Rozjuchané ministerstvo a unavení novináři

15. 07. 2010 | 14:18
Přečteno 9538 krát
Ministryně zdravotnictví se loučí s tiskem. Tu příležitost si nemůžu nechat ujít. Možná se konečně dozvím odpovědi na své dotazy, které na ministerstvo urputně posílám už tři měsíce, a které jsem se zdráhala položit na tiskovkách o jiných tématech. Zajímá mne, proč státem řízené nemocnice nakupují zdravotnickou techniku o třetinu dráž než musí?

Proč ministerstvo odmítlo v této věci poskytnout informace, o které je opakovaně žádal kontrolní výbor sněmovny?
Dotazy, které prvnímu náměstkovi ministerstva připadaly nedůstojné, a ke kterým opakovaně odmítal poskytnout rozhovor.

Den posledního setkání nejvyšších úředníků resortu zdravotnictví s tiskem nastává. Na konferenci mají přístup pouze držitelé novinářského průkazu. Novináři, kteří by měli tlumočit hlavní dotazy těch, kteří se na setkání s ministryní nedostanou. Tedy pacientů a zdravotníků „z ulice“.

Přichází rozesmátý tým ministryně a jejích náměstků. Nálada je více než výborná- úsměvy, poplácávání po ramenou. Ministryně chválí své spolupracovníky, především svého prvního náměstka, který je v tuto chvíli již poslancem. Následuje hodinový projev na téma Bilance zásadních kroků za období posledního roku. Ministerstvo rekapituluje své hlavní úspěchy.

Co by asi na chválu ministerstva řekli naši čtenáři z řad lékařů a sester? Nebo čtenáři kolegů z denního tisku – tedy pacienti? Souhlasili by s optimismem ministerských úředníků? A kdo jiný by měl ministryni konfrontovat s protinázory než novináři? Opět úsměvy a ještě jedno poděkování ministryně. Tentokrát patří novinářům, kteří o činnosti ministerstva zdravotnictví po celou dobu psali objektivně a napomáhali komunikaci s veřejností.

Čas na dotazy novinářů přichází. Poslední chvíle požádat ministerské úředníky o vysvětlení témat, ke kterým má odborná či laická veřejnost výhrady. Žádné takové otázky nepřicházejí. Novináře z celostátních deníků, televize i ČTK žádné kritické dotazy nenapadají. Zajímá je, co si ministryně myslí o nastupujícím ministrovi zdravotnictví a co pokládá za svůj největší dluh.

Vzmužím se ke svým dotazům. Poslední příležitost zjistit, proč ministerstvo celý rok zatajovalo informace, o které je žádal kontrolní výbor sněmovny ohledně miliardových nákupů přístrojů ve fakultních nemocnicích.

„Nikdy jsme žádnou takovou žádost kontrolního výboru nedostali,“ tvrdí úředníci. (Což samozřejmě není pravda. Redakce Medical Tribune má k dispozici celou komunikaci kontrolního výboru s MZ, ze které jasně plyne, že ministerstvo tyto informace odmítlo vydat). A náměstek Šnajdr dodává, že veškeré nákupy zdravotnické techniky jsou křišťálově čisté.

"Všechny kontroly nákupů prostředků z evropských fondů prošly bez jakéhokoliv smítka pochybení.“ (Což také není pravda. Veškeré kontroly nákupů zdravotnické techniky ve státem řízených organizací prošly pouze formální kontrolou, nikoliv auditem, který by porovnával ceny zakoupených přístrojů s cenou obvyklou na trhu).

Kolegy z tisku můj rozhovor s úředníky evidentně nezajímá. Začínají se mezi sebou bavit, sotva slyším, co mi náměstci a ministryně odpovídají. Nakonec dojde tiskovému mluvčímu trpělivost a ukončí mé dotazy. „Jako bych tu ústy paní redaktorky slyšel mluvit bývalého poslance pana Hovorku (jeden z mála poslanců, který opakovaně poukazoval na korupční kauzy zdravotnictví- pozn. autorky). Toto téma už opusťme a poprosím o dotazy dalších novinářů.“

Žádné nepříjemné dotazy novinářů už naštěstí nepřicházejí. Naštěstí už nikoho nezajímá nic, co by ministerským úředníkům mohlo rozjuchanou letní náladu zkazit. Žádné hloupé dotazy ohledně dalších sporných státních zakázek, o zoufalém personálním stavu ve zdravotnictví, o nedořešeném systému financování vzdělávání lékařů o zbytečných smlouvách s externími firmami a podobně.
Na žádné kritické dotazy kolegů z tisku si ostatně nevzpomínám ani z předcích tiskových konferencí. Není tedy divu, že si ministryně práci tisku chválí.
Jímá mne lítost nad lékaři, zdravotníky a pacienty, kteří by se ministerstva tak rádi zeptali na spoustu nejasných věcí, avšak narozdíl od novinářů tuto šanci nemají.

Druhý den nacházím na webových stránkách ministerstva zdravotnictví videozáznam z rozlučkové tiskovky. Nepředpokládám, že bych tam našla sekvenci se svými dotazy. Tudíž nejsem ani překvapená, když zjišťuji, že vstup státního rozvraceče je obratně vystřižen.

Pro zvědavce, které zajímá můj tiskovkový „rozhovor“ s ministerstvem přikládám odkaz na článek – Ministerstvo se pochválilo. Kritické dotazy novinářky vystřihlo.
Pro fajnšmekry připojuji odkaz na videozáznam z usměvavé ministerské rozlučky.

P.S: Tématu předražené zdravotnické techniky se budu věnovat i dále. Chystám přehled diskriminačníách kritérií na základě odpovědí z fakultních nemocnic.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

martys napsal(a):

náměstkovi šnajdrovi nelze věřít ani noc mezi očima....a Jurásková se úspěšně zařadila mezi "poctivé" politiky.
15. 07. 2010 | 14:37

Charlie napsal(a):

Je to celé zauzlené - takzvaně veřejnoprávní média neplní svou roli - jejich ředitelé jsou plně v moci rad, které jsou plně v moci politiků.
O soukromých médiích škoda mluvit.

Vláda i úředníci, až po ty obecní si jsou tohoto vazalského stavu dobře vědomi a proto si dovolují i fyzická napadení odvážnějších redaktorů a novinářů.

Od bájného Listopadu arogance vládnoucích neustíle vzrůstá, ale zdá se, že to lidu dělnému ani tak moc nevadí - volí skoro pořád ty samé.
Zajímá jej víc jestli má Paroubek pihu a břicho.Takovým hlupákům se pak vládne lehce a krade ještě lehčeji.

Paní Bezděková Vaši snahu a odvahu oceňuji. Snad Vám nějaký čas vydrží.
15. 07. 2010 | 14:38

parabola napsal(a):

Nic si z toho paní Bezděková nedělejte. Tato praxe byla za vedení MZ panem bakalářem a sestrou ministryní zcela běžná i vůči všem zdravotníkům v ČR. A zakázky? Jen podpora kasy ODS, na to byl pan bakalář dosazen do křesla náměstka, a sestra min. mu jen sekundovala. Dobře, že jdou pryč, pan docent Heger je snad přece jen jiný charakter, i když má k ODS blízko. Mne by spíše zajímalo, jak dlouho bude na MZ strašit ještě náměstek HH pan Vít? - stále rozesmátý a čím dál tím více sebevědomý, že ho nikdo nemůže odvolat, protože je chráněn celosvětovou .i.ovskou lobby.
15. 07. 2010 | 14:42

almost glossed™ napsal(a):

Váš profesionální přístup se mi zamlouvá. Držím palce.
15. 07. 2010 | 14:45

Germanicus napsal(a):

To je velmi, velmi zajímavý blog. Děkuji za něj. Mimo jiné ukazuje na úroveň mainstreamové žumpalistiky (kamaráde vlku termín už se ujal). O vysmátých státních úřednících ani nemluvě (řecký a francouzský úředník náš vzor). Viz:
http://zpravy.idnes.cz/prac...

Nezbývá než doufat, že si tento blog přečte pan ministr Leoš Heger
15. 07. 2010 | 15:10

SansLogique napsal(a):

cože, konečně novinářka, která není úplně vypatlaná a neleze do řiti těm správným hochům? Tak jen tak dál!
15. 07. 2010 | 15:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážená paní,
"Kolegy z tisku můj rozhovor s úředníky evidentně nezajímá....Žádné nepříjemné dotazy novinářů už naštěstí nepřicházejí." Vaše věty odpovídají na otázku, jak je možná desetiletí trvající tristní situace ve zdravotnictví. Je to také proto, že většina mediálních pracovníků se chovají podle známého silného výroku Miloše Zemana o hnoji a póvlu. Pracuji ve zdravotnictví desítky let a proto vím, že nikdy za jakékoliv vlády nebylo v lepší situaci než dnes, a ta je mizerná. Tak jen jsem zvědav na nového osobně sympatického ministra, který prý vyjde s každým.
15. 07. 2010 | 16:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

parabola:
Proč tak selektívně? Vám není známo nic o zlodějských praktikách jednoho ministra zdravotnictví za ČSSD?
15. 07. 2010 | 16:24

bezděkova komise napsal(a):

jste sympaťačka.až na to jméno :)
15. 07. 2010 | 18:01

vlk napsal(a):

Paní Bezděková
s takovouhle to tad y nebudete mít vůbec snadné.. Připravte s ena pořádnou "sodu" až vás objěví zdejší galerka pravověrných.. To tenprve bud e hukot!

No nebojte, pár z nás vám s nimi pomůže.

není co dodat.
Doufám, že na tyhle stránky dorazí třeba přítel Ivan Hochmann .V klidu si váš blog přečte a začne přemýšlet.
Hodně přemýšlet.

A A také ostatní co se v nové famiglii 118 doslova vidí.

dříve , nežli oni a jejich blízcí budoupodrobeni novým zdrvaotním pořádkům téhle podivuhodné koalice.
Díky za blog.

P.S: nerozumím jedné věci. jak jste mohla s tímhle viděním světa být v MfD??,

Jo a uvítal bych nějakou spekulaci na téma, proč to mainstremové žumpalisty nezajímalo. to , na co jste se ptala.
15. 07. 2010 | 18:28

Helena napsal(a):

Paní Bezděková,

jste statečná. Vydržte! Vím o charakteru a "objektivitě" některých zdravotnických tiskovin své! Nedávno odmítli uveřejnit mou reakci na článek, který naprosto zkresleně a lživě popisoval jistou oblast zdravotnictví (ve které se opravdu vyznám).

Po určitých tahanicích jsem to nakonec vzdala, protože nemám čas a mám spoustu jiné práce, a také udělat z toho skandál, na to nemám povahu.

Proto Vám moc držím palce.
15. 07. 2010 | 18:48

amdg napsal(a):

Chybí nám takoví novináři. Všude. Kampak asi zmizeli po listopadové žni reportáží.
15. 07. 2010 | 19:47

prirodovedec napsal(a):

Jsem potesen, ze se nadale u Hovorky venuji analytice pokracujich tamnich vstupu pana Emissary, a tim jak mi neodpovida :) a jak mne skrtl ze sveho seznamu diskutujicich jsem ho zamestnal natolik, ze "Hovorku v suknich" (vitam) nedokazal Emissary zatim urazit podobne jako toho puvodniho kalhotoveho. :)

Jinak pokud se kolegove vlku, Germanicu, a.g., Z.M. chcete pobavit novymi perlami znacky Emissary, zvu Vas zpet k Hovorkovi. :) Reklama - Emissary obratne napsal:

"Emissary: "A Kalousek to udelal, ale az pote, kdy nemohl skodit."

Dotaz: On tedy predtim Kalousek skodil? :) :) :) jiz neodpovedel.
15. 07. 2010 | 19:58

prirodovedec napsal(a):

Brilantni byl zejmena strucny Dale Cooper (reminiscence na Mach Tolasz dialog v posunu na Emissary Cooper dialog :) )
15. 07. 2010 | 19:59

vlk napsal(a):

přírodovědče
mrknu s e pod Hovorku.
Nicméně Ten c kidá napsal tuhle větičku naprosto brilantní:
O emissaryho už si neopřu ani vidle. I kdybych je měl zašpiněné jar porem...

A já se rozhodl praktikovat stejnou věc.

mimo jiné i kvůli tíhle diskusi:
http://blog.aktualne.centru...
nemám zásadní potřebu kopat do diskusních mrtvol. I když odporně zavání.
15. 07. 2010 | 20:17

LEVAK napsal(a):

Že by první naše kandidátka na Politkovskou?
15. 07. 2010 | 21:21

Iva Bezděková napsal(a):

pro Helenu:
Dobrý den, píšete, že vám odmítli otisknout informace o problému ve zdravontictví. Velmi mě to zajímá. Mohla byste mi prosím na sebe poslat svůj emailový kontakt na můj mail - iva.bezdekova@gmail.com ?

Pokud jste už ztratila chuť pod svým jménem publikovat, chápu Vás. Ale můžete předat některé cenné infoemace pro další reportáže.
Děkuji
Iva Bezděková
15. 07. 2010 | 21:26

Nemo napsal(a):

Paní Ivo, s takovými postoji Vás nebudou mít dnešní mocní a jejich přicmrndavači rádi.

Nebudete to mít lehké. Jsem rád, že dnes existují Novináři, kteří berou svoji práci jako poslání a pro které je pravda cennější než kousek ohlodaného žvance, který jim mocní za jejich služby pohodí.

Držím Vám palce. Přeju hodně odvahy. Vydržte!
15. 07. 2010 | 22:47

CEZskosomalsky Ovcan napsal(a):

Protoze si tady podvodnici musi nahrabat! Kam se na Cechy hrabe Uganda!
16. 07. 2010 | 00:17

er napsal(a):

diky za bohuzel ne prilis optimistickou zpravu o stavu verejnych zakazek v tomto "state" - nicmene bohuzel nikdo s tim nic neudela, nebot v cezku se totiž krade dle zákona.:(( a zakony tvori ti, kteri nejvice kradou...
16. 07. 2010 | 00:54

kočka šklíba napsal(a):

Paní Bezděková, samozřejmě mě nepřekvapuje, že "novináři", zejména z celostátních deníků tzv. "drželi hubu a krok", dělají to již hodně let. Ano Zeman v tomhle měl naprostou pravdu.

Mám dotaz, byl tam i zdejší, podle Stejskala, velký expert na zdravotnictví, Holub?. Opravdu by mě to hodně zajímalo ;).
16. 07. 2010 | 03:14

ivabezdekova napsal(a):

Pro kočka šklíba.
K Vašemu dotazu - pan redaktor Holub na tiskovce nebyl.
16. 07. 2010 | 08:36

Háta napsal(a):

Je to smutná pravda o stavu našich medií. To co se u nás vydává za celostátní deník, nepřesahuje v úrovni zpravodajské a analytické úroveň okresního deníku např. v Německu. A jak vidno ze zkušeností paní Bezděkové, nebude to jen o penězích, ale především o úrovni řady našich žurnalistů. To co se prezentuje v denících a v ČT je často opravdu velmi slabé.
16. 07. 2010 | 09:45

SuP napsal(a):

Vážená paní Bezděková. Pokud opravdu chcete dosáhnout vyšší účelnosti při vynakládání finančních prostředků na nákupy přístrojů pro zdravotnictví, nevím co si slibujete od novinářů? Tenhle resort má finanční politiku jako stát ve státě. Technickým parametrům tam rozumí málokdo a na cenách se každý dodavatel hojí, protože ví, že mu je nikdo není schopen rozporovat.
Když to zjednoduším, myslím si toto: Doktor schválí cenu přístroje 2x vyšší v provedení "Pro lékařské účely" ze stejných pohnutek, jako si myslí, že jeho plat má být 3x vyšší než u ostatních profesí.
Myslíte, že s tím můžete pohnout?
16. 07. 2010 | 10:54

prirodovedec napsal(a):

SuP: Koalice boj s korupci nakonec neslibila?

Staci prece pruhlednost informovanost, vyberova rizeni na www, agenti provokateri, kteri zajdou na MZ a do nemocnic za rediteli - vsak to psali VV nebo ne?
16. 07. 2010 | 12:10

kočka šklíba napsal(a):

Paní Bezděková, děkuji a lituji, možná byste na ty otázky byli dva a aktuálně.cz přece jen není bez určitého celostátního dosahu.
Není jiná cesta než se snažit o odpovědi dále a vytrvale, něco takového jako svého času paní Lorencová u LTO. Ona měla tu výhodu, že pracovala v ČT.

Mimochodem pane Mihalco, nemáte nějaké informace o této Novinářce?. Kdybychom takových zde měli alespoň 20%, budu skromná, 10%, tak by jistě mnoho lidí prokouklo. Jak ty gaunery u koryt, tak ty jejich loutkovodiče s jejich záměry a cíli.
16. 07. 2010 | 12:59

SuP napsal(a):

Boj s korupcí slíbil kdekdo. A taky tomu kdekdo věří .....
Jenže zdravotnictví navíc neumí hodnotit ceny. (Podobně jako některé vědecké instituce - ale to bychom odbíhali)
16. 07. 2010 | 13:00

kočka šklíba napsal(a):

SuPe mohu se zeptat, co to znamená:"Jenže zdravotnictví navíc neumí hodnotit ceny. " ?
16. 07. 2010 | 14:33

SuP napsal(a):

kočka -
A máte pocit, že umí?
16. 07. 2010 | 14:42

Emissary napsal(a):

Přírodovědče,

jste trapný.

Proč bych paní Bezděkovou urážel? Zajímá mě to stejně jako jí, proč je ta medicínská technika předražená. Jen mě udivuje, že všichni o tom ví, ale naše slavná úřednická vláda s tím nic nedělá. A vlastně asi ani nemůže, ty nemocnice jsou myslím řízené kraji, a tam dominují SD hejtmani.
16. 07. 2010 | 15:26

Emissary napsal(a):

Oprava,

... ty nemocnice, kromě fakultních ...

Ještě by mně tady někdo mohl obvinit, že lžu.
16. 07. 2010 | 15:36

kočka šklíba napsal(a):

Já nevím SuPe, protože té větě vůbec nerozumím, proto se ptám. Co to je hodnotit ceny?
16. 07. 2010 | 15:40

SuP napsal(a):

Porovnávat kriteria jako poměr kvalita/cena, parametr/cena, a k tomu vědět, jaká cena je úměrná.
16. 07. 2010 | 15:53

Emissary napsal(a):

kočko šklíbalko,

nechci Vám a SuPovi do toho kecat, ale myslím si, že SuP měl na mysli neexistenci mechanizmů ve zdravotnictví, které by zajistily "fair value", tedy nějakou „správnou cenu.“ Například z Francie jsme dováželi léky za 10 krát vyšší cenu, než ty léky stály ve Francii.
A nebyly to malé položky, někdy až stotisícové za jeden lék.
16. 07. 2010 | 16:05

vlk napsal(a):

SuPe
dokonale blábolíš. vždy si totiž jd e obstarat inforamce, za kolik to či ono koupila jiná nemocnice. A tad y jd eo specifický problém krajských a fakultních nemocnic.
A není a ni problém získat eventuálně informac e z německa nebo rakouska , za kolik se obdobná technika nakupovala tam.
Prostě - blábolíš.

No ajinak lhář s hroší kůží - tedy emisárek dokazuje platnost přísloví, že drzé čelo je víc než poplužní dvůr.
16. 07. 2010 | 16:55

SuP napsal(a):

Vlku -
My tady probíráme něco jiného. Mimo to,když bude kavka (nebo hejl) porovnávat, za kolik kupují jiné kavky (nebo hejlové), mohou být kavky spokojené i když všechny podvedené....

Emissary - ano, to jsem na mysli skutečně měl. Bohužel někomu není jasné, co to znamená "hodnotit ceny". Fair value - neumím anglicky.
16. 07. 2010 | 17:04

kočka šklíba napsal(a):

Takže jste tím neměl na mysli hodnotit ceny, ale hodnodit a vyhodnotit nabídky dodavatelů, že? A jak zdravotnictví to neumí? Zdravotnictví přece samo o sobě o ničem nerozhodujea nic nehodnotí. Konkrétně kdo to neumí?
16. 07. 2010 | 17:34

SuP napsal(a):

Kočko -
Když píšu "hodnotit ceny" tak ne hodnotit nabídky. To dělá kdejakej hejhuja v "nabídkovém řízení".
Zopakuji JEN pro VÁS:
Doktor schválí cenu přístroje 2x vyšší v provedení "Pro lékařské účely" ze stejných pohnutek, jako si myslí, že jeho plat má být 3x vyšší než u ostatních profesí.
(16.07.2010 10:54:29)
Zkrátka si myslí, že ty předražené ceny jsou v jeho oboru objektivně podložené, stejně jako platy. Chápete?
16. 07. 2010 | 17:47

Emissary napsal(a):

kočka šklíbalka,

nejde jen o nabídky dodavatelů, to byl příklad, systém zdravotní péče je komplet v rukou státu a je až moc šedý na to aby dobře fungoval. Je třeba ho změnit a zreformovat, protože v něm je řada faktorů bez zpětné vazby, na které ten systém není dimenzován.

Podívejte se třeba, jak to funguje v Německu, ve Francii a nebo v Kanadě a zjistíte, že mnohé z toho chtěl i Julínek.

http://www.pace.cz/go/archi...

http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_ti...

http://cs.wikipedia.org/wik...

a nebo sem

http://www.businessinfo.cz/...
16. 07. 2010 | 17:48

SuP napsal(a):

Patient O.T. -
Na Vás to neplatí!!!
16. 07. 2010 | 17:48

Petr Havelka napsal(a):

Ve zdravotnictví se stále něco "děje".

Dejme tomu léky, dříve přes ně byla tzv Kategorizační komise. Prý špatně, málo pružné, netransparentní. Teď to má v drápech SUKL, ještě nepruženější a netransparentnější to být nemůže. Ničemu to nepomohlo!

Když mi pan Beneš, v současnosti důchodce a problémy se zdravím, v hospodě vysvětloval, jak mu odečítají poplatky u lékaře, s doplatky u léků a že "Ty kurvy na to mají jakési vzoreček, v kterym se nevyznají ano ono sami"

Osobně jsem se v tom zkusil orientovat, jelikož se považuji za průměrného občana, ale pohořel jsem."Můj prášek na to zřejmě nestačí"

Nevím , jestli to víte, ale pan Jaroslav Hořejší tu má několik velmi bystrých blogů o "našem" zdravotnictví.

Tento je zrovna o doplatcích u léků

http://blog.aktualne.centru...

A další PERLY

http://blog.aktualne.centru...

http://blog.aktualne.centru...

a tady máte k tomu systému

Místo politických floskulí jednání na základě tvrdých dat
Otázkou je, proč se o těchto skutečnostech nehovoří a hlavně proč se právě s nimi nikomu nechce nic dělat. Odpověď spočívá nejen v krátkosti čtyřletého volebního období, ale také v tom, že zdravotnictví je rozsáhlý diverzifikovaný živý systém s mnoha hráči různých zájmů. Do racionalizace, restrukturalizace a zprůhlednění systému se prakticky nikomu nechce, protože si v dosavadním nepřehledném stavu našel své místo a nechce je ohrozit. Avšak jedině tehdy, nahradíme-li politické floskule tvrdými daty a jejich analýzou a definujeme-li to, co brání efektivnosti systému a co by mohlo nejúčinněji napomoci k jeho žádoucím změnám, jaké parametry je třeba stanovit a měnit, a v čem by měla spočívat skutečná reforma, můžeme se pohnout vpřed.

http://blog.aktualne.centru...
16. 07. 2010 | 18:52

vlk napsal(a):

SuPe
klapeš zobákem, aniž by s věděl vo co go.
nejd e o podvedené kavky. Jd e o to korupci. O ceny uměle nafouknuté po dohod ě mezi dodavatelem a odběratelem. A mimochodem - v Německu nebo Rakousku něco podobného, v měřítku u nás obvyklém, není možné. kavka , hejl? Spíš SuP-
16. 07. 2010 | 19:31

Petr Havelka napsal(a):

Pane Emissary,

vzpomínám si na jeden oskarový kanadský film jmenoval se Invaze barbarů.

http://www.kinomol.cz/clane...

Tedy je z roku 2004, třeba se mnohé zlepšilo.

http://hn.ihned.cz/c1-16383...

tady máte něco od Zámečníka, prý více trhu, ale já na to moc nedám :)

Váš první odkaz je z roku 2000!!!
://www.pace.cz/go/archiv_p0002_2

Tak to se na to vyprdnu.
16. 07. 2010 | 19:32

SuP napsal(a):

Vlku -
Na něco jsem se Tě ptal?
16. 07. 2010 | 20:27

Emissary napsal(a):

Petr Havelka,

Hm, více trhu, třeba jako v USA. Tak to by neprošlo. Každý kritizuje, jak tam zdravotní pojištění není povinné. Zato u nás povinné je. Třeba osoba bez zdanitelných příjmu musí platit, i když nemá z čeho, v opačném případě penále a tvrdé vymáhání - exekuce. Za nezaměstnané třeba platí pojištění stát i za studenty a další skupiny obyvatel. Co kdyby bylo nepovinné a co kdyby stát neplatil? Myslím, že za pár let by pojištění platilo tak 50 procent.

Ten odkaz je třeba starý 10 let, ale za 10 let se ve zdravotnictví Kanady asi až tolik toho nezmění.

A odkazy jsem tam dával proto, aby si každý uvědomil, že spoluúčast, poplatky, dobrovolné připojištění, konkurence a různé formy vlastnictví zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven už všude dávno jsou.

Tady je další, komplexní odkaz, ale stručný.

http://wikipedia.infostar.c...
16. 07. 2010 | 20:39

SuP napsal(a):

Petr Havelka -
Ruku na srdce, ale chceme-li být opravdu objektivní, nesmíme zapomenout, že prodloužení věku dožití, které se tak významně zdůrazňuje, spočívá významně i na léčení nemocí, na které se dříve běžně umíralo. Toto léčení vždy končí smrtí a to řasto v LDN v naprostém opuštění a samotě.
Takže si my, jako pacienti musíme uvědomit, že ta léčba nemocí, na které bychom již dříve běžně zemřeli, něco stojí. A pokud chceme žít déle, tak si to musíme aspoň částečně hradit. Vždycky máme, pokud se nám náklady nelíbí, možnost svobodně zemřít dřív (včas). Máme snad proto chtít po společnosti, která nám umožní žít déle, chtít ještě, aby nám za to platila? O nákladech na LDN, které plynou zejména z toho, že odmítáme zemřít přirozeně se ani nechci bavit. Ale předpokládám, že jako muži soudnému (jak jsem Vás tu poznal) to filozoficky musí taky přijít aspoň trochu střelené.
Nepsal bych tuto drzou repliku, kdybych nebyl udržován již 5 let 8-mi prášky denně s perspektiovou, že toto léčení je nevratné..... A nestěžuji si.
16. 07. 2010 | 20:43

kočka šklíba napsal(a):

Tohle myslíte vážně SuPe :
„Doktor schválí cenu přístroje 2x vyšší v provedení "Pro lékařské účely" ze stejných pohnutek, jako si myslí, že jeho plat má být 3x vyšší než u ostatních profesí.“?

Takže jinými slovy jste nemyslel hodnocení ceny ale hodnocení přiměřenosti ceny. A protože lékaři se domnívají(a lékaři v nemocnicích ve velké většině podle mého oprávněně, co se týká jejich ohodnocení, ovšem bohužel ne co se týká platů obecně v ČR), že by měli mít 3x vyšší platy, tak se také domnívají, že přístroje jimi objednávané musí být 2x dražší než když se tytéž přístroje prodají do nemocnic třeba v Rakousku nebo Německu :D, :D. Tedy a víte SuPe, že z nich děláte blbce? Tedy pokud jsem zase správně pochopila, co tím chtěl básník říci(SuP). Myslím, že když si přečtete blog pana Janoucha o Leksselově gama noži, tak byste měl svůj názor změnit. Navíc mnoho ředitelů nemocnic nejsou lékaři si myslím. Ale paní Bezděková se doufám k tomu Vašemu názoru vyjádří, má informace přímo od zdrojů ;).
17. 07. 2010 | 02:39

Iva Bezděková napsal(a):

pro SuP a Kočka Šklíba
Zkusím stručně popsat mechanismus předražení přístrojů v nemocnicích. Obsáhlejší info připravuji, dokončuji analýzu ze zdrojů.
Ministerstvo zdravontictví mělo v letech 2008-2009 k dispozici cca 6 miliard korun z evropských fondů na modernizaci specializovaných center ve státem řízených nemocnicích (fakultní nemocnice).
Vyžádala jsem si zadávací dokumentaci z fakultních nemocnic k těm zakázkám, ve kterých soutěžila jen jedna firma (taková zakázka je podezřelá). Ukázalo se, že v kvalifikačních kritériích těchto zakázek (tedy v podmínkách toho, kdo se může soutěže účastnit), bylo VŽDY definováno. "Dodavatel musí mít zkušenost s podobnou zakázkou ve výši 300 milionů korun" a podobně. Takové kritérium nemohou splnit malé firmy, ale pouze pár velkých firem (tzv. kompletátoři). Zadavatel (nemocnice) předem věděla, komu chce zakázku dát, a proto specifikovala podmínky nikoliv na základě KVALITY dodavatele, ale KVANTITY jejich předchozích prodejů. Je jasné, že velkou roli v tomto procesu hrálo ministerstvo zdravotnictví. Přinejmenším tím, že dovolilo takto diskriminační kritéria zadat.
Celou analýzu snad už brzy najdete na tomto blogu.
Hezký víkend
:-)
17. 07. 2010 | 08:14

Petr Havelka napsal(a):

Jak prosté milý Watsone :)
17. 07. 2010 | 08:22

SuP napsal(a):

kočka šklíba -
Milá dámo, ještě poznámečku. Kolem výroby sofistikovaných přístrojů se pohybuji dostatečně dlouho na to, abych musel měnit názor na to, že dodavatelské (ale ZEJMÉNA obchodní) firmy doktory natahují a oni jim na to přistupují. Pokud máte dojem, že to profesor Janouch vysvětlil, nepochopila jste vy.
17. 07. 2010 | 10:32

SuP napsal(a):

Iva Bezděková -
Přeji vám hodně úspěchů v činnosti, kterou jste zahájili. bude to těžké. Ale každá zachráněná koruna dobrá. Budu se těšit na Vaše reporty např. o "velkorysosti", s jakou se přidělují peníze z evropských fondů (díky pocitu, že to neplatíme), nebo o "množstevních slevách" na principiálně předražené zboží.
17. 07. 2010 | 10:38

katango napsal(a):

Ad SuP

Myslíte si,že o nákupech rozhodují lékaři ? Pokud ano,jsou to ředitelé nemocnic,takže spíš managoři než lékaři.A když už srovnáváte ceny přístrojů v ČR a třeba v Rakousku,zkuste srovnat i příjmy lékařů tady a tam,třeba v porovnání s průměrnými příjmy v té které zemi.A platy českých nemocničních lékařů proboha neporovnávejte i se službama,jenom základní.Když už jste se do toho tak obul.Aby pak ty vaše omyly nebyly těm,co o situaci vědí víc,k smíchu.
17. 07. 2010 | 20:19

SuP napsal(a):

katango -
To si nerozumíme....
17. 07. 2010 | 21:01

DavidS napsal(a):

Voliči ODS ve Středních Čechách prokázali dostatečně svou slaboduchost, když si pan Šnajdr vesele trůní v poslaneckém křesle. Půdní byteček na P5 za 500 tis. od Jančíka také není k zahození.
18. 07. 2010 | 17:17

ex-nemo napsal(a):

Vidíte, jak tu diskuse opět uhnula mimo své vlastní téma, kterým je stav novinářství u nás ? Provokatéři se činí a mají úspěch; kouzelné, jak se tu teď baví diletanti a naprostí laici o odborných otázkách výroby a distribuce lékařských přístrojů !
Ovšem, nelze se moc těm lidem divit, uhnuli rádi, protože mluvit o novinářích u nás je věc tristní.V horším stavu je snad jen soudnictví. Prolezlé bolševiky, řídící se plně normalizačními pravidly a na stejně pokleslé profesní úrovni, pokud ne hlouběji. „Převodní páky vládnoucí moci“, nic víc. Rozdíl jen ten, že moc není monolitní, jen rozdělená mezi konkurenční mafie, které se ovšem v případě ohrožení účelově spojují.
Media slouží jen a jen vládnoucí třídě, ohledy na objektivitu a pravdivost žádné. Novinářská odvaha je markýrována frackovskou drzostí, ovšem jen vůči těm nežádoucím; s mocnými se jedná s devotností, kterou ani v Gogolově Revizoru nevidíme. Klást nepříjemné otázky ? – nemyslitelné. Za normalizace vymizely celé novinářské žánry: soudničky, politická karikatura, úvodníky. Nevzkřísily se, proč taky ? Tisk jako hlásná trouba moci je nepotřebuje. Hlavní vydání deníků jsou v podstatě opožděné večerníky, teď, v době počítačových editorů a fotopolymerů ! Novější zprávy než v TV tam nenajdeme, někdy ani ty ne. Ovšem, za socializmu to stačilo.Nemluvím o okresních novinách, ty jsou diletantské ještě víc; vidět někdejší šéfredaktor špígl titulní strany, kde se řežou nadpisy, technického redaktora by musel vyfackovat z redakce. A tak dále….
Lenin se v pekle či kde je nepochybně raduje; komunizmus žije, aspoň v českých mediích určitě.
19. 07. 2010 | 12:32

Golem napsal(a):

Pokud došlo k předraženým nákupům, a já věřím že nejen k nim, ale i k úplatkům do kapes dodavatelům ze státních kapes, je to na žalobu. Ptám se, zda v českém soudnictví platí Kde není žalobce, není soudce, nebo zda může odvážný státní zástupce sám takovou žalobu stvořit a vyzvat soud, aby ji řešil. Nebo je naše soudnictví opravdu stejný hnůj, jako česká žurnalistika, t.j. servilní nástroj mocných a bohatých???
20. 07. 2010 | 08:32

Vlastimil napsal(a):

Díky za pěkný článek, bohužel voličstvo úspěšně masírují "objektivní a nezávislí" novináři z Lidovek a MFDnes.
20. 07. 2010 | 08:41

denda napsal(a):

Iva Bezděková.
ad.
Kvalifikační předpoklady.
Jsou dány ve velké míře ze zákona a předpisů s tím souvisejících.
Je to možná blbost, ale zakázku za 1 milión, nemůže dělat někdo bez předchozích referncí a dodávek v podstené výši.
Jinak by tam neměla být dodávka ale obrat (třeba za poslední tři roky).
Jinak by se také mohlo stát, že vám přístroj dodá jednorázové sro, nebo fyzická osoba...
20. 07. 2010 | 10:46

Vimmer napsal(a):

20. 07. 2010 | 15:10

Albert napsal(a):

ex-nemo
Souhlasím, že diskuse opět uhnula mimo své vlastní téma, kterým je stav novinářství u nás ? Provokatéři se činí a mají bohužel úspěch. Jen nevím, jestli neuhnuli od tématu úmyslně, protože si vlastně nepřejí, aby pravda o všech politicích byla nějak veřejnosti sdělena. Asi jsou schopni mít pochopení pro pochybení „svých“ politiků a chtějí tvrdě pranýřovat jen ty z druhého tábora. Proč formou televizního poplatku platíme novináře z ČT a Českého rozhlasu když se chovají stejně, jak bylo popsáno v blogu? Zásadní problém je v novinářích, nikoliv v politicích.
Bohužel dobrých novinářů jako je autorka blogu je málo.
Golem
Samozřejmě může státní zástupce prošetřit i takové případy předražených státních nákupů, o kterých má indicie i z novinářských zpráv. Ale také nemusí, protože je považuje za nevěrohodné. Je jednoduché předvídat, jak si vybere.
Michal Vimmer
KORUPCE je jen sezónní marketingové heslo bez otazníku.
Nemyslím, že novináři jsou až tak špatně placeni. Samozřejmě mluvčí velké korporace je placen lépe a je možné, že by pro sebe novinář nevhodnými otázkami zavřel dveře do takových korporací.
20. 07. 2010 | 18:13

skura napsal(a):

To denda:
"Jinak by se také mohlo stát, že vám přístroj dodá jednorázové sro, nebo fyzická osoba..."
A? Co by se jako stalo? Záleží na tom, CO kdo dodává, nebo na tom KDO co dodává?
Naprosto nechápu podstatu vaší výtky. Rád bych požádal o vysvětlení.
Děkuji
20. 07. 2010 | 18:49

skura napsal(a):

To Iva Bezděková:
Nejprve se chci omluvit, že jsem Vás objevil až dnes, ale lepší pozdě než později. Mnohokrát jsem kritizoval práci českých novinářů a marně jsem pátral
(evidentně nedostatečně) po pozitivním protipříkladu. Konečně je jeden na světě ;-) Už jsem ani nevěřil, že v Česku máme slušné a hlavně profesionálně a čestně pracující novináře.
Jenom doufám, že Vás české bulvární prostředí postupně neukolébá a nezařadíte se. Bohužel začínají být takové sklony zřejmé i u novináře jakým je (byl) např. Václav Moravec. Když porovnám jeho práci, kterou odváděl v BBC s jeho některými kousky z poslední doby. (např. když do ekonomické "debaty" v Otázkách z Karlových Varů pozve dva neoliberály a baží se jejich propagandou), tak bych nad ním brečel. O objektivitu se jednoduše už ani nepokouší.
Přeji Vám pevnou páteř a mnoho sil do další práce!
P.S. Díky za skvělý blog..
20. 07. 2010 | 19:03

ivabezdekova napsal(a):

Děkuju všem za milá slova v této diskusi. Jsem trochu zaskočená. Ani nevím, jestli si tolik chvály zasloužím. :-)
V diskusi na našem webu se čtenáři ptají, proč někdo na základě těchto faktů nepodá podnět k protikorupční policii.
http://www.tribune.cz/clane...
Bohužel zatím přímé důkazy chybějí. Přes veškeré pátrání zatím neexistuje jediný přímý důkaz o porušení zákona.
Lékaři (ani nikdo jiný) nám žádné neoficiální informace, kterých bychom se mohli chytit, zatím bohužel neposkytli. Dokud se tak nestane, bude stále platit možnost, že jsou VEŠKERÉ NÁKUPY ZDRAVOTNICKÉ TECHNIKY KŘIŠŤÁLOVĚ ČISTÉ :-)
Iva Bezděková
20. 07. 2010 | 19:52

Kaštan napsal(a):

Mne spíše než zcela běžné lhaní a zatloukání ministerských (že něco dlužíme parlamentu ???, to musí být omyl !!), spíše štve situace v médiích.
Je-li tomu tak (a já tomu věřím), že redaktoři chodí na tiskovky MZ spíše kvůli občerstvení, než kvůli otázkám, které určitě zajímají celou veřejnost (těch, kteří ještě vůbec nepotřebují zdravotnictví je určitě menšina), jsou chapadla korupční chobotnice (nadneseně se tomu říká lobby)
v tomto rezortu ještě delší, "než jste si mysleli".
Však oni si to pacienti zaplatí, léky budou příští rok zase o něco dražší a redaktoři spokojenější.
21. 07. 2010 | 00:35

Jméno napsal(a):

Jeden z prvních záblesků seriozní žurnalistiky v Čechách - např. vedle J. Macháčka. Díky.
21. 07. 2010 | 11:14

NL napsal(a):

Z velké části diskuze proběhla na téma reforem. Jedni tvrdí, že ukočírovat vzrůstající nárůst výdajů je možné jen regulací dostupnosti a centralizací. Teď například Heger. Jiní tvrdí, že regulace a centralizace je nesmysl. Někdo je zastánce privatizace. Už jsem psal, že průměr v počtu privátních nemocnic je v EU 21%. Z toho se vymyká Belgie, která má 62% nemocnic privátních. Prostě přístupy jsou různé, ale jaké jsou skutečné výsledky myslím dokumentuje tenhle obrázek.

http://img227.imageshack.us...
21. 07. 2010 | 11:31

NL napsal(a):

A tady EHCI 2009.

http://img812.imageshack.us...
21. 07. 2010 | 11:53

NL napsal(a):

A tady, kdyby někdo bral Carlosovi nápady vážně
http://img192.imageshack.us...

A jak je to s privátními nemocnicemi. Emissary jako obvykle plácá hlouposti.
http://img685.imageshack.us...

Vše je z HF databáze WHO
21. 07. 2010 | 22:52

Ivo Kaipr napsal(a):

Skvělý článek.

Vypadá to tak, že novináři venkoncem přešli na druhou stranu barikády a udržují fasádu, ze které jen semtam vystrčí nějakou kauzu, zamávají s ní před očima občanstva jako s kašpárkem - a pak ji zase zastrčí do krabice. Představení skončilo, kupte si nás zas příště.
22. 07. 2010 | 18:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy