Sůl v ráně Jedwabne

27. 07. 2009 | 13:59
Přečteno 8446 krát
Když Aktuálně.cz uveřejnilo text o největším poválečném masakru německých civilistů Čechy, neotvíral jsem to nijak rád. Ale přečetl jsem ho. Bylo to nepříjemné, bylo to hnusné. Ale pravdivé a měli bychom to vědět. Můžeme si říci, že vraždy německých civilistů v Postoloprtech a na řadě dalších míst nebyly nikdy naší státní politikou. Přesto neumíme přesvědčivě odpovědět, proč tyto zločiny Československo nikdy nevyšetřilo a nepotrestalo. Zjevně bylo snahou tyto činy zamlčet a zakrýt. Avšak tím, že dnes o věcech mluvíme, přiznáváme a hodnotíme důkazy, jsme přece jen bohatší. Je to snad zárukou toho, že příště nebudeme takové věci opakovat, že dokážeme i k sobě býti spravedlivější, a snad také slušnější a přívětivější.

Podobné problémy řeší Polsko s projevy antisemitismu. Ten byl v polské společnosti, jak připomíná jistě povolaný morální arbitr Adam Michnik, hlubší než u nás. Jsou doloženy případy pogromů před válkou a dokonce i po druhé světové válce (Krakov, Kielce). Jednou z otevřených ran je stále i Jedwabne. Dopustili se zločinu skutečně Poláci? Nakolik měl tento incident hlubší příčiny? Je možné, že snad byla mezi těmito příčinami i určitá, dávná nesnášenlivost polského katolicismu vůči židovství?

Jako každá tragédie, má masakr v Jedwabne více příčin. Jedwabne patří k té části Polska, která v roce 1939 po dělení kořisti mezi Stalinem a Hitlerem připadla SSSR. Byla to součást bývalého carského Ruska (51 % předválečného Polska). Žilo tam 38 % Poláků, 37 % Ukrajinců, 14 % Bělorusů, 8 % Židů. Stalinistické represivní složky si na tomto území, které kladlo odpor, počínaly obzvlášť nevybíravě: Popravení, nezvěstní, zavření v sibiřských lágrech. V masových rozměrech, které si těžko představit. Obsazení ostatně odmítli i polští komunisté: Dlouhá řada z nich byla pak bez rozsudku popravena a mnozí hnili v gulazích ještě deset let po válce…

V roce 1941 však počala válka a ruskou okupaci nahradila německá, k níž v krátkém počátečním období obyvatelé vzhlíželi s falešnou nadějí. Když Němci ukázali na Židy, jako na původce zla, někteří Poláci to přijali. Stejně jako středověk pronásledoval Židy jako původce moru (otrávili studně), zde byli označeni za bolševickou pátou kolonu. Pravdou je, že NKVD verbovala spolupracovníky všude, mezi židy stejně jako mezi katolíky. Dost možná, že mezi Židy byla i úspěšnější, těžko posuzovat, důkazy tu chyběly a chybí. S jistotou lze říci jen, že NKVD mezi nepřátele řadila rabíny úplně stejně jako katolické kněze nebo pravoslavné popy.

Směrnici k pronásledování Židů a podněcování násilností na obsazených územích vydal údajně sám Reinhard Heydrich. Lidem mělo být sděleno, že nebudou za násilnosti a krádeže na Židech potrestáni. Stejná taktika jako pro Křišťálovou noc. 10 července 1941 na výzvu polsky mluvícího Němce, starosty Karolaka a německé policie se shromáždilo několik desítek mužů z Jedwabne a nahnalo místní Židy na náměstí. Tam je ponižovali a tloukli.

Zhruba čtyřicítka Židů s rabínem v čele musela rozbourat za zpěvu sovětských písní místní Leninův pomník. Poté byli nahnáni do prázdné stodoly, pobiti a pohřbeni společně s úlomky Leninovy sochy. Den poté bylo shromážděno zbylé židovské obyvatelstvo včetně žen a malých dětí a nahnáno do stodoly. Ta byla uzamčena, polita benzínem a zapálena. Tak bylo zaživa upáleno téměř 300 lidí. Pozdější exhumace dvou masových hrobů našla lidské pozůstatky se zřetelnými známkami požáru. V hrobu byla i rozbitá Leninova busta.

Masakr v Jedwabne byl vyšetřován dvakrát. Soud v roce 1949 odsoudil 9 Poláků za spoluúčast při incidentu, další pro nedostatek jasných důkazů obžaloby zprostil. V letech 2002-4 znovu oficiálně vyšetřoval událost polský Institut národní paměti. Vyslechl 111 svědků. Potvrdil, že se událost stala, zahynulo při ní bezprostředně alespoň 340 lidí. Potvrdil aktivní účast etnických Poláků i přítomnost německé policie.

V roce 2001 se za čin oficiálně omluvil prezident Polska Aleksandr Kwaśniewski. Konzervativní polské kruhy i takový přístup nezřídka odmítají. Banalizují polskou účast a někdy mluví i o trestu za spolupráci Židů se sovětskou mocí. Polsko-americký sociolog Gross, který věnoval události podrobnou knihu, ale naopak dokazuje, že dva z polských organizátorů akce původně agenty NKVD byli… Je nanejvýš politováníhodné, že projevy antisemitismu se nevyhýbají ani dnešní Jedwabne.

Situaci nepomohlo ani vyjádření polského primase Glempa, který sice událost přiznal, ale užil snad poněkud nevhodné přirovnání k palestinskému konfliktu. To kontrastuje s dlouholetým, krystalicky jasným vztahem Jana Pavla II. k podobné tématice. Demonstrativně jako papež navštívil Osvětim, aby byl pro katolíky ve vztahu k šoa příkladem. Navštívil jako první papež synagogu, vyjádřil nejhlubší lítost nad pronásledováním židů včetně holocaustu. Řekl, že židé jsou nám staršími bratry. Dostalo se mu za to na sklonku života bezprecedentní cti: požehnání židovských rabínů.

PS. Také jsem léta nechápal ten odpor rabínů proti kříži v Osvětimi nebo v Terezíně. Až pak mi to jeden washingtonský přítel vysvětlil. Pro ně je ten kříž symbolem staletého útlaku. Jan Pavel II. to pochopil.

Literatura:
•Jan Tomasz Gross, Neighbors: The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland, Princeton University Press, 2001.
•Wygłoszone przez Aleksandra Kwaśniewskiego w Jedwabnem, podczas uroczystości żałobnych 7 lipca 2001 roku
•Adam Michnik, «Poles and the Jews: How Deep the Guilt?» New York Times, 17 March 2001
•Dariusz Stola, «Jedwabne: Revisiting the evidence and nature of the crime», Holocaust and Genocide Studies, vol. 17, no. 1, Spring 2003, 139—152.
•Antony Polonsky and Joanna B. Michlic (editors), The Neighbors Respond: The Controversy over the Jedwabne Massacre in Poland, Princeton University Press, 2003.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zdenek mihalco napsal(a):

27. 07. 2009 | 14:11

PatientO.T. napsal(a):

2 havel /po čtvrté/:

1. Jak poznáte pravicového novináře?
2. Kteří pravicoví novináři se vás zeptali na váš plat?
3. Domníváte se, že vaši levicoví voliči jsou tak výteční, že vám ty prachy opravdu nezávidí? A myslíte, že je závidí třeba Zahradilovi?
4. Můžete definovat vlastními slovy fašismus?
5. Proč je, podle některých, jak zbaběle dodáváte, pan Farage fašista? Vejde se do vaší definice fašismu?
6. Je rozdíl mezi tím, je-li někdo fašista a je-li komunista? Pokud ano, jaký. Je komunista agent Falmer lepší či horší než fašista Farage? A poslanec Vondruška?
27. 07. 2009 | 14:12

ali napsal(a):

Tady vidíte, že rozdíl mezi bolševikem a fašistou není. A Vy jste jeden z nich..nezasloužíte ani politovat.
27. 07. 2009 | 14:49

jp napsal(a):

Díky za dobrý článek.
27. 07. 2009 | 14:51

xx napsal(a):

Pokud vás pane Havle někdo napadne za tento váš blog, musí být skalní fanoušek ODS, přímo člen jejich tvrdého jádtŕa. Viz hloupý a zbabělý příspěvek od PatientO.T.!
Fotbalové oddíly odmítají takové příznivce. Politické strany by se od nich měly poučit.
27. 07. 2009 | 14:53

jenicek napsal(a):

to xx: PatientO.T. se domáhá odpevědi v reakci na Havlovi lži/bláboly/pomluvy, s tímto článkem nemají nic společnýho, ale lidé vašeho ražení si vždy nějakou stupiditu usmyslí a vydávají ji za realitu.
27. 07. 2009 | 15:03

Spandau napsal(a):

Kdybyste se, Jeníčku, aspoň naučil psát tvrdé a měkké "í" Zkuste na tom přes prázdniny zapracovat. Pak o vás nebude už muset psát pan Krůta další blogy!
27. 07. 2009 | 15:14

PatientO.T. napsal(a):

2 xx:

Je to tak. Po čtvrté kladu Havlovi otázky, které pro mne vyplynuly z četby jeho předchozích článků. K tomu, abych je pokládal, nemusím být ještě fanouškem ODS /a taky nejsem/. Že Havel nechce odpovědět, do jisté míry chápu, komu by se na jeho místě chtělo přiznat, že nesmyslně nálepkuje své oponenty na základě pomluv. S vyhlídkou na možný výsledek podzimních voleb nechce se Havel pochopitelně vyjadřovat ani k agentu Falmerovi... Tak to chodí...

Vy byste mi mohl, xx, napsat, proč je můj příspěvek hloupý.
Díky
27. 07. 2009 | 15:18

PatientO.T. napsal(a):

2 xx:

Budete-li odpovídat, připište, prosím, proč je můj příspěvek zbabělý, na to jsem se zapomněl zeptat.
27. 07. 2009 | 15:20

Neopřemyslovec napsal(a):

...Ale přečetl jsem ho. Bylo to nepříjemné, bylo to hnusné. Ale pravdivé a měli bychom to vědět. Můžeme si říci, že vraždy německých civilistů v Postoloprtech a na řadě dalších míst nebyly nikdy naší státní politikou. Přesto neumíme přesvědčivě odpovědět, proč tyto zločiny Československo nikdy nevyšetřilo a nepotrestalo. Zjevně bylo snahou tyto činy zamlčet a zakrýt. Avšak tím, že dnes o věcech mluvíme, přiznáváme a hodnotíme důkazy, jsme přece jen bohatší....
Docente, jste vy takový fachidiot nebo odporný zlý socan? Proč vy vše tak hnusně zpolitizujete k obrazu socanskému? Bůh nás chraň před vašimi kokotinami v EU. Když už chcete zmapovat poválečný čin v Postoloprtech, postupujte bez překrucování faktů. Víte, zatím blogaři nejsou diskutujícími postihováni za klamstvo. Ale to se může změtit. Lidi čekají na podzim těžké chvíle. Kde si asi vybijí emoce? Žádám vás, veďte politický boj, neveďte politický boj, kdy očima socansky hladíte a zezadu jim vrážítedýku do zad!
27. 07. 2009 | 15:22

Skeptik napsal(a):

...prostě průser je, když se němečtí NÁRODNÍ SOCIALISTÉ /nacisté/,podílejí na stejných lumpárnách jako RUŠTÍ INTERNACIONÁLNÍ SOCIALISTÉ/bolševici/, a ČESKÝ SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÝ STALINISTA/PAROUBKOVEC to svádí na ODS!!!!!
27. 07. 2009 | 15:30

MerryMan napsal(a):

PatientO.T.: Domnívám se, že se zbytečně ztrapňujete, přesto Vám zkusím odpovědět.
Ad 1/ U nás nejsou levicoví či středoví novináři. Všichni se předhánějí kdo je pravicovější.
Ad 2/ Pravicoví novináři jistě uvežejnili odpověď nebo neodpověď v denním tisku neb podobně. Pokud ne, tak jejich otázka byla hloupým pokusem odvrátit pozornost od tématu.
Ad 3/ S dotazem co si myslí levicoví voliči se musíte obrátit na ně. Každá agentura pro výzkum veř. mínění Vám to za úplatu zjistí.
Ad 4/ Definice fašismu, jakož i dalších -ismů je např. ve Slovníku cizích slov, Slovníku jaz. českého a jinde. Vymýšlet jinou definici je matoucí.
Ad 4/ V článku není uvedeno, že je fašista, pouze že ho někteří lidé tak nazývají.
Ad 5/ Rozdíl mezi fašistou a komunistou si najděte v některém z výše doporučených slovníků.
Málokdy jsem četl něco tak hloupého
27. 07. 2009 | 15:58

xx napsal(a):

To PatientO.T.
Přečtěte si váš bod č. 5. Až odpovíte sám sobě, proč pan Havel "zbaběle dodává", pochopíte můj příspěvek.
Nebo co je normální u vás, je u druhého neslušnost?
27. 07. 2009 | 16:02

Aleš Jakeš napsal(a):

Vážený pane Havle,
myslím, vyrovnávání se s někdy neblahou polskou minulostí je problém Poláků, ne náš. My bychom se měli soustředit na naši. Poválečný odsun Němců a s ním spojené excesy se dají hodnotit stejně jako Vy hodnotíte masakr v Jedwabném a určitě nejsou přijímány jednoznačně negativně, jak byste Vy radil Polákům. Mám, bohužel, z Vašeho blogu nepříjemný pocit, že má sloužit spíše Vašim politickým cílům při působení v EP.
27. 07. 2009 | 16:03

jenicek napsal(a):

MerryMane vy jste dobrej:
ad 1) otázka zněla, "jak poznáte...", na tu neodpovídáte, pouze tvrdíte.
ad 2) Kteří? rozumíte, kteří? To jest jméno.
ad 3) otázka není na levicové voliče, ale na to co si o nich myslí Havel (Domníváte se....)? Rozumíte?
ad 4) Vlastními slovy, ne tím co je ve slovníku.
ad 5) viz 4, otázka míří na Havla ne nějaký slovník.
ad Málokdy jsem četl něco tak hloupého. Mistrovský argument, sám nic nechápu, ale pohoršeně si uplivnu:-D
O tom kdo tady píše hloupě a nechám funkčně gramotného čtenáře rozhodnout sám... Vždyť vy nejste schopen ani smysluplně argumentovat a odpovídat na položené otázky, všechny vaše "odpovědi" jsou mimo a o něčem jiném.
27. 07. 2009 | 16:11

pgjed napsal(a):

Pane Havle, Ptáte se: "...Můžeme si říci, že vraždy německých civilistů v Postoloprtech a na řadě dalších míst nebyly nikdy naší státní politikou. Přesto neumíme přesvědčivě odpovědět, proč tyto zločiny Československo nikdy nevyšetřilo a nepotrestalo...."

Váš dotez je vskutku naivní a "nechytrý". Copak nevíte, že existuje Benešův dekret, který na všechny tyto prasečiny oděluje generální amnestii? Při trošce elementární znalosti před, válečné a poválečné historie RČS a temných Benešových stop v ní, vedoucích stále jednoznačněji k dobrovolnému hození republiky do spárů stalinistických bolševiků přece nemůžete vůbec takovouto otázku položit. Zvláště, jste-li členem strany, která, zvláště po válce měla na této politice lví podíl! Tak na co si tu vůbec hrajete?!
27. 07. 2009 | 16:15

MerryMan napsal(a):

jenicku, jenicku, nepotěšil jste mne, já Vás také nepotěším.
Na hloupou otázku lze dát jen hloupou odpověď. To, co jsem napsal, bylo určeno k zamyšlení, ne k zahájení primitivní diskuze na tato témata.
PatientO.T a asi i Vy nedokážete pochopit, že v diskuzi musí všichni diskutující používat slova ve stejném významu, jinak se nelze domluvit lze se jen hádat. Pokud význam slova neznám, podívám se do slovníku, encyklopendie atd.).
Hádejte se s někým jiným, se mnou ne, mne nezajímáte.
27. 07. 2009 | 16:21

MerryMan napsal(a):

pgjed:
Prosím vysvětlete, co je to RČS?
A k tomu "hození do spárů bolševiků". Již na Jaltě bylo Churchillem, Roosveltem a Stalinem rozhodnuto, že patříme do sovětské zóny se všemi důsledky. O tom nevíte?
27. 07. 2009 | 16:25

PatientO.T. napsal(a):

2 MerryMan:
od 12.02.2009 16:00:34, kdy jsem vám na Zaorálkově blogu napsal: "Tímto s vámi končím, nehodlám ztrácet čas vaším způsobem diskuse.", se situace nezměnila. Jako bych tu pro vás nebyl...

Snad jen, abyste pochopil: 2 havel znamená pro Havla, o vaše rozklady nestojím. Zajímají mne pouze Havlovy odpovědi na mé otázky, které vyplývají z jeho článků. (A mimochodem, jak správně poznamenal jenicek, na položené otázky jste stejně nebyl schopen odpovědět).
E.O.C.
27. 07. 2009 | 16:27

MerryMan napsal(a):

PatientO.T a jenicek . zkusím Vás znovu v lednu. Doufám, že se polepšíte.
27. 07. 2009 | 16:29

skeptický napsal(a):

O vyšetřování vraždění civilistů i v současnosti se v EP taktně mlčí.Čas tam vnést čerstvý vítr.
27. 07. 2009 | 16:34

jenicek napsal(a):

Merryman: jsem rad, ze jste uznal, ze vase "odpovedi" jsou hloupe:-D
PatientO.T. prave po Havlovi chce, mimojiné, aby ujasnil definice pojmů.
Není mi jasné proč "cosi k zamyšlení", jak to nazýváte, uvozujete stylem "Domnívám se, že se zbytečně ztrapňujete..." a končíte "Málokdy jsem četl něco tak hloupého". Já se zase domnívám, že vám nejde o diskusi, ale jen si tak uplivnout nad primitivem-oponentem.
27. 07. 2009 | 16:52

Carlos V. napsal(a):

Pro MerryMan :
Nechte toho poucovani. Hru na kantora a jeho zacky muze hrat ten, kdo na to ma. U nekterych se to da snest, protoze na to zkratka maji.

Vy ne.
27. 07. 2009 | 17:04

jl napsal(a):

PatientO.T.:

tak ja bych odpovedel na cast otazky, a sice "Proč je, podle některých, jak zbaběle dodáváte, pan Farage fašista?"

jedna se o pozu tzv. chytre horakyne - tj. trochu to pan havel tvrdi sam, trochu jen cituje ostatni
(zalezi od okolnosti)

a "vejde se do vasi definice fasismu?"
je to dost mozne:
http://www.euportal.cz/Arti...

(autor toho prispevku nesleduje zadny politicky proud, ani modry, ani oranz; dava predevsim prednost osobam na urovni)
27. 07. 2009 | 17:10

PatientO.T. napsal(a):

2 jl:

Díky. Rozhovor jsem už četl. S názory pana Faragea se dá souhlasit i nesouhlasit (jak je komu libo). Fašistického na nich neshledávám naprosto nic.

/Fašismus, Wikipedia:
Nadřazuje zájmy celku (národa, státu) nad zájmy jednotlivce
Usiluje o totalitní stát (nikoliv však ve všech svých formách), proklamuje snahu o udržení disciplíny a plynulého chodu státu
Vše je podřízeno jedinému zájmu: stát musí fungovat „jako hodinky“ (cit. Mussolini)
Stojí v opozici vůči demokracii a liberalismu, spolu s cizinci a přistěhovalci je považuje za původce všeho špatného
V čele státu požaduje silného vůdce (vůdcovský princip)
K potlačení opozice využívá násilí a moderní metody propagandy a cenzury
Zavádí korporativismus
Zavádí přímou či nepřímou, zjevnou či skrytou státní kontrolu či ochranu veřejných forem soukromého vlastnictví (holdingů, akciovek a jiných korporací), tzv. ekonomický fašismus
Podporuje klientelistické a mafiánské vazby vyhovující ekonomickým a politickým zájmům režimu a s jejich pomocí upevňuje ekonomickou a politickou kontrolu země
Demagogicky zneužívá možnosti propagandy, manipuluje s fakty a idejemi a zvyšuje kontrolu médií/.
27. 07. 2009 | 17:21

Carlos V. napsal(a):

to jl : osobne se domnivam, ze si pan Havel plete UKIP a BNP. Jestlize, by v UKIP meli byt fasisti, nevim, jak by nazval BNP.

UKIP je nacionalni, ale urcite ne fasisticka strana. O BNP bych se nehadal.
27. 07. 2009 | 17:22

pgjed napsal(a):

To Merry Man:
Abych vám vysvětloval zkratku RČS, to snad nemyslíte vážně!
K té Jaltě. Udělejte si pořádek v časové posloupnosti a pak si rozhodněte, zda vejce, nebo slepice. Drobná nápověda:

- Spojenecká smlouva 16. 5. 1935

- Smlouva o poválečné spolupráci 12. 12. 1943

- Jaltská konference 4. - 11. 2. 1945. Mimo jiné ustanovení o svobodných volbách. Rakousko vykloulo. unás, hádejte kdo vyhrál volby 1946?
27. 07. 2009 | 17:24

PatientO.T. napsal(a):

2 pgjed:

Já si myslím, že pan Havel moc dobře ví, co je BNP a co je UKIP. Jen nám chtěl podsunout, že se ODS paktuje s fašisty. On sám to ovšem netvrdí, pouze to slyšel...
27. 07. 2009 | 17:30

PatientO.T. napsal(a):

Má předchozí poznámka byla určena panu Carlosovi V.
27. 07. 2009 | 18:24

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane docente,
tentokrát bych s Vámi nesouhlasil. A docela zásadně a to ze dvou důvodů:

- Oba masakry jsou samozřejmě nanejvýš zavrženíhodné a nejhorším zločinem proti lidskosti. Ale v našem případě mohu přihlédnout k poválečným náladám a nenávisti k Němcům - genocidní válka na život a na smrt nebyla žádná legrace, jak zejména Vy víte lépe než kdokoliv jíný. Tím ten zločin neomlouvám, pouze konstatuji.

- Mám doma knihu napsanou polským Židem, který tu hrůzu přežil a po válce odešel do Izraele. Žil v části zabrané sověty. A osudy židovské obce líčí trocu jinak. Peklo přišlo po záboru Němci.
Nemám ji u sebe, zítra napíšu odkaz.
27. 07. 2009 | 18:37

vlk napsal(a):

Hloupost příspěvků Patienta a jeníčka a Neopřemyslovce skutečně bere dech. U nicků jeníčeka Neopřemyslovec to celkem není nic nového.
Patient? No člověk holt ztrácáí iluze. Ale zírám na skeptika.. On s e docent Havel nějak dotkl ODS? Uveďte příklad!
A mimochodem vážení jmenovaní, podobné masakry jako v Jedwabném vyrůstaly vždycky přesně ze stejné neuvěřitelné nenávisti a demagogie, jakou tad y předvádíte.
A pokud s e dožaduje Patient odpovědí po docentu Havlovi, pak já s e daleko déle dožaduji po Kožušníkovi odpovědina daleko jednodušší a triviálnější otázku. Marně.Nevšimljsme si , že by to Patintovi a spol. nějak vadilo. Ale kdyby náhodou sekretář Kožušník někd y napsal takovýhle blog jako dnes docent Havel, věru, že by mne ani nenapdlo mu tu opakovanou jednoduchou otázku položit. Musel bych totiž zvracet sám ze sebe.
A pokud jd eo to s kým a čím s e ODs v EP paktuje. Neční žádné pochyby o tvrdě nacionalistickém postoji onoho Brita, stejěn jako není nejmenší pochyby v podstatě oprovozování Osvětimské lži onoho polského dárečka, který stojí v čele frakce, kd e je dns ODS. Tím méně je pochyb o poruzemění a uctívání lotyšskýchjednotek SS partají, kterou ve frakci reprezentuje lotyšský poslanec!
Věru pěkná squadra. Zarámovaná Zahradilovým výrokem , ve smyslu, že má pro počínání lotyšských souvěrců, ohledně oslav místních SS porozumění...Vybraná společnost!
27. 07. 2009 | 18:53

Suchec napsal(a):

Adame Adamec:
Zase tak stručně. Vy se nám flákáte, Vy jeden filuto :-))))))
27. 07. 2009 | 19:04

pierre napsal(a):

to autor :
velmi zajimava uvaha, z vice aspektu... dik.
.
to karel mueller :
vas kommentar je zajimavy, ale autoruv clanek je mozno vnimat spise jako popis/kritiku principu nez ("kvantitativni" ?) srovnani...
27. 07. 2009 | 19:10

Suchec napsal(a):

Vlk:
No, PatientOT odpověď neočekává. On ji má ddopedu nachystanou a zodpovězenou.

Edvard z Kožušníkova taky neodpověděl. Třeba s těmi poplatky a tím, že by je rád sebral z DPH. Mlčí, jak hrob. Ani v TV v Interview to nedokázal zodpovědět, kde by sebral těch 6 -7 Mlrd.
27. 07. 2009 | 19:12

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:

Samozřejmě, máte ve všem pravdu. Ostatně, je známo, že na chytré příspěvky máte monopol vy. Stydím se, halím do přikrývky a pláču.

Kdybyste, snad náhodou, chtěl promluvit ke mně, nehodnému a hloupému, vysvětlete mi, proč vás tak iritují mé dotazy K HAVLOVI. Zejména pokud dle mého, zajisté hloupého, názoru vyplývají z Havlových vlastních slov.
27. 07. 2009 | 19:12

Bright napsal(a):

Co je to za smažku ten neopřemyslovec? Má vůbec základní vzdělání?
27. 07. 2009 | 19:23

PatientO.T. napsal(a):

Věřím, že odpověi nakonec z pana Havla dostanu. A děkuji mj. vám i vlkovi, že se mé otázky stávají nepřehlédnutelnými.
(Vaši poznámku, že mám odpověď nachystanou, nechápu. Já se snažím o diskusi).
Že Kožušník vlkovi na něco neodpověděl, znamená pouze to, že se přiřadil k Paroubkovi, který udělal totéž. Co s tím mám společného já, těžko říct.
27. 07. 2009 | 19:26

jarpor napsal(a):

PatientO.T.

Skoro se mi chce napsat - To je legrace, co ?

Zdravím ... a co s tím máte společného ?
Jednoduché. Dotkl jste se jednoho pána otázkami. Ten pán je pod ochranou neomylného a nejchytřejčího Vlka. To se neodpouští...
Zatímco on se může ptát, Vy ne. Vlkova logika.
Máte, co jste chtěl... :-))

Hezký podvečer.
P.S. Váš optimismus stran odpovědi obdivuji. Nedílím jej.
27. 07. 2009 | 19:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, marxlen docent se nám nedávno pokusi přiblížit eu parlament. Kouzlo se příliš nepovedlo, že. Takže patrně v rámci bratrské pomoci pomáhá polákům třídně vyvětlit polsko. Ale proč to říká nám...
http://kremlik.blog.idnes.c...
27. 07. 2009 | 19:45

Suchec napsal(a):

wbgarden:
Hele ten text někdo hojně šíří a opisuje, a též vydává za svůj.

Kdepak jsem to jen, prakticky doslova opsané, četl. Ale Kremlík to nebyl na 100%.

Že vy na to máte příručky? Kucí vykutálení.

Podobné, jako výlevy Taťány Le Moigne (google.cz) a jejích "Mých dvacet let svobody", co vyšlo v MFDnes. Uff, jeden by se aj zpotíl. Ale od čeho nevím.
Asi od chechotu.

P.S. Ta Kremlíkova fotomontáž Havla v SA uniformě je, dle mého kouzlo nechtěného.
Havel k nim nepřestoupí. Tohle nepomůže.
27. 07. 2009 | 19:59

vlk napsal(a):

Patient
je to vcelku jednoduché. Jsou věci, které jsou obecně lidské a humánní. neo prostě dech beroucí zločiny.
V krematoriu s e jaksi nesluší vyprávět historky z natáčení.O tomhle vás měli poučit už kdysi dávno doma.A sytdění s e, alespoň t orochu, by bylo více než na místě.
Ovšem vy ty odpovědi z Havla dostanetee§ No co ho takhle přivázat na zubařské křeslo. To byste jej pak jistě z něj mohl dostat raz dva. V tom jste jistě kvalifikován.
Zamyšlení na d tím , co s e stalo v Postoloprtech nebo Jedwabném? Ale proč? I vy nejspíš máte pochopení pro lotyšské pohrobky SS, ne?
27. 07. 2009 | 20:03

Jack napsal(a):

Všem kteří nechápou motivaci docenta Havla, k sepsání tohoto blogu, bych doporučil, aby si přečetli diskuzi pod jeho minulým blogem, kde jeden přispěvatel zpochybňuje existenci tohoto masakru s tím, že tam Havel nebyl a nemá tedy o tom co mluvit. Tento přispěvatel zjevně více věřil polskému europoslani, který tento masakr taktéž zpochybnil.
27. 07. 2009 | 20:04

Spandau napsal(a):

Patient OT:
V čem se snaží autor ublížit ODS?
Farage je přece snad v úplně jiné parlamentní grupě než ODS?
27. 07. 2009 | 20:11

Admirál napsal(a):

Aleš Jakeš - jestliže píšete, že exesy v ČR z doby těsně po válce (Postoloprty, Ústí) určitě nejsou přijímány jednoznačně negativně, ukažte mi na někoho, kdo u nás je schopen schvalovat vraždy žen a dětí. To snad nemyslíte vážně. Jestliže se někdo něčeho takového dopustil, snížil se na úroveň zvířete.

Osobně nikoho takového ve svém okolí neznám.

Můžeme sice chápat, se na někom odůvodněně podepsalo 6 let protektorátu nebo jiná zkušenost, ale vražda zůstává vraždou.

To samé platí pro zločiny na Židech v Polsku.
27. 07. 2009 | 20:19

StandaT napsal(a):

Docent má svý jistý a tak to fláká a je nedbalý a neváží slova, která napíše. A Sloni ihned naklušou do porcelánu v domění, že ho ochrání. :)

Patient: bavím se :) Ale vážně. Už před půl rokem jsem napsal, že problémem přestává být samotná SocDem, ale začínají jím být její příznivci. Ostatně už ani neskrývaná zášť třeba na Outsidrech (a nejen tam) říká mnohé. Dnes jsem tam nakukoval a ta míra netolerance k jinému názoru, ale hlavně ta neúcta k lidem samotným projevovaná jen proto, že nejdou stejným směrem je zarážející. To, co dneska ta partaj oslovuje, to už je ten přírodovědcův (proto)fašismus, který jsem neviděl. Dneska mu musím dát za pravdu, i když on to předvídal z druhé strany.

Bude husto a hnusně. Ať už prohrají nebo vyhrají - buď si vybijí vztek, nebo projeví vítězství.
27. 07. 2009 | 20:27

vlk napsal(a):

Standa T
Vážně jset byl na Outsider ne třeba na Virtually,?
Řekl bych, že máte dost problém s tím si pamatovat, kd e jste vlastěn byl. nemoho byste tu netoleranci specifikovat? Že byste to tam zkusil diskusním příspěvkem?
27. 07. 2009 | 20:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Pan bůh s námi a zlé pryč!

Říkala moje babička.Věděla jen tak málo.Kdyby věděla to co víme dnes my díky historickým a nesmírně kvalifikovaným objektivním informací,asi by Boha nevzývala.Běžela by za panem docentem a žádala od něj požehnání.

Já se vám pánové divím.Přece znáte toho komika s růžovou hlavičkou už jako staré boty.Jeho načervenalou sguadru v čele s Vlkem asi také.

Tak oč vám jde? Nechte maličkých,ať se vykecají.Za chvíli budou v Bruselu a bude od nich pokoj.Doufám!

Ivan.
27. 07. 2009 | 20:36

Ivan Hochmann napsal(a):

Pan bůh s námi a zlé pryč!

Říkala moje babička.Věděla jen tak málo.Kdyby věděla to co víme dnes my díky historickým a nesmírně kvalifikovaným objektivním informací,asi by Boha nevzývala.Běžela by za panem docentem a žádala od něj požehnání.

Já se vám pánové divím.Přece znáte toho komika s růžovou hlavičkou už jako staré boty.Jeho načervenalou sguadru v čele s Vlkem asi také.

Tak oč vám jde? Nechte maličkých,ať se vykecají.Za chvíli budou v Bruselu a bude od nich pokoj.Doufám!

Ivan.
Zapomněl jsem na pochvalu a vyjádření naprostého sohlasu se Standou T.Bingo!
Ivan.
27. 07. 2009 | 20:40

Ivan Hochmann napsal(a):

Zapomněl jsem na pochvalu a vyjádření naprostého souhlasu se Standou T,
Bingo! Ivan.
27. 07. 2009 | 20:42

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:

Nevím, jestli si myslíte, že jste třeskutě vtipný. V každém případě jste se přiřadil k oněm myšlenkovým titánům, kteří mi zde předhazují mou práci. Vezměte to prostě tak, že někdo tu stomatologii dělat musí...
Co se stalo v Postoloprtech i v Jedwabném je mi dávno známo. Jistě se můžete ptát, proč jsem právě zde připomněl Havlovi své otázky. Je to jednoduché, chci znát odpovědi, aniž bych Havla musel týrat na svém křesle (hahaha).
Několikrát jste své oponenty vyzval, aby vás nečetli, když se jim nelíbí vaše příspěvky. V mém případě můžete vy učinit totéž. Já s vámi diskutovat nemusím, protože cítím, že do mne chcete své názory natlouct palicí. Rovněž tak nemyslím, že zrovna vy byste mi měl dávat lekce slušného chování. Přesto se diskusi striktně nebráním, jak patrno.
27. 07. 2009 | 20:52

StandaT napsal(a):

Chodit k vám diskuskutovat? S kým? Pidži (či jak se jmenoval) tam není, tak s kým? S váma? S Orinokem?

"Řekl bych, že máte dost problém s tím si pamatovat, kd e jste vlastěn byl."

Vidíte, ani nikam nemusím chodit a vyzobávat jednotlivá vyjádření.

i když jedno na ilustraci přece jenom dám: "Současná krize nehraje levici do karet, prostě proto, že není spojována s působením pravice. Krize je v dnešní propagandě cosi éterického, něco na způsob miasmatu, který tu buďto je (máme smůlu) a nebo není (nemáme smůlu). Spojovat krizi s Tunelánkem je, pravda, zjevný nesmysl. S Kalouskem lze spojovat akorát bezmeznou idiocii, ale ne krizi. Kdo vidí dál určitě není volič ptákostrany nebo nějakého toho TOP09, a proto se nepočítá v úvahách o hraní do karet."
27. 07. 2009 | 20:54

PatientO.T. napsal(a):

2 StandaT:

píšete: "Ať už prohrají nebo vyhrají - buď si vybijí vztek, nebo projeví vítězství."

Přesně proto mám strach z šéfů současné ČSSD.
Vaše pocity z Outsidermedia také zcela sdílím. Tam se nechodí diskutovat...
27. 07. 2009 | 21:01

PatientO.T. napsal(a):

2 jarpor:

Ano, je to legrace...

Vanitas vanitatum...
27. 07. 2009 | 21:05

donasec napsal(a):

27. 07. 2009 | 21:09

StandaT napsal(a):

Patient: já z příznivců. Bez lidí ochotných jít sousedům ubližovat by i Lenin i Hitler zůstali jen kavárenskými povaleči a Gottwald hospodským ožralou. Takovíhle vůdci se vyskytují víceméně permanetně, ale čas od času obyčejní lidi zapomenou, jak si jejich tátové nabili držky a tyhle týpky opět vynesou k moci. A to se dneska děje.
27. 07. 2009 | 21:14

PatientO.T. napsal(a):

2 Standa:

Chápu, tito příznivci jsou ale ve všech táborech.
Zdá se však, že česká levice bojuje především o ně (viz panská koalice, zbohatlíci, milionáři, zaprodanci, v žoldu ODS, politika pro horních 10000, Waffen SS speciálně pro Karla Schwarzenberga, atd., atd.)
27. 07. 2009 | 21:24

vlk napsal(a):

Ivan Hochmann
zas e potíže s podagrou? No jo Ivane , není každý den posvícení, řekl bych. Zas e to povolí a svět s e ti bud e zdát sympatičtější.
Pokud ne dokážeš pochopit to, co tady doslov a zvrací patient a spol. pak že to je vrchol nevkusu, je mi tě líto.
Standa T.
nikdo vás nenutí. Ovšem vy radši házíte blátíčkem. Nebo vajíčkem. Je to nazší a není potřeba k tomu myslící hlava. Chápu,že je to pro vás těžké.
Patient
mně je úplně jedno jestli jste stomatolog. jen jsme to dal do přesné souvislosti s vaším vkusným vyjádřením Já to z toho Havla dostanu. Na blogu o Jedwabném. Tím hůže jestli ty věci znáte. Jestli mám nebbo nemám právo vám dávat lekc e slušného chování dle toho, co o tom soudítevy , je mi dokonale jedno.Míra vaše nevkusu je prostě mimořádná. Vy siprostě musíte plivnout stůj co s tůj. Tak jste si plivnul. To bylo vaše rozhodnutí. Mám ovšem právo vám připomenout , že nejset nic jinéh než nevkusný vrhač chrchle.
27. 07. 2009 | 21:44

StandaT napsal(a):

vlk: a dlažební kostička by nebyla?
27. 07. 2009 | 21:47

Karel Mueller napsal(a):

StandaT:

Bohužel nemáte pravdu.
Tito Gottwaldové, Stalinové a Hitlerové tady jsou a budou stále, v tomto se nemýlíte.
A stále budou čekat na svoji šanci, to znamená, až společnost skončí v totálním sajratu, bezpráví, propastných sociálních rozdílů, beznaděje většiny, etnické a náboženské nesnášenlivosti apod.

Např. po tom šílenství politici pochopili, že není větší úkol než vytvořit maximum monoetnických a monokulturních států, bez karty menšin by ta válka vůbec nebyla možná.

Můžete se zeptat multikulturalistů, proč považují za nutné celý svět zase podminovat ...
27. 07. 2009 | 21:54

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:
Dovolím si upozornit vás na to, že mé: "Věřím, že odpovědi nakonec z pana Havla dostanu." není totéž jako vaše : "Já to z toho Havla dostanu."
Nemyslím, že ode mne očekáváte pokorný dotaz, je-li snad Havlův aktuální článek vhodný k tomu, abych mu opakovaně položil otázky. A protože já si pouze přeji, aby mi Havel odpověděl a protože, jak jste napsal, je vám vše okolo mé osoby úplně jedno, soudím, že bude rozumné, abyste mne přestal poučovat, zatímco já budu čekat na autorovo vyjádření.
P.S.: Jasně, to je ono. Zubař = sadista = mučení. Já už se ani nedivím. Všichni přece viděli film Maratónec, že?
P.P.S.: Zeptal jsem se. Jen jsem se zeptal. Chrchel?
27. 07. 2009 | 22:01

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:
Ještě dodatek, zapomněl jsem, Víte, co je chrchel? Třeba vaše slova: "I vy nejspíš máte pochopení pro lotyšské pohrobky SS, ne?"
27. 07. 2009 | 22:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,zase jako vždy přeháníš.

Na to jaké máš vědomosti a znalosti je Tvoje podpora levému ksindlu presentovánému docenty a profesory růžové provenience naprosto nepochopitelná.

Navíc - z čeho usuzuješ,že jsem stižen podagrou?Kdybys tak řekl ,že mám o kolečko méně snad bych to bral.Ale podagra?Co to je?

Je mě Tě líto.Ivan.
27. 07. 2009 | 22:16

Béda napsal(a):

Nevím, co u problému Jedwabné kritici Docentovi vlastně vyčítají.

Dle mého mínění jej postihnul celkem nezaujatě a v celé šíři.

Zarámoval problém historicky, ukázal na přístupy křesťanství, stalinistů i nacistů k otázce židovství ve středověku, v době před WW2, v jejím průběhu i v současnosti, na základě sestudované literatury ukázal současný stav historické reflexe tohoto problému - oficiální stanovisko Vatikánu i polské reprezentace.

Zač jej tedy vlastně kritizujete?
27. 07. 2009 | 22:25

Vico napsal(a):

Patient OT : problém je, že se svými otázkami chodíte do diskuze pod článkem, který je úplně o něčem jiném. Jak masakr v Jedwabném souvisí s tím, zda-li je pan Farage fašista. Kdo nezná souvislosti, musí být zmaten.

Události v Jedwabnem by měly být určitým mementem pro dnešní dobu. Mám obavy, že nějaké Jedwabne je i u nás na spadnutí. Kdo je a kdo není fašista budem vědět velmi brzy. Pak se k vám Patiente OT přidám. A budu se ptát.
27. 07. 2009 | 22:27

Béda napsal(a):

oprava - křesťanství ve středověku, stalinistů, nacistů v době před WW2...
27. 07. 2009 | 22:27

StandaT napsal(a):

Béda: za minulý blog, kde si pustil pusu na špacír, nehlídal si slova a Patient se toho chytnul a... a výsledek vidíte.
27. 07. 2009 | 22:30

Vico napsal(a):

Ivan H. : podagra je dna. Trpěl touto nemocí například Karel IV. V té fackovačce to bylo od vlka skoro uznání.Od šelmy, kterou se od pradávna strašívaly děti, více něžnosti nečekejte.
27. 07. 2009 | 22:34

PatientO.T. napsal(a):

Ach ne! Kdyby psal Havel o čemkoli jiném, taky bych se ho zeptal. Reaguji na jeho dehonestující předchozí články a zdá se mi, že jsem nucen své otázky opakovat. Musíte za tím hledat ještě něco jiného? Události v Jedwabném JSOU mementem pro dnešní dobu. Zrovna tak jako události z Pobaltí, jako Katyň a další mnohé. Kdo jsou současní následovníci komunistických vrahů, víme; sami jsou na to hrdi. Kdo jsou dnešní fašisté ví patrně pan Havel nejlépe. Proto se ho taky pořád ptám...
27. 07. 2009 | 22:37

Béda napsal(a):

StandaT,

Asi narážíte na Docentem naznačený fakt, že k nacismu obecně mají pravicové kruhy ve světě i v ČR na rozdíl od levice, která jej obecně odmítá velice blízký vztah - to se nakonec projevilo i v konzervativní frakci euroskeptiků - slovy českého klasika - Es kommt der Tag.
27. 07. 2009 | 22:44

Béda napsal(a):

oprava: ... určité kruhy pravice...
27. 07. 2009 | 22:50

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Určité kruhy levice mají velice blízký vztah ke komunismu, na rozdíl od pravice, která jej obecně odmítá.
Vyplývá z toho něco podobného jako z vašeho prohlášení o pravici? Nebo jsou snad obě tvrzení obsahově prázdná?
27. 07. 2009 | 22:57

vlk napsal(a):

STanda T.
nebyla z leva určitě . Z prava , podle tvrzení tuším ZAorálka bylo u ANděla také něco uhlí brambor a sádrových vaječných podkladků..Musíte s eobrátit na vajíčkové demokraty. Kostky nejspíš budou příště.
PAtient
o tu souvislost jste si svým výrokem řekl. Stejně jako svou nevkusností. Vy prostě , spolu s vyznavači hesel Es kommt der Tag Noc dlouhých nožů a tak, máte svůj vlastní kodex obyčejné slušnosti.
A chrchel je přesné označení toho,co tu předvádíte. Na tu otázku ohledně lotyššských oslavovačů tamních SS jste neodpověděl. Jak typické.

Ivan Hochmann
normálně bych to s tím kolečkem napsal. Nicméně mám jakž takž úctu k tvému věku a snažím se nedehonestovat kmety.
No ty nechápeš , proč já stojím nelevo. Já zas e nechápu, proč ty napravo.
27. 07. 2009 | 23:01

Béda napsal(a):

PatientOT,

Topolánkův es kommt der Tag je fakt, uctívání výročí nacismu europarlamentními lotyšskými spojenci ODS je taky fakt...

Otázka: které určité kruhy levice máte na mysli Patiente?
27. 07. 2009 | 23:08

StandaT napsal(a):

vlk: "Ovšem vy radši házíte blátíčkem. Nebo vajíčkem." Já se neptal na levici nebo pravici, já se ptal na sebe, jestli nepřidáte ještě kostičku mě osobně, když už víte, jaký jsem rabiját.

Mě ten Váš boj už unavuje, poslední dobou neumíte nic jiného než osočovat, obviňovat a zesměšňovat. Tak si udělejte čárku za vítězství, já jdu spát. Ostatně, jak chápte výše, přemýšlet je pro mě těžké a já, poražen, uznávám, že na Vás nemám.
27. 07. 2009 | 23:16

prirodovedec napsal(a):

Patient O.T.: Zdravim. Diky za zabavu. Jsem tu ciste nahodou a jen na skok :). Ac netazan, neodalam, at mate co cist, kdyz se mi zdate zase tak bezradny a touzici po vedeni :). Jinak da se toho najit samozrejme daleko vice - jemne naznacim - staci klicova slova :). Odhaduji, ze vesely docent pocka jeste tak tri opakovani Vasich otazek, a pak posbira celkem zrejme odpovedi z dostupnych odkazu.

K otazce 5 napr. (neni-li to fasisimus, je to alespon hluboce vypovidajici ... :) ):

http://juniusonukip.blogspo...

Pokud zahlednu dotazy jeste priste, zkusim postupne odpovedet na zbyvajici otazky.

Inspirovan zdejsim chance zahradnik: Vesele vrtani a krizovani ... :)
27. 07. 2009 | 23:17

PatientO.T. napsal(a):

Jasně vlku,
jsem vám uplně lhostejný. Jen na mém vztahu k lotyšským pohrobkům SS vám natolik záleží, že "to ze mne chcete dostat". A zrovna na tomto blogu...

Mohu se zeptat, proč mne řadíte k jakýmsi "vyznavačům hesel Es kommt der Tag Noc dlouhých nožů a tak". Nevolil jste je náhodou (máte-li ovšem na mysli Topolánka a spol)? Nebo vám ty kecy nevadily, dokud jste se domníval, že vám hoši zachrání vaši šrajtofli před Paroubkem? (Obojí jste tu popsal). Slyšte - Noc dlouhých nožů je slibována PŘED volbami. A pan vlk? Co udělá pan vlk? No jde a volí stranu autora tohoto blbého výroku, přece. Paroubek totiž panu vlkovi nasadil nechutné daně. To potom na morálku může na chvíli zapomenout, pan vlk...
27. 07. 2009 | 23:20

PatientO.T. napsal(a):

2 prirodovedec:
Já přece netrvám na tom, že Farage je/není fašista (dokud jsem nečetl Havlův článek, vůbec jsem o N.F. nevěděl). Chtěl jsem, aby to Havel vysvětlil a odpověděl mi na otázky, toť vše.
27. 07. 2009 | 23:23

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

domnívám se, že daň ze superhrubé mzdy není z Paubkovy ekonomické líhně.
27. 07. 2009 | 23:24

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Ptejte se vlka, proč volil ODS, člověče. A že ji volil a kvůli daním, na to vemte jed, psal to tady několikrát.
Proč sem zas motáte superhrubou mzdu?
27. 07. 2009 | 23:27

PatientO.T. napsal(a):

2 prirodovedec:

Jen se bojím, aby pan Havel některé otázky nepřehlédl. Zejména tu č.6.
27. 07. 2009 | 23:33

PatientO.T. napsal(a):

Ještě 2 prirodovedec:

Nemohu říci, že by mne vaše případné odpovědi nezajímaly, a tak jsem připraven vyhradit si pár večerů na jejich prostudování :-) Ale přeci jen, pan Havel má u mne přednost (v této záležitosti, ovšem). Na něj se těším. Ne proto, abych ho ev. setřel. Prostě mne to zajímá...
27. 07. 2009 | 23:46

jarpor napsal(a):

PatientO.T.

Vaše "latina" je zcela na místě...

Výroky Topolánka Es... a "nože" neměly nikdy zaznít. To je jisté.
Nicméně, jaké souvislosti z nich vyvozují a jaké "ideologické zázemí" podsouvají představiteli ODS pisálci píšící o "vyznavačích hesel" - "slušňák - antisračkometač" Vlk, Béda a další... to se opravdu hned tak nevidí.
Inu platilo a platí - kdo chce psa bít, hůl si najde...

Námluvy s pokračovateli stavitelů komunistických gulagů a lágrů - Budeme vládnout třeba s marťany... - těmto slušňákům, jak vidno, nevadí... No - podle gusta, žádný dišputát, což ?

Ivan napsal, že je mu Vlka líto. Zopakoval mé pocity asi z před čtrnácti dní... Několikrát jsem od té doby přemýšlel, kde se bere ona nenávist k druhému názoru, ona ješitná neomylnost vlastních "pravd", ono mistrování ostatních, když sám má chování "řeznického psa"... a zda si takový člověk lítost zaslouží...
Asi ano ... ale dá to jisté přemáhání...

Dnes se už přemáhat nebudu. Jsem po těžkém dnu.
Dobrou...
A mějte se... a vězte, že chrchle nejdou od Vás.
27. 07. 2009 | 23:49

prirodovedec napsal(a):

Patient O.T.: Ja jen, ze jsem si vzdy myslel, ze mate na narocnejsi otazky, kterymi jste schopen spendlit sobe protivneho politika. :) A ze ja se budu bavit.

Tyto mi opravdu pripadaji snadne a s nimi spojene odpovedi stokrat omlete a tim padem nezajimave (zajimava je podle mne jen otazka 2 protoze je osobni) a je jen otazkou, jak zajimave, ci vtipne na ne chce clovek odpovedet. Zda se mi, ze se zkratka chcete dostat do blogu veseleho docenta treba jako sojka :)

Muj pohled: 1 - elementarni a pro mne zrejme - odpoved v rozsahu: pisi to o o sobe a netaji se s tim az ... plyne to ze statistickych rozboru jejich textu ... - neco jako bigjirkuv Political Compass - diky za inspiraci, da se aplikovat na kazdeho z nas, je to spise pak ale rekonstrukce otazek z vyjadreni treba mych nebo Vasich, 2 - ZAJIMAVA - jsem zvedav - ta podle mne zustane bez odpovedi urcite :). Jsem zvedav, jak se autor vykrouti, 3 - snadna pozitivni odpoved = vira v lidi (cili zavidi jen ti novinari, a to obema :) ), i kdyz jak ja uz vim, zde jednou pravicaci vice zavideli levicakum nez naopak podle mych pozorovani zde :), 4 - trivialni mainstreamova odpoved se nabizi
- neoliberalni necekejte :), staci opsat, 5 - staci jeste dale doplnit britske odkazy (bezesporu od jeho oponentu - je jich ale vice nez dost a jeden zabavnejsi nez druhy), 6 - opet je zrejma mainstreamova odpoved, diskutoval jsem zde na to tema sam mnohokrat, argumenty a pozice jsou zrejme, samozrejme mensinove neoliberalni razeni fasismu ke komancum od autora necekejte. :) K tem jmenum - to vite, pry se zase omluvi, takze polepseny hrisnik ... jsme prece krestanska zeme ... :) Tesim se tedy na pristi otazky. :)

Vidite, ani nepotrebujete vice veceru na studium - trochu hrdopysny postoj z Vasi strany, ze bych tem otazkam venoval tolik tapet. :) Nebo ne? :)

StandaT: Zatim na rozdil od Vas stale vidim protofasismus tam, kde ma podle mne byt - na pravici, nicmene pripoustim, ze prohlubovani krize (ktere i Vase/nase vlada ted uz pripousti byt se zpozdenim cca dalsi mesice) prinese zrejme pro mne prekvapivejsi protokomunismus. Pravda nezamestnanost pres 12% jsem necekal. Inu treba uz take slysite travu rust? :)

Jinak mne prekvapuje, ze ac se tu vsichni zname, presto nerespektujeme skutecnost, ze vlk ma pravo byt na pogromy vice alergicky - vsichni vime, ze jeho pribuzni se z lagru nevratili ... Celkem nechapu, ze Vas bavi do toho tak rypat. Ze by ten protofasismus v nas/Vas?

Prijemne krizovani a pozdrav chancemu ... :)
27. 07. 2009 | 23:54

Carlos V. napsal(a):

Koukam. Sale moc a moc vykriku. Nekteri chlapci se snazi rozvinout pribeh o starem zlocinu a napasovat ho na dnesek.

Nemam li rad Tonika, proste reknu, ze je fasista. A pak mluvim o fasistech. A mame tu dalsiho fasistu.

Jiste, jde prirovnat i levicaka k Stalinovi. Ale proc ?

Vzdyt ta hra je uplne blba.
28. 07. 2009 | 00:05

Jozef napsal(a):

Paul Johnson /Dejiny zidovskeho naroda/:

"V roce 1500 povazovali Zide Polsko za nejbezpecnejsi zemi v Evrope a brzy se stalo srdcem askenazskeho sveta."
Rok 1602
"Nekteri zidovsti vudci reagovali citlive na narky rolniku a uvedomovali si,jake nebezpeci Zidum hrozi.Na volynskem snemu v roce 1602 napriklad...zadali zidovske najemce,aby dali rolnikum o sabatech a zidovskych svatcich volno:"Zide,nebudte nevdecni vuci darci hojnosti..."
Oni vsak svou duveru vkladali do del.Zide stejne jako Polaci opevnovali sva mesta.Synagogy mely strilny a na jejich strechy se montovala palebna stanoviste.
Ukrajinsti rolnici na sklonku jara 1648 nakonec povstali...Za obet padla spousta polske slechty a duchovenstva.Ale nejvetsi zast projevovali rolnici vuci Zidum...
Nezname presny pocet Zidu,kteri zahynuli.Zidovske kroniky mluvi o 100 000 mrtvych a o 300 znicenych obcich..Podle jisteho moderniho historika vetsina Zidu unikla smrti a masakry "nebyli ani tak zasadnym obratem v dejinach polskeho Zidovstva,jako spis kratkym prerusenim trvaleho procesu rozvoje a rustu".

Kriz moze byt pre niekoho z New Yorku "symbolom staleteho utlaku".Vidime,ze aj kriz spolocne s ozbrojenymi synagogami bol synonymom staleteho utlaku.Poliaci casto nechcu vidiet co vidia Ukrajinci,Zidia,Rusi...Spravidla vladnu myty, vzdialene realite.Prekonat ich moze len dobrou volou vedena verejna diskusia.
28. 07. 2009 | 00:13

prirodovedec napsal(a):

Carlos V: Zdravim. Podle mne to je zcela predvolebni zalezitost a tomu odpovida diskuse. Je to zrejme preventivni postup CSSD s ohledem na potencialni Bendlovy (a jine) nalepky tak, aby se predem polepila ODS temi kamarady hnedousi. :) Je to take hra na postupne prohlubovani - podivejte se oni sdili nazory s temi a temi. Pokud ODS (ci jejich priznivci) budou rikat, vzdyt oni ti druzi nejsou takovi, i amater najde tolik munice, ze se ta diskuse da vest oni nejsou/ne oni jsou podivejte se/oni nejsou/ne prectete si ... tim se kampan posune pro CSSD zadoucim smerem. Je to ale podle mne mikrozalezitost. Pujde podle mne hlavne ted o to, zda vetsi propousteni odlozi nektere firmy pres volby, cili zda pravice bude firmam stat za mesicni mzdu ... :) Z meho pohledu meli ODS zustat zatim u tech eurolidovcu a realizovat se po volbach ...
28. 07. 2009 | 00:18

StandaT napsal(a):

přírodovědec: jiní zase mají právo být alergičtí na uvádění komunistů do mocenských pozic. A na umělé vytváření "fašismu" ze všecho nelevicového jen proto, aby se relativizovala a snížila nepřijatelnost komunistů v nedaleké budoucnosti. Nepopírám, že tyhle extrémní trendy na pravici tady jsou. Ale zárověň vidím účelové a zlovolné obviňování kdekoho, jen aby se vytvářel strach mezi lidmi z pravice. (proto)komunismus nebude vázán na 12% nezaměstnanost či jiný sociální problém. Ten je zakódován v levicovém elektorátu. Horák - minimální preference, Zeman - úspěšná strana, Špidla - propad do bezvýznamnosti, Rath a Paroubek - cesta nahoru. Co to znamená? Jedině to, že český levičák chce vládu pevné ruky. Slušný polik ho nezuajímá. Chce dryjáčníky, co zatočí s oponenty.

Ani nevíte jak jsem stále více a více rád, že jsem si otevřel pro svou rodinu vrátka, abychom se mohli tady kdykoliv sbalit. Tahle země je mi stále víc a víc cizejší. A hlavně, ona není pro mladý. A proto je bez budoucnosti, i kdyby tady zůstala demokracie bez přívlastků.

Ostatně, počkám si jestli nevyplave financování DS - to by ukázalo, jaká hra se tady hraje.
28. 07. 2009 | 00:36

prirodovedec napsal(a):

StandaT: To je Vas nazor, ktery naprosto nesdilim, ale vzdy budu s Voltairem hajit pravo jej hlasat (viz pro mne Vase absurdni a predpojate formulace: "umělé vytváření "fašismu" ze všecho nelevicového" viz "vseho", dale "jen proto, aby se", "ucelove a zlovolne", "zakodovan v levicovem" atd. Recnicke otazky "Co to znamena?" na ktere davno mate sve odpovedi ...

Na mne z toho totiz cisi Vas stale vetsi strach z toho, ze Vy a rodina prijdete o sve dosavadni pro Vas zaslouzene uspechy. Neptate se po pricinach, nehledate, Vy vite, ze to ta zla zakodovana levice ...

Jak jsem psal, vse prodejte a vyrazte do sveta radeji drive (v CR to lepsi podle Vasich prani podle mne nebude - levice u moci Vas okrade, reformujici pravice u moci vyvola daleko hlubsi nenavist a silnejsi hrozby), ale dobre si vyberte zemi. V mnoha zemich totiz ten Vas strach a pocit ohrozeni nezmizi, ani v satelitu. Novy Zeland ci severske zeme (ale ty dane), by Vam mohly dat vytouzeny pocit bezpeci. Hodne stesti jinde.
28. 07. 2009 | 01:07

Carlos V. napsal(a):

prirodovedec: beru jako fakt, ze obe strany hrozne radi pouzivaj kdejakej prihlouplej vyrok ci skutecnost k prirovnani soupere k fasistum.

Topolankovo Prijde den... ,Rathovo komentovahi Hitlerovy politiky, jeden bezvyznamny Lotys - je to klasicka strategie bublin, kdy se protrasaj s prominutim blbiny, aby se nemuselo mluvit o necem jinym,

Mam pocit - ale opravdu jen pocit, ze paklize Paroubek nevyhraje masivne, jeho soudruzi jej kvapem odstavi a prijdou pragmaticti chlapci z oblasti (ne ze to by Paroubek neumel, ale moc se angazoval). A nejak si moc dobre dokazu predstavit jejich spolupraci s pragmatickymi hochy z oblasti z ODS.

Takze, jestli vase uceni dostane penizky nebo ne, zalezi asi nejspis na tom, jak se chlapci dohodnou. Ale moc nadeji Vam nedavam, protoze z penez na provoz skolstvi se da (aspon ja si to z nedostatku informace myslim) uloupnout mensi kolac stranou nez z dalnic a jinych velkych statnich zakazek.

Nemusite mit Klause rad, ja jej taky obcas nemusim, ale v jednom ma pravdu. Politika uz vubec neni o myslenkach, ideach osklive ideologiich, ale o pragmatickym kseftu. Jiste, i Zeman s Klausem delali politicky ksefty, ale kazdy aspon trosku s ohledem na zakladni myslenky. Ted jde v prvni rade o penize.

Mimochodem, tim nechci tvrdit ze duu Paroubek/Rath nejde vubec penize, ale oni jsou jini. Radsi maji moc. Proto tolik ideologickych kecu, v zadech marketing. Ale nejde jim uuurcite o myslenku.
28. 07. 2009 | 01:14

Béda napsal(a):

StandaT, PatientO.T, Carlos V,

Wiki:
Petra Edelmannová - " Mgr. Petra Edelmannová, Ph.D.[1] (* 27. února 1975 Františkovy Lázně, Česká republika)[2] je předsedkyně nacionalistické a krajně pravicové Národní strany.

Absolvovala magisterské studium ekonomie na Institutu ekonomických studií FSV UK, v roce 2008 absolvovala postgraduální studium na Katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.[1] Pracuje jako bankovní analytička...

Petra Edelmannová tvrdí, že by měli Romové emigrovat do Indie, dále tvrdí, že si většinová společnost není rovna s menšinami, taktéž je pro ní nutná přirozená diskriminace Romů a rasismus je pro ni nálepkou, způsobenou přirozeným strachem z nebezpečí.[4]"

"Tisková zpráva:

ODS se důrazně ohrazuje vůči spekulacím a dezinterpretacím uveřejněným v médiích ohledně schůzky předsedy ODS Mirka Topolánka a předsedkyně Národní strany Petry Edelmannové.

Znovu zdůrazňujeme, že tato schůzka byla čistě formální a uskutečnila se na žádost představitelů Národní strany. Zároveň byla schůzkou poslední..."

Otázka: Proč se tedy pan Es kommt der Tag scházel s paní Edelmannovou? Co asi spolu projednávali? Nebyla to třeba otázka přístupu k menšinám? To snad pan předseda Topolánek nevěděl, co je NS Petry Edelmannové zač? Anebo projednávali spolem otázky ekonomické, resp. politologické -tudíž ty které paní Edelmannová vystudovala a Mirek T. prověřil praxí?

Bez větříčku se ani lísteček na stromě...
28. 07. 2009 | 05:24

Michal Macek napsal(a):

nechapu proc se furt resi odsun a dekrety atd - pokud vim odehralo se to POTOM co nemci s rakusanama uvrhly cel svet do 5 let trvajiciho silenstvi zvaneho druha svetova valka

takze mam pocit ze za to dostali jeste malej kotel a meli by nam dekovat ze sme jim to nechali projit tak hladce!
28. 07. 2009 | 06:13

PatientO.T. napsal(a):

2 prirodovedec:

Havel napsal, Havla se ptám. Otázky vyplývají z Havlových textů.
Zvláštní, vy se nedivíte tomu, co píše, ale mým následným dotazům...

2 Béda:

Jen tak pro vaši informaci. V dobách, kdy jste patrně nic netušil o existenci českých nacionalistů a neonacistů, chodil jsem proti nim demonstrovat, ba i několika bitek jsem se zúčastnil.
A abyste v tom měl úplně jasno, ODS není můj kšef. Takže co já nadělám s tím, co jste nám tady tak pěkně vylíčil?
Vy se mne vážně ptáte, o čem jednal Topolánek s Edelmannovou?
Sledujete podrobně také různé Paroubkovy tajné a následně provalené a přiznané schůzky? Koho se ptáte na jejich smysl?
28. 07. 2009 | 07:07

Béda napsal(a):

PatientO.T,

jenže ODS sedí s podobnými Edelmannovci ve společné evropské frakci.

Mimochodem, ODS stále straší možným spojením ČSSD v koaliční vládě s komunisty. Přitom nic takového nehrozí. Sama ODS ovšem v evropském parlamentu předvádí zajímavá frakční (koaliční)spojenectví a doma její předseda v citovaných frázích i v setkáních předvádí, že mu tato extrémní skupina lidí není vůbec proti mysli.
28. 07. 2009 | 07:16

PatientO.T. napsal(a):

2 prirodovedec:
píšete "trochu hrdopysny postoj". Zase jste vedle. Neměl jsem nikdy pocit, že byste mne otapetovával více než jiné. Čekal jsem prostě vaše standardní repliky. Zdá se, že nemáte moc času...:-)
Zdravím vás!
28. 07. 2009 | 07:21

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Nejsem a nikdy nebudu členem pochybného spolku jménem ODS. Tuto stranu jsem volil jednou v životě. Důvody byly 3 (podle významu): 1.Falmer-Filip 2.Rath 3.Paroubek.
28. 07. 2009 | 07:23

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

chizofrenický přístup ODS: ODS je z ekonomických důvodů pro včlenění 70-milionové muslimské enklávy do EU (pár milionů Turků v EU již žije - pomněte Francii, Německo...) a současně je proti multikulti, spojuje se ve frakci s extrémníma politickýma skupinama.

No řekněte, není to trochu zajímavý přístup? Tak co vlastně ta ODS chce?
28. 07. 2009 | 07:59

Čehona napsal(a):

Bratře editore,
proč se publuku zalíbily tyto debaty? Co myslíte bratře editore? No je na nich ta zábava, která chybí politikům i v přímém přenosu, neboť dát si do nosu za jiný názor lze i vrhnutím "chrchle" jak někteří bezostyšně činí. Tedy je to zastřená vulgarita, která je zabalena do Kodexu proto, aby vámi prošla a na oponentovi přesto ulpěla? Chrchel tedy kni-hovna?
28. 07. 2009 | 08:36

StandaT napsal(a):

Přírodovědec: ano. Odpovědi mám. Po příčinách jsem se ptával, ale teď - jak jste odhadl - se už neptám. Pár politologů čůrá proti větru, ale v obecné rovině dneska už v podstatě ani není koho se ptát.

Ale v jedné věci se mýlíte. Nejde o dosažené, to je minulost. Jde o smysl dalšího konání. Perspektiva je to správné slovo.
28. 07. 2009 | 08:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano pane Stando T .

Dokonce si myslím,že být mladší a mít rodinu,na nic bych nečekal.
Nejde zde ani tak o politické hrátky,financování extrémistických stran.To je celkem pochopitelné a brzy bude i transparentní.

Jde zde o celé to stádo poskomunistické verbeže a jejich potomků,kteří se od svých tatíků nemohli naučit nic jiného než hajzlovinám a prašivinám - a novém prostředí jakési nainfikované demokracie v politice svých tatíků(jimi podporováni)zdárně pokračují.

Komunistická strana Čech a Moravy jsou jen odvar žabařů a provokatérů,kteří vytloukají poslední preference od gerontů a spodiny.Gauneři nalezlí do ODS a ČSSD jsou tím hlavním problémem a ti budou příčinou příštích emigračních vln.

Jinak se optejte mě .Já Vám odpovím vždy podle nejčistšího svědomí a svých dosti značných zkušeností.

S pozdravem.Ivan.
28. 07. 2009 | 09:55

stejskal napsal(a):

Souhlasím, pane Čehono. A nejsem z toho nijak nadšen.

Máte představu, jak by se to zde dalo dělat jinak?

Pane Macku,

Němci s Rakušané nikam nic neuvrhli (stejně jako to nikdy neudělali, Rusové, Američané atd). Do hrozného konfliktu uvrhly svět zvrácené ideje, které se zrodily v hlavách zvrácených lidí, a celá řada jiných (ne všichni) jim v daném čase jim bohužel uvěřili. Tohle přesně je princip kolektivní viny, který je (snad mimo válečný stav) naprosto zavrženíhodný.

Čili to neznamená, že kvůli strašnému pochybení miliónů je nutné vystěhovávat další z jejich domovů (a přitom jich pár desítek tisíc zabít či nechat umřít vyčerpáním). To je stejně pomýlený postup jako ty předchozí.

Jinak si dovoluji upozornit, že Rakousko bylo anektováno nacisty podobně jako české země.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 10:16

dříve ruda napsal(a):

PatientO.T.:

cítím nutnost vyjádřit sympatii. Děláte to dobře.

Veselý docente Havle,

kde byl váš odpor ke vraždění, když jste vstupoval do organizace, která vraždila rovněž?
28. 07. 2009 | 10:26

Čehona napsal(a):

Bratře editore,
jistým hodnotám přísluší řešení toliko koncilem. Zda Vox populi může být vůbec užitečný, záleží spíše na mínění kardinála než myšlenkách kacířských mnichů. Ovšem zda vy s kardinálským hledím byste i toto ráčil přezkoumat, viděl bych to jako moudré řešení. Zmíněný rádce by se možná uvolil na slyšení na Vašem dvoře. Však den je krátký a stíny se již prodlužují, bratře editore..
28. 07. 2009 | 10:48

Michal Macek napsal(a):

pane stejskale:

vzdyt vy historii znate prece!Vite ze Hitlera vitala nadsene cela Viden,vite ze jeste v nejakem 44roce sklidil Goebbles ovace za svuj projev o "totalni valce",vite ze jeste pred valkou sudetsti nemci se snazili destabilizovat ceske pohranici a ze pro nemce v te dobe sme byli jen slovansky pronarod - narod budoucich otroku,vite ze nas okupovali,ze popravili tisice vlastencu ci jen obycejnych nasich obcanu a tisice dalsich umucili....myslim ze taky vite ze kdybyste na jare roku 1945 nekomu neco vykladal o pomylenem principu kolektivni viny tak byste asi moc dobre nepochodil.
v tech lidech proste byl nahromadeny vztek po letech bezmoci a utlacovani,strachu a nedostatku a lide se chteli pomstit - neni to spravne ale jiste je to pochopitelne a omluvitelne.
me zkratka fascinuje jak takovy sudetonemecky ladsmancaft muze chtit nejake reparace za odsun - nemeli by snad nejdriv oni reparovat nas za valku a okupaci?
nechapu tu drzost!
28. 07. 2009 | 10:58

stejskal napsal(a):

Asi Vás zklamu, pane čehono.

Nejsem kardinálem a ani se jím být necítím. Mám-li přistoupit na Vaši terminologii, jsem spíše bratrem, který se tak trochu stará o refektář (aby se nerozbíjelo nádobí, neznečišťovaly se společné prostory, bratří nekradli jídlo, ano, i tací se najdou...) No, a občas se zde společně s ostatními i najím.

Ale kardinál...? To, ne, na to jsou jiní (navíc kardinálové jsou vybíráni z těch nejlepších, správci refektářů bývají spíše ti, co se k ničemu jinému nehodí).

Hezký den.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 11:03

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

nedavno sem cetl nebo videl neco o konci valky - uz si nepamatuju co - a byla tam americka reporterka ktera nasledovala spojenecke jednotky v tazeni na berlin
kdyz sla znicenym nemeckym venkovem a potkavala kolony uprchliku tak se s nimi poustela dio reci - ptala se jich na nacismus,ptala se jestli oni sami nebo nekdo koho znali byli v NSDAP - a vzdycky slisela tu samou odpoved:

"kdepak nacisti!my sme antifasisti!od nas nikdo v NSDAP nebyl!dokonce sme nosili jidlo partyzanum a nas strycek schovaval ve sklepe zida!"

a neco podobne slysela pokazde."tak by me zajimalo," ptala se reporterka ve sve knize ,"kam zmizelo tech 20 000 000 registrovanych clenu NSDAP?nepotkala sem ani jedineho!"
28. 07. 2009 | 11:06

stejskal napsal(a):

Pane Macku,

právě proto, že se docela historí zabývám, vím, že to zdaleka takto jednoduché nebylo. Že není možné říci, že Hitlera vítala celá Vídeň, že bylo spousty německých antifašistů, ale především a zejména, že není možné trestat celý národ, etnikum, celou skupinu za činy konkrétních lidí. To je vždy cesta do pekel. Naprosto spolehlivě (je to jednoduché, ale zcestné). Říká se tomu vyhánění ďábla ďáblem.

Zkuste si někdy představit ne Sudeťáky (Němce, Rusy, Čechy či kohokoliv jiného), ale konkrétního člověka. Třeba starou paní, žijící pod horama v chalupě osmdesát let. Nikdy se o politiku nezajímala, nikdy nikomu neublížila. A pak najednou do jejího domu (kde žili její předci třeba tři sta let) vtrhne komando a nařídí jí, aby si vzala věci do kufru a vypadla. Jdou pěšky, pod bodáky, po cestě dostane zápal plic...

Má nám ta paní platit nějaké reparace. Komu? Za co? A ani my jí už moc nepomůžeme (reparace 60 let po válce jsou zhovadilost). Ale jejímu pocitu křivdy se lze jen těžko divit (nebo si můžete dosadit malého kluka, kterému v roce 1946 bylo třeba osm, určitě nikoho nepodporoval, nebo z toho neměl rozum, ale na to, že je hnali z jejich domu a pár lidí kolem přitom umřelo nikdy nemůže zapomenout).

Právo (přirozené, viz Základní listina lidských práv) musí platit pro každého stejně, pro každého jednoho zvlášť, násilí je zavrženíhodné, pokud se nejedná o sebeobranu či obranu jiných.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 11:15

stejskal napsal(a):

Ale jistě, samozřejmě že se milióny lidí nechaly svést (stejně jako se milióny nechaly svést komunismem a přesto je nikdo nesmí vyhnat, ani na Kubu ani jinam). A samozřejmě že pak jsou najednou všichni hrozně překvapení. "My nic, my jsme takoví normální slušní lidé".

V tom to právě je. Takhle se prostě my lidé chováme, s tím nic nenaděláte (můžete pracovat jen sám na sobě). Ale trestat se musí podle práva, každého zvlášť, ne na základě příslušnosti ke skupině, etniku atd.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 11:19

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

jo ja s vama souhlasim ze tam byla spousta individualnich lidskych tragedii - jen tvrdim ze nemci se dopustili zlocinu jako prvni- a horsiho rekl bych
takze bych byl pro minulost smazat a dal to neresit - v tom taky souhlas
ale proste me vylozene stve kdyz slysim z nemecke strany:
omluvte se za odsun
odskodnete nas za zlociny proti lidskosti
vratte nam majetek zabaveny na zaklade benesovych dekretu
atd........
ale uz neslysim nic o nich o nemcich - nejakou omluvu,odskodneni...
a pak se ve finale zjisti ze takovy nacisticky masovy vrah zije v peknem domove duchodcu nekde v malem nemeckem mestecku a vozi si zadek v mercedesu

tak to myslim neni v poradku ne?ja nevim,nejlepsi by bylo udelat tlustou caru - tak proc porad maji takovehle pozadavky?fakt to nechapu....
28. 07. 2009 | 11:25

buldatra napsal(a):

Pane Stejskale,

píšete, že:

…Do hrozného konfliktu uvrhly svět zvrácené ideje….
-------------------------------------------------------------------------

To je povzbudivé.
Tak tedy ne lidé, ale ideje. Pak mohou lidé říct: to my ne, to ideje. Anebo to mohou říct jen někteří lidé a jiní ne? A kteří?
Potom je tedy jaksi třeba trestat ideje, nikoliv lidi.
Není-liž pravda?
28. 07. 2009 | 12:14

stejskal napsal(a):

Tak znovu: Němci se nedopustili zločinu jako první. Zločinů se dopouštějí konkrétní lidé, ne celé národy či etnika (a většinou ani celé skupiny ne, mám na mysli že není možné zavřít jen tak mýrnyx týrnyx všechny komunisty či členy NSDAP, přestože ve jménu komunismu a nacismu byla spáchána řada strašných zločinů).

Svým způsobem volání po odškodnění ze strany NĚKTERÝCH sudetských Němců chápu (mnozí z nich neudělali vůbec nic špatného, nikomu nikdy neublížili, a přesto přišli o celý svůj majetek).

Nicméně jak jsem napsal - reparace 60 let po válce jsou nesmysl, viníci jsou většinou mrtví či senilní. Já bych tu tlustou čáru už nyní udělal (jak ze strany naší, tak ale i ze strany nejrůznějších nároků vůči SRN).

Mimochodem celá řada Němců se omlouvá celý život (i když s tím neměli nic společného, viz legendární pokleknutí Willyho Brandta v bývalém židovském ghettu ve Varšavě v roce 1970). Myslím, že omlouvat by se dnes měli jen ti, kdo skutečně něco spáchali (a dospět k tomu musí sami, vymoci to nejde). Já necítím v tomto ohledu potřebu se nikomu omlouvat, nikomu jsme nic neudělal.

Ale cítím potřebu říct, že vánět lidi z domova (kohokoliv, Čechy, Němce, Srby, Kosovany, Rusy), je zrůdné. A je třeba se tomu vždy postavit.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 12:23

stejskal napsal(a):

Pane buldatro, opravdu si myslíte, že jsem to takto mínil?

Hovořím o konkrétních lidech, kteří vymysleli konkrétní zrůdné ideje, popřípadě těch, kteří nějaké ideje zneužili proti jiným. O jejich konkrétní zodpovědnosti, o zodpovědnosti každého z nás za to, co děláme (a trestat jednoho každého je možné jen tehdy, když porušujeme zákony, jež vycházejí z již zmiňované Listiny práv a svobod. Jinak je člověk zase jen tyran).
ˇ
Čili rozdíl je v tom, že vnímám zodpovědnost jedince jako svébytné součásti tohoto světa, ne kolektivní zodpovědnost na základě činů části či většiny nějakého celku.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 12:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale ,

poproste pana Pocestného.Určitě by byl svolný Vám Vaše smiřlivé,všeobjímající,pacifistické řečičky o lživých narovnáních a demokratickém právu pro každého.

Tak leda hovno pane .Dnes už víme,že samet byl k ničemu,ano tlustá čára za komunistickou bestialitou.Komunisté ji udělali už poněkolikáté.Mají v tom prostě praxi.A my jen zíráme.

Sudety,politické vraždy a co horší,politický terror,likvidace nejlepších synů tohoto národa.Emigrační vlny elit.

Zůstali jen ti kteří znali svoje možnosti a věděli,že komunistická ideologie jim umožní za sklopenou hlavu,zacpané uši a křivou páteř - moc,prebendy,vzdělání pro jejich parchanty,a sladký život v rámci socialismu.Což by se svou mouřenínskou duší "vzdělaného"primitiva na západ od hranic nemohli dosáhnout.

Tak se stalo,že je z českého národa zhovadilá smečka ,radobyinteligence,různých docentů,profesorů,magistrů a bůhví jaké verbeže.Jejich potomci a pohrobci zajisté nepadli daleko od stromu.

A budou vylézat na světlo neustále další a další hnusy estébáckých konfidentů,kteří vyblili svoje svědomí na oltář komunistické ideologie.Hovada.

Poslední případ Zamarovský.Kdyby žil,řekl bych mu aby si sbalil ten spisovatelský ksindl a pakoval se rychle odsud.Já bych mu dal demokracii!
A to se v televisi jeho jakýsi kolegy rozčiloval nad uvedenými fakty.

Nebude klid v tomto státě,této společnosti,dokud se bude omlouvat,ba glorifikovat amoralita,hnusné ,křivé způsoby ať kohokoliv a v kterékoliv době.

Přečtěte si Loučení s Lenoxem,tam zjistíte,že ČEST neleze bokem jako krabi.
Pokud vám to slovo něco říká.

Ivan.
P.S.:
Dál nehodlám diskutovat,ani nečekám nějakou odpověď.
Mám prostě jasno,nikoliv vymeteno.
28. 07. 2009 | 12:55

skeptický napsal(a):

Všechny tyhle problémy odjakživa pramenily z různorodých národností žijícími ve stejném prostoru.
Vždy se to nakonec řeší silou.
V tomhle má dnes máslo na hlavě kdekdo,někde se to taktně přehlíží.

Území se vždy získávala silou zbraní,to už psal Hitler.Válku prohrál,čemu se diví?

Matka pamatuje okupaci,a říká,jak se tu pořád nadává na komunisty.Němci byli stokrát horší.V Sudetech hajlovali všichni,z Němců se k mobilizaci nedostavil skoro nikdo.

Někteří zdejší novináři by se měli zeptat dědečka.Ale ono je k těm Němcům asi něco táhne.

Vždy to končí stejně.Proto říkám,že tohle novodobé stěhování národů je záměrné zakládání na stejný problém,a námitky vedou k nálepkování od lidí,kteří záměrně škodí,a vědí to.
28. 07. 2009 | 13:01

stejskal napsal(a):

Nevím, jestli jste si toho všiml, pane Hochmanne,

ale já mluvil o událostech před více než šedesáti lety (to znamená, že drtivá většina těch, kteří se jich aktivně zúčastnili, jsou již mrtví či hodně staří; samozřejmě i po tolika letech je třeba soudit pachatele nejtěžších zločinů, třeba dozorce v koncentrácích). A samozřejmě je třeba tu dobu neustále poznávat, zkoumat motivy lidí, proč se chovají tak, jak se chovají. Ale nemá cenu si dnes s Němci (jednotlivými) cokoliv vyčítat, je to hloupost

Něco jiného je to v případě doby, jejíž aktivní účastníci stále žijí a mohou ovlivňovat i to, co se kolem nás děje. Čili má smysl se zabývat/znát činy konkrétních žijích lidí. Zejména jedná-li se o veřejně činné osoby (minulost může napovědět něco o jejich charakteru, o jejich síle odolávat tlaku atd.) Ale opět nemá cenu nic vyčítat národům, diskutovat stojí za to s lidmi. Třeba občas někdo něco pochopí (tedy spíše sem tam pár lidí nalezne společnou řeč)

Pane skeptický,

prostě to máte jednodušší, buďte rád ;-)

Nicméně není pravda, že "v Sudetech hajlovali všichni,z Němců se k mobilizaci nedostavil skoro nikdo".

Zrovna v neděli jsem byl na bývalém čsl. opevnění v Orlických horách. Jsou tam přesné seznamy, kolik lidí padlo na hranicích v průběhu tzv. mnichovské ranami ordnerských bojůvek. Pokud si pamatuji, něco ke dvěma stovkám. A mezi těmi jmény je i několik českých Němců (tuším asi deset, možná o něco více). Běžte říct jejich potomkům, že hajlovali.

Během čs. mobilizace v roce 1938 nastoupila většina německých branců (řada z nich jistě ne moc ochotně). Prameny se dost různí, podle některých to bylo až 90 procent, podle jiných 50 procent http://www.fronta.cz/dotaz/...

No, ale když to říkala Vaše maminka...

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 13:17

Michal Macek napsal(a):

pro odlehceni - videl ste nekdo britsky sitcom Hotylek s montyphytonem Johnem Cleesem -epizodu Nemci? tu o tom jak hotylek navstivili 3 nemecti turiste?
:)))
28. 07. 2009 | 13:22

buldatra napsal(a):

Pane Stejskale,

jakékoliv vyjádření v tomto smyslu se rádo stává dvousečnou zbraní, zejména když se aplikujeme dnešní vidění světa a dnešního právního stavu a povědomí na dění v době minulé.

Tenkrát lidé asi mysleli trošičku jinak. Jejich myšlení bylo poplatné jejich době.
V budoucnu budou lidé myslet zas poněkud jinak, než jak je tomu dnes.

A tak tzv, kolektivní vina je dnes cosi nepřípustného, cosi na úrovni sprostého slova. A je to tak dobře. Ale to je dnes.

Na druhé straně, když je válka, tak je to kolektivní záležitost. Nebo snad je to tak, že pan Novák, pan Procházka, a dalších milión konkrétních pánů přepadlo v sousedním státě pana Nowaka a pana Prohasku a dalších x konkrétních lidí, jejich rodin a dětí? Z čehož vzniklo x konkrétních vražd, loupežných přepadení, krádeží, atd, atd?
Následky války jsou kolektivními následky.

I kdybychom to okecávali do soudného dne, je to tak.

Tlustá čára může uzavřít jednu kapitolu. Může, ale současně nemusí někomu zacpat ústa. Současně však nikdy nenastolí spravedlnost.
Nezbývá tedy nic jiného, než nad touto skutečností přimhouřit obě oči a všecky kuří. A nemoralizovat.
Život je pes. Lepší už to nebude.
28. 07. 2009 | 13:29

dříve ruda napsal(a):

buldatra:

na druhou stranu- lepší pozdě, než později...
28. 07. 2009 | 13:39

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale,
Moje maminka to řekla o Komunistech,a o Němcích.

Já tenkrát nežil,Vy taky ne.
Když si pozorně přečtete Vámi dodaný důkaz,průměr byl asi 50%.
U některých jednotek skoro nic,někde 80%.Pak jděte do války,když ti co se nedostavili se postavili na druhou stranu.

Dost jich tu nechali.Žil jsem po válce v pohraničí,chodil do školy s dětmi ze smíšených rodin.
Pamatuji i válečné invalidy.

Mám to jednodušší,nemusím dělat ďáblu advokáta pro živobytí.
Pokud to děláte z přesvědčení,tak si vzpomeňte,že národy,které se z historie nepoučily si ji zopakují.
Kdyby tady vládli komunisti,třeba byste psal jinak.
28. 07. 2009 | 13:40

skeptický napsal(a):

P.S.
Odsun ze Sudet si prodělala taky.
Taky mi nikdy nelhala.To spíš já ji.
28. 07. 2009 | 13:50

Michal Macek napsal(a):

buldatra:

proto sem prave panu stejskalovi napsal ze kdyby se strojem casu presunul do jara 45 a snazil se nekde zabranit lyncovani nemcu (jakkoliv nevinnych) asi by nedopadl dobre a tezko by tam nekomu vysvetloval ze je to spatne...
28. 07. 2009 | 13:50

skeptický napsal(a):

Němci si začali za posledních tisíc let sto válek,a vždycky nakonec dostali na hubu.A nedají si pokoj.Ani teď.

Jestli si myslíte,že dvě generace dokončí převýchovu,nebo že jste si jistý v kramflecích,tak za pár let může být všechno zase při starém.
Jednou jsi dole,jednou nahoře.
28. 07. 2009 | 13:57

JAHA napsal(a):

Ad: vlk
Myslim, ze na Vasu odresu bolo pri roznych temach popisane toho az az. Taktiez si myslim, ba som presvedceny, ze Vam vobec NEDOCHADZA, pri ziadnej teme, ze reagujete vzdy na nieco co si SAM VYMYSLITE, alebo v lepsom pripade videne, asi nedosledne precitane PREKRUTITE, vytrhnete slovo (vetu) dve a TARATE a TARATE, len aby ste sa dockali nejakeho uznania od zopar skalnych, ktori si myslia, ze viete, o com pisete.
Nick PatientO.T. reagoval na clanok pana Havla, v ktorom tento docent pouzival nekorektne, typicky BOLSEVICKE metody - napr. "hovori sa, ze je fasista, maju ho za nacionalistu..." a tam si mozete doplnit i takmer vsetky vase "argumenty". To pon docent tymto sposobom je na tom este horsie, ako agentura JPP. No a ked Patient. O.T. poziadal, aby sa pan docent k takemuto svojmu prezentovaniu vyjadril - ten miesto toho napisal dalsie clanky, kde pouziva rovnake metody. A VY, miesto toho, aby ste aspon RAZ mlcali, kde sa ma, pripadne sa zamysleli nad MERITOM veci otazok nicku Patient.O.T. voci panu docentovi, tradicne velkohubo nalepkujete roznymi pomenovaniami tych, o ktorych jednak NIC neviete (napr, ci vo svojom malicku nemaju viac mudrosti ako desiati diskuteri v hlave), jednak sa K VAM neozyvali. Ci povazujete pana docenta, ci ineho politiky CSSD za takych tupych, ze za nich musite (ci mate nevyhnutne nutkajucu potrebu) sa ozyvat prave VY?
Skusite sa prosim, aspon raz za cas zamysliet nad tym, co som Vam chcel povedat? Alebo, ako chcete. Pokracujte vo svojom style.
28. 07. 2009 | 14:05

pgjed napsal(a):

Pane Stejskale, máte naprostou pravdu v tom, že mezi němci v RČS je třeba velmi ostře rozlišovat ty co hajlovali a ty co nehajlovali. Nicméně co je všechny spojovalo, byl tlak na odtržení pohraničí a připojení k Německu nebo k Rakousku. To byla jediná věc, na které se shodli průřezově všichni od henleinovců přes sociální až po křesťanské demokraty. A problém je v tom, že dodnes to ti staří odsunutí většinou neberou jako vinu, podobně, jako nám staří rakouští Nowaci a Blaschkowe dodnes neodpustili, že jim ti zedníci, kočí a kuchty rozbili v r. 1918 jejich Rakousko.
28. 07. 2009 | 14:59

Čehona napsal(a):

Stejskal
to jste zklamal bratře, editorem jste tedy čirou náhodou a omylem, když jste u svěcení zatratil hostii. Vy myslíte, že poklízíte zvratky v refektáři? Vy myslíte, že tady houf či spíše banda myslitelů se spokojí s refektářem jako s nějakou zaplivanou nálevnou? Nic takového zde není a vy nemáte, budete se muset trochu probrat k lepším závěrům. Dnes jste to samostudium velice odbyl. Máte týden půst, bez knih a bez světla, voda jen obden.
Aby vám bylo bratře jasno, že temnota světlu ustoupí jen když světlu pomůže. Bratře, editore, kdo bratrům nepomáhá, skutečně jen šlape v těch blitcích v refektáři..... Co s tím? Tedy je nutno se neptat co dá duchovno Vám, ale přinést své duchovno jiným a potřebným a bez stříbrných podnosů z refektářů.
Tvůj úkol je přetěžký bratře, vydržíš?
28. 07. 2009 | 15:21

arlon napsal(a):

Stejskal
vy zíráte my zíráme, vždy se najde nějaký šikovný blog, kde se pod rouškou diskuse pustí jedna skupina do druhé nebo jedna z nich proti cenzorovi. Cenzor má sice pro strach uděláno, ale ani on není neomylný a jeho výhoda spočívá pouze v tom, ze jeho možnosti a argumenty jsou o řád výše než běžného diskutujícího. Jinými slovy - ať je to ten nebo ten, vždy ho LS praští koštětem.
28. 07. 2009 | 15:30

stejskal napsal(a):

Pane buldatro,

nemám s čím bych polemizoval (i o kolektivní vině řekněme zvláštním statutu kolektiviní viny v době válečného stavu jsme zmiňoval).

Jsem ale přesvědčen, že po válce už není možné páchat takovéto násilí (myslím tím hlavně vysídlování), protože už k tomu není legitimní důvod.

A nejde mi o přepisování historie (dokážu i pochopit motivy, které vetšinu Čechů vedli k nenávisti vůči Němcům). Jde mi o dnešek. O to, abychom si jasně dokázali říct, takto se to dělat nedá (stejně jako si to dokázala říct řada Němců, zejména intelektuálů).

Abych byl co nejpřesnější: jde mi o změnu paradigmatu čili určitého vzorce vztahů či myšlení. Řada lidí si dodnes myslí, že vyhnat Němce bylo správné (pozastavuje se ale nad vyháněním Indiánů, Srbů, Kosovanů, čechů atd).

Jde mi to, aby co nejvíce lidí přijalo za svojí tezi (ne kvůli minulosti, ale kvůli současnosti a budoucnosti): vyhánět někoho z domovů je nemravné. Dá se to pochopit v kontextu dobu, al eje to nemravné. Prostě takové věci jsou nepřijatelné.

Tak jo, pane skeptický,

"dělám ďáblu advokáta pro živobytí" ;-) Prostě prodejná děvka, tím se ovšem mnohé vysvětluje ;-)

Kdybyste si ten můj odkaz přečetl pozorně, dospěl byste podobně jako většina historiků ke stejnému závěru - k čs. jednotkám nastoupil kolem 80 procent všech německých branců. Čili ne "z Němců se k mobilizaci nedostavil skoro nikdo", jak jste napsal Vy.

Jak bych býval psal za komunistů, jsem si už vyzkoušel, pane skeptický. Ale to je jiná kapitola, nemíním ji sem tahat.

Pane pgjede,

na tom, co jste napsal, je dost pravdy, ale není to tak úplně přesné. Velká část německých sociálních demokratů (o komunistech ani nemluvě) nechtěla žádné odtržení (chtěla autonomii). Mohu dodat zdroje, bude-li zájem.

Ale jinak máte pravdu, například řada Rakušanů jistě podvědomě cosi podobného cítí (ale znovu opakuji: kvůli tomu není možné nikoho vyhánět z jeho domova).

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 15:46

stejskal napsal(a):

Pane Čehono,

já jsem v těch zvratcích v refektáři docela spokojený. Větší ambice nemám, nemíním šířit světlo ;-)

Pane arlone,

neomylný? Probůh, to není nikdo. Navíc být neomylným musí být děsná otrava. Mýliti se je lidské a přirozené. Tlouct koštětem (ani ničím jiným) snad ani nikoho nechci. Zajímá mne debata, názor druhých, porovnávání postojů (znalostí) svých s jinými.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 15:51

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale,Vy jste nezmar.

Jsou historikové,a historikové.

Opominu-li nějaký článek Vašeho kolegy,který psal ve " Výročí Mnichova 38.Proti Hitlerovi rukovali i Němci",kde se zmiňuje o neochotě výšepsaných,beru si za svědka Google Mobilizace v roce 38 (druhý shora).

Je to podle Armádního Technického Magazínu

....Výjimku představovali záložníci německé národnosti,z nichž nastoupilo 24.září jen asi 10 -25 %.
...v dalším dnu nedostatek ve stavech,Němci 30 - 70 %.

Stejně bych se raději učil podle Vašich historiků.

Neříkejte si tak ošklivě,sebekritika se nosila tak ještě za Gottwalda,krom toho děvka prodejná je užitečná.

Nemám vkus,ale mám Vás docela rád ,pane nadkolego.

Jen když Vás chytne ten idealistický fantas...On už tomu ale DOOPRAVDY dneska už nikdo nevěří,zeptejte se kde chcete.
28. 07. 2009 | 16:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Aby bylo jasno.

Hovořit formou jakési debaty poplatné současné situaci je k ničemu.Pokud budeme pouze komentovat události,a je jedno z kterého břehu se budeme dívat,prokážeme tím sobě i postiženým mouřenínskou službu.Všichni víme,že praktiky komunistů,nacistů,fašistů jsou si podobná jako vejce vejci.Podstata vždy tkví ve zlomení hrdosti jedince,omezení a devastace jeho morálních kvalit,upsání tohoto jedince oné zasrané ideologii,a další manipulace s rodinou,zaměstnáním a ......Takovový člověk ,a nemusí být zrovna zbabělec je náaledně poslušnou loutkou v rukách policejní a jiné šikany.Kdo se jednou posere ,zůstane posraným už celý život.

Problém tkví ve skutečnosti,že jsme nedokázali prosadit pojmenování jednotlivých manipulací viditelně protilidských a protihumánních a nedemokratických ,ba přímo evidentně zločineckých postupů a činů.
A samozřejmě následné potrestání prokazatelně vykonaného zla.

Prý nebyla VŮLE a byl strach že poteče krev!
NO a co?Netekla krev nebyla katarze,není očista,jede se dál na voze páchnoucím smradem převelikým.

Všem těm,kteří se ohánějí krásnými slůvky o výchově,demokracii,multikulti(to sem také patří)říkám jednu větu.:

"Svoboda,rovnost,bratrství - demokracie byly sice mnhokrát deklarovány ,i na světovém fóru,avšak nikdy nedošlo a nedojde k naplnění těchto pojmů.
Vždy budou někteří rovnější a svobodnější.Bylo ,jest ,a bude.

Já jsem tuto záležitost pochopil a akceptoval.Sebelepší demokracie není schopna přesvědčit lidi o nutnosti praktikování uvedených pojmů.O dodržování lidských pravidel nenásilností,asertivity a pomoci jeden druhému.A na pochopení těchto zásad nemusím být neomylný.Stačí být normální.

Máme prostě smůlu.současnou populaci zase poučí až nějaká kataklysmatická destrukce toho našeho rozmařilého a agresivního života.Kdo to nechápe je odsouzen k nekonečným debatám o Hovně.

Ivan.
28. 07. 2009 | 16:53

Ivan Hochmann napsal(a):

....A to si z vás navíc budou dělat tihle poskomunističtí zparchantělí "vzdělanci" srandu všude.V Parlamentu, v orgánech EU,státní správě,správních radách,jako úspěšní podnikatelé,i pisálci těchto blogů.

No nazdar.Ivan.
28. 07. 2009 | 17:00

stejskal napsal(a):

Pane skeptický,

Šrámek, P. a kolektiv: Když zemřít, tak čestně. Československá armáda v září 1938. Brno 1998.

Podle tohoto velmi renomovaného autora, který čerpá z celé řady zdrojů, mobilizace neuposlechlo cca. 100 000 Němců z celkového počtu 315 000 této národnostní skupiny. Asi si spočítáte, kolik českých Němců narukovalo.

Nicméně přesvědčovat Vás už dál nebudu, Vaše přesvědčení je zjevně nezlomné.
:-)

Libor Stejskal

P.S. Nezkoumám historii anketními otázkami, pane skeptický.
28. 07. 2009 | 17:01

prirodovedec napsal(a):

stejskal, skepticky: Statisticky vzato ATM i Sramek mohou mit pravdu. :) Nicmene ATM informace je clenitejsi nejsou to pouze dve uhrnna cisla. :)
28. 07. 2009 | 17:23

skeptický napsal(a):

Skeptický,bez kolektivu:když zemřít,tak rychle.Blogy Aktuálně cz v červenci 2009.Praha 2009

O Fráňovi Šrámkovi jsem slyšel,že P.Šrámek je renomovaný vím jen od Vás.

Odvedl jste řeč od vysídlení Němců,které mne nadzvedlo,
na tzv.minor point.Hádáme se o číslech.

Mám čísla rád,ale v této souvislosti musím dát zapravdu panu IH s těmi
nekonečnými debatami o h...

Přečtěte si,co napsal Beneš o stavu věcí zde v této souvislosti.Vzájemná nenávist byla taková,že občanská válka by byla nevyhnutelná.

Anketní otázky jsou pro mne tabu.Ostatně k tomu se včera přiznal doktor Honzák.Prý pomáhal Haškovi.
28. 07. 2009 | 17:28

blue jay napsal(a):

Mozna jsem nenormalni,
Zda se ze tu Europoslanec Havel Havel pise o vsem moznem. O ODS, o Polacich...ale me by opravdu zajimalo co v tom Brusselu mimo tedy spehovani na ostatni dela. Jen tu keca jako pavlacova baba. Za to ho snad neplatime!
28. 07. 2009 | 17:28

pgjed napsal(a):

Milý vlku, při čtení diskusních příspěvků jsem naratil na tento výrok: "... I vy nejspíš máte pochopení pro lotyšské pohrobky SS..." A protože jsem se minulý týden vrátil ze služebky z Lotyšska, nedá mě to, nevzpomenout stručně jeden příběh z první ruky. Lotyš, který mě jej vyprávěl, je dobrý přítel a vyprávěl jej jaksi mimochodem, na přilepšenou k upozornění na dva vojenské hřbitůvky, jeden lotyšú, kteří za 1.s.v. bojovali na pruské straně fronty a druhý lotyšů, kteří bojovali ve stejném místě, opět proti rusům, tentokrát jako Waffen SS Totenkopf. V obou případech byli přesvědčeni, že bojují proti zlému, lítému nepříteli, který jim velmi ublížil a němce brali, jako osvoboditele.

Když totiž rusové na základě paktu Molotov/Riebentrop zabrali pobaltí, první na co došlo, bylo zatýkání významných lidí, inteligence, politiků, vojáků, s celými rodinami, popravy bez soudú a hromadné transporty do gulagů. Takto byla postižena i část Vilisovy rodiny. Jeho starší bratr, jako mnoho jiných, odešel do neproniknutelných lotyšských lesů, aby bojoval proti rusům. Když přišli němci, přihlásil se do jednotek SS. Bojoval na východní frontě a byl zajat. Měl štěstí, skončil v gulagu.
Po válce se stal Vilis komunistou. Ne z přesvědčení, ale aby zjistil, kde je bratr a část rodiny a aby se je pokusil zachránit. Bratra našel a někdy v 60. letech jej dostal zpět do Lotyšska. Ostatní zůstali někde na Sibiři. Vilis při tom prý ještě koncem 50. let tajně podporoval zbytky partizánů v lesích, kteří se nesmířili s komunistickým režimem. V osmdesátých letech se zapojil do organizace rekonstrukce luteránského kostela v jejich městě, přes odpor ruské správy. V době jednání lotyšského parlamentu o osamostatnění, spoluorganizoval zemědělce z okolí Rígy, kteří zatarasili ulice v centru Rígy, aby tanky, poslané Gorbačovem, nedojely až k parlamentu.

Pro něj a jeho příbuzné jsou mrtví lotyšští esesáci hrdinové, padlí v dlouhém boji za svobodu, které si tento malý národ ve své historii příliš neužil.

A teď babo raď! Jsou to fašouni a nepřátelé, nebo spíše čestní lidé toužící po svobodě, se kterými si osud těžce zahrával? Podle mě to druhé.
28. 07. 2009 | 17:32

skeptický napsal(a):

Také jsem dnes namátkou narazil na zprávu nějaké americké dopisovatelky,která projížděla Německo v posledních dnech války.Snažila se dát do řeči s uprchlíky,a ptala se na nacisty.

My ne,ani nikdo z našich.Nosili jsme partyzánům jídlo,a náš stýc schovával ve sklepě žida.

Stejnou odpověď dostala od úplně každého,a z těch 20,000,000 členů prý nenašla ani jednoho.
28. 07. 2009 | 17:36

skeptický napsal(a):

Němci byli odškodněni za ztráty svého majetku už jednou,Bonnskou vládou po válce.

Od známého Němce vím,že každý,kdo žádal odškodné byl velkostatkář,a v celé ČSR nebylo dost půdy,kdyby se to sečtlo.I ti,co emigrovali jinam.
28. 07. 2009 | 17:45

buldatra napsal(a):

Pane Stejskale,

Je dozajista povzbudivé, když člověk pídí se za poznáním historie.
Avšak, co historik, to historie. A to už tak povzbudivé není.

Jak správně poznamenal pan Hochmann:
Kdo to nechápe je odsouzen k nekonečným debatám o Hovně.

V historii jsou témata nesmrtelná (např. vysídlení), tedy jaksi až do té doby, dokud je nenahradí něco ještě nesmrtelnějšího. A jak říká klasik, člověk musí být neustále ve střehu. A když není, má holt smůlu.

Nebýt války, nebylo by poválečné období. To k válce tak nějak patří, že.
Sudetoněmci měli vlastně kolektivní štěstí, po té kolektivní válce a kolektivním mordování, páč splnilo se jim kolektivně proklamované Heim ins Reich! Přitom se jim mohlo stát něco mnohem, mnohem horšího. Byli holt na straně mordýřů a budou tam tak dlouho, dokud se nějakému historikovi nepodaří historii definitivně předělat.
Neztrácejte naději, nic není nemožné.
Takže sudetoněmci dostali po válce šanci žít. A šanci vybudovat bohatý demokratický stát.
Kdyby válka dopadla opačně, měli bychom my takové kolektivní štěstí?

Viděno Vaší dnešní optikou, byl odsun vyhnáním, jenže dnešní optika platí pro dnešek. Přesto není od věci i dnes být ve střehu, neboť není nikde psáno, že historie se nezopakuje stejně tak, jak se zopakovala již tolikrát. Idealismus naprosto není na místě. Možná až někdy později.
28. 07. 2009 | 17:50

pgjed napsal(a):

Pane Stejskale, s tou autonomií to není tak docela pravda. Ano, mluvili o tom, že chtějí autonomii, když jim byla Benešem nabídnuta, tak ji odmítli. Podobně to bylo i s účastí ve vládě. Ač zváni Masarykem opakovaně, nechali se získat jen na krátko, tuším dva sociální demokraté. Jeden z nich má v Brně na ul. M. Horákové pamětní desku.

Historická fakta ukazují, že to pro drtivou většinu němců byla jenom zástěrka. Většina z nich byli stejně poněmčenci a vznik a existence RČS pro ně byly trnem v oku. Je třeba si přiznat, historický fakt, že němci byli pátou kolonou po celou první republiku. A lze-li někde nalézt polehčující okolnosti pro odsun němců jako takový ( ne pro praktiky uplatňované při odsunu) tak u nás a v Dánsku. Byla to poslední etapa historického procesu sjednocování a konstituování velkého Německa, který zdaleka nezačal Mnichovem, ale vpodstatě válkami o habsburské dědictví, a který mohl dopadnout také úplně jinak. Vždyť vzpomeňme Havlíčka. "Z té německé říše, Šušelka nám píše..."
28. 07. 2009 | 18:00

prirodovedec napsal(a):

pgjed: Doporucuji:

http://vip.latnet.lv/LPRA/v...

delsi, ale zajimave:

http://books.google.cz/book...

oficialni:

http://www.mfa.gov.lv/en/la...

druha strana:

http://www.jewishvirtuallib...

podobne:

http://www.li.lv/index.php?...

jiny pohled:

http://www.tau.ac.il/Anti-S...

"Attitudes toward the Nazi Era
In the course of 1998 and the beginning of 1999, Latvians were concerned with legitimizing Latvian members of the German SS. At the same time, the Latvians attempted to hold the Jews themselves responsible for their fate, on the grounds that Jewish treachery to Latvia before World War II brought destruction upon them. On 15 June the Latvian parliament declared 16 March
a memorial day for Latvian soldiers. This is the date of the first battle of the Latvian SS divisions against the Soviet army in 1944 and is considered SS Veterans' Day. The parliamentary declaration of 29 October 1998, "On Legionnaires," officially exonerated the SS divisions from guilt as war criminals and mandated that the Latvian government begin a worldwide
campaign to clear their names. A second official memorial site (the first was in the capital Riga) was set up in the cemetery of the city of Lestene on 27 September, to the memory of Latvian SS soldiers. SS veterans held their annual parade on 16 March in Riga in 1998 and 1999.
The Latvian press published hundreds of articles and research pieces on exonerating the soldiers of the SS. In 1998, a new edition of Baigais Gads (the Ghastly Year) http://home.parks.lv/leonar... , originally published in 1942 during the Nazi conquest of Latvia, stressed the role of the Jews under the criminal regime of the communists. The new edition was published by Leonard Inkins, chief activist of the Fatherland and Freedom Party and editor of the extreme nationalist newspaper A Latvian in Latvia. A second book, The Latvian Legion -Heroes, Nazis or Victims, by one of Latvia's most prominent scientists, Professor Andryevs Ezergailis, states unequivocally that the Latvian people never took part in the annihilation of the Jews, either before or during the
time the Nazis were in Latvia, and especially not those who served in the ranks of the Latvian SS."

Asi by bylo nejlepsi:

http://www.berghahnbooks.co...
28. 07. 2009 | 18:30

pgjed napsal(a):

To Přírodovědec:

Samozřejmě genocida židů je temná příšernost a probíhala úplně všude, kam němci přišli. A prakticky všude našli někoho z místních, kdo jim v tom pomáhal. Poctivé je připomenout si, že i vlny bolševických čistek v Rusku i jinde, braly vysoké procento židů. Včetně čistek u nás.
Těžko soudit, v čem ten antisemitismus bere kořen. Je to děs, tím větší, že na původu některých genocidních vln a pogromů měli zase jiní židé jistý podíl. Děs, děs, děs.
28. 07. 2009 | 19:04

zdesta napsal(a):

blue jay : Určitě.....
28. 07. 2009 | 19:06

Michal napsal(a):

To skepticky & Prirodovedec:
Zatím poslední publikace Pavla Šrámka: http://www.knizniweb.cz/jnp...
Pavel Šrámek je mj. spoluautorem webu http://www.vojenstvi.cz/ - všem zájemcům o období Mnichova vřele doporučuji, zejména pak část http://armada.vojenstvi.cz/...
28. 07. 2009 | 19:18

prirodovedec napsal(a):

Michal: Dekuji. Pokud jsem cetl spravne :) skepticky i Stejskal veri stejnemu autorovi :) :) (mirne komedialni) :) viz:

http://armada.vojenstvi.cz/...

Citace: "Otištěno: Armádní technický magazín, roč. 34, 2002, č. 10, s. 40 - 41"

"Po souhlasu Francie a Velké Británie došlo 23. září 1938 v noci k vyhlášení všeobecné mobilizace československé branné moci, kterou se velení armády snažilo neúspěšně prosadit již v předchozích dnech. Hlavním velitelem jmenoval prezident Edvard Beneš dosavadního náčelníka Hlavního štábu armádního generála Ludvíka Krejčího, který se vzápětí s vybranými spolupracovníky přemístil do školy v Klánovicích u Prahy. Nástup povolaných záložníků byl okamžitý, první z nich se hlásili u svých útvarů již za hodinu, čímž překonali veškeré odhady, objevili se dokonce i dobrovolníci. Výjimku představovali záložníci německé národnosti, z nichž nastoupilo během 24. září jen asi 10 až 25 %."

" Dne 25. září 1938, což byl 1. mobilizační den, se objevily první nedostatky specialistů (např. řidičů) zaviněné nenastoupením osob německé národnosti. Začal také nástup dopravních prostředků pro útvary skupiny B, tvořící záložní druhosledové svazky. Již následující den, tj. 26. září, hlásily některé útvary na Moravě a Slovensku problémy se zajištěním dostatečného počtu koní a nákladních automobilů. I nadále se projevoval nedostatek mužstva, jelikož Němci nastoupili v počtu 30 až 70 %. Vázl i nástup osob ze Slovenska zaviněný zpožďováním vlaků."

"Schodky mužstva se během 27. září 1938 vyrovnávaly přebytky, pokud někde vznikly, současně se rozhodlo, že některé útvary (pochodové prapory) nebudou prozatím postaveny. I nadále se ale hlásili dobrovolníci, mezi nimi i cizí státní příslušníci. Nástup dopravních prostředků se stále komplikoval, u koní se zpožďovalo jejich přejímání a u nákladních automobilů narůstal schodek úměrný počtu nově stavěných útvarů, místy dosáhl až 50 %. Den nato, tj. 28. září, byl již nedostatek motorových vozidel, s výjimkou části Čech, kritický a zejména na Slovensku znemožňoval řadě útvarů skupiny B dosáhnout pohotovosti. Menší nedostatky přetrvávaly u mužstva, koní a selské vozby. Částečné zlepšení nastalo 29. září, kdy se podařilo vyrovnat počty osob mezi jednotlivými útvary, takže útvary skupiny B dosáhly v průměru asi 75 % válečných počtů a doplňovaly se dodatečně povolávanými osobami staršími 40 let. Potřeba nákladních automobilů byla kryta asi z 50 až 70 %, přičemž mnoho vozidel bylo ve špatném technickém stavu. Snaha nahradit chybějící nákladní automobily selskou vozbou vyvolala jen další potíže spojené s jejím opožděným dodáváním a celkově špatným stavem."

Tesi mne, ze jsem me "trosku" pravdu. Na omluvu editora podotykam, ze je "novinar" :), proto neni "pritel detailnich cisel". Ne to byl vtip - vim velmi dobre, ze ma historii konickem a vyzna se.

Dekuji za vyborny odkaz.
28. 07. 2009 | 19:42

Čehona napsal(a):

Editore, editore,
s tím refektářem bylo využito vašeho obratu slovního. Avšak udivuje mne, že moudrým se stavící osoba si může lebedit v chlívku jako ta svině a vůbec jí nevadí hnůj, v němž leží.
Máte snad dojem, že kvůli vašemu refektáři rozprášili popel kazatelův do vod Rýna? Eh, bratře editore, pij s Buškem a již se nazarmuť. Pro komoňstvo z Čech až na konec světa budeme hledati jinou hlavu, z vás kardinál nikdy býti nemůže. Ani kanovník či vikář, musíte zůstat jen bídným plebánem na farách marností, které od časů císaře Josefa zarůstají býlím. Bratře editore, cesta do Aragonie mne volá a po nových pašijích se opět můžeme oddávat hledání pravdy , boha i světla. Zejména světla na konci tunelu, ve které se zde stále nacházíte a netušíte, že vaše kroky se od světla vzdalují. Ubohý editore, až do zimy Bůh s vámi. Amen.
28. 07. 2009 | 20:05

skeptický napsal(a):

Pokud jeden a týž historik udává na dvou místech rozdílná čísla,řeklo by se,že je to historik neortodoxní,ba přímo kontroverzní.

Miluji komično.Takže jsme po sobě s panem nadkolegou házeli vlastně stejným hovnem,o kterém se zmińoval pan Hochmann.

Pan nadkolega má za zdroj tisk,já vyprávění pamětníků.Jako novináři by mu trocha skepse ohledně spolehlivosti zdroje také neuškodila,ale to už by nás bylo moc.

Každopádně mne mrzí,že jsem ho nechtěně dohnal k sebekritice.
No,tak je to venku,a co.

To má za to,že svědomitě maže nadávky na moji adresu,než si je stačím přečíst.

Jo,ten příklad stále počítám.
28. 07. 2009 | 20:23

Aleš Jakeš napsal(a):

Vážený pane Admirále,
omlouvám se, nemohl jsem dřív k počítači. Nejednoznačným přijímáním poválečných masakrů na něměckých civilistech u nás myslím to, že mimo ty primitivy, o kterých mluvíte a kterých je skutečně snad minimum, je velká skupina těch, kteří je berou jako náhodné excesy, logickou reakci na předchozí perzekuci Čechoslováků Němci nebo jim prostě nevěří. Ale smysl mé reakce byl ten, že si myslím, že pan Havel využil zveřejněné detaily masakru v Postoloprtech jako bič na své politické protivníky v EP. Proč poukazuje na Jedwabné? Vždyť by úplně stačilo odsoudit Postoloprty a v souvislosti s tím se zamyslet nad podobnými událostmi u nás a třeba i nad odsunem Němců.
28. 07. 2009 | 20:58

Béda napsal(a):

p. Jakeš,

Všechno mívá obvykle svůj začátek, prostředek i konec.
Když chcete mluvit o Postoloprtech, nemůžete předem nezmínit to, co se dělo ještě před Mnichovem (i po něm) v českém pohraničí, samotný akt Mnichova, Heydrichovo konečné řešení a atentát na něj s Ležáky, Terezín a pod.. Mozaika musí být kompletní - nikoliv jeden jev vytržený z celkového kontextu.

A když se mluví o odškodnění Němců za excesy při odsunu, musí se současně mluvit o odškodnění Čechů, Slováků (mezi nima Romů, Židů...), o válečných reparacích a vyčíslení všech škod, které znamenal Mnichov a jeho důsledky pro československý válečný a poválečný vývoj.
28. 07. 2009 | 21:08

Aleš Jakeš napsal(a):

Vážený pane Béďo,
samozřejmě masakr v Postoloprtech a jiné nespadly z nebe a byly reakcí na vše, o čem mluvíte. To ale neznamená, že není nutné o nich novořit a odsoudit je, dále třeba o eventuálním odškodňování postižených /které si sám neumím představit a nesouhlasím s ním/. Ale je to naše minulost a vyrovnat se s ní musíme my, stejně jako Poláci se svou.
28. 07. 2009 | 21:38

stejskal napsal(a):

Pánové, to je pořád dokola ;-)

Nejde o jeden zdroj, ale o celou řadu zdrojů (Šrámka jsem dával jako příklad). Rozptyl je dost velký, ale průměr se zhruba pohybuje kolem těch 70 až 80 procent (ale v ŽÁDNÉM případě neplatí to, o čem zde s panem skeptickým polemizuji, tedy že "z Němců se k mobilizaci nedostavil skoro nikdo" 28.07.2009 13:01:33 Stejně tak není pravdivé jeho tvrzení, že "v Sudetech hajlovali všichni" (dá se to vcelku jednoduše doložit opět z mnoha zdrojů (pokud ovšem někdo se zdroji pracovat chce). Debatu se ovšem podařilo odvést docela slušně.

Šrámek si neodporuje (stejně jako si neodporuje celá řada historiků v této dějinné události). Během prvního dne skutečně nastoupilo méně branců německé národnosti, než mělo. Bylo to způsobeno tím, že drtivá většina z nich měla své mobilizační posádky daleko od domova, převážně na Slovensku. Česká vláda jim nedůvěřovala (en bloc, ani se jí nakonec nelze moc divit) a posílala je daleko od prvosledových jednotek. Proto ta zpoždění.

Dalším faktem je, že drtivá většina z nich sloužila jako vozatajové (opět kvůli potenciální nespolehlivosti, podobně jako slovenští Maďaři a čeští Poláci). Je faktem - a Šrámek to takto píše -, že u některých útvarů chybělo kvůli tomu řidiči (to je ten údaj 30 až 70 procent; to si opravdu myslíte, že autor naznačuje, že nenastoupilo NĚCO mezi sto tisíci až dvěmi sty tisíci německých branců, že se to neví přesněji, že on to neví přesněji?).

Kdyby se někdo namáhal tu knihu číst, věděl by, že autor - stejně jako celá řada dalších českých historiků - zcela jasně a s odvoláním na vojenské záznamy z roku 1938 uvádí, že CELKOVĚ uposlechlo mobilizačního rozkazu mezi 70 až 80 procenty Němců. To nejsou dohady ničí maminky, to se ví.

Pánům buldatrovi, pgjedovi popř dalším se omlouvám, že tentokrát nebudu reagovat na jejich věcné postřehy. Nemám dnes na to sílu. A popravdě řečeno ani náladu.

Přeji všem hezký večer.

Libor Stejskal
28. 07. 2009 | 22:18

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:

Snad přehlédl jste. Prosím:

Jasně vlku,
jsem vám úplně lhostejný. Jen na mém vztahu k lotyšským pohrobkům SS vám natolik záleží, že "to ze mne chcete dostat". A zrovna na tomto blogu...

Mohu se zeptat, proč mne řadíte k jakýmsi "vyznavačům hesel Es kommt der Tag Noc dlouhých nožů a tak". Nevolil jste je náhodou (máte-li ovšem na mysli Topolánka a spol)? Nebo vám ty kecy nevadily, dokud jste se domníval, že vám hoši zachrání vaši šrajtofli před Paroubkem? (Obojí jste tu popsal). Slyšte - Noc dlouhých nožů je slibována PŘED volbami. A pan vlk? Co udělá pan vlk? No jde a volí stranu autora tohoto blbého výroku, přece. Paroubek totiž panu vlkovi nasadil nechutné daně. To potom na morálku může na chvíli zapomenout, pan vlk...
27.07.2009 23:20:06
28. 07. 2009 | 22:36

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:
A kdybyste snad se snížil k sestupu do bahna undergroundu a reagoval na má slova, vysvětlete mi, proč vám Topolánkovy hloupé řeči nezabránily v tom, abyste volil jeho partaj, zato však jimi mlátíte po hubě mne, jen proto, abyste se mnou zúčtoval. Svůj hlas ve volbách lehce věnujete, veden obavami o vlastní materiální statky, autorovi pro vás nepřijatelného výroku a mně ta slova předhazujete, jako bych je já vyřkl. To není vytí, vlku, to je bučení...
Vaše morálka se vejde do vaší peněženky?
28. 07. 2009 | 22:47

PatientO.T. napsal(a):

Před posledními volbami jsem já i naše rodina /celkem 6 hlasů/ byli v dost beznadějné situaci. Prostě jsme nevěděli komu dát hlas. Jako vaši kmenoví voliči.
A váhali jsme, zdali je pro nás menší problém na Vvaší kandidátce lidé jako Rath, leader naší krajské kandidátky- bývalý politruk, skandály z vašeho vládnutí typu Zgarba a pod. nebona druhé straně hlas pro Tlustého, Langera, Nečase a rtuhle chásku a jejich minulé skandály.

Nakonec, v absolutním zoufalství jsme si vzpomněli na vaši daňovou úpravu, o které mluvíte a řekli jsme si - vždyť oni nám řekli, že nás nechtějí!!
Ano, tohle jste de facto řekli všem kvalifikovaným zaměstnancům. To jsou ovšem ti, kteří vždycky chodí k volbám.
V naší rodině to prostě místo 6:0 z r. 92 bylo 0:6. Jiné rozhodovací kriterium jsme prostě nenašli. A hledali jsme skutečně důkladně. Jenže rozdíl mezi chováním vaší vlády a a ODS byl skutečně minimální.řada skandálů byla prostě příliš dlouhá.

napsal vlk B.Sobotkovi 08.04.2008 20:46:27

"JINÉ ROZHODOVACÍ KRITÉRIUM JSME PROSTĚ NENAŠLI"

Noc dlouhých nožů, Es kommt der Tag...
28. 07. 2009 | 23:27

Béda napsal(a):

Patient O.T.,

nevím jak se přítel Vlk rozhodne u dalších voleb.

Po vládě ČSSD nastoupila vláda ODS s kolečkem a daní ze superhrubé mzdy namísto slibované rovné daně.

Je možné, že po 6:0, O:6, přijde opět 6:0. Pokud tedy výběrová kritéria zůstanou nezměněna a nevstoupí mezi ně třeba příprava privatizace celého zdravotnictví, důchodového systému, převedení kolstvína komerční režim, "reforma" vědy z dílny ODS... což je mnohem tužší kalibr.
29. 07. 2009 | 01:31

Ládik napsal(a):

Pane soudruhu,
proč Vám to vadí? Vždyť podobné praktiky jste měl programu, když jste lezl do KSČ.
29. 07. 2009 | 07:50

skeptický napsal(a):

Trochu mne zarazil námět.No,Hybášková chybí..
29. 07. 2009 | 07:53

Ivan Hochmann napsal(a):

Podívejme jak se Hovno ujalo!

Jest tedy nabíledni,že mírná,adekvátní,polidšťující a příměrová vulgarita je obohacením diskuze,odlehčením napětí a mnohdy si mnozí uvědomí,že nejde-li o život,nejde o nic.

Ještě abych nezapomněl: Nevolám po odplatě bez mantinelů.Je známo že za hříchy čeká hříšníka peklo.Tak by také v demokratické společnosti měl následovat za vinu trest.Spravedlivý,adekvátní, a vina posouzena dle skutečného občanského právního kodexu.Nikoliv podle zdeformovaných komunistických paskvilů,či Jičínského "kontinuity".Prostě stejně jak se měřilo vinným Němcům v Postupimi,většině sudeťákům po válce,Slovákům po Sametu atd......

Panu PatientoviO.T.:

Co je komu platná perfektní informovanost,když ví (při jeho vzdělání a inteligenci),že oba tábory jsou naplněny lidmi stejného ražení,kteří vědí že dostanou-li se k lizu nikdo je od koryt 4roky neodžene.A Mají imunitu a beztrestnost.Za svoje zlodějiny a manipulace.Proč tedy dělat z voleb takový fenomén?

Není od věci uvažovat raději o ostentativnějších projevech občanských práv,o jiném přístupu k vykonavatelům státní správy,policii,právníkům?
Možná mě všichni nepochopí o čem hovořím.Nemám v lásce pochodující,pískající tlupy stěžovatelů a stávkomanů,anarchistů,i těch dalších výtržníků.
Mám na mysli sebe sama a svůj přístup k problematice daného okamžiku.

Prostě řečeno vědět,že JSEM......a žádný politický parchant a jeho nohsledi mě nestojí za shýbnutí,či kývnutí.

"Es komt der Tag" bude....jenže jinak jak si myslíme.

Ivan.
29. 07. 2009 | 08:10

JAHA napsal(a):

Ad: Stejskal
"Česká vláda jim nedůvěřovala (en bloc, ani se jí nakonec nelze moc divit) a posílala je daleko od prvosledových jednotek."
Doteraz som si myslel, ze to bola v tom case (aspon) ceskoslovenska, ked uz nie kvoli Benesovi cesko-slovenska:-). Vidite, ked su Cesi "v razi" a velmi sa nekontroluju, hned je vsetko ceske, ze:-).
"Proto ta zpožděníu některých útvarů chybělo kvůli tomu řidiči (to je ten údaj 30 až 70 procent;".
Kto pozorne cita, vie, ze ked autor spomina "nektere utvary" a udava, ze nastupilo 30-70%, ze to znamena (pre kazdeho normalne uvazujuceho), ze najmenej nastupilo do niektoreho utvaru 30% a najviac do niektoreho 70%. V ostatnych utvaroch nieco medzi tym. Myslel som si, ze to nebude potrebne vysvetlovat, ale ked ste sa uz o to pokusil, tak to aspon dopoviem POLOPATISTICKY.
29. 07. 2009 | 08:34

Michal Macek napsal(a):

JAHA:

budte radi ze vam tam masaryk natahl elektriku :)))
29. 07. 2009 | 08:38

JAHA napsal(a):

Ad: Michal Macek

Je take prislovie(tusim madarske?): Z blaznivej hlavy blaznivy vietor fuka.

A dalsie - ja o koze, ty o voze.

"História elektrifikácie Slovenska zapadá do obdobia podobných snažení v celej strednej Európe. Pravdou je, že predzvesť doby „elektrickej“ v Bratislave nastala už dňa 25. augusta 1878. Stalo sa tak na dobročinnom podujatí v prospech ranených vojakov, vtedy účastníkov anektovania Bosny a Hercegoviny. Večer o 20. hodine, po výstrele z mažiaru, rozsvietilo sa razom asi 200 malých elektrických svietidiel (lucerny a lampióny) v čečine nad tanečným parketom v záhrade Grassalkovičovho paláca. K tomu bola vysvietená ešte aj socha Guttenberga, pretože organizáciou celého podujatia bol poverený Zväz typografov. Podujatie pripravili mladí členovia zväzu, pod vedením Štefana Fodora a Karola Kragla, neskoršie majiteľa prvej telefónnej ústredne vo vtedajšom Prešporku."

Pozdravujte Masaryka - a ked si ho uz tak vazite, tak:
1. napiste mu aspon spravne meno
2. nezabudnite, ze ako mnoho vyznamnych "Cechov" ma aj slovensky povod. Takze Masaryk bol vskutku ceskoslovensky.
3. A hlavne tahat mozete sopel z nosa, nie elektriku:-).
29. 07. 2009 | 08:50

Michal Macek napsal(a):

JAHA:

1/Bratislava neni slovenske mesto :)

2/jen sem cekal na vasi reakci - je klasicky slovenska :) takze ste me nezklamala

3/tahat elektriku znamena natahnout natahnout draty
jako treba koleje (co sme vam tam taky natahli :)

PS: ja vas jen tak skadlim,ale nemuzu si pomoct - bavi me vas Slovaky takhle popichovat,vzdycky se totiz rozcilite misto aby ste to brali s nadhledem :)
29. 07. 2009 | 10:07

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane JAHA,

je chyba psát o české vládě, jednalo se o vládu československou. Tohle by se mi nemělo stávat.

Citovanou knihu pana Šrámka jsem četl celou (nemám ji teď v dosahu, jsem mimo Prahu). Troufám si z kontextu celé publikace odhadnout, jak to autor myslel (tedy nevycházím jen z jednoho krátkého výtahu na internetu).

Libor Stejskal
29. 07. 2009 | 10:49

JAHA napsal(a):

Ad:Michal Macek
Moja reakcia nie je typicky slovenska - totiz, ta reakcia je IBA pravdiva. Pokial to povazujete za typicky slovensku crtu, mozno by to niektorych potesilo, ale ja viem, ze to nie je uplne pravda. Tak ako to, ze Vasa reakcia je typicky ceska. Poznam i Cechov, ktori uz zacali konecne studovat a hodnotit dejiny toho stredoeuropskeho priestoru a zvlast cast Cesko - Slovensko uz "bez popouskovani" zboznych priani:-).
P. S. Pokial ste si nevsimli, tak i ja som "skadlil" vzdy tak korektneho (az to niektorym vadi)p. Stejskala, ze sa trochu "sekol" preto som dal za prislusnou vetou smajlik. Ale, ktovie, co viri vo vasej mysli, ze?
29. 07. 2009 | 13:08

LEVAK napsal(a):

Ad Michal Macek:prešpuráščina není slovenština,Slováci doplatili na to,že Stalin zarazil odsun Maďarů.My jsme mohli dopadnout taky tak!Za první republiky se např. Brnu říkávalo,že je to staré židovsko-německé soukenické město.Židy odsunul Hitler,Němce se nám podařilo odsunout na základě jaltských dohod
29. 07. 2009 | 13:12

Michal Macek napsal(a):

LEVAK:

jasne prespurk = uhry :))
29. 07. 2009 | 13:56

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale,

Za mobilizace bych Vám říkal bratře majore.

Momentálně studuji Dějiny nadávek a sprostých slov.

Uznávám,že Vaše informovanost je na vyšším stupni,než moje,a skládám Vám tímto hold, bez jakékoliv jízlivosti,která je mi ostatně jak sám víte,cela cizí.

Slibuji,že si knihu přečtu;díky Vám jsem narazil na něco zajímavého.

Pokud studujete nějakou knihu,mám radu : Bylo by dobré zjistit,jak dlouho ji autor psal.Pokuste se jí přečíst ve stejném časovém rozpětí,čímž se synchronizujete s autorem,a pointa je tak co nejlépe pochopena.

Je to parafráze starého vtipu :píšu Ti pomalu,protože vím,že čteš pomalu.
Má to něco do sebe.
29. 07. 2009 | 14:33

Antislav napsal(a):

2 patientOT:

Tak tomu rikam nacechrat vlkovi kozesinu. Vis, ze vlk byl totemovym symbolem Turku? Seldzuci by dneska koukali, co jejich totem placa za ptakoviny. A Havel Ti neopdovi nechal encyklopedii Merrymanovi, aby se na ni naucil jezdit.
29. 07. 2009 | 14:47

buldatra napsal(a):

to Skeptický:

Dovoluji si jen podotknout, aniž bych tím chtěl vlastně cokoliv říct, že čím déle autor knihu píše, tím více se autor vyvíjí a společně s ním se vyvíjí i kniha. Vyvíjí se současně i téma, v případě tématu historického se tedy tak nějak vyvíjí i historie. Všichni přece víme, že z prapolévky se vyvinul nakonec i Lenin a spousta dalších kuriozit.

Což lze zaznamenat i v případech, kdy na nějaké problematice dlouhodobě pracuje expert, potažmo celý tým expertů. Viz například:

http://www.novinky.cz/zahra...

Inu všecko se vyvíjí a jak se v tom všem má prostý, průměrný daňový poplatník a kulak orientovat, zůstává záhadou. Dobrat se pravdy tedy není jednoduché, přihlédneme-li k vývoji.

Ani tak veliká a významná organizace, jako OSN, chce-li se dobrat pravdivé odpovědi na jednoduchou otázku to nemá lehké, viz:

Minulý měsíc se OSN pokusila uskutečnit celosvětový průzkum. Zadala světu tuto jedinou otázku:

"Mohli byste, prosím, poskytnout svůj poctivý názor ohledně řešení nedostatku potravin v jiných částech světa?"

Průzkum byl naprostým selháním z těchto důvodů:

- Ve východní Evropě neznali význam slova "poctivý".
- V západní Evropě neznali význam slova "nedostatek".
- V Africe neznali význam slova "potraviny".
- V Číně neznali význam slova "názor".
- Na Blízkém východě neznali význam slova "řešení".
- V Jižní Americe neznali význam slova "prosím".
- V Americe neznali význam slov "v jiných částech světa".
- V Austrálii zavěsili, protože nerozuměli indickému přízvuku tazatele.

S plným vědomím těchto skutečností se ptám: Není lepší jít raději na víno?
29. 07. 2009 | 15:15

skeptický napsal(a):

Na mne se neobracejte,pane nadkolego.Co je mohli,a co je poskytnout?
29. 07. 2009 | 18:01

shipper napsal(a):

Michal Macek
To to JAHA z
schytal pořád ještě za Husáka??? Kolego doba se pohnula...
29. 07. 2009 | 22:35

Petr Skůpa napsal(a):

to Jiří Havel..

Po čase je tu něco, kde se s vámi můžu asi bez výhrad shodnout (a to spíše navzdor většině).

To se stává zřídkavě, takže díky za váš postoj.
29. 07. 2009 | 23:32

Karel Mueller napsal(a):

Ještě k tomu ýše zmiňovanému odkazu:

Avraham Harshalom: Znovuzrozen z popela.
30. 07. 2009 | 10:24

imča napsal(a):

Když už se tady diskuse stočila a přišla řeč na mobilizaci v 1938, ráda bych zmínila jednu nenápadnou knížku, která mi na jaře prošla rukama, brožovaná publikace dr. Plachého z Vojenského historického ústavu "Nástin personálních ztrát čs. armády od května 1938 do března 1939...".

Unikátnost té knížky je v tom, že poprvé od roku 1939 zahrnuje jména a profesní životopisy všech cca 560 vojáků, kteří zemřeli za mobilizace, a padlých příslušníků finanční stráže,

Jsou utříděni podle druhu úmrtí (padlí v boji, zemřelí z politických důvodů, zemřelí v důsledku nehod a úrazů, zemřelí v důsledku nemocí, sebevraždy v důsledku mobilizačního vypětí, sebevraždy z důvodu kapitulace, z jiných důvodů, a jeden popravený špion).

Profesní životopisy obsahují i národnost (Češi, Slováci, čeští Němci, Rusíni...), bližší okolnosti smrti a místo pohřbení.

Je to velmi zajímavé čtení, mozaika lidských osudů ve výjimečné situaci, třeba jednoho čs. vojáka německé národnosti, který zastřelil pět svých českých kamarádů z jednotky, a pak spáchal sebevraždu. Na druhé straně jiný případ, čs. voják německé národnosti, který zemřel při potlačování henleinovského povstání....
30. 07. 2009 | 21:56

skeptický napsal(a):

Velevážená a milá Imčo,

Vy jste náš andílek.Škoda,že nejste mladší.Takhle informovaná netinka by mi moc slušela.
Z Vás by byla druhá Šeherezáda.
30. 07. 2009 | 23:45

skeptický napsal(a):

Karel Mueller

Ten Harshalom je česky Horymír.
Ale už to tak nezní.
31. 07. 2009 | 00:19

tiffany jewelry napsal(a):

odpovědět, proč tyto zločiny Československo nikdy nevyšetřilo a nepotrestalo. Zjevně bylo snahou tyto činy zamlčet a zakrýt. Avšak tím, že dnes o věcech mluvíme, přiznáváme a hodnotíme důkazy, jsme přece jen bohatší....
Docente, jste vy takový fachidiot nebo odporný zlý socan? Proč vy vše tak hnusně zpolitizujete k obrazu socanskému? Bůh nás chraň před vašimi kokotinami v EU. Když už chcete zmapovat poválečný čin v Postoloprtech, postupujte bez
31. 07. 2009 | 06:27

im napsal(a):

Ci.: "...Tato jednotka byla 1. října 1938 určena k potlačení henleinovského povstání v Zubrnicích v Českém středohoří. Během přesunu byla napadena sudetoněmeckými záškodníky v obci Načkovice. Při tomto střetu utrpěl....těžké zranění, kterému 17. října 1938 v nemocnici v M. Boleslavi podlehl....".
31. 07. 2009 | 07:09

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 23:24

vlk napsal(a):

patient

nemohu napsat nic jiného , než jsme napsal dříve. Vaše slabost a schopnost vcítit s e do duše lotyšských SS je naprosto jedinečná. Plačtivá s try o příteli.
Tak mne napadá , jestli náhodou jeho pan bratr v mezidobí , kd y totenkopf byla v zázemí. náhodou cvičně nesloužil jako strážný v Osvětimi. Když tam přivezli část mých příbuzných.
Nevím, nejspíš ne. Třeba ano. V každém případě, pokud by tam byl poslán, byl by snimi udělla přesně to, co provedli ti SS , kteří tam tenkrát sloužili. Nemohu s e zeptat svých příbuzných co by si asi tak mysleli o bráchovi esesákovi vašeho známého. A co by si asi tak mysleli o vašem známém pro kterého jsou SS hrdinové. A je jedno z jakého důvodu. Ale docel a určitě to vím.

Noa pokdu jd e o mou volbu, tak tohle jsme probírali. Mnohokrát.
ne nerajtoval jsme na penězích. Kdybych byl býval duševně unesl politruka v čele soc dem kandidátky a zapřel s e u Ratha ,nikd ybych nebyl volil ODS.
Ale chápu, že když má někdo pochopení pro SS a jeich sympatizanty, že nedokáže takovéhle subtilní věci pochopit.
13. 11. 2009 | 00:14

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:

Moc pěkné. Akorát s malinkou chybou. Reagujete na příspěvek nicku pgjed, se kterým nemám nic společného.
Trapas, co?
13. 11. 2009 | 12:32

PatientO.T. napsal(a):

Protože sem už nikdo nepíše, dovolím si uveřejnit zde přepis mého sporu s vlkem. Z tohoto souhrnu je evidentní, kdo celou záležitost vyprovokoval, a proč jsem vlkovi napsal to, co mi nemůže zapomenout:

PatientO.T. napsal(a):
2 havel /po čtvrté/:

1. Jak poznáte pravicového novináře?
2. Kteří pravicoví novináři se vás zeptali na váš plat?
3. Domníváte se, že vaši levicoví voliči jsou tak výteční, že vám ty prachy opravdu nezávidí? A myslíte, že je závidí třeba Zahradilovi?
4. Můžete definovat vlastními slovy fašismus?
5. Proč je, podle některých, jak zbaběle dodáváte, pan Farage fašista? Vejde se do vaší definice fašismu?
6. Je rozdíl mezi tím, je-li někdo fašista a je-li komunista? Pokud ano, jaký. Je komunista agent Falmer lepší či horší než fašista Farage? A poslanec Vondruška?
27.07.2009 14:12:26
vlk napsal(a):
Hloupost příspěvků Patienta a jeníčka a Neopřemyslovce skutečně bere dech. U nicků jeníčeka Neopřemyslovec to celkem není nic nového.
Patient? No člověk holt ztrácáí iluze. Ale zírám na skeptika.. On s e docent Havel nějak dotkl ODS? Uveďte příklad!
A mimochodem vážení jmenovaní, podobné masakry jako v Jedwabném vyrůstaly vždycky přesně ze stejné neuvěřitelné nenávisti a demagogie, jakou tad y předvádíte.
A pokud s e dožaduje Patient odpovědí po docentu Havlovi, pak já s e daleko déle dožaduji po Kožušníkovi odpovědina daleko jednodušší a triviálnější otázku. Marně.Nevšimljsme si , že by to Patintovi a spol. nějak vadilo. Ale kdyby náhodou sekretář Kožušník někd y napsal takovýhle blog jako dnes docent Havel, věru, že by mne ani nenapdlo mu tu opakovanou jednoduchou otázku položit. Musel bych totiž zvracet sám ze sebe.
A pokud jd eo to s kým a čím s e ODs v EP paktuje. Neční žádné pochyby o tvrdě nacionalistickém postoji onoho Brita, stejěn jako není nejmenší pochyby v podstatě oprovozování Osvětimské lži onoho polského dárečka, který stojí v čele frakce, kd e je dns ODS. Tím méně je pochyb o poruzemění a uctívání lotyšskýchjednotek SS partají, kterou ve frakci reprezentuje lotyšský poslanec!
Věru pěkná squadra. Zarámovaná Zahradilovým výrokem , ve smyslu, že má pro počínání lotyšských souvěrců, ohledně oslav místních SS porozumění...Vybraná společnost!
27.07.2009 18:53:59
PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:

Samozřejmě, máte ve všem pravdu. Ostatně, je známo, že na chytré příspěvky máte monopol vy. Stydím se, halím do přikrývky a pláču.

Kdybyste, snad náhodou, chtěl promluvit ke mně, nehodnému a hloupému, vysvětlete mi, proč vás tak iritují mé dotazy K HAVLOVI. Zejména pokud dle mého, zajisté hloupého, názoru vyplývají z Havlových vlastních slov.
27.07.2009 19:12:21
PatientO.T. napsal(a):
Věřím, že odpověi nakonec z pana Havla dostanu. A děkuji mj. vám i vlkovi, že se mé otázky stávají nepřehlédnutelnými.
(Vaši poznámku, že mám odpověď nachystanou, nechápu. Já se snažím o diskusi).
Že Kožušník vlkovi na něco neodpověděl, znamená pouze to, že se přiřadil k Paroubkovi, který udělal totéž. Co s tím mám společného já, těžko říct.
27.07.2009 19:26:02
vlk napsal(a):
Patient
je to vcelku jednoduché. Jsou věci, které jsou obecně lidské a humánní. neo prostě dech beroucí zločiny.
V krematoriu s e jaksi nesluší vyprávět historky z natáčení.O tomhle vás měli poučit už kdysi dávno doma.A sytdění s e, alespoň t orochu, by bylo více než na místě.
Ovšem vy ty odpovědi z Havla dostanetee§ No co ho takhle přivázat na zubařské křeslo. To byste jej pak jistě z něj mohl dostat raz dva. V tom jste jistě kvalifikován.
Zamyšlení na d tím , co s e stalo v Postoloprtech nebo Jedwabném? Ale proč? I vy nejspíš máte pochopení pro lotyšské pohrobky SS, ne?
27.07.2009 20:03:16
PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:

Nevím, jestli si myslíte, že jste třeskutě vtipný. V každém případě jste se přiřadil k oněm myšlenkovým titánům, kteří mi zde předhazují mou práci. Vezměte to prostě tak, že někdo tu stomatologii dělat musí...
Co se stalo v Postoloprtech i v Jedwabném je mi dávno známo. Jistě se můžete ptát, proč jsem právě zde připomněl Havlovi své otázky. Je to jednoduché, chci znát odpovědi, aniž bych Havla musel týrat na svém křesle (hahaha).
Několikrát jste své oponenty vyzval, aby vás nečetli, když se jim nelíbí vaše příspěvky. V mém případě můžete vy učinit totéž. Já s vámi diskutovat nemusím, protože cítím, že do mne chcete své názory natlouct palicí. Rovněž tak nemyslím, že zrovna vy byste mi měl dávat lekce slušného chování. Přesto se diskusi striktně nebráním, jak patrno.
27.07.2009 20:52:00
13. 11. 2009 | 16:15

PatientO.T. napsal(a):

vlk napsal(a):
Ivan Hochmann
zas e potíže s podagrou? No jo Ivane , není každý den posvícení, řekl bych. Zas e to povolí a svět s e ti bud e zdát sympatičtější.
Pokud ne dokážeš pochopit to, co tady doslov a zvrací patient a spol. pak že to je vrchol nevkusu, je mi tě líto.
Standa T.
nikdo vás nenutí. Ovšem vy radši házíte blátíčkem. Nebo vajíčkem. Je to nazší a není potřeba k tomu myslící hlava. Chápu,že je to pro vás těžké.
Patient
mně je úplně jedno jestli jste stomatolog. jen jsme to dal do přesné souvislosti s vaším vkusným vyjádřením Já to z toho Havla dostanu. Na blogu o Jedwabném. Tím hůže jestli ty věci znáte. Jestli mám nebbo nemám právo vám dávat lekc e slušného chování dle toho, co o tom soudítevy , je mi dokonale jedno.Míra vaše nevkusu je prostě mimořádná. Vy siprostě musíte plivnout stůj co s tůj. Tak jste si plivnul. To bylo vaše rozhodnutí. Mám ovšem právo vám připomenout , že nejset nic jinéh než nevkusný vrhač chrchle.
27.07.2009 21:44:15
PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:
Dovolím si upozornit vás na to, že mé: "Věřím, že odpovědi nakonec z pana Havla dostanu." není totéž jako vaše : "Já to z toho Havla dostanu."
Nemyslím, že ode mne očekáváte pokorný dotaz, je-li snad Havlův aktuální článek vhodný k tomu, abych mu opakovaně položil otázky. A protože já si pouze přeji, aby mi Havel odpověděl a protože, jak jste napsal, je vám vše okolo mé osoby úplně jedno, soudím, že bude rozumné, abyste mne přestal poučovat, zatímco já budu čekat na autorovo vyjádření.
P.S.: Jasně, to je ono. Zubař = sadista = mučení. Já už se ani nedivím. Všichni přece viděli film Maratónec, že?
P.P.S.: Zeptal jsem se. Jen jsem se zeptal. Chrchel?
27.07.2009 22:01:41
PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:
Ještě dodatek, zapomněl jsem, Víte, co je chrchel? Třeba vaše slova: "I vy nejspíš máte pochopení pro lotyšské pohrobky SS, ne?"
27.07.2009 22:08:03
vlk napsal(a):
STanda T.
nebyla z leva určitě . Z prava , podle tvrzení tuším ZAorálka bylo u ANděla také něco uhlí brambor a sádrových vaječných podkladků..Musíte s eobrátit na vajíčkové demokraty. Kostky nejspíš budou příště.
PAtient
o tu souvislost jste si svým výrokem řekl. Stejně jako svou nevkusností. Vy prostě , spolu s vyznavači hesel Es kommt der Tag Noc dlouhých nožů a tak, máte svůj vlastní kodex obyčejné slušnosti.
A chrchel je přesné označení toho,co tu předvádíte. Na tu otázku ohledně lotyššských oslavovačů tamních SS jste neodpověděl. Jak typické.

Ivan Hochmann
normálně bych to s tím kolečkem napsal. Nicméně mám jakž takž úctu k tvému věku a snažím se nedehonestovat kmety.
No ty nechápeš , proč já stojím nelevo. Já zas e nechápu, proč ty napravo.
27.07.2009 23:01:59
13. 11. 2009 | 16:16

PatientO.T. napsal(a):

PatientO.T. napsal(a):
Jasně vlku,
jsem vám uplně lhostejný. Jen na mém vztahu k lotyšským pohrobkům SS vám natolik záleží, že "to ze mne chcete dostat". A zrovna na tomto blogu...

Mohu se zeptat, proč mne řadíte k jakýmsi "vyznavačům hesel Es kommt der Tag Noc dlouhých nožů a tak". Nevolil jste je náhodou (máte-li ovšem na mysli Topolánka a spol)? Nebo vám ty kecy nevadily, dokud jste se domníval, že vám hoši zachrání vaši šrajtofli před Paroubkem? (Obojí jste tu popsal). Slyšte - Noc dlouhých nožů je slibována PŘED volbami. A pan vlk? Co udělá pan vlk? No jde a volí stranu autora tohoto blbého výroku, přece. Paroubek totiž panu vlkovi nasadil nechutné daně. To potom na morálku může na chvíli zapomenout, pan vlk...
27.07.2009 23:20:06
PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:
A kdybyste snad se snížil k sestupu do bahna undergroundu a reagoval na má slova, vysvětlete mi, proč vám Topolánkovy hloupé řeči nezabránily v tom, abyste volil jeho partaj, zato však jimi mlátíte po hubě mne, jen proto, abyste se mnou zúčtoval. Svůj hlas ve volbách lehce věnujete, veden obavami o vlastní materiální statky, autorovi pro vás nepřijatelného výroku a mně ta slova předhazujete, jako bych je já vyřkl. To není vytí, vlku, to je bučení...
Vaše morálka se vejde do vaší peněženky?
28.07.2009 22:47:39
PatientO.T. napsal(a):
Před posledními volbami jsem já i naše rodina /celkem 6 hlasů/ byli v dost beznadějné situaci. Prostě jsme nevěděli komu dát hlas. Jako vaši kmenoví voliči.
A váhali jsme, zdali je pro nás menší problém na Vvaší kandidátce lidé jako Rath, leader naší krajské kandidátky- bývalý politruk, skandály z vašeho vládnutí typu Zgarba a pod. nebona druhé straně hlas pro Tlustého, Langera, Nečase a rtuhle chásku a jejich minulé skandály.

Nakonec, v absolutním zoufalství jsme si vzpomněli na vaši daňovou úpravu, o které mluvíte a řekli jsme si - vždyť oni nám řekli, že nás nechtějí!!
Ano, tohle jste de facto řekli všem kvalifikovaným zaměstnancům. To jsou ovšem ti, kteří vždycky chodí k volbám.
V naší rodině to prostě místo 6:0 z r. 92 bylo 0:6. Jiné rozhodovací kriterium jsme prostě nenašli. A hledali jsme skutečně důkladně. Jenže rozdíl mezi chováním vaší vlády a a ODS byl skutečně minimální.řada skandálů byla prostě příliš dlouhá.

napsal vlk B.Sobotkovi 08.04.2008 20:46:27

"JINÉ ROZHODOVACÍ KRITÉRIUM JSME PROSTĚ NENAŠLI"

Noc dlouhých nožů, Es kommt der Tag...
28.07.2009 23:27:23
13. 11. 2009 | 16:16

PatientO.T. napsal(a):

Do sporu vstoupil JAHA, a já použiji jeho příspěvek:

JAHA napsal(a):
Ad: vlk
Myslim, ze na Vasu odresu bolo pri roznych temach popisane toho az az. Taktiez si myslim, ba som presvedceny, ze Vam vobec NEDOCHADZA, pri ziadnej teme, ze reagujete vzdy na nieco co si SAM VYMYSLITE, alebo v lepsom pripade videne, asi nedosledne precitane PREKRUTITE, vytrhnete slovo (vetu) dve a TARATE a TARATE, len aby ste sa dockali nejakeho uznania od zopar skalnych, ktori si myslia, ze viete, o com pisete.
Nick PatientO.T. reagoval na clanok pana Havla, v ktorom tento docent pouzival nekorektne, typicky BOLSEVICKE metody - napr. "hovori sa, ze je fasista, maju ho za nacionalistu..." a tam si mozete doplnit i takmer vsetky vase "argumenty". To pon docent tymto sposobom je na tom este horsie, ako agentura JPP. No a ked Patient. O.T. poziadal, aby sa pan docent k takemuto svojmu prezentovaniu vyjadril - ten miesto toho napisal dalsie clanky, kde pouziva rovnake metody. A VY, miesto toho, aby ste aspon RAZ mlcali, kde sa ma, pripadne sa zamysleli nad MERITOM veci otazok nicku Patient.O.T. voci panu docentovi, tradicne velkohubo nalepkujete roznymi pomenovaniami tych, o ktorych jednak NIC neviete (napr, ci vo svojom malicku nemaju viac mudrosti ako desiati diskuteri v hlave), jednak sa K VAM neozyvali. Ci povazujete pana docenta, ci ineho politiky CSSD za takych tupych, ze za nich musite (ci mate nevyhnutne nutkajucu potrebu) sa ozyvat prave VY?
Skusite sa prosim, aspon raz za cas zamysliet nad tym, co som Vam chcel povedat? Alebo, ako chcete. Pokracujte vo svojom style.
28.07.2009 14:05:09
O tom, že JAHA není daleko od pravdy, svědčí další vlkův atak vůči mne pod včerejším Křečkovým blogem:
13. 11. 2009 | 16:22

PatientO.T. napsal(a):

PatientO.T. napsal(a):
Již dříve jsem pojal podezření, že pan Křeček si z nás svými blogy utahuje. Dnešní jeho příspěvek mne přesvědčil, že je to pravda. Takovýhle článek nemůže přece být míněn vážně...
12.11.2009 17:52:39
Stanislav Křeček napsal(a):
PatietO.T: Ne ? A proč ?
12.11.2009 17:58:32

PatientO.T. napsal(a):
2 Křeček:
Ukončit vzpomínky na to, kterak ČSS v čele s Kučerou ,Vyvadilem (nikdy nezapomenu na jeho vztyčené tři prsty /ČSS měla ve volbách č.3/, jimiž se tento nebožák snažil zachytit na okraji propadliště, kam stahoval svou tehdejší stranu...) a vámi zařídila listopadový převrat větou: "Také jsem tehdy na Václaváku zvonil klíči od svého bytu, ale ty klíče mi nyní majitel sebral….", nemůžete přece myslet vážně.
Ovšem ještě předtím píšete: "...jako prohlášení předsednictva této strany a jejího poslaneckého klubu nejen s protestem proti zásahu policie proti studentům, ale především na tehdejší poměry se zcela mimořádnou výzvou k nápravě poměrů, které takový zásah vůbec umožnily..."
Četl jste do té doby něco jiného než Rudé právo a Svobodné slovo?
12.11.2009 18:30:25

vlk napsal(a):
Mno
naštěstí jsme pamětník s ne ještě úplně děravou pamětí. A naštěstí jsme ještě dostatečně soudný, abych u blogu o niterné historii 17. listopadu nepsal o bytových poměrech autora blogu.
Protože je dost těch, kteří siprostě myslí, že tohle je úplně to nejpravější ořechové. Jen proto, že autor je z jiného politického tábora.
Předpokládám, že takový Patient, či wbgarden a podobní dne 18.11. už dávno dělali revoluci. Co nějakej Křeček, kterej navíc bydlí regulovaně! Patient a wbgarden byli strůjci převratu.. A to ještě nepochybně dorazí vandrák, aby totad y zahltil, tím, jak on dirigoval celou republiku...
Jak jsme napsal - jsme pamětník. A řada tvrzení , které uvádí Dr. Křeček je snadno dokazatelných. V dobových vydáních Svobodného slova. Která mám naštěstí uložená v šupleti. A je t tam , jak popsije autor. O wb gradenovi a patientovi s e tam kupodivu nějak nepíše nic. Vůbec nic..
no já vím - byl to pseudoplátek.

No a drobná poznámka . Kdyby náhodu dnes psal libreto k brnaiborům některý zdejší e chotvní , třeba takový Bavič, jsitě by onen verš nezněl my nejsme lůza - my sjme lid.
nejspíš by v jeho podání to vypadalo asi takhle:
my nejsme lůza- my jsme socky. Nebo spíš vy možná nejste lůza - vy jste socky !
12.11.2009 23:35:46

PatientO.T. napsal(a):
2 vlk:

Píšete: "...Předpokládám, že takový Patient, či wbgarden a podobní dne 18.11. už dávno dělali revoluci..."
To jste si vymyslel proč? Abyste si vysloužil květiny? Slabé.

Víte, co, milý pane. Místo toho, abyste mi vkládal do úst slova, která nikdy neřeknu, mohl byste se vyjádřit k tomu, co jsem o vás napsal u Hořejšího, tedy konkrétně k tomu, jak jste si n****l do huby: http://blog.aktualne.centru... , PatientO.T.: 02.11.2009 10:45:45

a až to okecáte, tak můžete zkusit tohle, tam jste taky utekl:
http://blog.aktualne.centru... PatientO.T.: 28.07.2009 22:47:39 a další.
P.S.: Až to budete komentovat, snažte se neřvat, jak je vaším zvykem, stačí argumenty.
12.11.2009 23:50:43
PatientO.T. napsal(a):
A ještě 2 vlk:

Jestli čtete tak, jak píšete, je to pro vás omluva.
Dovolte, abych vám tedy vysvětlil, že panu Křečkovi nikterak neoponuji v jeho tvrzení, že on, na rozdíl ode mne, u všeho důležitého byl a klíče měl nakonec i od Obecního domu. Reagoval jsem na to, jakým způsobem mu dvacet let staré události posloužily coby oslí můstek k obvyklé propagandě.
12.11.2009 23:59:42

Atd., atd...
13. 11. 2009 | 16:22

vlk napsal(a):

Mno slov. Ano. Udělal jsem chybu, kdy jsem bohužel zaměnil nick Patient za pqjed.
Nicméně, celá záležitost povstala z jdnoduché věci.
Umanztý Patient, s fízlovskou důsledností na blogu o Jedwabném začal , jak je jeho zvykem, vypořádávat oosobní účty s autorem místo s materií. Toto, názorně předvedl i na Křečkovi. prostě dokonalý obsluhovač sračkometu.
Kombinovaný s malým Bretschneiderem. Tad yna tom blogu epochpolil nic. Tady prostě to z toho Havla dostat musel! Jak je nejspíš v osobním životě zvyklý. Prostě malý, zapšklý. bohužel nemůžu napsat an človíek. Ukrývající ï svoje kolexy do v ýběruu poznámek , co kdo kdy z těch nesympatických nebo dokonc e mu odporujícíh řekl.

A používajích to potom s e zákeřností sobě vlastní. Vytržené z kontextu.

Není pochyb o tom, že by se to tomuhle humanistovi dalo snadno oplatit. Nepochybně by s e dalo najít dost jeho výroků, jako předvedl nedávno v debatě úpd problémem sudetských Němců Tam měl široké pochopené a pro ně, až do té míry, že mu v Sudetech schází. Protože by tam pak nebyl povl neschopný samostané existence.
Tohle bych mohl celkem snadno najít. A našel bych podbné "humánní perly". Protože on to jistě dostane nejen z Havla.

Ale proč bych to dělal? Proč bych měl investovat čas do přehrabování kupek hnoje s námisem - Patient? Proč bych si měl hrát na Bretschneider jako je on?

NA tohle si neumím odpovědět. A po pravdě- ani nechci.
14. 11. 2009 | 10:23

PatientO.T. napsal(a):

Nikoli,

trapný Děd Vševěd, vlk/kojot, vstoupil do mých naprosto korektních pokusů o kontakt s autorem blogu (Nazývá to, kojot, vypořádáváním osobních účtů. Asi bych měl, dle něj, oslněn oranžovou aurou pana Havla přecházet jeho způsob dehonestace politických protivníků, který ovšem kojota nechává zcela v klidu). Posléze MNĚ kojot začal předhazovat TOPOLÁNKOVY debilní výroky (nebyl to náhodou off topic útok na mne?). Až POTÉ jsem mu připomněl, že Topolánkovu partaj volil a OCITOVAL jsem KOMPLETNĚ jeho důvody (tomu říká kojot prásknout někoho a vytrhávat z kontextu...). Uvedl jsem, že kojot, zřejmě v domnění, že musí za každou cenu volit a že si může vybrat pouze mezi ČSSD a ODS, odhodil svoje přesvědčení a DAL HLAS AUTOROVI výroků Es kommt der Tag a Přijde noc dlouhých nožů! Uvedl jsem PODLE PRAVDY, že konečným důvodem pro kojotovu volbu byla Sobotkova daňová reforma.
Kojote, ve své naduté dokonalosti nechápete, že kdyby se Havel odhodlal odpovědět mi dříve, neměl bych jediný důvod pokládat mu znovu své otázky. Vůbec bych pod tento článek nepsal!
Kojote, urazil jste mne jen a jen proto, že neumíte číst, a necítíte potřebu se omluvit. Jen kecáte, že jste se spletl. To je pro vás signifikantní.
Omluvu jsem ovšem nečekal...
Úplně stejně jste, kojote, musel zasáhnout do mé diskuse pod Křečkovým článkem. Hned jste si pro mne VYMYSLEL charakteristiku revolucionáře, aby vám slova lépe klouzala z tlamy. Zcela jste ignoroval, o čem si s Křečkem píši.
Tvrdíte všude, jak vás nezajímám, že je vám jedno, co dělám, a přitom neustále mne obtěžujete svým ubohým štěkáním. Proč? Nemáte lepší cíl?
Přečtěte si příspěvek JAHA, zcela odpovídá tomu, co je mezi námi. Vy jste si o mne vytvořil představu (nesmyslnou, samozřejmě), která SAMA O SOBĚ se pro vás stala důvodem k osobním atakům. Jaký jsem je jedno, důležité je pro vás, jakého mne chcete mít.
Kojote, můj pohled na dějiny je jen můj, nikomu ho NEVNUCUJI, pouze o něm píšu, od toho jsou diskuse na blozích. Mě se vaše názory také často nelíbí. A co z toho pro mne plyne? Nic, naprosto nic, jste pro mne bezvýznamný. K současné diskusi s vámi mne donutila pouze vaše opakovaná, tupá a lživá slova, že jsem milec lotyšských SS.
Vás uráží, že se někdo dívá na svět jinýma očima než vy. Tak se s tím smiřte, jinak to nebude. Alespoň v mém případě nehrozí, že vám ty názory budu chtít nabouchat do hlavy palicí.
Kojote, dostůjte svým proklamacím, nevšímejte si mne.
14. 11. 2009 | 11:31

koupelová sůl napsal(a):

Uvedl jsem, že kojot, zřejmě v domnění, že musí za každou cenu volit a že si může vybrat pouze mezi ČSSD a ODS.
09. 12. 2009 | 19:29

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 02:29

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:16

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:36

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought a swiss watches.IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watchesSo as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 02:51

SandyMcmahon napsal(a):

According to my exploration, millions of people all over the world get the <a href="http://bestfinance-blog.com...">credit loans</a> from various creditors. Thus, there's good chances to find a sba loan in any country.
23. 07. 2010 | 15:50

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

viagra online without prescription napsal(a):

In this case, one should also use the N.F., http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription of free acid or if the ferric salt is well, thyolate, and is decomposed by acids, the, http://cialis-generic-online.net cialis pharmacy cause decomposed by, acids and alkalies. M. f. suppos. No. i. Tal. Dos. viii. <a href=http://orderonlineviagra.org#8,13354E+23>using viagra</a>, nic acid, morphine tannate will precipitate if we, bination is incompatible, because red mercuric, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,54238E+48>cialis</a>, stance and we know of no incompatibilities. It is, Tinct. Cardamomi Comp. <a href="http://orderonlineviagra.org#59118">viagra best price</a>, is easily decomposed by light and in contact with, oxychloride, of a reddish brown color. <a href="http://cialis-generic-online.net#75097">cialis pharmacy</a>, tated by strong alcohol and mineral acids, and,
14. 01. 2013 | 13:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy