Budeme někdy českým tygrem ?

16. 01. 2011 | 12:09
Přečteno 4956 krát
Česká ekonomika má za sebou dlouhou tradici industriálního rozvoje. Dává to výhodu určité ekonomické zralosti, ale nelze na to v konkurenci se světem automaticky spoléhat. Historický přínos tohoto tradičního rozvoje se vyčerpává a hledání hospodářské strategie pro budoucnost z toho musí vycházet.

V období 1990-2010 prošla ekonomika ČR několika etapami, od počáteční transformační deprese, přes nerovnovážný růst až po nedávnou krizi. Na počátku bylo samozřejmě především rozhodnutí o podobě základních transformačních kroků (liberalizace, privatizace). Během 90.let jsme prošli klíčovou proměnou všech rozhodujících parametrů našeho hospodářství. Až po tomto období, někdy kolem roku 2001 se vrátil ekonomický výkon země k hodnotám z roku 1989.
Období 1990-1993 bylo z růstového pohledu etapou deprese. Působil zejm. start tvrdých reforem. Výsledný postup přijal parlament v září 1990. Zvítězila razantnější verze Václava Klause oproti té postupnější, která chtěla dávkovat změny „step by step“. a v pevnějším právním rámci. Na ekonomický propad těch let působila zejm. restrikce rozpočtová i měnová, snížení koupěschopné poptávky, devalvace koruny, rozpad RVHP ale i rozpad Československa.
Léta 1994-1996 přinesla mírné oživení, ale také významné nerovnováhy zejm. v oblasti platební bilance. Rovnováhu veřejných financí zachraňovaly v podstatě až privatizační výnosy. V letech 1997-1998 už klesala česká ekonomika do recese. Působila tu krize v bankovním sektoru (sanace toxických aktiv nás tehdy stála stovky milard) a otřes měny (vyvolalo to m.j. přechod od fixního kursu CZK k řízenému floatingu). Působila nedostatečná restrukturalizace hospodářství na makro i mikroúrovni a růst podvázalo i rozhodnutí o další rozpočtové restrikci.
Předčasné volby a nástup vlády Miloše Zemana přinesl uvolnění makroekonomické politiky. O následujícím období 1999-2003 se dá hovořit jako období mírné expanze. Poněkud limitující bylo vnější prostředí, protože EU docházelo ke zpomalení růstu. Míra investic v tomto období dosáhla ca 30%. Zesílil příliv zahraničních investic, provázený ale transfery zisku V té době se také začal zvyšovat veřejný dluh
V období 2004-2008 dokázala ČR i vzhledem ke globálnímu oživení udržet solidní tempa hospodářského růstu. Naší ekonomice pomohl i vstup do bezcelního prostoru EU. Pokud jde o investiční aktivitu, tak ČR tehdy patřila mezi zeměmi OECD ke špičce. Míra investic měřená podílem hrubého kapitálu v běžných cenách na hrubém domácím produktu klesla k cca 25%. Způsobilo to ale vyšší tempo růstu podílu v ukazateli míry investic, tedy vytvořený HDP.
Jak se pak ukázalo, ani toto vzepjetí hospodářského růstu bohužel nestačilo k výraznějšímu uzavírání mezery v ekonomické úrovni vůči nejvyspělejším zemím a k výraznějšímu postupu reálné konvergence. Vnitřní strukturální změny nevytvořily dostatečnou základnu pro dlouhodobé udržení masivního vzestupu ekonomické úrovně ČR.
Léta 2009-2010 už byla poznamenána světovou finanční a hospodářskou krizí. V jejím důsledku míra investic výrazně spadla (cca ke 20%). ČR nepatřila mezi země s přímo ohroženým finančním sektorem, ani jí nehrozil státní bankrot jako Řecku, Irsku či Portugalsku. Dopady zejm. na nefinační podniky však byly významné. ČR se v tomto období dostala v investiční aktivitě pod průměr EU, na rozdíl od takových zemí jako je Slovensko, Rakousko a nebo Slovinsko.
Přitom je jasné, že o konkurenceschopnosti ekonomiky rozhodne dlouhodobě prosazování inovací a podpora investic a restrukturalizace se zaváděním nových technologií (rozvíjení kvalitativních faktorů zvyšování produktivity výrobních činitelů). Míra investic byla v ČR po většinu období 1990-2010 poměrně vysoká, ale nevedla k odpovídajícími růstu produktivity. Sliby, jak ČR bude záhy druhým švýcarskem, ekonomickým tygrem společné Evropy, zapadají postupně prachem.
Nová hospodářská strategie ČR bude proto vyžadovat promyšlenou péčí o intenzitu a efektivnost investičního procesu. Jen tak lze dlouhodoběji podpořit žádoucí změny ve struktuře ekonomiky a další modernizaci výrobní základny. Znamená to zvyšování absorpční schopnosti země pro přejímání nových technologií a transferu poznatků výzkumu do hospodářské (zejména průmyslové) praxe. Úkolem je nejen nastavení pravidel ale i přilákání veřejných i soukromých investic.
V situaci, kdy fiskální stimul nelze opřít o větší nárůst veřejných výdajů, je důležité v prvé řadě omezit mrhání prostředky ve veřejných zakázkách (zejm. kontrola nabídkových cen) a pak přesměrování veřejných kapitálových výdajů ve prospěch investic s větším multiplikačním efektem. Zejména v oblasti infrastrukturních projektů je důležitá podpora čerpání evropských zdrojů, včetně řešení jejich dofinancování z českých zdrojů. Je tu i možnost ovlivnit strukturu investicemi státu do pečlivě zvolených strategických joint-venture projektů.
Soukromé investory může přilákat lepší úvěrová angažovanost bank (manipulace sazbami centrálních bank v tomto ohledu bohužel příliš nepomáhá) ale také účinný systém investičních pobídek. Dosavadní investiční pobídky neměly dostatečně cílený a synergický efekt, Politika reinvestičních odpisů, daňové amortizace jednotlivých aktiv a daňové úlevy z daňového základu musí být lépe orientovaná. To se týká i přímých zahraničních investic, které byly dosud nedostatečně směrovány do sofistikovaných výrob (spíše šlo o montovny) a nedostatečně kooperovaly s domácími podniky.
Podle srovnání ekonomické úrovně je dnes ČR mezi 27 členskými zeměmi EU na 17. místě. Není to tragedie ale ani žádná výhra. Máme-li se stát propříště alespoň trochu zdravým ekonomickým tygrem, budeme muset věnovat zejm. racionálním rozvojovým investicím více pozornosti. Jako belhavá opelichaná minda bychom už totiž do lepších časů těžko doskočili. A nečekejme že to integrující vyspělá Evropa a vyzdravělá eurozóna vyřeší všechno za nás.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Českým tygrem už jsme byli. Když jsme dodávali Rusům zadarmo uran.
16. 01. 2011 | 12:12

voroshilov napsal(a):

Ladik:
K cemu by tobe byl uran?Vzdyt ani nevite do ceho se pouziva.
A dostavat zadarmo ropu a plyn vam nevadilo?
16. 01. 2011 | 12:17

voroshilov napsal(a):

Jiri Dolejs napsal:Budeme nekdy ceskym tygrem?
Hehe,a prej kovani soudruzi nemaji smysl pro humor!
16. 01. 2011 | 12:19

Ládik!!! napsal(a):

vorošilov -
právě proto jsme byli tygrem.
16. 01. 2011 | 12:21

Ládik!!! napsal(a):

V kleci.
16. 01. 2011 | 12:22

Evžena napsal(a):

Český tygr je něco jako asijský medvěd?
16. 01. 2011 | 12:24

eM napsal(a):

voroshilov, vy máte asi radši tygra usurijského, že ? no v čechách byl spíš z těhle šelem doma kocour vavřinec (mateřídouška) nebo kocour mikeš (čtyřlístek). Ale skočit po nějaké myši by ještě zvádli ...
16. 01. 2011 | 12:24

voroshilov napsal(a):

Ladik:
Ja nechapu jaky mas problem?Chteli jste kapopulismus,mate ho!Komuna neni,svobody tolik kolik uneses!
Proc jsi za dvacet let svobody,demokracii nestal tygrem nebo aspon vlkem?
Zase za to muze Stalin?Nebo vrozena geneticka vada?
16. 01. 2011 | 12:27

voroshilov napsal(a):

Evzena:
Cesky tygr je pohadkova bytost!
16. 01. 2011 | 12:34

Viola napsal(a):

Budem, když nám dopomůže Bůh.
16. 01. 2011 | 12:34

Evžena napsal(a):

voroshilov

To jste vyčetl z deníku kocoura Modroočka? :o)

P.S.
V Česku je pohádková bytost každý druhý zvíře.
16. 01. 2011 | 12:39

vfischer napsal(a):

Pokud se ta vaše zpropadená partaj nevzdá svého tragicky zprofanovaného a poznamenaného názvu, pokud příslušnost v takové partaji bude ve všech soudných lidech evokovat vždy jen čtyřicetiletou tragedii státu Československo za ostnatými dráty, pokud se nepokusíte předvést racionální a v současných poměrech konstruktivně přijatelný program, budou vaše povídačky naší kačky pořád jenom žvásty odvařených kámošů co vzpomínají na staré časy.

Koukejte sebou hodit, současná vláda loupežníků se brzy serve o koryta tak, že už žádnou další dohodu nesplácá. Šašek John se svým šéne Rudi Bártou to konečně po zásluze odsmrdí do propadliště dějin ! Teď - právě teď máte šanci - ale už nekecejte jak co kdy kde bylo a jak co nejde. Jinak se fakt už jenom vraťte do hrobu.
16. 01. 2011 | 12:57

Tenco napsal(a):

Jiří Dolejš
"Soukromé investory může přilákat lepší úvěrová angažovanost bank"
Jak budete banky motivovat/nutit ?!?/, aby se "lépe úvěrově angažovaly" ?
Bez ironie.
Skutečně by mě to zajímalo.
Včetně vymezení oné "lepší úvěrové angažovanosti bank".
Buďte konkrétní prosím.
16. 01. 2011 | 13:27

prorok napsal(a):

Nebudem ani asijskym tygrem, ani ruskym medvedem. Vzdyt nejsme uz ani ceskym lvem.
Radi tu totiz izraelske hyeny.
16. 01. 2011 | 13:28

yara napsal(a):

voroshilove, už zase plkáš jako ruský balvan, opravdu tobě není pomoci, u vás vsjo lučšee viď? Jestli je většina Rusů taková jako ty, tak je lepší se vám vyhnout.
16. 01. 2011 | 13:41

voroshilov napsal(a):

yara:
U nas je vse samozrejme mnohem horsi,co bys cekal od jeskynnich pralidi?
To ja jenom ze zavisti k nejvyspelejsi technologicke velmoci na svete!
16. 01. 2011 | 13:47

hoven napsal(a):

tygrem mezi rozvojovými zeměmi jsme byli za vlády KSČ. je to o to smutnější, že před nástupem komunistů k moci jsme bývali jednou z nejrozvinutějších a nejprumyslovějších zemí světa. tuším jsme byli na osmem místě.
16. 01. 2011 | 13:49

Honza999 napsal(a):

Tygrem?

Nahoře bylo rozhodnuto, že budeme soumarem..
16. 01. 2011 | 13:49

voroshilov napsal(a):

To nebude zajimave pro yaru,mozna spise pro dolejsa,my jsme v tomto stoleti prezili nekolik globalnich katastrof a genocid po kterych nejaky mensi narod by proste prestal existovat,a presto zijeme a vyvyjeme se,uz vime co male plebejci jeste ceka a proto je smesne cist takove vesteni z kristalove koule i kdyz p.Dolejsiho vazne respektuji.
16. 01. 2011 | 13:54

voroshilov napsal(a):

hoven:
To by mne zajimalo z ceho jste pred nastupem komunistu cerpali sve bohatstvi?
Asi jste meli kolonie v Asii a Africe,promin,neco mi uniklo...
Prodavali svetu olomoucke tvaruzky nebo pardubicke perniky?
16. 01. 2011 | 14:05

Otázkář napsal(a):

Ani tygr, ani drak,
kdo mohl tak krad,
největší ze strak,
teď okupuje hrad,
16. 01. 2011 | 14:06

olga napsal(a):

Bobek Miloš
Trošičku umírněnosti by Vám neškodilo, Přej a bude ti přáno. Taky. Kdo jinému jámu kopá.
16. 01. 2011 | 14:07

Ládik!!! napsal(a):

vorošilov -
já problém nemám, mám se jako prase v žitě; vlastním přičiněním. Ani nemusím být tygrem, to prase mi vyhovuje.
16. 01. 2011 | 14:28

Stařeček napsal(a):

voroshilove vy se tu vždy vytahujete jak guma v trenýrkách. Pokud jste prožily nějaké katastrofy, většinou jste si je zapříčinily samy. I ta druhá světová by pro vás jistě dopadla s menšími ztrátami, nezničit si vedení armády vlastním přičiněním. I přes žvásty některých z vás já osobně obdivuji, čeho jste dosáhly a mohlo se toho dosáhnout více. Co se nás týče, my jsme také i jako nevýznamný stát přežily a to přes velké úsilí jak z východu, západu, severu i jihu. Snad přežijeme i teď. Tak si prosím tu gumu v trenýrkách vyměňte. Ta stará je již dost vytahaná a načichlá.
16. 01. 2011 | 14:32

SuP napsal(a):

jiří Dolejš -
Budete se asi divit, ale dneska (až na těch pár hraběcích rad) nemám k Vašemu hodnocení připomínky. Jen mi to připadá takové .... (aby se na Vás nezapomělo). Ale co jiní tu plantají kolikrát i hovadiny a taky zbytečně.
16. 01. 2011 | 14:38

SuP napsal(a):

...Mimochodem, myslíte že bude, nebo že nebude?
16. 01. 2011 | 15:03

hoven napsal(a):

voroshilov,
bohatství bylo především v lidech. kapitalismus a demokracie dala těm lidem prostor . takže zatímco v sssr měli i stím jejich nerostným bohatstvím hladomor a čistky u nás se dařilo podnikání. bohužel přišla světová deprese a nacisti, pak bolševici. ale i z takového nacistického moru a černých bolševických neštovic jsme se dokázali otřepat. ted je největší problem EU, která jde ke dnu. nutno dodat, že jsme tam vstoupili dobrovolně za vidinou bruselských zdrojů a koláčů bez práce.
16. 01. 2011 | 15:09

Patricie napsal(a):

Společenské formace jako kapitalismus, socialismus, komunismu a demokracie jsou asi stejné jako nošení bílé, černé, modré či červené. V USA je dodnes násilí podobné jako v SSSR po r.1917. Američtí vojáci byli ve 2.svět.válce stejně krutí jako Sověti. U nás hlásáme demokracii - a přitom stále používáme myšlení, mechanizmy a kamarády z komunizmu. Divím se, že jako stát ještě fungujeme. Není pravda, že dnes nejsme popotahování ideologicky. Až nás definitivně zradí doktoři, přijdou na řadu další profese. Komunizmus byl odsouzen k zániku, tento stále dražší Havlovsko-Klausovský hybrid skončí ještě dřív. V českých podmínkách není šance. Neumíme se chovat ani demokraticky, ani kapitalisticky ani socialisticky ... Už aby to prdlo - ale komunizmus jsme tu už měli a jjá ho nechci!!
16. 01. 2011 | 15:21

Naštvaný napsal(a):

"Budeme někdy českým tygrem" , jo soudruhu, až se zbavíme všech komunistických reziduí a jejich důsledků. A to nebude jen tak jednoduché. Máme to zažrané hluboko pod kůží. Snad děti našich dětí se toho dožijí. My ale ne. To je věda, pochopit to, co!
16. 01. 2011 | 15:23

Patricie napsal(a):

Co zde chcete řešit? My - ČR - nikdy tygrem nebudeme, ale soukromých tygrů tu máme několik ...

Praha - ODS se jich zbavila nebo je aspoň "uklidila" na méně viditelná místa. O tučné odměny však nechtění či aférami opředení politici nepřišli.

Loni na jaře pražská buňka ODS sesadila z pozice místopředsedy starostu Prahy 5 Milana Jančíka. Muž, který byl nedávno čerstvě obviněn ze zneužití pravomoci, musel dokoce slíbit, že už znovu nebude kandidovat a stáhne se z politického života.

Přesto zůstal kritizovaný exstarosta součástí bohaté sítě statutárních orgánů městských firem, díky nimž si pražští politici přilepšují každoročně o miliony korun.

Nová politická garda na pražské radnici teď slibuje, že výhody politiků omezí. Jenže se ukazuje, že to nepůjde tak rychle. Některé politiky tak čeká minimálně další půrok s přivýdělky navíc.

30 firem pro pražské politiky
Praha má přímý majetkový podíl v devatenácti společnostech, dalších 21 jsou jejich dceřinné firmy. Tam všude zasedají pražští politici v dozorčích radách a představenstvech.

A ti nejšikovnější z nich, kteří si vyjednali lukrativní posty, dokáží vydělat až šest milionů za rok.
16. 01. 2011 | 15:40

Levičák napsal(a):

Pane Dolejši,myslím,že Váš rozbor minulých let,co se týče ekonomiky sedí.Otázka je co dál?Já jsem laik,nemám ekonomické vzdělání,ale laicky si myslím,že struktura naší ekonomiky zaměřená téměř jen na automobilový průmysl nás k tomu,aby jsme se stali tygrem nepředurčuje.Sice média uvádí stále se zvyšující zisky automobilek,výstavbu závodů na vozy Škoda i v cizině,ale jak dlouho může automobilový boom ještě trvat?Vždyť plechovky,čím dál s lepší výbavou a za přijatelné ceny jsou k mání v každém autobazaru.Ty dokonce praskají ve švech.A na výrobu automobilů právě navazuje svou prací řada továren,ať již na reflektory,tak na svíčky,autokabely atd.A co s hospodářstvím dál?Vývoz tradičního zboží,jako byl textil,sklo,hutní výrobky,zbraně,ať již sportovní,myslivecké nebo vojenské,či policejní již dne zřejmě příliš na vývoz nejdou,zemědělství je omezováno EU,cukrovarnický průmysl je zlikvidován,gumárenský průmysl nevím jak na tom je,pivo se snad ještě vyváží,ale patří cizím majitelům,tak v jakém oboru bychom se v budoucnu měli stát tygry?Na to můj mozek nestačí.Naše lékařské přístroje se ještě u nás vůbec vyrábí?Chirurgické nástroje?
Kdysi se v Novém Městě nad Metují vyráběly stavební stroje,rypadla nakladače,dnes všude vidím pouze značky Caterpillar,Krupp,JCB,Takeuchi,nákladní automobily MANN,VOLVO,RENAULT,tak v jakém oboru se máme stát tygry?
A investice ze zahraničí vytvořené pobídkou daňových prázdnin,nebo prodejem pozemků pro továrny za 1,-Kč ?
Máme z toho jako stát opravdu finanční zisk mimo zaměstnanosti?Na tyto otázky bych rád od kompetentních lidí slyšel odpověď!
16. 01. 2011 | 16:00

Bobek Miloš napsal(a):

Olga:Komunistům a fašistům přeji jen to mejhorší.Jinak nikomu nic zlého.
16. 01. 2011 | 16:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 01. 2011 | 16:36

Dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Pan Levičák jako obvykle zase pravdivý a nejlepší příspěvek ! Proč nechtějí kapitalisté a ti co jim fandí konečně přiznat skutečnost že systém který tady máme dnes je neskutečně horší jako před rokem 89 ! U nás za pár let zůstane v republice skutečně jen těch pár českých tygrů kteří se budou žhrát navzájem ,páč přirozená jejich potrava bude dávno nimi sežhraná ! Pane Voroshilove jen se nedejte a těm rypáckým pravičáckým kašparům to pěkně oplácejte !Dal.
16. 01. 2011 | 16:50

LANDA napsal(a):

ČR má za sebou díky svému dřívějšímu zapojení do východního bloku spíše předlouhou než dlouhou tradici industriálního vývoje a tak jsme na počátku 90tých let vstupovali do transformace hospodářství s materiálově a energeticky náročnou strukturou tvorby národního důchodu. V uplynulých 20ti letech byli v této zemi provedeny dalekosáhlé změny při současně probíhajících významných změnách ve světě a jeví se nanejvýš potřebné vypracovat strategii dalšího rozvoje české společnosti. O tom není pochyb. Nepovažuji za důležité se zabývat tím co bylo, ale důležitější je objektivně popsat současný stav a zajistit shodu na takto identifikovanou základnu napříč politickým spektrem. Teprve poté je možno formulovat vizi budoucí společnosti a zajišťovat shodu s touto vizí na co nejširší úrovni. Bez výše uvedených kroků je jakékoli vymýšlení dílčích strategií ztrátou času, i když se zároveň obávám, že při současné špatné atmosféře ve společnosti a nekompetentnosti současné politické garnitury je shoda na výchozí základně a vizi rozvoje společnosti více než nepravděpodobná a to i z toho důvodu, že dlouhodobá vize přesahující jedno volební období by mohla snížit preference některým politickým stranám, které svými volebními sliby by se mohli dostat do rozporu s dlouhodobou vizí. Jsem přesvědčen o tom, že následně vypracovaná strategie rozvoje by měla daleko konkrétnější vyjádření výstupů než jen citovaná podpora žádoucích změn ve struktuře ekonomiky a další modernizaci výrobní základny. Co má být onou žádoucí změnou ve struktuře ekonomiky v podmínkách, kdy modernizace výrobní základny přináší nejen zvýšení ekonomické efektivnosti procesu, ale i snížení počtu pracovních míst. Kdyby měla být strategie založena jen na promyšlené péčí o intenzitu a efektivnost investičního procesu, bylo by řešení současných problémů procházkou růžovým sadem. Jak ukazují problémy v celoevropském či celosvětovém kontextu, nejsou řešení jednoduchá i když jsou řešitelná. Svět má problémy a tak nezbývá, než se spolehnout sami na sebe a pustit se do formulace vize rozvoje české společnosti v podmínkách globalizované ekonomiky, hledat shodu na vytyčenou vizi u co nejširšího okruhu obyvatelstva. Prvním, avšak nejtěžším krokem však bude objektivní popis současného stavu.
16. 01. 2011 | 16:58

Petr napsal(a):

Pane poslanče,
ekonomickým tygrem Česká republika nikdy nebude. Cu grunt šla za vlády Vás komunistů, cu grunt šla i za vlád ČSSD, cu grund jde i za vlád ODS.
Zlepšení by mohlo nastat, jen pokud by tento národ povstal a vyhnal Vás všechny současné české politiky.
Umíte jen hrabat pod sebe a výsledky práce žádné!
16. 01. 2011 | 17:43

mens sana napsal(a):

tady je zase veselo : ergo kladívko petře - každá současná vláda rudá, modrá nebo žlutá je špatná, že ? tak by nám asi bylo nejlépe za Franz josefa - navrhujete návrat starého mocnářství nebo co ? a za "kajzra" by mohl být kníže pán Karl von Schwarzenberg...zachovej nám ho hospodine !
16. 01. 2011 | 19:36

yara ze země krys napsal(a):

Ještě k tomu tygrovi. Myslím, že tato země pořád má (i když stále míň a míň) ještě vzdělané a šikovné a celkem když jde o věc i pracovité lidi, velký problém v této zemi je však ten, že dochází k průběžnému a trvalému tunelování veřejných peněz státu pomocí podivných tendrů, předražených zakázek a pomocí různých fint. Odhady ekonomů se tady pohybují kolem částky 100 mld.Kč ročně! To je na naše poměry závratná suma, která kdyby nebyla, tak by se ekonomika státu rychle srovnala a mohly by být umořovány zcela zbytečné z dřívějška nabrané dluhy, které zavinili "sódruzi" z ODS a ČSSD rukou společnou za přicmrdávání malých stran jako jsou KDU-ČSL, SZ aj. Problém a to kardinální je to, že nyní jsou u válu pravděpodobně zase nekompetentní lidé, kteří prosazují škrty, ale že se jim pod nosem rozkrádají veřejné peníze jim jaksi nevadí. Škrty chtějí získat cca 35mld.Kč, ale že mnohem větší částka je průběžně rozkrádaná z rozpočtu státu jim nevadí. Však už taky tušímě proč. Vždyť jak si máme vysvětlit chladnou reakci MF Kalouska a celé TOP09 třeba na kauzu Drobil, kde byly jasné indicie, že stát měl být pumpnut o 3mld.Kč a do stranické pokladny partnera z koalice mělo odplout 500mil.Kč! Normální ministr financí by musel vyletět jako papírový čert a musel by řvát jako tygr a musel by chtít rychlé a jasné vysvětlení a hlavně vyšetření! Ale Kalousek nic. Dnes zase v TV na návrh MD Bárty, který navrhl snížit dilentansky nastavenou spotřební daň u paliv, kdy místo očekávaných 7mld.Kč získal stát jen 2mld.Kč! Kalousek se zapřel jako beran a nic. Ten člověk je buď ješitný neodborník nebo hloupý neodborník, obě varianty jsou pro tuto zem ničivé a fatální, díky těmto odborníkům na svých místech jako byl svého času právník Sobotka nebo nyní chemik Kalousek půjde tato zem do kolen, prostě jsou to lopaty a ekonomičtí nevzdělanci, kteří se dostali bohužel na významné státní posty a my všichni na to doplatíme! Chtěli byste letět letadlem, které by řídil třeba doktor gynekologie nebo operaci by vám v nemocnici dělal chemik či pilot? Můžu pokračovat, ale to snad nemá ani cenu.
Pěkný zbytek večera!
16. 01. 2011 | 19:39

Ládik!!! napsal(a):

Lidé, bděte. Nebo zděte.
16. 01. 2011 | 20:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující vulgarismy a nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 01. 2011 | 20:39

hoven napsal(a):

dalimír,
nemyslím si, že byla doba před rokem 89 lepší než je ted. byla pohodlnější. pokud člověk přistoupil na to, že nebude mít vlastní názor a spokojil se s málem, měl zajištěnou práci ve které nic nemusel dělat a pravidelný příjem , který mu stačil na živobytí. tom byl ale také duvod, proč ten socialismus neměl budoucnost a nakonec se ekonomicky zhroutil. zdroje nejsou, nevznikají nikde sami od sebe. kapitalismus je těžší, nad každým člověkem visí ekonomický tlak. kapitalismus je realita, socialismus byla pohádka, která nikdy neměla naději na uspěch.
16. 01. 2011 | 20:49

hunda napsal(a):

Divím se,že při tom zdaru Zemanovy vlády to voliči tak málo pochopili později a ocenili.Pak nám ale,je-li to pravda parlamentní systém nezajistí budoucnost,budou-li voliči takto selhávat vůbec.
Klausova koncepce hodně národního státu v EU by mohla mít eventuálně výhodu v tom,že by se zde držely víc vlastní peníze a výdobytky.Ale po dvou letech nekončící krize se zdá pro budoucí stabilitu lepší rozložit naši ekonomiku do širší ekonomické základny EU. Ale jistě,vidíme,že EU se blíží stavu "všichni platí všechny dluhy spolu".To by šlo paralyzovat důrazem na kooperace.Kooperace totiž navíc,krom jiných nápadů a zkušeností,přinášejí i peníze jiných do projektů.Víc čerpadel-větší šance projektů.Naši lidé by se neměli bát mezinárodního formátu.Rozhodně technicky dnes Evropa není za námi.Pro tu druhou koncepci zatím ODS nemá protihráče nebo spoluhráče-protože všichni jsou hlavně strany volebního typu,které z 90% zajímají pouze volby.Já velmi lituji,že levice-ČSSD a KSČM dnes očividně nenabízí politbyro doby,které by kvalifikačně bylo době adekvátní.Jsou příliš úzce političtí.A jejich sociální koncepce nejsou v očích voličů výrazné proveditelností i smyslem.Filtrace špiček zde nutná.Mám za to,že přestože Urban z SD byl v EU profesionální jako jediný resorťák,Nečas své ministerstvo sociálních věcí a práce řídil s vyšší intelektuální kapacitou než Urban průmysl.ČSSD se nesmí bát zvýšit svůj intelekt třeba i proti vůli odpůrců tohoto trendu v jejích řadách.Mám pocit,že dlouho lákala šedý průměr-a ten nic neznamená odborně,i když každý hlas voliče dobrý.Horší je když tvoří většinu na sjezdech stran.Kdysi dávno jsem četl z jednoho z nich řadu nic neříkajích slov pro slova.
16. 01. 2011 | 21:15

Sof napsal(a):

Tak tento korupcni soudruh (byl ochoten prijmout velky uplatek za korupci) nam tady rozdava ekonomicke lzi, ktere maji kryt podvody a rozkradeni statu v devadesatych letech. Kde tento kovany bolsevik bere tu drzost jeste verejne vystupovat? Mel davno z politiky byt odejit. Tady v tomto bahnistanu je vsechno mozne. A lidi jeste na ty ucelove lzi jeste solidne reaguji. Nazev prispevku perfidne nesmyslny, aby lidi rozestval a aby ty plky cetli. Desiva amoralni doba s vladou podvodniku, zlodeju a primitivnich tzv. ekonomu a jinych ne-vzdelancu.
16. 01. 2011 | 23:49

eM napsal(a):

šofe, vysvětlíte mi co je perfidního (tedy věrolomného) na pojmu ekonomický tygr ? Já ho chápu jako označení zemí s nadprůměrným ekonomickým výkonem, nejlépe spojený i se zvýšením životní úrovně. Žádný nesmysl.
Říkali tak např. jižní Koreji či Tchaj wanu. V Evropě si to vysloužil nedávno keltský tygr neboli Irsko. Irsko už na tom není nejlíp, ale přát si aby na tom češi byli dobře není přeci věrolomnost. Já bych to tedy bral a je mi jedno kdo k tomu pomůže. Nadáváním to ale určitě nepůjde
Vadí vám bolšešvici, vadí staré vlády i dnešní vláda nevzdělanců vám taky nevyhovuje, tak poraďte nějaké účinné ekonomické řešení. Přeci byste nechtěl abychom u nás nebyli tygři ale jen takové umolousané mícy od popelnic.
17. 01. 2011 | 00:32

yyy napsal(a):

To evzena: Cesky tygr je stejny eufemismus, jako "Lev na vasi strane ve svete financi"./IPB/.Zarval a lehl!
To autor:
Cely Prognostustav/1973/ byl zalozen proto, aby v CSSR v pripade kolapsu
zacali budovat kapitalismus komanci.Jeho absolventi jsou rovnomerne rozlozeni
na dulezitych mistech statu i "demokratickych" stran,i KSCM. Jak proste!
K vysledku odcituji myslenku jednoho velmi moudreho pana po plysaku: "Tohleto nemuze
v zadnem pripade dopadnout dobre. Jednoduse proto, ze jsme dopustili, aby nam tady ten kapitalismus vybudovali komunisti."
Soukrome dodavam: A clenove,agenti a spolupracovnici stb!
17. 01. 2011 | 01:29

Páťa napsal(a):

tegr nebo lev - hlavně aby se nepo....
17. 01. 2011 | 08:58

derdie napsal(a):

To dál ode mne nebude vnitrokomunistická komunikace.Protože v dobách vládnutí marxistů,byli nuceni i nemarxisté jej znát,aby se přizpůsobovali,chápali hlavní scénáře.
Co je největším problémem stran levice,jako ČSSD a KSČM (i mimo hranice ČR)-a postkomunismu vůbec? Proč levice nedrží kormidlo? Proč byl kormidelník vystřídán a některým lidem se zdá,že levice je vedle jak ta jedle.
Zaskočila je změna charakteru vývoje,kterou jejich původní teorie nehlásala.Jejich původní teorie (a nehraje roli jak dalece jsou dnešní praxí daleko od ní) hlásala Marxem záměnu soukromého vlastnictví společným (státním,národním) a dvě po sobě následující fáze :socialismus a komunismus.Sociální demokracie kdysi zůstala jen u Marxe.Komunisté se drželi rozšířené koncepce Marxovy,stavějící nejen na pojmu nadhodnota a třídní boj,ale i na pojmu imperialismus.Dle Lenina další fáze je vzájemný boj kapitalistických států-imperialismus.Místo pásma revolucí uvnitř států,přijde pásmo válek států,mezi státy.
To co marxismus -leninismus zaskočilo je toto:
nepředpokládali,že po zrušení soukromého vlastnictví může přijít jeho obnovení.Tedy postkomunismus-fakt,že během 100 let se pouze změní vlastníci totálně ,ale soukromé vlastnictví se zruší a obnoví-v teorii neměli.Proto jsou víceméně neefektivní a bezradní,protože v nové historické situaci jsou slepí,bez vlastní teorie.
V čem se toto projevuje v názorech na ekonomii,ekonomiku?
V tom,že postkomunistický model Klausův vytvořil mnohostranou dluhovost.Na rozdíl od zemí pokračujícího stále kapitalismu,jako USA,Francie,Německo-kde je dluhovost pouze jednoho typu,v ČR jako postkomunismu-pokračování přerušeného na 40 let kapitalismu-je dluhovost dvojího druhu.První dluhovost-společná všem-kapitalismu i postkomunismu-je dluh vznikající z politiky deficitů státního rozpočtu.V tomto ohledu,jak známo ČR nepatří k nejhorším. Navíc je tu druhý typ vnitřního dluhu:neoodluženost vůči státu privatizovaných majetků.Proběhlo odstátnění,ne prodej státního majetku.
Tento dluh druhého typu,který je specifický jen pro postkomunistické země,je v "mechanické rovině" pohledu na hospodářství-systém kyvů spřažených kyvadel. Banky půjčují na vnitřní dluh,který samy obsahují.Jakýkoliv makroekonomický krok vlády je doprovázen kakofonií hudby duálních kyvadélek-vnitřního privatizačního dluhu a reserv bank s úroky.Proto i termín pana Dolejše o "investiční angažovanosti bank" je patologicky nakažen,má v sobě onu disharmonii-kakofonie schizofrenní duality nově privatizované ekonomie.
V čisté teoretické mechanice,která se zabývá neživou přírodou -takový systém spřažených kyvadel v přírodě má paradoxně dvě možné cesty: první modus vivendi je celkový útlum-tedy energetické (pro nás ekonomická) smrt systému
Druhý modus vivendi je mnohonásobný transfer energií mezi kyvadly.Za jistých okolností může nějaká část začít být nestabilní-ekonomicky třeba to může být:extrémní nárust celkového dluhu,hyperinflace,krach většiny firem,bída části obyvatelstva,hypernezaměstnanost atd.
Klausova spřažená postkomunistická privatizační kyvadla je balvan,který ekonomicko-teoretické myšlení někdejší marxistické levice není schopno odvalit,protože návrat soukromého vlastnictví kdysi nepředpokládalo.
17. 01. 2011 | 09:13

Terry napsal(a):

Budeme někdy českým tygrem?

Třikrát zmařená šance:

poprvé po dvaceti letech tzv. "první republiky" (1918-1938) - vinou hitlerovského Německa a "ústupnosti" Západu;

podruhé po druhé světové válce komunistickým pučem a sovětským modelem politiky a ekonomiky, prodlouženým v roce 1968 o dalších dvacet let sovětskou okupací;

potřetí po roce 1990 (resp. pro samostatnou "demokratickou" Českou republiku po roce 1993) vytunelováním (rozkradením) ekonomiky a obrovským zadlužením státu, morálním úpadkem - vše dílem "demokratických" parlamentních stran a "demokratických" politiků.

Český tygr? ČESKÝ TUNEL!!!

Současné reformy (zatím jen v podobě dalšího okrádání plebsu - zvyšování daní, snižovaní sociálního zajištění, zvláště cynicky o osob tělesně postižených!!; přitom TUNELOVÁNÍ A KORUPCE VESELE TRVÁ!!) nám "ordinují" stejné strany a hlavně převážně TITÍŽ POLITICI, kteří se na "tvorbě" současného stavu přímo podíleli.
17. 01. 2011 | 09:27

Terry napsal(a):

Projev Olivera Cromwella vůči Sněmovně reprezentantů při rozpuštění Dlouhého parlamentu

20.4.1653

„Je nejvyšší čas, abych ukončil toto vaše zasedání, jež jste zostudili svým opovrhováním všeho dobrého a poskvrnili svými neřestmi; jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.

Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky? Je mezi vámi jediný muž, který alespoň nepatrně hájí zájmy Commonwealthu?

Vy mrzké děvky, což jste svými nemorálními taktikami a podlými činy neznesvětili toto posvátné místo a neučinili z Božího stánku doupě zlodějů? Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!“
(konec citace)

Nutno dodat, že Cromwell měl tento svůj projev „podšprajcovaný" zbraněmi; proto uspěl.

Totéž bude jednou nutné i u nás; na výzvy „Děkujeme, odejděte!“, eventuálně na nějaké „cinkání klíči“ je dnešní politická „demokratická“ svoloč hluchá.
17. 01. 2011 | 09:30

derdie napsal(a):

Tedy co lze očekávat od politiky po roce 2010?
-hra na slepou bábu
-dluhem proti dluhu
-Lenivo ZOO pro lidi s beztřídním pohledem:pštrosi,jejich vejce,hadi-nepřátelé vajec-tedy obavy typu V.Klause z budoucích protektorátů v postkomunistických zemích,které s ním sdíli i KSČM
17. 01. 2011 | 09:31

derdie napsal(a):

opravuji u sebe na :Leninovo ZOO
17. 01. 2011 | 09:32

jiridolejs napsal(a):

k diskusi - budoucnost je vždy variantní a proto má smysl mluvit i o českém tygru (chette-li lvu, ale ne toho s tím druhým v zadnici). Zvykat si že ČR je vyděšená myš co se bojí světa i evropy snad není v pořádku.
Vybral jsem nyní oblast rozvojových investic protože pro moderní a konkurenceschopný profil hospodářské struktury to mám za podstatné.
souhlasím proto i s vfisherem, že to chce racionální program pro levici a ne jen populistické kritizování a vzpomínání (to by byla opravdu cesta do bezvýznamnosti)
17. 01. 2011 | 10:00

Inci napsal(a):

Česká ekonomika je už jenom mýtus , našim občanům patří sotva třicet procent průmyslu ... tady už nic nenaděláte , nic neovlivníte ... fungovat bude jen jeden ekonomickej model : "Kam vítr, tam plášť ... ".
17. 01. 2011 | 10:09

derdie napsal(a):

Současně vidím,že v myšlení sociálních demokratů nastal posun s tím,jak se světová historie změnila.Např.bych u nich neviděl obdobu Šmerala vůdce tehdejší SD roku 1918,který dával přednost své straně před vznikem národního státu.
Např.Jiří Havel europoslanec je teoretik ,který mnoho zná.Na rozdíl od nás všech téměř (není ironie) si dal kdysi práci před rokem 1990 pochopit další článek teorie marxismu- Stalina.Pouze jsem od něj nečetl nikdy jak chápat Stalinovu poučku o "zostřování třídního boje za socialismu". Teoretici ČSSD jako J.Havel již nepoužívají tradiční obraz z marxismu-nahoře bohatá buržoasie,dole chudí dělníci-průmyslový proletariát,kteří se utkají v třídním boji.On to zaměnil bojem "prostředku" místo extrémů bohatství a chudoby-středních vrstev s "globálním kapitálem"-světovým ekonomickým okolím každého z národů.Slovo "kapitalismus" navrhuje škrtnout,pod tržní ekonomikou vidí něco jiného než kapitalismus,přes jejich společný znak soukromého vlastnictví.Byl ve funkci centrální osoby zodpovědné za privatizaci v období ZemanovySD a vlády-ředitelem fondu národního majetku,který privatizační projekty schvaloval.Řadu let.
17. 01. 2011 | 10:48

Haliburton napsal(a):

Já v sobě nosím nevyslovenou obavu,zda politika ČSSD nepovede od proletariátu přes střední vrstvy k protektorátu.V tom mne utvrzuje např.činnost Nobelova výboru v typické sociálně demokratické zemi-dříve-Švédsku.Řada cen byla prostě udělena v čisté vědě za nabubřelý literární styl v rámci západního kafemlejnku.
17. 01. 2011 | 12:45

jiridolejs napsal(a):

inci, mluvím-li o české ekonomice, tak mám na mysli dnes už hlavně ekonomiku na českém území. Český kapitalismus je jen iluze z doby privatizace. Nad tímto územím má ale český stát stále víýnamnou možnost určovat pravidla a odpovídá za řadu politik (sdílené kompetence v Bruselu jsou jen částí, byť významnou a tam je to otázka schopností prosazovat náš zájem). Takže střednědobé a dlouhodobé strategie pro ČR myslím nejsou zbytečnou prací.
k tenco - ano, nejvyraznější podíl cizího kapiítálu je v bankovním sektoru, přesto má smysl se bavit o nedostatečné úvěrové angažovanosti bank na rozvoji české ekonomiky - péče o kvalitu projektů (včetně těch veřejných), kontrola pohybu kapitálu mezi zahraničními bankami a českými dcerami, motivace s pomocí státních cílových programů, regulace bank konformní s právem EU, které je dnes odvážnější než bývalo, otázka bankovních poplatků či aktivity státu na kapitálovém trhu, to vše má vliv. Navíc posilování bank typu ČMRZB či ČEB má také smysl.
17. 01. 2011 | 12:46

Páťa napsal(a):

haliburton - za protektorátu šli socani také do lágrů, hned po židech, romech a komunistech...
17. 01. 2011 | 12:48

Tenco napsal(a):

jiridolejs
Jistě. Peníze mají mazat fyzickou ekonomiku a ne vytvářet bubliny. V tom shoda.
Jenže - všechno to jsou jen krásná slova.
Znovu - jak motivovat banky, aby se angažovaly tam, kde jde o využití komparativních výhod /včetně lokálně zaměřených - náklady na logistiku, místní zdroje/ a udržení, potažmo zvýšení stupně diferenciace - zdravého konkurenčního prostředí ?
Dejte jeden příklad.
Zatím banky dávají stále hlavně na ksicht či těm, kdo to až tak nepotřebují.
Ale nechoďte na mě se státními podporami !
Prostě jeden konkrétní příklad, jak chcete motivovat banku směrem k efektivní úvěrové angažovanosti co se týče dlouhodobě udržitelného rozvoje "české" ekonomiky.

Víte - hovoří se teď velmi mnoho o kvantitativním uvolnění , které vyhlásil a hodlá realizovat FED. A o tom, že se hotovost nedostane tam, kde je jí třeba k tomu , aby se snížila nezaměstnanost, aby se ekonomika rozjela správným směrem.
Nýbržto že se hotovost přelije do cenových bublin /asi hlavně komodity/ a do bilancí bank.
Potažmo díky inflaci do bilancí států.
Ale smyslem finančního kapitálu přeci není vylepšovat virtuální bilance.

Nicméně díky za reakci.
17. 01. 2011 | 13:04

Haliburton napsal(a):

to Páťa:

předešel jste mne,ten fakt Váš uznávám (týká se to právě mého předka),ale chci nyní popsat výrazné body celé trajektorie ČSSD v historii,nejen jeden bod.Proto aby levice lépe chápala svou tradiční diferenciaci:
1) sociální demokracie se hlásí v Evropě k Marxovi.Marx je původně socialista-autor Komunistického manifestu s Engelsem 1848..Po potlačení Bismarckem (s možnou účastí německých parlamentních socialistů) Pařížské komuny 1871 Marx náhle uznává právo proletariátu použít v revoluci i násilí.Není ale zcela jisté,že Pařížské komunardy-kokardisty tvořili hlavně dělníci,možná spíše střední vrstvy-měšťané.Nevíme.
2) Sociální demokracie hlasuje v parlamentech Evropy pro válečné úvěry pro první světovou válku,opouští Marxův internacionalismus.
3) 1918 Šmeralova česká sociální demokracie je proti Masarykově národnímu státu,za zachování Rakouska Uherska
3)1921 -proti sociálním demokraciím vznikají z nich většinové komunistické frakce-nové komunistické strany,řídící se Leninem,kritizující válečnou sociální demokracii za 1.sv.válku
Komunisté vytvářejí mezinárodní Kominternu ,sociální demokraté svou II.Internacionálu,pokračovatelku I.Internacionály,založené Marxem.Vúdce II.internacionály Bernstein hlásá zásadu "hnutí je vším,konečný cíl ničím"
4)1922(3) -půroční Tusarova vládasociální demokracie v ČR
5)třicátá léta:Komunisté označují sociální demokraty za sociálfašisty.Italský levicový socialista Mussolini je představitelem fašismu.Hitler představitelem nacismu-německého nacionálního socialismu.Obojí mimo SD a komunisty.
6) ČSSD a komunisté,věřící křesťané v koncentrácích fašistů
7) ČSSD se v padesátých let spojuje s KSČ v jednu stranu návrhem Gottwalda s Fierlingerem,bývalám Masarykovým vyslancem v SSSR,legionáři původem oba.Podíl v represích padesátých let s komunisty a lidovci.
8)po r.1990 ČSSD se se zpožděním připojuje k postkomunistickému volebnímu systému,vládne,privatizuje,hlásá střední vrstvy a sociální stát pro chudší.Německá sociální demokracie se na sjezdu po r.2000 zříká učení Karla Marxe a prohrává následně volby.
17. 01. 2011 | 13:58

Inci napsal(a):

Pane Dolejši

Když se němec rozhodne na půl roku zavřít automobilku v Mladý Boleslavi tak je vymalováno , všechny teorie o makroekonomice na českém území půjdou do ... k čertu ... :-)
Bylo tragikomické sledovat v televizi Kocourka s Urbanem jak spřádají hvězdné vize o ničem . Náš průmysl v řadě oborů mele z posledního , nebo už dodýchal . Jediné co je opravňovalo k mírnému optimismu byl možná stav našeho vysokého školství . Jenže :

Majitel si může ve svých závodech dělat co chce , na příkladě mladoboleslavských aut ve kterých německý majitel koncernu schválně omezuje výbavu je názorně vidět s jakým omezením se bude muset náš průmysl stále více potýkat ... On vlastně ani ty naše vysokoškoláky nepotřebuje , vše vymyslí doma a my to tady jen smontujeme ... těch zbylejch třicet procent v našich rukou jsou stejně z velké většiny jen subdodavatelé .
17. 01. 2011 | 14:06

myšák napsal(a):

No, jak vypadá nejbrutálnější kapitalismus mafiánského typu, nám předvedla KSČM prostřednictvím soudruha Dolejše, za milionek ve stranické pokladně pro vás uděláme naprosto všechno... rozdíl mezi slečnou z Perlovky a Dolejšem nevidím žádný, snad jen, že šlapka necítí potřebu moralizovat... Dolejš mi silně připománá ožralýho felkuráta Katze, přepadávajícího přes kazatelnu při kázání o střídmosti... ale mám-li se vrátit k předmětu soudruhova kázání, měl bych pro kolejdoucí dobrou radu: investujte do Dolejše. Stačí milionek a díky zákonu upraveného ve prospěch vašeho byznysu se vám vrátí miliarda: kdo vám v našem banánistánu dá víc?
17. 01. 2011 | 15:18

jiridolejs napsal(a):

Inci, samozřejmě že vámi zmiňovaná monokultura je problém - proto také je třeba změně struktury věnovat pozornost. A nejen tomu - už LANDA tu psal jak byla supertěžká struktura před rokem 1989 po nadirigované industrializaci náročná na energii a materiál a s ekologickými dopady minimálně srovnatelnými se západem - to že je třeba tlačit na větší přidanou hodnotu bylo koneckonců jádrem makroekonomického manévru diskutovaného v 80. letech v prognostickém ústavu
Tenco varuje před přehaným pumpováním zdorjů americkou federální vládou - no má kus pravdy, však také nevolám u nás po expanzi ale po ovlivňování struktury záměrným cílováním výdajů a nepřímých investičních pobídek.
17. 01. 2011 | 16:33

dei napsal(a):

My vidíme dnes to,že ani znalec české moderní politiky V.Klaus neměl věčnou pravdu,když říkával,že na pravici více místa než pro jednu stranu není.To soudil z ODA,OH apod.Dnešní TOP09 to vyvrací.
Právě tak vztah dvou tradičních komponent lecice -sociální demokracie a komunistů má v sobě dynamiku změn,řekl bych,že roli tu hrálo Marxovo "vědomí se zpožďuje za skutečností".
V době kdy sociální demokracie měly za sebou desítky let parlamentní existence,komunisté se teprve zakládali.Za tu dobu už je okolí-SD-začalo brát na zřetel.Fungovali ve vládách mnoha zemí,když komunistům se o tom ještě ani nesnilo.
Kdo je blíže realitě dneška z nich? Sociální demokracie odstartovala před 150 léty z pohledu Marxe.Ten pohled nepředvídal dvě věci které se později objevily.Časté války kapitalistických národů mezi sebou a dále ještě pozdější postkomunismus.Návrat soukromého vlastnictví po jeho zrušení Marx (ani Lenin) netušil.Mělo dojít k přechodu ze socialismu ke komunismu.Tím,že sociální demokraté dneška ponechali Marxe bez komentářů dává šanci věřit tomu,že komunisté,kteří startovali o 50 let později než SD z pohledu Lenina o válkách,který se potvrdil místo revolucí Marxe,-že komunisté byli blíže k dnešku svým pojetím.Změna pohledu Lenina oproti Marxovi ale byla i v pohledu dovnitř kapitalistického národa,nejen navenek-k válkám.Marx předpokládal velikou,stálou dynamiku kapitalismu-kola se stále více točí a tím si sám vypumpuje žaludek jednou.Lenin viděl už kapitalismus méně takovým strojem.To jest s rostoucí nadhodnotou rostoucí výkonností.Naopak-kapitalismus podle něj hnije a vnitřně parazituje,krom parazitismu v koloniích.Tedy to je pohled o dost odlišný.Vidíme,že dnešní kapitalismus rozhodně přebytky nadhodnoty neoplývá,že jeho výkonnost je nedostačující.Tedy lze říci,že pravděpodobně komunisté tím,že přijali časově o hodně pozdější výchozí hledisko chápaní světa,jsou dnes blíže k realitě než sociální demokraté-samaritáni kapitalismu.Pan Dolejš sice většinou nepopisuje vnitřní dynamiku společnosti,ale spíše vnější kinematiku a navíc dost složitě,až v tom ztrácí podstatnost.Ale J.Paroubek je proti němu milovník skrumáže a zmatku v popisu reality,ten v tom principy nemá a nehledá,chápe vše divokým západem-chybí už jen babička Mary s kolty za pasem.
17. 01. 2011 | 16:57

BK napsal(a):

Tygr? Lev? Či snad orel?
Kdepak!
Hyena. Bazilišek. Sup.
Možná ještě prase.
17. 01. 2011 | 17:26

Bidet napsal(a):

tygří vláda našich odborníků ? tak to by to měly být nejspíš straky !
17. 01. 2011 | 20:53

Jozef napsal(a):

Pan poslanec,
vyjadrujem sklamanie.Hlboke sklamanie.
Preco davate dohromady roky 1990-3?
1990 to je len obdobie obcianskej vojny v podnikoch.Nepatrny pad.Preco sa neodvazite analyzovat "sokovu terapiu"? Jej prvy rok?
Bol ste stupencom Klausa?
Sokova terapia je tabu - lebo je to horor,ktory dnes zrejme nik verejne nechce vidiet v celej krase.

Myslim,ze velmi uzitocna by bola porovnavacia analyza vyvoja oboch republik po rozdeleni.
V kazdom pripade situacia Slovenska pri starte v r.1993 bola ovela horsia,nez startovacia pozicia Ceska.Pocnuc imidzom,v pripade Slovenska katastrofalnym /automaticky aj zhorsujucim rating/,v pripade Ceska naopak.

K investicnym stimulom.
Myslim,ze dnesny cesky hospodarsky protektorat predovsetkym nevyuzil investicnu pritazlivost eura.Euro v Cesku by posilnilo euro,Europu aj Cesko.Ale...Ale.

V bratislavskych mediach bolo a je mozne najst bezpocet vyjadreni investorov,ze prave euro bolo casto tym rozhodujucim faktorom pri umiestovani investicie prave na Slovensku.
Pri umiestnovani velkej investicie.A okolo velkej sa hromadia mensie.
Porovnajte izolovane,priemyslovo menej vyspele,turisticky a inac menej zaujimave Slovensko a Cesko.Predtym a teraz.
Rezervy Ceska su zrejme velke.
17. 01. 2011 | 21:33

jiridolejs napsal(a):

Jozefe, jistě že lze to dnes již dávné období 1990-1993 rozebírat podrobněji, třeba po letech - např. samotná transformace byla opravdu spuštěna až v roce 1991 vyhondotit statistiky z roku 1990 je sporné), ale fakt je že i v roce 1993 byla česká ekonomika v propadu (již třetírok byly záporné hodnoty HDP) - tady kromě jiného působilo rozdělení republiky. Oživení přišlo až v roce 1994.
Nebylo ale mým cílem nyní toto rozebírat v detailu, jen upozornit že v upolynulých letech byly různé etapy a že ta etapa, co je před námi bude mít také svá specifika. A tomu se musí přizpůsobit střednědobá hospodářská (rozpočtová, měnová, investiční) strategie -má-li být nějaká.
Srovnání se slovenskem může být zajímavé, ale asi nejde o to imitovat se navzájem. Existence eura snižuje transakční náklady, ale např. na bilanci ZO má vliv spíše vývoj kursu. Silná měna podporuje importy a le komplikuje exporty.
Pro eurozonu by bylo členství poměrně vyspělého ČR jistě zajímavé, ale pro ČR jako celek to nemá významný okamžitý efekt a dnes není zas třeba tolik spěchat z poltikcých ale i ekonomických důvodů. Přijetí eura je lepší připravit v klidu - konec konců i eurozóna později třeba již vstřebá problém Řecka, Irska a Portugalska. A fiskální konsolidace třeba nebude muset být na úkor sociálního státu.
17. 01. 2011 | 22:43

MirekS napsal(a):

Jiří Dolejši,

z Vaší klávesnice "zní" tento příspěvek jako písemná úvaha státní maturity... Ne, to nechci urážet, jen poukázat na bezbřehé možnosti šíře proudu myšlenek...

Prosím Vás, jaký reálný ekonomický základ za Vámi stojí? Čím jménem to hovoříte?

Státu, který má problémy sám se sebou (se svou provozní činností, se svou kvalitou a rychlostí schválených zákonů)? Státu, jehož politické elity z valné části rozprodaly mnohé, co mělo nějakou hodnotu (neříkám tím, že nějaký ten prodej nebyl úspěšný, neříkám tím, že žádný prodej nebyl nezbytný)? Státu, jehož politické elity vytvořily za 21 let "transparentní" právní systém...?

Matičky strany či soukromého kapitálu jejich členů...?

Jménem svým, coby uznávaného ekonomického guru?

Děkuji, odpověď netřeba. Odpovědí Vám je současný stav důvěry tuzemských (potencionálních) investorů, na ty zahraniční samozřejmě nezapomínejme. Odpovědí Vám je "šíře" středního stavu naší společnosti. Odpovědí Vám je míra otevřenosti naší ekonomiky. Odpovědí Vám je lokální "vyrovnanost" ekonomické úrovně (síly)...

Kam jen se mi ten tygr ztratil...

Zdraví

MirekS
17. 01. 2011 | 23:53

Jeňýk napsal(a):

zajímavé jak někteří lidé nemohou přijmout myšlenku, že v ČR máme nějaký potenciál a že by ho bylo možné lépe využít. raději se rochní ve svém defétismu a hledají nějaké ty temné žilky a nadávají na časy které panují (popř. za časů bolševika panovaly).
Z prava si tu brání své "výdobytky" před oranžovou a rudou lúzou, z leva se svolávají na barikády za jakousi svatou věc (jen neřeknou jak by měla vypadat).
Nadávat na zlé časy byl u nás za všech režimů skoro národní sport, se vznikem intenrnetových diskusí se ale přiblížil dokonalosti.
18. 01. 2011 | 06:50

derdie napsal(a):

Šíře středního stavu,lokální vyrovnanost,otevřenost ekonomiky-to ANO.To je terén,relief makroekonomů,v němž bádat je i záslužné.
Ale tygr je zástupný emocionální symbol myšlený za chuntózní dravou ekonomiku "bezohledných".Úspěšně deroucích podnikatelů proud žhavého výkonu z jinak nemastné-neslané rozbředliny.J.Dolejš sledoval křivku vývoje HDP a sem tam ji okořenil atributy běžného ekonomického slovníku,částečně nepostrádající originality.Ale v jeho výkladu mírného pokroku v mezích zákon s nutnou depresí mi chybí pochopení Zemanovského Intermezza mezi Klausem a Topolánkem.Nestačí to charakterizovat slovy jako zde -větší investice,větší dluh,růst HDP dále.Vždyť např. kausa IPB je kritická právě za Zemana.34 mld u největší nebo druhé největší banky není maličkost.Není maličkost privatizace bank do rukou zahraničí.Není politicky maličkost symbol italského fašismu Mussoliniho v koalici Zemana s ODS-spojení kritiky neoliberalismu s individualismem privatizace.Zemana si pamatuji z ostré veřejné kritiky českého lékařství okolo roku 1990,kdy podle mých osobních statistik podávalo 10x kvalifikovanější výkony než to o dvacet let pozdější.Podle Zemana jsou voliči hloupí protože nechápou jeho podpětiprocentní stranu.Zeman-slabší polobička prognostických dvojčat-Klaus ea Zemana,je spíše hádankou pro psychology nežli úspěšný razicí štít levice ekonomického pokroku jak nechybělo mnoho,aby ho zde J.Dolejš takto veřejnosti podal v bledě růžovém.Na obhajobu Zemana jistě padnou argumenty o menšinové vládě,umění kompromisu,a přesahu ODS malérů do jeho éry.Právě domyslet přesah slabostí Klausiády do Zemanství a jejich zdokonalení a v čem Zemanem jsem právem od Dolejše čekal-a to mi tam úplně chybí.
18. 01. 2011 | 10:09

Jajteles napsal(a):

slabost klausiády, zemanství - co to plácáte člověče drdie. Jaký "nemírný" pokrok navrhujete - zpátky k centrálnímu plánu a nebo importovat číňany a jejich kapitalismus na rudo ? vy budete asi volič dělnické strany poř bobošíkové, ne ? Tam taky semelou páté přes deváté...
18. 01. 2011 | 10:49

derdie napsal(a):

Jajteles:absolutního i?,tu zřídka kdy setkávám.A vida,přece vykvetla růžička rožumberská:
Tak levou rukou,jakou Vy přecházíte vyhození 34 mld z okna,dluh 1.3 bilionu,1 milion nezaměstnaných přece jen řada voličů trojkoalice nepřešla-to jsou Ti Vaši Bobošíkovci,Semelkáři,Vandasmagoři? To nebyly volby Klause!! A už tuplem ne Zemana.
18. 01. 2011 | 12:29

citronáda napsal(a):

Já jsem nikdy nebral na zřetel Dolejšího aféru se Sazkou.A neberu dále.
Je jediný z makroekonomů,kdo se pokusil si z moderní západní makroekonomie udělat trvalé hnízdečko.Ještě někdy Michl použije o něco přesnější matematické výrazy,než slova,když píše o tomtéž co Dolejší:ale Dolejší více přemýšlí.Tolik k plusům J.Dolejšího.Ale nakonec u něj převládne žargon.Tímto žargonem v tomto blogu fandil Prognostickému ústavu.Napsal zde právě polepšovnu pro Zemana a Klause.Pro Klause zdůrazněním zlomu v r.2008,aby podpořil Klausovu teorii škodlivosti monetárního větru z USA.Kdo tu žil dole,na rozdíl od poslance Dolejšího,člena politbyra,tak viděl a cítil ze všech stran zmar chaosu.Viděl neskutečné idiotství,jaké dvacet let teklo plným proudem touto společností a roztékalo se do všech stran.Doprovázené bezchybností Klause a ostrovtipem Zemana.
18. 01. 2011 | 13:07

Páťa napsal(a):

derdiere, vaše vnitrokomunistická komunikace se tu klene duševními oblouky vzešenějšími než opera v Sydney.
Snad vás v tom vašem leninském horlení proti prognostikům soudruh poslanec ocení, ale my prostí, co nemáme VUML, nechápeme.
A hlavně - je rok 2011 a starý pan Klaus půjde brzy za Zemanem, takže hádankou pro psychology je spíše to co tu vlastně řešíte. ČSSD, či co ?
18. 01. 2011 | 19:18

Green Touch napsal(a):

pánové, s nadhledem - nejsou jen křivky HDP, jsou i jiné, hezčí křivky, ne ?
18. 01. 2011 | 20:20

pich napsal(a):

Člověk žasne, odborník se diví, jaká síla "odborníků" tady dříme.
V tomto bordelu, co by současný mafiánský, klientistický kapitalismus, se dá teoterizovat do nekonečna, jako o tom suchém hovně na dně mořském.
Je to tady jako v divoké "jungle", plné jedovatých hadů, škrtičů a všelijakých zabijáků s životním krédem zadav, sežer nebo budeš sám sežrán.
Současný stav s nadvýrobou, navíc mimo euroatlantický prostor, kde výroba byla vyvedena pro nízkonákladovost s veškerou absencí "lidských práv", o kterých se teď se zpožděním tak často mluví, se k dřívější "normálnosti" nevrátí.
Dlouhá doba míru, aspoň zde v tomto prostoru, rovněž nepomáhá rozvoji "podnikání" a o ztrátě velkého rudého nepřítele nemluvě.
Oběti válek v ostatním světě je relatívně málo, přelidňování pokračuje, AIDS v Africe moc nezabírá, haiťané jsou dost imunní vůči choleře a nechtějí dobrovolně uvolnit své pláže pro bílé přistěhovalce.
Takže bych přispěl svou troškou do mlýna. Současný kapitalismus je v koncích. Vyléčit se dá jen větší válkou, nebo nějakým polidštěním. Ale jelikož neuspěl ani socialismus s "lidskou tváří", těžko by se polidšťovala tato současnost.
Takže, shánějte cyankali a nechte si ho pro jistotu vložit do zubu.
Horší na věci je, že si pak nesmíte nechat dát do zubů.
21. 01. 2011 | 12:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy