Zdraví, štěstí, stárnutí a budování

05. 01. 2014 | 14:49
Přečteno 4946 krát
Zanedlouho nastoupí nový ministr práce a sociálních věcí a nový ministr zdravotnictví. Oba velmi pravděpodobně obmění své týmy na ministerstvech a začnou…. Ani v jednom resortu není situace příliš uspokojivá a jejich práci jim pravděpodobně ani nikdo příliš nezávidí. Demografické změny již dlouho klepou na dveře a naše populace stárne, přibývá počtu chronicky nemocných, zvyšuje se počet lidí, kteří potřebují a budou potřebovat dlouhodobou péči. Náročnost zdravotní péče také zvyšují stále nové metody a technologie, které něco stojí. Rozpočty obou resortů tak budou více než napjaté.

Na druhou stranu ale můžeme říci, že patříme mezi země, které si ve svém zajišťování zdravotnických a sociálních služeb počínají více než marnotratně. Málokterá i bohatá země by si mohla dovolit dva takto blízké resorty (nejen svou pozicí na nábřeží jedné řeky v srdci hlavního města), které spolu prakticky vůbec nekomunikují a již více než dvě desítky let se nedokáží domluvit prakticky na ničem rozumném. Pokud se náhodou někdy zazdá, že by se přece jen domluvit mohly, a oba ministři (jak se stalo nedávno) o tom slavnostně podepíší dokonce memorandum, vše se zase velice záhy zhatí a jede se po starém (jak se také právě nedávno stalo). V důsledku to vede k tomu, že služby, které nutně potřebují domluvu obou resortů (což se týká právě například dlouhodobé péče zejména v situaci stárnoucí populace), se nakonec zajištují nekoordinovaně a v důsledku toho nesmírně draze.

Málokterá bohatá země by si mohla dovolit tolik ústavů všeho druhu, ústavů sociálních i různých typů nemocnic. Sice na jedné straně připouštíme, že ústavů všeho typu máme dost a dost, ale s příchodem každé nové garnitury jsme svědky dalších staveb. Skoro se zdá, že to je podle prapodivné logiky: máme dosti nemocnic – postavíme tedy další, máme nadbytek ústavů – postavíme tedy další.

Z vlastní zkušenosti našeho Gerontologického centra v Praze 8 Kobylisích velmi dobře vím, že pokud se zajistí veškeré návaznosti péče, služby v domácím prostředí, můžeme stále nabízet nová místa na doléčení a rehabilitaci, a to prostě jen proto, že pacienty můžeme propustit do domácího prostředí a pomoci s péčí i tam. Neukládáme pacienty na zbytečně dlouhou dobu, ale snažíme se je co nejrychleji vrátit do domácího prostředí.

Musím se tedy přiznat, že první kroky nových ministerstev očekávám s určitou zvědavostí: bude se zase budovat nebo ne? S trochou naivního optimismu si (opět a znovu již poněkolikáté) myslím, že bychom se možná už konečně mohli dočkat domluvy a spolupráce ministerstev, promyšlené koncepce služeb na pomezí zdravotní a sociální péče, bez které není myslitelná rozumná reforma ani v jednom resortu.

Nu, uvidíme, zda budeme dále budovat a stříhat pásky – nebo zda se pokusíme zorganizovat služby pro lidi. V každém případě nám přeji dobré stárnutí, tedy takové, ke kterému vede to, co si přejeme nejčastěji – zdraví a štěstí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

K.V napsal(a):

Cinkala jste klíči a chtěla to.
Každé ministerstvo, president, parlament, senát, kraj, obec jsou obsazeny jinou partají, a tedy je potřeba jim zničit život aby lidi viděli jak to u nich nefunguje. Každý proti každému.
.
U nás je nadbytek míst pro seniory, lidi s demencí a Alzheimerem, a také třeba školek pro děti??? To slyším prvně.
Proč se tedy na domov pro seniory čeká i 10 let a proč musíte dávat úplatky, a nocleh na posteli tam stojí v průměru 13500 když 2/3 důchodců nemá ani 10000 důchod
05. 01. 2014 | 15:14

JenTak napsal(a):

Nějak vám nerozumím. Zdravotní péče se stává nedostupnější, protože se v nemocnicích omezují počty lůžek. Na operace se čeká déle než před několika lety a to pacienty doslova vyhazují nedoléčené.
Vy tu najednou tvrdíte, že nemocnic máme více než je zdrávo. Někdo fundovanější než já by se tu mohl opřít o statistiky, ale myslím si, že se nemýlím.
05. 01. 2014 | 15:17

born65 napsal(a):

Dobrý, věcný text, paní Holmerová!
05. 01. 2014 | 15:19

Občan napsal(a):

Paní Holmerová,

1) populace nám ani tak nestárne, jako se stále víc zdevastovaná již v produktivním věku. Takže nám přibývá čtyřicátníků a padesátníků s Alzheimerem, Parkinsonem, po těžkých infarktech, s komplexním "rozhozením" metabolismu, chronicky psychicky nemocných atd.
Je to především důsledek primitivního kapitalismu, totální bezhlednosti a arogance ze strany zaměstnavatelů i politické "reprezentace", nastolení trvalé existenční nejistoty. Druhotně se promítá i strava, která se "potravinami" dá nazvat často jen s vysokou mírou nadsázky, nedobré životní prostředí, nedostupnost dříve běžně bezplatných "volnočasových aktivit".

2) No, ono je snazší a s rychlejším politickým fektem postavit nový barák než udržovat ten starší a než zajistit zdravotnické a sociální služby VŠEM bez rozdílu výše konta.
A už vůbec není v zájmu politiků obecních, krajských a parlamentních zajistit, aby zaměstnanci obojích služeb byli slušně placeni, měli humnánní pracovní podmínky a bylo jich dostatek.

3) Pacienty sice můžete propustit do domácí péče, ale zhusta se žádná péče nekoná, protože pacient nemá na její zaplacení v dostatečném rozsahu a jeho blízcí chodí do práce. Ona totiž měsíční celodenní (9 hodin denně) osobní asistence vyjde na +/- 30 000.- Kč. Ale i půldenní je celkem drahá legrace. Takže spoustě lidí nezbývá než se snažit zůstat v LDNce (nemocnici nebo někde jinde v zařízení) co nejdéle (pokud možno tam zemřít).
Pro osobní asistenci, zejména jedná-li se o vážně nemocného pacienta, umírajícího nebo s demencí, potřebujete KVALIFIKOVANÉ pečovatelky (pečovatele nezmiňuji, to jsou zcela ojedinělé bílé vrány) v dobré fyzické a psychické kondici (a na to rozhodně nestačí ZŠ a kratičký "kurs"). Halvně mladší a mladí pacienti potřebují mnohem víc než jen nakrmit, přebalit, umýt, zapolohovat a eventuálně přečíst kousek knížky. No, a za 8500 - 14 000.- Kč hrubého se Vám nikdo nepohrne ani nepřetrhne, to snad ani neočekáváte.

4) Státům na západ od nás je úplně fuk, kolik tam je nemocnic, LDNek, stacionářů a pečováků; pokud jsou to soukromá zařízení neparazitující na veřejných rozpočtech. Jakmile jde o veřejné instituce, pak podléhají striktní regulaci.
To jen v ČR existuje pravý opak a stát usiluje o to, aby neexitovaly žádné veřejné instituce zdravotnických a sociálních služeb. A ty soukromé dotuje mnohem štědřeji než veřejné. V Německu, Rakousku nebo Švýcarsku či Dánsku něco zcela nemyslitelného.
Chudší a chudí tam marodí a umírají ve veřejných institucích se skromnějším vybavením a vedlejšími službami, bohatí v privátním luxusu a s individuáními službami. "Systém" v ČR je schizofrenický, protože se snaží za "rumunského" financování vyždímat hlavně ze zaměstnanců "švýcarské" služby.

5) Co můžete očekávat od nového ministra PSV, si můžete přečíst na jeho stránkách. Na Vysočině se "proslavil" střemhlavým budováním chráněného bydlení pro zdravotně a duševně postižené a jejich lifrováním z ústavů do bytovek. Jeho mottem je "Individualizace, individualizace, individualizace a výstavba nových baráků"; kde na to vezme lidi a peníze, to moc neřeší. Senioři a zdravotně postižení o to přitom nijak zvlášť nestojí: http://www.kr-urady.cz/krcal-seniori-na-vysocine-preferuji-vlastni-bydleni/d-4034158/p1=27766
05. 01. 2014 | 15:56

VFISCHER napsal(a):

VÁŽENÁ PANÍ DOKTORKO HOLMEROVÁ,
především a zejména, patříme mezi země, kde neustálá řežba zájmových skupin, klanů, mafií a jiných gangů, a to jak ve zdravotnictví, tak oblasti sociální péče, tak ve všech oblastech dalších, jako jsou stavební a betonové lobby, a zločinecké party v oblasti počítačů a infomačních technologií, způsobila a způsobuje naprostý rozval a zkázu státní správy a kvalifikované a zejména hospodárné řízení státu ! ! !
Proto máme tolik nemocnic a tolik ústavů a tolik počítačových systémů a registrů a tolik parazitních firem přisátých na státní kasu a proto jsou veškeré rozpočty, fondy a jiné dotační zdroje systematicky rozkrádány a proto je na všechno pořád a pořád málo financí.
A státní rozpočet činí 1 200 tisíc dvěstě miliard ! ! a pořád je ho málo a byrokratický moloch nekontrolovatelně bují. Proto máme rozkradený stát přeměněný v montovnu plechů a banánitán ovládaný zločineckou oligarchií.
05. 01. 2014 | 16:08

pozorovatel napsal(a):

Blog zní hezky, dotaženo do praxe se však blíží blábolu, který bychom od odbornice jako pí Holmerová nečekali. Individualizace péče a její přenos do domácího prostředí naráží na objektivní podmínky prostředí, pracovního zapojení a finančních možností průměrné rodiny (a často jejího zbytku), na kterou by domácí péče o dlouhodobě nemocného či postiženého člověka dolehla. Vím, že socialistický model ústavu anebo LDN není z hlediska kvality života optimální, ale je únosný a hlavně udržitelný. Pro člověka s postižením znamená omezení plynoucí z ústavních podmínek, ale garantuje určitou úroveň péče, která v domácím prostředí nemusí být samozřejmá. Anebo ji může lépe zajistit stárnoucí matka samoživitelka, chudá (vzdala se pracovní kariéry), vytržená neustálou péčí z kontextů společenského života, omezená stavebními bariérami, sužovaná každodenními starostmi a finančním nedostatkem, jakož i strachem, co se s postiženým členem rodiny stane, až ona umře anebo již opravdu nebude moci? A myslíte, že popsaná situace není u domácích pečujících bohužel běžná?
Krok správným směrem je komunitní plánování, bohužel mnohde formální, sužované místními konkurenčními půtkami a ochromené svou nezávazností a nedostatkem finančních zdrojů.
Myslím, že diskuze o omezování nových staveb není na místě, pokud není zvládnut proces komunitního plánování. Prostě nejsou statistická, ekonomická a sociologická data. Bohužel se musíme smířit s tím, že zatracované ústavy z doby éry reálného socialismu jsou až doposud to nejlepší, co se u nás pro dlouhodobě nemocné a lidi s postižením udělalo. Naše hanba.
05. 01. 2014 | 16:39

MartinO napsal(a):

Občan:

Hned první odstavec a už lež jako Brno. Od pádu slavného socíku se prodloužila střední délka života o 7 (slovy SEDM) let!!! Prostě Občanova klasika. Dál ty bláboly ani nebudu číst, vypovídací hodnota bude podobná.
05. 01. 2014 | 16:58

Al Jouda napsal(a):

To MartinO:
V něčem má nick občan ale pravdu - cituji : To jen v ČR existuje pravý opak a stát usiluje o to, aby neexitovaly žádné veřejné instituce zdravotnických a sociálních služeb. A ty soukromé dotuje mnohem štědřeji než veřejné.
Je to důsledek politiky ODS a TOP09 - tunelovat státní rozpočet všemi způsoby, co to jde ! Doufám, že nová vláda udělá těmto praktikám přítrž!
05. 01. 2014 | 17:16

Marian napsal(a):

MartinO Možná byste si měl uvědomit,že nyní umírají lidé,kteří v minulém režimu prožili podstatnou část svého života....
05. 01. 2014 | 18:30

šašek z Jihlavy napsal(a):

Docela by mne zajímalo, jaká spolupráce by se dala očekávat v případě, že pan Krčál by se stal ministrem PSV a MUDr.Běhounek ministrem zdravotnictví. Pokud se jim to dařilo u nás na kraji, proč ne v celostátním měřítku. Na to si rád počkám.
A rozhodnutí Bohuslava Sobotky pověřit Vladimíra Špidlu šéfem svých poradců byl mistrovský tah, jak zabránit mstivému Bimbovi házet vidle do sestavování nové vlády. Věřím, že to nakonec vzdá a se skřípěním zubů to zkousne.
A rozjařený Bohouš v kruhu TV reportérů bude moct prohlásit: "Právě se vracím z hradu a sděluji vám, že pan prezident všechny mé návrhy přijal".
05. 01. 2014 | 18:32

MartinO napsal(a):

Marian:

Možná byste si mohl rozkliknout následující porovnávací graf a možná byste se mohl nad ním zkusit zamyslet. A možná, že pak i na něco přijdete:

http://countryeconomy.com/countries/compare/czech-republic/germany?sector=Life%20expectancy%20at%20birth&sc=XE24#tbl
05. 01. 2014 | 18:46

stejskal napsal(a):

Vážený pane návštěvníku, budete-li zde kohokoliv nazývat "trotlem", budu mazat VŠE, co sem napíšete. Toto byla malá ukázka.

Hezký večer.

Libor Stejskal
05. 01. 2014 | 19:00

Občan napsal(a):

Martine O,

zvýšil se NOMINÁLNÍ věk "dožití".
Jak to "dožití" vypadá v reálu, vidím 5-6 dní v týdnu. Nejmladší pacientce s Alzheimerem je pouhých 45 let. Dalším je mezi 55 - 70ti lety. VŠICHNI jsou tedy ve věku, kdy by ještě měli být aktivní, spokojení, většina z nich by dokonce ještě měla hákovat jak mourovatí, protož Kybersadista tak rozhodl. Místo toho jsou to nešťastné bytosti, jejichž "já" postupně zaniká; a ty lehčí případy si to navíc plně uvědomují.

Věk dožití je k ničemu, protože se SNIŽUJE věk ZDRAVÉHO dožití.
05. 01. 2014 | 19:08

MartinO napsal(a):

Občan:

Ne, nesnižuje. Opět si vymýšlíte či lžete:

http://ec.europa.eu/health/indicators/echi/list/echi_40.html#main?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=450&width=920

http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=hlth_hlye&lang=en

Že "věk dožití v nemoci je k ničemu" je zajímavá teorie. Taková novátorská. Podle ní by se měl každý člověk starší 70 let který vážně onemocní nechat chcípnout. Nevěděl jsem že jste takový lidumil.
05. 01. 2014 | 19:45

Eva napsal(a):

Paní doktorka má pravdu. Jistě by nebylo od věci, kdyby se ministerstvo zdravotnictví sloučilo s ministerstvem sociálních věcí. Nejvíce a nejčastěji nemocní jsou staří lidé. Pamatuji se ze svých pracovních začátků po promoci, když na interně dostali starou paní z klinické smrti a ona nakonec umírala na špatnou ošetřovatelskou péči, na sepsi z dekubitů. Lékaři se snaží, pacient jde důmo z nemocnice / a ten tlak na zkracování nemocničního pobytu je čím dále větší/, a doma pomalu umírá, protože není kolikrát nikdo, kdo by se o něj ošetřovatelsky postaral. velké peníze, vkládané do zdravotnictví, tak přicházejí vniveč. Odpovědět na to může znalost soociálního lékařství. Paní doktorka Holmerová je určitě též absolventkou školy veřejného zdravotnictví, a též tam zdravotnickým manažerům přednášela. Málokdo z jejích absolventů však poznatky aplikuje v praxi. každý manažer, počínaje ministrem a konče ředitelem té nejmenší nemocnice, hájí v praxi své vlastní zájmy, a pacient mimo zdi nemocnice ho už nezajímá. Rovněž tak by se odstranily problémy s financováním zaměstnanců sociálních ústavů, kteří vzhledem k charakteru klientů jsou v podstatě nemocní a potřebují jak sociální, tak zdravotní péči. Totéž platí ale i pro další skupiny pacientů, kteří nejsou z různých důvodů schopni plně fungovat mimo zdi nemocnice, jako např. pacientů psychiatrických. Komunitní péče v provázanosti na péči sociálním by mnoha lidem zabránila se vracet do léčeben nebo skončit na ulici. Bohužel - vládu lidi nezajímají. Je zajímá jen politikaření a vlastní korýtka.
05. 01. 2014 | 19:55

fikus napsal(a):

jistě, stát celou směnu u soustruhu nebo na montážní lince v 68 letech je paráda.
Posvěcená okrádačka lidí, který celý život pracují a živí i ty, kteří nepracovali nikdy, včetně církvé a politiků. To že státní správa je mafií kam se dostanou jen dobří známí a rodinní příslušníci je veřejně známo včetně výběrových řízení, které nikdo nevyhraje.
Hodně ideálů přeji.
05. 01. 2014 | 19:58

zbyněk napsal(a):

Jen snílek si může myslet, že nová garnitura přinese zlepšení. Dva nejlepší ministři zdravotnictví pan Julínek a pan Heger, jsou presentováni jako škůdci, protože byli pracovití, ti kteří nekonali a pouze odkláněli, ticho po pěšině. Konečně po dlouhém trápení fungující výplaty dávek zrušíme jen proto, abychom se mohli opět vypořádávat s problémy a další firmě sypali miliardy.Ano "S"karty byla hloupost, stačilo nařídit povinnost oznámit číslo bankovního konta, stejně jej každý zaměstnanec má, pytlíčky používají jen trhovci. Náklady pro státní správu žádné. Nová vláda to neudělá, neboť nestojí-li něco nic, nebo málo, nedá se také nic odklonit. Kalousek byl neprozíravý, když ošulil důchodce, kdyby jim přidal mohl vyhrát volby. Nynější garnitura zruší poplatky, které zavedli ti dva neoblíbení a na které si lidé již zvykli, když by postačilo předchozí vládu jen kritizovat. Jak nás nazvat, aby to pan Stejskal nesmazal? Druhý pilíř malý zájem, tak zrušit. Zase to bude stát ranec, přitom stačilo, aby byl povinný. Stejně tak jako ten zdravotní. Každý lékař který chce platby od pojišťoven, povinnost vstoupit a dnes jsme měli databázi nejlepší na světě. Pojišťovny by ušetřily miliardy, které dnes vydávají za duplikátní vyšetření. V zemi, kde polovina národa přechází na červenou, nemůže být dobrovolné nic.
05. 01. 2014 | 20:23

ladislav kabelka napsal(a):

Vážení diskutující.
Vidím, že kolegyně Iva Holmerová se dočkává podobných reakcí jako já na velmi podobně zaměřený blog z min. týdne.
Rozumím tomu, myslím. Totiž i diskutující Občan, byť mně namíchnul vyjádřením o dementních pacientech "dementi".... jsem přesvědčen, že naopak cítí obrovskou frustraci z množství utrpení, kterým denně prochází. A evidentně se mu nedostává pomoci - rozhodně zde nám totiž ani odbornost lékaře nepomůže.
Být člověkem ve vlastní profesi je velmi náročné, ať je to profese jakákoliv. A v profesi pomáhající je třeba hledat zdroje, kde jsme "nabíjeni" k pomáhání. Řekl bych po své 11 praxi v hospici že je to přímo imperativ č.1
Souhlasím, že mediální a politický obraz společnosti vypadá tak, jak jej někteří diskutující prezentují. Skoro jako by přestali věřit, že to může být jinak. Že na to, co se děje kolem nich samotných mohou mít nějaký vliv, že si spoluvytváří prostředí, ve kterém žijí.
Nemám návod, jasný návod, jak tomuto fenoménu naši české současné společnosti pomoci. Ale není mi to jedno.
Strategie naštvanosti a pláče nad vším není dlouhodobě udržitelná životní strategie, myslím.
V úctě Ladislav Kabelka
06. 01. 2014 | 10:29

stejskal napsal(a):

To je myslím poměrně přesné shrnutí, pane Kabelko.

Píšu zde něco podobného poměrně často, ale čím více lidí si toto uvědomí a bude se tím řídit, tím lépe pro nás pro všechny, myslím. Díky.

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
06. 01. 2014 | 11:28

SuP napsal(a):

Občan -
Nicméně soudím, že za to, že se občané déle žijící častěji začali dožívat svých Alzheimerů, Parkinsonů a rakovin není vinou pravicových vlád, ani vinou kapitalismu.
Nemyslíte?
06. 01. 2014 | 12:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy