Češi se mají čím chlubit: Chartou 77

12. 01. 2010 | 12:44
Přečteno 4315 krát
V Číně se zase můžou chlubit prvními uvězněnými disidenty, kteří se inspirovali Chartou v Česku. Kéž je jejich cesta ke svobodě rychlejší.

Minulý týden ve středu uplynulo 33 let od chvíle, co policie zatkla československé chartisty, když nesli prohlášení Charty 77 do tehdejšího komunistického parlamentu. Letošní připomínka vzniku Charty byla symbolická: Václav Havel, Pavel Landovský a Václav Malý se v ten den pokusili předat na čínském velvyslanectví v Praze otevřený dopis československých chartistů adresovaný čínskému prezidentovi, ve kterém bývalí disidenti žádají propuštění čínského chartisty Liou Siao-po, který byl v prosinci 2009 odsouzen k 11 letům vězení. Dveře na velvyslanectví bývalým disidentům nikdo neotevřel, proto museli dopis doručit pouze do schránky.


Liou Siao-po

Manželka vězněného čínského profesora Liou Siao-po, jednoho ze spoluautorů čínské Charty 08, jim za tento čin poděkovala dopisem:

V Pekingu 7. ledna 2010

Vážený pane Havle, pane Landovský a pane biskupe Malý,

z internetu jsem se dozvěděla o Vašem dopisu čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi. Vím, že se neustále zajímáte o osud Liou Siao-poa i signatářů Charty 2008 a Chartu 2008 podporujete. Přátelé Liou Siao-poa nejrůznějšími způsoby protestují, ale sami jistě víte, jak je to v zemi bez svobody projevu obtížné. Nemohu vůbec doufat, že by čínská vláda manželovi umožnila spravedlivý a nestranný veřejný proces. Jestliže otevřete libovolné noviny nebo knihu, cokoli, co bylo vydáno v Číně, nenajdete jedinou zmínku o občanu Liou Siao-poovi, byl z médií vymazán již před 20 lety. Vzhledem k tomu, že v našem každodenním životě jsou odposlechy, kontrola, sledování a obtěžování všudypřítomné, můj manžel a já doma o svém absurdním životě říkáváme, že je to „úplně jako z Kafky“...

V Praze i v Pekingu sněžilo, Vaše postavy a Váš dopis mě v zimě zahřály.

Děkuji Vám, vážím si Vás
Liou Sia
(manželka Liou Siao-po)Liou Siao-po s manželkou

Informace o tom, že československým chartistům leží na srdci, co se děje s jejich čínskými kolegy, se rozletěla nejen do Číny samotné, ale i po celém světě. Otevřený dopis chartistů adresovaný čínskému prezidentovi publikoval například The Washington Post:

Před 33 lety 6. ledna 1977 jsme my, dramatik Václav Havel, herec Pavel Landovský a také spisovatel Ludvík Vaculík byli zatčeni policií ve vlastní zemi, tehdy komunistickým státem pod vládou jedné strany, za „spáchání trestného činu“: sepsání Charty 77 a sbírání podpisů s cílem vyzvat stát k dodržování vlastní ústavy, svých mezinárodních závazků a základních občanských a lidských práv. Později byli někteří z nás odsouzeni k dlouhým trestům odnětí svobody v politicky řízených soudních procesech – stejně způsobem soud v Pekingu ostudně odsoudil pana Liou Siao-po v prosinci 2009.

Je naším hlubokým přesvědčením a chceme to připomenout Vám i Vaší vládě, že není nic podvratného na tom, že se intelektuálové, umělci, spisovatelé a akademici věnují svému základnímu poslání: přemýšlet, reflektovat, pochybovat, kritizovat, tvořit a snažit se navázat otevřený dialog. Naopak současný a budoucí blahobyt společnosti je ohrožen, když stát potlačuje intelektuální debatu ve společnosti.


Čínští tvůrci a signatáři charty jsou stejně jako ti českoslovenští pronásledováni od zveřejnění prohlášení (v prosinci 2008). Uvěznění pana Liou Siao-po bohužel dost možná není posledním podobným případem. Čínská charta se inspiruje tou československou, nicméně liší se v tom, že kromě výzvy k dodržování přijatých mezinárodních závazků obsahuje celkem 19 návrhů, kudy by se měla ubírat reforma země směrem ke svobodě a demokracii. Kromě požadavků na skutečné dodržování základních práv jako svoboda projevu či sdružování návrhy obsahují i vyloženě moderní koncepty, jako je ochrana životního prostředí nebo občanské vzdělávání.

Text čínské charty v češtině zde.

Země, kde se idea Charty 77 zrodila, se přitom stále aktivně hlásí k jejímu odkazu: premiér Fischer požádal české ministerstvo zahraničí, aby si přizvalo čínskou velvyslankyni k rozhovoru o případu pana Liou Siao-po. Na rozdíl od dopisu Havla, Landovského a Malého tuhle výzvu čínské velvyslanectví ignorovat nemůže. A ač čínská vláda odmítá hlasy ze zahraničí volající po zastavení pronásledování svých kritiků, to, že lidé ve světě sledují osud čínských chartistů, vliv i na čínskou vládu má.

Podporovat disidenty v Číně (a nejen tam) je úkol příhodný pro zemi s komunistickou minulostí, jde ovšem také o velmi prozíravé jednání. Ve světě, kterému ekonomicky bude stále více udávat tón Čína, velmi záleží na kvalitě vlády v Pekingu – bude to totiž mít vliv i na nás. Není automatické, že liberální demokracie, jak ji známe, musí přežít. Čínští intelektuálové si tuto odpovědnost za vývoj ve světě uvědomují. Proto sepsali Chartu 08. Češi můžou být hrdí, že jejich země Číňany nenechává na holičkách a v tomhle globálním zápase se postavila na správnou stranu.

Více informací k osobnosti a působení Liou Siao-po zde


Siao-po o svobodě slova v Číně

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

charta2010 napsal(a):

pozvěte čínské disidenty do Česka..ať vidí, jak dopadnou, když půjdou cestou českých disidentů.."pravda a láska".."korupce a tunely"..ale pravda, místo jedné strany máme dvě..a obě kradou, jak můřou:-(
12. 01. 2010 | 14:00

F. Adamec napsal(a):

Po roce 1977, bolsheshevicka Charta 77 a Kinina z Prahy ovladla BBC, Slobodnou Evropu, Hlas Ameriky, nyni i komunisticke Blisty, v cele s komununistickym a nacistickym - nacionalne socialistickym podnecovatel humanitarniho bombardovani Balkanu, Vaclavem Havlem, ve Washintonu v roce 1993.
12. 01. 2010 | 14:00

SuP napsal(a):

To je jedna z málo viditelných stránek čínského zázraku. 50x víc bolševiků a 100x míň chartistů. Budou to mít těžký. A nadlouho.
12. 01. 2010 | 14:47

hovorka11 napsal(a):

Čínští chartisté by se měli seznámit s našimi. Pak by viděli že z hrdinů (Havel a Vondra) se stali i signatáři zvacího dle mého přesvědčení okupačního dopisu američanům.
Znění bylo velmi primitivní se snahou o ochranu před vlivem Ruska a EU s pomocí přítomnosti amerických vojáků na českém území v Brdech.
Trapné i pro američany...
12. 01. 2010 | 15:33

Martin napsal(a):

Hluboce se skláním a obdivuji odvahu čínských disidentů snášet osobní příkoří ve jménu ideálů občanské svobody a demokracie v totalitní čínské společnosti utlačované darebáckou komunistickou stranou a jejími zaslepenými vůdci a přisluhovači!
Zdar a sílu!
12. 01. 2010 | 16:30

Honza napsal(a):

Držím palce čínským disidentům a jsem rád, že V. Havel a jeho přátelé se postavili na jejich stranu i za mne. Jsem přesvědčen, že historie je na jejich straně. Nenávistné výlevy některých diskutujících (ty nade mnou a ty, které budou ještě následovat) jsou sice zahanbující, ale na věci nic nezmění.
12. 01. 2010 | 17:14

Jan Vaculík napsal(a):

Termín "zvací dopis" v této souvislosti hovoří o hluboké absenci rozlišovací schopnosti. Ale nešť; zkuste vykládat žížale o Picassovi!

Kromě toho, i sestárnuvší génius má právo na slabé chvilky; což ovšem nikterak nesnižuje význam těch chvil silných.
12. 01. 2010 | 17:14

Petr Havelka napsal(a):

Pane hovorka11,

napíšu Vám to natvrdo. Česká republika by si měla hledět USA, poněvadž je to široko daleko jediná mocná prdel do které se hodí naší malé zemi vlézt.

Existují ještě dvě prdele. Čínská a Ruská, v jedné už jsme byli a do druhé se minechce.

Pak tu máme "náruč" EU, při vážné krizi tato náruč bez rozmyšlení rozpaží. Poněvadž se v ní nachází takové pochybné země jako VB, Španělsko, Italie a o Francii ani nemluvě.

Další možnost je stát spolkovou zemí Německa. To by bylo úplně nejlepší, ale pochybuju, že by do toho Němci s náma šli.

V den, kdy USA zřídí na našem území svoji základnu zapaluju doutník a vypiju štmprli slivovice, je z roku 85 po dědečkovi. V jednom moravském klání skončila na druhém místě.
Bez Charty 77 by v naší republice nebylo nic. Musel bych se stydět, jako jsem se styděl, když se mi v 89 otevřely oči.
12. 01. 2010 | 17:21

j z napsal(a):

Výňatek z CH 77

""CHARTA 77 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k obecnému zájmu jako mnohé podobné iniciativy v různých zemích na Západě a Východě.

Nechceme tedy vytyčovat vlastní program politických či společenských reforem či změn, ale vést v oblasti svého působeni konstruktivní dialog s politickou a státní mocí, zejména tím, že budeme upozorňovat na různé konkrétní případy porušování lidských práv, připravovat jejich dokumentaci, navrhovat řešení, předkládat různé obecnější návrhy směřující k prohlubování těchto práv a jejich záruk, působit jako prostředník v případných i konkrétních konfliktních situacích, které může bezpráví vyvolat, apod. . . .""
12. 01. 2010 | 18:26

ROSSIAN napsal(a):

Petr Havelka, na americkou základnu u nás zapomente, USA už mají jiné priority, je jimi nalézt konsenzus s Čínou ze kterého by vyšli jakž tak se ctí (aby se na ně ve srovnání s Čínou nepohlíželo jako na druhořadou mocnost).
Ruské ambice USA nezajímají jelikož je nijak neohrožují a při růstu Číny se zaplétat do nákladného a z hladiska současných amerických priorit zbytečného soupeření s Ruskem o blízké zahraničí kvůli iracionálním pocitům rusofobů od ČR až po Gruzii se jim nechce. Mouřeníni byly užiteční když mohli být, ale ta doba už minula a mouřeníni můžou jít. A do jaké prdele chcete vy osobně ČR vpasovat nikoho nezajímá. Pokud ale přijmeme vaše uvažování, tak vazalové si nevybírají velmoce, ale velmoci si vybírají vazaly.
Já jen doufám že budoucí české politické elity nebudou uvažovat jako vy.
Jinak s tím "otevřením očí" v r. 89 je to legrační. Spoustě lidí co narychlo v r. 89 schovávaly stranickou knížku se taky najednou "otevřely oči".
12. 01. 2010 | 18:41

Al Jouda napsal(a):

To Petr Havelka : A co takhle stát se 54. státem USA ? Chtělo by to u nás úspěšné referendum a máme po starostech s vízy. Já si myslím, že by Amíci dokázali vyřešit i náš největší problém - cikánskou otázku.
12. 01. 2010 | 18:42

Topron napsal(a):

Několik dotazů:
1. Kolik chartistů bylo zbito na národní třídě 17.listopadu 1989?
2. Kolikrát vyšší plat si určil Váša hned jak se stal prezidentem než G.Husák?
3. Kdo morálně zaštítil Žantovského, Rychetského a spol., když těsně před prvními svobodnými volbami "sundali" ze hry lidovce
4. Proč biskup Malý odmítal spolupráci s vězni z 50-tých let a spolupracuje pouze s disidenty?
5. Kde je slíbený záznam rozhovorů s vládou premiéra Adamce, jak nám jej chartisti slibovali?
6. Kolik milionů dolarů obdrželi disidenti za svou činnost a kolik miliard dolarů vraceli?
7. Proč bylo v Chartě tolik bývalých bolševiků?
8. Čím byl ve vládě Čalfa, než se stal "demokratickým" premiérem?
12. 01. 2010 | 18:44

buldatra napsal(a):

@Al Jouda:

... A co takhle stát se 54. státem USA ?

To není vůbec špatný nápad. Jsem pro. Kdy to rozjedem?
12. 01. 2010 | 19:09

jozka napsal(a):

->buldatra: Opravdu skvely napad. Proc si nechavat zprostredkovavat krizi, kdyz ji muzem dostat primo, ze...

Vim o tom, ze po valce par lidicek vezicich v rudych zadcich navrhovalo pripojeni k Sojuzu. Myslel jsem si, ze uz vymreli. Nevymreli, dnes, zaboreni do zadku pruhovaneho sni o pripojeni jeste absurdnejsim.
12. 01. 2010 | 19:16

Petr Havelka napsal(a):

Pane ROSSIANE,

knížku jsem neschovával :)

Ohledně prdelí, bylo to lapidární, ale máte pravdu, zřejmě už je pozdě. Škoda!

Zrovna dnes jsem si koupil MF dnes. USA s námi stále chtějí podepsat smlouvu, která by nám umožnila přístup k jejich poznatkům a zapojení do jejich výzkumných programů. Tyto výhody má jen 12 zemí na světě. Tak nám po tom radaru alespoň něco zbude. Tedy pokud to státní správa a politici neposerou.

Bohužel Vám nemůžu vložit odkaz na článek.
12. 01. 2010 | 19:18

Jan Vaculík napsal(a):

Toprone,
vyjdu vstříc vašemu zmatení mysli v jednom bodě; to aby bylo patrné, jak jste šejdrem.

Ad 7 - V Chartě77 nikdo nebyl ani být nemohl - to si asi pletete s KSČ. Chartu jste mohl podepsat, nebo nepodepsat. Mohl jste s ní souhlasit, nebo nesouhlasit. - Podepsal jste ji?
12. 01. 2010 | 19:20

Topron napsal(a):

Příteli Vaculíku!
Možná bylo v Chartě i několik slušných lidí, kteří skutečně toužili po svobodě a dokonce v tomto boji obětovali své životy. Tipoval bych Jana Patočku či Pavla Wonku.
Ale když jsem si před chvílí pro osvěžení paměti přečetl, kdo všechno Chartu podepsal, kdo v ní určoval pravidla a kdo to všechno platil, nedomnívám se, že by podpis mezi touto společností byl hoden úcty. A kapela - Plastic People of Universe, která do toho hrála svou primitivní hudbu a zpívala nechutné texty, jen dokreslovala celkovou úroveň spolku.
Kardinál Tomášek zprvu odmítal Chartu podporovat pro příliš velký počet bývalých bolševiků. Zajímavá je role biskupa Malého či bývalého kněze Bublana. Cíl byl jasný, získat i katolíky pro pochybné dobrodružství.
12. 01. 2010 | 20:49

jichu napsal(a):

Toprone: Zažil jsem ve firmě, kde jsem na konci roku 1978 pracoval, způsob, jakým byl propuštěn jeden člověk, který zřejmě připojil podpis pod Chartu 77. Nepracoval na nijak dobrém postě, pro mne to bylo podřadné pracoviště, ale zvláště způsob propuštění, a také chování tehdejších jeho nadřízených k němu mne šokoval. Zřejmě měla stranická organizace zcela jasné pokyny. Také jsem měl možnost se osobně bezděčně setkat s "Mejlou" Hlavsou. Není nad osobně prožitou zkušenost, obecné životní prožitky. Proto neberu žádné Vaše pindy, prostě a jasně, kecáte nesmysly. Howgh
12. 01. 2010 | 21:43

Kaplan napsal(a):

ad jichu: naivko:-)..podepsal jsem Chartu mezi prvními a ..mic..komunistický režim si mně ani nevšiml..pracobal jsem pro chartu jako s=pojka, přenášel různé dokumenty, rozníšel tiskoviny a pod..100 bonů za pochůzku..no, neber to:-)..a víš, co je nejkurioznější?..že po 89 jsem zjistil, že nejvíc "chartistů" bylo z řad estebáků:-))..po 89 si někteří dokonce skartovali své káreové materiály..s předstihem:-)..je neuvěřitelné, kolik naivků se najde ještě v roce 2010:-))..sorry, ale žvaníte Vy:-)
12. 01. 2010 | 22:30

Jan Vaculík napsal(a):

Kaplan
Plácáte nesmysly, pane.

Topron
Chartu během 10 let podepsalo víc než 1000 lidí. Drtivá většina z těch jmen by vám nic neřekla - tak jako mě. Když říkáte "kdo určoval v ní pravidla, kdo to všechno platil", tak na sebe prozrazujete, že o té věci nevíte vůbec nic.
12. 01. 2010 | 22:49

Topron napsal(a):

Pane Jichu!
Osobně jsem měl zážitek s jedním knězem, který vedl tajné duchovní cvičení katolíků za totality. V rámci tohoto setkání hovořil především o Chartě, ve smyslu jaké vynikající jsou tam osobnosti. Místo náboženských textů nám rozdal Havlovu Moc bezmocných a jiné nepříliš duchovně zaměřené články.
Poněvadž jsem měl pocit, že vztah k Bohu není až natolik politickou záležitostí, kladl jsem občas podivnému duchovnímu nějaké (nevhodné) dotazy. Potom jsem se ale neměl divit, že na mne několikráte dost škaredě vyjel.
Tak tento kněz se potom (nebo možná i předtím) velmi často stýkal se současným obr Rotariánem, guvernérem okrsku 2240 http://www.rotary.cz/strank... pro celou naši oblast.
Znám tohoto pána, který byl jedním z nejméně oblíbených postav našeho města velice dobře, neboť byl poslán "pracovat" v našem okrese ještě za totality.
Doklady jeho činnosti lze nalézt v http://www.trebic-trebic.es...
a jinde.
12. 01. 2010 | 22:56

Jan Vaculík napsal(a):

Charta77 byla občanská iniciativa, která nedisponovala žádnými penězi.

Možná závidíte tehdejším odpůrcům režimu, kteří byli připravení o zaměstnání (bylo jich určitě přes 10 tisíc) a někteří z nich byli podporováni ze zahraničí, mj též z prostředků CIA (jako například Pavel Tigrid).
Pokud nemáte tuto organizaci rád, tak Vám útěchou může být určitě aspoň to, že přinejmenším v tomto případě CIA vykonávala nesmírně záslužnou věc a že to byly dobře vynaložené peníze.
12. 01. 2010 | 23:00

Jan Vaculík napsal(a):

Aha,
takže pan Topron se nepohodl s nějakým duchovním, který se potom, ale možná už i předtím, stýkal s nějakým Rotariánem, o němž pan Topron nemá valné mínění. A protože tento duchovní hovořil o Chartě, tak na základě toho je Charta Topronem prohlášena za jakousi sebranku.
To jest argumentace opravdu za všechny prachy.
12. 01. 2010 | 23:06

Honza napsal(a):

Přátelé, s individuem jménem "Topron" asi nemá cenu se bavit, myslím, že bychom taskové lidi měli ignorovat. Tohle je opravdu pod naší úroveň.
Jen jedna poznámka: všechny rozhovory s předsedou Adamcem už dávno zveřejněny byly (jsou to desítky hodin magnetofonových záznamů, zpracované mj. ve skvělé knize historika Suka "Labyrinthem revoluce"). Taky bych ještě rád připomněl, že po roce 1989 tady royhoděě drtivou většinu doby žádní "disidenti" nevládli. Čalfa, Klaus, Špidla, Gross, Zeman, Macek, Čermák, Topolánek, Paroubek, Fišer - nikdo z nich "disident" nebyl, většina z nich je na to navíc ještě hrdá. Jděte se, Toproni, bodnout.
12. 01. 2010 | 23:38

Admirál napsal(a):

Pert Havelka - " Česká republika by si měla hledět USA, poněvadž je to široko daleko jediná mocná prdel do které se hodí naší malé zemi vlézt."

Možná, že bych s Vámi souhlasil v případě, že by USA fungovaly jinak, než v současnosti fungují.

Myslíte, že naše servilita a bezvýhradná účast na úplně nejodpornějších podnicích našeho potenciálního Velkého ochránce by byla přiměřenou cenou za "bezpečí" nerozhodovat sami o sobě?

Nevím, ale mně by takové "bezpečí" přespříliš smrdělo.

Navíc, jak píše Rossian, je jaksi po sezóně, prdel je stažená.

A tak nám nezbude nic jiného, než si pěstovat svoji bezpečnost v rámci EU. Bude to pracnější, bude to vyžadovat trochu fištrónu při budování dobrých vztahů se sousedy, bude to běh na dlouhou trať.

Odevzdání se do náruče nějakého Velkého bratra je sice snadnější a v začátku efektnější, ale ve světle naší historie se jeví jako vedoucí ke katastrofám.
13. 01. 2010 | 08:53

jr napsal(a):

Přeji čínskému disentu úspěch a brzkou svobodu.
A vlídné bachaře.(to není vtip)
13. 01. 2010 | 09:13

Taoiseach napsal(a):

Igor Blaževič
"Ve světě, kterému ekonomicky bude stále více udávat tón Čína, velmi záleží na kvalitě vlády v Pekingu – bude to totiž mít vliv i na nás."
To je jistě pravda. Určitě je také dobré, že čínská charta - na rozdíl od československé - obsahuje i pozitivní návrhy.
Optimismus ale vůbec není namístě. Zásadní rozdíl je v tom, že v 70. letech už sovětskému bloku začínal docházet dech a v další dekádě už se dalo mluvit o totálním hospodářském rozvratu. Čína dnes roste, a i když z toho zdaleka nemají stejný prospěch všichni, i prostí lidé se mají lépe než kdykoli dřív. Takže žádný výrazný tlak na zásadní reformy vzniknout prostě nemůže. Nebojím se říct, že tamní systém se dá změnit jedině zevnitř.
13. 01. 2010 | 10:43

Krištov napsal(a):

Češi se mají čím chlubit. Právě proto pan president nepodepsal sociální Chartu a zasadil se o změnu základní Listiny lidských práv, poněvadž v České republice není korupce, zlodějny, podvody a další neplechy nad míru přiměřenou a vše řeší neviditelná ruka kapitalismu. Ismu.
13. 01. 2010 | 11:00

Míval napsal(a):

Odvaha postavit se veřejně systému, s nímž nesouhlasím, je jistě obdivuhodná. Ať už se tak stane u nás či v Číně.Jenže zatímco u nás byly snahy o destabilizaci režimu okolím celkem vítány a podporovány, protože jeho případný pád tak jako tak nemohl ve světovém měřítku nikoho ohrozit, u Číny je tomu jinak. Nejenom, že faktická podpora jakýchkoliv protirežimních aktivit ze zahraničí byla a je velmi slabá, ale dokonce i pouhá oficiální rétorika v tomto smyslu velice zjemnila. On totiž nikdo zodpovědný nemůže chtít, aby v Číně došlo k opravdu vážným nepokojům či dokonce občanské válce.
A dopad oné čínské Charty na vnitřní dění bude nejspíš víc než nepatrný. Vždyť většina jsou chudí a málo vzdělaní venkované, kteří, když už nemohou snést zvůli místních vládců, jsou ochotni v duchu tisícileté císařské tradice vážit cestu do Pekingu, aby přednesli svou stížnost ústřední vládě. V takovém prostředí se podobné aktivity prostě ujmout nemohou.
13. 01. 2010 | 11:11

buldatra napsal(a):

jozko,

tak jo. Zůstaneme v tom zadku současném a uvidíme.
Ostatně, co jiného nám zbývá, že.
Už je to lepší?
13. 01. 2010 | 19:46

jichu napsal(a):

Pane Kaplan, hrozně jsem se nasmál.
13. 01. 2010 | 20:42

schaba napsal(a):

Charta 77 je odpad národa,zastavte vývoz této špíny do světa a ušetřte národ ostudy,nic vám neudělal.
14. 01. 2010 | 13:25

Topron napsal(a):

Karel Kryl byl totálně zklamán z vlády disidentů. Přestože patřil k nejznámějším a k nejstatečnějším odpůrcům totality, nebylo pro něj mezi novými "odborníky" na demokracii místo. Zkuste hádat, kdo že je to ten Váša.

"Sedí Váša v Jumbo jetu,
letí do Hradce
kancelář má na klosetu –
- v křeslech poradce.
Azbuk straší na Okoři
jeho děsí Braniboři
- takže radši v Mrtvým moři
jede koupat se.

Zleva zprava samozvanci
v týmu sehraném,
každý šašek má dnes šanci
stát se Reaganem.
Věrka, Magda nebo Rita
usazeny u koryta…
Jen ten chudák Mohorita
chodí s naganem."
15. 01. 2010 | 23:05

Topron napsal(a):

První fáze likvidace křesťanství v naší zemi po sametové revoluci.

V sametové revoluci se skandovalo nejen "Ať žije Havel", ale také "Ať žije Tomášek", tehdejší kardinál a primas naší země.
Po ukončení volební kampaně, které tehdejší pan prezident označil jako první svobodné volby, čelila v t době ještě křesťanská politická strana ČSL hrubému porušení demokratických principů posametové republiky, osočením svého předsedy pana Bartončíka ze spolupráce s StB.
Tehdejšímu předsedovi FS Dubčekovi byl zaslán dopis, z něhož uvádím následující úryvky:
... je nutné řešit situaci vzniklé škody panu Bartončíkovi, způsobené nekompetentním a neodborným prohlášením předsednictva sněmovny lidu FS ohledně pravděpodobné spolupráce pana Bartončíka a StB. Tuto skutečnost se nepodařilo prokázat ani tak zaujatým osobnostem jako jsou pánové Ruml, Rychetský, Žantovský či Križan, kteří to bez jakýchkoliv důkazů ve svých tvrzeních uvádějí. Je zřejmé, že se jedná o záměrnou diskreditaci předsedy parlamentní strany ČSL s cílem oslabit celou křesťanskou politiku v naší zemi. Veškeré útoky proti panu Bartončíkovi je tedy nutné chápat jako útok na základní principy rodící se demokracie. Prohlášení o pravděpodobné vině není v kompetenci federálního shromáždění, ale pouze v kompetenci nezávislého soudu. Nevolili jsme své zástupce do poslanecké sněmovny, aby s jistým stupněm pravděpodobnosti rozhodovali o cti našich spoluobčanů...
Bývalý pan prezident, který prohlašoval, že "pravda a láska zvítězí nad zlem a nenávistí", který kritizoval totalitní společnost založenou na lži a nenávisti, nakonec podpořil likvidaci nejen křesťanské politiky v naší zemi, ale implicitně také demokracie, svým prohlášením, že těm, kteří bez důkazů osočili pana Bartončíka, věří.
15. 01. 2010 | 23:49

ed hardy t-shirts napsal(a):

good article
30. 01. 2010 | 11:30

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 04:55

air max 95 mens napsal(a):

good article,thank you and will keep watching you
14. 03. 2010 | 13:32

http://www.kw61.com/replica-piaget-watch napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:23

online canada buy viagra napsal(a):

This site is awesome. I continually encounter something new & different right here. Thank you for that data.
11. 01. 2011 | 06:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy