Brusel: problémy s čerpáním fondů jsou na české straně

13. 04. 2012 | 22:33
Přečteno 4090 krát
Položil jsem dotazy komisařům Evropské komise odpovědným za čerpání strukturálních fondů. Obsahem interpelace byl požadavek vysvětlení současné situace, protože česká vláda nám léta tvrdila, že žádné problémy fakticky nejsou a zprávy o potížích jsou jen věčnou opoziční kritikou.

Komisař Andor ve své odpovědi uvedl: „Za fungování řídících a kontrolních systémů operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ jsou odpovědné české úřady. Nedávný audit Komise zjistil významné nedostatky ve fungování těchto systémů. K nápravě zjištěných nedostatků musí být proto co nejdříve provedena opatření, která pravděpodobně zahrnou finanční opravy. Jedině poté může dojít k obnovení plateb.“ V dalším komentáři se konstatuje, že 1. března Komise obdržela českou odpověď a nyní zkoumá, zdali jsou uvedené kroky dostačující k obnovení plateb.

Andorova kritika české strany je tvrdá, doslova stejná jako nedávné vyjádření komisaře Hahna. Jde o společný závěr Evropské komise: „Hlavní nedostatky se týkají fungování řídicích a kontrolních systémů, uplatňování pravidel pro zadávání veřejných zakázek a celkové administrativní kapacity pro realizaci činností ve vztahu ke strukturálnímu fondu. Další problémy se týkají výběru projektů a politického zasahování do procesu technické realizace projektů.“

Na otázku, zdali je čerpání v jeho působnosti ohroženo, říká komisař diplomaticky: „Nepředpokládají se významné problémy ve včasném provádění dvou ze tří českých operačních programů (OP) čerpajících z Evropského sociálního fondu. Více je však ohroženo čerpání z OP „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“, zejména pro rok 2013, kdy je nutné certifikovat vysoké částky k dosažení souladu s pravidlem N+3/N+2. Požadavkem k zajištění plného čerpání je hladká realizace projektů přímo na místě.“ Přeloženo do běžného českého jazyka to znamená, že vyčerpání prostředků v resortu školství se už moc nevěří.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rams napsal(a):

Na co se J. Havel ptal
blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-havel.php?itemid=15626

O Hahnově odpovědi:
blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-havel.php?itemid=15986
13. 04. 2012 | 22:46

Maximus napsal(a):

EU fondy nejsou čerpány ČR protože:
a/ někdo je tady neschopný
b/ někdo se chtěl napakovat, ale nezvládl štábní kulturu potřebnou pro ošálení bruselských úředníků
c/ EU finance nepotřebujeme, máme svoji hrdost
d/ planeta Merkur nacházející se v perihéliu se po křižné kuželosečce vyhýlila o 5600 obloukových vteřin a tím ovlivnila dočasně dráhu Země a tudíž dění na naší planetě
e/ protože se do toho zatím nevložil CML Kalousek
(pro neznalé: CML = centrální mozek lidstva)
13. 04. 2012 | 23:59

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Je to špatné.
Ty peníze někde pak chybí
Mám ale podezření,že u těch mld.pro,,Vzdělávání pro konkurenceschopnost"je také dosti velká domů.To by jste mohl lépe popsat,jak se to proplácí a komu,ale hlavně co to přináší a jaké lze od toho čekat výsledky.Prozatím co vím,tak několik školení přednášek o ničem,akorát dobře zaplacené pro přednášející.Něco podobného jak PHARE a jak to bohulibě skončilo.
14. 04. 2012 | 07:44

Honza napsal(a):

Vážený pane Havle,

děkuji za Váš blog - mně jste nic nového neřekl - politici, kteří si ve jménu demokracie udělali z této země dojnou krávu přistoupili takto i k EU. Nějak jim ale nedošli dvě věci:
a) nemají pod kontrolu výkonné orgány EU
b) EU vzhledem k celkové finanční situaci také šetří, ale na rozdíl od politiků ČR začíná tím, že kontroluje efektivitu čerpání finančních zdrojů.
c) tam kde zjistí, že dochází k nefektnímu využívání finančních zdrojů získaných z daní svých voličů, tyto finanční toky zastavi.

d)jak prosté milí Watstne
e)není bez zajímavosti , že EU nejvíce kritizují Ti politici ČR, kteří neznají špinavé peníze, stáli u zrodu tunelování této země - včetně opoziční smlouvy.
f)politici, kteří jsou tzv proevropští jako pan Kalousek, pan Zeman (opoziční smlouva), kteří se na tunelování této země podíleli - podíli stejně jako Klaus, ODS, VV, .... se bez ohledu na své tzv evropanství od olitiků uvedených v bodě e) neliší

shrnutí:

Pane Havel Vaše slova budou mít ohodně větší váhu až se ČSSD distancuje a omluví za aktivitu svého bývalého předsedy Zemana za opoziční smlouvu
14. 04. 2012 | 07:56

Ládik!!! napsal(a):

Blbý, kdo dává - blbější, kdo nebere... jedna z manter čerpače.
14. 04. 2012 | 08:14

hovorka11 napsal(a):

JIŘÍ HAVEL:
Napište, kam ty peníze měli přijít! Vy to nepochybně víte, ale nepovíte. Proč neřvete kvůli Vondrovi?
Jak si vy a ODS naplňujete pokladnu ?
Kdyby ČSSD chtěla zablokovat rozkrádání tak by udělala toto:

Zablokovala by činnost parlamentu do doby, než se zruší blokace trestního stíhání Vondry za jeho souhlas s tunelováním peněz přes firmu PROMPRO o které ho museli průběžně informovat lidé podepsaní na smlouvách a dokud ho nezbaví všech veřejných funkcí.

To však ČSSD dělat nechce a neudělá, protože už vědí, jakou lumpárnu na ně je schopna zveřejnit ODS.
Závěr: Jsem přesvědčen, že všechno dění na politické aréně ukazuje, že když vyhraje ČSSD volby, tak se změní jen vrátný u tunelu na pomocníka vrátného a naopak. Gratuluji vám k společnému rozkladu státu, který je podpořen společným a nerozlučným bratrstvím dvou "protipólných stran".
14. 04. 2012 | 08:23

Doug Badman napsal(a):

Přeloženo do běžného českého jazyka to znamená, že docent maká, až se z něj kouří.
14. 04. 2012 | 09:27

Xaver napsal(a):

"Komisař Andor ve své odpovědi uvedl: „Za fungování řídících a kontrolních systémů operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ jsou odpovědné české úřady."
Udělalo mi to radost. Já to totiž vím už dávno, takže se prokázalo, že jsem stejně chytrý jako komisař. Dokonce vím, že to platí i pro jiné programy.
Akorát nevím, jestli mezi úřady patří i ústřední výbor ČSSD ?
14. 04. 2012 | 10:15

Sladký napsal(a):

Těm, co tvrdí že ODS a ČSSD jsou stejné (špatné,zlodějské) strany: není vám divné, že voliči ODS a média si nic podobného nemyslí, a pokud si to myslí, tak se podle toho v žádném případě nechovají?

Od prvopočátku kdy se zde toto tvrzení objevilo je jasné, že jde o účelovou,manipulativní lež. Z počátku ji šířili jen manipulátoři, bohužel, později ovlivnitelní lidé slabšího ducha, dnes bohužel i lidé jinak velmi inteligentní.Pokuste se už konečně přemýšlet, máte na to!
14. 04. 2012 | 10:23

Sladký napsal(a):

Xaver- nemáte pocit, že ta vaše poslední věta naprosto postrádá jakoukoli logiku?
14. 04. 2012 | 10:29

aga napsal(a):

Problémy s čerpání fondů jsou na všech stranách, hlavním problémem je ovšem to, že to vadí jen někdy a u někoho - většinou u toho, kdo se odváží vzepřít se jasně znějícím rozkazům.
14. 04. 2012 | 10:33

Xaver napsal(a):

Sladký:
Poslední věta mého příspěvku je otázkou. Protože jsem to napsal já, tak jsem přesvědčen, že logiku má. Ale pokud si myslíte opak, tak to logicky zdůvodněte.
14. 04. 2012 | 10:50

Sladký napsal(a):

Co má "ústřední výbor ČSSD" společného s čerpáním dotací vůbec a v posledních letech zvláště?? To by mne opradu zajímalo,a nejspíš nejen mne.Dík za odpověď.
14. 04. 2012 | 11:29

resl napsal(a):

EU česká, vepřová hlava ráda nemá. Raději má vlastního, českého zloděje, jak zde bylo několika knedlíky napsáno. Ale ta ztráta peněz českého skrblíka mrzí, jen neví, jak by to hodil na EU. Nad touto "logikou" žasnou i za mořem. My nic, my muzikanti.
14. 04. 2012 | 12:22

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Nejlepší ministr školství byl asi agentem z Bruselu, kterého nám zde nasadili bruselští úředníci, aby ušetřili.
14. 04. 2012 | 12:56

český maloměšťák napsal(a):

Jo takhle ruské dubisko - kdyby kontrolovalo obcování s eurofondy - to by se již soudruzi mafiáni nějak domluvili. Cosi by se ukradlo přímo a zbytek oklikou a lidu by se předložily čísla o tom, jak se podařilo opět splnit mafiánskou pětiletku - třeba v televizi...například Drtinová.

Jenže ono ne a ne - a tak zde máme všechny ty různé bruselské šťouraly, kteří místo toho, aby takříkajíc pustili německému, britskému či francouzskému daňovému poplatníkovi hezky žilou, aby německé či francouzské buržuazní živly hezky podusili a kohoutky ve směru našich klausnárodovců hezky naplno otevřeli...tak oni šťourají a šťourají a šťorají - a světe kádevítkostánskoklausoidní div se (...oni snad nakonec nic nedají !!!

My- čeští maloměšťáci se jim ale moc nedivíme. protže my například jsme ochotni platit vyšší daně /DPH, DPFO../ - a to i přesto, že tkzv. Vláda prosperity a nezvyšovaní daní slíbila v tomto ohledu "pravý" opak toho, co teď dělá...jenže nechce se nám platit za nic - za záporné přidané hodnoty...takoví blázni zase nejsme.
No a v tom Bruselu taky zřejmě není tolik bláznů - jak si myslí např. Kmotříček Národa.

Nebo jo ?
A má pravdu on i to jeho dubisko ?
14. 04. 2012 | 13:04

Sláma napsal(a):

Největší tragedií je, že Nečasova vláda promrhává příležitost, jakou Česká republika už patrně nikdy nedostane, tedy zařadit se mezi země Západu.
Místo toho nás velkou rychlostí odklání do Orientu. Nejde jen o nečerpání peněz, které nám rozvinuté státy Evropy dávají na vylepšení naší infrastruktury (protože evropské dotace nejsou nic jiného), ale i o zavádění reforem, které se inspirovaly u Bulharska, Albánie a Kazachstánu (regresivní zdanění, sjednocení sazeb DPH, zdravotnictví jen pro bohaté atd.)
14. 04. 2012 | 13:19

Sláma napsal(a):

Xaver napsal: "Akorát nevím, jestli mezi úřady patří i ústřední výbor ČSSD ?"
Není mi jasné, co tím chtěl básnik Xaver říci. Jestli chtěl napsat, že za všechno špatné v této zemi odpovídá ústřední výbor ČSSD, tak už nemusí nic dodávat, to je jasná diagnóza, může se jít rovnou přihlásit do příslušného ústavu dle místa svého bydliště (Bohnice, Kosmonosy, Dobřany atd.)
Jen hlupák si může myslet, že za nečerpání dotací můžou socani. Jak je dobře známo, socani nikdy v této zemi nevládli. V době oposmlouvy měla pravice v parlamentu většinu 102 hlasů, takže za vládnutí byla odpovědná primárně pravice.
Od roku 2006 zde vládne ODS a její týmy B, C a D a jak je dobře známo, současné rozpočtové období EU začalo v roce 2007. Všechny dotační tituly schvalovaly vlády Topolánka, Fišera a Nečase.
Svalovat vinu na socany je hloupé, zdá se, že přisluhovači kmotrů stále trochu podceňují naši paměť.
14. 04. 2012 | 13:29

Křemílek napsal(a):

Domácího zloděje nikdo nikdy neuhlídá ! A je marná snaha myslet si pane Havle že se v téhle republice bude někdy něco evropského poctivě rozdělovat ! V tomle musí udělat pořádek jedině nově zrozená ultralevicová strana ! Tvrdé a nekompromisní jádro utvořeno z poctivých členů KSČM by mělo začít o téhle alternativě uvažovat ! Nějaký solidní název už se pak vymyslí ! Ultralevičák Křemílek @
14. 04. 2012 | 15:41

Xaver napsal(a):

Sladký, Sláma:
I ústřední výbor ČSSD, stejně jako ústřední výbory ostatních politických stran se podílí na mizerné úrovni práce na našich
úřadech.
14. 04. 2012 | 17:23

PK napsal(a):

Jak vidí systém dotací laik:

ČR odvede povinně nemalou částku peněz daňových poplatníků do Bruselu.Tam po patřičných byrokratických úpravách je zase pošlou zpět aby si například provozovatel nějakého golfového areálu pomohl k pár desítkám milionů korun formou dotace EU.Dobře vymyšlený trik pro bohaté,viďte pane docente.
14. 04. 2012 | 22:47

jogín napsal(a):

Otázka: Mohou téct peníze ze vzdělání pro konkurenceschopnost na zdejší univerzity, třeba do GAČRu nebo TAČRu? Nebo se financují jen kurzy pro podnikatele a akademiky či jiné způsoby vyhazování peněz?
14. 04. 2012 | 23:10

wiki napsal(a):

Jogin:

Seznam pár relativně čerstvě schválených projektů (zejména) pro univerzity a AV je třeba tady: http://www.msmt.cz/file/17655
14. 04. 2012 | 23:24

ghándí napsal(a):

klaus to řekl dobře, evropské fondy jsou systemová korupce. proto pro ně oranžoví komunisté tak horují. to je jejich svět a jejich bahníčko, ve kterém je jim nejlepe.
15. 04. 2012 | 07:33

Pepa napsal(a):

Sláma

Naše paměť nám říká, že v Parlamentu a v Senátu sedí, až na čestné výjimky, stále stejné figurky.
Myslíte, že již není ohraná písnička o Vládě a stínové Vládě?
Pro názornost, je to stejné jako v kopané, kdy stejní hráči si vymění pouze strany hřiště.
Kdy byly nastaveny struktury a parametry fondů?
Od té doby nikoho nenapadlo, že je potřeba nezávislá kontrola?
Na co čeká ČSSD?
Až utrpí výhru ve volbách?
Na to čekali i Zelení, a kde dnes jsou?
Nemá cenu pídit se po tom, kdo co zavinil, ale přímo doporučit uvolnění míst mladším a schopnějším.Řečí již bylo dost, nyní jsou potřeba výsledky.
15. 04. 2012 | 13:44

Petr napsal(a):

Mizérie kvality českých ouředníků je trvalá a přetrvává už od r.1948 nepřetržitě. Totalitní režim musel mít desetitisíce státních, krajských, okresních, městských a obecních úředníků. Úředníků bez mozku, arogantních a demagogicky plnící příkazy zhora, hlavně že byli v teplíčku, s prebendami a na tehdější dobu výborně placeni.
¨Po roce 1989 se měla byrokratická hydra smrsknou na max.20% komunistického stavu, ale úředníků schopných, myslících, vzdělaných (ne v Plzni), pracovitých ale také dobře placených. Nevadilo by v průměru 250% průměrné mzdy ve státě, při 20% stavu r.1989.
Ale v ČR byrokratická hydra roste a bobtná a arogantní. Sice bum této zrůdnosti byl za vlády křišťálového Standy, což mu umožnilo strávit zbytek života mezi nejbohatšími multimilardáři života na slunné Floridě. Takový život si nemůže dovolit žádný z českých nekřišťálových boháčů jako je Kožený, Krejčíř, Vostrý, Pitr a další.
A byrokratická hydra v ČR roste a roste dál, sice její růst se zpomalil, ale jen zpomalil.
Takže jaképak divení, pane docente.
Jen čekám, kdy čeští superúředníci začnou vymýšlet českou mutaci evropské směrnice, jak budou kadeřníci a kadeřnice stříhat normohlavy, na jejíž definici 40.000 euroúředníků nyní usilovně pracují.
Takže jedni neschopní úředníci, kritizují práci jiných neschopných úředníků. A oba dva tábory táhnou ČR i Evropu hospodářsky ke dnu.
15. 04. 2012 | 18:56

:-) napsal(a):

To to trvalo, než hlavy dubové evropské pochopily, že ještě větším krmením modrých českých korupčníků neúnosnou korupci neupraví, natož aby ji zastavily.

Zastavení čerpání fondů je důsledek modré politiky v každodenní praxi. Na domácím poli rozkrádačky prochází, tak se kmotři nekrotili ani ve vztahu k Unijním penězům. překvapilo je, že EU řekla TAKHLE NE!

No a protože se EU modrými kmotry nenechá rozkrádat, tak máme v ČR kampaň proti zlé EU, která jen přerozděluje a tím může za korupci. Ti, kteří peníze EU rozkrádali, jsou samozřejmě bez viny.... :-)))))) Pohádka pro jednoduššího pravicového voliče :-) (Pravici volí buď zloději a jejich rodiny, kteří rozkrádají stát nebo jednodušší lidé, kteří neprohlédnou mediální propagandu a jako jednodušší volí proti svým životním zájmům.) Docela k smíchu, kdyby to nebylo k pláči....
16. 04. 2012 | 10:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy