Co kdyby „motýle“ pronesl Havel nebo Schwarzenberg? Nic…
„Motýle“, „včele“ a nejnověji i „lumíce“ již žijí vlastním životem. Jsou symbolem výsměchu vůči nabubřelosti dvou čelných politiků této země.
O Evropské unii u nás chybí diskuse. Příklad Brexitu přitom varuje před následky
Rozmohl se nám tu v ČR takový nešvar. Každý si myslí, že o EU všechno ví a perfektně jí rozumí. Proto se k ní každý vyjadřuje, často zkratkovitě a bez souvislostí. Místo diskuse na sebe řveme a urážíme se.
Bylo za normalizace lépe? Ani naprostým omylem!
„Za socíku bylo líp...“ Věta, o které většina z nás ví, že je nesmysl. Víme ale, jak naprostý je to nesmysl?
Proč je Donald Trump špatný prezident
Prezident Trump štěpí americkou společnost. Řadou svých výroků je na hraně zrady národních zájmů. Vede tažení proti intelektuálním elitám. Ve skutečnosti dělá Ameriku menší…
Jmenování Kavanaugha soudcem je špatná zpráva – ale dobrých řešení již nebylo
Aféra kolem soudce Kavanaugha měla nakonec jen dvě řešení – špatné a špatné. Dobrá řešení by vyžadovala politickou vůli k dohodě či kompromisu, které již v rozdělených USA není skoro nikdo schopen.
Napravo? Nalevo? Ve středu či ve čtvrtek?
„Kdo byl nalevo, už je napravo, kdo byl napravo, už je nalevo. Kdo byl ve středu, už je ve čtvrtek…“ Takhle to zpíval ve své písničce z 90. let Jan Vyčítal. Asi tehdy ani netušil, jak prorocká to jednou budou slova.
O autorovi
Nar. 2. 6. 1979 v Děčíně. Vystudoval historii a politologii a poté doktorský program moderních hospodářských a sociálních dějin na FF UK. Pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR, působí i jako vysokoškolský a středoškolský pedagog. Zabývá se profesně především obdobím fašismu, nacismu a komunismu, totalitarismem, politickými, hospodářskými a sociálními dějinami Československa 20. století a politickými systémy.