Ohrožuje policejní soldateska politiky?
Tak na prvním místě je to bývalý premiér Topolánek. Ten v souvislosti se zadržením svého přítele lobbisty Dalíka hovoří o práci policejní soldatesky, která podle jeho slov působí pod vlivem premiéra Nečase, který s její pomocí chce odstranit Topolánka jako svého politického soka. Premiér Nečas s ním kupodivu souhlasí, i když si samozřejmě nemyslí, že policie jedná pod jeho vlivem. Naopak se on sám vidí prací policie ohrožen protože „ …o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádostí o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků.“ To prohlásil poté, co vyšetřovatelé obvinili Vlastu Parkánovou v kauze předražených letounů CASA. Na rozdíl od Topolánka se vyjadřoval zdvořile a místo soldateska použil výraz parta, ale spolu s ním sdílel přesvědčení o zlotřilosti policistů, kteří jdou po krku nevinným politikům.
Kvůli Vlastě Parkánové si do policie vyšlápnul i ministr financí Kalousek, který prohlásil: "Jsem hluboce přesvědčen, že jsme svědky bezprecedentního policejního útoku na demokratické rozhodovací mechanismy státu,". Kritice ale neušla policie v poslední době ani ze strany opozice. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc kritizoval eskortu během prvního hlasování o vydání bývalého hejtmana své strany Davida Ratha."Já myslím, že ani známý terorista Breivik nemá takové zacházení, jaké se dostalo Davidu Rathovi. Myslím, že ti policisté, kteří tady sedí a kteří plní svůj úkol, který jim dal někdo nadřízený - a na ně se rozhodně nehněvám - tady jsou proto, že to vypadá, že David Rath je minimálně trojnásobným vrahem. Já myslím, že tak to není,".
Ovšem jediný Topolánek vlastně uhodil hřebík na hlavičku. A to když zmínil Itálii, kde došlo v rámci očisty politiky od mafiánských praktik (včetně vražd) k naprostému rozvalu politických institucí a struktur, hlavně pak dvou největších politických stran - křesťanské demokracie a socialistické strany. Topolánek to zmiňuje ve včerejším rozhovoru pro MFDnes. „Standardní politická struktura v Itálii byla všemi skutečnými i kvazikorupčními skandály totálně rozvrácena a celý italský politický systém se rozpadl. Vedlo to k zadlužení Itálie a ekonomickému poklesu. Tři pilíře moci, tedy exekutiva, parlament a soudy s justicí se najednou z rovnováhy vychýlily na stranu justice. Ta vlastně začala vládnout. To se děje u nás. Vychýlení na jakoukoliv stranu nevede k ničemu dobrému.“ A dodává „Jestli se ty velké strany (ODS a ČSSD) nevzpamatují, tak se tu může stát to, co v Itálii.“ Je neuvěřitelné, že bývalý premiér veřejně označuje očistu italského politického systému počátkem 90. let od mafie a gangsterských praktik, které stály život stovky lidí, za něco špatného a vlastně toho lituje. To, co Topolánek nazývá vychýlením rovnováhy na stranu justice, nebylo nic jiného než pravomocné odsouzení desítek čelných politiků za prokázané napojení na organizovaný zločin čili na mafii, na korupci kosmických rozměrů a cílené vraždění těch, kdo se tomu postavil. Desítky politiků skončily na dlouhá léta ve vězení včetně doživotních trestů. Řada odsouzených politiků spáchala sebevraždu. K vyříznutí tohoto strašlivého vředu bylo zapotřebí velké odvahy italských vyšetřujících soudců, kteří se vymkli z politické kontroly. Řada z nich na to doplatila svým životem.
I když je nepochopitelné to, co Topolánek říká, v jedné věci má pravdu. U nás do určité míry hrozí totéž a Topolánek se toho oprávněně obává. Jenom díky své prostořekosti to pojmenovává, když by měl raději ve svém zájmu mlčet. U nás je do určité míry podobná situace jako v Itálii. Naštěstí tady mafie nikoho nevraždí, ale korupce je tu vrostlá do politiky v podobné míře. A pokud pracovníci justice a policisté udělají to, co jejich italští kolegové – a nová zatýkání a trestní stíhání to tak trochu napovídají, pak se tu vzhledem k tomu, že korupce se stala systémovou součástí politiky, stejně systémově začnou stíhat samotní politici.
Na začátku jsme se v názvu článku ptali, zdali policejní soldateska ohrožuje politiky. Můžeme si odpovědět, že co se týče těch zkorumpovaných a bude jich hodně, tak doufáme, že ano.