Učitelé nespoří s Čunkem ale s Liškou

02. 12. 2007 | 15:12
Přečteno 6308 krát
Přišel mi „reklamní“ e-mail. Nemám prý spořit s liškou, ale s Čunkem. Jen tento finanční génius totiž dokázal ušetřit z hubených sociálních dávek milióny. Nikdo nedokáže víc. Český učitel však nebude spořit s Čunkem ale s Liškou. Právě Ondřej Liška byl totiž navržen Stranou zelených do funkce ministra školství.

Dědictví, které nový ministr dostává, je neradostné. Ministerstvo je rozvráceno personálně a finance nestačí ani na to, aby učitelům zůstaly zachovány platy. V příštím roce jim reálné mzdy poklesnou o tři procenta. Něco takového se stalo naposled před patnácti lety. Vysoké školy dostanou dokonce absolutně méně, než loni. To se stane poprvé od roku 1989. Vláda láme rekordy.

Česko čeká další zápis do Guinessovy knihy rekordů. Během šestnácti měsíců bude mít pátého ministra školství. To je pro resort, který potřebuje kontinuitu a dlouhodobé vize, nestravitelné. Za osm let vlády sociálních demokratů byli ministři jen dva. Topolánkova vláda střídá ministry dvanáctkrát rychleji. Předseda vlády se může hájit jen tím, že ponožky mění častěji. Zatím…

Věno, se kterým nový ministr přichází, nevzbuzuje důvěru. Drama, které se odehrálo při jeho nominaci ve Straně zelených, a těsná hlasovací většina 4:3 vzbuzuje otazníky. Chudák Liška nemá pevnou půdu pod nohami ani ve vlastní partaji. Panu prezidentovi se z návrhu jmenování třicetiletého holobrádka prý roztřepaly ruce. Ještěže tak. Představa, že by se panu prezidentovi roztřáslo něco jiného, je nedůstojná jeho vznešeného úřadu.

Rekapitulace stavu říká tolik, že lidovci s ODS oškubali školský resort jak martinskou husu, aby ho následně mohli kritizovat. Nový zelený ministr se ujme panování až po schválení rozpočtu, takže má naději leda na pár hubených grošíků. K dovršení všeho zla si sám ministr bude muset svůj hanebný rozpočet jako poslanec schválit. Jinak by bylo po vládě, která je pro zelené či khaki radarové oportunisty důležitější než všechny české školy s Temelínem dohromady.

Lišák Kalousek Lišku šanovat nebude. Stréc Topolánek bude mít papulu plnou podpory školství jako o prioritě vlády, ale učitelům bude cynicky krátit reálné platy tři roky. Tak je to napsáno v programu reformy a je to svaté. Z platů učitelů si na rozdíl od dálničního betonu nikdo kapsy nenamastí.

Přesto všechno Ondřeji Liškovi musíme přát v jeho nové funkci hodně štěstí. A musíme věřit na zázraky jako Svatý otec. Vzhledem ke skutečnosti, že designovaný pan ministr vystudoval religionistiku (nauku o náboženství), ví dobře, že nic než zázrak českému školství teď nepomůže.

Psáno pro Právo

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Pane Havle,
Běžte si zastávkovat, alespoň týden demonstrací na čerstvém vzduchu.Potřebujete si vyčistit hlavu a uspořádat myšlenky.
02. 12. 2007 | 16:16

lexus napsal(a):

Dost dobrý komentář....vtipný ale hrozivě skutečný...
02. 12. 2007 | 16:29

Michal napsal(a):

Dobrý den pane Havle,
jako vždy nápaditý a vtipný text. Jen tak dál!
02. 12. 2007 | 16:47

Matů napsal(a):

Děkujeme,zůstaňte.
02. 12. 2007 | 17:08

Jana J napsal(a):

Vtipné, ale chce se spíš plakat.Je nejvyšší čas dát bařtipánům najevo, co si o nich chátra - tedy i učitelé - myslí. S pochmurnou radostí zjišťuji, že už i voličům ODS z řad učitelů dochází tíživost reality. Příště už možná budou i stávkovat, zatím ještě vykládají něco o tom, že odborům nevěří. To já také ne, ale zatím nic lepšího než stávku nemáme. Pokud to nepomkůže, příštěš bychom mohli oživit hezkou českou tradici - defenestraci.
02. 12. 2007 | 18:04

BRT napsal(a):

http://www.lidovky.cz/vlada...

Styďte se socani.Tohle nejsou žádný ušmudlaný drobný jako u Čunka.
02. 12. 2007 | 18:12

alena-m napsal(a):

Svate by melo byt predevsim to
jakym smerem se chceme dat - zejmena co se tyka vydaju verejneho rozpoctu neni v nem na rozhazovani takze nejake ty liska-postupy a rady budou hodne drahe. Nazory -rady
ekonom.ustavu a jejich kapacit jsou bohuzel vzdy zastarale a nepouzitelne jen zridka-kdy se podari veci zmenit k lepsimu!
02. 12. 2007 | 18:24

JC napsal(a):

BRT,
A to se na ně podívejme, na šibaly. Že by vrána k vráně...STbák k STbákovi sedal ?
02. 12. 2007 | 18:28

JJ napsal(a):

BRT, JC
je to smutné, ale pokud má ministr financí skutečně pravomoc odpustit někomu dluh na daních ( včetně penále), pak by to chtělo srovnávat kdy a komu který MF odpustil také a jakou částku. Čunkův případ je něco zcela jiného. I kdyby se jednalo o ušmudlanou pětistovku, tak je to stokrát horší. A tisíckrát horší je to, jakým způsobem to bylo (na čí příkaz??) zprovozeno ze světa. Tomu, že to Čunka očistilo může věřit jen ten, kdo podobné praktiky užívá běžně a už mu proto na nich nic podivného nepřipadá. Těch nevysvětlených záhad ( nebo vysvětlených jako v komiksu) bylo až příliš. :o)
02. 12. 2007 | 18:58

Kopidová napsal(a):

Když nebudeme mít dobré a spokojené učitele, budou z našeho školství vycházet jen takoví "vzdělanci", kteří jsou teď ve vládě. Školství je jednou z nejdůležitějších zájmů státu, je to naše budoucnost. Ale s tímhle přístupem to tu za chvíli budeme mít jako v Súdánu, negramotnost a hliněné chatrče jako školy.
02. 12. 2007 | 19:13

Rostislava napsal(a):

Díky za vtipný článek, i když ukrutně pravdivý. Jen by mne zajímalo, jestli se třepaly p. prezidentovi ruce, když jmenoval ministrem spravedlnosti Jiřího Pospíšila... nebo že by při jmenování hrála prim barva jeho košile?
02. 12. 2007 | 19:51

LEVAK napsal(a):

Prosím vás k čemu tady je třeba školství na úrovni.Děti dolních deseti miliónů stačí naučit číst,psát a počítat a na to stačí každý vysloužilý armádní rotmistr.Děti horních deseti tisíc budou poslány na zahraniční školy a bude vymalováno.Nebudou problémy s učiteli,vláda ušetří a zavládne azurová tišina a klid!
02. 12. 2007 | 20:27

JC napsal(a):

JJ,
Bóže to se to machruje v Puppu za naše peníze co ?
LEVAK
Jasně leváku tys to trefil, proto socialistka Buzková dala děcko studovat na nejdražší Francouzký gympl.
02. 12. 2007 | 20:45

BRT napsal(a):

JJ,ale odpustit zaplacení daní bývalému estébákovi v době kdy se za Sobotkou zavírají dveře a pak si Jyří v jeho hotelu užívá svatbu.To se nedivím,že mu udělal cenu.Hlavně,že jim vadí 30 Kč u doktora.
02. 12. 2007 | 20:45

JC napsal(a):

Kopidová,
Učitelka ?
Takže podle posledních výsledků průzkumů máte nadprůměrné platy,podpůrměrnou pracovní dobu,nadprůměrnou dovolenou a úrověň vzdělanosti klesá.
02. 12. 2007 | 20:49

LEVAK napsal(a):

Ad JC:přečtete si pro srovnání co napsala Jorie Grahamová(*1950) americká básnířka a vysokoškolská pedagožka. Jako první žena v historii školy je profesorkou rétoriky na Harvardské univerzitě.
"Stačí porovnat americký a evropský vzdělávací systém na druhém stupni. Evropské děti se toho učí dvakrát tolik než americké. V Americe nemají druhý jazyk, žádnou latinu ani zeměpis, jen málo přírodních věd, žádné dějiny světa. Lidé přitom mají obrovskou duševní kapacitu. Děti se mohou klidně naučit deset jazyků. Jenže když máte vzdělávací systém, který využívá jen tak málo z lidských schopností, nepoužívané mozky začínají zakrňovat.
Když jste Evropan, nevidíte jen sebe. Vidíte Čínu a Indii, vidíte tři tisíce let dějin, vidíte prolitou krev, vidíte chyby, jichž se lidstvo dopustilo. Pro spoustu Američanů je zbytek světa prakticky neviditelný. Vezměte si, že jen sedmnáct procent Američanů vlastní pas. Ostatní v životě necestovali do zahraničí. Takové lidi lze přesvědčit, že nějaké marginální téma je tak mimořádně závažné, že otřese celou společností. Jako třeba práva gayů."
Toto je zřejmě vize ODS,která se zhlédla ve velkém bratrovi!
02. 12. 2007 | 21:08

JC napsal(a):

LEVAK,
O US vzdělávacím systému si osobně nedělám žádné iluze a nevím, proč si myslíte že by to měla být vize ODS. Co mě nejvíc vadí je skutečnost, že na rodíl od některých Evropských států zapomínáme na Komenského.A k těm platům, no učitelé podobně jako autor tohoto blogu jsou proti zavedení školného. Pak se nemohou divit, že se na ně jaksi nedostává.Těch krků co mají nataženou ruku ke státu je mnoho.Zdá se vám fér, že někdo vystuduje za státní, tedy naše peníza a pak si odejde za lepším vydělávat někam do Evropy? Studuje tu asi šestnáct tisíc Slováků..proč asi ? Kvůli kvalitě to asi nebude že ?
02. 12. 2007 | 21:29

zemko napsal(a):

JC

proc by to mela byt vize ODS? ptze vize ODS je mit stejne zdravotnictvi jako v USA, zamerene na vydelek na ne standartni zdravotni peci, ptze vize ODS je mit USA jako dobreho spojence a nechat mu tu ten radar postavit na ukor zakonu (referendum se MUSI vypisovat pri moznosti ztraty suverenity nad vlastnim uzemim - to je v zakonech)....
02. 12. 2007 | 21:53

JC napsal(a):

Zemko,
Nestáčejte diskusi jinam, bavme se o školství.
02. 12. 2007 | 21:59

LEVAK napsal(a):

Ad JC:a zdá se Vám fér když někdo je sportovně vychován za státní,tedy naše peníze a pak si jde za lepším vydělávat někam do světa?
K těm nataženým krkům,zdá se Vám fér,že nejbohatším jsou státem snižovány daně a těm chudším zvyšována jánošíkovským způsobem naruby?
Pokud se týká vztahu ODS k USA přečtete si např. některé duševní výlevy Saši Vondry a to jenom těch týkajících se otázky radaru.Pořád mi zní v uších vyjádření psycholožky Šiklové:"Raději se budu mylít s USA než mít pravdu s Ruskem!"Přítomným na této debatě byl i Vondra a kýval hlavou na souhlas až maálem rozbil nosem pultík před sebou a taky slovně podpořil tento duševní výron této psycholožky!
02. 12. 2007 | 21:59

LEVAK napsal(a):

Ad JC:prosím Vás to jako myslíte,že by se mělo platit školné na MŠ,ZŠ a SŠ.Přece učitelé a zaměstnanci těchto školních zařízení jdou do stávky.O vysokoškolských učitelích jsem to neslyšel,nebo ti taky budou stávkovat?
02. 12. 2007 | 22:05

RUMCAJS napsal(a):

A k čemu je takový učitel ?
My si s Mankou toho našeho Cipíska vychováváme sami.
02. 12. 2007 | 22:10

zemko napsal(a):

JC

ja nimam nestacim diskuzi ja vam jen odpovidam na vasi otazku "O US vzdělávacím systému si osobně nedělám žádné iluze a nevím, proč si myslíte že by to měla být vize ODS." z 02.12.2007 21:53:59
tak si to prosim nevykladejte po svem jako to dela kazdy modry ptak, dekuji
02. 12. 2007 | 22:46

JC napsal(a):

LEVAK,
MŠ-tam se snad něco platí-nevím.
ZŠ - samozřejmně nikdy nic.
SŠ-tam by se dalo uvažovat o nějaké symbolické platbě.
VŠ- určitě y důvodů které jsem psal, formou bezúročné půjčky.
02. 12. 2007 | 22:50

JC napsal(a):

Zemko,
Jestli jste se tedy nesnažil stočit diskusi ze škoství na zdravotnictví a radar tak tedy já si od vás klidně nechám říkat modrý pták.
02. 12. 2007 | 23:03

JC napsal(a):

LEVAK,
Mohu jednu pro mě důležitou otázku ? Kolik je vám let ?
02. 12. 2007 | 23:05

zemko napsal(a):

JC

nesnazil ste se nic stocit, ja jsem jen odpovedel na vasi otazku a vy jste me osocil ze odbiham od tematu
02. 12. 2007 | 23:28

kimm napsal(a):

Autorovi :
Píšete :"Česko čeká další zápis do Guinessovy knihy rekordů. Během šestnácti měsíců bude mít pátého ministra školství." Paní ministryně Buzková ( ČSSD ) předala úřad dne 4.9.2006. To je do dnešního dne necelých 15 měsíců. Od 4.9.2006 do 8.1.2007 byla ministryní PhDr. Miroslava Kopicová a od 9.1.2007 do svého odvolání paní Mgr. Dana Kuchtová.
Kde jste vzal těch pět ministrů ?
03. 12. 2007 | 01:55

ok napsal(a):

Za to jste měli, pane rejpale Havle, za 4 roky vlády ČSSD 3 premiéry a to také není špatné. Vždy říkám - proč nezačít sám u sebe.
03. 12. 2007 | 07:49

Al Jouda napsal(a):

Udělejme to podle Julínka. Každé dítě přinese každé ráno učitelům do školy 30 Kč.
03. 12. 2007 | 08:42

neo napsal(a):

Víte, díky štědré sociální politice bývalých vlád, dosáhlo na dávky 90% rodin. Čunek nešetřil ze sociálních dávek...takovou blbost může vyplodit jen Havel (Jiří).

Co se týče chudáků učitelů, tak je to chyba v systému, který vyplácí učitele podle tabulek a ne podle schopností a odvedené práce. Zprivatizujte konečně školství a zaveďte školné a bude peněz dost. Nikdo nebude muset naříkat a stávkovat.
03. 12. 2007 | 09:22

rebel napsal(a):

Proč učitelé stávkují až v úterý?V sobotu si můžou vyjít v Praze do ulic a nikoho to bolet nebude.Nebo můžou počkat až do prázdnin,pak můžou stávkovat dva měsíce v kuse.
03. 12. 2007 | 09:25

neo napsal(a):

Koho štve stávka učitelů? děti budou mít volno (no měli stávkovat spíš v pondělí nebo v pátek, aby se dal prodloužit víkend), rodičům je to jedno stejně za to neplatěj a stávka se mine účinkem, protože jeden den (ty 4 hodiny)bez učení taky nikomu neublíží.
03. 12. 2007 | 09:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé texty, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2007 | 10:04

Ford napsal(a):

Jen trouba bez zkušeností si může myslet, že když dám někomu peníze za nic, že se stane sám od sebe kvalitní pracovník. Kvalitní zaměstnanec je nebo není. Kvalitní zaměstnanec vždy odvede perfektní práci bez ohledu na plat, protože je to jeho přirozené chování.
Takže učitelé dobře vědí jací jsou šmejdi a proto pindají nesmysly o tom, že za peníze bude víc kvality a prosperita a ružový ráj na zemi....

S tím USA zůstává otázkou, proč si dali ,soudruzi ze socilistické Evropy cíl dohnat a předehnat USA, když jsou tak zaostalí?
03. 12. 2007 | 10:37

helena napsal(a):

Myslím, že je model, podle kterého jde reformovat naše školství: říkala kamárádka Kubánka, jak se tam nyní učí. Protože nejsou učitelé, mají ve třídě tzv. paní třídní (nevzdělanou ženu z lidu). Ráno zasednou děti do lavic, zazvoní a paní třídní pustí televizi. A začne výuka. V televizním studiu je 1 učitelka pro celý stát, tak se postupně učí všechny předměty. Paní třídní hlídá, aby byl při vysílání ve třídě klid. Co se kdo naučí, to je jeho věc. Děti se známkují podle písemných prací, které se někam posílají. Takže státní televize, řešení problému školství :-)
03. 12. 2007 | 10:42

seveN napsal(a):

hmm penez na platy je ve skolstvi malo.. ale na druhou stranu kdyby se treba ve vyskoskolske oblasti neprelaceli blbci s nulovy citacnim indexem, bylo by lepe.. Pan Havel mezi ne tedy jiste naptri, ale ja za sva vyskoskolska studia potkal snad 60-70% takovychto ucitelu, nulovy vyzkum, nulove ucitelske schopnosti.. Jedine co umeli bylo predcitat skripta co napsali pred 30 lety.. Od mladeho ministra si slibuji dynamiku a predevsim to ze se nebude bat riznot do VS a vyvolat debatu o jejich efektivite prace..
03. 12. 2007 | 10:46

tony napsal(a):

Myslím, že o nejvíce peněz připravila školství spolušibalka páně Havla Buzková za akci inernet do škol.
03. 12. 2007 | 11:18

petrof napsal(a):

pane Havle, co kdybyste se namísto přihlouplých argumentací o počtech ministrů, té které vlády ( fundovaný diskutér by mohl oponovat zdravotnictvím, kde se za vašich vlád vystřídal značný počet ministrů ??) a vaše oblíbené odkazy na učebnice, zabýval skutečným problémem, doplněný o solidní analýzu apod. Dám vám návrh - zkuste zjisti, co by znamenalo zrušení povinné školní docházky !!??? Tipněte si výsledek : 10-15% dětí by se učilo doma v lepším prostředí, ušetřily by se náklady za přebytečné učitele, zrušené školy apod. ?? Zkuste domyslet další dopady....
03. 12. 2007 | 11:52

Kritik napsal(a):

Zvolili si ODS a zelené, tak co chtějí? Snad u příštích voleb dostanou rozum. Nebo si budou znovu myslet, že své předvolební lži tyto strany splní?
03. 12. 2007 | 12:20

neo napsal(a):

Kritik,

snad dostanou rozum všichni lidé co půjdou příště volit a rudá garda nebude mít šanci.
03. 12. 2007 | 13:16

čtenář napsal(a):

V dnešním Metru pan Bursík poučuje, že "vláda pod tlakem stávky peníze nedává. To si musí prostě odboráři uvědomit."
A kdy je dává? Virtuálně v předvolebních letácích, kdy je školství vlajkovou lodí kohokoliv.
Pan Bursík je nadřízeným ve straně pana Lišky... Že by spolu vymysleli něco reálného? I po volbách?
03. 12. 2007 | 14:36

Jana J napsal(a):

Čtenář - pana Bursíka je možno označit jedině slovem, která se zde mažou. Miluju, když bohatí poučují chudé o morálce. Zrovna Bursík, který má peníze z kasin, čisté jako křišťál. NE KAŽDÝ MŮŽE VLASTNIT KASINO, PANE BURSÍKU. A pokud učitel, který si dokonce nezodpovědně pořídí děti, nedosáhne na hypotéku (začínající ani děti mít nemusí), tak je chudý a má právo nejen stávkovat a demonstrovat, ale i se pořádně naštvat. Pan Bursík by do škol chodit neměl, ale to on stejně nedělá. Pan Liška by se u něj rozhodně neměl inspirovat.
03. 12. 2007 | 18:16

Helena napsal(a):

Proč mluvite jen o penizích pro platy učitelu a co platit dětem učebnice, jak by se nám to líbilo,když bude méně peněz bude se méně: kupovat pomůcek,už nemluvím o počítačích, interaktivních tabulích a t.d, Jak se nám rodičům to bude líbit?
03. 12. 2007 | 20:47

LEVAK napsal(a):

Ad JC:když Hitler se stal říšským kancléřem tak jsem slavil roční výročí svého narození!
03. 12. 2007 | 21:54

Jitka Matějíková napsal(a):

Připojuji se ke stávce jen kvůli platům. Myslím, že plat začínajícího učitele by měl být na úrovni 20 000 a výš, plat zkušeného a dobrého učitele( a to každý rodič ví, kdo je dobrý a kdo ne!)mnohem vyšší, jako v každé fungující firmě. Obávám se ale, že naše firma ještě dlouho takhle fungovat nebude.
03. 12. 2007 | 23:05

Radomír Zacios napsal(a):

Hold máte (možná bohužel) pravdu pane Havel :-p Ale co se dá dělat? Solidní českou politickou stranu, která by se mohla dostat do parlamentu dnes nenajdete, ta už tady dávno od 90.let není.. vlatně je, ale víte, jak to myslím :-X
03. 12. 2007 | 23:34

ich napsal(a):

Jojo, Hamlet by nyni rekl: "Neco shnileho je ve
skolstvi ceskem.......".
Proboha, do ceho jineho by mel cesky stat

investovat nez do vzdelani???
Ted mam na mysli vzdelani vysokoskolske.
Na univerzitach by mely by urcite zavedeny

poplatky, ktere by alespon ucitele motivovaly k

tomu, aby studentum neco predali a studenti by

meli motivaci se za sve penize naucit co

nejvic. Byl by to oboustrany "business", ktery

by vsak fungoval. Ucitele by timto snad dostali

i vice penez a nedochazelo by k takovym

situacim, jako vidime dnes. Spicky v oboru na

univerzitach neuci, ac by mely. Nikdo je

nezaplati. Kdyz zde nebude odpovidajici

financni ohodnoceni, nikdo je zde neudrzi, ucit

budou pouze ti, ktere to "bavi", nekdy ani to

ne.
Na vysokych skolach existuje rada oboru, ktere

jsou pro realny zivot naprosto nepouzitelne.

System je zkostnately, nepruzny a nedokaze se

rychle prizpusobovat trhu pracovnich

prilezitosti. Avsak se na tyto "zajimave" obory

studenti stale prihlasuji a studuji. Po skole

jsou vsak do praxe nepouziti, vse se uci "od

piky". V tomto smeru je system vys. skolstvi

nastaven naprosto hrozive a potreboval by

rychlou regeneraci. Myslim si, ze kdyby si mel

student za sve vzdelani zaplatit(treba jen

minimalne), tak by se hodne dlouho rozmyslel,

ktery obor zvolit a nejit na VS s tim, ze tam

teda budu neco studovat, hlavne, ze nejdu do

prace. Takto vznika kazdym rokem rada studentu,

kterym stat platil vzdelani, avsak tito lide

statu po vystudovani neprinesou vubec nic.

Timto by se vytvorila zdrava selekce oboru,

ktere by prezily, rostly, naopak ty nepotrebne

by zkratka zakrnely.
Toto vsak neplati na zakladnich a strednich

skolach, ktere by mely zustat zadarmo.

Ohodnoceni pedagogu zde vsak bohuzel zustava

taktez hluboce nedoceneno. Pri predstave, ze

lecktery stredoskolak vydelava mnohem mnohem

vice, nez vysokoskolsky vzdelany pedagog se mi

zveda zaludek. Ted se naskyta otazka, proc ti

lidi na tu vys. skolu sli? A proc ted uci?

Zkratka k tomu maji vlohy, bavi je to a

jednoduse receno; nekdo to delat musi. Toho

vsak cesky stat zatracene vyuziva. Snad lide

"zmoudri" a za placene vzdelani si vyberou

perspektivnejsi obor. Avsak za par desitek let

by se take mohlo stat, ze CR bude bez

ucitelu..........
04. 12. 2007 | 11:11

kotelensky napsal(a):

Svalovat vinu ODS nebo ČSSD? Proč,když je profese učitele znehodnocována mnohem déle, téměř 60 let? Vnitřní dluh této profese je obrovský a napravit ho bude stát mnoho. Zvednout platy aby byly alespoň na 150% průměrného platu, zrušit tarifní systém preferující výdrž před schopností učit a naučit, pravidelně dělat výběrová řízení na ředitele škol-těm dát právo rozhodovat o výši platů a vydržet alespoň 30 let než schopní a slušně zaplacení vytlačí "mloky". A nebát se zavést školné. Na středních a vysokých školách přímo placené. Na základních školách plané formou "šeků" které by rodiče školou povinných dětí dostávali zdarma. Těmito šeky by lidé "hlasovali" o budoucnosti škol. Do školy s dobrou pověstí by lidé děti hlásili a ty špatné by časem zanikly nebo se změnily k lepšímu.
07. 12. 2007 | 17:55

LEVAK napsal(a):

Pane kotelensky co tak aby učitelé na den Komenského chodili po číslech!Nebylo by to lepší?Stát by měl po starosti s financemi!
07. 12. 2007 | 18:59

Wéna napsal(a):

Přeji na rozdíl od naši vlády darebáků učitelům hezké svátky a vše nej do nového roku
07. 12. 2007 | 23:38

vlk napsal(a):

Jen aby to nový pan ministr nezkoušel dle biblických příkladů. Mohl by si totiž začít hrát na Mojžíše a zavést svůj národ do pouště. Nikoliv Sinajské, leč duševní. A to je ještě ta lepší varianta. Protože existuje nebezpečí, že bude duševním Herodesem.
Jeho sebevědomí je skutečně nebetyčné.Kompetence ovšem bude nejspíš stejná jako u Kuchtové.
A vládní priority? Skolství a věda to rozhodněnení. Tam se totiž nedá učit dvakrát dráž než v Německu. Takže - dálnice.
08. 12. 2007 | 00:56

Herodes napsal(a):

Ač dlouholetý učitel, nestávkoval jsem. Minimálně polovina učitelů v duhu dobrých socialistických tradic stávnkovala jen proto, že báli reakce okolí (tedy jeden druhého)- na žádnou demonstraci ani schůzi nešli, zalezli si doma a měli neplacené volno (a tomu má někdo odvahu říkat stávka!) Slavní odborářští bosové ovšem plat měli, že?, oni totiž "pracovali". Nějak z jejich argumentace vypadlo, kde či komu ty maliardy chtějí vzít (důchodcům, železničářům, dálnicím,....dětem v zadluženém státě?)Tvrdím, že ve školství je peněz více než dost, jen utíkají k všelijakým parazitním rádobyodborným a byrokratickým institucím. Kde byli odboráři, když socani zadlužovali stát? 47 miliard úroků ze státního dluhů jim nic neříká? Vždyť je to i jejich vizitka, většinou ty socialistické gaunery volili.
08. 12. 2007 | 01:38

vlk napsal(a):

Herodesi,
fajn. Každý má právo na svůj názor. Patříš k tě,kteří jsou se svým platem spokojeni a zřejmě víc ani nechceš. Což je postoj vzácný a já bych na vašem mstě doufal, že na tento blog zavítá buď nový ministr školství Liška nebo aspoň předseda školského výýboru Walter Bartoš. Jistě se jim váš příspěvek bud e velmi líbit a mohli byho ocenit výrazným karierním postupem.
Na škole kde naopak učí KArkule se nestávkovalo. Důvod? Reziua minulosti v plné nahotě! strach z reakce vrchnosti. Protože ta naznačila, že jaksi některá ze sídlištních škol se bude zavírat.. A plamené řeči o špatném odměňování jako by někdo okamžitě sfouknul.
Věřím ovšem, že ve vašem případě jste nestávkoval proto, že jste spokojen. A že jste radši , že dvě sporné miliardy tedy 0,0018% ze státního rozpočtu na příští rok radši půjde na výstavbu dálnic. Abych vám přiblížil jak to dálniční síti pomůže, konstatuji, že se za to postaví necelé DVA kilometry dálnice. V Německu by to byly skoro ČTYŘI!
O krácení důchodců, pokudby dostali přidáno kantoři,nemějte strach. To skutečně nehrozilo ani omylem. Důchody jsou odděleny od státního rozpočtu a je to zvláštní fond. A v němje přebytek , dle dostupných údajů -7 miliard. Tato vláda ovšem důchodce ořízla a rozhodla o valorizaci jen o nejnižší možné minimum. Tedy vyplatí navíc jen 3,5 miliardy. Někde se holt šetřit musí.
Jo a na závěr bychměl jednu jednoduchou otázku - buďte tak laskav a uveďte příklad kd ysocanské vlády přijaly konkrétní zákon, kterým zásadně rozhazovaly státní peníze. Tedy kromě pastelkovného. To ovšem představovalo naprosto bagatelní polžku asi 93 milionů korun. Rád se poučím.
08. 12. 2007 | 13:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy