Psaní z Teheránu - Netušíme, jestli se vrátíme domů

19. 06. 2009 | 17:50
Přečteno 11378 krát
Teherán, 18. června, 2009

Poslední dny se toho děje tolik, je tady tolik emocí, že už to všechno nedokážu vstřebat. Život v Teheránu byl vždycky tak rychlý a hektický, že jsme ho nestíhali. Teď se po třetí hodině všechno zastaví, a jak jsme se společně domluvili, všichni odcházíme z domovů nebo ze svých zaměstnání a jdeme do centra města. Pěšky! Věřte mi, že když každý den opouštíme dům, netušíme, jestli se ještě vrátíme. Když to skončí, tak si každou noc s rodinou a přáteli voláme a ujišťujeme se, jestli jsme se všichni v bezpečí a ve zdraví vrátili domů.

Na demonstracích vidíme tolik sladkobolných věcí, že budeme mít o čem přemýšlet další měsíce. Potkáváme malé děti, muže a ženy, kterým je přes 75 let, lidi ze všech vrstev. Dnes jsem viděla mladého slepého muže doprovázeného otcem, spoustu lidí se zlomenými končetinami, monokly a hodně těch, kteří nesli obrázky lidí zabitých během událostí, které nám lámou srdce. Spousty lidí rozdávají nápoje a občerstvení protestujícím, někteří mávají z oken svých domů se zelenými stuhami na rukou, a to všechno v neuvěřitelně silném tichu.

Vzpomínám si, když jsem na střední škole měla napsat slohovou práci na téma: „Představte si, že byste mohli spatřit pramen v lidských srdcích“. Dnes se těmi prameny staly zelené stuhy. Když je vidíte, nabíjí vás to. Cítíte, že tvoříte celek. Podvádět tyhle všechny lidi je horší než jakýkoli zločin. Promarnit všechnu tu naději a energii by byla neuvěřitelná ztráta. Doufám, že z toho něco dobrého bude. Musím dodat, že to, co vy a ostatní Iránci mimo Irán děláte pro naší podporu, vážně zahřívá naše srdce. Víme, že to, co děláte, je hodně účinné. Až všechny zahraniční novináře vyhostí a až budou všechny komunikační kanály odpojeny, bude to váš hlas, který vynese náš hlas do světa venku.

Hodně lidí nás kritizuje a diví se, co zrovna Musaví může přinést. Podle nich nakonec i on je jeden z mnoha, kteří představují zkorumpovaný systém Islámské republiky, a nikdy se proti němu nepostaví. Podle mě to není o Musavím, ale o lidech, kteří si začínají uvědomovat, že nejsou stádo ovcí, které jde, kam se mu řekne. O lidech, kteří vidí, že vůle jednotlivce je důležitá, že jejich činny mohou k něčemu vést a mohou mít větší sílu než jakkoli mocná osoba. Tohle je pro mě to podstatné na tom, co se právě děje. Ať už se k moci nakonec dostane Musaví nebo kdokoli jiný, bude vědět, co lidé chtějí, čeho jsou schopní a jak si dokáží prosadit své požadavky. Tohle je zásadní a důležitý krok; a pokud se ho Musaví rozhodl udělat, my ho podpoříme.

Měla jsem toho tolik co říct! Je moc dobře, že můžeme mluvit.


Autor(ka) z důvodu bezpečnosti neuvedl(a) své jméno, překladatel zvolil ženský rod náhodně.

Přeložil Jan Mrkvička (dobrovolní překladatelé blogů z Iránu jsou koordinováni přes http://www.facebook.com/group.php?gid=111831008687&ref=nf)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jepice napsal(a):

Díky. Myslím na vás a přeju vám štěstí.
19. 06. 2009 | 18:00

Kmet 74 napsal(a):

Cesta za svobodou nikdy nebyla lehká. Váš lid si toho již užil dost a za svoji svobodu již zaplatil hodně a stále není na konci cesty, nedejte se.
19. 06. 2009 | 18:36

Milan H. napsal(a):

Děkuji za překlad a ojedinělou aktivitu. Domácí politické komentátory situace v Íránu zdá se moc nezajímá. Zahraniční rubriky plní spíše návštěva čínského představitele v Bratislavě...škoda, to co se děje v Íránu je zcela zásadní událost, o které stojí za to přemýšlet a případně vyjádřit demonstrujícím Íráncům podporu. Jestli byly volby skutečně zfalšované, nikdo z nás neví, přesto tomu leccos naznačuje.
P.S.: Ve středu je v městské knihovně v Praze promítání dokumentu, spojené s diskuzí: http://www.jedensvet.cz/ow/...
19. 06. 2009 | 18:50

Kamil napsal(a):

Většina lidí si svobodu a jakous takous demokracii neuvědomí, dokud ji neztratí. Nikdy nezapomenu, naten pocit, na to napětí a očekávání, které jsme prožívali v roce 89-90. I přes mnohé nezdary jsem rád,že jsem se toho dočkal. To co teď prožíváme je naprostá pohoda, proti tomu co zažívá většina světa.
Íráncům přeju, ať se jim podaří překonat nynější situaci s co nejmenšími šrámy. Budou to asi mít velmi těžké.
Musíme je alespoň podpořit morálně.
Hezký večer.
19. 06. 2009 | 19:09

Béda napsal(a):

"Chameneí: Výsledky íránských voleb "nebyly zfalšovány"
Nejvyšší šéf íránského státu Ajatolláh Chameneí podpořil vítězství Mahmuda Ahmadinežáda, zdůraznil, že k podvodům při volbách nedošlo, a požadoval ukončení demonstrací. Podpořil prezidenta Ahmadinežáda a uvedl, že jeho názory na zahraniční politiku a sociální otázky jsou mu blízké.

Demonstranti, kteří požadují nové volby, oznámili, že budou konat další demonstraci v sobotu.

Ajatolláh řekl na Teheránské univerzitě, že "to, co lidé chtějí, musí vyjít najevo při volbách a nikoliv na ulici". Varoval před dalšími protesty a dodal, že za násilí ponesou odpovědnost politikové. Zdůraznil, že islámská republika nepodvádí. Apeloval na kandidáty, kteří pochybují o výsledcích voleb, aby využili právních prostředků."
19. 06. 2009 | 19:58

Vilém napsal(a):

Íránci dnes mají možnost svobodně vybírat mezi alternativami dalšího vývoje, jsou tedy svobodnější než my, kteří máme možnost vybírat jen to, kteří politikové budou v ČR prosazovat zájmy investorů.

Jednou z alternativ vývoje v Íránu je prozápadní politika prosazovaná protestujícími, tato možnost však ve volbách neuspěla a ani jinak není žádný důvod jí v jakémkoli ohledu přisuzovat vyšší hodnotu než opačné politice prosazované Ahmadínežádem.

Na základě dosud zveřejněných informací nemám důvod předpokládat, že ve volbách měl zvítězit někdo jiný než oficiální vítěz a mediální nadšení nad protesty považuji za nanejvýš trapnou snahu hledat ospravedlnění naprosto falešného a již bankrotujícího západního systému u lidí, kteří s jeho negativními stránkami nemají zkušenosti.

Protestujícím samozřejmě nepřeji nic špatného a doufám, že se vláda neuchýlí k represím, ale jejich neochotu akceptovat výsledky voleb ve jménu jakési svérázně chápané svobody rozhodně nesdílím.
19. 06. 2009 | 20:18

Admirál napsal(a):

Béda - Chameneí rozhodně podle pohledu a toho co říká na nějakého arcizloducha nevypadá...

Masmédiím v otázkách typu sytuace v Íránu není co věřit (mohou si za to samy), tak asi nezbývá vyčkat, jaké ovoce to pro Íránce přinese.
19. 06. 2009 | 20:21

Milan H. napsal(a):

To Vilém: hrubě zjednodušujete. Musawi rozhodně není zastáncem nějaké prozápadní politiky. Výsledky voleb jsou zpochybňovány a je celkem dost indicií, které naznačují, že to může být pravda (zkuste trochu hledat, i na aktualne.cz k tomu pár informací vyšlo). Až budou u voleb mezinárodní pozorovatelé, bude to mít nějakou váhu...
19. 06. 2009 | 20:41

Vilém napsal(a):

Milan H.
neřekl jsem, že volby byly dokonalé, jen že v daných podmínkách zřejmě zřetězil oficiální vítěz.
Jistě by bylo možné mít jiné nároky na svobodu projevu, možnost kandidovat bez schválení nějakou radou náboženských dozorců, rovný přístup do médií a mezinárodní kontrolu. Ovšem rovný přístup do médií a vůbec rovné podmínky nemají kandidáti ani u nás, navíc mezinárodní kontroly prováděné lidmi jako Mejstřík (ten působil v Bělorusku, ale přitom nestydatě osočil ODS i při volbě českého prezidenta) bohužel nemají žádnou hodnotu.

A prozápadní požadavky (ještě spíš pozápadnění společnosti podle typických požadavků majetné asociální střední třídy) předpokládám u protestujících, nikoli u kandidáta. Kdyby mezi kandidáty nebyly rozdíly, prodejní šmokové celého světa by neběsnili.
19. 06. 2009 | 20:53

Milan H. napsal(a):

Vilém: tahat do toho západ, je dle mého soudu trochu off topic. Mnozí z těch mladých íránců nechtějí žít jako Evropané, nebo Američani: mnozí z nich velebí Kýra Velikého, zoroastrismus a staroperské tradice. Tady nejsme v v Moldávii, nebo na Ukrajině, kde je situace jakž takž přehledná a je jasné, kdo je "prozápadní" a kdo nikoli. Íránský národ je velmi sebevědomý a tyhle protesty jdou zdola - vidět za tím intervence západu je podle mého soudu chybné. Srovnávat demokracii u nás s tou v Íránu je opravdu docela řekl bych "rouhání"...
19. 06. 2009 | 21:15

Zdeněk napsal(a):

Pokud by "reportáž" skoro z oprátky obsahovala i místní(nikoli osobní) jména, věřil bych jí. Jako dítě jsem do anglické kompozice fiktivně popsal svou návštěvu Anglie, let z Ruzyně, přílet na Heathrow- celkem tak věrně, že se má "údajná" návštěva kapitalistické ciziny dostala žel pro mne i do "kádrových materiálů", které se ještě před 20.lety vedly. Pokud mi pan překladatel přeloží učebnicovou větu ín džamšíne ketábo ávord (a mnoho učebnic perštiny zde v Česku není), budu uvažovat o tom, že to není fikce.
19. 06. 2009 | 21:20

Vilém napsal(a):

Milan H.
Protože íránskou situaci prakticky neznám, zato vidím reakce médií, od Aktualne.cz (Kdo je Dubček a kdo Biľak?) po Guardian, je mi nesmírně protivná ta nadšená hysterie myšlenkových bankrotářů z redakcí etablovaných médií a hodnotím to primárně z tohoto hlediska.

Nevím, kdo je v Íránu Biľak, Ahmadínežád mi připomíná leda Čunka a sympatický mi není. Myslím si, že určitá podobnost těchto protestů třeba s děním v Gruzii nebo Libanonu je nesporná, protože tady také určitá vrstva vzdělanějších, majetnějších a aktivnějších lidí chce prosazovat své představy a zájmy bez ohledu na ostatní občany.
V souvislosti se zhoršením světové ekonomiky by však reformy podle jejich receptů už nemohly přinést ani ten kýžený blahobyt na účet chudších vrstev, například Ukrajina je v rozvratu už několik let po "revoluci".
19. 06. 2009 | 21:31

Béda napsal(a):

Zdeněk,

"O íránské povolební krizi

Ačkoliv s naprostou jistotou nemůžeme potvrdit fakt, že má CIA svůj podíl na probíhajících demonstracích a nepokojích v Íránu, je známo, že její destabilizační akce v zemi začaly již s převratem demokraticky zvoleného premiéra Mossaddeqa v roce 1953 a trvaly až do roku 1979, kdy byla proamerická tyranie Rézy Páhlavího svržena neméně krutým ajatolláhem Chomejním. Vysoce uznávaný politolog Nafeez Mossaddeq Ahmed v jedné ze svých analýz uvádí, že za tu dobu Páhlavího tajná policie Savak v Íránu zavraždila 10 000 lidí a další tisíce podrobila brutálnímu mučení.

Investigativní novinář Seymour Hersh, který získal Pulitzerovu cenu, když jako první informoval svět o masakru v My Lai za války v Indočíně, kde byly americkými jednotkami zmasakrovány stovky civilistů, před rokem veřejnost informoval o tajných operacích Washingtonu proti Íránu. Ty spočívaly v destabilizaci země zevnitř – únosy, cílenými atentáty i vraždami provládních činitelů, a to třeba podporou balúčistánské politické opozice. Bývalí členové Rady národní bezpečnosti Spojených států Flynt Leverett a Hillary Mann Leverett tvrdí: „Obamova administrativa neučinila nic proto, aby ukončila nebo odsoudila tajné programy prezidenta Bushe II. zaměřené na destabilizaci Íránské republiky, v jejichž rámci se utrácejí stovky milionů dolarů.“

Zbývá nám spekulovat, jsou-li uvedené skutečnosti pro obyčejné Íránce v dlouhodobé perspektivě prospěšné, či nikoliv. Jedno je však jisté, Spojené státy by si rozhodně nenechaly líbit, kdyby na jejich území nějaká islámská země unášela a zabíjela zaměstnance pracující pro americkou vládu, nemluvě o uvalení sankcí, dlouhodobém zastrašování a mezinárodní izolaci."

Převzato z Britských listů
19. 06. 2009 | 21:37

Milan H. napsal(a):

Vilém: souhlasím s tím, že česká média informují dosti špatně a ve snaze přiblížit recipientovi situaci dosti zjednodušují a brání porozumění. Vhodný mix médií však může leccos přinést. Abych tomu alespoň trochu porozuměl sleduji Al Jazeeru, BBC a Die Welt. Česká média je lépe z toho vynechat, bez tak přebírají pouze opožděné informace ze západu a nikoli přímo z Íránu. Neřekl bych, že je to bez ohledu na zájmy ostatních, jak tvrdíte... hlavním cílem jsou přece skutečné demokratické volby a uznání vůle lidu, která byla podle jejich soudu zmanipulovaná. Nechávat přepočítavat hlasy lidmi od prezidenta pochopitelně jejich požadavky neuspokojí.
19. 06. 2009 | 22:12

Vilém napsal(a):

Milan H.
Děkuji za doporučení kvalitních médií.

Pokud jde o celkové hodnocení protestujících, to je obtížná otázka, proto jsem se zabýval jejich požadavky na nové volby. To vidím primárně jako projev zklamání z výsledků, nemyslím si, že by potřebovali nějaké důkazy o falšování voleb nebo jimi disponovali, prostě neuznají nic jiného než porážku Ahmadínežáda a úspěch svého kandidáta.
Za takových okolností je možnost kompromisu minimální a "skutečně demokratické volby" v podání těchto lidí očividně zahrnují předem daný výsledek, dosažený třeba i bagrem jako svého času v Srbsku nebo Gruzii.

V tomto ohledu jsou jejich požadavky nelegitimní a nedemokratické, i když jejich požadavky na uvolnění poměrů apod. mohou být oprávněné.
19. 06. 2009 | 22:27

Milan H. napsal(a):

to Vilém:
"A prozápadní požadavky (ještě spíš pozápadnění společnosti podle typických požadavků majetné asociální střední třídy) předpokládám u protestujících, nikoli u kandidáta." Tak teď nevím, co říkáte. Nejprve, že protestující chtějí "pozápadnění společnosti" a poté, že jenom a pouze Musawiho (jehož zvolení by sice umožnilo navázání kontaktů se západem, zároveň by se však nic na teokratickém režimu v čele s ajatoláhem neměnilo).
Take předpokládám, že jakési elementární povědomí o demokracii v této zemi asi nebude silné... jenže Musawi sám se zatím projevuje jinak, než by se předpokládalo. Krotí jakékoli násilné a militantní tendence, vyzývá k pouze k nenásilným a neagresivním protestům. Tím se podle mého soudu tohoto podezření, že má jít o jeho vítězství za každou cenu, poněkud zbavuje.
19. 06. 2009 | 22:41

houmr napsal(a):

Vážený pane blogere, možná si tu některé ovce myslí že jste v Teheránu na návštěvě u tetičky a jen tak náhodou píšete o demonstraci. Vidíte, já si myslím, s tím vašim CV, že tam ty nepokoje spoluorganizujete a že nebudete váhat obětovat život několika Iránců pro vaše cíle.
Kdyby se taková NEPOVOLENÁ demonstrace uspořádala u nás tak už je dávno rozehnána a účastníci pozatýkáni a v tisku označeni za fašisty atp. V Iránu je ale (zatím) větší svoboda než u nás, ikdyž naše nezávislá media melou ovcím něco jiného. Já doufám, že tam ta svoboda nevzdory krysám v tísni vydrží !!!
19. 06. 2009 | 23:13

Vilém napsal(a):

Milan H.
Psal jsem, že protestující požadují volby s určitým výsledkem (ani by nemusely být nové) a nic jiného je v této otázce neuspokojí, ne že jim kromě toho už o nic jiného nejde.

Pouhé hlasování taky nemůže znamenat automaticky legitimování jakýchkoli poměrů, ale Ahmadínežád v Íránu už vládne několik let a žádné zvláštní dopady na obyvatele jsem nezaznamenal, i když zjevně nejde o politika umírněného nebo liberálního typu. Jeho svržení (o nic menšího protestujícím jistě nejde) by tedy znamenalo protlačení požadavků určité minoritní skupiny nátlakovými metodami.

Bohužel nedokážu zhodnotit celkovou kvalitu íránského režimu. Jistě nejde o poměry srovnatelné s Evropou, ale Írán také není v postavení srovnatelném s Evropou a sousední země jsou na tom většinou podstatně hůř, přestože některé byly osvobozeny dokonce autorizovanými veledemokraty z USA a jakási práva tam jsou dokonce na papíře zakotvena. Kdyby mohla být výsledkem protestů demokracie evropského typu, pak by zajisté nešlo jen o aktuální většinu, nýbrž protestující by měli právo na změnu a ignorování voleb vůbec. Zřejmě by však nová demokracie měla podobu spíš pákistánskou, tedy opět režimu s velmi omezenými právy občanů.
19. 06. 2009 | 23:15

Kamil napsal(a):

To Vilém
napadá mě jedno slovo b.b.
Hezký večer.
19. 06. 2009 | 23:41

Milan H. napsal(a):

Vilém:
Jenom pár poznámek. Jak víte, že ti, kteří jsou odpůrci režimu jsou minoritou? Výsledky pravděpodobně zmanipulovaných voleb toho moc nenapoví. To, že statisíce Íráčanů velmi riskují a již několik dní s velkým osobním rizikem veřejně vyjádřují svůj nesouhlas s výsledkem voleb, je podle mého soudu třeba brát vážně. Požadavek těchto lidí po nezmanipulovaných volbách je zcela oprávněný a nechápu, proč jej u nás tolik lidí zlehčuje s poukazem na to, že jde o jakousi minoritu hájící pouze své zájmy: to, zda jde skutečně o minoritu mají prokázat čisté volby, které nejspíš zatím neproběhly.

Druhá poznámka: právě proto, že se tyto protesty nedají dost dobře vysvětlit nějakou intervencí zvnějšku, ze zahraničí, ze strany USA či Izraele, zaslouží si být brány vážně a nezlehčovány. Vývoj Íránu jistě nepůjde cestou demokracie západního typu, to asi nikdo neočekává. Jakou cestou Írán půjde, si však mají Peršané říci sami, bez intervence západu a zároveň bez velmi pravděpodobné manipulace výsledků vládnoucími elitami.
20. 06. 2009 | 00:18

milansmid napsal(a):

Bývá dobrým zvykem, uvést zdroj informace. To, co se zde publikuje, lze v angličtině nalézt zde
http://www.huffingtonpost.c...
na blogu který systémem online reportáže shromažďuje informace o Íránu, a který uvedený text uvádí slovy:
A letter from Tehran. An Iranian-American friend translates a letter from a 30-year-old female architect in Iran, written yesterday.
20. 06. 2009 | 00:20

Vilém napsal(a):

Milan H.
Nikde jsem netvrdil, že jde o výsledek vnější manipulace, ani to nepokládám za možné, i když to některé síly ze zahraničí jistě podporují, což je však druhotné.

Pokud někdo volby neuznává, je na něm, aby svá tvrzení věrohodně doložil. Pocit sounáležitosti mezi protestujícími, různá vyhlášení z ciziny nebo mediální pseudoanalýzy ničím podobným nejsou. Samozřejmě nemohu ani vyloučit podvod, jen pro něj nevidím žádné důkazy.

Naopak jako motiv protestů je zcela postačující snaha zvrátit nepříznivý výsledek voleb, protože podobná obvinění zazněla v nedávné minulosti například na Ukrajině, v Gruzii, Moldavsku, Zimbabwe, Bělorusku nebo v Srbsku, kde se však žádné podvody při sčítání neprokázaly ani tehdy, když protesty vedly ke svržení vlády a mohlo dojít k vyšetření údajných podvodů novou vládou. To znamená, že hypotéza o podvodech při sčítání je ve faktické rovině úplně zbytná, zato tato tvrzení prokazatelně slouží jako součást politických provokací prozápadních skupin a mediálních pohádek šířených degenerovanými šmoky, kteří svým oblíbencům promíjejí i rozpoutání válek (třeba v Osetii) zato z odpůrců dělají zločince, když se vůbec opováží bránit výsledky voleb.
20. 06. 2009 | 00:43

otokar napsal(a):

Bosanac!
Hajde nazaj u Bosnu,da radiš nešto normalno!Šta znači FESTIVAL?Tko plača?Jebenti boga!
20. 06. 2009 | 05:21

Jozef napsal(a):

Suhlas s Vilemom /i s Otokarom/.

Brzezinski podstatu problemov Izraela a Zapadu s Iranom vystihol kratkou vetou: Iran je hrda starobila civilizacia a kultura.
Iran nie je mozne tak lahko odkupit a ovladnut ako nas.
Iranci v Teherane volili inac,nez vidiek a nalezite motivovani bojuju za svoju pravdu.

Aj v Cine sa odohrava kazdorocne mnohotisic masovych protestov.Pravda,medialne agentury Wall Streetu povazuju za ziaduce drzat taketo udalosti v utajeni.Kazilo by to imidz nesvojpravneho obyvatelstva v totalitnej diktature.

My zijeme v inej civilizacii a kulture.V demokracii a la Washington si mozeme vo volebnych megashow vybrat za lidrov komunikacne zdatnych uradnikov Wall Streetu s retorikou republikanov alebo demokratov.V protektoratoch a koloniach severoatlantickej plutokracie je vyber retorik sirsi.
20. 06. 2009 | 06:50

Rejpal napsal(a):

Autor
Dík za Váš blog o nedemokratickém systému, který v mnohém připomíná zdejší komunistický režim.

Zdá se, že snaha o osvobození člověka z pout nesmyslných ideologických či náboženských doktrin je si všude podobná bez ohledu na vlastní kulturní dědictví. Bohužel svoboda nevznikne sama od sebe, ale vyžaduje řadu obětí.

Snad dnešní celoevropská pařížská protestní manifestace iránského exilu přispěje k osvobození Iránců z kruté moci fanatiků v Iránu.
20. 06. 2009 | 09:19

Ladislav napsal(a):

Jak uz tady bylo uvedeno panem Smidem jedna se o blog architektky. Nejvetsi skupinou volici v Iranu jsou ale chudaci co ziji z ruky do huby a tem se holt nejvic zamlouva jiny kandidat nez tenke vrstvicce pozapadnelych elit. Novinari samozrejme vidi jen ty elity protoze ty maji kamery a blogy a transparenty pisi anglicky. Do slumu na okraji Teheranu zapadni novinar nevleze ani omylem.
20. 06. 2009 | 09:22

Preklad ze svedskeho blogu napsal(a):

Rejpal: "Snad dnešní celoevropská pařížská protestní manifestace iránského exilu přispěje k osvobození Iránců z kruté moci fanatiků v Iránu."

O "demokratickem" smysleni exilovych Irancu svedci i tento kratky uryvek prelozeny z jednoho svedskeho blogu: "V patek jsem, jako jeden z mnoha svedskych exilovych Irancu, sel volit v prezidentskych volbach na iranske ambasade ve Stockholmu, Lidingö. Bylo nas celkem hodne, kteri jsme se tam sesli, mnozi z nas poprve, ac v ruznem veku, jelikoz v drivejsich volbach jsme dali prednost nasledovat radu drzitelky Nobelovy ceny Shirin Ebadis bojkotovat volby a tim nedat nedemokratickemu systemu demokratickou legitimitu. V podstate vsichni, kteri se tam sesli dali otevrene najevo svoji podporu Musavimu.

Pred ambasadou jsme se setkali se skupinami, ktere s vyhruzkami a nezmernou agresivitou, nadavkami (nektere hrube nadavky a vyhruzky jsem ja, ktery vyrostl ve Svedsku, slysel uplne poprve v mem zivote) se nas snazili zastavit a zabranit nam se dostat k volebnim urnam. Zpet na autobusovou zastavku jsme se vydali radeji lesem, abychom se vyhli nasili. Policie zatkla nektere z tech nejagresivnejsich."

Podotykam, ze ty agresivni skupiny netvorili zastanci Ahmanezada, ale levicove, exilove skupiny nasledujici nositelku Nobelovy ceny za mir Shirin Ebadis a ktere si rikaji "demokraticke"!!! Kdyz nejaky Iranec nekde vyslovi slovo "demokracie", tak to vzdy beru dost s rezervou. 85% Irancu chce i nadale islamskou republiku. Pouze se lisi v nazorech jakou formu islamske republiky chteji. Zbyvajicich 15% "demokraticky" smyslejicich jsou komunisti a jim podobni, kteri doufaji v krvavou revoluci. Jejich "demokraticky" zpusob mohl tento exilovy, mlady Iranec zazit na vlastni kuzi, kdyz sel ve Stockholmu k volebni urne. Iran si musi sve problemy vyresit sam. Prumerny Evropan si musi pokorne priznat, ze ma dost tezko pochopit co se tam vlastne ve skutecnosti deje.

P.S.: Ohledne tech nadavek, ktere mlady, exilovy Iranec ve svem zivote slysel poprve, tak ty opravdu nechtejte ani slyset. Jedna se o vyhrozovani takoveho charatkeru, ze cloveku vstavaji vlasy na hlave. Ta nejmirnejsi z techto nadavek je, ze vam skupinove znasilni matku a nacpou vam hlavu zpet odkud vas porodila. Vse dle zasad demokracie po iransku!!!
20. 06. 2009 | 11:38

ph-neutral napsal(a):

Lháři prolhaní, jenom se pokoušíte o státní převrat, protože Ahmadínežád neskáče tak jako vy pískáte.
20. 06. 2009 | 11:47

ph-neutral napsal(a):

20. 06. 2009 | 11:50

Abraham napsal(a):

pane pisateli, proč nežijete v Bosně a opruzujete v Čechách resp. Íránu? Napište o genocidě na 300 000 Srbech v Srbské krajině ze strany Chorvatska a Západu.
Mahmúd A. je záruka prosperity Íránu ,je na hranici kosmu a ve výrobě energie na vlastních nohou. To značí velmi dobrý systém školství ,který dává šanci mladým.
20. 06. 2009 | 12:15

Antonov napsal(a):

Lidičky, já to vidím takhle: Íránci volili ve většině Musávího, ale jen proto že mu přinesla amerika konkurenceschopnost proti Ahmadinežádovi. I tak íránci volili povětšinou Musávího, jenže Ahmnžd rozdal chudině značný obnos a tak volby dopadli patově. Chamneí si to uvědomil a protože jsou jeho "myšlenky" bližší Amdnždvi, dal zmanipulovat volby aby dopadli ve většinový prospěch Ahmdnžda. Lidi vyšli do ulic, čehož se chytli západní média kontrolovaná strýčkem Samem a jeho přisluhovači(protože to tak plánovali)a teď nám tu cpou do hlavi tyhle cizí myšlenky(jako kdyby se jinde na světě neprotestovalo, viz. náš problém s radarem, o kterém poté většina médií raději mlčela, sám jsem tam byl. Byli nás tisíce, ale v novinách psali stovky....) Náš systém se pouze tváří jako demokratický, ale jak už tu někdo psal: "máme možnost vybírat jen to, kteří politikové budou v ČR prosazovat zájmy investorů". Bohužel jsme zaslepeni cinkáním klíčů z osmadevadesátého a sami si neuvědomujem že sedíme ve státě stojícím na hliněných nohou. V íránu to povede ke krveprolití, z čehož budou těžit západní vlády, dopadne to jak s írákem, více ropy pro amíky. To je jen můj subjektivní názor. Teď, když jsem se stručně vyjádřil, můžu usednout zpět za studijní stůl a učit se modelování systémů. Můžu být jen rád že za to neplatím a že mne neprohlížejí kádrový posudek, jestli vůbec můžu studovat VŠ.
20. 06. 2009 | 12:20

Antonov napsal(a):

Malá oprava: devětaosmdesátého...
20. 06. 2009 | 12:37

pav napsal(a):

je čestné uznat porážku,prezidentova opozice není čestná,takž v nejlepším případě je stejná a nevěřím jí.Podle toho jak se chovají,včetně tohohle blogu si myslí, že to jsou zaprodanci a účel světí prostředky.
20. 06. 2009 | 12:40

citát napsal(a):

Hitler o své cestě k moci:

Mluvil jsem, mluvil jsem a mluvil jsem, stále jsem jen mluvil.
20. 06. 2009 | 12:43

Rejpal napsal(a):

Preklad ze svedskeho blogu

Pokud jde o informace ze Svedska dávám přednost SVT před blogy. Rapport obvykle celkem objektivně informuje o různých shromážděních. O problémech před ambasádou na Lidingö však takové informace nebyly.

Znám několik velmi inteligentních a schopných Iránců pracujících ve Švédsku. Dnešní generální ředitelka státní železniční organizace Banverket Minoo Akhtarzant je také z Iránu.

Myslím, že snahu o svobodu a demokracii všude na světě by lidé měli podporovat.
20. 06. 2009 | 13:04

Lol napsal(a):

Jak například zjistil server Charting Stocks, na třicet tisíc přístupů na Twitter (neco jako facebook), jejichž autoři se vydávali za íránské studenty a vyzývali ke vzpouře proti Ahmadínežádovi, se podařilo vystopovat až do redakce izraelského pravicového deníku Jerusalem Post. Ten se mimochodem od ostatních médií liší například tím, že má pravidelnou rubriku „Íránská hrozba“
20. 06. 2009 | 13:06

stýv napsal(a):

nejde přeci vůbec o to jestli byly volby spravedlivé či ne !!!důležité je že je v Íránu dost lidí kterým se jejich státní zřízení nelíbí ...pokud si pamatujete před pár lety protestovali studenti univerzit
a byli tvrdě potlačeni ...CIA by to ráda řídila ale s tímhl nemá nic společného ...ti mladí tam chtějí změnu ...tak jim to přejme !!!
20. 06. 2009 | 13:11

Vilém napsal(a):

Lol
Mediální obraz těchto událostí je určitě brutálně manipulován celoplanetární mašinérií samozvaných aktivistů a mediálních pohůnků západního establishmentu. V očích kriticky myslících lidí však celý tento dezinformační systém ztratil věrohodnost nejpozději během gruzínské agrese v Osetii, kdy se ukázalo, že média, jindy hysterická z kdejakého narušení sebemenších práv politických hvězd, jsou ochotna bohorovně mlčet, když jsou vražděni nezajímaví lidé.

Nejde přitom jen o zdánlivě druhořadou otázku zpravodajství z Íránu nebo jiných periferních států, protože stejným způsobem se tento mechanismus lži a informační korupce chová i při referování o závažných otázkách na západě, a pokud bude třeba řešit například současnou krizi zásadními strukturálními změnami společnosti, které by odporovaly omezenému egoistickému pohledu majetných středních tříd, i naše zdánlivě neutrální média by bezpochyby sloužila jako převodová páka protivládních aktivit včetně násilností.
20. 06. 2009 | 13:18

Gru napsal(a):

K uslzení dojemné - stále stejný scénář, jak odstranit nepříjemného prezidneta - ať už to byl Fujimori, Miloševič nebo Ahmadinežád - tady to nevyšlo... Ano, nebyli tu "mezinárodní pozorovatelé" - stejně jako nebyli třeba při prezidentských volbách v USA v r. 2000...
Úlohou mezinárodních pozorovatelů je, jak dobře víte, již předem označit zvolení západu nepohjodlného politika za vuýsledek manipulace, popřípadě "na protest" odejít, ještě+ než vůbec nějakíé volby proběhnout, aby se pak mohlo poukázat, že tam, nebyli, a tudíž že volby... jenže to má háček: volby se konají podle zákonů dotyčné země. Ani iránské ani US zákony nestanoví, že podmínkou regulérnosti volen jsou nějací pozorovatelé.

Přeju Iráncům, aby si své prádlo i nadále prali sami, jak je to umožněno i jejich kritikům a odpůrcům v USA.
20. 06. 2009 | 13:44

Ladislav napsal(a):

Vilem: tady je jeden priklad jak media (konkretne BBC) prekrucuji realitu:

http://www.infowars.com/bbc...
20. 06. 2009 | 13:45

Preklad ze svedskeho blogu napsal(a):

Rejpal: "Pokud jde o informace ze Svedska dávám přednost SVT před blogy."
SVT (Sveriges Television) je statni televize, ktera serviruje a vybira zpravy podle toho. Samotni Iranci ve Svedsku si stezuji na to, ze ve svedskych mediich je udalostem v Iranu davana prilis mala pozornost. Na blozich se clovek naproti tomu dozvi skutecne nazory beznych, exilovych Irancu, ktere se od sebe mohou velice lisit. Clovek si pak muze udelat svuj nazor sam. Obzvlast s prihlednutim na skutecnost, ze ve Svedsku dnes bloguje temer kazdy (nikoliv tedy jen "intelektualni smetanka" vybrana webmasterem a zapadajici do systemu, jako to vidim na aktualne.cz). Pro demokracii je dulezity nazor beznych lidi a nejen nejake elity. Po precteni mnoha blogu ruzneho charakteru a po rozhovorech s exilovymi Iranci si delam nazor ten, ze kdyz nekde nejaky Iranec vyslovi slovo "demokracie", tak to ani zdaleka neznamena totez, jako kdyz to slovo vyslovi prumerny Sved nebo Evropan.

"Znám několik velmi inteligentních a schopných Iránců pracujících ve Švédsku. Dnešní generální ředitelka státní železniční organizace Banverket Minoo Akhtarzant je také z Iránu."
Spolecenske postaveni neni pro prijimani rozhodnuti v demokracii vubec dulezite. To si pletete s uplne jinym systemem, ktery se demokracii nenazyva. Demokracie pojednava o tom co si zada vetsina. Tudiz uvedeni tohoto vaseho kontaktu na Minoo Akhtarzand v tomto kontextu nevidim jako podstatne. Co ma zeleznice spolecneho s expertizou na volby co do cineni? Nebo jste tim chtel rict, ze jelikoz je tak schopna a dosahla postaveni reditelky zeleznic, tak jeji nazor ma vyssi hodnotu? To je jako vystrizene z nejake knihy ze stredoveku.

"Myslím, že snahu o svobodu a demokracii všude na světě by lidé měli podporovat."
To nepopiram. Dulezite vsak je take to, co si preje lid te, ktere zeme. 85% Irancu si podle vseho preji zachovat islamskou republiku pouze se lisi v nazorech na formu teto islamske republiky.
20. 06. 2009 | 13:50

Milan napsal(a):

Po přečtění několika fašisticko/komunistických příspěvků pod tímto blogem srdečně obdivujícím,do roztrhání těla fanaticky obhajujícím a freneticky skandujícícm pro světu smrtelně nebezpečný současný islamistický režim v Iránu nezbývá něž dodat že nás všichni ti imámové,mulláhové a ajatolláhové vskutku velmi přesně označují - ALE NÁS VŠECHNY - za slabošskou rasu a zdegenerovanou civilizaci,která musí být "svatě" vyhlazena a vymícena.Zdalipak jsou takoví jako vy také v Iránu nebo KLDR kdo denně plivou špínu a házejí výkaly (na anonymním internetu) na svou zemi,kulturu a civilizaci?Tam by jste panáčkové HODNĚ podivní a opovrženíhodní nedožili rána ......To vše za předpokladu že by Vám tamní politické čí politicky náboženské diktatury k něčemu jako necenzurovaný internet vůbec umožnily tak masově přístup
20. 06. 2009 | 14:31

Abraham napsal(a):

internet není všechno ,ale i ten se snaží židovská fašisticko-komunistická demokratůra ovládnout.
20. 06. 2009 | 15:50

Rejpal napsal(a):

Preklad ze svedskeho blogu

Je sice možné, jak píšete, že 85% Iránců si přeje zachovat islámskou republiku. To však vůbec nevylučuje snahu většiny, především mladších lidí, o svobodu, liberalizaci a demokratizaci rigidního náboženského systému.

Referencí na Minoo Akhtarzant vysvětluji, že inteligentní a schopní lidé kvůli svým politickým názorům odešli pracovat z Iránu podobně jako emigranti odcházeli z komunistických zemí a často úspěšně pracovali nebo dosud pracují ve svobodných a demokratických zemích.

Myslím si, že zpravodajství SVT o Iránu je kvalitní a podle mne i obsažnější než zpravodajství ČT.

Možná i někteří čeští emigranti by se chovali poněkud neurvale ke krajanům, kdyby se tito lidé v dobách komunismu snažili v západní zemi jít volit na ambasády ČSSR "kandidáty Národní fronty", tedy kandidátku tehdejší KSČ.
20. 06. 2009 | 18:25

Preklad ze svedskeho blogu napsal(a):

Rejpal: "Možná i někteří čeští emigranti by se chovali poněkud neurvale ke krajanům, kdyby se tito lidé v dobách komunismu snažili v západní zemi jít volit na ambasády ČSSR "kandidáty Národní fronty", tedy kandidátku tehdejší KSČ."

Ta skupina lidi sla volit Musaviho (cili nikoliv vladni stranu) a ti, kteri jim v tom chteli zabranit byli komunisti. Vyhrozovani a nasili nepatri mezi demokraticke prostredky.

"To však vůbec nevylučuje snahu většiny, především mladších lidí, o svobodu, liberalizaci a demokratizaci rigidního náboženského systému."

Ano, mnoho mladych Irancu si preje zmeny, avsak v ramci islamske republiky a tak se jim do toho nebudu michat i presto, ze ja sam bych si pral neco uplne jineho. Jako obcan EU nemam v Iranu volebni pravo a tak akceptuji, ze Iranci maji pravo si svoji budoucnost urcit sami. Reakce pri volbach na ambasade ve Stockholmu vsak ukazuje jasne, ze Iranci nejsou zvykli pouzivat demokratickych zpusobu. Nasili, krvave revoluce, smrt nepritele - to jsou mnohdy jedine metody, jake vetsina Irancu dnes zna. A to plati i o mnohych exilovych Irancich, kteri mnohdy nebyli v Iranu 20 let a vubec nevi, jak to tam dnes je. O cemz i tento mlady muz pise ve svem blogu.

"Referencí na Minoo Akhtarzant vysvětluji, že inteligentní a schopní lidé kvůli svým politickým názorům odešli pracovat z Iránu podobně jako emigranti odcházeli z komunistických zemí a často úspěšně pracovali nebo dosud pracují ve svobodných a demokratických zemích."

A co to ma s diskuzi co do cineni? Z Iranu do Svedska prisli za cela ta leta Iranci ruzneho, protichudneho politickeho/nabozenskeho zamereni: komunisti, islamisti.. atd. Vzhledem k tomu, ze ve Svedsku se v soucasne dobe pravice a levice predbihaji v kvotovani zen na vrcholove pozice, bych zas ten "uspech" pristehovalecke zeny nebral tak vazne. Obzvlast, kdyz pokazde kdyz si nagoogluji jeji jmeno, tak se objevi clanky, ktere zduraznuji potrebu rovneho postaveni zen-muzu a Svedu-neSvedu. Prejit z 20% na 50% v zastoupeni zen na vysokych pozicich behem jednoho roku - to vyzaduje, aby mnoho schopnych muzu ztratilo sve zamestnani na ukor zen.

"Myslím si, že zpravodajství SVT o Iránu je kvalitní a podle mne i obsažnější než zpravodajství ČT."
To je docela mozne. Ja vychazim ze situace ve Svedsku a EU a nesrovnavam s CR. CR patri mezi zeme, kde je nejmensi populace Irancu v EU, vetsinou slozena pouze ze studentu VS.

Na zaver musim pouze konstatovat, ze vase analyzy zakladaji na srovnavani s komunistickym rezimem v CSSR a snahy za vsech okolnosti delat nejakou paralelu, namisto, abyste se snazil vyhledat si PRIMOU infromaci o dane problematice.
To je asi jako bych se snazil odborne popsat Tygra sibirskeho na zaklade me zkusenosti, ze jsem doma mel kdysi kocku. Takovyto zpusob zkoumani vsak bude porad jeste presnejsi, nez vase neprime analyzy na zaklade srovnavani s komunismem v CSSR.
20. 06. 2009 | 19:21

Gru napsal(a):

Rejpal: připoji se k názoru, že tzv. elity nejsou z hlediska demokracie reprezentativním elementem. Emigranti se ostatně vůbec v podstatě vyřazují ze společenského rozhodování - to je cena za výhody, které získávají tím, že uniknou do prostředí, v němž jim to lépe vyhovuje.

Pokud jde o demonstrace - každý režim zasahuje silou proti demonstracím svých odpůrců . jako např. v Praze a jinde... Nevidím zásadní rozdíl.
20. 06. 2009 | 19:23

Vilém napsal(a):

Rejpal
Podstatný rozdíl mezi protesty proti komunistické diktatuře v ČSSR a současnými protesty v Íránu spočívá v tom, že tam se právě konaly volby, které byly daleko svobodnější než cokoli, co se zde smělo konat před rokem 1989.
Pro pluralitní systém je ovšem podstatné nejen chování vítězných kandidátů, nýbrž i schopnost poražených respektovat výsledky voleb. Pokud opozice nepříznivé výsledky označí za podvod a rozpoutá protesty s cílem opakovat volby, pluralitní systém se nemůže ani rozvinout, natož dosáhnout úrovně blízké naší (ale mám podezření, že i zde se výsledky akceptují tak klidně hlavně proto, že ve volbách stejně celkem o nic nejde a úspěch třeba KSČM by spustil něco podobného jako v Íránu, samozřejmě za podpory mediálních žump).
20. 06. 2009 | 19:32

Gru napsal(a):

Samotná existence antagoniosmu mezi kandidáty a předvolební i povolební střety rozbíjejí propagandistický obraz Iránu jakožto diktatury, který budovala korporativní média. Jak to? Jaképak rozpory, které jsou v zásadě atributem svobodných voleb!
Scénář v hlavních obrysech totožný s tím,který byl použit v Peru či v Srbsku, tady poněkud nevychází, éra "inspirovaných" revolucí asi skončila.
20. 06. 2009 | 19:59

fvrána napsal(a):

to vilém:
"Podstatný rozdíl mezi protesty proti komunistické diktatuře v ČSSR a současnými protesty v Íránu spočívá v tom, že tam se právě konaly volby, které byly daleko svobodnější než cokoli, co se zde smělo konat před rokem 1989."

Takže vlastně když rada duchovních vybírá kdo smí a kdo nesmí kandidovat na prezidenta, tak to je jiné než když komunisti rozhodovali kdo se smí objevit na jejich kandidátce a kdo ne? Hm zvláštní způsob uvažování. Plus když faktickou moc má opět rada duchovních a nejvyšší duchovní ajatoláh, tak vlastně je ten systém velmi svobodný.

Vy mi připomínáte ty neonacisty co kříčí "Svoboda" a "Totalitní stát", ale jen co by se dostali k moci zlikvidovali všechny své odpůrce. Pokrytectví z Vás i z nich čpí na míle daleko.

A přestože nerad klesám tak hluboko, dovolil bych si tvrdit, že jste volič KSČM.

Hnusný večer.
20. 06. 2009 | 22:00

Vilém napsal(a):

fvrána
Beznadějně pokřivené stanovisko, ale protože simuluje argumenty, vyvrátím je (reagovat na hloupé spekulace o tom, koho volím, samozřejmě nebudu).
Rada duchovních neznamená popření plurality, pouze její omezení. I za vlády KSČ bych býval ocenil možnost volit z více kandidátů s odlišným programem, třebaže by nešlo o svobodu. Proto jsou poměry v Íránu nesrovnatelně svobodnější než byly v ČSSR.
Bylo by pod mou úroveň snižovat se k spekulacím, kolik svobody byste sám byl ochoten přiznat stoupencům pročínských politických sil v situaci, kdy by Čína okupovala Rakousko a Polsko a vyvíjela tvrdý tlak na ČR. V podobné situaci je Írán ve vztahu k USA, tak se tady farizejsky nepohoršujte nad tím, že tamní systém není dokonale liberální.
vám bez pozdravu
20. 06. 2009 | 22:19

Zacheus napsal(a):

V každém případě je jistým způsobem zajímavé, jak hodnotí prezident Mahmúd Ahmadenížád západní politiky: podle něho jde o tlupu homosexuálů.
20. 06. 2009 | 22:59

tomas napsal(a):

hahaha musavi byl dlouho premierem, coz je fakticky funkce s omnoho vetsimi pravomocemi nez ma v iranu prezident, presto nebyl prozapadni, spis naopak. hodne protiamericky. jestli si naivne nekdo mysli, ze musavim bude najednou mir na zemi, tak se plete. mir na zemi bude, az bude amerika misto ropy a plynu chodit pesky a topit v kamnech. jinak budou valky a bude zabito moc civilistu. ale jak vasek rad rikal onehda. jsou to humanitarni ztraty.
21. 06. 2009 | 00:00

lkn napsal(a):

SVOBODAPROIRAN.BLOGSPOT.COM
21. 06. 2009 | 03:42

jvh napsal(a):

SVOBODAPROIRAN.BLOGSPOT.COM
21. 06. 2009 | 03:42

Ládik napsal(a):

Slyšl jsem v rádiu, že účast ve volbách byla 140%. A je to.
21. 06. 2009 | 09:11

já napsal(a):

Jestli chcete řešit potlačování demonstrací, tak si vzpomeňte na to, jak policajti u nás řezali mladé lidi na Czechteku. Proč tehdy ti šašci kteří kritizují Ahmadínežáda nevystoupili a nebránili demokracii?
21. 06. 2009 | 11:15

nnn napsal(a):

přeji Írancům, aby si vzpomněki,že jsou Peršany a při své cestě ke svobodě se dokázaki zbavit islámu do kterého zabředli.Je to ta největší brzda jejich rozvoje.
21. 06. 2009 | 13:45

loki napsal(a):

Přeji Iráncům, aby ustáli pokusy jednoho nejmenovaného státu o rozvrácení Íránu. Někomu by se tady náramně hodilo, kdyby Írán skončil jako SSSR. To by se pak kráásně kradla ropa.
Ať žije svoboda (ta opravdová, ne ta vylhaná jedním nejmenovaným státem s obtloustlým obvytalstvem).
21. 06. 2009 | 16:48

Gru napsal(a):

fvrana:

Takže vlastně když rada duchovních vybírá kdo smí a kdo nesmí kandidovat na prezidenta, tak to je jiné než když komunisti rozhodovali kdo se smí objevit na jejich kandidátce a kdo ne? Hm zvláštní způsob uvažování. Plus když faktickou moc má opět rada duchovních a nejvyšší duchovní ajatoláh, tak vlastně je ten systém velmi svobodný.
Komentář: a toto přesně a doslova je podstata divadélka, které se koná všude, včetně USA nebo ČR - volby se neodehrávají nikde jinde než na sekretariátech a jiných grémiích, která sestavují kandidátky. Ve volebních místnostech pak už to je jen tyátr
21. 06. 2009 | 20:55

Lana napsal(a):

to loki:

ano, dnes se z té ropy těší pouze íránské duchovenstvo. obyčejným íráncům je jejich národní bohatství k ničemu, protože je už třicet let špatně obhospodařováno, popř. rozkrádáno.

RIP NEDA!
22. 06. 2009 | 11:39

veverka napsal(a):

Samozřejmě jde zase o ropu.Američtí jestřábi vědí,že dobýt Írán silou jen tak pod nějakou vylhanou záminkou by nešlo tak snadno jako v Iráku a tak zkoušejí svůj další oblíbený trik.Barevnou revoluci.Nic nového pod sluncem.
23. 06. 2009 | 21:31

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 04:48

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 00:47

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 06:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy