Zkrácené úvazky pomohou čerstvým rodičům, studentům i důchodcům
Zkrácených úvazků u nás v současnosti využívá 10 % pracovní síly, což je číslo, které výrazně zaostává za regionálním průměrem. V Nizozemí je to přibližně 37 %. Nabízet zkrácené úvazky je sice pro zaměstnavatele z počátku náročnější, protože přináší vyšší administrativní zátěž a náklady. Výsledky na sebe ale nenechají dlouho čekat, protože taková nabídka otevře dveře novým uchazečům, kteří mají o práci skutečně zájem, ale omezuje je časová kapacita plného úvazku. Jsou to především studenti, důchodci nebo čerství rodiče.
Leden 2023 přinese novou legislativu, která právě zkrácené úvazky zatraktivní, protože poskytne zaměstnavatelům slevu na pojistném ve výši 5 procent, a to pro rodiče dětí do 10 let, studenty, lidi mladších 21 let a pracovníky nad 55 let. To povede k demokratizaci pracovního trhu, protože se do jeho prostředí dostanou okrajové skupiny zaměstnanců, které byly kvůli svým časovým možnostem doteď upozaďovány.
Novela tak pomůže rodičům s mladšími dětmi nadále zůstat v oboru bez několikaletého pracovního výpadu, který by zbrzdil jejich profesní růst. Zaměstnavatel tak nepřijde o zaškolené pracovníky a zároveň posílí vzájemné vztahy.
Zkrácené úvazky pomohou i studentům, kteří si plný úvazek nemohou dovolit, ale mají touhu své teoretické znalosti využít v praxi. Tito studenti tak mohou ve firmě poté zůstat a úvazek si po ukončení studia postupně zvyšovat. Zároveň jim takové úvazky mohou usnadnit počátek kariéry. To samé platí i pro důchodce, kteří nechtějí pracovní trh opouštět, ale potřebují zvolnit tempo.