Komu slouží západní styl demokracie?

27. 01. 2010 | 16:29
Přečteno 12514 krát
Ani ekonomice ani lidem, tvrdí Číňané. Jaké jsou věcné protiargumenty na základě české zkušenosti?

Čínské pochybnosti

„Tržní reformy včetně reforem směrem k posílení právního státu musí proběhnout dříve než nastane čas na rozsáhlejší reformy politické“, tvrdí mnozí čínští intelektuálové více méně v souladu s Čínskou komunistickou stranou.

Tržními reformami rozumějí především nastolení rovných podmínek pro soukromé podnikatele. Posílením právního státu myslí hlavně vymáhání práva a potírání korupce a klientelismu.

Očekávají, že Čína postupně vytvoří demokracii v západním stylu (včetně konkurujících politických stran a nezávislosti médií) do roku 2040. Okolo roku 2040 také shodou okolností někteří ekonomové předpokládají, že Čína svým HDP na osobu předežene Spojené státy americké.

Ano, za pár let bude Čína nejspíš nejsilnější ekonomickou mocností na zeměkouli. Čínští politikové budou určovat mezinárodní vývoj, čínští byznysmeni a finančníci budou patřit k těm nejvlivnějším.

Budoucí vývoj se možná ještě zvrátí. Americká i česká média prorokují zvrat k horšímu už dlouhá léta.

Za posledních 30 letech ale zatím Čína neúprosně posiluje své pozice vůči Západu. A tento trend se momentálně zrychluje jako jeden z důsledků nedávné globální krize.

... a naše zkušenosti

Hrdi na svou Sametovou revoluci a okamžitý přerod z rigidního politického systému do demokracie, jaké máme protiargumenty na základě svých zkušeností?

Demokracie u nás předběhla tržní reformy.

„Funguje? A jak nám slouží?“ ptají se asi mnozí z nás s blížícími se volbami. Kteří z kandidátů mají opravdu na mysli zájem svých voličů?

Přejeme Číňanům demokracii. Někteří Češi za demokracii v Číně občas i demonstrují.

Přejeme jim takový výběr kandidátů, jaký máme před sebou? Anebo se ptáme, jak získat více než nahrazení jedné strany nezvratným propojením více stran?


Tento text mohu doplnit svým krátkým porovnáním reforem posledních pár desetiletí v České republice a Číně a výbornou video-prezentací Hanse Roslinga, která srovnává ekonomický rozvoj Indie a Číny s rozvojem západu za posledních 150 a příštích 50 let.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

daleko vhodnější příklad je poukázat na Rusko, kde to proběhlo právě opačně (v porovnání s Čínou). Jak oba státy dopadly je nabídledni.

Určitě Číňané vědí, co dělají.
27. 01. 2010 | 16:40

LEVAK napsal(a):

Madam jak posloužilo národu velkolepé rozkradení majetku nazvané malá a velká privatizace?Jak posloužila občanům sanace bank?Jak ve svém důsledku ožebračila národ beztrestnost na rozkrádání státního majetku vyhlášená V.Klausem?
27. 01. 2010 | 16:41

hanabrixi napsal(a):

Pane Muellere,

máte pravdu, srovnání s Ruskem by vytvořilo jasný kontrast.

Mně se tak trochu ale jedná takz o zamyšlení nad vlasntí situací...
.
27. 01. 2010 | 16:49

Důchodce68r napsal(a):

Paní Brixi, zajímavý postřeh. Nelze nesouhlasit. Uvidíme, kdo to vyřeší dřív. Netroufám si tipovat. Ale když už bych musel, obávám se, že v 2040 může být demokracie pojmem z minulosti, a svět bude v soukromém vlastnictví několika finančníků. ((Za 30 let si to zde řekneme. Ještě tady hodlám být.))
Zdravím vespolek.
27. 01. 2010 | 17:00

Emissary napsal(a):

Paní Brixi,

ono je to tak. Karel Mueller kecá, LEVAK neví, čí je a Vy o sobě pochybujete.

Čína Olympu nikdy nedosáhne, Indie je na začátku, Rusko je nevyzpytatelné, Amerika, Evropa a Japonsko momentálně bojuje o svou identitu. Zbytek světa se dívá.
27. 01. 2010 | 17:11

Míval napsal(a):

Myslím, že současné starosti euro-atlantské části světa o demokracii v Číně jsou více či méně folklórem. A pokud je někdo myslí vážně, pak asi spíš jako pokus o zastavení celkem úspěšně rozběhlého rozvoje hospodářství, založeného na přísně centrálním plánování, byť kombinovaném s podnikavostí jednotlivců. Což nás na Západě, potažmo v Čechách a na Moravě nesmírně irituje, protože naše současná závazná mantra tvrdí, že nemůže být hospodářského úspěchu bez co nejméně omezovaného trhu.
27. 01. 2010 | 17:12

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

téma, které jste dnes načala by bylo na velmi obtížnou a obsáhlou práci. Musela by jste pečlivě analyzovat situaci v Číně a její vývoj a především analyzovat stav demokracie na západě, tj. teorii a praxi.

Velmi zjednodušeně se dá říct, že Číňané na rozdíl od nás dost pečlivě analyzovali, co si z předchozího režimu nechat, co nahradit a jaké bodou mít jednotlivé kroky dopady. Prostě udělali si tu tabulku s třemi sloupci, ve které vážili plus a minus.

Alespoň mám ten dojem. U nás to proběho jakýmsi hurá stylem, nadto způsobem "na jistou dobu zhasneme". Nadto jsme globalizovaný stát s ekonomickou základnou a medii zcela zahraničních rukou, stát nekontroluje plně ani své finance. Takže bychom srovnávali nesrovnatelné.

A současnost? Viz nedávné nadšení Euro.. (dosaďte sama) z LS. Prostě podtext je takový: Už žádné potíže nebudou, oni to tam nahoře (v Bruselu) vymyslí a vyřeší za nás. Tak co chcete v této situaci dělat?
27. 01. 2010 | 17:14

Karel Mueller napsal(a):

Milý Emissary,
existuje realita holá a imaginární. Vy si potrpíte na tu imaginární, zdá se. A tak se Vám určitě zdá, že kecají všechny analytické ústavy analyzující nástup Číny.
27. 01. 2010 | 17:17

Emissary napsal(a):

Milý Karle Muellere,

to se pletete. Já jsem vždy byl příznivcem nahé reality. :)

So, nedávno i nahé singularity.
27. 01. 2010 | 17:22

Rumcajs napsal(a):

Paní Brixi, neplánujete zatím moc dopředu ?

HDP na hlavu IRSKO -63 tisí dolarů

HDP na hlavu Čína - 3 tisíce dolarů
27. 01. 2010 | 17:23

LEVAK napsal(a):

Karlíčku klid Emissary věští z kávového lógru!
27. 01. 2010 | 17:23

schlimbach napsal(a):

jen malý dotaz - u nás je demokracie?
27. 01. 2010 | 17:26

Janovec napsal(a):

Paní Brixi,
vaše názory jsou perfektní, čitelné, nekomplikované, prostě moc dobré; jsem však skeptický vůči českému čtenáři. My prostě nejsme národ, který by si byl schopen vládnout sám. Opravdu nejlepší by pro nás v roce 1989 asi bylo, kdybychom se tehdy stali další spolkovou zemí v rámci sjednoceného Německa. Východní Němci by v tom aspoň nebyli sami, a navíc bylo by kam si jezdit stěžovat na poměry.

Přidávám úvodní motto z knihy od L. Feuchtwangera Oppermannové, kterou právě teď čtu:

"Lidský dav se nebojí ničeho víc než rozumu. Ale kdyby lidé dovedli pochopit, co je opravdu strašné, musili by mít strach z hlouposti." Goethe.

Netřeba nic dodávat. Lid nám v ČR za dvacet let strašně zhloupnul a zblbnul. A já už vlastně také.

Jo, ještě jsme si vzpomněl na jednu průpovídku, tuším, že je od Jana Vodňanského (70-tá léta):
"Kdybych měl na rukou provázky, řekli byste o mně, že jsem Kašpárek. Ale já jsem veden úplně jinak."

Ano, uznávám, komunistickou stranou jsme byli vedeni skutečně stranou, nikoli dopředu. Ale teď, stranou různorodou, jsme vedeni tak akorát do řiti. Ano, poučme se konečně a učme se od Číňanů nebo alespoň čínsky, budeme to potřebovat.
27. 01. 2010 | 17:31

Emissary napsal(a):

Je pane schlimbachu,

zatím nějaká je. Ale kdybychom náhodou převzali Váš model, okamžitě končí. :)
27. 01. 2010 | 17:33

Emissary napsal(a):

Janovče,

já bych pořád doporučoval anglicky, i do budoucnosti. Piktogramy se učit nebudu. A jestli jste tak malý, pak si tam klidně vlezte. Koho to bude zajímat?
27. 01. 2010 | 17:39

stále rebel napsal(a):

Neznám poměry v Číně a tak nemohu posoudit, ale měli bychom o tom přemýšlet. Autorka opět prokázala, že umí nabídnout neotřelý pohled.

Zajímavé články k tématu

„Solidarita otřesných
V bestselleru Josepha Stiglitze Globalization and its discontents (London, Penguin Books 2002) lze kupodivu nalézt i několik odstavců o České republice. Jádro tvoří sedmá kapitola věnovaná sporu "šoková versus gradualistická reforma", kde Stiglitz poukazuje na výsledky čínských ekonomických reforem a "šoková" ČR mu přitom slouží jako negativ: Klausův "velký skok vpřed" dal vzniknout skupině zločinců v bílých límečcích (white-collar criminals), kteří sice vynikají ve schopnosti obírat naivní spoluobčany, nevytvořili však žádný rozumný základ dalšího zdravého vývoje ekonomiky. Tolik Stiglitz.“
http://www.blisty.cz/2009/8...

„Prosperovat znamená důvěřovat“
http://www.blisty.cz/2010/1...
27. 01. 2010 | 17:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Proboha !
Kdy si tenhle hloupý národ konečně uvědomí, že vládu komunistů vystřídala vláda svazáků!
Teď jde pouze o to nedopustit vládu pionýrů, o jiskřičkách ani nemluvě.
Volím VV. Uvidíme.
27. 01. 2010 | 17:47

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel

Že neznáte, jen Váš problém. Nedávno byla na aktualne.cz série článků o Číně, celkem pravdivých. Ale Vy jen to svoje. Chápu.:)
27. 01. 2010 | 17:48

schlimbach napsal(a):

Emissary

již jsem si zvykl, že celostátní, krajská a obecní referenda, odvolatelnost politiků voliči a další opatření nejsou zárukou demokracie ve vašem vnímání, proto chápu, že naše návrhy ve věci reformy ekonomiky i politických vztahů v ČR vnímáte negativně.
27. 01. 2010 | 17:52

Emissary napsal(a):

Pane schlimbachu,

ano to máte pravdu. Neohraničená demokracie nakonec končí nulou, a to ve všech oblastech lidského bytí. Ale nulu nikdo nechce. Dokonce nulu neznala ani fénická civilizace. A to bylo hodně dávno.
27. 01. 2010 | 17:58

Karel Mueller napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Nevím ... nekdy mám pocit, že ty pionýry mé generace podceňujete.
27. 01. 2010 | 18:00

Kritik napsal(a):

Autorka píše v závěru "Demokracie u nás předběhla tržní reformy", což je velmi nepřesné až zavádějící. Jednak tzv. "tržní reformy" proběhly na počátku 90. let plně ve zlodějském duchu, bez zákonů a usměrňujících tlaků. Což není vůbec demokratické.

No a dnes? Cožpak je demokracií marketing zaměřený na získání voličů pomocí demagogií, pomluv, lží, teplého guláše nebo vyprázdněných mediálních hvězd?

Zakladateli americké demokracie byli lidé bytostně přesvědčení o správnosti vyšších principů obsažených v Bibli. O čem jsou přesvědčení dnešní politici?
27. 01. 2010 | 18:05

Karel Mueller napsal(a):

Janovec:

Pokud jde o to zblbnutí a zhloupnutí českého národa za posledních 20 let, tak s Vámi hluboce a demokraticky souhlasím.
27. 01. 2010 | 18:06

Emissary napsal(a):

Ano Karle Muellere,

tady máte písničku. :)

https://www.youtube.com/watc...
27. 01. 2010 | 18:08

Karel napsal(a):

Po zkušenostech s Českem
Číně tento model nedoporučuji. Jedině co od nás mohou převzít je sofistikovaná korupce vtělená dokonce do zákonů. To je jediný úspěch Česka za uplynulých dvacet let. Autorka pomáhá ve Světové bance reformovat sociální modely. Zřejmě se jim to nejvíce dařilo na Haiti, k čemuž jí blahopřeji.
27. 01. 2010 | 18:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Je to dobré. Číňané a ostatní rozvojové země se houfně přidávají k našemu ekonomickému modelu plundrujkdesedadokudjeco. Svou pracovitostí se přičiní o to, abychom trosky této planety předali našim vnukům o něco dřív, než jsme původně zamýšleli. Ale to už tady naštěstí nebudu , takže Carpe Diem !
P.S. No jo, co když ale přijdou na ten elixír života ! To bude pr...r.
27. 01. 2010 | 18:26

Emissary napsal(a):

Kritiku,

druhý a třetí odstavec bez výhrad. Za první bych Vám vylepil facku. :)

Kontinuita není tak jednoduchá, jak by šla představovat. Všechno se vším souvisí.
A nebudu se o tom bavit, již jsem to mockrát dělal.
27. 01. 2010 | 18:35

Karel Mueller napsal(a):

Emissary:

To zpívá ostfriesischer Hering? Myslím tu holku.

Jinak si tu zpověď bývalého pionýra můžete upravit na našeho dnešního průměrného kluka.
27. 01. 2010 | 18:37

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

máte problémy porozumět textu? :)
Holka nevím kdo je, kluk je Sido, emigrant neznámého původů z východu na západ.
27. 01. 2010 | 18:41

Antonín Uklízeč napsal(a):

Ach jo, další nihilistický článek od paní Brixi pro české nihilistické čtenáre, kterí si ani nevšimnou, s jednou jedinou vyjímkou, strašidelné ekonomické chyby v článku.

Aby Čína měla v roce 2040 vetší HDP na osobu (ano, na osobu) nez USA, tak by musela mít celkový HDP asi 4x větší nez USA. To snad autorka nemyslí vázně.

Jestli si poradci Světove banky pletou GDP per capita s total GDP tak prostě a jednoduše: Potěš koště.
27. 01. 2010 | 19:02

zdesta napsal(a):

Rumcajs. Ještě štěstí že každý třetí výrobek který si kupujeme a s námi celá EU je z Irska.
27. 01. 2010 | 19:03

Karel Mueller napsal(a):

Milý Emissary,

tím jsme chtěl říct, že mi ten dialekt připomněl holandštinu. Neznám ale tak dalece německé dialekty, mohu se mýlit.

Že to cosi jako zpověď emigranta by mi opravdu nedošlo.

Ale když jsme u toho, tohle není žádná hochdeutsch (Ick místo ich, hr místo hoer, sn místo sehen atd.). Pokud jste hned napoprvé všemu rozuměl, tak jste musel v dané obasti žít.
27. 01. 2010 | 19:08

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajz: Vy mermomocí musíte svoji hloupost ukazovat na světlo, co? Já vím... Nemůžete si pomoct. Stejně tak Vyslanec...

HDP na hlavu Čína - 6500 usd

HDP na hlavu Irsko - 42200 usd.
27. 01. 2010 | 19:22

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

tak to ne. Protože mě to zajímalo, tak jsem si to přeložil, i když jsem rozuměl dost. Ten překlad v té době nebyl na netu k dispozici, jstli je teď, to nevím. :)

Ale něco Vám sem hodím.

Hej ty!

Ona:
Hej ty! Hej ty!
Poslouchej mně někdy, slyš mně někdy …
chci se k tobě jednou prodrat, povídat o mně,
ještě jsem nikdy nepadala, kromě s tebou.
Snad ti to přináší prodíraní,
přece tě neznám …
vidím jen, jak smutný jsi!

On:
Nikoliv můj přítel,
život nezpívá dětské písničky.
Odsuzuje, je tvrdý,
musíš něco dělat, říkám to zase a zase.
A aby ne, ty myslíš jen kecat,
vím o čem mluvím.
Nakonec rap se mnou, každým hitem
sračka z duše!
Pozor, něco ti vyprávím,
abys již víc nebyl smutný,
něco co pro tebe je určitě skutečně dost
neuvěřitelné.
Vyrostl jsem na východě-
ano, slyšíš správně!
Jen ta zeď, to mě
tady nedávalo smysl.
Byl jsem hrdý pionýr, ačkoliv uzamčený
jako zvíře!
Maminka řekla, soused tajně
u nás špehoval,
a protože na nás dohlížela,
chtěla rychle všechno udělat.
Zabalit věci,
děti na ruce,
rychle přes noc uprchnout.
A pak jsme
v provizorním hnízdě krátce bydleli,
neboť pak jsme získali místo
v uprchlickém táboře.
Uprostřed svatby mezi
zločinci a radikáli
a s novými domorodými kamarády
jsem v noci vyšplhal na Aldi! (Albrecht)
Jako mladý z východu, skutečně
nepřihlášený na západě,
jsem dostal kvůli původu
skoro každý den po hubě!
A od té doby jsem se zapřísahal,
kvůli tomu záhadně pracovat,
27. 01. 2010 | 19:25

Karel Mueller napsal(a):

Milý příteli,

nevím, kde jste ten překlad našel, ale netvařte se, že umíte německy. Překlad toho, co zpívá ta holka je tento: (Upřímě přiznám, že jsme s tou nejspíš frískou němčinou měl potíže):

Hej Ty, poslyš, poslouchej mě ...
Chci Ti něco vyprávět, o sobě ...
Ještě nikdy jsem to neudělala, jen u tebe ...
Snad Ti to něco přinese ...
Já jen vidím, jak jsi smutný ...
Ale Tvůj smutek přejde ...
xxx
Zase budeš hrdý a šťastný ...
Vždyť jsi už skoro krásný ...
I když pláčeš ...

Na místě tří křížku jsem se nechytal, několik slov. Tam opravdu mluvila dialektem, dánsky či holandsky.
27. 01. 2010 | 19:41

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

nikde jsem ho nenašel, sám jsem ho přeložil. A myslím, na rozdíl od Vás, že je i správně. Tady mate originál. :)

Hey Du!
Ona:
Hey Du! Hey Du!
Hör mir mal, hör mir mal zu…
Ick will dir mal wat erzählen von mir,
dit hab ick noch nie jemacht, außer bei dir.
Vielleicht bringt et dir wat
ick kenn dir ja nich…
ick seh nur wie traurig du bist!

On:
Nein mein Freund,
das Leben singt keine Kinderlieder.
Verdammt es ist hart,
du musst was tun das sag ich immer wieder!
Und nicht dass du denkst der labert nur,
ich weiß wovon ich rede.
Schließlich rap ich mir mit, jedem Song die Scheiße von der Seele!
Pass auf ich erzähl dir was,
damit du nicht mehr traurig bist,
etwas das für dich bestimmt wirklich ziemlich
unglaublich ist.
Ich bin im Osten aufgewachsen-
ja du hörst richtig!
Doch das es da ne Mauer gab
interesseirte mich nicht.
Ich war ein stolzer Pionier obwohl eingesperrt wie ein Tier!
Mama sagte das die Nachbarn
heimlich bei uns spionieren,
und weil sie uns wohl überwachten
wollte sie schnell rüber machen.
Sachen packen,
Kinder an die Hände,
flüchten über Nacht
Und dann nisteten wir uns
provisorisch bei verwandten ein,
doch nicht lange denn dann gabs n‘
platz im Asylantenheim.
Mitten im Wedding zwischen
Apachen und Albis,
und mit den neuen Homies kletterte
ich nachts in den Aldi!
Denn ein oster junge war nicht
wirklich angesagt im westen,
ich bekamm wegen der herkunft fast
jeden tag auf die fresse!
Und ab da hab ich mich geschworen,
ein Geheimnis draus zu machen

Tedy ani ten nebyl v té době dostupný, jen podle poslechu. :)
27. 01. 2010 | 20:01

Emissary napsal(a):

Lukáš Vybušený

Čína 5.235 USD na hlavu

Irsko 43.414 USD na hlavu

V paritě kupní síly. Jestli ty Vybušený víš, co to je. :)

http://cs.wikipedia.org/wik...

Jen si tu Čínu nadhodnocujte. To dělá každý socialista. :)
27. 01. 2010 | 20:04

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

wat, wat je důležité slovo! :)
27. 01. 2010 | 20:07

Karel Mueller napsal(a):

Emissary:

Tu holku jste nepřeložil kompletně, ale to je jedno. Porovnání obou překladů nechám těm, co ovládají němčinu. Já jsem to nehledal ani v němčině a už vůbec ne překlad.

Ale snad máte pubertu za sebou a tak toho nechme.
27. 01. 2010 | 20:08

Emissary napsal(a):

Karle Muellere,

a „mal zu“ v některých souvislostech znamená „někdy“. :)
27. 01. 2010 | 20:16

Emissary napsal(a):

Jj Karle Muellere,

raději toho nechme. :)
27. 01. 2010 | 20:18

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

no nevím, moc je příliš silné afrodisiakum. Jednomu se podaří vyrobit si ekonomickou moc, druhý na to jde od lesa, poněvadž "tržně" se mu nedaří hledá politickou moc. Politická moc je "výživnější", máte vliv na ekonomiku a profitujete. A demokracie? Které dítě jen tak zahodí svou oblíbenou hračku.
A když by zahodit chtělo, pořád nám tu rostou nové děti, kterým se ta hračka líbí. Děti nemají rady omezování, nebo spíše hledají hranice co ano a co už ne, ale hlavně se nerady o hračky dělí!
27. 01. 2010 | 20:20

LEVAK napsal(a):

Před volbami byli všichni demokrati praví.
Dnes za naši práci paláce si staví.
V radiu v novinách jsou samé teorie.
A z našich mozolů nomenklatura žije.
Špinavých peněz mají plné torny.
Jejich arogance překračuje normy.
Z jejich jednání slušnost se vytrácí.
Co je jim do lidí co nemají práci?
Díky této politice mnoho chudých říká :
Kdopak by si troufl dnes vzbudit Masaryka?
A tak lidi drazí trápím se myšlenkou:
Koláče i bez práce pro vyvolené jsou!
za zpěvu keltské písně Auld Lang Syne (Staré zlaté časy),
27. 01. 2010 | 20:21

LEVAK napsal(a):

SEDM DIVŮ SOCIALISMU

Každý měl práci.
I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal plán se plnil nad 100 procent.
I když sa plán plnil nad 100% nikde ničeho nebylo.
I když nikde ničeho nebylo, tak měl každý všechno.
I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.


SEDM DIVŮ KAPITALISMU

Nikdo nemá jistou práci.
I když nemá každý práci, všichni pracují.
I když všichni pracují plán sa neplní na 100 procent.
I když sa plán neplní na 100 procent všude všechno je.
I když všude všechno je, tak každý nemá všechno.
I když nemá každý všechno, tak kradou ti co mají všechno.
I když kradou ti co mají všechno, nikoho nikdy nechytili a všude něco chybí.
27. 01. 2010 | 20:23

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Zase soutěžíš s Rumcajsem, kdo bude větší hlupák?

Máš čísla z roku 2008 a ještě jsi to špatně opsal.

LB dal čísla z roku 2009.
27. 01. 2010 | 20:24

bezesporu napsal(a):

západní demokracie nám vůbec nic nepřinesla. jen zbídačení národa mravně i ekonomicky. v čechách se dřív nikdy nekradlo a podvádělo. tak že vina je evidentně v systému, nikoliv snad v charakterech lidí. vláda pevné ruky dle čínského vzoru, která doufám do několika let přijde, bude pružně aplikována ve prospěch mas. veškerá svoboda jednotlivce musí být podřízena zájmu celku.jen v tomto systému kde rozhoduje skupinové vedení v zájmu národa může naši zem posunout kupředu.netýká se to pouze ekonomiky ale i kultury,kde jsou různá omezení žádoucí v zájmu zdravého vývoje společnosti. též tělesná zdatnost národa musí být direktivně určována a celospolečenský život musí být vymaněn z demokratického chaosu.autocenzura v mediích nebo na internetu musí být přirozenou samozřejmostí.zdravý nacionalismus,hrdost na vedení státu, pozitivní vnímání reality všedního dne budou neprostupnou zdí dekadenci západní demokracie.
27. 01. 2010 | 20:24

Emissary napsal(a):

stále rebel,

hlupáku je v teto republice dost, ale není to Rumcajs. :)

5.325?

To bylo v rychlosti, protože mě terorizoval Karel Mueller.

A rok? Nanic skoro. Ekonomická krize smazává. Tak si tam přidejte nějakých 8 -15 procent. stejně je to šušeň. U Irska ubrat.
27. 01. 2010 | 20:38

schlimbach napsal(a):

Emissary

jenže o neohraničené demokracii hovoříte pouze vy - )
Jinak vám asi vyhovuje nynější klientelistický styl demokracie, kdy nám vládnou nikým nevolení poradci a poradci jejich poradxů, lobbysté atd. Nezazlívám vám to, ale jelikož mě to vadí, snažím se proti tomu něco udělat.
27. 01. 2010 | 20:43

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pani Brixi.

Cinske pochybnosti.
Stalo se, co se stalo a tak, ač neradi, mnoho zdejsich ekonomu se diva na vyvoj v Cine s velkym zajmem.
Bohuzel se to neda rici o politicich. Aspon ne o vetsine.

Vyvoj trzni a statni (stranicke) politiky musi jit ruku v ruce. Kdyz jedno předběhne druhe, dojde bud k bezohledne vládě trzni politiky a nebo nepruzne a casto korupcni vládě stranicke politiky-byrokracie.

Cina ma mimoradnou prilezitost toto koordinovat a sladit.
Zda toho vyuzije je velky otaznik a je to sledovano s velkym zajmem.

Na specificke casove predpovedi, jaky bude vyvoj v te ci one dobe at uz ekonomicky ci politicky, jsem velmi opatrny.
Je tolik neznamych faktoru ve hre, ze predpovedi jsou jen dohady, ktere si muzeme dovolit jen v soukromych debatach.

Otazka valecneho konfliktu vetsiho ci mensiho razu, je zcela realna a definitivne by zmenila kompletne obraz celeho vyvoje.

Cine spadlo do klina bohatstvi, na ktere nebyla pripravena, ale ktere az dosud zvlada velmi dobre.
Jak bude dal? Zde ma stejnou sanci na spravnou odpoved věštkyně ze skleněne koule stejně jako renomovany ekonom ci politik!
Vsichni se muzeme jen domnivat.

..nase (ceske) zkusenosti?
Ziji uz dost dlouho mimo Ceskou republiku a tak se necitim byt opravnen davat specificke odpovedi, ale hodne se o vyvoj v Cesku zajimam.
Je to zeme, ktera je mi stale velmi blizka.
Bohuzel mam ponekud odlisny nazor na to, ze po Sametu demokracie v Cesku predbehla trzni reformy.

Cesko je unikatni zeme v tom smyslu, ze jsme zemepisnou polohou vych. Evropa, ale myslenim patrime k zap. Evrope.
Na tuto unikatnost jsme uz mnohokrate doplatili.
Proc? Protoze jsme prilis mala zeme na to, abychom sve mysleni, podle meho casto spravne, mohli uplatnit v sirsim meritku.
A tak se Cesko stale musi jen prizbusobovat.

Vyvoj po Sametu ? Tragicka ukazka, jak cizi sily dokazou vyuzit ceske slabiny!
Mam obavy, ze Demokracie v Cesku nepredbehla trzni reformy.
Demokracie, nebo jeji odstin, ktery v Cesku existuje, se jen trzni ekonomice, ci trznim reformam prizpusobil!

Bohuzel vetsina zdejsich ucastniku nevi, jak vpredu ekonomicky v evropskem meritku bylo Ceskoslovensko po druhe s. v.
Proc se to ztratilo? Protoze Ceskoslovensko nebylo pripraveno politicky na nahlou svobodu, kterou nabizi demokracie.
Presne totez se stalo i po Sametu.
Naopak trzni politika byla velmi dobre pripravena (z venčí) na nadchazejici zmeny.

Cina se nema kde ucit. Posice Ciny je tak unikatni, ze jim to dava spoustu vyhod, ale take nevyhod.
S napetim sleduji, jak se jim to podari vybalancovat.

Jen jako dodatek si dovolim, ze tento vyvoj jen konstatuji, nikoliv uprednostnuji.
27. 01. 2010 | 20:46

Emissary napsal(a):

Pane Schlimbachu,

nevyhovuje, ale Vaše řešení nevyhovuje ještě víc. :)
27. 01. 2010 | 20:47

Km napsal(a):

Pani Brixi opravdu si odbornici, napr. ze Svetove Banky mysli, ze Cina nekdy predbehne USA v HDP na osobu?.. mne to prijde velice usmevne...
27. 01. 2010 | 20:49

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Tady je ten rok 2009.
https://www.cia.gov/library...
27. 01. 2010 | 21:14

stále rebel napsal(a):

Jen malou poznámku k prognózám čínské ekonomiky.
Ekonomové mohou vidět maximálně na 5 – 10 let dopředu. Co bude za třicet let by nám spíše řekli politologové a sociologové. Stroje, technologie lze změnit z roku na rok, ale pokud bude potřeba předělat lidi a jejich způsob myšlení a chování, bude to trvat generace.
27. 01. 2010 | 21:27

alesdrobek napsal(a):

LEVAk - tak to je ovšem geniální :))
27. 01. 2010 | 21:33

Karel Mueller napsal(a):

Stáe rebel:

Kouknul jsem na to a Kuba mi vyrazila dech. V horní polovině a takřka na úrovni Kostariky, exklusivního státu Karibiku ... Sedmkrát větší než Haiti a to 25%HDP Haiti tvoří podpora zahraničí ...
27. 01. 2010 | 21:36

Emissary napsal(a):

Skvělé, stále rebele,

právě jsem se dozvěděl, že Čína dost zaostává za světem a dokonce i za Turkmenistánem. :)
27. 01. 2010 | 21:39

Emissary napsal(a):

Žádný strach Aleši,

to on nevymyslel. Jen někde okopíroval a zapomněl uvést zdroj. To je LEVAKům podobné. :)
27. 01. 2010 | 21:48

stále rebel napsal(a):

Pro Karel Mueller.
Koukněte na to.
Popis http://cs.wikipedia.org/wik...
Tabulka: Human Development Index
http://www.nationmaster.com...
http://cs.wikipedia.org/wik...
27. 01. 2010 | 21:53

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Turkmenistán byl součástí SSSR.
Rusko je podstatně výše než Čína.
27. 01. 2010 | 21:56

Admirál napsal(a):

Čínská ekonomika musí zákonitě dříve nebo později nrazit na nedostatek kupní síly svých odběratelů.

Tento trend bude pokračovat, pokud na tom úzká skupina lidí bude vydělávat.

Je otázka, zda by nebylo lépe z naší strany, aby jsme tomuto vyrovnání nabídky a poptávky předešli.

To, co političti kotektní nazívají demokracií, je správné nazývat oligarchií.

Řešení? Změna nastavení pravidel ve prospěch většiny na úkor 1%.
27. 01. 2010 | 22:05

Emissary napsal(a):

stále rebele,

vždyť to já jsem neřešil. :)
27. 01. 2010 | 22:06

Rumcajs napsal(a):

Bušina:

Dneska mám Bušino romantickou náladu. Nebudu Ti tedy nadávat do blbů jako obvykle, ale vyzývám Tě k zapálení svíček a otevření láhve vína.

K tomu si přečti tento odkaz.http://makroekonomika.wz.cz...

Je to z roku 2008. Netušil jsem, že Tě to tak vezme. Ale chápu, že jsi se naučil po několikaleté dřině ovládat vyhledávač a jsi na to tudíž náležitě hrdý. Proto tomu přikládáš velikou důležitost a přisuzuješ intelektuální náročnost.

Nebudu Ti to vyvracet, páč se bojím, že by jinak hrozilo Tvé zhroucení a já nechci mít na svědomí dalšího bezďáka.

Tak páček ...
27. 01. 2010 | 22:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Vyslanec hlouposti: Já mám narozdíl od wiki aktuální data. Wiky má rok staré, ale tím tě zatěžovat nebudu.

Klidně hloupni dál.
27. 01. 2010 | 22:20

Rumcajs napsal(a):

Čína je příklad všeho možného, jen né ekonomiky, kterou tady vzývají české socky.

Je to ekonomika s minimální sociální zátěží a ekonomika s minimální ekologickou zátěží. Vůbec nechápu, jak se troubové jako Bušina s Rebelem můžou hlásit k Číně.
Snad je k tomu vede to, že tam vládnou komunističtí mafiáni. Tudíž bych poprosil někoho, kdo má svatou trpělivost a skušenost s vedením retardovaných dětí, aby jim vysvětlil, že v Číně už dávno nemají socialismus.

Děkuji předem
27. 01. 2010 | 22:25

Emissary napsal(a):

Vybušený,

dokonce 2 roky. :)
27. 01. 2010 | 22:26

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajz: Bych ti doporučil cajzíku, aby jsi přestal interpretovat. Absolutně ti to nejde a jenom ze sebe děláš většího hlupáka než za jakého tě tady všichni máme.

Nikdy jsem se k Číně nehlásil a stále rebel rovněž.
27. 01. 2010 | 22:34

Jarda napsal(a):

Dobrý den, paní Brixi,
měl bych takový zajímavý dotaz týkající se psaní čínských znaků na klávesnici počítače. Jak je technicky možné, že Čínané z řádově desítek kláves computerové klávesnice dostanou na displej tisíce čínských znaků?
27. 01. 2010 | 23:02

Vladimir napsal(a):

Ač paní Brixi uchopila správně téma, hned jí z ruky vypadlo.
Nějak myslím nedomyslela do hloubky. Nebo nechtěla veřejně domyslet schválně .... ?
Takže ani teď nefunguje spolehlivě svoboda projevu ??
Těžko říct. Čekal bych hlubší analýzu, pohled.
Srovnání rozvoje Číny a situace v ČR, srovnání čínského politického systému a naší tzv. demokracie je nabíledni ...
27. 01. 2010 | 23:04

sasa napsal(a):

Admiral: myslim, ze ekonomika v dnesni dobe funguje jinak. Jiz nyni Cina disponuje prakticky vsemi technologiemi, ktere k rozvoji potrebuje. Jedine co musi, je zavest kontrolu kvality. Pokud si uchova nezavislost juanu, tak si penez natiskne, kolik bude potrebovat. Uvedomte si, ze v dnesni dobe jsou penize kryty praci a surovinami. A jestli je americke HDP tvoreno financnimi transakcemi, tak to vyjde nastejno, jako by si ty penize tiskli.
27. 01. 2010 | 23:20

sasa napsal(a):

Vzpomente, jak pred rokem nasi analytici plakali nad krizi v Cine, kdy miliony delniku musely jet zpatky na venkov, nebot Zapad prestal odebirat. Pak Cina obratila toky zbozi na domaci trh a najednou je tady zase 8% rust.
27. 01. 2010 | 23:23

zumino napsal(a):

Kdyz ctu takoveto zvasty tak bych si nekdy pral pracovat v urade, v centru mesta se socialnim zabezpecenim, o kterem se mi dneska ani nezda, ktery predikuje budoucnost co bude za tricet let.Treba na tema jak bude vypadat cina, rusko, usa, evropa za tricet let. A pak bych rekl sorač nevyslo to a sel bych do duchodu s peknou penzi.A vom tom to je....
27. 01. 2010 | 23:37

Suchec napsal(a):

Jarda:

No, po zkušenosti s instalací originální verze Widlí (někdy2002) v čínštině (neumím blafnout ani ň). Má pocit, že jsme nastavovali zjednodušenou mandarínštinu. Tak si pamatuji, že když jsem to s paní Wu luštili, tak psaní probíhalo asi tak, že (klávenice měl latinku, čínskou zde prakticky neseženeš)se spustí podpůrný modul, který při fonetickém zápisu nabízí varianty.

Teď si vymyslím, ale podstata je asi podobná:
Začneš foneticky slovo, a po 1. slabice se objev volba dalších možností, a vybíráš, a klikáš myší na správnou kombinaci (takhle to bylo u Win98, 2000).
Po dvou hodinách byla Wu schopna psát rychleji, než bych foneticky dokzal psát já.

Ale ten rozsypaný čaj, a hlavně intonaci výslovnost, to je mi záhadou.

Ale sranda to byla.

Instalace? No, pro jistotu ještě jedny Widle v English pro provnání (všechno si z hlavy nepamatuješ).

Ale cpát názvy konzerv krmiva pro domácí mazlíčky, různé potr. doplňky.

Škoda, že přesdlili do Atlanty. Byla s nimi zábava, a byli to moc fajn lidi.

Perla na závěr.
Když se loučila, tak mi dlala jakousi krabičku s čajem. Hrozně se u toho tvářila důležitě.
Smrdělo to , jak psí kšíry, a tak jsem to někam, sice s díky a poklonou, ale založil.
No, a pak jsem to líčil strejdovi, co je tam pečenej , vařenej, a on mi sdělil, že zrovinka tohle (cca 50g) tam prý stojí tolik, co plat dělníka za měsíc.
No, bylo to CHUŤOVĚ TAK HNUSNÝ, ŽE TO ASI TÉ CENĚODPOVÍDALO. sakra CapsLock.
28. 01. 2010 | 00:23

Suchec napsal(a):

Vláďa:
Jak to myslíte?
Emissar:
Ty vogo. Ty jsi ještě větší hňup, než jsme si mysleli.
28. 01. 2010 | 00:26

hanabrixi napsal(a):

Velmi pěkné ztvárnění "vzestupu Indie a Číny v příštích 30-40 letech" v kontextu posledních 150 let podává Hans Rosling (taky jeden hodně slavný statistik):
http://www.gapminder.org/vi...

Ano, jedná se o HDP na osobu. A ne, Světová banka, pokud vím, prognózy na 30 nedělá :-)
28. 01. 2010 | 00:57

hanabrixi napsal(a):

Vladimír -
o krátké porovnání jsem se tady jednou pokusila:
http://blog.aktualne.centru...

Na nic delšího zatím nemám čas...
28. 01. 2010 | 01:03

menge napsal(a):

Pro Hanu Brixi: Předpokládám že jste velmi chytrá a vzdělaná žena, nicméně mi tak trochu uniká podstata, když srovnáváte nesrovnatelné. Dlouhodobě žiji v Asii, znám velmi dobře Vietnam, Laos, Čínu, Thaisko a ostatní trochu civilizované státy v této oblasti. Jistě uznáte, že co stát to svébytná společnost a hlavně každá svým způsobem specifická a co se týče státního zřízení a ekonomiky odlišná. A proto si dovolím lehce s Vámi polemizovat v oblasti demokratizace společnosti Číny a naší malé České.
Co se týče Číny za hlavní věc ovládající zemi považuji:
1. dlohodobé a pro nás nepředstavitelné vymývání mozků obyčejných lidí srovnatelné s dnešní Severní Koreou
2. počet obyvatel
3.pracovitost převážné většiny asijských národů a to bych velmi vyzdvihl
4. dost důležitá věc, která hýbe čínou a to je trest smrti prakticky za vše čím se člověk proviní proti společnosti
5. multikultura národa
A proto si dovolím nesouhlasit :)
1.ČR je srdcem Evropy
2. naše ulturá nesahá ani z poloviny té čínské
3.češi ač národ vzdělaný, utlačovaný, nebo spíše perzekuovaný po desítky let rudým větrem z východu dnes ani poloviny není tak pracovitý a cílevědomí jako čínský
4.čech možná i evropan žije a pracuje aby nahromadil prostředky, číňan pracuje a hromadí prostředky aby žil.
28. 01. 2010 | 04:03

Hann napsal(a):

Západní demokracie spočívá v tom, že se nechá demokraticky zničit takovým uslintaným vetřelcem, jako je Čína. Nechá ukradnout svým lidem výrobu, práci, peníze - ve jménu svobodného obchodu, za kterýmžto výrazem se skrývá bezohledný zisk úzké skupiny byznysmenů.
Firmy přesunují výrobu do Číny, protože to je "výhodnější". Pro koho?
Číňan je jiný, než Evropan, umí se uskromnit, dřít, tvrdě na sobě pracovat. To je samozřejmě hezké, ale není to spravedlivé - je to z velké části genetická záležitost, a tudíž nefér konkurence. Divím se, že EU aspoň obchodní výměnu s Čínou víc nereguluje, dovoz by se měl rovnat vývozu.
Čína dobývá svět, a není to atomovými zbraněmi, ale prací. Za tu nasála velkou část světového kapitálu, kterým nás teď bude kolonizovat: skoupí velké firmy, postaví dálnice, Číňané se dostanou do čela institucí, ovládnou za pár let i naši politiku.
28. 01. 2010 | 05:21

Hana Brixi napsal(a):

Janovec - Díky za Vaše postřehy a připomenutí Kašpárka

VK-Can, Karel Mueller, stále rebel - Pokud trend posledních 30 let bude pokračovat, knih na toto téma bude asi v blízké budoucnosti čím dál více.

"Hurá styl" vs. "býti veden"?
Před pár měsíci mě na toto téma provokativností svého názoru zaujal Slavoj Zizek ve svém článečku "20 Years of Collapse":
http://www.nytimes.com/2009...

.... "This is why today's China is so unsettling: capitalism has always seemed inextricably linked to democracy, and faced with the explosion of capitalism in the People's Republic, many analysts still assume that political democracy will inevitably assert itself.

But what if this strain of authoritarian capitalism proves itself to be more efficient, more profitable, than our liberal capitalism? What if democracy is no longer the necessary and natural accompaniment of economic development, but its impediment?"
...
28. 01. 2010 | 06:52

pumprlidentlich napsal(a):

Čína dopadne stejně jako SSSR nebo Mueller. Spousta keců, přivlastňování cizí práce a nakonec se všechno sesype. A zase kecy.

Jak dlouho si Čína bude tisknout peníze, krást nápady a držet chudý venkov pod uzdou?
28. 01. 2010 | 08:16

Venus napsal(a):

No nevím, ale každá bublina jednou splaskne... Čína a "čistá" demokracie ? Jen aby z toho nebyly občans. války,takový kolos když se pustí z totalitní uzdy je v současné Číně na pováženou (viz Ujguři...)....K té asijské pracovitosti: viz naši Vietmamci, ano,jistě pracují od rána do večera, ale oni mají úplněn jiný životní styl, děti vychovávají převážně prarodiče, chůvy... Prarodiče, kteří nemají starob. důchody jsou vlastně "zaměstnanci" svých dětí...Navíc politikou jednoho dítěte, která byla dle mého svým způsobem zajímavá, přinese veliké problémy za pár 10tek let. Kdo bude živit armádu starých lidí...dravá expanze do světových ekonomik je taky na zamyšlení, krádeže konw-how nikdo nechce pořádně řešit, snad aby nepohoršil svého současného či budoucího věřitele či investora... EU by měla nejdřív samoozdravit sebe vlastními silami, jako každý dobrý hospodář, a pak teprve, když jinek nejde, hledat "pomoc" jinde. Vždy je něco za něco a ten druhý chce vdy profitovat...Jedno jak, jeho "dvorek" to zatím není...
28. 01. 2010 | 08:52

milo napsal(a):

Paní Brixi, blahopřeji. Oslovila jste klíčový problém. Neexistuje odpověď, tu píše vývoj. Nyní. Je to fascinující. Stále ještě tu máme command economy s přelomovým per capita HDP a dvouciferným růstem. Tato kombinace tu ještě, v této fázi růstu,historicky nebyla. Díky.
28. 01. 2010 | 09:32

klarasamkova napsal(a):

Milá Hanko, srdečně zdravím a zcela sleduji Tvůj myšlenkový vývoj. Je skutečně potřeba začít hledat nový obsah slova "demokracie". Jeho sepjetí výlučně s ekonomickou svobodou je jednostranné, nedostatečné, a, jak ukazuje čínský příklad, i zavádějící....
Osobně mám naprosto značné pochybnosti o tom, že je možné v Číně přejít k demokracii.
Jsem přesvědčena o tom, že u nás "Velká Sametová", byla především dílem komunistů, resp. komunistických kádrů, kteří svoje majetkové ambice už nemohli uplatňovat jinak, tak pustili z rukou formální vládu, aby se dostali k té skutečné - ekonomické. Což se podařilo. Proto tady teď stojíme v takovém stavu, v jakém jsme a díváme se s údivem, co nám těch 20 let vlastně přineslo.. Chtěli jsme SKUTEČNĚ TOHLE??? Myslím, že nechtěli...
Svým způsobem jsme na tom úplně stejně jako Číňané. Cpou nám spotřební trash (čínský :-) ), tím zacpávají ústa, ale v mnoha směrech jsme stejně nesvobodní jako Číňané.
Ano, u nás nemáme ty tresty smrti... Hurá.

Z tohoto hlediska má čínský národ (pokud něco takového skutečně existuje, mám o tom svoje jisté pochybnosti, ale z té vzdálenosti z Prahy to nejsem schopna objektivně posoudit) má moje nejvřelejší sympatie.

A skutečně jsem naprosto přesvědena, že komunistický režim už musí odkráčet do.... a to ať je kdekoliv. Neboť ať je kdekoliv, je to vždy systém zločinný.
Zdravím, KLára
28. 01. 2010 | 09:53

SuP napsal(a):

klaravesela -
Tak TOHLE se vám zase povedlo! Ježto to vidím stejně, tak se mi Vaše úvaha líbí. Jen se bojím, že nás je málo proti těm všem optimi-pochlebovačům. Taky mám obavu, že v Číně to bolševici dobrovolně z pařát nepustěj, protože se jim podařilo v rámci tradic nechat "chudý lid" zpacifikovaný a neinformovaný. A koho pustí mezi sebe si dokážou velmi dobře ohlídat.
Nakonec, že nikomu nepřijde přinejmenším podivné, že po tak dlouhé době platnosti zákona - "1 dítě a dost!", jsou největší a nejdravější čínští manažeři z "velkých vzdělaných rodin"?
28. 01. 2010 | 10:14

Janovec napsal(a):

Milá Kláro Veselá,
pří vaší inteligenci je mi s podivem, že pořád ještě hledáte "nový obsah" slova "demokracie". Dnes při ranním holení mne napadlo toto snad i výstižné:

"Demokracie je prostředek, kterým lze za peníze vnutit lidem iluzi, že si vládnou sami."

Zkuste tohle vyvrátit, že to není blízko pravdě. Demokracie, od té doby, co ji lidi vynalezli, potvora, pořád převléká dlouhý kabát. Jen aby nebylo vidět, co pod tím kabátem je. Nebyl bych vůbec překvapen, kdyby se po odhalení objevilo obyčejné psí lejno. A to nejsem vnitřně ani nácek, ani komouš. Jsem jen tou dobou poněkud zmatený.
28. 01. 2010 | 10:28

Karel Mueller napsal(a):

SuP:

V té úvaze je několik nepřesností a to dost podstatných.
- Především ten "získaný" majetek chtěli legalizovat Komunisté v SSSR (resp. jistá část kolem Gorbačova), bez toho by se u nás nedělo nic.
- Je třeba rozlišovat mezi komnustickou nomenklaturou komunistickým systémem. Systém v roce 90 skutečně padl, moc však nomenklatura nepředala, to se stalo až v roce 92 po pádu SSSR v souvislosti s nepovedeným pučem, nástupem Jelcyna a konce jaderné rovnováhy.
- Musíte si uvědomit, že změny ve východním - v poslední fázi - bloku neprobíhaly na nátlak západu, probíhaly spíš proti jeho vůli. Dnes už je zřejmé, že západ měl hlavně starost, aby se to nijak neuspěchalo, jak plyne z tehdejších názorů baronky a Mitteranda.
- Kuponovou privatizaci považuji za podnik veskrze socialistický, něco mezi lidovým kapitalismem a rozdáním majetku lidu. Nemohu posoudit, do jaké míry bylo vytunelování (synonymum doplňte sám) dopředu plánované nepřijetím odpovídajících právních opatření.
28. 01. 2010 | 10:53

Karel Mueller napsal(a):

Janovec:

Neil Postman: Amusing Ourselves to the Death.

Nejlepší analýza knihy Brave New World, současně podává přesný obraz současného stavu demokracie a jejího dalšího praděpodobného vývoje.
28. 01. 2010 | 10:58

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

s úsměvem jsem si přečetl Váš dodatek adresovaný mě,rebelovi a panu VK Can., kterého srdečně zdravím.

Vždyť je to stále stejná písnička: Jak dalece má stát vstupovat do ekonomického sektoru a omezovat osobní sobodu? Kdysi jsem měl na blogu čtenáře blog s názvem Světová šachovnice, kde jesm vedl svůj názor.

Dnes dochází ke koncentraci kapitálu, řada korporací je silnějších než mnohé státy. Tyto nadnárodní korporace suplují a nahrazují funkce státu se všemi důsledky, které z toho plynou. Ale to bychom byli jinde.

Neznám poměry v Číně, ale zdá se, že vedení státu není loutkou těchto finančních kruhů a korporací. I když samozřejmě, čínaská finanční oligarchie a podnikatelé jsou součástí nomenklatury.
28. 01. 2010 | 11:11

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Začínáte mi připadat, že aspirujete na "vlka" přes politiku.
Jaký nepřesnosti a "podstatný"?
Paní Veselá asi předpokládá, že to tu píše pro lidi, kteří to tu taky prožili a dokázali si to nějak vysvětlit. Proč by to měla psát jako učebnici dějepisu? A jestli ten první impils začal v Rusku, není podstatné, když to je jedna banda. Jen díky tomu, že i místní bolševici věděli, že další invaze nebude, nemuseli na nic čekat. A výsledek se dostavil.
28. 01. 2010 | 11:24

SuP napsal(a):

Janovec -
Zmatenej, to teda jste. Není to .."blízko k pravdě"... ale "blízko k Vaší pravdě. Tak to těžko zevšeobecníte, když Vaše pravda je nevíc zase jen Vaše.
28. 01. 2010 | 11:28

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller:

V tom závěru si tak trochu šlapete na ocas. Souhlasím s úplným závěrem - "čínská finanční oligarchie a podnikatelé jsou součástí nomenklatury ".

A já bych dodal, že v Číně je sepjetí politiky mnohem těsnější, jak v západním světě.
28. 01. 2010 | 11:59

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajsi,
nešlapu si na ocas. To sepětí je těsnější, to máte pravdu.
Ale to neznamená, že oligarchové jsou nad vedením státu. A v dnešním západě už oligarchové jsou ned vedením států.
28. 01. 2010 | 12:27

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Jestli to není ještě jednodušší. V Číně jsou oligarchové VE vedení státu. A jsme doma.
28. 01. 2010 | 12:47

Emissary napsal(a):

Vážená paní Brixi,

četl jsem Vaše porovnání české a čínské reformy a musím říct, že jste to tak trochu odflákla. Možná to bylo z nedostatku času, jak uvádíte.

Je jisté, že ekonomické reformy v bývalém Československu byly rychlé a když se něco dělá rychle, má to své klady i zápory. O bankovním sektoru psát nebudu, to jsem již jednou na Vašem blogu dělal.

Kritik ve svém příspěvku uvádí:

„Autorka píše v závěru "Demokracie u nás předběhla tržní reformy", což je velmi nepřesné až zavádějící. Jednak tzv. "tržní reformy" proběhly na počátku 90. let plně ve zlodějském duchu, bez zákonů a usměrňujících tlaků. Což není vůbec demokratické.“

Levák toto:

„Madam jak posloužilo národu velkolepé rozkradení majetku nazvané malá a velká privatizace?Jak posloužila občanům sanace bank?Jak ve svém důsledku ožebračila národ beztrestnost na rozkrádání státního majetku vyhlášená V.Klausem?“

Co mají tyto příspěvky společné?

Oba popisují reformy neobjektivně, možná ideologicky zabarveně, ale zcela jistě s hlubokou a možná záměrnou neznalosti. Prostě otřepané fráze, vycházející z dílny našich socialistů.
Malá privatizace byla celkem úspěšná, to žádný ze soudných odborníků nepopírá. Ve velké se děly mnohdy nepěkné věci. Privatizoval se majetek v účetní hodnotě kolem 800 miliard Kč, v něm byly i podniky z ekonomického hlediska absolutně neživotaschopné, vyrábějící výrobky absolutně nekonkurenceschopné. Jejich osud se naplnil a vznikly jiné. Je pravda, že legislativní rámec nebyl dokonalý, ale to dle mého názoru nebylo úmyslné.

Vy na svém blogu ve svém porovnání uvádíte:

„Mnoho podniků nemělo čas se přizpůsobit konkurenčnímu prostředí nebo byly poškozeny tunelováním.“

Kolik mnoho? Očekával bych od persony vašeho formátu nějaké číslo. Já jsem se jednou ty ztráty pokoušel odhadnout. Vyšlo mi tak 50 až 100 miliard. Z toho nějakých 20 možná 30 bylo rozkradeno, tedy vytunelováno, jak říkáte Vy a jak zabedl důchodce z Vysočiny. Ale také miliony lidí obdržely akcie v průměru 10.000 Kč/kupónovou knížku a mnozí je použili jako startovací kapitál v podnikání.

Pozoruhodné je, že korupce ve státní správě, na rozdíl od dnešní doby, nebyla skoro žádná. Alespoň noviny o ní nepaly. Možná nějaká byla.

V porovnání si třeba pracovní vztahy v Číně nevšímáte. Čínská pracovní síla je novodobým otrokem v kapitalizmu 19. století. Nemá téměř žádná práva. Kdyby podnikatel v Česku takto zacházel s lidskými zdroji, zcela jistě by nepřežil. Katastrofická úroveň životního prostředí v Číně Vás také nechává chladnou. Lidské a náboženské svobody taktéž. Toto jsou všechno faktory, které v budoucnu budou ekonomický růst Číny značně brzdit.

Karle Muellere,

Jestli ta holka blabotala holandský, pak je ten překlad špatně. Já jsem vycházel z toho, že ta hatmatilka je spíš typu hip-hop s použitím slangové angličtiny. Co je ta holka zač, Sido nechce říct. Ostatně sám donedávna zpíval s maskou, jeho identita nebyla známa. Takže slova jako "wat", "dit" mohou být holandská, ale "Ick" ne, protože holandský "já" je "Ik."

Paní KVS,

ten Váš příspěvek, to byl vtip?
28. 01. 2010 | 12:48

hanabrixi napsal(a):

Ahoj Klárko.

Dík za Tvoje postřehy. Jen si nejsem jista, jak se Tvůj poslední odstavec se dá dobře aplikovat v praxi.

Vlády/strany/režimy si říkají všelijak a chovají se často jinak, než odpovídá jejich jménu... a zločinné systémy lze najít pod nejrůznějšími názvy.

A s tím myšlenkovým vývojem je to asi takhle: V rámci základního všeobecného vzdělání by asi každý člověk měl projet několik zemí odlišného systému a stupně vývoje, ne jako turista, ale v každé zemi žít aspoň pár měsíců stejně jako místní. To by těch zapřísáhlch přívrženců různých ortodoxních -ismů, fanatiků trhu a jiných modelů z učebnic snad ubylo.

Měj se.
28. 01. 2010 | 13:03

JE napsal(a):

Dynamika světových událostí a změn hraje pro nás, byť jsme pouhými černými pasažery.

Český národ má přece jen jednu devizu. V manuálních pracích nejsme tak líní jako balkánci nebo američani jak z jihu tak ze severu.

Čína a další asijské země budou v budoucnu drahou práci ve svých zemích přesouvat do Evropy. Prostě situace jako dnes, ale v opačném gardu.

To nám v budoucnu otevře cestu k importu asijských montoven všeho typu. Není to žádná láce, ale stále se budeme mít lépe než většina světa.
28. 01. 2010 | 13:08

Charlie napsal(a):

klaravesela
Janovec

souhlas,,,, jen se bojím, abychom se nedostali do známé čecháčkovské situace:
- když už nemůžeme všechno svádět na bolševiky
- tak to budeme svádět na demokracii.

Jen se zase budeme vyhýbat hodnocení vlastních "zásluh" na stavu té naší chuděrky demokracie.
Jak jsme se o ni starali, takovou ji máme.
Bohužel její rekonvalescence bude trvat dlouho a to ještě za předpokladu, že se konečně i s plným břichem zvedneme od televizního seriálu a půjdeme na schůzi, na seminář, demonstrovat nebo volit.....
28. 01. 2010 | 13:38

petra napsal(a):

Ač teoretik, nyní se oprošťuji od teorie a hovořím jen jako pozorovatel. Když byl Obama v Číně, při pozdravu se poklonil gen. tajemníkovi KSČ až do pasu. Aby ne, když Čína je největším věřitelem USA. Tedy USA si půjčují především od Číny. Bez komentáře. Když před Obamou stály nastoupené čínské vojenské jednotky, bylo vidět, že zírá a možná tiše závidí. Neverbální komunikace je jasná. Během jednání pak nedosáhl ničeho, Čína všeho.
Vyvolává to dojem, že se motor světového pokroku posunuje jinam. Síla v dnešní době již asi není v západním individualizmu a falešném pocitu svobody jedince. Přesunuje se do dobře organizovaných společností, kde obecný zájem je nad zájmem jedince. Celý západní svět je v krizi (a nejen ekonomické). USA již dávno nejsou hlavní velmocí a dolar již dávno není světovou měnou. Něco se mění a my to ještě nejsme schopni definovat. Zbytečně jsme se nechali rozložit po r. 89. Takové plány s námi měli již dávno a ono se jim to podařilo. Vzpamatujeme se?
28. 01. 2010 | 13:48

Karel Mueller napsal(a):

SuP:

Musíte rozlišovat mezi "být ve vedení státu" a "vládnout vedení státu".

V prvním případě se o moc podílíte a nadto nesete přímou odpovědnost.

V druhém případě vládnete neomezeně a co víc, žádnou odpovědnost nemáte. Tu mají ti, kdo vykonávají Vaše pokyny.
28. 01. 2010 | 14:12

Pitkin napsal(a):

Komu slouží tato demokracie???? Především politickým zvrhlíkům a finančním podvodníkům.Ostatní z toho mají jen traumata.
28. 01. 2010 | 14:16

silon napsal(a):

to:PETRA--- naprosto správná úvaha,svět se točí do leva.Jen mnohým to ještě nedochází.
28. 01. 2010 | 14:19

Karel Mueller napsal(a):

petra:

Napsala jste:

"Vyvolává to dojem, že se motor světového pokroku posunuje jinam. Síla v dnešní době již asi není v západním individualizmu a falešném pocitu svobody jedince. Přesunuje se do dobře organizovaných společností, kde obecný zájem je nad zájmem jedince"

Že je člověk tvor společenský a jedinec má a musí mít vůči společnosti odpovědnost nás kdysi učili na 1. stupni. Ale to je už pradávno :-).

Pokud se k tomu máme dnes dopracovávat jako k nějakému epochálnímu objevu shledávám poněkud tristním.
28. 01. 2010 | 14:31

Mirka napsal(a):

http://vasicek.blog.idnes.cz/
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://www.aynrand.cz/view....
http://www.volny.cz/ingvese...

z pohledu neviditelné ruky, je socialismus zločinný, jelikož omezuje její právo na přerozdělování jedním směrem, k sobě samé.
28. 01. 2010 | 14:50

Janovec napsal(a):

Ještě mi nikdo nevyvrátil názor, že demokracie v dnešním pojetí je pouhý marketingový nástroj, nebo chcete-li tržní zboží. Za více peněz získáte větší vliv na občany. Zpětná vazba je silně potlačena, je jen jediné omezení pro zvůli politických stran a jejich vůdců - aby lidé nevyšli masově do ulic a nezačali rozbíjet a ničit. Krást ve velkém mohou jen ti, kteří si mohou dovolit zaplatit dobré právní služby.

To co je v politice princip demokracie, analogie téhož je v ekonomii princip volného trhu. Oba mechanismy vztahů mají společnou nectnost. Korektně se oba chovají pouze v ustálených stavech, kdy víceméně o nic nejde. V přechodových stavech (krizové děje) jsou oba mechanismy hodně nestabilní a musí být obvykle zvnějšku silně korigovány. Někdy až překorigovány.

Jen považte, kolikrát demokracie za posledních sto let selhala. Kolikrát se stala nestabilní, nebo kolikrát se ji někdo pokusil nahradit něčím jiným. A stejné je to i s volným trhem. Fakt je, že to všechno přežila, ale příliš se z toho nepoučila. Další slabina.

Někdy mám pocit, jako by v čínské vládní straně bylo několik silně inteligentních a dobře motivovaných jedinců, kteří skutečně přemýšlejí, kde udělali soudruzi v Evropě a dnes už i soudruzi v USA chybu. A na těch jejich chybách vydělávají těžké peníze.

Třeba tohle: Když spadne kurs dolaru dlouhodobě ke dnu. Co udělá Číňan, který vlastní podstatnou část amerického vládního dluhu? Jde do zemí, které naopak americké vládě dluží dolary. Koupí tam za dolary nerostná naleziště a jako bonus ještě vybuduje třeba část infrastruktury (dárek zdarma). Číňan získá kontrolu nad zásobami nerostných surovin, u kterých se ví, že v budoucnu budou strategické. Není to nejlepší zhodnocení devalvovaného dolaru? A co udělá s těmi dolary ta ožebračená třetí země? Patrně američanům zaplatí část dluhu - a to ještě těmi znehodnocenými prostředky, které si znehodnotila sama americká vláda. Kruh se uzavírá a USA chudnou. Čína získává větší vliv. Tady jde jen o zásoby, nikoliv o technologie. Ale co je z hlediska dlouhodobého plánování důležitější? Technologie nebo suroviny? Já říkám suroviny. A takhle bychom mohli pokračovat dál.

To kvílení o lidských právech v Číně, jak to někteří dnešní politici předvádějí (a s nimi i náš exprezident), to je vlastně jen takový nářek nad rozlitým mlékem, které jsme si rozlili sami.

Stejně tak, jak se naříká nad lidskými právy v číně a na Kubě, já naříkám, když vidím umrzlé bezdomovce, okradené stařečky a zdravotně postižené. Ať mi proboha nikdo netvrdí, že si za to mohou sami, že jsou blbí.

Stejně naříkám, když vidím, že se mladí lidé bojí pořídit si jedno jediné dítě. Stejně tak naříkám, když life style v téhle republice určuje Agáta Hanychová a Sámer Issa, i když jeho příjmení zní skoro jako Ježíš.
28. 01. 2010 | 14:59

ironik napsal(a):

Rok 2O45 je pro většinu lidí zpráva asi jako výška sněhu před pěti lety,jaké koliv poměření HDP na hlavu je úlet hodný zmateného ekonoma který je stižen naměrnou představou,kdo nezná minulost nezná ani budoucnost,fantastické je že líčení daleké buoucnosti samozřejmě krásné už tady bylo hojně s tímto blábolem operovali katolíci.co takhle seriozní předpověď pro letošní rok.
28. 01. 2010 | 15:10

Svoboda a Satan napsal(a):

http://www.aynrand.cz/

• 1. Svoboda znamená ukájení choutek, nikoli odříkání!
• 2. . Svoboda znamená živoucí existenci, nikoli vymyšlené spirituální báchorky!
• 3. . Svoboda znamená neposkvrněnou moudrost, nikoli pokrytecký sebeklam!
• 4. . Svoboda znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku, vyplýtvanou na nevděčníky!
• 5. . Svoboda znamená pomstu, nikoli nastavení druhé tváře!
• 6. . Svoboda znamená odpovědnost vůči odpovědným, nikoli péči o psychické upíry!
• 7. . Svoboda znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech, člověka, jenž se díky „božskému duchovnímu a intelektuálnímu vývoji“ stal nejzkaženějším zvířetem!
• 8. . Svoboda znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení!
• 9. . Svoboda je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu!

Wikypedia, satanská bible,
28. 01. 2010 | 15:27

Jirka napsal(a):

Vy všichni! Celý život v bývalém režimu jsem žil v bláhové naději, že demokracie jednou příjde a že je především o kvalitě života,(mám na mysli slušnost, čest, přátelské chování, vztahy mezi lidmi atd.) ale opět jste mě přesvědčili, až na pár čestných vyjímek, že demokracie je jen a jen o penězích! Tvrdit, že demokracie je to nejlepší a skoro všichni svorně tvrdíte, že demokracie je to nejlepší, je vlastně postavené na obyčejné lidské vlastnosti-chamtivosti, chtivosti a touze po blahobytu! Díky těmto lidským vlastnostem (nijak zvlášť hezkým, spíše odporným vlastnostech) tento systém existuje a jakž takž funguje! A po celou svou historii lidem něco nalhává! A Čína? Jak USA tak i EU opět lidem nalhává svou starost o lidská práva v této zemi. V zákulisí jsou šťastni, že je to v Číně tak jak to je! Pokud by Číňané dostali možnost svobodně vycestovat kamkoli by chtěli, svět tak jak ho znáte by přestal existovat! (I když taková česká demokracie by dokázala čínskou ekonomiku rozvrátit raz dva!) Zaplavili by svět skromnými a pracovitými lidmi, kterým by západní demokratický kapitalismus nemohl nikdy konkurovat! Možná bysme měli přestat poučovat svět a měli popřemýšlet, jestli tahle demokracie tak je dnes praktikována není už přežitek nebo možná ještě hůř, jestli už neslouží jen pár jednotlivcům a my jsme jen kompars!!! Je to jen názor, ale jistě mě nějaký "demokrat", když ne přímo vynadá tak aspoň zkusí ztrapnit.
28. 01. 2010 | 15:48

Emissary napsal(a):

Janovče

a kdo by to dělal? Zbytečná ztráta času. Jste si to nechal natlačit do hlavy, tak si to mějte. Karel to samé a další. Nikdo netvrdí, že demokratické systémy jsou ideální a bez chyb.

Chcete-li totalitu, máte ji mít. Zatím alespoň ve svých hlavách. Ztrapňovat vás nikdo nemusí, děláte to totiž sami.
28. 01. 2010 | 16:05

Rumcajs napsal(a):

Emissary:

Vono se jim stýská. Tenkrát akorát objížděli s volhou schůze a chlastali. Kdo na ně nechtěl makat, toho zabásli.

No a dneska nemůžou rozdejchat, že už na ně nikdo nechce dělat.
Proto si někteří namlouvají, že svět jde doleva. On se ale ve skutečnosti propadá do leva.

A dopad bude tvrdý!
28. 01. 2010 | 16:10

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
...A navíc ještě začínáte přírodovcovatět...:-)
V Číně je to totéž. Zeptejte se někoho, kdo zná nějakého "legálního" čínského emigranta v Čechách. To budete koukat.
28. 01. 2010 | 16:14

hanabrixi napsal(a):

Jirka --

Vaše tvrzení: "I když taková česká demokracie by dokázala čínskou ekonomiku rozvrátit raz dva!" by stálo za to nominovat do soutěže vtipných příspěvků. Konečně jsem se mohla zasmát!
.

Pane Stejskale --

Nechtěl byste zvážit pořádání soutěže vtipných příspěvků?

Mohl byste zavést demokratické hlasování a nejvtipnějšího diskutéra třeba každý týden odměnit lahvičkou dobrého červeného, nebo uzenou kýtou, nebo ... no však o tom můžeme taky hlasovat. Možná by se Vám ještě více zvýšil počet diskutérů a čtenářů ;-)
.
28. 01. 2010 | 16:21

Rumcajs napsal(a):

http://www.itexpert.cz/efek...

Neumím si představit, že by naše socky něco takového vydrželi.
28. 01. 2010 | 16:23

SuP napsal(a):

Janovec -
vy jste tragéd. Jestli máte takovouhle frustraci, je jedno řešení. Neserte se tam, kde vás nechtějí a naučte se hledat uplatnění tam, kam patříte. Pak budete spokojenej. Ale i to se musí umět.
28. 01. 2010 | 16:23

SuP napsal(a):

Svoboda a Satan -
Blog Svobody je jinde.....
28. 01. 2010 | 16:26

vlk napsal(a):

Přiznám se paní Brixi, že pro mne jste popsala dokonalý horrový scénář! Totiž , že Čína zvolí klausovskou c estu k demokracii. Ted y útěk před právníky, privatizaci připomínajííc nejvíc ze všeho výpravu loupeživých lapků a výsledkem bude dokonalá banánová republika, která s ekaždý rok propadá na žebříčku světové korupce.
Tenhle stav, když je daností v ČR vadí pouze nám. Jejím obyvatelům. Ale neohrožuje svět! Čína je velmoc, resp, jaderná velmoc a nejspíš s e stane první velmocí světa.
A rozvolění její současné strukury bez pevného funkčního nového rámce je zkrátka globální hazard. S rizikem místních či občanských válek, masových nepokojů, a to vše v prostředí státu s masivní jadernou vojenskou technologií...
28. 01. 2010 | 16:30

SuP napsal(a):

Jirka -
Argumentujete jako vůl, kterého proti jeho vůli odvázali od žlabu a neřekli mu, kam se chodí pro žrádlo.
28. 01. 2010 | 16:30

Helena napsal(a):

Jirka : Naprosto s vámi souhlasím. Je to neoliberální demagogie a chamtivost, která si dnes říka "demokracie". ČR je díky tomu rozvrácena ekonomicky, politicky i sociálně. Víte jaký je rozdíl mezi demokracií a totalitou? Totalita je politický režim, kdy nemůžete říkat, co si myslíte a pokud to uděláte, tak vás zavřou. Demokracie je politický režim, kdy si můžete říkat co chcete, ale nic se nezmění...

Karel Mueller

Také jsem přesvědčena, že vzdělanost a šikovnost českého národa silně poklesla. Na rodičích a jejich angažovanosti teď záleží mnohem více než předtím. Ti,co nemají štěstí na rodinu, jsou na tom mnohem hůře než dříve, nikdo jim nepomůže, nikdo se o jejich osud nezajímá. A že těch dysfunkčních či zcela rozvrácených (až asociálních) rodin přibylo.

A co Čina? Nejsem ekonom, ale je vidět, že Číně se daří navzdory všem kritikům tamějších poměrů. Tak to asi nedělají špatně. Rozhodně budují a nerozvrací, jak je tomu u nás. A co bude za 30-50 let? Kdo to může vědět?
28. 01. 2010 | 16:34

Janovec napsal(a):

Emissary, Rumcajs:

No tak, hoši, dejte k dobru nějaký názor z vlastní hlavy. Na nadávku lze odspovídat jen nadávkami. Nebo jen mlčet.

Kdo z Vás dvou mi vysvětlí prostý fakt, že v tržním systému (ve kterém je jedinec odpovědný jen sám za sebe) se rozdává mnohem víc peněz bez jakéhokoliv pracovního výkonu, než to bylo za totality? Není to dnes mnohem větší socialismus (lidé nepracují a žijí ze sociálních dávek) než byl socialismus za komunistů?

V Číně se poučili z našich chyb Když viděli, jak si lidé z bývalého východního bloku přejí život pod "otrokářským" ekonomickým systémem, usoudili, že to mladí Číňani budou chtít rovněž, tak jim ho tedy naservírovali v plné parádě. Jenom tu podružnou moc centrálně rozhodovat (nejenom regulovat) nad tím ekonomickým systémem, tak tu si ponechali pro sebe.

Jako bych slyšel Jana Wericha.
"A jak to probíhá u Vás doma, mistře? No, takový ty podružnosti, o tom doma rozhoduje manželka a ty zásadní věci, ty samozřejmě rozhoduji já. A jaké jsou ty podružnosti, mistře? Tak třeba, kdy mám přijít domů, co s výplatou, co se koupí na jídlo, no prostě takový ty blbosti. A jaký jsou ty zásadní věci, Mistře? Tak třeba, jaký je poměr naší rodiny k hospodářské situaci na Tchajwanu, tak rozhoduju já!"

Ono se to sem příliš nehodí, ale vzpomněl jsem si na to nějak, ani sám nevím jak. Snad jen to, že v současnosti naše vláda má takový mezinárodní vliv, že snad rozhoduje už jen takové ty zásadní věci, jako je náš hospodářský poměr k Tchajwanu.
A ty blbé podružnosti, týkající se běžného života, tak ty už rozhoduje někdo jiný, kdo se s vládou dobře oženil. Ale není to náš občan, to mi věřte, přátelé.
28. 01. 2010 | 16:43

stále rebel napsal(a):

Pro vlk.
V Číně není Česká cesta možná, protože Česká cesta je postavena na rozkrádání podstaty průmyslové země. V Číně se musí nejdříve vybudovat podniky a infrastrukturu a teprve pak může nastoupit český pravičák.
28. 01. 2010 | 16:48

Emissary napsal(a):

To vykládejte pane Janovče

KVS a Tožičkovi. Mně nemusíte, já to dávno vím. (Druhý odstavec). Větší socializmus to je, ale poněkud ztratil atributy totality. Oni Samkové a Tožičkové budu křičet víc a víc, protože vědí, že nemohou dostat po …. Komunista je zašije do lochu a má po starosti.
28. 01. 2010 | 17:01

Janovec napsal(a):

Emmisary,
domnívám se, že totalita ze systému vůbec nezmizela, jen se z běžného života (před 1989)přestěhovala do pracovního procesu (po1989), neboť tam dostala vynikající flek přímo v manažerské funkci.

Důkazem, že tam ta totalita je všudypřítomná (na pracovišti), je ten všeobecný strach mezi obyčejnými lidmi. A ještě větší strach mezi manažery, že o ty dobré fleky jednou přijdou.
28. 01. 2010 | 17:11

Emissary napsal(a):

Janovče,

v Číně se z našich chyb nepoučili, dokonce studují náš sociální model. Nedávno tady o tom na aktualne.cz psali. Číně nic jiného nezbývalo, po těch experimentech, které tam prováděli Mao a další komunisté, než přijat kapitalizmus 19. století. Jinak by jich dnes nebylo 1,3 miliardy, ale tak polovina. A pak by zbytek vyhladovělých Číňanů všechny komunisty ukřižoval. Což se jednou možná i stane, ale z jiného důvodu.
28. 01. 2010 | 17:14

Emissary napsal(a):

Janovče,

na pracovní vztahy demokracii aplikovat nelze. Chytrý manažér ovšem nemusí vládnout totalitní rukou, to je o jeho schopnostech a dovednostech pracovat s lidmi. Ale to už je dost mimo téma.
28. 01. 2010 | 17:18

Rumcajs napsal(a):

Janovec:

Za socialismu jsi rozdával daleko víc, pokud jsi poctivě pracoval. Polikali to nepracující zaměstnaný.

Dneska z těch zaměstnaných nepracujících jsou nezaměstnaný a polykaj zruba to samý, akorát je to už lépe vidět.
28. 01. 2010 | 17:25

Emissary napsal(a):

Rumci,

možná. Za socializmu platil daně každý. A dnes? Koukni sem.

http://aktualne.centrum.cz/...

A pro Paroubka a jiné je to pořád málo.
28. 01. 2010 | 17:41

JE napsal(a):

Nejlépe o demokracii, strachu či odvaze a o svobodě slova u nás vypovídá libovolná regionální reportáž, třeba na čt1.

Na náměstí se povalují odpadky z vysypaného koše. Kdo to dělá a co vůbec říkáte na nepořádek ve městě, ptá se mladá reportérka kolemjdoucích.

První si zatáhne kapuci a projde bez odpovědi, další žena tiše zamumlá "nezlobte se" a přidá do kroku. Poslední dva procházející volí tradiční vyjadřovací formuli "no comment" a mizí za rohem. Á ještě jde někdo. Stará důchodkyně. Na otázku odpoví zvednutím hole nad hlavu a nedokončenou větou "já bych ty darebáky...".

A přísahám, že se ta redaktorka nikoho neptala na Berdychův klan.
28. 01. 2010 | 17:49

Emissary napsal(a):

A co jako JE, JE?

To není o strachu či svobodě slova, ale o nechuti. Nevím, jestli bych se nezachoval stejně. nemám pocit, že bych chtěl řešit všechny problémy světa, zejména ne na ulici.
28. 01. 2010 | 18:17

vlk napsal(a):

Rebeli
jako bonmot je to dobrý! Nicméěn jako vážné konstatování nikoli. dneska už v Číně průmysl je. A docel a hodně. To jednak. A za druhé - přijd e doba , kdy zásadním vlastnictvím bud e opět držba úrodné půdy. Tav Číně také je.
28. 01. 2010 | 18:32

Karel Mueller napsal(a):

vlk:

Nazdar příteli,

ta doba se blíží mílovými kroky.
28. 01. 2010 | 18:44

stále rebel napsal(a):

O českou privatizaci se stále vedou spory
http://www.radio.cz/cz/clan...

Jak padla Margaret
Poll Tax Riots London 1990
https://www.youtube.com/watc...
https://www.youtube.com/watc...
28. 01. 2010 | 18:56

vlk napsal(a):

Karel Mueller
zdar a sílu Karle! Samozřejmě že s e blížá velmi rychle . My dva to víme. Co s tím ale uděláme? Jak žiješ borče?
28. 01. 2010 | 19:06

Karel Mueller napsal(a):

Z nejhoršího jsem asi venku, napiš mi na mail pár vět :-).
28. 01. 2010 | 19:18

vlk napsal(a):

Budu ho muset najít.. Ale jsme rád za to, co píšeš...
28. 01. 2010 | 19:33

ujo napsal(a):

Rumcajs píše o volhách a chlastu v minulém režimu.
No, možná to tak bylo ( i když patrně , jako vždy, přehání).
Teď ještě by měl napsat jak je to nyní. O našich pracovitých, poctivých, skromných, každou vydělanou korunu do podniku investujících kapitalistech.
O těch zahraničních, vyvážejících dividendy až příště (zjistit čím jezdí a čím se napájejí bude trochu náročné)
28. 01. 2010 | 19:43

Karel Mueller napsal(a):

Přidávám.
28. 01. 2010 | 19:58

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pane Mueller take.

Pani Brixi dela velice zasluznou (i kdyz casto nevdecnou) praci a snazi se nas seznamit trochu hloubeji s Cinou, jejim vyvojem a vlivem Ciny na zbytek sveta.
V Cine zije a ma tim velice unikatni moznost videt veci zblizka.
Osobne jsem velmi vdecny, za tyto poznatky.

Mam v porovnani s pani Brixi jen povrchni znalosti Ciny a navic ponekud zastarale. Zmeny, kterymi Cina prosla za poslednich 8 let jsou pro Evropana potazmo Cecha velmi tezko pochopitelne.

Je to rozdil jako ridit male sportovni auto a velky 30 tunovy naves. Oboji vyzaduje dobre ridicske umeni, ale strategie a zpusob jizdy je naprosto rozdilny.
Mnoho prispevku zde je psano ridici, kteri umi ridit ten maly sportak. Mozna velmi obratne a zkusene, ale preci jen maly sportak.
28. 01. 2010 | 20:20

Rumcajs napsal(a):

ujo:

Znám takové, co obětovali firmě vše a znám i takové, co se chovají jako čuňata.

A se zaměstnanci to mám podobně.

Ono totiž politik, podnikatel, zaměstnanec - všechno to má jediný původ - člověk.

A to jsou pak ty konce.
28. 01. 2010 | 20:21

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,

ten Váš příměr je velmi výstižný :-).

Rozdíl je v tom, že řidič sporťáku má o té třicetitunce určitou představu a kousek by s ní ujel.

My jsme na rozdíl od něho v situaci, že to nejen nevíme, ale ani to netušíme. Koneckonců sinologie je vědecký obor vyžadující patřičné universitní vzdělání a mnohaletou praxi v daném prostředí.
28. 01. 2010 | 21:03

stále rebel napsal(a):

Pro VK-Can.
Zdravím k javorům.
I vy nám můžete poskytnout trochu jiný úhel pohledu. Je škoda, že se zde již neobjevují pani Claire nebo Monika, každá z jiných končin.
28. 01. 2010 | 21:12

VK-Can napsal(a):

Pane Mueller bylo a doufam, ze bude jeste mnoho napsano na toto tema.
Jsem rad, ze povazujete muj příměr za povedeny.

Totiz k rozvoji Ciny se pridava dalsi vyrazny faktor - Indie.
Tyto dva kolosy rostouci vedle sebe maji mimo sve zatim nekalkulovatelne potence i jinou zajimavost.
Cina zkousi uplne novy spolecensky a hlavne ekonomicky system. Naproti tomu Indie jde cestou jakesi zap. demokracie.

Obe zeme zacinaji "na zelene louce" tedy od zakladu, co se ekonomiky týče.
Soucasny vyvoj a vysledky techto dvou systemu vedle sebe budou nepochybne nejen zajimave, ale verim, ze pro zbytek sveta i velmi poucne.
V positivnim a treba i negativnim slova smyslu. Bude zalezet na vysledcich.

Neni pochyb, ze svet vkrocil do nove epochy a my jsme soucasti tohoto noveho vykroceni.
Nektera pravidla hry zustanou, nektera se vice ci mene zmeni a jina skonci na smetisti a budeme se muset ucit pravidla nova.
28. 01. 2010 | 23:21

VK-Can napsal(a):

Pro stale rebel.

Diky za pozdravy, ktere rad opetuji.
Myslim, ze uhel pohledu na vyvoj v Cine i Indii bude stejny pro nas pro vsechny.
Budeme se muset na tento vyvoj divat skutecne otevrenyma ocima a hlavne s otevrenym minenim.

Domnivat se, ze zname odpovedi na tento vyvoj, jak se z mnoha zdejsich prispevku mohu docist, je podle meho dost ukvapene.
Zvlast, kdyz z nekterych textu je znat, ze jediny zdroj informaci je Google a mistni pomery.

Pani Clair zije v USA a ma hodne prace. Pani Monika sem myslim cas od casu pise.
Mate pravdu, ze je skoda, ze obe tyto damy nepisi vice.
28. 01. 2010 | 23:32

klarasamkova napsal(a):

Milá Hanko,
narážíme na téma, které je obecné, zdvíhá se okolo nás jako tsunami a v mnoha oborech a oblastech.
Je to obsah slova a jeho forma. Spěusta věcí má nálepky, které vůbec neodopvídají obsahu.
Může se říkat soudnímu procesu "soud", když v sobě neobsahuje spravedlivý proces a je řízen "telefonickými příkazy"?? Je možno demokracii nazvat demokracií jen proto, že má parlamentní systém - ale skutečný obsah práce parlamentu se vytratil??
Toto je problém nejen sémantický, toto je problém o podstatě věcí a nad ním je nutno se znovu a znovu zamýšlet...
Klára
29. 01. 2010 | 07:42

Karel Mueller napsal(a):

Paní Kláro,

vždy platilo a platí, že je teorie a praxe. Trochu se na to podívejme. Teoreticky deklarujeme multietnický, multikulturní, svobodný a demokratický svět jako cíl.

To znamená jedno: Svět monoetnických a monokulturních zemí, které si samy vládnou, tj. mj. vlastní ekonomickou základnu a media. Základní předpoklad demokracie.

Praxe: Podpora vzniku multietnického párku se zánikem národů, podpora pop kultury v Huxleaho stylu kopírující USA místo multikulturalismu, podpora globalizace s vládou oligarchie, diktát politické korektnosti.

Musíte začít tím, že pojmenujete reálný stav.
29. 01. 2010 | 10:36

patacek napsal(a):

To Emissary: Vaše reakce vůči ekonomické reformě SRS mne celkem překvapuje. Ale možná máte s koncem demokracie pravdu. Hodně totiž záleží na tom, co si pod demokracií představujete. Byl byste té lásky a sdělil nám, co přesně ekonomická reforma ve vašem pojetí demokracie ohrožuje?
29. 01. 2010 | 10:46

LEVAK napsal(a):

Naše nová demokracie: "všichni jsou si rovni někteří jsou si rovnější!".Milouš propagoval socialistickou demokracii a Tupolánek kapitalistickou.První byla postavena na diktatuře funkcionářů a druhá je postavena na penězích!Tehdy platilo "Kdo má moc ten má peníze!" a teď platí "Kdo má peníze ten má moc!" Vždycky to však odskáče těch dolních 10 miliónů!
29. 01. 2010 | 15:37

stále rebel napsal(a):

Názory občanů na odborné a morální kvality vedoucích představitelů.

„Pouze pětina lidí (20 %) si myslí, že dnešní vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu.“
http://www.stem.cz/clanek/1919
29. 01. 2010 | 16:08

DB-Kalifornie napsal(a):

jdu sice pozde, ale nemuzu si odpustit v kontextu diskuse i textu jednu poznamku.(Ktera by mohla vest k tomu kyzenemu zamysleni nad ceskou situaci).

Mne se strasne libi, jak si Cinane hyckaji lidi, kteri na "Zapade" neceho dosahli(podnikatele, studenti, profesory).Tyto lidi Cina aktivne vyhledava a laka je k navratu do Ciny. V Cesku nikdy nebyla velka vule znalosti a zkusenosti nasich lidi ze Zapadu poradne vyuzit. Zejmena v devadesatych letech jsme neuveritelne promarnili prilezitost, kdyz jsme tento potencial jesitne odmitali. Podle meho je to i jeden z vyznamnych duvodu, proc jsme tam kde dnes jsme. A taky to je jeden z duvodu, proc clovek muze pridat carku v kolonce optimismus co se tyce budouciho vyvoje v Cine.

Diktatury, ktere vedly k prosperite a demokracii sice nejsou historicky castym jevem, ale pokud existovaly, tak sly prave timto smerem (nasavani lidi vzdelanych/uspesnych na Zapade). Chile je asi nejviditelnejsi priklad.
29. 01. 2010 | 18:10

Ara napsal(a):

K článku"
Rok 2040 není až tak daleko, snad se ho tedy ještě dožiju.
Každopádně je ale dost odvážné spekulovat co bude byť i za tak krátkou dobu, i když tu Čínu bych v té době taky viděl v řadě oblastí jako jedničku. Ne však až tak "super", že by už v této polovině století dokázala předstihnout USA dokonce i v HDP na hlavu, to by musely Spojené státy degenerovat a jít do kolen opravdu mimořádně čile. Pravděpodobné však je, že v té době bude Čína jasná jednička nejen v celkovém HDP, ale i prvořadou vojensko-politickou mocností. USA jsou v současné době už na sestupu, sice pomalém, ale tak se mi jeví že nezadržitelném, a nezdá se, že by současný tamní establišment na tom co změnil, či aspoň ten pád přibrzdil, spíše naopak... (jak mj. naznačuje i čerstvá zpráva o výrazném omezení prostředků pro NASA).
Pokud jde o Evropu, tak ta má ještě jakoustakous vachrlatou naději, pokud se v ní ovšem dostanou ke kormidlu rozumnější a razantnější politici, jinak půjde pomalu do kytek taky a časem se z ní pak stane jen jakýsi skanzen pro triumfující nostalgické Asijce.
Takový vývoj bych ale viděl spíše až na druhou polovinu století, nicméně svět je natolik složitý, že vše se může ještě nakonec "vyvrbit" docela jinak.
;o)
30. 01. 2010 | 03:52

jan Novák napsal(a):

Po 89 roce přišly do Československa celé legie poradců ze západu,k postu prezidenta, vládních úřadů, státní administrativy. Naši představitelé i lidé poslouchali a věřili jako to s námi ti mesiáši lepších zítřků myslejí dobře. Jenomže "demokratický kapitalismus západního střihu" má dokonale vypracované marketingové metody jak potenciálního konkurenta učinit tvrdě závislým, zadluženým. Majetek i trhy skončily v rukách západních firem.Nutno brát i v úvahu, že tak rozsáhlá transformace měla nenulové náklady. O současných a budoucích vlastnicích půdy v ČR se také rozhoduje jinde a to různou výší evropských dotací pro jednotlivé země. Vinit ministra financí a vedení fondu národního majetku je o ničem.
30. 01. 2010 | 21:53

skeptický napsal(a):

Čína má v současnosti šanci tak dlouho,dokud si dokáže ohlídat,aby se jí fiškusové z WallStreetu nenabourali do finančního systému.
Navrhovalo se prý nedávno,že FED by měl být zaveden i v EU pro její dobro.
31. 01. 2010 | 03:26

hanabrixi napsal(a):

vlk --

Zdravím Vás. Díky za postřeh. Na doplnění bych se Vás zeptala, čím to asi tak může být, že tolik "zastánců demokracie" se Čínu snaží ponoukat, aby šla rychlou (dalo by se říci "klausovskou") cestou k demokracii? :-)

DB-Kalifornie --

Naprosto souhlasím. Nabízet výborné podmínky expertům čínského původu v zahraničí a získat je pro návrat do Číny je v Číně oficiální politika podporovaná i státním rozpočtem. Státní podniky i univerzity (nemluvě o soukromém sektoru) vyrovnávají zahraniční platy, nabízejí nejrůznější výhody... A, jak říkate, je to velkým přínosem.

Jarda --
klávesnice jsou normální, píše se foneticky a po každé skupince písmen, která odpovídá nějakému znaku, dá obrazovka výběr ke kliknutí.

stále rebel --

20% mi připadá překvapivě mnoho.
Některé systémy jsou nastaveny tak, že poctivé a čestné zastraší a těžko jim dovolí získat potřebný "hlas" (třeba ve straně) a hlasy...
.
31. 01. 2010 | 10:57

Ami napsal(a):

Paní Brixi,
opět výborná úvaha. Pod rouškem demokracie dochází u nás jenom k obrovskému obohacování jednotlivců a jejich "kamarádů" stojících v čele jednotlivých politických stran. O politice "pro lidi" z jejich strany nelze mluvit.
Proto stále trvám na tom - paní Brixi na Hrad.
01. 02. 2010 | 09:49

stále rebel napsal(a):

Korupce ve Washingtonu ohrožuje americkou budoucnost
http://www.blisty.cz/2010/2...

PS: připojuji se k Ami.
01. 02. 2010 | 11:31

kukačka z vrátnice napsal(a):

Demokracie ve světle doby je eufemismus. Systém, vzniklý z myšlenky a historické situace, dnes pouze založený na kolektivních emocích.Aby svět mohl fungovat, musí se vždy najít určitá síla, která bude fungovat jako usměrňovač kolektivních emocí.
"Demokracie" není tedy nic jiného než droždím totality.
Děje se to cyklicky a má to nesčíslně mnoho podob.
02. 02. 2010 | 00:46

Ara napsal(a):

kukačka z vrátnice:

Posledně mě jedna kukačka namíchla, když se mi snažila nenápadně do budky přihodit to své pidivejce...
Ale všechno odpuštěno, tentokrát kuká docela zajímavě :o)
Třebaže jedno by měli mít na paměti i civilizované "seveřanky". Ona totiž i ta "demokracie" v uvozovkách je obvykle o něco menším zlem, než totalitní diktatura. Nemusí však být o nic lepší než "diktatura osvícená", často naopak spíše horší. Tzv. osvícená diktatura je však velmi vzácná a pravděpodobně i dosti křehká. ;o)
02. 02. 2010 | 12:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlk,Muellere,

všímám si jak máte poslední dobou sklon podléhat mediálním kotrmelcům a falešným číslům o čínské realitě.

Počkejte až se začnou projevovat čínské neduhy v podobě ignorance
sociálního a technického zázemí této obrovské země.

Já zase tvrdím,že Čínu čeká nová revoluce .

Je to přesně jako obraz bídy.
Odpovědnost za stav společnosti je u čínských soudruhů asi na stejné úrovni jako u haitských politických kanibalů.

Zdravím a přeji zdraví.
Vidím,že ho také páni nemáte nazbyt.
Ivan.
02. 02. 2010 | 16:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Jinak má ,ale paní Brixi

solidní pohled na praktiky západní společnosti.
Čekají nás velmi smutné časy.

Myslím že nebude ani potřeba přisuzovat budoucnosti možné příčiny přírodních katastrof.

Stačí se podívat na způsoby přerozdělování,dotační politiku,naprosto neodpovědný přístup politiků evropské provenience všeobecně.

Evropa si díky technickým vymoženostem,technologickým postupům ve výrobách a distribuci uvykla na zvyšující se standard.

Ten nyní končí.
Jenže - jak známo prase od koryta neodženeš.
Budeme chrochtat tak dlouho,dokud se žleby nevyprázdní.

V poslední době jsem četl velice mnoho informací o Řeckém způsobu vlady Sociálního státu.
Nebudu vám tady dělat přednášku .
Říkám jen:
To si nalistujte a přečtěte.
O straně Papanreova Pasoku,komunistických manýrách,socialistickém přerozdělování.O řeckých zaměstnancích státní správy,šílených poměrech v odměňování za "pracovní výkony" ....atd ,.atd.
Tady je zakopaný pes celé té politické frašky.
Tak dlouho se bude lhát,slibovat nesplnitelné,manipulovat,žít na dluh,a paktovat s ďáblem,- až přijde čas ,kdy bude muset zase nastoupit politik typu W.Churchilla a slíbit KREV A SLZY.

Mám dojem ,že už ani ten v budoucím věku neuspěje.
Obrovským agresím se lidé - jako vždy v minulosti nevyhnou.

A mohou si bagatelizovat a zlehčovat situaci jak libo.
Samuel Hutchington také vycházel z objektivních posudků doby a předpokládaným vývojem.

Takže příliš optimismu páni politici už není v kursu.
Pomalu začněte myslet na zadní kolečka.

Ivan.
02. 02. 2010 | 16:44

Honza999 napsal(a):

Soudruzi,

na nějaké porovnávní HDP se vykašlete..

Představte si hypotetický stát, kde žijí lidé, kteří nepotřebují peníze. Každý vlastní kus půdy, který jej uživí a veškeré své obchody provádějí výměnným způsobem. Z pohledu ekonoma jejich HDP je nula - jak HDP celkové, tak HDP na hlavu. Přesto se mají velmi velmi dobře.

A věc druhá - tuna rýže se v Číně promítne do HDP po přepočtení ne $ určitým počtem dolarů - nevím kolik, ale plácněme cifru, třebas 100$..

Američtí ekonomové a obchodníci dokáží vyprodukovat 100$ amerického HDP z jednoho metráku té samé komodity.

A to je celý ten "ekonomický zázrak USA"..
02. 02. 2010 | 19:34

kukačka z vrátnice napsal(a):

Ara-
ano, na kukačky bacha, jsou to oprsklé provokatérky.
Ale dávám Vám zcela zapravdu.
dodám - ooo osvícená diktatura - to je láska čistá. Tajný sen každého demokrata ...
03. 02. 2010 | 00:25

domorodec napsal(a):

Je zajímavé, jak vlezprdelkové jsou nadšeni z čínských hospodářských úspěchů a vůbec jim nevadí tvrdý komunistický systém v zemi panující.A přitom z Kuby jsou úplně znechuceni.Pach velkých peněz je fascinující, že?
03. 02. 2010 | 09:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Brixi,ještě Vám mile odvětím na Vaše slovíčka o Číně.

Čína je zaostalá země tvrdošíjně kráčející ve stopách dávno vyšlapaných a zavátých třebas africkým pískem.

Není třeba hovořit s despektem o 1 1/2miliardovém národě.Budu ale tvrdit,že národ který si nedokázal poradit s vrahy své vlastní národní inteligence a společenských elit nemá šanci.

Co vlastně očekává svět od čínských komunistů?

O jaké velmoci to všichni hovoří?
Číňané mohou být pro ostatní svět jen kritickým nebezpečím.
Jsou to bezohlední,nemorální plagiátoři využívající každé formy profitu.

Až se dostanou do konfliktů v Africe a vyeskalují konflikt s Indiií, vrátí Japonsku staré účty a vzhledem ke svojí velikosti se ani s Ruskem dlouho párat nebudou.
Dnešní komunistická Čína je něco úplně jiného,než starý ušlechtilý tvar dynastie Ming.

Jen nechápu jak to mohla Sybilla vědět tak brzy?!

Ivan.
03. 02. 2010 | 13:44

ne Sibylla napsal(a):

Pane Hochmanne,

ohledně Sybilly -- v době kdy věštila byla Čína jedna z nejvyvinutějších ekonomik a dynastií světa. Možná Sybilla i věděla o čínských výrobcích, které pronikaly do Evropy po Hedvábné stezce a budily obdiv (porcelán, hedvábí, atd). Snad i očekávala, že nebezpečí pro Evropu bylo tenkrát časově velice blízko...
03. 02. 2010 | 16:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano Sybillo,souhlasím.
Pokračujte....
Ivan.
03. 02. 2010 | 16:27

Hlavatý napsal(a):

S vaším článkem v podstatě souhlasím. Nedomnívám se, že by za pár desítek let měla Čína dotáhnout nejvyspělejší země v HDP na obyvatele. Na to je rozvoj Číny příliš závislý na koupěschopnosti vyspělého světa a na laciné pracovní síle, ta je i jinde např. v Indii.
Demokracie má několik praktických výhod. Proto se ve vyspělém světě prosadila. Umožňuje lidem bránit zhoršování životního prostředí i životní úrovně. Demokratický stát neshromažďuje ohromné devizové zásoby, nezpůsobuje světovou obchodní nerovnováhu.
Můj článek k Číně :
http://hlavaty.blog.idnes.c...
05. 02. 2010 | 21:13

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 07:41

car insurance virginia napsal(a):

Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I would like to look extra posts like this . <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 07:31

average auto insurance rates by zip code napsal(a):

I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :) <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 16:32

lfyxngmKEl napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2175>buy soma online</a> soma buy overnight - what does a soma muscle relaxer look like
09. 02. 2013 | 22:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy