Hochštapleři a respirátory
Kdyby vedení státu, které disponuje armádou kvalitně placených úředníků, kteří mají dost času přemýšlet, v lednu pochopilo, že coronavirus taky pravděpodobně dojde k nám, tak by udělalo to nejjednodušší, co se v té chvíli dalo udělat: nakoupilo by 10 milionů roušek a 1 milion respirátorů FFP3. Mělo by na to únor a polovinu března, než se coronavirus dostal i k nám. Po propuknutí epidemie u nás, tedy někdy v polovině března by velení státu nařídilo povinné nošení roušek mimo domov pod trestem pokuty několika desítek tisíc, a roušky by promptně rozdistribuovalo mezi obyvatelstvo. V tu samou dobu by rozdalo mezi lékaře, hasiče, policisty a prodavačky v potravinách ten milion respirátorů. Průběh epidemie by byl asi tak desetkrát menší než zažíváme a hlavně než zažijeme. dokonce si dovolím tvrdit, že by větší epidemie nenastala. A i kdyby bývala epidemie k nám nedorazila, tak by se nakoupené respirátory a roušky daly do státních hmotných rezerv, kde do té doby stejně chyběly. Takže by ani žádná škoda nenastala.
Opozice se koncem ledna dokonce vlády ptala, jak je naše země připravena na eventuelní coronakrizi u nás. Nedá se tedy říct, že by téma přípravenosti naší země na eventuelní epidemii ve veřejném prostoru nezaznělo. Vláda se o tom odmítla bavit.
Dovolím si otázku: je opravdu tak těžké v lednu letošního roku přijít na to, že epidemie dorazí i k nám a že respirátory a roušky jsou klíčovými nástroji pro obranu před ní? Je opravdu tak nesnadné domyslet si, že v polovině března už bude pozdě, protože respirátory a roušky budou chtít všechny státy a že v tu dobu bude téměř nemožné je včas sehnat? Myslím, že pro normálního člověka, který by disponoval průměrnými znalostmi o tom, jak virové pandemie fungují a měl by před sebou čínský příklad, by příjít na to, že má co nejrychlejí koupit roušky a všechny jimi v případě krize vybavit, byla hračka. Pro epidemii platí jednoduchá rovnice, když mají roušky všichni, nikdo nikoho nemůže nakazit. A doktoři a všichni další potřební by dokonce měli respirátory, takže by byli nenakazitelní.
Jsou jen dva typy lidí, kteří na tak jednoduchou věc nepřijdou. Jednak je to státní úředník, který nepřemýšlí, ale vykonává pouze úkony dle předpisů. Ten nemá šanci na tak zřejmě složitou věc přijít. Druhým typem takového člověka je politik - populista. Jednoho takového člověka máme v čele vlády. Tento týpek se do řešení coronakrize od začátku vehementně vložil, aby bylo jasné, že bez něj se to vyřešit nedá. Pominul pochopitelně, že by to chtělo nějaké respirátory, roušky a testovací zařízení. Konec konců jak by mu to mělo dojít, když jeho ministr zdravotnictví koncem února tvrdil, že ochranných pomůcek je dostatek. Když došel i k němu dotaz, kde mají vzít doktoři respirátory a roušky, tak se strašně rozčíli a řekl, že respirátory a roušky jsou, že ať mu zavolají, že jim je doveze. Žádné samozřejmě neměl, nebo když tak bagatelní množství, ale to mu vůbec nevadilo. O to víc denně hlásil, jaké další omezení nám s vládou připravil. O to nic, všechny ty zákazy a karanténa jsou samozřejmě nutné, protože když nejsou roušky a respirátory, tak nic jiného nepomůže.
Mám takové podezření, že od určité chvíle (tak od 8.března) velení státu dobře vědělo, že by lidé měli nosit roušky a že by jim to mělo být nařízeno. Jenže jak nařizovat nosit něco, co jsem zapomněl nakoupit, že. Tak se prostě lidi nechali chodit na veřejných místech a v práci bez roušek, což je největší příčinou toho, proč se virus tak šířil. Teprve když se zvedla ohledně respirátorů a roušek nevole lidí zdola, tak velení státu začalo doporučovat, aby lidé nosili roušky a aby si je začali sami vyrábět. Uvolnily se obchody galanterií, kde si lidé mohli koupit materiál pro roušky. To byl skutečně svérázný příspěvek České republiky ke světovému boji s coronavirem.
Nakonec ty nešťastné roušky a respirátory zřejmě časem doputují i do naší země. Prožijeme si ještě peklo, kterému jsme se mohli vyhnout, kdyby nám vládli normální lidé a ne hochštapleři. Jen jde o to na to nezapomenout při příštích volbách.