Bylo za normalizace lépe? Ani naprostým omylem!

21. 01. 2019 | 19:43
Přečteno 7356 krát
„Za socíku bylo líp...“ Věta, o které většina z nás ví, že je nesmysl. Víme ale, jak naprostý je to nesmysl?

Aktualizace (autor se omlouvá, původně zapomněl):
Poznámka: Blog, jak již z jeho podstaty vyplývá, vyjadřuje autorovy osobní názory, byť podepřené jistým odborným fundamentem. Autor tyto názory nemíní v žádném případě vydávat za absolutní pravdu, nýbrž přinášet možný úhel pohledu podepřený fakty.


V české společnosti (ale nejen v české) se stále více rozmáhá jakási sebeklamná nostalgie po normalizačních časech. Po komunistickém režimu, „kdy bylo vše jednodušší“, „bylo míň starostí“, „každý měl práci“, „lidi nebyli chudí“, „nekradlo se“ apod. Je to sebeklam. Člověk má tendenci vzpomínat spíše na to lepší a zapomínat to horší. Samozřejmě – tehdy byli ti, co dnes vzpomínají, o 30–40 let mladší. Ale to je tak to jediné, co je na tom pravda. Zkusme se zamyslet nad tím, jak moc je ono tvrzení „mimo“.
Nechme nyní stranou otázku míry svobody, možnost cestování, vzdělávání, výběru práce (a absence kádrové politiky!) a všechno další podobné. Podívejme se („přízemně“) jen na materiální kvalitu „normálního života“. Vypůjčme si pro srovnání úryvek z knihy Milana Šimečky Obnovení pořádku. V ní je (na str. 160–161 vydání z roku 1990) následující dechberoucí pasáž popisující každodennost normalizačního dne (k jednotlivým pasážím přidává autor blogu čísla, k nimž se vztahují řádky pod citátem):

Jestliže nemá člověk rozum úplně otupen, narazí v průběhu obyčejného všedního dne na deset situací, nad kterými se rozum zastaví v němém údivu. […] Role kritiků společnosti je denně vnucována milionům reptajících a klejících občanů. Ráno nejede autobus a nejede. Když pak přijede, je natřískaný k prasknutí a vůbec nezastaví [1]. Přijdete proto o deset minut později a zapíší vás do knihy opozdilců, i když stejně další hodiny prodebatujete o fotbalu a skutečnou práci zvládnete za dvě hodiny. Obchod, kde si pravidelně kupujete něco na přesnídávku, je zavřen, protože vedoucí má nemocné dítě. Slunce pálí do lahví mléka složených před obchodem a práší se na pečivo v drátěných košících [2]. Zavolají vás na úplně zbytečnou schůzi, kde sedíte a kreslíte si na papír obrázky [3]. Z oken se díváte na partu stavebních dělníků, kteří sedí a popíjejí pivo. Je jisté, že jim nedovezli nějaký materiál, roury, beton a podobně. Také je možné, že je rozčílil mistr a že kašlou na práci [4]. V závodní jídelně se pokazila lednička, maso se zkazilo a k čočce vám dají vejce natvrdo [5]. Žena vám telefonuje, že nemá teplou vodu na praní, protože topič se opil [6]. Kolega se vám chlubí, že sehnal hadici k chladiči a vy mu závidíte [7]. Cestou z práce stojíte v obrovské řadě na melouny, protože chcete udělat dětem radost [8]. Potkáte známého a ten začne hlasitě nadávat na režim. Vy stojíte jako na jehlách a opatrně se rozhlížíte, jestli to někdo neslyší [9]. Myslíte na to, že musíte vyzdobit okna, protože se blíží státní svátek [10]. Přitom si uvědomujete, že jste zapomněl přinést synovi nějaký časopis, aby si z něho vystříhal obrázky na nástěnku do školy [11]. Žena vás doma bude nutit, abyste jí napsal referát na školení o nevyhnutelném zániku kapitalismu [12]. Jí samé splývá pojem kapitalismu s dvoudenní návštěvou Vídně, kterou strávila v konzumním vytržení v obchodních domech na Maria-Hilferstrasse [13]. Večer si přečtete podrobnou zprávu v motoristickém časopise o technických parametrech nového vozu z továrny BMW. Autor má zasvěcené výhrady proti trochu přehnanému tvarování palubní desky. Vám je to jedno, protože si takový vůz nekoupíte, i kdybyste pětkrát po sobě vyhrál ve Sportce [14]. V Československu se nikdy neprodával a ani neprodává. Usnete při televizní reklamě, která vám doporučuje, abyste obuv kupovali v obchodě s obuví. Ještě vás napadne, že příště budete žádat obuv v řeznictví [15].

Tak pojďme popořadě a uvažujme, jak „skvělý to tehdá bylo“:

1: „Ráno nejede autobus a nejede. Když pak přijede, je natřískaný k prasknutí a vůbec nezastaví.“ Ano, pravda, autobusy jezdí některé a někdy pořád natřískané. Málokdy se ale stává, že nepřijede, resp. nezastaví…

2: „Obchod, kde si pravidelně kupujete něco na přesnídávku, je zavřen, protože vedoucí má nemocné dítě. Slunce pálí do lahví mléka složených před obchodem a práší se na pečivo v drátěných košících.“ Kolikrát jste za poslední roky zažili, aby kvůli nemoci byl zavřený obchod? Notabene někoho z rodiny? Jak často jste zažili, že by se u něj kazilo nesložené zboží? Ale především, pokud je zavřený obchod, pro drtivou většinu obyvatel není problém si zajít/zajet do jiného poblíž – chápu samozřejmě, že jsou lidé, zejména na malých vesnicích, kde to tak není. Ale tam jsou obchody zase často buď malými pobočkami řetězců (a ty zavřené moc nezůstávají) nebo rodinnými firmami, kde zaskočí jiný člen rodiny. A plně chápu, že jsou obce, kde obchod není vůbec – to je samozřejmě problém a nutno uznat, že za normalizace byla prodejní síť rozložena možná o něco rovnoměrněji.

3: „Zavolají vás na úplně zbytečnou schůzi, kde sedíte a kreslíte si na papír obrázky.“ Samozřejmě, i dnes je mnoho schůzí zbytečných. Ale alespoň na nich neposloucháte školení o boji proti imperialismu, otázkách kádrové politiky, budování socialismu a podobné bláboly…

4: „Z oken se díváte na partu stavebních dělníků, kteří sedí a popíjejí pivo. Je jisté, že jim nedovezli nějaký materiál, roury, beton a podobně. Také je možné, že je rozčílil mistr a že kašlou na práci.“ Lidskou lenost vymýtit nelze (autor blogu je toho živoucím důkazem). Že je však dnes produktivita práce mnohem vyšší, je nesporné. Také se málokdy stává, že by se nestavělo, protože není materiál (protože prostě je), či proto, že jsou zaměstnanci naštvaní na šéfa (protože by přestali být zaměstnanci).

5: „V závodní jídelně se pokazila lednička, maso se zkazilo a k čočce vám dají vejce natvrdo.“ Jak často se dnes setkáváte s podobným diletantstvím? Rozhodně to není běžná věc. Nebo myslíte, že ano? Autor sám jako učitel může např. srovnat školní jídelny konce 80. let s dneškem. A ačkoli školní jídelny jistě nejsou na Michelina, tak s tehdejší kvalitou to srovnat opravdu nelze.

6: „Žena vám telefonuje, že nemá teplou vodu na praní, protože topič se opil.“ Jak často Vám neteče teplá voda cizí vinou (tedy ne, že se pokazí Váš bojler, karma apod.)? Jak dlouho by takovýto topič zůstal zaměstnancem při opakovaných prohřešcích?

7: „Kolega se vám chlubí, že sehnal hadici k chladiči a vy mu závidíte.“ Pokud nemáte vzácného veterána, neměl by být problém sehnat jakýkoli díl. A bude i relativně mnohem levnější než tehdy…

8: „Cestou z práce stojíte v obrovské řadě na melouny, protože chcete udělat dětem radost.“ Fronty se dnes stojí na nejnovější mobilní telefony. Obchody obecně přetékají zbožím (fronty jsou u kas, protože před víkendem všichni vezou vozíky narvané k prasknutí, také něco, co tehdy nebývalo). Malá vsuvka: vzpomeňte si např. na kvalitu toaletního papíru tehdy a dnes…

9: „Potkáte známého a ten začne hlasitě nadávat na režim. Vy stojíte jako na jehlách a opatrně se rozhlížíte, jestli to někdo neslyší.“ Jak je to dlouho, co jste se báli na veřejnosti stěžovat si či nadávat na Babiše, Kalouska, Zemana, Havla, kohokoli (dosaďte dle vlastní preference). Dnes lze i zcela beztrestně v podstatě jakkoli překrucovat historii (zdravíme soudružku Semelovou a soukmenovce Okamuru) a nic se Vám nestane…

10: „Myslíte na to, že musíte vyzdobit okna, protože se blíží státní svátek.“ Nic zdobit nemusíte, kromě úřadů nikdo nemusí. Zaplať Bohu za to…

11: „Přitom si uvědomujete, že jste zapomněl přinést synovi nějaký časopis, aby si z něho vystříhal obrázky na nástěnku do školy.“ Když už se Vám to stane, bez problémů seženete v podstatě kdykoli jakýkoli jiný časopis. Nota bene, jak často si dnes děti vystřihují z časopisů na nástěnku. A jak často na té nástěnce visí „budováním socialismu ke světovému míru“ či jiná podobná zhůvěřilost.

12: „Žena vás doma bude nutit, abyste jí napsal referát na školení o nevyhnutelném zániku kapitalismu.“ Zažil jste někdo, že by po Vás v práci chtěli referát na téma „nevyhnutelný zánik komunismu“ (nacismu, autoritarismu, totalitarismu atd., dosaďte dle libosti)?

13: „Jí samé splývá pojem kapitalismu s dvoudenní návštěvou Vídně, kterou strávila v konzumním vytržení v obchodních domech na Maria-Hilferstrasse.“ Na Maria-Hilferstrasse byl autor blogu s manželkou shodou okolností právě dnes. Žádné konzumní vytržení se nekonalo. Jistě, zboží je o něco více a některé je asi o něco kvalitnější, ale obecně ve Vídni neseženete prakticky nic, co by nebylo i v Čechách. Skutečným vytržením byla pouze konzumace original Sachera u Sachera. Káva a zákusky pro dva tam ovšem dnes, na rozdíl od tehdy, nestojí pětinu výplaty. Kromě toho na to člověk nepotřebuje devizový příslib…

14: „Večer si přečtete podrobnou zprávu v motoristickém časopise o technických parametrech nového vozu z továrny BMW. Autor má zasvěcené výhrady proti trochu přehnanému tvarování palubní desky. Vám je to jedno, protože si takový vůz nekoupíte, i kdybyste pětkrát po sobě vyhrál ve Sportce.“ Neřešme BMW, i když i tam to bude podobné. Držme se více u země a proveďme jednoduché počty. 1989: průměrný plat 3 170 Kčs, Škoda Favorit v základu 84 600 Kčs. Tedy cca 26,5 výplaty. 2018: průměrný plat 31 516 Kč (https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-3-ctvrtleti-2018), Škoda Octavia v základu 437 900 Kč (http://www.skoda-auto.cz/modely/octavia/octavia), tedy cca 14 výplat. O ceně a nabídce ojetých vozů ani nemluvě.

15: „Usnete při televizní reklamě, která vám doporučuje, abyste obuv kupovali v obchodě s obuví. Ještě vás napadne, že příště budete žádat obuv v řeznictví.“ Ano, je třeba uznat, že některé reklamy jsou pořád stejně stupidní…


Tak co, pořád se Vám „stejská“? Pokud ano, zkuste zapřemýšlet, jestli náhodou nejde o sebeklam…

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy