá.Zkuste si představit jeden den na silnicích tohoto státu při aplikaci současných všeobecných právních norem.Už tak si lidé pletou pojmy a nerespektují PLNĚ zásadní pravidla dopravního provozu,silničních pravidel,poněvadž podvědomě vsouvají do činnosti řidiče vžité společenské zrůdnosti,včetně laxních postojů a neodpovědnosti (I proto je tolik mrtvol a nářku podél českých silnic).

Proč tedy nepožadujeme po vůdčích osobnostech zásadní přístup k těmto aspektům????

Oni sami uvažovat nezačnou.Jsou povětšině hloupější,než onen sedlák o kterém jsem psal výše.

Oni si sami ani neuvědomí,že onen modrostříbrný bazén u svého honosného sídla,bude jim a hlavně jejich dětem k ničemu......
nepoteče-li voda,nepůjde-li el.proud,a nebudou-li platit zákony pro všechny stejně.

Ivan.
20. 03. 2009 | 09:47

patriot napsal(a):

Brixi:

Existuje způsob, jakým vrátit osobní zodpovědnost do světa „mocných“?

Dříve to bylo tak, že k získání mimořádné finanční částky, bylo třeba vyloupit banku. Dnes stačí udělit sobě nebo spřízněné osobě patřičný „plat“ nebo „bonus“. Jste-li ve správném čase na správném místě, není problém přijít bezpracně k desítkám nebo stovkám milionů. Takto obdarovaní jedinci vám budou dokonce do očí drze tvrdit, že si astronomické příjmy zaslouží.

Svět dospěl do stádia legálních loupeží. Cit pro spravedlivé odměňování a přiměřené olupování se vytratil. Politici, státní úředníci, bankéři a další parazité odhodili veškeré mravní zábrany a naplno využívají možností tzv. demokracie. Reálná demokracie totiž není nic jiného než právní rámec, který umožňuje této hrstce „mocných“ extrémně zbohatnout na úkor ostatních. Slovo „demokracie“ je synonymem pro zlodějinu nebývalých rozměrů.

Posílení práv daňových poplatníků? Návratnost tzv. odměn? Vaše vize jsou zcela naivní. Jak by to asi šlo „demokraticky“ provést? Politici všech barev se spojili a nehnou prstem. Oni svými zákony dnešní podmínky vytvořili. A nejde o žádnou náhodu, nýbrž o záměr!
20. 03. 2009 | 09:56

Béda napsal(a):

Ještě jeden postřeh k problému:

Jak známo pilíři tzv. demokratického právního státu jsou moc zákonodárná - zastupitelská, moc výkonná - vládní a nezávislá moc soudní - justice.

V devadesátých letech jaksi ekonomika předeběhla právo a morálku. Co to v praxi znamenalo si jistě všichni dobře pamatují. Pak se začal právní handicap urychleně dohánět - částečně i právní smrští před vstupem do EU, která harmonizovala české právní normy s evropskými.

Nyní se stále častěji setkáváme s případy, že je zásadním způsobem ovlivňována a zpochybňována nezávislost soudního řízení mocí výkonnou ve prospěch mocných. Tím dochází k zásadnímu zpochybnění právních základů i obecné morálky ve společnosti.

Nuže taková je praktická "přirozená" odpovědnost ve světě mocných.
20. 03. 2009 | 10:14

Ivan Hochmann napsal(a):

Mirko,Viléme,Jarmilo !

Jaro je tady!Ivan.
20. 03. 2009 | 10:28

Nuba napsal(a):

Pane Ivane,

jedna vlaštovka jaro nedělá, radostně zaryčím až jich tady zahlédnu víc.

U potoka vrba stará,
první probouzí se z jara.
Proutek rovný jako svíčka,
nůž a je z něj píšťalička...

Děkuji za povzbuzení, spíš si teď připadám jako vymačkaný citron. Půjdu se projít na zahradu, tam se mi vždycky zázračně uleví.A co teprve našim hafanům. Ti tam dělají kolem stromů kolečka jako diví.

Posílám Vám virtuálně petrklíč
Mirka
20. 03. 2009 | 11:01

Nuba napsal(a):

PS - někteří remcalové pořád nadávají, že nemají žádné jistoty - jedna je tady přece naprosto jistojistá - ptáci přiletí z jižních krajin jako každý rok. Docela se mi při té myšlence ulevilo, alespoň něco perfektně funguje :-)
20. 03. 2009 | 11:14

Bača napsal(a):

Paní Heleno, Vaše analýza současného stavu kapitalismus a "demokracie" je výstižná a pravdivá (co je ovšem pravda?). Ale jak můžeme chtít od vlády mafiánů v ČR, když se tak jako u nás, tj. neodpovědně chovají mnohé vlády na celém světě. Viz Izrael. Totálně zdemoloval palestínské území Gazy. A nikde jsem nečetl a neslyšel, aby někdo jasně řekl: Izraelci, rozbili jste Gazu, tak všechny škody odstraňte nebo uhraďte. Nikoliv aby škody hradila EU a další státy, které se na ničení nepodíleli. Obdobně je to s USA. Rozbili Irák, Afganistán, Jugoslávi..., ale za škody odpovědnost nenesou. Takže pokud nedojde ke změnám v celém kapitalistickém a "demokratickém" světě, nemůže dojít ke změnám ani v ČR.
20. 03. 2009 | 11:14

Nuba napsal(a):

PS - někteří remcalové pořád nadávají, že nemají žádné jistoty - jedna je tady přece naprosto jistojistá - ptáci přiletí z jižních krajin jako každý rok. Docela se mi při té myšlence ulevilo, alespoň něco perfektně funguje :-)
20. 03. 2009 | 11:14

Alois Podhájský napsal(a):

Pí. Brixi jistě ví, že osobní zodpovědnost celým majetkem existovala dlouho, padla až, tuším, v roce 1848 v USA, limited liability companies a akciovky s ručením jen do výše akcie. Evropa odolávala až do druhé poloviny 19 století, ale pak se řídíla také US vyorem. Tehdy se to zdálo jako správná věc a živá voda na rozvoj průmyslu.
20. 03. 2009 | 11:29

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak,tak,

navíc my skromní lidé,(kteří vědí,že chléb je o dvou kůrkách)si ani z "krize"moc neděláme,neboť se klidně můžeme vrátit k petrolejkám.

Víme totiž,že smysl života je úplně jinde,než kde se snaží namluvit nám současná media.

A také víme,že čest a právo neleze bokem jako krab. Ivan.
20. 03. 2009 | 11:38

gusta napsal(a):

A co zodpovědnost konzultantů a mezinárodních poradců? Nenapíšete něco z osobní zkušenosti?
20. 03. 2009 | 11:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Horší věc je,

že mě Beník stárne před očima.Hluchne,šediví,bolej ho nohy,pelichá.Pořád by jen něco mlsal a pak spal.Včera přišel s nataženou packou a já ji musel namazat mastičkou.Ještě ,že nás pejsci mají,že?

Ivan.
20. 03. 2009 | 11:44

vlk napsal(a):

Ivane

podrbej ode mne Beníka za uchem..
Jo. eště že nás maj..Joa koukám, že beník tě polidšťuje.
20. 03. 2009 | 11:55

juliana napsal(a):

Ivan Hochmann:

Enthusiasmus a naivitu prosím nepřipomínat!!

A hlavní proud? Kdysi jste někde řekl, že máte na zdi báseň Rudyarda Kiplinga. To k definici stačí.

Děkuji za poezii!!
20. 03. 2009 | 11:58

Človíček napsal(a):

Řeči, a zase jen řeči. Zapomínáme, že tu vůbec nemusíme být, pokud nebude "odpovědnosti" moci."Život je nám lekcí skrze uvědomění, že se můžeme stát snazším a jednoduším, než si ho sami děláme: že svět může být šťastnějším místem, než doposud je: že není žádná potřeba boje, nepokojů, zoufalství, lomení rukou a skřípání zubů, skrze něž si vytváříme své vlastní zlo. Ve stejnou dobu na nás působí i optimismus přírody, ať už získáváme výhodnější postavení skrze minulost nebo se naše mysl stává moudřejší skrze přítomnost, kdy rozpoznáváme, že jsme svázáni duchovními zákony, jež se sami naplňují.Vnější tvář přírody nás o tom samém poučuje s klidnou nadřazeností. Příroda se neužírá vztekem a nekypí hněvem.Nemá ráda naši dobročinnost nebo naše mentorování o nic více než naše podvody a spory. Když poté, příjdeme z volebního spolku, z banky nebo ze shromáždění pro zrušení otroctví nebo z protialkoholického hnutí nebo klubu transcendentalistů, vyjdeme do polí nebo do lesů, příroda se k nám obrátí se slovy: "Proč jsi tak vzrušený, můj panáčku?" R.W.Emerson. V minulých 50ti letech znečistili a vyčerpali lidé dvě třetiny ekosystémů na nichž je závislý život na Zemi (15 z 24 zkoumaných ekosystémů se hroutí a současný vývoj nedává téměř žádnou naději na zlepšení;v součesné době trpí nedostatkem pitné vody a strádá 1 miliarda 100 milionů lidí Planety......Odpovědnost moci,v souladu (jednotou) s přírodou, jejíž jsme součástí, je jediným východiskem zdravého života a substance lidského společenství. Ostatní jsou jenom řeči,slova a smrtící pýcha člověka.
20. 03. 2009 | 12:01

Nuba napsal(a):

Řeknu to trošku pateticky, asi mě fakt to jaro bere (fčil bude za půl hodiny), ale potíže těch, kteří jsou na nás závislí, snášíme mnohem hůř, než svoje vlastní. Tedy někteří.
20. 03. 2009 | 12:21

Míval napsal(a):

Tedy, pane Hochmann, tentokrát musím hluboce ocenit, co jste napsal ve svém prvním příspěvku. Článek paní Brixi je jistě dobrý, ale Váš komentář je skvělý. Včetně závěru. Nakonec, rozežranost mocných je odjakživa typickým rysem společnosti, která směřuje ke svému konci. Jen aby tvoření té nové nebolelo až příliš.
20. 03. 2009 | 14:01

Jirka napsal(a):

Na tomhle blogu se mi líbilo. Díky paní Brixi i všem diskutujícím.
20. 03. 2009 | 14:39

Rumcajs napsal(a):

Dneska bych souhlasil asi se vším co jste napsala.

Akorát já vidím problém ještě v tom, že firmy se díky své velikosti socializují a ve skutečnosti už nejsou v moci majitelů ale zaměstnanců. A ti dávají přednost (pochopitelně) krátkodobému zisku před dlouhodobější strategií. Tak jako politici.
Jsem velice skeptický, že lze nasimulovat takové podmínky, aby byly dostatečně tvrdé a zároveň nebyly v rozporu třeba se Zákoníkem práce.
20. 03. 2009 | 14:52

Anička napsal(a):

Paní Brixi, excelentní článek. Tak jako i všechny Vaše předešlé.
20. 03. 2009 | 14:58

lincoln napsal(a):

pro dospele lidi je tento clanek prijemne zabiti casu. Nic vic. Dospeli lide vedi ,ze kapitalismus nema s moralkou nic spolecneho. Tecka.
20. 03. 2009 | 15:23

Pípa napsal(a):

Ano máte úplnou pravdu paní Brixi. S tím musíme něco udělat. Proto ode dneška o tom co je správné a co ne rozhoduji já. Osvícený panovník a diktátor. Zatím jsem se nikdy nemýlil.
20. 03. 2009 | 15:28

Ivan Hochmann napsal(a):

To víš,

Každej vlk je mnohdy lepší přítel,než kus toho lidského hovada.

Vlku,vzpomeň si před ca rokem a půl jsme zde měli s panem Sedláčkem a paní Clair dosti obsáhlý diskurs o příčinách americké deflorace.Přiznán,že jsen tehdy dával větší vinu "Kathrině" a průvodním problémům Katastrofy takového rozsahu.Dnes už víme,že měla informovaná paní Clair (demokratka každým coulem) pravdu.Sedláček taky.Nechtěl jsem přijmout fakt,že by se v mé milované Americe mohlo vylíhnout takové množství ksindlu.A hlavně že na něj budou i americké zákony krátké.Však to co předvedli lídři finanční mafie a zvláště teď poslední případ AIG s E.Liddym mě málem připravilo o rozum.

Ale co mě nejvíce zdeprimovalo,-je reakce senátu a prokuratury,kteří místo aby vyšetřily skutkovou podstatu dokonaného trestního činu podvodu, uvažují o 100% zdanění.

Takto se přece právo a spravedlnost nevykonává.Od takových grázlů se má naše společnost učit?Tady navíc nejde o žádnou srandičku,tady jde o životy milionů lidí.My si tady můžeme roztrhat plíce povykem nad špínou a oni se nám jen cynicky chechtají a vymýšlí s tlupou právníků nové a nové podrazy.

Velice přesně to popsali výše Patriot a Béda.Nemá cenu to dál rozvádět.Jsem jen zvědav jak se projeví následné reakce v globální populaci.

Jedno je nesporné.
Je nutné urychleně přestat se servilnou poslušností na všech stupních jednání se státní správou.
Nevybízím k občanské neposlušnosti a odmítání plnění poviností,který má mít každý občan jako prioritu.Je ale rozdíl vystupovat nekompromisně.Předpokládá to znalost práva a hlavně čistý štít.A to bude v dnešní společnosti další kámen úrazu.

Zcela jistě je ale řešení jednoznačné.:Nenechat ze sebe dělat blbce.A třebas přijít do volební místnosti s nápisem:

"Gaunery nevolím!"

Zdravím Ivan.
20. 03. 2009 | 15:38

G_G napsal(a):

Porád se tu píše jak to je špatně a jak možná ani není řešení z toho ven. Politici budou dělat to aby byli u korita a novinaří psát o tom co se bude číst. Zmenit se musí lidi! Já vidím nejvetší problém ve výchově a v první řadě to chce pořadne vychovat děti řict jim jak to naše a předcházející generace posra... dát jim dostatečne kvalitní materiály o skutečných problemech dostatečný přehled nejen v jednou oboru, ale základy rozpoznat co je pro ne dobré, aby nebyli vychovávány masáží reklam a filmů. Aby věděli hlavní problémy naší konzumní spolěčnosti at už o nadnárodních nepostihnutelnutelných korporacích, peněžním systému založeném na dluhu, nemožnost se obejít bez jaderné elektřiny v evropě a podobné scela jasné skutečnosti pro skupinu lidí z oboru, ale často absolutne neznámé pro jiné obory.
Ukázat jim poslední náznaky řešení(v energetice například tokamak ITER) atd...
Dát jim šanci se s danými problémi vypořádat a ne jen oddalovat současný stav. Jedná se o dlohodobé chyby, které nevyřeší nikdo zazračným mávnutím proutku za noc.
20. 03. 2009 | 20:47

Jan napsal(a):

Asi jste tu na Centru nejlepší paní Brixi.
Četl jsem nedávno něco velmi podobného. C.Korten, Když korporace vládnou světu.
Je to téměř to samé na co jste přišla Vy.
Ale není to rovině osobní odpovědnosti.
Jde ještě dál.
Samotná a.s. je špatně. Homunkulus. Tvor s mnoha právy, světu vládnoucí bez poviností, bez právní zodpovědnosti. I své děti požírající.
Otcové zakladatelé odmítali právní subjektivitu obchodních společností. Tvrdili, že to zničí demokracii. Taky to zničí trh Adama Smithe.
A měli recht.
20. 03. 2009 | 21:26

Bača napsal(a):

Zdá se mi, že Hochman se přejinačil, je z něj pravicový levičák. Nezapomínáme Hofmane!
20. 03. 2009 | 22:07

Harry napsal(a):

Investiční bankovnictví je t.č. sprosté slovo, hodně se tu napsalo o rozkradení, určitě se USA poskytla spousta úvěrů, u kterých bylo předem jasné, že nebudou splaceny, ale na úrovni top managementů vidím (vedle nyní vyhřezlého nedostatku smyslu pro míru) spíš, než tunelování zejména konflikt krátkodobých a dlouhodobých cílů.
Lehman od konce devadesátých let vydával sekuritizované hypotéky, nechával si z nich ten největší marast a najednou zjistil, že mu na ten marast ani nestačí kapitál. Také AIG léta vydělávala pár pipsů na pojišťování úvěrových rizik, až jí samotnou kombinace obrovského objemu vydaných pojistek CDS a mohutnost současných problémů změnila na finanční zombie. Za každý z těch obchodů ty banky inkasovaly drobné každý rok a teď musí vrátit jistinu.
Od managementu to chtělo odvahu nezůčastnit se kdejaké poštetilosti, na které vydělává konkurence, obvzláště když Vám to akcionáři každý rok vyčtou.

Dnes si gratulují banky, které neivestovaly na východě Evropy, ale ještě nedávno se jim vyčítala strnulost.

Jenže podobné kotrmelce zažilo každé odvětví - DDD vypadalo dlouho jako dobrý nápad. Farmacie zná spoustu léků, které musely být staženy z distribuce, protože vedle toho, že něco léči, něco jiného poškozují. Pisálkům - kamarádům Karla Marxe připomenu, jak oslavovali Severojižní magistrálu přes Václavské náměstí.
Každý finanční ředitel, který zvyšoval ROE přes finanční páku čelí problému kde získat financování, bez ohledu na obor, ve kterém pracuje. Zcela určitě řídil bilanci firmy v souladu s poučkami z VŠE nebo z kurzu MBA, ale dnes má jeho firma problém se financovat.
A bydlet v roce 1912 na západním pobřeží Anglie, určitě bych se musel poodívat na Titanik před jeho první plavbou.
Titanik byl nepotopitelný a korelační matice matematiků v bankách a pojišťovnách byly naprosto spolehlivé.

Jestliže je problém top managementu SEB příliš vysoká expozice na východoevropské trhy, protože ty se v současnosti špatně financují v důsledku globální finanční krize vzniklé jako důsledek nezopovědného poskytování hypoték v USA, domnívám se, že není dokonce ani mezi Vámi diskutujícími jediný, který by dokázal takovou kauzalitu včas odhalit a včas se vyhnout tomu, co tuto banku (a spoustu dalších) v současnosti ohrožuje. Já taky ne, tolik pokory v sobě najdu.

Ještě před 2 roky fantastický nápad se obrátil proti jeho strůjcům. Lze za tohle ty lidi soudit? Je tam nějaký tunel? Vážení zhrzení diskutující, nevidím ho. Ale souhlasím s Vámi, že za těchto okolností je drzost požádat o (navíc razantní) zvýšení platu.

Jak z toho ven? Napadá mě jediné, snad neutopické řešení... Bonusy byly a budou (zase jednou), nutil bych firmy (daňově), aby vyplácely bonusy formou akcií a aby nárok na jejich "zcashování" byl dlouhodobý, 10 let či víc. Nebo jinak zainteresovat top manažery na dlouhodobém a udržitelném rozvoji firmy, kterou řídí.I za horizont svého manažerského mandátu. Současné motivační systémy pouze
nabádají ke strategii spálené země. Dovolím si říct, že pro 90% českých top manažerů z jakéhokoliv oboru neexistuje cíl za hranicemi probíhajícího účetního období. To je něco co by se mělo změnit.
20. 03. 2009 | 22:08

Jan napsal(a):

milý Harry
s tím horizontem jste uhodil hřebíček na hlavičku.
Ale nevidíte kladivo.
Globální liberální kapitalismus amerického střihu.
Náš cíl a vzor.
Ten nás nutí chovat se absurdně a iracionálně.
Nejsem od fochu, ale myslím že jedinec v téhle mašinerii nezmůže nic.
Četl jsem teorii, proč mají manageři tak vysoké platy.
Aby utišili svědomí.
Propuštět tisíce lidí z práce to chce náturu.
20. 03. 2009 | 22:27

UjoSam napsal(a):

To Ivan Hochmann:
Ivánku, nějak nám měníš barvu. Buď to je to vysokým tlakem (důvod by byl asi v realitě poznáná jistých americkcých praktik,nebo ne?)
Nebo žeby přišla jistá krize reálného myšlení v pohledu na svět? Nebo je to stářím? No ať je to jak chce, už to není za sprostá, nevymáchaná huba Ivana Hochmanna. Ba ne, býval jsi větší hulvát. No ce se dá dělat, časy i lidé se mění. Ave.
20. 03. 2009 | 22:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Dejte si pozor hošani,

abych vám zase neudělal přednášku o pravicovém a levicovém myšlení.(pozor - nikoliv o pravo-levé politické orientaci.)To by zase byla mela.A přitom je to tak prosté.

Vše se v zásadě točí kolem osobní odpovědnosti,sklonu brát život jako neustálou řadu hovadin a průserů z důvodů šilhání po dotacích,životě na dluh,vyhledávání kliček jak odrbat souseda a oblbnout státní aparát.

Tomuto sportu se naučili už naši dědové za c.ak.Uherska-Rakouska,a vrcholu dosáhl tento národ za éry socialismu a šťastného budování vyspělé komunistické třídní společnosti.
Proto je to tady samý levý ks.

No možná se to bude teď v krizi náramně hodit.Česká vyčůranost,flexibilita národní povahy z hlediska akceptace morálních a společenských hodnot možná nedovolí pád až na držku.

Ale to jsou jen moje pravičácké řečičky.Možná vám naleje tu správnou krev do žil pan president Obama.Stejně už je načase,abyste přestali plít na anglosaské hodnoty vyjadřované v zásadě způsobem života a pošilhávat po ruských buranech.

Nakonec dojde na poučku :všechno zlé je k něčemu dobré.

Dobrou noc.Ivan.
20. 03. 2009 | 23:02

vlk napsal(a):

Ivane

ano paní Claire byla lépe informována.To by tě nemělo zaskočit. A u pana Sedláčka už vůbec ne. protože ten je, co do přístupu k informacím nepochybně úplně někde jinde než mi tady všichni dohromady.
Nicméně tvůj problém není neinformovanost. Tvůj problém je předpojatosta dogmatičnost. nemíním to jako urážku. je to konstatování. už prot, že jsi tos tou amerikou milovanou přizbnal.
A doložím dalším příkladem od tebe.Jsi naježený z toho, že americká exekutiva chce speciálním zákonem z 90= zdanit manažerské odměny u státem zachraňovaných podniků.To by tě nemělo rozčílit§ měl bys docenit rozumnost toho řešení. Šéfíci zAIG dostali 180 miliard státních peněz. Přesto cítí potřebu , v těžce krachující firmě vyplatit 160 milionů na odměnách. Odměna za krach, Řekne si Americký Ivan Hochman.. Šéf AIG mu odvětí - ano protože na to beneficienti mají ze smluv nárok!A vysoudí ho. Americkému Ivanu Hochmanovi spadne čelist a jen bezmocně zuří. nějaký chytrý mozek anšel elegantní řešení. Jde li za krach vynutit ze zákona odměna, lze ji jiným zákonem zkasírovat!
Ostaně Lojzu Capouna neblahé paměti taky dostali na daně.Ne na vraždy.
Jdi podrbat pesana.
20. 03. 2009 | 23:59

Důchodce68r napsal(a):

Paní Brixi, nabízím pokračování k Vašemu čánku:

1) Nevidím vůbec žádné řešení ve vylepšování systému, např. zvýšením kontrol, ne-li zodpovědnosti. Bude-li nový systém (nutně jednotný celosvětový) podobně složitý, opět to hromadné rozkrádání nikdo neuhlídá.

2) Člověk je č l o v ě k. K zodpovědnosti ho nelze převychovat, ani donutit. K zodpovědnosti je třeba mít z části geny, zčásti potřebnou výchovu ve věku týden až 6 let. To už jaksi neumíme.

3) Uspět by mohl jen systém krajně jednoduchý, tj. krajně průhledný, tak aby schopnost kontroly měl každý dospělý člověk. Internet by umožnil (svobodný! nikoliv WEB2.0) trvalou kontrolu všemi lidmi.

4) Základem systému by mohlo být na příklad: - veškeré bankovnictví provozuje stát - úroky absolutně pouze 0.00% - veškeré firmy a podniky s obratem nad stanovenou pevnou částku se stávají automaticky státními (jdou pod onu naprostu veřejnou kontrolu) s vhodnou progresivitou platu šéfa (dříve majitele) a s možností zpětné cesty při slábnutí firmy.

5) Platy zaměstnanců státu trvale regulovat do rovnováhy s průměrnou poptávkou pracovních sil.

6) Další pravidla nutno domyslet, ale musí jich být malý počet.

7) Systém lze zkomplikovat (pokyny, vyhlášky, prováděcí předpisy, zákony, a jiné nasmysly) výhradně jen celosvětovým referendem.

Obávám se, že nebude-li tato extrémní a trvalá jednoduchost, není šance na řešení.
A kdyby blížící se krize byla extrémě krutá, nebo byly války, mohl by se zbytek lidí na něčem takovém domluvit.
Zdravím vespolek.
21. 03. 2009 | 03:36

jarpor napsal(a):

Důchodce68r

Váš nick a patrně to, že jste nikdy neměl co do činění s podnikáním Vás omlouvá...
Doporučuji se bodem 6 dále nezabývat.. :-)

Hezký den
21. 03. 2009 | 07:25

DB-Kalifornie napsal(a):

Padla tady spousta zajimavych postrehu, ale rekl bych, ze Harry je nejblize realite.

Ono to tak opravdu je v kazdem inovativnim a rozvijejicim se oboru- podleha se modam a popis v novinach vzdy vypada velice pekne ve srovnani s tim, kdyz se OSOBNE ucastnite narozeni neceho noveho (pak je vzdy konecny vysledek kombinace jak inteligence a umu, tak i odflakle prace, neznalosti ci podvodu). Nemyslim, ze ve financich/ekonomii by tato kombinace byla nejak zvlast vychylena ve prespech nektere z negativnich vlastnosti(jak se dnes 5 minut po dvanacte snazi leckteri, kteri jeste vcera tleskali, naznacit). Bohuzel prave davovost a nedostatek kritickeho mysleni napric populaci je jednim z duvodu, proc dnes jsme tak kde jsme! Znepokojuje me v jak populisticke urovni se v poslednich dnech vede debata a jak jednoducha vysvetleni se nabizeji!

Myslim, ze to PR vytvareni iluzi (negativnich i positivnich) nas jednou prijde pekne draho.
21. 03. 2009 | 08:38

Harry napsal(a):

2 Jan:
na fochu nezáleží,letos jsou na paškálu bankéři, loni to byla energetika (a hlavně čez) a kdoví, kdo to bude napřesrok. Pan Roman prodával akcie na 1300 a dnes se jen směje. Teoreticky by mohlo být skoro jedno, jak na tom Čezůvka je... Netvrdím, že je mu to jedno, ale tvrdím, že je špatně, jestliže mohl akcie prodat ještě v rámci téhož ekonomického cyklu, kdy je dostal.
Bylo by daňové opatření, které nutí mananžery vydržet v opčních programech 10, 15 nebo 20 let dostatečně pravicové opatření?

Já myslím, že ano!

PS: omlouvám se p. Romanovi, nic proti němu nemám, jen hledám příklad mimo finance, které se vezou na "módní vlně" právě teď ...
21. 03. 2009 | 11:37

Béda napsal(a):

Harry:

Já myslím, že ne. Pozdržení prodejnosti akcií vám omlátí o hlavu s tím, že manažer, který se zasloužil o rozvoj,růst a zisk podniku může být ožebračen v průběhu povinného depozitu neekonomickým chováním svých následníků.

K úvaze o odpovědnosti a míře rozdělování zisku vám předložím citaci z článku sociologa Kellera: "Především od devadesátých let dvacátého století je možné zaznamenat doslova raketový růst bohatnutí těch nejbohatších. Zatímco na počátku devadesátých let pobíral hlavní manažer velké firmy ročně necelé dva miliony dolarů, koncem devadesátých let již měl na výplatní pásce každým rokem jedenáct milionů. Průměrný zaměstnanecký plat přitom po celou tuto dobu prakticky kopíroval míru inflace, aby v roce 2000 dosáhl necelých třiceti tisíc dolarů ročně. (Jen pro orientaci: práh chudoby pro čtyřčlennou rodinu byl stanoven na 15 150 dolarů ročně.)
Nůžky mezi hrstkou úspěšných a zbytkem národa se prudce rozevřely. Jestliže počátkem devadesátých let pobíral šéf velké firmy ročně zhruba tolik jako čtyřicet jeho dělníků, koncem této dekády si již
vydělal jako čtyři sta jeho řadových zaměstnanců."

Celý článek na
http://www.czechfp.cz/site/...
21. 03. 2009 | 12:26

G_G napsal(a):

Podle mě nejde vůbec o platy manažerů to je druhotné ikdyž špatné. Největší problém je mediální masáž a neschopnost rozlišit svoje skutečné potřeby. Rozumím že firmy chtejí prodat svůj produkt a vydělat na tom a reklama je ideální prostředek, ale vedlejší produkt je že nám reklamy zásadním spůsobem vnucují to co nehcceme. Podívejte mate dítě 3-4 roky začnou vás masírovat reklamou že musíte používat ten a ten krém na pokozku jinak bla bla.... Řeknu si nejsem hlupák je stejný skoro jako tem co pužíváme do ted. Jenže pak přídou na navštevu ti a ti a ejhle mají novej krém. Pak prídou filmy kde pokud nemaš tehle krém si ubožák. A časem ho kupujete taky. No tohle je špatnej přiklad, ale třebas ohledně módy to sedí krásně. Člověk by musel být uplně jasnou představu o všem co potřebuje chce a čeho chce dosáhnout, aby byl vůči trvalému nátlaku reklam a okolí imunní. Je to samozrejmě problém školství a výchovy naučit rozponavat svoje potřeby. od vnucovaných.
21. 03. 2009 | 13:14

G_G napsal(a):

toto umožnilo udělat plno boháčů protože vznikla nadspotřeba kterou nikdo nepotřeboval a i jiní další samozrejmě chteli a vymejšleli dalsí způsoby jak vydelat este víc páč závist je věčná chtěli taky a sme tam kde sme ted dnešní standart je neudržitelný pokud nebude nadspotřeba kterou vlastně ani nepotřebujeme :)
21. 03. 2009 | 13:28

G_G napsal(a):

ono totiž neplatí že štestí = mít hodně peněz
21. 03. 2009 | 13:32

hanabrixi napsal(a):

Přečetla jsem si celou diskuzi, poslechla nové projevy Bernankeho a Geithnera, a všimla si, že i nový návrh zdanění neoprávněných bonusů obsahuje několik naprosto neracionálních výjimek (které jsou racionální pouze z hlediska vybraných zájmových skupin). Moje děti si shodou okolností právě pustily film Jan Žizka...

Na svoji závěrečnou otázku si odpovídám, že velké změny nejsou pravděpodobné.

Pod současným tlakem veřejnosti nejspíš dojde k řadě opatření, která se budou tvářit jako velká zlepšení, ale ve skutečnosti budou nevalným kompromisem nejrůznějších stran.

Naprosto souhlasím, že bez výchovy a vzdělávání směrem ke kritickému myšlení se zanedlouho budou opěvovat nové modely a modly stojící na písečných základech.
21. 03. 2009 | 14:12

Marcus napsal(a):

Problem je v rozdelovani - manazeri rozhodujou o tom, kolik si budou davat. Reseni je jednoduche - vyssi zdaneni VYSOCE nadprumernych prijmu. Danova progrese je nejlepsim zpusobem jak posilovat stredni vrstvy - staci se podivat do historie. Kam vedou neoliberalni poucky o minimalnich danich a minimalni roli statu muzem v nekterych zemich videt uz nyni a u nas to bohuzel zrejme uvidime taky.
21. 03. 2009 | 15:00

Jan napsal(a):

Rád bych Vás všechny nezblblé upozornil na B. Lietaera: Budoucnost peněz. Je to dlouhý , abych to tu rozkládal. Ale úplně to změnilo můj pohled na svět.
Po paměti jen jednu noticku od tamtud. Není původní, ale z hlavy nevím koho cituji. Německý sociolog podrobně zkoumal cca 20 vyhynulých civilizací. našel 2 společné znaky. Extrémní rozdíly v majetku a neschopnost změnit své zvyky.
21. 03. 2009 | 15:17

zdesta napsal(a):

I.Hochmann.Vážený pane Ivane.Předpokládám že jsme přibližně stejně staří.(68)Většinu životního času jsme prožili v totalitním režimu ,který jsme neměli v lásce. Ta touha žít jako naši sousedé směrem na západ,¨byla tak trochu postavena na falešných iluzích,neodpovídajících realitě.Nastavá desiluze a velmi často se v poslední době ptám sám sebe,jestli příčina tohoto stavu neni zaviněna mou blbostí.Prostě jsem se přepočítal jak spousta dnešních ekonomů,kteří marně kroutí rozumem,co s tím.Svět si stanovil společenské priority,které budou v závěrečné bilanci pro většinu nepříznivé.Vlk má pravdu ve své argumentaci,že volání po zodpovědnosti mocných,je nereálná hovadina.Skutečně mocní jsou právě ti,kteří disponují obrovským kapitálem a kteří po té moci touží.Nějaké rozumné řešení není v dohledu a dlouho nebude.Možná je to věkem,ale moc velký optimista zrovna nejsem.
21. 03. 2009 | 15:38

Míval napsal(a):

Jenomže jak vychovávat ke kritickému myšlení a zodpovědnosti, když celý globální systém je programově postaven na nezodpovědnosti - nejdřív si užívej, pak případně zaplať. A pokud státy a lidé přestanou být takto nezodpovědní, náš současný svět se sesype jak domeček z karet. Jak ostatně naznačuje (prozatím pouze naznačuje) současná situace. Pravda ale je, že se sesype, i když si lidé zachovají své dosavadní návyky. Tudíž, není jediným opravdovým řešením katastrofický scénář?
21. 03. 2009 | 15:49

G_G napsal(a):

není, ale nedokážu si při současném vývoji představit, že by to dopadlo nějak jinak než katastrofou. Ani politici ani lidi nechtějí utáhnout opasky ani se o tom nemluvi. Je jen otázkou jestli se toho dožijem :)
21. 03. 2009 | 16:26

Kanalnik napsal(a):

Vlk:
Podle meho nazoru se mylite. Pokud se ma respektovat pravni rad v USA, tak se proste musi repspektovat, jinak je to cesta do pekla.

Pokud ma nekdo ve smlouve stanoveny bonusy a smlouva je platana, pak se to musi respektovat, s tim se neda nic delat. Nemluvim o moralnim, ale o pravnim hledisku. Pravo jednotlivce jako je toto, je chraneno americkou ustavou.

Problem zacal s tim, kdyz vlada zacala nalevat do instituci penize, ale pravne to dostatecne neosetrila. Nevyjednala nove smlouvy atd., coz mela udelat, jako podminku naliti penez. A v tom je jadro problemu.

Ted se resi neco, co vlada sama spusobila, ale uz z toho nemuze byt nic jineho, nez pravni smrad. Jake ma byt ono reseni? Zdanovat cilove skupiny soukromych osob? Vlada ci kongres muze delat takove pravni kejkle?

To je tak, kdyz se neco nedela poradne, ale ukvapene. To si pak vlada ci kongres bude moci rozhodnout podobnym zpusobem o jakekoli soukrome smlouve? Zdanit urcitou vybranou skupinu lidi dle libosti?

Formuji se tam bezprecednenti zasahy. Jakkoli jsou pro mne moralne pochopitelne a vitane, z pravniho hlediska je to katastrofa.
21. 03. 2009 | 16:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Přesně tak pane Zdesta,

jsme zklamaní ve svých iluzích a optimismem nehýříme.

Nejhorší na tom všem je, že jsme vědoucí.Známe počátky,průběh i konce.A dělá nám to starosti! A velké.

Mockrát jsem přemýšlel proč má na chování největšího predátora doplatit celá planeta.
Mnohokrát jsem tady pohlásil,že jsem světoobčan.Prošel a projel jsem křížem krážem velká území hor a lesů.Spal jsem nespočetněkrát na vrchlech hor a viděl planetu usínající i probouzející.Jsou to úžasné nezapomenutelné chvíle.

Člověk mě k srdci nepřirostl.Nemám jej rád.Je to prznitel a ničitel.Nenasytná s všehoschopná bestie.

Proč mě tedy dělá vývoj starosti?
Poněvadž jsem dnes a denně iritován bezohledností,egoismem,ignorancí,svých spoluobčanů.

Ne nejsem vševědoucí,přechytralý všem radící.Vím sice,že některé neodpovědné činy pramení z nevědomosti a neinteligence,ale proto je snad nemusím omlouvat.

O "škodné" jsem zde mluvil mnohokrát.Vím,že úplně zbytečně.jen jsem vyvolal nepochopení a nenávistné reakce.
Neleží mě na srdci blaho lidí,mám dosti starostí sám se sebou.Mnohdy se dopustím chyby,která je nevratná.Ale není fatální.

Lidé však "chybují" vědomě s vědomím,že jejich skutky jsou anonymní a nikdo je nebude volat k odpovědnosti.Všechno vždycky nějak dopadne a šmytec.
Vše na čem stavěli naši otcové a předkové dnes neplatí.Moralistní etické zásady řídící kroky lidí tak, aby se nemuseli ošklíbat před zrcadlem,dnes nic nikomu neříkají.

Dávám to vše do souvislostí,protože to jest příčinou krizí,v minulosti krvavých konfliktů a v budoucnu?

Když teď po sobě čtu,co jsem napsal ,nějak mě to nepasuje na tyto stránky.
Ale je to psáno pro Vás pane Zdesta,poněvadž jste vědoucí a porozumíte i slůvkům mezi řádky.

Zdravím Vás Ivan.
21. 03. 2009 | 17:52

Béda napsal(a):

"Amerika zuří, manažeři AIG si z balíku na záchranu vyplatili ještě víc miliónů
Ministr spravedlnosti amerického státu Connecticut má podle BBC k dispozici dokumenty, které dokazují, že si manažeři pojišťovacího obra AIG poté, co společnost obdržela od vlády peníze na záchranu, vyplatili na bonusech o 53 miliónů dolarů víc, než se dosud uvádělo. Celkem bylo vyplaceno 218 miliónů dolarů (4,36 miliardy Kč). Výplaty odměn v takové výši vzbudily rozhořčenou reakci americké veřejnosti i zákonodárců."

Celý článek na Novinky.cz
21. 03. 2009 | 19:15

VK-Can napsal(a):

Pro pani Brixi.

Vase shrnuti je vyborne,jako cela Vase uvaha, kterou jste napsala.
Vase odpoved na vlastni otazku je stejne vystizna. Jak Vase otazka, tak i Vase odpoved jsou trefy do cerneho.

Co mne nejvic mrzi je to, jak lehce se stavame obeti "kourove clony", ktera ma za ucel zamlzit ten pravy problem.
Jaky problem?
Zmizeni skutecnych penez! Ne jen nejake papirove machinace. Ty papirove machinace jsou v trilionech, cimz se stane, ze bilion (miliarda), nebo dokonce milion se stane "zanedbatelnou" castkou!

Brilatne vymyslene a provedene.
A davy v USA a jinde ve svete sice opravnene narikaji, ale jak je zname rceni : "Narikaji nad spatnym hrobem".

Musim se sklonit pred "vyrobci" teto PR kampane.
Je vymyslena a vedena absolutne brilatne!

Lide se rozhorcuji nad mene nez 1/1000 skutecne ztraty!
Premie vyplacene reditelum, kteri museli dat svuj podpis na tyto "transakce" totiz ani nedasahuji 1/1000 skutecneho podvodu!
Neco, jako kdyby se nekdo rozciloval nad ztratou 1 dolaru z 1000 dolarove castky!
Jsou davove demonstrace nastrojem k tomu, aby nektery z manageru zacal mluvit ?
V tom pripade bych se sklonil pred strategii Obamovy administrativy!

Pro nas radove obcany je 100 tisic slusna castka a nejaky ten milion uz jako konecna stanice.
Cokoliv nad tato cisla uz potom splyva v jednu castku, ktera pro normalniho smrtelnika je mimo dosah predstavivosti.
Mnozstvi tech dalsich nul za temi prvnimi sesti pred desetinou carkou ztraci na dulezitosti.

Presto, ze se v tomto meritku jedna o "pakatel" ktery manageri obdrzeli nejen za svuj podpis, ale hlavne za mlcenlivost, dostavaji jmenovani slusne castky.
Zda si tuto castku budou moci nechat je jeste otevrena kapitola.
Osobne si myslim, ze ano.
Budou si ji
moci uzit ? Tak to uz bych si vubec nebyl jisty!

Ja vim, jedna se o princip, ale to je prave ten trik, na ktery autori tohoto PR triku spolehali.

A soude podle reakci zde, horlime nad castkami, ktere se tak nejak vejdou do nasich predstav.
Je sice zdrave a prospesne horlit nad principy, ale nekdy je nutne take horlit nad mnozstvim a hlavne na co ty "ztracene" penize budou pouzity.

Ono totiz to mnoztsvi tech "ztracenych" penez muze hrat podstatnou roli v tom, zda budem cist o diplomaticke vyhruzne note n-te zeme m-te zemi a nebo budeme hledat nejblizsi podzemni ukryt.
Navic bude dulezite, jak bude ten ukryt hluboko!
On uz jen tak nejaky podpovrchovy ukryt nam nebude moc platny.

Mozna, ze maluji certa na zed, ale uz jsem zazil to malovani certa na zed a on se z toho zanedlouho vyklubal skutecny cert!
Velmi rad bych se mylil!
21. 03. 2009 | 21:14

liljič napsal(a):

On ten Cibulka má pravdu. Jenomže si všichni z něho dělají akorát srandu.
http://www.cibulka.net
21. 03. 2009 | 21:22

Germanicus napsal(a):

Paní Brixi,
Myslím, že Váš blog se skvěle doplňuje s blogem Tomáše Sedláčka Hladovka ekonomů. Pokračujte prosím ve Vašem úsilí přesvědčit co nejširší okruh Vašich čtenářů (kéž by mezi nimi byli politici a prominentní novináři) o nezbytnosti řešit uvedené problémy.
21. 03. 2009 | 22:10

bambamore napsal(a):

Problem morality ci spise jejiho nedostatku se zacal objevovat jiz v 60. letech v cele spolecnosti, nejen u jejich vysokych vrstev.
Naopak k tem dorazil pozdeji, az po te co nizsi vrstvy dostaly diky ruznym antidiskriminacnim opatrenim prilezitost proniknout vyse bez ohledu na jejich moralni principy. Napr. v zapadnich zemich existovaly kurzy "tvoriveho ucetnictvi", ktere se prednasely na ruznych skolach vyssiho vzdelani. Podle meho soudu soucasna krize je eticka, ktera se nyni promita v ekonomii, coby citliveho clanku spolecenskeho deni.

Presto bych nepodcenoval otazku trhu versus statu. Dovede-li CEO svym jednanim firmu k bankrotu, je to pouze jedna z mnohych firem a cela spolecnost prilis neutrpi. Pokud ovsem firma neni tak velika, aby statni cinitele nerozhodli, ze musi byt zachranena stuj co stuj. Ale k necemu takovemu by v demokraticke spolecnosti nemelo dojit. Zrujnuji-li vsak vladni cinitele svymi opatrenimi cely stat pak pri nejlepsim vsichni obcane budou po nejakou dobu trpet dusledky techto opatreni. V horsim pripade dojde k nepokojum, revolucim ci valkam i moznemu rozpadu statu. Proto funkce svobodneho trhu operujiciho v parametrech danych a kontrolovanych statnimi demokratickymi institucemi je rozhodujici.
21. 03. 2009 | 22:41

juliana napsal(a):

zdesta:

Já nevím, jestli to ještě budete číst a jestli můžu? Vyprovokovala mě Vaše věta o touze "žít jako naši sousedé směrem na západ". Proboha!!! Jestli nás zaujalo jen toto, co je vidět na povrchu, pak se nedivím těm koncům.

Podle mne spíše než o "falešné iluze" jde o to, nestavět na písku.

Jestliže se někdo rozhodne považovat volání po odpovědnosti mocných za "nereálnou hovadinu", může se už rovnou ponořit do apatie a nihilismu. Namísto snahy prokázat svoji životaschopnost!!!

Zmiňujete se o totalitním režimu a jistě nepředpokládáte, že se v něm žádní mocní nevyskytovali??
22. 03. 2009 | 00:43

juliana napsal(a):

Ivan Hochmann:

Vy jste citlivej a moudrej, to čtu mezi řádky, a ještě mnohem víc.....
22. 03. 2009 | 00:46

fanda napsal(a):

CO PÍŠÍ JINDE

Do finančního kolapsu Spojených států byl zapleten každý, kdo si vzal hypotéku, již si nemohl dovolit, kdo půjčoval lidem, kteří nemohli dluh splatit, kdo umořil nesplatitelné dluhy a prodal je dál způsobem, jejž nechápou ani astrofyzikové, a kdo zavedl vládní politiku, která podněcovala kulturu snadných peněz a spotřebu přesahující vlastní prostředky. Všichni jsou zodpovědní.
Zdá se, že americké politické, ekonomické a kulturní elity nejsou schopny se zodpovědně chovat a být právně odpovědné za své činy. Tato neschopnost je tím důvodem, proč ráno vstáváme s hrůzou, co se octne v titulcích denních zpráv. Nastala éra nezodpovědnosti.
Barack Obama byl zvolen částečně proto, aby obnovil důvěru veřejnosti v elity. Ale podaří se mu to jen stěží. Obama se mylně domnívá, že jeho problém je politický. Nic není od pravdy vzdálenější.
Došlo ke změně vlády, ale krize přetrvává. Politická korupce nezmizela. Jednoduše jen změnila stranickou příslušnost. Předseda sněmovního výboru, který vytváří daňové zákony, je vyšetřován za podvody ve svých daních. Vedoucí člen rozpočtového výboru John Murtha je vyšetřován za přijímání nelegálních příspěvků na volební kampaň. Předseda senátního výboru pro bankovnictví je pod palbou za přijetí neprávem zvýhodněného hypotečního úvěru. Kandidát prezidenta Obamy na funkci ministra obchodu, guvernér Nového Mexika Bill Richardson, stáhl svou nominaci kvůli vyšetřování jeho manipulací se státními zakázkami. Obamův ministr financí Timothy Geithner se přiznal k tomu, že nezaplatil daň ze mzdy, když byl zaměstnancem Mezinárodního měnového fondu. Obamův kandidát na ministra zdravotnictví Tom Daschle stáhl svou nominaci, protože nezaplatil daně za používání limuzíny s řidičem. Další Obamův kandidát se také stáhl kvůli daňovým problémům. Není divu, že je federální vláda v červených číslech.

MATTHEW CONTINETTI, PŘETIŠTĚNO A KRÁCENO Z THE WEEKLY STANDARD, 23. ÚNORA 2009
22. 03. 2009 | 01:44

Béda napsal(a):

Pro paní Brixi

Píšete: "Zapomeňme na dohady o trhu versus stát. Ty se hodí pouze do teoretických modelů a ideologických debat, které tak často odvádějí pozornost od jádra problému.

Jde o to, aby ten, kdo rozhoduje, nesl za svoje rozhodnutí a výsledky osobní zodpovědnost. Bez osobní zodpovědnosti, včetně zodpovědnosti majetkové, dlouhodobě nefunguje ani trh ani stát."

Moje úvaha: V systému, který je ve své podstatě založen na na nepřetržitém HROMADĚNÍ ZISKU, VÍTĚZSTVÍ V KONKURENCI A POŽADAVKU TRVALÉHO RŮSTU, skvalitněním jednoho prvku bez toho, aby jste změnila základní nastavení systémové podstaty kýžené změny nedosáhnete. Tento systém se vždy tak jako tak časem dostává do své cyklické krize. Plyne to z toho, že ustavičným růstem časem vždy musí narazit na své vlastní hranice (nic nemůže růst do nekonečna - každá pyramida má někde svůj konec), na vyčerpání a přesycení globálního trhu naprostým převisem nabídky nad poptávkou. A pak dochází ke globálnímu znehodnocování investic, morálních hodnot a veškerého kapitálu.

Zkusme si na chvíli hypoteticky představit, že by došlo na naplnění vašeho požadavku a všichni politici a manažeři by se začali chovat odpovědně. Pokoušeli by se co nejlépe řešit vzniklé problémy, odměny by si vypláceli podle dosažených výsledků, tedy podle dosaženého státního resp. firemního zisku, přestali by být "přemrštěně hamižní" - odpovědněji by usilovali o dosažení zisku, vítězství v konkurenci a neustálého růstu. Vyřešila by se tím podstata? Dle mého nikoliv. Svět kapitálu by tak jako tak časem (možná v o něco delší periodě) nakonec stejně spadnul do hospodářské krize. Co by se naplněním vašeho požadavku vyřešilo? Svět by byl sociálně soudržnější, možná spravedlivější, sociální nerovnováha by byla o něco menší.

Základní problém by se ovšem nevyřešil. Co by ti nejodpovědnější udělali? Udělali by to co dělají nyní. Ti nejodpovědnější a nejšikovnější manažeři by přelili své úspory a kapitál akcionářů do daňových a nákladových rájů (které i za krize slibují jakýs takýs růst). Tím by nejlépe pojistili své investice, zisky akcionářů a svůj osobní zisk v turbulentní době. Tím by si vytvořili nejlepší předpoklady pro další růst a vítězství v konkurenci. Tím by se nejlépe přizpůsobili základnímu nastavení systému. A odpovědným politikům by zůstal problém, co dělat s nezaměstnaností, hospodářským úpadkem nekonkurenceschopné ekonomiky, vzrůstajícím sociálním napětím, zločinností...

Podstata problému by se tím ovšem nevyřešila. Vracím se k vašim vlastním slovům, uvedeným v úvodu příspěvku. Osobní zodpovědnost je sice důležitá, není to ovšem jádro problému, odpovědˇ, ani řešení otázky, proč se společnost živelné volně tržní soutěže nakonec vždycky zákonitě octne v hlubokém mravním a společenském marasmu a nedokáže tomu zabránit.
22. 03. 2009 | 02:02

Clair napsal(a):

Zdravim Vas srdecne pane Hochmann a pane Vlk, rovnez take pana V.K.,

jsem se sem jeste vratila na skok a vidim, ze debata neustale pokracuje, nebot jsem to povazovala za uzavrenou zalezitost.
Chapu, ze Vas zaskocilo jednani pana Liddyho, a jeho tvrzeni, ze bohuzel jeho lidi jsou nenahraditelni a bez nich by AIG tezko mohla fungovat, prece se jedna o "best and brightest", kteri vytunelovali co se dalo a ted s jejich pomoci je treba udelat zaverecnou fazi tunelu, kterou opet plati danovi poplatnici. Myslite, ze jim to bude stacit? Nebude. Dalsi na rade jsou tzv. Credit Default Swaps jenom v teto pojistovne odhaduji na 500 bilionu a kde mame dalsich 62,5 trilionu techto swaps, derivatu a toxickych investic.
Pro Vasi info:
"Credit default swaps are insurance-like contracts that promise to cover losses on certain securities in the event of a default. They typically apply to municipal bonds, corporate debt and mortgage securities and are sold by banks, hedge funds and others. The buyer of the credit default insurance pays premiums over a period of time in return for peace of mind, knowing that losses will be covered if a default happens. It's supposed to work similarly to someone taking out home insurance to protect against losses from fire and theft.

Except that it doesn't. Banks and insurance companies are regulated; the credit swaps market is not. As a result, contracts can be traded — or swapped — from investor to investor without anyone overseeing the trades to ensure the buyer has the resources to cover the losses if the security defaults. The instruments can be bought and sold from both ends — the insured and the insurer".

Je to skutecne tezko verit, ale tyto swaps si dokonce nakoupili lide, kteri vubec nemeli zadne investice v ohrozeni, meli ovsem prilezitost a moznost si je nakoupit proti ztratam investic sveho souseda, ktery umira na rakovinu, nebo na jakykoliv druh hedgoveho fondu, ktery se ocekaval, ze padne ke dnu, takze si asi dovedete predstavit co bude ted nasledovat.

Zakony? Jake zakony, copak se tady nekdo ridi zakony. Kdyby tomu tak bylo, tak vite moc dobre, ze uz by tady musela nastat davno cistka, podvodnici by museli byt v Guantanamo a cekat na soud a na jejich misto by prisli novi lide, s cistym stitem, kteri by byli schopni decifrovat jak dal a zacit s transparentnosti.

Ze je to frustrujici, tomu verte, ale jelikoz kongres v tom jede spolu s hlavnimi aktery z Fedu, nelze prece na nikoho ukazat prstem, to se prece nehodi. Clovek si fakt delal nadeji, ze se zacne vysetrovat , jedno uz co, je jenom milion veci, ktere je treba vysetrovat pocinaje od 9/11, jak jsme se dostali do Iraku, kde jsou ty dukazy o ZHN, list je dlouhy. Nic se vysetrovat nebude, pouze se obavam, ze to nicnedelani soucasne vlady a dalsi cover up vsech dalsich a novych podvodu, nemuze nic vyresit, pouze oddalit, aby ten pad ktery prijde skutecne dunel.

Zatim co si nasi tunelari cpou bankovni konta a ukladaji penize v cizine, podivejte se jak se dari nasim 9ti milionum lidi, kteri prichazeji o sve nemovitosti a take jak jsou nase urady jemni pri exekuci.

//www.huffingtonpost.com/2009/03/15/heartbreaking-footage-dat_n_175150.html

Preji Vam vsem krasny den.

Zdravi Clair
22. 03. 2009 | 05:49

Důchodce68r napsal(a):

Zdesta:
Ivan Hochman:
Přečetl jsem si, s dovolením, Váš vzájemný dialog. Napadlo mně, že jestli funguje telepatie, čtu Vaše myšlenky aniž o tom vím, a považuji je za své. Ať je tomu jakkoliv, máme je úplně stejné. Zdravím vespolek.

Jarpor:
Nick odpovídá realitě. Nárok na určitou dávku senility tedy mám. Ale ku podivu od začátku 1990 podnikám, a přežil jsem. A od r.1972 (!!!) jsem stavěl domy splňující dnešní energetické normy. Tedy dlouho před vůbec první energetickou krizí. Dnes mám připraveno něco podobného, ještě to musím prakticky odzkoušet. Mnoho věcí prostě musí začínat jako chiméra.
To je ale oblast spíš odborná. Politika a ekonomie nejsou moje parketa. Zde už jsem možná senilní (ale nic si z toho nedělám). Jen jsem na chvilku odbočil a zamyslel se, co tak asi by to chtělo. Jsou to chiméry, v tomto již těžce přelidněném světě. Navrhuji, vraťme se k problému tak za třicet let, a situaci spolu přehodnotíme. Udělám vše pro to, abych tu ještě byl a fungoval. Jste pro? A jinak mně těší, že jste si to přečetl, a další podle bodu 6) už vymýšlet nebudu. Zdravím, mějte se dobře.
22. 03. 2009 | 06:53

jarpor napsal(a):

Důchdce68r

Souhlasím.
Jsem rád, že jste moji repliku vzal "lehce humorně"...

Podnikáte-li, pak jisté povědomí o ekonomii máte. Teda - podnikáte-li více ja jedno či několik málo účetních období :-).

Jsou zde takoví, kteří na návrhy odpisů DPH z aut právnickým osobám klidně napíší : fajn, tak si založím firmu a auto si taky koupím - jako ti podnikatelé (hajzlíci) nad kterými vláda drží ruku a nás ostatní, jen "dere" a hodlá na nás přenést důsledky krize...

A probíhajícím sjezdem jedné strany jste také byl zařazen do kategorie lumpů ožebračujích zaměstance, kteří v důsledku snižujících se výplat si pro pokrytí svých potřeb museli vzít půjčky a teď jsou v problémech, jež si nezavinili...

Doufám, že ve světle těchto a jiných podobných demagogií to tedy přežijem. Tak za třicet... :-)
Reliky asi přijdou dříve...:-)

Hezký den a optimismus
22. 03. 2009 | 08:22

jarpor napsal(a):

Sorry .. Repliky...
22. 03. 2009 | 08:23

patriot napsal(a):

Brixi:

Existuje způsob, jakým vrátit osobní zodpovědnost do světa „mocných“?

Jen dokončím svůj první příspěvek a odpovím na otázku. Jestliže „demokracie“ megazlodějinu krotit neumí, ba přímo ji podporuje, pak řešení musí být nutně „nedemokratické“. Zkrátka – když to nejde po dobrém, zkusí se to po zlém. To je ten jediný způsob, jak „mocné“ aspoň na nějakou dobu umravnit. Je pouze otázkou času, kdy se tak stane.
22. 03. 2009 | 09:04

Béda napsal(a):

patriote:

To už tu v historii bylo. Výsledkem nakonec byla válka charakterizovaná jako světová s desítkama milionů mrtvých, s totálně zdevastovanou ekonomikou Evropy a části Asie, která nastartovala vzestup USA a éru "nekonečné" konjunktury.

Zdá se, jakoby se svět nyní vracel o pár desítek let nazpátek. Východisko široko daleko žádné, kam kopneš tam se vynoří kostlivec a vyhlídky do budoucna naprosto pochmurné.
22. 03. 2009 | 09:26

halcon napsal(a):

Souhlasím s Vámi v míře možné.Ovšem muselo by to podle mne být tak, že onen odvážný by ten závazek svým majetkem učinil dobrovolně. Důsledek by ale byl ten, že by si toho nikdo nevšimnul. Syndrom (soubor příznaků) Viktora Koženého je v Čechách do společnosti vrostlý nepředstavitelně hluboko.
22. 03. 2009 | 09:27

Béda napsal(a):

Paní Brixi

Dovolte dotěrnou otázku: Kde byl Mezinárodní měnový fond, kde byla Světová banka (jíž jste zaměstnancem), kde byly celé ty neomylné zástupy auditorů, kongresových výborů, finančních analytiků, ekonomických Nobelistů a skutečně odpovědných, kteří ovlivňují osudy milard lidí v době kdy se zakládalo na kolaps světového finančního systému a dnešní krizi? Kde všichni byli v dobách kdy se negativní mechanismus spustil a začal nabírat obrátky? Přece se to nestalo ze dne na den? Nezdá se vám, že po bitvě je každý generál? Kde jste byli, vy generálové před bitvou a v jejím příběhu?
22. 03. 2009 | 11:28

patriot napsal(a):

Béda:

Neměl jsem v tomto případě na mysli nějakou revoluci. Představte si následující zprávu v médiích:

Včera byl tam-a-tam zastřelen ten-a-ten. K vraždě se přihlásila organizace ta-a-ta. Vzkazuje, že každá další megazlodějina bude znovu potrestána.

Jedním ze základních znaků současné „demokracie“ je bezpracné a beztrestné bohatnutí různých parazitů. Z bank a státní kasy mizí miliardy, ale ve věznicích sedí drobní zlodějíčci. Státu chybí vůle zatočit s vrcholovým zločinem, který se formálně vydává za něco legitimního. Každému je přece jasné, že „odměna“ v řádech milionů není žádnou odměnou, nýbrž tunelem. Jde o vynucení nových zákonů a pravidel proti zájmům politiků a napojených osob, o nastavení limitů vzhledem k přiměřenému olupování. Ten-a-ten může být bankéř, manažer nebo politik, každý parazit, jehož chamtivost překročila míru. Tento druh zdravého terorismu je možná za dveřmi.
22. 03. 2009 | 11:49

Béda napsal(a):

Patriot:

Nevím jestli jsem to správně pochopil. Uvažujete o nestátním, nezávislém, "nepodjatém", nelegálním "arbitrovi" - vykonavateli jakési popravčí spravedlnosti ve jménu postižených. To znamená nedemokraticky vzít spravedlnost do vlastních rukou - "nazval jste to druhem zdravého terorismu".

Dle mého takováto úvaha je krajně pošetilá: 1)připouští myšlenku jakéhosi státu ve státě, jistého druhu anarchie. Je to nesystémové řešení, které ve finále může mít za následek sérii občanských nepokojů, ne li občanskou válku, diktaturu anebo něco ještě mnohem horšího.
2) Legální mocenské orgány - policie, zpravodajci... mají v rukou celý rozsáhlý aparát kontrolovaný různými Íčky, kterým můžou infiltrovat a potlačit oficiálně a s posvěcením zákonů každý odpor. Konec konců vražda bez soudu je vždy vraždou.
22. 03. 2009 | 12:16

juliana napsal(a):

patriot:

S tím druhem "zdravého terorismu" jste se asi zbláznil!!!

Vzpomínám si, jak jsem na začátku 90.let šla žádat o půjčku ve výši 30.000,- Kč (věděla jsem, že tuto částku budu schopna zaplatit i s úroky). Dvěma vymydleným mladíčkům v kvádrech to připadalo úsměvné - nabízeli mi statisíce!!! Tak jsem se rozloučila, s nadějí (hrdostí?) zašlapanou do jejich červeného koberce.
22. 03. 2009 | 12:56

patriot napsal(a):

Béda, juliana:

Myslel jsem to tak, že k něčemu podobně extrémnímu by při stavu dnešního systému, který velkozlodějinu toleruje, mohlo dojít. V Americe to již dosti vře. Šlo by samozřejmě o akt zoufalství. Pokud by tak byly vyvolány žádoucí změny, pak by to objektivně bylo i zdravé, i když použité prostředky by jistě nebyly „demokratické“. To je vše.
22. 03. 2009 | 13:38

vlk napsal(a):

kanalník

nemáte pravdu. Ano, smlouva musí být dodržena. proto bonusy vyplaceny budou.Smlouva je svatá. Nicméně je žáležitostí zákonodárce, jak upraví daňový zákon. A tou úpravou může napravit i takovou amoralitu jako odměna za přivedení firmy do bankrotu.
Tak že to zachraňuje stát. a pokud si pamatujete, tak AIG dostala prvních 40 miliard v limitu posledních asi 8-mi hodin než by se byla uchýlila pod paragraf 11.
Myslíte, že byl čas na nějaké kolektivní vyjednávání?

Claire

jestliže jsou vaše čísla správná a jen AIG vygenerovala 62 bilionů / po vašem trilionů/ toxických, pak zodpovědně říkám, že naprosto nevidím důvod k jakémukoliv lití peněz do bank. Je to totiž marné. Pak nechcme celý fianační sektor zkolabovat, a řešmě každý z nás svůj problém, že jsme přišli o veškeré úspory.
jiné stanovisko totiž k tomu zaujmout nelze. tuhle sumu nemohou zoprávkovat všechny státy světa dohromady.
22. 03. 2009 | 13:49

VK-Can napsal(a):

Zdravim pani Clair.

Myslim, ze jste uz jiste slysela posleni vyvoj. Iran odmitl skutecne velkorysou nabidku, kterou udelal pres. Obama.

Mam obavy, ze se v brzske budoucnosti dozvime, kde usti vsechny vetsi tunely, kudy odtekaly zmizele triliony a biliony.

Opet znovu smekam, pred mistrovsky vedenou kampani na odvedeni pozornosti!
Nutno rici, ze toto muselo byt planovano tak, ze je uplne jedno, zda jsou u moci Demokrate ci Republikani.
Zde jde o "vyssi" zajem, ktery je nad nejakym malichernym politickym hasterenim.

O co jde?
Pozornost sveta se soustreduje na par nastrcenych lidskych hromosvodu, kterym v PRAVOU chvili je vyplacen baksis.
Meli to zarucene kontraktem !
Ty kontrakty zarucuji nejen ten baksis tem hromosvodum, ale take to odvedeni pozornosti!

Zatim co svet se sklani a hrima nad par jednotlivci, jimz bylo strceno do kapes par zlataku, za zady sveta se dal prevazi poklady jednotlivcu i statu!

Vzdy jsem se ucil, ze v jednoduchosti je dokonalost.
Jak elementarne jednoduche!
22. 03. 2009 | 14:10

hanabrixi napsal(a):

VK-Can

Chápu Vaše podezření. Začíná být zřejmé, že ty bonusy (a nejen AIG) byly vyplaceny se souhlasem administrativy a následně došlo k polovičatému obratu pod tlakem veřejného mínění.

Nepředpokládám ale, že by se Obama a jeho akademici (Summers, Romer, Krueger, ...) nechali tak rychle zmanipulovat.

Nejspíš je ta díra tak obrovská a tak závažně provázaná se zbytkem ekonomiky, že nezbývá než lít další státní peníze a odvádět pozornost jinam.

Jakou vidíte souvislost s Iránem?
22. 03. 2009 | 14:34

Béda napsal(a):

VK - Can, hanabrixi:

Taky jsem dospěl k přesvědčení, že americký finanční sektor a nepřímo skrze americkou světovou měnu propojený globální finanční sektor je na prahu kolapsu.

Ten Írán, potažmo Pákistán jsou dle mého záměrně projektovány (hrozby z nich...) jako hromosvody, které v případě nejnutnějším poslouží v podobě války k odvedení pozornosti, vyředění populace a po cíleném zničení infrastruktury v celé širší oblasti přinesou opět období očekávané rekonstrukce a dočasné konjunktury. Předpokládám, že je to projeltováno jako střet dvou protikladných civilizací - civilizace pokroku, míru a svobody s civilizací tmářství, náboženského fundamentalismu a nesvobody. Podmínky pro to jsou -prozatím má jadernou bombu z islámských států pouze Pákistán. A jak známo celá oblast leží na ropě a plynu.
22. 03. 2009 | 14:51

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Vase primost jak psaneho tak tazaneho je tim, co dela vse, co pisete zajimave.
Pokusim se tedy o tu primost take.

Mam obavy, ze situace nejen, kterou pres. Obama zdedil, ale i ta, ktera se dale vyviji hodne svazuje jeho ruce.

Neverim, ze pres. Obama ani jeho spolupracovnici mohou byt vedome manipulovani.
Jsou na to prilis inteligentni a zkuseni.
Spise si myslim, ze musi jednat v zajmu situace, ktera ne vzdy se muze srozumitelne vysvetlit siroke verejnosti.

Ta dira, kterou zdedily je skutecne obrovska.
Proc je tak obrovska uz je trochu slozitejsi.

Dovolte mne maly priklad.
Kdyz budu v mistnosti plne penez, ktere bude treba "odcizit", nebo presneji prevest na jine ucely co udelam?
Necham vetsi castku penez na stole, ale tu skutecne velkou schovam bezpecne pod stul.
Potom otevru okna. Vznikly pruvan popadne volne lezici bankovky a ty se rozletnou oknem ven. Kam ? To bude velmi tezke najit. Neco se najde, ale moc toho nebude. Kolik jich opravdu uletlo. To uz take nikdo nezjisti.

Ovsem ty penize, ktere byly bezpecne pod stolem vitr nesebral i kdyz se to da na to svest.
Kdo muze dokazat, ze ten vitr neodval vsechny penize?

Pak uz zbyva, jen ty "ztracene" penize bezpecne prevest.
Co byl ten vitr? Umele vyhnane hodnoty v peneznim podnikani!
Zmatek, ktery timto nastal, temer vylucuje nejake hledani ztracenych (rozfoukanych vetrem) penez. Naopak prekerni situaci, kterou to vyvola nuti dalsi investice!

Kolik se skutecne ztratilo ? To v soucasnosti ani neni mozne urcit. Mozna nekdy pozdeji.

Nevim zda je me prirovnani dostatecne srozumitelne.
Soucasna krise je nedostatkem penez. Kazdy vi, ze fysicky se penize nemohou ztratit, jen se presunout na jinou hromadku!

Souvislost s Iranem ?
Pani Brixi, existence statu Israel se stale vice dostava do popredi. Mozna ne tak sveta, ale jiste do popredi mysleni vsech Zidu.
Odminuti Iranu nabidky pres. Obamy je politovanihodne a otvira to dvere potrebe, aby se Israel pripravil na alternativni reseni.

Jaka reseni ? Myslim, ze neni tezke domyslet, ze vojenske reseni bude na vrcholu uvah.
Kolik bude stat vojenske reseni otazky Iranu ? Statu 3x vetsimu nez Irak a daleko lepe vyzbrojenemu! Tato castka se da tezko laicky odhadnout, ale s jistotou se da rici, ze bude HODNE presahovat prijem od israelskych danovych poplatniku!
Bude treba jinych penez. HODNE jinych penez!

Doufam, ze jsem sice ne strucne, ale doufam aspon v kostce odpovedel na Vasi otazku.

Odpustte prosim chybejici znamenka. Mam novy pocitac a zatim nemohu najit, jak to tam dostat.
22. 03. 2009 | 15:25

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Bedo.

Myslim, ze Vase slova budou znit mnoha lidem "kacirsky", ale je v nich hodne nejen faktu, ale i moznosti vyvoje.
Dika za uvahu.
22. 03. 2009 | 15:33

Clair napsal(a):

Pane vlk, to musi byt prece kazdemu jasne, dokonce jsem vcera slysela samotneho Liddyho hlasit tuto verzi, ze meli nechat AIG padnout, tim padem by jakekoliv kontrakty na bonusy padly automaticky, ale i tak se obavam, ze dalsi infuze budou zbytecne, vzdyt cena jedne akcie je kolem $1.20, proste bezedna studna.Pan Geithner ma ovsem napad, ze pry ty toxicke balicky proda privatnim investorum s tim, ze vlada da zaruky a proda je jako obligace, nebot vlastne nejsou tak toxicke jak se pry domnivame, to se nam pry jenom zda, ale jiste budou v budoucnu rust na hodnote, tudiz investori o svoje penize neprijdou. Tak to je nejvetsi kravovina, kterou jsem za poslednich 20 let slysela. Pan Stiglitz a pan Krugman je z toho doslova na vetvi a nechapou.
http://www.thenation.com/bl...
22. 03. 2009 | 16:33

Clair napsal(a):

Jeste neco,spis mi to pripada, e jeden tunel se prebiji dalsim tunelem. Ale co my obycejni lide tady o tom vubec vime.
Jedine o co mame vsichni strach jestli uz ty nase privatni penzijni fondy vzaly take za sve a to se zkratka nedozvite, protoze si je vyzvednout nemuzete az do veku 59 1/2 a kdyz si neustale setrite pres zamestnavatele, tak se k tem fondum vubec nedopracujete, az kdyz odchazite do penze a nebo kdyz vas propusti, coz je ted na programu dne. Jenom za minuly mesic prislo o praci vice nez 630 tisic lidi.
22. 03. 2009 | 16:39

Clair napsal(a):

Pane V.K.,

nabidka Iranu byla velkorysa? Jako v cem? Vzdyt jeste s nimi nikdo nejednal, ale uz Obama schvalil prodlouzeni dalsich sankci mavnutim pera. To ze Vam zda byt velkoryse? Me to spis pripada docela rozporuplne, nebo aby se vlk nazral.......Je treba, aby skutecne prisla nabidka "genuine", bez toho, abychom s velmoci, se kterou se chceme udobrit a sjednat jakekoliv primeri, nebo dalsi moznosti komunikace, abychom soucasne neobvinovali a okamzite nenapadali ohledne podpory Hamas a Hezbolah. Obavam se, ze to bylo skutecne nedostacujici a velmi pruhledne, tudiz se nelze divit, ze na to takto odpovedeli. Chtelo by to zmenit ton uplne a presentovat jakousi nestrannost a lepsi diplomacii. Iranci jsou pochopitelne na jehlach a neveri, divite se jim?
Vite sam dobre, ze kdyz se s nekym potrebujete domluvit, ze nemuzete nejdrive zacit s obvinovanim a vyhruzkami, ze musite tyto veci odlozit na vhodnejsi dobu, nejdrive je prece treba navazat kontakt a dostat sveho protivnika k jednacimu stolu, obavam se, ze michanim techto veci dohromady v pocatecnim stadiu mohou mit doslova opacny efekt a muzeme spekulovat, jestli se ta moznost doslova timto uz neztratila. Pripada mi to jako elementarni chyba diplomacie.

Jinak naprosty souhlas, jedno jestli republikani nebo demokrate, obe dve strany a temer vsichni kongresmeni dostavali nesmirne financni podpory od AIG prostrednictvim jejich lobyistu, a nejenom AIG, dostavaji ode vsech. Obavam se ovsem, ze danovi poplatnici a narod jsou stale na zadni koleji. A ted ciste pro Vasi informaci jak probihaji tunely typu Madoff a kam se to ztraci si muzete podivat na teto strance:

http://www.outsidermedia.cz...
22. 03. 2009 | 17:43

vlk napsal(a):

Clair
pád AIG by znamenal bezesporu kolaps finančních trhů.celosvětově. Nejspíš by došlo k dominovému efektu v celém světě. Zachrana je tedy na místě.Ale jen pokud jí lze dosáhnout jinak bylo lepší ten kolaps podstoupit hned.
Že na krizi opět vydělají a to masivně dobře informovaní, s privilegovaným přístupem, je jasné.
Penzijní fondy v US... no když krize začala, tak jsem na jednom blogu položil dotaz, o kolik asi tak přišly vaše penzijní fondy. Zatímní číslo, ke kterému jsem se dobral bylo , že stráta je někde mezi 50-60%. Nicméně jde o soukromé odhady. Např. v interních materiálech našeho koncernu. Ale ten to dělá jen jako investorskou informacia argumentoval tím ohledně nějakého doporučení. Takže domněnka. Nikde v ofic tisku jsem na nic nenarazil.Žádný div. Do penze teď valí masově vaše generace Gottwaldových dětí. je jich hodně.a mohly by také propuknout masové nepokoje..Kdyby se čísla dala na stůl.Ovšem v ČR se chystáme přejít, alespoň částečně, na váš důchodový systém...

Jo, nedá mi to - ještě jste tak nadšení z Obamy?
22. 03. 2009 | 18:13

VK-Can napsal(a):

Pani Clair.

Revolucni vedeni Iranske Islamske republiky se 4 rijna 1979 zachovalo nejen zajetim, ale i zachazenim se cleny americkeho velvyslanectvi pri prevzeti moci tim nejsprostsim zpusobem, ktery si lze predstavit.

Bylo to fanaticke, primitivni a hulvatske a zadny president USA to nemohl prejit, jako ze se nic nestalo.

Poslouchal jsem velmi pozorne projev pres. Obami a jeho slova byla velmi dobre vybrana a podle meho sel skutecne tak daleko, jak mohl jit.

Byla to nabidka k jednani primo slovy americkeho presidenta! Jedine podminky ? Vzdani se terorismu! Osobne bych rekl, dost prijatelna nabidka.

Berme v uvahu ten fakt, ze musime oddelit vedeni Iranu od iranskeho obyvatelstva, stejne, jako jsem po mnoho let musel zde lidem vysvetlovat znovu a znovu, ze komunisticke vedeni CSSR nepredstavuje vetsinu obyvatel naseho statu!

Berme v uvahu podminky, ve kterych se tyto udalosti deji.
1. Behem 14 dnu pravdepodobne sestavi B. Netanyahu vladu Israele.
2. Je to clovek, ktery pro "tvrdou akci" daleko nejde a soude podle soucasne finacni krise, je na to i dobre pripraven!
3. Nuklearni Iran je skutecne existencni nebezpeci pro Israel.
4. Akce proti Iranu bude muset byt rychla a niciva, protoze pokud Iran dostane jedinou sanci k odvete, bude Israel vymazan z mapy.
Toto jsou hole fakty at se nam libi, ci ne.

Zde se dostava do obrazu pres. Obama. Jake jsou jeho moznosti zamezit tomuto vyvoji? Velmi male!
Vzal velmi odvazny krok, aby vyuzil kratkeho obdobi, ktere je k disposici, nez B. Netanyahu sestavi vladu a nabidl Iranu jednani.

Jednani, ktere by jemu, jako pres. USA dalo moznost zastavit aspon na cas nejakou tvrdou akci Isreale proti Iranu!
Iran tuto nabidnutou sanci nejen neprijal, ale docela zpupne zabouchl dvere.

Nemam valneho mineni o zadnem nabozensko-fanatickem vedeni zadneho statu, ale tato akce iranskeho vedeni mne usvedcila v tom, ze to je skutecne banda vymydlenych mozku.

Pani Clair, zazil jsem 50 leta v CSSR a techto vymydlenych mozku jsem pocitil bohuzel 'na sve kuzi" hodne.

Je to banda velice omezenych hlupaku, kteri v kolektivnim fanatismu nalezaji silu!
Je uz jedno, zda maji ceske nebo iranske obcanstvi.

Pani Clair s pres. Obamou se nahle objevila nova reseni, ktera ne kazdemu vyhovuji!
Pokud se mu povede omezit zavislost USA na oleji, mohou si arabove tim svym olejem umyvat nohy, nez pujdou bouchat hlavou o zem do mesity.
Slysel jsem nejeden nazor, ze to je mozne!

A potom neni divu, kdyz se daji do pohybu sily, ktere nahle zjisti, ze jim mnoho casu nezbyva k tomu, aby mohly silu oleje pouzit ve svuj prospech!

Pani Clair, myslim, ze jsme ve stadiu, kdy uz je jedno zda nas vede Demokrat nebo Republikan.
Hlavne aby vedel, co dela!
Domnivam se a doufam, ze pres. Obama je timto clovekem.
22. 03. 2009 | 18:54

Clair napsal(a):

Pane Vlk,

v tom je prave ta zahada, to vubec nikdo nevi jestli to co se dela nalejvanim dalsich penez do teto bezedne studny, jestli to bude fungovat.
Jsem se prave divala na CNN pred chvilkou, kde vypovidal byvaly guverner statu NY Eliot Spitzer o tom jak byly prvni TARP balicky vyuzity a kam ty penize sly. Poznamenal, ze je nesmirnou chybou, ze media nesmirne lidi manipuluji a neptaji se spravne otazky. Podle jeho vypovedi, uvadi, ze nejmene 13 bilionu slo do Goldman Sachs, ktera je nedotknutelna a kde nas byv. secretary of treasury Henri Paulson, take byl soucasne ve vedeni (pta se nekdo na stret zajmu? ani nahodou) a vsichni jeho kamosi a vyvoleni hosi maji investice tam, no prece o ne neprijdou, to da ostatne rozum. Jako dalsi se veze s obrovskymi biliony Bank of America, Morgan Chase, Morgan a jeste mnoha dalsich. Nakonec clanek na Outsider media, ktery uvadim hned kousek nad timto popisuje, ze biliony sly take evropskym bankam a kterym.

Pan Spitzer rika, ze se neptaji - videla vypovedi techto prednich CEO's a take pana Bernankeho, vsichni uvadeli, ze nemaji zadnou povinnost a zadna jmena se nikde promitat nebudou, kam ty penize sly. Moje otazka: proc tedy kongres a executiva nezabranily posunu penez komukoliv, dokavad tady nebude transparentnost, zodpovednost a pevna pravidla, obsahujici take postihy. Vzdyt ted se uz jedna pouze o penize danovych poplatniku.
Pane Vlk, porad Obamovi fandime, musite vzit v uvahu, ze tento binec nezavinil on, on ho jenom prevzal a snazi se hasit ohne. Jeste zbyva pouze otazka, jestli se mu to vubec povede. Musime mu ovsem drzet palce. ja jsem presvedcena, ze dela co je v jeho silach. Nam pouze vadi, ze hlavni akteri, kteri cely tento kolaps v osmiletem Bushistanu zpusobili nejsou volani k zodpovednosti a zadne postihy pro ne neexistuji, naopak sedi vesele v tech samych pozicich a tuneluji dal v druhem fazi tunelu.

Vite jak jsme meli kdysi davno diskuzi o podvodu zvanem subprime hypoteky, podvod tisicileti, clovek by myslel, ze uz jsou ohledne tohoto podvodu urcita fakta znamy, tudiz tento nevyhovujici druh hypotek prestane existovat. Nikoliv, prodava se vesele dal, s malymi kosmetickymi upravami, nasadila se trochu jina kriteria, ale princip je stejny, ba co vic, dokonce tunelari dostali posveceni od Fed's a financni balicky, aby mohly kseft rozjet v plnem rozsahu.

Jdu ven, protoze venku, prave i u nas zacal prvni jarni den, nebo uz druhy?

Prijemnou nedeli preji.
22. 03. 2009 | 19:16

Béda napsal(a):

VK -Can

Wikipedie: "V roce 1951 se stal ministerským předsedou vůdce Národní fronty Muhammad Mosaddek, jehož vláda znárodnila íránský ropný průmysl, kontrolovaný od počátku století Brity. Toto opatření vyvolalo mezinárodní krizi ve vztazích s Velkou Británií (viz íránská krize) a vyústilo ve státní převrat, zorganizovaný šáhem za podpory CIA. Od té doby vládl Muhammad Rezá Pahlaví diktátorsky pomocí tajné policie SAVAK, přičemž zahraničněpoliticky se orientoval na spojenectví s USA. Jeho autokratické metody a přílišné prosazování západní kultury postavily proti monarchii téměř celou společnost...

V roce 1978 vypukly v celém Íránu rozsáhlé protivládní demonstrace, které přerostly v revoluci a skončily svržením starého režimu. Šáh musel 16. ledna 1979 odejít do exilu a mocenské vakuum vyplnil charismatický duchovní, ájatolláh Rúholláh Chomejní, který se naopak z exilu vrátil.
V následujících měsících byly demontovány všechny pílíře šáhovy světské diktatury, referendem schváleno ustavení islámské republiky a do ústavy zakomponovány teokratické prvky. Chomejní postupně prosadil svou politickou doktrínu „o nadvládě teologa“, jež v praxi znamenala, že moc převzalo šíitské duchovenstvo. Jedna diktatura nahradila druhou.
Zahraničněpoliticky se nový režim dostal téměř ihned do konfliktu s USA (viz Americká rukojmí v Íránu), dosavadním nejužším spojencem, a se sousedním Irákem Saddáma Husajna..."

Zajetí amerických diplomatů bylo pokud se nepletu výrazem nedůvěry a pojistkou, aby se USA nepokusily v Íránu o podobné vměšování jako v r. 1951 (případ Mosaddek). V irácko - íránské válce se s odstupem času nakonec USA postavily na stranu Husajnova Iráku.

Pokud vím, Írán si za podmínku normalizace vztahů s USA dal:
- omluvu USA za minulost
- přístup USA bez jakýchkoliv předběžných podmínek, nátlaku, hrozeb jako rovný s rovným.
Nazdávám se, že ani jednu z těchto podmínek USA nesplnily. Podezíravosti a nedůvěře Íránců ve vztahu k USA po jejich zkušenostech i po tom, co vidí v okolí svých hranic se moc nedivím.

Pokles významu ropy ve světové ekonomice bych si rovněž velice přál. Obávám se však, že klíčovým součástem západního průmyslu (ropný, chemický, automobilový...) by se to nehodilo a nelíbilo. Dalším problémem je propojenost západních ekonomik (bank a firem) s kapitálem ropných států.

Írán již předem slíbil, že vůči jakémukoliv napadení se bude vojensky bránit. Jestliže přijmeme vaši premisu, že jde o šílený režim schopný prakticky čehokoliv, můžeme předem brát za fakt, že splní slibované - potopí tankery čímž zablokuje vývoz ropy z oblasti, zradikalizuje a maximálně podpoří teroristické skupiny v Iráku i na Blízkém východě, destabilizuje situaci v Iráku skrze šiítskou část vlády, v nejhorší variantě odpálí část z obrovského množství raket na Izrael a vojsko USA v okolí.
22. 03. 2009 | 19:33

Míval napsal(a):

pro G G: Pokud se na této zajímavé diskusi ještě objevíte, zajímalo by mne, odkud berete svou jistotu, že je i jiné řešení, než katastrofa. Když, jak uvádíte, současný vývoj k ní i podle Vás směřuje. Katastrofou nemám na mysli návrat k brontosaurům, ale spíš opravdu výrazné snížení životní úrovně v tzv. vyspělých zemích.
22. 03. 2009 | 20:23

TrendSpotter napsal(a):

Paní Brixi... vaše téma odpovědnosti je mým tématem už více než rok. Ptal jsem se na to samé několika osobností včetně poslance a jen málokdo dokázal odpovědět.
Přečtěte si odpovědi...
http://trendspotter.bloguje...
22. 03. 2009 | 21:16

VK-Can napsal(a):

Pro Bedu.

Po historicke strance jsou fakty, ktere uvadite pravdive.

Jen pro doplneni bych si dovolil dodat, ze Iran byl sousedem byvaleho SSSR a mel po zemepisne i energeticke strance klicovou polohu.
Jak SSSR tak USA se snazily o ziskani ci udrzeni techto klicovych posic.

Ze si v metodach nijak nevybiraly jsme se presvedcili v roce 1968.
To je ovsem uz minulost.

Co se tyce soucasnosti, tak moznosti Iranu, ktere popisujete jsou realne.
Stejne tak je i realne totalni vyrazeni Iranu z jakekoliv vojenske akceschopnosti Israelem!
Israel ma vsechny prostredky k dosazeni tohoto cile!

Za jakou cenu? Po humanni strance to muze byt katastrofa, ktera muze zasahnout a rozdelit velkou cast sveta!

Myslim, ze tato vojenska alternativa je velkoryse prehlizena, ale podle meho je velice realna.

Israel, pokud bude resit Iranskou otazku vojensky totiz nebude mit prilis mnoho vyberu!
Podle meho dostal Iran varovny signal v poslednich udalostech kolem Gazy.
Israel dal, podle meho, jasne najevo, ze se nebude zdrahat pouzit jakekoliv sily k dosazeni cile.

Zda opravnene ci ne, uz je na jinou debatu.

Ze strany Israele to muze byt ovsem jedina cesta jak prezit!
Na ci stranu se priklonit?
Odpoved na tuto otazku budou hledat statnici i jednotlivci.

Zdanlive jsme se odklonili od tematu tohoto blogu, ale myslim, ze to je jen zdanlive odkloneni.
Podle meho tema tohoto blogu a situace kolem Israele a Iranu ma velmi uzkou souvislost se soucasnym stavem "presunu penez".
Bohuzel mam obavy, ze osobni odpovednost v teto situaci "se musi podridit vyssim zajmum".
Valka je velice draha zalezitost.
A pokud se to s Iranem nevyresi v klidu, tak ty "zmizele" ...illiony se budou moc hodit!
22. 03. 2009 | 21:21

Clair napsal(a):

Pane V.K.,
ciste pro doplneni:

"Prelude to covert action and CIA coup to overthrow democratically elected Dr. Mohammad Mosaddeq and install Raza Shah Pahlavi
In the early 1950s the Anglo-Iranian Oil Company (AIOC) - later renamed British Petroleum - which was managed from London and owned by the British government and British private citizens, controlled Iran’s main source of income: oil. According to one British official, the AIOC “has become in effect an imperium in imperio in Persia”. The AIOC was recognised as “a great foreign organisation controlling Persia’s economic life and destiny”.
Iranian nationalists objected to the fact that the AIOC’s revenues from Iranian oil were greater than the Iranian government’s, with profits amounting to £170 million in 1950 alone. The Iranian government was being paid royalties of l0-12 per cent of the company’s net proceeds, while the British government received as much as 30 per cent of these in taxes alone".
Jak typicky britske, a ted kdyz tam instalovali Sacha Pahlavi, nastal skutecny teror. Popravy, zabijeni na objednavku, muceni, lide se ztraceli a pozdeji se prislo na to, ze byli tajne popraveni. Zajimave, ze kratce na to udeali US to same v Quatemale, ovsem se stejnym vysledkem a podivejte se jenom jak v Quatemale Americany prozivaji a jak se cela ta oblast doslova cervena.
Jako dalsi se bavili take o sestreleni iranskeho letadla, ve kterem zahynulo 168 lidi a dava se na vrub Americanum. V posledni dobe se bavi o neustalych teroristickych akcich mossadu a take cia uvnitr zeme k destabilizovani a asasinaci vlady. Jste to jiste mohl cist v The Telegraph z UK. Proto si myslim, kdyz nekoho zacnu hned v pocatecni fazi diplomacie obvinovat z terorismu, mel bych mit sam stit cisty. Nemyslite? Proto bych s timto vubec neoperovala. To musi byt totiz oboustranne.
Take jiste vite, ze 16 tajnych organizaci, kteri delali setreni ohledne vyroby a vyzkumu atomovych zbrani v Iranu prisly vsechny se stejnou odpovedi, ze program byl zastaven uz v roce 2003. Ja to vidim tak, ze na misto, aby se resil problem vzniku dvou statu vedle sebe Palestina a Izrael je treba zacit valku, abychom to neresili. Budeme si vymyslet opet bachorky ohledne atomovych zbrani a ZHN jak tomu bylo v Iraku abychom ospravedlnili dalsi valky.
A ted mi jeste pane V.K. reknete, kdyby skutecne Iran uz ty zbrane mel, myslite, ze jsou tak sileni a by to pouzili? By museli byt silenci, vi moc dobre, ze by byli vymazani z mapy. Neni to Iran kdo vyhrozuje, je to Izrael, ktery chce dalsi valku, ale musi nam byt jasne, ze se budou branit jak nejlepe umi. Kdy naposledy Iran nekoho napadl, pamatujete si?
Uvazovat o dalsi valce je naproste silenstvi.
22. 03. 2009 | 21:54

VK-Can napsal(a):

Pani Clair,
pisi jaka si myslim, ze situace je, nikoliv jakou bych myslel, ze by mela byt.

Nemyslim, ze pres. Obama se stacil namocit do nejakeho terorismu.
Naopak myslim, ze se snazi dat dost jasne najevo, ze chce zacit s cistym stitem.

Povazuji jeho proslov k iranskemu lidu i vedeni jako skutecne vstricny a iranskou odpoved jako naivne zaslepene ignorovani reality.

Podle meho je pro vladu pana Netanyahu vedlejsi, zda by mel Iran umysly s nuklearni zbrani ciste obranne ci utocne.
Samotny fakt, ze by ji Iran vlastnil je pro ne neprijatelne.

Ne, ze bych si myslel, ze to je tak spravne, ale jen vim, ze pan
Netanyahu se timto nazorem nijak netajil. Dokonce naopak. On byl na zaklade tohoto nazoru zvolen.
Z toho bych usuzoval, ze podle neho bude jednat.

Osobne si velke idealy o te snusce fanatiku v Teheranu velke iluse nedelam.
Nedavno jsem videl dokumentarni program v nasi televisi o kanadske novinarsce, narozene v Iranu, ktera jela navstivit svoji matku.
Byla zatcena a zemrela v iranskem vezeni.
Po nekolika mesicnim tahani Iran uvolnil jeji telo jejimu synovi, ktery zije zde v Kanade. Jeji telo neslo jasne znaky muceni!

Pani Clair, ono je docela mozne, ze to tam je tak , ze je jeden za 15 a druhy za 20 bez 5!
22. 03. 2009 | 22:46

Clair napsal(a):

Pane V.K.,
ja si skutecne nemyslim, ze Obama dava nejake prikazy, ktere nastartovala predesla administrativa a jsou jeste stale v pohybu a Obama je ani nestacil jeste zrusit. Snad se k tomu postupem casu take dostane a zrusi i to co uvadi Seymour Hersh dole. Jeste jsem chtela pouze dodat, ze naprosto dobre vychazite ze soucasne reality a to co rika pan Netenyahu s panem Liebermanem, ktereho si ted pribral do kabinetu, berou urcite vsichni velmi vazne. Nedelam si naprosto iluze o fanaticich na jedne ci druhe strane, ale prece vsechno resit valkami nelze, a toto je doslova ohnisko, pokud hodlaji pouzit atomovky, pan Buh nam vsem pomoz. Ja bych byla pro cele to pasmo bez atomovych zbrani a kontrol, naznacoval totiz Obama, ze chce udelat podobne smlouvy s Ruskem a to by chtel take aplikovat na BV.

Nicmene, Iranci by take meli zacit uz uvazovat a prolomit ledy, sance se tady naskytuje, ja si myslim, ze pouze skytaji, ale nakonec k tomu jednacimu stolu prijdou a radi. Vzdyt ziji porad v obrovskem napeti, ze budou bombardovani, tak at se sklidni a udelaji take maly ustupek a nastartujou diplomacii.

Preji vam krasny zbytek nedele do Canady. Jeste Vam posilam ten clanek pana Hershe. Je povazovan za nejlepsiho investigativniho zurnalistu v USA a je take vynikajici jako clovek, videla jsem ho nekolikrat na CNN a byla jsem velmi dotcena.
pokracovani
22. 03. 2009 | 23:31

Clair napsal(a):

Březen 12, 2009

"Legendární americký investigativní novinář Seymour Hersh, který odhalil masakr ve vietnamské vesnici My Lai nebo fakt, že okupace Iráku byla připravena mnohem dříve a zbraně hromadného ničení byly jen smyšlenou záminkou k útoku, nyní přichází s dalším důležitým zjištěním. Na konferenci o americké ústavní krizi, konané na univerzitě v Minnesotě, Hersh na jednu z otázek odpověděl, že CIA v rozporu s ústavou provádí rozsáhlé špehování občanů USA. „Ještě jsem o tom nepsal, ale po 11. září 2001 byla CIA silně zapojena do domácích akcí proti lidem považovaným za nepřátele státu. Aniž by k tomu měla nějaké zákonné oprávnění. A děje se to stále.

Právě dnes byl v New York Times článek, v němž jste mohli při důkladném čtení najít zmínku o tom, že existuje jakési Spojené velení zvláštních operací, říkají tomu JSOC. Je to zvláštní křídlo naší zpravodajské komunity a bylo zřízeno nezávisle na ní. Nezodpovídá se nikomu, a v dobách Bushe s Cheneym referovalo jen Cheneymu. Ani náčelníkovi štábů, ani ministrovi obrany, jen přímo Cheneymu.“

Kongres nad ním nemá kontrolu. Je to ve skutečnosti síť řízeného popravování a neustále funguje. Právě dnes New York Times oznámil, že její velitel, tříhvězdičkový generál jménem McRaven, nařídil tuto činnost ukončit, protože už bylo příliš mnoho vedlejších obětí.

Za vlády prezidenta Bushe vyjížděli do různých zemí, nekontaktovali tam ani velvyslance, ani vedoucího pobočky CIA, vyhledali lidi ze seznamu, popravili je a zase odjeli. To se děje, jménem nás všech.

Je to komplikované, protože hoši, kteří to dělají, nejsou obyčejní vrazi, a přesto páchají to, čemu bychom běžně říkali vražda. Je to velmi komplikovaná záležitost. Jsou to mladí muži, kteří se dali ke zvláštním jednotkám, k Delta Force, k Seals. Jsou vysoce specializovaní.

Asi před pěti lety mi jeden řekl: „Jak byste nazval to, když někoho vyslýcháte, pak ho necháte krvácet bez lékařské pomoci a on o dva dny později zemře? Co by se stalo, kdyby mě za to někdo vyšetřoval?“

Oni ale vyšetřováni nikdy nebudou.“

Podle Seymoura Hershe jsou výše zmíněné skutečnosti základem jeho příští knihy, na níž právě pracuje. Bude ale trvat ještě rok či dva, než shromáždí ten správný materiál, který by „účinně…tedy empiricky, přesvědčil i ty největší skeptiky.“
22. 03. 2009 | 23:32

Kanalnik napsal(a):

Vlk:
Domnivate se, ze je spravne zdanovat zpetne? Tedy vytvorit zakon, kterym zdanime prijmy v minulosti? Ja si to nemyslim. Z toho vznika pravni anarchie a neomezena a neomalena moc. Navic jsem cetl, ze takove zakony U.S. Ustava nedovoluje.
23. 03. 2009 | 01:35

vlk napsal(a):

Claire

díky za odpověď. Nevím, jestli mám napsat, že jste mne opravdu nepotěšila nebo spíš, že jste men dokonale vyděsila!
ještě si to rozmyslím.

Pokud jde o ono užití peněz z prvních balíčků...

Ono to nejspíš ani nešlo jinak.AIG byla oprvadu těsně před kolapsem. Neboť vydala masivní serii CDS a te´d se kupcin přihlásili o plnění.A AIG měla na vybranou - buď Chapter 11 nebo plnit. plnit mohla jentehdy, pokud by přišla vládní pomoc. Nejedná se tedy o žádnou tajemnou zločinnou transakci, ale o pojistné plněné klientovi, které má na něj právo. A toto právo měli jak Goldmani, tak DB nebo SG. A další. CDS je zajišťovací instrument proti ztrátě hodnoty podkladového aktiva.V tomto případě sekurtizovaných hypotéčních papírů.
Comne ale skutečně děsí je skutečnost, že subprime jedou dál? Jak vypadají jejich HZL? Jako dřív? tedy mix papírů různé bonity? A pokud ano, on to někdo kupuje, tenhle toaletní papír velmi špatné užitné hodnoty?
K Obamovi.. Já mu prostě nevěřím.Je mi líto.a čím dál tím víc si myslím, že jeho era skončí pořádným malerema rozčarováním...
A to jsem velmi rád, že Bush už vypadnul.
23. 03. 2009 | 08:14

vlk napsal(a):

Kanálník
Zákon by neměl být retroaktiní. o tom není sporu.
Nicméně jsou zvláštní případy - například náprava zjevné křivdy. Což je tenhle případ. Pokud jím vůbec je.
Myslím ovšem , že jnikoliv.
Jde sice o bonusy za 08. Nicméně nejspíše jsou, tak jajko nás vyplácny ve zdaňovacím období 09. a zákonodárce nepoužije retroaktivitu zákona, pokud upravív průbehu roku zdanění příjmů vyplacených v tomto fiskálním období.
To sna dje jasné.
Pokud byste měl pochybnosti, pak vězte, že stejnou věcí se zabývá i Kalouseks Nečasem, když přemýšlí o odbourání stropů pro sociálkua zdravotku v letošním roce.
23. 03. 2009 | 08:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano Vlku,

tak nějak to dopadne.Vždy mám výhrady ,ale tentokrát stopro souhlas. Ivan.

Paní Claire,

přečet jsem si Váš poslední článek a jsem napochybách ,jak ne něj reagovat.
Za prvé mě tlačí otázka proč Vy a tento žánr?

Za druhé ......složitost pohledů a názorů na "skutečnou" funkčnost těchto zpravodajských "komunit",by mě bránila jakýmkoliv kategorickým závěrům.Byť bych byl sebelépe informován.

Lidská hovada,která jsou schopná páchání genocidy na vlastním obyvatelstvu,mají bezpochyby právo rychle odejít.Bez soudů,a rychle!Důkazního materiálu je až příliš a právní manipulace nechutné a neakceptovatelné.

Osobně jsem těmto lidem zavázán za sanitární a humanitární postoje a službu,kterou pro nás ostatní lidi vykonávají.

Nebuďte až zas tak cimprdlich!
Nabízí se i otázka zdali Vás nebudou považovat za nepřítele státu - pro Vaše radikální jednostranné(naozaj mě to tak vyzerá),dá se říci levé komentáře k věcem nepřístupným nejen mládeži.

Míra a úroveň ohrožení bezpečnosti lidí(všeobecně)profesionálními revolucionáři a gaunery všemožné provenience rapidně stoupá a je tudíž povinností řízených zpravodajských institucí použít "jakýchkoliv" (a na tom si stojím)forem obrany proti uvedeným škůdcům.

Snad byste nechtěla ,aby se Vás operativně ptali na váš názor?!

Buďte paní ráda,že vůbec tato služba existuje.Pro budoucí věky zapomeňte na všechny formy humanitní demokracie.(V této oblasti)

Museli bychom se dostat do vyšších pater diskusního klubu,na což zde není prostor.

Zdravím Ivan.
23. 03. 2009 | 10:45

Ivan Hochmann napsal(a):

A ještě pár vět.

Paní Claire,

Zajisté budete vědět o neuvěřitelných pokrocích v oblasti vývoje zbraňových systémů.Atomová báze je dnes už dětskou říkánkou.Taková "Meduza" už dokáže pacifikovat bez krve a smrtelných exodů.

Ano paní,lidské kroky veřejnosti neznámé a veřejností též neovlivnitelné.Není dobré chytat tygra za ocas.

Humanitní a psychologické školení se musí začít uskutečňovat v rodinách a obecných školách,jinak to nemá smysl.

Ivan.
23. 03. 2009 | 11:03

Béda napsal(a):

Pane Hochmane,

z vašeho posledního příspěvku se mi zdá, že jste zastáncem tvrdé ruky a omezené demokracie, kde kritika je cíleně kontrolována a ta nežádoucí bez ohledu na oficiální právní rámec a deklarovanou demokracii jakýmikoliv prostředky potlačována.

Jste znechucen a žádáte spravedlnost pro ty co páchají genocidu vlastního obyvatelstva. Proč ne i pro ty co páchají genocidu cizího obyvatelstva, resp. zavádějí veřejnost při páchání mezinárodních zločinů?

Co jsou to sanitární a humanitární postoje? Je to snad Kosovo, Fallůdža a Irák obecně, Afghánistán? Co se těmi "sanitárními a humanitárními" akcemi vyřešilo a jaký má být jejich cíl? Zabránila akce Kosovo snad genocidě? Šlo původně skutečně o genocidu? Jak je možné, že jeden den byly Thaci a UCK teroristy a druhý den bojovníky proti genocidě? Nedošlo tam po vítězství ke genocidě naruby? Našly se v Iráku ZHN? Proč akce neskončila poté, co ZHN nebyly ani po mnoha letech nalezeny, Husajn byl svržen a popraven, v Iráku proběhly demokratické volby? Myslíte, že vítězstvím v Afghánistánu bude v této zemi nastolena Trvalá svoboda, bude poražen mezinárodní terorismus a Al Káida, čímž bude vyloučen teroristický útok v zemích západního světa?
Co jsou to jakékoliv formy obrany? Cílené vraždy jak píše pan Hersh, unášení lidí, zbavení jakýchkoliv práv i po prokázání neviny, Guantanáma...?

Jak daleko je od jedné totality ke druhé? Ke špehování, zastrašování, vraždám na "politickou" objednávku? Co je to vlastně právní stát? Má právo být někdo v tomto státě nad zákon? Jaká a o čem by měla podle vás být demokracie? Má právo být ji účastna i levice? Je možno kritizovat politické zločince, neřkuli chyby systému?

Píšete:
"Snad byste nechtěla, aby se Vás operativně ptali na váš názor?!

Buďte paní ráda, že vůbec tato služba existuje.Pro budoucí věky zapomeňte na všechny formy humanitní demokracie.(V této oblasti)

"Není dobré chytat tygra za ocas.

Humanitní a psychologické školení se musí začít uskutečňovat v rodinách a obecných školách,jinak to nemá smysl."

Co byste navrhoval pane Hochmanne udělat s takovými pány jako pan Hersh, pan Wallerstein...? Jsou to profesionální revolucionáři a gauneři? Jsou ti, kteří vycházejí z jejich údajů a myšlenek ve svých hodnoceních oněmi revolucionáři a gaunery? Je revolucionářem a gaunerem ten, kdo se ptá po příčinách humanitárních a sanitárních akcí? Nejsou to legitimní otázky?
Je snad revolucionářem a gaunerem ten, kdo požaduje očistu od mezinárodních zločinců a zločinců obecně a požaduje respektování deklarovaných demokratických principů a právního státu "padni komu padni"?
23. 03. 2009 | 12:04

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Béda,

vy mě asi rozumět nebudete.Tedy místo diskuse položím zase pár otázek já Vám.

*V Iráku ZHN nebyly,nebo se nenašly?
*Kosovo?Belehrad?Zítra večer v ČT.o Kosovu diskutovat vůbec nehodlám.!
*Co to je za lidi na Guantanámu?
Mají tito grázlové nějaká lidská práva?
*Co to je vlastně právní stát?
*Jak dlouho chcete apelovat na právo a řád,kterýmižto faktory se zločin naprosto nehodlá řídit?
*Proč si myslíte,že největší křiklouni jsou zastánci oposiční levice a hlavně ti krajní ortodoxní,nenávistní?Ti kteří se už v historii projevili.Děkuji nechci.
* To nemá smyslu.Už jsme to tady mnohokrát diskutovali vede to pouze k hádkám.Máme prostě na právo a jeho vymahatelnost odlišné názory - Sorry.

Stává se že systém semele i nevinného.To je pak zlé.Ale povětšině jde o střet skutečného zla s protivníkem využívajícího stejných metod.V jiném případě a smyslu nemá střet vůbec význam.
Poněvadž vždycky prohrajeme.
Však se pane dočkáte,nebojte.
S levicovými názory a touto formou demokracie(abych byl přesný: s demokracií jak si ji představuje současná třebas česká veřejnost) se brzy dočkáte smutných konců.
K Vaší potěše mohu dodat,že já také!
Ivan.
23. 03. 2009 | 15:05

Clair napsal(a):

Mily pane Hochmann,
je mi lito, ze jsem Vas tak vydesila, pan Hesh je jeden z prednich, snad uplne nejlepsich investigaivnich zurnalistu, jeho vypovedi jsou obsazeny prave v jeho nove knize, ktera ma ted vyjit, tudiz tato zprava otrasla zdejsimi medii a dokonce byvaly VP byl potazovan na toto tema v nedelnim programu. Neni to tudiz zadna underground tajna zalezitost, kterou si tento pan vymyslel, aby zpusobil senzaci v jistych kruzich. Ani ja si nelibuji v nepodlozenych zdrojich, tyto zpravy probihaly na CNN a vim, ze zdroje jsou overene.
Musite si ovsem klast otazky co to to pro nas nebo vas znamana.
Z totality do totality? Abych Vam pravdu rekla nemam na to odpoved a verte mi, ze me to skutecne desi. Nase milovana Amerika, kam se to jenom posunuje, mame tady prece rodiny, deti, maji tady jeste budoucnost? Budou zit jeste ve svobodne zemi s pevnymi zaklady a pravy, ktere doposud tato zeme predstavovala? Jak to, ze nejsme informovani? Probudime se jednoho dne a bude tady dalsi...ismus? Co kdyz to nebude ten spravny ...ismus. Co kdyz to bude neco, co uz zname, nebo cim jsme uz dokonce prosli? Verte mi, ze je mi z toho velmi smutno, tento strach obchazi vsechny lidi. Kladou si ty same legitimni otazky jako ja. Ze se me nikdo na nic neptal je sice pravda, ale pokud bychom se drzeli ustavy, tak se mel ptat a nejen me. Mame tady prece zakonodarce, jak to, ze toto probiha bez jejich vedomi?

Jinak Vas ovsem mohu ujistit, ze se nepodilime na zadnych subvertivnich akcich proti nikomu, nejsme zapojeni v zadnych organizacich, krome charitativnich, kde pomahame, nase deti i my milujeme Ameriku stejne jako Evropu a Ceskou republiku. Mohou se Vam zdat moje postoje levicove, protoze jsem pomahala pri volebni kampani Obamovi, ale ja jsem ve zdravem stredu, nakonec i Obama je ve stredu. Kdyby se byl nasel kvalitni republikansky kandidat, ktery by mel vizi tento narod obrodit a posunout do 21. stoleti, verte, ze bych podporovala jeho kampan. Toto vsechno co se kolem nas deje ovsem Obama zdedil, takze ta transformace, ktera prave probiha bude vyzadovat skveleho analytika, pragmatika i chladny pristup. Na to vsechno Obama ma a musime verit a doufat, ze se vsechno v dobre obrati a Amerika se vrati ke svym puvodnim hodnotam.

Mozna, ze mate pravdu, ze jsou tyto akce na miste, ja o tom tak docela presvedcena nejsem, vzdyt tuto funkci snad ma plnit CIA, tak mi to pochopitelne vrta hlavou, tot vse.

Zdravim Clair
23. 03. 2009 | 16:16

Béda napsal(a):

Pane Hochmanne,

Na rozdíl od vás , já se vám na vaše otázky podle svého vědomí pokusím odpovědět:

- jistěže v určitou dobu v Iráku ZHN byly, vždyť mu je Západ sám dodal. Dokonce se ani nijak nepohoršoval, když je Irák masově proti Íráncům použil. Nakonec, Saddám nebyl odsouzen za to, že s použitím chemických zbraní zabil pár set tisíc Íránců ale pár tisíc Kurdů.
To ovšem neligitimizuje napadení Iráku, který byl údajně tikající časovanou ZHN bombou, která měla napadnout západní svět. Nic takového se nepotvrdilo. Saddám i jeho režim padnul, ZHN deklarovány v OSN jako důvod k válce se nenašly, v Iráku proběhly demokratické volby a USA se irácké vládě vnutily k dalšímu vojenskému pobytu. V logice věci naplněním všech cílů měly zvednout kotvy a vrátit se domů. Vývoz a vnucení demokracie a západního způsobu života ani přítomnost u kohoutků ropných terminálů v oficiálních důvodech války nefigurovaly.
- já svůj názor na kosovský PRECEDENT řekl, vy ne. Výsledek této operace je tristní. Destabilizovala mezinárodní právní systém, vypudila z Kosova nealbánce, původní teroristé, obchodníci narkotiky a spojenci Al Káidy získali proti dosavadním mezinárodním zvyklostem za pomoci násilného odebrání častí úzmí suverenního státu svůj vlastní narkoteroristický islámský stát. Velice zajímavý přístup. A zaděláno na podobné průšvihy v blízkém okolí (srbské menšiny na územích bývalé Jugoslávie) i ve vzdálenějším okolí - Abcházie, J. Osetie, Podněstří, Kurdové, Baskové, Palestinci, Maďaři ... tedy bylo!
- Zajatci na "kubánské" Guantanámo byli unešeni z různých států světa. Mnozí byli doslova a do písmene koupeni. Ať již to jsou anebo nejsou teroristé, nebyli po intenzivních výsleších, vymývání mozků a ponižování odsouzeni před řádným soudem a ti nevinni odškodněni a repatriováni těmi co je unesli. A to je to hrozné. Místo toho se stali celosvětovými vyděděnci bez budoucnosti - i ti nevinni!
- právní stát dle mého je stát kde před zákonem jsou si VŠICHNI rovni. Zločin je potřeba ODSOUDIT v transparentním (nenadržujícím) procesu podle stejného metru padni komu padni.
- Co jsou to křiklouni? Je křikloun ten co upozorňuje na pochybení, porušování práva, obecných národních i nadnárodních norem? To mají všichni držet hubu a krok a jenom se dívat na to, co že se to vlastně v tom světě proti veškerým psaným a nepsaným morálním pravidlům děje? To již tady jednou bylo! Děkuji, nechci! Já rovněž tak jako paní Clair nejsem nikde organizován, s nijakou politickou skupinou neudržuji žádné osobní kontakty. Pouze čtu, vyhodnocuju a píši do diskuse. Nevyzývám k žádné revoluci, nepodněcuji k vraždění, naopak radím vyvarovat se takových akcí, ale radím ostražitě sledovat a kriticky vyhodnocovat to co nám je předkládáno. Nechci skončit v občanské válce ani v totálně zdevastovaném státu, ani v další totalitě. Chci aby morální pravidla platila. Aby demokracie byla demokracií a zločinci skončili před soudem. Aby systém fungoval tak, aby i budoucí generace měli stejné možnosti a příležitosti k životu jako naše generace.
23. 03. 2009 | 17:03

Clair napsal(a):

Pane Vlk,

no tak byla AIG tesne pred kolapsem, no a co? Si jenom vemte kolik se tam nalilo bilionu a jeste to nic nevyresilo a nevyresi, bude potreba dalsi balicky. Nikdo nevi ovsem kolik. Navic by to vyresilo neplaceni bonusu v castce $215 milionu automaticky. Tyto CDS si vymyslelo par financnich podvodniku, bez souhlasu regulatoru a spravneho zastreseni a osetreni zakony. Vite jak to ma fungovat? Videla jsem to v Canade. Kazdy kdo prodava financni produkty jakehokoliv druhu je radne registrovan, musi mit platnou licenci tyto produkty prodavat, jejiz soucasti jsou take eticke zakony a parametry, presne definovana a nastavena pravidla s dvou milionovou pojistkou (liability insurance), ktere zamezuji predevsim skrupuloznim podvodnikum prodavat produkty, o kterych sami vi, ze mohou zpusobit financni ujmu svym klientum. Vsechny karty musi jit v pripadnem prodeji na stul, ukazat jasne jake byly vysledky techto produktu v minulosti a co lze s prihlednutim na nynejsi financni krizi ocekavat. Je to predevsim o ochrane zakaznika. Jestlize zakaznik dokaze, ze byl vedome podveden, makler, banker a kdokoliv tyto produkty prodava s timto vedomim a sveho zakaznika radne neinformuje, ztrati licenci a dale nemuze v tomto oboru pokracovat. Navic je souzen, musi nahradit ztraty a ma kriminalni rejstrik na dosmrti. Nic takoveho ovsem v Americe neexistuje, a o tom to je.

posilam Vam nejnovejsi clanek z New York Times od nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana: Paul Krugman: Geithner Has Persuaded Obama To Recycle Bush's "Cash For Trash" Plan
Z clanku je nadmiru jasne, ze pan Krugman zasadne nesouhlasi s dalsim trilionem, ktere se naliji do toxickych hypotek z penez danovych poplatniku, jenomze p. Krugman je pouze nositel Nobelovy ceny, s kterym se nikdo nebavi, zatim co pan Geithner je Secretary of Treasury, ktery tento tah provadi. Zalozene na premise, ze kdyz se ty toxicke hypoteky prodaji hodne pod cenou, nebot momentalne nemaji zadnou hodnotu, s odstupem casu by pry hodnotu mit mohly, zvlaste kdyz je novi investori, kteri uz banky vytunelovali, jako CEO, ktery byl v cele Countrywide, s jejich velkym kapitalem odkoupi za velmi nizkou cenu, budou pokracovat ted v druhem kole tunelu s tim, kdyz ten tunel nebude dostatecne prosperujici, naleje tam pan Geithner jeste jeden trilion, aby hosi neprodelali. Nepsala jsem uz drive, ze je to docela tristni, kdyz se tunel prebiji tunelem, ted uz nam nezbyva, nez pouze cekat na vysledky.

http://www.nytimes.com/2009...
23. 03. 2009 | 18:36

Clair napsal(a):

Pane Beda,

dekuji, ze jste to vsechno doplnil, obsahl jste vsechno co jsem ja zanedbala, nebo nestacila. Lepe to ani napsat nelze.

Zdravim Clair
23. 03. 2009 | 18:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair i pane Beda,

Všichni bychom chtěli žít v demokracii.Tento způsob života však předpokládá splnění jistých kriterií a navození potřebného klimatu.
Stejně jak nelze v Iráku ,či Afghanistánu(a kdekoliv jinde v islámském světě)dosáhnout těchto klíčových faktorů pro zavedení demokratického prostředí tak nemůže fungovat už zčásti zavedené demoklišé ve státech východní a střední Evropy,které se donedávna potýkaly s komunistickým debilismem.

Je mě líto ale zkušenosti posledních let hovoří též o devalvaci demokratického prstředí v kdysi pevné hráz a naději pro celý svět v - USA.

Příčin je povícero.Expanse barevných komunit,hispanisace jihu,rozežranost(s prominutím výrazu)bílého elementu,nekontrolovatelný a děsivý rozvoj násilí podporovaný všemi stranami i když z různorodých příčin a cílů(vesměs kriminálních z hlediska čistého práva i logických pravidel).

Uvědomme si, že se tomuto vývoji nedá zabránit demokratickými pravidly platnými v civilisovaných krajích.Můžete volat po postihu JSOC ale bez valného úspěchu.

Amerika má jedinou šanci.Rychle do isolace.Pokud společenský úpadek z výše popsaných faktů nedosáhl nadkritického,nezvratného maxima,má ještě šanci.

My Evropané už NE!

V roce 2030bude na světě 8.3miliardy lidí.Kontinentální migrace z důvodu nedostatku čehokoliv,hlavně vody bude jen příčinou k eskalaci teroristických organisací všeho druhu.Hlavně islámských.

Takže vážení zapomeňte na DEMOKRACII.

Tahle vážená dáma předpokládá naprostý,bezvýhradný a všestranný souhlas s jejími demokratickými názory a pravidly.

Většina barevných a náboženských fanatiků se pokusí o hegemonii demokracie -nedemokracie.S jakým výsledkem - to si netroufám předpovídat.Můžete mě ale věřit,že vaše argumenty vyžadující a předpokládající skceptaci právních norem a zvyklostí našeho světa NEBUDOU RESPEKTOVÁNY.
Pokud budou výhrady,že neargumentuji,budou oprávněné.Nebudu zde tahat speciálně nabarvené králíky z kloubouku.Všechna tvrzení o zpupnosti američanů vůči ostatnímu světu mají jednoho jmenovatele.Všechny argumenty o právech menšin jsou oprávněně negovány vůlí většiny.Nehrajme si na bohy.Naše vědomosti nejsou natolik fundované aby mohly rozhodovat o koloběhu světa.
Každý by chtěl rozhodovat o tom co je správné a semo tamo se tím dostává do role všeobecného škůdce.Znáte to....o cestě dlážděné dobrými úmysly.

To jsou ta vyšší patra,která je třeba respektovat.Neb možná naděláme více škody než užitku.

Ivan.
23. 03. 2009 | 21:20

kondicionál napsal(a):

moc pěkně se o té zodpovědnosti vůči akcionářům/voličům čte, dokonce ani návod jak "z kola ven" nechybí .... až na ten zatracenej kondicionál několika závěrečných vět!
Zodpovednost je buď bezpodmínečná, anebo není žádná...
24. 03. 2009 | 13:43

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

budte tak laskav a vysvetlete mi co to znamena slovo cimprlich, nikdy jsem s tim slovem neprisla do styku.
Pisete:Nebuďte až zas tak cimprdlich!
Vite co by rekl jeden muj velmi oblibeny herec Vlasta Burian? Tak za prve - nevim co to slovo znamena a za druhe me to strasne urazi.Uz ani nevim v kterem to bylo filmu, ale moc se mi to libilo.
Preji Vam krasny den.
Zdravi Clair
24. 03. 2009 | 15:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Dobrý den paní Claire,

Předem zodpovím Vaši otázku.Slovo "cimprdlich",přesně tak jak ho používala moje babička znamenalo něco jako"být předpojatý,upjatý,nemístně urážlivý,vztahovačný".Možná by se našlo ještě mnoho slov významově použitelných.Vzpomínám si ,že jsme jako děti sobě navzájem říkali:"Nebuď Labuť!"Mělo to znamenat přátelské ,familierní oslovení osoby nám blízké a možná též omluva za příkré ohodnocení její vizáže v osobním kontaktu.
Což v našem případě paní Clair nehrozí.
Cimprdlich možná používali generace mých německých předků úplně v jiných souvislostech a já bych byl bit za komolení slova
"Zimperliche",což v překladu znamená slovesný výraz pro "upejpavý" ,či "choulostivý".
Každopádně se těď musí editor náramně bavit,poněvadž neví co by mohl smazat.Spousta lidí vůbec nezná krásu staročeskoněmeckého výraziva.Pokud bychom přidali ještě židovský naturel a brněnský "hantec",to byste paní kókala.Jenže židy jsme nechali spálit v koncentrácích,němce vyhnali,nebo odsunuli(jak libo),čechy zapomněli býti,a ten hantec mě připadá spíše jako tyrolské jódlování.
Takže toliko CIMPRDLICH !

A teď ještě ku včerejšku.Máte pravdu není to ode mne na debatu.Mohu jen dodat:
Žít na zemi pouze s lidmi Vašeho
vzdělání,vyznání ,chování,- nebylo by třeba výše uvedených slov.
To by se nám paní Clair žilo.Problémy bychom si museli vymýšlet,abychom je posléze mohli s pompou řešit.

Bohužel žijeme také těmi druhými a dokonce třetími,či čtvrtými.O pátých už ani nelze hovořit .Cvakají mě při tom pomyšlení zuby.Strachem i zlostí.

Nechte paní Claire struktury starající se o naši bezpečnost dělat jejich práci a moc se do nich nemontujme.Hovořila jste o My Lai.To není zrovna vhodný příběh.Je to příliš jednostranné a účelové.Také všechny ostatní příčiny a následky můžeme osobně hodnotit až s odstupem doby a to ještě s velkou dávkou shovívavosti a tolerance, k lidem "tehdy" osobně zainteresovaným.Zrovna včera jsem se díval na dokument o Vietnamské misi generála Westmorelanda.O Generálu Giapovi a okolnostech Khe Sanh.Bylo to pro mne tak šokující,že jsem si ráno vyhledal netové stránky popisující tyhle hrůzy a doteď mě z toho bolí hlava.

Ano Amerika byla vždy zastáncem svobodných a čestných rozhodnutí.Jenže,co je ceněno v našem anglosaském civilisačním prostoru,nemusí a také není použitelné v jiných částech světa.A to by si měla Amerika uvědomit."Neházet perly sviním".
Oni perly neocení a mám ten dojem že se ani sviněmi necítí býti.

Takže pohledů na věc je velice mnoho a každá nuance mění náhled.
Proto si myslím,že kategorické odsudky státního departmentu ,bezpečnostních složek státu,včetně tajných misí a jejich následků bychom měli nechat v tichosti.
A důvěřovat a být loyajální k námi zvoleným orgánům.
Podívejte se co se děje v současné České republice.

Není Vám v Americe hanba i za nás?

Ivan.
24. 03. 2009 | 18:19

Clair napsal(a):

Zdravim srdecne pane Hochmann,

a soucasne dekuji za obohaceni meho slovniku, no jiste, mohlo me to napadnout, ze to je puvodem z nemeckeho slova, jenomze ja uz jsem na nemcinu nesahla vice nez 40 let a tak se mi tyto veci ted tak dobre nevybavuji. A to jsem si jeste pred odjezdem na tento kontinent udelala narychlo statnici z nemciny.
Ale, casy se meni, a ted si vemte, ze nas v zivote nenapadlo, ze by se nekdo z nasi rodiny vracel zpatky do Evropy, protoze tady je naprosto vsechno. Vite moc dobre o cem je rec, krasna zeme, vynikajici lide a uzasne moznosti, deti maji budoucnost.
Nakonec kazdy kdo sem prijde uvazuje podobne jako my. Jenomze dnes uz je zase vsechno jinak, nebot jsme se prave nedavno
rozloucili s nasim nejmladsim synem hned po promoci na electro engineering,odesel za svoji laskou do Nemecka, nasel si praci, naucil se bleskove nemecky a ted se mu libi vsecho v Evrope a na navrat ani pomysleni.
Druhy syn se usadil v Cesku, to uz vite take, na Cechy a Ceskou zem neda dopustit a ted uz mu zbyva posledni statnice na medicine, kdyz se pry dostane na Harvard vrati se a rad. Takze alespon tato nadeje je tady.
A ted ja nakonec musim oprasovat opet nemcinu, i kdyz pritelkyne meho syna vyborne mluvi anglicky, zacinam se pripravovat na to, ze tam take pojedeme za nimi na navstevu. Si pripadam, ze jsem obesla celou zemekouli, abych se vratila zpatky k puvodnim hodnotam.

Bavite se o krase reci na Morave, hantyrce a take zidovskem naturelu, to ale prece vsechno patri ke vsem tem krasam,ktere clovek jenom muze obdivovat a mit poteseni z teto pestrosti. Vzdyt zejmena na Morave je neustale tolik prekrasnych zvyku a oslav, to ani kdyz jsem tam zila nebylo tak mohutne jak je tomu dnes. A jenom ta vsechna vinobrani, kostovani slivovice, ja si to nachazim jenom na online, o techto vecech jsme nemeli ani poneti.

Pan Hersh delal nejakou investigativni praci ohledne My Lai, kdesi ve Vietnamu, vubec nevim o cem je rec, musela bych se podivat, ale ted kdyz jste mi to uz vlastne prozradil, nemam zajem. Ja se odmitam divat na vrazdy, valecne filmy plne krve a masakrovani at se jedna o kohokoliv, vim, ze bych z toho byla nejmene tyden vyrazena z provozu. Na to me nikdo nedostane, take tyto valecne filmy v televizi okamzite vypinam.

Ja si myslim, ze i kdyz ted v celem svete jsou vselijake nepokoje, Amerika se opet postavi na nohy a pujde dopredu, tentokrate posilena a vylecena. Musime mit holt trpelivost, pestovat si viru a doufat, ze vsechno se v dobre obrati.
A v Cesku dnes padla vlada, to znamena co? Ze ultimatni ridici organ je pan president Vaclav Klaus. To se Cechum nelibi? Tento president bude ted v cele Evropske unie? Zajimave. Ale, vzdyt je to jenom na pul roku, postavite novou vladu, lepsi a transparentnejsi.

Preji Vam krasny den do Prahy.

Zdravi Clair
24. 03. 2009 | 21:33

Heuristik napsal(a):

Vážená pani Hana Brixi,

musím uznať, že napriek Vašej funkcii vo Svetovej banke, pôsobíte tu na blogu ako dôveryhodná, uvedomelá a citlivá osoba so zmyslom pre morálku a pravdu, a preto sú mi Vaše články sympatické. Píšete pomerne otvorene o istých chúlostivých otázkach, ktorých rozoberanie je pre mocných tohto sveta krajne nepohodlné. Avšak nemôžem sa zbaviť dojmu, že ste mnoho klúčových vecí zamlčala. Neverím, že vo Vašej pozícii by ste si tieto skutočnosti neuvedomovala. Takže skôr si myslím, že chcete ľudí ušetriť od paniky, ktorú by mohlo vyvolať úplne otvorené a konkrétne pomenovanie príčin a podstaty tejto hospodárskej krízy. Ak by si to totiž široká verejnosť uvedomila, bol by to potenciálne smrtiaci úder mimo iného i pre Svetovú banku, čo by ohrozilo i Vašu prácu pre WTO či detský fond OSN, nech je Vaša práca sebeviac šľachetná a srdečná.

Čo sa týka tých skutočností, ktoré mám na mysli... hovorím predovšetkým o podstate US doláru, o jeho emisiach a krytí, o pravej podstate FEDu, o tom ako s pomocou tohto kúzelného podvodu je vykorisťovaný celý svet, a bankárska elita z toho neskutočným spôsobom ťaží, čo jej následne dáva moc manipulovať s vládou (nielen v USA) a písať dejiny posledných dekád tak, aby z toho oni samy mali čo najväčší prospech a pritom zostali svetovou verejnosťou nepozorovaní... Nemožno vynechať ani úlohu, ktorú v tom zohrala Svetová banka... Nechcete nám o tom povedať niečo viac? Vo Vašej pozícii ste nádejov pre tých, ktorí hľadajú pravdu a skutočné príčiny globálnych problémov. Alebo toho viete až príliš, a akékoľvek prekročenie hranice stanovenej "lobistami" je priamim ohozením Vašej kariéry, či dokonca Vašej rodiny? Vôbec by som sa nedivil, ak by ste mali "nôž na krku" za účelom, aby Vaše články nevybočovali z istej umelo vytýčenej priehradky, teda aby Vašou výpoveďou o jednej časti pravdy (a jej zdôrazňovaním) sa zabudlo na pátranie po zvyšku celého príbehu, ktorý takto zostáva deravý... Lenže skutočná kauzalita svetových udalostí nie je deravá - otázka je len, či ju dokážeme spoznať a pomenovať - a to vidím ako jedinú cestu k lepšej budúcnosti pre ľudstvo (inými slovami, spoznať svoju históriu a poučiť sa z nej)... Všetky ostatné scenáre budú mať pre ľudstvo i celú planétu katastrofálne následky (či už ostanú pri moci dnešní finační a mediálni magnáti, alebo ich nahradia iné hyeny v klamavých maskách revolucionárov a spasiteľov)...

Ak je pravdou to o tom "noži na krku" (obrazne povedané), síce túto skutočnosť si pochopiteľne necháte pre seba, tak samozrejme očakávam, že ma pošlete za môj príspevok zrejme do blázinca ("aby se neřeklo")... Ak sa to však stane, pre tých inteligentnejších to bude skôr potvrdením mojich slov.

Veľmi rád by som sa s Vami pozhováral otvorenejšie, ale nechcel by som tým ohroziť Vašu bezpečnosť. Navyše, keď ani Vy sama nemôžete vedieť, či niesom agent povokatér, ktorý má otestovať Vašu loajalitu k mocipánom... Za každú Vašu reakciu budem však vďačný :)
26. 03. 2009 | 15:13

Heuristik napsal(a):

Béda, Clair, VK-Can:

Vďaka za Vašu podnetnú diskusiu, som príjemne prekvapený mierou zdravia a korektnosti Vašich úvah a postojov. Dúfam že ľudia ako Vy budú vo všeobecnosti čoraz viac diskutovať o podstate globálnych problémov a kiticky ich analyzovať. Jediné doporučenie, čo by som pre Vás mal, je čo najviac študovať históriu, predovšetkým históriu fenoménu moci a vývoja jej mechanizmov, jednak v ich jednotlivých dobových konkétnostiach, ale predovšetkým v ich univerzálne platných abstraktných rovinách. Takto môžete doplniť svoj obrázok o tragickej situácii dnešného sveta v jeho úplnosti. Totiž, zatiaľ čo bežní ľudia tisícročia "prespali" vo svojich každodenných radostiach a starostiach, tak elita spoločnosti pracovala na čoraz modernejších a efektívnejších mechanizmoch posilňovania a udržiavania svojej moci... a dnes (i s pomocou boomu masmédii a informačných technológii) to v "západnom" svete dospelo skutočne ďaleko... dokonca do takej formy, že bežní ľudia si vôbec niesú vedomí toho, ako sú ovládaní, ani len nepoznajú svojich skutočných vládcov (tým to tak vyhovuje), a veria v existenciu demokracie, vo svoje deklarované práva a slobody. Veľa šťastia...

Ivan Hochmann:

Pán Hochmann, pardon za moje slová (pravda občas bolí), ale Vy buď žijete úplne mimo realitu, alebo ste dobre maskovaný nepriateľ demokracie, v skutočnosti zástanca oligarchie, aristokracie, či inej formy elitárskej samovlády. Budem však predpokladať, že platí prvá možnosť - teda že ste rádovou zmanipulovanou obeťou tohto systému, ktorá je z vôle vládcov účelovo odtrhnutá od reality. Pretože to je najlepšia cesta, ako niekoho ovládnuť - dať mu falošné informácie o realite, a následne ho nechať samého na základe týchto falošných informácii reagovať. Potom si obeť myslí, že sa rozhoduje slobodne, pričom jeho reakcie a rozhodovaie sú už vopred predvídateľné a očakávané.
Uvedomte si prosím jedno - po celú históriu bolo násilie zámienkou na posilňovanie moci. Vládcovia potrebovali nepriateľov, aby mohli s nimi strašiť svojich poddaných, zjednotiť ich proti nepriateľom (zároveň zjednotiť pod svojou vládou)... keď nepriateľa nebolo, a chceli viac vykoisťovať svoj ľud, museli zinscenovať divadielko s nepriateľom imaginárnym. I v dnešnom svete nádherne fungujú tieto princípy, stačí populárnym spôsobom rozdúchavať umelú nenávisť a strach medzi ľuďmi, a tak si zaistiť podporu pre vojnové ťaženie... Mocní vládcovia nemajú záujem na mieri, nepriateľov potrebujú pre svoju existenciu a expanziu ako soľ... A ich expanzia je v podstate cestou, ako si zaistiť nových a nových nepriateľov v radách bežných ľudí na "druhej strane barikády", z ktorých sa v zúfalstve stávajú tzv. "teroristi"... A tak bude islamský fundamentalizmus a každý ďalší fanatizmus len kvitnúť - násilie plodí násilie!!!... A to ani nehovorím o tom, aký je zbrojársky priemysel, pôžičky a investície do vojnou zdevastovaných krajín sladký biznis... Keď sa ľudia ako Vy budú naďalej nechávať opantávať rečami o nutnosti boja proti nepriateľom (vonkajším či vnútorným), pričom skutočnými (ale skrytými) nepriateľmi ľudí, mieru a demokracie sú ich vlastní vládcovia, tak TOTO SA NIKDY NESKONČÍ!!!

Preboha, kedy sa už ľudia poučia z histórie, súčasnosti a zamyslia sa nad budúcosťou???!!!
26. 03. 2009 | 16:03

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Heuristik.

Jsem rad, ze souhlasite se zpusobem a hlavne naplni nasi debaty.
Je zde mnoho jinych, velice schopnych debateru, kteri stoji za precteni i uvahu.

Myslim, ze to je to, co musime vsichni delat - byt ucastni, v mezich svych moznosti, v politickem deni.

Jinak k Vasemu dodatku ke studovani historie.
Studovani historie nam dava, podle meho nazoru, vychozi a nekdy urcite referencni body.
Skutecnou situaci je vzdy treba hodnotit individualne.
Historie se opakuje ve svych principech, nikoliv aplikaci.
Ta aplikace je to, co nas musi zajimat.
Sam jste napsal zajimavou uvahu.
26. 03. 2009 | 19:35

hanabrixi napsal(a):

Heuristik -

Pohled do dějin dynamiky (evoluce?) rozdělení "moci" si jistě zaslouží pozornost. Myslím, že literatury a nových vhledů na toto téma v blízké budoucnosti dost přibude. Ideologický dopad asi nelze vyloučit.
27. 03. 2009 | 15:27

roman napsal(a):

Hana Brixi for president !!! Ale nejdřív na deset let jako premiérka !!!!
28. 03. 2009 | 07:22

nemo napsal(a):

Ještě jsem si přečetl další příspěvky,třeba i vlk má asi pravdu.Co nám z toho však vychází?? Nové zákony - to je na léta. Pinocheta na NĚ !!! Za toho byl v Chile po ekonomické stránce prý pořádek. Tam ani nešlo o bonusy - rovnou o kejhák ,tam by si nikdo nedovolil vyplatit si prémie v krachující firmě. Jenže to snad taky nechceme. Pár populistů v Evropě a.. můžem začít zase zbrojit.
28. 03. 2009 | 09:27

evropan napsal(a):

tak tak, pane romane, kez by politicke realie umoznily vzestup fundovanych a moralnich osob do cela, v CR i jinde

kez by takovemu trendu take napomohla media

zatim je politika stejne tak jako velke finance ci byznys, tak jako po vetsinu casu v dejinach, jen pro ostre hochy, co se s hrosi kuzi vali pres mrtvoly hlavne k vlastnimu zisku

proto to tak vypada, a proto system zodpovednosti nastolen v dohledne dobe nebude

svet potrebuje mnohem vice osobnosti jako pani brixi, aby se vytvoril system zodpovedne demokracie a zodpovdneho kapitalismu
28. 03. 2009 | 12:09

Mara napsal(a):

to Beda, pani Clair
Dekuji za vyborne prispevky, jen chci mimochodem vyjadrit obdiv nad Vasi trpelivosti s panem Hochmannem, znam ho ze dvou blogu o Gaze (p.Horejsiho a p.Zlatusky)...
28. 03. 2009 | 22:45

Mara napsal(a):

to Heuristik
Podakovanie aj Vam
28. 03. 2009 | 22:48

Ivan Hochmann napsal(a):

Jen si notujte dobráčci.

Umíte jen lidsky kecat.O věcech,které nejste schopni vůbec ovlivnit.
Už jste zapomněli jak jste drželi hubu za komunistů?
Už jste zapomněli jak jste se učili třídní nenávisti a marxismu leninismu?
Všechno to z vás teď i po letech táhne jako alkoholový puch z opilcovy držky.Je mě z vás nanic.

Pletete si pojmy,užíváte naprosto rozporuplných,nelogických argumentů.Nejdůležitější je pro vás potvrdit si svoji patřičnost k oné zelenorudé sběři,která co svět stojí jen vyvolává nenávist,sváry,závist a revoluční nálady.(jen se dříve jinak profilovala).

Deklamujete ty svoje mírumilovné eseje vycházejíce z mylných představ i mylných závěrů.Pochybuji o vašich schopnostech činit logické závěry,když vidím jak jste až existenčně zatíženi.

Maru a spol zajisté také znám z několika blogů.Heuristik tady ještě chyběl.

Na diskuzi s vámi vážení nemám.A z vašich pouček,mentorských rad a z hodnocení mých vědomostí a duševního zdraví,je mě na zvracení.
S takovými chytráky jsem už skončil.
Zeptejte se pana Stejskala,potvrdí vám,že jsem resignoval na styl diskuzí takových rozumbradů jako jste vy zde výše uvedení.

Ivan.
29. 03. 2009 | 03:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Abych to jen tak laxně neodbyl,

přidám pár postřehů k páně Heuristikově proslovu o jakýchsi "vědeckých" tezích o příčinách terorismu,válek.O nutnosti posilování míru a pod.

Jde vlastně pouze a jen o interpretaci "pravdy" na základě posouzení faktů i historických.
Tak a odtud budeme vycházet.A vezmeme to zkrátka.Máme 10-ti leté "výročí humanitárního bombardování".

Když jsem před 11.lety prohlásil,že nebude na balkáně klid,dokud nedostane komunistický Miloševičův režim pořádně po držce.Nejlépe vybombardováním Bělehradu,aby také poznali jakým svinstvem oblažují ostatních 6 "spřátelených národů".Podporovaní Ruskem,zpupnými bolševickýni teoriemi,vlastnictví jugoslávských ozbrojených sil a nacionálním velkosrbským balastem byli příčinou všech balkánských konfliktů.A nebyli to žádní lidumilové slovanští a pravoslavní věřící.Řezali uši,znásilňonali ženy a vraždili stajně odporným způsobem jako všichni účastníci balkánského excesu.Včetně hňupského řešení(neřešení) etnické situace Kosova.Jejich zapříčiněním se stal Balkán granátem v řiti Evropy,jak zde vtipně poznamenal bigjirka.To vše pár kilometrů od našich hranic! Na základě vyhodnocení těchto vlivů a skutků se rozhodly evropské státy pod velením NATO k zákroku.
Tečka a šmytec!

O čem chcete diskutovat?Nebo si myslíte,že jste chytřejší než všichni lidé odpovědní za stav lidské společnosti?Jste opravdu chytřejší než velení NATO,vedení EU,president Havel a všichni,kteří tuto situaci museli operativně a rychle řešit?
Slovani!
Na druhé straně stojí lidé ,kteří "hodnotili" fakta jinak.Dostal jsem se do sporů na těchto stránkách s lidmi,kterých si vážím pro jejich inteligenci a znalosti(Vlk,Pepa Řepa a jiní).

Jak je možné,že jsou tak rozdílné závěry z dané a jasně vyprofilované situace.Kde je logika věcí?
Nenapadlo vás,že vy sami jste obětmi manipulace Dientsbierů,Putinů,Bushů a spol?
Že za vaše okamžité názory jest odpovědna vaše vlastní orientace,závislost,zatížení imaginacemi a vlastní přání?

A tak lze kalkulovat a hodnotit všechny současné,minulé i budoucí spory. Náboženské,etnické, politické.
Takto lze klasifikovat záležitosti Blízkého východu,asijské peripetie,africké hrůzy i americké kontinentální zhovadilosti.

Buďte rádi,že nemusíte osobně rozhodovat,že za vás rozhodují lidé,kterým jste dali mandát a pořád neremcejte.
Doporučil bych vám,abyste se spíše snažili nebýt na nesprávném místě v nesprávném čase.

A hlavně neomlouvat gaunery,zloděje,vrahy byť by vám byli sebeblízcí.Tito lidé nejsou nevinnou anomálií,zoufalým produktem doby,(jak píše Heuristik).Jsou to nevychovaní, nemorální asociálové.Lidské zrůdy a je jedno,který tribunál je nakonec odsoudí,případně odstraní jako škodnou.

Zůstat nad věcí,a naučit se posuzovat fakta ve všeobecných rozměrech i dimenzích.

Zdravím Ivan.
29. 03. 2009 | 11:22

Mara napsal(a):

Ivane,

jen za sebe bych chtela dodat,

a)o drzeni huby za komunistu - mluvte treba za sebe a nikoliv za ostatni.

b) jsou mezi nami taci, kteri maji pocit ze veci se do jiste miry ovlivnit daji a ze je to v podstate nasi povinnosti se o to snazit.

c)"A hlavně neomlouvat gaunery,zloděje,vrahy byť by vám byli sebeblízcí........"
???
SKutecne doporucuji, aby jste se vlastni radou zacal konecne ridit.
29. 03. 2009 | 14:28

Béda napsal(a):

Ivan Hochmann: (část l)

"K 10. výročí bombardování Jugoslávie vzdušnými silami NATO uvedla ČT 24 zajímavé komentáře bývalého ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera (1) a balkanologa Václava Štěpánka.

„Během komunistické éry se doutnající etnické spory a skrytý nacionalismus neřešily, ba přímo byly státním aparátem potlačované. Neléčily se bolavé rány z 2. světové války (například genocida Srbů uskutečněná chorvatskými fašisty, která připravila přes 700.000 osob o život – pozn. autora). Nacionalismus nabíral tedy na intenzitě,“ uvedl ve výše zmíněné relaci balkanolog Václav Štěpánek, který dnes působí Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Podle něj již v první polovině 80.let existovaly v etnicky homogenním Slovinsku snahy osamostatnit se od Jugoslávie. Slovinsko jako první opustilo jugoslávskou federaci. „Další zemí, jež opustila federaci byla Makedonie, kde žili Makedonci a Albánci,“ pokračuje Štěpánek. „Zde ale neexistovaly nevyřízené účty jako v Srbsku a Chorvatsku, a proto separace Makedonie proběhla bezbolestně. Na úsvitu celé balkánské tragédie stáli tři její strůjci – Slobodan Miloševič, Fraňo Tudjman a Alia Izetbegovič – předáci Srbska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Nedávno o těchto politicích vyšla publikace pod názvem Strůjci zla,“ konstatoval Štěpánek.
Publicista a sociolog Karel Dolejší k tématu nedávno uvedl, že „z nejbohatší části bývalé Jugoslávie, ze Slovinska, se jugoslávská armáda stáhla po několika dnech přestřelek. Na druhou stranu ale zasáhla proti Chorvatsku a v Bosně, kde žily nebo dosud žijí významné srbské menšiny. Tento cíl neměl nikdy co dělat s komunismem nebo nacismem – byla to prostě „běžná“ občanská válka. Pokud chtěl Západ něčemu podobnému zabránit, mohl si hned na počátku snadno spočítat, k čemu povede diplomatické povzbuzování kupříkladu nacionalistických Chorvatů v situaci, kdy na jejich území žije cca půl miliónu Srbů a Srbsko ovládá jugoslávskou federální armádu. (5)“
Od samého počátku boje o Jugoslávii po pád komunistického režimu v roce 1990 byla zejména Německem a Spojenými státy podkopávána integrita země a podporováno rozdělení. Skutečnost, že jugoslávská federace držela etnické rozepře na uzdě byla Západem soustavně sabotována a ignorovány možné následky. Svobodné volby se konaly v listopadu 1990. Vláda Spojených států a otec balkánské privatizace George Soros měli eminentní zájem na tom, aby byla bývalá federace rozdělena na etnické státy, které by tak byly snáze podmaněné západními investory a připravené na implementaci neoliberálních reforem. (6)
30. 03. 2009 | 09:53

Béda napsal(a):

Ivan Hochmann: (část 2)

"Vedle důvěrně známých srbských zločinů, jimiž nás média nebo „nevládní“ organizace (kupř. Člověk v tísni) vydatně zásobovala, je třeba rovněž si osvěžit paměť připomenutím si zločinů nedotknutelných obětí, tj. Chorvatů a bosenských muslimů.
Bosenský historik a publicista Nebojsa Malič píše o Operaci bouře: „Po dobu více než tří let od vyhlášení samostatnosti Chorvatska v roce 1991 se Tudjmanova vláda horečnatě připravovala na válku. Ačkoliv od roku 1991 požívala politické i vojenské podpory od Rakouska a Německa, posléze se stal jejím nejsilnějším spojencem Washington. … Srbská populace v chorvatské Krajina čítala 400.000 osob před tím, než třídenní chorvatská ofenziva v srpnu 1995 vypudila cca 220.000 z nich. Necelé dva tisíce lidí byly buďto zabity nebo prohlášeny za nezvěstné, z čehož bylo 1.200 civilistů – 523 žen a 12 dětí. Přes 73% srbských domů v Krajině zničily chorvatské jednotky a tanky.“(7) Během srebrenického masakru, který se uskutečnil několik týdnů předtím, nebyla zavražděna žádná žena ani dítě.
BBC News přišla v den pohřbu bosenského lídra Alii Izetbegoviče (19. října 2003 – pozn. aut.) se zprávou, že dotyčný byl vyšetřován haagským tribunálem pro válečné zločiny. (8) Jeho smrt jej vyvázala z dalšího vyšetřování. Svědectví bývalého vězně bosenského tábora v Tarcinu hovoří o Izetbegovičově návštěvě tohoto zajateckého tábora, kde byli srbští civilisté vězněni, mučeni a vražděni – jako i v dalších lágrech – v Konjici nebo Celebici. (9) Bosensko-muslimský generál Naser Orić stanul před tribunálem pro bývalou Jugoslávii a v roce 2006 byl odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody na základě toho, že „během let 1992 až 1993 nedokázal zabránit úmrtí pěti srbských vězňů a špatnému zacházení s jedenácti dalšími vězni.“(10) Srbské zdroje však tvrdily, že je Orić zodpovědný za smrt 1.200 Srbů v okolí srbských osídlení včetně Srebrenice. Srebrenický masakr se podle některých pozorovatelů uskutečnil proto, že výpady Orićových jednotek proti srbským vesnicím a masakrování civilistů vyvolaly brutální odvetu srbských jednotek. (11)
Bosenská muslimská vláda nadsazovala počet usmrcených během konfliktu v letech 1992 až 1994 na 250.000 lidí. Silná podpora tohoto tvrzení přišla z mediálního prostředí, které nepohodlné informace o válce a jejím průběhu zamlžovalo a vytvořilo dokonalou PR iluzi. Skandální byla v tomto konfliktu také role organizace Human Rights Watch (HRW), jejíž zpravodajství o válečném dění bylo cele ovlivněné západní režií (12)."
30. 03. 2009 | 09:54

Béda napsal(a):

Ivan Hoch¨mann: (část 3)

"Podle studie vypracované norskou vládou padlo na Balkáně v letech 1992 až 1995 kolem 80.000 lidí. Nezávisle na této studii uveřejnil tým haagských expertů zprávu, že během bosenské války padlo na obou stranách odhadem asi 102.000 lidí, z toho 38.000 muslimských a chorvatských civilistů a 16.700 srbských civilistů. (13)
Je tudíž snadné spočítat, že počet zabitých srbských civilistů nebyl o tolik nižší než počet civilních obětí, které oficiální linie vyzdvihovala, cynicky tak opomíjejíc mrtvé příslušníky prokletého národa.
Vzdušná kampaň NATO nad Srbskem představovala další krok – nikoliv však poslední – v potrestání suverénního srbského státu, neboť stále setrvával ve svém odmítavém postoji podstoupit politickou a ekonomickou přestavbu podle západní taktovky. Tato válka vyvolala mezi intelektuální a mediální elitou na Západě nebývalou vlnu patolízalství a „ve jménu principů a hodnot představovala první důležitý krok k nové éře, ve které budou osvícené státy chránit lidská práva.“ (14)
Oficiální údaje hovoří, že v roce 1998 bylo Srby z domovů vyhnáno 450.000 kosovských Albánců a téměř dva tisíce byly zabity. Nezávislá vyšetřování, uskutečněná před několika lety britskou parlamentní komisí a organizací OBSE, vnesla jasno do dění v Kosovu v letech 1998 až 99. Podle prohlášení NATO zde bylo v tomto období zabito 2.000 lidí. Tato skutečnost měla být záminkou a spouštěcím mechanismem vojenského zásahu proti Srbské republice. Avšak britská parlamentní komise a OBSE zveřejnily šokující zprávu, že z oněch 2.000 zabitých, přičítaných na vrub Srbům, zavraždila 1.500 osob Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) s podporou Spojených států, aby vyprovokovala srbskou armádu (BSA) k odvetě. Ta poté zabila 500 osob. Monitoring OBSE v reakci na víření válečných bubnů NATO podal zprávu, že v kosovském regionu téměř tři měsíce před zahájením bombardování nedocházelo k výrazným násilnostem, jež by tento akt ospravedlnily. (15), (16)
Jiří Dientsbier před pár dny v pořadu věnovanému 10. výročí útoku NATO na bývalou Jugoslávii na ČT 24 o akci NATO doslova řekl: „tento zásah byl naprosto nesmyslný a založený na nesprávných, ba dokonce zfalšovaných důvodech.“ Bývalý disident se však odvážil jít dále, když na moderátorovu otázku, jestli by situace v Kosovu byla lepší, nebýt zásahu NATO, odpověděl, že UCK tam zahájila ozbrojený boj a vraždila nejen Srby, ale i neloajální Albánce. „Srbská armáda nezabíjela civilisty, to je velký omyl … Naopak se snažila zabránit největším zvěrstvům, které tam páchali srbští extremisté a fašisté (např. Arkánovci) … Jugoslávská armáda se tam snažila hrát celkem pozitivní roli, bránila území své země a zatlačovala kosovskou guerillu. …To, že vesničané odcházeli do hor a lesů, a vykládalo se to jako etnická čistka, je nesmysl – Tito lidé utíkali a skrývali se před bojem, který tam probíhal. Po dohodě Richarda Holbrooka se Slobodanem Miloševičem z října 1998, kdy se armáda stáhla, tak se všichni ti vesničané vrátili domů – takže to nebyla žádná etnická čistka,“ uvedl Dientsbier.
30. 03. 2009 | 09:58

Béda napsal(a):

Ivan Hochmann: (část 4)

"Podle něj etnická čistka skutečně nastala, a to den po zahájení bombardování NATO. Přesto dál se jugoslávská armáda snažila bránit a bojovala proti UCK-KLA. „Od prosince se armáda do Kosova vracela, když UCK začala obsazovat celé Kosovo … Jugoslávská armáda již téměř nad UCK zvítězila, jenže do toho přišlo bombardování…,“ konstatoval Dientsbier.
„Bombardování zničilo ekonomiku celého Balkánu, neboť na srbské ekonomice závisely okolní země. Ale – za deset let na území velkém jako Středočeský kraj s necelými dvěma miliony obyvatel nedokázala obrovská mezinárodní přítomnost zajistit bezpečnost ani rozvoj ani původní cíl celého zásahu – soužití etnik. Zatímco se Albánci po zásahu NATO do dvou měsíců vrátili domů nebo emigrovali do Spojených států, tak dodnes se pouhých 5 % Srbů vrátilo do svých domovů o Romech ani nemluvě. Nyní jsme to završili tím, že se uznala jakási nezávislost Kosova, které je pouhým protektorátem,“ řekl Dientsbier.
Vytvoření amerického narkoteroristického satelitu v Kosovu tento rok předcházela etnická čistka probíhající zde od roku 1999. Ta dosahovala střídavé intenzity. Za „aktivní nečinnosti“ složek KFOR bylo v těchto letech z Kosova vyhnáno čtvrt milionu lidí, především pak Srbů. Stovky, možná tisíce z nich byly povražděny. Vyrostla zde obří americká základna Camp Bondsteel, jejímž hlavním úkolem je strážit strategické ropné trasy v celém regionu. V Kosovu se téměř podařilo to, co Izraelci v Palestině nebyli schopni dokázat za 60 let (17).
Závěrečné slovo bych rád dal panu Dientsbierovi, jež výše uvedenou debatu uzavřelo. Pod tento výrok bych se sám do písmene podepsal: „Tato operace, která začala na Balkáně, byla založena na naprosto nepravdivých informacích, na uplatňování dvojích standardů, když byla UCK honem vyškrtnuta ze seznamu teroristických organizací, aby ji bylo možné podporovat….To postupně vyvrcholilo až v Iráku, a v tom neúspěchu v Afghánistánu; a dnes bude opravdu potřeba k těmto záležitostem přistupovat úplně jiným způsobem, protože kde my si osobujeme právo někde zabíjet, aniž jsme schopni vytvořit podmínky nebo splnit to, kvůli čemu jsme tam údajně šli.“
30. 03. 2009 | 10:00

Mara napsal(a):

Beda

Rozdel a panuj - jako vzdy.
To minimum, kterym je podle nazoru treba se "angazovat", je alespon chtit vedet.
Diky.
30. 03. 2009 | 10:13

Béda napsal(a):

Mara:

Paní Maro, všimla jste si odfiltrování článků Ratifikace Lisabonské smlouvy z blogu paní Hybáškové? Proč k tomu asi došlo? Co myslíte?
30. 03. 2009 | 10:28

Mara napsal(a):

Beda
Presne tak, presne tak, vsimla, stale to tam zkousim....neprekvapuje mne to...
30. 03. 2009 | 10:53

Béda napsal(a):

Mara:

Já asi vím proč. Prostudujte si curriculum vitae paní Hybáškové v kontextu toho, o čem jsme si pod jejím článkem povídali. Nebudu ani naznačovat.
30. 03. 2009 | 10:57

Mara napsal(a):

Beda
Ivan napsal:"Zůstat nad věcí,a naučit se posuzovat fakta ve všeobecných rozměrech i dimenzích."

Schvalne, jak dlouho nam to tady vydrzi?
30. 03. 2009 | 10:58

Mara napsal(a):

(To nebylo o pani Brixi)
Ja jsem pani Hybaskovou prave v tom kontextu na jednom z jejich blogu jiz drze kritizovala.
30. 03. 2009 | 11:00

Béda napsal(a):

Mara:

Začínám mít "jemné" mražení v zádech. Jestli on ten Hesh náhodou neměl o těch nenadálých nehodách pravdu?

Alternativy a nenásilná řešení se dnes zřejmě již nenosí.

Pan Stejskal . vrchní cenzor nám asi naše dilema neobjasní.
30. 03. 2009 | 11:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Vždyť Vám to Bédo pořád opakuji:

"Také se to tak dá vyložit"!
Vše záleží na úhlu pohledu,výběru zdrojů informací,cílů informačních pramenů a v neposlední řadě na osobním interesu.
Prostými slovy ,co se komu hodí do krámu.Nebo mě chcete tvrdit ,že jste výlupek čistoty a objektivity? Nedejte se vysmát.

A prosím Vás nechtějte se mnou ZASE diskutovat o balkánu.

To by opět chtěla Mara diskutovat o GAZE. A to by mě mohlo klepnout.

Pozor,Nikoliv však protože bych se vnitřně zahltil nenávistí a vlastní hloupostí,jak byste se zcela jistě domnívali.

Nebudete mě věřit ,ale poslední dobou mě demagogie,cílené lži,manipulace s fakty i prostá nepochopení zásadních logických principů a dobrých lidských zvyklostí,které slyším že všech stran převážně od takových jako Vy a Mara dosti obtěžují.

Zapomeňte,že by vaše přání a činy (tak jak je presentujete) mohly nějak zásadně změnit běh událostí.Ba naopak .

Ivan.

P.S.Lisabonská Smlouva není pro takové lidičky jako vy.Zbytečně byste se iritovaly(s tvrdým) a opět otravovaly ovzduší.
30. 03. 2009 | 11:12

Mara napsal(a):

Po debatach o Gaze mi odesly tri pocitace za sebou. Ale to byl nejspis trest Bozi:)
30. 03. 2009 | 11:13

Béda napsal(a):

Ivan Hochmann:

Vaše "jemné" upozornění beru na vědomí. Sice jste sám kromě lidských emocí faktů v diskusi předložil poskrovnu, ale asi máte pravdu v tom, že v dnešní "demokracii" kontrolovaných a cenzurovaných informací, různých Íček a specielních komand musí mít člověk na paměti především elementární přežití.
30. 03. 2009 | 11:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Mara
kdepak Maro, my váleční štváči, odpůrci česko-islámské multispolečnosti, máme tak dlouhé prsty, že je pro nás hračkou zlikvidovat tři compy v Berkshire.
30. 03. 2009 | 14:41

Mara napsal(a):

Pepa Pepa
No to Vam to trvalo!
Opet jste se blysknul presne podle Hochmannova doporuceni -

Zůstat nad věcí,a naučit se posuzovat fakta ve všeobecných rozměrech i dimenzích...

A ja uz doufala, ze mne ignorujete..
30. 03. 2009 | 15:41

Mara napsal(a):

Pepa Repa
Vy jste cetl prispevek Beda 9:53 nebo jen tu konverzaci, ktera nasledovala?
30. 03. 2009 | 15:49

Pepa Řepa napsal(a):

Příspěvek značky Béda mne, milá Maro, nechává v klidu.Už se to tady řešilo mnohokrát.
Bohužel se stalo. Chlapci si spletli strany. Podpořili tu ještě horší stranu ze špatných.

V Bédově -celkem správné analýze- jsou ještě rezervy. Třeba jak v Račaku udatní mudžahedíni navlékli mrtvoly do uniforem a finská komise jen při exhumaci zírala, jak průstřely nesedí nebo jak vyfotili tuberáka za ostnatým drátem u tranďáku a byl z toho srbský koncentrák.

Také mohl napsat o výživném byznysu jakéhosi Hada s lidskými orgány, dnes to hlavy státu Kosovo. I Karle del Ponte se z toho dělalo špatně. Bohužel až s odstupem zjistila, jak jsme byli my všichni-včetně její maličkosti-masírováni tou neskonalou nalejvárnou.

Inu, milá Maro, chlapci z USA si mysleli, že si zásahem ve prospěch mudžahedínů nakloní islámský svět. Za pár let se bojovníci odvděčili v NYC. Naklonily se dvě věže, až spadly.

Doufejme, že jen blbec se spálí dvakrát o stejná kamna.

Jinak je na tuto problematiku archiv kolegy Leváka. Bohužel, z drtivé většiny, pravdivý.

Rozděl a panuj, říkáte?
Ale jděte. Chcete snad říct, že ta společnost v Jugo byla po staletí nerozdělená? Máme se dostat až k janičářům? Tito to držel silou.Bohužel to teď odnesli Srbové, které západ nahání do náruče Moskvy.Při první příležitosti si Srbové vezmou Kosovo zpátky.

Víte, milá Maro, tady popisoval boje jistý pan Marko, příbuzný Hajného.Bojoval tam.
Psal o vypálených klášterech, kde byly uchovávány zemské desky, aby bylo vymazáno vlastnictví půdy a zem mohla být obsazena jiným etnikem. Bohužel už není mezi námi.
30. 03. 2009 | 16:36

Béda napsal(a):

Pepa Řepa:

Není to moje analýza - pouze jsem si ji půjčil od Daniela Veselého. Doufám, že se nebude zlobit.

Sám jsem do ní z nedostatku času již nic nevpisoval, i když mi bylo jasné, že by se kde co ještě dalo doplnit. I takhle je to dost dlouhé.
30. 03. 2009 | 16:59

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Je az desive, jak selektivni je pamet, jak neci svedectvi plati a svedectvi jinych jsou nalejvarny. Ze Vy zrovna mluvite o "vypalovani klasteru a vymazavani vlastnictvi pudy, aby zem mohla byt obsazena jinym etnikem". Popisujete balkanske hruzy, ovsem bestialita v Gaze a ilegalni postup pri anexaci uzemi West Bank jsou vymysly.

Na tato temata se ve vlastnim zajmu radeji ignorujme.

A co se tyce pocitacu - z dlouhych prstu Vas nepodeziram, staci trocha know how/ci kamarad hacker a trocha zlomyslnosti. Nevim ale proc jste si to vztahl na sebe?
Vite, konspiracni teorie jsou nekdy legracni, ale ze piloti 9/11, kteri jak bylo mnohokrat zduraznovano se nikdy nechteli naucit jak pristat a presto se strefili naprosto genialne doprostred tech vezi a behem dne ci dvou jsme meli seznam viniku a dukazu - profesionalni piloti tvrdi ze tak presnou trefu je mozne docilit snad jen dalkovym ovladanim pres pocitac - i Bushova reakce ve skolce je nezapomenutelna - to jen tak na odlehceni.

PS V Iranu se pry chysta trest smrti pro bloggery, kteri bloguji o cem se blogovat neslusi. V Cechach se pouze filtruje, v Cine Google funguje jak ho vlada nastavi. Dalajlamu tam nevygooglujete. Vsude v bledemodrem to same.

Prestante si na mne vylevat pohrdani vuci jinym etnikum ci nabozenstvim, pod jinymi nicky take nikdy nepisi jak jste kdysi naznacoval. Smirme se s tim, ze ja svet cernobile videt nedokazu.
I kdyz jsou treba mnohe konspiracni teorie mimo, nekdy donuti k zamysleni.
Ze si proste neporozumime.
Uz mne to take nebavi.
30. 03. 2009 | 17:20

Mara napsal(a):

Pepa Repa
toto jsem Vam posilala drive
http://www.blisty.cz/2009/3...

http://www.time.com/time/ma...
30. 03. 2009 | 17:34

Béda napsal(a):

Mara:

Již před časem jsem to četl. Na to se dá replikovat mnoha způsoby. Nebudu to dělat. Nebyl jsem tam. Pan Čihák tam možná byl, možná má zprávy z první ruky. Pan Štěpánek - balkanolog a pan Dienstbier tam oba byli. Jeden jako řadový účastník - druhý jako vyslanec OBSE. jakkoliv mi je líto obětí i subjektivních zkušeností, musím věřit panu Dienstbierovi, kterého obecné závěry jsou podloženy vysokými styky i subjemtivní zkušeností pana Štěpánka. Věřím, že ani jeden nemá důvod cokoliv přikrašlovat, protože osobně není zainteresován na některé straně konfliktu a nemá tím co získat.
30. 03. 2009 | 17:59

Béda napsal(a):

Mara:

Ještě malý podotek. Rád bych věřil, že pohnuté události v Bosně, ale i v Kosovu a v Chorvatsku vyhlášením kosovského státu skončily. Obávám se však, že díky kosovskému precedentu se nám ještě mnohokrát k nelibosti celé Evropy vrátí zpátky.
30. 03. 2009 | 18:07

-arne- napsal(a):

Vážená paní Brixi, při sledování zpráv jsem zvyklý, že novináři píší o všem, ale nerozumí ničemu a odpovědné osoby sice něčemu občas rozumí, ovšem většinou lžou. Tolik "rozumu" který jsem našel ve Vašich komentářích mě proto doslova ohromilo. Normálně vůbec do takovýchto diskusí nepřispívám, ale kvůli Vám udělám vyjímku.

Osobní odpovědnost ano naprostý souhlas, bohužel nelze jí dosáhnout bez absolutní změny systému. Základ jsou tak zvané "demokratické volby", je to sice to nejlepší co lidstvo dokázalo vypotit, ale pořád je to mizérie, repsektive to je v podstatě podvod, protože hrstka lidí dostane velkou moc, na základě nezávazných prohlášení, které pak vůbec nerespektuje. Takže už v principu vrcholná moc ve státu nemá vůbec žádnou odpovědnost, jak nám politici urputně dokazují den co den. Takže ono pak je těžké chtít více, když samotný základ "pajdá na vobje nohy", jak říkával jeden můj kamarád.

Nicméně vážená paní Brixi, vy jste se svým tématem dotkla tak hlubokého a významného problému, že si nejsem jistý zda si to uvědomujete, ono totiž na této odpovědnosti mocných závisí existence celé naší civilizace. Římská říše, tak mocná, tak úspěšná, tak velká a ... nakonec se rozložila sama zevnitř. Proč? No ano, můj názor je, že to byla právě ona odpovědnost mocných, která díky zdánlivě nevyčerpatelným finančním prostředkům zajišťující jejich blahobyt přestala jednoduše existovat. O čem je dnešní "krize"? No přeci o tom samém! Mě se zdá že si to ve světě tak nějak nikdo neuvědomuje, ale světu zvoní hrana!!! Proč? No protože mocní a "odpovědní" mají tak obrovské příjmy, které mnohonásobně převyšují jejich potřeby, takže neomylně časen vždy dospějí k bodu, že "peněz je dost pohodička" není nutné nic řešit, není nutné mít za cokoli odpovědnost. Co to způsobilo? Globalizace. Ta samá globalizace, která nastala v Římě, když se centralizovala moc a finanční toky. Ta samá globalizace, která díky své obrivitánské síti přihrává do rukou mocných obrovské prostředky.

Závěr Vašeho článku je jistě správný, bohužel si myslím že skutečné příčiny jsou hlouběji v principu fungování celé současné společnosti. Tato současná "krize" je asi jako když automobil ve 100km/h zavadí o svodidlo nad 1000m hlubokou propastí. To je třeba aby si ti mocní uvědomili aby to pochopili, aby pochopili že i jejich jedinou nadějí na život je, když bude svět fungovat, jinak si budou totiž moci ty zlaté cihly co mají v trezorech dát tak akorát pod nohu stolu, až se jim bude kinklat. No doufejme, že je tato krize dost viděsila, takže si na odpovědné zase chvilku nebudou jen hrát. No hezky jsem si popřemýšlel, děkuju za motivaci a přeju strašně moc úspěchů ve Vaší práci, která mi přijde těžší než lžičkou přelít moře. Máte můj obdiv. Jdu zpátky na stavbu mlátit do zdi, to je taková príma relaxační jednoduchá práce ;o)
30. 03. 2009 | 18:17

-arne- napsal(a):

P.S. :o)
Narozdíl od Vás jsem nad lidstvem zlomil hůl, proto tak obdivuji Vaši snahu zlepšit svět.
30. 03. 2009 | 18:22

Mara napsal(a):

Beda
Souhlas a souhlas. My dva si pozice nastesti vyjasnovat nemusime - ja se spis musim odnaucit na nektere prispevky reagovat.
30. 03. 2009 | 18:31

Kamil napsal(a):

Mám špatné mínění o této společnosti a proto si myslím, že osobní zodpovědnost dnes neumí přijmout nikdo nebo skoro nikdo. Každý hledá viníka v tom druhém. Vždyť je to tak prosté přesvědčit neznalé, že za to může ten druhý. Zvlášť člověka, který ani zdaleka o problému nic neví. Je tak snadné lhát a když ta lež je vyslovena sto krát není možné aby tomu někdo neuvěřil. Jak moc bych si přál aby Vaše slova šly alespoň z části převést do reality. Nosič zodpovědnosti to napsal víc než trefně.
31. 03. 2009 | 19:54

Hana Brixi napsal(a):

Ke zodpovednosti se malokdo prihlasi dobrovolne. Ano, zalezi na systemu, nakolik je clovek nucen se zodpovidat. V tomto smeru se soucasny system ukazuje mnohem mene uspokojujici, nez jsme si (asi vetsina z nas) donedavna mysleli.

Je samozrejme, ze ti, kteri zpusobili soucasne problemy (at uz tomu rikate krize, recese nebo jinak) nyni blokuji zmeny, ktere by vyzadovaly vice zodpovednosti v budoucnosti.

Nekteri ekonomove zacinaji vybocovat z rady a volat po zmenach proti zajmum "mocnych" (napr. Simon Johnson - nedavny hlavni ekonom Mezinarodniho menoveho fondu, William Buiter, Paul Krugman).

Jak se ke zmene systemu postavi Obama, G-20 a dalsi zalezi take na postoji verejnosti / volicu ... na kazdem z nas?
01. 04. 2009 | 20:32

evropan napsal(a):

Zatim to na G20 se zodpovednosti moc dobre nevypada. Byla by to byla skvela prilezitost pro CR, v roli predsednictvi EU, dat na porad dne alespon nejake hlubsi hodnoty. Treba vystoupit s projevem napsanym podle clanku pani Brixi. (souhlas s -arne-) CR se mohla zapsat do dejin jako obhajce demokracie a pravniho kapitalismu. Namisto toho v Londyne cesti predstavitele bloumaji jako obtizny hmyz.
02. 04. 2009 | 16:32

Karel napsal(a):

Pro H. Brixi - jelikož neznám Vaši mailovou adresu, dovolím si tímto odbočit od Vašeho nynějšího tématu. - Totiž, blog p. M. Zeleného Prokletí zahraničních investic a nadcházející krize,mně připomněl jeden Váš zanícený blog s podobným tématem.
http://blog.aktualne.centru...
- Tím však nechci na tohle téma otevírat novou diskuzi.
04. 04. 2009 | 20:53

-arne- napsal(a):

Když ono to je s těmi "voliči" těžké - jsou nevzdělaní, hloupí... :o(

Volby v ČR - lidem chybí zkušenosti, touha a víra něco změnit. Drtivá většina lidí například ještě nepochopila (a bůh ví zda se tak někdy vůbec stane) že nový premiér a nová vláda bude vždy lepší ta, která bude nová a HLAVNĚ a právě nezkušená! Vláda která dokáže pořádně a bez skurpulí šlápnout na nohu nenažrané státní nomeklatuře, vláda která nebude mít úřady plné kamarádů, vládá která bude alespoň zprvu "naivně" vládnout proto, aby konala dobro, vláda která nebude trávit 99% svého času udržením své moci...

Volby v USA - sleduji jen povrchně a mám z toho smíšené pocity. Je nasnaně že prezident je jen nastrčená figurka a jak bylo upluná léta vidět ani nevadilo že má IQ90 (100 = průměr) takže volby v USA spíše připomínají "nákup hlasů" než vyjádření touhy po "změně".

Občas se mi zdá, že svět funguje jen díky "hrstce" lidí, kteří mají z nějakého osobního důvodu, respektive mají takové povahové rysy, chuť a touhu v podstatě nezištně bojovat za fungování něčeho, z čeho pak v podstatě skoro nic nemají. Pak se nelze divit, že takovýc lidí je tak málo a kam že se ten svět potácí... No ale ... ono to možná ani jinak fungovat nemůže, možná že svět umí fungovat jen když balancuje nad propastí a to je ten hlavní motor, ta poslední jistota, která udržuje svět v chodu. Pojmy jako morálka, osobní odpovědnost atd. to jsou vlastně jen takové speciální bonusy, které se nikdy nemohou v běžném životě (nepočítám poválečná a pototalitní období) výrazněji rozšířit. Škoda...

Zajímá mě jedna věc: Stihne lidstvo přijít k rozumu dříve, než sežere a spálí Zeměkouli??? Dávám tomu 20% ;o)
05. 04. 2009 | 09:07

Mara napsal(a):

Hana Brixi
Beda
a vsem, komu nevadi cist v anglictine:ze by snad nejvyssi posty dnes obsadili ti, kteri jsou za krizi zodpovedni, aby mohli uspesne kryt hloubku problemu...zajimave informace o T.Geithnerovi.
06. 04. 2009 | 00:43

Mara napsal(a):

06. 04. 2009 | 00:44

Vodevik napsal(a):

Na Vaši závěrečnou otázku řvu co nejvíc nahlas: NE!
Musí přijít a přijde revoluce. Bude nechutná, bolestivá, nemorální jako všechny revoluce a jediné pozitivum bude očista. Revoluce je jediné čeho se bojí ti nezodpovědní...
Nechci revoluci, nemám rád dav a stádo... ale taková malá defenestrace v Parlamentu ČR, to bych si užil.
16. 04. 2009 | 15:57

Bisnis Online napsal(a):

this is very interesting. thanks for that. we need more sites like this. i commend you on your great content and excellent topic choices. i'm spreading the good word about this site to all my friends. it's been enjoyable and educational.
08. 06. 2009 | 21:12

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:52

Electronics Wholesale napsal(a):

Electronic products a huge price difference, and even around the world network. Many consumers know this and are looking for cheap. If you can give them the bargaining power, then your position to profit from them! http://www.yaluba.com/
04. 07. 2009 | 05:59

WetHattArrert napsal(a):

Het is weer bijna Moederdag! Op zondag 12 mei trakteren we onze lieve, te gekke moeders weer steevast op een bloemetje. Daarnaast zijn er ook heel veel bijna-moeders. Speciaal voor hen besloot Mooiwatbloemendoen.nl dit jaar een actie op poten te zetten om ook bijna-moeders eens flink in het zonnetje te zetten. Want, zo vind <a href=http://www.reelia.co.uk/>karen millen dress</a> Mooiwatbloemendoen.nl: <a href=http://www.reelia.co.uk/>karen millen dresses</a> iedereen die bijna moeder wordt verdiend net zo goed een Moederdagboeket. <a href=http://www.reelia.co.uk/>karen millen outlet online</a> Nou ja, een Bijna-Moederdagboeket dan.Dus, ken jij iemand in je omgeving die zwanger is? Ga dan nu naar www.mooiwatbloemendoen.nl en stel daar een boeket samen. Het leuke is dat je anderen uit je omgeving <a href=http://www.reelia.co.uk/>karen millen outlet</a> via Facebook kan uitnodigen ook een bloem toe te voegen. <a href=http://www.reelia.co.uk/>karen millen</a> Heeft het boeket 40 bloemen of meer, dan maakt de ontvangers kans op een echte bos bloemen.Als dat geen bloemetje verdiend!
23. 06. 2013 | 12:20

Uriseelic napsal(a):

Available here.
The Bay Bag by Bryna features subtle gold hardware that match perfectly with its caramel color. Make it your go-to bag! You'll feel good about the price tag too.Available here.
With its earthy tone, affordable price point, and convenient accessibility, the Down to Earth Tri-Color Hobo by Sondra Roberts is a steal for the fall season. On those days where you have a ton of things to carry, this hobo will be your best friend.Available here.
Wear it as a crossbody, wear it as a clutch, or even wear it over the shoulder for an effortless touch to any evening outfit. The Victoria by Elaine Turner is <a href=http://coachoutletblogs.com/>coach outlet store</a> made with gold embossed croc and matte leather, with Elaine Turner's signature lining and logo closure.Available here.
Every fashionista knows that accessories can be quite an investment. While we all enjoy the rush of adrenaline we get when we splurge on a handbag (or is that only me?), purchasing a handbag <a href=http://coachoutletblogs.com/>coach outlet website</a> that looks expensive (but really isn't) is just as enjoyable as splurging. And while we all love a good handbag steal, it's important to keep in mind that 'steal' does not equal 'cheap.' Your handbag should reflect good quality, and that doesn't always mean you have to spend hundreds or thousands of dollars on it. So here is our list for the top handbag steals in the <a href=http://coachoutletblogs.com/>coach outlet store online</a> market!
The Blue Bacall Clutch by M. Clifford Designs is a small clutch that features zipper embellishments and a modern yet classic touch. Being the perfect day-to-evening clutch, you could easily transition it <a href=http://coachoutletblogs.com/>coach outlet</a> to be a workday accessory and a bar night attention getter.Available here.
Lancaster's Versailles black tote is the perfect black bag that every woman needs. It's sophisticated, classic, chic, and because it was made to have a long life, it's a sure steal.
24. 06. 2013 | 19:21

ToosqueTorlen napsal(a):

</div>
<div class="lgpl4" style="text-indent:2em">
<div id="vku93" <a href=http://www.rosenbergerap.com/inc/lululemonoutlet.html>discount lululemon</a> style="text-indent:2em">
Children perform in 16;yoga shows17; which are meant to help increase self-esteem.Or3. A prescription for anawesome workout!The attackers ran off when neighbors heard the commotion and came out to help.(Yes, a new yoga mat might be useful, but nobody needs five!21;But Lululemon has always used inspirational (or what the magazine calls 20;communitarian21;) messages for their logos, such as, 20;The pursuit of happiness is the source of unhappiness21; and 20;Friends are more important than money.20;If you17;re applying because you can17;t deal with life, that17;s not a good motivation,21; she said.
20;It17;s the single and the plural.A lot of yogis are starting to surf and <a href=http://www.rosenbergerap.com/inc/lululemonoutlet.html>lululemon sale</a> vice-versa and they many of them seem to realize instantly that the two are very harmonious.co.uk.According to the article: 20;The study found that 58 per cent of secondary schools 11; and almost a third ofall schools 11; offered cheerleading as a sport, more than a fifthtrampolining, 21 per cent yoga and 18 per cent 16;circus skills17;.Higher taxes would likely translate into more expensive classes, say studio owners—or worse, force some studios to close their doors.But morning yoga is just one of the changes at the Sig Ep house since the Missouri chapter adopted its 20;Balanced Man21; program in 2006&mdash;just a few years after the university punished the chapter for hazing.Yoga Teacher Barbie sports pink and green yoga togs, a pink yoga mat, and a tiny dog.What do you think?The New York Times <a href=http://www.rosenbergerap.com/inc/raybansunglasses.html>ray ban sunglasses outlet</a> reported last Wednesday that it had commissioned a laboratory test of a Lululemon shirt made of VitaSea, a fabric supposedly made from seaweed, and found 20;there was no significant difference in mineral levels between the VitaSea fabric and cotton T-shirts.Read the study abstract here.21; She says the class incorporates poses that actually make hair healthier and less prone to break, according to the article.Milana <a href=http://www.rosenbergerap.com/inc/lululemonoutlet.html>lululemon outlet</a> Snow, yoga enthusiast and model/actress (she won Project Runway Season 8) came up with the idea to connect beautiful city skyscapes with the peaceful practice of yoga when she had the urge to practice poolside.Simple acts like eating breakfast at home and sitting on my own meditation cushion (rather than the seat of the BX bus) seem like long-lost friends at this point.
</div>
Related interested:
http://versatek.org/css/index.php?p=9698
http://www.golden-ita.com.sa/forum/member.php?u=28534
27. 07. 2013 | 08:28

Hugo napsal(a):

Skutečně hezké a poučné čtení. Nyní jde jen o to jak se budou do budoucna chovat další vlády vůčí svému lidu a jakým způsobem mu vykážou svojí činnost. A jak bude lid reagovat. Článek paní Briksi je skutečně poučný a hodný k hlubokému zamyšlení.
06. 01. 2014 | 11:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy