Proč nebudeme mít evropského komisaře

29. 07. 2009 | 18:04
Přečteno 6288 krát
Zatímco české noviny senzacechtivě rozebírají, kdo se na podzim stane českým zástupcem v Evropské komisi a padají jména jako Topolánek, Fischer, Švejnar nebo Špidla, realitou může být také to, že budeme jedinou nebo jednou z mála zemí bez komisaře. Pokud Česká republika neschválí Lisabonskou smlouvu, bude se totiž Komise sestavovat podle platné smlouvy z Nice.

Smlouva z Nice říká, že od chvíle, kdy EU dosáhne 27 členských zemí, bude počet komisařů nižší než počet členských zemí. Neříká, jaký ten počet bude, ale nařizuje, že tento počet musí být nižší. Zmíněného počtu zemí EU dosáhla, a proto bude pravidlo poprvé uplatněno při sestavování Komise právě teď.

Jiná věc by byla, pokud by se už postupovalo podle Lisabonské smlouvy. Ta předpokládá redukci počtu komisařů až od roku 2014. Velmi pravděpodobně by k ní ale vůbec nedošlo, protože irskou podmínku mít stále vlastního komisaře lze spravedlivě splnit pouze tak, že všechny země budou stále mít nárok na svého komisaře.

Princip z Nice je spravedlivý v tom, že země by byla bez komisaře jen jedno období. Smlouva z Nice nařizuje rotační princip. Pokud by se např. zvolilo řešení s šestadvaceti zeměmi, pak následujících šestadvacet období by první země bez komisaře měla zaručen komisařský post. To je ovšem teorie, protože země EU už projevily přání pravidlo revidovat, nicméně to nemohou stihnout pro toto období, protože odklad uplatnění pravidla řešily právě zpožděným Lisabonem…

Jest proto otázkou, jak by se přistoupilo k „losování“ země, která v komisi dočasně nebude. Němci se vážně obávají, že by mohl vzniknout požadavek, aby bez komisaře byla země, která Lisabonský odklad zamítla, nebo v ní dosud nebyl schválen. Proto urychleně mění ústavu, aby v okamžiku jednání o Komisi byli zemí, která nemá ve chvíli jednání o jejím složení formální rest. Podobně zvýšila i polská vláda aktivitu ve vyjednávání s prezidentem Kaczynskim, který už ale slíbil, že Lisabon podepíše.

Pokud Irové v novém referendu na počátku října schválí Lisabonskou smlouvu, stane se Česká republika v EU pověstným jakešovským kůlem v plotě. Bude-li se poté sestavovat Komise podle Nice, stane se ČR snadným terčem požadavku, aby bez komisaře byla právě ta jediná země, která nestihla odklad tohoto pravidla schválit… Oponovat vůči této pozici by bylo velmi složité.

Být po jedno volební období bez vlastního komisaře by bylo nejen potupné, ale pro Českou republiku téměř zhoubné. Ačkoli komisař formálně není zástupcem jednotlivé země, ale Evropské unie, je jeho přítomnost v daném orgánu pro národní zájmy zcela zásadní. Uvážíme-li, že v bezprostředním okolí evropských komisařů téměř žádní Češi nepracují, nebezpečí odsunu naší země na rozhodovací periférii Evropské unie je realitou.

Cesta vpřed je jednoduchá. Spočívá v podpisu Lisabonské smlouvy.

Plné znění textu, který otiskla MfD 29. 7.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Český komisař je Evropě platný jako mrtvému zimník.
29. 07. 2009 | 18:19

Ládik napsal(a):

A kdyby náhodou ten flek zbyl, měl by to mít komunista a estébák, ať náš stát dobře reprezentuje.
29. 07. 2009 | 18:21

Rumcajs napsal(a):

Akorát o dalšího vyžírku navíc.

Nedávno jsem sledoval televizi, ale byl jsme malinko zemdlenej z celodeního vykořisťování, a tak mi to nějak tone v mlhách, ale viděl jsem tam Teličku a zaslechl něco o miliónech za poradenské služby, či,čo ? A to prosím v době, kdy byl eurokomisař.

Máte už poradenskou firmu, pane docente ? Já myslím, že se Evropa bez Vašich skvělých nápadů neobejde a že pokud ji ještě nemáte, musíte si ji urychleně založit.

Geniální mozky si je třeba hlídat a řádně je platit,(zvláště pak ty co jsou navíc sexy) aby nám je třeba nepřetáhl někdo jiný.

To by jste nám pane docente ale neudělal, že ?!
29. 07. 2009 | 18:35

Jirka H napsal(a):

EU bez českého komisaře? To bude rána pane Havle... Asi probrečím celou noc.
Pište raději o něčem důležitém.
29. 07. 2009 | 18:39

Paterik napsal(a):

Je to všechno moc hezké, ale proč nám to vůbec říkáte? My LS podepisovat nebudeme. Jestli máte obavu, že nebudete mít po volbách kam posadit Parobka, adresujte svůj pláč na Hrad. Tam je žába na prameni.
29. 07. 2009 | 18:43

skeptický napsal(a):

Takový blboučký špek,strašit,že když nepodepíšeme budeme bez komisaře.
Podepíšeme,nebudem.Jestli s komisařem nebo bez nám pak už může být úplně jedno.

Jak ta zdravotní sestra,co se teď někde skrývá v zahraničí,co slíbila za 18 melounů nějakému dědkovi v LDN nastavovací postel.
29. 07. 2009 | 18:49

Jack napsal(a):

Jen do něj je to přece "socan" a socan = komunista a komunista = gulagy, popravy a zestátňování vašich těžce vydřených majetků. Nezaslouží si přece žádnou konstruktivní diskuzi, i kdyby se jeho blog skládal výhradně z citátů z Původu bohatství národů od Smithe. Jen tak dál a nebudou se muset otvírat vůbec žádné diskuze. To je ale možná to o co vám jde ne?
29. 07. 2009 | 18:51

Ládik napsal(a):

Jack:
z mé strany jde o plodnou a korektní diskusi.
29. 07. 2009 | 19:01

Ostravák napsal(a):

Euro komisář to je ten co si za jeden měsíc vydělá tolik jako třeba prodavačka nebo soustružník za celý život ? Jako levicově založený člověk ,jak proti tomu budete bojovát ?
ps . Škoda že tady nikdo neodpovídá .
29. 07. 2009 | 19:03

Ládik napsal(a):

Byla by naděje, že by český eurokomisář byl žádoucí. Ale to by musel žrát jenom komisárek a nosit takovouhle čepici http://scienceblogs.com/cor... .
29. 07. 2009 | 19:13

Ostravák napsal(a):

Kdyby jste jako levice proti tomu něco dělalí ,tak ty prodavačky a soustružníci by šli k eurovolbám a Topolánek by se nemusel čepýřít vítězstvím
29. 07. 2009 | 19:15

Ostravák napsal(a):

Myslím aspoň teoreticy něco s tím dělát , prakticky by jste udělali stejně prd , ale aspoň snaha se cení, jenom že ani tá není
29. 07. 2009 | 19:23

Karel III napsal(a):

pane europoslanče
Dobře tedy. Bude "Lisabon", bude komisař pro ČR, podle Vás, nezbytný.
Co pro to můžete dělat?
Co proto hodláte dělat?
Rozhodně jste na tom lépe než já, protože zosobňujete názor, že když volebně uspěje ČSSD, půjde všechno, nejen komisař.
V dikci tohoto názoru se shodnout můžeme, jeho pravdivost zůstává nejistou.
Zatím jste mě, Vy a (nejen) Vaše parta, přesvědčili, že všechno jde...
Co s tím?
P.S.
Zkusím s tím ještě něco udělat s tím podvečerem.
A nemám důvod nepřát ho dobrý všem bez rozdílu, třeba i Vám do jednoho Parlamentu poslaného jako lev se bít a řvát jen když je opravdu potřeba.
29. 07. 2009 | 19:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, marexlen docent a jeho třídně spravedlivé zprávy z evropy. A co takkle zbourané evropské předsednictví, to nebylo zhoubné a potupné ? A co sockomoušské kecy o britských fašistech ?
http://kremlik.blog.idnes.c...
29. 07. 2009 | 20:32

Ostravák napsal(a):

Víte pane poslanče kolik vydělá taková prodavačka u pokladny v samoobsluze na vesnicí , jestli né ták já vám to povím 6 tisíc celých a kolik bude mít důchod jestli se toho dožije ? 4 tisíce . Jedny parlamentní volby už socdem prohrála protože takoví lidé ji byli fuk a ještě jim zebrala 50% nemocenské první 3 dny . Nějaký eurokomisář jé te prodavačce i s celým svým kolektivem v samoobsluze úplně ukradený .
29. 07. 2009 | 20:43

Antropolog napsal(a):

ad OSTRAVÁK:

Pan Havel bude proti korytářství v EU bojovat tak, že na post eurokomisaře navrhne sám sebe. On se pro tu naši zemi mlékem a strdím oplývající nakonec obětuje.

Já snad za vás uroním slzu, pane Havle.
29. 07. 2009 | 20:47

StandaT napsal(a):

Já si myslím, že komisaře bychom měli mít. Kohokoliv, s jakoukoli agendou. Mám pro to dva důvody.

Ten první je: nejsou-li elity, musí nastoupit symboly, které je nahradí. Tak to prostě ve zdevastovaných společnostech chodí.

Ten druhý důvod je psychohygienický. Pokud jsou mezi námi jedinci, kteří jsou schopni i dnes napsat desítku příspěvků o zdviženém prsteníčku, jen aby tato příšerná zrůdnost nezapadla v zapomění, jak budou reagovat, když příjdou o SYMBOL? A hlavně: kdo se pak má furt dokola a dokola tím frustrátským senem prokousávat?!
29. 07. 2009 | 20:50

Ládik napsal(a):

V roce 2160 už budu mít přes 200 let. Potom napíšu Paměti, v nichž se zmíním o absenci komisáře.
29. 07. 2009 | 20:51

Antropolog napsal(a):

Stando,

nesouhlasím s Vámi a povím Vám proč.

Za prvé: Pokud chybí elita... ne, symbol ji nenahradí. Ze "společnosti" by se stalo ještě něco mnohem zrůdnějšího nahradit odpovědné tváře firemním logem... nebo zdviženým prostředníčkem.

Za druhé: Asi si začnou frustraci kompenzovat násilně, což je v pořádku. Hnisající ránu pofoukání nevyléčí.

UDIVUJE mě, že se každý pablb ptá jak je možné, že se vajíčkovalo, ale nikoho nenapadlo zeptat se, proč až po dvaceti letech.

Né, "my" eurokomisaře nepotřebujeme. Ani zadarmo.
29. 07. 2009 | 20:58

StandaT napsal(a):

Antropologu: mám to chápat tak, že má raději přijít katarze?
29. 07. 2009 | 21:05

LEVAK napsal(a):

Ládiku už Váš šéf zase uvolnil peníze na Vaše zviditelňování a současně na zviditelňování modrých myšlenek?
29. 07. 2009 | 21:07

Antropolog napsal(a):

Stando,

pokud souhlasíte s tezí, že vývoj probíhá v cyklech, tak není otázkou jestli, ale kdy.

To, že současný migrační, korupční, kulturní a demografický vývoj v ČR není samonosný je myslím jasné.

Znáte nadčasové "čím hůře, tím lépe"?
29. 07. 2009 | 21:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pardón, že se vměšuji do diskuce chlapci leví, ale když se nám furt někdo snaýíí převykládat evropské dění z třídního hlediska, to se jedná asi o co ? Není to zase náhodou zviditelňování všelijakejch narudlejch iljičovin ? Jinak nic proti socdemákům, ale současná oranžová garnitura olepená poctami poctami mladých by už neměla tuto zemi zbytečně ponižovat. Howgh, mí rudí mi rozumějí. A ešče jinak, kdo na to má...
http://img.blesk.cz/img/1/g...
29. 07. 2009 | 21:19

PatientO.T. napsal(a):

2 Havel:

/popáté/

1. Jak poznáte pravicového novináře?
2. Kteří pravicoví novináři se vás zeptali na váš plat?
3. Domníváte se, že vaši levicoví voliči jsou tak výteční, že vám ty prachy opravdu nezávidí? A myslíte, že je závidí třeba Zahradilovi?
4. Můžete definovat vlastními slovy fašismus?
5. Proč je, podle některých, jak zbaběle dodáváte, pan Farage fašista? Vejde se do vaší definice fašismu?
6. Je rozdíl mezi tím, je-li někdo fašista a je-li komunista? Pokud ano, jaký. Je komunista agent Falmer lepší či horší než fašista Farage? A poslanec Vondruška?
Vyzdvižen vysoko nad své spoluobčany se sice nadále tváříte hloupě, pane Havle, svým nadutým spolustraníkům z Lidového domu jste ovšem zcela roven. Chtěl jsem o vás mít lepší mínění...
29. 07. 2009 | 21:23

fafnir napsal(a):

Budeme bez komisaře.No to je neštěstí.Chudák Špidlův tlumočník,přijde o flek.A svět nespatří novou směrnici o osvitu slunečním světlem.To je kalamita.
29. 07. 2009 | 21:42

Vico napsal(a):

Farage?

Odstěhoval se do Humpolce.
29. 07. 2009 | 21:45

Ládik napsal(a):

soudruhu Leváku,
na rozdíl od Vás žiju za své.
29. 07. 2009 | 21:49

dada1 napsal(a):

Promiňte, ale myslím, že jste sepsal dosti podprůměrnou agitaci. Instituce EU si myslí, že mají vytvářet účinný tlak na státy, které dosud smlouvu neratifikovaly. OK, to jej jejich úloha. Ale jsou státy, které neratifikovaly horší Evropané, které je nutné polepšit? Vždyť například Němci zkoumají, jak vylepšit svůj vnitrostátní právní řád, aby odolal ztrátě prvků demokracie. Snad se o to znovu pokusí i český ústavní soud. Nátlak euroinstitucí hraničí s vydíráním, které se obrací proti podstatě Evropy a podporuje argumenty protivníků prohlubování evropské integrace. Smutné, že opisujete jejich teze. A na konci článku ještě píšete o "jednoduché cestě vpřed". Tak pozor: myslím, že to už tady bylo a naštěstí skončilo před dvaceti lety. I bez komisaře lze svobodně žít...
29. 07. 2009 | 22:14

SuP napsal(a):

Veselý docente!
Máte blbě nadpis. Z Vašeho textu jednoznačně vyplývá, že existuje možnost, že nebudeme mít agenta. Tak proč to SAKRA nemáte i v nadpisu? Von by netah co?
Jakej je pak rozdíl mezi článkem odborníka a Blesku?
29. 07. 2009 | 22:26

martys napsal(a):

a k čemu je takový komisař vlastně dobrý?!

každopádně myslím, že než Topolánek tak to ať jsme radši bez komisaře.....

PS:ale zase na druhou stranu - kdyby odfrčel do bruselu - nemohl by škodit v Česku :-))
29. 07. 2009 | 22:26

RA napsal(a):

a k čemu nám je nějaký komisař ? Zase nějaký řiditel zeměkoule, jako Špidla? Kd\ž nebude, nic se nestane.
29. 07. 2009 | 22:26

Hurá napsal(a):

Je to vůbec možné, že do teď je jediným myslícím diskutérem StandaT ?????????
29. 07. 2009 | 22:29

Palice napsal(a):

Kšá, docente, kšá!! Do Bruselu! Vari!!!
29. 07. 2009 | 23:03

kormoran napsal(a):

....uctyhodna sebekritika)))), JH,trochu uci na institutu ekonomickych studii FSU(ale jen trosininku).
Obcas neco napsal, ale zadna slava(potemkinovy vesnice).
Kdysi byl predsedou FNM a mistopredsedou vlady( zrovna ten flek nikdo nechtel). Zavila pravice o nem tvrdi, ze nezapre komance( sedici buvol).
Zastydla levice -25C , mu vycita , ze odporne nacichl trznim imperialismem(prodaval teplaky na blessim trhu).
JH si z toho , ale nic nedela (pravil chocholousek)a nadale se tvari hloupe(je tomu i jinak?)
Od socana se dnes ocekava a tak nechce nikoho zklamat(bohuzel)
29. 07. 2009 | 23:25

ali napsal(a):

StandaT
já bych tu katarzi brala..vždyť dnešní politikaření jednou bude v historii zapsáno jako umělecké dílo..ať s eurokomisařem, nebo bez..
29. 07. 2009 | 23:30

kormoran napsal(a):

soudruhu Havle nebojte se a vemte i tu funci komisare, klidek cesi si toho ani nevsimnou, tam Vam to bude sluset!https://www.youtube.com/watc...
29. 07. 2009 | 23:47

kormoran napsal(a):

... a proto "soudruzi" stale volaaaaaaam!!!!https://www.youtube.com/watc...
29. 07. 2009 | 23:52

dříve ruda napsal(a):

Pane Havle,

odpovíte laskavě panu PatientO.T.?
30. 07. 2009 | 00:02

Rumcajs napsal(a):

dříve ruda:

Pan docent nemá čas, počítá si totiž vejplatu !
30. 07. 2009 | 00:36

YY napsal(a):

A víte, Havle, že je mi to jedno. Hlavně, že to nebudete Vy. Ekonom komediant, který se cítí býti nedoceněným.Co byste tak tam chtěl prosadit? Milionářskou daň v cele Evropě? Vy naivo...
30. 07. 2009 | 00:58

jakub napsal(a):

"Lidumile a dobropronárode" Havle.
Pokud chceš opravdu pomoci našemu národu, tak prosaď referendum o LS a EU.
Pak už budeš moci klidně spát, protože eurokomisař bude k ničemu a ty si budeš muset hledat práci jako pomocký účetní v nějakém zkrachovalém JZD.
30. 07. 2009 | 07:22

jakub napsal(a):

oprava = pomocný
30. 07. 2009 | 07:24

Typro napsal(a):

Pane Jiří Havle, jelikož si soc. dem. zvolila na hrad p. Klase, jelikož celá léta společně s ODS kšeftuje s hlasy poslanců, nemůže mluvit o periferii Evropy.Oposmlouva před pár lety zcela zastavila vývoj ČR, dohody o úřednické vládě dnes zcela jistě vyústí v oposmlouvu 2. Vždyť to již teď tak pěkně a v klidu funguje. Rakouský zahnilý systém rozdělováni moci mezi dvě velké strany je zničující, Vy to však vidět nechcete. Brzy se Vám tady urodí opravdu nějaký ten Svobodný a co potom? Takže, po volbách dostanete 30% a ODS také, dohodnete se a budete velet, eurokomisař nebude důležitý, pokud nebude druhé straně vyhovovat, periferie, neperiferie.
30. 07. 2009 | 07:57

jj napsal(a):

všichni víme, že eurokomisaři se přemnožili. co takhle začít bojovat za to, že bude jeden za Irsko + (třeba) 9 dalších, a začít s tím, že my, Česko, se svého komisaře vzdáme?
30. 07. 2009 | 07:58

Suchec napsal(a):

Jiří Havel:
Pane europoslanče.
Z trochu jiného soudku.

Pročpak socdem. nebojuje proti aktivitám Juráskové, Šnajdra a spol. vzhledem k Agelu a Chrenkovi.

To je Vaše ostuda, ne eurokomisař.

Člověku, který vytuneloval Moraviaenergo s dluhy přes 2,5Mlrd. dáváte k dispozici další zdr. pojišťovnu.
Má vzniknout Česká průmyslová, s obratem 15Mlrd. z veřejných peněz a ty má spravovat někdo, kdo okradl dodavatele o 2,5Mlrd?

No kurnik.

A neděje se nic.

Vytřeli si s váma pěkně, jen co je pravda.

Julínek je dokonce i ve SR ČEPSu.

Čemu tento odborník již nerozumí. Dokonce i energetice.
30. 07. 2009 | 08:17

JC napsal(a):

"Pokud Irové v novém referendu na počátku října schválí Lisabonskou smlouvu, stane se Česká republika v EU pověstným jakešovským kůlem v plotě. "
Nebo pověstným Františkem Kriegelem, který nepodepsal moskevský protokol.
Záleží jen na úhlu pohledu.
30. 07. 2009 | 08:31

neo napsal(a):

Tak ta poslední věta je perla co by měla být vytesána do šutráku.

"Nebezpečí odsunu naší země na rozhodovací periférii Evropské unie je realitou."

Po podpisu Lisabonské smlouvy se vyplní do puntíku.
30. 07. 2009 | 08:41

Paterik napsal(a):

neo:

opravdu vás ta démonizace LS baví? Pokud jsme chtěli uchovat naprostou suverenitu, neměli jsme tam lézt.
30. 07. 2009 | 08:43

neo napsal(a):

Paterik:

to se mýlíte. LS totiž neohrožuje suverenitu jen okrajově. už nyní nelze zavést víza Kanadě bez prdnutí Bruselu a pokud víte, jaké geniální pasáže LS obsahuje, tak jistě také víte, jak omezí práva naší země a to nejen ta rozhodovací.

Prakticky umožní velkým státům ovládat celou evropu, diktovat veškeré podmínky a to i ceny např. energií. Kdo již dnes nadává na ceny ČEZu či EONu, může v budoucnu dostat infarkt.

Vsadim se, že drtivá většina lidí vůbec neví, co LS je a mezi těmi jsou i naši politici. Povětšinou hlasují jak stádečko bačů předsedů a ani neví pro co.
30. 07. 2009 | 08:49

Paterik napsal(a):

neo:

Francie s německem nemají dost sil, aby to táhly samy. Už dnes je spousta oblastí, kde není právo veta. Pokud se chce EU udržet v globální hře, je bolestný kompromis nezbytný. Vždy a všude jde o rovnováhu mezi demokratičností a akceschopností. Současná EU je ve světě všem pro smích. Obrana, daně a zahraniční politika navíc zůstává stále v režii jednotlivých států. Pokud máte strach o ceny energií, tak se podívejte jaké už dnes komise koná kejkle s telefonováním. A takhle by se dalo pokračovat dál.
30. 07. 2009 | 08:58

Jeník napsal(a):

Je zajímavé, že se stále špekuluje o tom, že Mirek Topořivý by měl být eurokomisařem. Vždyť ten totálně neschopný člověk, který si myslí, že může všechno (řekl poslanec Tlustý), je skutečně ostuda evropského, možná celosvětového formátu. Ale máme modré hlásné trouby, které z něj dělají člověka na svém místě. Třeba včera MfD přinesla skutečně zdrcující zprávu, že fotečky z Toskánska rozšiřuje bývalý tajný policista Randák. Domnívám se ale, že toto není to rozhodující a závažné - děsné je to, co ta hovada, která nemají svůj strop (pan Stejskal si určitě pamatuje, že toto výrazivo použil bývalý předseda vlády, který svoji moc získal podvodem, ve slovutné a důstojné poslanecké sněmovně) tam spolu kula a co připravovali, jak nás všechny budou opět obelhávat a jak budou krást. Užívali si v bytečcích za stomiliony, které si koupili spolu s jachtami za stomiliony zloději z vlády a přímo napojení na vládu Mirka Topořivého.

To je asi podstata problému a ne to, že se to dozví obelhávaný a okrádaný národ.
30. 07. 2009 | 09:00

neo napsal(a):

Jeník: třeba Urban z čssd? :)
30. 07. 2009 | 09:10

neo napsal(a):

Paterik :

jelikož jednotlivé státy EU nejsou a nikdy nebudou na stejné úrovni, nikdy nebudou mít stejně obyvatel, důchodců, pracujících, nikdy nebudou mít stejnou porodnost ani úmrtnost, stejnou strukturu apod... Tak taky nelze mít stejnou daňovou politiku.

Nechci EU jako jeden stát s jednou vládou a ústavou!

Chci EU jako volnou zónu pro obchod,práci a cestování.
30. 07. 2009 | 09:12

Suchec napsal(a):

NEO:
Jen jste potvrdil, co Jeník napsal.
30. 07. 2009 | 09:21

Paterik napsal(a):

Neo:

to by chtělo asi víc lidí. Ale z globálního hlediska je EU prostě impotentní, asi jako OSN. EU nikdy nebude jeden stát a jednou vládou. Na to je tu příliš mnoho hráčů. Ale LS počítá s přijetím dalších malých států, což by dále oslabilo slovo těch velkých.
30. 07. 2009 | 09:26

Suchec napsal(a):

Volnou zónu pro obchod, práci a cestování máte skoro celý svět, člověče.

Kdo někomu brání jít třeba do Brazílie , a tam začít znovu pracovat, podnikat, obchodovat?
Můžete koro kamkoliv, nikdo Vásnikde nedrží (anebo jo?)

Co to je za argument - nikdy nebudou mít stejný počet obyvatel, porodnost, úmrtnost?
Vždyť to se liší i na úrovni každé sebemenší obce, ne? To á být argument?

No,proč by nemohla být jednotná daňová politika, když, na druhé straně, chcete stejné podmínky pro obchod a podnikání (vy jako zaměstnanec spíš pro zaměstnance, ne?). Spíš byste ji měl požadovat, než odmítat.

Jak jinak chcete vytvořit jednotnou zónu pro obchod, podniání , práci, když nechcete jednotná pravidla? To zavání "vyčůraností čecháčka", a ničím jiným.
30. 07. 2009 | 09:30

Suchec napsal(a):

Paterik:
No, jen doufejme, že si nevezmou někteří příklad z USA 60. let 19. stol.

Tam to otrokářství bylo taky jen záminkou. Tam taky narostly iredentistické snahy Jihu, protože měli pocit, že si Sever moc diktuje. Kompromis se nehledal. Tam se začali mlátit po hubě.
A teprve pak se dali dohromady.
Já si myslel, že v Evropě ty 2 světové války stačily.

Jak tak koukám, asi některým nestačily.
30. 07. 2009 | 09:35

neo napsal(a):

Suchec:

dobře Suchče, vždyť máš pravdu. Vlastně to žádný argument není.

Německo, Švédsko , Slovensko, Česko, Rumunsko... klidně mohou mít stejné daně, vždyť mají stejné investice, počet obyvatel, stejnou úroveň ekonomiky a dokonce by tedy mohly mít i stejné rozpočty. Následně i důchodovou politiku, zdravotnictví, školství :))
30. 07. 2009 | 09:49

Paterik napsal(a):

Suchec:

z EU lze na rozdíl od unie amerických států vystoupit. Takže bych to na válku moc neviděl. Pokud si velké státy začnou moc diktovat, tak se prostě EU jen rozletí na kusy. Nevidím to tak dramaticky.
30. 07. 2009 | 09:50

Jeník napsal(a):

Neo - zase Váš rozhledn a inteligence. Když si podruhé přečtete můj spisek, tak možná pochopíte, že mé výhrady k politikům jsou generelní (i Urbana zahrnující), ale především o tom nejhorším, který tu zločineckou politiku proti národu (normálním slušným lidem ) prováděl - především Mirek Topořivý.

Je podivné, že chudost ducha a tvořivého myšlení se projevuje u členů a podporovatelů modré špíny, kteří o sobě veřejně a neomaleně prohlašují, že jsou inteligentní předvoj nás všech.ˇVůbec si neuvědomujete modří rytíři, že škodit slušným lidem je docela ubohý způsob žití.
30. 07. 2009 | 09:51

Paterik napsal(a):

Jeník:

nevím, čím Topol tak zásadně škodí slušným lidem. V čem je horší než Paroubek nebo Rath? Topol rád gestikuluje, Paroubek se zase rád chlubí tím, že na to má. Dejte do toho víc nadhledu, člověče!
30. 07. 2009 | 09:53

neo napsal(a):

Jeník:

nějak jsem nepostřehl, že bych ti oponoval Jeníku...
30. 07. 2009 | 09:55

jaromir k. napsal(a):

Obavy "přítele" Havla považuji za přehnané. I kdyby se jeho předpověď naplnila, reálně se pro ČR oproti dnešnímu stavu nic nezmění. Náš vliv v EU byl je a bude zcela okrajový. A vůbec to nesouvisí s tím zda máme či nemáme komisaře.
30. 07. 2009 | 10:27

x napsal(a):

Musím se výjimečně přidat ke kritikům - my eurooptimisté v tom nic potupného nevidíme, když nějaký národ chvíli nebude zastoupen v nějakém (třeba i ústředním) orgánu. Raději, ať jsou tam osoby nejvhodnější (což asi není jednoduché definovat...), než vybírány podle přežitých národních států.
30. 07. 2009 | 10:32

x napsal(a):

a malé rýpnutí pro "vlastence" - národní státy jsou hračka pro fotbalové fanoušky (aby se prali na stadionech a nešli proti sobě se zbraněmi)
30. 07. 2009 | 10:34

x napsal(a):

to Suchec: souhlas, tenhle pohled sdílím.
30. 07. 2009 | 10:39

Suchec napsal(a):

Paterik:
Vy to opravdu nevidíte?
30. 07. 2009 | 10:41

Líný černý pes napsal(a):

Jako Eurokomisař by byl vhodný p. Fejk. To, co dokázal v Pražské ZOO ho k tomu opranuje.
30. 07. 2009 | 10:46

Petr napsal(a):

Pane docente,
oproti Vám se domnívám, že nemít eurokomisaře nebude pro Českou republiku žádným neštěstím. Spíš ušetříme za stovky ouředníků a různých režijních pracovníků obskakujících dodnes komisaře Špidlu. Za 5 let jeho komisařování jsem si nevšiml, že by zrovna on udělal něco alespoň za korunu.
30. 07. 2009 | 11:05

Spidla mydla napsal(a):

Absolutně mě žádný komisař nezajímá. Pro Špidlu to byla jen trafika. Vytipovaní kandidáti stojí za ... všichni. Jen hrabat, hrabat pro sebe a pro své kámoše. Když se má EU postavit za Čechy, nechá je na holičkách.
30. 07. 2009 | 11:11

Paterik napsal(a):

Suchec:

možná hodně států z EU vystoupí, možná se "vrátí ke kořenům" a bude zase jen zónou volného obchodu. Ale válka? A kdo v ní bude válčit? Ukažte mi evropana, který je ochotný proti někomu bojovat. Všem jde jen o pohodlíčko a klid.
30. 07. 2009 | 11:13

JC napsal(a):

To jak se jednotlivé státy derou o "své" eurokomisaře názorně ukazuje jak to vlastně s tím "evropanstvím" myslí.
To není o tom "dejme tam ty nejlepší evropany" aby to fungovalo co nejlépe. To je opět o tom " dejme tam ty nejlepší" z našich národních států, aby zájmy našich národních států nejlépe bránili.
Co říkáte docente "evropane?"
30. 07. 2009 | 11:22

Paterik napsal(a):

JC:

my tam šoupli Špidlu. Měl jste pocit, že jeho hlavní činnost bylo rvát se o naše národní zájmy?
30. 07. 2009 | 11:25

JC napsal(a):

Paterik,
Šoupli ho tam socani, protože nevěděli co s ním.:-))
30. 07. 2009 | 11:27

x napsal(a):

Paterik: Na Balkáně kdokoli s kýmkoli, jinak třeba Maďar se Slovákem, Němec s Turkem, Čech s Romem nebo Rakušanem, Francouz s Francouzem :-). Pohodlíčko má každý do té doby, dokud má i práci nebo aspoň podporu ...
30. 07. 2009 | 11:28

ali napsal(a):

se tady dohadujete, ale něco je horší. LS bude k ničemu..

https://www.youtube.com/watc...
30. 07. 2009 | 11:35

yt napsal(a):

Je nevkusné. když nyní horlivě oranžový Havel používá řčení o kůlu v plotě. Vždyť v té době byl sám rudým kůle!
30. 07. 2009 | 11:42

Paterik napsal(a):

X:

čech s rakušákem válčí možná orálně v hospodě u piva. I když lidé ztratí práci atd, tak spíš propuká násilí proti vlastní vládě, ne proti jiným státům. Hitler byl z tohoto pohledu spíš výjimka.
30. 07. 2009 | 11:49

atak napsal(a):

Pějme dál svou Bandurskou.
Filozofujme svou tureckou metafyzikou.
Hunské šípy již evropské hrochy nezraňují.
Šenkýřko,rozlej vínečko!
30. 07. 2009 | 12:00

havlíček napsal(a):

Jsem rád,ž nebudeme mít žádného ruského či bruselského komisaře.To zní hrozně komisař-lidové komisaře melí bolševici v Mokvě a její kamarádi-opravdová levice-vzniklá z národních socialistů dělnických a združila se v socialistickou internaciónalu- z Bruselu převzali nejen jméno,ale i praktiky ruských bolševiků a německých socialistů dělnických z let 1939-1941.
30. 07. 2009 | 12:13

JAHA napsal(a):

Ad: Rumcajs to dříve ruda:

"Pan docent nemá čas, počítá si totiž vejplatu !"

Ja si skor myslim, ze klaci v kute, lebo napisal rovnaky clanok ako p. Pehe, ale o 8 hodin neskor - dostal stranicky trest od sefa.
30. 07. 2009 | 12:37

x napsal(a):

Paterik: Leckteří Rakušané, když o nic nešlo, vzali traktory a jeli blokovat hranice ... a Haider měl celkem slušnou podporu ... pár let nepohody a může se dít leccos. Ale jinak trochu souhlasím - nepřikládalo bych tomu velkou pravděpodobnost.
30. 07. 2009 | 13:28

bohdan napsal(a):

No nevím, ale plakat nad rozlitým mlékem je jako ronit krokodýlý slzy... Pan docent asi neví, že Špidla je eurokomisař z ČSSD, nebo Rouček místopředseda Ú také z ČSSD. Tito jen kritizují a nic nedělají. Oni již mají vyděláno, co je po nějakém komisaři..., no ale pane docente, vy by jste to nevzal, vy by jste tady nechyběl...
30. 07. 2009 | 13:28

Jří Otázka napsal(a):

Na co se vymluvíme, když Lisabon schválíme a komisaře stejně mít nebudeme. Nebude to ještě větší potupa? A Vůbec, kdo tím příjde o koryto, že se tam nedostane? Čím přispěl náš současný komisař životaběhu EÚ?
30. 07. 2009 | 13:34

Rumcajs napsal(a):

JAHA:

Já myslím, že pan docent už může mít nějakýho Paroubka na háku.

Svých pět na stole už má jistý.
30. 07. 2009 | 13:37

Paterik napsal(a):

X:

já bych rozlišoval mezi spontánním násilím nebo protesty - tam by patřili ti rakušané s traktory - a mezi vládou podněcovaným násilím - válka mazi státy je vždy z podnětu politické reprezentace. Takže nepokoje v důsledku krize vyloučit nelze, ale podmínky pro válečný konflikt mezi státy EU dle mého názoru neexistují.
30. 07. 2009 | 13:49

JAHA napsal(a):

Ad: Rumcajs

Tak potom tento prispevok fakt nechapem. Jedine, ze by zvlastny vplyv Bruselskych salonov na myslenie?
30. 07. 2009 | 14:05

VDC napsal(a):

Havle, domluv se s Pehem. Ať se nedublujete.
30. 07. 2009 | 14:11

Sigi napsal(a):

30. 07. 2009 | 14:11

SuP napsal(a):

JAHA -
Pehe má aspoň správně nadpis.
30. 07. 2009 | 14:19

x napsal(a):

Paterik: V demokracii stačí jedny volby, aby nenávist v obyvatelstvu byla politikou země. V menších zemích je to logicky pravděpodobnější. Ale jak jsem psalo, moc pravděpodobné to i tak není, jen nemyslím, že je to v horizontu 20 let zcela nemožné.
30. 07. 2009 | 15:11

Lidový bum napsal(a):

Jsem zvědav, zdali budou zdejší čtenáři, až napíše autor článek o Evropských penězích, požadovat, abychom všechno do haléře EU vrátili a naopak ze svých peněz furiantsky sponzorovali EU. Je to ptákovina asi tak na stejné úrovni jako, že nemusíme mít komisaře.

S přáním jen toho nejlepšího léta...
30. 07. 2009 | 15:45

Paterik napsal(a):

X:

je pravda, že populisté rádi hrají na nacionální strunu, ale na druhou stranu jsou to lovci hlasů - nemyslím, že by měli zájem vyhrotit situaci až do "horkého" konfliktu. Hitler byl v tomto skutečnou výjimkou, protože on válku skutečně chtěl. Evropští populisté se nyní spíš soustředí na uplácení voličů jejich vlastními penězi. Popřípadě je nenávist soustředěna proti přistěhovalcům, muslimům atd., než proti sousedním národům. Haider se držel svých Korutan, jinde už zdaleka takovou hvězdou nebyl.
30. 07. 2009 | 15:46

x napsal(a):

Paterik: No vidíte ... vždyť ten nepravděpodobný, ale možný scénář vlastně popisujete - v některé středně velká zemi vyhrají volby extrémně založení populisté, zorganizují pár pogromů třeba na muslimy nebo na cyklisty :-), okolní státy to tam humanitárně zbombardují a válka je na světě ...
30. 07. 2009 | 16:06

Paterik napsal(a):

X:

já vám klidně napíšu scénář, kterak se Usáma stal prezidentem USA. Jde o to, nakolik je tokový scénář pravděpodobný. Už jen ono tvrzení, že vyhrají volby... málokterá strana v nějaké evropské zemi dokáže vyhrát volby nadpoloviční většinou. V případě extremistických stran pak často platí efekt "všichni proti jednomu". Dokonce ani Hitler nedokázal ve volbách nikdy získat nadpoloviční většinu.
30. 07. 2009 | 17:54

RA napsal(a):

celá věc je o tom, že komisař je nám absolutně k ničemu, je to jen výplod dalšího úřednického místa. Špidla už nám ukázal, jak je toto místo absolutně zbytečné, je dobré jen pro odklad jinak nepoužitelných politiků . Ostatně, celá tato hra na evropský národ je zbytečná, a ještě k tomu dosti nebezpečná.
30. 07. 2009 | 21:24

Politik-Trafikant napsal(a):

Dyt´tu čeští trubové neumí ani německy ani anglicky a stejně jako VŽDY NIČEMU NEROZUMÍ!
30. 07. 2009 | 21:34

Ládik napsal(a):

Komisaře můžeme také najmout, třeba Rexe.
31. 07. 2009 | 06:39

milone napsal(a):

Pan Havel už stojí na startovací čáře...
31. 07. 2009 | 07:26

tiffany jewelry napsal(a):

Jsem zvědav, zdali budou zdejší čtenáři, až napíše autor článek o Evropských penězích, požadovat, abychom všechno do haléře EU vrátili a naopak ze svých peněz furiantsky sponzorovali EU. Je to ptákovina asi tak na stejné úrovni jako, že nemusíme mít komisaře.
31. 07. 2009 | 08:18

jamo napsal(a):

to Ládik:
dobrý nápad s Rexem. Určitě by nebyl horší než Špidla a přes veškerý respekt k jeho apetitu by toho prožral určitě méně, než případný druhý vítěz JYrka
31. 07. 2009 | 10:47

Bart napsal(a):

Pan Havel vyučoval za komunismus Marxismus-leninismus a teď je v ČSSD považován za odborníka na ekonomiku. Jak příznačné. Nyní se z něj nově stal i odborník na legislativu EU a radí prezidentovi, co má dělat. Jako by nestačilo, jak se ztrapňoval během volební kampaně.
31. 07. 2009 | 13:22

HF napsal(a):

Zajímalo by mě co Špidla jako Eurokomisař pro nás udělal, obávám se že nic, pouze hájil zájmy EU proti ČR.
Pokud chceme mít jistotu že nebudou prolomeny Benešovy dekrety, že si budeme moci postavit další jadernou elektrárnu, nebo že budeme moci odmítnout imigranty z Afriky, kteří doplují do Itálie nebo Francie, tak musíme odnítnou Lisabonskou smlouvu.
Pan Havel teď slouží Bruselu jako dřív sloužil Moskvě.
31. 07. 2009 | 14:37

Rumcajs napsal(a):

JAHA:

Pan Docent má ještě 3 syny a možná má problém, kam s nima. Jeden z nich si dokonce neumí dát ani auto-značku za okno.

Třeba ten větříček vane právě odsud.
31. 07. 2009 | 16:01

slayer napsal(a):

Tlustodocente,

nemit komisare, to je takova hruza, ze bych radsi nezil, to bych si radsi hodil masli.
01. 08. 2009 | 11:05

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 23:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy