Ve všeobecné vřavě kolem schvalování daňového balíčku pro bohaté poněkud zanikla zpráva o výsledku závěrečného hlasování Poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů, který měl podle opozičních poslanců pomáhat Babišovi skrývat své vlastnictví Agrofertu. Skutečnost, že Poslanecká sněmovna schválila zákon ve znění, které je v klíčovém paragrafu totožné se zněním Směrnice Evropského parlamentu a rady a zamítla pozměňovací návrh předsedů KDU-ČSL, STAN a Pirátů, který tvrdil, že pondělí může být někdy i úterý, je vítaný projev zdravého rozumu, který tak chyběl v debatě o daňovém balíčku. Je pozoruhodné, že Piráti se z výsledku radují, i když jejich návrh byl zamítnut. Zřejmě se již naučili dělat z prohry vítězství. I to je v politice někdy užitečné, jen se to nesmí přehánět jako Trump. Přeji Pirátům, aby ze sebeklamu brzy vystřízlivěli.
V článku Chodit za dveře nestačí. Brusel kritizuje Česko, že neřeší Babišův střet zájmů. Žádá zastavení dotací, který se objevil na webu Českého rozhlasu 12. listopadu je informace o obsahu dokumentu, který zaslala Evropská komise naší vládě v reakci na její námitky ke zprávě auditorů o kontrole dotací poskytnutých firmám koncernu Agrofert. Byť jde jen o útržky osmistránkového textu, stojí zato si je pozorně přečíst a zamyslet se nad tím, co nám Evropská komise říká.
Navrhovat snížení daní především pro bohaté a tím způsobit výpadek výnosu této daně v rozsahu 85 miliard ročně v okamžiku, kdy se naše ekonomika řítí do propasti, je krajně nezodpovědné. Místo, aby stát pomáhal těm, kteří v důsledku omezení ekonomické činnosti přišli o příjem nebo jeho část, tedy podnikatelům, OSVČ i zaměstnancům, mají z největší krize za dobu existence České republiky profitovat především ti, které krize vůbec nepostihla. To je nemravné. A způsob, jakým Babiš změnu zákona o dani z příjmu navrhuje, tj. formou pozměňovacího návrhu k vlastnímu vládnímu návrhu, který se týkal zcela jiných aspektů této daně, dále devastuje naše právní prostředí a je i v přímém rozporu nejen s prohlášením jeho vlády i s koaliční smlouvou, ale především s návrhem státního rozpočtu na rok 2021, který připravilo Ministerstvo financí. To je rozpočtový zločin. Poslanecká sněmovna by měla jeho návrh odmítnout. Hlasování o jeho pozměňovacím návrhu bude testem soudržnosti Trojkoalice a odpovědnosti každé z parlamentních stran.