My, Češi. Kdy zase bude náš čas?

07. 04. 2009 | 18:00
Přečteno 14144 krát
Jedná se o sabotáž proti českému národu?

Doufám, že mě diskutéři pod tímto článkem přesvědčí, že se mýlím. Že se jedná o nepochopení a ve skutečnosti o dobrou věc. Uvítám argumenty.

Jak to, že se ta obrovská příležitost připomenout světu moudrost a šikovnost českého národa mění v ostudu napříč domácím politickým spektrem?

Jediným racionálním vysvětlením snad je, že se jedná o sabotáž proti českému národu.

Cui bono?

Češi teď právě měli velkou šanci. Šanci ukázat světu, že jsou nápadití, osobití. Jako už kdysi, několikrát v dějinách.

Na Česko se upírají oči na pódiu G-20, summitu Evropské unie a USA, summitu Evropské unie a Číny. Do čela těchto elitních klubů se ČR běžně nedostane. Využijeme toho, abychom ostatním ukázali, kdo jsme a za čím si stojíme?

Že je Obamova cesta nákladných státních ekonomických pobídek cestou do pekel? Dobře. Vysvětlete. V současné krizi svět lační po nových odhaleních a myšlenkách.

Vysvětlete svou kritiku. Jak že je třeba napravit anglosaský kapitalismus? Jak že je možno vrátit „americký sen“ do života běžného smrtelníka ať už v USA nebo jinde? Jak přimějeme stát, aby zajistil fungování trhu, a trh, aby se nezvrhl v prosté okrádání?

Vysvětlíte svou kritiku a z Havla morální politiky může český národ světu představit Topolánka „důvěryhodné ekonomiky“.

Kritiku nikdo moc nevysvětlil... Nakonec se ukázalo, že vlastně ani nevíme, kdo za český národ má vůbec právo mluvit a přijímat jakékoliv závazky.

Jedna vláda padla. Ti, kdo ji svrhli, nemají jinou.

Český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina, která svými hádkami přichází o dobrou pověst a možnosti budoucího zisku stejně tak jako o příležitost ovlivnit běh světových událostí.

Komu je to ku prospěchu? Ne ODS, která ztrácí možnost reprezentovat ČR v době evropského předsednictví a rozhodovat o politice v době balíčků a rostoucích státních výdajů. Ne ČSSD, která věděla předem, že se do vládnoucích pozic před volbami nedostane.

Nejvíce je to snad ku prospěchu francouzskému prezidentovi Sarkozymu, který už dávno naznačoval, že postkomunistické země nejsou natolik spolehlivé, aby se ujímaly evropského předsednictví.

Anebo má někdo dlouhodobější kalkulace? Odejmout Topolánkově vládě možnost příliš se mezinárodně zviditelnit, případně získat i nějaký ten mezinárodní úspěch, a udržet si výhodné pozice do příštích voleb?

A zaplatit za to důvěryhodností českého národa?

Raději píši o věcech, kterým rozumím. Tentokrát spoléhám na diskuzi, že osvětlí racionalitu současné české politiky a vysvětlí, že si dělám naprosto zbytečné starosti.

____________________________
Dodatek 12.4. Krátká reakce na pár nedorozumění odhalených v diskuzi:

1) Nepíšu, že rutinní předsednictví EU je samo o sobě obrovskou příležitostí. Kontext historické ekonomické krize udělal z předsednictví EU výjimečnou příležitost.

2) Nezáleží tolik na tom "zviditelnit se", ale přinést nové myšlenky v době kdy je jich třeba, kdy je o neotřelé myšlenky zájem, a kdy stojíme na podiu, které má světovou pozornost.

3) Nepíšu o dosažených nebo nedosažených úspěších našeho předsednictví, o dobré nebo špatné úrovni Topolánkovy vlády či opozice – ale pouze a jenom o tom, že marníme velkou příležitost (viz bod 1 a 2).

4) Cílenou sabotáž v mezinárodním kontextu si lze sice těžko představit, ale seznam těch, kteří na českém promarnění příležitosti (více či méně náhodně) získávají svůj prospěch zahrnuje řadu zahraničních stejně tak jako některých osobních domácích zájmů.

Zdravím čtenáře a děkuji za příspěvky do diskuze.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zklamaný občan ČR napsal(a):

Vládu nechala padnout ODS a Zelení, už si to konečně všichni uvědomte !
07. 04. 2009 | 18:17

halo napsal(a):

Rozkazuj si doma, jestli Tě tam někdo poslouchá. Kdo vyvolal hlasování o nedůvěře ?
07. 04. 2009 | 18:23

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

to máte tak. Když zazní v souvislosti s něčím negativním věta "To jsem celí my, malí češi" dostanu záchvat malomyslnosti. Většinou se totiž dopouští "myčechování" lidé, kterých se negativno týká nejvíce.

Je obecně oblíbený, hlavně novinářský mýtus že "Vládu máme takovou, jakou si zasloužíme". Nesouhlasím, nemůžu za naší politickou reprezentaci, nemůžu za krátkozrakost, nemůžu za to, že někteří politici stavějí svůj zájem nad zájmy tohoto státu. Může za to malost, ale ne moje. "Myčech" by už psal česká malost, tím pádem už bych se vezl v ranku. Je plno jiných čechů, kteří jen nevěřícně kroutí hlavou co naši "zvolení" zase vymňoukli. Nevím, proč se v našem státě hrnou do politiky lidé, kteří by tam být vůbec neměli. Máme jich plné radnice, magistráty, kraje, sněmovnu i vládu. Nevím, kdy se to zlepší.

V diskuzích pod blogy se vyskytují přispěvatelé, kteří projevují až kovanou víru v určité strany a politické persony. Přitom politika je o důvěře ne o víře. Ostatně, vládě se vyslovuje buď dúvěra nebo nedůvěra.

Nevím, kde se ta malost špičky nosu a dál nic bere. Osobně ji nemám a většina mých spoluobčanů také ne.
07. 04. 2009 | 18:32

Tupelo napsal(a):

Pani Brixi, pisete o moudrosti a sikovnosti ceskeho naroda, ono to mozna plati v hodne oborech, ale nevim jestli v politice. Tam se asi musime porad hodne co ucit, takze ona podezdrivavost Nemecka ci Francie o schopnostech leidru postkomunistickych zemi nejsou az tak nepatricne. Mozna to prijde casem a po uspesnem budovani demokraice, tak kolem rok 2060 na tom budeme srovnatelne.
O tom jak nas berou vazne zmineni americane muze svedcit treba zadost o umisteni radaru formou noty s predtistenou kladnou odpovedi za minule americke administrativy nebo jedina privatnich schuzka Obamy - s nepolitikem Vaclavem Havlem (policek tem co neco ironicky brebenti o 'pravde a lasce'). Zadny aktivni politik, tuto moznost nedostal.

V prosinci lonskeho roku jsem neco cetl o tom ze v Bruselu si pripravuji plany pro pripad ze by ceske predsednictvi selhalo. Tedy davno pred padem vlady, coz nenasvedcuje tomu, ze bych byly nejak extra duveryhodni, takze jsme mozna o nejakou duveryhodnost moc neprisli. Myslim ze evropske politiky x-krat silneji zajima osud LS, ktery je v ceskych rukou (krom Irska a Nemecka, kde jej musi podepsat prezident (myslim ze podobne jak v Polsku)). A byla to prave hlavni vladni strana - ODS, diky ktere jsme ji jeste neratifikovali. Ochotu v tomto smeru neco delat projevila jak CSSD, tak i KDU a SZ. ODS a KSCM (tusim, ze neni az tak zasadne proti LS, spis trucuje ze se s ni o tom nikdo nebavil - coz je pochopitelny postoj) jsou v druhem kosi.

No a nakonmec pad vlady, slo o standardni mechanismus v demokratickych zemich (co chvili muzeme cist ze tam a tam padla vlada, nove volby se uskutecni tehdy a tehdy). Tento pad nemel za ukol nahradit soucasnou vladu nejakou jinou (pri soucasnem rozlozeni sil temer nemozne, rovnez emitovani volnych poslancu mozna jeste neskoncilo), ale vyvolat predcasne volby. Volici v techto volbach sami rozdaji znovu karty, vyjadri svou spokojenost se stranami soucasne vladni koalice a pripravi se vlada nova. Jen nevim, zda-li by k novym volbam nemeli byt prizvani zahranicni pozorovatele, kteri by dohlizeli na ferovost voleb, aby se zase treba neobjevil nejaky policejni plukovnik s neprokazanymi obvinenimi na jednu stranu (ci spise jejiho sefa) - to myslim docela vazne, tohle mohlo uskodit ceske povesti vic nez pad vlady, jez byla na takovych volbach, ala Belorusko, postavena. O dalsi ubytek povesti se mohly postarat zalezitosti kolem radaru (nekonzultace ci nepovyseni otazky na evropskou uroven), nejasnosti kolem vysetrovani Cunka, ci zasahy do podepsane smlouy Rusko x Ukrajina pod ceskou patronaci. Netroufam si hodnotit jak silne jsou dojmy z techto aktivit vedle vyjadreni neduvery vlade jez tyto aktivity podnika, ale myslim ze vliv na duveryhodnost mit budou.
07. 04. 2009 | 18:37

misa napsal(a):

Pravda je jedna, že máme vládu, kterou si zasloužíme, národ neumí navrhnout lepší systém a stávající vůbec nevyhoovuje z mnoha důvodů. já osobně si myslím, že úřednická vláda je pro Čechy nejlepší, kddyby to vláda odborníků je to ješttě lepší.držela bych se tohoto modelu, protože víme, že u nás se sněmovna ani senát neosvědčily, proč tedy nezkusit něco jiného? Třeba se to zrovna povede, právě z toho, že jsme malý stát bych využila ( ono ani nic jiného nezbývá) a pto to, aby se uděla pořádek je to i lepší - jestliže jsme součástí Evropy, jsme přece dost velcí, s tím bych si hlavu nelámala.jsme jací jsme, tak jsme se vyprofilovali historií, jen se snažme být co nejlepší a ono to půjde rychleji než si kdo může představit. Chce to jen chtít.
07. 04. 2009 | 18:44

LEVAK napsal(a):

Vážená madam,za starého režimu platilo kdo má moc ten má peníze.Teď platí kdo má peníze ten má moc!A tak aby se po volbách moc získala tak se koupili dva poslanci a Topolánek and company si mysleli, že mají vymalováno.Bohužel to, že byly ve hře peníze zvrtlo celý vývoj a politika se dostala tam kde teď je.Uvědomte si,že v tržním kapitalismu jsou prvním a posledním peníze.Mamon je zlatou modlou,které se všichni klaní.U nás bylo přísloví "Za peníze v Praze dům!" a bohužel je tomu tak nyní.Jen se podívejte jk se dostali k bytům Topolánek,Kalousek,Bursík etc.Chodím mezi lidi a téměř nepotkám člověka,který by toto koalici nepřál!
PS:o pádu vlády Topolánka rozhodly čtyři osoby!K jedné (nebo k více?)se hodí Stlinovo úsloví "Boj se ukřivděných!"
07. 04. 2009 | 18:58

juvel napsal(a):

Paní Brixi, píšete, že "český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina". Jestli se to tak jeví zvenku, tak my uvnitř vidíme, že naše politická scéna je smrdutou žumpou. Kdyby současná politická reprezentace nějakým nedopatřením zvládla předsednictví EU, byla by to pro svět klasická Potěmkinova vesnice, protože doma není schopna zvládnout nic. Podrazy, korupce, nenávist, arogance, hloupost, hrubost a sprostota, neschopnost a neochota se domluvit, to by zůstalo za kulisami zvládnutého potěmkinovského předsednictví. Takže to, co se stalo, je nanejvýš spravedlivé a odpovídá zdejší realitě.
07. 04. 2009 | 19:13

kik napsal(a):

Je mi z toho také hodně smutno. Moje vysvětlení je, že lidé, kteří za toto zodpovídají jsou asi opravdu hodně omezení a arogantní. Ve své nejistotě si myslí, že všichni ostatní jsou hloupí a omezení a proto jim nemusí nijak nadbíhat ani a nimi komunikovat. Ve včerejším pořadu Události, komentáře v ČT hovořil tajemník prezidenta pan Jakl o tom, že by bylo vhodné, ,,aby se reprezentanti ČR nebratříčkovali s kdekterým papalášem v EU". Toto mi připadá mnohé vysvětlující postoj, zároveň neuvěřitelně skandální a divím se, že jsem dnes na to nečetla žádnou reakci. Už jsme úplně otupěli. Pokud vidí mnoho našich i nejvyšších politiků (nemluvě o obyčejných lidech) jednání a komunikaci jako nemístné bratříčkování, nelze se divit, že jim nezáleží na názoru oněch ,,papalášů". Jiný koncept však tito lidé bohužel nenabízejí. Vědí jen co ne, ale ne co ano. Ach jo. A není nikde vidět nějaká osoba, která by dávala naději na nějaký zvrat. Myslím si také, že by nám prospěla změna volebního systému tak, abychom volili přímo poslance, nikoliv kandidátky stran. Tak, abychom věděli, kdo je náš poslanec a mohli s ním komunikovat. Myslím, že by pak tito lidé cítili větší odpovědnost.
07. 04. 2009 | 19:16

Amarook napsal(a):

Pani Brixi,
dovoluji si lehce nesoulasit. Od Ceska na podiich a summitech nikdo zadny zazrak necekal. Spise vsichni mlcky souhlasili se Sarkozym, ze postkomunisticke zeme maji obrazne receno nudli u nosu. Nezklamali jsme a ona se zase zadna tragedie nestala. Spise my bychom meli konecne prestat trpet mesiaskym komplexem. Pamatujete se na film Obecna skola a na slavne prohlaseni? "Rusko se od nas muze ucit demokracii a my zase ukazeme Zapadu, ze socialismus a demokracie jsou slucitelne." Zda se, ze jsme stale jeste v objeti podobnych iluzi.
07. 04. 2009 | 19:20

dříve ruda napsal(a):

Hlavní zádrhel je nepochybně v nadřazování svého prospěchu před prospěchem celku. Udržet si to svoje korýtko, případně se posunout k většímu. Národ vzal čert. Tohle je motivace naších politiků a skoro se mi chce říct -z těch špičkových všech. Kdokoliv poctivý, aby neregistroval tu bídu, by musel být nejspíš hluchý, slepý a navíc naprostý hlupák. Nechápu, jak je možné, že ve vysokých pozicích sedí Íčka s Téčky, všechny politické špičky se paktují s podivnými živly, které označují za přátele, my to víme a nic neděláme.

Dvě skupiny příživníků se naoko perou, ale vzájemně se potřebují a volební hlasy stáda jen přesýpají větší porci krmiva
z jednoho koryta do druhého a zpět.

Tak co chceme komu předvádět? Ne, paní Brixi, argumenty, které byste uvítala, zde asi nezazní. Neexistují, řekl bych. Kdyby ano, jistě by se objevily pod některým jiným blogem na podobné téma. Bylo jich více, ale takové argumenty jsem nikde nenašel.
07. 04. 2009 | 19:23

Petr z Tábora napsal(a):

Neschopnost politiků se domluvit je jedna dobře kritizovatelná stránka věci.
Druhou je skutečnost, že když se za křiku kritiků dohodli pánové Klaus a Zeman na většinovém volebním systému, tak se prezidentu Havlovi ho podařilo ztorpédovat prostřednictvím Ústavního soudu.Je to jedno z jeho neblahých dědictví.
Při většinovém volebním systému bychom měli jasnou vládu, možná blbou, ale s možností jí to "spočítat" při příštích volbách. A tato vláda by mohla dát svou energii na řešení problémů svým levým či pravým způsobem a nemuseli by se její členové vysilovat politickými hrátkami o přežití, jak to činí Topolánkův kabinet celé své funkční období.
07. 04. 2009 | 19:27

Marty napsal(a):

Tupelo: Vam uz ten mozek ta zoranzovatel, az to neni hezke. Postupujete alespon v CSSD nahoru, nebo Vam spise vyhovuje uloha bezneho stranika, ktery se muze hrde podilet na budovani socialimsu odspodu?
07. 04. 2009 | 19:39

RUMCAJS napsal(a):

Levak:

Když maj ty prachy, proč neuplatili Tlusťocha ?
07. 04. 2009 | 19:46

RUMCAJS napsal(a):

Hledat za tím nějaký smysl je opravdu těžké. Svrhnout vládu je sice legitimní, ovšem v případě, že sám nechci vládnout je to případ pro Chocholouška.

Pokud bych tomu chtěl dát nějaký smysl, vsadil bych si na snahu nepřijmout Lisabonskou smlouvu. Paroubek tu asi sehrál pouze roli kašpárka a ten kdo přimisťoval figurky zřejmě sedí na Hradě a ten kdo říkal jak hrát asi v Kremlu.
07. 04. 2009 | 19:53

Tupelo napsal(a):

Marty, hadejte, ze jste to vy muzete petkrat ;)
07. 04. 2009 | 19:54

petr napsal(a):

Destabilizace středoevropského prostoru je především zájem Ruska.
07. 04. 2009 | 19:55

Milan napsal(a):

Několik poznámek k tématu:
1. Voliči zvolili 100:100
2. ODS posléze zprivatizovala 2 až 4 poslance levice
3. Koalice postupně ztratila 3 až 5 poslanců
4. Pan Topolánek nezaregistroval změnu počtu a nadále odmítal jednání o kompromisech
5. EU po nás nechce zázraky, pouze schválení LS
6. Jediné řešení bylo, je a bude - nové volby
07. 04. 2009 | 19:59

SvobodaT napsal(a):

Úspěšné české předsednictví vadí každému, kdo není spojencem Topolánka. Tedy Paroubkovi, Klausovi, Bémovi ... atd. atd.

Podle hesla "Ať sousedovi chcípne koza", raději způsobí Česku mezinárodní ostudu, jenom aby ten druhý nebyl úspěšný. Logické chování ve společnosti, kde společný zájem, pokud se o něm vůbec uvažuje, je podřazen zájmům osobním.
07. 04. 2009 | 20:05

vlk napsal(a):

Paní Brixi

dobrý blog. Jenže na tohle téma už asi šestý.
Což není výčitka Jen konstatování faktu s tím, že opravdu tvrdé diskuse na tohle téma už tady proběhly.A za sebe říkám, že už jsem dal všechno, co jsme měl. Rumcajs nepochybně poznamená, že i to co jsem neměl nebo, že jsem si to mohl nechat..
Ve světle toho, že už podepsanou dohodu nejprve torpedoval Čunek, následně Bursík a teď zřejmě i Paroubek, musím říci, že bude mluvit pravdu.
Vy píšete o škodách , které se staly. Jsou velké a budou nás provázet dlouho.
Co ale uděláme my? No my ty škody následně ještě maximalizujeme!
Kdysi, to už hodně dávno , jsem na vandrech vídával týpka, co měl na kytaře vypáleno -ať jsem bit, jen když se peru! Na tu kytaru hrál docel a dobře Když se napil,což bylo skoro vždycky, chtěl s e prát. Moc to neuměl a byl lehká váha. Takže dostával hodně naloženo!
Jeho volba. Nicméně jak to , že se takhle chovají pubertě dávno odrostlí tatíci zpití nikoliv pivem , ale mocí, kteří hlásají stejné heslo, ovšem na budku za ně dostáváme my všichni? A že si to necháváme líbit?
To fakt má být nový vítězný Úmor?
Pepo Řepo, co jsme si , to jsme si. Máš přihlášku k Balbínům?
07. 04. 2009 | 20:26

pierre napsal(a):

to tupelo :

shrnul jste presne vsechno, co bych asi napsal sam... neni k tomu co dodat...
dik za prispevek..
07. 04. 2009 | 20:30

SuP napsal(a):

Paní Brixi -
Perfektní! Nemám co dodat.
Vlku -
s tímhle, cos tu napsal, souhlasím i já. Jen to s tím svým politickým turismem nepřežeň, víš jak se to tu nelíbí....
07. 04. 2009 | 20:34

vlk napsal(a):

SuPe
klídek. To je jen první zoufalství z toho, že Z1 konstatovala, že paroubek prý chce buď dohodu všec 4, tu původní nebo prý jd e od válu. Bylo to na Z1, jinak zatím hledám marně potvrzení. ráno budu už zase normální, a přihláška do nějaké partaje půjde do kamen.
07. 04. 2009 | 20:42

JC napsal(a):

Tohle je prostě politika a s morálkou to má pramálo společného.Někdo se mylně domnívá, že někde jinde to dělají líp, poctivěji nebo morálněji.Ten omyl spočívá v tom, že jednak je nám politika těch "úspěšných sousedů" hodně vzdálená a jednak "trávník u sousedů je vždycky zelenější". Nejsme ani nijak mimořádně lepší ani nijak mimiřádně horší než ostatní národy.Pokud si někdo jedno nebo druhé připouští v obou případech se může dočkat jen vlastního zklamání.
07. 04. 2009 | 20:54

Béda napsal(a):

Paní Brixi,

nevím co míníte tou promarněnou možností českého zviditelnění.

Rád bych od nějakého apologeta české vlády slyšel výčet diplomatických úspěchů ČR v průběhu europředsednictví.

Já bych dal k dobru souhrn největších "úspěchů" českého 3 - měsíčního evropského "slazení":

- smírčí mise ministra zahraničí Schwarzenberga, ve které se coby zástupce EU jako jednostranně podjatý a nadržující předem vyloučil z jednání. Zastoupit jej nakonec musel prezident Francie Sarkozi, který vyjednal "humanitární most" ve prospěch střádajících Palestinců
- Entropa, která skončila diplomatickým faux pas s Bulharskem
- plynová mise premiéra ČR, kde v roli pošťáka doručil jiný dokument než který obdržel od odesilatele
- únik přepisu soukromého hovoru premiéra ČR s prezidentem Francie
- únik nahrávky rozhovoru prezidenta ČR s poslanci europarlamentu
- uložení Lisabonské smlouvy poslanci ODS k ledu a podmínění jejího schválení jarmareční výměnou za americký radar
- vystoupení Mirka Topolánka v europarlamentu, kde posluchačům sdělil, že osud Lisabonské smlouvy je v rukou Lidového domu, ač ČSSD se smlouvou souhlasí a ODS nikoliv a kroky prezidenta Obamy v ekonomické oblasti nazval cestou do pekel.

V odpověď se šéfovi českého předsednictví dostalo z úst šéfa socialistické frakce europarlamentu zhruba toto: "Vy naprosto nemáte ponětí o tom, o čem je předsednictví Evropské unie!" Tož takový je výsledek českého 3 - měsíčního zviditelňování. Toto jste měla na mysli, paní Hano?

Podle mého mínění by možná nebylo bývalo od věci, kdyby od samého začátku vedl české předsednictví nějaký nemastný - neslaný technokrat. Tolik zlé krve v EU i ve světě, kolik ji dokázalo vyvolat v mezinárodní politice krátké expozé českých ignorantů se hned tak nevidí. Některé státy takový výsledek nedosáhnou ani v průběhu celých desetiletí.
07. 04. 2009 | 20:56

LEVAK napsal(a):

Ad RUMCAJS:příteli je vidět,že jste ještě moc mladý.Uražená ješitnost a touha po pomstě to je nd všechny peníze.Může tu být však i ta možnost,že tolik peněz nesplašili!
07. 04. 2009 | 20:58

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi.

Otazku, kterou jste polozila, ma v sobe jeste dve dalsi otazky.
Jakou sabotaz mate na mysli?
Vnitrni a nebo vnejsi?

Zde je muj pokus o aspon castecnou odpoved.
Protoze mnoho veci a udalosti je v pohybu a svetova situace se stale meni, co plati dnes nemusi platit za rok.

Pokud vychazim z dane situace muj dojem je tento:
1. Sabotaz z vnejsku? Zcela mozna! Mocensky boj v EU je sice pod poklickou, ale rozhodne neztratil na intensite.

2. Vnitrni situace Ceska je zcela pod kontrolou byvalych nomenklatur, ktere nepotrebuji neco sabotovat. Oni jen urci tomu ci onomu politikovi, co rici, nebo udelat.

Otazkou zustava, kdo ziskal byvale nomenklatury, ktere byly mezitim vystridany novou generaci ?

Verim, ze jsou Cesi stale osobiti a napaditi. Jen nemaji zadne representanty, kteri by byli schopni to svetu ukazat.

Co je smutne, ze mezitim, co bojuji evropane mezi sebou o moc, unika jim ten fakt, ze EU se stava bezvyznamnou!

LS je dokument, ktery uz faktem, ze ma kolem 700 stranek, ktere by melo schvalit 27 zemi se stava nepouzitelny.
Je to jen oddalovaci manevr k ziskani casu.

Spise nez sabotaz Ceska mne napada moznost vnejsi sabotaze cele EU! Je dost supervelmoci,soucasnych i budoucich, ktere by rady mely EU "pod palcem"!

Moznost Ceska zazarit pred svetem svym predsednictvim EU ?
Bohuzel ne se soucasnou politickou garniturou. Celou!
07. 04. 2009 | 20:59

zdenek napsal(a):

Prostě klasická Švejkárna...
07. 04. 2009 | 21:00

tata napsal(a):

panové čemu se divit.

Stači se pohybovat zde,ta nesnašenlivost s obou stran,co čekame od politiku že jsou lepší než mi?ONI JSOU NAOPAK HORŠÍ.tak čemu se divit,když faul je hodnocen podle toho kdo ho udělá,a faul se stal bežnou věcí,bohužel.KDE JE pravda,ta se da kroutit jak jí potřebujem,mnohdy to vypadá i věrohodně.TADY V TOMTO PŘÍPADĚ,je pravd několik a navzajem jdou proti sobě.

pravda z leva tato vlada vznikla z faulu a to se ted projevilo.

pravda z prava naprostá zbytečnost tohoto kroku ted

Když tyto pravdy bude te zasazovat,podle svého schematu,mají pravdu oba,natom nic nezměníme.

VYdite taky se nedokažem povznest,zakaždou cenu jen to naše.

Možná až se naučíme každy faul nazvat faulem a budem vyžadovat nekopromisně žlutou kartu,a červenou i když ten faul uděla naš mančaft,podle čeho hodnotit faul to bude ten největší problem.

Možná se to naučíme,ale ja utoho asi už nebudu.
07. 04. 2009 | 21:18

Lex napsal(a):

Tupelo
Dobrý, fakt dobrý. Napsal jste to za nás ostatní, však víte.
Jestliže se tenhle motiv, který si pro svůj blog zvolila jindy dobrá Hana Brixi, opakuje, jak říká vlk, asi pošesté, je jaksi nenormální psát pod každým z blogerů také to samé.
Takže díky, Tupelo. Jindy třeba helfnu já Vám, nebo někdo jiný. Teď se spokojím s tou pochvalou. Hezký večer! Lex
07. 04. 2009 | 21:54

Slim napsal(a):

Tentokrát se mýlíte. Koalice propadala stále víc pocitu, že si nemusí ničeho všímat a nehodlala s nikým jednat. Nakonec to nevydrželi JEJÍ poslanci.
Ty dvě zelené například zřejmě dobře věděly, že jejich stranu reprezentuje dvojice bezohledných kariéristů. (Asi jste neviděla Mme. Jacques a její bezmeznou ignoranci v pátek v show Jana Krause.)
Nelze bránit odvolání takových lidí a odvolávat se na vnější atmosférické podmínky. To by byla politika až příliš snadné zaměstnání...
07. 04. 2009 | 21:58

sim napsal(a):

Kdo je stále ještě hrdý na Váklafa Klause?

Ano, ještě dost českých žen a nejen těch v domovech důchodců, co ho mají za vzdělaného a fešného.

Dokud Klaus zabírá na dostatečný počet českých žen, národ se adikce na něj nezbaví.

A Klaus, kterého sžírá patologická ješitnost a narcisismus, aby teď opakovaně požíral své vlastní děti, modré straky, kde má, alespoň jeden konkrétní výsledek toho, jak ochránil národní zájmy?
07. 04. 2009 | 22:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, o klausovi jako narcisovi píší především pouze a jenom samotní patologičtí narcisové. Howgh.
07. 04. 2009 | 22:43

Ládik napsal(a):

Ano, mráz přichází z Kremlu. A Rek je zimní král.
07. 04. 2009 | 22:46

ALT napsal(a):

pro mou oblíbenou autorku,

bohužel neděláte

s úctou

ALT
07. 04. 2009 | 23:10

StandaT napsal(a):

Já bych za tím žádnou spikleneckou teorii neviděl. Jen se v čase sešlo pár bafuňářů, co si o sobě mysleli, že jsou stratégové a ty druhé přečůrají.
07. 04. 2009 | 23:35

Jan Vaculík napsal(a):

Bédo,
Sarkozyho most pro střádající Palestince se Vám skutečně povedl! Je vidět, že situaci na Blízkém východě skutečně rozumíte.
08. 04. 2009 | 00:05

Helena napsal(a):

Nedávno mi paní v trafice, se kterou se ani neznám, jen tak mimochodom řekla, že už ji vadí, že si ve světě myslí, že jsme my Češi, cituji "stádo blbců". HlaS LIDU! Z mého pohledu je devastace národního sebevědomí za této vlády-nevlády přímo brutální. Otázka je, jak je možné, že se lidé tohoto typu uplatňují v politice, jsou všude na všech magistrátech, ministerstvech, krajích a dostanou se až úplně nahoru? Já to vidím tak, že normální,slušní, inteligentní lidé u nás do politiky nejdou, protože 1)moc si nevěří,2)mají pocit, že nejsou sto "převálcovat" to, co tam je teď - chybí bojovnost (ta odešla už po Mnichovu) 3)bojí se, že se zapletou, protože neodolají tlakům všeho druhu.

Za největší bídu naší politické reprezentace považuji fakt, že tam není odpovídající intelektuální potence a tento nedostek je kompenzovát tzv. razantností, bezprostředností, či rádoby odvahou dělat nepopulární věci, což je ovšem hrubost a arogance,která jenom vše destruuje a nic nestaví.
Nic moc veselého. V čem je naděje - nevím, snad jenom, že současnou bídu odnese čas a pud národní sebezáchovy se nakonec nějak uplatní...
08. 04. 2009 | 00:22

kočka šklíba napsal(a):

Heleno, ano, máte pravdu, ale má to i druhou stránku. Proč dovolíme, aby tam tací lidé byli? Vždyť si je volíme. A proč je volíme? Podle mého proto, že za:
1)Tato doba, a to obecně všude, nejen u nás, je orientována na spotřebu a bohatství vyjádřené materiálně, tím pádem na "úspěch" který je viditelný. Takže dobře vypadající člověk, člověk, který je médii prezentován jako ten, co se stýká s tzv. celebritami, který dokázal, ať už jakkoliv podezřele, se dostat do těch "správných" kruhů je lidmi obdivován, prostě to "umí". Dravci vyhrávají.
2) Tito lidé dokáží slíbit cokoliv, nakonec Topolánkova věta před volbami 2006 o tom svědčí. Také jeho bilboardy se šťastnou rodinou, copak tohle by normální, slušný člověk udělal? Nějaká morálka, no to je pro blbce.
Pro fandy ODS podotýkám, že Paroubek a spol. nejsou lepší, jenže už z definice sociálně demokratických stran si tolik nemohou dovolit, nemohou tolik při tom žraní mlaskat.
3)Někoho si zvolit musíme, a pokusy byly ještě horší, než to co tu bylo. SZ, vezměte si co naslibovali a co splnili. Nic, naopak ze zelených se stalo okamžitě béčko ODS(ne že by to nebylo jasné už před volbami s Bursíkem v čele). Jakou jinou politickou kulturu nám zelení ukázali? Žádnou. A navíc ani jejich poslanci(viz K.J u Krause )ani nevědí, co to vlastně ta ekologie znamená. To za co kandidovali, ani ten základ, absolutně neznají, šmíra. Tohle byla přesná ukázka politiků. Lžou,o nějakých svých programech nemají většinou ani základní znalosti, hlavně, že jsou u koryt.

A my jak ovce se tu hádáme, zda jsou lepší ti nebo ti. A oni se nám smějí. Ta Jacques mě tak dostala, že už schvaluji občasné zdejší výkřiky o 3.defenestraci :-D.
08. 04. 2009 | 01:55

Důchodce68r napsal(a):

Paní Brixi, nemýlíte se.
1) Racionalitu současná česká polika nemá.
2) O sabotáž se jedná jen v málo případech. Vyznačují se využitím určité inteligence.
3) Ve většině případů se jedná o verbež, která se dostala kam neměla.
4) Zatím nevidím jiné řešení, než sejít se, zacinkat klíčkama. Já si beru palcát. S hroty z tvrdokovu.
08. 04. 2009 | 02:56

DB-Kalifornie napsal(a):

Pani Brixi,rekl bych, ze za celou ostudou stoji zcela obycejna ceska neschopnost se domluvit, ktera se bohuzel ceskou historii tahne snad uz od Bile hory.

Taky se obavam, ze si vetsina ceskych politiku neuvedomuje, ze se na ne upirala pozornost celeho sveta. (Cesti politici s delsi zahranicni zkusenosti se daji spocitat na prstech jedne ruky-proto se taky velka cast z nich stale chova buransky i v naprosto nevhodnych situacich).
Zdravim VK Kanada-na vymenu mladsi generace jsem taky kdysi veril-ale nezapomente, ze Ti mladsi, kteri zustanou, se uci od tech starsich....a tech, kteri zustavaji je naprosta vetsina.

Jako reseni vidim vetsi vliv EU, a snad navrat lidi ze zahranici, kteri muzou privest zkusenosti, nadhled a vedomost, ze problemy se daji resit vecneji. Je ale otazka, jestli se temto navratilcum bude chtit zrovna do ceske politiky....
08. 04. 2009 | 03:50

Aha napsal(a):

Topolánek volil Klause /ne sám/,tam to začalo,a nedávno dokonce prohlásil,že se může pod slova prezidenta Klause podepsat,takový je bohužel hloupý politik Topolánek,a to je škoda pro celý Český národ...
Klaus zradil celý Český národ již od počátku Sametové revoluce...
proti-Evropan Klaus a pro-Putin...
08. 04. 2009 | 06:16

Béda napsal(a):

Jan Vaculík:

Chcete snad říct, že tu (tuším) hodinu denně pro humanitární dodávky potravin, obvazů, pitné vody, léků... pro hermeticky vojensky uzavřenou a decimovanou oblast vyjednal spící ministr Schwarzenberg a Sarkozi na to pouze s otevřenou hubou koukal?
08. 04. 2009 | 06:19

Michal Macek napsal(a):

pani Brixi myslel sem ze nejste naivni.moudrost a sikovnost ceskeho naroda?o tom nic nevim kazdopadne sme ukazali svou ztypickou malost ubohost zaprdenost zabomysi handrkovani a neschopnost dohlednout dal nez k pristim volbam - jestli se vam vzal iluze je mi to lito ale asi to musi byt
08. 04. 2009 | 06:46

Béda napsal(a):

Opět bych si dovolil zopakovat původní otázku:

Najde se zde vůbec někdo, kdo se pokusí sepsat a seřadit největší diplomatické úspěchy českého europředsednictví? Nemyslím tím klaunovské jednodenní zviditelnění na předních stránkách světových médií, ani zvládnutí běžné organizační agendy typu zajištění jednacích místností, noclehů, jídla a bezpečnostních složek pro summit - to ostatně prozatím dokázala zvládnout každá předsednická země, to se dnes považuje za běžný standard.

Mám na mysli převratné diplomatické iniciativy, které z českého popudu pomohly sjednotit pohled Evropy na řešení různých politických a ekonomických problémů. Diplomatické vize řešící problémy, které přetrvají coby trvalý přínos krátké české předsednictví.

Najde se nějaký odvážlivěc?
08. 04. 2009 | 06:54

Pepa Řepa napsal(a):

Pepo Řepo, co jsme si , to jsme si. Máš přihlášku k Balbínům?
-------------------------
Vlku, to není jen tak.
Naše šlechetnost je sice známa, ale u nás jsou mnohem těžší prověrky než u NBÚ.
Uvědomte si, že kromě KSČM, kde už je převilíkováno a přelevákováno, jsme jedinou stranou, která není v rozkladu.

Polepšených hříšníků je třeba.Nejde nám však ani o masovost, ani o rovnání pohlaví. Ať si má každý pohlaví pokřivené jak chce. Skolioza je problémem.
Odpustili bychom Vám volbu ODS i klausotepectví.Takových u nás je.
Museli bychom ovšem nechat sejmout daktyloskopické otisky z kliky od Lidového domu, zda tam nejsou i ty Vaše.To by už byl vážný problém.

Naprosto nepředstavitelné je členství v České obci Eurohujerské. Instrukce čurajícího chlapečka s radostí sabotujeme, bezdotykové baterie nezavádíme.
Abych byl upřímný, nevíme, kde ten Brusel je.Víme, že to je jakési úložiště pro autisty,cohnbandity,telekazatele a plánovače stěhování národů.Bude to někde daleko. Ještě dál než je Žižkov.

V zahraniční politice máme jasno.Doktrina "Myš, která řvala".
První den po Velké Balbínově revoluci vyhlásíme válku USA, za minutu kapitulujeme.Radar obnovíme na Palmovce z plynojemu.Tam, kde měl být památník Nikity Sergjejeviče.

Bez bolestných opatření se Velký Balbínův třesk neobejde. Internační tábory pro užítečné tydlitáty jsou připraveny.
Žádné vepřové, žádný alkohol, žádný individuální svobodný názor.Koberečky,spartakiáda, pokuřování z šíši, žádné obrazy, žádný humor. Nad hlavou kvílení a čtyři obézní manželky, které Vás budou od rána do večera poučovat, že se pasta na zuby mačká zespoda a zaroluje.

Po výroku " Jak by tady bylo krásně, kdybych tady nebyl já", můžete být ovšem podmínečně propuštěn.

To všechno si zvažte.Zájem je obrovský.Fronta zájemců je až k vodárně.
Včera se byl ptát i ministr financí, že prý by odpustil i billboardy s padáky, které se nikdy neotevřely.

Závěrem Vám gratuluji k proměně z Šavla.Jednou to přijít muselo.Ani do Dimascu jste nemusel.
Ano, volba Balbínovy poetické strany je tou správnou volbou. Volbou, při které nepřijde druhý den kocovina, jaké blby jste zvolil.
I když ruku do ohně za pravdivost tohoto výroku dát nemůžu.
08. 04. 2009 | 07:00

student napsal(a):

Budování státu a demokracie v Česku vypadá jako stavba, kde všichni kradou a odnáší materiál
domů. Ti co u toho dovedou uvědoměle mluvit a dokáží se krátkodobě spojit s ostatními téhož druhu se stávají stavbyvedoucími. Stavbě to neprospívá, ale zdá se, že to nikomu nevadí. A venku se mají aspoň čemu smát.
08. 04. 2009 | 07:01

Názor Jan napsal(a):

Největší bomba ovšem byla ta plastika reprezentující naší republiku v EU. Za to by měli někoho vážně zavřít za hanobení.
08. 04. 2009 | 07:50

Tupelo napsal(a):

Lexi, diky (i Vam Pierre) a omluva ze reaguji pozde, pres prac. tyden se ted dostanu k psani jen obcas (ale diky tomu jsem zase mohl napsat na tema p. Brixi trochu vic, ostatni to uz maji za sebou ;)), ale ctu celkem pravidelne. Jen jsem Vam chtel pripomenout, ze uz jste mi helfnul a snad i uklidnil ;) s tim pripadem Klaus premierem ;).
Co se tyce soucasneho stavu politiky a blizicich se voleb (EU, PS), zatim vidim osobne jako nejlepsi moznost volbu takove strany, ktera je tomu kteremu volici nejblize (stejne jako vzdy :)), ovsem s tim, ze by se mohly zacit masivne krouzkovat kandidati, kteri jsou bud volici znami a maji jeho duveru anebo ti ze spodnich mist kandidatky (vystrel sice naslepo, ale muze se tim mnoho ztratit?). Jde asi o jednu z mala moznosti jak muze obcan ovlivnit nejvyssi patra politiky (vsimate si jaky je nyni klid v prime volbe prezidenta - mozna je to jen tim, ze se resi jine problemy a rok pred volbou dalsiho se rekne, ze uz se to zase nestihne...) a kdyby se rozjela nejaka kampan ala 'posledni vyhrava' ;) (formou emailu atp.) nejaky efekt by to prinest mohlo (vyraz nekterych zkusenych politickych matadoru bez parlamentni sesle by mohl stat za to (pokud me pamet neklame, malem na to dojel posledne Bursik) :)).
Zdravim a preji hezky den
08. 04. 2009 | 08:14

vlk napsal(a):

Pepo Řepo
vidím, že na sobě budu muset ještě hodně a hodně zapracovat.. Zatím nejsem hoden ani toho, abych se přiblížil na méně než st metrů některému z členů té ctihodné strany, a an améně než deset kilometrů vznešenému sekretariátu té ojedinělé záležitsti mezi všemi partajemi..

Uvědomuji si svou nedokonalost v plné šíři a proto na sobě začnu pracovat, ale zatím musím zůsta mimo vaše struktury. Jistě si umíte představit rozervanost mého já v této chvíli i potoky slzí, které roním. Prosím nezasahujte. Jsem velký a s trpkou pravdou s emusím vypřádat sám. neposílejte prosím ani kontejner papírových kapesníčků, jakkoliv je třeba . Rád si koupím na úkor uheráku, kaviáru, Pommery, Luise XIII. a dalších podobných zbytečností. ZA vlastní. Jako součást převýchovy a pokání.
Děkuji vám, za váš jasný makarenkovsko- kiškovský výchovný přístup a vězzte, že k vám chovám úctu hlubokou jak Mariánský příkop.
08. 04. 2009 | 08:27

Pepa 3 napsal(a):

Tupelo, píšete zde o masivním zakroužkovávání. Bohužel to má jednu nevýhodu. I když u velké strany vytáhnete navrch pět nebo šest kandidátů ze spodních míst, nezabráníte tomu, aby se mezi zvolené dostali i např. tři největší mafiáni napsaní na prvních místech. Mně by se nejvíce líbilo, kdyby se současným ústavním zákonem o předčasných volbách došlo i k jedné - dle mého logické - změně ve více méně technické oblasti. Abychom namísto "kroužkování" těch, které chceme upřednostnit škrtali ty, které tam nechceme. To by asi byla čistka mezi dlouhodobě profláknutými, ale neustále se opakujícími poslanci! Myslíte, že by se do sněmovny dostal Kalousek nebo Langer, Bursík a podobní? Bohužel si ale jsou tohoto vědomi, takže v takovou změnu ani nedoufám.
08. 04. 2009 | 08:37

student napsal(a):

Možná není tak důležité, že se na nás venku blbě koukají. Rozhodující je, že se máme lépe.
Dá se to snadno dokázat. Dříve tady byl jeden ústřední výbor, který se pravielně scházel a staral se o naše lepší bytí. Teď takových ústředních výborů máme 5. Máme se tedy 5 x lépe.
Ó my se máme.
08. 04. 2009 | 08:48

Helena napsal(a):

to Kočka škuba:
ano, jsem zajedno v tom, že sociální demokracie z definice nemůže pokračovat v té destrukci státu a všech jeho i funkčních intitucí, jak se to děje teď.
A k tomu, proč je volíme? No co nám zbývá, dělat každou chvíli revoluci je dost namáhavé a výsledek nejistý. Navíc, běžný život a jeho nároky lidi dost vyčerpává. Nezbývá moc energie. Ano, máme vyšší životní úroveň, ale dost za to platíme, často nezbývá moc času na věci, které jsou normálně a lidsky důležité, rodina, přátele, kultura. Na praktické úrovni to je tak, že když chcete bojovat s lidmi, kteří drží otěže, např. i v práci, tak vás totálně "vysává" a ještě riskujete, že přijdete i o ty jistoty, které máte. Hezký den!
08. 04. 2009 | 09:02

Suchec napsal(a):

Studetnt:
cha cha cha cha, fakt dobrý. Dávám jednu netopolánkovu jedničku.

Pepa3:
To škrtání bych bral taky. Ale aby pak na té kandidátce někdo zbyl.
08. 04. 2009 | 09:18

Rejpal napsal(a):

Vážená autorko blogu!

Tentokrát se mi Váš příspěvek na téma rychlého konce "času Čechů" nelíbil. Nevím koho a proč řadíte mezi "český národ".

Chápu, že některé vysoké představitele EU pád vlády v ČR nepotěšil. Avšak běžní obyvatelé EU, potýkající se s rostoucí nezaměstnaností ve vlastních zemich, nemají ani tušení o českém předsednictví v Radě Evropy, natož o pádu vlády v ČR.

Ani ve Švédsku, které po ČR převezme toto předsednictví, nebyla zpráva o krachu vlády komentována v médiích. Výjimkou byla možnost krachu květnového summitu EU, který má rozhodnout o vytvoření evropského výzkumného centra v Lundu s celkem 20000 zaměstnanci.

Myslím, že za poslední léta se povědomost o Češích natolik v Evropě rozšířila, že dnes běžný Francouz už nepovažuje Bělehrad za hlavní město ČR, jako tomu bylo před 50. lety, kdy ještě existovalo velké Československo.

Dokonce i ti lidé v EU, kteří sledují dění ve světě, znají jméno Václava Havla. To přece musí každého Čecha (snad s výjimkou jistého pána na Hradě) potěšit! Snad se ještě někdy najdou velikáni, kteří ve světě budou šířit slávu udatných Čechů!
08. 04. 2009 | 09:27

Béda napsal(a):

Rejpal,

Pana Havla, Klause, Topolánka, Schwarzenberga... dnes zná díky zviditelňování v masmédiích prakticky celý svět.

Otázkou je, kdo je bude znát za 5 - 10... let a proč? Jestli to bude kvůli úletům pouze úsměvná vzpomínka na nějaké diletanty, snílky, nekritické velebitele padlých mýtů, anebo na budovatele vize něčeho nového, svébytného, perspektivního.

Dá se říct, že povědomí o Češích dnes má celý svět. Je to díky "bezejmenným" Čechům jako je pan profesor Hollý, kterého sice téměř málokdo ve světě zná jménem a téměř nikdo oficielně neoslavuje, ale přesto miliony lidí v celém světě děkují za prodloužení a záchranu svého života právě tomuto muži. Jestliže někdo měl být vývěsným štítem češství v době předsednictví, měl to být onen skromný starý "bezejmenný" muž - nikoliv politici, kteří se mění jako použité spodní prádlo.
08. 04. 2009 | 09:42

Vysedlina pathologická napsal(a):

Dovolím si slepičně popřemýšlet.
Jak si ještě dnes může někdo z Čechů myslet, že jsme lepší, nadanější a spravedlivější, než druhé národy, a k čemu vědomí tohoto vůbec potřebujeme?
Vidím to zcela jednoduše.
1. Nechceme vládnout a nechceme poslouchat.
2. Máme raději klídek, než zodpovědnost a necháme vládnout druhé. Tyto pak sledujeme z povzdálí, jestli nám na klídek moc nesahají.
3. Přirovnám-li republiku k domácnosti, jsme hospodáři, kteří uklízí jednou za rok případně před příchodem návštěvy.
4. Je-li těch návštěv příliž, propadáme panice a hádáme se mezi sebou.
5. Na návštěvě se naopak umíme povětšinou chovat vzorně. Naši vyslanci - např. nějací odborníci a vědci, či odborné vojenské útvary bývají chváleni.
V poslední době jsou obdivováni třeba folklorní tanečníci s typicky českým vtipem a šarmem.
6. Takže z nás sousedé bývají čas od času vykuleni.
7. Jakož i my sami ze sebe. K utišení zoufalství nad sebou samými používáme humor.
08. 04. 2009 | 09:44

jogín napsal(a):

Zdá se, že většina našinců podléhá iluzi, že politika v západní Evropě se od zdejší podstatně ličí. Pravděpodobné je, že rozdíly budou malé a příslušné rozkrádačky a kulišárny jsou jen lépe maskované. Hlavní odlišnost Česka spočívá v tom, že tady se všechno rozkecá. Nakonec o způsobech evropského vládnutí vypovídá i aféra minulého německého kancléře a přítomnost Khonbadity v eparlamentu. Hlavní rozdíl vidím jen v dokonalejším fumgování PR agentur. Pokud jde o skutečnou (malou)změnu ve zdejší politice, dá se docílit jen podílem přímé demokracie- no a přesně tomu se zdejší politici brání nejvíc.
08. 04. 2009 | 09:59

Lex napsal(a):

Pepa 3
Ten nápad je skvělý, má však jeden zádrhel. To by se do té sněmovny asi skoro nikdo nedostal. Ty lístky by byly asi permanentně zašrtané celé, semtam by byl zvolen nějaký Inocenc Vopršálek z Horní Dolní, kterého nikdo nezná, takže o něm neví, že už je také profláknutý. A kdyby se nakrásně naposedmé (v sedmých, opakovaných volbách, každé bratru za dvě a půl miliardy korun) podařilo sněmovnu ustavit, tak i ta vláda z té sněmovny vzešlá, to by bylo panoptikum odborníků.
Asi zůstaneme odsouzeni k tomu jak to je. Anebo začneme tlačit na mladší a mladé schopné lidi, aby šli do politiky a vystrnadili tam tu zatuchlinu. A budeme je volit.

Suchec,
pardon, vidím, že už jste reagoval. Ale už to mám napsané, tak to tam šoupám taky.

Dovi! Lex
08. 04. 2009 | 10:11

student napsal(a):

Lex:
I počet povolených škrtů na kandidátce lze omezit. A vsadím se, že některá jména by se opakovala výrazněji častěji.
Smůla je v tom, že ti kandidáti na škrty dnes rozhodují.
08. 04. 2009 | 10:26

žužu napsal(a):

paní Brixi s lidmi není problém, problém je s Národní televizí a Národními novinami.
Přečtěte si "Krvavé oleje", pochopíte kdo se unás po velvetu vyšplhal k ekonomické a propgandistické moci. Porevoluční američtí poradci z 90 let ,ve vládě, se po -Velké Privatizaci vypařili jako pára nad hrncem, dnes pracují na privatizaci zdraví?
Národní Televizi řídí krz prachy porevoluční zbohatlíci a jejich ODS, Národní noviny řídí bavorský kapitalista, a Mohoritovi pohrobci.
A zvrchu na to měsíc a zespodu LID.
Dnes je mi blíž Obama, který je pomračovatelem nejlepších Masarykovských tradicí, než kdokoli z našich Mocipánů a novinových Propagandistů.
08. 04. 2009 | 10:48

žužu napsal(a):

08. 04. 2009 | 10:54

hawk napsal(a):

Paní Brixi, spousta lidí vůbec nepochopila smysl Vašeho článku. Všimněte si, že se to tu opět rozdělilo na modrá-oranžová. Sám patřím spíše k pravici, strana, která má jakoukoliv podobu nebo část červenéhoé spektra, je mi cizí a asi už vždy bude, neboť jsem zažil komunismus a už nechci.

Je jasné, že ani ODS ani ČSSD na pádu vlády nevydělali a že máme ostudu ve světě. To je fakt a může si tu kdo chce, co chce říkat, faktem také je, že se takto promarnila šance být plnoprávným vůdčím členem na setkáních nejvyšších politiků celého světa, kam se normálně vůbec nepodíváme.

Nemám řešení na vaše otázky, pokud je naše společnost polarizovaná téměř na půlku na pravici a levici a systém voleb, který máme vůbec neodpovídá v tomto případě svému účelu.
08. 04. 2009 | 10:55

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Ja by som, na mieste Cechov, spiklenecke teorie nechal ako kostlivca konecne v skrini. Svojho casu sme podobnych teorii mali na Slovensku az, az. Teraz uz vacsina ludi - nie vsak este niektori vrcholni politici, z toho "vyrastli". Netvrdim, ze neexistuju snahy sprava, zlava, ci zo stredu (aby som na nikoho nezabudol) rozohravat nejake mocenske hry (myslim iste krajiny, iste zaujmy...). Ale!
Treba sa v Cesku pozriet na skutocny stav veci otvorenymi ocami a bez tych kostlivcov. Situacia je taka, ze vplyvom kadecoho (aby som sa zbytocne nerozpisoval) je politicka a volicska mapa taka, aka je, t. j. na najblizsie roky bude situacia stale PATOVA. Az si to uvedomia a priznaju tak stranicke centraly, ako aj volici, potom moze nastat nejaky posun. Bude treba zacat uplne inac pracovat s volicstvom a, v zaujme stability politiky a statu prijat tento FAKT (patu) a zacat hladat AKO tuto (zaiste docasnu, nic netrva vecne) situaciu riesit s kludom a pokojom v zaujme VSETKYCH (alebo aspon PREVAZNEJ VACSINY) obyvatelov.
To by ale museli prestat vsetci s konfrontacnym pristupom, podrazmi a nekorektnostami. Cim skor, tym lepsie pre Cesko.
P. S. pre niektorych - nechcem vas poucovat, pisem svoj nazor:-).
08. 04. 2009 | 10:59

Pocestny napsal(a):

No, jak tak čtu diskusi, myslím, že odpověď je jasná -
nejde o spiknutí, ale o přirozenost lidskou ve své místní verzi.

Civilizace se pozná dle toho, že jedince v ní spojuje respekt jk nepsaným pravidlům, která jsou duležitější, než ta psaná.

U nás v džungli se naopak chronicky pokoušíme prověřit meze flexe i těch pravidel psaných, natož abychom dodržovali ta nepsaná.

Na silnici, v úřadu, prostě kdekoliv už dávno panuje to jediné "zlaté" pravidlo - "Co je dobré pro mne, musí být dobré pro každého z nás."

Stát je instituce, ta žádná nutkání a potřeby nemá, mají je ti, kteří ji ztělesňují
Národ je teorém, do kterého se vejde naprosto vše, proto jediné, na čem záleží, je sledovat osobní pohnutky a touhy těch, kteří za něj tak rádi mluví.

Stát, národ, společnost a strana, to jsou prostředky osobní moci, ne cíle politiky a osobního snažení. Je to cesta, jak pomocí "veřejného blaha" zajstit to blaho osobní, dělá to tak každý, protože tak to kpana každého srtrana a společnost naučily.

Dle tohoto vzorce se naši politici chovají přímo "národně vzorně".

Čemu se divíte?
08. 04. 2009 | 11:08

JC napsal(a):

"Moudří" Čechové se málem navzájem ušlapali.
http://www.novinky.cz/krimi...
Tento národ si opravdu nezaslouží stávající politickou representaci.:-)))
08. 04. 2009 | 11:09

Lila napsal(a):

to Lex

Mně se líbí volební systém, jaký jsem viděla v Dánsku. Kandidátka nabízí množinu jmen, z nichž každé má úplně stejnou šanci uspět - první jako poslední, protože rozhoduje počet preferenčních hlasů voličů. Tam skutečně rozhoduje volič, nikoliv stranické sekretariáty, kde hlavní slovo nemívá ten nejschopnější a nejkvalitnější.

U nás to funguje tak, že když už se přeci jen zadaří a profláknutý uchazeč rozhodnutím voličů vypadne z kola, tak nastoupí mechanismy,
které ho nejen vrátí do hry, ale i do placených politických funkcí. Stačí si vzpomenout na proslulého starostu Jančíka z Prahy 5. Jiné to ale není ani v menších městech. Zvolení tak dlouho "odstupují", až se do zastupitelstva dostane i ten voliči zavržený, který je pak pohodlně "zvolen" vyobchodovanými hlasy do uvolněné (placené) funkce. Otrávení voliči si zanadávají a život jde dál. O nás, o našem městě a o nakládání s našimi penězi tak opět rozhoduje ten, kterého nikdo nechtěl. A protože v místních stranických buňkách zpravidla rozhoduje ten, který dokáže schrastit nejvíc peněz do stranické pokladny a má patřičně drzé čelo a ostré lokty, je o kvalitách našich politiků rozhodnuto dávno předem.

Nevsázela bych moc ani na mladé, schopné a nadějné. I takových už jsme pár zažili. Většinou končí tak, že se rychle přizpůsobí poměrům a zařadí se, anebo se nezařadí, chvilku o něco usilují a když vidí tu marnost nad marnost, tak frustrovaní politiku opouštějí a do smrti o nějakém veřejném angažmá nechtějí ani slyšet.
P.S.
S. Gross či P. Němec také byli mladí a nadějní...
08. 04. 2009 | 11:18

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
mohl byste vyjmenovat všechny diplomatické iniciativy slovinského předsednictví? Nemusíte jen za první tři měsíce, ale můžete to vzít za celý půlrok.

Jinak si myslím, že stesky na politickou reprezentaci jsou už trošku omleté. Jednak se domnívám, že patrně dost věrně zobrazují stav národa a jednak bych očekával, že za těch dvacet letn jsme už mohli přijít na to, že pokud se nám nelíbí ti lidé, kteří tam jsou, tak do těch stran musí vstoupit noví, kteří je buď vystřídají nebo se budou snažit je vystřídat za jiné lepší. Námitky toho typu, že noví budou semleti starou gardou a podobně neberu, protože prostě jiná cesta prostě není. Nikdo z vnějšku to za nás řešit nebude (a když tak ne zadarmo, a to by mohlo být ještě horší). Také by bylo dobré si uvědomit, že házet všechny politiky do jednoho pytle efektivně brání těm novým do ní vstupovat.
Taky se domnívám, že se prostě lidé budou muset více zajímat o veřejné věci a někdy i třeba riskovat. Ať už neúspěch nebo aktuální funkci. Je jasné, že to nebude lehké a spousta lidí může podlehnout (a podléhá) dojmu, že to nějaká "vláda silné ruky" udělá za ně. Do jisté míry mají pravdu, ale konečné výsledky bývají velmi špatné.
08. 04. 2009 | 11:19

Lila napsal(a):

to Lex

Mně se líbí volební systém, jaký jsem viděla v Dánsku. Kandidátka nabízí množinu jmen, z nichž každé má úplně stejnou šanci uspět - první jako poslední, protože rozhoduje počet preferenčních hlasů voličů. Tam skutečně rozhoduje volič, nikoliv stranické sekretariáty, kde hlavní slovo nemívá ten nejschopnější a nejkvalitnější.

U nás to funguje tak, že když už se přeci jen zadaří a profláknutý uchazeč rozhodnutím voličů vypadne z kola, tak nastoupí mechanismy,
které ho nejen vrátí do hry, ale i do placených politických funkcí. Stačí si vzpomenout na proslulého starostu Jančíka z Prahy 5. Jiné to ale není ani v menších městech. Zvolení tak dlouho "odstupují", až se do zastupitelstva dostane i ten voliči zavržený, který je pak pohodlně "zvolen" vyobchodovanými hlasy do uvolněné (placené) funkce. Otrávení voliči si zanadávají a život jde dál. O nás, o našem městě a o nakládání s našimi penězi tak opět rozhoduje ten, kterého nikdo nechtěl. A protože v místních stranických buňkách zpravidla rozhoduje ten, který dokáže schrastit nejvíc peněz do stranické pokladny a má patřičně drzé čelo a ostré lokty, je o kvalitách našich politiků rozhodnuto dávno předem.

Nevsázela bych moc ani na mladé, schopné a nadějné. I takových už jsme pár zažili. Většinou končí tak, že se rychle přizpůsobí poměrům a zařadí se, anebo se nezařadí, chvilku o něco usilují a když vidí tu marnost nad marnost, tak frustrovaní politiku opouštějí a do smrti o nějakém veřejném angažmá nechtějí ani slyšet.

P.S.
S. Gross či P. Němec také byli mladí a nadějní...

Přeji hezký den.
08. 04. 2009 | 11:20

orinoko napsal(a):

Tak tady snad zaznělo úplně všechno! Anebo možná ne?

Tak především , paní Brixi, já tu situaci takto - jako Vy - vůbec nevnímám. Toplovaný Buranov se rozběhl ve chvíli, kdy Topolánek vítězně ve Sněmovně zvedl prostředník.

Mluvíte o světě. O Evropě. Zmíním jednu její část, která si od našeho předsednictví moc a moc slibovala. Balkánské země. A právě těm jsme ukázali ten zatvrdlý prostředník. Psal jsem už dříve, že bych naše předsednictví považoval za úspěšné, kdyby se za nás jednou provždy vyřešil problém mezi Chorvatskem a Slovinskem. Ale to my ne. My raději řešíme vesmírné problémy včetně toho lidsko-právního profíka ve Voršilské.
Žádné renomé jsme neměli , takže nebylo, o co přijít. Myslím, že v Evropě jenom doufali, že snad především neuděláme ostudu. A té jsme nadělali vrchovatě už zkraje roku, pád vlády s tím neměl vůbec nic do činění.
V čele vlády je střela řízená tak akorát Dalíkem a Šloufem. Veškerá odpovědnost za celou situaci padá na ODS. Tato partaj je v naprosté krizi a já doufám v její postupnou erozi. To ona vygerovala Topolánka Milovaného a Paroubka Nenáviděného. Tak útočila na socany, až v čele stanul Paroubek a věci se vymkly z modrého scénáře.
Ten člověk s obr gulemi je naprostá katastrofa. On si už ani neuvědomuje svoje vlastní ptydepe a neuvěřitelné veletoče během několika málo dnů. Dá pánbůh , že brzo zmizí ze scény a nebude nám připomínán jako hromady jiných už totálně vyšeptalých recyklátů , které se nyní pravidelně seřazují v ČeRoz k ranním príhovorům.
08. 04. 2009 | 11:36

SuP napsal(a):

vážená paní Brixi -
Obávám se, že intelektuální i morální úroveň obyvatelstva naší republiky je silně deformována obrovským skokem životní úrovně, kterým jsme po převratu prošli. Tento skok urychlil známý "proces zblbnutí mocí" na straně těch úspěšnějších (z nichž se rekrutují i politici) a prohloubil mezilidskou závist jako historickou národní vlastnost u těch méně úspěšných. Zdokonalila se vrstva "vychcaných", kteří se naučili řemeslně těžit z rozporů mezi oběma hlavními skupinami. Proto tu probíhá neustálá zákopová válka mezi levicí a pravicí, přičemž ani jeden z táborů nemá vlastní ideologické principy. Proto taky není myslitelné zrušit KSČ (lid to nedovolí), ale parlamentní "dermokratické" strany se navzájem drží pod krkem, aby si zakázaly s ní spolupracovat, aby tato strana vychcaných nemusela v parlamentu nikdy pracovat.

Co se týká regulace trhu, aby se z něj nestalo pouhé okrádání? Myslím, že základní trh - výroba, obchod, služby se reguluje sám na velmi dobré úrovni. Z této regulace vybočuje derivát trhu a to je podnikání s finančními prostředky. Díky tomu, že se v této oblasti málokdy podniká s VLASTNÍM majetkem, snadno se chová jako utržená (oblast) od řetězu. Uvědomme si, že veškeré zdroje bídy a kriminality vycházejí z tohoto "derivátu trhu". Uvědomme si, jakými speciálními zákony je podnikání na této části trhu umožněno a zkusme přijít na to, proč tyto zákony byly pro bankovnictví vytvořeny a nakolik jsou funkční, když takové krize, v jaké teď bankovnictví je, nedokážou omezit.
08. 04. 2009 | 11:37

Béda napsal(a):

Dovolil bych si malý odkaz na příspěvek české reprezentace ke zviditelnění ČR v době europředsednictví.

Tak tady to máte konkrétně a černé na bílém:

http://blog.ihned.cz/nemece...
08. 04. 2009 | 11:42

Michal Macek napsal(a):

vorinoko:

si nejak nepochopil vo cem ten clanek je ne???

JC:

mate recht 24 zraneych z toho jedna mala holcicka na JIPce kvuli par stovkam - typycky cechackovske
08. 04. 2009 | 11:54

Pocestny napsal(a):

Jěště doporučím to studium glosářů rozšířit o ty pod Hvížďalou a Golgem, zjistíte, že kromě peněz čecháček od nikoho nic nechce, protože jak známe národy, tak jsme nejlepší....

Mezi sebou jsme křižáky, ale jen co to někdo zvně okomentuje, sjednotíme se dle genu husitského - Proti všem....

Paní Brixi, zapomeňte na národ a vypárejte z chasy ty, kteří za to stojí, původ si nevybereme, společnost ano.

Občas se musí holt přetrpět doba, kdy nás osobně nic než původ k chase neváže. V postkomunismu je soužití s "cizinci stejného původu" naprostou nutností, já to neumím, proto fluktuuji.
08. 04. 2009 | 11:59

JC napsal(a):

Béda,
To mě se zase vybavuje ta asi desetiletá "emancipační" snaha EU se definitivně odstřihnout od pupeční šňůry USA jak v oblasti hospodářské tak v oblasti vojenské. Frog-eaters by mohli vyprávět že ?
A nyní Ameriko zachraň svět, když jsi tu krizi způsobila :-))))
Amíci se musí smíchy.....
08. 04. 2009 | 12:04

orinoko napsal(a):

S chápáním napsaného opravdu problém nemám.
Proboha , co si pořád my Češi o sobě myslíme? Nebudu se vracet k Brixi.
Mně stačí když se hraje hokej nebo fotbal mezinárodně a nejlépe o celkové vítězství , jak ten dav šílí. Někdo za něj gladiátorsky bojuje a dav na Staromáku u obrazovky žere a chlastá, a Dejdar udržuje atmosféru. To je slávy při výhře a těch keců při prohře.
Nemám Topolánka za svého reprezentanta. Tím jsou pro muzikanti, sportovci, kultura a my sami, jak se chováme , když jsme venku. Tam my sami sobě vytváříme obraz. A Topolánek to je opravdu jen ten nejhorší odvar z české politické IV.
08. 04. 2009 | 12:07

void napsal(a):

To Beda:
podivejte se sem, kdyby to nestacilo najdeme neco jineho :-): http://www.eu2009.cz/cz/new... Jenom mala poznamka k vasemu poslednimu prispevku - to co je v tom blogu je uplna prkotina - proste Topola pretahli na druhou stranu, tohle nikomu nevadi - to je soucasti boje urvi co muzes a dela to kazdy - kdyz se mu to hodi. Co je blby je, ze Topola pretahli na stranu, ktera to projela, tj. mel spatny odhad a info.

To Rejpal:
take neziji v CR a tady se o padu vlady CR celkem mluvilo a vetsinou nas meli za trotli:-)

Jinak doporucuji rozhovor s Vondrou: http://zpravy.idnes.cz/alex... - myslim, ze to vystihuje celkem presne. Takze toho udatneho cecha budeme potrebovat celkem rychle, pac jinak nam uz nikdy nesverej ani ty chlebicky a propisky.
08. 04. 2009 | 12:18

Michal Macek napsal(a):

orinoko:

nejde o to jestli je topol dobrej nebo spatnej - spis o to ze nelze svrhnout vladu v tezke situaci kdy hrozi mezinarodni ostuda - takze to co ste napsal je sice hezke ale irelevantni
08. 04. 2009 | 12:21

hugo napsal(a):

Fascinují mne bláboly některých přispěvatelů. Kde je logika? Občany nejvíce zajímá, jak se vláda chová ke svým občanům. To, jestli pár magorů se může naparovat někde v zahraničí, to naše občany před úřadem práce moc nepálí. Naopak je pálí, že tato vláda lumpů vládne pomoci podvodů a justiční mafie. To je pro občany nejdůležitější poznání. A úspěchy v EU? Opravdu si myslíte, že lidé v EU jsou tak hloupí, jak voliči ODS a trojkoalice? Že uvěřili v diplomatické umění ODS v plynové aféře? Jen totální idiot si myslí, že rusové jsou hloupí a naletí na smlouvu s podvodnými dodatky. Lumpové z ODS si mysleli,že když mohou vládnout pomocí podvodů v ČR, tak že jim to projde i jinde. Na co šáhli, to zku... Ukázalo se, jak je nefunkční EU s půlroční rotací ve vedení. A tvrzení, že mají dovládnout do konce předsednictví? Pro nás je nejdůležitější domáci politika a EU, až bude platit LS. Pak si ti lumpové z trojkoalice nevrznou.
08. 04. 2009 | 12:27

void napsal(a):

to Orinoko:

nesouhlasim a nesouhlasim a nesouhlasim :-)), ale kdyz zkusim prihodit par argumentu:

- v politice to je trochu podobne jako v soubyznysu - mate pracanty a frontmany - proste z kapely zna kazdy zpevaka, ale vsechno za nim musi slapat, jinak ho nic nezachrani. U nas tvrdi posledni dobou muziku trojice Vondra, Schwarzenberg a Kalousek (na mezinarodni scena) a ohlasy jsou dobre. Tj. obecne se da rici, ze frontman je trochu trhlej, ale muzikanty si vybrat umi. Tady vidim zasadni problem s druhym soumanem na scene, Paroubek sice nebude delat trhlou sou a prostredniky, ale jeho vyber spolupracovniku je tristni a vo tom to je .-).

Jinak jenom mala poznamka - nejsem volic ods, ani to v dohledne dobe neplanuji a s tim slovinsko chorvatskym sporem mate pravdu, jedinej duvod proc jsme do toho nesli vidim v tom, ze ten spor je v podstate neresitelnej, bez toho , ze ukrutne nas...e druhou stranou. Tady najit kompromis je opravdu doufani v zazrak.
08. 04. 2009 | 12:31

Bohoušek napsal(a):

Pro mě je důležitější aby v naší zemi zavládly normální poměry, aby politici nezasahovali do právního systému a aby pokus předsedy vlády zabránit odvysílání reportáže byl prostě nepřijatelný. Trvání na principech právního státu je to nejdůležitější. Jestli připadáme světu rozhádaní není tak podstatné. Taková mafie může působit taky velmi stabilním dojmem.
08. 04. 2009 | 12:47

honza napsal(a):

Proč okolo toho chodíte, ČSSD je parta blbů, která myslela, že ostatní držíc se korytm, vládu nesvrhnou. Taky by to tak bylo nebýt nenávisti Tlustého a Schwipla. Komu to slouží? Bohužel nikomu. Resp. prezidentovi, který k tomu přišel jako slepý k houslím. Ten se směje naposled.
ČSSD to zas zalepí šrotovným a národ je bude volit dál.
08. 04. 2009 | 13:34

LV napsal(a):

Hledejme tedy pozitivum. Myslím, že políček přichází v hodině dvanácté a v situaci, kdy není cesty zpět. Politika navíc není jedinou oblastí, která se sype, ale právě v tom je třeba hledat ono pozitivní: hledejme dno, abychom se odrazili. Musíme pochopit, že buďto chceme věřit, nebo jen - s prominutím - nažrat a spát.
Vláda musí mít dostatečný mandát, aby mohl fungovat - třeba špatně, ale jistě. Žijeme v totalitě peněz, proto ten zoufalý křik. Chybí tu Havlův duchovní rozměr.
08. 04. 2009 | 14:12

JC napsal(a):

LV,
Nezačínejte prosím s Havlovým "duchovním" rozměrem. Já osobně nikomu nic nezávidím a když je někdo na "peníze" nemám mu to za zlé/každý jsme nějaký/.
Co mě ovšem SERE je, když někdo ze sebe dělá duchovní autoritu prostou nízkých majetnických pudů a jakmile se najde příležitost, hrabe jako vzteklé kuře.
08. 04. 2009 | 15:00

prog0473 napsal(a):

Pro hugo,krátké,vystižné,vyjádřil jste to přesně a určitě za mnohé z nás!děkuji
08. 04. 2009 | 15:02

Lex napsal(a):

Lila
Díky za komentář. Těch možností je jistě více, každou ale lze zneužít. Primárně to tedy bude asi o politické kultuře, a tu vybudovat (fuj, to slovo), to bude asi ještě trvat.
Víte, co by mě zajímalo: jak vypadala politická kultura v USA poté, co byla XXI. dodatkem Ústavy Spojených států v roce 1933 zrušena prohibice zavedená XVIII. dodatkem v roce 1919. Po jejím skončení totiž, myslím si, vznikly ve Spojených státech zcela nové klany zbohatlé z nelegálního obchodu s alkoholem, o roli americké La Cosa Nostry v tomto ohledu nemluvě. Skoro bych řekl, že to období bohatnutí některých osob a klanů se dá přirovnat k bohatnutí některých klanů a osob v ČR v rámci velké privatizace, těch, kteří si pořizovali tzv. "špatné úvěry" v řádech desítek a stovek milionů, či miliard, které nikdy nespláceli, až byly odepsány konsolidační agenturou, vytunelované majetky jim však zůtaly. O vazbách těchto osob na politickou scénu jistě netřeba pochybovat. Snad by bylo dobré zjistit, jaké s tím byly v USA zkušenosti.
Hezký den! Lex
08. 04. 2009 | 16:09

LV napsal(a):

Vážený JC, dovolím si trvat na svém názoru, ale více než Havla všímejte si nutnosti zbavit se Vámi řečené hrabivosti kuřat ve společnosti.
Pokud bych měl odpovědět na úvodní otázku paní Brixi, pak náš čas přijde ve chvíli, kdy si uvědomíme, že potřebujeme svět více, než jsme ochotni si připustit. Více, než svět potřebuje nás. Nikoli proto, aby nás zachraňoval, potřebujeme bezprostřední konfrontaci, příklad, který zatáhne (za límec).
08. 04. 2009 | 16:52

Kamil napsal(a):

Kdo s cim jak zachazi, tak take schazi. Co na teto skutecnosti chcete delat za vedecke rozbory. Topolova vlada si nic jineho nezaslouzila. EU si poradi a CR stejne pred tim ani po tom nebral nikdo v EU moc vazne
08. 04. 2009 | 16:56

JC napsal(a):

Vážený LV,
Já si s prominutím dovolím trvat na názoru svém. Jestli by hrabivým měl jít někdo příkladem tak možná Dalajláma, ale ne Havel.
Ostatně se domnívám, že hrabivost je choroba těžko léčitelná takže ani tím Dalajlámou si nejsem jistý.
08. 04. 2009 | 17:02

hanabrixi napsal(a):

Taková diskuze člověku hned zvedne náladu (a to nejen humornými vstupy některých moudrých diskutujících). Ráda bych poděkovala každému diskutujícímu zvlášť.

S tou sabotáží to samozřejmě byla trochu nadsázka pramenící z marného hledání logiky v současném dění.

Souhlasím, že o pádu vlády a o politické kultuře vůbec toho již bylo napsáno hodně. O tom, co tato situace znamená z různých úhlů pohledu však diskutováno zatím tolik nebylo. Mně osobně připadá, že je stále ještě mnoho nevyřčeného a že příliš jednoduše se smiřujeme s tím, že „každý má to co si zaslouží“.

Nebudu se divit, jestli si budoucí dějepisci budou lámat hlavu nad ztracenými příležitostmi Čechů ne „zviditelnit se“ ale zkusit posunout věci určitým pozitivním směrem v době, kdy to bylo reálné. Proto tedy ta kratičká úvaha, že výpad ohledně Obamovy cesty do pekel mohl být naprosto v pořádku, kdyby byl jen rozkopnutím dveří pro „český vstup“ neotřelé analýzy a konstruktivních návrhů.

Mé zklamání ze ztracené příležitosti je hlavně reflexí na mimořádnost současné doby. Předsednictví EU v době historické krize je historickou příležitostí pro odvážné politiky, kteří jsou ochotni jít proti proudu. Takových není mnoho. Jenže kopnutí do dveří nestačí. A podkopnutí je v takové chvíli, řekněme, velmi nevhodné.
08. 04. 2009 | 17:06

Honza napsal(a):

1) Odmítám tezi, že máme vládu, jakou si zasloužíme. Co jsem kde spáchal za zločin? Nebo prakticky všichni lidé z mého okolí, že jsme takto trestáni.

Nevztahoval bych toto své hodnocení nutně jen na poslední, padlou vládu.

Mám na mysli nejenom dlouhodobě neřešené, ale naopak rozvíjené problémy, jako jsou veřejné zakázky za hranicí trestného činu, dálnice 3x dražší, než v Německu atd. atd.

2) Vládu shodili lidé napojení na/nebo v pozadí ODS. To je celá pravda. Co chcete od opozice? Před 20 - 30 lety se tu říkalo "nedělejte problémy, hlavně klid na práci" apod. Úkolem opozice je jít po vládě, úkolem vlády je být soudržná.

Vládu shodil pan Schwippel. Kdyby on jí podržel, nebo odešel ze sálu, bylo by to 100 na 100 (opozice + dámy Zubová a Jakubková + pan Tlustý - ten vše avizoval už v neděli). Asi byl motivovaný z Hradu.

To je potom těžké, když chce vláda vládnout tak, že žádá ještě opozici, aby jí podporovala.

Nakonec se stačí podívat na leden - březen a pozici KSČM. Ve všech důležitých věcech v případě potřeby vládu podržela. (Při hlasování o návrzích zákonů - sjednocené registry osobních údajů, snížení spotřební daně na pohonné hmoty apod.)

3) Kvalita předsednictví. Co tu vláda udělala pozitivně?! Naposledy nám tu v médiích něco zaznělo do poloviny ledna, což byl plyn/Gaza. Potom nic.

Když jsem si pustil záznam vystoupení M. Topolánka v europarlamentu na téma "cesta do pekel", "pro Lisabon si jděte do Lidového domu" a "nebudu tu celou dobu, protože opozice doma dělá nesneitelné obstrukce", tak jsem získal dojem, že pan Topolánek je buď pod vlivem léků, nebo je to varianta, kterou nechci domýšlet.

Jestli tedy jednal na G20, v Bruselu, NATO a čert ví, kde ještě, tak, jako v tom europarlamentu, tedy tak, jak je zvyklý z domova (z ČR), tedy jako v hospodě III. cenové skupiny, tak nevidím důvod pro ty nářky, protože asi bude lepší, když to povedou ti vyškolení úředníci z ministerstev, než tito naši "reprezentanti".

4) Proč je to takto, to nevím. Asi jsou tito omezení/deprivovaní lidé pro skutečné zájmové skupiny velmi výhodní.

Jinak si neumím vysvětlit, že tato vláda, už v demisi, pořád ještě chce doslova za každou cenu prodat letiště. A to i tehdy, když jediným zájemcem je polostátní ruská firma. Přitom o této zemi tato vláda stále tvrdí, že to je pro nás riziko. (Proč ne, mohou mít pravdu.)

5) Iracionality: např. ten slavný Lisabon. Proč jej tato vláda proboha dojednala (dokončila jednání), proč jej podepisovala? Proč prezident dal písemné zmocnění předchozím vládám k jeho sjednání? Proč v průběhu jednání zmocnění nestáhl, respektive neupravil zmocnění? Takže my si to sjednáme, ale pak to neratifikujeme? Každá smlouva je sjednávána s výslovným (nebo obecným) zmocněním prezidenta republiky, protože to je jeho ústravní pravomoc dle čl. 63 odst. 1 Ústavy.

Celkově žasnu. Kdyby tito lidé pracovali jako zaměstnanci nebo podnikali, ale na vlastní účet, nikoliv na základě známostí a obcházení zákonů apod., tak už jdou většinou dávno o žebrácké holi. Mít i jen souseda s podobně patologickým jednáním, jaké na veřejnosti předvádí řada z nich, by bylo utrpení. (Věřím, že doma je řada z nich normální.)
08. 04. 2009 | 17:08

zdesta napsal(a):

Pocestný:Váš diskusní příspěvek je nejvýstižnější a nelze mu nic vytknout.
08. 04. 2009 | 17:10

Honza napsal(a):

Malý dodatek:

Hodně slyšíme, co je pro kterého politika nepřijatelné, případně proti národnímu zájmu apod. Málo ale slyšíme konstruktivní kritiku, tedy konkrétní návrh, jak by si to onen politik představoval.

Těžko se pak divit hodnocení, že vlastně v létě a na podzim 2006, když nebyla vláda, se vlastně nic nedělo, že bylo skoro nejlépe.
08. 04. 2009 | 17:12

Béda napsal(a):

Void:

K článku s Vondrou: velice zábavné a poučné překrucování

- pan Vondra připravoval cestu B. Obamy a jak plyne z článku i itinerář jeho schůzek. Paroubek se s panem prezidentem USA nemohl setkat, protože spolu s neukázněnými "konstruktivními" poslanci koalice shodil vládu. Komické je, že až na nezbytné ofïciality (uvítání, rozloučení, focení a přehlídka)ani pan prezident a premiér ČR se s americkým prezidentem nemohli prakticky setkat. A.Vondra tedy připravil ČR těžký diplomatický políček. Velice úsměvné taky bylo jak překrucoval Topolánkova slova na adresu Obamy v Bruselu. A to seděl přímo u něj.
- posměch českého předsednictví začal již v úvodu Entropou - u toho taky stál pan Vondra.
- česká vláda žádné vážné obchody v Bruselu nedomlouvala a nedomluvila. O ničem takovém nevím. Když o něco šlo, domluvily to skutečné váhy a nikoliv papírový kolohnát.
- na otázku jestli pokárali evropští socialisté Paroubka mělo být odpovězeno, že panu Topolánkovi bezprostředně po jeho památném projevu na adresu Lidového domu v souvislosti s LS a prezidenta USA Obamy řekl šéf socialistů: Vy nemáte ánunk o čem je evropské předsednictví.
- pan Vondra jako člen ODS by měl při zmínce o LS pokorně zalézt do kouta a mlčet. Je to jen a pouze ODS, kdo je doposud hlavní překážkou ratifikace této smlouvy v ČR. A klacky LS háže ODS Lisabonské smlouvě pod nohy od samého počátku - nejdřív Ústavní soud, pak vyhrožování ÚS podruhé, pak kramaření LS za radar, pak výhrůžky shodili jste nám vládu žádná LS nebude. Proč pan Vondra chodí kolem horké kaše? Ať rovnou a přímo řekně, že ODS Lisabon nechce a je vymalováno.
- pan Vondra s radarem zavádí. Prezident Obama nikde ani nevzpomenul původní koncept s radarem v Brdech. To je již pasé. I kdyby nakrásně Írán vyvíjel jadernou raketu a USA by zázračně pokročily v protiraketové obraně, nerealizovala by se původní verze. Kongres totiž vzal finance na vývoj interceptorů. Dospěl totiž k přesvědčení, že původní základna je z důvodů technických, finančních a politických nereálná a upřednostnil jiné varianty s radary v tureckém Incerliku a v Kataru a s antiraketami jiného typu v německém Rammsteinu.
08. 04. 2009 | 17:13

LV napsal(a):

Vážený JC, Vaše nekonečná skepse je typicky česká a peru se s ní několikrát denně... A občas mívám sklony k nejapnému úsměvu, když nabydu dojmu, že se naši zákonodárci chtějí domluvit a zakopávají válečné sekery pomluv, které normální člověk nerozplete.
08. 04. 2009 | 17:25

Béda napsal(a):

Void:

K tomu druhému odkazu o českém předsednictví. Ten je snad ještě méně sebekritický a víc samovychloubašný nežli byly závěry sjezdů KSČ. Dokonce i plynová "mise" premiéra a "mise" ministra zahraničí v Gaze jsou vydávány za úspěchy českého předsednictví. Předsednická země vydává za SVŮJ úspěch i to, na čem má pouze ten vliv, že se to stalo za českého předsednictví (to by mohla ČSSD podobně vydávat za své úspěchy vše co se odehraje v parlamentu ČR protože ji předsedá sociální demokrat.)
08. 04. 2009 | 17:33

vlk napsal(a):

Milá paní Brixi
ta ostud a skutečně něměla nemusel a být. To je zřejmé. Každý normální člověk ví, že špinavé prádlo s e pere doma a ne na hlavním náměstí.

ANo, možná, že jsme měli i nějakou šanci se pozitivně zviditelnit.
Otázkou je, jestli byla tak velká a historická...
A tady mám určité a dost zásadní pochybnosti. Před Francii šéfovalo EU malé Slovinsko. Kdybyste udělala test , kdo si to ještě amatuje, myslím, že by výsledek nebyl nic moc. 10%? 20%? kdo ví.
a ve s rovnání s námi to nedělali špatně. Ale vsadím se, že skoro nikdo neví, čím tenkrát nějak a čím nejvíc jako předsednictví prospěli EU.Jistě, soudím podle sebe, ale třeba se ukáže , že to bylo přesně tím, že si neudělali fatální ostudu.
Prostě - význam předsednictví bych nepřeceňoval. Včetně nějakého excelentního. Francouze a pár dalších bychom stejně nepřesvědčili, i kdybychom jim pozlatili kliky u baráku. Většině ostatních jsme ukradení.
čili shrnuto,onu šanci bych nepřeceňoval. Moc jsme získat asi nemojhli. Bohužel jsme zvolili druhou variantu. Dalo se ztratit. A tady jsme se sakra činili.
To je bohužel ten případ.
08. 04. 2009 | 17:52

Vico napsal(a):

Nás si možná budou pamatovat více, než Slovince. Všechno totiž vypadá na to, že osud LS stojí a padá na České republice. Dovoluji si tvrdit, že ještě nikdy jsme nebyli tak veledůležití, jako nyní. Prožíváme si svých patnáct minut slávy.

Topolánek byl jakous takous nadějí, že spolu s předsednictvím nějak do úspěšného konce dotáhne i legislativní proces s LS. Proto ta podpora tomu trochu přisprostlému kolohnátovi, který se přece jen nebál postavit Sauronovi obývajícím věž nad Vltavou.

To představení, které tu Evropě hrajeme snad ani není ostuda. Je to spíše horor. Snad poprvé si můžeme říci, že se nás Evropa bojí. Někomu to může zvyšovat národní sebevědomí, jinému krevní tlak.
recaptcha hlásí with nurse, takže už mi končí vycházka...
08. 04. 2009 | 18:08

Honza napsal(a):

Vico:

Souhlasím s tím strachem z nás. Jen dodám, že Lisabon ještě neratifikovalo Německo, kde to leží před Ústavním soudem. Oni to nejspíš pustí, ale mají k tomu interně spoustu výhrad a jsou dost rezervovaní. Takže odůvodnění jejich rozhodnutí asi bude zajímavé, možná i ostré.
08. 04. 2009 | 18:20

hugo haas napsal(a):

Vazena pani Brixi,

vrely dik za Vas hlas, vzdy inspirujici a prinasejici hodnotne postrehy zasazene do odhalujicich kontextu soucasneho Sveta.

Ptate-li se, cim to, myslim, ze je to onen otaznik, ono „cui bono“, ktery ukazuje spravnym smerem. Take nesouhlasim s temi, ktery Topolankuv kabinet hazeji do propasti. Topolanek a jeho muzi a zeny ukazali, ze i male zeme maji sve velke lidi, ci prinejmensim ucenlive a ano, odvazne zaky. Hlasy odsuzujici Topolanka i cely cesky narod (jako i vsechny male zeme) jsou znamkou tupeho vazalstvi, ktere odmita prevzit zodpovednost za sebe i za ostatni, a nebo ji naopak na ostatni hazi (tyhle taky zname). O to se opira ten, komu to cele slouzi. Plus ten, kdo umi jenom slibovat a delat dluhy bez jakehokoli ohledu (no, tenhle ciman nikde nikdy nechybi! :).

Vrele souhlasim s Vasim nazorem, ze mezi Cechy a Moravany jsou pozoruhodne osobnosti i podnikatele, kteri si stranou medii a politickych putek soustredene buduji sve znacky a odbytiste pro vysledky prace sve a svych zamestnancu. Pokud to meli pred krizi a pred padem predsednicke vlady tezke, ted to budou mit jeste tezsi. Ale nevzdaji to. Oni to urcite nevzdaji. Mozna nekteri na cas prestanou, ale zacnou znovu.

Podobne jako oni by to ale nemelo vzdavat ani ceske verejno. Ze se o onech poctivych moc nepise, neni nic noveho. To bejvalo a bude. Ovsem predsudek co podnikatel - to gauner, to uz, rekl bych, je znakem doby. Doby minule, ktera v leckom setrvava. Prace je totiz kumst, a umet ji prodat je taky kumst. Nemit v tomhle spolecensky jasno je velkym dluhem, u jehoz zakladu stali drzitele startovnich pistoli na prahu privatizacnich fondu, krachujicich bank a opozicni smlouvy. Hic cui bono.

Zkratka, koukam, mate tam u Vas nejak tuze nevyvetrano. A uz dlouho. Stale vidim cele zastupy tech, kteri zas a znovu podlehaji trilku okresnich zaklinacu hadu. Blbcu, s prominutim. Tech ale bylo vzdycky dost. Nastavit dlan a kricet, to umime kazdy. Kdopak to ale zaplati a jak dlouho to asi tak bude fungovat, to uz trylek jaksi netento.

Pokud mohu pridat, jak to vidim ja, zamerem jakehokoli podniku je objevit, vytvorit a produkovat konkurencni vyhodu s niz lze vstoupit do konkurencniho prostredi, kde si lze vytvaret partnerske vztahy na zaklade realne ekonomiky. To plati vsude po celem svete. I v Hollywoodu. Zamerem dnesni ceske politicke reprezentace, zda se mi, je ovsem soustredit veskerou moc na jedne strane a zbavit se jakekoli zodpovednosti za sve ciny (i necinnost) na strane druhe, vymytit konkurenci, dostupnost informaci tykajicich se verejnych prostredku a nakladani s nimi, jakoz v neposledni rade i smysl pro partnerstvi a spolupraci. To plati dnes u Vas a, s prominutim, od Karpat dale. Avsak nenechte se mast: tenhle model a jeho variace obcas nekdo zkousi leckde jinde, i v Hollywoodu. Ale tech, kdo meli v hlave mozek, zatim bylo vzdycky vic. Chce to zkratka vetrat.

Naopak, pozoruhodnou vyjimkou se zacala stavat prave predsednicka Topolankova vlada. Pekne se na to koukalo. Ale kdo v Cechach kdy uspel, ten vadil. Na jak dlouho?

I politik je clovek, a dokud nebude za sve chyby platit, jako kazdy jiny, potud bude cesky narod onim provazochodcem na lane, ktereho konce vsak drzet bude onen maly cesky politik. A ten, jak radcte vedet, si kdykoli skubne znovu..

Vazena pani Brixi, prosim, pokud lze, dejte svemu smutku, co si zada, ne vsak vice, nez je treba. Rad bych se pokusil o totez, ale tady u nas, v Nebi, emoce nemame, tohle jde jenom u Vas na Zemi. Tak si to taky uzijte a neprestavejte psat – pisete bajecne!

Vas Hugo Haas
08. 04. 2009 | 18:42

Béda napsal(a):

Vico:

Jestliže ODS nakonec splní své výhrůžky a zablokuje z jakéhokoliv důvodu Lisabonskou smlouvu, nepomůže již "proevropským" demagogům Vondrovi a Topolánkovi vůbec nic. Evropa se jich nebude ptát jestli je to kvůli nějakému americkému radaru anebo kvůli neukojenému egu těch co chtěli zůstat u moci, resp. kvůli nějakému Paroubkovi.

Jediné co si zapamatuje z českého předsednictví je, že to byli přesně takoví potížisté jak se původně očekávalo. Sebestřední, neberoucí na ostatní žádný ohled.
08. 04. 2009 | 18:47

Vico napsal(a):

Honza : A tuším, že v Polsku ještě chybí podpis prezidenta..
No, ale klidně můžeme říci, že demokraticky zvolení zástupci evropských zemí naprosto zklamali a bez ohledu na své národní zájmy a na svou suverenitu skoro až zločinně se vzdali významné části své suverenity.
Naštěstí uprostřed Evropy v samém jejím tlukoucím neklidném srdci funguje demokracie jako dobře seřízené hodinky.U nás sepětí mezi lidem a jejími nejvyššími zástupci chválabohu existuje. Vždyť jsme země, která dala světu už jednoho učitele národů. Všichni ti nabubřelí evropští papaláši/Jakl/, kteří sic zvoleni, se zcela odstřihli od svých voličů,zapomněli na svou Paříž, Berlín , Athény či Bratislavu a jak přisleplé můry krouží kolem Bruselu, jak kolem šálivé lampy.

Zrušme tu hypertrofovanou, nabubřelou bruselskou hydru, která nás chce pozřít ve své nenasytné integrační tlamě. Vraťme všem těm národům a nárůdkům svobodnou volbu. Snad se domluvěj. Když ne, tak začne platit mnohem efektivnější právo. Právo silnějšího.To zvládnem. Máme své Blanické rytíře!
08. 04. 2009 | 19:10

Béda napsal(a):

Hugo Haas - část 1,

K té otevřené ruce:

Topolánkovo jednání s Ukrajinou: kozel zahradníkem?
Mrznoucí evropské země se kvůli zemnímu plynu mizejícímu na Ukrajině dostávají do podobné situace jako klienti neúspěšné společnosti VAE Mirka Topolánka, kteří v dobré víře platili za topení. VAE dlužila svému dodavateli a kroměřížští občané se octli v roli rukojmích. Obyvatelům několika sídlišť v Kroměříži měla topit ostravská firma VAE, ve které měl čtvrtinový podíl tehdejší předseda senátorského klubu ODS a senátního podvýboru pro energetiku Mirek Topolánek. Dodavatelem tepla pro VAE však byla firma Teplárny Kroměříž, které Topolánkova VAE neplatila.

Tisíce lidí tak přišly o vytápění a o teplou vodu:

„Přestože noční teploty klesají až k bodu mrazu, v téměř čtyřech tisících bytů na kroměřížských sídlištích se netopí kvůli sporu dvou firem. Ty lidem o víkendu připravily další překvapení – přestala téci i teplá voda. (…) "Je to hrůza. Když přijde člověk z práce, aby si zalezl pod peřinu. Ještě hůř jsou na tom ale staří lidé, kteří musí být doma celý den. O víkendu dokonce přestala téci teplá voda,“ zlobí se Naděžda Horáková z Denkovy ulice. „Vyřizují si účty a my jim sloužíme jako rukojmí,“ sekunduje jí Ladislav Doležel ze Spáčilovy ulice. Teplo a teplou vodu má domácnostem dodávat ostravská společnost VAE , která před třemi lety koupila od města kotelny. Páru jí však dodává Teplárna Kroměříž. Spory mezi těmito firmami trvají už třetí rok a nyní vyvrcholily roztržkou. Teplárna přestala VAE dodávat páru. (…)"

Zdroj Mladá fronta DNES, 26.9.2000: Firmy se přou a lidé mrznou

„(…) Kroměřížský případ je velmi spletitý. Jeho původ je ve sporu ostravské společnosti VAE, která měla sídlištím topit, a Teplárny Kroměříž, která jí pro dluhy zastavila dodávky tepla. (…)“

Zdroj Mladá fronta DNES, 31.10.2000: Spor firem o topení pokračuje

Arogance moci

Pikantní bylo, že Topolánek navzdory svému podnikatelskému angažmá a nastalým průšvihům působil v senátním podvýboru pro energetiku. I když se objevovala obvinění ze střetu zájmů a z tunelování, Topolánek je razantně odmítl:

Střet zájmů? Prý nesmysl

Senátor Mirek Topolánek nevidí nic divného na tom, že podniká v oblasti energetiky a zároveň působí jako předseda senátorského klubu ODS a senátního podvýboru pro energetiku. Striktně popírá, že by mohlo jít o střet zájmů. „Své působení ve společnosti VAE naprosto nepovažuji za střet zájmů. Když jsem šel do Senátu, každý věděl, že podnikám v energetice. V tomto oboru mám dosud velmi dobrou pověst,“ tvrdí Topolánek. „Nevím, v čem by měl být střet zájmů. Například o cenách energií Senát nikdy rozhodovat nebude,“ zdůraznil senátor. Kroměřížská poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová však má jiný názor. „Jestliže je pan Topolánek předsedou představenstva VAE , střet zájmů to asi je, i když zákon tím patrně porušen není,“ domnívá se poslankyně. Také unionistická poslankyně Ivana Hanačíková se netají výhradami. „Z etického hlediska to rozhodně v pořádku není,“ prohlásila Hanačíková. Někteří radní mluví dokonce o tunelování. „Je to klasický tunel. Majetek se převede na společnost bez dluhů. Ty pak nebude po kom vymáhat,“ sdělil pod podmínkou anonymity jeden z nich. Starosta Petr Sedláček teorie o tunelování nechce komentovat. „Je však otázkou, zda VAE má ještě nějaký majetek. Dluží přitom nejen odběratelům, ale i městu,“ upozornil. Topolánek se proti řečem o tunelování ostře ohradil. „Jestli se to slovo někde objeví, podám okamžitě žalobu,“ reagoval. Pozvání starosty na jednání kroměřížského zastupitelstva, které se krizovou situací zabývalo, však nepřijal. „Jsem bohužel zaneprázdněn,“ uvedl."

Zdroj Mladá fronta DNES, 12.10.2000: Střet zájmů? Prý nesmysl
08. 04. 2009 | 19:40

Béda napsal(a):

Hugo Haas - část 2,

I když se Topolánek snažil svoji kauzu zahrát do autu, přízrak VAE nepřestával strašit. Na promrzlé lidi se zapomnělo, po nástupu Topolánka do premiérského křesla získal na zajímavosti nesplácený dluh firmy VAE u První městské banky:

"(…) VAE si v roce 1999 vzala půjčku 67,5 milionu u První městské banky (nyní PPF banka Petra Kellnera). Projekt zkrachoval a zůstal nesplacený dluh 16 milionů. Za půjčku ručil i tehdejší senátor za ODS Topolánek: směnkou a vlastním majetkem. (…) Když si vezmete úvěr vy a váš projekt zkrachuje, splatíte peníze do posledního haléře i s úroky. Pokud ne, nastoupí exekutoři a oškubou vás jako slepici. Když si vezme úvěr Topolánek, vlivný senátor a později předseda ODS, splácet nemusí. Dluží, ale nedluží. Dluhy jsou mu odpouštěny. Věřiteli se to asi vyplatí, kynou mu pak prima zakázky. (Pro Topolánkovy modré oči to nebude.)

V on-line rozhovoru pro MF Dnes 11. září padla otázka, zda Topolánek povede stát jako firmu VAE. Premiér odpověděl: „Z mé bývalé firmy jsem odešel z výkonné funkce k 1. 7. 1996.“ A pak se chlubí, jak byl úspěšný, jaký měla za něho VAE zisk a kolik vytvořil pracovních míst. Takže s půjčkou v roce 1999 nemá nic společného? Má. Ručil za ni a byl až do 17. února 2003 předsedou představenstva VAE, viz obchodní rejstřík. Tamtéž stojí: „Společnost je zastupována představenstvem jako statutárním orgánem.“ Topolánek za VAE nesl plnou odpovědnost. V on-line rozhovoru však tazatele balamutí, že nikoli. Smutné.

Udání na Topolánka podle HN vypracoval vicepremiér pro ekonomiku minulé vlády Jiří Havel (ČSSD). Protikorupční policie podání dostala letos v dubnu. Pak věc ověřovala, došla k závěru, že byl nepochybně spáchán trestný čin, a nyní pod dozorem státního zástupce začala hledat viníky, vyšetřovat. Postup zdá se normální. Ředitel této policejní složky Miloslav Brych byl tlačen do toho, aby věc zveřejnil před sněmovními volbami. Neudělal to. S věcí vyšel ven, až když si je jistý.

Trest na sebe nedal čekat. Ivan Langer, nový ministr vnitra za ODS, minulý týden oznámil, že ruší výběrové řízení na šéfa protikorupční policie (jež vyšetřuje okolnosti půjčky firmy VAE a jejího splácení-nesplácení) . Langerův důvod? Nikoli hrozící vyšetřování Topolánka, chraň bůh. Ministr si přeje, aby protikorupčníky vedl opravdický vysokoškolák. Brych studium pouze zahájil, ještě nedokončil, takže z funkce, jakmile se na toto klíčové místo najde vhodnější adept, odejde.

Drsné. Brych vést protikorupční policii nechtěl, prezident Husák ho musel hodně přemlouvat. Stál o něho, protože Brych pěstuje práci v terénu, práci operativní, výzvědnou, aktivní, nestačí mu sedět v kanceláři a odkládat podání. A přece, ač o Brycha stáli, nebyl jmenován, jen pověřen. Kdykoli ho mohou vykopnout. Teď se to hodí, neboť Brych vyšetřující VAE se nehodí. Impérium ODS vrací úder.

Odstavení Brycha policisty určitě znechutí a nepochybně taky vyleká. Je to signál: nás vyšetřovat nebudete, holoubci. Langer možná zastaví vyšetřování půjčky VAE.

Ale nedokáže zamaskovat jedno smutné poznání: nový český premiér žije v úplně jiných poměrech než zdrcující většina místních podnikatelů. Možná nespáchal trestný čin, ale rozhodně nesplácí dluhy. Ručí svým majetkem, dluží, a přece se nic neděje. Prostě je to premiér frajer."

Zdroj Týden, Martin Fendrych: Odkud vítr VAE
08. 04. 2009 | 19:41

jos napsal(a):

Paní Brixi,
kdo má chybné předpoklady jako vy, dobere se výsledků jakýchkoliv. Váš blog, plný chybných předpokladů(na př. pohádka o úspěšném předsednictví EU, zatímco skutkem je spíše ostuda za ostudou, rovněž tak naprosto pochybný mandát padlé vlády)je vlastně směšnou agitkou.
08. 04. 2009 | 20:06

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Brixi.

S tou "sabotazi" jsem mel dojem, ze mirite trochu dal. Domnival jsem se, ze prave tim, se chcete trochu oddelit od predchozich debat.

Podle debaty vidim, ze je na poradu cesky dvorecek.
Jiste se vzdy musi napred uklidit vlastni dvorek, ale tak si myslim, ze uklizet jen svuj dvorek a nehledat odkud se to stale svinstvo bere stoji za pozornost.
Zvlast, kdyz toho "smeti" je hodne a ten dvorecek muze poradne znecistit!

Rusko po zklamani z USA hraje uz nekolik let svoji novou politiku.
Ruske vedeni vi velmi dobre, ze bez Evropske prumyslove kapacity by v jakemkoliv konfliktu dlouho nevydrzelo.
Evropa potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Evropu.
Rusko ma dobreho spojence v Nemecku. Myslim, ze toto spojenectvi je peclive zalevano, aby neuschlo!

Cina se stale vice blizi zap. civilisaci a Evropa se stava dulezitym partnerem.
Myslim, ze cinske velvyslanectvi v Parizi a francouzke v Pekingu maji hodne na pilno.

USA a Anglie jsou davni partneri.

Ted se jedna o to, kam se priklani ceske staro-nove nomenklatury a tim i ceska "politika".
Zda se, ze to mnoho lidi nezajima. Skoda.
08. 04. 2009 | 20:11

VK-Can. napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Zdravim take.
S tou vymenou generaci to je myslim stejne jako v rodine.
Nova generace ma nove znalosti a je modernejsi.
Ta stara generace se uklidni nekolika frazemi.
Osobne davam kredit staro-novym ceskym nomenklaturam. Hraji ceskou verejnost jako houslovy virtuos Stradivarky.

Co se tyce "navratilcu", kteri by mohli prinest nove zkusenosti?
To je velmi bolestive misto!!
Pro Cechy i pro navratilce.
Mam obavy, ze tam psenka nepokvete.
Zkuste pobyt trochu delsi dobu v Cesku.
Rad bych se mylil.
08. 04. 2009 | 20:29

VK-Can napsal(a):

Pro Vysedlinu Pathologickou.

Zdravim.
Vas vstup 08.04.2009 09:44:15
je vystizny a vyborny!
Jen mam obavy, ze uz je vytlacovan novou generaci.
I kdyz je jasne, ze ma mnoho "principu", ktere prezivaji po cela pokoleni!
Skutecne vtipne vystizne!
08. 04. 2009 | 20:35

vodník Kebule napsal(a):

Dobrý den,
je to celkem prosté. Češi se vždycky chovali podle vzorce "když ho nemůžu přeprat, aspoň ho pořádně naštvu". A ze zmateného nepřítele, rozzuřeného do běla, je pak přece největší rozkoš si dělat šprťouchlata a posmívat se mu, že se neumí ovládat a dělá v rozčilení hloupé a legrační chyby a přebrepty. V tom jsme fakt dobří. I když se obávám, že už jen tom. Prostě smějící se bestie. Hezky a trefně, s příslovečnou německou přesností nás ten protektor, stejně nadutej, jako dnešní evropští panáci, tenkrát nazval (než jsme se mu - stejně jako nejspíš brzo i jim - mohli posmívat, jak ho pěkně ti paragáni rozstříleli). Namydlit namyšlenýmu paňákovi schody a pak za rohem čekat, až si pěkně rozbije hubu - to nám opravdu jde.
08. 04. 2009 | 20:42

vlk napsal(a):

Doufám, že si Bedu z 18:40 a 18:41 přečtou zdejší neochvějní modří. A že jich je dost. Míním třeba hawka, Forda, fafnira, neo, SuP,Rumcajs,RA ,MS, jar por, borůvka,student, Kamil, Standa T., Jan vaculík. Omlouvám s e všem, na které jsme zapomněl. Nebylo to úmyslné.
08. 04. 2009 | 20:43

Béda napsal(a):

VK - Can,

A jsme opět u tradičního tematu mnoha diskusí. U velmocenských zájmů.

Tato debata by možná měla na pozadí českého předsednictví vést k zamyšlení o budoucnosti,
roli a zájmech Evropy. Jestli má Evropa zůstat pouze jako jednotný trh a politicky roztříštěné volné spojení suverénních států
bez jednotného vedení, zahraniční politiky a obrany (tuto koncepci zastávají obě křídla ODS), anebo se má Evropa ve svém mocenském zájmu s ohledem na budoucí konkurencechopnost integrovat do jednotného politicko-ekonomického celku s jasnou zahraniční politikou, stabilní vrcholovou reprezentací a obranou.

Je to v podstatě stále tatáž obehraná píseň jestli EU má zůstat vnitřně nesourodou hříčkou v rukou ostatních velmocí anebo se přetransformovat v suverénní svébytný respektovaný mocenský prvek, který jasně sformuluje a vydefinuje své společné zájmy, pojmenuje problémy, překážky, spojence a své vztahy k nim v různých oblastech. (kupř. v ekologii, vedení válek, vydefinuje vlastní EVROPSKOU
obrannou doktrinu, stanoví VLASTNÍ EVROPSKÝ vztah k různým státům - př. k Turecku, Ukrajině...
08. 04. 2009 | 20:58

Petr Havelka napsal(a):

Pane vlku,

tož, nevim jestlivá su modrý, ale jednou jste mne k nim přifařil. Pan Beda v "druhém dílu" něco napsal, ale je to: Jak se říká v Kulovém blesku "směroplatný".
V rámci objektivity se ty samé "podivnosti" odehrávají i v oranžovém spektru, tudíž, jde o jev obecný.

Tyto debaty, kdo má větší máslo na hlavě, jsou unavující, jakmile poukážete na "jev" i u druhé strany jste okamžitě zařazen mezi modroptáky nebo oranžády.
08. 04. 2009 | 21:05

Petr Havelka napsal(a):

Pane Bedo,

bez USA si Evropa neškrtne. Nejste vzdálený příbuzný poslance Zaorálka?
08. 04. 2009 | 21:10

StandaT napsal(a):

vlk: je vidět, že vy dva s Béďou si budete rozumět.
08. 04. 2009 | 21:15

jarpor napsal(a):

Petr Havelka

Všimněte si, že Vlk vidí jen nepravosti modrých, jen jedni jsou nýmandi vše na co šáhnou špatně konající... a Vy si dovolíte zmínit podivnosti jako obecný jev i u ostatních, včetně jeho milců... !!
To mu nemáte dělat. :-))

On je zde přece jediný kdo se cítí být určen presentovat jediné a nediskutovatelné pravdy a moudra..., on pilný téměř pod všemi blogy nám hloupým bezmozkům vysvětlující, co si myslet o tom či onom... jak kdo co koná a proč.... co je správné dle jeho "objektivních" postojů...

Nejlépe je odpovídat : Ano Vlku, máte absolutní pravdu...

Hezký večer
08. 04. 2009 | 21:25

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

Jenomže premiérem a dočasným šéfem EU je pan Topolánek, nikoliv někdo jiný. Až tam bude ten někdo druhý - budeme se stejnou chutí zjišťovat, jestli má ve vrcholové politice co pohledávat. Mimochodem mně vadí ve vrcholové politice každý kdo má "máslo na hlavě".

S poslancem Zaorálkem nemám nic společného.

Vztah Evropa - USA bych nazval podmíněnou závislostí. již dávno neplatí, že jde pouze o závislost jednostrannou. USA dle mého mínění by měly být nahlíženy Evropou jako každá jiná velmoc. Možná s o něco většími sympatiemi, ale to je asi tak všechno. Názory a zájmy velmocí se poměrně často kříží. Ne nepodobné je to i v každé rodině. Nevidím jediný důvod, proč by se Evropa nemohla emancipovat a proč by si měla si nechávat od kohokoliv v čemkoliv poručníkovat.

Ta Afghánská mise "Trvalá svoboda", otázka vězňů z Guantanáma, resp. vztah k Turecku jsou názornými příklady, že i mezi přáteli nemusí být názory na různé problémy totožné.
08. 04. 2009 | 21:27

Petr Havelka napsal(a):

Béda

tzv "transatlantická vazba" je to nejdůležitější co Evropa má. Evropa, jako mocenský prvek. Vždycky si vzpomenu na to, jak "Evropa" vyjednávala s lokálním výčepním Miloševičem a stále vyjednávala. "Mírové" jednotky dělaly diváky srbům, když masakrovaly muže v Srebenici a sypaly granáty na Sarajevo až v Kosovu milostivě požádali USA a došlo k onomu "humanitárnímu bombardování", které ještě dnes nemůře spousta evropanů skousnout (já ho schvaluji) a byl klid.
08. 04. 2009 | 21:45

Honza napsal(a):

Vico:

Ano, to je pravda, ani Polsko ještě neratifikovalo. Mám dojem, že prezident Kaczyński jedná v podstatě ve shodě s naším.

Ale o tom Německu se nemluví. Já jsem pro Lisabon. Z druhé strany ale není poctivé, když o Německu v Evropě nepadá ani slovo.

Je to proto, že se předpokládá, že ty přezkumy ústavnosti jsou jen nějaké formality, asi jako většina folklóru a lidových zvyků?

Pokud ano, byť jen mlčky, tak jsme v průšvihu. Ne proto, že Lisabon znamená nebo neznamená nějaké omezení suverenity. Ale protože z našich procedur děláme formality.

Ovšem s celým Lisabonem (a EU) je potíž v nedostatku odvahy a vize (nejen) našich politiků. Všichni pláčou o demokratickém deficitu Unie (mimochodem, Lisabon jej má dost výrazně snížit), ale všem vyhovuje, protože se mohou za Brusel schovávat. Mohou kritizovat, ale málokdy (u nás nikdy) řeknou, jaká by mohla být alternativa (myslím s nějakými konkrétními obrysy).

Sami tedy kabinetně vše sjednají, ale navenek se distancují, případně svalují odpovědnost na instituce, které ji nemají a nemohou nést (např. ústavní soudy).

Výsledkem může být to, že celou Unii lidem znechutí, ačkoliv paradoxně zcela plní svou roli a prvotní úkol - budovat prosperitu a zabránit válce na tomto kontinentu. Bylo by od nás jako od Evropanů poctivé přiznat, že to je náš kontinent, který exportoval po staletí násilí do zbytku světa a zatáhl svět do dvou ohromných válek a do studené války. Proti tomu byla založena Unie (nejprve montánní) a tehdy lidé věděli, že téměř jakákoliv cena za zopakování těch jatek, za to stojí.

A teď se budeme dohadovat o tvar banánů. Ano, něco jsou absurdity. Ale ať se do toho zvolení politici opřou a ty absurdity vymýtí. Ale ať nechodí kolem toho nechodí jak kolem horké kaše a neházejí svou odpovědnost na jiné. Ten byrokratický aparát v Bruselu má poslouchat je, ne oni jej.
08. 04. 2009 | 21:52

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

ano to Srbsko byl evropský omyl -Evropa si tam nechtěla pálit prsty - zřejmě tušila, že to k ničemu nepovede. Vměšování do vnitřních záležitostí Srbska, které Evropa přenechala Američanům nejenom že z pohledu Evropy nic nevyřešilo, ale zaselo do mezinárodních vztahů precedent, který je potenciálním zárodkem celé řady podobných problémů v Evropě i mimo ni.

Tzv. genocida Albánců je dnes genocidou nealbůnců naruby. Kosovo již není multietnické ale etnicky VYČIŠTĚNÉ.
08. 04. 2009 | 21:53

Petr Havelka napsal(a):

Béda,

to my jsme v roce 45, taky měli vyčištěno.
08. 04. 2009 | 21:59

VK-Can napsal(a):

Pro Bedu.

Lepe, nez jste to shrnul to nejde napsat.
Zde u nas takove trefe rikame : BINGO!

Bohuzel mnoho lidi si nechce pripustit, ze by "par Cechu" mohlo mit vliv na evropskou politiku.
Je to take to stare obehrane tema ; ja nic nezmenim.

Pri tom kazda zmena zacina jednim clovekem!
Cesi mohou zmenit ceskou politiku a ceska politika muze mit vliv na evropskou politiku.
Tedy aspon teoreticky.
Diky za vystiznou reakci.
08. 04. 2009 | 22:12

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

V tom je malinkatý rozdíl. Sudetští Němci se až na nepatrné výjimky přihlásili k občanství německé říše a aktivně politicky i jinak dopomohli k okupaci ČR a napomáhali vydatně německé okupační moci v průběhu Protektorátu.

Vláda ČR jim po válce vyhověla a umožnila odchod do jejich domoviny. Přitom se staly excesy i na nevinných, kteří nebyly pátou kolonou nacistů v ČR. V jejich případě byl na místě jiný postup.

Abánci se v Kosovu přemnožili a přistěhovali z Albánie. K občanství v Albánii se po vzoru Němců nepřihlásili, na okupaci Srbska se nepodíleli, pouze podobně jako sudetští němci zahájili vnitřní revoltu proti ústřední politické moci. V případě kosovských Albánců ozbrojeným guerillovým bojem. Zato si UCK vysloužila zařazená mezi islámské teroristické organizace. Toto hodnocení se najednou zničeho nic změnilo a ústřední moc, která chtěla sjednat silou nápravu a ochránit na teritoriu svrchovaného státu právo a zákonnost se najednou stala "zločinnou".

Nevíte jak se to mohlo stát?
08. 04. 2009 | 22:14

Béda napsal(a):

VK Can,

nevím jestli se nepletu ale zřejmě jsme si nerozuměli. Já jsem mluvil o definování SVÉBYTNÉHO EVROPSKÉHO a nikoliv tzv. transatlantického vztahu v otázce bezpečnosti, zahraniční politiky atd..

Evropa by si své věci měla definovat a řídit zcela sama bez tzv. transatlantických struktur a utvářet účelová spojenectví s přesně definovanými vztahy, t.j. právy a povinnostmi ve vymezených oblastech. Nikoliv, že si nechá obrannou bezpečnostní koncepci přetransformovat v útočnou, resp. že si nechá vnutit turecký islámský klín do svého jednotného evropského prostoru. To by byl začátek jejího konce.

Na formování evropských zájmů, priorit a řešení by se měly podílet výlučně EVROPSKÉ státy na demokratickém základě.

Evropa jako taková taky neporučníkuje USA jestli mají přijmout za dalšího člena Venezuelu...
08. 04. 2009 | 22:26

VK-Can napsal(a):

Pane Bedo, rozumneli jsme si dobre.

Mel jsem a mam na mysli svebytnou Evropu.
Potom by se z ni mola stat opet supervelmoc a jako takova muze udelat mnoho dobra.
Jak v USA tak i v Evrope se mohou dostat k moci spatni lide. V takovem pripade nezavisly transatlanticky partner muze udelat mnoho dobra tim, ze je nezavisly. At uz to jsou USA nebo EU.

Partneri nemaji byt jen kyvalove, nebo pritakavaci, ale rovnocenni partneri. V tom je potom jejich sila!
08. 04. 2009 | 22:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Ptáte se komu to prospívá ?!

Toť otázka.

Komu prospěl samet?
Komu prospěla kuponová privatisace?
Komu prospěly všechna další ekonomicko - politické kotrmelce?
Komu prospěla "kontinuita?
Komu prospěla cílená tvorba nekvalitních zákonů a zákonných norem?
Komu prospívá heslo: "Čím hůř- tím lépe"?
Tak bych se mohl ptát do rána.
Pokud si na všechny otázky správně a logicky odpovíte paní Brixi,nebudete už citít potřebu pitomě se dotazovat na podobných stránkách.Vezmete si aulin a půjdete pozorovat jak souloží žaby.

Pokud nebudete schopna těchto logických odpovědí,tak si počkejte pár dnů.Třeba dostanete odpověď od novopečeného komunistického pacholka opět v čele Českého státu.

Dobrou noc .Ivan.
08. 04. 2009 | 23:15

hanabrixi napsal(a):

Krátká reakce na pár nedorozumění.

1) nepíšu, že rutinní předsednictví EU je tak obrovskou příležitostí (v tomto souhlasím s vlkem a dalšími). Píšu, že je to kontext historické krize, který z předsednictví udělal výjimečnou příležitost.

2) nezáleží tolik na tom "zviditelnit se", ale přinést nové myšlenky v době kdy je jich třeba, kdy je o neotřelé myšlenky zájem, a kdy stojíme na podiu, která má pozornost

3) nepíšu nic o dosažených nebo nedosažených úspěších našeho předsednictví – ale pouze a jenom o ztracené příležitosti (viz bod 1 a 2)

Jinak díky za všechny reakce.
09. 04. 2009 | 00:30

hanabrixi napsal(a):

A ještě k té sabotáži -- cílenou sabotáž v mezinárodním kontextu si lze těžko představit ale smutnou skutečností je, že seznam těch, kteří na tom českém nevyužití příležitosti (více či méně náhodně) získávají svůj prospěch zahrnuje řadu potenciálních zahraničních zájmů

Zdravím všechny diskutující.
09. 04. 2009 | 00:39

prirodovedec napsal(a):

hanabrixi: Nebudte tak pod vlivem nasi hystericke a hyenisticke medialni sceny (zdravim aktualne - mam mail od kolegu z Brna - pry Vam za to neomalene oznameni umrti studentky v titulku Rudych Domu prijdou zmalovat hrbety - cetl jsem a opravdu se snazite - nicmene Taberyho a Safruv kanal Vas predci!), ktera potrebuje zmetreseni, krev a desive dusledky padu neschopnych diletantu.

O nevyuzitou prilezitost se jednalo a jedna daleko drive jeste pred padem vlady. Originalita neotrelych myslenek v krizi srsela. :) Je obtizne povazovat za neotrele myslenky stale mumlani neoliberalnich manter. :) Nicmene mumlaji mnozi, ale nikdo to nezkusil realizovat! Ja se proto naopak domnivam, ze pad a zneschopneni vlady v dobe krize je originalni a prikladne a hodne nasledovani: ukazujeme, ze to jde bez vlady, realizujeme neoliberalni reseni - vse spatne vyhnije (ted to ODS a CSSD kazi :) ).

Navic konecne nejaky profesional - statistik - na cele vlady. Ten bezpecne s = v/t uvadet nebude! :). A dokonce na rozdil od novinaru bude vnimat rozdil mezi stredni hodnotou agregatni charakteristiky a variabilitou - cili rizikem.

Takze jen zvesela. V mem okoli pad nasi vlady nikdo bohuzel nevnima.
09. 04. 2009 | 01:49

vlk napsal(a):

Standa T.
Ano, nejspíš budeme. Obyčejně s e bezproblémů shodnu s někým , kdo hodně ví a zná.

Petr Havelka
Nikdy jsem netbrdil, že oranžová není také silně zašpiněná. Nemám jednostranný phled. Nicméně všichni, které jsem jmenovata a řada dalších, které jsem opomenul / cítíte li se býti mezi nimi a tedy odstrčen - dopředu jsme se za to omluvil/ vykřikovali jak úžasný byl Topolánek premier a jak úžasně vedl unii. Takže Beda v detailu doložil co a jak tedy Topolánek je.
Nebudeme si asi povídat, že na západ od nás by někdo takový , po VAE a podiovnostech s jeho směnkami už nikdy nešéfoval ve veřejném sektoru ani šatně v městkém loutkovém divadle. Natož, aby se stal premierem. Tedy s vyjímkou toho, že by vládl několik televizních kanálů v Itálii. Tam by mu to prošlo...
Tak tenhle člověk právě šel od válu. Děsná škoda?
09. 04. 2009 | 07:11

vlk napsal(a):

Milá paní brixi
musím s e omluvit. Vidím, že jsem měl hodně "dlouhé vedení" a teprve teď pochopil ústřední sentenci Vašeho blogu Je totiž obsažena tady:
2) nezáleží tolik na tom "zviditelnit se", ale přinést nové myšlenky v době kdy je jich třeba, kdy je o neotřelé myšlenky zájem, a kdy stojíme na podiu, která má pozornost

Ano , bezesporu máte pravdu! Kdybychom byli schopni naplnit tenhle bod,šlo by o historickou šanci!

Přiznávám, tenhle úhel pohledu mi vůbec nedoklapnul.
Přijd e m totiž samozřejmé, že politik , který by něčeho takového byl byl v současnosti schopen, s vyjímkou Václava Klause prostě není! Není na celé politické scéně, v celé jeji šíři. OD leva do prava. Proto jsem Vám nerozuměl.
Václav Klaus je jiná liga. Ten by něčeho takového rozhodně schopen byl. Kdyby se nezakopal na dogmatické pozici nepřítele všeho evropského.
Od ostatních českých politiků můžeme jako téměř nedosažitelné maximum očekávat dobrou úroveň administrování.
Je mi líto, že to neumím vidět lépe.
09. 04. 2009 | 07:18

Saliven napsal(a):

Vážení,
dokud budete jen žvanit na internetu (nic proti tomu)a jednou za 4 roky půjdete vhodit lístek nejmenšímu zlu, bude všechno stejné jako dosud.

Náš národ obsahuje i skutečně schopné lidi, kteří se prosadili všude po světě, když tu vládnul komunismus a kteří se prosazují tady i v zahraničí dnes v době (relativní) svobody. Důkazem je i autorka blogu paní Brixi, která též dosáhla významného postavení. Já se domnívám, že rozdíl mezi naší politiku a tou zahraniční je v angažovanosti občanů. Na západě se lidé zajímají a hlavně do té politiky sami jdou - něco se jim nelíbí, tak to chtějí změnit svým působením v některé z demokratických stran. Proč to neuděláte taky? Třeba nebudete zadupáni různými Topolánky a Dalíky, ale prosadíte svoje názory v celé straně a tak přispějete ke zlepšení ve společnosti.

Všechno se může změnit, jen se musí najít schopní lidé, kteří se do toho, i přes všechny obtíže pustí!
09. 04. 2009 | 08:49

Saliven napsal(a):

Ještě dodám, že i zde na Aktuálně vidím mimořádné množství lidí s dobrými (ve smyslu hodnotnými do obsahu, ne co se týče souladu s mými názory - to je podružné) názory na obou stranách, které bych si v politice rozhodně představit uměl! A kteří by se určitě nechovali stylem Íčka, Dalíka, atd.
09. 04. 2009 | 08:52

Vico napsal(a):

Honza : Seriózními slovy jste perfektně vyjádřil i můj názor na EU, který tu občas na aktuálně napíši trochu v nadsázce/protože to dá méně práce a nikdo mne pak nechytá na slovíčku/.

Díky. Rád si zase od vás něco přečtu.
09. 04. 2009 | 09:05

Ivan Hochmann napsal(a):

No jasně,

konečně odborník v čele státu.Jaký je rozdíl mezi analitikem,prognostikem a statistikem?

Všechno už tu bylo.I vláda komunistů.Tak si to zopakujte ,blbečci.Hlavně,že si říkáte "vědci".Přitom nejste ani schopni posoudit jakého puncu se nám dostalo po fatálním excesu pitomé likvidace současné vlády.

Prý ani jeho okolí to tak nevnímá.Jasně vyvěste rudé prapory.Samet na vás zjevně neučinkoval.

Zase musím opakovat.Tento národ skládající se z Rathů,Paroubků,Salivanů,přírodovědců,Tlustých a ještě všelijakých .......
si nic jiného než permanentní krizi nezaslouží.Ukazují si na nás -díky takovým jmenovaným -prstem jako na malomocné.

Běžte lidi volit Paroubka(jak vám doporučuje Saliven)a jeho bandu socanů.Oni sice nic neumí,jen házet špínu a podkopávat samotné základy čehokoliv,ale odpovědnost a seriozní řízení věcí veřejných se od nich v životě nedočkáte.

Takže paní Brixi:"Náš Čas už byl".Promrhali jsme jej bez náhrady.My Češi!Prolezlí levičáctvím a sociálními obezličkami,lacinými prebendami a vyčůranými manýrami.
Poslední socialistická příhoda v Českých Budějovicích mě nabádá k rychlému odsunu z této země.Kdyby mě bylo 20.už tady nejsem.

To je něco!Ivan.
09. 04. 2009 | 09:39

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
Kde radím, že by měli všichni volit Paroubka?
09. 04. 2009 | 09:42

StandaT napsal(a):

vlk: absolutně ne. NIKDY jsem nepsal, že Topolánek a jeho vláda jsou dobří, natož úžasní. A myslím, že takto neuvažuje nikdo, koho jste vyjmenoval. Můj postoj je ten, že VE SROVNÁNÍ s tím, co nabízí LD jsou výrazně lepší a kompetentnější varianta. Nic víc.

Topolánkova vláda není dobrá. Řada problémů ale nevyplývá ze špatnosti či nekompetentnosti, ale ze slabosti v PS. Tam, kde vláda nepotřebovala PS, tam si vedla nadočekávaně dobře.
09. 04. 2009 | 09:48

Saliven napsal(a):

StandaT:
A není to spíš tak, že si ČR vedla nadočekávání dobře tam, kde místo ruky politika zasáhla ruka úředníkova? :-)
09. 04. 2009 | 09:50

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
Kdybyste místo toho utíkání a histerického blábolení radši zvednul zadek a do té politiky šel. Předtím se ale zkuste naučit číst.
09. 04. 2009 | 09:54

StandaT napsal(a):

Saliven: taky. A taky vyvedení řady témat mimo PS - kulatý stůl ve zdravotnictví, Pačesova komis, NERV...
09. 04. 2009 | 10:26

SuP napsal(a):

Saliven -
..."Náš národ obsahuje i skutečně schopné lidi, kteří se prosadili všude po světě, když tu vládnul komunismus ..."

ale tyto lidi neobsahují volební kandidátky politických stran.
máte nějaké doporučení pro tuto situaci?
09. 04. 2009 | 11:27

stejskal napsal(a):

Tak to jste čirý idealista, pane Salivene (ad 09.04.2009 08:52:13 ;-)

Každý máme v sobě něco z těch vlastností, které zmiňujete v souvislosti se jmenovanými (a naopak ani oni nejsou žádné ztěleněné zlo).

Jde jen o to, v jakém okamžiku jaké z nich převáží (a to podmiňuje celá řada okolností, nejen osobnostní integrita dotyčného, i když ta je velmi důležitá).

Nikdo z nás nemůže tušit, jak by se v jakékoliv situaci zachoval, dokud se v ní neocitne (může jen vědět, jak by se chtěl zachovat).

Resumé: nespoléhat se na to, že se k moci dostanou charakterní lidé, kteří charakterními (tedy podle našich představ) navždy zůstanou a pak se vše zlepší, je neralistické.

Naopak je podle mne nutné smířit se s tím, že každý dělá chyby, každý si chce (někdo více, jiný méně) svou práci či pozici co nejvíce ulehčit (často na úkor jiných). Každý podléhá určitým myšlenkovým stereotypům, které namnoze vytváří okolí, v němž se pohybuje. Je to naprosto přirozené lidské jednání.

Jedinou nadějí je společenský tlak, poptávka po určitíém typu chování a její důsledné vyžadování od lidí, jimž delegujeme své pravomoci. Žádný ideální jedinec nepřijde, ale věci se myslím mohou pomalu lepšit, budeme-li o to hodně usilovat.

Libor Stejskal
09. 04. 2009 | 11:31

Helena napsal(a):

Paní Brixu, faktem je, že Češi vždycky zklamou, když se od nich moc, či vůbec něco očekává. Roli favorita prostě nezvládáme. Myslím, že se to moc krát potvrdilo u sportovců. Já, coby psycholožka vím, že to souvisí se sebevědomím, a to jak národním, tak individuálním, kterážto jsou rovněž " inter-related". Mnohem více nám vyhovuje, když od nás nikdo nic nečeká, pak můžeme jenom pozitivně překvapit. Jsou jistě na individuální úrovni výjimky, ale obecně jsou tyto charakteristiky dost typické, platí to přes všechny vrstvy společnosti, rozdíly jsou jenom podle toho s kým se kdo srovnává. Takže optimistický závěr - je hezky a jsou tu Velikonoce - teď už mužeme jenom pozitivně překvapit! Budeme zase rádi přesvědčovat svět, že to u nás není zas tak špatné, ba naopak, a že dovedeme být šikovní a nápadití! Já věřím, že to stále platí, jenom to nění momentálně vidět.
09. 04. 2009 | 11:33

SuP napsal(a):

Saliven -
Ivan Hochman PŘEDPOKLÁDÁ, že oranžista považuje za správné volit Paroubka. Vy se tu prezentujete jako oranžista, tak čemu se bráníte? Nic ve zlým! Můj postoj k Vám to neovlivní.

Jen: Vlk je pravdě blíž! (i když kecá...)
09. 04. 2009 | 11:34

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
Výborná poznámka. Nicméně ještě bych doplnil.
Volání po tom, aby kritik politiků šel do politiky dělat to líp, se tu táhne už od druhých svobodných voleb. Jenže vzdělaní a schopní lidé, kteří by to rozhodně uměli dělat líp vědí, že práce, kterou dělají "pro vlast", je pro vlast daleko užitečnější a potřebnější, než jejich angažmá v politice. A taky vědí, že na praktiky, na které by museli přistoupit, aby vůbec do politiky mohli účinně zasáhnout, nemají žaludek.
09. 04. 2009 | 11:42

Saliven napsal(a):

SiP:
Jak může být na kandidátce slušný člověk, když místo toho, aby se politicky angažoval jenom nadává u televize?

Já nepovažuji apriori za správné volit Paroubka, i když jsem oranžista. Každému přece vyhovuje něco jiného, nechť si sám každý zodpovědně zvolí co je mi libo. Strana nabízí vize a obličeje a nechť se občan sám rozhodne, aby sám nesl zodpovědnost.

stejskal:
Ač jsem idealista, tak si uvědomuji to o čem píšete. Pokud ale má politika tak nízký základ jako má (politicky registrováno je nějakých možná 200 tisíc lidí - a to ještě většina nemá ambice), tak logicky může jen obtížně vygenerovat kvalitní jedince.

Dále se shodneme v tom tlaku - jenže pokud se lidé neangažují - nejsou zaintersováni, potom ani příliš netrvají na změně. I přes všechny kauzy volí pořád ty stejné, protože ani nemůžou volit jinak, protože opět chybějí nové tváře.
09. 04. 2009 | 11:44

Saliven napsal(a):

Helena:
Ale od nás se toho moc nečekalo, když už běžely scénáře jako prodloužení francouzského předsednictví, ne? :-)
09. 04. 2009 | 11:50

stejskal napsal(a):

Ano, pane SuPe,

ale pak se nemůžeme divit, že politika vypadá, jak vypadá. Ze zdola se ozývají jen brblání a nadávky, a nahoře si celkem pochopitelně dělají co chtějí. A divíte se jim? Já bych to dělal též (viz má úvaha výše).

Pane Salivene,

pak je tedy chyba v nás, lidech. V naší neochotě brát se za své záležitosti, vzít svůj díl zodpovědnosti za správu věcí veřejných (tím myslím trend ve společnosti, ne Vás osobně).

Ano, angažovat se, to je to hnusné slovo, tak zprofanované bolševiky. Jenže bez toho to bohužel nejde.

A dokud se nebudou vzdělaní, inteligentní a osobnostně integrovaní lidé angažovat (a tím nutně nemyslím, že musí vstupovat do politických stran či kandidovat ve volbách, tedy zdaleka ne všichni, člověk se může v politice angažovat i jako občan, a to nejen jednou za čtyři roky) a ne jen spílat, že věci nejdou tak, jak by si představovali, nikam se nehneme.

Opakuji, to je obecná úvaha, neberte to prosím osobně. Jde o to zvrátit společnský trend a to s vědomím, že se tak nestane dnes, zítra a ani v horizontu několika let. Ale začít by se pomalu mělo. U sebe, jeden každý.

Libor Stejskal
09. 04. 2009 | 12:59

prirodovedec napsal(a):

Ivan Hochman: Doufal jsem, ze dodrzite to, na cem jsme se drive shodli, ze se nebudeme brat do ust. Cim jsem Vas tak vydrazdil?

Budte tak laskav a drzte to dale, prece se nebudeme vzajemne rozebirat slovo po slovu? Mam ted na to cas. Tedy to opravdu chcete? Budu rad, kdyz mne usetrite svych povestnych adresnych, a pro mne hysterickych a neznalych, vypadu. Dekuji.

Pochopte, ze nechci, abyste vypadal jako smesny hlupak a neznaly diletant a zpusoboval to ja. Nicmene:

"konečně odborník v čele státu."

Minil jsem profesional ve svem oboru (CSU). A to ten pan je. Ten skutecne s = v/t jako Topolanek argumentovat nebude. Vy ano?

"Jaký je rozdíl mezi analitikem,prognostikem a statistikem?"

Clovek, ktery si polozi tuto otazku zpusobem jako Vy byva obvykle natolik inteligentni, ze se pokusi odpoved dohledat sam a i pochopi. Je mi lito, ze ji tak neznale kladete verejne.

Pripada mi to, jako bych se ja Vas hudebnika ptal na rozdil mezi Helenou Vondrackovou a Vasi oblibenou skupinou. :)

Analytik (nikoliv analitik ale kanalytik :) ) je napr. Kohout, Dolezal, ... a vetsina mladickych hostu Drtinove, kdyz jsem vidal jednadvacitku.

Prognostiky byli Zeman, Klaus, Dlouhy, ... (z prognostaku ...)

Statistici jsou napr.: Fiser, Cipra, Andel, Stepan, Hindls, Hanousek, ... viz Univerzita Karlova, VSE aj.

Doporucuji zejmena navstevu vetsiho knihkupectvi a pozadat o knizky v danych oblastech od techto jmen a prolistovat je. :) Pochopite. I Vy. :)

"Zase musím opakovat.Tento národ skládající se z Rathů,Paroubků,Salivanů,přírodovědců,Tlustých a ještě všelijakých .......
si nic jiného než permanentní krizi nezaslouží."

Jenze to neni krize. To podle Vas, ktery mate rad vse zrejme dobre cernobile serazene. To dnes je podle mne idealni stav - politici nyni neskodi, protoze si skodi navzajem.

Zde (a v CR) je predevsim krize ekonomicka a financni. Importovana. Ktera vznikla zkratka zivotem na dluh v zemi, kterou vsichni obdivujeme. Nastesti ji napodobujeme pomerne vlazne, mame svuj rozum a ne jako Pobalti.

"Ukazují si na nás -díky takovým jmenovaným -prstem jako na malomocné."

A vidite na mne si prstem neukazuji, mne povazuji trosicku za odbornika v oboru. :)

"Běžte lidi volit Paroubka(jak vám doporučuje Saliven)a jeho bandu socanů.Oni sice nic neumí,jen házet špínu a podkopávat samotné základy čehokoliv,ale odpovědnost a seriozní řízení věcí veřejných se od nich v životě nedočkáte."

Sice nikoho volit nebudu, ale chci upozornit, ze VS se dokazaly zvednout v obdobi 2000-2006 diky prave pusobeni neschopne (a tedy neskodici) Buzkove. :)

"Takže paní Brixi:"Náš Čas už byl".Promrhali jsme jej bez náhrady."

Promrhal jste jej zrejme Vy. Nesvadejte to na druhe. A proto jste tak zbytecne frustrovany. Takovi Kellner, Klaus, Kozeny sve sance jiste nepromrhali, kdyz to vezmeme po pismenech ... :)

"My Češi!"

Vy Cech. Ja ne.

"Prolezlí levičáctvím a sociálními obezličkami,lacinými prebendami a vyčůranými manýrami.
Poslední socialistická příhoda v Českých Budějovicích mě nabádá k rychlému odsunu z této země."

Doufam, ze ne za mnou. Doporucuji stredozapad USA pripadne jizni Texas.

Zdar a silu a hodne dalsi uvolnujici hysterie. Tesim se.
09. 04. 2009 | 13:01

Saliven napsal(a):

Stejskal:
Ano, já souhlasím. Mým oblíbeným citátem je proto "Zlepšeme sami sebe, tím se zlepší vše", od F. Nietzscheho. :-)
09. 04. 2009 | 13:04

prirodovedec napsal(a):

Stejskal: Doufam, ze se vyjadrite k tomu poutavemu ale Vasemu lzivemu titulku o mrtve studentce v Italii po zemetreseni ( v textu to pak bylo uz jinak). Mate to opravdu zapotrebi? Byt v aktualne jako Tabery, Svehla, Safr a tahle sebranka?

Stacilo se zeptat v diskusi a mohl jste ode mne (ci od nekoho jineho) mit diky vazbe na kolegy v Brne korektni a spravne informace. Dostal jsem ohlasy zpetne od spolupracovniku - citujicich mlade studenty. Mohu Vam rici, ze presne timto se dostavate urovni pod politiky. Reakce byly vztekle a ulevne - jeste ze plati nahubkovy zakon. Bravo, dokazali jste, ze to dokazete! I Vy. Skoda.

Jinak hovor se SuPem a Salivenem vedete o angazovanosti velmi pekny. Vase argumenty zde mi jsou nejblizsi.

Apelovat na to, aby se nekdo u nas angazoval v politice je podle mne zbytecne. S ohledem na duraz na hmotnou stranku a konzum je logicke, ze se na to lide divaji zpusobem, "co za to, co z toho" a tak se divaji i na ty v tom. Normalni lide maji jeden zivot a ten chteji prozit svym zpusobem, ne na strankach bulvaru a ve stresech. Nevidi duvod, proc se maji starat o veci verejne jen tak. Jsou spokojeni s tim, jak to je a ze mohou brblat, protoze vedi, ze muze byt hure a ocekavaji, ze bude. Pokud se rozhlednete, obcasnky odpor a aktivity v konkretnich pripadech samozrejme najdete (pro mne je ukazkou likvidace snahy o prosazeni politiku do pozic rektoru a dekanu na VS, kterou odrazili studenti a zamestnanci v minulych mesicich docela skvele). Protoze se da cekat po dvaceti letech tradicni revolucni generacni vymena, staci jen pockat a pridat se, az se bude zase cinkat. Budu Vas sledovat v TV. :)

P.S.: Omlouvam se, pokud reakci na I.H. zpusobim nejake mazani, ale jak jsem psal, fasizujicim vyhonkum se je treba branit.
09. 04. 2009 | 13:13

kočka šklíba napsal(a):

Přírodovědče, zase jste mě rozesmál :). A tahle věta, tak to je perla :"To dnes je podle mne idealni stav - politici nyni neskodi, protoze si skodi navzajem.". Děkuji, pište co nejčastěji, prosím. Protože kromě toho, že jste vtipný se od Vás člověk mnoho do dozví. A proto sem přece chodíme.
09. 04. 2009 | 13:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane přírodovědče,

proboha, já žadný lživý titulek v poslední době snad ani nenapsal (nebo si to tedy nevybavuji).

Popravdě řečeno ani nevím, na co konkrétně narážíte (ale tuším, že asi na později vyvrácenou informaci o tom, že při zemětřesení v Itálii zahynula česká studentka, jejíž doklady našli záchranáři v sutinách, a tudíž ji považovali za mrtvou. Osobně jsem tuto zprávu slyšel někdy v úterý v ČT a včera ji uváděla na pravou míru).

Jinak musím říct, že své "zahraniční" informace zpravidla čerpáme z agentur (reuters, AP i čtk považujeme za poměrně věrohodné, i když i jejich informace se občas časem ukáží jako mylné).

Jen velmi sporadicky je pak konzultujeme se čtenáři formou dotazů v debatách.

Jinak pro Vaši informaci, já už cinkat nikde nebudu (tedy za předpokladu, že se zde zase někdo nebude pokoušet o diktaturu).

Vše, co bylo potřeba "vycinkat" na náměstích (a taky se snažit změnit i před rokem 1989), je už "vycinkáno". To ostatní se dá měnit standardními postupy běžnými v občanské společnosti (nejdřív k ní ale musí dospět a tomu "cinkání" nepomůže, ani to neurychlí).

Myslím, že mezi mladými lidmi stále přibývý těch, co si toho jsou vědomi (i když mládí bývá často velmi radikální). Moc mne to těší.

Ad P.S.: Zatím jsem nikdy neshledal důvod, proč bych Vás měl mazat (tedy alespoň si na žádný nevzpomínám).

Jsem velmi rád, že se zde občas zastavíte. Vaše vstupy mi chybějí.

Srdečně

Libor Stejskal

P.S. Být jmenován v souvislosti s kolegy Taberym a Švehlou si považuji za čest, i když poněkud nezaslouženou. "Sebranka" je hezké označení, takové objektivní...
09. 04. 2009 | 14:18

JC napsal(a):

LV,
Já se nedomnívám, že jsem skeptik, spíše realista.
09. 04. 2009 | 15:25

JC napsal(a):

Pane Hochmanne,
"Poslední socialistická příhoda v Českých Budějovicích mě nabádá k rychlému odsunu z této země."
Jsem si skoro 100% jistý,že podobný průběh jako v těch Budějicích by to mělo téměř všude ve světě. Lišilo by se to pouze počtem a druhem zhmožděnin.
09. 04. 2009 | 15:33

Ivan Hochmann napsal(a):

No ano přírodovědče,

vydráždil jste mě.Jako vždy když si pustíte na špacír svoji prudivou levou hemisféru.Navíc se zaplétáte do manipulačních tenat a je Vám pane jedno jaké argumentační temata použijete.
Na názor "Vládnoucího odborníka " jsem se ptal já Vás.Mně je tento problém zřetelně a barvitě jasný.Navíc nepotřebuji opisovat a citovat,respektive zvýrazňovat jednu hrubku ,kterou se ten pitomec Hochmann dopustil( s prominutím nikoliv z neznalosti).....

Vaše rady pane akceptovat nebudu.Kde byli všichni ti komunističtí studenti,když se tvořil základ nového Českého státu.Ano znám pár pánů z Masarykovy university,za které bych dal ruku do ohně.Ale ti které jste jmenoval, včetně Klause a Koženého (jak symptomatické),ti bezesporu promrhali.......I kdybych se nakrásně vzdělal z jejich mouder presentovaných v bezpočtu publikací k ničemu a k nikomu. Stejně bych se musel optat,kde byli když hřmělo.
Apropó,kde jste byl Vy pane když hřmělo.Asi jste učil orly létat?

No ano jsem možná poněkud hysterický.Možná opravdu v mém černobílém světě (jak píšete)dochází k posunu optiky.Viděl jsem barevný svět a mohu vzít s radostí váš emigrační námět.
Jednak se tam Obamovi souputníci hned tak honem neuchytí a koneckonců i nad mým sídlem vlaje jižanská vlajka (když přijede syn).

O poměrech v Evropském Středoprostoru, který pomalu ale jistě ovládají mocnosti temného Ksindlu se již s nikým dohadovat nehodlám.

A laskavě to berte jako určitou formu nadsázky,neboť zcela jistě moje kosti doklepou tady na Českomoravském pohraničí.
Alamo je mi už velmi vzdálené.

Zdravím Ivan.
09. 04. 2009 | 15:59

prirodovedec napsal(a):

Ivan Hochmann: Zdravim. Divim se Vam, ze Vas jeste vydrazdim. :)

Tu jednu hrubku bych ignoroval, kdyby nebyl ten ton.

Zaklad statu v roce 1993? Kteri komunisticti studenti?

Kdy podle Vas hrmelo? Tehdy, kdy jsme zvonili?

Jeste stale muzete do sveta vyrazit.
09. 04. 2009 | 21:34

Ivan Hochmann napsal(a):

přírodovědec:

*Máte talent a příslušnou rétoriku,tak se nedivte.

*Všichni o kterých zde byla řeč.Včetně toho "profesionála",který dnes poskakoval na hradě.

*"HŘMĚLO" je slovesný výraz nadneseného a skrytého významu.Hřmělo tedy zajisté i tehdy,když jste zvonili.Já tehdy na zvonění neměl čas.
Já ho tehdy dost možná většinu promrhal.

*Do světa bych moh.Něco málo penízků mě ještě zbylo.Leč pochybuji,že bych viděl něco překonavšího ,co už viděno bylo.

Navíc starám se tu na haciendě v lesích o nemocnou ženu a starého psa.Právě nastává Velikonoční úplněk.Zítra se budou otevírat skály a budeme nacházet skryté poklady.

Ty řeči o emigraci je spíš takový folklor.Však to znáte ,viďte?
Co bych kde hledal lepšího.
Všude dobře - doma nejlépe.
*I když s levicovým ksindlem.

Dobrou noc Ivan.
09. 04. 2009 | 23:07

Béda napsal(a):

Paní Brixi,

nazvala jste pád české vlády a tím ukončení europředsednictví dosavadní reprezentace promarněnou příležitostí dokázat světu, že Češi jsou osobití, nápadití, že mají Evropě potažmo světu co dát.

V návaznosti na tuto vaši myšlenku bych si dovolil malou úvahu:

1) nezaměňoval bych Topolánkovu reprezentaci s Čechy, potažmo obecně s češstvím. I bez této reprezentace Češi existují dál a češství v pozitivním slova smyslu se můžou svými vlastnostmi a schopnostmi v Evropě a ve světě prosadit. Bude to pouze zdlouhavější a mnohem obtížnější
2) Topolánkova zahraničně politická reprezentace, tedy konkrétně pan Topolánek, pan ministr pro "evropské" záležitosti Vondra, pan Schwarzenberg a enfant terrible české politiky - otec zakladatel ODS Václav Klaus stáli při převzetí pololetého europředsednictví před několika výzvami:
a) světovou hospodářskou krizí a jejími dopady v Evropě
b) otázkou jak dál v evropské integraci, jinými slovy co s Lisabonskou smlouvou
c) co s energetickou koncepcí Evropy

To byly a jsou v kostce největší výzvy českého europředsednictví

Jak se k nim české europředsednictví postavilo?

a) vrcholoví čeští reprezentanti prezident a premiér - europředseda považují světovou ekonomickou krizi za lehkou "chřipku", která se sama vyléčí samoléčitelstvím, tedy vyléčí ji neviditelná samospasitelná ruka trhu, jinými slovy kormidelnící, kteří krizi zavinili. Veškeré ingerence států na státní a nadstátní úrovni jsou v tomto ohledu, bez ohledu na to, co se stane (s ústavy Bank of America, Citigroup, JP Morgan, AIG...) škodlivé
b) v otázce Lisabonské smlouvy se ČR k integračnímu procesu nedokázala ani po půlce europředsednictví jednoznačně vyjádřit, ODS se stala hlavní a jednou z posledních brzd tohoto procesu. LS se stala předmětem jejího vnitropolitického handlování a handrkování - tu LS za radar, tu výměnou za setrvání vlády...
c) v otázce plynové, potažmo šířeji energetické krize ČR zaujala jasně antiruské stanovisko a neposkytla širší reálnou vizi. Prosazovaná jižní plynová alternativa (odběr plynu z oblasti kaspických autokratických režimů a tranzit skrze "proevropské" Turecko, resp. odběr plynu z "darebáckého" Íránu) není o nic reálnější a méně kontroverzní nežli odběr plynu z Ruska. Skutečná alternativa se nabízí jedině v koncentraci evropských prostředků a v cíleném hledání a nalezení plnohodnotné ropně-plynové alternativy. Zde zřejmě půjde o kombinaci nějakého zdroje energie s jadernou energií. Pokud vím takovouto alternativu česká reprezentace neprosadila.

Pokud jde o hlubší filosofický a morální aspekt českého europředsednictví. Zde se domnívám, že skutečným přirozeným lídrem, tím na co hned v úvodu svého článku narážíte se může stát pouze reprezentace, která má v čele nezpochybnitelnou morální autoritu, člověka s jasnou širší vizí, který dokáže víceméně "nezainteresovaně" pragmaticky posuzovat a vyhodnocovat různé problémy, nacházet reálná východiska, přesvědčit o jejich správnosti, bez posměšků a invektiv sílou argumentů a své osobnosti širší plénum a sjednotit pro jejich plnění mnohdy rozhádané a indiferentní společenství. Uznejte, že ani Václav klaus, ani Mirek Topolánek k takovým přirozeným autoritám doma ani ve světě nepatřili a nepatří.

Proto nemohlo dojít na naplnění vašeho i mého toužebného přání - aby ČR dala v průběhu europředsednictví o sobě vědět v tom nejlepším slova smyslu. Heslo Evropě to osladíme! Entropa... přímo již v samém začátku tuto možnost apriori vyloučily.
10. 04. 2009 | 07:44

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Zdravim a pekne velikonoce. Nekam zenu vyvedte, vyvezte za slunickem, muzete-li.

Mne by vadili spise ti pravicovi fasouni nez ten levicovy ksindl jako Vam.

Uvidime, zda poskakujici profesional napacha vice zla nez sosni amateri pred nim.

Beda: Dekuji. Pojednal jste tu saskarnu zcela vazne a Vase argumenty mi sedi. Jsem zvedav zda nekdo zkusi neco Vam napsat.
10. 04. 2009 | 10:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak tedy Bédo,

z našeho členství v Evropské Unii a Nato vyplývají závazky a to veliké.Předsednictví je v samotném principu pojetí unie.Připravovalo se roky.Bezpečnost této země je nejen pro nás,ale i naše vnuky prioritou nejvyššího stupně.

Všechny stupně spolupráce a budování začleňovacích struktur a postupů byly připravovány celá léta.Dá se říci,že naši zástupci a tím i celá Česká republika byla hodnocena jako spolehlivý partner.

TO UŽ NEPLATÍ.!!

Ukázali jsme se jako primitivní,rozhádaná společnost,balkánského typu bez jakékoliv odpovědnosti politiků vně státu.Pracovitost a nasazení pana Topolánka bylo evidentní,celá vláda se ujala svých povinností ke spokojenosti Unie.Pan kníže Schwarzenberg se přes svůj věk ukázal jako velmi zdatný politik evropského rozměru a také byl tak hodnocen.

.....Ale, proč já se vlastně s Vámi pane Bédo vybavuji.Protože jste stejná krevní skupina jako přírodovědec.To co vy pánové považujete za šaškárnu,to je pro jiné závažnou záležitostí s velkou mírou odpovědnosti.

Jste prostě Paroubkovy děti.Kdybych napsal co si o vás myslí,editor by to smazal.
Diskutovat s vámi o úloze Klause,ODS,antiruských principů,...no to snad ani nemůžete myslet vážně.

A už vůbec nechápu jak si můžete vy pánové dovolit posuzovat morální profil,přirozenou autoritu,a dokonce "hlubší filosofické aspekty" ..........

Odkud jste spadli?A rovnou na hlavu.Jste jako ta sviňská komunistická sebranka,která má a vždy měla plnou hubu poučných a filosofických keců a SKUTEK ,....jaksi utek.

Jednoznačně lze říci,že se ze svého pohledu i postavení za tuto sprostou a nevychovanou republiku stydím.
I za vás pánové.

Běžte si močit na jiný píseček.

Ivan.
10. 04. 2009 | 15:40

hanabrixi napsal(a):

Pane Bedo,

Myslim, ze si rozumime.

Rozdil je asi jen v tom, ze jsem si nehlede na zacatky ponechavala nadeji, ze mimoradne naroky vyprovokuji mimoradne vykony. Nestalo se. Takze ve zpetnem pohledu se to s ceskym predsednictvim a s ceskou ulohou ve svetovem boji proti krizi jevi tak, jak pisete.

Souhlasim s Vasim bodem cislo 1. Takze nadeje v podstate zustava.

Zdravim Vas.
10. 04. 2009 | 15:43

Ivan Hochmann napsal(a):

Naděje? Jak pro koho a k čemu.

Paní Brixi schvalujete postup událostí, jest ve Vašem hodnocení postup Sociální Demokracie účelově světící použité prostředky?

To co napsal pan Béda ve svém příspěvku je pouze odraz myšlení a hodnocení tak jak je presentuje oposiční strana parlamentní.Přesněji řečeno Paroubkovic jedovaté plivající kobry.

Tak si tady pěkně notujte.Mazal už měl zase práci ,ani se nenamáhal svůj výkon okomentovat.

Ivan.
10. 04. 2009 | 18:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Hotovo?Konec debaty?

Tak ještě poslední věc.
Doporučuji Uvropské Unii :"Okamžitě odstavit Českou komunistovládu od jakýchkoliv aktivit."

Nedej bože aby Klaus něco řídil.Tenhle břídil se nadělal hovadin už dost.Není potřeba aby udělal ČESKÉ REPUBLICE DALŠÍ FAUX PAS.

Už se těším jak bude "Vládnout Paroubek s Rathem".

Jen tak na okraj: Rath dnes (podle tel.zprávy)Prohlásil soud za pomýlený,nebo tak nějak.Takže pane přírodovědče zase vám musím oponovat.

Máte pravdu.Raději budu věnovat svoji přízeň grázlům u ultrapravice něž takovým Rathům,kteří jsou schopni beztrestně zpochybňovat i výroky českých soudů.Pak se máme někam dopracovat.A to počkejte jak to bude vypadat až bude tato sebranka vládnout.Pak si pane povíme ....vy na koni a já v oposici.V takové jako předvedl Paroubek ."JSME JAKO ONI".

Toto ponížení od levého ksindlu prostě nevydýchám.Vrátím i s úroky.Přesně jak jsem to dělal celý život.A můžete mě dehonestovat třebas na primitiva .To přece umíte,ne?

Ivan.
10. 04. 2009 | 20:39

Béda napsal(a):

Pane Hochmanne, nevím proč vám odpovídám.

MOžná je to jenom takové puzení kvůli vyjasnění si stanovisek.

Rád bych vás upozornil na fakt, že Paroubek s Ráthem jsou mi srdečně ukradeni. Až jednou a jestli vůbec budou u moci, budu je kritizovat za každou špatnost, resp. za každou chybu, nedůslednost, zlý záměr jako nyní jejich oponenty.

Pokud jde o české předsednictví, rád bych vás upozornil na fakt, že pro Evropu a svět není ČR žádným pupkem světa. Za pár měsíců české europředsednictví skončí a za dalších pár měsíců po něm nikdo ani neštěkne, stejně jako po europředsednictví Slovinska. Dokonce i ti Bulhaři zapomenou na turecký záchod a prezident Obama pustí z hlavy cestu do pekel. Tak už to v politice totiž chodí. Velká politika má svá aktuální temata a pan Topolánek, Entropa... mezi ně rozhodně nepatří.

O nic fatálního tedy v podstatě nejde. Jenom o tu promarněnou příležitost, která se hned tak nezopakuje.
10. 04. 2009 | 21:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale ano pane,

víte proč jste mě odpověděl.Ve svém traktátu jste se ani slůvkem nezmínil o fatální nezodpovědnosti části české sněmovny.

Zajisté máte pravdu,že chléb bude pořád o dvou kůrkách a sluníčko večer zapadne opět na západě.

Však hanbu a úšklebek nad českou povahou nám nikdo neodpáře.Ještě pár takových excesů( a možná se dočkáme jestli Klaus povede Euro-Ruská jednání)a budou nás považovat za balkánské cikány.Mávnou rukou,odplivnou si.Možná vám to nevadí,neboť Vám zjevně účel světí prostředky.

Také jsem napsal,že bych už s Topolánkem na AC/DC nešel.Ale jako předseda vlády za daných okolností(opakuji za daných okolností)zcela vyhovoval.

Ba naopak.Tato země ještě "poděkuje" ČSSD A KOMUNISTŮM za zmařené a oddálené reformy(můžete je nazývat třebas Topolánkovými zmetky,bude to zase jen váš názor),za bilionový deficit a za kousky které předváděli pod taktovkou Paroubka.

Ta promarněná příležitost je opravdu fatální.Klidně se styďte se mnou.

Ivan.
10. 04. 2009 | 23:14

prirodovedec napsal(a):

Beda, Hana Brixi: Jeste tech prilezitosti nasi politici promarni. Podstatne je, abychom je nepromarnovali my, aby se z nas nestali vztekli a nerudni dedci plivajici svoji nenavist na vsechny kolem a zijici jen z ni, neschopni normalne komunikovat.

Z logiky veci podle mne Vase vira ve velke ciny byla neco podobneho, jako vira ve vyhru ve Sportce. Navic si opravdu myslim, ze urednicka masinerie EU a velci premieri by nedovolili prilis rozvinout zadnou genialni myslenku z male predsednicke zeme. Byl to pro mne idealismus cloveka, ktery u toho byl, ty sance vidi. Pro toho, kdo je tomu vzdalen to je podle mne nezajimave i pres tu zrejmou medialni masaz.

I.H.: Oni to nechystali ti Vasi milci na cele, ale ti bezejmenni urednici. Ano roky. Kdyz ti na cele tak vazne pracovali, proc to ale vypadalo tak legracne? Napr. Entropa, vpisky do smlouvy, prohlaseni mluvciho ke Gaze, kdyz za par dni tam mel letet Schwarzenberg ... Vite, ja videl zesmesnujici sestrihy (sice od Francouzu, ti na nas maji pifku) nasich "zlatych hochu" a jejich vystoupeni.

Rath je znamy pitomec, potvrdil to, rozhodnuti soudu nicmene napadali a napadaji vsichni i Vasi grazlove. Bohuzel.

Dovolim si citovat Vase perly: "Pracovitost a nasazení pana Topolánka bylo evidentní,celá vláda se ujala svých povinností ke spokojenosti Unie. Pan kníže Schwarzenberg se přes svůj věk ukázal jako velmi zdatný politik evropského rozměru a také byl tak hodnocen."

Bravo. Divite se, proc to povazuji za saskarnu? To mam psat vazne? To co pisete? Pri srovnani s realitou?

"Protože jste stejná krevní skupina jako přírodovědec.To co vy pánové považujete za šaškárnu,"

Beda o saskarne podle mne nepise. Ja ano, tak ho vynechejte.

"to je pro jiné závažnou záležitostí s velkou mírou odpovědnosti."

Bezesporu. Bylo to na nich videt: Entropa, ze Martani tam maji sedet misto nich a zzenstily Kalousek ...

"Jste prostě Paroubkovy děti."

To odmitam. Zejmena od nekoho tak podle mne ve svych vstupech fasizujiciho, jako jste Vy. Vy nalepka, ja nalepka. A pokud si budete prat, najdu Vam i prekaldy podobne narvanych textiku jako ty Vase psanych podobnymi frustrovanymi typky pred sedmdesati lety. Dival jsem se, ze na CT ted davaji serial Alexander Platz. Podivejte se, to je precizne o takovych jako Vy. A kvuli takovym jako jste Vy a oni jsem radeji jinde.

"Kdybych napsal co si o vás myslí,editor by to smazal."

Ono je to zrejme. Budte ale ubezpecen, ze pro radu ctenaru Vy vychazite jeste daleko hure. A pritom bez tech vzteklych kreci umite psat i normalne. Nastesti Vam zrejme casto vlidna maska pada.

"Diskutovat s vámi o úloze Klause,ODS,antiruských principů,...no to snad ani nemůžete myslet vážně."

Vzdyt Vy temer nikdy s nikym nediskutujete. Vy se jen vyjimecne rozpominate na to, co je diskuse. Vy jste jen ohen dstici nenavistny kazatel, ktery budi strach a zene lidi do tabora Vasich oponentu. Mnozi si reknou, ze nez u moci takovi jako I.H., to radeji levice.

"A už vůbec nechápu jak si můžete vy pánové dovolit posuzovat morální profil,přirozenou autoritu,a dokonce "hlubší filosofické aspekty" .........."

Stejnym pravem jako Vy si dovolujete zde kde co vuci ostatnim.

"Jednoznačně lze říci,že se ze svého pohledu i postavení za tuto sprostou a nevychovanou republiku stydím. I za vás pánové."

Je to vzajemne - ja se stydim za Vas. Stydim se za nase politiky. Nestydim se ale za republiku. Protoze tu neztotoznuji s Vami nebo s politiky v opozici nebo v demisi, ktere obdivujete.
10. 04. 2009 | 23:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Znáte to pořekadlo jaký pán takový krám?

Dlouho jsem přemýšlel nad větou Saint-Exupéryho:"Vzít hříchy svých bližních spoluobčanů na svá bedra".

Spoustu okolních dějů hodnotíme,aniž bychom znali,příčinu,původ a dokonce i výsledek je prizmatem našeho vidění nejistý.Hovořím o sobě i o Vás pane.Tudíž jakékoliv kategorisace i nálepkování je pouze produktem okamžiku a není relevantní.Proto se nevztekám při konversaci s Vámi.

Nestojím o přízeň lidí,kteří mají podobné reakce (jak jste popsal).Domnívám se ,že moje i když striktní a resolutní pasáže v popisu věcí úplně obyčejných může při troše porozumění pochopit každý.
Jakýpak kazatel? Nemohu za to,že lidé zapomněli pojmy potřebné a přímo nutné k normálnímu čestnému a rovnému životu.

To co zde kolikrát čtu je výsměchem zdravému rozumu.A nepochybujte ,že mně hlava ještě slouží.

Jen kdyby ta maska pořád jaksi nepadala.

Přeji pěkné svátky Ivan.
11. 04. 2009 | 10:41

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Take pekne svatky.

To porekadlo jiste plati i na Vas. Saint-Exupery se jiste do velikonoc hodi. Dalsi odstavec nema pro mne chybu az na: "Proto se TED nevztekam ...". To TED tam chybi, protoze predtim jste se vztekal.

Tesi mne ale, ze kdyz na Vas reaguje diskutujici Vasim tonem, zklidnite se.

Vase rezolutni pasaze opravdu muze pochopit kazdy. Adresna nenavist, ktera z nich vzdy tryska, a to jako prvni, je neprehlednutelna a zcela zasadni a prekryva vse ostatni.

Lide ty pojmy potrebne k rovnemu a cestnemu zivotu nezapomneli. Pouze nesdileji Vase predstavy, ze maji verit tem, kteri o tech predstavach jen hovori a pisi a balamuti je velkymi slovy. Ti lide ziji sve zivoty a verte, ze mnozi rovneji nez Vy ve svem cernobilem videni. A to i v tom, ze jejich zakladnim pocitem neni nenavist k druhym jako u Vas, ale napriklad snaha pochopit a kriticky rozebrat pomoci rozumu. To hlasatele viry vzdy neskutecne drazdilo. Argumenty nehledali, upalovali. Proc jste si historicky nasel zalibu mezi takovymi, nepochopim. Je ale dobre, ze maska pada.
11. 04. 2009 | 12:01

Ivan Hochmann napsal(a):

To se musíte i o Velikonocích předvádět,posuzovat hodnotit.

Navíc se mýlíte.Nebo si myslíte že jste neomylný?
O jaké nenávisti to hovoříte? To je váš náhled na moje mnohdy cíleně nadsazené argumenty.Tak bych si vyprosil ,abyste si osoboval právo hodnotit popřípadě tímto způsobem dehonestovat moji osobnost.Mohl bych Vás také poslat do řitě.

A myslím,že bude také lépe,když tak učiním.
Velikonoce-nevelikonoce.

Omluva ostatním.Ivan.
11. 04. 2009 | 12:38

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Pokud dohledate, zjistite, ze jste VY jako prvni oslovil o velikonocich mne. A hodnotil mne. Podle mne dehonestujicim zpusobem, ale asi tak, jak mne vidite. Najdete si vyse.

Protoze si myslim, ze kdyz se do lesa vola, tak se ma clovek ozvat a abyste se necitil VY zanedban a nehodnocen druhymi, hodnotim si ja Vas pro sebe a pisu to zde tak, jako Vy.

Je to ME subjektivni hodnoceni, jak na mne pusobite. Nejsem a necitim se neomylny, ale neberu si servitky vuci cloveku, ktery se mi jevi tak, jako Vy a ze ktereho casto sala podle mne takova nenavist vuci mnoha vcetne mne, byt podle Vas je to nadsazka.

Nu tak pak berte to moje hodnoceni take jako VAS typ nadsazky a jiste si budeme rozumet. Je veci ctenaru, kteri je se mnou ci s Vami budou sdilet a kteri ne. Je to moje pravo hodnotit odvozene od Vaseho prava hodnotit mne. Psali jsme si drive a shodli jsme se, ze se budeme ignorovat. Vratme se k tomu.

Muzete mne poslat kam chcete, muzete psat co chcete o druhych. Mel byste si ale uvedomit, ze diky tomu, ze nezijeme ve fasismu, je mozne naprosto stejne pristupovat k Vam, jako Vy pristupujete k druhym. Mel byste si take uvedomit, ze Vas lide ctou a mozna na ne nepusobite jako ten kdo pise v nadsazkach, jak byste si pral.

Ano omluva ostatnim a Vam klidne velikonoce.
11. 04. 2009 | 12:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane co se VÁM jeví není podstatné.Stejně tak jak se jeví mě.Podstatné jsou animozity,které nedokážete překonat.Stejně jako já.

U vás ovšem je divné,že při Vašem vzdělání a inteligenci jaksi nechápete,že provokovat a opruzovat lze jen do jisté míry.
Potom dochází k logickému závěru,že Vás někdo pošle do pr....,nebo přímo dostanete po držce.
Na tom pane není nic fašizujícího ani,nenávistného.Je to docela prostá lidská reakce.A mnohdy velmi potřebná.Mnoho lidí(čím dál více) nechápe,kde končí jeho plot.A myslí,že diskuze je prostředek k vybití emocí,či svých představ o politickém směrování,atd.

Co si budeme nalhávat,oba víme,že oba krajní názorové póly v diskuzi neudrží hranice.Je proto nutné,aby si účastníci uvědomili,kde mají zabrzdit.

Domnívám se,že je velkým rozdílem nazvat někoho "Paroubkovými dětmi",nebo "Rathovými plivajícími kobrami",či "Komunistickým parchantem poskakující po hradě".....(ano to jsou ty příčiny,tady je náše animozita)....,než intoxikovat okolí osobní nálepkou nenávisti a fašismu,jak jste to udělal Vy.

No prosím chcete se máchat ve špíně klidně posloužím.Zažil jsem takových posudků od komunistických "vzdělanců" přímo celé kopy.Můžeme začít rozvádět vaši teorii o nádherných komunistických profesionálech,které "uznávali i na západě".Nebo si můžeme popovídat jak byste Vy vedl jednání s EU.Nebo také jak jste přišel ku svému životnímu úspěchu.Proč vás tak milují a váží,jak tvrdíte.

Ale není to nutné. Uděláme lépe,když půjdeme oba do lesa na procházku.

Ivan.
11. 04. 2009 | 15:01

prirodovedec napsal(a):

Ivan Hochmann: 1. odstavec souhlas. Pouze moje reakce jsou urceny na Vase reakce na moje slova, ktera ac Vam neadresovana se Vas dotykaji. Zrejme se Vam nelibi moje relativizace Vasich ikon. Chapu. Jenze jiz neni stredovek. Premyslet a prevracet veci je dovoleno. Problem je, proc Vase ikony zavdavaji pricinu k takove analyze. Pro mne je to klasicky problem rozporu mezi krasnymi vizemi a realnymi ciny. Vy verite svym vizim, ja vidim ty ciny. Nu a proto podle mne penite.

2. odstavec: Jenze Vas plot je daleko od Vas a omezuje pak ostatni. Vyhrozovani danim po drzce je opet pro urcite smery typicke. Navic je pro mne symptomaticke, ze hovorite o plotech, ac zastance svobody.

3. odstavec: Jdete tedy prikladem a brzdete. Navrhl jsem mijet se - otevrel jste to Vy. Zatim podle mne jdete prikladem odbrzdenosti a vudcovskym individualismem.

4. odstavec: Vase uvedene nalepky jsou podle mne presne Sturmerovske ze 30.let. Jen jmena jsou jina. Dohledejte si. A zkuste si test - vystrihejte sve texty a pozadejte sve pratele, zda se jim jevi nenavstne nebo ne. Snad jsou uprimni.

5. odstavec: Ja Vas neposuzuji. Ja pisu svuj nazor, ktery je obecne zcela nepodstatny, jako ten Vas. Pro mne podstatny je, vim zkratka s kym mam tu cest a Vy vite s kym mate podle sebe. K dalsim tematum si myslim, ze je lepsi ten les (u Vas), protoze si myslim, ze si nemame co rici - kazdy vime svoje a necitime potrebu to sdelovat druhemu.

Prijemnou prochazku.
11. 04. 2009 | 15:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Dík za přání.Byla příjemná.Ivan.
11. 04. 2009 | 18:38

moravec napsal(a):

Pani Brixi, nevím, kdy přijde Váš čas. Žiji sice v ČR, ale ne v jeho západní části - Česku, ale nejsu Čech a k českému národu pochopitelně nepatřím. Proto se mne Vaše starosti netýkají. Škoda, že nepíšete také o problémech mého, moravského národa.
14. 04. 2009 | 15:40

yariska napsal(a):

Zdravím p.Brixi včetně všech pozitivně reagujících v diskusi.
Navrhuji obrátit diskusi k tématu blogu
bez emocionálních,vzájemných útoků.
Děkuji.
14. 04. 2009 | 15:51

JAKO VY napsal(a):

Paní Brixi
vidím,že jste zapálená pro věc.I vy můžete tentokrát postavit ČESKÝ SEN do světového kulturního dědictví.Američani tento sen již dosáhli,vlastně celý svět díky AMERICKÉHO SNU to daleko dotáhl.Náč ČESKÝ SEN by mohl být opačný,ve stylu pana KLAUSE-i když ne příznivec jeho mafiánského stylu zhasnutí,před jídlem a rozsvécení po jídle,kdy nezůstalo na přítomných ani oblečení-tak si myslím,že kdyby ještě trochu popopravil své postoje k USA,jako vůdčí velmoci ZÁPADNÍHO SVĚTA ,která tento svět přivedla NA POKRAJ EXISTENCE,bych být vámi začal s těmito sny velice OPATRNĚ,mohlo by vás to stát,a možná i NÁS VŠECHNY život.OPATRNĚ SE SNY....ŘEŠENÍ HLEDEJTE V JÁDRU(DUCHA),ne stupidních povrchních přístupů,které nic NEŘEŠÍ...Nevím jestli EU,politici,apod něco vůbec řeší...NĚKDY MÁM POCIT,ŽE BY TO VYPADALO LÉPE BEZ JAKÝCHKOLIV VLÁD...Dejme na budoucnost,která přichází,ale NE PRO ZÁPADNÍ SVĚT A JEHO EXISTUJÍCÍ STOPY V OSTATNÍCH ČÁSTECH SVĚTA
...DĚKUJI
14. 04. 2009 | 20:24

Simply napsal(a):

Vážená paní Brixi,

chápu Vaše rozhořčení i nedostetek jasného nadhledu na současné politické dění u nás.
Pro logicky uvažujícího člověka vybaveného alespoň základní morálkou a znalostí slušného chování je totiž mnoho událostí na naší politické scéně zcela nepochopitelných. Ale jedno je vždy jisté. Staré osvědčené přísloví říká, že ryba smrdí od hlavy. Nebo chcete-li každá společnost po čase zrdcadlí "kvality" svého vůdce. Za současnými problémy hledejte jednotlivce, jejich osobní motivaci a rodiné vazby. Například vazby současného pana prezidenta sahají bohužel směrem do Ruska!
15. 04. 2009 | 11:41

Frantisek Formanek napsal(a):

Kontakt:
15. 04. 2009 | 23:35

jirka napsal(a):

Vazena pani autorko, velice si Vasich blogu cenim a dokonce se da rici, ze jsem si z nich vzal i ponauceni. Na Vasi otazku mohu odpovedet jen tak, ze zeme, ktera zila nejdrive pod fasisty a pote pod komunisty, stale jeste nedozrala. Rusky vliv z nas udelal zaostalou zemi. Nase spolecnost je nesmirne polarizovana a rozdelila se na nesmiritelne tabory. Lide si stale ohromne zavidi a nepreji druhym uspech. Jedine, co na nas plati, je strach. Proto vitezi neomalenci. Pevne verim, ze nase deti jiz budou civilizovanejsi, obavam se ale, ze to jeste potrva nekolik desetileti...
15. 04. 2009 | 23:52

jirka napsal(a):

P.S. k panu Klausovi bych jen rad dodal svou uvahu. CEZ zivi jeho rodinu a jiste pro nej znamena velike bohatstvi a moc. Proto nebude proti spalovani uhli. Proto nema rad, kdyz zapadni civilizace [EU] prosazuje ekologicka opatreni. CEZ planuje stavbu elektraren na rusky plyn. To je hodne veliky kseft. Jeden americky autor napsal: ze sta otazek je na 99 vzdy jen jedna odpoved: penize. V tomto se nas prezident nelisi od jinych vudcu postkomunistickych zemi s devastovanou moralkou a pravem. Proste si hledi hlavne vlastnich zajmu. Je to clovek, ktery zil vetsinu zivota v panelaku a trava mu jeste stale trci z bot...
15. 04. 2009 | 23:59

Adel napsal(a):

Já jsem bral naše předsednictví něco jako ME ve fotbale, prostě sportovně. No holt jsme vypadli ve skupině. Ale jak praví klasik, i kdyby jsme vyhráli chleba levnější nebude, nebo bude?:-) Obyčejnejm lidem se život v Česku nezmění tak jako tak.
16. 04. 2009 | 06:05

senia napsal(a):

Stačí vyhrát v hokeji
Stačí vyhrát v hokeji a do ulic se vyhrnou nadšenci s trikolórami v klopách a s rozevlátými vlajkami nad hlavou vykřikují na náměstích nadšená hesla.Ach jak jsme to báječný a hrdý národ!!! A hlavní "lídr" možná nějaký Jágr nebo Čech se z pódia pyšně usmívá. Kde jsou ty davy ta záře v očích po týdnu? Kteří že to byli tak hrdými čechy? Kam se všichni poděli?
Zkuste se zeptat pár dnešních mladých lidí co si myslí o češství a zdali jsou hrdi na to že jsou čechy .....opravdu to stojí za to! Většina Vám v nejlepším totiž odpoví "že je jim to volný", ale spíš uslyšíte odpověď jako "že je to tu nanic" zjednoduší to posouzením politické situace odsouzením morálky těch kterých politiků...atp. Navíc bulvarizace různých i nevýznamných kauz v mnohých dříve solidních médiích k tomu zásadně přispívá. Dnešní mladý člověk se takřka nemá čeho chytit. Zdravý nacionalizmus je degradován "senzačními - tak novinářsky vděčnými tématy, jako je zápas mezi extremisty a asociály s romskou komunitou. Mnohé články v tisku i reportáže v televizi asociují pocit že vznikly na objednávku té které politické strany. Já například postrádám reportáže o významných lidech s vysokou morálkou J8gry a Čechy v politice.....že nejsou? Hloupost!!! Je jich kolem nás spousta!!! Jen to prostě není vděčné téma...a možná schází i "morální"novináři.
Mnozí ..... i zde píší že se to vše napraví generační výměnou...o tom pochybuji ..... museli bychom totiž už dnes pro to něco dělat, ve školách i doma....
16. 04. 2009 | 08:58

Karel napsal(a):

Nevím,zda je to česká vlastnost, ale u nás nic neplatí, vše chceme obejít. Vezměme si silniční zákon. Dobrá věc proti pirátům i frajerům - a zlepšilo se to, protože lidi dostali strach. Ale brzy zjistili, že se vlastně nic neděje, policie je nepokutuje. V Praze v každém třetím autě někdo telefonuje za jízdy. Pak se do toho vložili politici, že pokuty jsou příliš přísné, asociální. Policie se pak raději stáhne, protože řada lidí má "své známé" a proč by si policajt pálil prsty. To raději řekne, že pokuta je za 2000, pak chce 500, sebere 1000 a když vrací doklady, tak mi řekne, že jsem mu ještě peníze nedal - a zaplatím na doklad 500 (toto se mi stalo u městské policie, šel jsem si pak stěžovat, ale už tam byl zápas policajta, jak to bylo - vše shodné, až na ty peníze).
Je tu diskuse, zda si zasloužíme naše politiky anebo ne. Ono je těžké někoho volit - nakonec se z voleb stala medializovaná kampaň jednoduchých hesel a podpásovek. Toto se děje asi skoro všude, ale u nás média nehrají roli kontrolora, chtějí hlavně odhalit senzaci a být v něčem první (všimněte si jen, jak redaktoři renomovaných plátků nebo ČT mámí na politikovi nějakou informaci dopředu a jsou naštvaní, když jim nechce říct, s čím půjde na jednání zítra).
Lidé u nás prostě chtějí sociální stát - můžeme proti tomu něco dělat? Nic. Vysmívali jsme se Slovákům kvůli Mečiarovi, kvůli jejich politice, kvůli východu. Tam se však příliš nereptá, "chudí" většinou usilují o práci a ne brát jen výhody. V klidu si udělali reformny, ze kterých žijí - pokud před námi ještě nejsou, tak budou (jen je teď velmi silně poškozuje euro, ale to se časem změní, pokud krize nebude dlouhá).
U nás lidé mají nastavenou ruku a velkou vynalézavost, jak "čerpat" ze státního rozpočtu, protože by "byli hloupí", když to dělají ostatní.
Málokdo chápe, že reformy jsou nutnost. Za 10 let by všichni získali a hlavně naše děti (pro své vnuky staré babičky hlasovaly pro vstup do EU, dnes jezdí po republice, aby našly lékárnu, která jim odpustí 30 korun za recept).
Ano, tyto politiky si zasloužíme všichni - pokud neděláme něco pro to, aby se to změnilo - ale z přirozenosti Čechů se nic nezmění. Převládá apatie - a velmi za to mohou politici, kteří nedorostli - ale my také ne - viz mé předchozí argumenty. O světu nevíme nic, jezdíme tam na dovolenou, ale ne za poznáním. Ležíme si u moře, nemluvíme (protože to neumíme) s domorodci, pak jim ani na této úrovni nemůžeme vysvětlit naše postoje. Vždy jsem si v zahraničí rád zašel mezi prosté lidi a mluvil s nimi. Ještě teď to i v Evropě bývá překvapení, že se tam objevil první člověk z Česka (a kdeže to vlastně je, aha někde za Rakouskem? jo jednou tady byl Rakušan).
Do téí doby, než se uvidíme v zrcadle takoví, jací jsme, tak se nic nezmění a povalíme si svou smradlavou kuličku a budeme házet bláto na všechny, kteří nás nechápou. A proč by měli?
16. 04. 2009 | 09:37

Roxana napsal(a):

Máte sice v něčem pravdu, ale to si měla vláda, nyní v demisi rozmyslet. Nebyla dostatečně připravena na předsednictví a její reprezentace nepůsobila inteligentním dojmem. Nechat se zviditelnit potřásáním si rukou s evropskými špičkami, nechat se fotit s nimi a přitom ve své zemi mít binec?
Ti samí ve své zemi odmítají Lisabonskou smlouvu, ti samí zasahují do trestních kauz, ti samí vládnou silou, o kauze Čunek ani nemluvím, a přehlížením názorů jak opozice, tak občanů.
Ústava říká, že vláda padnout může, má právo padnout. A Ústava nezakazuje opozici, že za určitých okolností nesmí nechat vládu padnout! A najděte mi v Ústavě ustanovení, podle kterého by měla strana, která hlasování o nedůvěře vyvolala navrhnout další postup. To v Ústavě nenajdete. V Ústavě totiž je psáno, pokud vláda padne, nastupuje role prezidenta republiky. Tak se také stalo. Topolánek svoji roli nezvládl. Představitel státu musí být inteligentní člověk a ne řvoun.
17. 04. 2009 | 10:59

historik napsal(a):

Paní Brixi, opět bodujete. Smekám před Váma. Vaše vědomosti, um i podání Vám závidím. Iba dodávám, : je to tak, každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží. Histrorie o tom ví své: kecat, kecat a kecat, no a úlisně se usmívat.
17. 04. 2009 | 12:47

Emissary napsal(a):

Na co vysvětlovat paní Brixi, když to všechno znáte.

Takže zatím jenom toto, později možná něco připojím.

Dřív platilo, když podnikatel zkrachoval, uvolněné místo na trhu zaujal nový podnikatel o něco prozíravější.

Musím vzpomenout, jak se u nás po roku 1990 vyvíjela krize bankovního sektoru (někteří říkají bankovního socializmu). Političtí představitele řekli, ať banky půjčuji, že to ekonomika potřebuje. A banky začali půjčovat, tak všelijak, podle kamarádů z doby minulé. Někdy to dopadalo tak, že kdo úvěr potřeboval, tak ho nedostal, mohl mít jakýkoliv dobrý projekt. Zapůjčovatelský boom skončil, některé banky zkrachovaly, některé stát asanoval a následně prodal, jednu nechal uloupit za bílého dne. Neopatrnost a neprozíravost českých bankéřů stála českého daňového poplatníka spoustu peněz. Dobře, ten peněžní trh se transformoval a teprve začínal fungovat na tržních principech. Ještě to mohu se skřípějícími zuby pochopit.

Na začátků krize amerických hypoték byl podobný zásah demokratického prezidenta Billa Clintona, hypotéky i pro ty nejchudší vrstvy americké společnosti. A banky půjčovaly. A protože se jednalo o velmi rizikové úvěry, zapojovaly do koloběhu další, investiční banky a pojišťovny. Nemohu to pochopit. Přece ten bankovní sektor má mnohem větší tradice, je mnohem víc rozvinutý a zkušený, než tomu bylo v Česku. Připustíme-li možnost, že za to může stát, potom dobře, ať platí. Ale zadlužený stát bude platit z dalších dluhů a chce, aby tyto dluhy financoval stát. Pan Paroubek vykřikuje, ať za krizi platí ti, jež ji způsobili. V USA rodiny s příjmem pod 250.000 dolarů daně neplatí, dočetl jsem se zde. Pak jsem se dověděl, že banka v USA, do které směřuje státní pomoc je průměrný měsíční plat 50.000 dolarů i po zahrnutí uklízeček. Tak kdo ten průšvih financuje? Pak jsem se dozvěděl, že některé banky finanční pomoc vrací, protože bankéř si do svého podnikání nechce nechat od státu kecat. A v některých stát získá nějaký podíl. Ale stát přece není podnikatel, stát je mimo jiné výběrčí a správce daně.
17. 04. 2009 | 19:51

Emissary napsal(a):

Na svém blogu Pavel Kohout psal (doufám, že Pavel Kohout dovolí):

Spojené státy zažily mnohem větší krizi v 80. a 90. letech, kdy padlo 1617 bank. Také tato krize byla způsobena špatnými úvěry do nemovitostí. Také tehdy padala velká jména, například investiční banka Drexel Burnham Lambert. A banka Lehman Brothers vlastně padla již roku 1984, kdy ji musela převzít skupina American Express. Ta Lehman Brothers, která padla tento týden, je vlastně firma, která vznikla vydělením divize kapitálových trhů z AmEx v roce 1994.

Přesto ani americká bankovní krize v 80. letech neměla kromě krátké recese v roce 1991 žádné trvalé dopady na výkonnost ekonomiky, zaměstnanost nebo prosperitu podniků v nebankovní sféře. Celkové náklady na krizi se počítaly zhruba v řádu kolem tří procent hrubého domácího produktu. To by odpovídalo zhruba 440 miliardám dnešních dolarů.

Jinak celý příspěvek je tady:

http://blog.aktualne.centru...
17. 04. 2009 | 19:59

Emissary napsal(a):

Jo, ten anglosaský kapitalismus?
Není to socializmus?
Když V. Klaus, coby premiér předčasně skončil, díky vyrovnaným či mírně přebytkovým rozpočtům zanechal republiku bez dluhů. Nikdy nepreferoval cizí kapitál, naopak prosazoval rovnost domácího a zahraničního kapitálu. Neopěvuji ho, už jsem tady jednou říkal, že z jistých důvodů má pro mě již jen sentimentální hodnotu. Pak nastoupili socialistické vlády, zavedly systém investičních pobídek, schodky státních rozpočtů nad 50 miliard ročně a výše a obrovské investice, mnohdy zcela zbytečné, do sociální sféry. Bohužel dělaly dluhy, i když růst ekonomiky byl na poměry skvělý. Vůbec nepomysleli, že může přijít krize a že by něco mohli schovat na následky její likvidace. Dnešní realita – státní dluh téměř bilion korun. Dluhová služba je to, čeho se v budoucnu musíme obávat.

Zadlužování se stalo normou s odůvodněním, že se zadlužuji všichni včetně EU. Tahounem ekonomiky se stal automobilový průmysl, i ten zahraniční v podobě montoven a napůl státní energetika, která každým rokem zvyšuje ceny energii. Skoro nic velkého není tady českého. Ekonomické reformy podle nich není třeba dělat, přednost má 30. Počet obyvatelů ekonomicky činných rapidně klesá a roste počet důchodců a důchodová reforma je v nedohlednu. Za pár let pro důchodce nebudou peníze. Co bude stát dělat? Zvýši mezní zdanění na 90 procent, jako v Americe za války, nebo jak je tomu ve Švédsku? Ale R. Reagan dělal opačně věci, přesto se výběr daní v absolutních hodnotách zvýšil. A R. Reagan je dnes pomalu hodnocen jako nejlepší americký prezident. Hérec a jak uspěšný – to je paradox?

Jeden bloger tady psal, že po II. světové válce byla Velká Británie zlomená a po pás v socializmu. M. Thather něco spravila, ale ne všechno. A to, co udělali v Německu socialisté, co by na to asi říkali Erhard a Röpke nebo Kohl dnes? Francie, Španělsko, Itálie, téměř celá EU. A na dluh má již i kriterium – 3 % ročně. Co Maďarsko a co Polsko? Polsko které potřebuje 20 miliard dolarů, jinak asi nebude moci žít.
17. 04. 2009 | 20:43

Emissary napsal(a):

Jak přimějeme stát, aby zajistil fungování trhu, a trh, aby se nezvrhl v prosté okrádání, paní Brixi?

No, to se asi jinak nedá. Jen dobrou legislativou a volit do čela takové politiky, kteří nekradou a ani to nikomu neumožňují. Pak odstranit přemíru regulace a zásahů státu do trhu. Doteďka jsem například nepochopil, proč za vlády ČSSD byl zřízen ČRÚ, když ceny energii programově rostou každým rokem, až to je nechutné. Zjednodušit podnikání, daňový systém (u nás je tak složitý, že se v něm mnohdy nevyznají ani daňoví poradci). Paradoxně mě v tom levice moc zklamala. Pravice si vedla mnohem lépe. A M. Topolánka, paradoxně přes všechny nedostatky, hodnotím jako nejlepšího premiéra polistopadové doby. Neměl to lehké a mnohé chyby, které udělal, si vynutila opozice.

U nás každý socialista vykřikuje, jak si za svůj pád může vláda sama. Zapomíná však, že bez opozice, i té komunistické by to absolutně nebylo možné. Takže odpovědnost nese jednoznačně pan Paroubek. Touha po moci mu asi jinak jednat nedovolovala.
17. 04. 2009 | 21:15

Emissary napsal(a):

Za ty hrubky - shoda podmětu s přísudkem se omlouvám, někdy to uteče.
17. 04. 2009 | 21:24

honza napsal(a):

Jedna vláda padla. Ti, kdo ji svrhli, nemají jinou...Topolánkova vláda dokázala rozvrátit všechny koaliční strany, takže to nebyla opozice, kdo jí svrhnul. Tato vláda se svrhla sama. Na přeběhlících byla počata a na přeběhlících byla také ukončena. Kdo neumí házet bumerangem, ať ho nepoužívá. Škodila většině obyvatelstvu a to je mnohem podstatnější, než nějaký pohled zvenčí.
17. 04. 2009 | 23:29

Mia napsal(a):

Je to vse smutne, ale nic prekvapiveho. Co take clovek muze ocekavat od komunistu, resp. byvaleych komunustu a Stbaku nalezlych ve vsech stranach , jak CSSD, tak ODS? Tito lide sve povahy nemeni, jen meni ptaste. Jen mne prekvapuji volici, kteri to nechapou, ci zapominaji a stejne tyto s odpustenim grazly voli po cela leta.Pamatuji, jak pred prvnim zvolenim Klause na hrad sliboval, ze bude novy volebni zakon, ktery umozni primou volbu prezidenta a umozni korespondencni volby pro Cechy prebyvajici v zahranici. Zakon sice byl pripraven, ale prave ODS se svym predsedou Topolankem a cestnym predsedou spolecne rukou nerozdilnou tento zakon neodsouhlasili. Cloveku se zveda zaludek kdyz prezident lze jak kdyz tiskne a strana,kterou clovek voli take. Tohle je trestuhodne a tohle lide by nemeli v politice co delat. Jenze co uvidite pri pristich volbach? Zase stejna jmena a hlupaci volici je znovu zvoli a uveri jejich lzim. O to se vsadim. Takze nic noveho se dit nebude, stejna zumpa tam zustane a lidi si budou stezovat tak doma v kuchyni, ci na pive. Mejte se moc hezky a hlavne, nic na tom nemente. Proc mladi nezlozi stranu mladych a tyhle vyzirky k sobe nebere? Copak jim nezalezi na budoucnosti svych deti a nechaji vse v rukou techto obstaroznich korytaru zatizenych komunismem? To nechapu.
18. 04. 2009 | 00:46

Mia napsal(a):

dodatek.
ma byt ze spolecnou rukou nerozdilnou s KSCM zakon neschvalili.
18. 04. 2009 | 00:49

Milan napsal(a):

Vážená paní Brixi, částečnou odpovědí na Vaše otázky je nejen tato diskuze. V převážné většině jde o povrchní pohled diskutujících na politiku. Většina diskutujících je okamžitě hotova opakováním toho co je jim denně předkládáno ve zpravodajství, v tisku,... Nepídíme se o skutečných příčinách dějů, nepřemýšlíme do důsledků, a nesledujeme politiky dlouhodobě, a jsme líní je skutečně hodnotit. Kolik z nás skutečně ví koho volí? Zkusme si odpovědět na jednoduchou otázku, kolik těch nejoblíbenějších bylo skutečných státníků? Moje odpověď je nikdo! Proč tomu tak je? V této zemi je skutečně spousta skutečných osobností, chytrých a šikovných lidí, ale v politice je nehledejme, semlela by je. Chytrý a šikovný se mezi rádoby českými politiky musí zákonitě ztratit. A druhým argumentem je chronický nedostatek skutečných lídrů. Leadership (vůdcovství) opravdu neumíme. To jsou dva hlavní důvody proč nám znepříjemňují život pánové Paroubkové, Topolánkové, Čunkovci a jim podobní. Přeji Vám hezký den a bystré diskutující.
18. 04. 2009 | 09:06

nestraník napsal(a):

Když jde o nějakou slávu, je to vždy sláva konkrétních lidí se zodpovědností.

Najednou ale, když jde o nebetyčnou ostudu, kterou opět způsobili lidé, kterým byla propůjčena zodpovědnost za tuto zemi a za organizaci předsednictví EU, by mělo jít o "ostudu napříč domácím politickým spektrem"?

Ba ne. Svalovat ostudu a její příčíny na celé politické spektrum by bylo příliš snadné, a typicky alibistické.

Tak snadno se z průseru ti, kteří svou neschopností v čele onu mezinárodní ostudu napáchali, tedy ti, kdož jsou za tento stát, jeho mezinárodně politické činy a za kvalitu předsednictví zodpovědní z titulu svých funkcí, nevyvléknou.

Neboli ta ostuda patří na hlavy konkrétním funkcionářům na konkrétních pozicích. Na které se nakonec před časem tak vehementně cpali i za cenu politického kšeftu a ztráty zbytku své politické tváře.

Nesvádějte chyby na jiné.
18. 04. 2009 | 15:37

Rodina Kondělkových. napsal(a):

Milá Hanko, mluvíš nám ze srdce,ale situace je taková.
Doufáme, že jednou se situace obrátí tak, jak bychom si to my i Ty přáli. Zdravíme Tě.
18. 04. 2009 | 18:37

-arne- napsal(a):

Proč je naše politcká scéna k poblinkání?

Velmi jednoduché:
Protože za dřívějšího totalitního režimu bylo k poblinkání všechno, ale pak se oblasti, kde lze jasně a jednoduše najít a docílit této kauzality: "idea - práce - výsledek" postupně ozdravili a do takových firem či organizací atp. jdou lidé, kterým jde v životě o skutečné VÝSLEDKY. Například v politice nebo ve státní správě o žádné výsledky nejde, je to s nimi podobné jako třeba s balvanem: leží u cesty, je zněj socha, nebo na dně moře a je to úplně úplně úplně jedno. Takže už od roku 1989 probýhá v ČR takové třídění lidí metodou postupného probublávání, kdy neschopní ambiciózní a ukecaní patolízalové tíhnou na teplá místečka s nulovou odpovědností (politika, státní správa) a ti schopní a pracovití kteří mají cíl se naopak takovým oblastem vyhýbají.

Výsledek je zřejmý: vládnou Paroubkové a Rátové. Ale jedna dobrá zpráva pro Čechánky z toho plyne: Horší už to být nemůže, leda že by po příštích volbách dělal premiéra starý vůz na hnůj z nějakého bývalého JZD...
18. 04. 2009 | 20:10

vodník Kebule napsal(a):

Vážená paní, vysvětlím vám to. Současná situace je typickým projevem našeho sebemrskačství a současně obecné neochoty přijmout jakoukoli autoritu. A ejhle - dokonce nejen tu cizí. V této oblasti jsme už prostě dospěli k takové dokonalosti, že si nechceme vládnout ani sami. Spoléháte-li na racionalitu současné české politiky jste naivní.Češi jsou nevypočitatelní a jejich chování často k překvapení "normálních lidí" není předvídatelné. Nejde však o psychickou poruchu, ale zvláštní, historicky vytvořený obranný mechnismus. Prostě se neustále systematicky snaží vytvořit kolem sebe takový morální a hospodářský marast, aby si každý sakra rozmyslel se tím hnojem snažit brodit. Všichni jen čuchnou, ochutnají, zvedne se jim žaludek a zvracejíce a klejíce v hrůze prchají krást někam jinam. A ty bestie se jim u piva smějí ... Takže tak to je.
19. 04. 2009 | 22:01

Ondrej napsal(a):

Vazeni,nevim jak Vy,ale ty nase politicke modly pro Nas obcany nic moc neudelaji...Vsechno je to o penezich a my jen tupe prihlizime,jak si vesele delaji statni zakazky odjinud a pro nas to ma jen polovicni prinos...Kdyby jsme byli kreativni,mohli jsme volit dalsi jinou stranu (krom Komunistu) a myslim si ze by to bylo vice usmevne a rozhodne by se trosku zmenily spojitosti poslancu s poslanci (korupcnost atd.)Ale radsi obcane davaji na to,co kdo jaka strana naslibuje...Vim,ze clovek ma koukat dopredu a hrnout se za uspechem,ale rozhodne se nenechat vabit jen tim co clovek nadrobi,tak hnedle to snist...Jinak to je porad dokola...A toho pana s pihou moudrosti se vubec divim,ze ho snemovna necha mluvit...Zna vubec obycejny zivot smrtelnika nebo zivot ohleduplnosti...???S pozdravem Ondrej (omlouvám se za diakritiku)
20. 04. 2009 | 22:41

Václav Hradecký napsal(a):

Paní Brixi,
mám rád Vaše myšlenky, Vaše názory. Čtu je nepravidelně, ale rád a všechny.
V tomhle tématu jste - podle mého soudu udělala chybu. Chybu v této myšlence: "Český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina". Češi nejsou rozhádaný národ, rozhádaní jsou jejich politici. Pokud se dá o "jejich politicích mluvit. Protože značná část národa nebere tyhle politiky za svoje - podívejte se na čísla o volební účasti. Politici jsou pro český národ pouze "ti oni", co si dělají pro sebe, co je napadne a co je pro ně výhodné.
Ta chyba ve Vaší myšlence není v tom, že "Český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina", ta je v tom že i Vy jste se s touto polopravdou (nebo "zvenkupravdou" ztotožnila a předáváte ji dál. Nebojujete proti ní. Nebo jste spokojená s výkony politiků v ČR?
28. 04. 2009 | 22:39

mates napsal(a):

Prosperující Evropská unie je utopie úplně stejná jako komunismus.Nárůst obyvatelstva na planetě je bez epidemií,válek a katastrof tak razantní že je tato planeta nemůže do budoucna uživit a hlavním problémem může být i obyčejná pitná voda .
28. 05. 2009 | 23:02

omega watches napsal(a):

First conceived 150 years ago the Omega name has become known world wide by watch collectors and the common man,now oemga watches is catch on in the whole world and Many countries omega watches as the official watch as far as i know.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:52

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:09

louie vuitton napsal(a):

Jediným racionálním vysvětlením snad je, že se jedná o sabotáž proti českému národu.

Cui bono?

Češi teď právě měli velkou šanci. Šanci ukázat světu, že jsou nápadití, osobití. Jako už kdysi, několikrát v dějinách.
04. 07. 2009 | 04:41

LV napsal(a):

Tohle je prostě politika a s morálkou to má pramálo společného.Někdo se mylně domnívá, že někde jinde to dělají líp, poctivěji nebo morálněji.Ten omyl spočívá v tom, že jednak je nám politika těch "úspěšných sousedů" hodně vzdálená a jednak "trávník u sousedů je vždycky zelenější". Nejsme ani nijak mimořádně lepší ani nijak mimiřádně horší než ostatní národy.Pokud si někdo jedno nebo druhé připouští v obou případech se může dočkat
04. 07. 2009 | 04:42

Electronics Wholesale napsal(a):

Electronic products a huge price difference, and even around the world network. Many consumers know this and are looking for cheap. If you can give them the bargaining power, then your position to profit from them! http://www.yaluba.com/
04. 07. 2009 | 05:36

tiffany jewelry napsal(a):

to máte tak. Když zazní v souvislosti s něčím negativním věta "To jsem celí my, malí češi" dostanu záchvat malomyslnosti. Většinou se totiž dopouští "myčechování" lidé, kterých se negativno týká nejvíce.
31. 07. 2009 | 13:06

narty 2009 napsal(a):

Tohle je prostě politika a s morálkou to má pramálo společného.Někdo se mylně domnívá, že někde jinde to dělají líp, poctivěji nebo morálněji.Ten omyl spočívá v tom, že jednak je nám politika těch "úspěšných sousedů" hodně vzdálená a jednak "trávník u sousedů je vždycky zelenější". Nejsme ani nijak mimořádně lepší ani nijak mimiřádně horší než ostatní národy.Pokud si někdo jedno nebo druhé připouští v obou případech se může dočkat
24. 08. 2009 | 13:21

oem napsal(a):

<a href="http://www.cheapsoftwares.cc">cheap software </a>

cheap software http://www.cheapsoftwares.cc
<a href="http://www.buycheapsoftware...">buy cheap software </a>
buycheapsoftware.info
03. 09. 2009 | 08:28

re napsal(a):

<a href="http://www.replicaestore.com">louis vuitton</a>
<a href="http://blog.replicaestore.com">louisvuitton blog</a>
<a href="http://www.replicaestore.com">lv</a>
03. 09. 2009 | 08:41

sdf napsal(a):

<a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Short</a>
<a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Tall</a>
<a href="http://www.christianloubout...">yves saint laurent</a>
<a href="http://www.handbagcom.com/">replica handbags</a>
<a href="http://www.bootsluxury.com/">ugg boots</a>
<a href="http://www.handbagcom.com/l...">loewe handbags</a>
<a href="http://www.christianloubout...">christian louboutin</a>
<a href="http://www.christianloubout...">jimmy choo shoes</a>
09. 09. 2009 | 09:13

ghd napsal(a):

Since those halcyon days, <a href="http://www.ghdinc.co.uk">ghd</a>has become one of the world's most respected brands,earning awards left,right and centre. Numerous <a href="http://www.ghdinc.co.uk">ghd products</a> were launched off of the back of the <a href="http://www.ghdinc.co.uk">ghd hair straightener</a>,including the<a href="http://www.ghdinc.co.uk/lim...">Limited Edition GHD Radiance Set</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/pur...">Purple GHD IV Styler</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/ghd...">GHD MK4 Gold</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/ghd...">GHD MK4 BLACK</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/whi...">White GHD Styler</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/ghd...">GHD Dark IV Styler</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/kis...">kiss ghd</a>,<a href="http://www.ghdinc.co.uk/ghd...">GHD MK4 PINK</a>,There are now many imitators,but none of them have come close to matching,let alone surpassing, <a href="http://www.ghdinc.co.uk">ghd</a> as the best and most trusted brand of <a href="http://www.ghdinc.co.uk">hair straighteners</a> in the world!
27. 09. 2009 | 10:57

JJ napsal(a):

<a href="http://www.b2ubags.com/440-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Palermo PM M40145</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/367-...">Louis Vuitton Monogram Denim Canvas Mahina XL Black M95510</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/404-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Neverfull PM M40155</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/321-...">Louis Vuitton Damier Azur Pochette Wallet N61735 </a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/151-...">Louis Vuitton Damier Azur Saleya PM N51186</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/249-...">Louis Vuitton Monogram Mirage New Speedy 30 M95587</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/461-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Deauville M47270</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/386-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Rubis Salina GM M95612</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/406-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Neverfull GM M40157</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/79-m...">Louis Vuitton Multipli cite M51162</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/77-r...">Louis Vuitton Monogram Canvas Rivets Riveting Bag M40140</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/71-m...">Louis Vuitton Monogram Canvas Manhattan Bag GM M40025</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/70-p...">Louis Vuitton monogram canvas Popincourt Haut M40007</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/44-k...">Louis Vuitton Damier Canvas Keepall 55 N41414</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/131-...">Louis Vuitton Damier Canvas Griet N48108</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/136-...">Louis Vuitton Damier Canvas Ribera MM N41434</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/84--...">Louis Vuitton Monogram Denim Mini Pleaty Raye M95333</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/464-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Amazone M45236</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/145-...">Louis Vuitton Damier Canvas Trevi GM N51998</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/573-...">Louis Vuitton Monogram Multicolor Canvas Speedy 30 M92643</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/156-...">Louis Vuitton Damier Azur Mini Pochette N58010</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/134-...">Louis Vuitton Damier Canvas Belem MM N51174</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/375-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Popincourt M40009</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/446-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Cabas Piano M51148</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/75-b...">Louis Vuitton Monogram Canvas Beverly GM M40120</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/127-...">Louis Vuitton Damier Canvas Ribera Mini N41436</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/482-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Griet M55210</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/153-...">Louis Vuitton Damier Azur Naviglio Azur N51189</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/449-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Pochette Accessoires M51980</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/434-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Blois M51221</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/318-...">Louis Vuitton Damier Azur Koala Wallet N60013 </a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/76-s...">Louis Vuitton Monogram Canvas Sac Bosphore M40043</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/36-g...">Louis Vuitton Globe Shopper Cabas GM - Yellow M95110</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/403-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Beverly Clutch M40122</a></p>
<p><a href="http://www.b2ubags.com/476-...">Louis Vuitton Monogram Canvas Neo Bucket M95613</a>
09. 10. 2009 | 17:27

loans napsal(a):

freelance writer
21. 01. 2012 | 07:35

online viagra napsal(a):

S. Apply night and morning. http://orderonlineviagra.org viagra best price bottles. It is best prescribed alone dissolved in, glycerophosphates are the mineral acids, which, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg soluble in alcohol and only to a slight extent in, Carbolic Acid, of each, proper quantity <a href=http://orderonlineviagra.org#4,52032E+34>viagra usa</a>, a preventative of precipitation. Notably it, the corresponding hydroxides in precipitating, <a href=http://cialis-generic-online.net#8,37589E+95>generic cialis tadalafil</a>, latter into the ferrous arsenite is also formed gradually. The, <a href="http://orderonlineviagra.org#56682">viagra</a>, soap and add a few drops of castor oil. This, acquired a brown, red, or even pink color, it has, <a href="http://cialis-generic-online.net#40529">cialis online</a>, or aqueous menstrua turbidity results, due to the,
14. 01. 2013 | 00:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy