Krvavé babí léto

16. 09. 2010 | 13:12
Přečteno 4781 krát
Severní Kavkaz poslední týdny otřásají krvavé atentáty. Není to pouze následek aktivizace povstalců, ale i rozkolu jejich organizace.

Severní Kavkaz posledních několik týdnů zažívá krvavé babí léto. Místo posledních teplých paprsků letního slunce je jižní cíp Ruska zaléván krví. Pátého září sebevražedný atentátník zaútočil na vojenskou základnu v Dagestánu, zabil přitom 4 a zranil 35 ruských vojáků, čtyři dny poté vybuchla bomba na tržišti v hlavním městě Severní Osetie Vladikavkazu, jež připravila o život 18 osob.

Podobná událost se nevyhnula ani relativně klidnému Čečensku. Dvacátého devátého srpna došlo k teroristickému útoku, jenž lze co do razance srovnat s atentátem na Něvský expres z listopadu minulého roku. Den na to, co ředitel ruské tajné služby oznámil, že v průběhu měsíce bylo zlikvidováno 30 teroristů, militantní islamisté napadli rodnou vesnici čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova Centoroj.

Povstalci na osadu zaútočili v brzkých ranních hodinách a než se stáhli zpět do lesů, stihli svést několikahodinovou bitvu s vojáky a prezidentskou ochrankou. Podle oficiálních údajů v boji zahynulo pět příslušníků bezpečnostních složek a 24 osob, včetně sedmi civilistů, bylo raněno. Všech 12 útočníků prý bylo zabito.

Kavkazští radikálové naproti tomu hovoří o zničujícím útoku na kafiry-nevěřící, jako vystřiženého ze zpráv o akcích afghánském Talibanu.

Na svých stránkách se pochlubili, že se jim jakoby při cílené operaci, které se zúčastnilo až 60 ozbrojenců a 10 sebevražedných útočníků, podařilo, kromě jiného, zastřelit několik vysoce postavených představitelů čečenských bezpečnostních orgánů a vystřelit z granátometu na rezidenci samotného Ramzana Kadyrova.

Nehledě na to, jaká verze se blíží víc skutečnosti, sám fakt napadení bašty Kadyrovova klanu a nejhlídanějšího místa na Severním Kavkazu vypovídá o tom, že i rok po oficiálním zrušení režimu protiteroristické operace se nepodařilo militantní islamisty v Čečensku zcela vymítit. Stejně tak o tom, že za ostatními krvavými atentáty nestojí jen hrstka povstalců. Troufalé útoky ukazují nejen skutečnou sílu teroristů, ale kupodivu rovněž vnitřní pnutí mezi kavkazskými povstalci.

Poté, co „ruský bin Ladin“ Doku Umarov začátkem srpna ohlásil svou demisi z postu amíra, vůdce tzv. islámského státu Imirát Kavkaz, a následně své odstoupení dementoval, objevily se v táboře islámských radikálů náznaky rozkolu. Imirát, jež byl v roce 2007 založil za účelem sjednocení všech kavkazských povstalců, měl po Umarovovi převzít Aslambek Vadalov, osoba mezi povstalci značně kontroverzní.

Velitel tak zvaného východního frontu Ozbrojených sil Čečenské republiky Ičkérie Vadalov se v určitém smyslu liší od zbytku svých spolubojovníků. Přestože má podle některých informací blízko k zahraničním islamistům (je o něm známo, že během druhé čečenské války sloužil pod saúdskoarabským polním velitelem Chattabem), není fundamentálním stoupencem wahhábismu.

Za podpory jordánského Araba Chaleda al-Chalitata, nejvyššího představitele Al-Káidy v Čečensku, se postavil proti Doku Umarovovi a tím i proti jeho myšlence vytvořit na Severním Kavkazu wahhábistický stát. Jak píše týdeník Russkij Newsweek Vadalov a al-Chalitat kladli Umarovovi za vinu řadu neúspěchů, jež povstalci v poslední době utrpěli, a vynutili si jeho demisi. Palácový převrat v Imirátu Kavkaz se však nezdařil.

Posílení vlivu Vadalovovy skupiny na Kavkazu se jakoby měli zaleknout představitelé fundamentálního křídla islamistů a přesvědčili „ruského teroristu číslo jedna“ k návratu. Doku Umarov oznámil, že jeho první prohlášení bylo zfalšované a už kvůli napjaté situaci na Severním Kavkazu prý nemůže opustit svůj post.

Reakce vzbouřenců nenechala na sebe dlouho čekat. Vadalov a al-Chalitat, se společně s dalšími dvěma polními veliteli odmítli podřídit staronovému amírovi a odstoupili ze všech funkci v Imirátu. Umarov tím ztratil kontrolu nad částí povstalecké armády (hovoří se až o 700 ozbrojencích) a těmi finančními potoky ze zahraničí, které přes al-Chalitat proudily k teroristům.

Rozkol mezi kavkazskými islamisty může přitom přivést k vážné změně ideologického přístupu v jejich boji proti oficiální státní moci. „Trochu se to podobá tomu, co se děje v Afghánistánu,“ sdělil pro deník Kommersant expert na Severní Kavkaz z Carnegie Center Alexej Malašenko. „Tam je také možné vidět soupeření mezi univerzalisty, kteří vyzývají k boji proti nevěřícím po celém světě, a nacionalisty, kteří se spokojí se zavedením svých pořádků ve vlastní zemi.“

Podle některých expertů se Vadalov se svými věrnými a se zahraniční podporou v zádech znovu vrátí k prosazování vzniku nezávislého islámského státu na území Čečenska, tak jak tomu bylo do založení Imirátu. Na Severním Kavkazu tak mohou vzniknout dvě frakce islamistů, které budou mezi sebou vést konkurenční boj.

Nelze však očekávat, že by se s objevením dvou antagonistických táborů vyřešil problém kavkazských povstalců. Pokud v budoucnu Severní Kavkaz čeká bratrovražedná válka mezi islamisty, bude to pouze okrajová záležitost soupeření obou skupin.

Jak ukázaly poslední události, teroristé se budou snažit dokázat svůj vliv a sílu prostřednictvím razantních akcí. Svědčí o tom i napadení na Centoroj, zorganizované Vadalovovi věrným polním velitelem Zaurbekem Avdorchanovem, série výbuchů v Dagestánu a nedávný krvavý útok ve Vladikavkazu. Krvavé babí léto na Severním Kavkazu tedy jen tak rychle neskončí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Elena napsal(a):

vyhlasujem štrajk , bojkotujem blogerov
16. 09. 2010 | 13:54

ondroun napsal(a):

zajímavý článek, díky!
16. 09. 2010 | 14:09

Hladis napsal(a):

Diky za zajimave informace.
16. 09. 2010 | 14:54

Zacheus napsal(a):

V každém případě lze asi pochopit ruského prezidenta Dimitrije Medvěděva,který opakovaně a veřejně vyzývá k fyzickému zlikvidování teroristů na Kavkaze.
16. 09. 2010 | 20:10

Čochtan napsal(a):

Chtělo by to očistit zemi od islámu. Jednou k tomu dojít musí.
16. 09. 2010 | 21:21

Jozef napsal(a):

Tak taky neseriozny,vsestranne neobjektivny clanok,
by napriklad bratislavsky dennik Sme v tejto dobe urcite neuverejnil.Ziadne seriozne media take nieco dnes neuverejnia.

Zo stoviek clankov mimoriadne skusenej Petry Prochazkovej vieme,ze na Kaukaze bojuju dobri povstalci proti zlemu a smiesnemu Kadyrovovi,ktory je za uplatu poslusny zlemu Putinovi,prezidentovi zaostaleho,hrozneho a velmi nebezpecneho Ruska.
Petra Prochazkova ma velke skusenosti.Moze sa popysit aj reportazami z vojnovych cecenskych zakopov,ked priamo z vojny referovala o hrdinskom boji demokratickych Cecencov proti divokym protidemokratickym Rusom.
Z bratislavskych serioznych medii viem,ze demokraticki povstalci tesili sa po dlhe roky ucinnej podpore a pomoci civilizovaneho Zapadu i nasich hrdinov,pomahajucich obetiam ruskeho zlocinu v takych obetavych organizaciach,ako Clovek v tisni.

Autor pise o "teroristoch" aj o "militantnych islamistoch" a wahhabistoch.Je teda zrejme,ze z dovodu dlhodobeho pobytu v Moskve autor podlahol Putinovej propagande.

Autor nielen siri od zakladu lzivu rusku propagandu,ale vraza aj klin do uzkych az dovernych vztahov USA a Zapadu so Saudskou Arabiou a inymi spojencami.
16. 09. 2010 | 22:13

Jiří Just napsal(a):

Josef: Popravdě řečeno, nevím, zda-li to myslíte ironicky nebo zcela vážně.

Nicméně je zásadní rozdíl mezi povstalci, kteří bojovali na začátku 90. let a těmi, kteří bojují dnes. Dnes již nejde o nějaká hnutí za nezávislost, ale o politický islám a založení kavkazského islámského státu či jednotlivých islámských státečků (viz nyní v případě rozkolu). Nehledal bych v tom nějaké vyšší a vznešené cíle.

A myslím si, že zrovna mě je docela těžké nařknout z proruské propagandy :o)

Čochtan: To si ani náhodou nemyslím.

ondroun, Hladis: Děkuji.

Zacheus: V kontextu Kavkazu a Ruska tomu rozumím, nicméně to nepovažuji za správné.
16. 09. 2010 | 22:43

Hladis napsal(a):

Ja myslim ze Jozef pise ironicky.
Jsem rad za informace bez prikras podane tak jak jsou zvlast pokud se tyka situaci v Rusku. Dostat od tamtud nezkreslene informace je nekdy nadlidsky ukol. Podle me ma konflikt na Kavkaze stejnou vahu jako konflikt v Afganistanu. Sice je mensi rozsahem ,ale to by se pri poleveni boju mohlo zmenit a prerust pres hlavu. Dale osobne moc nechapu o co jeste "povstalcum" jde. Pokud mysli ze terorem donuti Rusko ustoupit z Kavkazu a vytvori novy stat ,tak bud maji velkou porci naivity nebo jsou opravdu zfanatizovani do te miry ,ze nejsou schopni si pripustit ,ze tady psenka nepokvete. Chapu ze priklady tahnou a v Afganistanu a pred tim v konfliktu v Cecensku meli povstalci uspechy ,ale tohle je neco uplne jineho. Zde nebojoje domaci obyvatelstvo proti agresorum. Opravdu jen clovek naivni si muze myslet ze Rusko zahodi strategicky dulezity Kavkaz. Dale podpora povstalcu v zemich ,kterych se vytvoreni tohoto chalifatu tyka je "jak prekvapive" na bodu mrazu. Povstalci maji evidentne problemy s rekrutovanim novych bojovniku a kazda akce kde ztrati vice lidi je asi dost velkou ranou. Proto delaji ciste akce ,aby na sebe upozornili a pokud mozno nemeli vysoke ztraty. Navrh se potvrzuje ze pokud jde i jen o hypotetickou moc a penize jde i spolecna vec a vira stranou. Osobne si tedy myslim ,ze povstalce uz vede opravdu jen cira zaslepenost a pokud Rusko nepolevi bude s chalifatem brzo amen. Tot muj pohled na vec.
17. 09. 2010 | 00:33

Jan Vaculík napsal(a):

Je to neštěstí.
Dozvuky čečenské války (pokud se tedy dá masakrování vlastního obyvatelstva nazvat válkou) se shodou okolností synchronizovaly s expanzí militantního islámu. Ruský režim tím nakonec získává legitimitu, kterou si nezaslouží. Býti normálním Čečencem musí asi být kromobyčejně těžké...
17. 09. 2010 | 01:43

mira s napsal(a):

Zapomínáte dodat,že za poslední 3 dny, dle lenta.ru i rian.ru, byli zneškodněni bandité v počtu 13 osob v Dagestánu,z toho přímo 10 v Machačkale.Další byli zahlušeni v lesích Čečny-5 kusů a další v Kabardinsku-Balkarii.Ono to bude chvíli trvat, něž ten ksindl vylikvidují, ale nakonec se jim to povede i kdyby se schovávali třeba na toaletě.
17. 09. 2010 | 08:02

voroshilov napsal(a):

Konecne vetsina lidi vidi skutecnou tvar cecenskych banditu,odsylky na to ze drivejsi byli povstalci a ti dnesni jsou terroristy je hloupy alibismus,oni jsou stejni uz mnoho staleti,v kazdem rezimu za jakehokoliv cara jenom zvirata co ziji podle zakonu hor a krevni msty,vnitrni rozpory nic noveho-rezou se mezi sebou neustale,klanove usporadani teipova mentalita-to jenom proti Rusum vystupuji spolecne,a ted i tomu je konec!
Kadyrov je mensi zlo,a ted z jineho soudku-v techto dnech projde ve Warsawe mezinarodni cecensky kongres(myslim ze Polaci maji radost:-),polska vlada odmita vydat mezinarodniho zlocince-teroristu Achmeda Zakajeva ktery prijede na kongres z Londyna,vidite:V dobe mezinarodniho boje proti terorizmu zije jeden z nejvetsich teroristu klidne pod ohranou britske vlady a muze bez obav cestovat do zeme ktera take ma sve jednotky v Iraku a Afghanistanu,to je neco o pokrytectvi a dvojim metru...
Jinak nechapu p.Justa(to se rozumi ze je mu jedno jestli bude Rusko islamskym statem)ale co pak jemu jako zijicimu v Moskve nevadi vsude potkavat"cerne",ted v dobe nedavneho Ramadanu bylo vsude slyset zpev imamu,obyvatele Moskvy a Petrohradu se neustale stezuji na kriminalitu a premiru gastrbajteru z asiatskych republik,ja sam byl nekolikrat svedkem...ale to jsem nepatri,asi pan Just zije v nejake jine Moskve:-)
17. 09. 2010 | 10:52

mira s napsal(a):

On pan JUST a Islámská fenka P.Procházková nepochopili,že když padne Rusko ,tak pád Evropy je neodvratný a Islám získá to,co se mu nepodařilo v minulých stoletích.Tisíc let Evropu bránila Byzanc.Bránila ji v dobách, kdy byl Islám nejmladší a nejdravější.Evropa mohla žít a rozvíjet se.Teď tuto roli převzalo Rusko,jeho pád by byl pro nás finální katastrofou.Jen si myslím ,že Islámské fence to vadit nebude.Vzpomínám,jak s gustem a rozkoší točila umírajícího vojáčka,jemuž islámská mina utrhla nohy.Pak se v Lidovkách chlubila, že to místo zakreslila Basajevovi aby ty miny mohli doplnit,kravka.
17. 09. 2010 | 12:14

Hladis napsal(a):

Ted nejak nechapu co Justovi vycitate. Zatim jsem od nej necetl nejakou propagandu a zastavani se islamistu a uz vubec ho nejde srovnavat s Prochazkovou. Ta je opravdu extrem a mela by byt z medii odejita. Vetsina Justovych blogu byla nestrana a informativni ,takze myslim ze mlatite toho nepraveho.
17. 09. 2010 | 12:32

voroshilov napsal(a):

Hladis:
Ja p.Justu nic uz davno nevycitam,reaguji na jeho odpoved 22:43:04
Cochtan:To si ani nahodou nemyslim
Zacheus:V kontextu Kavkazu a Ruska tomu rozumim,nicmene to nepovazuji za spravne.

Nemysli ze je treba vymitit islam z Evropy!
Nepovazuje za spravne fyzickou likvidaci wahhabitu!
Nechodi nahodou do nejake mesity?
17. 09. 2010 | 13:10

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím pane Just,

dnes přicházím trochu pozdě, ale se zájmem jsem si přečetl Vaši odpověď Josefovi.

Z mé strany nesouhlas.

Vždy byl cíl vytvoření islámského státu či státečků na Kavkaze. Tento cíl islám měl, má a bude mít všude, kde má své stoupence. Jen taktika se bude měnit.

Tenkrát se to ovšem ledaskomu na západě hodilo jako protiruská karta. Pak to poznal a poznává na vlastní kůži.
17. 09. 2010 | 16:22

Jiří Just napsal(a):

Jan Vaculík: Nejen čečenské války, je to dozvuk Stalinovy národnostní politiky.

voroshilov: Já jsem ateista, ve slabé chvilce agnostik. Náboženská otázka se mě příliš netýká, nicméně s Vašimi výpady proti islámu nesouhlasím. Nebudu argumentovat tím, za co vděčíme muslimům, ani krvavou historií naší, křesťanské kultury. To bylo už tolikrát omíláno, že je zbytečné s tím zase začínat. Nicméně žijeme v éře globalizace, kdy je homogenní národní stát a homogenní národní kultura na ústupu. Proto ať chcete nebo ne, u nás doma mohou být jak představitelé evropské, křesťanské kultury, stejně tak i představitelé islámské či jiné kultury. To je zkrátka skutečnost a záleží pouze na nás, jak se k tomu postavíme.

A co se týká Ruska. Kavkaz, až na jisté enklávy, byl dlouhá století islámských regionem. To, že žijí v Moskvě osoby z jiných regionů nebo dokonce států je přirozená věc, neboť na ruském-postsovětském teritoriu slouží jako jádro a poskytuje to, co zaostalejší periferie nemohou.

"Nepovazuje za spravne fyzickou likvidaci wahhabitu!" Ale že ta fyzická likvidace wahhábitů Kavkazu pomohla. Wahhábismus je zákonem zakázán například v Dagestánu, znamená to, že tam neexistuje? Likvidace musí doprovázet i jiná opatření. Proč třeba někteří kavkazští mladíci jdou bojovat proti vládě? Jen tak z nudy, že je v jejich republikách všechno fajn? Asi ne, že? Pokud eliminaci povstalců nebudou doprovázet strukturální kroky, které budou situaci zlepšovat a nikoliv pouze zachovávat status quo na Severním Kavkazu se dýchat lépe nebude.

Karel Mueller: Rovněž Vás zdravím. Asi jsem se špatně vyjádřil. Cca v 90. letech nebyl u severokavkazských republik (a jiných po celém Rusku) cílem vytvořit striktně islámský stát. Islám byla pouze forma společné identity. Hlavním cílem byla nezávislost jako taková, která spojovala jak radikální islamisty, tak i umírněné muslimy. Přeci nechcete říci, že Dudajev byl wahhabita. Dnes tomu je naopak.

mira s: V tomto směru Evropa už dávno padla. Není třeba jezdit do Francie, můžete přes hranice do Německa :o)
17. 09. 2010 | 18:57

mira s napsal(a):

Celkem rád cestuji,tak vím jak to vypadá ve Francii i v Německu.Jen mne udivuje,že Vám to nevadí,máte děti?
17. 09. 2010 | 22:09

Jiří Just napsal(a):

mira s: Netvrdím, že mi to nevadí, ale to je bohužel problém systému a jakým způsobem je (byla) nastavena imigrační politika. Pokud nebude existovat jasný model, budou vznikat stále ostřejší potíže s integrací minorit do majoritní společnosti. Dohánět to ad hoc potom přináší ještě větší problémy (viz znovu Francie nebo Belgie).
17. 09. 2010 | 22:27

Stary znamy napsal(a):

kuk
21. 09. 2010 | 15:01

Stary znamy napsal(a):

:-)))pan Just...je samozrejme nestranny, jak jinak bych psal o Rusku..shcvalne si projdete jeho archiv clanku na blogu:-)
Pane Just, co tak napsat neco pozitivniho o Rusku, pro zmenu?:-)nebo Rusko je opravdu rise zla, ze tam je vse spatne...spis dobro dnes neni v mode, za to vas prece neplati vasi chlebodarci...hodne uspechu
21. 09. 2010 | 15:01

Jiří Just napsal(a):

Stary znamy: Mám tolik bankovních účtů, že právě ani nevím, kdo mě platí. Zkuste mi to připomenout. Ale ne, já si tipnu: SIS, CIA... ne, jako vždy to určitě bude Mosad :o))))

Jen mi povězte, čím konkrétně Rusko špiní tento článek?

Ale teď vážně. Pokud toužíte, abych oslavoval Rusko, tak to jste na špatné adrese. O Rusku a postsovětském prostoru budu psát vždy objektivně a s čistým svědomím. Za blogy mě opravdu nikdo neplatí.
21. 09. 2010 | 16:25

fedor napsal(a):

to "Stary znamy"

To máte, vážený příteli, stejné jako u nás doma. Projeďte se po naší ČR, podívejte se, jak a kým jsou řešeny naše problémy a pak se pokuste nalézt něco kladného. Dá to fušku, to mi věřte. A nyní si představte velikost Ruska, to, že v Moskvě žije tolik lid jako v celém bývalém Československu. Mít v našem státě tolik příslušníků nejrůznějších menšin jako žije v Moskvě, tak se administrativa a veškeré řízení státu do týdne zhroutí. A představte si, ono se to Lužkovovi (a to nejse jeho fanda)daří držet v rukou a to s mnohem horší legislativou, než máme my a Moskva funguje a dokonce z ní občas běhá Washingtonu mráz po zádech. A to má Moskva v některých směrech napříč i 40 km. Nejspíš si nedovedete představit, co musí zvládnout ku příkladu ruská železnice v moskevské oblasti. A nehledě na problémy se rozvíjí a podobným spojením jako má Moskva s Petrohradem se Praha ani ve snu nemůže pochlubit. K tomu přidejte silniční okružní magistrálu a totéž vželezniční úpravě. Pan Just nemůže být všude. I já mám občas připomínky k některým jeho postřehům. Budete-li chtít psát o průmyslu, můžete psát i kladně i záporně, záleží jen na tom jakou oblast či jaké odvětví si vyberete a jaký důraz na co dáte. Vůbec by nebylo od věci, kdyby se někdy rozepsal o tom, jakým způsobem se třeba angažovali Američané při výrobě uhlíkových tyčí pro atomové reaktory a o hulvátském jejich jednání, aby zlikvidovali konkurenci. Bohužel, nelze obsáhnout neobsáhnutelné. V Čechách prskáte, že je tu spousta Vietnamců, že je to uzavřená komunita,a představte si, že těch komunit je v každém, byť okresním, městě několik. Konflikty jsou, ale místní orgány si s problémy dovedou, na rozdíl od našich, docela poradit.
Uvědomuji si, že přeskakuji od problému k problému, ale musím potvrdit, že se pan Just snaží opravdu o objektivitu. Přečtěte si jeho článek ještě jednou a pozorně a zjistíte, že uvádí fakta takového druhu, s jakými se u jiných rozhodně nesetkáte. Mám na mysli fakta o kavkazských vzbouřencích a teroristech od dob Dudajeva. Chce to jen více pozornosti. Poznamenám jen to, že jsem na Kavkaze nějakou dobu žil, teritorium jsem navštěvoval a mám tam přátele mezi moslimy i mezi Rusy a dokonce máme vzájemně i společné přátele. On ten Kavkaz je přece jen trochu rozsáhlejší a značně různorodý, než aby se na něj mohla vzít nějaká evropská šablona. A těch náboženství, a národností jež tam žily a žijí vedle sebe je trochu více než dvě a třeba v Dagestánu je národností rozhodně více než 10 a ti lidé žijí pospolu a rozumějí si (při čemž již dokonce nejedno století).
Že to někomu vadí, a snaží se kavkazské národy rozhádat, za to rozhodně Moskva a tím spíše pan Just nemohou.
Porovnejte si jeho informace o Rusku s informacemi, jež se nám svého času dostávaly od paní Hybáškové či senátora Štětiny, paní Procházkové nebo pana Staňka z Člověka v tísni a dáte mi jistě zapravdu
24. 09. 2010 | 19:11

Anna napsal(a):

Posledni tydny?! Deje se to tam porad! V lete jsem tam jela na prazdniny k pribuznym a od dob kdy jsem emigrovala se nic nezmenilo. V Evrope je to vetsinou ignorovano. Svate pohorseni Evropsky svaz zaziva jen kdyz zabijeji Rusove aby se branili(cestina bohuzel nema vyraz pro oznaceni obcana RF, proto musim rikat Rusove, zatimco ve skutecnosti na jihu Ruska zije pohromade pres 100 narodnosti). Malokdo pochopi jak hruzna cenzura je v Evrope, pokud nevidel neco na vlastni oci. V Rusku je take cenzura, ale ponekud jina. Ziskavat informace je tam mnohem snazsi. V kazdem pripade zadna politika ani terorismus nedokaze roztrhnout tak dlouhe a hluboke pratelske vztahy mezi narody Ruska a Kavkazu.
27. 09. 2010 | 14:49

Stary znamy napsal(a):

to Jiri Just:
na to aby vas platila CIA, SIS a dalsi, jak jste uvedl, nejste bohudik tak vyznamny pro nej..:-) -plati vas media, abyste vytvarel "spravny" obraz, prave ktery objednava vyse uvedena organizace, vzdyt to vite:-)Pane Just, nezlobte se, je to vase povolani, vase rozhodnuti, umim si predstavit, jake je to obcas nesnade byt novinarem v dnesni dobe, vzdyt je to take clovek a take musi papat...pak je pouze na vas jakou si dohody uzavrete s vlastnim svedomim...:-)o kterym jste psal:-)))
Nemusi se psat vylozene spina v textu, staci do podvedomi zalozit spravny obraz, ale vy to nedelate, vy pouze konstatujete fakta:-))K velkemu stesti Ruska, takovych"znalcu" kavkazu a historie jako jste Vy, bylo hodne a vsichni trefili vedle, piste si co chcete je to vase pravo!
Anna ma pravdu, tady se pise pouze o zverstvach ktere spachali Rusove na chudinkach z kavkazu, ale co tak napsat proc Rusove maji tak zvlastni vztahy k lidem z kavkazu. Pane Just vy zijite v Moskve, vzdyt vy musite vedet proc tak mistni obyvatele nemaji radi "vychodcov" z kavkazu? Je to to same jako tady v CR, kdyz banda tmavsich spoluobcanu zmlati skoro do smrti par bilejsich spoluobcanu, tak je to jen trestni stihani, ale kdyz je to obracene, tak to uz ma jiny kalibr!!! ale v podstate jake je mezitim rozdil?
04. 10. 2010 | 09:59

Stary znamy napsal(a):

To fedor:
to mate pravdu, pan Just ve srovnani s prochazkovou a stetinou je proste andel:-))ale co je horsi? ty dva rusofoba aspon to neskryvaji a clovek vi ihned s kym ma tu cest jednat, no i kdyz slovo "jednat" v tomto kontextu asi zbytecne:-))))
Pan Just asi dela tak jak to umi, a to ze mi ty clanky nesedi, neznamena ze pise spatne nebo krivdu, mozna ja to uvidim spatne, ale i presto preci ja si ty clanku ctu:-)Myslim si, ze historie nas rozsoudi:-)
04. 10. 2010 | 10:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy