Konečná pro Daniela Křetínského?

24. 01. 2013 | 16:52
Přečteno 3708 krát
Brzy se dozvíme, kdo ve skutečnosti ovládá ČEZ – zda jeho většinový vlastník, nebo EPH.

Přede dvěma týdny jsem zde podnikl exkurz do vzájemných vztahů ČEZu a EPH a jejich koordinovaných kroků směřujících k vykolejení Czech Coalu. Pokoušel jsem se zodpovědět otázku, proč by měla EPH mít zájem na tom (a dokonce tomu aktivně napomáhat), aby si ČEZ udržel své monopsonické postavení na trhu s hnědým uhlím, nejdůležitější palivovou surovinou pro obě firmy.

Vůbec jsem se nemusel obtěžovat. Dnes na zmíněnou otázku odpověděl sám generální ředitel EPH Daniel Křetínský.

Ve svém rozhovoru pro HN Křetínský uvedl, že pokud by se Czech Coal a ČEZ dohodli na ceně uhlí 55–60 Kč/GJ, „byl by to prakticky krok, který by z trhu vymazával konkurenci ČEZ a likvidoval veškeré nezávislé výrobce elektrické energie na českém trhu“.

Pokud je mi známo, ČEZ nemá žádnou jinou konkurenci kromě EPH, a jak jsem už dokazoval na jiných místech tohoto blogu, EPH je tou nejpřátelštější konkurencí, jakou si jen lze přát. A v tom to právě vězí. EPH těží z parazitického vztahu s ČEZem, veze se jako ‚černý pasažér‘ (free rider) na dominantním postavení ČEZu na trhu.

Dokud je totiž ČEZ schopen udržovat svou významnou kupní sílu na trhu s hnědým uhlím a blokovat rovný přístup k tomuto klíčovému palivovému zdroji, je také schopen udržovat své dominantní postavení a z něj vyplývající nadstandardní ekonomické zisky.

EPH si užívá luxusu podílu na těchto ziscích výměnou za svou podporu ČEZu. Nejdůležitějším benefitem je přitom uměle stlačená cena hnědého uhlí, která stojí za obřími zisky EPH a ČEZu.

Měli bychom brát Křetínského slova o tom, že dohodnou-li se Czech Coal a ČEZ na ceně 55–60 Kč/GJ, bude to znamenat konec EPH, vážně?

Ano, protože pokud Czech Coal a ČEZ dospějí k dohodě o zvýšení ceny hnědého uhlí, kterým Czech Coal zásobuje hnědouhelnou vlajkovou loď ČEZu Počerady, na otevřeném trhu to povede ke zvýšení ceny veškerého hnědého uhlí domácí provenience.

To by samozřejmě ‚vymazalo‘ marže EPH, a dost možná i EPH samotný.

Proč by měli Czech Coal a ČEZ uzavírat nějakou dohodu? Zřejmě ji uzavřou, protože cena za nedohodu by pro obě strany byla pravděpodobně mnohem vyšší. Samozřejmě, že ČEZ by rád nakupoval od Czech Coalu za cenu co nejnižší. Pokud to ale není možné, zvýšení ceny je druhé nejlepší řešení pro obě strany.

Pro EPH to ovšem bude znamenat katastrofu.

Křetínský hrozí, že pokud Czech Coal a ČEZ k dohodě o zvýšení cen dospějí, EPH předá věc antimonopolnímu úřadu. Ať to zkusí. Stížnost má pramalou šanci na úspěch z jednoho prostého důvodu: Její podání pouze potvrdí skutečnost, že trh konečně začíná fungovat tak, jak má, a ne tak, jak si ho někdo ochočí.

Co je třeba považovat za zneužití postavení na trhu, je v této situaci právě chování ČEZu. Pokud by jeho vlastní uhlí bylo při nárůstu cen volně obchodovatelné, prodávalo by se na trhu a nedodávalo by se přímo svému vlastníkovi, tedy ČEZu samotnému.

Severočeské doly, patřící ČEZu, však svoji těžbu při nárůstu cen na trh neumisťují. To je podstatou stížnosti, kterou Czech Coal vznáší proti ČEZu. A je to také zdůvodněním tučných marží, na kterých si Daniel Křetínský vypěstoval závislost.

Příští týdny ukážou, kdo skutečně ČEZem vládne. Pokud ČEZ dospěje k dohodě s Czech Coalem, můžeme z toho dovozovat, že představenstvo ČEZu jedná v zájmu akcionářů. Inu, zázraky se dějí!

A pokud k dohodě nedojde, lze z toho usuzovat, že představenstvo ČEZu jedná v zájmu EPH.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Ve vší úctě - Vy jste grafoman ? Kdy děláte pro Vaše zákazníky ?
24. 01. 2013 | 16:59

author napsal(a):

Petr z Tabora
A very good question! And let me thank you for asking it! You are probably the only person out there who hasn't accused me of writing for money! So thank you again!
BTW, now that EPH finds itself between a rock (CEZ) and a hard place (Czech Coal, and now that it is opposed to Temelin 3&4, I shall no doubt be accused of working for Daniel Kretinsky before too long! I look forward to adding him to my imaginary client list, which so far includes the Greens, Czech Coal and Westinghouse among others.
Good evening!
24. 01. 2013 | 17:12

Petr z Tábora napsal(a):

to autor:
Má angličtina je věru hrozná - mohl bych ale německy, na německou rodinu na Hradě jsem jak vidíte už připraven. Určitě bych Vás nepodezíral, že píšete pro peníze a jsem přesvědčen, že ani ostatní diskutéři.
Já nemám kvalifikovaný názor na Vámi popisovanou problematiku ani v blogu ani v diskusi. Také nevidím nic špatného na tom, že ČEZ své uhlí nenabízí na trhu a že se případně dohodne s Czech Coalem. Život je boj a ten podnikatelský dvojnásob. Každý se o sebe musí postarat.
Nicméně je mi ale jasné, že ČEZu se v ČR snadno podniká. A pokud se ukazuje riziko, jako třeba při rozšíření Temelína, tak chce záruky na výši budoucí výkupní ceny. Všechno mu prochází, protože je polostátní a tak se kritici umlčí přínosy ČEZu pro akcionáře.
Přílišný pocit jistoty mu asi umožňuje chovat se v zahraničí nezodpovědně. V Albánii věděl přeci od počátku na jak nejistém trhu chce podnikat - nechci se pouštět do kritiky albánských poměrů, je to prostě jiný svět. A závěr bude obvyklý - ztráty odnese tuzemsko.
Pěkný večer.
24. 01. 2013 | 19:09

Jimmy de Fazole napsal(a):

Petr z Tábora,
Podle me Candole je GRAFOMAN. Stalo by za to, se zeptat pana Stejskala kdo tu zverejnuje nejvice svych blabolu za den. Tim myslim prumer. Tento mesic tu zatim publikoval grafoman Candole 19 svych blitek za 24 dni! Pocitam ze se snazi o rekord a tim i titul " Mouse that roared". Zda se me ze Zaoralek prijde o titul.
24. 01. 2013 | 19:48

JenTak napsal(a):

Jimmy de Fazole
Když něčemu nerozumíte, není to automaticky nějaká blitka. Vždyť to byste se brodil jen v v samých blitkách.
24. 01. 2013 | 19:52

Al Jouda napsal(a):

Co to je EPH ?
24. 01. 2013 | 23:02

QFriend napsal(a):

Petr z Tabora

Vas predpoklad psychiatrickeho, nikoliv monetarniho, pozadi pane Candolovych vytrusu vychazi z neznalosti prostredi prazskych PR zoufalcu, pardon, poradcu, kde je zmineny clobrda celnim predstavitelem.
Krome techto spechtu take publikuje tzv. "non commissioned" studie. Sice jsou kvalitou nevalne, ale i toho studenta gymnazia, ktery je patrne pise, musi nejak zaplatit. No a protoze vetsina techto cancu ma jako nosne tema "prodejte Pocerady Czech Coalu", tak paranoidni konspiracni teoretici jako jsem ja usoudili, ze CC je jednim z nemnohych klientu nase anglickeho pritele. Coz on koneckoncu nikdy nezpochybnil.
25. 01. 2013 | 10:09

Tomáš Kocour napsal(a):

Jimmy de Fazole anpsal(a): Tento mesic tu zatim publikoval grafoman Candole 19 svych blitek za 24 dni!

Milý Jimmy, zkuste se zamyslet nad tím, co jste výše napsal. Mně taky matematika nikdymoc nešla, ale takovéhle kupecké počty by neměly dělat problém ani někomu, kdo se zjevně nedokáže vzchopit k nějaké smysluplné argumentaci a v každém svém příspěvku, kromě toho, že si počíná tak trochu jako hroch při značkování svého teritoria, cítí zřejmě lehce patologické puzení použít slovo "grafoman" (jeden by se mohl začít ptát, jestli třeba neplatí někdo vás...?).
25. 01. 2013 | 11:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy