Kult Star Trek a politické utopie

30. 12. 2010 | 08:11
Přečteno 9383 krát
Lidstvo po věky prahne po spravedlivějším světě. Tato touha se neodráží jen v politických utopiích. Lze ji nalézt i v kultovních dílech filmové science – fiction. Tak trochu paradoxem je, že možná nejslavnější opus tohoto druhu nepochází z reálně socialistických ateliérů, ale točí se už skoro půl století v USA.

Myslím utopický svět seriálu „Star Trek“ (doslova hvězdná pouť), ve kterém po celém světě vyrůstají už celé generace fanoušků, tzv. trekkies. Kritici seriálu vidí jen postavy pobíhající v pyžamovitých uniformách a žijící v idylické utopii ne nepodobné komunismu. Star Trek se ale explicitně nevyjadřuje k politickým ideologiím, jen odráží civilizační optimismus a důvěru v lidský rozum a možnosti logikou řízeného pokroku.
Hrdinové Hvězdné flotily šíří po vesmíru vzájemné porozumění a mír, informují inteligentní formy života o své existenci a zalidňují vzduchoprázdno s pomocí vědy a techniky. Reprezentují spojenou federaci planet (United Federation of Planets), společenství humanoidů, kteří spojili své síly k udržování vnitrogalaktického míru a bezpečnosti. Ale také jsou typičtí svým pořádkem - na různé situace mají u Hvězdné flotily k dispozici různá nařízení a manuály.
Politický význam by i v našich časech měla především první, legendární základní směrnice : „Právo na život v souladu s normálním kulturním vývojem každé vnímající bytosti je považováno za nedotknutelné. Žádný člen Hvězdné flotily nesmí zasahovat do normálního a přirozeného vývoje cizího života a kultury. Tato směrnice má přednost před jakoukoliv jinou a nese s sebou nejvyšší morální povinnost.“
null
null

Zcela odlišný archetyp nabízí konkurenční svět „Star Wars“ George Lucase., Děj hvězdných válek je plný mystiky a ne zrovna demokratický - oblíbení hrdinové jsou spíše elitáři. Budoucnost patří autoritářským imperiím, jejichž temným sklonům dokáže čelit jen magická síla v rukou vyvolených dědičných vůdců (vizi obdobných tyranských imperií nabízí např. Francis Herbert ve své Duně). Imperiální šlechta a rytíři Jedi nebo sestry z Beni Gesseritu – nic pro člověka z lidu. Jako by k nám tady promlouval temný dávnověk.
Star-Trek je příběh pokroku z 22. až 24. století, kdy u nás na Zemi již není válek a strachu. Po objevu warpového pohonu cestují lidé po celé naší galaxii. Zpočátku se setkávají lidé a Vulkánci. Založí v roce 2161 vesmírnou federaci se sídlem v americkém San Franciscu. Přes konflikty, které na federaci ve vesmíru čekají (zpočátku jsou to hlavně drsní Klingoni a záludní Romulané), jejím cílem je zlepšení galaktického obchodu, kulturní výměny a rozvoje vědy. A federace proniká do dalších částí Mléčné dráhy a rozrůstá se o desítky a desítky planet.
Je jasné že za desítky let startrekovské tradice jsme se měnili nejen my, ale i představy jejích tvůrců. Objevují se tu témata ekologická, genderová, multikulturní, otázky umělé inteligence či genových manipulací. Konstantou ovšem zůstává, že velkým emancipátorem civilizací kosmu je v Star Trek vzdělání. Je určeno všem, svobodným, rovnoprávným a spolupracujícím občanům, ne jen vládnoucím třídám.
Celá ta sláva začala v roce 1966, kdy byl vysílán původní seriál „Star Trek“ (The Original Series) autora Gena Roddenberryho. Jeho děj je zasazen do let 2233-2293. V těch letech brázdil vesmír na lodi U.S.S. Enterprise NCC 1701 legendární kapitán James Tiberius Kirk se svojí posádkou. Po této slavné seriálové lodi byl pak pojmenován vůbec první americký raketoplán (byl určený k testování). Vztah Star Treku, vědy a praxe ukazuje např. i fakt, že designem komunikačních přístrojů z tohoto seriálu se inspirovali výrobci mobilních telefonů.
Viditelně je tehdejší seriál Star Trek poznamenán dobovou atmosférou, např. snahami o mírovou koexistenci velmocí. Posádky vesmírných lodí jsou mezinárodní (velitel Pavel Čekov je původem Rus). Dědictvím 60. let je i to, že děj je prost jakéhokoliv rasismu. Kirk má za důstojníka nejen ušatého mimozemšťana, vulkánce Spoka, ale už tehdy i černou pozemšťanku Nyotu Uhuru. Její představitelka Nicholle Nicholsová byla první afro-americká herečka, hrající ve sci-fi seriálu. A v tehdejší době rasových předsudků to rozhodně nebylo snadné.
Když důstojníka Uhuru v jedné epizodě kapitán Kirk políbil, bylo to poprvé v historii, kdy bílý muž políbil na plátně černou ženu. Jedna z amerických televizních stanic tenkrát epizodu kvůli této scéně odmítla vysílat a Nicholsová zvažovala pod tlakem rasistických předsudků s účinkováním v seriálu skončit. Představitel černošského hnutí Martin Luther King ji však přemluvil, aby v seriálu hrála dál, protože doufal, že role Uhury bude vnímána jako důležitý symbol nadcházejícího konce rasismu v Americe. Nedlouho po té byl pastor King zavražděn v Memphisu.
null
null

Z šesti „kirkovských“ celovečerních filmů (točily se v letech 1979-1991) je možné zmínit např. ekologické téma záchrany velryb ve filmu „Star Trek IV: The Voyage Home“ (1986), Inspirací byla skutečná sonda Voyager, která byla vyslána za hranice sluneční soustavy a měla na palubě nahrávku zpěvu ohrožených velryb (odstartovala v roce 1977, sluneční soustavu opustila v roce 2005). Ve filmu přilétá neznámý objekt k Zemi ničí její klima a zpívá přitom píseň kytovců. Posádka Enterprice se vydá zpět do roku 1986, aby vyhynulého tvora převezla do 23.století.
Na původní úspěšný seriál navázala od roku 1987 druhá řada „The Next Generation“. Kapitána Kirka vystřídal Jean-Luc Picard a nová generace prožívá své příběhy na palubě nové lodi Enterprise v letech 2364-2370. Úspěch federace stvrzuje s rostoucím počtem připojených planet. Na Pikardově lodi slouží už také Worf, zcivilizovaný představitel bojovné klingonské rasy, která s Federací mezitím uzavřela mírovou smlouvu. Zajímavým členem posádky je např. inteligentní robot Dat, který je nakonec uznán za rozumnou bytost s občanskými právy.
Kosmopolitní federace je pravým opakem civilizací nerespektující princip multikulturalismu. Ad absurdum to demonstruje konflikt s kyborgizovanou rasou Borgů. Pikard se s nimi setká, když jej testuje superbytost Q. V opačném koutě galaxie, kam zlomyslný Q vyšle Enterprise, Borgové zatím asimilovali jakoukoliv kulturní odlišnost. Téma rozvíjí podrobněji film „Star Trek: First Contact“ (1996), kde Borgové vzkazují na palubu s mrazivou jistotou : „We are the Borg. Resistence is futile. You will be assimilated!“. K „picardovské“ sérii se vztahují celkem čtyři celovečerní filmy natočené v letech 1994-2002.
V další řadě „Deep Space Nine“, která vznikla od roku 1993, se konflikt mezi rasami a náboženskými tématy objevuje již výrazněji Federace po průniku červí dírou do galaktického Gama kvadrantu se utkává s mocným Dominionem a s bojovnou rasou Jam Hadarů. Děj je zasazen do let 2370-2375 na vesmírnou stanici „Hluboký vesmír“ nedaleko planety Bajor v galaktickém Alfa kvadrantu. Dalším posunem je, že Federace chrání Bajoránce před agresivními Cardassiany coby bývalými okupanty už v roli aktivního „peace makera“. Hlavní osobou seriálu se objevil jako předzvěst éry Baracka Obamy člověk černé pleti, velitel stanice Benjamin Sisko. Pobočníkem je mu bývalá členka bajoránského proticardassianského odboje major Kira Nerys (její představitelka Nana Visitor letos navštívila ČR).
Politický kontext lze nalézt také v popisu představitele úlisné rasy Ferengiů. vychytralého Quarka. Ferengiové v Star Treku totiž představují hrabivé kapitalisty. Milují peníze a ze všeho nejvíce pruty vzácného latinia. Drží se přísloví jako „Expanduj nebo zemřeš“ nebo „Válka dělá dobré obchody“. Quark má na hvězdné stanici DS-9 bar, kde spřádá různé kšeftíky, ale s mocnou Federací spolupracuje. A navzdory zcela machistické kultuře Ferengiů (jejich ženy mohou např. chodit pouze nahé) se tu objevují i ferengijské feministky.
null
null

Ve čtvrté sérii „Voyager“ (natáčené od roku 1995) je děj zasazen do let 2371-2378. Loď vesmírné flotily U.S.S. Voyger NCC – 74656 byla energetickou vlnou katapultována do 70. tisíc světelných let vzdáleného Delta kvadrantu. Možná pod vlivem genderu je kapitánem této lodi žena, Kathryn Janeway. Energetická velitelka, idol emancipovaných žen, která to později dotáhne dokonce na admirála Hvězdné flotily. Tlumočníkům z angličtiny zde ovšem vznikl módní problém s přechylováním – říká se kapitán Janeway a nebo kapitánka Janewayová ?
Po kapitánu Picardovi se v této odlehlé části Mléčné dráhy i Janewayová opět utkává jako s hlavním protivníkem s Borgy. Do posádky se po konfliktu s Borgy zařadí dívka, původně asimilovaná v unimatrici s numerickým jménem Seven of Nine (ztvárnila jí blondýnka Jeri Ryanová, české diváky možná zaujme svojí podobou s televizní moderátorkou Lucií Borhyovou). Typické high-tech nápady doplňují stále častější zábavné prvky. Např. citlivost Seven of Nine na synthetický alkohol nebo její lesklý, vyzývavě obepínavý dress, který tato dívka nosí místo typické uniformy.
null
null

Jde samozřejmě hlavně o zábavu, ale také o pohled na svět. Pro někoho je americký Star Trek jako politická utopie moc liberální nebo dokonce levičácký. Mezi jeho různorodé fanoušky se ale dnes už řadí padesátníci stejně jako teenageři. A tato kultovní série stále nekončí. Naposled si mohli „trekkies“ doplnit mezery ve svém virtuálním universu o chronologii před založením Federace a před vznikem první posádky Enterprise (poslední řada „Star Trek: Enterprise“ z let 2001-2005 a jedenáctý celovečerní film „Star Trek“ z roku 2009). Zjevně tento kulturní fenomén odráží něco hlubšího v nás. A tak se nad tímhle pohledem do budoucna budou zamýšlet i další generace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

wow sedmazdeviti je nejvic sexy :DDD

hluboky vesmir,takove jsou cesty lodi Enterprise,ktera se pri patrani po novych svetech a novych formach zivota pousti tam kam se dosud nikdo nevydal... :D
30. 12. 2010 | 08:25

karel napsal(a):

A tak se nad tímhle pohledem do budoucna budou zamýšlet i další generace.
..............

Doufam, ze se moc dlouho zamyslet nebudou, desitky milionu obeti komunistickych experimentu v prubehu 20.stoleti by je od toho mely dostatecne odradit.
30. 12. 2010 | 08:30

Green Touch napsal(a):

taky dobrý je seriál a filmy o Babylon 5
30. 12. 2010 | 08:46

Michal Macek napsal(a):

Green touch

babylon 5 neni dobrej,ani hvezdna brana ani battlestarr galaktica - jedine star trek je nejlepsi :DD
30. 12. 2010 | 08:50

Cech napsal(a):

Nevím, zde mi to připadá nějak hodně utopistické.Protože je nutné krokovat v predikci mnohonásobně připadá mi přirovnání paní Vendlové za přiléhavější.
Nevím, její přirovnání k Titanicu mne přivedlo k následujícímu:
Bohužel je nutné přihlédnout k zkostnatělému řízení, této na svoji dobu moderní lodi.Nezlobte se ale v čem je to synonimum se současností.Může mi to někdo logicky vysvětlit.
30. 12. 2010 | 08:50

Green Touch napsal(a):

MM, Battlestar Galactika je vážně jen přihlouplá střílečka, to souhlasím - a tenhle problém má i Star gate (tedy většina dílů).
Ale historky ze stanice Babylon 5 nacházející se v neutráloí zóně mezisvěty nejsou ten případ. Jen nejsou tak utopicky idylické jako ten Star Trek. Nejen diplomatické problémy mezi pozemštany a Minbary se blíží problémům i našeho světa.A Liga nezávislých světů je impotetní jako naše OSN. Vorloni mají také daleko ke kýčovitým nepřátelům ze Star treku. Prostě méně snů o komunismu a více mocenského bahna.
30. 12. 2010 | 09:38

Hladis napsal(a):

No polozme si otazku jak se vlastne zeme ve Star Treku zmenila v komunisticke zrizeni. Umoznila to treti svetova valka ,kde se lidstvo skoro vyhladilo a vratilo div ne do doby kamenne. Byla rozvracena struktura statu ,nabozenstvi a cely globalni system jak ho zname dnes. A do toho marasmu pristali mimozemstane a lidstvo se diky temto vsem udalostem zmenilo. Sen o takovem svete je hezky ,ale i jak historie Star Treku rika k tomuto typu spolecnosti by jsme se museli dopracovat naprostou globalni katastrofou nebo globalni revoluci ,kde by lidstvo zahodilo jakoukoliv nabozenskou viru ci viru v penize a moc ,coz je opravdu sci-fi. Clovek jeste myslenkove nedospel do stadia v kterem by ,tento system fungoval a neskoncilo by to stejne jako VRSR.
30. 12. 2010 | 10:11

Martin napsal(a):

Vždycky jsem se v klidu mohl bavit s komunisty ze zemí, kde nikdy nebyli u moci. Vzdycky, když jsem jim řekl, že jsem Čech, usmáli se a pravili.."tak to mě nebudeš mít rád". ujistil jsem je, že k nim necítím žádný apriorní odpor...a bavili jsme se. Jasně, že vytěsňovali, opomíjeli, nevěděli. Ale já také nevěděl, opomíjel a vytěsňoval skutečnosti z jejich světa, které je přivedly k jejich víře. Jednoho, francouzského, jsem přivedl na pokraj obratu líčením principu, na kterém fungoval podnik Restaurace a jídelny hl.m.Prahy...ale to jsou blbosti. Důvod, proč se prakticky nelze bavit s těmi českými je kromě popírání reality i jejich nahnědlost, fašistojidní puch, který se českým, československým komunistickým hnutím táhne od války. Jakási bídrmajerová zapšklost a na druhé straně infantilita, které zamoří a zamořovaly každý jejich výklad nějakého problému. Ta podivná kombinace velebení čistoty ideálu s puritanismem irských katolíků, vzývání internacionálního ideálu s fašistoidním antisemitismem, nacionalismem, bohorovného přehlížení gestapismu užívaného ve jménu spasení lidstva...člověk to najde i v nejnevinnějších projevech mnoha českých komunistů, i když je to někde zasuté....stejně to vyrazí tu a tam na povrch. Komunismus a fašismus nebyli totéž, ale jejich bezděčné prolínání po druhé světové válce v hlavách mnohých českých vyznavačů je strašlivě vidět.
30. 12. 2010 | 11:49

acid ass napsal(a):

ta podoba Borhyové a Sedmé z devíti je gól. A mně na ní pořád připadalo něco zvláštního. Jestlipak si na silvestrovském večírku TV Nova vezme tahle halsatelka její masku ? A Koranteng by mohl za velitele Siska.
30. 12. 2010 | 12:18

Michal Macek napsal(a):

acid ass:

ze jo???ja furt odkud ji znam....:DDD
30. 12. 2010 | 12:50

Colt napsal(a):

pane Dolejši

já bych se raději spokojil se soutěživým kapitalizmem - a to s prvky brzdícími neúměrnou chamtivost.
Filantropii bych považoval za rytýřskou čest a projev toho, že i lidský mozek se postupně mění ve vyšší formu uvažování.

Něco už s tou vaší partají udělejte, ať se můžete zúčastnit toho vylepšování současnosti.
Mě se nechce čekat do roku 2233
30. 12. 2010 | 13:02

Colt napsal(a):

Michal Macek

je to teď vrchní prokurátorka ve Shark - tak nevím odkud :)
Copak o to, mohla by ji dělat i tady Lucie Borhyová - nic by se asi nezměnilo, a alespoň by byla hezká (ale bohužel zase ne tolik vidět).
30. 12. 2010 | 13:10

Jeňýk napsal(a):

a víte že otec Star Trek
Gene Roddenberry spáchal i sci-fi seriál Andromeda s kevinem Sorbo v hlavní roli kapitána Hunta.
Tady jde o anabázi hvězdné lodi bývalého Společenství (Federace ?), které se zhroutilo a její posádka se snaží toto společenství opět snaží vytvořit.
Že by kritický scénář pro tuhle trekovskou utopii z doby po komunistickém 24. století ?
30. 12. 2010 | 13:51

my borg napsal(a):

bravo martine za správný popis. neasimilujem každého, ale tebe si asimilujem.
30. 12. 2010 | 13:56

hoven napsal(a):

soudruhu dolejši,
ale to je jenom film!
30. 12. 2010 | 14:18

Michal Macek napsal(a):

hoven:

to je nekolk filmu a serialu a je to vedecky podlozeny....
30. 12. 2010 | 14:26

my borg napsal(a):

společenství borgů je pravým komunismem.společné myšlení, asimilace všeho co může společenství obohatit, nezištný kolektivismus a heslo , "veškerý odpor je marný".je to vědecky podložené ja píše macek.
30. 12. 2010 | 14:35

Michal Macek napsal(a):

my borg

borgove nejsou komanci ale tzv.ulove spolecenstvi - jako mravenci nebo vcely....
30. 12. 2010 | 14:54

hoven napsal(a):

Michal Macek,
přiběhy o vinetouovi a oldovi shuterhandovi jsou taky vědecky podložený. neměli by sme na ně zapomínat, to jsou první prukopnici sociálně spravedlive společnosti davno před star trekem.
30. 12. 2010 | 17:21

gingerbread napsal(a):

Věta Borgů "Budete asimilováni!" mi zní hrůzostrašně ještě po dvanácti či kolika letech od doby, kdy Borgové prošli obrazovkou. Ale díky za připomenutí tohoto seriálu, kdybych měla Primu Cool, občas se mrknu znova.
30. 12. 2010 | 18:01

Jeňýk napsal(a):

Michal macek - spíše bych říkal že scifisté se vědou inspirují - nebo myslíte že učit se klingonsky je vědecká činnost ?
Pokud jde o úlové společenství a možnosti koexistence s něčím takovým, tak bych doporučil trilogii Orsona Scotta Carda o setkání lidstva a civlizace termiťanů (podle tohoto autora se natočil film Propast).
30. 12. 2010 | 20:10

jiridolejs napsal(a):

hoven - samozřejmě že jde o film, ale copak umění neodráží nějaký náš vztah k realitě ?
colt - kapitalismu, komunismus : jak jsme již napsal, ST není moc explicitní pokud jde o ideologie, mě šlo spíš o implicitní paralely
Macek, Green Touch,jenyk - antipodem ST jsou opravdu spíš Star Wars - Galactica a války s Cylony jsou zcela jinde obsahem i kvalitou. Babylon 5 není špatný, ale zaměřuje se víc na problémy lidských vztahů než na utopie a high tech.
Andromeda vychází ze starého projektu Roddenberryho (plánoval ho jako pokračování ST), ale umřel než se začala točit. ST inspirace jsou tam viditelné. Mělo jít původně o posádku lodi U.S.S. Andromeda, která se dostala do tři sta let vzdálené budoucnosti.
Roddenberryho vdova se projektu ujala, ale výsledek není jen o úpadku rajské utopie, ale také se z toho stal spíše akční film ve stylu postkatastrofických scénářů. Ale podle mne, i když nejsem fanda uvažování ve stylu lépe už bylo (hledání ideálu v minulosti), je to myslím i tak o řád lepší seriál než zmiňovaná Galactica.
30. 12. 2010 | 22:27

hoven napsal(a):

jiri dolejs,
ale co má sociálně spravedlivá společnost společnýho s realitou????? v kině se na to taky rad dívám, ale vy komunisti to máte v programu. to si mužete dat do programu pohadky k.j.erbena. trochu me připadáte jako vesmírní lide (to je taky dost pomatená sekta). přece si nemužete važně myslet, že lidi se někdy změní, když se to zatim nepovedlo za 200000 let. socialismus muže fungovat jenom někde v kibucech, nebo v nějakých hipísáckých komunitách, kde je to na zakladě dobrovolnosti, ale přece to nemužete myslet vážně, že to někdy na zeměkouli budou praktikovat všichni, nebo alespon většina. vy jste uplně mimo realitu .
31. 12. 2010 | 00:48

jiridolejs napsal(a):

hoven, vážně si myslíte že za 200 tisíc let, tj. do neandrtálského člověka k rectnímu představiteli rodu homo neproběhl žádný pokrok ? Že se nic nestalo se způsobem života od neolitické revoluce přes revoluci průmyslovou až po dnešní revoluci informační a jsme jen nahé opice ? Že z nás občas promlouvají atavismy přeci ještě neznamená, že se neměníme - proč by jinak např. Swift popsal v Guliverových cestách ty hnusné Jahu - přeci proto, aby tou karikaturou varoval že bychm neměli scházet z cesty pokroku.
Jakou cestou se pokrok a hedání větší sociální spravedlivisti dá je samozřejmě na diskusi ale dějiny v tomto smyslu existují a zdaleka neskončily. Máte-li vážně pocit že jste vlastník pravdy a ostaní jsou mimo realitu, tak pozor : může jít jen o pocit.
31. 12. 2010 | 09:12

jiridolejs napsal(a):

oprava : mělo být recentní (tedy současný) představitel rodu homo
31. 12. 2010 | 09:13

hoven napsal(a):

jiri dolejs,
no vážně si myslim, že se člověk moc za těch 200 000 nezměnil, kromě toho, že vynalezl spoustu věcí, například jak výrabět elektrickou energii a jak ji využívat. ale zkuste přes noc všechny ty vynálezy a znalosti odstranit ,od aut a střelných zbraní až po znalostí zemědělství , za týden tu máme zase ty kanibalský tlupy neadrtálců. krev poteče proudem. ta podstata v člověku , která ho žene za přežitím a rozmonožováním se nezměnila a nikdy se nezmění. člověk bude vždycky nejdřív přemýšlůet o svem životě a o svem hladu a pak teprve o životě druhých lidí. s tou podstatou života nic neuděláte.
31. 12. 2010 | 18:23

Gabrielle H. napsal(a):

Vážený a srdci milý fanoušku kultu Star Trek Jiří Dolejši. A ten vtip o tom,jak "Drobil" letěl z osmého poschodí velikého činžáku znáte? Podobnost s Husákem je čistě náhodná, protože Husák byl ošklivě rudý, zato Drobil krásně modrý :-),ale ta nehynoucí láska ke straně a vládě se tedy přehlédnout nedá. Zvláště při jeho uvědomělém hlasování o zachování vlády Svaté trojice, i nějaká ta slzička dojetí vytryskla :-DDDD
https://www.youtube.com/watch?v=CH1sefMTj4o
A tajná dohoda? Již dávno byla odhalena. Náš arcivévoda Svatý Václav Klaus Sličný a Veliký je sice mistr tajných dohod, ale na své zvídavé poddané v podhradí si nepřijde. Wikileaks může Čechům a Moravákům jenom tiše závidět. Zaregistrujte se prosím, vždyť jde o čerstvě odhalený a supertajný dokument :-DDD
http://www.osud.cz/osudcz-tv-tajna-umluva
a protože je silvestr, přidám něco málo navrch...
https://www.youtube.com/watch?v=Dy1AL_NaOZc&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=M0gThwVsnY8
https://www.youtube.com/watch?v=QEsVL9Lr80k&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=k3-iGCFnKv4&feature=related
---
https://www.youtube.com/watch?v=oVFK32He3VM
https://www.youtube.com/watch?v=9GCRvsqIAs8
https://www.youtube.com/watch?v=Dr6XrAHCVH0
https://www.youtube.com/watch?v=8aulZedWXXM
---
https://www.youtube.com/watch?v=Et-968g2UPQ&feature=related
http://www.tripatlas.com/videoplay/h_OW9zIRFoU
http://www.tripatlas.com/videoplay/UpPTh_O2PMQ
http://www.tripatlas.com/videoplay/lPkkiD_umpA
https://www.youtube.com/watch?v=4YdlcSUjfJU&playnext=1&list=PLE92606ECF30821F8&index=85
---
V tento požehnaný vánoční čas - mimochodem potrvá až do Tří králů - posílám vám a všem lidem dobré i té méně dobré vůle přání a pár dárečků k blížícímu se novému roku. Pán pánů a Král králů Ježíš Kristus a jeho království světla, lásky, míru a pokoje ať je s námi se všemi po celý nový rok 2011. Pána temnot, Satana a jeho démony Mamon, Ego, Prachy, Byznys, bezuzdný Sex a zneužívané Drogy ať se propadnou do temnot, tam odkud přišly. Jedině tak můžeme uzdravit svoje tělo i duši a celou planetu Zemi. K tomu ať nám žehná Jesus Christ Superstar
---
https://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
---
https://www.youtube.com/watch?v=UIrolfwN-VM&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=MhKWwoAuuC8&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M
https://www.youtube.com/watch?v=pivmW_FX_EI&feature=fvw
https://www.youtube.com/watch?v=qXahJYGkYX4&feature=fvw
---
https://www.youtube.com/watch?v=vptON8d-3S4
https://www.youtube.com/watch?v=7k0xe2iAR3Q
https://www.youtube.com/watch?v=Ss8zzuBsb5w
https://www.youtube.com/watch?v=rfKfsIoEGe4
---
https://www.youtube.com/watch?v=XIJjUAqEna0
https://www.youtube.com/watch?v=LLfjG0QLe5w
https://www.youtube.com/watch?v=1vXy2-oVQO4
https://www.youtube.com/watch?v=DZ2J-3aCgaE
---
https://www.youtube.com/watch?v=Ft9qJ9NteQI&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=ZBZ0Fe44ppg&feature=fvst
https://www.youtube.com/watch?v=RWtzoZNb8kM&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=Ugql6D4pFKM&playnext=1&list=PLBD04C29ECDCADEAF&index=2
https://www.youtube.com/watch?v=K1YzK0Fiz-I
https://www.youtube.com/watch?v=7irynJtKI4I
---
https://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
https://www.youtube.com/watch?v=ITK79auSsw4&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=O-vlysatIZQ
https://www.youtube.com/watch?v=APxXwp23hi0
https://www.youtube.com/watch?v=FkSA1g8WAjE&feature=related
---
https://www.youtube.com/watch?v=Wi0Oa1Zl0e8&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=UoLS3ma-twg&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=7YXtf7vtz3c&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=4Gae-n0Pb7Q&feature=related
---
https://www.youtube.com/watch?v=oYSYHN-w8dg&feature=related
---
https://www.youtube.com/watch?v=C5CmMm_SRpM&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eosud%2Ecz%2Fcs%2Fclanek%2Ephp%3Fid%3D9258&feature=player_embedded
Další díly si prosím vyhledejte v nabídce ukázek napravo...
PS: bude mi ctí se tu s vámi i nadále potkávat. Gabriela
31. 12. 2010 | 19:38

acid ass napsal(a):

Sdílej vědomosti a pomáhej v šíření Star Treku mezi ostatní.
Star Trek není jen seriál, ale myšlenka skrze série a věky.
Live long and prosper. PF 2011
31. 12. 2010 | 20:34

otokar napsal(a):

Do do dolejší!
je to skutečně rektální.
Přestaňte blbnout a začněte pracovat-za mé peníze si nebudete v lavici přehrávat startreky a jiné pakárny!
Neprodleně zveřejněte soubor opatření-poučení z krizového vývoje! Země nevzkvétá i vaší vinou, děláte hovno a čekáte, až se pravičáci vyfaulujou.
Jste opozice na dvě věci, měli jsme vás zvěšet když k tomu byla příležitost,ale to né, to by nám chyběl vnitřní nepřítel(mobilizační faktor)jak správně rozhodl zemský škůdce václav, toho jména druhý.
Už se na vás voda vaří(všichni vy na slezské...)
02. 01. 2011 | 15:10

skeptik napsal(a):

"Jednotnými metodickými pokyny pro vypracování návrhu plánu na léta 1981 - 1985 v souladu s principy Souboru opatření byly zakotveny zásady komplexnosti, vyváženosti plánu a účasti pracujících při jeho sestavování atd. V této souvislosti bylo řešeno také povinné uzavírání dlouhodobých hospodářských smluv jako opatření směřující k posílení reálnosti plánu."
Tak s tímhle si jděte milý Otokárku do... přesně tam ! To radši ten Star Zrek.
02. 01. 2011 | 17:20

Mirek Návrat napsal(a):

No, první zajímavý článek od komunisty, který jsem kdy četl. Jen to potvrzuje, že v případě vytvoření většinového volebního systému a dvou velkých stran, bude mít část KSČM místo v té levicové frakci - tedy tzv. eurokomunisté...

Nicméně, musím říct, že jako konzervativec sledující Fox News, se s vámi určitě také shodnu na pohledu na Star Trek (na kterém jsem vyrůstal a nyní jsem si po letech uvědomil, jak moc je utopický), v pohledu na to, že vzdělání by mělo být zdarma přístupné pro všechny lidi, na tom, že Ferengové jsou špatní (nevím, jestli se shodneme na tom, že tak se západní kapitalisté z 99% nechovají - tedy já takto kapitalismus nevnímám a takový bych odsuzoval), že svět vyspělejší a založený na míru a určité míře multikulturalismu může existovat - byť ne evropskými směrnicemi, ale postupným rozumným vývojem (ne revolucí, ale evolucí).

Ale díky za článek.
02. 01. 2011 | 22:41

Jeňýk napsal(a):

dobrá dada, fakt - komunisté že mají v budoucnu nachystat další poučení z krizového vývoje ? No už se těším jak objasní straně, dělnické třídě a všemu lidu perly svého kolektivního poznání.
V tom 23. století by to mohlo vypadat třeba tak, že popíší jak kontrarevoluční živly vyvolávaly v galaxii chaos, rozvrat a nepokoje. Budou varovat před pravicovími oportunisty, kteří vyvíjeli horečnou aktivitu, aby za každou cenu zabránili normalizaci ve straně i ve vztazích k bratrským Borgům.
Strhující obraz toho jak tito oprtunisté a evizionisté spolu s exponenty pravice , rozvratníky a bankrotáři ve vedení federace planet prováděli nebezpečnou činnost, napomáhali vytváření kontrarevoluční situace.
Samozřejmě že i tehdy naprostá většina z nich bude patřit k hlavním organizátorům platformy, jež se naprosto rozcházela s posláním, programem i celou revoluční a internacionalistickou historií strany a její marxisticko-leninské programové principy a přeměnit ji v jakési šovinistické a protiborgské seskupení. Zdravé síly se však probudí a s podporou všeho pracujícího lidu jim zasadí zdrcující úder po kterém budou asimilováni.
03. 01. 2011 | 07:53

Art napsal(a):

tohle už není dada, to je pakárna. Ale Star Trek je boží.
Jde o dostupnou echniku a poznání, ne o bolševické rituály.
03. 01. 2011 | 09:03

Liberius napsal(a):

Velmi pěkný článek, pane Dolejš. Je jsem byl vždy více vysazen na Star Wars a svět Star Treku mi přišel trochu - promiňte to slovo - nudný.
03. 01. 2011 | 12:59

jiridolejs napsal(a):

ad hoven - v tom, že člověk osudově zůstane navždy pouhou opicí se prostě neshodneme (a nejde jen o to ochlupení).
ad MN - kolik procent vlastníků kapitálu připomíná karikaturu v podobě Ferengiů se nechci přít, ale typnul bych si že i na tom Západě to bude více než 1%. Tak idylické to asi není.
Ad Otokar, skeptik a další - myšlenka ST prochází věky proto, že je o zkulturňujícím (civilizačním) vlivu vzdělání a saturace základních potřeb s pomocí vědy. Rozhulákaný populismus ani zaslepené rituály (jedno jestli zprava či zleva) určitě nevedou k pokroku.
Jinak se připojují k PF a la pan Spock : "žijte dlouho a blaze!"
03. 01. 2011 | 17:19

Argo napsal(a):

a to máme čekat do 23. století?
04. 01. 2011 | 11:06

martin napsal(a):

Star Wars má podle mě k realitě budoucnosti mnohem blíž než utopistický Star Trek (až na Sílu, která je fikce).

V jednom díle Star Treku, říají že peníze už neeexistují protože byly zdrojem konfliktů místo toho je tam vidět jakýsi směný obchod. To je ale největší kámen úrazu Star Treku, protože tento směný obchod byl zavržen proto, že né vždy jste měl to co druhý chtěl a univerzální platidlo peníze bylo mnohem lepší. Navíc ať zavedede jako platitlo zboží nebo cokoliv jiné třeba dilithium (pro neznalé je to palivo ktré se používá do warp motorů) tak bude vyvolávat stejné konflikty jako peníze.
04. 01. 2011 | 11:50

art napsal(a):

martine, představa, že náš svět (galaxie) bude konstituční monarchie v čele s císařem a že mě spasí ze spárů temné síly altruistická princezna a rytířský řád mě spíš leká než láká. To není optimistzický realismus ale skeptické škarohlídství, ne ?
Já bych se přeci jen Star Treku zastal : tyhle utopie je jen třeba udělat praktičtější, klidně i s konflikty, ale proč se vracet do středověku ? I kdyby byl romanticky vymalovaný a ne tak technokraticky "nudný" jak říká o misi Enterprise liberius. Magické nebo bolševické rituály nevylepší ani chlupatí Ewokové.
04. 01. 2011 | 15:03

Jeňýk napsal(a):

ale jo, martine - svět zcela idylický nikdy nebude. Jestli mají být hrozbou borgové, imperiální vojáci nebo ti termitani, to je věc spisovatelovi invence. Nekonfliktní v utopii nebudou ani vztahy mezi námi samotnými - předpisy hvězdné flotily je určitě všechny nevyřeší.
Ale asi ve shodě s mnohými bych sázel spíš na to poznání než na čarovnou "sílu". A poznání v Star treku se soustřeďuje spíš na přírodní vědy (Warp, replikátory, beamovací přeprava paprskem atp.) než na tu ekonomii. Ovšem jaká bude ekonomie když bude díky technologiím dostatek potravin i eneregie (každému dle potřeb) ? Do téhle otázky se Roddenberry raději nepouštěl a já se mu nedivím. Ostaně co se dovíme o budoucích penězích v Star Wars ?
05. 01. 2011 | 08:43

eM napsal(a):

zábava na lodi Enterprise:
http://zahranicni.ihned.cz/c1-49186500-skandal-na-lodi-enterprise-kapitan-americkeho-namornictva-natacel-urazliva-videa
05. 01. 2011 | 09:25

fanda napsal(a):

sci-fi také sleduji, ale jde o to jestli v ní zdůrazňujete to science a nebo to fiction a jestli jste optimista a nebo spíš to druhé. Jsou také fikce sociální a jiné. Jako každý kumšt je to jen zrcadlo našeho snažení a našich selhání. Ale může inspirovat - a proto více takových zamyšlení...
P.S. ta dnešní americká loď Enterprise je spíš ostuda
05. 01. 2011 | 16:15

pich napsal(a):

Zdravím J.Dolejše. Je mi sympatický i tím vstupem do "novokultury", kterou já sice nesleduji ale jako stařec (starší jak tuneldědek) ji přesto nezatracuji. Nám kdys musel stačit J. Verne.
Ale chtěl bych také, aby se KSČM trochu probrala, změnila název nebo si do názvu přidala kouzelné písmenko "D". Slyším pořád od těch různých polofašounů o tom, že pouze o tom či onom rozhodnou "demokratické" strany. Proto, mohou-li si nějací mafiáni či lichváři říkat demokraté, proč to nemohou být i současní "komunisté".
Časem se možná zase stane "komunismus", byť v nějaké formě, pro lidstvo přijatelný. Do konce "třetí světové" to ale určitě nebude.
06. 01. 2011 | 15:13

SG, ST, SW Fan napsal(a):

1. Data není robot (pardon, že neskloňuju, ale nemám ráde českou verzi Dat, místo AJ Data). Data je android. Zatímco robot je stroj schopný pracovat s určitou mírou samostatnosti, tak pokud jste viděli minimálně jeden díl s Datem, dáte mi za pravdu, že je zcela samostatný.
2. Rozdíl meti trekkerem a trekkiem je ten, že trekkie je mnohem fanatičtější. Něco jako rozdíl mezi Islamistou a Fundamentalistou, v jných případech Islamistou a Muslimem. Když řeknete jednomu jménem toho druhého, smrtelně se urazí.

Re: Green Touch:
Star Gate není střílečka! Je faktem, že většinou cestu ven prostřílí, ale jsou tam i velmi zajímavé momenty, vtipné hlášky a diplomatické díly. Prosím, neodsuzujte SG kvůli jednomu zhlédnutému dílu z 236 a 100 a 40 = 376.
12. 05. 2013 | 17:53

pidalin napsal(a):

Jo, přesně jste vystinul co pro mě znamená StarTrek. Vizi lepší budoucnosti bez kapitalizmu, mamonu, závisti a dělení lidí na ty z lepší společnosti a na lůzu jako je to dneska.
Ve StarTreku maj sice něco jako komunismus, ale bez těch chyb který rádobykomunismus udělal u nás a jinde ve světě. Ve StarTreku ctěj ty prapůvodní idee komunismu a maj tan SVOBODU SLOVA a SVOBODU CESTOVAT, což je hodně důležitý pokud má někdy něco jako komunismus dlouhodobě fungovat. To co bylo tady nebyl komunismus, to byla totalita, která vykrádala myšlenky socialismus a komunismu.
Zajímavý je že neznam snad žádnýho pravičáka kterej by StarTrek pochopil a viděl to morální poselství co v něm je, ale to posleství útočí na jejich současný hodnoty (hormadění majetku a pod...) a to se jim asi nelíbí. V budoucnu člověk nebude potřebovat majetek a miliardy k tomu aby mohl spokojeně žít a to je to o co jde, pokud toho lidstvo dosáhne tak bude konečně opravdová rovnoprávnost. Dneska má moc a větší slovo ten kdo se narodil do lepší rodiny, ať jsou jeho názory sebehorší, vždycky vyhraje.
10. 01. 2015 | 13:54

pidalin napsal(a):

Jinak Hvězdná Brána ve většině myšlenek vykrádá StarTrek + k tomu zapojuje takový to že celej svět vždycky zachráněj Američani. Přesto ale StarGate považuju za jeden z nejlepších seriálů co kdy vzniknul. Je to akčnější než StarTrek, ale jsou tam i díly který jsou čistě morální a maj to poselství. Pozdějc v pozdějších sériích je čimdál víc vidět vykrádání StarTreku, ale to mi zas tak nevadí, důležitý je že ty myšlenky někdo dál rozvíjí a využívá.
Jinak vesmír StarGate je taky naprosto unikátní a úžasnej včetně fiktivní historie s Antikama, Asgaradama, že bohové v Egypdě byli Goauldi a že lidi po galaxii rozšířile ze Země... no neni to úžasný? Ten kdo to vymyslel určitě nepochybně měl fantazii. Ale na rozdíl od StarTreku je to víc klasická sci-fárna, StarTrek byl od počátku dělanej tak aby na každym rohu propagoval ty idály řekněme pravýho funkčního komunismu nebo jak to nazvat.
10. 01. 2015 | 14:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy