Přešlapy ministra Beka aneb jeho 7 kroků proti českému školství a učitelům
Letošní rok se pomalu blíží do svého pomyslného konce. Ptáte se, jaký byl z pohledu školství? Jednoznačně jeden z těch nejtěžších.
Nedůvěra vládní koalice ve schopnosti učitele
„Pedagogičtí pracovníci mají při výkonu své pedagogické činnosti právo na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání…“
Je naprosto nepřijatelné, aby se kvůli navyšování kapacit škol za každou cenu rezignovalo na bezpečnost a hygienické podmínky dětí a žáků
Proč vláda tak moc spěchá na snížení hygienických a bezpečnostních standardů ve školách? Proč vyhlásila pouze dvoutýdenní lhůtu na připomínkování – navíc během dovolených? Bojí se snad vláda toho, že ji odborníci „hodí vidle“ do této špatně připravené vyhlášky a chce znemožnit odbornou i politickou diskuzi?
Změny v hygienické vyhlášce mohou ohrozit zdraví a bezpečnost dětí
Ministerstvo školství ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a MPSV připravuje novou hygienickou vyhlášku pro školy a školská zařízení. Do médií proniklo zatím jen několik změn a jedna je horší než druhá. Jako stínová ministryně školství za ANO s nimi nemohu souhlasit, protože ohrožují zdraví i bezpečnost dětí. Mají se totiž bez náhrady zrušit prakticky všechny hygienické požadavky! Paradoxem je, že stát nařizuje přísné hygienické standardy v soukromých provozovnách typu restaurace, kadeřnictví apod., ale ve veřejném školství na hygienické normy rezignuje.
Školní přijímačky se staly výnosným businessem, děti z chudých rodin mají menší šanci na úspěch
V letošním roce se na střední školy hlásil vůbec nejsilnější ročník od roku 1993. Dostat se tak na vysněnou školu či obor bylo zejména v některých částech Česka extrémně složité. Kapacity škol totiž absolutně nereflektovaly skutečnost, že se v porovnání s předchozími roky hlásilo mnohem více zájemců o studium. V mnoha místech tak zřizovatelé středních škol, tedy kraje, zaspaly.
Vláda vtlouká klín mezi pedagogy a zadělává tím na ohromný problém do budoucna
Ještě v roce 2019 požadoval Petr Fiala, aby učitelé dostávali za svoji práci férovou odměnu v podobě platu ve výši 150 % průměrné mzdy. Pravděpodobně tehdy netušil, že ho o pár let později tato jeho vlastní slova doženou. Ukazuje se, že současný premiér tehdy pouze „plácal slova do větru“ nebo úmyslně lhal a už tehdy věděl, že svá slova nemyslí vážně.
Dobré časy skončily. Tečka!
Říká se, že lež má krátké nohy. Myslím, že většina členů Fialovy vlády si může oddechnout, že se jedná pouze o pořekadlo. Kdyby to totiž byla pravda, premiér a jeho ministři by měli dost velký problém. Vláda totiž postupně odkrývá svoji pravou tvář a ukazuje se, že občanům lhala a slibovala něco, co ve skutečnosti nikdy nechtěla splnit.
O tom, jak chce vládní koalice ovládnout ČT a ČRo
Nezávislost České televize a Českého rozhlasu nebyla nikdy tak ohrožena, jako je tomu právě dnes. Přitom je to služba, za kterou každý z nás platí měsíčně 135,- korun ČT, respektive 45,- korun ČRo a z podstaty by tak jejich činnost měla být objektivní, vyvážená a nezávislá.
Zbystřete, tahle změna se týká šesti milionů Čechů a dost možná patříte mezi ně!
V Poslanecké sněmovně projednáváme vládní novelu zákona, která mění brannou legislativu. Novela přináší hned několik důležitých novinek, které by nikomu neměly uniknout.
Státní aparát nám pod vedením premiéra Petra Fialy nebezpečně nabobtnává
Vláda Petra Fialy byla jmenována relativně nedávno - 17. prosince 2021. Českou republiku tak řídí rok a jeden měsíc. Za tuto relativně krátkou dobu už ale stihla předvést mnohé a nemyslím to bohužel v pozitivním slova smyslu. Zdá se, že členové vládní koalice Spolu mají velmi ale opravdu velmi krátkou paměť. Ráda bych proto připomněla jeden z předvolebních slibů z volební kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2021, a to že sníží počet státních zaměstnanců.