Rok 2022 otevřel dveře částečným úvazkům i otcovské dovolené
Největší událostí na pracovním trhu bylo bezpochyby zahájení postupného propouštění. Tento trend bude podle mého názoru pokračovat i v příštím roce a dotkne se zhruba každé páté firmy. Krize se již dotkla nejen výrobních závodů jako jsou sklářství, pekárenství, textilky nebo zbrojovky, ale také technologických gigantů jako Meta, Google, Apple nebo Tesla.
Delší otcovská dovolená a sleva na pojistném pro zkrácené úvazky
S počátkem nového roku přišla pozitivní zpráva. Novopečeným otcům se prodloužila jejich dovolená na dvojnásobek, tedy z jednoho týdne na dva. Otcovskou dovolenou přitom do té doby nabízelo pouze 90 zemí ze 187. I tak ale ještě není vyhráno. Ve Skandinávii mohou totiž otcové s rodinou trávit doma i celý rok.
Návrat do práce po rodičovské dovolené navíc rozproudil další důležitou debatu týkající se zkrácených úvazků. Nová legislativa přinese od ledna 2023 slevu na pojistném ve výši 5 % pro rodiče dětí do 10 let, studenty, lidi mladší 21 let a pracovníky nad 55 let. Díky tomu budou zaměstnavatelé motivováni přijímat více zájemců na zkrácené úvazky, což pomůže nejen novopečeným rodičům, ale i seniorům nebo studentům.
Zkrácení pracovního týdne je zatím v nedohlednu
Čtyřdenní pracovní týden se v tomto roce začal projednávat v Belgii a testovat ve Velké Británii. Ačkoliv tento krok vyžaduje dlouhé přípravy, jeho dopad je jednoznačně pozitivní. Zaměstnanci jsou spokojenější, zdravější a šťastnější. V Česku si na takový pracovní týden ale ještě počkáme. V současnosti totiž napracujeme o více než 100 hodin ročně více, než je průměr v Evropské unii.