Vítězové - poražení volebních tahanic

18. 09. 2009 | 17:18
Přečteno 7212 krát
Pokud se podíváme na zrušení předčasných sněmovních voleb pohledem vítězů a poražených, optikou zisku a ztráty, tak již v těchto dnech můžeme popsat několik skupin, kterým zrušení voleb navodilo úsměv na rtech, ale i ty, pro které jde o zprávu velmi chmurnou.

Mezi největší vítěze zrušení říjnového i listopadového data volebního klání patří lobby a vlivné zájmové skupiny. Politické strany napříč spektrem investovali značné prostředky do horké fáze kampaně a celorepublikové reklamní viditelnosti. Sázeli na ofenzivní taktiku, množství inzerátů, tematické volební nabídky do domácností, což je v součtu značně nákladné. Často se kvůli těmto strategiím neváhaly i zadlužit a prohloubily tak svůj dlouhodobě neradostný finanční stav.

Některé partaje už investovaly drtivou většinu svého majetku, včetně zastavení svých sídel (např. KDU-ČSL), jiné naopak teprve sestavovaly svůj rozpočet, s vidinou rychlých voleb a úspěchu (TOP09) a náhlý přesun konání voleb na závěr jara příštího roku jim vytváří doslova existenční problémy a dilema přežití. Zadluženy až po uši jsou i další politické subjekty, snad jen vyjma ČSSD, která bodovala v minulých volbách a tím dosáhla na poměrně vysokou státní podporu. Finančně churavějící političtí kandidáti teď budou chtít velmi rychle zacelit alespoň ty největší díry svých stranických kas, a proto budou stát o donátory a pomoc vlivových skupin.

Mezi jasné vítěze patří i reklamní a PR agentury, obecně inzertní trh. Úterním krokem sociální demokracie zdvojily fakticky své aktivity a tím zmnožily svůj zisk. Namísto jedné, krátké kampaně jim totiž situace přivodila hned dvě volební agitace, navíc v podobě jedné klasické, dlouhé, která se s velkou pravděpodobností nastartuje od března příštího roku.

Relativně neutrální vliv má přesun volebního dění na dvě velké strany – ČSSD a ODS. Obě jsou zajištěné, už i velkým počtem zástupců v obou parlamentních komorách, čímž získávají pravidelnou finanční injekci ze státní kasy, která jim umožňuje dlouhodobější plánování a šanci ustát i náročnější akce. Navíc mají poměrně bohaté předivo organizačních složek strany, která je schopna mnohé aktivity udržovat průběžně v chodu.

Pro některé je posun termínu voleb obrovská výzva a šance na posílení. Ze stávajících to zejména platí pro Věci veřejné Radka Johna a Stranu zelených. Jim se nabízí šance pracovat na posilování své značky a získávání veřejné podpory před odsunutými volbami. Je samozřejmě otázkou, zda této příležitosti nevyužije i případný zcela nový subjekt, postavený na kritice všech stávajících a vymezování se vůči současné politické realitě.

A česká veřejnost. Ta ještě neví - stane se vítězi či poraženými jen podle chování politiků v dalších dnech. Pokud události minulých dní povedou k uklidnění politické scény, nalézání alespoň elementární schopnosti shody a kompromisu, pak nutně nemusí veřejnost tratit. Pokud se naopak rozhoří ještě vypjatější politické sváry a předvolební kampaň se přesune do sněmovních lavic, tak ten kdo nejvíc ze všech ztratil je právě běžný český občan.

Psáno pro týdeník STRATEGIEKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pokud jde o českou veřejnost, tak ta patří bez diskus e mezi poražené! A to hned z několika důvodů.
a- da´ňový poplatník není zvědav na nějaké podivné hrýtky s vládou, která nemá žádné krytí a je d e facto fackovacím panákem kříženým se s bájným psem Lajkou, která byla zavřena do rakety a odpálená někam nahoru, aby s evidělo,co to udělá, aby nakone c zemřel a za ušlechtilou věc.
-prohrává i potud, že stát s e současným parlamentem bez politické odpovědností je prostě močalem, kd e při hlasování budou udávat ton jednak čím díle drzejší a zvětšující se přeběhlíci, nyní určitě ještě mocně posílené o ty poslanc e z velkých stran, na které se prostě nedostalo milostivého pohlédnutí obou gauleiterů tak ,aby s e dostalina volitelná místa kandidátek a kteří si nyní budou vyřizovat účty
-prohrávající jsou všechny stranické kasy. Tam musí být skutečně dokonalý průvan, což ovšem značí , že se máme na co těšit ohledně státních financí a jejich "používání" Ty díry bud e teřba rychle a hodně zalepit!
-Prohrávajícími budounakonec obě velké partaje. Obě zaplatí za odsunutí voleb.Protože obě budou čelit dalším a dalším skandálům. také kvůli vyřizováí účtů. Víc ovšem zaplatí a plně po zásluze oranˇžády. To , co ředvedl Paroubek je skutečně moc na každého, kdo není raněn partajní slepotou.
Vítěze jste naproti tomu pospal celkem dobře. John a jeho partička má teď reálnou šanci.Pokud s edostane do medií. Šnaci na recyklaci mají i Liškovy sinice. protože s etvářínadmíru státotvorně, jakkoli je to jen z nouze cnost. ale budouschpni natáhnout sympatizanty pravého křídla oranžových, kteří prostě dnes nemají žádnou alternativu. Pokud nechtějí volit jako elegán zdejších blogů Pepa Řepa.
Vítězem bud e nakonec jednoznačně i Kalousk. který přetáhne další voliče ODS . A kterému, ani omylem , nebudou chybět peníze. Ani kdyby volby byly odloženy na svatého Dyndy.
18. 09. 2009 | 18:46

SuP napsal(a):

Teda vlku, Ty SEŠ ale zhrzenej! Skoro mi Tě je líto....:o)
18. 09. 2009 | 18:54

jarpor napsal(a):

Hmm...

Vláda prý nemá krytí...

no, Vlkovo krytí ( neplést terminus z říše zvířecí .. :-) )asi ne, ale jinak byla sestavena na základš dohody tří parlamentích stran a těší se tedy přízni tolika poslanců, o které se předcházejícím vládám ani nesnilo... a to nemluvím o důvěře občanů na základě průzkumů veřejného mínění...

parlament je prý bez politické odpovědnosti...

no Vlk asi popírá, že i on volil - jako všichni, kdo byli v r. 2006 u volební urny a nějak jsem si nevšiml, že by dnes seděli v PS nikým nevolení poslanci...

... no, a tak bych mohl jít bod po bodu....

Vlku, Vlku, vy jste ale... no .. Vlk.

SuPe, mě skoro taky... :-))

Hezký večer
P.S. Pane Kubáčku, nevím zda s tím běžným českým občanem je to tak zlé... Ten běžná totiž na ty hrátky... víte co ?... No právě to.
18. 09. 2009 | 19:35

vlk napsal(a):

SuPe
to, že něco nejsi s chopen ani trochu pochopit, neznamení, že to tak skutečně není. Nepřepínej a neškoď si. Takovou krajnost od tebe ani nepožadujia dokonc e ani nečekám.

Protože jinak bys pochopil, že Fischer s e obnovení mandátu nedožaduje pro nic za nic.
Komouši už sdělili, že nevidí důvod, proč podporovat tuhle vládu. Lidovci řekli, že jí důvěru nedají. Obé je ze včerejška. Kdybs trochu četl.
Socani říkají že Janotův balíček je pro ně z valné části, té důležitější, nepřijatelný. Topolánek chce, aby vlád a spojila hlasování o rozpočtu s Janotovým balíčkem s hlasováním o důvěře. všechno triviální věci. Zelení neříkají vůbec nic. Takže vlád a holt, podle tebe politicé krytí má! S takovýmhle úsudkem bych s ebál přejít ulici. Jestli bys náhodou neměl požádat o asistenčního psa. Vlka by jsisi totiž nemohl dovolit.
18. 09. 2009 | 20:29

SuP napsal(a):

....Hmmm A srandy s Tebou je jak s umělým hovnem.
Nezpochybňuju Tvoje úsudky, sám jich tady všude kolem mám (skoro stejných, ale stručnějších) neurekom.
Dovol, abych se pozastavil nad Tvým zklamáním z nové milenky. Nic víc.
A taky nic míň.
18. 09. 2009 | 20:47

jarpor napsal(a):

Vlku,

dle příkladu Lexe - vsadím dolar proti Vašemu.. no vyberte nějakou cetku.. že tu podporu, o kterou si pan Fišer řekl, že dostane. Berete ?
Nebo doufáte v další veletoč z Vám milého Lidového domu ? Tak velké další znemožnění očekáváte... ? Hmm...

Hezký večer
18. 09. 2009 | 21:28

vlk napsal(a):

SuPe

Jak jsem napsal poprvé. Nepřepínej. Nic tím nedosáhneš.
Zklamání z nové milenky? Koukám, e ti s koncem radaru dokonale začalo strařit ve věži. No tak brouku, vzpamatuj se a netruchli. Třeba bud e nějaká nová hračka. No takkk, tad y máš kapesník...
18. 09. 2009 | 21:42

SuP napsal(a):

Vlku -
No dyk to povidám. Jak s umělým.....
18. 09. 2009 | 22:34

Petr napsal(a):

Pan Kubáček ujel v jedné větě.Ta zní:Politické strany se zadlužily až po uši,snad s výjimkou ČSSD.A zde se velmi spletl.Nevzal totiž v úvahu,že ČSSD utratila v kampani zcela jednoznačně přes půl miliardy,zatímco ODS kolem sto milionů.Mimo kampaně připravily pokladnu ČSSD o peníze také platby v aféře Randák,finanční podpora "Ne základnám" a jiné.Sice se před několika lety v několika korupčních aférách pokladna ČSSD slušně zaplnila,ale bezedná není.
19. 09. 2009 | 00:44

Petr napsal(a):

Petr(šmoula): A ted jestě tu o karkulce prosím. Poslední zprava z lidáku hovoří ne o půl miliardě,ale o 3 miliardách
19. 09. 2009 | 04:49

Nuba napsal(a):

Nezapomeňte do svých barevných podzimních úvah zahrnout tu o odvážném vysočinském medvědovi, který zdá se že pohrdl možností úlevného zimního spánku pod příkrovem spadaného listí a hodlá se, až se trošku zcivilizuje a odbleší vyrazit do lítých bojů.Už se moc těším na nepostradatelného Šloufa. Každý vojevúdce na naší pimprlové scéně musí mít přece v závěsu nějakého kašpárka. Bez toho by to entrée nebylo dokonalé.

Musím se omluvit Polákům i jiným, když jsem se ve své vlastní nabubřelosti divila, jak si proboha mohli zvolit takové představitele (mínila jsem tehdá bratry dvojčata). Vše beru zpět, když už jsme u těch veletočů a dělá je každý.

Teď by stačil jeden hudebně nadaný prolhaný šíbr, který by dokázal zahrát na pěknů notečku na námět Jiráskových románů "Proti všem" a měl by své jisté v kapse. To potom ovšem by již definitivně znamenalo - Bůh s námi.
19. 09. 2009 | 09:49

ČEZskosomálský Ovčan napsal(a):

Chytrolíne to je přece jasné - vítězové jsou ti voliči, kterým už to trapné politické divadlo po česku leze na nervy a na volby kašle, že?!
19. 09. 2009 | 15:12

Pavel napsal(a):

Lobbying u nás oficiálně neexistuje, nikdo pro něj nestanovil pravidla jako v civilizovaných zemích. Přesnější je napsat "organizovaný zločin, který řídí tento stát".
19. 09. 2009 | 15:27

Jiří Machek napsal(a):

Nevím proč se pan Kubáček bojí vyslovit jméno třetí strany,které odsun voleb také nevadí,
a to, Občané.cz
19. 09. 2009 | 17:02

hjug napsal(a):

politolog!?! a ani jednou se v jeho článku neobjeví slovo Strana!Strana jejíž třešňový květ rozkvete v červnu nad 20%!!!
19. 09. 2009 | 19:40

Evropan napsal(a):

Paroubkovou piruetou prohrává česká společnost.
Paroubek se tváří, že u návrhu na změnu ústavy on a jeho partaj nebyli.O nás bez nás.To už jste pravděpodobně někdy slyšeli.Motivy své "státnické" piruety se dosud neodhodlal veřejnosti vysvětlit.Pouze svým stranickým přátelům napsalo stranické vedení jakési vysvětlením při čemž operuje s hypotetickými možnostmi,které nejsou podle poslaneckých právních expertůpravděpodobné.Důvody, které uvádí Paroubek v dopise členům strany nejsou úplné a dúsledky jehopiruety budou jiné:
Česká veřejnost bude ještě více znechucena setrváváním stavu, kdy v PS sedí mnoho neschopných a kde není jasná většina pro důležitá rozhodnutí.Úřednická vláda nebude mít dostatečnou oporu,protože se dvě hlavní partaje budou nadále hádat.Otázka schválení rozpočtu je otevřená.
Paroubek se bál prohry a to je hlavní důvod jeho jednání.
Vedle zmíněného negativního vlivu na důvěru české veřejnosti k vedení hlavních partají je nutno přičíst i negativní signály směrem k Evopě.Media v Evropě hodnotí počínání pana Paroubka s údivem.O tomto aspektu žádný politik z hlvních stran ani neuvažuje, ale je důležitější z perspektivního hlediska.Stín morálního úpadku české politiky je delší,než si kterýkoliv z vedoucích politiků hlavních stran uvědomuje.A nebo je jim to srdečně jedno.Důležitější je z jejich hlediska zůstat u válu.
19. 09. 2009 | 20:12

schlimbach napsal(a):

EVROPAN

domnívám se, že ať už byly Paroubkovy důvody jakékoliv v jeho otočce, stejně to nebylo jen jeho rozhodnutí, bylo to rozhodnutí ČSSD jako celku a z mého pohledu to bylo rozhodnutí správné. Naše země si nemůže dovolit rozpočtové provizorium a domnívat se, že by v podzimních volbách nebyl zase pat, bylo možné jen 50/50 a to je velice ošidné, protože v případě sestavování nové sněmovny a vlády tak jako po mionulých volbách bychom tu nemuseli mít schválený rozpočet ani v pololetí příštího roku. Takže odhlédněte od ideologie a vyjde vám, že toto řešení s volbami v řádném termínu je jediné správné.
19. 09. 2009 | 21:23

Jana napsal(a):

Tak si myslím, dámy a pánové, že Fischer podporu dostane, že se asi nikdy nedovíme, jaké množství finančních prostředků vložila ta či ona strana do své volební kampaně, že až ten pan Detektiv Tichý ve sněmovně promluví, tak budeme ještě hooodně překvapeni, co je který z našich politiků opravdu zač a že někteří z nich budou mít možná po kariéře a také po imunitě, která by je chránila před spravedlností...
19. 09. 2009 | 21:56

Klíma napsal(a):

co takhle naučit se psát správně shodu podmětu s přísudkem? Strany investovali:-(
19. 09. 2009 | 22:43

Evropan napsal(a):

Schlimbach
O ideologiích zde není řeč.Zde jde o Paroubkův ryzí oportunismus zabalený do "státnických" formulí.
Faktem je, že dvě největší strany ČSSD a ODS jsou v parlamentu zastoupeny mnohem silněji, než odpovídá dnešnímu skutečnému stavu.Obě tyto strany pronikly již dávno do hlavních medií, jejichž kvalita jen vzácně převyšuje úroveň bulvárního tisku typu Bildzeitung ale právě proto jim pomáhá vládnout,má úroveň partajních špiček.
Faktem je, že v této zemi platí ústava, která nezaručuje dostatečně pevný rámec pro fungování demokracie, protože je zmetkem partajních licitací ČSSD a ODS.Tragedií je, že jediná instituce, která u nás dobře funguje, je ústavní soud, který plní dobře svou úlohu ústavu bránit, i když je to jen ústavní zmetek.Úřednická vláda má dobré úmysly, ale je závislá od zvůle ČSSD a ODS.A nadevším vládne hradní pán, který se aktivně zúčastnil vytváření ústavního zmetku, ale nyní volá po tom,aby ústavnímu soudu přistřihli křidýlka.Nevesely, truchlivy jsou ty české kraje.
20. 09. 2009 | 09:13

schlimbach napsal(a):

Evropan

ano, je to tristní v mnoha ohledech, proto se snažím hledat jinou cestu, kterou ukazuji ve svém již mnohokrát uváděném návrhu. Jak to dopadne s jeho relizací je samozřejmě ve hvězdách... -)
20. 09. 2009 | 11:44

Petr187 napsal(a):

Souhlasim s tim, že to pomůže Věcem veřejným. Pro ně by naopak původní říjnový termín byl až moc brzy a nestačili by se dostat tolik do povědomí. Tím, že teď začali pracovat víc v regionech a nejen v Praze, se jejich šance na účast ve sněmovně dost zvyšuje...
21. 09. 2009 | 09:33

ed hardy napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:57

New Models napsal(a):

Jan, this has been nicely brought together. The research on this info is solid.
19. 01. 2010 | 04:52

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... U-Boat watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Vacheron Constantin watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Watch Accessories for sale
29. 01. 2010 | 08:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy