"Zrušení sankcí EU a barmský boj za demokracii"

16. 05. 2013 | 23:15
Přečteno 3412 krát
O zrušení sankcí EU usilovali barmská vláda i klíčoví představitelé tamější ekonomiky, tzv. „cronies“, dlouhá léta (pozn.: tzv. „cronies“ byli postiženi individuálními sankcemi například na vycestování do EU). A nebyli sami – i většina evropských diplomatů působících v Barmě a v sousedním Thajsku považovala tato opatření za nepříjemnost, kterou jim vnutili lidsko-právní aktivisté. Odvolat sankce si přáli také mnozí evropští politici, protože v nich viděli překážku v prosazování jiných, přednějších zájmů souvisejících s evropskou ekonomickou krizí.

To však nejsou jediné důvody, proč ke zrušení sankcí nakonec došlo. Z řad barmské demokratické opozice ani občanské společnosti totiž nebyly slyšet žádné silné hlasy volající po tom, aby sankce zůstaly „pozastaveny“, dokud nebudou splněny základní podmínky v oblasti lidských práv a demokratických reforem.

Jasné a jednotné stanovisko se nepodařilo najít ani politickým zástupcům etnických menšin, kteří stále ještě nevědí, co si mají myslet o současném „mírovém procesu“ vedeném současnou vládou. Je to jen válka vedená jinými prostředky, nebo historická šance, jak zajistit dlouhodobě trpícímu lidu mír?

Za těchto okolností byl konec sankcí nevyhnutelný. Mnoho vlivných hráčů si velmi přálo jejich zrušení a absence silného hlasu z Barmy volajícího po dalším ročním odložení byla v jejich zájmu. Už během loňského roku, kdy byly sankce „pozastavené“ (ale zároveň bylo možné je obnovit), neexistovaly reálné překážky k navazování hospodářských vztahů nebo poskytování rozvojové pomoci. To se dělo i v režimu „pozastavených“ sankcí. Pokračování režimu „pozastavených“ sankcí by mělo především politicko-symbolický význam a zachovávalo by možnost jejich obnovení v případě, že by v Barmě pokračovalo vážné a masové porušování lidských práv.

Jediná skutečná změna plynoucí ze zrušení sankcí je tedy fakt, že už je de facto nelze znovu zavést. K jejich odvolání bylo zapotřebí konsensuálního rozhodnutí všech členských států. To samé – tedy souhlas všech členských států – by bylo nutné i pro jejich opětovné zavedení. Každý, kdo sleduje politiku EU, ví, že je více než dost států, které se znovuzavedením evropských sankcí nebudou souhlasit, ať se v Barmě děje cokoliv.

Co to tedy znamená pro Barmu?

Znamená to, že například etnické čistky barmských muslimů mohou nadále probíhat a EU se bude tvářit, že nevidí, co se děje. Znamená to, že plíživá, ale o to systematičtější a urputnější ofenzíva barmské armády v Kačjinském a Šanském státě bude bez ustání – v zavedeném rytmu „střelba, střelba, příměří, střelba, střelba“ – pokračovat, dokud i ta poslední etnická povstalecká skupina nebude donucena přijmout podmínky nadiktovaných stratégy vládnoucího režimu.

Zároveň to znamená, že bezpečnostní síly budou moct znovu zatýkat aktivisty nebo rozehnat pokojné demonstranty za použití zápalných bomb, jak se to stalo v nedávné době, kdy policie zasáhla proti protestujícím mnichům a vesničanům, kterým byla zabraná půda kvůli dolování mědi ve městě Monywa. I přes tyto události se barmská vláda neobává narušení zlepšujících se vztahů s EU. V platnosti například zůstává stále mnoho represivních zákonů zavedených předchozí vojenskou diktaturou. V některých případech jsou represivní zákony nahrazeny „po putinovsku“ jinými „chytřejšími“ zákony, které budou stejně účinně omezovat občanský sektor a bránit posílení politické opozice. Pro vládnoucí režim nebude problém zorganizovat v roce 2015 částečně nesvobodné a velice nespravedlivé volby a v těch volbách zvítězit. Semi-autoritativní, hybridní a hluboce zkorumpovaný režim, který vzniknul z vojenské diktatury,bude mít dobré šance konsolidovat kontrolu nad společností i ekonomikou. Vládě přitom všechno projde, zazní nanejvýš pár výrazů „hlubokého znepokojení“ ze strany EU a jejich členských států.

Organizace bojující za lidská práva mají pravdu: Barma nesplnila požadavky stanovené pro zrušení sankcí. Ale protože se zásadním způsobem změnilo politické klima, Evropská unie se se sankcemi v Barmě chtěla rozloučit. Britský ministr zahraničí William Hague to vysvětloval tím, že je politický pokrok v Barmě „dostatečně výrazný“ a „dostatečné seriózní“ na to, aby bylo možné sankce odstranit. Pokud by se tak nestalo, vyslalo by to „špatný signál“. Je tomu ale spíše naopak. „Špatný signál“ byl vyslán zbavením se možnosti obnovit dočasně „pozastavené“ sankce.

Tento velice jasně vyslaný vzkaz značí, že Evropské unii v Barmě už nejde o podporu rozvoje demokratických reforem nebo o ochranu lidských práv. Záměrem zrušení sankcí nebylo - jak se to prezentuje ze strany EU - posílit údajné reformátory proti konzervativním příznivcům starého režimu. Interpretační schéma, podle nějž v Barmě probíhá soupeření pragmatických reformátorů a konzervativců bránících brutální vojenskou juntu, je z hlediska public relations vděčné a účinné – jenže nepravdivé. Ve skutečnosti se bývalí generálové stali privatizátory a tuneláři a poté, co si přivlastnili ekonomické zdroje, potřebují zahraniční investice a technologie. Brutální politiku zbraní nahrazuje brutální politika peněz. Pro případ, že by síla peněz selhala, zbraně stále zůstávají v záloze jako pojistka, stejně jako ústavou garantované právo armády kdykoliv libovolně rozpustit parlament a vládu, což by jejím velitelům umožnilo opět převzít přímou moc v zemi. Zrušením sankcí Evropská unie jen veřejně deklaruje, že o sto osmdesát stupňů změnila svůj postoj vůči Barmě. Tato otočka jako taková sice nastala již v loňském roce s „pozastavením“ sankcí, nyní je však oficiálně posvěcená a potvrzená.

Jaké jsou hlavní aspekty tohoto politického obratu?

Zaprvé, EU uznává, že lidská práva a podpora demokratických reforem už v Barmě nejsou jejím primárním zájmem. Hlavní prioritou bude přístup evropských firem k jednomu z posledních nedotčených trhů na světě. Prostě řečeno: jde o prachy a o možnost jich rychle hodně vydělat.

Aby se evropské firmy v Barmě prosadily, jejich představitelé a diplomaté EU budou potřebovat přátele na vysokých místech. Do Barmy se valí investoři z celého světa a soupeří o lukrativní kontrakty a zakázky. Kdo získá právo na prozkoumání třiceti nových podmořských nalezišť nafty a plynu v Bengálském zálivu? Kdo získá zakázku na přestavbu rangúnského mezinárodního letiště? Kdo zajistí milionům Barmánců přístup k mobilním telefonům? Kdo postaví obří přístavy a další infrastrukturu? Evropské firmy mají šanci v Barmě vydělat obrovské množství peněz, ovšem pouze v případě, že vlády jejich zemí budou udržovat se svými protějšky v Neipyijtu velice přátelské vztahy, stejně jako Čína, Singapur, Spojené státy nebo Katar.

V sázce je však víc než jen evropské obchodní zájmy. Evropská unie je hrdá na to, že je největším poskytovatelem humanitární a rozvojové pomoci na světě a nechce zůstat pozadu, zatímco ostatní země pomáhají obnovovat pošramocenou barmskou ekonomiku. Zčásti to doopravdy souvisí s upřímnou snahou EU o štědré přerozdělování vlastního bohatství. Zároveň tím však Evropská unie vytahuje jeden ze svých mála trumfů, které jí zbývají ke kompenzaci svého chabého geopolitického vlivu na světové scéně.

Proto budou EU a její členské státy i nadále poskytovat finanční, technickou a další pomoc různým humanitárním a rozvojovým projektům za podmínek, které si nadiktuje současná pseudocivilní vláda. Stejně tak budou investovat do mírového procesu a posilovat kapacity občanské společnosti - ale jen do té míry, v níž nebude docházet k narušování mocenského monopolu vládnoucích elit. Občas zástupci EU vyjádří i své hluboké znepokojení, dojde-li k flagrantnímu nebo masovému porušení lidských práv. Nic z toho ale nebude mít faktický dopad na faktický způsob zacházení barmské vlády se svými občany.

Opravdovým důsledkem tohoto nového „pracovního vztahu“ s Neipyijtem bude posílení stávající vládnoucí garnitury na úkor demokratické opozice. Vláda prezidenta Theina Seina sice provedla několik významných, nezbytně nutných reformních kroků, ty však ani zdaleka neodpovídají potřebám země a především ani v nejmenším nevedou k oslabení moci soustředěné v rukou těch, kteří drží Barmu pod krkem po dlouhá desetiletí.

Není na místě očekávat, že by barmská vláda nyní, když má nadosah kýžené přijetí ze strany mezinárodního společenství, provedla skutečné demokratické reformy. Neměli bychom být překvapeni, když se znovu rozpoutá totální válka v Kačjinském a Šanském státě, kde armáda využila současného příměří k posílení svých pozic na bojové linii.

Jestli z toho všeho vychází něco pozitivního, tak je to skutečnost, že barmská demokratická opozice a etnické menšiny zjistily, že se už nemohou spoléhat na pomoc zvenčí. Západ bude nadále poskytovat skromnou podporu legitimním pro-demokratickým aspiracím barmských občanů, jeho „partnerství“ s vládou v Neipyijtu však bude stále více stranit úřadujícímu mocenskému režimu.

Jak prohlásila vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su Ťij, úspěch boje za práva a opravdové demokratické reformy bude záviset na barmském lidu a ne na dobré vůli ze zahraničí. Když nyní EU jednoznačně upřednostnila své vlastní zájmy, je na čase, aby Barmánci také přestali ztrácet čas stavěním vzdušných zámků.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy