Při sledování nynější krize na Wall Streetu se lidé často uklidňují tím, že Ben Bernanke, šéf americké centrální banky (Fed), je renomovaný akademický odborník na ekonomickou krizi 30. let minulého století. Lidé doufají, že díky svým vědomostem zamezí vyhrocení současné krize finanční v budoucí celosvětovou krizi ekonomickou. Jaké je nebezpečí takového vývoje a co to pro nás a Českou republiku znamená?
Od prezidentské volby uběhlo sedm měsíců a bylo by už skutečně záhodno nechat ji za sebou a hledět dopředu - zvláště teď, když nás čeká předsednictví EU. Díky nekončící sérii výroků Václava Klause téměř ke všemu se nám však toto téma neustále vrací jako dobře vržený bumerang. Můj kolega, který pozorně sleduje vývoj názorů našich předních publicistů, napsal na toto téma velmi zajímavou úvahu, kterou si Vám zde tentokrát dovoluji předložit.
Bolestné procitnutí z prezidentské volby
V posledních týdnech vzpomínky na prezidentskou volbu opět oživila Klausova reakce na rusko-gruzínský konflikt a jeho 'revizionistická' interpretace ruské invaze ze srpna roku 1968. Působí tak až komickým dojmem, jak někteří známí komentátoři a politologové, kteří Václava Klause během prezidentské kampaně podporovali - zejména Ondřej Neff a Bohumil Doležal - náhle prozřeli a nemohou mu nyní přijít na jméno. Přitom oba o něm už dříve neměli pražádné iluze.
Celý svět je stále více ovlivňován hospodářským vývojem ve Spojených státech a pokračující finanční krizí. Evropská ekonomika zpomaluje, a s ní se snižuje tempo růstu i v České republice. Jak prudký pokles růstu můžeme očekávat? Další hospodářský vývoj v Česku bude záviset na třech důležitých okolnostech.