Igor musí stávkovat

04. 12. 2007 | 00:09
Přečteno 5951 krát
Reálná mzda poroste tak o 5 %. Ale učitelům mají reálné platy klesnout. Reforma to kantorům nalinkovala na celé tři roky. Pokles reálné mzdy učitelů má v novodobé ČR premiéru a výdaje na vysoké školy absolutně poklesnou poprvé od roku 1989. A to je školství prioritou Topolánkovy vlády…

Učitelé jsou vysokoškoláci. Vysokoškolák ve státní správě vydělává o třetinu víc než učitel, v soukromém sektoru dvakrát tolik. Snižování reálných platů proto vadí i trpělivé české učitelce. Učitel obecné školy Igor Hnízdo nemá volbu. Stávkovat musí.

Horší je, že má kam odejít.

Psáno pro Respekt


PS. Během tří let Topolánkovy reformy má dojít k naplánovanému propadu reálné mzdy učitelů vůči průměru o 16 až 19 %. Na trhu práce je dnes spousta volných míst pro lidi, kteří umí slušně číst a psát. Nenechte se mýlit, naši učitelé to dovedou. Budou-li to pak ještě umět Vaše děti, není už tak jisté.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Číst a psát umí hodně lidí. Ne každý ale umí pracovat.
04. 12. 2007 | 04:13

Al Jouda napsal(a):

Jak na to ? Zrušit Ministerstvo školství, ať si školy řídí a platí obce ! Pražský Magistrát by místo malomeganských plánů na olympiádu, měl dát prostředky vysokým školám v Praze ! Co Vy na to, pane Bém ?
04. 12. 2007 | 07:17

kwich napsal(a):

Pane docente,
Říkal jsem si včera, že jste nám nějak zhubnul, ale omyl byl na stránce Respektu, který dal k Vašemu textu fotku profesora Zlatušky.
04. 12. 2007 | 08:04

Petr napsal(a):

Pane docente, znám řadu učitelů, kteří odešli "za lepším". Téměř všichni byli rádi, že se mohou vrátit zpět do školy. Samozřejmě existují i výjimky. Ale nemusíte mít strach, že nebude mít kdo učit. Slyšel jsem jednoho odborářského předáka říkat, že se musí zabránit propouštění učitelů. Proč, když je v jiných zaměstnáních o tolik lépe. Na závěr konkrétní případ: náměstek ředitele menší pobočky Komerční banky odešel učit na střední školu. Myslíte, že si platově polepšil? Ostatně, sám také učíte. Mají se studenti bát, že odejdete? Bezesporu umíte slušně číst a psát.
04. 12. 2007 | 09:28

socially marginal napsal(a):

Teď se ještě obávám, jak bude reagovat veřejnost, až se dozví, jak to chodí v samotném vysokoškolském učitelství! Nástupní plat po několikaleté intenzivní práci na doktorátu (která se, mimochodem, nezapočítává do důchodu) činí 19tis. hrubého a po dosažení profesury po 20 letech se vyšplhá na horentních 27tis. hrubého. Během této doby může pedagog dostávat příplatky za svou výzkumnou činnost, ale ty jsou za prvé za další práci navíc, za druhé téměř symbolické (řešitel projektu GAČR může dostávat myslím 9tis. hrubého)!
04. 12. 2007 | 09:39

Petr napsal(a):

Pane docente, píšete, že vysokoškolák v soukromém sektoru vydělá dvakrát tolik než učitel. Nemám takový rozhled jako Vy, ale nemyslím, že by to mělo být naopak a ani, že v jiných zemích tomu tak je. Znám některé ekonomy, kteří ví, že jestliže se z něčeho vypočítá průměr, tak některé položky jsou podprůměrné, jiné nadprůměrné. Mají snad z vysokoškoláků být pod průměrem např.lékaři? Která kategorie vysokoškoláků by měla být pod průměrem platů vysokoškoláků? Já to nevím, ale někteří to být musí. Nebo mají mít všichni stejně? Konečně, všichni máme stejné žaludky, že?
04. 12. 2007 | 09:47

Robert napsal(a):

Ládiku,když chceš umět pracovat,musíš umět číst, psát a počítat. Bez toho to nejde..
04. 12. 2007 | 09:53

x napsal(a):

to Petr: Jestli se nepletu, tak autor to uvedl jako argument, proč odejdou, nezaznělo, že to tak nemá být. Jako hlavní negativum uvádí reálný pokles mzdy ... Jinak mě by přišlo správné, kdyby učitel měl v průměru stejně nebo více než zaměstnanec státní správy ...
04. 12. 2007 | 09:58

Bobo E napsal(a):

Včera jsem psal na jednom fóru návrh na reformu školství, aby podporovala kvalitní školy a učitele. V kostce by to bylo asi takhle: Všechny školy by od státu dostávali nějakou základní dotaci na žáka. Navíc by každý žák, po vystudování, platil škole (skrze daně, nebo jinak) nějakou část svého platu (0,1% například). Část z těchto peněz by byla z části určena na provoz školy, a část na navýšení platů učitelů. Neplatil by pořád, ale třeba takovou dobu, po jakou na dotyčnou školu chodil. Tj. školy, které vychovají opravdové odborníky, kteří se dobře uplatní na trhu práce by měli dost peněz na provoz a učitelé by v nich měli hodně peněz.
04. 12. 2007 | 10:13

Bobo E napsal(a):

Nechápu poslední odstavec blogu pana Havla (to PS). Píše, že reálné mzdy učitelů klesnou o 16 až 19 procent vůči průměru. Nebudu se přít o ekonomickou reálnost těchto čísel (propočteno přes inflaci a plánovaný mírný nárůst se dospěje k poněkud jiným číslům). Pochopil bych, kdyby napsal, že učitelům klesnou reálné mzdy o tolik a tolik procent. Ale o tolik a tolik procent vůči průměru? Průměru čeho? Průměru pohybu reálných mezd? Oproti průměrné mzdě? Průměrná mzda učitelů je 22 800Kč měsíčně. Kolik tedy bude za ty tři roky?
04. 12. 2007 | 10:23

Bobo E napsal(a):

Troška dat pro upřesnění:
1) učitelé jsou zhruba 6% nad průměrnou mzdou, jistě si zaslouží více, ale již nejsou sociálně slabou skupinou.
2) V příštím roce (2008) jim porostou mzdy o 4%. Při srovnání s odhady inflace na příští rok jim tedy skutečně poklesnou reálné mzdy o 0.4-1.8% (odhad inflace je 4.4-5.8%).
3) Odhadovaná inflace na rok 2009 je 3.1-4.5%, tj. pokud se 4% růst udrží, reálná mzda učitelům možná trochu klesne, možná trochu stoupne.
4) I při nejpesimičtějších číslech (pokles v roce 2008 o 1,8% a v roce 2009 o 0,5%) je pokles za tyto dva roky necelých 7%. Tudíž opravdu nevím, kde pan Havel sebral ta svá čísla (16-19%).
04. 12. 2007 | 10:49

Kadlous napsal(a):

Pro BoBo
Bylo by velmi zajímavé, kdyby si nás seznámil s tím, odkud máš ty tvoje čísla. Asi si je slyšel na stranické skupině na Jánském vršku 10. Chtěl bych tě upozornit, že tam se pouze lže.
04. 12. 2007 | 10:55

Bobo E napsal(a):

To Kadlous: Dnes jsem na jedné sjetině zpráv našel, že do školství půjde navíc na platy 1mld Kč, což znamená zvýšení o 4%. Údaje o inflaci jsou od ČNB. Vše si můžete zkontrolovat.
P.S: Nevěřím číslům, která chodí z Jánského vršku, ale stejně tak nevěřím číslům, co chodí od pana Havla a od jiných ekonomických "expertů" ČSSD. To totiž nejsou skutečná čísla, ale jejich politická přání. Aneb co si nespočítám, tomu nevěřím.
04. 12. 2007 | 11:04

Ivo Peterka napsal(a):

Petr (04.12.2007 09:28:57): Tak přesně takové komentáře mě rozesmávají. Chcete příklad odlivu učitelů? Tak na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy nás bylo na obor všeobecně vzdělávací předměty aprobace matematika-informatika na začátku druhého semestru 28 (vím to proto, že jsem viděl výpis). Dodělali jsme čtyři. Já jsem ještě za studia a následně studia postgraduálu učil na Gymnáziu Arabská informatiku a programování. Kolega na jiném pražském gymnáziu dokonce po civilce dotáhl jednu třídu k maturitě. Také odešel - dělá úspěšného manažera v telekomunikační firmě. Další dvě kolegyně dělají vývojářky (jedna v pražské firmě, druhá v SRN). Takže z původně 28 přihlášených na obor - 0 učitelů. Mohli být minimálně dva, protože jak u mě, tak u kolegy byli důvodem odchodu finance ... .
04. 12. 2007 | 11:12

Taar napsal(a):

Je opravdu zvláštní jak je ohlupování nakažlivé. Bobo E je toho zářný příklad.
Stačí když "hodím do placu" nějkakou blbost a sám ji začnu věřit. Vážený Bobo E.
Věřte tomu, ale mě osobně se ty moderní pohádky ala ODS ale vůbec nelíbí. To už je lepší "vraždění" v Červené Karkulce.
04. 12. 2007 | 11:13

Bobo E napsal(a):

To Taar: Věřte si čemu chcete, ale můj výpočet je správný. Někde si najděte výpočet reálné mzdy, použijte třeba Změna reálné mzdy = Nárůst mezd - inflace.
A pokud někoho obviňujete z ohlupování, tak mi ukažte, kde mám chybu a já svůj výrok odvolám. A nejsem fanoušek ODS, jenom umím počítat a vím, co to je reálná mzda nebo inflace.
04. 12. 2007 | 11:22

petrof napsal(a):

pane Havle, opět laciné a hloupé. Tvrdit, že všichni učitelé jsou vysokoškoláci a že mají "právo" na stejný plat, jako vyskoškoláci v soukromém sektoru, je naivní a typicky socanské !!! Vzdělání je přeci jen předpoklad k výkonu daného povolání, placen je dotyčný pak za konkrétní práci?? Nebo u vás socialistů to tak nefunguje ??
Včera jsem vám položil otázku, co by stalo, kdyby se zrušila povinná školní docházka ?? Přišel jste na něco, tak ňák po našem, po bolševicku ...??
04. 12. 2007 | 11:33

Bobo E napsal(a):

To Taar: Výpočty pana Havla odpovídají tomuto: Po 3 roky zmrazené učitelské platy a zároveň inflace mezi 5,5 a 7%.
04. 12. 2007 | 11:36

Bobo E napsal(a):

Ale pořád netuším, s jakým průměrem pan Havel ve svém posledním odstavci operuje.
04. 12. 2007 | 11:41

Vasil napsal(a):

Fandím učitelům. Ale: začátek prac. doby 7.40, konec 15.40 s tím, že si ve škole udělají přípravu na další den. 5 týdnů dovolené, jinak povinně jako vedoucí na táborech apod.
04. 12. 2007 | 11:53

Bobo E napsal(a):

To Vasil: Naprostý souhlas, ale zkus to říct učitelům, tak tě ukamenujou!
04. 12. 2007 | 11:55

erich napsal(a):

Píšete, jak by byli učitelé nějací odborníci. Myslím, že se mýlite. Znám učitelku, která nevěděla, jak vypadá česká vlajka. Minule se tady psalo, jak poklesly znalosti českých žáků. Už se blížíme znalostem žáků v USA, tj. mizivých. Myslíte, že takový Liška to vyřeší? Zlatí komouši. Všichni tvrdí, že nízká úroveň žáků je v platech učitelů a ne v jejich IQ. To samé se tvrdilo u soudců, dejte jim vysoké platy a nebude mezi nimi korupce. Výsledek je takový, jaký všichni známe, viz. kauza Čunek, Berdych apod.
04. 12. 2007 | 11:57

hv napsal(a):

Pane Havle,

take by mne zajimal vas vypocet, ve kterem ukazete, ze realne mzdy ucitelu klesnou o 16-19% za nasledujici tri roky.

Na sousednim blogu u pana pana Paroubka jsem zjistil, ze neumi pouzivat ani zakladni operace s mnozinami, a to se prosim honosi titulem prazske VSE.

Doufam, ze nase deti budou umet cist a psat. Ale zajima mne take, jestli umi pocitat ti, kteri se uchazi o vladni kresla!
04. 12. 2007 | 12:00

Kokpit napsal(a):

Ivo Peterkovi:
Jste velmi šikovný, děkujeme za info.
Jestli někdo uteče od učitelování a stane se úspěšným manažerem, nezachrání ho pro školství ani 5 tisíc k výplatě navrch.
04. 12. 2007 | 12:00

Ford napsal(a):

No zas tady ukazujete jak jsou učitelé hloupí!
I prodabačka v obchodě ví, že když má půlku hodin tak, aby se mohla porovnávat s ostaníma tak si svůj plat musí vynásobit 2x!

Takže učitel má ročně asi 800 hodin, řádný záměstnanec víc než 1700. Učitelův plat pro porovnání je tedy víc než 46 000,- Kč měsíčně.

Opravdu pane Havle jste si jistý, že průměr VŠ v soukromém sektoru je víc než 90000,-Kč

Ivo Peterka : IT je jediný obor kde si učitelé můžou vydělat víc. Je to dáno oborem, tam si vydělá víc i středoškolák, vyučený ... A většina učitelů není zaměřena na IT
04. 12. 2007 | 12:15

Igor napsal(a):

Není vše jen o penězích.
Co nějaké morální a právní zastání v případech velmi "nepřizpůsobivých" (nerespektujících ve škole a mimo ni vůbec nic)?
04. 12. 2007 | 12:17

Bobo E napsal(a):

To Igor: Souhlas. Proti drzounům ve škole by měli mít učitelé nějakou páku. A ještě bych na každou školu posadil soc. pracovnici - a pokud by dítě chodilo pravidelně do školy neupravené, nemyté, bez pomůcek, neplnilo úkoly, nemělo alespoň jednou za čas podepsanou žákajdu, tak šup pokutu pro rodiče za zanedbání péče (popř. snížení soc. dávek - za sníženou částku by se dítěti dokoupily pomůcky)
04. 12. 2007 | 12:30

petr napsal(a):

Stávka učitelů je naprosto v pořádku je však nutno přidávat peněz těm lepším - tedy ne plošně!
Pomalu to i všude jinde začíná bublat. Pevně věřím tomu, že to jednoho dne probublá i jinam než jen mezi těmi inteligentnějšímy, tj. učitelé a lékaři, kteří dobře vědí že jen v jednotě je síla něco změnit. Skutečnost je taková, že naši kapitalisté jsou tak nenasytní, že je nutno je umoudřit. ono totiž 3/4 populace je na tom mnohem více než učitelé a lékaři. O politické sféře ani nehovořím ty si dokonce to své mohou uzákonit.
Není to konflikt zájmů?
04. 12. 2007 | 12:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých textů, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Pane Taare, pokud budete nadále útočit na ostatní diskutující místo toho, abyste debatoval o tématu, začnu Vaše texty mazat (předem upozorňuji, že o této větě nemíním polermizovat a dále ji rozebírat).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2007 | 12:39

ok napsal(a):

Když se učitelům platy nelíbí, ať jdou do privátní sféry. Teprve potom, až jich bude nedostatek, automaticky se zvýší poptávka, t.j.platy Tak to je pane "ekonome" Havle a nejinak. A nebojte se, učitelé se do privátní sféry jen tak nepohrnou, jsou si totiž vědomi,že tam jen tak neuspějí. Jejich pracovní návyky a většinou i znalosti nejsou tím nejlepším předpokladem a doporučením.
04. 12. 2007 | 12:46

Taar napsal(a):

No dobře pane Stejskal.
Pokud považujete moje texty za útočivé a texty na př. Ladice, Boba a pod. za korektní potom si mě klidně mažte.
Mám ovšem dojem že je kámen úrazu někde jinde. Neočekávám že novináři z Lidovek budou moje úvahy sympatické.
Netrvám na "realizování se" na blogu. Pakliže si zde chcete nechat jen pravicové fórum, tak prosím.
Jinak přeji hezký den, ale docela jste mě svým přístupem nemile překvapil.
04. 12. 2007 | 13:27

Bobo E napsal(a):

To petr: Snažim se (opravdu, bez ironie) pochopit vaši větu: "ono totiž 3/4 populace je na tom mnohem více než učitelé a lékaři."
Pokud jste chtěl napsat, že 3/4 populace berou více, je to omyl. Průměrný plat učitele je cca 22 800Kč hrubého. Více bere asi tak 35% obyvatel ČR. Ale možná, že jste chtěl říci neco jiného. (Průměrný plat lékařů je 46000Kč)
04. 12. 2007 | 14:02

Taar napsal(a):

A ještě něco.
Stále stejný scénář. Pravicová media vytváří dojem, že všichni v této republice jsou "na větvi" z ODS. Nejsou a nebudou. To co ODS předvedla do 97. stačilo. Nic natom nezmění ani snahy pana Stejskala a dalších rádoby pravicových novinářů.
04. 12. 2007 | 14:05

Bobo E napsal(a):

To Taar: Nemohu si, bohužel, přečíst vaše smazané příspěvky, ale mohu vám říci, že jeden můj "pravicový" příspěvek byl také smazán - důvodem bylo používání sprostých slov a hanlivých výrazů na adresu spoludiskutujících.
Podle vašich příspěvků soudě, jste obdivovatelem Jiřího Paroubka a dr. Rátha, a od nich také přebíráte styl diskuze: Pokud vám podají čísla, nařknete oponenty z falšování, oblbování a lhaní, pokud vám doloží veřejně přístupný nezávislý zdroj těchto dat, skončíte u osobních urážek a invektiv. Vlastní zdroj nemáte, pouze opakujete to, co váš ideový vůdce řekl.
04. 12. 2007 | 14:06

Bobo E napsal(a):

To Taar: Vaše logika je úchvatná! Jsem hulvát, ale můj příspěvek je smazán proto, že zastává levicový názor, a proto jsou novináři v žoldu ODS. Stejně jako pan Paroubek mi začínáte připomínat flašinet.
04. 12. 2007 | 14:08

petrof napsal(a):

to petr: pane kolego, my vám učitelům rádi přidáme, až se doučíte gramatiku !!! Ono se totiž "inteligentnějšímy" píše opravdu, ale opravdu jinak.

PS. co by tomu ti žáci řekli...
04. 12. 2007 | 14:09

Suzanne Simon napsal(a):

Učitelé stávkují a vědí proč. Asi se diví, že se k nim nikdo nepřidává; ODS přece zkouší svoje oblíbené a vyzkoušené triky z dávných dob svého vládnutí. Já měla tehdy tři malé děti a sebe i muže VŠ placené státem a tak je od té doby upřímně, ale upřímně nenávidím. Nyní se ten trik jmenuje reforma, dříve to bylo utahování opasků. Teď chtějí děti nejen hladové, ale i nemocné. Můj vzkaz národu: přežijeme. A učitelům: čtěte Švejka, tam to všechno je.
04. 12. 2007 | 14:24

petrof napsal(a):

to Suzanne : z vašeho textu vyplývá, že zřejmě nenávidíte svoje vlastní děti ?? Nevadí, stejně jsem chtěl, po přečtení celého vašeho příspěvku říci, že plození, rodění a kojení dětí vám šlo asi nejlépe ??
04. 12. 2007 | 14:45

stejskal napsal(a):

Pane Taare,

tyto stránky jsou určeny k tomu, abyste polemizoval, o čem chcete, a kritizoval, co považujete za kritiky hodné. Váš politický názor respektuji, argumenty vítám. Velmi mne těší, když se tu různé názory střetávají.

Nicméně nepřipustím, aby se z těchto stránek stalo fórum spílajících si a urážejících se zastánců pravice a levice. Texty, které k tomu směřují, mažu bez ohledu na politickou orientaci jejich autorů.

A jen na okraj: nejsem pravicový novinář. Ani levicový. Člověk nemusí nutně stát na straně nějaké partajní politiky.

Také ne zcela chápu Vaši zmínku o LN. Můžete mi říci, co na nich bylo do roku 1993, kdy jsem tam pracoval, tak příznačné a stigmatizující?

Libor Stejskal
04. 12. 2007 | 14:46

stejskal napsal(a):

Pane petrofe,

platí pro Vás to samé, co pro pana Taara: přestaňte útočit na ostatní diskutující, jinak budu Vaše texty mazat.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2007 | 14:48

EC napsal(a):

OK: aby to takhle krasne fungovalo, to by nesmeli byt ucitele placeni statem dle tabulek, ale soukromou sferou. Pak by meli platy takove, jak si lide ceni jejich prace.
BTW: Vite vubec, o jakych cislech se bavime? Hadame se o tom, jestli na skolstvi pujde 119 nebo 121 mld. Ucitele jdou do stavky kvuli cca. 1,8% narustu penez do skolstvi.
04. 12. 2007 | 14:54

hv napsal(a):

Vzdycky kdyz ctu, ze ucitel(nebo nekdo jiny) ma nizky plat a meli bychom jim zvysit platy, tak se vzdycky zamyslim, jestli to dotycny rika kvuli tomu, aby si zajistil vetsi oblibu u dane skupiny, nebo mu jde o podstatu.

Ucitele a skolstvi bude mit vyssi platy, pokud bude dobre fungovat ekonomika. Ekonomika bude dobre fungovat, kdyz ucitele budou dobre ucit a pripravi deti na realny zivot a praci. Zadne umele zvyseni platu o x% dlouhodobe nezajisti nic, protoze jak kazdy manazer vi, navyseni mezd bez rozdilu zadnym zpusobem nezvysuje motivaci zamestnance.

V realu ty vazby mezi skolou a ekonomikou nejak nefunguji. Proc napriklad byznis nesponzoruje prilis skoly nebo studenty? Maximalne v mire, ze majitel firmy XY sponzoruje skolu, kam chodi jeho dite. Protoze nemaji objektivni informace o kvalite vzdelani na ruznych typech skol. Ucitele zase nemaji zpetnou vazbu, aby jejich ohodnoceni se odvijelo od toho, co dokazou zaky naucit.

Proc neni zavedeno porovnavaci hodnoceni urovne vzdelani na jednotlivych typech skol? Proc nejsou ucitele hodnoceni i studenty? Proc je od zacatku soukrome skolstvi znevyhodnovano financne, aby nebyla vaznym konkurentem statniho?

Resit by se mela podstata a nikoliv jen nasledky. Ucitelum pomuze vice, kdyz diky zpetne vazbe a vzajemne konkurenci podavat lepsi vykony, protoze stat jim bude moci dat vyssi platy. Pokud jim prida jenom penize, budou zase jenom stavky a demagogicke vystupy o tom, kdo potrebuje pridat.
04. 12. 2007 | 14:56

Bobo E napsal(a):

To Susanne Simon: Pokud jste opravdu taková "socka", že nemáte na zaplacení 30Kč za dítě u lékaře, tak jděte na sociálku - dávky ještě platí tak, jak je nastavil pan Škromach.
A jako učitelé by mohl stávkovat každý - neznám nikoho, kdy by nechtěl vyšší plat.
04. 12. 2007 | 14:58

Javít napsal(a):

Stávka učitelů v době, kdy je "dosazován" nový ministr školství je, dle mého názoru, vydírání.
Předpokládají, že "nové koště dobře mete". Ale on nemůže udělat naprosto nic. Žádné peníze navíc od ministra "financí" nedostane.

Rovněž si myslím, že učitelé si nějaké podstatné zvýšení platů nezaslouží.
Důkazem je kvalita a pravopis některých diskutujících, nejenom u tohoto blogu.
04. 12. 2007 | 14:58

hv napsal(a):

Dalsi problem: Starnou ucitelske sbory, mladi ucitele nemaji zajem ucit, kdyz dostanou almuznu. Ucitelum se plati predevsim za "odpracovana" leta, nikoliv za odvedeny vykon. Stale se temer pohybujeme v dobach Rakouska-Uherska.
04. 12. 2007 | 15:03

Javít napsal(a):

pro Suzanne Simon:
Vaše tvrzení, že zde děti hladovějí a churaví bez pomoci, je úsměvné.
A co důchodci, z nichž někteří mají důchody v "obrovské výši" cca 4000,-Kč ?
Ti si, kupodivu, příliš nestěžují. Ale ti, co mají průměrné platy jsou, dle Vás, na umření ??
04. 12. 2007 | 15:04

petrof napsal(a):

to stejskal:
jak by řekl nadporučík Mazurek v Černých baronech :" tak je to správné, kázeň musí být..."
04. 12. 2007 | 15:08

Bobo E napsal(a):

HV: Znám pár začínajících učitelů, ale že by brali almužnu, to se říci nedá. Jako začínající samozřejmě nedosáhnou na učitelský průměr 22 800Kč hrubého, ale co vím, jejich nástupní platy se pohybují v rozmezí 17-19tis hrubého+osobní. Takže ne almužna, ale nějčastější mzda v ČR. Ale je pravda, že mladý, schopný a perspektivní člověk dostane jinde (v soukromém) zaplaceno lépe. To ale není jen problém školství.
04. 12. 2007 | 15:11

hv napsal(a):

Bobo E:

Almuznu myslim vzhledem k tomu, co odvadi a co za to dostava, nevztahuji to k prumerne mzde. Na vysokoskolsky vzdelaneho cloveka ten nastupni opravdu neni moc, zvlast pokud behem studia uz ziskal i nejakou praxi. Nevim, kolik dnes dostane pri nastupu. V nasi rodine jsou dve ucitelky a ani jedna neuci. Ucily kratce po skole, ale protoze jejich ohodnoceni bylo dlouhodobe neodpovidajici, nasly uplatneni na lepe placene pozici.
04. 12. 2007 | 15:21

el napsal(a):

Forde, jak jste přišel na to, že všichni učitelé pracují poloviční dobu? Pokud vím, jejich pracovní doba je 40 hodin týdně a činnost v hodinách, kdy neučí, musí vykazovat.

Když se mají učitelé tak dobře, jak spousta z vás tady tvrdí, proč tu práci absolventi pedagogických a jiných fakult nechtějí dělat? Proč je neláká vidina delší dovolené a dalších výhod? Pokud jsou tak hloupí a žádné výhody v učitelském povolání nevidí, zůstávají tam tedy jen ti nejchytřejší. A elitu národa musíme podporovat, ne?
04. 12. 2007 | 15:30

Vladislav Černík napsal(a):

Ad BoboE :Troška dat pro upřesnění:
1) učitelé jsou zhruba 6% nad průměrnou mzdou, jistě si zaslouží více, ale již nejsou sociálně slabou skupinou.
Učitel je víceméně povinován si kupovat literaturu, inovovat počítač,
manažer jezdí služebním autem se služebním notebookem
2) V příštím roce (2008) jim porostou mzdy o 4%. Při srovnání s odhady inflace na příští rok jim tedy skutečně poklesnou reálné mzdy o 0.4-1.8% (odhad inflace je 4.4-5.8%).
Ke pásmu učitelských platů patří "učitelská inflace". Čili dal bych tam tak
těch 8-10%
...
4) I při nejpesimičtějších číslech (pokles v roce 2008 o 1,8% a v roce 2009 o 0,5%) je pokles za tyto dva roky necelých 7%. Tudíž opravdu nevím, kde pan Havel sebral ta svá čísla (16-19%).
Tak za ty 3roky již těch 16% snadno napočteme.
Dejme k tomu někdy třeba 11 měsíců z 12 pracovního poměru. u učitelů.
Čili více analyzovat, méně chválit
Vl. Černík
04. 12. 2007 | 15:48

zemko napsal(a):

@ Bobo E - 04.12.2007 12:30:46

ony socialni pracovnice na spouste skol jsou, myslim, ze viceleta gymnazia ji primo musi mit, nebo aspon tak nam to vykladal nas tridni pri jedne stiznosti na nasi socialni pracovnici na gymnaziu

a dokonce i zakladni skola v mem rodnem mestecku ma socialni pracovnici, takze je videt, ze obcas se ten pokrok da videt a je kupodivu, ze i na mensich skolach, ktere "sbiraji" deti z okolnich vesnic
04. 12. 2007 | 15:52

Ford napsal(a):

EL: Ach jo. To samé můžu napsat já! A jak jste přišel na to že všichni učitelé mají podprůměrné platy?!

Vychází se z průměru! Ať se vám to někdy hodí nebo ne. I kdybych bral 40 hodinový týden tak mají učitelé nadprůměrné platy!

Ty hodiny jak si matně vzpomínám říkala Buzková.
Jinak když vezmu údaje pro porovnání s statistikou OECD tak český učitel 576 hodin. USA, Nový Zéland 900 hodin.

Nějak jsem si nevšiml že by byla spousta inzerátu na obsazení míst učitele, tak jak jste došel že to něchtějí dělat? Oni to nedělají protože pro ně není místo! Dle vaší logiky nechtějí dělat ani v IT oboru ač jsou tam naprůměrné platy.
04. 12. 2007 | 16:18

ad napsal(a):

Pane Stejskal.
Zn. Taar je urážena trvale a spílá se jí neustále a nic se neděje. Myslíte si že jsme hlupáci?
04. 12. 2007 | 16:25

stejskal napsal(a):

Mýlíte se, pane ad,

děje. Mažu i hrubé urážky a výpady, které jsouz adresovány panu Taarovi (viz např. pan petrof a další).

Ne, nemyslím si o nikom, že je hlupák.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2007 | 16:33

honza a. napsal(a):

to hv:
Nektere skoly jsou sponzorovany. Napriklad jako student IES FSV UK (mimochodem pusobiste doc. Havla)vim, ze nas institut nejake ty penizky ze soukrome sfery ma. Stejne tak ale vim (jako student jeste jedne skoly), ze si nektere obory proste na sebe z principu vydelat nemuzou, ale presto to neni duvod k jejich ruseni.. Chci videt firmu, ktera bude sponzorovat bohemistiku (predem upozornuji, ze bohemistiku nestuduji)..
04. 12. 2007 | 16:36

brum napsal(a):

Neslo by kodexu odporujici texty hazet do "zumpy" - sekce k tomu specialne urcene, kam by byl vstup na vlastni nebezpeci? Debata by se obesla bez nekorektnich vypadu, ale kdyby chtel nekdo zkontrolovat, co mazete, tak by mohl.
04. 12. 2007 | 16:47

hv napsal(a):

honza a.:

Ano, jsou skoly, ktere dokazou ziskat sponzory, nektere vysoke skoly maji i docela bohate darky diky spolupraci s nekterymi firmami (treba prazska VSE). Ale kolik jich je a kolik dostavaji?

Mate take pravdu, ze nektere humanitni obory tezko ziskaji sponzory, ale na druhou stranu jsou ty obory mene financne narocne pro stat nez jine, ktere potrebuji krome literatury i spousty technickeho vybaveni.
04. 12. 2007 | 16:53

Bobo E napsal(a):

Vladislav Černík:

1) Literaturu si nejsou povinni kupovat jen učitelé, ale i jiné profese - kolikpak knih si ten učitel ročně musí koupit? Jednu, dvě? A určitě si je nelze půjšit od kolegy (učitel tu knihu potřebuje 24/7)

2) Na co potřebuje učitel hypermoderní počítač? Na psaní ve wordu či na tabulky v excelu stačí 8 let stará šunka (Celeron@300MHz+128MB Ram - v bazaru cca za 1000Kč), nebo snad bude ve třídě dětem puuštět supermoderní hry? Jako student s příjmem 5000Kč měsíčně (vše jsem si platil sám) jsem také inovoval počítač (nutně jsem ho ke studiu potřeboval). Upgrade jsem prováděl 1x za 4 roky v celkové ceně cca 8000Kč.

3) Čímpak je definovaná "učitelská inflace"? Jak se liší od hornické, sdravotně-sesterské, řidičské? Inflace je jen jedna, a jestli si myslíte, že učitelé mají nějaké "specielní" vydání, tak mi je uveďte.

4) Vaši námitku k tomuto bodu jsem nepochopil. Když to jde tak snadno, tak mi to, pane učiteli, názorně napočítejte - ale napřed si odůvodněte tu učitelskou inflaci.
04. 12. 2007 | 16:56

Bobo E napsal(a):

To zemko: Bohužel, ty soc. prac. tam asi jenom sedí.
04. 12. 2007 | 16:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane brum,

myslím, že by to nebylo dobré řešení. Akorát bych byl nucen o každém příspěvku dalekosáhle diskutovat a obhajovat, proč jsem jej smazal. A to už bych skutečně nestíhal.

Pokud diskutující debatují věcně a korektně, nikdo jim zde v diskusi nebrání. Myslím, že Vám to většina z těch, co toto fórum navštěvují již delší dobu, potvrdí.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2007 | 17:01

Bobo E napsal(a):

Vladislav Černík: Dodatek

Učitelé nemohou mít vyšší inflaci jen v případě, že by jim v příštím roce vyvstaly nová vydání, která by nevyvstala pro zbytek národa (o žádných takových nevím). Inflace de facto ukazuje procentní nárůst letošních vydání. Takže i kdyby jste nakrásně měl letos vydání 1milion a soused 1tisíc a v příštím roce vy 1,5mil a soused 1500Kč (za úplně stejné věci jako v předchozím roce), oba budete mít inflaci 50%. Tj. Učitelksá inflace=obyčejná inflace.
S tím počítačem jste mě opravdu dožral - sám jsem dodělával doktorát (byly potřeba náročné výpočty a simulace) na 5 let starém stroji, takže teze, že učitel musí upgradovat každý rok je nesmysl a demagogie.
04. 12. 2007 | 17:08

Bobo E napsal(a):

Vladislav Černík: Výpočet pohubu reálné mzdy
Procentní nárůst/pokles reálné mzdy za 1 rok = (1+(procentní růst mzdy-inflace)). Za 3 roky to máme = (1+(procentní růst mzdy v roce 1-inflace v roce 1))*(1+(procentní růst mzdy v roce 2-inflace v roce 2))*(1+(procentní růst mzdy v roce 3-inflace v roce 3)).
Např. inflace 5%, růst 4%, reálná mzda (1+(0,04-0,05))=0,99=>99% čili pokles o 1%.
04. 12. 2007 | 17:12

SuP napsal(a):

Chcete znát můj názor?
Já si myslím, že peníze na valorizaci platů učitelům prožrala státní správa. Je přebujelá a nevýkonná. Odvedená práce není objektivně hodnotitelná, tudíž nelze určit její efektivitu.
Jenomže - v určitém období bylo nutné snížit nezaměstnanost, tak SI státní správa vytvořila "pracovní místa" i jejich ohodnocení, podobně jako si kdysi parlament určil platy poslanců a náhrady. Učitelé jsou sice taky státní zaměstnanci, ale v potravním řetězci úředníků jsou až na posledním místě. Na druhé straně objektivně vzato na současný stav žactva je jich poněkud mnoho.
04. 12. 2007 | 17:30

SuP napsal(a):

....A co se týká inflace, ta postihne VŠECHNY úplně stejně. Takže bavme se o procentním nárůstu vůči průměru a inflaci klidně nechme spát.... Je spravedlivě rozdělená.
04. 12. 2007 | 17:33

Jiří Havel napsal(a):

Milý Bobo, musíte obě veličiny počítat dynamicky. Učitelům klesne reálná mzda za tři roky o 4-5 %. Zároveň ale průměrná reálná mzda stoupne o 12 % (prostá extrapolace minulých dat). Takže z dnešních 6 % nad průměr klesnou učitelé na 10 % pod průměr. Tedy změna o těch 16 %. Dosazuji publikovaná vládní data a stejně jako vy odhady ČNB. Extrapolace růstu reálných mezd je ještě konzervativní, protože trh práce je napjatější než dříve.
Úplnou pravdu nemá ani kolega SuP. Inflace dopadá na různé skupiny mírně odlišně, proto se konstruuje index životních nákladů třeba důchodců nebo zaměstnanců zvlášť. Je to dáno tím, že třeba potraviny a bydlení činí v jejich spotřebním koši významnější položky než u průměru populace. Rozdíl je obvykle do jednoho procenta.
04. 12. 2007 | 18:25

Vladislav Černík napsal(a):

Trošku k té inflaci(Bobo i J.Havel):
problém je již s jejím stanovováním,
na to je spousta odkazů, např.
http://danvorechovsky.blogs...
U učitelů se dají, jako u každé profese, vypozorovat jisté speciality jejich spotřebního koše, např. dovolená je u nich možná jen v nejdražší sezóně, prázdniny a vánoce. Horník má třeba menší nároky na pracovní ošacení.
U počítačů jsem neřekl, že učitel jej musí co rok měnit, ale on část své pracovní směny, cca 1/3 odpracuje doma. Pro takový styl práce se nehodí "holý" počítač z bazaru bez SW. U knih nelze spoléhat na půjčení od kolegů, třeba na škole je jen 1 chemik!
U vlastní inflace (viz odkaz ) se třeba dělá to, že když klesne spotřeba něčeho pod určitou (potřebnou a rozumnou mez) tak se počítá jen skutečná spotřeba a nikoliv adekvátní, dále bývá do zvykem do inflace počítat tzv. t.č. nejlevnější substitut.
Jinak i kolega Havel (známe se z Rybníčku) trošku podcenil spotřební koše skupin obyvatel. Např. při prům. důchodu cca 8000 je pri cca 6000 úhrady za menší byt je zdražení rohlíku o 50hal drastické.
Ten naivní výpočet "pohubu" je přitroublý, ono totiž mzda třeba o 5% ročně stoupne tak 1 z 5, ale ten zdražený rohlík si kupují všichni.
K té osobní inflaci lze nalézt i její online kalkulačky, např.
http://ekonomika.idnes.cz/i...
Oba odkazy jsou z řad liberálů.
Jinak nejsem učitel, ale něco o teorii výkonnosti vím.
04. 12. 2007 | 19:21

erika napsal(a):

Rada bych upresnila, ze nastupujici plat ucitele po absolvovani VS je 15 470 KC a k tomu navic dle uvazene reditele osobni (vedeni krouzku, kabinetu, tridnictvi, vyzdoba skoly, ruzne mimoskolni aktivity...). Coz mi prijde velmi usmevne, protoze jako uklizecka jsem si pri VS vydelala vice ( a to bez stresu atd.) Kolegyne, ktere VS neabsolvovaly a misto toho pracovaly maji vyssi plat, protoze maji delsi dobu praxe... v soucasne dobe si muzu dovolit ten "luxus" ucit jen diky tomu, ze bydlim s rodici a tim jsou me naklady vyrazne nizsi... toliko k platum ucitelu :)
04. 12. 2007 | 20:16

Mik napsal(a):

Eriko: Nastupte do jiného oboru státní správy, doporučuji třeba finanční úřad. Práce pro vysokoškoláka, nástupní plat i s uznanou praxí (5 let) je 14 270 Kč, osobní příplatek započten, příplatek za soustavnou kontrolní činnost započten, stravenky jako jediný benefit. Pracovní doba 8 hodin, na pracovní záležitosti je těžká mlčenlivost, podjatost se zkoumá u každého případu, vše přesně podle zákona, dohlídky z FŘ cca 1x ročně. Vzteklí poplatníci, hulváti a násilníci nejsou vyjímkou. To, co vyplodíte vyplodíte s vědomím, že to musí být právně tiptop, protože je slušná pravděpodobnost, že se v tom bude šťourat nějaký právník. Na vyměřovací odd to mají ještě horší, bez kontrolního příplatku, každý měsíc daňová přiznání (každá má cca 300 fyz. nebo 200 práv. osob), potom čtvrtletní přiznání, roční přiznání, majetkové daně, silniční daň. Dřela by jste jak soumar a po práci by jste neměla čas si ani zapnout počítač, protože po 8 hodinách by jste měla vyšilhané oči.

Toliko realita na FÚ, realitu na SŠ znám, měl jsem tam čest během civilní služby učit.

A přesto si nestězuji, ale ne proto, že nás je jen cca 15.000
04. 12. 2007 | 21:19

Mik napsal(a):

dodatek: Zapoměl jsem na vzdělávání. Znalost zákonů je samozřejmá, pracovníci daňové kontroly se ale musí vyznat v přísl. daňových zákonech alespoň 3 roky, častěji 5 let zpátky. Přitom se daňové zákony každý rok mění, novelizují. Ne moc, ale na pěkný zmatek to stačí. K tomu přidejte judikáty NSS, rozsudky krajských soudů (ze všech 8 krajských soudů). Nevím, jak by jste se cítila po 3 denním školení (3x8 hodin) plném rozsudků a judikátů, když nejste právník. Asi by Vám z toho šla hlava kolem.

Tak, teď můžete srovnávat. A klidně si stěžujte dál. Beze mne a mých kolegů by jste ten plat totiž nedostala.
04. 12. 2007 | 21:27

Javít napsal(a):

Učitelé stále "brečí" o platy.
Myslím, že i začínající absolventi VŠ v jiných oborech, nemají vysoké nástupní platy a "nebrečí".
Musejí pracovat celých 8 hod. a také se musí, po nástupu do zaměstnání, dále vzdělávat.
To co se naučili ve škole, jim také nebude dosmrti stačit.
Technika jde, na rozdíl od školství, mílovými kroky dopředu.
04. 12. 2007 | 22:25

Ivo Peterka napsal(a):

Forde, za prvé z vlastní zkušenosti vím, že má-li být učitel dobrý, tak opravdu nemá poloviční pracovní dobu. Ten váš výpočet je prostě postavený na hlavu. A k těm, co se jednoduše uchytí i jinde, si přidejte i učitele jazyků. Ale i další učitelé jsou schopni uchytit se v jiných oborech ... .
04. 12. 2007 | 22:34

Ivo Peterka napsal(a):

Kokpit: jenže ten kolega, který se stal úspěšným manažerem by býval ve školství zůstal, kdyby v té době, kdy se rozhodoval, měl aspoň průměrný plat. A přesně o tom to je ... .
04. 12. 2007 | 22:39

Jana J napsal(a):

Vážení znalci školství, kdybych měla takový materiál ve třídě, půjdu do kamenolomu k lehčí práci.To je pořád keců o kvalitě učitelů a že se nemá přidat každému. Jaksi otáčíte příčinu a následek. Za ty peníze, které nám zbydou po Kalouskově loupeži zvané reforma zůstanou ve školství jenom neumětelové a nadšenci, kterým neumětelové tak otráví život, že odejdou také...K těm pomůckám a výbavě - ozvěte se , kdo jste si v poslední době platili ze svého jazykové kursy nebo odbornou literaturu nutnou pro výkon vaší profese? Já nic jiného ani neznám, jen málokdy se některý ředitel uvolil zaplatit mi část nákladů. Neustále nebyly peníze a bude hůř. Než žebrat, platila a platím si jazykové učebnice sama, teď už naplno jako OSVČ, alespoň si nepřipadám jako blbec. Nikdo to nevidí ani neocení,kromě studentů, dělám to kvůli sobě a jim. Mnozí kolegové si ovšem takový luxus dovolit nemohou, tak pracují s tím, co mají.Nemyslete si, že každý, kdo chodil do školy, rozumí školství.Kdo to nezažil, nechť neudílí "knížecí" rady.
04. 12. 2007 | 23:37

J. Švorčík napsal(a):

Sešly se nám tu 3 blogy na stejné téma. Většinou se vykecávám na blogu p. Kostlána, teď jsem se rozhodl, že přihodím něco i sem. Práce učitele je velmi zodpovědná, nicméně vysokoškoláci si všude na světě vydělávají v soukromém sektoru více než ve státním. Tak to bylo i u nás za První republiky (né že bych to pamatoval, ale je všeobecně známo, že státní služba byla tehdy terno). Jinak jsem svůj názor uvedl v článku v Deníku, chcete-li, klikněte http://www.jarda3.estranky.cz
Vím, že se to leckomu nebude líbit, zvlášť poslední odstavec. Pokud vás to rozčililo, prohlédněte si obrázky tamtéž.
05. 12. 2007 | 07:13

Ford napsal(a):

ivo peterka: ja se fakt děsím jak přemýšlíte. To co tady předvádíte a asi jste učitelé, tak by mohlo stačit tak na jednoduchou práci u pásu. Prostě to jdou ata za celou oblast aby se dala porovnávat. Většina lidí už pochopila že statistické údaje většinou nepasují přesně na konkrétní osobu jen učitelé a jejich fanoušci to ne a ne pochopit!Za tu natvrdlost nebo vychcanost byste měli dostat minimální mzdu a ne nadprůměrnou!
05. 12. 2007 | 10:25

Saliven napsal(a):

Dám taky jednu statistiku - nárůst mzdových prostředků na úředníky Ministerstvu pro místní rozvoj - 20%, Ministerstvu vnitra - 7,7 procenta, Ministerstvu školství - 7,5. Ministerstvo zahraničí dostane na reprezentaci a občerstvení o 7 milionů víc. Takže na úředníky je, a na učitele ne - jak prosté.
05. 12. 2007 | 11:38

Javít napsal(a):

pro Janu J.:
Kalouskova loupež se dotkne téměř všech občanů této země, a nejvíce důchodců.
Tak, páni učitelé, proboha přestaňte s již tím brekotem, prosím.
05. 12. 2007 | 14:22

vlk napsal(a):

Na zacházení Topolánkovy vlády s učiteli je vidět, že ne každý kantor odvede dobrou práci. V jejich případě se to dá demonstrovat kus od kusu. Asi proto, že mají mindrák ze své vzdělanostní nedostatečnosti s erozhodli postihnout kantoru jako celek. Jako nepřátelskou třídu. A jsem si celkem jist tím, že Nicolas topolánek bude chodit za nedlouho do školy, kde plat kantora bude vysoko nad celostátním průměrem. protože v tomto konkrétním případě Topolánek skutečně bude naplňovat heslo, že vzdělání je absolutní priorita.
05. 12. 2007 | 14:34

Ivo Peterka napsal(a):

Forde, nejsem učitel, jsem vývojář. Učitelem jsem byl. Jak dobrým byste se musel zeptat mých studentů. Nevím, co vás na mém uvažování děsí. Vždyť jde jen o tržní mechanismy. Učení mě bavilo, ale neměl bych ani na minimální hypotéku - tak jsem šel dělat práci, kde si na ni vydělám. To je velmi přímočaré, ale také jasné. Jestliže absolvent vysoké školy dostane nabídku mizerného platu, tak ji prostě nepřijme. A o tom jsou platy učitelů - že schopní absolventi do školy buďto nepůjdou, nebo tam vydrží krátce. Oni totiž ti učitelé dostávají méně, než vystudovaní středoškoláci. Tak bohužel chodí jinam, no ... .
05. 12. 2007 | 15:52

Ford napsal(a):

Ivo Peterka: Tak znovu! Ty čísla jsou statistiky a je jsné že zahrnují ty co mají míň hodin a i to co mají víc hodin. A vy jste si vybral jen ty co mají víc hodin.

Úplně jste to otočil! Tržní mechanismus je že když se mi nelíbí tak odejdu za lepším. Tak jak vy! Jenže oni nechtějí odejít oni chtějí zvýšit již tak nadprůměrný plat tudíž se snaží o pravý opak tržního chování!

Předpokládám že jste vývojář v IT, a tam jste jen díky tržnímu mechanismu, že je v tom oboru velký nedostatek lidí. A je to v podstatě jediný obor kde si můžou vydělat víc, protože ze zoufalství berou v podstatě každého!
Učitelů je nadbytek, tak není žádný důvod dělat nějaké gesta a finančně se jim podbízet.

Plat nedostáváte za zásluhy, že jste někde chodil do školy, ale za práci kterou děláte.
05. 12. 2007 | 17:43

Jana J napsal(a):

Pro Javít - takže protože sousedovi chcípne koza, má chcípnout mně také? Taková logika počesku. Pro Ford - uklidněte se, ta vaše averze k učitelům se dá léčit, udělejte to, než nám zezelenáte vzteky. Divím se, že jako kovaný pravičák se učiteli vůbec zabýváte, platově stojíte určitě vysoko nad námi. Pokud ne, zamyslete se nad tím, kam patříte.
05. 12. 2007 | 20:59

Jana J napsal(a):

Pane Havle, před časem jste tady konstatoval, že učitelé budou spořit s Liškou. Dnes se nám to potvrdilo - pan Bursík a pan Liška rukou společnou a nerozdílnou zabránili tomu, aby na školství šly tři miliardy.PAN LIŠKA PŘI DRUHÉM HLASOVÁNÍ - to první umožnilo zákonu, navrhujícímu nechat dvě miliardy ve státních rezervách a tudíž volné pro školství projít,proto ho pan Bursík zpochybnil - UKÁZAL PALCEM DOLŮ. Všechny učitele tím odsoudil k poklesu platů. Včera se prý na demonstraci snažil zalíbit. Nebudeme mu to věřit. Nechceme ho.Poktryteckých hajzlíků máme už dost.Doufám, že se koalice těmi miliardami, které na nás ušetří, konečně zadusí. Z té slavné miliardy, kterou všechna média omílají jako bůhvíjakou milost, připadne na každého učitele asi 50 Kč. Děkujeme, pane Liško.Doufám, že v každé škole, kam byste chtěl zavítat, se najde učitel, který vám řekne,co jste zač.
05. 12. 2007 | 21:28

RUMCAJS napsal(a):

Já bych jim taky přidal Jirko.
Ale pár ran žaludama do kožichu.
Vždyť oni táhnou s pánama za jeden provaz a nás chudáky obírají o tu naši úrodu.
Až zas přijdou s knížepánem vybírat daně, poženu je až na konec Řáholce!!!
06. 12. 2007 | 07:32

Ivo Peterka napsal(a):

Forde, učitelů některých předmětů je nadbytek, to máte pravdu. Avšak kolik jich bude za takový plat skutečně kvalitních? Kolik je altruistů, kterým tolik nezáleží na penězích? Většinou ti starší, před důchodem. Pak ti mladí, kteří mají buďto zajištěného partnera, anebo brzy odejdou. Tedy přesněji, kolik kvalitních absolventů za daný plat nastoupí do školství? Mnoho asi ne. Věřte tomu, že i jazykáři si vydělají více v soukromé sféře. Většinou to řeší tak, že jsou v soukromém, a protože jsou altruisté, tak učí i pár hodin na škole - ale to berou víceméně jako hobby (také učím jednu přednášku za semestr na FHS UK - také to beru jako hobby). Učitelé, kteří jsou víceméně externisty, jsou dnes na VŠ běžní. Je mnoho lidí, kteří si dělají svůj business a jako doplněk učí. Postupně se tento trend přenáší na střední školy. Otázkou je, je-li to správně. Přínosem je, že ten člověk má zkušenosti z praxe, odvrácenou stránkou je, že se učení nebude nikdy věnovat "s plným nasazením". A jednoznačně s vámi nesouhlasím - učitelé na středních a základních školách prostě nemají nadprůměrné platy. Není to pravda. Kromě učení a příprav mají další povinnosti vyplývající z jejich práce, ale o tom vy zcela zjevně nic nevíte ... .
06. 12. 2007 | 09:36

Ivo Peterka napsal(a):

Čili můj závěr je - kvalita učitelů v čase klesá, protože ti starší kvalitní odcházejí a budou postupně odcházet do důchodu, a ti mladší do komerce. Skvělá vyhlídka pro české školství ... .
06. 12. 2007 | 09:48

SuP napsal(a):

Ivo Peterka -
Proč tady (ne Vy sám) operujete kvalitou výuky versus pletem učitele? Už na začátku tu kdosi správně poznamenal, že z nekvalitního učitele zvýšený plat kvalitního neudělá. Čili jde zase jen o pocit, že bych se jako státní zamšstnanec chtěl mít líp, bez ohledu na to, co pro to dělám a jak to dělám.
Dále Vaše pznámka:"Tedy přesněji, kolik kvalitních absolventů za daný plat nastoupí do školství?" .....
Máte snad pocit, že Kvalitní absolvent rovná se kvalitní pedagog? To je trochu ustřelené. Co podle Vás znamená praxe?
Já trvám na tom, že stávky učitelů byly na pořadu dne, když se začaly razantně zvedat platy ve státní správě. Tehdy sice učitelé dělali bububu, ale nedotáhli to nikam a přitom tehdy BYLY peníze. Do současné vlády si teď kopne každý kvůli úsporným programům, které je nutno začít dělat. A začít šetři rozdáváním prněz za nepodložené výsledky???
06. 12. 2007 | 11:29

Ivo Peterka napsal(a):

SuPe, operuji tím proto, že chcete-li někam dostat kvalitní lidi, musíte je zaplatit. Takto přímočaře to beru. A patrně trochu nafoukaně si myslím, že jak já, tak kolega, který nyní dělá manažera, jsme kvalitní učitelé. Stát nám za kvalitu práce nechtěl platit, tak jsme šli (přestože jsem měl na gymnáziu, kde jsem učil, velmi nadstandardní osobní ohodnocení). Celý ten příběh o kus výše jsem psal proto, že to, že všeobecně je práce učitele placena mizerně vede k tomu, že kvalitních lidí ve školství bude nadále ubývat. Nebo si myslíte, že se při současné platové úrovni pohrnou do škol špičkoví učitelé? Asi dost těžko. OK, zaveďme pro učitele kariérní řád, ale takový, aby ten, který na sobě bude pracovat a bude mít výsledky mohl mít i třeba 60 000 Kč měsíčně (a na gymnáziu, kde jsem učil, na sobě pracovali všichni kmenoví učitelé, se kterými jsem spolupracoval). Pak budu brát, že ti učitelé, kteří na sobě nepracují, můžou brát třeba jen 15 000 Kč. Když toto zavedete, budete se divit, kolik učitelů bude mít dle svých výsledků právo na vyšší plat! Ale toto za celých 17 let od převratu nikdo neudělal! A proto jednoznačně uznávám právo učitelů na stávku. Totiž i když se vám to nezdá, tak aspoň v době, kdy jsem na škole učil, potkával jsem výrazně častěji ty pracovité a schopné učitele.
06. 12. 2007 | 12:05

SuP napsal(a):

Já Vám Vaši pravdu neberu ani ji nezpochybňuji. Měl jsem v rodině učitelů asi jen 5. moje sestra se z toho před důchodem zbláznila....
Ale ty postupy, co zde uvádíte, to je podle mého přesně úkol učitelské lobby a odborů!!
Nejdřív navrhnout, posléze vytvořit podmínky a postupy, jak by to fungovalo a pak samozřejmě žádat zaplacení. Jenže oni na to jdou obráceně. Nejdřív peníze a pak možná se ukáže, že to umíme.
To si myslím, že není korektní postup.
06. 12. 2007 | 12:36

Ivo Peterka napsal(a):

SuPe, máte pravdu, jenže součástí toho lobby by měl být i ministr školství. Současnou stávku beru mimo jiné jako důsledek toho, že za celých 17 let nemělo školství dostatečně silného ministra, který by něco takového, co jsem naznačil v předchozím příspěvku, prosadil.
06. 12. 2007 | 13:30

Víta napsal(a):

ad.Ivo Peterka:dík, za Vaši neúnavnou snahu těm zapřísáhlým až nenávistným neučitelům něco vysvětlit.Já už nanejvíc dokážu ty příspěvky jenom přečíst,cosi ... si pomyslet a končím. Po dvaceti letech práce na ZŠ všem rádoby znalcům naší profese doporučuji: přijďte mezi nás a vyzkoušejte.
06. 12. 2007 | 13:32

Javít napsal(a):

pro Jana J.:
nezdá se mi, že vám chcípá koza.
Dle mého názoru, vše příliš dramatizujete, a upřednostňujete učitelský problém. Hlavně ty učitelské platy. Ostatní již nechcete vidět.
06. 12. 2007 | 14:22

Javít napsal(a):

pro Víta:
nedělejte, prosím, z těch, co učitelům oponují, zapřísahlé až nenávistné neučitele.
I tito lidé mají své problémy a touhy vydělat co nejvíce.
Nejdou však kvůli tomu hned do stávky.
Také naše děti či naši vnuci, chodí do školy. Ale že by úroveň našeho školství byla nějak vysoká, to se nedá říci.
Nebuďte, prosím, omámeni sami sebou.
06. 12. 2007 | 14:30

Suzanne Simon napsal(a):

to petrof:
Myslela jsem ty odeesáky, co to tehdy zavinili, tu moji tehdejší situaci, dokonce jsem tehdy uvažovala i o sebevraždě, že, ač VŠ, nejsem schopná se o svoje děti dostatečně dobře materiálně postarat. Hned mi došlo, že moje sebevražda situaci mých dětí neřeší. Nezabila jsem se, aby se neměly ještě hůře. Teď jsou moje děti plnoleté a tak už se na to dívám jako na dávnou minulost. Koho jsem tehdy doopravdy nenáviděla, byl můj manžel. Řekl mi totiž, že přece vydělává a výplatu mi nosí. Pracoval tehdy jako referent v jednom ústavu pro organizování amatérské kulturní činnosti a nechtěl jít dělat nic jiného.

Asi mi do toho trochu lezou ty hormony a ty emoce. Takže nějak suše, ODS je pravicová strana a vždycky, když dostane ve volbách nejvíce hlasů, říkám si, to je dobře, nám vzdělancům se zvýší příjmy. Moc to nevychází. Většinou se máme, my vzdělanci, lépe za socanů.
06. 12. 2007 | 15:47

Jana J napsal(a):

Pro pana Peterku - vždy jsem byla věemi deseti pro kariérní řád, jeden čas byla naděje, ale zmařila ji Buzková, která nám de facto zlikvidovala následné vzdělávání. Z těch dalších neumětelů to pak už nikdo neuměl napravit, a ani nechtěl. Ten současný Bursíkův usmrkánek nebude výjimka.
06. 12. 2007 | 17:49

Javít napsal(a):

pro Suzanne Simon:
o kterých vzdělancích to hovoříte ?
Nemělo by se raději říkat "věčně ubrečení učitelé" ?
Jste snad jediní "ubrečení a věčně stávkující vzdělanci" v této zemi (mimo lékařů).
Proč také nenaříkají inženýři, architekti a pod. ?
Na technické obory se také nikdo příliš nehrne (proč asi ?), ale nikdo si stále nenaříká jako vy, učitelé.
Ono je také nutno rozlišovat platy pro učitele v MŠ,ZŠ,VŠ atd.
07. 12. 2007 | 09:44

Catherin19 napsal(a):

I do truly like your great data! Can you write the literature term paper as example? Because I do really know that a good <a href="http://quality-papers.com">paper writing service</a> can accomplish well researched term papers of brilliant quality.
22. 02. 2010 | 01:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy