Restart Mořského koníka – vyhraje znovu Kovotour?

23. 09. 2015 | 12:50
Přečteno 3211 krát
Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla obnovit výběrová řízení na kontroverzního Mořského koníka. Budou podmínky výběrového řízení vypsány tak, aby je mohla vyhrát jen firma Kovotour plus? Redakce MT oslovila členy komise, která má kritéria výběrového řízení připravit. Komise se má sejít tento týden...

Krátce poté, co firma Kovotour plus vyhrála loni lukrativní zakázku na pořádání ozdravných pobytů pro děti u Egejského moře, prohlásila konkurenční firma Adriatic Curatio, že Kovotour plus získal tuto zakázku podvodem, na základě lživě uvedených údajů při výběrovém řízení.

Tato zpráva proběhla médii a v reakci na to vydala VZP v listopadu oznámení v tomto duchu: „Rušíme výběrové řízení na Mořského koníka na Jadranu, protože se v médiích kolem něho vyskytly aféry. Budeme proto na pobyty u moře přispívat individuálně.“ Pojišťovna chtěla dokonce zkrátit stávající čtyřletou zakázku, kterou na pobyty v Řecku získala firma Kovotour plus.

Nyní je všechno jinak. Individuálně přispívat pojišťovna nebude, namísto toho vyhlásí nová výběrová řízení na zajištění Mořského koníka pro dalších pět let (2017-2021).

„Pro které lokality bude vypsáno výběrové řízení bude přesně specifikováno v zadávací dokumentaci,“ odpověděl na dotaz MT mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že tento úkol uložila řediteli pojišťovny správní rada VZP letos v srpnu.

Jak bude tato zadávací dokumentace vypadat? Redakce MT zjišťovala, do jaké míry je pravděpodobné, že budou kritéria výběrového řízení nastavena podobně jako v předchozích případech.

Poslanec: kritéria nesmí předurčovat konkrétní firmu

Jedním z hlavních kritiků předchozích výběrových řízení na Mořského koníka je lidovscký poslanec Ludvík Hovorka, který poukazuje na přílišné zúžení kvalifikačních kritérií při vypsání zakázek. Námitky má nejen odborná veřejnost, ale také zákonodárci.

„Samotná myšlenka umožnit ozdravný pobyt u moře pro děti se zdravotními problémy je dobrá. Problematicky je však vnímáno stanovení kvalifikačních předpokladů, hodnotící kritéria a následně opakované zadávání zakázek jedné konkrétní firmě ,“ říká lidovecký poslanec a člen dozorčí rady VZP Ludvík Hovorka.

Má tím namysli například to, že VZP v kvalifikačních kritériích pro výběrová řízení uváděla specifickou podmínku, že uchazeč musí v uplynulých třech letech realizovat obdobný charakter pobytů, každým rokem v minimálním objemu 15 milionů korun a vyslat celkem minimálně 1500 dětí na takové pobyty.

Takové podmínky výběrového řízení podle Hovorky silně připomínají výběrové řízení na pronájem krajských nemocnic Olomouckého kraje nebo na pronájem železničního zdravotnictví. „Tehdy rovněž stanovené kritérium mohla splnit jediná firma a výběrové řízení postrádalo smysl,“ dodává poslanec.

Redakce MT oslovila některé cestovní kanceláře, zda by byly schopny takto specifické podmínky splnit. Zástupci CK Fischer a Alexandria však odpověděli, že se k tématu nechtějí vyjadřovat.

Adriatic: Kovotour získal zakázku podvodem

Kontroverzní stále zůstává i zakázka na pobyty dětí u Egejského moře, kterou loni získala firma Kovotour plus od Všeobecné zdravotní pojišťovny na další čtyři roky. Konkurenční firma Adriatic Curation totiž tvrdí, že firma Kovotour plus dostala zakázku podvodem:

„Kovotour zaprvé podváděl, když v nabídce formou čestného prohlášení uvedl, že jím nabízený Hotel Poseidon má 205 dvoulůžkových pokojů, ač jich měl pouze 28! Celkový počet všech pokojů v Hotelu Poseidon použitelných pro turistické účely je pouze 138, což je zřejmé, mimo jiné, z oficiálních stránek Řecké hotelové komory,“ uvedl pro Medical Tribune právník firmy Martin Abraham a dodal:

„Kovotour zadruhé podváděl, když nejdříve uměle snížil nabídkovou cenu bez DPH na cca 204 milionů Kč, se kterou Veřejnou zakázku na Mořského koníka v Řecku skutečně získal. Nic při tom však neriskoval, neboť ve Smlouvě s VZP, kterou k nabídce přiložil, navýšil cenu bez DPH na cca 247 miliónů korun, což je nezákonné, jelikož Kovotour jako poskytovatel cestovní služby nesmí vypočítávat DPH z celé ceny bez DPH, ale pouze z marže. Bez aktivního zásahu společnosti Adriatic Curatio by VZP na trik žalovaného nepřišla a Kovotour by VZP nezákonně připravil o částku přesahující 30 miliónů Kč.“

Všeobecná zdravotní pojišťovna však trvá na tom, že dodavatel dětských ozdravných pobytů u Egejského moře byl vybrán v řádném výběrovém řízení. „VZP nehodlá svými vyjádřeními vstupovat do konkurenčního boje dvou firem, z nichž jedna byla ve výběrovém řízení úspěšná a druhá nikoliv.“

Nová komise – staré podmínky?

Poté, co nejasnosti ohledně výběrového řízení na Mořského koníka vyšly najevo, se před necelým rokem VZP rozhodla, že napříště bude přispívat rodičům individuálně a výběrová řízení zruší. Letos v srpnu se však správní rada rozhodla vrátit zpět k výběrovým řízením na ozdravné pobyty. Proč?

„Přispívat individuálně na pobyty u moře by nemělo moc velký smysl. Přidaná hodnota koníka je v tom, že děti jedou na pobyt společně, jsou pohromadě. Mají zde lékařské kontroly, výsledky ozdravného pobytu lze také hodnotit komplexně,“ uvedl pro MT člen správní rady a poslanec MUDr. Igor Nykl (ANO), který tak podporuje myšlenku obnovení výběrového řízení na komplexní zajištění organizace ozdravných pobytů Mořský koník.

Redakce MT se poslance Nykla zeptala, zda by on osobně podpořil kritéria, která zužují výběr potencionálních uchazečů (limity obratu a počty vyslaných dětí). „Na toto nejsem odborník, nemám na tuto otázku názor.“

Igor Nykl přitom ještě nedávno patřil mezi kritiky způsobu výběrové řízení na Mořského koníka i samotné realizace projektu. Loni například prosadil ve správní radě VZP inspekční cestu přímo do Řecka, kde pobyty probíhají.

Konkrétní názor na kvalifikační kritéria zatím nemají ani někteří členové nově ustavené komise, která by měla podmínky pro nové výběrové řízení na Mořského koníka pomoci připravit. Sejít se má už tento týden. Členy komise jsou Zuzana Roithová, poslanec Jaroslav Krákora a David Kasal.

Redakci MT zajímalo, zda považují dosavadní spolupráci VZP s firmou Kovotour plus za efektivní pro veřejné finance, proč považují za správné obnovit výběrové řízení na projekt, který provázela řada kontroverzí, a zda by nové výběrové řízení mělo obsahovat limitující kvalifikační kritéria (výši obratu, počet vyslaných dětí apod.)

Oslovení členové komise odpovídají, že stávající fungování Mořského koníka je víceméně v pořádku: „Ověřila jsem si, že vlastní nálady VZP (bez dopravy) na den pobytu dítěte u moře (včetně léčebného i volnočasového programu) jsou nižší než úhrada za lůžkoden v léčebnách v ČR,“ tvrdí členka komise MUDr. Zuzana Roithová a dodává:

„Firma navíc nad rámec smlouvy a bez navýšení ceny realizuje různá zlepšení v areálu z vlastní iniciativy či na základě doporučení kontrolních pracovníků VZP. Od roku 1994 se programu MK zúčastnilo více než 93 tisíc chronicky nemocných dětí. Jak z vyjádření ošetřujících lékařů, tak z vyjádření rodičů, vyplývá jednoznačný medicínský a společenský přínos.“

Na otázku, zda by podpořila, aby v kritériích výběrového řízení byly opět limity týkající se výše obratu firmy a počty vyslaných dětí, však nedala jasnou odpověď: „Spekulovat o těchto podmínkách je předčasné. Pokud jde o mne, budu hledět, aby podmínky zaručovaly, že nedojde ke snížení současné vysoké úrovně kvality léčebně ozdravné péče poskytované nemocným dětem,“ říká Zuzana Roithová.

Redakce MT se zeptala i dalšího člena komise k Mořskému koníkovi, MUDr. Davida Kasala. I on podporuje obnovení výběrového řízení namísto zamýšlených individuálních příspěvků od pojišťovny: „Kdyby se zavedly individuální příspěvky, prakticky se stanou jen příspěvkem rodinám na dovolenou a nebudou sloužit k podpoře zdraví. Víme, že zdravotní účinek je prokázaný po zhruba 18 dnech pobytu u moře. Kolik rodičů si může vzít dovolenou 3 týdny v celku a kolik jich může financovat třítýdenní pobyt u moře pro zbytek rodiny?“ obhajuje stávající průběh výběrových řízení poslanec David Kasal. Na dotaz, zda by podpořil kritéria, která zužují počet uchazečů, poslanec odpovídá:

„Obsah podmínek je práce, která na nás teprve čeká. Já budu prosazovat takové nastavení, které zajistí ozdravnou náplň pobytu v rozsahu posledních let a současně nastaví obecná kvalifikační kritéria tak, aby umožnila přihlášení minimálně 5 zájemců o daný tendr. Pak může proběhnout kvalitní výběrové řízení, které nebude nikdo zpochybňovat.“

Třetí člen komise – MUDr. Jaroslav Krákora ani po opakovaných urgencích neodpověděl.

Kovotour plus – zakázky i od ostatních pojišťoven

K moři jezdí děti s firmou Kovotour plus i s jinými zdravotními pojišťovnami. Letos vyhrála zakázku Vojenské zdravotní pojišťovny na pořádání léčebně -preventivních pobytů dětí u moře na další tři roky (2015-2017). Celková hodnota zakázky je cca 42 milionů.

„V létě odjelo na pobyt 501 dětí. Cena pobytu na 1 den pro jedno dítě činila 1 499, z toho 473 Kč hradili rodiče a 1 026 Kč pojišťovna,“ uvedl mluvčí VoZP Jan Mates.

Kovotour plus má zajištěné peníze také od České průmyslové pojišťovny. Firma získala letos zakázku na Ozdravně-léčebné přímořské pobyty 2015 za 9.1 milionů bez DPH. „Letos odjelo na přímořský pobyt celkem 396 dětí. Konečná cena za 14 denní pobyt jednoho dítěte je 22 990,- Kč,“ odpovídá na dotaz MT mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy