Nejsme Varšavská smlouva

22. 09. 2010 | 11:13
Přečteno 3368 krát
Rozhovor o Afghánistánu, Kyrgyzstánu a o střední Evropě málo známé Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti s jejím generálním tajemníkem Nikolajem Bordjužou.

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) je často zaměňována s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příčina je prostá. První jmenovaná je, nehledě na svou 18letou historii, ve střední Evropě prakticky neznámá. Přitom Rusku nahrazuje důvěrně známou Varšavskou smlouvu.

Generální tajemník ODKB Nikolaj Bordjuža však jakékoliv srovnání s Varšavským paktem odmítá. Organizace podle jeho slov není protivníkem Severoatlantické aliance, ani neplánuje expandovat za hranice postsovětského prostoru.

Jak šéf organizace potvrdil, ODKB má dost starostí se stále doutnajícím konfliktem v Kyrgyzstánu. Rovněž se zmínil o tom, proč není možné stáhnout americká vojska z Afghánistánu, nebo proč NATO a ODKB doposud nenavázaly oficiální vztahy.

Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) většina lidí v bývalém Východním bloku spojuje s paktem Varšavské smlouvy. Je tato analogie na místě?

Naše organizace nemá s někdejší Varšavskou smlouvou nic společného. Varšavský pakt vznikl pod patronátem Sovětského svazu a Sovětský svaz byl hlavním a jediným aktivním členem tohoto uskupení.

ODKB vznikla z aktuální potřeby všech států. Členové ODKB si jsou vědomy, že z různých důvodů nemohou sami zajistit svou vlastní bezpečnost. Spojuje je potřeba společného řešení problému a na základě toho byla vytvořena Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Hlavní princip organizace je rovnoprávnost. Jeden stát, jeden hlas. Stát je proti, rozhodnutí není přijato. A to se velmi pečlivě dodržuje.

Organizace sjednocuje bývalé republiky Sovětského svazu. Přesto, neplánuje ODKB rozšířit se za hranice postsovětského prostoru?

Ne, organizace vznikla proto, abychom zajistili bezpečnost svých států. Nás nezajímají aktivity za hranicemi uskupení, tak jako zajímají například Severoatlantickou alianci. NATO hovoří o své globální roli, o tom, že se musí a může účastnit všech konfliktů. Pro nás je naopak prioritou vnitřní bezpečnost, bezpečnost našich států.

Nicméně ODKB disponuje mírovými jednotkami, které mohou být nasazeny v zahraničí.

Ano, my máme mírové jednotky. Máme Kolektivní síly rychlé reakce, což je zhruba 20 tisíc mužů, máme síly rychlé reakce ve Střední Asii v počtu 4 a půl tisíce mužů. Silový potenciál organizace nám dovoluje, abychom reagovat na všechny výzvy a hrozby.


Neplánujete se tedy podílet na mírových misích za hranicemi postsovětského prostoru?


Ano, v souladu se smlouvou, kterou podepsaly a ratifikovaly všechny členské státy, mírové jednotky na základě mandátu a se souhlasem Rady bezpečnosti OSN mohou být použity za hranicemi teritoria členských států ODKB. K tomu je však nutné nejdříve projít celou proceduru získání odpovídajícího mandátu nebo by se na nás musela obrátit Rada bezpečnosti. Ve všech případech tedy budeme působit vlajkou OSN.

Pokud je hlavní úkolem ODKB bezpečnost členských států, proč se vaše síly nepodílely na regulaci červnových nepokojů na jihu Kyrgyzstánu?

Organizace zvažovala možnost vyslání mírového kontingentu do Kyrgyzstánu, vedli jsme konzultace na úrovni hlav bezpečnostních rad členských států. Všichni členové však tehdy považovali za nevhodné vyslání kolektivních sil k řešení situace na jihu Kyrgyzstánu.

Doba, která od nepokojů uplynula, události, ke kterým dnes na jihu Kyrgyzstánu dochází, jednoznačně potvrzují, že rozhodnutí bylo přijato správně.

Nebyla to však promarněná šance ukázat skutečnou sílu organizace?

Pročpak? Během událostí na jihu Kyrgyzstánu jsme měli na výběr ze dvou variant. První, vyslat tam mírový sbor. Druhá, poskytnut pomoc bezpečnostním orgánům země, aby se svými silami vypořádaly s problémem, který vlastně samy vytvořily.

Vždyť konflikt v Kyrgyzstánu je vnitřním konfliktem. Je to prakticky politický boj vedený zvrhlými metodami. Nicméně jde o politický boj. My bychom na sebe nechtěli brát policejní funkce a plést se do cizích politických procesů.

Nehledě na to, byla podniknuta řada kroků k poskytnutí praktické pomoci kyrgyzské vládě. Včetně vyhledání organizátorů nepokojů a koordinace spolupráce k zamezení aktivit teroristických skupin, které fakticky ovlivňovaly situaci z Afghánistánu. A i dnes se tyto aktivity provádějí. My nestojíme stranou.

Můžete tedy přiblížit, jakým způsobem pomáháte kyrgyzské vládě?

V současné chvíli poskytuje pomoc ke stabilizaci situace na jihu Kyrgyzstánu. Například prakticky hned po zmiňovaných událostech jsme začali kontrolovat všechny informační zdroje, které fungují na jihu Kyrgyzstánu.

Našli jsme velké množství internetových stránek, které se opakovaně pokoušely vyvolat střet mezi Kyrgyzy a Uzbeky, které vysílaly provokační videoklipy poprav a vražd a mnohé a mnohé další věci, jen proto, aby znovu vyprovokovaly krvavé nepokoje na jihu země.

Takovou činnost jsme prováděli a provádíme jí i teď. Dále se třeba zabýváme bojem s drogovou mafií, která působí na jihu Kyrgyzstánu. Tedy, my poskytujeme pomoc kyrgyzské vládě.

Po nepokojích na jihu Kyrgyzstánu se objevily informace, že ODKB plánuje k posílení bezpečnostní situaci vybudovat na jihu země svou základnu. Je tomu skutečně tak?

Nikdy jsme o vybudování základny nehovořili a nikdy jsme ani nepředpokládali vytvořit tam nějakou základnu. Kromě toho, já jsem vždy hovořil o tom, že nevidím důvod, k vybudování základny. Není zkrátka potřeba.

Tam je dostatek našich sil ODKB, je tam základna Kant, nedaleko se nachází 201. ruská motostřelecká divize v Tádžikistánu, která může v případě nutnosti zasáhnout. Proto budovat novou základnu není třeba.

Nemohu se nezeptat na jednu velice zajímavou skutečnost. Přestože studená válka skončila, Rusko a Spojené státy nejsou nepřátelé, vaše organizace, založená v roce 1992, doposud nenavázala oficiální vztahy se Severoatlantickou aliancí. V čem spočívá problém?

To se zeptejte v Severoatlantické alianci. Já však chápu, co se děje. To jsou zkrátka politické hry. To není otázka spolupráce k zajištění bezpečnosti států. To jsou jen politické hry.

Uznání existence ODKB, to je uznání integračních procesů na postsovětském prostoru. Což se některým státům nechce. Mimochodem, jak vím z neoficiálních rozhovorů s představiteli NATO, tak takový názor zastávají členové Aliance ze středovýchodní Evropy.

Já si myslím, že to škodí celému bezpečnostnímu systému, protože například v případě Afghánistánu, ohledně takových problémů, jakým jsou drogy, obchod s lidmi, informační bezpečnost, mimořádné situace, musíme spolupracovat. Pokud chceme, ve skutečnosti zajistit bezpečnost pro naše obyvatele, musíme spolupracovat. A ne vést spory o tom, kdo má větší legitimitu, kdo je silnější a kdo slabší, kdo je starší a kdo mladší.

Musíme dát dohromady náš potenciál. V takovém případě bude boj s našimi hrozbami daleko efektivnější a bude přinášet lepší výsledky.

Jak podle Vašeho názoru ovlivní Afghánistán a k němu přimknutý středoasijský region stažení amerických sil?

To už teď negativně ovlivňuje. Myslím si, že ke stažení z Afghánistánu může dojít poté, co dojde ke skutečné stabilizaci. Po uzavření národního smíru, po řešení hlavních otázek budování státu.


To tedy znamená, že podle Vás je nereálné zahájit stahování vojsk v příštím roce, jak to plánuje americký prezident Obama?


Stáhnout vojska lze dnes, zítra, za rok, za deset let. Hlavní je, aby došlo ke stažení poté, co budou dosaženy cíle stanovené při invazi. A ty dosaženy nejsou.

Když Američané vstoupili do Afghánistánu, tak hovořili: porazíme Taliban, zničíme teroristické a extrémistické skupiny, dáme impulz k rozvoji Afghánistánu a znovu vytvoříme afghánský stát. Ani jeden z těchto cílů se nepodařilo dosáhnout.

A pokud vzali na sebe tento úkol, tak je třeba ho řešit. Obzvlášť s takovými ztrátami dosahujících desetitisíců mrtvých, které utrpěla koalice i místní civilisté. Pokud jsme tyto ztráty dopustili, je třeba dotáhnout do konce, ty úkoly, které jsme si stanovily při invazi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Pod "mírovým sborem" si představuju pěvecký sbor moravských učitelů. Tankovou divizi bych tak nenazýval. My jsme zvyklí na "přátelskou pomoc".
22. 09. 2010 | 11:40

Ládik!!! napsal(a):

Pod "mírovým sborem" si představuju pěvecký sbor moravských učitelů. Tankovou divizi bych tak nenazýval. My jsme zvyklí na "přátelskou pomoc".
22. 09. 2010 | 11:40

Ládik!!! napsal(a):

Nevím, proč jsem to napsal 2x.
22. 09. 2010 | 11:41

Tenco napsal(a):

Autor
"nepodílely " ...5. otázka
22. 09. 2010 | 12:30

Jiří Just napsal(a):

Tenco: Díky, to mi ulítlo.
22. 09. 2010 | 12:50

ZdeněkJ. napsal(a):

Ládik!!!
"Nevím, proč jsem to napsal 2x."
Já ano.
22. 09. 2010 | 12:54

hovorka11 napsal(a):

Problém nebyl v arabských státech ale ve vyvolávání imperiálních válek, stejně jako v minulých stoletích.
Afgánistán je vinikající příklad boje o kolonii:

1)Dobívání angličany a Ruskem
2)Dobívání Sovětským Svazem
3)Dobívání USA
4)Dobívání USA + NATO spolu s ČR

http://minulost-afghanistan...

Nyní vidím problém v tom, že nelze zakrýt, že v Afgánistánu jde o celostátní odpor proti okupaci a Tálibán se stává lidmi více přijímán, jako menší zlo.
Afgánistánské zdroje surovin jsou zmapovány a jsou natolik velké, že se nedá předpokládat ústup od boje o ně.
Největší svinstvo je prohlašování, že obhajujeme "křesťanské hodnoty".
22. 09. 2010 | 12:55

voroshilov napsal(a):

Hle,dobre to srejda zajinacil na konec:Musime podporit amiky v Afghanistanu,at tam NATO vykrvaci do konce,cim hure pro ne tim lepe pro nas!
Jinak nechapu porad to rejpani do nevmesovani nepokoju v Kyrgyzstanu-pogrom na Uzbeky,sousedni Uzbekistan nezasahuje,ale Rusko ktere nema ani spolecne hranice s K.musi tahat kastany z ohne,ne tam je americka zakladna Manas!
I kdyz je pravda ze konec tulipanove revoluce udelal Putin zvysenim tarifu na energonosice,takove barevne orangady je treba dusit v zarodku,dalsi proamerickou vladu blizko Ruska rozhodne nikdo nemusi.
22. 09. 2010 | 13:05

Ládik!!! napsal(a):

Já už teď taky. Ten druhák je pro Vás.
22. 09. 2010 | 13:39

Ládik!!! napsal(a):

to bylo pro ZdeňkaJ.
22. 09. 2010 | 13:42

Elena napsal(a):

voroshilov,

nesúhlasím s tebou, preto že ak by v čase gruzinskéj krizy prezidentom USA bol Obama a nie Bush, ta kriza vôbec by nebola, všetko by bolo inak.

Veľa veci ovplivňuje nešťastna náhoda a shoda neštastných udalosťi.

Nekto rieši veci sylou, konfliktom, nekto naopak
22. 09. 2010 | 14:14

Janina napsal(a):

Děkuji za rozhovor z takzvané druhé strany. Tohle bych si na lžiDnes přečíst nemohla.
22. 09. 2010 | 18:31

fedor napsal(a):

Cituji:
"Uznání existence ODKB /organizacija dogovora o kolektivnoj bezopasnosti/, to je uznání integračních procesů na postsovětském prostoru. Což se některým státům nechce. Mimochodem, jak vím z neoficiálních rozhovorů s představiteli NATO, tak takový názor zastávají členové Aliance ze středovýchodní Evropy."

Myslím, že si každý dokáže rozluštit pojem "středovýchodní".
To je rovněž jeden z důvodů, alespoň mně se to tak jeví, proč stále někteří naši politikové vykřikují do světa o nebezpečí, jež nám hrozí z Ruska a aby to zdůraznili nehodlají náš rozpočet na armádu snížit ani o píď. To raději pošlou do kytiček naši vnitřní bezpečnost před zloději a další verbeží, skrouhávajíce rozpočty na zdravotnictví, školství, a sociální zabezpečení.

Nezbývá než vyjádřt souhlas s vyjádřením pana Nikolaje Bordjuži ke stažení vojsk z Afganistánu.

Dávám si v souvislosti s tím následující otázky: jak dopadne po pár letech naše nerozborné přátelství s USA, díky kterým jsou naše výdaje na armádu ročně 2x vyšší, než je zdrávo?; jak dopadne nakonec podpora ze strany evropských členů NATO
Američany vyhlášených cílů v Afganistánu s růstem lidských ztrát a souběžným nulovým výsledkem americké avantýry?
26. 09. 2010 | 00:40

fedor napsal(a):

Elen,
jedna věc je kdo je v USA na postu prezidenta a zcela jiná věc je lobbismus, jehož se v případě Gruzie dopustily pobaltské státy, Polsko, Ukrajina a ČR, tedy jejich političtí představitelé.
Stačí si připomenout dopis některých našich představitelů jako Havel, Schwarzenberk a j. kteří se ještě zcela nedávno hrozili nebezpečí, jež nám hrozí z Ruska a posílali do Washingtonu poníženou supliku. Vzpomeň delgace představitelů výše jmenovaných států do Tbilisi, nebo přímou podporu ve formě dodávek zbraní z ČR za výhodnou cenu v období od r. 2002 do srpna 2008. O současných dodávkách se taktně mlčí, ale je všeobecně známo, že veškeré hmotné ztráty zbabělé, pardon "statečné" gruzínské armády byly k dnešnímu dni nahrazeny. Uvážíme-li, odkud přišel, kde získal vzdělání gruzínský fuhrer a jak významní politikové ho podporovali při jeho vykreslování bezprostředně hrozícího nebezpečí ze strany Rusů není zcela jednoznačné, že by se jiný prezident na místě toho z buše rozhodl jinak. Vždyť v podání některých agresi oddaných bombometčíků stačil nepatrný šťouch a J.O. byla součástí Gruzie.
26. 09. 2010 | 01:05

virginia car insurance quotes napsal(a):

Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
10. 08. 2011 | 02:44

auto insurance rates napsal(a):

I am not certain the place you're getting your info, but great topic. I needs to spend a while finding out more or figuring out more. Thanks for wonderful info I used to be looking for this information for my mission. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">compare auto insurance rates california</a>
15. 10. 2011 | 07:10

auto insurance napsal(a):

Hello very cool website!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your site and take the feeds additionally…I'm glad to seek out a lot of useful information here in the post, we want work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . . <a href="http://www.qdcts.com/business-finance/insurance/cheap-auto-insurance-you-can-avail">California auto insurance</a>
17. 11. 2011 | 13:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy