Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Ach jo…

16. 11. 2009 | 01:02
Přečteno 13736 krát
Často si kladu otázku, zdali pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí nebo zdali je to jenom marné přání. Toto heslo vyslovil Václav Havel na demonstraci během Sametové revoluce. On sám někde řekl, že ho to napadlo těsně před tím, než vylezl na tribunu, že to tedy není nějaká promyšlená životní filosofie. V nedávné besedě k tomu také uvedl, že aspoň to heslo občas někoho u nás dráždí. Chtěl tím možná říci, že to zase nějaká velemoudrost není, ale že aspoň nějaký účel to splnilo. To heslo se totiž po revoluci stalo předmětem nenávistného a posměšného ostouzení jako něco zaslepeně dětinského, nenapravitelně idealistického, ba dokonce kýčovitého. Jenom hlupák si prý může myslet, že pravda a láska vítězí, protože realista přece ví, jak je to v životě složité. A život není pohádka, kde dobro povinně vítězí nad zlem.
Když jsem rok po Listopadu dostal od Havla novoroční blahopřání, tak tam bylo napsáno opět toto heslo a za ním následoval přídavek: Ach jo. Něco v tom smyslu, že to vůbec není jednoduché, ale že je to děsná dřina. Nebo velké břemeno, které si člověk naložil na svá bedra. To byla dle mého přesná a jemná relativizace toho hesla následkem zkušenosti z reálného politického života. Nikdy jsem později moc nechápal tu zlobu a nevoli, s níž realisté na toto heslo útočili. Má snad podle nich naopak zvítězit lež a nenávist? Nebo touží po plichtě? Já tedy ne. A všem těm pragmatikům bych rád řekl, že hrubý domácí produkt ani jeho růst nenávist neodstraní a pravdu nenahradí. Pravda je navíc základem práva. Často jsem měl podezření, že dotyčný realista byl v době, když hřmělo, zalezlý někde doma a čekal až, jak to dopadne. A tohle zpropadené heslo mu jenom připomínalo vlastní zbabělost. Protože jinak si nedovedu vysvětlit tu averzi. Člověk, který to heslo zažil na náměstí, mu rozumí. Byli jsme tam právě proto, aby pravda a láska zvítězila. Žádný menší cíl jsme neměli. Přece kdyby Havel na lidi na náměstí během Sametové revoluce vybalil, že jako realista rozhodně nesouhlasí s tím, že by snad pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí, tak by se to náměstí možná rychle vyprázdnilo.
Dnes slavíme výročí dvaceti let od Sametové revoluce. Teda jenom my občané. Vláda a stát se tváří, že žádná revoluce snad ani nebyla. Aspoň pro ně ne. Ať si to oslaví Václav Havel se svými přáteli a hlavně za své peníze. Jakoby nám tím vláda a stát chtěly říci, že Sametová revoluce byla jakýmsi soukromým podnikem Havla a spol. Jenže tento demokratický stát vzniknul právě tou revolucí. V roce 1918 jsme dostali od velmocí darem území, aniž jsme se o to nějak výrazně přičinili. A jeho demokratický charakter jsme si snad už definitivně vybojovali až v listopadu 1989. Tím jsme se zařadili mezi demokratické země, které nám k tomu prostřednictvím svých státníků blahopřáli. Bylo mi ovšem trochu divně, když zdravice amerického presidenta Obamy se nám dostalo na soukromé oslavě Václava Havla. Stát měl oficiálně slavit 17.listopad, protože tím znovu a znovu dává najevo, na co navazuje, co tvoří jeho základ, z čeho se zrodil. Říká se tomu budování tradice. Nejde o to, kolik se sní chlebíčků nebo vypije šampaňského, ale co se tím sděluje vlastním občanům i do zahraničí. To třeba Francouzi slaví dobytí Bastilly s veškerou vehemencí. Nejen doma, ale na všech svých ambasádách. Jaképak slavnosti chystají naše ambasády na tento 17. listopad? Dáváme vůbec světu najevo, že jsme rádi, že jsme si před dvaceti lety vybojovali demokracii? Nebo je nám to (tedy státu) jedno? Na co vlastně navazuje náš stát?
Otázkou je, zdali se stát neostýchá slavit, aby nepobouřil všechny ty, co za revoluce byli na druhé straně a dnes jsou ve významných funkcích. A kde jsou vlastně lidé, kteří vyběhli na náměstí pod heslem pravdy a lásky. Ve vysokých státních funkcích rozhodně ne, jinak by stát nepochybně slavil. Tam je už nahradili bývalí komunisté nebo političtí mazáci a oportunisté všeho druhu. Snad je aspoň potkám v průvodu na Albertově, který rovněž pořádá soukromá organizace.

P.S. A já si ale stejně pořád myslím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. I když to bude pořádná fuška.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Veronika Vendlov napsal(a):

Dobré ráno, asi naivně, ale myslím si to taky. Pozdravujte na Albertově, my budeme bojovat doma svirózou...
16. 11. 2009 | 01:22

kdos, co nespí napsal(a):

:-)
To PS:
To si ale přece myslíte správně...Ale!
Nerada bych, abyste začal pochybovat teď, když jsem to napsala zrovna já, tady a teď.
Přemýšlí o tom více lidí jako vy, dokonce i z generací, které se nám mohou zdát díky neřestem naší doby trochu ztracené (internet, drogy, alkohol, promiskuita...ne vždy dobrý příklad od nás "starších" a hlavně od těch "z vrchu") - naše mladá generace.
Malý důkazek je na těchto stránkách (dle mého laického soudu - odkaz do budoucna)
Neméně zajímavé čtení - srozumitelné a jasné.
http://athlorel.cz/
A nyní přeji hodně zdaru vám i Vašim ideálům, pane.:-)
Věřte, bude líp.
16. 11. 2009 | 01:25

Karel Mueller napsal(a):

Autor:

Nejdříve k heslu "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí". Ono spíš záleží na tom, kdo ho říká. A ten, kdo ho říká, jaksi sám sebe staví do posice morální autority. Což není zrovna malý závazek, neb jeho další činy a řeči jsou bedlivě sledovány a je analyzováno, jestli jimi toto heslo naplňuje.

Pokud jde o získání svobody - víte, vůbec odvahu Vaší i mnohých dalších nezpochybňuji. Kdyby v SSSR došlo k převratu, tak by zažili hodně horké chvíle. Protože my jsme do té svobody byli doslova dotlačeni Gorbačovem. Protože z dnes již uveřejněných záznamů o řečech a názorech nejvyšších západních politiků jim šlo hlavně o to, aby se to "neuspěchalo". Naprosto to chápu, ve hře bylo strašně moc, šlo o udržení Gorbačova za každou cenu. To znamená, že kdyby to Lorenc na počátku zlikvidoval, tak by pes neštěkl. A kdyby puč v SSSR o dva roky později dopadl jinak, tak jsme putovali zpět, tehdy ještě byla jaderná rovnováha, nebyli jsme svázáni ani s EU, ani s NATO.

Demokracie a svoboda je jistě krásná věc. Ale je podmíněna ekonomickou a státní nezávislostí. A my jsme se stali globalizovaným státem, který nekontroluje ani své finance, průmyslová základna je v rukou zahraničních firem a zahrační majitelé kontrolují media.

Samozřejmě, můžete namítnout, že z pohledu řadového občana je to jedno. No ... jak se to vezme. Protože s tím je spojena koncepce multi-kulti globální vesnice a ta zatím křest ohněm neprošla.
16. 11. 2009 | 02:48

Kytát napsal(a):

"...,ale dá to fušku...".
Ten povzdych jsem už někde zaslechl. Či spíše zahlédl. Byl za ním TGM.
S tou fuškou se ovšem dostávám k "fušování" a tím třeba i ke jmenování Štefana F. eurokomisařem...
Ach jo...
16. 11. 2009 | 02:56

Jozef napsal(a):

Je to vyrok Gandhiho proti Britskemu imperiu.

V.Havel stal sa vsak ikonou imperia. Imperia este viac nenavideneho,imperia Wall Streetu.
Stal sa ikonou, babkou a zajatcom sveta bezcitneho,sveta polopravd a brutalnych lzi.

Aj s pricinenim rovnako nevidomych suputnikov.
16. 11. 2009 | 03:26

pierre napsal(a):

to autor :
diky za tyto radky... jsou nutne a doufam jen, ze clanek v tomto duchu nezustane osamocen....
16. 11. 2009 | 03:50

Pepa Řepa napsal(a):

No já nevím, pane Šterne.

Při vší úctě k V.H. mám pocit, že pravdu pohřbil relativismus. Žádná pravda přece není, vše se zpochybní, kromě relativismu jako takového.
Jak může zvítězit jedna pravda, když každý mele tu svou a všeobecný mravní princip neexistuje?

V rovině praktické mám pocit, že je pravda uložena vedle hrobu Olgy Havlové, ona autorita totiž musí jít-jak píše KM- příkladem.

A víte co je zvláštní? K hrobu Olgy nosí lidé kytky dodnes. Sami od sebe. Šel jsem včera okolo, máme hrob poblíž.

A láska? Té se daří, jen změnila formu. Je všude, nejen v Perlovce.
Nemáš money? Nebude láska.

Moneyteismus jako řemen.

Mám pocit, že ten nad námi se nám směje. To máte zato hajzlíci, že jste mne vytěsnili.

A víte co je nejhorší?
Devalvace ušlechtilých slov. Jakmile dneska začne zase někdo kázat o pravdě, lásce a toleranci většina zbystří a hledá v tom dalšího Street Preachera, skořápkáře.

Vsaď kilo a já ti ukážu, kde je skořápka s kuličkou pravdy.

Většinou je to tak. Toleranci hlásají všelijací "Tydlitáti". kteří se nemohou dočkat, až si zatančí kozáčka na hrobu oponenta.
16. 11. 2009 | 06:48

kocman napsal(a):

O čem to vlastně je?
Že si kdejaký ..ment vymyslí kravinu?
To takto meditovali autoři desatera s medovinou, nad manželkami svých tuhých sousedů v jejich příbytcích?
Havle,jděte někam jinam,se svými blbostmi obzvláště.
16. 11. 2009 | 07:18

Rejpal napsal(a):

Potřebné zamyšlení, díky!

Nenávistné komentáře k němu pak říkají o jejich autorech víc než si oni sami připouští.
16. 11. 2009 | 07:28

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
za padesát let se bude pořád chodit na filmy o 007, ale už to nebude o Bondovi.

I'm Gorbi. Majkl Gorbi.

Meisterstück, řekl bych. Zaplaťpánbůh za něj.
16. 11. 2009 | 07:50

zdesta napsal(a):

P.Stern.Nechci nějak zatracovat V.H.Nemám na to morální právo,protože jsem byl zbabělejší než zmiňovaný.Mluvite o té památné větě.To ovšem není všechno co V.H.na Václavském náměstí řekl.(přečtěte si celý projev)Komunisté nás straší s kapitalismem,nezaměstnaností etc.Ten projev nebyl momentální nápad a "pravdu" v něm hledat je vskutku obtížné.Doufám,že pujde slavit ta část obyvatel,(65%)která nedosáhne na průměrný plat. Pepíci z Práglu budou určitě slavit.Nejnižší nezaměstnanost,nejvyšší platy a navíc jistota.Když si pražáci vymyslí nějakou revoluci,tak venkov to zacvakne.Projeďte se po malých, či větších vesnicích,nebo po menších městech a sledujte to nadšené oslavování. Je to sice smutné,ale všechno má svoji příčinu a následek.Stačí si jen položit otázku proč?
16. 11. 2009 | 07:58

Charlie napsal(a):

pane Šterne

jaké jsou důsledky hesel "PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ"
a zvláště hesla "NEJSME JAKO ONI"
A výrok dalšího z výtečníků, který se také otcovsky ujal revoluce "SLYŠÍM TRÁVU RŮST"
jste popsal sám:
......Otázkou je, zdali se stát neostýchá slavit, aby nepobouřil všechny ty, co za revoluce byli na druhé straně a dnes jsou ve významných funkcích. A kde jsou vlastně lidé, kteří vyběhli na náměstí pod heslem pravdy a lásky. Ve vysokých státních funkcích rozhodně ne, jinak by stát nepochybně slavil. Tam je už nahradili bývalí komunisté nebo političtí mazáci a oportunisté všeho druhu. Snad je aspoň potkám v průvodu na Albertově, který rovněž pořádá soukromá organizace.......
16. 11. 2009 | 08:19

jepice napsal(a):

Zdesto, projeďte se vy po těch malých městech a vesnicích a mluvte s lidmi. Možná zjistíte, že těch, co souhlasí s Janem Šternem, je mnoho. Nemilují okázalé oslavy, ale při vzpomínce na změny před dvaceti lety je jim fajn, i při realistickém pohledu na všechna negativa dneška.
Jestli jste si tenkrát myslel, že vám Václav Havel slibuje pokračování socialismu, tak jste mu rozuměl špatně. Sliboval otevřenou společnost, která si sama vybere své směřování. Jenže to je uskutečnitelné s lidmi, kteří nechtějí jen hudrat u televize, jak to panstvo zase mrší.
16. 11. 2009 | 08:24

MOR napsal(a):

to Charlie

V.H. mluví neustále o potřebě občanské společnosti. Jen ta může malinko přiblížit (více než přiblížit je nemožné - z podstaty druhu Člověk vzpřímený) naplnění uvedeného hesla. Občanská společnost - to neznamená jednou za 20 let vyběhnout na náměstí, to znamená být občanem každý den. Daří se Vám to?
16. 11. 2009 | 08:32

jepice napsal(a):

Charlie:
Ukázalo se, že ten pán, co řekl to o té trávě, slyšel dobře.
Jako první zaslechl, že o svůj podíl na moci se hlásí ti, co jsou to samé jako "oni".
16. 11. 2009 | 08:33

jipindripich napsal(a):

Něco jako psi štěkají a karavana jde dál.
Kdysi se tu pořvávalo v duchu jakýchsi tradic, že prý ten kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku. Prostě, ať žijou tradice. I když je jim jenom pár let. Za každou cenu. Jednoduše stokrát opakované nic, se dá leckdy poté dobře prodat.
Mimochodem s tou Bastilou je to celkem trefné. Tedy až na to, že nabyla dobyta, ale vydána, a že to nebyl příšerný barák, ale nóbl arest.
Co je ovšem symptomické, je kterak si místní garda v Bastile zachránila kůži. Otočila si blůzy a byla považována za trestance. My tomu doma říkáme, převléknout kabát. Inu, kde je Francie, a kde jsme my.
Přesně jak zpíval jeden slovanský bard. Pravda zvítězí v okamžiku, až dokáže to, co dokáže lež.
16. 11. 2009 | 08:35

Oslýk napsal(a):

Já jsem sedmnáctý oslavil, a myslím, že by zase pravda a láska měla zvítězit nad lží a nenávistí.

Takže by to chtělo další menší revoluci.
16. 11. 2009 | 08:37

zdesta napsal(a):

jepice.Vážená paní.Já rozhodně nepatřím k lidem toužícím po nějakém návratu.Když ale vylezu před několikati tisícový dav,pak musím vědět o čem mluvím.Máte pravdu-většina si nepřeje nějaký návrat do totalitního režimu.To ovšem neznamená,že mají chuť k pompézním oslavám.Nežiju někde v lese.Spíše převládá názor vyběhnout opět na náměstí a vynutit si náležitý pořádek.
16. 11. 2009 | 08:41

Béda napsal(a):

Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí - ovšem až po smrti.

V životě vítězí lež, která se svěřepě tváří jako pravda. Kdejaký vykladač pravdy hustí do lidí tu svou, přičemž ví, že jde pouze o prostředek k prosazení určitého zájmu, od samého začátku je mu jasné, že vykládá zjevnou nepravdu. Tak tomu bylo i s tím účelově zvoleným, navenek velice hlubokomyslným a filosofickým heslem.

A láska? Kolikrát si říkám, jestli lidé za předsametí neměli k sobě blíž nežli dnes v konzumní společnosti. Jestli morálka nezůstala pouze prázdnou skořápkou.

Nebudu opakovat památný projev V.Havla, kde vykládá vizi společnosti, kterou by chtěl budovat, kde se zamýšlí nad přežitím vojenských spolků, nebudu opakovat jeho slova o humanitárním bombardování. Nemá to cenu.

Maně mě napadá otázka: Nestává se dnes, když láska "vítězí" člověk člověku pozvolna vlkem?
16. 11. 2009 | 08:44

Vico napsal(a):

Podle statistického výzkumu větší část obyvatelstva považuje listopad za pozitivní změnu. Podobné průzkumy se dělaly i v minulosti, a těch pozitivních odpovědí spíše přibývá.

Já si absolutně nedovedu představit, že by k té změně nedošlo. Už jen při představě, že bysme museli žádat o výjezdní doložku do "kapitalistického" Bulharska a Rumunska a pod zadním sedadlem obstarožního Favoritu pašovali od veksláka získaných dvacet Eur.

Pravda a láska i lež a nenávist jsou velmi silná slova. S těmi v Česku plném "smějících se bestií" se dá těžko pochodit. Tady jsme nikdy na velká slova nebyli. Ani na velké alegorické vozy ani na velké sochy. Jednu takovou jsme postavili ale brzy zase zbourali.

Nositel nebo ten, kdo se prohlásil za nositele, pravdy a lásky, budí ostražitou pozornost. Nesmí udělat chybu. Musí být opravdu jak Ghándí. Svítí se na něho ze všech stran.

No a pak dotyčný vezme Lucernu a posvítí sám na sebe. Kouzlo pomine a zůstanou jen příliš velká slova.

