Jak je důležité míti Špidlu

10. 10. 2009 | 20:08
Přečteno 4086 krát
Kolega Zahradil sepsal, no spíše sepsul zde na blogu Vladimíra Špidlu, coby evropského komisařského kandidáta. Ten jeho text mi připomenul žalování paní učitelce, kterého jsme se dopouštěli na základní škole: „…sím, soudružko učitelko, Hruška házel o přestávce houbou.“ Ve třetí třídě je z nás stali muži, a považovali jsme takové žalování dále za nedůstojné. Při uvážení proslulé moudrosti kolegy Zahradila jsem byl tedy jeho článkem poněkud nemile překvapen.

Ve strategii obsazování významné mezinárodní pozice je nutno mít na paměti zájem vlastní země. V zájmu vlastní země je proto nutné vybrat kandidáta, který má nejvyšší šanci funkci získat. To je důvodem, proč nyní socialistická portugalská vláda jmenovala do Komise Barrosa, jakkoli je z konkurenční pravostředové strany. Portugalská vláda ví, že s Barrosem v čele Komise Portugalsko nikdo neošidí, jakkoli Barroso sám bude stokrát přísahat, že ve funkci není a nemůže být žádným Portugalcem alebrž čistokrevným Evropanem. Podobně se v roce 1995 zachovala britská konzervativní vláda, když do Bruselu jmenovala labouristu Kinnocka. Komise tehdy potřebovala politicky vyvážit.

Při nominaci evropského komisaře je nutno uvážit, kdo v Bruselu šanci má a kdo ji naopak nemá. Uvědomit si, že naše vyjednávací pozice už nemůže být slabší. Při průtazích s lisabonskou smlouvou nám dokonce hrozí, že dočasně budeme vůbec bez komisaře. Hledáme tudíž někoho, koho nemůže Brusel odmítnout.

Technicky to vypadá asi takto: Komisaře navrhují jednotlivé země, předseda Komise jim navrhuje portfolia. Komisi jako celek bude schvalovat Evropský parlament. Předseda Barroso ví, že bezpečně může vládnout pouze s podporou skupiny evropských lidovců (35 % hlasů v EP) a Socialistů a demokratů (25 % v EP). To je představa, kterou oznámil veřejně a bude na ní trvat. Jiné koalice by byly příliš křehké početně i ideově.

Věcně proto musí Barroso projednat složení Komise s oběma největšími parlamentními skupinami. Veřejným tajemstvím je, že skupiny jsou tentokrát při vyjednávání připraveny několik kandidátů vetovat a Barroso jim bude muset vyjít vstříc. Dále budou skupiny požadovat rozdělení vlivu v Komisi podle svých vah. Socialisté však vědí, že jim bude ve scházet portugalský socialista (místo něj už je v Komisi Barroso), rakouský sociální demokrat (díky interní dohodě bude za Rakousko nominován lidovec). Zmizel pak německý kandidát levice, a bude nahrazen řeckým. Slováci pak dali odbornou, nikoli politickou nominaci. Celkově bude nutno vyvážit menší počet míst pro kandidáty Socialistů jejich významnějšími portfolii. Jinak Komise parlamentem neprojde.

Komisařskou ambici po posledních šarádách jistě nemohou mít ti, kdo lisabonskou smlouvu torpédovali, tedy nikdo, kdo je spojen s ODS. Dalším problémem je, že ODS neuváženým odchodem z největší frakce v Evropském parlamentu bude stát mimo staronovou evropskou koalici. Kandidáti jako Topolánek, Zahradil či Vondra budou automaticky zamítnuti Socialisty a evropští lidovci je nebudou nijak jako své odpadlíky bránit. Naopak, na Topolánka a spol. mají žízeň za katastrofální předsednický výkon..

K politickému vyvážení Komise by Brusel potřeboval nominaci českého sociálního demokrata s praxí v Komisi a nejvyšší politickou zkušeností. V Bruselu je sociální portfolio velmi důležité a dvakrát tak důležité pro levici. Za určité teoretické situace by český kandidát mohl aspirovat na místo místopředsedy Komise, protože tam může právě scházet zkušený levicový reprezentant nové, středně velké země.

José Manuel Barroso mi v osobním rozhovoru řekl, že opětovné navržení Vladimíra Špidly by pro něj bylo dobrou zprávou. Potřebuje komisaře se zkušeností. Potřebuje vyvážit levici a pravici a budou mu chybět levicoví kandidáti. Váží si intelektu i práce Vladimíra Špidly. Pro Komisi je nyní důležitý i fakt, že byl předsedou a místopředsedou vlády a také předsedou vládní levicové strany.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří napsal(a):

Šmarjááá, hrozí nám, že nebudeme mít komisaře, pomóóóc!! :-))

Teď vážně. Podle mě to vyjde úplně nastejno, jestli tam bude Špidla nebo nikdo. Samozřejmě pro ČSSD je Špidla výhodný, ale českému občanovi to může být ukradené, tak nestrašte.
10. 10. 2009 | 20:20

Pepa Řepa napsal(a):

Špidla říkáte?

Špidla, Špidla, je mi to nějaké povědomé.
Nehrál to v Semaforu Pepa Dvořák?
Se Špidlou v zádech, se to myslím jmenovalo.
10. 10. 2009 | 20:26

Holubář napsal(a):

Barroso by uvítal zase Špidlu? No to se nedivím. Ten se v pimprlovém divadle vodí určitě výborně. Zeptejte se Špátové, ta tomu rozumí.
10. 10. 2009 | 20:33

JC napsal(a):

Docente,
doporučuji přejmenovat váš blog na " EU-parlamentní drbnu"
P.S.
To, že se mám natřít krémem, před tím než jdu na sluníčko, jsem věděl už před tím, než se Špidla stal komisařem....
10. 10. 2009 | 20:47

povlovič napsal(a):

Stálo tam něco z Anglie o tom,že je přijatelnej pro EU ančto nic nedělá
10. 10. 2009 | 20:54

PatientO.T. napsal(a):

Ještě jednou jsem si přečetl diskusi na blogu J.Kubáčka
http://blog.aktualne.centru...
Došel jsem k závěru, že ideálním kandidátem by byl Jiří Paroubek. Myslím, že jeho povolání do bruselské sinekury by nadchlo jak jeho příznivce tak i odpůrce...
10. 10. 2009 | 20:56

Vico napsal(a):

Autor : O komisaři bych se rozhodně teď nebavil. Starý pán z Hradu stojí na mostě a chystá se na bungee jamping, bez jistícího lana. Vedle Merkelová jako policejní vyjednávačka a dole Kačer z Varšavy diriguje hasiče s plachtou.

A vy, kdo bude za nás komisařem.Myslím, že je to poslední, co Barossa teď zajímá. Momentálně to nezajímá vůbec nikoho.
10. 10. 2009 | 21:04

Hurá napsal(a):

Souhlasím s Vámi, že pan Špidla by byl tou nejchůdnější cestou. A protože nás už nikdo vážně nebere, spíše nás má za blby, tak by to byla i dobrá volba první pomoci pro ČR.
10. 10. 2009 | 21:13

Rumcajs napsal(a):

Pro ČSSD bych spíše zůstal u staršího vydání tohoto rčení, a to : "Jak je důležité míti Filipa".

Jinak bych si pane docente docela rád přečetl, co všechno po nás ta šedivá myška Špidla zařídil.
10. 10. 2009 | 21:26

ali napsal(a):

Havle už jste se omluvil cizojazyčným národům, za tu nechutnost, že jsou nacionalističtí, když mluví jinak?

Politici si neuvědomují, že oni jsou tu pro nás a ne my pro ně..že oni jsou tam z naší vůle a tak by to mělo vypadat. To, co předvedli v posledních letech je neúnosné pro občany a urážející i zesměšňování jejich hodnot. Založit si volební program na slibech hodných sci-fi, může jen politik padlý na hlavu. Už jen výrok - "jsem přesvědčen, že mám poslání od vyšší bytosti" - dává punc nezdravému, nenormálnímu a nesoudnému člověku, který je opravdu schopen všeho. Modrý vůdce zas má smysl pro humor opravdu černý, neboť kluzké sedánky v Itálii mu jakž takž prošly, přesto měl tu drzost a nestoudnost vyrazit pak do Toskánska..
No nic, vážení. Oni jsou tu pro nás a nic pro nás nedělají. Na to nezapomeňte. Hrají si na hnojišti jménem Poslanecká Sněmovna a za naše prachy se hádají kdo je větší trubec.
Jo, co dělá soudruh Rath?
Že jste mu zakázali blogovat?! To musí těžko nést, kluk ušatej, samolibej. Ale ony ho ty jeho holky z toho vykroutí. Švédskou trojkou do Bruselu za Špidlou..to je ale komedie..
Těším se, až padne na čenich..toho si nesmírně vychutnám! A vás jakbysmet..
10. 10. 2009 | 21:33

JC napsal(a):

Rumcajs,
první část příspěvku, 1+
10. 10. 2009 | 21:43

Zacheus napsal(a):

Pokud jde o "boj" o nového českého evropského komisaře, snad mohu ocitovat myšlenku Blaise Pascala:

"Věci,na kterých nám nejvíc záleží, jsou často takřka bezvýznamné..."
10. 10. 2009 | 21:46

jarpor napsal(a):

Zacheus

Jak přesná myšlenka v této souvislosti... !

Hezký večer
10. 10. 2009 | 21:52

Zacheus napsal(a):

Jarpor.

Také Vám přeji hezký večer:)
10. 10. 2009 | 21:55

ali napsal(a):

Havle
zajímalo by mne, kdyby předsednictví vedl Paroubek..to by asi byly vejce ouzkoprofilový v celé EU..ale z jedný strany bych si přála, abyste si to vyžrali. Jestli vyhrajete volby, bude mít pěknej průšvih, neboť na to nemáte ambice ani xichtíky. Představa Jandáka je přímo hororová..brrr..
10. 10. 2009 | 22:15

RA napsal(a):

věřím, že se jim Špidla v Bruselu líbí, nemluví anglicky ani česky, je proto zalezlý v poslední kanceláři na chodbě, do ničeho tudíž nekecá a přemýšlí o poloměru zakřivení banánů. Akorát, že právě tento člověk je pro náš stát na této pozici naprosto zbytečný. "Práci" Špidly by tam zastal i cvičený orangutan z pražské ZOO, jen náklady by byly setinové.
10. 10. 2009 | 22:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://i1.korzik.net/2009-1...
10. 10. 2009 | 22:34

martin napsal(a):

Naopak, na Topolánka a spol. mají žízeň za katastrofální předsednický výkon. Hlavně, že vy a vaše ČSSD má na katastrofálním přesednictvém výkonu hlavní podíl. Kdyby jste nesvrhli vládu tak předsednictví mohlo být úspěšné. Jste pokrytci Špitlu chráníte jen proto že je Sociální demokrat,kdyby byl eurokomisařem někdo jiný tak by jste ho tak neobhajovali. Že je potřeba mít na paměti zájmy země? Tak proč jste svrhávali vládu,když nás to zesměšnilo před celou Evropou?
10. 10. 2009 | 23:24

Alibernet napsal(a):

Och, pane docente, poprvé s Vámi souhlasím. Názorově, rétoricky i erudičně zapadá Vladimír Špidla do konceptu EU stoprocentně.
10. 10. 2009 | 23:26

prav napsal(a):

2 Rumcajs
Abyste se nedivil. S pracovním zákonodárstvím tak zamával, že už EP volá po upamatování se na evropské sociální dědictví, jeho postupné rušení sociálních jistot vybojovaných našimi ještě rakousko-uherskými předky už na feudálech hraničí s neoliberalismem. Jestli von to nakonec není tajná zbraň ODSky, nevšim jsem si, že by obzvlášť sociálně cítil
10. 10. 2009 | 23:35

lucifer napsal(a):

Pane Havle, státy , které mají majoritní postavení v EU potřebují lidí flexibilního typu(loutky), které se dají velice dobře ovládat. Jedním z nich je i pan Špidla, který je tichý, dá se říci i slušný, ale jeho produktivita pro českou společnost, kterou zastupuje je nulová.Špidla,Gross,Topolánek byli miláčkem válečného zločince Bushe. Na druhou stranu prezidenta republiky, který jednoznačně odmítal americké války v Jugoslávii, Iráku a Afghánistánu prof. Klause odmítal. Bush potřeboval loutky, on nepotřeboval vzdělané jednice, kteří mají vlastní názor na danou problematiku.Václava Klause pranýřují i veřejnoprávní české mediální prostředky a naopak vynášejí do nebes válečného štváče Václava Havla za lokajství k zahraniční politice USA a EU.Obdobně velkým lokajem k zločineckému kapitalismu jsou i skoro všichni tzv.politici ČSSD- včtně Vás.
10. 10. 2009 | 23:44

lucifer napsal(a):

Je pravdou, že Jiří Havel si z toho nic nedělá ... ,hlavně,když sypou.
10. 10. 2009 | 23:52

jenicek napsal(a):

Tohle píše představitel strany jež odvolala kompetentního úředníka (Teličku) a následně navrhla "very optimistic" Kužvarta:-D
10. 10. 2009 | 23:58

kormoran napsal(a):

...Havel je takova "hajzlbaba" v EU))))
A Jandak uz prestal chodit na domaci zabijacky, zeptejte se ho , za kolik sekund dokaze prebehnout dvorek ))))
11. 10. 2009 | 00:37

Doug Badman napsal(a):

Docente,
umím si představit, jak Vás svrběla klávesnice a s jakou chutí byste to tomu vrtošivému staříkovi z hradu nandal. Jenže předseda to zakázal a tak to musí odskákat Zahradil.
Nezklamal jste, hrdino!
11. 10. 2009 | 01:32

Tupelo napsal(a):

Pane Havle, jakkoliv Vasemu clanku rozumim a dekuji za nej (informace z EU parlamentu me hodne zajimaji), tak souhlasim s Vicem - jsou ted dulezitejsi veci za praci.

Musim rict ze me velmi zklamal Vas rozhovor na CT, kde jste prohlasil ze odvolat Klause bude tezsi nez menit ustavu. Vim ze se ho odvolat asi nepodari, ale jde o to ukazat Evrope, jak uprime s jeho postojem nesouhlasite. Vim ze stredisek odporu proti Klausove sebeprezentraci je vice (prvni s touto moznosti prisla zrejme Vase kolegyne ze senatu, pak existuji nejake aktivity na ministerske urovni soucasne vlady, dale SZ), spojte sve sily a alespon to odvolani zkuste. Zaroven, pokud skutecne povazujete hlubsi integraci Evropy za dulezitou, se muzete v evropskych strukturach omluvit za CR (a jeji pravni stav, kdy jeden clovek, byt na Hrade, si muze, po vzoru maharadzu, delat co chce) a iniciovat aktivitu, ktera pomuze ostatnim zemim k rychlejsi integraci.
11. 10. 2009 | 08:36

Petr Havelka napsal(a):

Pane Havle,

je jedno jestli bude či ne komisař za ČR a kdo to bude a jak bude. Příchodem do Bruselu se europoslanci dostanou do takového blahosklonného tranzu. Nevím co to dělá, jestli to třeba nedělají osvěžovače na hajzlících nebo vyhlídka z budovy. Spíš to bude ta vyhlídka, poněvadž v naší sněmovně takovou vyhlídku nemají a tak se v tom zaprděném sále nemohou tak nějak povznést nad věc samotnou a proto to tak dopadá. Ovšem majestátní vyhlídka je z Pražského hradu a proto to tak dopadlo. Ono to bude o lidech, jako dycky.
Cítím tu opojnou atmosféru Evropského babylonu, tu pohodu a klid. Vlídné úsměvy, jako motýlci si to poletujete nekonečnými chodbami, čím složitěji se všechno dělá, tím lépe pro Brusel

Bibli na vás, bruselští pacholci

„Hle, jsou jeden lid a všichni mají jednu řeč. A toto je teprve začátek jejich díla. Pak nebudou chtít ustoupit od ničeho, co si usmyslí provést. Nuže, sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli.“ I rozehnal je Hospodin po celé zemi, takže upustili od budování města.
11. 10. 2009 | 09:15

A.K. napsal(a):

Je to tak pane Havle, opět jste trefi hřebík na hlaviču.
11. 10. 2009 | 09:57

patriot napsal(a):

Homo parasiticus Havel:

Špidla… Tato hyper-pijavice už odsála z peněz daňových poplatníků do vlastní kapsy pěkných pár desítek milionů korun. Co ale pro daňové poplatníky za pět let vlastně vykonala?

Zanechte blábolů o zkušenostech a vyvažování. Tím nikoho o užitečnosti evropských byrokratů nepřesvědčíte. Chtělo by to soupis konkrétních dosažených výsledků. Za prvé, za druhé, za třetí…za dvacáté…za padesáté…

Při vašem odtržení od života vás informuji, že takové vyúčtování musí v leckteré firmě předkládat denně každý režijní zaměstnanec.
11. 10. 2009 | 10:54

insurgentes napsal(a):

Špidla, ta nicka, dávno patří na smetiště dějin. Je příznačné, že ho v "evropě" pořád chtějí.
11. 10. 2009 | 11:01

komentator40 napsal(a):

Názory v diskuzích upadnou v zapomění jako vlnky na moři. Pokud chcete, aby měl Váš názor měl váhu a dlouhodobé působení použijte pomůcku na výrobu tsunami:

http://www.zmenpolitiku.cz/...
11. 10. 2009 | 12:07

Tribun napsal(a):

Souhloasím s tím, že Špidla není špatný kandidát, když nic jiného, nedělá ostudu, což je zásadní výhodu proti čemukoliv z chovu modré vyšší formy života. Nicméně berme jako fakt, že ODS ,řídíce se "kozím" principem, bude jeho nominaci sabotovoat. Takže kdo by byl přijatelný místo něj? Nějak mne nikdo nenapadá. Bída, co?
11. 10. 2009 | 12:32

babča napsal(a):

Neměli-li bychom Špidlu, museli bychom si nějakého vytvořit :-)
11. 10. 2009 | 16:11

Ládik napsal(a):

"Je to tak pane Havle, opět jste trefil hřebík na hlavičku."
A Špidla ho měl v hlavě.
11. 10. 2009 | 19:22

Hurá napsal(a):

Všichni tu házíte na p.Špidlu jenom špínu ! Není mně ale vůbec jasné, jak můžete práci v Bruselu a pro Evropu posoudit ? Na základě jakých informací? Vy snad čtete bulletiny EU v cizích jazycích ? Ale vaše
neznalost dobře ukázala na neschopnost politiků ČR, zejména ČSSD (její zájem by to měl být především),nás o činnosti našeho komisaře (za naše peníze) INFORMOVAT ! Teprve potom by byla na místě chvála nebo urážky !
11. 10. 2009 | 21:55

kristusek napsal(a):

Hurá - když ono hloupě nadávat a osočovat je snazší než hledat informace, nemyslíte?

Stejně jako tvrdit, že kdyby nepadla vláda (a nikoli vinou ČSSD, ale vinou vlastní - normální člověk s převahou 102:98 nevyhodí 5 lidí ze strany, nebo ano?), bylo by její předsednictví úspěšné - v čem? Řešení plynové krize jsme viděli - ještě že do Moskvy odjel Sarközy, který čekou blamáž s rusko-ukrajinskou smlouvou vyřešil... a dál?
12. 10. 2009 | 13:10

Jedla napsal(a):

Špidla není "náš" ale evropský komisař. Jeho úkol není hájit naše zájmy, to má na starosti zatupitelský úřad podřízený ministerstvu zahraničních věcí ( http://www.mzv.cz/represent... ). Mluví francouzsky, což v Bruslích není od věci. Na ulici se tam mluví francouzsky, v EU mrakodrapech se taky domluvíte franštinou, a pak jakousi špatnou, zjednodušenou, zkomolenou angličtinou. Anglicky ne.
12. 10. 2009 | 14:55

gustav husak napsal(a):

Komisařskou ambici po posledních šarádách jistě nemohou mít ti, kdo lisabonskou smlouvu torpédovali.
14. 10. 2009 | 15:07

Wurstchen napsal(a):

pro Hura: Jo to je presne ono. Pan Havel by mel krome nadseni z pana Spidly zminit alespon nektere jeho vysledky a uspechy. Ja bohuzel taky nejcasteji slycham, ze p. Spidla je slusny a tichy pan, jehoz hlavni prednosti je, ze nikomu neprekazi. Kdyby se napr. CSSD postarala o primerenou informovanost o vysledcich sveho clena a kandidata, bylo by to mnohem uzitecnejsi nez tohle
01. 11. 2009 | 15:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy