Český hlásek ve světě

12. 12. 2007 | 23:29
Přečteno 4921 krát
V minulém textu
jsem se dotkl některých paradoxů světového dění. V diskusi se vyrojily hlasy souhlasné i nesouhlasné. Z těch nesouhlasných vypustím osobní výtky. Někomu se prostě nelíbím a jiný léčí sebevědomí tím, že druhému nějak říká, že je pitomec. Obojí je jistě přirozené, takže nestojí za zmínku. Z nesouhlasných připomínek ovšem některé za věcnou poznámku stojí.

Několik diskutujících si dělalo legraci z toho, jak se mi to vesele plká, protože nižádnou odpovědnost za zahraniční politiku ČR, natož politiku evropskou či světovou nemám. To, bohužel, není zas úplná pravda. Jsem malým českým reprezentantem v předsednictvu PES (Presidency of Party of European Socialists). To je místo, kde dochází ke koordinaci zásadních politik evropských sociálně demokratických stran. Zde se formuje politika levicového klubu v Evropském parlamentu. V dialogu s PES dnes nachází formulaci zahraniční politika zemí jako je Velká Británie, Itálie, Španělsko nebo Německo. S výjimkou Francie tedy všech klíčových zemí EU.

Existují proto chvíle, kdy má česká sociální demokracie k formulaci obecnějších zásad evropské politiky možná blíže, než oficiální reprezentace našeho Ministerstva zahraničních věcí. Příkladem je třeba stanovisko evropských sociálně demokratických stran k instalaci amerického systému protiraketové obrany v EU (radar). Mimochodem, toto stanovisko neformulovala ČSSD. Nebylo by to věrohodné, protože ve věci máme vlastní zájem.

Kolem usnesení byla v PES samozřejmě široká diskuse. Zdůraznil jsem v ní za českou stranu, že jsme si vědomi naší povinnosti vůči mezinárodní bezpečnosti. Připomněl jsem naší účast v misích jako je Kosovo či Afghánistán. Konečně jsem zdůraznil, že jsme ochotni protiraketový systém v ČR přijmout, pokud to bude jasně formulovaný bezpečnostní zájem NATO a součást bezpečnostní politiky EU.

Mé vystoupení vyvolalo spíše kritické reakce. Řada kolegů ode mne čekala zcela negativistické stanovisko. Mnozí z nich vyrostli v protiválečném hnutí šedesátých a sedmdesátých let a nevidí ve zbrojení velký efekt. Trpělivě jsem jim vysvětloval, že my známe cenu svobody a víme, že se za ni platí. Realistická politika má daleko od pacifismu. Závěr byl jednoznačný. K případné instalaci radaru a raket je nutný jednoznačný souhlas NATO a EU. Bilaterální ujednání mezi členskou zemí EU a USA je považováno za kontraproduktivní. Usnesení bylo podpořeno všemi členy PES, přičemž znění bylo pochopitelně konzultováno s ministry zahraničí klíčových zemí. Včetně Velké Británie...

Někteří čtenáři mi pod blogem zlostně vytýkají antiamerikanismus. To je opravdu hluboký omyl. Spojené státy mají nezastupitelnou roli ve světové politice a v systému světové bezpečnosti. Investují do obrany světa tolik, jako nikdo jiný. Pozici USA musí každý respektovat. Náš respekt plně odpovídá váze, kterou USA na světové scéně mají. Všechny vlády české sociální demokracie ostatně udržovaly o nějaký ten stupeň vřelejší vztahy s USA než je evropský průměr. I mé vztahy s americkým velvyslancem mohu za svého vládního působení označit za nadstandardní v oficiální i osobní rovině.

Na druhé straně přes tyto naše dobré vztahy nesmíme být zcela nekritičtí. Přestože občas následujeme dokonce i takovou linii USA o jejímž ospravedlnění máme snad pochybnosti, existuje mez, kterou nemůžeme překročit. Naší snahou je proto nalezení souladu zahraničních politik klíčových zemí EU s USA. Jsem rád, že v rámci PES zásadní rozpory v zahraničně politické oblasti dnes nejsou. PES také prohlubuje spolupráci s americkou demokratickou stranou. Návštěva šéfa PES a někdejšího dánského premiéra Poula Nyrupa Rasmussena v USA proběhla mimo zájem médií, ale přinesla výsledky. Bude-li budoucím americkým prezidentem demokrat, dojde k dalšímu sblížení Evropy a USA.

Jiní čtenáři mi vytýkají, že zůstávám v příliš kritické rovině a dávám málo návodů k řešení. V blogu není prostor pro všechny otázky, a ani mé chabé intelektuální schopnosti nestačí k formulaci všech odpovědí. V obecné rovině je věc prostá. Náš západní svět bude mít v i budoucnu pozici, která bude odvozená z jeho ekonomické síly. Musíme ale respektovat, že výkon Číny bude někdy po roce 2020 už větší než výkon USA. O nějakých deset let později se na takovou pozici dostane i Indie. Náskok budeme mít jen v produkci na obyvatele.

Klíčovými momenty naší ekonomické výkonnosti jsou energetika, školství a motivační ekonomický mechanismus. Motivace je podmíněna sociálním zázemím. Čím větší skupiny obyvatel budou ve vyspělých zemích vyloučeny z podílu na tvorbě bohatství, tím větší vnitřní problémy budeme mít. Zahraniční pozice je odvozena z vnitřní síly.

Klíčovou oblastí je nepochybně energetika. V Evropě pak ještě více než v USA. Moc Chávezů či Ahmadínežádů lze dovodit z jejich ekonomického postavení. Africká energie nás nutí polykat i hořké pilulky v podobě Mugabeho nebo Kaddáfího. Čím méně budeme na jejich ropě závislí, tím autonomnější pozici budeme mít. Budování energeticky nezávislé pozice si dnes neumím představit bez dalšího rozvoje jaderné energetiky. G. Bush to pochopil, ale Evropa zatím přešlapuje na místě. V tom také vidím jistou možnost konkrétního přínosu naší země. Jaderná energetika samozřejmě není všelék, vedle ní musíme dále energií šetřit a rozvíjet nové generace efektivních alternativních zdrojů.

Čtenáři mají plnou pravdu v tom, že i Evropa se musí více věnovat světové bezpečnosti a vlastní obraně. Mám za to, že bychom měli koncentrovat své síly. Budoucí investice do této oblasti jsou však natolik náročné, že přerůstají možnosti národních států. Špičkové obranné systémy budeme muset organizovat a financovat na nadnárodní úrovni. Není možné ani spravedlivé, aby většinu nákladů nadále nesly jen USA. Jakkoli je to nepříjemné, budeme muset v tomto ohledu obětovat další štipec své suverenity. Silné kafe, že…

Mrzí mne, že nejsme úspěšní v jiné věci. Vývoz naší vyspělé demokracie nějak vázne. Pokud naše morální a kulturní hodnoty prohrávají s náboženskou či nacionální ortodoxií, musíme hledat příčiny selhání především v nás. Odpověď na otázku, proč naše ideologie a étos prohrává se zdánlivě primitivním světem, je pro mne nejasná. Zkuste najít odpověď.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pane docente,váš blog je o posledním odstavci.A tam položené otázce.
Všchno před tím je sice zajímavé a pravdivé, leč těmi , kterýmto píšete, což jsou oponenti, nikoliv příznivci, pochopen a respektován a věcně argumentován stejně nebudete.

Takže k vaší otázce.
Nemyslím, že musíme příčiny toho, proč jsou naše hodnoty hledat za každou cenu u sebe. Chyby se jsitě nadělali v minulosti. Afrika, Asie, si velmi dobře ještě pamatuje koloniální eru, politiku dělových člunů a pohrdání jejich kulturou a hodnotami. Nezpomněli. a nemají důvod zapomenout. Ale tohle není nic ,za co by nesla odpovědnost dnešní generace.
Za co nese odpovědnost je ekonomickánerovnováha a ekonomická nekorektnost,využívání pozice silnějšího. Což je ovšem v historii naprosto běžné. Oni by to dělali také.
co osobně vidím jako zásadní problém je fakt, že demokracie, jak si namlouváme,není univerzální hodnotou.mi se ji snažíme roubovat i tam, kde prostě fungovat nemůže.Viz Afghánistámn! Není tam ani ekonomická, ani sociální, ani kulturní základna. Je to stejné, jako dodat vůz formule 1 někam,kde není ani kilometr silnic a vyčítat , že tams ním nezávodí.
Prostě - nevnujme svoje hodnoty a,nevěřme na jejich samospasitelnost a nehoňme nikoho klackem do ráje. našeho ráje. Respektujme jejich hodnotový systém. Je zajímavé, že islám, na svém vrcholném rozmachu v pohodě toleroval rozsáhlé křesťanské a židovské entity, zatímco , křes´tanská civilizace ve stejné době nevěřící netolerovala.
A my se dopouštíme stejných chyb a to jen u vědomí technologické převahy. trochu chabý argument.
Dalším důvodem odmítání našich hodnot je chudoba širokých vrstev třetího světa. A jí provázející beznaděj. Pak snadno najdou sluchu ti, kteří říkají - lidé,vy jste dobří, ale to zápeadní ďábel vám svými triky způsobuje všechno zlé. Kdo by neodolal takovému vysvětlení?
Nebičujme se.Připravme se na střet civilizací! tak dobře, jak to jen bude možné.
12. 12. 2007 | 23:47

jm09 napsal(a):

Da s erici, ze s vetsinou souhlasim, jen me prekvapuji tanecky kolem radaru. Velmi dobre si vzpominam za CSSD zacala vyjadnavat o umsteni. Pak na slova Paroubka a tom, ze nepripusti rakety ale radar je v celku akceptovatelny, ted ze musi byt pod spravou NATO. Jen nevim s jakou dalsi podminkou prijdete priste.

A co se posledni sugestivni otazky tyce, co takhle prestat zkouses zit spolu a misto toho vyzkouses zit vedle sebe?
12. 12. 2007 | 23:53

Kuba napsal(a):

Dobrý den pane docente,
ve svém příspěvku se zmiňujete o systému protiraketové obrany. Dále píšete, že pokud bude příštím am. prezidentem demokrat, dojde ke sblížení Evropy a USA. Spojené státy ovšem v oblasti bezpečnosti a vojenství preferují bilaterální přístup. Opravte mě, pokud se mylím. Nejsou tedy tyto bezpečnostní problémy výhradně doménou české diplomacie? Píšete, že Vaše vztahy s americkým velvyslancem jsou nadstandartní. Velvyslanec ovšem přeci není tím, kdo tvoří politiku Washingtonu. A mezinárodní politika přeci není žádná institucializovaná zaležitost. Nemyslíte si, že dobré vztahy se současnou americkou administrativou můžou ČR přinést lepší výsledky, než jaké by přinesly vztahy demokratické administrativy s Evropou?

Děkuji za odpověď
S pozdravem
JK
13. 12. 2007 | 02:09

Petr Dvorak napsal(a):

Dobry den,

Lepsite se, pane Havle... Nevim, jestli se Vam neco stalo, neco, co zmenilo Vas pristup k psani blogu, ale je to tak - je to opet dobre...

Vase otazka, kterou jste polozil v zaveru - to je samozrejme otazka temer "Nobelovskeho formatu" (kdyby nekdo rekl, ze kdyz to vyresim, seberou Nobelovku za mir Gorovi a daji ji me, nedelal bych nic jineho, nez resil)...

Protoze odpoved - podobne jako vetsina lidi - neznam a nechci se ted "k veceru" pustit do prilis zasadnich spekulaci, uvedu zde odkazu na zajimavou ("nobelovskou") prednasku "War and Peace" prof. R.J. Aumanna, ktery obdrzel za poznatky v teto prednasce shrnute "falesnou" nobelovku (za ekonomii). Jde v ni o rozbor valky z pohledu teorie her... dle me to je docela zajimave cteni...

http://joshis.iprofil.cz/re...

Je to v anglictine, snad si jen dovolim citovat z uplneho zaveru:

Isaiah is saying that the nations can beat their swords into ploughshares when there is a central government – a Lord, recognized by all. In the absence of that, one can perhaps have peace – no nation lifting up its sword against another. But the swords must continue to be there – they cannot be beaten into ploughshares – and the nations must continue to learn war, in order not to fight!
13. 12. 2007 | 03:40

Martin napsal(a):

Pane Havle, chtel bych spise od vas jasnou deklaraci, hrozi nam ten cerchmantsky Iran nebo ne. Jakkoliv chapu, ze vase odpoved bude modifikovan v ramci posleednich zjisteni, tak jako odpurce instalace jednostrannych americkych vojenskych zakladen na nasem uzemi jsem si jist, ze CSSS jako strana mela nekolik velmi salamounskych reseni pro kazdou situaci. Ptam se pozde, mel jsem pred dvema tydny, ale muzete aspon nyni deklarovat sve vlastni stanovisko ? At si ho overime do budoucna s hlasovanim, kdy ceska republika bude stavet radar proti naprosto jasnemu ohrozeni ze strany jaderneho utku Stredoafricke Republiky.
13. 12. 2007 | 05:14

vaan napsal(a):

Martine myslíte, že se objeví nějaký nový Sandokan a se šavlí v ruce a armádou za zády podnikne nájezd do Evropy? Já myslím, že ne, pochopte, že se válčí tam, kde jsou nějaké hodnoty, v Evropě už stěží najdete nějaké zdroje nerostných surovin za které by stálo bojovat a oni ti muslimové se tváří jako největší boží bojovníci, ale ti co sedí na moci viz Ahmadínežád a spol. mají moc rádi svůj život, své pohodlí, oni nechcou vyvolat boj, aby je někdo svrhl a o jejich moc připravil, ta neustálá masáž je tu proto, aby USA ani nenapadlo provést na Írán nějaký útok. A navíc si uvědomte, jak iránci v poslední době souvli ze strachu, že je navštíví US army, už povolili i kontrolu svých jad. zařízení, proč? O útocích na Irán se v nedávné době objevilo několik téměř zaručených zpráv z Pentagonu, a ejhle najednou strach ze ztráty moci a inspektoři jděte si kam chcete.... Dokud potřeboval Ahmadinežád podporu lidu, aby mohl změnit některé normy(podobně jako Chávez), tvářil se jako čert, který zamete s americkým ďáblem, ve skutečnosti dělal vše pro uchování moci ve svých rukou. A teď zase naopak.
13. 12. 2007 | 07:56

Al Jouda napsal(a):

Děláte to dobře, pane Havle, jen tak dále. Pokud jde o tu zapeklitou otázku, nevidím vzhledem k rozjetému teroristickému vlaku jiné řešení, než přísné oddělení naší a islámské kultury. Nechat islámisty vykvasit ve vlastní šťávě jako to dělá Izrael (zeď).A pokud provedou proti nám nějaký teroristický útok, zasáhnout je odvetou na nejcitlivějším místě jejich náboženského cítění tak, aby jejich immámové teroristy prokleli až do desátého kolena a každý věřící v Alláha je honil po celém světě až do zabití. Takovým zásahem by bylo třeba zničení Mekky.To měly například udělat USA již po 11.září 2001.
13. 12. 2007 | 08:00

vaan napsal(a):

Víte pane docente to co by naše společnost měla vyvážet jsou know-how, vědomosti, vzdělání a ne žádnou demokracii, do demokracie musí země dospět a lid musí natolik zmoudřet, že když přijdou volby tak se boj strhne o počet hlasovacích lístků a ne o lidské životy. Ale když lidi umí čist, psát a počítat, tak jim dáte možnost samostatně přemýšlet a tím otevíráte cestu do demokracie.
13. 12. 2007 | 08:08

moucha na zdi napsal(a):

Hezkej clanek Havle,
Bohuzel pokud budou v CR porad zit lide jako Vy, Paroubek, Filip, Vondruska, Al Jouda a jemu podobni.....CR muze o demokracii jen snit. No mozna za 50 let?
13. 12. 2007 | 08:17

moucha na zdi napsal(a):

To Al Jouda,


Tech 50 let jsem mel dobre Joudo?
13. 12. 2007 | 08:54

jarpor napsal(a):

Pro Vlka

Hezký den. Podepisuji se pod Váš příspěvek. Vážně a bez ironie.
Jen bych snad dodal :
I my buďme tolerantní k "demokracii" jiných, ale jasně jim sdělme, že v "našem" prostoru budou muset přijmout více z našich hodnot, stejně jako bychom to my museli učinit v "jejich" prostoru. Pokud to nejsi schopen pochopit a uznat - vrať se tam odkud přicházíš, příteli.
Pěkný den.
13. 12. 2007 | 09:42

juvel napsal(a):

Naše "vyspělá" demokracie spočívá v soutěži ideí a názorů a v soutěži ekonomické a to podle daných pravidel. Problém je v tom, že takovéto uspořádání vyžaduje lidi, kteří jsou tato pravidla schopni dodržovat. A to je osudná slabost demokracie. Spíše než na vývoz demokracie je lépe pomýšlet na to, co dělat, aby se nám toto uspořádání nerozsypalo pro náš nedostatek morálky. Nároky na morálku jsou pro existenci demokracie daleko větší, vlastně zásadní, než pro existenci autoritativních režimů. Sílu demokracie tvoří morální síla společnosti.
Chceme-li vyvážet naše morální a kulturní hodnoty měli bychom je mít a přesvědčit o tom. Dějiny i současnost ukazují, že cílem naší západní civilizace byl vždy materiální zisk, a honba za ziskem je umocňována tvrdou ekonomickou i ideologickou soutěží. Představit si lidskou společnost, která není založena na soutěži je u naprosté většiny lidí utopie, proto na Vaše položené otázky neexistuje řešení.
13. 12. 2007 | 09:52

honza napsal(a):

To se máteco chlubit, teď přijímáte zpět mezi své Ficův Smer, který vládne se slovenskými Slotovými repulikány. Že se nestydíte. Tam asi vznikají ty pravé evropské socialistické myšlenky a la Slota.
13. 12. 2007 | 10:19

Adam H. napsal(a):

Vážený pane Havle, je to opět zajímavý článek. Byla by chyba obecně dělit lidi na voly a na ty, co se mnou souhlasí, proto to nedělám.
I když mám proti vám výhrady, třeba v tom, že vaše levicové názory diskreditují profil "ekonoma", resp. ukazují, že jste za celá ta léta nepochopil onu podstatu ekonomie (například ekonomická volba člověka, vymahatelnost vlastnických práv apod.), neznamená to, že byste byl o nic horší člověk, než kdokoli jiný.
Jako ekonom s vámi z 80 % nesouhlasím, ale publikováním vašich článků jste si zajistil respekt - můj i mých kolegů. Těším se na další příspěvek.
13. 12. 2007 | 10:34

Pepa Řepa napsal(a):

Problém je v tom, že do muslimského prostředí nikdy nenaroubujete západní demokratické principy.Čím více jsem se zaobíral principy islámu,čím delší byl můj pobyt v několika zemích, tím hlubší toto přesvědčení bylo.
Bylo by to na dlouhou debatu.
Neexistuje a nebude existovat jeden autochtonní muslimský stát, kde by byly demokratické principy plně uplatněny.Některá tvrzení o toleranci jsou mýthem, vždy existoval Dár al-Islám a Dár al-Gharb, neplnohodnotní dímmí platící daň.
Stejným nesmyslem je doufat, že dojde k přerodu alochtonního islámu, tím že převezme hodnotový systém západní kultury.

Nemůžu souhlasit se vším,co je uvedeno v přednášce značky Petr Dvořák, nicméně poslední odstavec nebo tvrzení, že odzbrojení nevede k míru, ale urychluje válku, je poměrně přesné.
13. 12. 2007 | 10:42

Al Jouda napsal(a):

To Moucha : Také jsi se netrefil, budu rád, když tady budu ještě cca 20 let.
13. 12. 2007 | 10:58

pajathc napsal(a):

Možná by stálo za to definovat význam sousloví "naše vyspělá demokracie"? Je to snad ideál etosu maximální možné svobody nedílně spjatý s naprostým respektem k vlastnickým právům, který se z celého světa rychle a jistě vytrácí (a k němuž se asi nejlépe přiblížila Británie 19. století - na svou dobu i relativně mírumilovným "exportem hodnot"), nebo spíše "naše domácí" demokracie redukovaná na pouhý volební mechanismus boje o koryta a privilegia, takový "moderní třídní boj" daňových donorů a akceptorů? Je to demokracie institucionalizovaná na lokální úrovni (přímá), nebo na úrovni socialistického megastátu EU? Můj názor je ten, že každý jednotlivec má o té "naší vyspělé demokracii" jiné představy a žádný společně pociťovaný model tady jednoduše neexistuje. Ostatně celá evropská integrace je mimo sféru volného obchodu založena na falešném předpokladu jakéhosi demokratického evropanství, které ale každý vidí jinak..

Mimochodem: Evropa má plná ústa řečí o přebírání zodpovědnosti za vlastní obranu nejpozději od 70. let minulého století (americká iniciativa Rok Evropy apod.) Vždy však zatím zůstalo a nejspíš i zůstane u slov, neboť je to prostě pro nás výhodné.

Dalo by se toho napsat mnoho, nicméně raději se budu věnovat jiným činnostem, které mi přinášejí pozitivnější myšlenky, než úvahy o budoucnosti svobodné a demokratické Evropy :)
13. 12. 2007 | 11:04

Taar napsal(a):

Nevím čím to je ale mýtus o inteligeních voličích ODS dokonale stačí setřít jen pouhá infantilní moucha.
Nevím co se dá proti článku pana docenta říci. To už musí být dotyčný blázen, který si myslí že kope zlato a přitom okopává zeleninu.
13. 12. 2007 | 11:20

jarpor napsal(a):

Pro Taar

Použil-li bych Vaši logiku, stejně by to bylo o mýtusu inteligentních voličů ČSSD, které setře jeden odpůrce "modré totolity".
Neudělám to, protože to tak přeci není. Méně zobecňování a více přemýšlení - doporučil bych. Ale to záleží na každém z nás, že ?
13. 12. 2007 | 11:36

Harley Davidson napsal(a):

Doufám, že nechcete vyvážet českou demokracii. Pokud budou v poslanecké sněmovně a senátu komunisté a socialisté typu Vondruška - bachař , Filip-stbák, Grebeníček-velký hajzl , Paroubek - náměstek RaJ atd. tak nic nevyvezeme. To by se nám dovážející země pěkně poděkovaly.
13. 12. 2007 | 11:39

IQ napsal(a):

Vývoz revolucí a vývoz demokracií? To už tady bylo. Přikláním se k Jarpor. K tomu není co dodat.
S odkazem na Váš minulý blog zůstávám u toho, že rčení ve Vašem pojetí západ východ,sever,jih je zastaralé. Podstatné je pochopit vývoj. A ten bude euroasie, euroantlantik s akcentem na regiony při respektování současných rivalů a rivalů budoucích, t.j. současných tygrů jakými se ukazují Čína a Indie.
My potřebujeme více samostatnosti a méně závislosti na zájmech jiných. Od Soc.demokracie to vyžaduje více čitelnosti,odvahy a schopností realizace.
Pod Vašim blogem visí aktualita Spor o Hitlerovu dálnici. V našem malém dvorečku je to spor k ničemu a zbytečně zdržuje. Je přece jasné, že právě tady se láme vývoj. Co bylo dříve na př. v souvislosti s tímto problémem, to odešlo. Ano, ale je vidět, že neodeznělo. A my ukazujeme jen svou neschopnost jít a vidět dál. Ta dálnide musí přece spojovat sever,jih,východ i západ. Takže musí protínat sever a jih o pár kilometrů východně od severu k jihu. Tak nač ten Kocoourkov u stréců?
13. 12. 2007 | 11:48

Taar napsal(a):

Pro jarpor.
Já přece opakuji jen to, čím nás krmí media a čemu podléhají ti méně chápaví. Já jsem si toto klišé o voličích ODS nevymyslel. Alespoň vidíte jak jsou takováto tvrzení kontraproduktivní.
13. 12. 2007 | 12:17

jarpor napsal(a):

Pro Taar
Nezlobte se, ale výmluvy neberu.
V médiích asi nikde nenajdu Vaši větu : "Nevím čím to je ale mýtus o inteligeních voličích ODS dokonale stačí setřít jen pouhá infantilní moucha."
Vymyslel, nevymyslel - napsal. To nepopřete. O kontraproduktivnosti Vašeho vlastního tvrzení, jste měl přemýšlet dříve.
A opakovat bezmyšlenkovitě klišé - to snad také nemyslíte vážně. Hodí se občas přiznat, že se něco nedomyslí. Nic to nestojí ale hodně znamená.
Hezké odpoledne.
13. 12. 2007 | 12:25

ok napsal(a):

První blog pana Havla, který jsem mohl přečíst, aniž bych se nad ním musel rozčílit. Jsem velice rád, že pan Havel poznal, že s demagogii a polopravdami daleko nadojde. Pakliže autor takto pokračovat, bude možné jeho blogy nejen číst, ale i s ním rozumě polemizovat.
13. 12. 2007 | 13:30

ok napsal(a):

promiňte překlepy
13. 12. 2007 | 13:31

Antirelativista napsal(a):

Že vývoz naší vyspělé demokracie vázne?

Zkuste určit, co je ta "naše vyspělá demokracie". Touha po penězích, majetku, po moci? A když to máme, tak ať nám to nikdo nebere a nechá nás v klidu být. My budeme v pohodě, zatímco více než miliarda lidí neví, jak se do večera nají.

Co chcete vyvážet? Korupci, podvody, bezohlednost k sobě navzájem a k přírodě, manipulaci s lidským vědomím, nebo nepřirozené sexuální praktiky, rozvody, týrání lidí a dětí či automatizované vraždění ve válkách na podporu vývozu naši "vyspělé demokracie"?

Pane docente, tyto primitivně jednoduché otázky Vám položí každý i málo vzdělaný člověk mimo evropský či severoamerický svět. Vy je znáte také, o tom nepochybuji. Když chceme něco evropského, resp. českého vyvážet, tak se vraťme do historie a navažme na násilně přerušenou nit realizace absolutní lidské svobody.
13. 12. 2007 | 13:32

pajathc napsal(a):

"nepřirozené sexuální praktiky" :o) MAXIMÁLNÍ ROFL.
13. 12. 2007 | 13:35

StandaT napsal(a):

Pane Havle, to snad ani nejste Vy!
Doufám, že to není jen vyjímka, a že články kde ideologie zvítězila nad rozumem již zůstanou minulostí. Ostatně v té roli politického talenta v uřvané skupině kolem Paroubka jste stejně nebyl přesvědčivý.
13. 12. 2007 | 14:22

lm napsal(a):

Západní hodnoty obecně ztratily pohled "sub specie aeternitatis", váhy se přiklonily na stranu individuálního sobectví a obyčejné stupňované spotřeby. Liberální hodnoty bez tohoto pohledu nejsou přitažlivé, Evropa nebyla ochotna se k duchovnímu dědictví přihlásit ani v Ústavě EU. Nenabízíme dobré zboží, tak co se divíme ?
13. 12. 2007 | 14:24

Jiri napsal(a):

Demokracie neni rychloobratkove zbozi, ktere muzete vyrabet jako Bata cvicky a lifrovat do celeho sveta. Demokracie je soucasti zapadni civilizace, ktera je ziva a ma svuj vek.

Vas pane Havle, ani pres soucasny rozvoj genetiky, nemuzeme jednoduse rozmnozit a kopie vyvezt. To bychom museli zkopirovat svet v nemz jste se narodil a zil. Ten v urcitem momentu zrusit, Vas klon zachranit a posleze exportovat. Obavam se ovsem, ze "Havel2" zasazeny mezi africke Pygmeje by neprinesl mnoho prospechu jim ani sobe...
13. 12. 2007 | 14:27

Ji napsal(a):

Pokud by se neadaptoval on i oni...
13. 12. 2007 | 14:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Havle už nemel.Ivan.
13. 12. 2007 | 15:57

RUMCAJS napsal(a):

No vašnosto, to jste snad ani nepsal Vy !
V Řáholci se to celkem líbilo, až na to, že jste vyzdvihoval hlavně načevenalé američany. přitom Amerika je silná díky těm namodralým.
13. 12. 2007 | 17:36

Honza A. napsal(a):

K otazce v poslednim odstavci.
Odpoved je podle me vcelku jednoducha: Ztratili jsme viru sami v sebe. Povsimnete si jedne skutecnosti - zatimco v ere delovych clunu a evropske arogance jsme uspesne budovali infrastrukturu (Afrika) a ovladali svetadily s minimem vynalozeneho usili (Indie), dnes ma USA problemy s pacifikaci "maleho" Iraku. Je to tim, ze oponenti citi nasi nejistotu a neni vetsi vzpruha odporu nez nez nejistota nepritele. Proto jiz zapadni civilizace nedokaze exportovat nove ideje.
Pouze navrat arogance (delove cluny uz dnes radsi ne) muze znamenat vyvoz nasich hodnot. Mozna smutne ale je to tak. Dokud se bude relativizovat prinos jednotlivych kutur svetovemu civilizacnimu pokroku, nezmuzeme nic. Pouze az budeme opet hrde (a arogantne bezpochyby) tvrdit, ze Evropa je, vzdy byla a vzdy bude majakem civilizacniho vyvoje, pak to pujde..
13. 12. 2007 | 19:14

im napsal(a):

Panu Hochmannovi

"Havle už nemel.Ivan."

Tedy od rozhlasáka Vaší reputace, pane H., bych očekávala kulturnější komentář.
Uvidíme, s čím přijdete, až zde budete mít editorem slibovaný vlastní blog.
13. 12. 2007 | 19:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní im,Nejste v obraze,tak nezaujímejte stanoviska.Moje osoba,t.j dědek z vysočiny na rozdíl od Vás a pana docenta ví o čem píše.Pan Ivan Hoffman je jemný a vzdělaný pán,který by takto neoponoval.Bohužel není ani mým příbuzným,ani přítelem.Přesto se vám paní im omlouvám,že jsem se vás coby fanynky pana docenta dotkl.Není vám ale divné,že to panu dotyčnému ani tak nevadí?Už je na to zvyklý,jemu stačí plodit jeden socanský nesmysl za druhým a být v domnění že pan Stejskal polovinu ohlasů smaže.Takže diskuze na úrovni vlastně ani netřeba. Pardon Ivan
13. 12. 2007 | 20:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Pokud by Vám paní moje vysvětlení nestačilo, přečtěte si prosím moje příčinné zdůvodnění na konci ohlasů blogu -Záhada jménem Nicholas rozluštěna.Možná,že panu docentovi potom tak fandit nebudete.Ivan.
13. 12. 2007 | 20:48

im napsal(a):

Achich ouvej, ch/ff, co dokáží dvě písmenka ve jméně! Velice, ale velice se Vám omlouvám, je to moje nepozornost, máte úplnou pravdu, opravdu nejsem v obraze, ale úplně mimo obraz (ale nikoliv pod obraz :-).

Budu muset pana Stejskala poprosit, aby mi to smazal.

To je dobře, že, jak říkáte, víte, o čem píšete. Nicméně si myslím, že i pan docent ví, o čem píše, i když vy si myslíte, že neví, o čem píše. Zdá se však, že je pracovně dost zaneprázdněn a nestíhá reagovat na Vaše odpovědi tak často, jak byste si určitě přál. Vaše vzájemná výměna názorů plná jiskřivých bonmotů a ostrých argumentů by jistě byla ozdobou tohoto blogu.
13. 12. 2007 | 20:59

im napsal(a):

Panu Hochmannovi:

"Ivan Hochmann napsal(a):
Teď jsem si přečetl páně Paroubkův traktát.No to je dílo.Končím s těmito stránkami,poněvadž se mě udělalo nevolno.Je mě hanba za vás -vzdělanci-hovada.Ivan
01.08.2007 14:33:33"
Tedy, pane HoCHmanne, musím ještě stručně reagovat na Váš poslední dnešní komentář, kde mi doporučujete si přečíst Váš komentář k Nicholasovi. Učinila jsem tak, pro osvěžení Vaší paměti jej překopírovávám sem (viz výše).
Jsem z něj zcela perplex. Vy opravdu, ale opravdu nejste gentleman - v srpnu jste slíbil, že s těmito stránkami končíte, ale jak dnes vidím, slib jste nesplnil??

Mmmm, vidím, že blog doc. Havla Vás přitahuje přímo magneticky...... Je to tedy zřejmě kvalitní počteníčko, a ne, že ne.
13. 12. 2007 | 21:10

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane docente,
Váš dnešní příspěvek má nádech omluvy za minulý článek, snad z obav, že budete ideovými bojovníky obviněn z antiamerikanismu.
Jen vyslovený hlupák Vás na podkladě těch několika holých a poněkud tristních pravd z něčeho podobného může vinit, ale jak řekl Einstein, jen dvě věci jsou nekonečné.
Proč nejsme přitažliví? Úplná odpověď by byla delší, ale krátce: Stačí se vmyslet. Pro takového Araba, pro něhož je postavení muže a ženy v rodině posvátné, musíme být vyslovený odpad.
Často jsem mluvil o 5 kartách: Bůh (nebo víra), vlast, národ, rodina, natalita. My jsme prakticky všechny zahodili a spálili. Pole toho to s námi do budoucna vypadá. Měli bychom se smířit s tím, že mnohé národy to neudělaly.
A NIKDY NEUDĚLAJÍ
13. 12. 2007 | 22:12

LEVAK napsal(a):

Ad Harley Davidson:Hulvát a kopírovač nacistů Topolánek,rasista a korupčník Čunek,daňový šizunk Bursík,rozkrádač Julínek to jsou ty pravé vzory naší demokracie na vývoz.Machometání se smích neudržej,tak se budou za břicha popadat!
13. 12. 2007 | 22:42

LEVAK napsal(a):

Ad Ivan Hochman : Běž domů Ivane,čeká Tě Nataša!!!!
13. 12. 2007 | 22:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Možná by mě ráda čekala.Kdybych nebyl už 45let ve společném žití se svojí ženou Zdenkou.A Nataša naše přítelkyně je nezvěstná od r.1992 po kobercovém bombardování Grozného.Její manžel zemřel v bojové akci v Afganistánu.Dodnes nosím po horách jeho vojenský klobouk.Takže nech Natašu napokoji a hleď si svých problémů na Balkáně. Ivan.
13. 12. 2007 | 23:03

vlk napsal(a):

Jar por

mohu se,bez mrknutí revanšovat!
Trefil jste přesně to, co vmém příspěvku scházelo.
Dík za kompletaci.
13. 12. 2007 | 23:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase mažete pane Stejskale,jako kdybych to věděl.To je paráda,že?Ivan.
13. 12. 2007 | 23:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Myslím,že napíši znovu co jsem chtěl sdělit paní im.Blogy pana docenta mě nezajímají a nikdy zajímat nebudou.Jen tak náhodou jsem koukl a ejhle.Je mi líto i oněch čtyřech slov,které jsem si mohl odpustit.Teď mám na krku zase houfec .......Je mi podivné,vážená paní,že mě chcete poučovat o gentlemanství.Slovo slušnost vám však asi nic neříká,pokud schvalujete docentovu stoku ohledně syna pana premiera Topolánka.Ivan.
13. 12. 2007 | 23:38

IQ napsal(a):

Ještě dodatek ke komentáři IQ z 13.12.11.48:
Jestliže profesor Švejnar radil všem vládám ČR od r.1989 jak sám uvádí v blogu,pak se ptám co je to za knížecí rady pro současnou vládu ve věci majetku Baťů a druhý problém v¨otázkách "Hitlerovy silnice"?

K majetku Baťů toto usnesení vlády jasně přehazuje horký brambor na Zlín. A zlínští strýci a tetiny si o to koledovali a koledují již delší dobu. Za předpokladu dalších soudních rozhodnutí v návaznosti na očišťující rozsudek J.A..Bati je reálná perspektiva, že Zlín přijde o všechno. Když říkám o všechno, tak o všechno. Totálně.Zaplatí za to obyčejní lidé.
Toto rozhodnutí vlády je ve stylu Ponského Piláta.Ukřižován bude Zlín a ptám se, kdo jej vzřísí? Která panenkamaria.

K Hitlerově dálnici se domnívám, že tady právě bylo na vládě, aby rozhodla, neboť jak bylo vysloveno výše, jde o zlomovou situaci ve vývoji politiky země. Ale vláda velkoryse ponechala rozhodnutí na nižších stupních - při vší úctě k nim- myšleno opravdově, aby se lopotili. Opět styl Ponského Piláta. Ukřižován bude lid v tomto případě lid této země, neboť jde o jeho bytí v tomto evropském prostoru a kromě toho o zkoušku schopností, zda umíme nebo ne. Nebo se domníváte, že ty jiné zájmy " nás " tady nechají vládnout tak jak to předvádíme?
Nenechají pane docente.
A Sociální demokracie by chtěla za prezidenta radila Švejnara????

A poslední poznámka - ty čísla o porodnosti,která dnes uvádí tisk je hozená rukavice nebo hozený klacek? Lid obecný ví, že porodné se snížilo rozhodnutím vlády o více než čtyři tisíce korun. Co myslíte? Bude se rodit narok dětí více či méně? My potřebujeme porodnost zvyšovat. O tom - nevím co mám říct,- ale řeknu co mně momentálně napadá, o tom rozhodují peníze pro mladá manželství.
A poplatky u lékaře? Ty jenom dokreslují a dotváří obrázek, že knížecí rady jdou proti tomuto národu.A Vy chcete za prezidenta protinárodního člověka,který si s krajany brnká na gytaru jakoby nic?
Závěrečná otázka: Co vlastně chce Soc.demokracie?
Vymlouvat se na to, až přijde k vládě, že ona nic, to ti druzí? To není správný styl.Skončeme s hádkami,přehazováním problémů, podrazy, křivárnami farizejstvím atd. Vždyť jsme lidé jednoho národa, narodili jsme se tady ve své vlasti a pracujme pro svou zem, pro svůj stát, máme zde své předky, své současné rodiny. Naší povinností je zachovat kontinuitu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí položit základy pro budoucnost.
14. 12. 2007 | 11:31

LEVAK napsal(a):

Ad IQ:Zlínská pobočka Konfederace politických vězňů (KPV) udělila J.A. Baťovi čestné členství in memoriam. Toto rozhodnutí odsouhlasil také Ústřední výbor KPV v Praze. Svou zlínskou pobočku podpořil ve snaze o očistu cti osob, které se po druhé světové válce staly předmětem neoprávněného pronásledování retribučního soudnictví. "Jsme toho názoru, že takovou poškozenou osobou byl i J.A. Baťa."Osobnost Jana Antonína Bati má s politickými vězni po stránce morální mnoho společného," řekla předsedkyně zlínské pobočky KPV Marie Husková. Podle jejích slov se J.A. Baťa stal obětí špinavé konkurence britských a amerických velkoprůmyslníků, kterým se podařilo dostat ho na tzv. válečnou černou listinu. "Tehdejší československé poválečné vládní kruhy se zbolševizovanou justicí už tehdy na něm spáchaly stejný zločin tzv. Národním soudem, jak později páchaly na nás," zdůraznila M. Husková.
14. 12. 2007 | 15:28

LEVAK napsal(a):

Ad Ivan Hochman:právě že si hledíme a stále hledáme sestřenici mé manželky Milenu,která se po humanitárním bombardování Jugoslavie stala nezvěstnou!
Apropo, jaký je rozdíl mezi kobercovým bombardováním a humanitárním bombardováním pane Hochmane?
14. 12. 2007 | 15:33

TR napsal(a):

Na clanku si nejvice cenim toho, jak ukazuje potencial pro PES a dalsi politicke strany. Bylo by skvele, kdyby jste jako clen predsednictva PES mohl napsat post o politizaci evropskych stranickych sdruzeni, ktere se pomalu ale jiste meni z asociaci narodnich stran na skutecne hrace na evropske urovni. Pokud se odvazi PES nebo jina strana navrhnout sefa Komise po volbach v roce 2009, proces politizace (a tim padem demokratizace) evropskych instituci se posune vyrazne dopredu.

Mam mnoho pratel mezi "PES activists" - bohuzel zadne Cechy. Pritom PES se dari nejlepe ze vsech eurostran s moznou vyjimkou Zelenych zapojit "grassroots" cleny do tvorby sveho programu na evropske urovni, viz http://www.manifesto2009.pe... Zajimalo by me, kolik Cechu mezi "PES activists" je a jak se snazite cleny CSSD do "PES activists" nalakat. Vi vubec starosta CSSD v Horni Dolni co PES je?
15. 12. 2007 | 03:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Rozdíl mezi bombardováním jest.Kobercové bombardování je terminus technikus.Nikdy jsem jej nezažil ani bych zažít nechtěl.Viděl jsem Apokalypsa now a historické snímky Drážďan.Humanitární bombardování je zhovadilost nejhrubšího zrna,takže pokud nechcete být nazýván podobně ,ani tohoto názvu nepoužívejte.Ivan
15. 12. 2007 | 13:06

LEVAK napsal(a):

Takže pane Hochmane podle Vašeho mínění, pokud tomu dobře rozumím,mám tedy napsat,že sestřenice mojí manželky vyšla z evidence obyvatel po bombardovací selance provedené vojenským obranným paktem NATO nad územím Jugoslávie.Tato formulace mě má ochránit před názvem "zhovadilý".Ještě bych si dovolil Vám doporučit aby jste totéž napsal kanadským studentům,kteří při návštěvě Havla protestovali proti "humanitárnímu bombardování" a nazvali jej "krvavým humanistou".Myslím že Vaši iniciativu s díky přivítají a budou rádi,že nebudou "zhovadilci"!
15. 12. 2007 | 16:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane LEVAK, podle mého nic nepište,poněvadž mě dobře nerozumíte.Ptal jste se na rozdíl a já odpověděl.Kdo vymyslel název Humanitární bombardování musel být mimo .Pochybuji však,že by tento termín pan president Havel vymyslel,či použil.Ivan.
15. 12. 2007 | 20:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere mám blbou náladu,tak jsem se snažil přemýšlet o vašich 5-ti kartách.Nespálili jsme toho zase tak moc.Přeháníte.A také by mě zajímalo odkdy jste se začal vmýšlet do mozků islámských světců.A navíc o tom diskutovat s panem Havlem.Už je mě lépe,takže vás zdravím a přeji dobrou noc.Ivan.
15. 12. 2007 | 20:58

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den
No, může být i hůř. V zájmu vidiny trvalé evropské prosperity se má ratifikovat Evropská smlouva.Má zajímavé výdobytky, jak říkali soudruzi.
Jedním z nich je jednotně z Bruselu řízená imigrace. Když uvážím, že na loňské schůzce ministrů středomořských zemí, se projednávalo rozstrkání nepozvaných příchozích do dalších zemí a chyběl právní rámec k tomuto kroku, je lehké představit si jak to bude vypadat.

Druhým zlatým krokem je jednotná zahraniční politika, což bude, zřejmě uplatněno již před ratifikací smlouvy,při vyhlášení samostatnosti Kosova.Všichni víme, že samostatné Kosovo fungovat nemůže, tak tam EU pošle mnohatisícovou misi různých úředníků. Stylové by bylo, kdyby se dohoda podepsala v bydlišti pana Čochtana.
Jen ten Srb to ne a ne pochopit!!
Škoda, že jsme udělali odsun.Žádná vojenská akce by nebyla nutná. Za odstoupení Sudet bychom dostali penízky naopravu Chánova a stavbu mešity v Teplicích.

No tak chlapci, Vlku, Leváku, Tupelo, Martine etc. Nechcete to okomentovat?
16. 12. 2007 | 07:41

Tupelo napsal(a):

@Pepa Repa: dost vagne jste se vyjadril o vysledcich one stredomorske konference, nebyl by nejaky link na konkretni vystup? Nejlepe i s citaci z onoho pravniho ramce (totiz Evropske smlouvy), podle ktereho se bude 'rozstrkavani' (uff) provadet. Existuji nejake pocty, nebo jsou to jen neci domnenky? Uz vubec nevim jestli to s tim s cim strasite souvisi, ale ja napr. nepotrebuji uz nyni vubec nic abych se zbalil a od zitrka zacal zit treba ve Svedsku...

Brzy se budeme moci presvedcit, jak jednotne se jednotlive staty EU zachovaji pri vyhlaseni nezavislosti Kosova (kteryzto akt povazuji za chybu). Nicmene jednotna evropska (nejen zahranicni) politika (nebo chcete-li integrace) bude podle me cim dal dulezitejsi, ale prit se o to nehodlam.

PS. mozna souvisejici clanek http://www.novinky.cz/clane... v souvislosti s Schengenem, strachu z kriminalniku z 'Vychodu', tedy i CR. Inu my se bojime imigrantu-muslimu a Nemecko s Rakouskem se boji mimo jine i nas :)
16. 12. 2007 | 11:27

Pepa Řepa napsal(a):

To Topelo
link nemám, nejednalo se o oficiální velkou konferenci, ale schůzku ministrů středozemního křídla EU, odkud je příliv nelegálních imigrantů největší a přesahuje možnost záchytných kapacit.Obávám se, že přesné instrukce nenaleznete ani v nové
Lisabonské smlouvě, přirozeně tam bude pouze vágní formulace o jednotné imigrační politice.To znamená nemožnost vybírat si komu dáte asyl a komu ne, a hlavně v jakém rozsahu, jednotná jurisdikce, práva asylantů atd. atd.V kombinaci s romským problémem dost smrtící záležitost.
Model je stejný a je znám z celé západní Evropy: Spojení rodin za prvním“příchozím“,mešita, imám, madrasa, syndrom druhé a třetí generace.Výsledek viz Paříž.
Link. http://www.eurabia.cz/Artic...

Přesídlení do Švédska by bylo dost dobrodružné. V Malmo je již nyní třetina muslimské populace, za dvacet let přesáhne polovinu.
Tady několik linků najdete.
http://www.eurabia.cz/Artic...
http://www.eurabia.cz/Artic...

Kosovo jste pěkně odbyl.Když jde o odsouzení postupu USA na Blízkém nebo Středním východě, býváte výřečnější.
16. 12. 2007 | 14:03

Pepa Řepa napsal(a):

To Tupelo
ten váš link, je úplně z jiného soudku.
16. 12. 2007 | 14:17

Tupelo napsal(a):

@Pepa Repa:
Presidleni do Svedska by melo zcela jine duvody nez rasove ci nabozenske, zrejme by mi ona atmosfera Malma nevadila. Ostatne stejne jako Vy (mozne ne tak dlouhodobe) i ja mam nejakou zkusenost s muslimskou kulturou a nikterak zlou (muzete mit pravdu, ale nemusite). To co mi vadi jsou extremiste a tech se najde i treba v kulture nasi spousta. U tech obycejne plati ze kazdy jeden z nich nadela ramusu za deset. Mozna bychom se divili kolik procent (ci promile) z celkoveho poctu francouzkych imigrantu se podilelo na nedavnych nepokojich ve Francii. Ostatne se svym nazorem nejsem mozna osamocen, znamy resitel techto otazek, La Pen, dopadl v poslednich volbach jak cesti zemedelsti pracovnici sveho casu u Chlumce. Rovnez nedavna demonstrace pravicovych radikalu v Bruselu dopadla tak, ze tam bylo vic novinaru nez holohlavych obrancu 'ciste Evropy'. Uvidime jak si se situaci poradi Sarkozy...

Co se tyce spolecne imigracni politiky, je naprosto spravna, pokud existuji Schengenske dohody, neni mozna aby si kazda zeme tvorila sve pravidla. Urcite je otazkou dne jak imigrantskou politiku nastavit, rekl bych ze si toho jsou vedomy i dalsi staty (viz Vami zminovana konference jiznich statu...).

Ohledne Kosova mete pravdu, odbyl jsem ho, ale jen z toho duvodu, ze podle vyjadreni nekterych 'pratel' USA zde, jsem ziskal pocit, ze toho antiamerikanismu v Evrope jiz je tolik, ze rozehravat anti-americkou strunu v otazce Kosova by zcela nepochybne onoho zamorskeho obra s konecnou platnosti srazilo na kolena. A to bych si jiste nepral. Nicmene podle me jde o hrubou chybu, ale ne tak vyraznou jako bilateralni dohody USA-CR (lepe receno pouze jejich vlad) ci agrese do Iraku.

PS. ten muj link muze byt z jineho soudku, lec jedno maji oba sudy spolecne, na dnech obou lezi strach...
16. 12. 2007 | 15:51

Přemysl Houdek napsal(a):

Těžko lze po malém chlapci žádat, aby plnil povinnosti dospělého muže. Podobně: těžko se v demokracii může uspořádat společnost, která k tomuto společenskému zřízení nedovyzrála. S tím se chtě nechtě budeme muset naučit žít. Proč si myslím, že to pane Havle víte, a že vaše otázka "proč naše ideologie a étos prohrává se zdánlivě primitivním světem" je pouze řečnická?

Také se mi těžko chápe, proč si někdo myslí, že demokracie je hotová? Není. A je dobře, že vnější tlak donutí západní společnost zamyslet se, jakých jiných forem a obsahů může demokracie nabývat.

Dovoluji si přiložit odkaz na můj text k tématu - Okradená Evropa:
http://houdek.blogy.novinky...
16. 12. 2007 | 18:24

LEVAK napsal(a):

Ad Ivan Hochmann:Doporučuji Vám nikdy nepochybovat-
Před osmi roky, 17. dubna 1999, byla v Batajnici nedaleko Bělehradu při nočním leteckém útoku NATO zabita kazetovou bombou Milica Rakič. Tehdy jí byly tři roky, letošního 9. února by se dožila jedenácti let. Od samého začátku bylo zřejmé, že útok na Jugoslávii je podle mezinárodního práva agresivní válkou. Bohužel to byla rovněž vláda České republiky, která z České republiky učinila agresora. Také tehdejší členové české vlády patří mezi ty, kteří nesou nejen morální odpovědnost za smrt Milice Rakič.
BEZ KOMENTÁŘE -
"Domnívám se, že existuje za NATO intervencí na Kosovu element, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární ..."
Václav Havel, Le Monde, 29. dubna 1999
Pane Hochmann podle Vás je Havel "mimo" když vymyslel termín "humanitární bombardování",ale podle mého názoru ten člověk nikdy nebyl normální a byl vždycky mimo a to zejména od té doby co umřela jeho první žena,ta ho trochu brzdila!!
16. 12. 2007 | 21:49

Tupelo napsal(a):

@Pepa Repa: dneska jsem narazil na docela dobre cteni stran Kosova zde: http://publica.cz/index.php... , mozna by Vas to mohlo zajimat
17. 12. 2007 | 16:16

jogín napsal(a):

Milý pane docente, váš článek se mi líbí- jen bych snad dodal, že pacifizmus a udobřování agresivního souseda pomocí ústupků se strašlivě nevyplácí. Pokud má někdo zájem, může si přečíst začátek Benešových pamětí, na pár stránkách získá úplně jiný obraz světa před druhou válkou, než ze stručných historií. Na otázku, proč euroamerický příklad nepřesvědčuje je odpověď komplexní. Nejsme nejlepší možný systém uspořádání společnosti a směřujeme k čím dál větším problémům. Důvody jsou jednoduché- mocní nemají žádný důvod vzdát se části své moci a bohatí mají nesrovnatelně víc možností jak peníze získat. To je na jinou diskusi, ale lidé s jinou kulturou vidí naše slabiny ostře. Obávám se, že příčiny fanatizmu a nekritického myšlení jsou biologické. Miliony let jsme se vyvíjeli v malých skupinkách a přežití záviselo na soudržnosti skupiny a důvěře ve vůdce. To se psychologicky odráží ve snadné indoktrinovatelnosti lidí. Nenajdete nesmysl, kterému by někdo pevně nevěřil a v diskusních příspěvcích vidíte mnohonásobnou převahu ideologie nad kritičností. Můj učitel, fyziolog prof. Kubišta říkal, že rozum používáme hlavně ke zdůvodnění emocionálních rozhodnutí. Asi jediné řešení v mezinárodních vztazích je místo války zbraní používat válku ekonomickou. Lepší uspořádání společnosti znamená lepší hospodářství. Ale je nutné mít z čeho vybírat- a proto potřebujeme různorodost států, ne globální kulturu a globální stagnaci. Pokud jde o náši budoucnost, plně podporuji váš závěr. Školství a energetika.
31. 12. 2007 | 13:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy