Jak se šlape po Sametu?
K napsání této stati mě přivedla Jiřina Šiklová, a to těsně před svým úmrtím, které nikdo z nás opravdu nečekal. Dne 13. dubna 2021 oslavila naše organizace 29. výročí vzniku. Oslavili jsme to i přes mé chabé protesty, že si počkáme na to 30. ... atd.
Doslov ke „Slovu“ aneb
Co zůstalo nevyřčeno v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo ze dne 27. 9. 2018.
Problémem, kterým jsme se v pořadu zabývali, je rostoucí počet neplodných párů a otázka, zda se Česko tím pádem neřítí do populační katastrofy. Nejprve bych chtěla skeptiky i ostatní obyvatele České republiky trochu uklidnit několika čísly..
Afrika není zas tak daleko
Autorka je ředitelkou organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s., která se zabývá prevencí HIV/AIDS a ostatních pohlavně přenosných infekcí u skupin s rizikovým sexuálním chováním. Prevence v jejich pojetí spojuje zdravotní, behaviorální a sociální faktory. Organizace má dva projekty v zahraničí: v Zimbabwe a na Ukrajině (v Oděse).
Život na čekačce
Hanka se pomalu blížila k vysoké budově s velkým, i když poněkud omšelým nápisem Centre for Flexible Workers, pod nímž byl v mnohem skromnější verzi vyveden český ekvivalent: Centrum pro flexibilní pracovníky. Lidé tuto budovu nejčastěji nazývali vagon – snad kvůli malým pokojíčkům, které svou velikosti i uspořádáním připomínaly vlaková kupé – jí spíš připomínala úl, úl plný osamělých vylekaných, hlučících včel – včel bez královny.
Legalizace nebo kriminalizace? aneb Jak posuzovat jakýkoliv Návrh zákona o legalizaci prostituce
Člověk má rád jednoduchá a jasná řešení, o kterých nemusí až tak moc přemýšlet – stačí, se jen správně rozhodnout. Tak je tomu i v případě prostituce, kdy se občanu nabízí řešení fenoménu prostituce v podobě dichotonie typu: jsi pro nebo proti regulaci či legalizaci prostituce? Samozřejmě proč ne, přinese to peníze do státní poklady, vymýtí se pohlavně přenosné infekce atd. Ale to, že se může někomu ublížit a epidemiologická situace dokonce i zhoršit, to vypadá jako nějaká fantasmagorie, a přesto tomu tak může být.
Proč nemají sexuální pracovnice práva?
Autor: David Vágner
Prostituce nikoli náhodou bývá nazývána jako nejstarší řemeslo. Ve většině společnosti však budí odpor, nebo je zcela tabu a vyloučena z veřejné debaty. Tristnost situace v Česku podtrhuje absence zákona o této živnosti. Nestátní nezisková organizace Rozkoš bez rizika se to pokouší změnit.
Regulace, nebo represe? aneb Staronový Návrh zákona o regulaci prostituce
Zastupitelstvo Hlavního města Prahy se rozhodlo, že splní svůj úkol v rámci komunitního plánování, a tak znovu vytáhlo a oprášilo Návrh zákona o regulaci prostituce.
http://magistrat.praha-mesto.cz/84761_Praha-pripravila-navrh-zakona-o-regulaci-prostituce
HIV v Česku: Strašák v poli anebo Spící obr?
V roce 2009 provedlo občanské sdružení ROZKOŠ bez RIZIKA v České republice
2044 testů na HIV a žádný z nich nebyl pozitivní, 1918 testů na syfilis a
pozitivních výsledků bylo 33. V témže roce provedla organizace Víra, naděje a
láska, která působí v Oděse, celkem 3378 testů na HIV a z toho bylo 118 pozitivních..
AIDS v Zimbabwe – mizející generace
Co člověka při prvním setkání s africkým kontinentem překvapí, je mládí. Oproti stárnoucí Evropě je to opravdová změna. Všude kolem Vás se míhají jen mladí lidé, občas střídáni lidmi ještě mladšími. Pokud opustíte bezpečné zóny pro bílé návštěvníky, jako jsou hotely a luxusní kempy, a vstoupíte do opravdového života na ulici, přidají se k nim ještě děti. Stáří je zde spíše výjimkou vyhrazenou pro bělochy, kteří se nestačili ze Zimbabwe včas vystěhovat a teď už na to nemají ani prostředky ani sílu.
O autorovi
Socioložka, hudebnice, autorka divadelních her, a především generální ředitelka R-R neboli ROZKOŠE bez RIZIKA. Letos organizace slaví 30 let svého fungování. V roce 1992 tuto nestátní neziskovou organizaci založila s cílem zabránit šíření HIV/AIDS a dalších pohlavně přenosných infekcí u rizikové skupiny sexuálních pracovnic. Dnes už R-R působí ve 13 krajích ČR a má čtyři kamenná centra – v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě.