Quiet quitting jako udržitelný přístup k práci
Viralitu mu v tomhle roce přinesla sociální síť TikTok. Uživatelé TikToku nabádají generaci Z, ať dělá svou práci správně a poctivě, ale pouze v rámci, který vymezuje pracovní smlouva. To znamená práci bez přesčasu a odpojení se z pracovního e-mailu v době osobního volna. Hlavním cílem se tak stává kvalitní život, jehož středobodem není práce.
Pevné hranice mezi osobním a pracovním
Proč ale přišel tento trend zrovna teď? Přichází po více než dvou letech pandemie, kdy se lidem obrátil svět vzhůru nohama. Dříve pevné hranice mezi osobním a pracovním zcela zmizely a lidé zkrátka ucítili potřebu udělat si ve svém životě zase pořádek. Dát na první místo sebe, své blízké a vlastní pohodu namísto neustálého pracovního stresu.
Quiet quitting je poměrně udržitelný přístup k práci a rozhodně chcete takového člena v týmu mít. Budete vědět, že takový zaměstnanec odvede kvalitní stabilní výkon, protože je odpočatější a disponuje tak menšími výkyvy produktivy.
Ztráta motivace?
Fenomén se ale setkává s řadou kritiky. Ta proudí hlavně z vysokých pater managementu, která často tvrdí, že by takového člověka do svého týmu nepřijala. Obávají se snížení kvality odvedené práce a ztráty motivace pro další kariérní postup. Takové pracovní růstové nasazení se ale bohužel ve vyšším věku často setkává se syndromem vyhoření, které vede k odchodu nebo úplné změně povolání.