Příliš velká na tuto malou zemi.
16. 11. 2009 | 09:00

Charlie napsal(a):

MOR

dlouho se mě, myslím, dařilo být vzpřímený ale po tom co jsem zažil za posledních 20 let už bych se další "Národní" vyhnul obloukem.

Jepice
následek z "Národní" mě na několik týdnů vyřadil z angažování se a po mém návratu do jedné buňky OF jsem už opět viděl známé čecháčky co se perou o korýtka.

P.S. po svých zkušenostech jsem pojal jakousi smutnou skepsi o charakteru českého národa.
Jakému režimu jsem pomáhal na svět jse ukázalo záhy - už zase nehráli Karla Kryla a já musel žebrat 3,5 roku na MV ušlou mzdu.
Dnes přiznávám dobrovolně, že mě byly milejší doby naděje, že se bolševik podělá, než tahle podělaná realita.
(Dones vidím starého Grebeníčka jak se šklebí přes plot)

Kdy nám tuto naději dávala řada vynikajících redaktorů RFE a zvláště skvělý Karel Kryl.

Havel je skvělý theoretik morálky, ale v praxi se chová jako řada dalších.
16. 11. 2009 | 09:03

MOR napsal(a):

to Vico

Myslím, že není jednoznačné, zda Lucerna je lucerna. V mých očích je Lucerna Lucernou a lucerna lucernou. :)
16. 11. 2009 | 09:06

veverka napsal(a):

On toho humanitární bombardovač Havel nakecal víc,třeba o tom že u nás už cizí vojáci nikdy nebudou,nebo že NATO se po rozpuštění Varšavské smlouvy taky zruší.Pro Havla a spol. je "pravda a láska" rovna názor Washingtonu.Vše ostatní je pro ně "lež a nenávist".Jsou to stejně zaslepení fanatici jako byli komáři,akorát že se nemodlí k Moskvě,ale k oválné pracovně.Jinak v současném kasínovém kapitalismu samozřejmě nevítězí pravda a láska,ale lež a nenávist,nebo chcete-li,úplatky,lobby,já na bráchu,prachy a hrubá síla.Případně modrý stranický průkaz,když potřebujete titul z vejšky.
16. 11. 2009 | 09:12

ld napsal(a):

Dotaz pro cenzora Stejskala. Proč jsou na tomto blogu ponechávány příspěvky silvera? Jde o zjevně dezorientovanou osobu s mentálním hendikepem. Tady to není o prodeji obuvi.
16. 11. 2009 | 09:17

zdenekmihalco napsal(a):

Id

Dobrý den, pane Id, spamy jsem smazal. Bohužel nejsme připojeni 24 hodin a někdy se nám nedaří vše odfiltrovat ihned - zvláště spamy z pozdních večerních/nočních hodin.

Děkuju za pochopení...
Zdeněk Mihalco, správce blogů
16. 11. 2009 | 09:23

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

vážený pane Jane Šterne, tentokrát jsem si Váš článek již přečetl celý. No, dobrý. Ono úsloví vyřčeno panem Havlem, že pravda zvítězí.........., je sice trefné, tak nějak revoluční,takové beznadčasové, tak nějak vzácně autorské. Příklad : budou nízké mraky a silná bouřka . Vlítnu do hospody a zařvu - "venku chčije jak sviňa "! Všichni se podívají přes okna, souhlasně pokývají,ale protože to očekávali klidně se bez komentářů zase věnují tomu svému. Kdyby toto udělal někdo další a za chvíli ještě další, nikdo by si jich už ani nevšiml.A to je ta pointa. Totiž Václav Havel byl také první, který v sametové revoluci řekl onu větu - ať pravda a láska zvítězí nad lži a nenávisti.A protože to řekla jo ctěná persona, tak se to mohlo vžít do myslí lidu. V podstatě pan Havel nevymyslel nic světoborného, jen to použil v pravou chvíli a to je celý. Nicméně, paradoxně mu to pak jaksi nevycházelo. Komunisti jej uvedli na hrad, ani je nezrušil a vznikajíci demokracii spolu s památečnou větou tak nenávratně poškodil. Takže, zase to s tou úctou k panu Havlovi moc nepřehánějme. To naše typicky české přeceňování, se nám zatím vždycky vymstilo. Jestli tomu bylo i u pana Václava Havla, už nechám na Vás.
Já mám ještě lepší motto. Ať lidská pravda vítězí nad tou politickou.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
16. 11. 2009 | 09:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Pisálci,

chcete využívat každého i filosofického pojednání ke svým pitomým osobním útokům na vámi nenáviděné osobnosti?

Myslím že by i vám prospělo přečíst blog pana Jana Šterna.Není v něm žádná glorifikace Václava Havla.

Pokud neumíte nic jiného,něž kolem sebe házet svoje zas.. slinty,tak běžte za roh a nakopte si.........

Kdo se cítí ,ať se vtípí a zakejhá.Ivan.
16. 11. 2009 | 09:39

Saliven napsal(a):

No mně přijde taky dost hloupé, že stotisícové město České Budějovice s dvoumiliardovým rozpočtem slaví 17. listopad koncertem tří studentských kapel a jednou výstavou...tenhle svátek by si určitě zasloužil mnohem větší oslavy.
16. 11. 2009 | 09:42

Pavel napsal(a):

Zažil jsem tu krásnou listopadovou týdení atmosféru V Praze LP 1989.

Zvonil jsem klíči, mrznul na podvečerních obrovských demonstrací na václaváku i na Letné.
Tleskal pravdě a lásce, která zvítězí nad lží a nenávistí.

Byl jsem rád, že zasranej komunismus končí a začíná svoboda.

Ano svoboda začala, ale demokracie je pořád v plenkách a o novodobých papaláších co vymýšlí politické nesmysly ani nemluvě.

A dnešní keci Kocába o zrušení KSČM je humorně humorná.
Proč ji nezakázal na počátku 90 let. Nebo někdo jiný.

Byl bych velmi rád, kdyby se povedlo stranu zrušit, ale ptám se - má to ještě dnes cenu, když jsou komouši dnes rozlezlí ve všech současných velkých partají - ODS - ČSSD.

Pokud bude 60% občanů v této zemi volit jenom zase rudou čtyřkoalici ODS - ČSSD - KSČM - KDU, tak doopravdy se demokracie u nás bude budovat hooodně pomalu.
Spíše to bude nahrávat vykutáleným podvodníkům, tunelářům, kariérníkům, převlečeným komunistům, kteří si budou mastit do své kapsy a stát - ten přece počká, že.
16. 11. 2009 | 09:52

Nemox napsal(a):

Vážení, někteří se ptáte, kde jsou ti stateční z listopadu 1989. Zkusím odpovědět svými zážitky. Také v našem malém městě se tenkrát v listopadu pomáhaly roztáčet kola dějin:-). Nevím, už přesné datum, snad 19.či 20.11 bylo svolané velké shromáždění do kulturního domu, bylo narváno a na podiu sedělo asi 30 lidí,většinu jsem dosud neznal. Střídavě si brali slovo a vysvětlovali, jak se teď budeme všichni mít, nebudou žádné prodejny pro papaláše, všichni si budem rovni,svobodní, no vždyť si to určitě pamatujete také. Pak vystoupil jeden rozhořčený a spravedlivý a sdělil všem, že tamtéž přítomná poslankyně, nevím už jestli v ČNR nebo FS, si přijde každý měsíc na pěkných 2.500,- Kčs na dietách. Pro ty později narozené podotýkám, že tehdy poslanci normálně pracovali a jejich zaměstnavatel měl povinost je na zasedání uvolnit a tyto peníze měli na vlak do Prahy a na svačinu. Jelikož paní poslankyně sloužila již druhé volební období, spočítal jí to celkem na tehdy pěkně kulatou sumičku asi 250.000. Dav zahučel, ozval se pískot,paní byla rudá jako pivoňka a nevěděla, kam s očima, taková hanba! :-) Na místě se vzdala mandátu a odporoučela se. A pointa?
Dnes to, co měla ta paní za 10 let má každý poslanec za dva měsíce a ani se nezačervená, asi nejvíc je vysmátá paní bývalá poslankyně, provozuje nadále svoji advokátní nebo notářskou praxi a o takových příjmech se jí tenkrát ani nesnilo,dvaapůl tisíce si účtuje za půlhodinovou konzultaci. A ten spravedlivý a rozhořčený? Nedávno jsem ho potkal, je už v důchodu a troufnu si tvrdit, že měl na sobě to manžestrové sako, co si tenkrát koupil na tu slávu:-) Tak si dovolím ten povzdech spolu s autorem. Ach jo..... N.
16. 11. 2009 | 09:55

juvel napsal(a):

Láska a pravda musí zvítězit nad lží a nenávistí. Už prostá logika říká, že to ani nemůže být jinak. Co stojí na lži musí jednou zaniknout, protože je to lež. Nenávist nikdy neposkytuje životu stabilitu a trvalost.
Světem se již dva tisíce let šíří evangelium, nebo-li dobrá zpráva o J.Kristu, o kterém je uvedeno, že zvítězil na světem a že je mu dána všechna moc na zemi i na nebi. Láska a pravda zvítězí nad světem, ale jiným způsobem a v jiném čase než si to mohou představit sobečtí lidé.
16. 11. 2009 | 09:59

Hans napsal(a):

Náš pracovní úřad oslaví výročí s veškerou vehemencí. Nezaměstnaným vysvětlíme ty obrovské vymoženosti teď mají. Mohou volně cestovat po světě a u nás ve frontě před okýnkem mohou naprosto volně kritizovat nebo si vykládat, jak je krásné platit poplatky za vstup do ordinace a za každý lék. To se nám dřív ani nesnilo. To jen oškliví komouši nám tvrdili báchorky, že v kapitalismu není zdravotnictví zdarma a v USA ročně zemře 18 000 lidí bez zdravotního pojištění a 46 milionu lidí nemůže v případě potřeby na operaci, protože nemají zdr. pojištění. Všichni ve frontě, zvláště ti, po 50 velebí Havla a jeho kamarády, tj. i vás. Hosana, Havel nás osvobodil od kllidného stáří a slušného života. Takových lidí, jak Havel a Štern je velmi málo na světě. Jen aby byli už poslední.
16. 11. 2009 | 10:04

Přítelíček přítelíčků napsal(a):

Začít by jste měli od sebe, Vy a Havlova suita. Z Havla nenávist čiší, nejen proti komunistům (budiž), ale i proti všemu levicovému. Už dnes se za listopad mnoho lidí stydí, ale bojí se, bojí. Disidenti drží spolu nikoliv pro jednolitý názor, ale z loajality. Tu nelze této partě popřít. Sametová revoluce, pokud byla sametová, byla snílkům ukradená mnohem horšími lidmi, než byli komunisté. Lidskýkm šmejdem, se kterým si Havel neví rady a proto toto téma jen lehce oťukává. Bourání mu šlo, ale na vládnutí nebyl připraven. Zoral na co sáhl, navíc při bourání Československa byl zbabělý. Ani teď lidem nepřizná, že lhal. Takže si ty moudra, pane Šterne, strčte někam.
16. 11. 2009 | 10:04

MOR napsal(a):

Dotaz pro všechny zklamané a podvedené bojovníky :)

Kolikrát jste za 20 let sdělil/la své výhrady svému poslanci, senátorovi, zastupiteli, starostovi ...
Pokud nejste vyjímka, tak ani jednou. No a proto to nefunguje. :)
16. 11. 2009 | 10:06

David napsal(a):

Každý, kdo se tomuto upřímnému výroku Václava Havla jakýmkoliv způsobem vysmívá není prostě moje krevní skupina a takovým lidem se raději vyhýbám.

Nekonečný boj pravdy se lží je na této planetě už od počátku lidstva.

Je to KLÍČOVÉ téma, kterému by se měli podstatně více věnovat naši přední filosofové a sociologové.
16. 11. 2009 | 10:23

Charlie napsal(a):

MOR

zdálo by se, že si nevíme za dvacet let s denmokracií rady.
Je to ale omyl. Po tom, co se bolševikům podařilo překlenout krátkou počáteční polistopadovou nejistotu (i zásluhou "NEJSME JAKO ONI" ... "SLYŠENÍ TRÁVY RŮST" a "NEDÍVÁNÍ SE DO ZPĚTNÉHO ZRCÁTKA") začali se zase ti mazanější seskupuvat v zájmových a klientských uskupeních.
Jejich komunistickomafiánským prospěchářským praktikám se teprve po Listopadu otevřely nevídané možnosti.

Samozřejmě se nešikují pod praporem komunistů - na to jsou příliž chytří.
Stačí se podívat na složení zastupitelstev všech úrovní - narazíte na jejich manýry jako na Berlínskou zeď.
Sám jsem si to mnohokrát vyzkoušel.

Ale máte pravdu v tom, že bez statečnosti a vynaložení nějaké energie se situace nezmění. Jen myslím, že se ta energie najde až v další generaci (pokud vůbec).
16. 11. 2009 | 10:32

Huml napsal(a):

Náhodou jsem našel následující adresu:

http://www.analyza.wz.cz/

Po přečtení jsem měl pouze jeden pocit. Chtělo se mi zvracet. Končím s nějakou přiblblou vírou v cokoli v tomto státě. Je to odporný hnus, co se zde děje. Je to zločinecký systém postavený na zločinu a podvodu.
Chtělo by se mi napsat slova klasika : nashledanou v lepších časech. Je to ale hloupost - lepší časy již nenastanou, bude zde pouze zločin, podvod,lež. FUJ
16. 11. 2009 | 10:37

StandaT napsal(a):

S tímto článkem souzním.
16. 11. 2009 | 10:53

Oslýk napsal(a):

Pane Huml,
ta slavná "analýza" je výtvor StB, který krouží sdělovacími prostředky i internetem léta letoucí, a zcela svévolně lže a manipuluje s fakty. Byla tisíckrát vyvrácena, ale přesto se najdou znovu a znovu další oběti, které to poplete.

Je to jako protokoly Sionských mudrců - některé kraviny jsou zřejmě nesmrtelné.
16. 11. 2009 | 11:10

Daňový poplatník napsal(a):

To autor, veverka:
Havel toho moudra řekl víc, od humanitárního bombardování Srbska, přes nedůstojné bydlení v králíkárnách, a o šetření peněz tím, že si do obýváku nekoupím lampu za 100 tisíc, ale jen za 30 tisíc, to v cenách roku tuším 1992.
No a heslo" strany jsou pro straníky, a OF pro všechny" przní polickou situaci dodnes, nevím, asi to nevymyslel, ale prezentoval vehementně.
16. 11. 2009 | 11:11

lenka napsal(a):

Děkuji
PS.: Pravda a láska jen tak sama od sebe samozřejmě nikdy nezvítězí, může zvítězit jen tehdy, pokud zvítězíme my v sobě, každý z nás, nad svou vlastní lží a nenávistí. Nikdo jiný to za nás neudělá.
16. 11. 2009 | 11:33

Pepik napsal(a):

Pravda a láska by snad u nás zvítězila, ale musela by být všude kolem nás, i za oceánem. Ono tomu ale tak není, proto z toho nic nebude ani u nás. Před 20 lety, neznalý světa, jsem v to věřil.
16. 11. 2009 | 11:35

miro napsal(a):

Ano jsou to slova o ideálu o něčem co je nade vším, určitá víra.Že je skutečnost jiná. Co jste si mysleli že je možné. 6e se všichni začnou k sobě chovat jinak než se chovali těch 40 let, ve skutečnosti 50 let zpět. Vždyť většina se bála za Hitlera i za komunisty.Chtěla mít klid jenom nikoho nenaštvat, nebo na někoho či na něco veřejně nenadávat, jen tak se budu mít relativně dobře. Na to zapomínáme.Copak je možné za 20 let změnit chování lidí. Těžko.Jestli někdo v té době řekl, že se budeme mít líp, když pro to něco uděláme měl pravdu. Že žijeme ve svobodné zemi nemůže tom popřít ani ten nejzarytější komouš pokud by ovšem chtěl být objektivní. Nebudu srovnávatř to jestli už nestojím ve frontě na banány, pomeranče, nilonovou košili či něco jiného. Můžu však srovnat to,jestli může dítě do školy, kterou si zvolí, ať je rodič člen KSČm či jiné strany, jestli se může podívat do jiné země a posoudit jak se tam žije.Pokud m odvahu a odhodlání, může se přesvědčit o vých ambicích a kvalitách a začít svobodně podnikat. Je toho mnoho. JHe také mnoho toho co se mně nelíbí, co dříve asi nebylo vůbec možné, ale je do určité míry i na nás jak se k tomu budeme chovat. Jestli zase a teď už veřejně budeme jen nadávat, nebo se aktivně zapojíme do některém iniciativy, která nám vyhovuje a která směřuje k nějaké lepší změně. Nebo budeme jen nadávat a to můžeme nyní neomezeně na vše. Sice tím nic nevyřešíme, ale možná si ulevíme. Třeba ne blogu.
16. 11. 2009 | 11:43

jepice napsal(a):

Oslýku, on to pan Huml nejspíš dobře ví. Jsou lidi, co cítí potřebu s tím zase a znova otravovat. Renesance občanského postoje je asi provokuje nejvíc ze všeho.
16. 11. 2009 | 11:47

pok napsal(a):

Ale kdepak, pane Stern. To nejsou ,,pragmaticti realiste,, kteri na to heslo utoci. To jsou lide, kteri poznali, ze si bohuzel tahle Vase particka tato bohuliba slova pro sebe ukradla a ted s ni mlati jako s krucifixem po hlave kazdeho, kdo poznal, ze prakticke kroky te takzvane ,,Pravdy a lasky,, jsou naopak plne te Lzi a Nenavisti. Proto na to heslo a na Vas utoci - skrzeva te kradeze, vite.
16. 11. 2009 | 12:07

Alena napsal(a):

Repa
Vase veta, že pravda a laska zmizely s odchodem Olgy Havlove, je bohuzel pravdou.
Uz to byl jiny Vaclav Havel, nez ten, ktereho jsme znaly.
16. 11. 2009 | 12:15

Proto napsal(a):

Další příspěvek k oslavám : http://www.zvedavec.org/pri...
16. 11. 2009 | 12:16

Oslýk napsal(a):

To Jepice:

předpokládám v lidech spíše omyl, nežli zlou vůli, a pana Humla neznám.

Smutné je, že pod tímhle blogem většina lidí cítí potřebu pochybovat o lásce a pravdě.
Což vlastně vůbec nejde.
16. 11. 2009 | 12:18

MA¨-FU napsal(a):

Pane Šterne dík za blog,moc příjemné bylo překvapení v televzi shlédnout jak pan prezident Havel oslovil národ,popsal ideální Česko2029.
Přála bych to naším vnoučatům,aby to tak podobně bylo.Ať pravda a láska, zvítězí nad lží a NENÁVISTÍ !!!!
16. 11. 2009 | 12:20

BigDebils napsal(a):

Pane autor. Něco s Orwella:
George Orwell
Každá revoluce končí tehdy, když se nová prasata dostanou ke korytům. Minulost je změnitelná.

Myslím, že názor na smetovou revoluci a vítězství lásky a pravdy nad lží a nenávistí dostává trhliny.
16. 11. 2009 | 12:34

Silvie napsal(a):

Pane Šterne,

jestli ono to nebude tím, že ti "pravdaláskaři" jaksi kázali vodu a pili víno.
Ono se dost těžko poslouchá dvacet let moralizující kázání jediného spravedlivého. A pak - Havel prokázal naprostou neschopnost alespoň minimální sociální inteligence. Jen takový nicotný příklad - smíchy jsem se popadala za břicho, když jako milovník luxusních aut (a luxusního života) doporučoval "obyčejným" občanům,aby jezdili v třicet let starých šunkách a Škodovku přirovnal vtipně ke koncentráku. Ne, že bych tedy byla fanouškem šrotovného, ale tohle bylo už kapku přes čáru.
Nehledě na jeho neskrývané opovrhování "šedou zónou". Přitom sám zrovna v uranových dolech nasazen nebyl.Třeba takový Pavel Wonka neměl štěstí na tak fešácký kriminál a podporu ze západu.
Kocáb se zase stylizoval do role národního ochránce a pak se podílel na vytunelování Trendu.
O Mlynářovi, Kühnlovi, Němcovi a dalších rektálních alpinistech pana Havla se snad ani nebudu zmiňovat. Němec je vůbec kapitola sama pro sebe.

Tak co byste vlastně po nás chtěl? Máme je nábožně vzývat?! Nemá snad Havel sám podíl na všeobecném úpadku morálky tím, jak přepustil bolševikům podíl na moci?
Havlovi chybí sebereflexe a pokora.
16. 11. 2009 | 12:35

hanah napsal(a):

To heslo samo o sobě nikomu nevadí. V době, kdy bylo vyřčeno, jsme jej většinou všichni vítali, pouze "realisté", jak píšete pane Šterne,samozřejmě s určitou nadsázkou.
O tomto "revolučním zvolání" se začalo opět mluvit po Havlově slavném Rudolfínském projevu a Havlem zrežírovaném Sarajevském atentátu.Záměrně píši velká písmena, protože tyto Havlovy počiny považuji za jedny z mnoha jeho přehmatů.Rozložil pravici v ČR iniciací vzniku Unie svobody, ke které se začali hlásit a přidávat lidé, později překřtění na "pravdoláskaře". Přesto, že Unie svobody dávno zanikla, tyto lidi stále spojuje Cosi. Ať už je to boj o "svobodu slova" v době televizní krize, kdy šlo ve skutečnosti o boj o koryta a udržení zaběhaných pořádků v ČTV (někdo v některé ze zdejších diskuzích je označil za cecíkáře - napojení na zdroj), nebo o akci "děkujeme, odejděte", různé dřevíkovské výzvy, impulsy, boj o dotace pro divadla a další..., anebo prostá nenávist k VK.
Možná někdo dokáže popsat co pravdoláskaře dělá tím, čím jsou. Část společnosti, možná ta realističtější, prostě nesouhlasí s jejich konáním,s jejich cecíkařením a protože jsou tak či onak spojeni s Havlem, pro zjednodušení označováni jak výše uvedeno. Jejich činy velmi často nemají nic společného s pravdou. S láskou možná trochu - ministr Němec - Unie svobody a katarský princ :-))).
16. 11. 2009 | 13:04

Dave napsal(a):

To Jan Štern:::Doporucoval bych Vam pane Šterne abyste si nekdy precetl co pisete. Napr. ja se za realistu rozhodne povazuji a pritom mi rozhodne to heslo o, kterem tu celou dobu mluvite smesne nepripadalo a ani nepripada. Ale jak je videt nekdy vitezi hrubost, hloupost a slovni agresivita nad respektem k druhemu cloveku (byt muze mit treba i opacny nazor) jak jste to prave ted tim vasim ,,prispevkem ,, dokazal. PS. Ach jo
16. 11. 2009 | 13:05

hanah napsal(a):

Silvie,
toho Němce jsem od Vás fakt neopsala :-))
Když byl zveřejněn Váš příspěvek, právě jsem smolila svůj.
Na pravdoláskařích jsme se také vzácně shodli. Jsem ráda, že v této diskuzi nečním se svým názorem úplně sama.
Zdravím
16. 11. 2009 | 13:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Silvie a hannah
Technická poznámka.
Mám pocit, že máte na mysli dvě různé osoby.
Neny Némec jako Némec.
16. 11. 2009 | 13:12

Béda napsal(a):

O tom jak pravda je lež, láska je nenávist a válka je mír.

V.Havel tvrdil:
- že che být prezidentem pouze na jedno volební období - byl prezidentem po 3 období.
- tvrdil, že po rozpadu VS ztrácí blokové uspořádání smysl a že vojenské spolky by se měly rozpustit, nakonec posvěcel "humanitární" bombardování Srbska a Iráku a schvaloval českou účast v rámci NATO na těchto akcích
- V.Havel stál u destrukce českého zbrojařství z "humanitárních" důvodů. Nakonec vyzýval všechny, aby podpořili vybudování malého neškodného strategického vojenského cíle na českém území, resp. aby Česko z vděčnosti přijalo na své území americkou vojenskou základnu.
- V.Havel byl bojovníkem proti komunismu. Nakonec po restituci o kterou mu ale vůbec nešlo prodal majetek firmě Chemapol Group vedené óbrkomunistou Junkem a o zbytek majetku měl při s rodinou svého bratra...

On ten Orwell měl asi pravdu.
16. 11. 2009 | 13:16

jepice napsal(a):

Silvie, opravdu jste tomu rozuměla tak, že by Jan Štern chtěl, abyste někoho nábožně vzývala?
Příměr se škodovkou by vám taky měl někdo konečně vysvětlit.
To, že Havel má podíl na všeobecném úpadku morálky proto, že přepustil bolševikům podíl na moci, se vám nicméně povedlo, to je pro pamětníky dobrý vtip k dvacátému výročí.
My jsme tu moc bolševikům vyrvali a on jim ji klidně přepustí!
16. 11. 2009 | 13:21

Silvie napsal(a):

Hanah,

rozhodně se nemusíte bát, že byste ve svém názoru byla osamocena.
Dnes se hluboce stydím za to, jak jsem se nechala o převratu manipulovat davem (alespoň už nikdy nepodlehnu davové psychóze - je to velmi nebezpečná záležitost) a řvala na Václaváku "Havel na hrad". Omlouvá mně snad moje tehdejší mládí a bolestná naivita.
Pokud jde o Němce- je to opravdu odporný politik i člověk.
A mimochodem - nesmíme zapomenout na dalšího významného řiťolezce - Philipa (bojovníka za svobodu na Kubě).

Napadá mně - proč byl Kryl i Cibulka (a mnoho dalších lidí z disentu) tak znechucení polistopadovým vývojem a Havlovým vystupováním.

Pepo,

proč bychom měly mít na mysli dvě různé osoby? Myslím, že se v popisu této osoby vzácně shodujeme.
16. 11. 2009 | 13:22

MOR napsal(a):

to většina

Kdo je a proč, z žijících osob, pro Vás morální autoritou? A proč by jí měl být i v očích ostatních? Kdy tato Vaše autorita MORÁLNĚ obstála? A obstála tato Vaše morální autorita VŽDY (celý život)? Uznala někdy tato Vaše morální autorita svůj omyl? ...
16. 11. 2009 | 13:23

Marcus Agrippa napsal(a):

Zaslechl jsem v TV debatu kde kdosi řekl : zakázáním KSČM se konečně pohneme z místa. Nevěřil jsem vlastním uším. Polistopadoví politici měli dvacet let na to aby přesvědčili občany, že to umí lépe než ti předlistopadoví. To že si lidé víc a víc připomnají jistoty socialismu a že někteří politici chtějí opět cenzurovat informace o sobě samých v médiích ukazuje že se něco hodně nepovedlo. Ono se totiž zapomnělo na jednu podstatnou věc - na právo. Bezprávní demokracie je jen o něco lepší než tzv. totalita.
16. 11. 2009 | 13:24

jepice napsal(a):

Hannah:
Ano, uklidněte se, nejste tu sama. Jste ve smečce.
Jinak máte samozřejmě pravdu, že "tyto lidi" neboli "pravdoláskaře", jak je vtipně nazvali skalní odesáci, pořád něco spojuje. Aspoň doufám.
S Němcem je toho ovšem spojuje dost málo.
16. 11. 2009 | 13:29

Silvie napsal(a):

Jepice,

tak si toho Šterna přečtěte pořádně ještě jednou a nechytejte mně za slovíčko.
Kdyby socialismu nedošel před dvaceti lety dech, tak bychom dnes svobodní rozhodně nebyli. Dnes jsem toho názoru, že se k tomu Havel jen šikovně přichomýtnul a udělal s bolševiky oboustranně výhodnou dohodu o předání moci. Pokud tvrdí, že si tu óbr sv... (autora obuškového zákona) vzal do vlády jen proto, že to byl "odborník na slovo vzatý", tak se můžu jenom smát.
Celý český disent byl jeden velký hepenink a my jsme jim to tehdy pěkně sežrali.
Já znala politické vězně z padesátých let (12 let v Jáchymově) a těm Havel naplival do ksichtu. Paradoxně je vyznamenává Klaus, pokud se toho dožili, Havel je v podstatě naprosto ignoroval a oni to velice těžce nesli.
16. 11. 2009 | 13:30

BigDebils napsal(a):

Tak obrovskz nenávistný člověk proti komunistum, měl ve své pravdě a lásce odmítnout post prezidenta, když ho tam schválili povětšinou komunisté a to ještě z doby KSČ. Ale to neudělal. Tituly a funkce, které tak u komunistů kritizoval, mu nesmrděly. Pravdoláskař.
16. 11. 2009 | 13:31

Vico napsal(a):

hanah : Jsem rád, že jste tu použila výraz cecíkáři, jehož autorem je StandaT.

Pokud tímto termínem chcete nahradit starší termín pravdoláskař, pak navrhuji , aby se vymyslel i nový termín pro stoupence pravdoláskařů čili cecíkářů.

Což tak např. Ceckomil?
16. 11. 2009 | 13:32

BigDebils napsal(a):

Který z komunistických prezidentů nasbíral tolik vyznamenání a čestných titulů a funkcí jako V.H.?
16. 11. 2009 | 13:34

PatientO.T. napsal(a):

16. 11. 2009 | 13:35

BigDebils napsal(a):

Nemyslí, že je potřeba, vymýšlet nějaký nový slovo, myslím, že už je v českém slovníku máme. Dizouš a nebo podvodník.
16. 11. 2009 | 13:36

Silvie napsal(a):

Mor,

nikdy jsem neměla žádné morální autority - ani vlastní rodiče (i oni měli své nedostatky). Autoritou může být maximálně Bůh - toho nikdo nikdy neviděl a tedy nechybuje.

Ale existují lidi, kterých si vážím. Znám např. jednoho z posledních žijících letců RAF. Respektuju své předky, kteří si nikdy nezadali s bolševiky a nesli za to důsledky.
Ctím Cibulku, kterým si leckdo vytírá (včetně Havla) pozadí, přestože tenhle zoufalý člověk marně bojuje svůj zápas s větrnými mlýny. A ještě nepochopil, že ostatní už vyjí s vlky.
16. 11. 2009 | 13:37

BigDebils napsal(a):

Silvie, o Cibulkovi se dá říci jenom jedno. Te nebojuje s větrnými mlýny, ale je JIráskovec, bojuje proti všem a proto nemůže vyhrát.
16. 11. 2009 | 13:41

Silvie napsal(a):

BigDeibls,

Cibulka je především slušný člověk, ale "donkichot". Nedávno jsem ho slyšela mluvit ve Spektru na ČT 24 - všechno ,co řekl byla drsná pravda. Ještě nikdo si to v televizi netroufnul takhle natvrdo pojmenovat.
Bojím se, že z té frustrace Cibulku jednou klepne.
Mimochodem - stále jasněji se ukazuje, že jeho seznamy STB agentů jsou přesnější ,nežli ty vydávané za oficiální.
A jak ho pořád zesměšňují...
16. 11. 2009 | 13:48

ok napsal(a):

Území jsme nedostali darem od velmocí! - ale to je to jediné, s čím nesouhlasím.
16. 11. 2009 | 13:49

Silvie napsal(a):

BigDeibls,

Cibulka je především slušný člověk, ale "donkichot". Nedávno jsem ho slyšela mluvit ve Spektru na ČT 24 - všechno ,co řekl byla drsná pravda. Ještě nikdo si to v televizi netroufnul takhle natvrdo pojmenovat.
Bojím se, že z té frustrace Cibulku jednou klepne.
Mimochodem - stále jasněji se ukazuje, že jeho seznamy STB agentů jsou přesnější ,nežli ty vydávané za oficiální.
A jak ho pořád zesměšňují...
16. 11. 2009 | 13:49

Oslýk napsal(a):

Jsem pravdoláskař, a přiznám se i ke kladnému poměru k cecíkům (i když netuším, jak to vlastně souvisí - autoři stranického newspeaku mi to jistě vysvětlí).

Morální autority uznávám, a svoje rodiče uznávám taky.
Bylo by asi smutné stát na světě sám coby nejvyšší génius (nevyhnutelný důsledek neuznání žádné autority).

Lidi, kteří byli statečnější než já, a třeba podepsali Chartu 77, uznávám taky, a dvakrát si rozmyslím, než o nich začnu psát pitomosti.

On to totiž může být normální trapas.

Také je trapas, když je poznat z první věty o čemkoli, co dotyčný volí za stranu.
16. 11. 2009 | 13:51

jepice napsal(a):

Silvie, před dvaceti lety se věci děly v chaotickém kalupu, disidenti nebyli připraveni na převzetí otěží a neznali stav moci, komunisti byli pěkně vyděšení a báli se lynče.
Nikdo nevěděl, kdo je kdo, jen disidenti se jakžtakž znali mezi sebou. To, že se rychle podařilo ustavit improvizovanou reprezentaci pro vyjednávání, byla výhra. Jinak by se komunisti otřepali, přeskupili a sehráli by to jinak.

Cibulka možná některé věci viděl přesně, jiné zas třeba méně přesně. Každopádně se choval tak nemožně, že proti němu museli vystoupit i jeho přirození názoroví spojenci, takže se politicky rychle pohřbil a pohřbil i většinu z toho, co hlásal.
16. 11. 2009 | 13:56

AP napsal(a):

Hanah,
tak opět se navážíte do V. Havla a obhajujete VK a vytýkáte Havlovi zrežírování nějakých atentátů, Dřevíčských výzev a další nesmysly. Dějinné zvraty a dramatické okamžiky, které mají nespočet aktérů, z nich každý má své osobní zájmy se podle mého názoru nedají zrežírovat. Kdo to tvrdí, je asi paranoický, cítí se vším a všemi ohrožen a za vším vidí konspiraci. Ale věřte mi, že události jsou ve své podstatě často jednodušší, než se paranoikům může zdát.
Mě vždy zajímá podstata věcí a procesů, ne prodpojatost a nálepkování. Dále se zmiňujete o pravdoláskařích (zase jízlivost z hlavy VK, nejprve svého konkurenta osobně urazit na úrovni žáka 4. třídy). Vy se osobně skutečně domíváte, že vše kolem televizní krize bylo v pořádku? Taková soudružka Bobošíková-uklizečka-moderátorka ČT-objektivní moderátorka na TV Nova-europoslankyně-kandidátka na prezidenta-obhájkyně nájemníků bytů OKD...(raději ten výčet ukončím), to by teprve něco bylo...Ona a jí podobní lidé se neumí živit jinak, než populisticky obhajovat práva čtenářů Blesku atp. Ostatně byla vidět i na Hradčanském náměstí za VK a bojovala proti Lisabonské smlouvě. Řeknu Vám Hanah, osobnost s jasnou vnitřní i názorovou integritou k pohledání.
Dále uvádíte, že Havel rozložil pravici. Jako VŠ technického směru si kladu otázku, jestli na to použil SÁM klíč, šroubovák a nebo kladivo? Sám (sama) pohyby velkých "hmot" v přírodě ani ve společnosti ani neovlivníte, ani nevychílíte, žijí si svým životem a svou "obrovskou setrvačností", tudíž je hloupé jej z toho podezírat. A pokud se rozložily, tak pouze a jenom svou vlastní prací, protože jak VK pravidelně opakuje, všichni jsme odpovědni sami za sebe a své činy.....

Další výšplechty a českou bramboračku ostatních diskutujících na téma VH nemá ani smysl komentovat.

P.S.Jinak jsem volič pravice, vážená Hanah.....
16. 11. 2009 | 13:58

MerryWoman napsal(a):

Hahah a Silva

dámy, plně s Vámi souhlasím. Jen bych dodala, že je čas, aby ti profesionální disidenti konečně pochopili, že už dávno měli zmizet v propadlišti dějin.
16. 11. 2009 | 13:59

Silvie napsal(a):

Uznávat jakékoliv autority je jenom na škodu - člověk pak nutně přijde o iluze. Žádné idoly jsem nikdy neměla a mít nebudu.
Některé lidi z disentu můžu respektovat, jiné nikoliv a je to jen na mém vlastním uvážení.
Koho budu volit, sama ještě nevím. Ale nebude to rozhodně žádná ze stávajících stran.

A i kdybyste se nakrásně trefil, proč by to měl být trapas? Já se nestydím za to, že jsem volila ODS.
16. 11. 2009 | 13:59

Míval napsal(a):

Když člověk hledá pravdu, může se mýlit. Když ji nalezne, mýlí se zcela určitě. Opravdová demokracie spočívá v neustálém hledání pravdy a v konfrontaci nalezeného s obecným míněním o správnosti věcí. A nalezena, smí a musí být zpochybňována.
Proto si myslím, že pravda nemůže v demokratickém systému zvítězit, pouze se k ní lze přibližovat. Pravda vítězí pouze v systémech totalitních.
A s láskou je to nejspíš ještě horší.
16. 11. 2009 | 14:07

1984 napsal(a):

2 Béda:

Sledeuji V. Havla od dob jeho šéfování redakční radě měsíčníku TVÁŘ (převzal po Jiřím Grušovi). Vrcholem Havlova politického myšlení (a umění) pro mne nebyla Havlova polemika s Milanem Kunderou (v Tváři, kde před jejím zánikem v dubnu 1969 nicméně KUNDEROVA "samozřejmě" už nikdy nevzšla, nýbrž Havlův Dopis G. Husákovi z r. 1975. Zpětně však musím konstatovat, že ve své životní roli presidenta ČSSR, ČSR a ČR naprosto selhal: zůstal nanejvýš jen "kulisákem" nástupu nové garnitury komunistických nomenklaturních kádrů, nejen z Prognostického ústavu ČSAV, ale i
všech těch absolventů důstojnických škol ČSSR a diplomatických institutů SSSR...
16. 11. 2009 | 14:16

1984 napsal(a):

2 Béda:

Sledeuji V. Havla od dob jeho šéfování redakční radě měsíčníku TVÁŘ (převzal po Jiřím Grušovi). Vrcholem Havlova politického myšlení (a umění) pro mne nebyla Havlova polemika s Milanem Kunderou (v Tváři, kde před jejím zánikem v dubnu 1969 nicméně KUNDEROVA "samozřejmě" už nikdy nevzšla, nýbrž Havlův Dopis G. Husákovi z r. 1975. Zpětně však musím konstatovat, že ve své životní roli presidenta ČSSR, ČSR a ČR naprosto selhal: zůstal nanejvýš jen "kulisákem" nástupu nové garnitury komunistických nomenklaturních kádrů, nejen z Prognostického ústavu ČSAV, ale i
všech těch absolventů důstojnických škol ČSSR a diplomatických institutů SSSR...
16. 11. 2009 | 14:19

StandaT napsal(a):

Silvie, hanah:

Teď měl Václav Havel svou, v podstatě privátní, oslavu dvaceti let. Jako hostitel udělal jistě ne snadné gesto a pozval jednoho ze svých nejzaťatějších oponentů, Václava Klause. Klaus tam šel i když mohl očekávat (a taky se dočkal) nepochopení Havlových hostů. Tato gesta čtu jako signál, či poselství - tihle dva překročili svůj stín, a my na politické scéně máme k dispozici protipól zaťatosti Paroubek vs. Topolánek. Je škoda, že diskuse toto nereflektuje a stáčí se ke standardní konfrontaci Havlovci vs. Klausovci.
16. 11. 2009 | 14:27

jr napsal(a):

Pane Štern.
Dobrý článek.V.Havel je hrdina naší doby.Teprve historie a odstup nechá vyniknout jeho velikost.Malost a štvaní zdejších bolševiků to jen potvrzuje.
Sláva pravdě i lásce.
16. 11. 2009 | 14:28

MOR napsal(a):

No, tak jak jsem předpokládal, nikdo nemá odvahu( s výjimkou patientaO.T.) představit svou morální autoritu a to i s jejími chybami. Snažší je jistě na někoho plivnout, než uvést argument, případně prohlásit, že takový, aby mi byl za autoritu se dosud nenarodil a ani nenarodí.

Mimochodem tip PatientaO.T. je skvělý. Jistě, mnozí tomuto pánovi budou oprávněně vyčítat, že se obnažuje na veřejnosti, ale...
16. 11. 2009 | 14:32

optimista napsal(a):

To autor: Tož to oslavte, určitě vy máte se svými bohatými přáteli co oslavovat. My obyčejní občané se jen díváme s vyvalenými očima na rozkradený a zadlužený stát.
16. 11. 2009 | 14:35

vasja napsal(a):

Zase byste neměli pana Václava Havla tak kritizovat.
Byl to přece On a Jeho ústavní soudci, keří zabránili strašlivé diktatůře připravované Klausem a Zemanem, pod záminkou reformy volebního systému.
Jen díky Václavu Havlu jsme tak mohli dospět ku krásnému skore 100 : 100 a ku radostným dneškům.
Nikdy nezapomenu, Václave.
16. 11. 2009 | 14:45

Kelt napsal(a):

Nepatřím k těm,kteří mají posměch k vizi,že "pravda .....",protože i v knize všech knih se praví mimo jiné"nepokradeš....."přesto se krade vesele dál.Jsou to cíle,o jejichž naplnění je nutno usilovat.Nesmírně mi vadí Havlovo schvalování "humanitárního"bombardování Srbska s dvěma tisíci neviných civilních obětí.Ve jménu čeho se tento humanista takto projevil?Pokračováním bylo flagrantní porušení mezinárodního práva odtržením Kosova od suveréního demokratického státu,srovnatelné s odtržením Sudet od ČSR.Tím u mne VH ztratil veškerý morální kredit.
16. 11. 2009 | 14:49

jepice napsal(a):

16. 11. 2009 | 15:11

Pepa Řepa napsal(a):

To Jepice
Pche......
http://www.ceskatelevize.cz...

Pravdu máte ale v tom, že takového socana jako Battěk dneska nenajdete.
16. 11. 2009 | 15:15

Zdena napsal(a):

Teprve teď jsem si náhodou přečetla výborný článek pana Šterna a reakce na něj - kladné i záporné (slušně řečeno!)
To: Rejpal 7:28:16 a Pavel 9::13 - SOUHLAS!!!
"..., ale dá to fušku!" - TGM? Snad syn Jan.
To: Silvie 12:35:46 a hanah: divím se, že někdo chápe vše obráceně!!! Jak říkal pan Zeman, že novináři vše překroutí - a zřejmě nejen oni! Škoda slov.
16. 11. 2009 | 15:16

MOR napsal(a):

To Zdena

Úmyslně jsem psal žijících.
16. 11. 2009 | 15:26

hanah napsal(a):

Oslýku,
začnu od konce - je zvláštní, že víte koho budu volit. Já sama to ještě nevím. ODS jsem volila, ale při posledních volbách už se zkousnutými zuby a s vědomím, že volím nejmenší zlo. Nyní to skutečně nevím a poprvé od listopadu uvažuji o tom, že volit nepůjdu...

To, jak jste se šmahem vypořádal s textem, na který odkázal Huml, je přinejmenším povrchní. Pokud je to výtvor STB, pak je pro mě analýza důvěryhodnější, neboť informace měli a mají bohužel dosud. Navíc sposta faktů zde uvedených dává smysl, leccos vysvětluje a jen potvrzuje to, co jsem tušila. S jakými fakty text manipuluje a která byla tisíckrát vyvrácena ? Na "spikleneckou teorii" je tam dost skutečností a fakt popsáno dost přesně.
Pro ostatní :
http://www.analyza.wz.cz/
Doporučuji přečíst.

AP,
máte pravdu, Havla nemám ráda, přestože jsem také křičela Havel na hrad. Postupem času dělal věci, za které si ho velmi nevážím. O tom, že máte vzdělání technického směru jsem nepochybovala ani vteřinu. Pravici rozložil Havel tak, že kolem sebe soustředil lidi mající komplex z VK, napsal jim absurdní scénář k sesazení vlády, založení US a jmenoval premiérem komunistu a stbáka Tošovského. Omluvte zkratku, nemám už čas (musm pracovat, páč jsem OSVČ :-))), ale snad pochopíte co chci sdělit, i když s tím nesouhlasíte.
Nechápu, proč se tak rozepisujete o Bobošíkové. Šlo o legitimní zvolení nového ředitele, se kterým zaměstnanci nesouhlasili, protože bylo jasné, že nastanou jiné pořádky.Bobo tehdy plnila pracovní úkoly, které pro ni vyplývaly z jejího jmenování. Jinak je mi Bobo ukradená. Ještě k té TV krizi - mám k dispozici video, které natočil mladý Špaček a kde revoluční výbor se zástupci odborů a v čele s předními pravdoláskaři diskutují o tom, jak to podat veřejnosti, aby to bylo věrohodné a "lidi to přijali". Navrhovala se sposta pitomostí, ale pak někdo osvícený navrhl, že by mohli tvrdit, že jde o svobodu slova. Slyšela jsem je na vlastní uši pane Ape. Jako jsem na vlastní uši slyšela redaktorku zpravodajství Hanu (příjmení jsem zapomněla), jak telefonuje s Rumlem, tyká mu a říká co zase Honzo blbnete, tohle nemůžeme "hrát" (slang pro vysílat). O TV krizi vím hodně, věřte mi :-)
Jepice,
ten chaotický kalup byl tak trochu potřeba, aby leccos uniklo..., jako třeba Vám.
Jinak jsem ráda, že jsem ve smečce, však Vy jste také, v té druhé.
A ještě, milá jepice, byli disidenti a Disidenti. Ti s malým d byli zavíráni aniž by se o nich psalo, či mluvilo na Svobodné Evropě a jejich rodiny nebyli nikým podporováni. Pár jich znám a velmi si jich vážím.Dodnes.
16. 11. 2009 | 15:29

hanah napsal(a):

Vasjo,
ano, to je další velké zabodování Václava Havla a jeho další přispění k rozvoji demokracie v ČR.
I za to si jej velmi nevážím.
16. 11. 2009 | 15:34

Oslýk napsal(a):

Silvie,
pokud neuznáváte žádné autority, pak je jasné, že všechno víte a umíte nejlíp. Což působí poněkud komicky.

Normální člověk, myslím, narazí v životě na mnoho lidí, kteří ho převyšují - v jeho vlastním oboru, v jiném oboru, v odvaze, lidsky, nebo jen tím, že když umřeli, tak to bylo všem líto.

Pokud neuznáváte autority, pak se nemůžete nic naučit. Od Václava Havla se lze samozřejmě naučit lecčemu, ale to nechám vaší fantazii, co to asi tak je.

A jinak - samozřejmě je trapas, že myšlení stran zdegenerovalo tak, že ho lze poznat po první větě; všichni melou ty samé mantrické nesmysly, který nebere vážně nikdo kromě nich. Je vpodstatě zbytečné říkat cokoli jiného kromě první věty; každý ví, co bude pokračovat.

Zkuste si projít tuto debatu, a zjistíte, že po první větě obvykle víte vše. Nejen postoj k Václavu Havlovi a Václavu Klausovi, ale i k Lisabonské smlouvě, k Rudolfinskému projevu, k Unii svobody - všechno je jasné, a je to tak, jak předepsal nějaký stranický sekretariát.
16. 11. 2009 | 15:38

MOR napsal(a):

To Pepa Řepa

Úmyslně jsem psal žijících. I, když pan Tigrid zemřel nedávno a proto lze souhlasit.
16. 11. 2009 | 15:38

Pepa Řepa napsal(a):

Morální autorita a žijící? Jde to dohromady?

A ze kdy?
Troufám si tvrdit, že zbrusu nové auto VH model 89 bylo zcela jiné auto než model 2000.

Na druhou stranu, musím uznat, že VK model 92 jezdilo podstatně hůře než jezdí model VK 2009.

Auto PT jezdilo celý život stejně. Ani jednou neškytlo a celý život mělo náhon na všechny čtyři.
16. 11. 2009 | 15:39

Mário napsal(a):

U nás v Pičindě jako jediné obci v Česku pravda a láska zvítězila. Jak na to si přečtěte na:
http://joseforel.blogspot.com
16. 11. 2009 | 15:39

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl napsán celý velkými písmeny, což je v rozporu se zdejšími pravidly (zvýrazňování vlastního textu na úkor jiných příspěvků).
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
16. 11. 2009 | 15:40

Oslýk napsal(a):

Milá Hanah,
někdy na začátku devadesátých let jsem s textem pana Dolejšího polemizoval a rozebíral ho větu po větě, ale nezlobte se, po dvaceti letech už jsem líný psát znovu to samé.

Každý, kdo byl tehdy v listopadu při vědomí, si všimne, že plno věcí prostě nesedí ani fakticky; odtud lze předpokládat, že vadné budou i další dalekosáhlé vývody a závěry.

Chcete-li věřit, budiž; ale teorie Vesmírných lidí jsou sice stejně praštěné, ale alespoň zábavné.
16. 11. 2009 | 15:42

hanah napsal(a):

Oslýku,
jste ještě větší oslík, než jsem si myslela. Samozřejmě - nic ve zlém :-)
16. 11. 2009 | 15:43

hanah napsal(a):

A ještě jednou Oslýku,
možná, že byste po dvaceti letech přece jen získal nadhled a s lecčíms musel souhlasit. Jednou si udělat názor a už jej nikdy nezměnit je hloupé.
16. 11. 2009 | 15:46

Pepa Řepa napsal(a):

To Mor
ale když jsme u aut, já mám k veteránům úctu .
Proč bych měl zesměšńovat model VH 2009, že už jede jenom osmdesát a má blbý světla, dnešním normám nevyhovující?

Svýho času jezdilo docela dobře, pak se zadřel motor.Pár výbrusů to spravilo, ale dneska je to jen o tom, dojet na nějaký autosalon.

Nicméně, kategorie veterán, získává každý rok na ceně.To je pravda.
16. 11. 2009 | 15:48

Oslýk napsal(a):

Hanah,
to je důmyslný názor. Myslíte, že když budu číst Mein Kampf dalších dvacet let, že se mi začne líbit a najdu v něm nějaký vyšší smysl?

Řekl bych, že zůstanu raději hloupým zvířetem.

Jinak kdyby vás opravdu zajímal sedmnáctý listopad, ono to bylo všechno už rozebráno mnohokrát, a docela přesvědčivě.
16. 11. 2009 | 15:51

MOR napsal(a):

to Pepa Řepa
Váš vůz je O.K.

http://zpravy.idnes.cz/foto...
16. 11. 2009 | 15:51

MOR napsal(a):

To Pepa Řepa

A souhlasím i s Vaším shovívavým náhledem na stroje, které mají svůj zenit (úctyhodný) už za sebou.
16. 11. 2009 | 16:01

Pepa Řepa napsal(a):

To Mor
na toho jsem taky myslel.Tady nemá VH zrovna nejčistší svědomí, ale nehodlám tady veřejně bruslit na tenkém ledě.
Mějte se.
16. 11. 2009 | 16:04

Kristýna napsal(a):

Tak si kladu otázku, co v diskusi pod tímto dobře míněným textem převládá, zda láska a pravda, či lež a nenávist. S jakými úmysly to dotyční tady píší, jaké emoce je vedou k jejich vyjádření? Je v tom láska a ctění pravdy, anebo úmyslná manipulace s fakty či zlobou ovlivněné přehánění? Je dobré, když si každý odpoví sám za sebe, když už tu ono filozofické téma bylo takto nastoleno. Jinak ten, kdo se snaží být v každodenním životě opravdový, nelhat, neklamat, kdo je k druhým laskavý a nápomocný, dělá dobře a nemá se za co stydět. Není ani hloupý ani naivní, když v tyto hodnoty věří a žije s nimi v souladu. Pokud je pravda a láska vysmívána, svědčí to o devalvaci mravních a duchovních hodnot. Pravdu a lásku její popírači ovšem nezničí, naopak zničí sami sebe tím, že popírají jakési vyšší principy, na jejichž základě se může lidstvo kultivovat a pozvednout.
16. 11. 2009 | 16:07

Huml napsal(a):

Oslýku 11,10 - milý pane, kde jste přišel na to, že ten elaborát udělali StBáci. Jste puď krátce po pubertě a nevíte o tom nic a nebo bezmezně věříte jedné skupině osob.

Nechci dělat chytrého a všeználka, ale vše co je tam napsáno je dle mého přesvědčení plná pravda. Stačí jenom poslouchat všechny ty protagonisty lásky a pravdy a konfrontovat to s jejich činy a budete mít trochu jiný názor.

Proč tomu na stránkách http://www.analyza.wz.cz/ věřím je jedna epizodka, kterou si pamatuji velmi dobře. V červenci 89 za mnou přišel jeden známý (jinak bývalý ideolog okresního formátu), zavřel dveře a ptal se mne, jestli nás nemůže někdo překvapit. Po ujištění, že se nemá čeho bát, mi začal povídat, že byl na školení ideologů krajského formátu, kde jim přednášel člověk z vysoké politické školy, který rovněž řekl, že přednáší i pro vysoké policejní složky. Řekl jim, že do konce roku dojde k velkým personálním změnám ve vedení státu, dojde k velkým ekonomickým změnám, že nějakej socializmus zůstane, ale bude úplně jiný. Mluvil i o lidech, kteří se točí kolem charty, kteří budou hybnou silou změn, tehdy jsem poprvé v životě slyšel o nějakém Havlovi, který dělá kulisáka Na zábradlí , má ale pouze jednu vadu, jeho tatík kolaboroval s němci.

Takové drobnosti mi povídal, oči měl vyvalené a celý se třásl. Nezbylo než čekat a světe div se, on přišel listopad a ta šaškárna v režii StB a Moskvy se rozjela. Vy naivko, Vy si skutečně myslíte, že český národ bohatýrů by vlastenecky bojoval za svobodu, protože už toho má dost? Stačilo by, kdyby rusáci v kasárnách nahodili motory u tanků a šedé milice vlétli do ulic a vlastenci s klíči by potřebovali pemprsky.

Když se chcete k něčemu vyjadřovat, tak trochu přemýšlejte a udělejte si vlastní úsudek. K tomu nepotřebujete současné Göbllse.
16. 11. 2009 | 16:09

hanah napsal(a):

Pepo Řepo,
myslím, že ne každý model a každé staré auto může být veteránem. Někdy jde jen o vrak.
S tím modelem PT s Vámi ale souhlasím :-))
16. 11. 2009 | 16:13

PatientO.T. napsal(a):

2 MOR:
Autorita - umělec: http://www.fotoaparat.cz/g/...
16. 11. 2009 | 16:13

Pepa Řepa napsal(a):

To hanah
možná, že Vás překvapím, ale i Volha je v kategorii vererán ceněna.

Zubařskej: Kdo to je? Ducháček?
Ten Magor byl taky dobrej tip.Magor na Hrad. To by znělo.
16. 11. 2009 | 16:17

Oslýk napsal(a):

Pane Huml,
zdá se, že blíže k pravdě byla skeptická Jepice, než já. Jsem usvědčen z naivity. V zásadě vám jde o to, aby tahle věc nezapadla, že?

Takže jen pár šťouchů třikrát převařené kaše:

1] Kde jste přišel na to, že ten elaborát udělali StBáci.

To bude asi tím, že ta věc vyšla v estébáckém plátku jménem Špígl, se kterým měl pan Dolejší leccos do činění.

2) V červenci 89 za mnou přišel jeden známý .... Řekl jim, že do konce roku dojde k velkým personálním změnám ve vedení státu, dojde k velkým ekonomickým změnám, že nějakej socializmus zůstane, ale bude úplně jiný.

Tuhle pasáž bych skoro bral. Existovaly i propagandistické dokumenty z Moskvy, natočené zřejmě dopředu, které nám dokonce vyslali někdy v březnu 1990; dozvěděl jste se tam, co se podle Moskvytady mělo stát. Rozdíl od skutečnosti byl úsměvný. Hlavními hrdiny převratu byli Dubček, Bartončík, Hegenbart a další podobná jména.
Osobně jsem přesvědčen, že "analýza" pana Dolejšího z těchto původních plánů a materiálů vycházela.

3) "Mluvil i o lidech, kteří se točí kolem charty"

- a tohle už chce značnou přesnost. Kolem Charty se "točilo" plno estébáků, jak známo, a také spolek jménem Obroda (pokud pamatujete). Je jisto, že zájmy Charty a Obrody se zásadně lišily.

4) "tehdy jsem poprvé v životě slyšel o nějakém Havlovi, který dělá kulisáka Na zábradlí , má ale pouze jednu vadu, jeho tatík kolaboroval s němci."

No, to jste slyšel z kruhů zjevně blízkých Rudému právu. Víte, oni někteří slyšeli o Hvalovi o trochu dřív, a nepotřebovali k tomu perestrojkového tajemníka.

5) "že český národ bohatýrů by vlastenecky bojoval za svobodu, protože už toho má dost?"

Jelikož mám paměť, tak vím dost přesně, o co šlo mně a m¨ým známým. nepotřebuji k tomu pomýlené tlachy pana Dolejšího.

Zbylé ad personam vynechám.
16. 11. 2009 | 16:22

MOR napsal(a):

TO PEPA ŘEPA

To je Mikoláš Chadima.
16. 11. 2009 | 16:28

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm
A fotečka omilostněné paní Chadimové či Odložila by nebyla?
16. 11. 2009 | 16:47

Vico napsal(a):

Oslýku sleduji váš statečný boj s lidmi, kteří si zřejmě ještě předtím, než usednou k monitoru, obléknou na sebe milicionářskou uniformu. Úplně cítím, jak to tam smrdí naftalínem.

Jesli někdo v roce 1989 z nějaké stranické svodky konečně zaznamenal existenci Václava Havla, musel být ignorant nebo absolvent přípravky na Vokovice.

Pan Huml se bavil "s bývalým politickým tajemníkem okresního formátu." No, soudím, že bývalým tajemníkem je teď, ale nikoliv v roce 89, kdy se s ním tak důvěrně s očima vyvalenýma hrůzou z věcí příštích bavil.
Oslýku, jsem rád, že to tady nevzdáváte. Já bych na to nervy neměl.
16. 11. 2009 | 16:52

Pepa Řepa napsal(a):

To Vico
Bodejť by jo, vy taky nejste Oslík s tvrdým.
16. 11. 2009 | 16:56

MOR napsal(a):

Rekapitulace diskutéry dosud uvedených žijících morálních autorit v abecedním pořádku:

Václav Havel (není výslovně uveden, ale podle vyznění několika příspěvků jsem ho zařadil)
Mikoláš Chadima
Ivan Martin Jirous - "Magor"
Ivan Medek
Pavel Tigrid (je po smrti, ale krátce, proto jej můžeme, myslím, akceptovat)

No, zdá se, že na tom nejsme tak špatně, jak se zdá. Docela příjemná společnost. Jenom, sakra, proč tam není nějaká dáma?

P.S.: Zajímavá by byla zejména reakce Magorova. :):):)
16. 11. 2009 | 16:57

Pepa Řepa napsal(a):

MOR napsal(a):
Rekapitulace diskutéry dosud uvedených žijících morálních autorit v abecedním pořádku
Jenom, sakra, proč tam není nějaká dáma?
-------------

Že jsem tak smělý, orální autority typu Moniky Lewinské se také počítají?

Z mužů už mne napadá pouze Za orálek.
16. 11. 2009 | 17:04

LEVAK napsal(a):

Vážený pane Štern-pod heslem "pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" pronášel V.Havel v období listopad 89 - červen 90 své projevy.Tady si Vám dovoluji dát malý kompilát z nich.Čtěte a porovnávejte dnešní skutečnost z jeho tehdejší vizí.Podle mě lze konstatovat,že prádně sehrál roli krysaře.Musel už v té době vědět,že národ klame,lhal!
"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím..."

"Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí byt výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívážkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout.
Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."

"
16. 11. 2009 | 17:09

Oslýk napsal(a):

Vico:

No, já také přiznal, že mne to moc nebaví, a že asi brzo odpadnu. Jinak ten zdroj páně Humlových informací mne také zaujal; neslyšet o Havlovi před rokem 1989 vyžadovalo jistou snahu. Na vedlejším blogu tahá pan Hvíž´dala slavný problém, kdo vymyslel první, že by měl být Havel prezidentem. Myslím, že to může nárokovat Jaroslav Hutka - ta jeho písnička je asi nejstarší.

Pepa Řepa:
To nemá s tvrdostí nic společného - jen coby lichokopytník neovládám gramatiku.
16. 11. 2009 | 17:14

StandaT napsal(a):

MOR: senátorka Moserová (taky není dlouho po smrti)
16. 11. 2009 | 17:14

Pocestny napsal(a):

Tak jsem přečetl článek, pobavil se v diskusi a napadly mě dvě věci.

1. O všech z nás, kdo tu horlíme se jednou budě vědět to, že jsme byli Neznámí vojíni éry Václava Havla, protože on bude asi jediným z nás, koho si globální dějiny nejen povšimly, ale budou si ho i pamatovat.

2. Václav Klaus bude navždy pokusem zdejší "většiny normalizačních hovniválů" to flekovat. Pokusem stejně trapným, jakým je i hovniválův svět. Ano, Václav Klaus bude vždy maskotem té většiny, která nikdy neměla větší lidskou ambici, než si uválet svou kuličku z trusu a pak v ní pěstovat další generaci malých hovniválků.

Narovinu, Václav Havel byl největší česká válečná lest devadesátých a současně nějvětší lež do vlastní kapsy, kterou jsme si dovolili.
On je jenom jeden, zato my jsme tu jeden jako druhej, si to po sobě přečtěte, lidi.

Tak tady máte něco k svátku
https://www.youtube.com/watc...

Tak zase za deset...
uvidíme, kolik chytrejch dneška tu ještě bude, abychom se spolu zasmáli naším dnešním sporům...

měli jste dvact let dokázat, jak vás ten bolševik "ujařmil" - pamatujete???

No, dneska jsme v bodě nula nového věku. Od letoška bude každý rok přibývat dospělých, kteří se už i narodili PO, naše národní sebevražednost jest dobudoucna jištěna tím, že už nemůžeme sami udělat kotrmelec, neboť jsme svázáni s těmi, kdo v klidu ustojí i to, co s námi evidentně "mlátí o zem", naopak, generace, které vytáhly ten "albánský" systém, kdy předstíráme demokratickou fasádu volbou sluhů mafií, které reálně vládnou, máme zákony psané a pak ty, které platí, i když jsou nepsané, ty budou pomalu opouštět scénu.

Klaus má před sebou tři roky v roli osamělého klauna v čele bandy zběsilých drbanů, pak bude jen dalším kašparem, kterého zmíníme jen v souvislosti s Havlem. Nikdy tomu už ovšem nebude naopak.

Dobojováno jest.

Máme jenom jeden život, je škoda ho obětovat přemýšlení o tom, jaké spiknutí nám ho nedovolilo žít jinde než zde.

Mám jedinou jistotu, tohle je poslední místo, kde se něco tvoří, proto je dobré vás tu v míru nechat dál svému osudu, kdo si hraje nezlobí....

Je čas si najít veselejší zábavu, než je bitka se zoufalci, kteří zuřivě věří či nevěří, ale odmítají přemýšlet o tom, čemu věří a nevěří.

Tak jen přeju, ať se vám nezadře klika u těch vašich životních flašinetů.
16. 11. 2009 | 17:15

MOR napsal(a):

to StandaT

Uff. Také jsem na ni myslel.
16. 11. 2009 | 17:16

MOR napsal(a):

To Pepa Řepa

Počítá se vše, nemáme na rozdávání. :)
16. 11. 2009 | 17:17

Huml napsal(a):

To Oslýk - pane já nechci s Vámi nějak bojovat a nebo se přít, kdo má pravdu.Mne pouze irituje naivita lidí.

Já jsem Vám pouze chtěl svým spiskem říci něco, co mne vede k těmto závěrům. To, že nějaká oslava nějaké sametové revoluce v Čechách je slaboduchá hloupost. Kdyby to nebylo naplánováno a připraveno za hranicemi našeho státu (a je jedno zda na východě a nebo západě), kde bylo určeno jak to bude, tak asi se nějaká svoboda (politická) u nás nekonala.

Trochu odskočím od sledu myšlenek - nebyla by nesvoboda politická nahrazena nesvobodou ekonomickou.

A to je stále stejné - vše je pouze hra velkých hráčů a ne nějaké party lidí, kteří počtem mohou konkurovat jednomu městu v emeryce. Zrovna tak, přiklad: je jedno, že 70% této desetimilionové party si nepřeje na svém území okupanskou armádu (pod zástěrkou obrany), že se snaží někteří zoufalci dělat různé vzdoroakce, ne ti žoldáci tady budou,důvod se najde, ať si nárůdek myslí co chce.

A k tomu když přidáme vlastizrádce, kteří nám vládli do března, tak je vše jednoduché a jasné.
16. 11. 2009 | 17:18

Pepa Řepa napsal(a):

Lichokopytníku, to Vás umlouvá.
Jinak byste totiž měl každý den v devět vraženou hlavu do radia a poslouchal Hlas Ameriky.

Jména jako Medek, Tigrid nebo Havel znal ještě před r.89 každý, kdo tuto snahu projevil.Na to jste nemusel být dizik.
16. 11. 2009 | 17:20

hanah napsal(a):

To Vico,
proč jste tak útočný ?
Já už jsem to jednou psala, snad to nevadí, když to napíšu znovu.
Pracovala jsem v 89 v podniku, kde byl zaměstnán (a tak nějak uschován)člověk napojený na disent. Zda byl signatář charty či v disentu působil nějak aktivně nevím.Už si dnes ani nepamatuji jeho jméno. Protože jsem odmítla zúčastnit se tzv. veřejné schůze KSČ s tím, že nejsem členem a nemám tam co dělat a v onom podniku se to vědělo, patrně ke mně tento pán pojal důvěru a informoval mě na počátku srpna nebo září 89 (přesně si nepamatuji) , že už to nebude dlouho trvat, že to "bouchne na lidská práva 10. nebo na studenty 17. 11." a že už je např. dávno připravený plán pádu Berlínské zdi na počátek listopadu.
Jak byste dnes hodnotil takovou informaci.
16. 11. 2009 | 17:26

LEVAK napsal(a):

Pane Štern několik otázek:
1.kolik období vykonávál prezidenskou funkci V.Havel?
2.jaké jsou teď sociální jistoty?
3.lepší potraviny či nemocnice jsou stále výsadou mocných(bohatých),proč se V.Havel nezasadil aby byly nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují?
4.kde je ekonomickáé reforma, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy?
5.proč nezmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, proč se stále v naší republice, dělíme na otroky a pány ?
6.proč přechod od neekonomiky k ekonomice nebyl není pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobně.
7.bylo V.Havlem řečeno "Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme."Proč už je nezměstnanost skoro 10% a o zdražování lze jen mlčet,to ví kždý sám?
8.V.Hvel prohlásil "Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme!" proč jsme tedy vstoupili do NATO?
9.V.Hvel prohlásil "Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury."O kolik miliard má být nižší příděl pro MŠMT pro rok 2010?
10.V.Havel národ přesvědčovál "Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."Splnili ekonomové tento úkol!Pokud ne jké byly nebo jsou sankce?
PS:V.Havel pod heslem "pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" národu lhal a vůbec je na tom to nejhorší,že se vůbec nestydí.Možná je to nová móda ve vysoké politice.Václav Benda se tké nestydí za to že získál VŠ titul podfukem etc.
16. 11. 2009 | 17:31

Vico napsal(a):

P.Ř. On to nakonec vždycky odnese osel nebo i Oslýk za jiné.

Nevinně. Vše, co mu přičítáte, je citace v uvozovkách.

Tedy Oslýk jako ten beránek boží béře na sebe viny jiných /Humla např./.
16. 11. 2009 | 17:38

Vico napsal(a):

hanah : Ale milá hanah, já vám snad ani tu víru nechci brát.Anebo, že by přece?

V létě 1989 byla už situace natolik neudržitelná, že otázka nezněla, zda to bouchne, ale kdy to bouchne.

A teď konkrétně k tomu vašemu příběhu : Ten disident, co byl ve vašem podniku uschován a věděl věci, které v té době evidentně nevěděla,nebo nechtěla vědět ani Margaret Thatcherová/pád berlínské zdi/, musel být hodně nekonspirativní.

Jestli mu stačilo k získání důvěry jen to, že jste se nezúčastnila veřejné stranické schůze KSČ, tak to musel být trulík k pohledání. Nezlobte se.

Ještě, že se ta třaskavá informace nedostala k Jakešovi. To by pak ten jeho slavný projev z Červeného Hrádku mohl mít ještě legračnější slovosled.

Asi tak.
16. 11. 2009 | 17:58

hanah napsal(a):

To Vico
Ano v létě 89 už to bylo zřejmé i mně. Nevěděla jsem jen, že už je to naplánováno na určitá data.
A k tomu disidentovi - patrně mu k důvěře ke mně ona neúčast na schůzi stačila, právě proto, že už to bylo jedno, páč v létě 89 byla situace natolik neudržitelná....
Trumfnul mě vedle na blogu Hvížďala, který napráskal, že už mu v lednu 89 volal Tigrid z Paříže, co že říká na Havla coby prezidenta....
Člověk se tady celý den snaží přesvědčit pár trulíků o tom, že bylo všechno naplánované a Havel byl jen účastník dohody, a pak si přijde nějakej pisálek z emigrace (ale přišel včas a stačil spolu s dalšími svazáky zprivatizovat a prodat Mladou frontu) a v úvodní větě to celé provalí.
A ještě , jakou že to víru mi nechcete brát?
16. 11. 2009 | 18:17

vasja napsal(a):

Levak :)))))))
Znáte od Landy "Kdyby"?
16. 11. 2009 | 18:32

jepice napsal(a):

hanah:
Teď ještě vyřešit, jestli to měl Tigrid z Moskvy anebo od pana Dolejšího. :)
16. 11. 2009 | 19:01

LEVAK napsal(a):

Ad vasja:promiňte mi,Bohužel neznám!
16. 11. 2009 | 19:41

Oslýk napsal(a):

Vico:

Trpělivý Oslýk chodí tam, kam jeho pán nesmí.

Pepa Řepa:
Jistěže. Všichni, jak jste jmenoval, bych uznal za mravní autority. Tigrid a Moserová už umřeli, bohužel.
V sedmdesátých byl Havel jen jeden z těch "zkroskotanců a samozvanců", ale v osmdesátých postupně všechny zastínil. Zejména tím, jak ostatní odpadli; tedy přesněji - odjeli; ještě přesněji - byli vyhnáni.

Na jeho největší čin se úplně zapomnělo; když místo odjezdu volil kriminál.
16. 11. 2009 | 20:14

Radeck napsal(a):

Mám za to, že filosofie to JE. Havel sice není žádný velký génius (těch jsme měli v historii více), ale zas každýho by to asi nenapadlo jen tak před projevem. To musí být koumák, myslím.
Pravdu a lásku už před Havlem totiž hlásali oni géniové v historii (Ježíš, náš kníže Václav, mistr Jan Hus, Jan Ámos a řada dalších)....
Takže ona to vlastně filosofie JE.
Že se to v ČASE vždy nepovede, to neznamená, že to neexistuje. Co se nepovede za 10, 20 let, to se může zdařit za 100 či 200 let. I Mistr Jan Hus řekl "Pravda navždy vítězí, avšak na čas poražena bývá".
16. 11. 2009 | 20:26

MOR napsal(a):

To Oslýk

Stejného činu se dopustil i Ivan Martin Jirous.
16. 11. 2009 | 21:04

MOR napsal(a):

to jepice

Omlouvám se, zapomněl jsem na Rudolfa

takže

Rekapitulace diskutéry dosud uvedených žijících morálních autorit v abecedním pořádku:

Václav Havel (není výslovně uveden, ale podle vyznění několika příspěvků jsem ho zařadil)
Rudolf Battěk
Mikoláš Chadima
Ivan Martin Jirous - "Magor"
Ivan Medek
Jaroslava Moserová (je po smrti, ale krátce, proto jej můžeme, myslím, akceptovat)
Pavel Tigrid (je po smrti, ale krátce, proto jej můžeme, myslím, akceptovat)
16. 11. 2009 | 21:12

Oslýk napsal(a):

MOR:

Ivan Martin Jirous je statečný nesmírně a málokdo se mu může rovnat. Petr Uhl, možná. Ani jeden z nich není můj šálek čaje, ale to je jednak můj problém, a jednak je respektuji.

Z těch zemřelých by se jistě slušelo připomenout pana Patočku a kardinála Tomáška. Nebo Františka Kriegela (za komunisty). Lze s nimi nesouhlasit, ale nebrat je vážně vyžaduje jistou omezenost.
16. 11. 2009 | 21:20

MOR napsal(a):

to Oslýk

O.K.

Rekapitulace diskutéry dosud uvedených žijících morálních autorit v abecedním pořádku:

Václav Havel (není výslovně uveden, ale podle vyznění několika příspěvků jsem ho zařadil)
Rudolf Battěk
Mikoláš Chadima
Ivan Martin Jirous - "Magor"
František Kriegel (už je to déle, ale dobrá)
Ivan Medek
Jaroslava Moserová (je po smrti, ale krátce, proto ji můžeme, myslím, akceptovat)
Jan Patočka (už je to déle, ale dobrá)
Pavel Tigrid (je po smrti, ale krátce, proto jej můžeme, myslím, akceptovat)
František kardinál Tomášek (už je to déle, ale dobrá)
16. 11. 2009 | 21:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"V roce 1918 jsme dostali od velmocí darem území, aniž jsme se o to nějak výrazně přičinili." Kolosální nesmysl. Toto území si tento národ za více než tisíc let zabydlel.
16. 11. 2009 | 22:24

jepice napsal(a):

Území osídlené Čechy možná autor nemyslel. Třeba měl na mysli Československo v tehdejších hranicích i se všemi dalšími obyvateli.
17. 11. 2009 | 07:04

Oslýk napsal(a):

Huml:

Bojovat rovněž nepotřebuji. Svoji naivitu klidně přiznám.
V oslavě svobody nevidím nic slaboduchého. Ostatně, Češi za posledních padesát let nic většího nedokázali.

Naplánováno a připraveno bylo "rafinované" vylákání a zmlácení davu studentů, nic víc a nic méně. Dokonce možná ani ne za hranicemi státu; jen s posvěcením za hranicemi. A čekalo se od toho něo úplně jiného, než z toho vzešlo. To už je mnohokrát zjištěno a prokázáno; existuje k tomu literatura od roku 1990 (Bartuška, například, jakkoli byl mladé ucho, napsal to poctivě).

Co se týče třídního boje a údajné ekonomické nesvobody, z toho mne vynechte. Já se omluvil v r. 1989 a dál nehraju.
17. 11. 2009 | 08:28

Oslýk napsal(a):

MOR

Ono je to složité; záleží na tom, v jaké oblasti se pohybujete. Je plno slavných lidí v různých oborech, které lze obdovovat - profesor Pirk, Jiří Bičák, Magdalena Kožená. Je plno lidí, kteří projevili vysoké mravní zásady - třeba Soňa Červená nebo Arnošt Lustig. Máte plno lidí, kteří nejsou o nic horší, jen je skoro nikdo nezná - jen bližší okolí nebo jiní z oboru.
17. 11. 2009 | 08:32

MOR napsal(a):

To Oslýk

Ano, jistě s Vámi souhlasím, já jsem se jen, na základě debaty ptal diskutérů na jejich morální autoritu. Lídí zasluhujících úctu je jistě mnoho, především těch neznámých, ovšem tito zde mohou být těžko uvedeni.
17. 11. 2009 | 13:23

Daňový poplatník napsal(a):

Pocestný vypotil po čase něco chytřejšího, než pitomého, podívejme, podívejme.
17. 11. 2009 | 13:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jepice:
Území ČSR se zásadně krylo s územím historického království českého. Ti další obyvatelé na ně přišli na pozvání.
17. 11. 2009 | 18:50

jepice napsal(a):

Slováci, Rusíni, Maďaři, Němci? To bylo dost hostů.
S těmi hranicemi zemí koruny české to vidím taky trochu jinak.:)
17. 11. 2009 | 20:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jepice:
Samozřejmě jsem měl na mysli jen Čechy s Moravou. Pokud autor měl na mysli něco jiného, měl to sdělit přesně.
17. 11. 2009 | 20:28

Oslýk napsal(a):

MOR:

Docela pěkný a dlouhý seznam lidí četl dnes ráno Havel.
Když to člověk slyšel, nemá pocit, že by na tom byli Češi tak zle.

Ta poslední tři jména z minulé poznámky dávám k zamyšlení - nevidím na nich skvrny.
17. 11. 2009 | 20:38

Petr napsal(a):

Nemyslím, že by slova "pravda, láska" při veřejných projevech používal člověk, který podle nich také žije. Naivitu či pokrytectví lidí,kteří tak činí bychom si měli uvědomovat. Není všechno zlato co se třpytí.
17. 11. 2009 | 21:52

Targus napsal(a):

To pocestný:

konečně jste zas jednou napsal něco, co má hlavu a patu a hlavně to sedí jak gatě na prdel
18. 11. 2009 | 00:17

Silvie napsal(a):

Oslýku,

jste neuvěřitelný naivka. Včera jsem u žehlení zapnula na chvíli televizi, ale nebýt toho, že právě s Moravcem hovořil Cyril Höschl, tak bych ty pindy o "revoluci" ihned vypnula. Už mi to nějak splývá s VŘSR.

Höschl mluvil o emocích v souvislosti s listopadem (to sedí na vás, páč si pletete pojmy s dojmy) a pak o retrospektivním pohledu současných historiků na listopad.
Budete se asi divit, ale vidí to podobně jako Huml. Převrat se nám prostě "přihodil" ,jak už to tady kdosi trefně v nějaké diskusi poznamenal. Kdyby Rusové nepustili své gubernie, nikdy bychom se na odpor nezmohli. Stačilo, aby do Prahy přijely tanky a bylo zase ticho po pěšině.
Socialismus se prostě vyčerpal a ekonomická situace byla neúnosná natolik, že se sesypal jako domeček z karet.

Pokud ještě věříte na pohádky, tak si ty bujaré oslavy užijte. Určitě jste zvonil klíči na Václaváku i při té demonstraci za "svobodu slova", kterou řídili "hoši z ČT", aby jim nikdo nesahal na korýtka.
Ten pocit vlastní ušlechtilosti musí být k nezaplacení!
18. 11. 2009 | 07:26

jepice napsal(a):

Prosím vás, Silvie, vysvětlete mi, co má společného Humlovo vytahování Dolejšího "analýzy" s názorem historiků? S názorem jakéhokoli skutečného historika"?
A v čem se naopak od názoru historiků liší pohled Oslýkův?
Nezaměnila jste oba pány?
18. 11. 2009 | 08:22

slavwin napsal(a):

Zbagatelizovat zešměšnit není problém, stačí vhodná intonace hlasu nebo zasazení zprávy do souvislostí jiných než měl autor na mysli. Jsem rád že nás mnoho vycítilo že VH to myslel a myslí čestně, přes drobné vady které má. Absolutně čistý je možná Cibulka a pořád nevím jestli je blázen nebo světec. U VH vím že mu jde o to o čem mluví. U VK nevím jestli je euroasiatský špion, zastánce korupčních ouřadů, nevadí mu německé supermarkety tam korupčník vybere více než u hokynářů, ale jinak nezapomene strašit sudeťáky. Nám kterým se nelíbí nacionální socialismus, to připadá divné když ho sudeťáci už více jak 60 let potírají, že byli 15 let nemocní je to taková vina v tehdejším zavirovaném prostředí, proti filckám se už nějaký pátek DDT nepoužívá.
18. 11. 2009 | 08:27

Oslýk napsal(a):

Silvie, kdybyste ty pindy nevypnula, všimla byste si, že o Dolejšího "analýze" tam mluvil seriózní historik.
18. 11. 2009 | 08:27

slavwin napsal(a):

Dodávám jen trochu přemnožené německé supermarkety.
18. 11. 2009 | 08:29

Oslýk napsal(a):

Jinak by vpády rudých gard působily možná i zábavně, ale ono je to zjevný a vytrvalý pokus připravit národ o paměť. A to už tak úplně zábavné není.
18. 11. 2009 | 08:42

Silvie napsal(a):

Oslýku,

Huml tvrdí (jako já), že bez rozvolnění SSSR bychom si ani neškytli. Toto je také pohled současných historiků, kteří nepletou do pohledu na dějiny emoce a sentiment.
Disent režim nerozbil, pouze se šikovně přichomýtnul tam, kde ho v té pohnuté době bylo vidět. Mimo jiné - "revoluci" u nás začali divadelníci se studenty, nikoliv disidenti. A taky u nás , pokud vím, nikdo nebojoval se zbraní v ruce, takže o žádné revoluci ani řeč...
Po vyjednávání s komunisty si disidenti rozdělili fleky ve vládě a bylo po ptákách. To jsme ovšem nemohli v 89.roce nahlédnout a proto naše (resp.moje) nadšení neznalo hranic. Omlouvalo mně mládí.
Vadí mi, že Havel vystupuje jako poslední spravedlivý a nikdy nedal prostor těm bezejmenným ,kteří hnili v bolševických kriminálech, kteří byli skutečně mučeni (protože za nimi nestála Svobodná Evropa a Hlas Ameriky) a taky umučeni. A nemohli jezdit po Praze luxusními mercedesy, protože živořili pod hranicí bídy a nikdo ze západu je fin.nepodporoval.
S odstupem let se jen potvrzuje ono - "revoluce požírá své děti" (byť o žádnou revoluci v našem případě nešlo).
18. 11. 2009 | 08:57

Oslýk napsal(a):

Silvie,

dobrá tedy, přesněji:

1) "bez rozvolnění SSSR bychom si ani neškytli."

V tom je naprostý souhlas, tvrdí to úplně všichni, a nikdo to nepopírá.

2) "Disent režim nerozbil, pouze se šikovně přichomýtnul tam, kde ho v té pohnuté době bylo vidět."

V té větě se mísí dvě věci. Na jedné straně máte dav v ulicích, který by disent nikdy nedokázal do těch ulic dostat, ale na druhé straně máte institucionální řízení, které bylo možné jen díky tomu, že nějaký disent existoval. Víte, on se "šikovně nepřichomýtnul", ale na tu situaci čekal skoro dvacet let.

3) "A taky u nás, pokud vím, nikdo nebojoval se zbraní v ruce, takže o žádné revoluci ani řeč..."

Můžeme se hádat o slovíčka; ale revoluce není definována použitím zbraní. Žádný mně známý politolog nic takového nepoužívá.

4) "Po vyjednávání s komunisty si disidenti rozdělili fleky ve vládě a bylo po ptákách."

Pokud netrpíte amnézií, tak si pamatujete, jak to přesně vypadalo. A také nikdo netuší, jak by to mohlo skončit jinak. Do prvních voleb si to rozdělili "disidenti a komunisti", po volbách to už šlo podle výsledků těch voleb, a komunisti zmizeli. Pokud jste měla lepší řešení, měla jste ho tenkrát navrhnout.

3) "Vadí mi, že Havel vystupuje jako poslední spravedlivý a nikdy nedal prostor těm bezejmenným ,kteří hnili v bolševických kriminálech, kteří byli skutečně mučeni"

Už jste se vyzvracela? Fajn. Můžete mi říci, jak Havel brání vystupovat těm bezejmenným, kteří hnili v kriminálech?

4) Co se týče toho agresivního blábolu o mercedesu, ten se už přes třicet let opakuje pod vedením Rudého práva. Ano, Havel byl od narození bohatý a měl mercedes. To je zločin? Musí se vám snad za to omlouvat? Stejné provenience je, že Havel byl placen ze západu. Víte, on dostával peníze za své hry. Byl docela slavný. Přesně jako Karel Gott nebo Jan Kodeš. Prostě něco uměli.

5) Které děti revoluce byly sežrány? On někdo skončil pod gilotinou nebo v kriminále, jako v Rusku nebo ve Francii?

6) Nakonec mi prozraďte, jaký má váš projev souvislost s analýzou pana Dolejšího.
18. 11. 2009 | 09:19

hanah napsal(a):

Silvie,
zdravím a díky, že se snažíte mladého oslíka trochu poučit.:-))
Já už neměla sílu a musím říct, že jsem po včerejší televizní revoluční smršti totálně vyčerpaná. Tolik Havloidů pokupě jsem už dlouho neviděla (díky vtipným sestřihům a režii), Moravec se také pěkně předvedl v celé své pravdoláskovské kráse.
Někdo to tady už asi napsal - trochu mi to připomínalo oslavy VŘSR za totáče.
18. 11. 2009 | 09:29

Oslýk napsal(a):

Jinak pro milovníky konspiračních teorií pár zapomenutých faktů:

1) někdy v březnu 1990 šel v Rusku dokument, který vyslala i česká televize. Bylo tam, kterak občané u nás rovněž přešili na dráhu glasnosti, svobody, perestrojky, což bylo doplněno záběry na obchody narvané západním zbožím, a hlavních hrdinů sametové revoluce, což byli Hegenbart, Bartončík, Dubček a další, které si už nepamatuji. V dokumentu se nevyskytlo slovo Havel.

2) Dne 17.11. v odpoledních hodinách, tuším kolem páté, byl poblíž Vyšehradu zatčen Alexandr Dubček. Zjevně měl promluvit ke studentům na Vyšehradě. Takto se dostal na scénu v Praze až v pátek (tady Dolejší prostě lže, a zapomněl opravit scénář).

3) Jakeš ve svém výslechu před komisí řekl, že bylo třeba zahradit Národní třídu, aby průvod nešel na Václavák.

4) všechny dveře a průjezdy z Národní v dotyčném úseku byly zavřené, a to už odpoledne, před příchodem průvodu.

5) Na střeše Ústavu státu a práva stáli lidé. Jak se tam dostali, když bylo zamčeno, a kdo to byl, nikdo nikdy nezjiš´toval.

6) Fotografie studentů z ptačí perspektivy, jakož i řada jiných, musely vzniknout za policejní asistence. Několika štábům při pokusech o focení zničili kameru (osobně Bečvář). Do komise je donesla SSM, pokud vím.

7) V čele průvodu na Albertově šel Martin Ulčák, předseda SSM. Za Vyšehradem zmizel neznámo kam.

8) Ve velícím štábu akce seděl sovětský generál Teslenko a koukal na televizi.
18. 11. 2009 | 09:35

Oslýk napsal(a):

hanah:

Víte, ono je nás havloidů hodně, a pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
18. 11. 2009 | 09:38

hanah napsal(a):

Silvie ještě jednou,
oslýk je nepoučitelný, neztrácejte čas.
"Havel byl od narození bohatý a měl mercedes" :-))))))

Mně se vybavuje doba předlistopadová, kdy jsem denně poslouchala Svobodnou Evropu a kdy všechny nezávislé iniciativy byly pro svolávání demonstrací, výzvy lidem apod. a Havel byl tvrdě proti. Vedly o to s Havlem ostré spory. Proč byl tvrdě proti se můžem jen dohadovat. Buď se bál, že se to povede a oni nejsou připraveni převzít moc, nebo čekal na pokyn.
18. 11. 2009 | 09:41

hanah napsal(a):

Jasně Oslýku. Už vítězí za velké podpory KSČM 20 let. Úplného vítězství se snad už nedožiju. Snad ani mé děti.
18. 11. 2009 | 09:44

Silvie napsal(a):

Oslýku,

já jsem žádnou analýzu Dolejšího nečetla, tudíž se k ní nemohu vyjadřovat.
Nekrvavá revoluce je nonsens - leda tak technická. Každá skutečná revoluce se neobejde bez krve, teprve pak může dojít k očištění národa. Kdybychom skutečně bojovali, vážili bychom si dnes svobody mnohem víc a bolševici by byli v rezervacích . Takhle jsme k ní přišli jaksi nezaslouženě.
Amnézií netrpím, protože jsem já i otec byla u prvních svobodných voleb ve volební komisi za OF. Možná proto jsem do takové míry rozčarovaná z polistopadového vývoje.
Pokud jde o politické vězně z 50.let, Havel jim nebránil vystupovat, on je zcela ignoroval. Pamatuju se, jak ho pozvali na jakousi , pro ně významnou akci, ale on dal přednost blýsknout se s Dášenkou na nějaké nepodstatné sportovní události (nepamatuju se přesně). A takový byl jeho postoj vždy - jakoby zapomínal na všechny umučené z 50.let a do popředí se dral sám. Skromnost jeho ženy Olgy mu byla vždy cizí.
Pokud jde o ten mercedes - ten je přesným vyjádřením toho, jaký byl rozdíl mezi Havlovým fešáckým kriminálem a těmi, kteří se netěšili podpoře ze západu. Můj děda seděl v 50.letech za šíření protistátních letáků, ale meďourem rozhodně nejezdil. Sebrali jim veškerý majetek a skončil doživotně na vrátnici, neštěknul po něm ani pes.
Takže sorry, že mně Havlovo "strádání" nedojímá.
Včetně jeho masírování se o majetek s jeho rodným bratrem.
To, že revoluce požírá své děti je fakt, nemusíte to brát tak polopaticky a doslovně. Havel přestal být tak pro 70-80 procent lidí morální autoritou už hodně dávno.
A pokud jde o jeho umělecké vlohy - nebuďte směšný. On ta ocenění dostával jen proto, že byl disident. Nikdo normální by na jeho hru do divadla nešel - vyjma intošů a snobů samozřejmě.
Něco podobného se odehrálo kolem Nobelovky pro Seiferta. Ne, že by to nebyl dobrý básník, ale měli jsme mnohem lepší. Např. Halase, Holana, Skácela atd. Podle toho vůbec nemůžete poměřovat umělecké kvality.
Viz Nobelovka pro Arrafata a Obamu.
18. 11. 2009 | 09:44

jepice napsal(a):

Silvie, tak proč chválíte pana Humla, který z Dolejšího vychází?
Jinak je to vaše psaní pěkná sbírka oblíbených klišé, například legenda o fešáckém kriminálu, ocenění Havla - dramatika, kauza Lucerna atd.
Něco se dá vyvrátit poměrně lehce, třeba to o tom kriminále. Že tam Havel málem umřel, vám asi ušlo. K mezinárodnímu uznání H. literárních kvalit bych vám mohla najít haldu odkazů na dobové recenze a publikace, jenže vy byste to nejspíš stejně neakceptovala.
A k tomu opomíjení politických vězňů z padesátých let: Možná byste si mohla projít seznamy vyznamenaných. Třeba držitele Řádu bílého lva.
18. 11. 2009 | 10:09

naivní a mladý Oslýk napsal(a):

Silvie,
1) s Dolejším přišla vaše kolegyně Hanah, omlouvám se.

2) temná - leč důležitá - poznámka o "přichomýtnutí se" disentu k revoluci zůstala nevysvětlena. Předpokládám, že bude něco jako to požírání dětí revolucí - jen vás to tak napadlo a žádný obsah to nemá.

3) Političtí vězní též nevysvětleni; netuším, o jakou akci se jednalo a kdy se konala. Já mám naopak dojem, že Havel politické vězně oceňoval při všech možných příležitostech a nikdy jsem neslyšel od něj slova proti nim.

4) mercedes je naopak zřejmý; vy ani váš dědeček ho nemáte, kdežto Havel ano, a to vám vadí. Zjevně je to ústřední bod Havlovy špatnosti.

5) Stran uměleckého vkusu samozřejmě můžete mít názor, jaký chcete, tím spíš, když žádné autority neuznáváte, jak jste vysvětlila na počátku.

hezký den.
18. 11. 2009 | 10:14

NemoX napsal(a):

Zdravím všechny :-)
Tedy Silvie, kam se ten svět obrací? Že budu někdy Vašim příspěvkům zdvihat palec, to mě věru ani ve snu nenapadlo!
Jestli dovolíte, připojil bych podpis :-) N.
18. 11. 2009 | 10:17

Silvie napsal(a):

Oslýku,

je to legrace, ale já jsem tím mercedesem až donedávna jezdila (vlastnil ho můj exchoť)- takže ho Havlovi fakt nezávidím. Vůbec nic jste nepochopil.
Samozřejmě ,že Havel občas nějakého toho letce z RAF a politického vězně v říjnu na hradě ocenil. To bylo ale asi tak všechno. Ti lidé téměř všichni zemřeli (jako náš známý po 12 letém kriminálu v Jáchymově), aniž se dočkali satisfakce. A to všechno díky Havlovu "sametu" - bolševičtí soudci se jim s jejich trýzniteli pěkně vysmáli do ksichtu. Můžete namítnout, že za ten dnešní marasmus nemůže jenom Havel, možná máte do jisté míry pravdu. Ale jeho podíl na tom všem je obrovský, včetně všeobecné demoralizace národa. Od Havla národ očekával příliš a on nemohl zákonitě jeho očekávání splnit. Proto je dnes pro většinu mnohem přijatelnější racionálně a pragmaticky založený Klaus.
Můj pradědeček vlastnil jedno z prvních aut,které vyjely z firmy Laurin a Klement a rozhodně nepatřil k chudákům. Jenže neměl holt to štěstí, aby mu majetek po převratu vrátili (resp.jeho rodině , až na nějaké ty maličkosti).
To, že disidenti převrat nespustili, je holý fakt. Sice režim leta neúspěšně podvraceli, ale jejich význam byl více méně okrajový. Bez příznivých externích okolností by prohlášení Charty bylo jen plivnutím do moře. Tím nechci snižovat roli disentu, to jste mně asi špatně pochopil. Mně se prostě nelíbí směr, jakým se po 89.roce vydal Havel. Veškeré své minulé zásluhy devalvoval planým moralizováním, sbíráním čestných doktorátů a ukájením se nic neříkajícími moralistními agitkami.
A nezapomínejte na to, jak nesourodou směskou byli signatáři Charty - osmašedesátníci, doživotně přesvědčení bolševici jako šílený Uhl, donkichoti jako Cibulka, Stbáčtí donašeči, dobrodruzi, antikomunisté, idealisté atd. Po převzetí moci v 89.roce se už nemohli zákonitě na ničem společně dohodnout. Proto to tady vypadá, jak to vypadá.
18. 11. 2009 | 10:52

Silvie napsal(a):

Jepice,

proč vidíte klišé v kauze Lucerna? Já v tom vidím nechutné tahanice o majetek s vlastní rodinou. U bratrů z disentu bych takovou přízemnost nečekala.
To, jaký byl Havel dramatik, ukáže až historie. Já ale trvám na tom, že na něho chodí do divadla jen určitá specifická sorta lidí. Mně připadá afektovaný, nudný, opakující se, moralizující a nemá s tím nic společného jeho osobnost. Naopak za skvělého spisovatele a dramatika pokládám Kohouta (výborná Katyně), ačkoliv ho jako člověka zrovna nežeru.
18. 11. 2009 | 10:56

hanah napsal(a):

Oslýku,
s Dolejším přišel Huml, já jsem to jen doporučila k přečtení, páč jistě víte co se říká: "na každém šprochu...."
S těmi politickými vězni má Silvie pravdu. Na tom setkání byl i můj otec (nebyl polit. vězeň, ale byl jimi pozván) a všichni se na Havla těšili a on se neráčil ani omluvit. Ostuda jak hrom.
Jo, a jinak, nám všem na Havlovi vadí právě ten mercedes, páč my jsme tehdy brázdili naše silnice ve škodovkách.
A ještě Oslýku - stran uměleckého vkusu - co říkáte Havlovým hrám Vy?
A co říkáte tomu, jak Havel omlouval našeho asi E komisaře Fulleho za to, že studoval v SSSR ?
Vy jste to adresoval Silvii, tak se omlouvám, ale hned na začátku, že jsem přišla s Dolejším, tak jsem to uvedla na pravou míru.
Doporučené čtení:

http://frantisekmatejka.blo...
18. 11. 2009 | 11:00

Oslýk napsal(a):

Silvie,
kupodivu jste mi v posledním postu srozumitelnější, než předtím. Mám dojem, že se dostáváme k jádru věci.

Udělala jste si z Havla beránka Božího, jenž má sejmout hříchy světa. A on je pochopitelně nesňal; to není v silách žádného člověka. Zkuste si po sobě ještě jednou přečíst tu smršť nesourodých jedovatostí, které jste po něm metla; ve skutečnosti se za tím skrývá jediná věc; pocit, že to nějak "měl zařídit", ale nezařídil.

Práce drobná je opravdu práce drobná; znamená to řešit jeden každý rozsudek a jeden každý případ komunistického vězně. A jeden každý případ soudce. V tomhle selhalo právo jakožto profese a spousta lidí osobně; ale s tím jděte někam k blogu pana Sokola a mezi právníky na ejustici a Jiné právo; Havel právníkem není a nerozumí tomu, a nemá ani žádnou pravomoc se montovat do jednotlivých rozsudků.
Nechal propustit spoustu vězňů, protože právníkům nedůvěřoval; a i to mu nakonec spousta lidí vyčítá.

Havel byl prezident, který měl za úkol mezinárodní obraz státu a mezinádorní vztahy. Jsme v NATO a v EU, uvažte, jaký podíl na tom měl, a porovnejte s naší situací dnes.

Myslím, že přenášet vlastní selhání nebo selhání celých konkrétních oborů a konkrétních lidí na Havla je zjevný omyl; a je tím patrnější, když žádný Havel není, na kterého by to šlo hodit.

Ony totiž potíže podobného druhu pokračují. A to je téma na předminulý Šternův blog, o té normalizaci.
18. 11. 2009 | 11:11

Silvie napsal(a):

Hanah,

nejspíš je to marné. Oslýka k nadhledu nikdo nepřiměje. Možná proto, že tu dobu na vlastní kůži nezažil a neví, kolik promarněných nadějí nás stála. Já jsem se o převratu angažovala, tak mám snad taky právo říct svůj názor.
Zaplatila jsem za to, a nejen já, asi tu nejvyšší cenu. Zbavila jsem se všech ideálů a prolezla mně skepse a nedůvěra ke všem, kteří dokážou tak hezky pohovořit u pomníků. Jak by na tuhle dobu seděla jedna písnička o "kladečích věnců".
18. 11. 2009 | 11:13

jepice napsal(a):

Silvie, Lucerna je klišé. Každý antihavlista, zleva, zprava, vsjo ravno, ji vytáhne ve druhé nebo třetí větě.
Já jsem docela chápala, že dohadovat se při prezidentování o správě majetku se švagrovou daného ražení bylo nad jeho síly.
Co se týče Havlových her, skvěle jsem se u nich bavila. Načerpali jsme z nich fůru rodinných hlášek /jakož i z Antikódů/. Ale to je samozřejmě subjektivní, uznávám, že jiného mohly nudit.
18. 11. 2009 | 11:15

Oslýk napsal(a):

hannah,

přísloví o "každém šprochu" pokládá za velmi nemravné. Takto skutečně dospějete o "trochu pravdy" na Mein Kampfu i Stále platném poučení. Puncovaný lhář a estébák je pro mne podezřelý dřív, než promluví; a když tak učiní, vidím, že skutečně lže.

Logika toho, že vy jste jezdila ve škodovce a proto Havel nemůže jezdit v mercedesu, jest otřesná, a řekl bych, že to je největší úspěch komunistické indoktrinace, když se nestydíte tohle ještě po dvaceti letech opakovat.

Havel omlouval Fulleho? No, pokud chcete, abych uznal jeho známou špatnou vlastnost, pak je to tohle; je mnoho podvodníků, kterým uvěřil a které omlouval. Byly horší případy - například plukovník Vacek, nebo Marta Chadimová.

Vy, kdo omlouváte estébáka Dolejšího, hoďte kamenem.
18. 11. 2009 | 11:17

Silvie napsal(a):

Oslýku,

Havel sice nebyl odborníkem na právo, ale měl v 89.roce v rukou obrovskou moc. Mohl v dobrém smyslu slova manipulovat davem. Vidět to bylo při projevech biskupa Malého na Letné - stačilo říct - "bijte je" a lidi šli... Opět to berte jako nadsázku, nikoliv doslova.
A v tom tkví jádro problému.
Když dnes, jeden z jeho věrných, Kocáb, trapně pindá o postavení KSČM mimo zákon, staví se do role kašpara. Minul se o dobrých dvacet let. Nyní už tady není vůle. Jak by taky mohla být, když dali bolševikům beztrestnost a nechali je zprivatizovat obrovské majetky. S křížkem po funuse!
18. 11. 2009 | 11:19

Huml napsal(a):

To Vico - Vy pane nemáte vůbec trpělivost, jak píšete. Vy jste z té party (zamodralé mozky), která vždy vyplivne nějaký blábol, který slyšeli na výborech své rodné strany a nebo nějakou sprosťárnu, kterou jim podstrčí jejich mozek.

Nějak toho hodně víte o LM a jejich myších mundůrech. Asi jste v tom běhal dost dlouho a dnes se za to vnitřně stydíte. No nic, dnes Vám to fialové sako padne. Buďte se sebou spokojený.
18. 11. 2009 | 11:31

hanah napsal(a):

Kristepane Oslýku,
když nedokážete pochopit prostě napsaný text, jak se můžete pouštět do těchto diskuzí?
S tím mercedesem to bylo míněno samozřejmě ironicky. Já jsem ,pane Oslýku, do dnešního dne ani nevěděla, že něco takového měl.
Už několikrát jsem napsala, jak jsem si Havla postupně pro určité konkrétní kroky přestávala vážit,až jsem dospěla k názoru, že ČR vysloveně škodil a pokouší se o to dál.
18. 11. 2009 | 11:52

Pepa Řepa napsal(a):

18. 11. 2009 | 12:05

Pepa Řepa napsal(a):

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí jako Mercedes nad Trabantem.

Jenom nevíme, kdy to bude.
18. 11. 2009 | 12:09

hanah napsal(a):

Oslýkovi
trošku pravdy a lásky

Zkopírovala jsem Vám sem text, který se objevil v diskuzi pod rozhovorem s Pajerovou v LN 16.11.09. Zda je to pravda nevím. :-))

Po válce byl Miloš Havel označen filmovou obcí za kolaboranta s nacisty, byl také obžalován, ale obvinění bylo za nejasných okolností staženo. Z této doby existují také doklady o čilých stycích Miloše Havla s StB. Aby se zachránil, podepsal Miloš Havel StB také spolupráci. Po navázání spolupráce s StB odcestoval Miloš Havel do Německa. Oficiální prameny tvrdí, že poté svou spolupráci s StB ukončil.
V Západním Německu požádal Miloš Havel jako pronásledovaný český žid za války o odškodnění za majetek, který ztratil. V průběhu války totiž prodal polovinu barrandovských studí německé správě za částku asi 7 milionů korun, což považoval za podhodnocenou cenu, ke které byl přinucen. Západoněmecký rehabilitační soud nároky Miloše Havla uznal a v plném rozsahu jej odškodnil.

Způsob, jakým se Václav Havel dostal k majetkům svého strýce a děda, je zahalen tajemstvím. Jeho strýc Miloš Havel byl po válce označen jako kolaborant a jeho majetek znárodněn podle Benešových dekretů. Proto se na něj klasické restituční předpisy o navracení majetku ztraceného po roce 1948, nevztahují. Václav Havel přesto jako jeden z prvních dostal veškerý majetek, o který požádal. Restituce Václava Havla proběhly však tiše a úspěšně. Upozornit na to, že prolamují Benešovy dekrety a jdou hluboko za stanovenou restituční čáru 25.2.1948 si nikdo netroufl a netroufá si tak učinit ani nyní. Lze přitom konstatovat, že právě Havlovy restituce byly jedny z průkopnických v tom smyslu, že prolomily Benešovy dekrety.
18. 11. 2009 | 12:16

jepice napsal(a):

Václav a Ivan Havlovi získali v restituci majetek po svém otci, který postavil vilovou čtvrť na Barrandově včetně tzv. Teras, tedy nikoli ateliéry. Lucernu postavil jejich dědeček.
S majetkem strýce to nemá co dělat.
18. 11. 2009 | 12:51

hanah napsal(a):

Jepice
kopíruju tedy ještě začátek toho příspěvku. Já to skutečně netuším, nikdy jsem se o jeho majetek nezajímala, snad mě zaujaly ty nevkusné rodinné spory a soudy a poté skutečnost, že Havel prodal Lucernu Junkovi. Peníze nesmrdí. Třeba se k tomu někdo fundovaný vyjádří. Fakt je ten, že o jeho restitucích bylo a je ticho po pěšině.

Rodina Havlů patřila k nejbohatším židovským rodinám v Praze již na počátku 20.století. Současné bohatství, resp. zrestituované majetky jsou dílem strýce Václava Havla Miloše Havla, filmového podnikatele. Významnou měrou se na majetku rodiny podílel i otec Miloše Havla Václav Havel, majitel stavební firmy a stavitel Lucerny. Vztahy Václava Havla se svým synem Milošem Havlem však byly později poznamenány synovou neutajovanou homosexualitou.
Asi nejproslulejším projektem Miloše Havla bylo vybudování Barrandovských studíí, které vybudoval spolu s židovským podnikatelem Osvaldem Koskem. Miloš řídil i filmovou společnost Lucernafilm a bohatl na dovozu a promítání amerických filmů.
Po začátku války vstoupila na Barrandov německá správa a ateliéry se nebývale rozrostly. Točila se řada filmů, na kterých se podílela tehdejší elita českých herců. Miloš Havel byl ochoten učinit cokoli, jen aby se zachránil. Ochotně tedy spolupracoval nejen s okupační správou, ale také s Gestapem. Tu fotografii přeci znáte, jak malý Vašík sedí tomu gestapákovi na klíně?
18. 11. 2009 | 13:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Oslýk:
"Nechal propustit spoustu vězňů, protože právníkům nedůvěřoval; a i to mu nakonec spousta lidí vyčítá." Patřím mezi ně. Vypustil z vězení i sexuální úchyly a jeden z nich znásilnil a zabil 7-měsíční holčičku.
18. 11. 2009 | 13:21

jepice napsal(a):

Mimochodem, ten text, který citujete, Silvie, je dílem člověka, který si říká Richard Král a píše na Zvědavce. Objevilo se to v březnu 2006 a od té doby je to na internetu hojně citováno. Převzal to i Šináglův Týdeník, Šinágl se potom Havlovi okamžitě omluvil.
http://jdem.cz/cku44
18. 11. 2009 | 13:24

jepice napsal(a):

Omlouvám se, Silvie. Ten pamflet citovala Hanah.
18. 11. 2009 | 13:29

jepice napsal(a):

Pokud vás, Hanah, skutečně zajímá osobnost Miloše Havla a jeho činnost za okupace, doporučuju článek v Reflexu:
http://www.reflex.cz/Clanek...
18. 11. 2009 | 13:35

Vico napsal(a):

Huml : Jste ,pane, opravdu opožděný zhruba o těch dvacet let. V roce 1989 jste zjistil od stranického tajemníka, že existuje jakýsi Havel a dnes vám pro změnu ještě nedocvaklo, že fialová saka a bílé ponožky u podnikatelů rovněž nefrčí taky už skoro dvacet let.

Aspoň jste si změnil nick z VUML na HUML.
18. 11. 2009 | 13:47

Pepa Řepa napsal(a):

Taky mne ty bílé ponožky a fialová saka zaujaly.
Takové retro. Můj bratr byl taky tak v r. 90 vystajlovanej.
18. 11. 2009 | 15:30

Tužka napsal(a):

Líbí se mi ,co jste napsal,pane Stern. No a ty,co do nekonečna štvou proti panu Václavu Havlovi. Už jste někdy viděli,aby jeden muž,i když je na koni a má laso a dvě bouchačka na každé straně,udržel velké stádo,když se dá do pohybu za žírnými pastvinami?Pokud je klidné a nasycené ,je to brnkačka,když vytráví je to...doplňte si každý podle vlastní nátury.Tužka
18. 11. 2009 | 15:34

jepice napsal(a):

Ještě černé mokasíny k tomu patřily.
18. 11. 2009 | 15:38

hanah napsal(a):

jepice,
díky za odkazy. Dočetla jsem se, že se Šinágl omluvil, ale pouze za uvedení, že Havlovi jsou židovského původu.
Druhý odkaz - zajímavé - mnohé je napsáno v onom "pamfletu" , ale nijak nevyvrací co bylo napsáno o restitucích. Ale jinak mě tyhle info o Havlovi opravdu nezajímají a jsou mi celkem fuk.
Jen kdyby se ukázalo, že to s těmi restitucemi nebylo úplně čisté, získalo by Havlovo moralizování a revoluční heslo o pravdě jiné grády, že ? :-))
I když úplně stačí tahanice o Lucernu a její prodej.
18. 11. 2009 | 15:53

hanah napsal(a):

Svého času měli stejná saka všichni poslanci (tmavěšedá s ohrnutými rukávy), páč to bylo v lednu 90 jediné, co se dalo sehnat a asi málokdo měl tehdy oblek :-)
Pak nastoupili podnikatelé s těmi fialovými...
18. 11. 2009 | 16:02

jepice napsal(a):

Tak to je s vámi těžké, Hanah. Se zprávou, že s těmi restitucemi něco není v pořádku, vylezl po letech až ten "Richard Král". Po letech všemožného obecného slídění po nějakém Havlově škraloupu, vyjde na Zvědavci /možná, že vám to nemusím přibližovat, ale jde podle mne o velmi podezřelé médium/ článek, který hned v prvním odstavci obsahuje lež jako věž.
A následuje zamlčování faktu, že existoval nějaký Václav.M.Havel, který by svým synům odkázal svůj poctivě nabytý a nikým nezpochybňovaný majetek, kdyby mu ho po únoru nesebrali komunisti. Článek se čtenáři snaží vsugerovat, že restituované nemovitosti na Barrandově i Lucernu zabavili Miloši Havlovi na základě Benešových dekretů. A to není pravda. Tomu zřejmě patřily pouze ateliéry a filmová společnost.
Takže jaká fakta vám tam zbývají k uvěření?
18. 11. 2009 | 16:30

Oslýk napsal(a):

Hanah, ten mercedes nebyl ironický, nýbrž sprostý. Židovský původ mi jen potvrdil, co jsem tušil.

Myslím, že je nejvyšší čas skončit. Mějte se.
18. 11. 2009 | 16:59

hanah napsal(a):

Oslýku, Vy nejste oslík, Vy jste korunovaný v-l. Snad mi pan Stejskal promine.
Co máte s židovským původem ? chápete kontext toho co, nebo o čem píšu?
Chce se mi psát spousta sprostých slov, ale můžu si je tady jen nahlas říkat.Dodnes jsem ku.va o žádným Havlově autě nic nevěděla.
Tak končete a mejte se

jepice,
nechme toho prosím. Vy to také nevíte přesně, ani já se nemohu dohadovat o něčem co nevím.
Zvědavce neznám a pokud jde o Havlovy "škraloupy", hodnotím jen ty, které jsem sama měla možnost zaznamenat.
18. 11. 2009 | 17:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Ivan Hochmann napsal(a):
Měl jsem teď pár dní televisní mánii.Po dlouhé době jsem jí využil ku vstřebání mě potřebných informací.
Před 20 lety jsem na ni neměl čas.V těch nevlídných škaredých revolučních dnech jsen rozvážel studenty a herce po vlasti moravské, ba dokonce jsme zajeli do slovenských kotárů někam ku Hrozenkovu.V přeplněných sálech,ve sněhových vánicích,.....V Třebíči nás naháněly motorisované hlídky SNB,,aby nám zrekvírovaly naše tisknuté poklady.Braly doklady a chtěly zavírat.Naštěstí se našli odvážní třebíčané a hrozil konflikt dávání přes držku.Nakonec esenbáci resignovali.Všude.Bylo víc takových excesů.Zvláštní doba.Ten přechod,plný zaplaceného dobrodružství,(benzin a cesty se studenty zdarma), než jsem začal sám organisovat a tvořit(zakládat místní OF)- stál zato.
Přišel jsem ale o všechna ta zvonění klíči a čumění do bedny.
Tak jsem si to teď po 20 letech vynahradil.A mám z toho čerstvý dojem.Porovnával jsem svoje dojmy,tehdejší slova svoje i cizí.A udělal jsem si osobní inventuru.

Poslední dobou jsem napsal vícero nekompromisních odsudků na tuto Novou Dobu.
Očekával jsem,že duch oslav Dvacetiletí se bude prolínat s podobnými závěry.
Byl jsem zklamán.V ohňostroji oslavných recenzí a přechytralých prognóz jsem zaznamenal pouze dva moudré hlasy.Oba vysloveny pány Šimonem Pánkem a Michalem Palatou na Havlově symposiu.

Většina vyslovených názorů konstatovala vcelku shodně, že :
"20 LET JE MÁÁLO"!

Prý - co se kurvilo padesátiletí,potřebuje stejnou dobu na na nápravu a obnovu.
S úsměvy idiotů rozdávali takové rozumy i lidé,od kterých bych to nikdy nečekal.A když je zde řeč o presidentovi Klausovi,tak ten pronesl také jednu "moudrost".
Prý:" Politici už vše podstatné zařídili,teď je řada na vás - občanech".(Volná citace.
Co na to říci?!

Když jsem viděl onu všeobecnou euforii a jásající oslavence a nekriticky slavící, - dospěl jsem k jasnozřivému závěru.:

"Dobře vám Tak"...Můžete si oněch následujících 30 let pokračovat ve svých postkomunistických kolejích.Beze mne! Já s touto společností končím a odcházím do jiných sfér.

Definitivně přestávám diskutovat.Občas sem něco napíši,ale o žádnou angažovanost nepůjde.Přece se nebudu handrkovat s lidmi,kteří vidí svoji budoucnost úplně ,ale úplně jinak?!

Přesto zdravím,Mějte se! Ivan.
18.11.2009 16:21:45
18. 11. 2009 | 17:40

jepice napsal(a):

Hanah, pokud se příště budete řídit tím, co jste napsala v posledním odstavci, bylo účelu debaty dosaženy a já jsem spokojena.
18. 11. 2009 | 17:43

hanah napsal(a):

jepice,
máte-li pocit, že jste mě "dostala", tak Vás musím zklamat. V debatě o restitucích nechci pokračovat, protože se ukázalo, že ani Vy o tom nic nevíte, ani z Vašich odkazů nic nevyplývá.
Tak hezký večer.
18. 11. 2009 | 17:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ivan Hochmann:
"Já s touto společností končím a odcházím do jiných sfér."
Ivane, proboha ještě neumírej! Vždyť jsi skoro můj ročník!
18. 11. 2009 | 22:42

Digi napsal(a):

"V roce 1918 jsme dostali od velmocí darem území, aniž jsme se o to nějak výrazně přičinili"
To je ale žvást. Co si takhle zopakovat dějepis?
18. 11. 2009 | 22:48

Oslýk zlomyslný napsal(a):

Hannah,
neodolám a ještě vám předvedu:

"Dodnes jsem ku.va o žádným Havlově autě nic nevěděla."

"Jo, a jinak, nám všem na Havlovi vadí právě ten mercedes, páč my jsme tehdy brázdili naše silnice ve škodovkách."

Váš problém je, chrlíte nadávky tak rychle, že to sama ani nestačíte sledovat. Zkuste někdy nějakou urážku opravdu propracovat - tohle je samý šmejd z druhé ruky.
18. 11. 2009 | 23:38

Cash for Gold napsal(a):

Beyond this I cannot imagine the topic can be taken. What else is there to be considered?
19. 01. 2010 | 06:12

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 01:51

kenzo amour napsal(a):

Hanah, pokud se příště budete řídit tím, co jste napsala v posledním odstavci, bylo účelu debaty dosaženy a já jsem spokojena.
03. 02. 2010 | 22:27

Poptropica napsal(a):

thank svery much
12. 02. 2010 | 01:08

Value City Furniture napsal(a):

thanks
17. 02. 2010 | 00:57

raudensah napsal(a):

good idea ,thanks you
22. 02. 2010 | 22:39

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much .
03. 03. 2010 | 15:06

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 00:43

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 01:43

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 03:49

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 03:52

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:51

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 02:53

breitling navitimer napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself, says the montbrillant friend.
13. 03. 2010 | 06:02

skyracer watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
13. 03. 2010 | 06:07

skyracer watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
13. 03. 2010 | 06:08

iPhone Contacts Backup napsal(a):

I have know more about it, very nice article, glad to be here.
16. 03. 2010 | 08:35

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of

satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
01. 04. 2010 | 12:00

MBBS Kerala napsal(a):

This is a great and very valuable information about Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 15:18

Demokratický deficit napsal(a):

Může za marazmus naší společnosti Václav Havel?
Vžyť to jeho heslo, nebo spíše jistěho मोहनदास करमचन्द गांधी alá Móhandáa Karamčanda Gándhího se naplňuje.

Pozoruji že:
láska k vlastní moci a subjektivní "iluze" pravdy vítězí nad lží a nenávistí (subjektivní pravdou druhého a láskou k vlastní moci na úkor druhého).

Můj problém je, že rozděluji vše kolem sebe do složek, kategorií a škatulí a nevidím svět jako celek.
Mám pocit že abych se měl dobře já, musí se mít jiný špatně (ať už člověk, zvíře nebo kytka).
Že život je hra kdo z koho..

Nějaká svobodná, nenucená dobrovolná komunikace a spolupráce se moc nevidí.
Spíš jeden okrádá druhého. Druhý zas prvního a při tom oba odvádí daň z okrádání třetímu a lidé to oslavují jako kapitalismus a tvrdí se jaká je to úžasná svoboda.

Prodávejme se... (to někde bylo, ale už nevím jak to bylo dál :/ )

Každopádně k bohu se modlit nebudu, protože bůh buď není a nebo jsem to já i všechno kolem, pak modlení k němu je modlení k sobě samému.
A modlení se k sobě samému je něco co nepraktikuji na rozdíl třeba od onanie.
Víte nejvíce ze všeho je důležitý aby jste měli rádi sami sebe (taky vám to moc nejde?)

Proč se bojím podepsat se vlastním jménem a nedám si práci schovat mojí skutečnou IP adresu?
04. 08. 2010 | 02:42

Sybil23Whitehead napsal(a):

Set your life easier take the <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> and everything you want.
04. 08. 2010 | 11:24

Smutný Občan napsal(a):

Co se dá dělat vyhráli to před dvaceti lety a je to dnes v . . . já přišel v dnešní době o bráchu, ženu i otce kam se s prominutím serou gulaky nebo nucené práce či jiné jakoby dnes zavrhované tábory kde končí život je to v háji lidé se kolikrát bojí zdravit a mluvit pravdu aby se neměli hůř a mluví se o tom jak v jakémsi minulém režimi bylo hůř a podstrkávají se řeči jak se stála fronta na banány a všichni víme že jich bylo dost a přitom když je sleví dnes tak fronta nemá konce A Z DRUHÉ STRANY SE TO NESMÍ ŘÍKAT A CENZURA MÁ V DNEŠNÍ DOBĚ NEUVĚŘITELNÝ ROZSAH NAŠICH MOCIPÁNŮ a všichni se tváří jako se o ničem nevědělo a taky se bojí říc boded by ne přišli by o mnohem víc než o svobodu kterou dávno nemáme. Zní to divně ale stačí se ohlédnout co stojí boj proti korupci ano stojí moc a nikdo vám za tento boj pomník nepostaví a kdo by o něj stál je to v háji :-(
31. 08. 2010 | 23:35

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 10:13

Veronika Sladkovska napsal(a):

Vazeny pane Sterne,
omlouvam se, ze bez hacku a carek ale hacky na sve momentalni klavesnici zde v Amsterdamu nemam k dispozici.Carky bych snad vykouzlila, ale zdrzuje to.Je mi 43 tento tyden.Vetsinu sveho dosavadniho zivota jsem stravila v Ceske republice.Nyni ziji pul roku se svym pritelem v Holandsku.Samozrejme, ze tato situace mi dava moznost mit jisty odstup ode vseho, co se v mem zivote za poslednich 40 let odehralo ale take velmi postradam cestinu a sve dve deti.Dcera dostudovala fotografii lonske leto a zije si po svem, tak jak to delala vzdy. Myslim, ze vcelku spokojene, coz mne naplnuje jistou hrdosti.
Komunikujeme pravidelne, diky pokroku a socialnim sitim.
Obcas se mi svira srdce, kdyz sleduji jak se pere s realitou zivota v Cechach.Situace, ktere jsou pro mne duverne zname z dob, kdy jsem jako jediny zivitel rodiny, usilovala o kus zvance.Zivot samozivitelek v Cechach je jeden z nejlepsich kurzu boje o preziti.
podobne uvahy mne dovedly k tomu, abych vzpomela na slova pana Vaclava Havla, k nimz se v tomto blogu vyjadrujete."
toto je cast meho dopisu dceri :

Pravda a laska musi zvitezit nad lzi a nenavisti.

myslim, ze velka cast bezne populace v Nizozemi se doposud domniva, ze ze stromu jsme slezli pred dvaceti lety).To jsi se narodila. Tedy, kratce pote,co se utlacovany cesky lid vzeprel komunisticke nadvlade a Pravda a laska zvitezila nad lzi a nenavisti ( urcite vis, ze to jsou slova naseho prvniho svobodneho prezidenta po letech utlaku, pana Vaclava Havla), co si asi tak tvoje generace, rika dnes o techto slovech, to bych vazne chtela slyset.

napadlo mne,ze by vas mozna zajimala jeji reakce.Zde je:

Eva napsala: „Ahuj mamun,copak si mysli o techto slovech dnesni generace ti rict nemuzu,jelikoz to nevim a navic mluvit za nekoho nechci,ale muzu ti rict co si myslim ja:Dneska to je asi tak,kdo veri ze laska zvitezi je naivka jak blazen,ale vzdycky se bude mit vic dobre protoze je proste naivka a nikdy neztraci nadeji,ten kdo veri ze nenavist je ta prava kamoska a ze s ni to daleko dotahne,je pro me nazor totalniho idiota,ale na druhou stranu ,co si budem povidat v dnesni dobe je to asi nejlepsi obrana-Takze-neduvera,keci a podrazactvi-ZVITEZI NAD LASKOU A PRAVDOU.......pekne hnusnej slogan,coz?“

S pozdravem,
Veronika S.
24. 01. 2011 | 15:12

Jan napsal(a):

Přeji hezký den.Po přečetí shora uvedených názorů jsem rád , že jsem neměl kamarády dizouše.
22. 03. 2015 | 19:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy