Fotoblog: Zápisky z cesty do Ingušska

14. 06. 2012 | 12:30
Přečteno 3786 krát
Po Dagestánu přišlo v mých cestách na Severní Kavkaz na řadu klidnější, ale neméně zajímavé Ingušsko.

Severní Kavkaz je jako magnet. Stačí se tam jednou podívat a svou kulturní jinakostí, přírodními krásami, komplikovanou historií a přítomností k sobě znovu a znovu láká nebohého Evropana. Tak je tomu alespoň v mém případě.

Na Kavkaz jsem začal cestovat rád, a když se naskytla možnost tři týdny po mé cestě do Dagestánu navštívit Ingušsko, nemohl jsem odmítnout. Plnohodnotnou reportáž o návštěvě této republiky v nejbližších dnes najdete, jako tradičně, na hlavní stránce Aktuálně.cz. Zde na blogu bych rád zmínil některé poznámky, které mě zaujaly.

Ingušská republika sousedí s regiony, které se netěší zrovna dobré reputaci. Na jihu hraničí s Gruzií a na východě sousedí s Čečenskem.

V Ingušsku se rozprostírají nádherné hory. Krajina v nížině připomíná tu naši. Na rozdíl od Dagestánu je příjemně zelená, posetá lesy. Snad jen u nás se dobytek nepromenáduje po hlavní silnici, jak je tomu v Ingušsku.

Ingušsko je jeden z mála severokavkazských regionů, který se může pochlubit snížením teroristické aktivity. Bezmála o polovinu se snížil počet obětí ozbrojeného konfliktu mezi vládními silami a islamisty. Co je však zajímavé, kontrolní stanoviště, připomínající betonové bunkry, jsou v republice vidět častěji, než v Dagestánu.

Velké množství policistů, vyzbrojených kalašnikovy, stojí za bývalým hlavním městem Nazraň. Zejména v blízkosti hranice se Severní Osetií.

Severoosetinskou metropoli Vladikavkaz a Nazraň dělí bezmála 20 kilometrů. Hranice mezi nimi však vypadá, jakoby jste přejížděli z jednoho státu do druhého. Železné závory, hraniční kontroly, checkpointy.

Snaha oddělit od sebe obě metropole spočívá v doposud trvajícím vzájemném antagonismu. Dvacet let prošlo, ale ozbrojený konflikt, a tak zvaná genocidu Ingušů, která jej doprovázela, nejsou zapomenuty.

Ingušové, zejména z okresu, kteří byli v roce 1992 násilně vyhnáni ze Severní Osetie, nemohou svým sousedům přijít na jméno. A to včetně mladých lidí. Konflikt v jejich srdci stále hoří. Pokud je nepovažují přímo za nepřátele, tak jim nedůvěřují a někteří si myslí, že si stále přejí Inguše zlikvidovat.

Všichni obyvatelé, se kterými jsem měl možnost hovořit, si na druhou stranu nemyslí, že v dohledné době znovu budou oba národy proti sobě bojovat.

Se sousedním Čečenskem mají však Ingušové vztahy mnohem lepší. Oba národy do roku 1992 žily ve společně v Čečensko-ingušské ASSR. A i doposud Čečence nezřídka v Ingušsku nazývají svými bratry. Nabízí se dokonce srovnání vztahu mezi Českem a Slovenskem.

V Ingušsku jsou přesvědčeni, že kdyby ke konfliktu se Severní Osetií přeci jenom došlo, Ramzan Kadyrov by se nezdráhal pomoci svým bratrům. Nehledě na pozici Kremlu.

Sousední Gruzii obyvatelé Ingušska negativně nevnímají. O pozici Moskvy si myslí své, převážně s ní nesouhlasí (mimochodem, dnes byl zveřejněn průzkum veřejného mínění, podle něhož Rusové považují Gruzii za nejvíce nepřátelskou z bývalých sovětských republik).

V Ingušsku si svého prezidenta Junus-Beka Jevkurova váží. Prý konečně začal dělat něco se špatnou ekonomickou situací, při něm se zlepšila bezpečnostní situace v republice a její perspektivy. Podnikatel Magomed je dokonce toho názoru, že Ingušsko má nyní lepší rozvojový potenciál, než sousední severokavkazské regiony.

Přesto mě trochu překvapilo, když jsem se bavil s asi dvacetiletou slečnou, která vystudovala mikrobiologii, vyvíjela vakcínu proti tuberkulóze a teď pracuje v restauraci za 10 tisíc měsíčně. A to není ojedinělý případ.

Malá vsuvka ze Severní Osetie

S Madinou, managerkou místní televizní stanice Magas, jsem se podíval do sousední Severní Osetie. Rozdíl mezi oběma republikami je znát. Vladikavkaz více připomíná ruské/sovětské regionální centrum, než Nazraň.

Ve Vladikavkazu existuje viditelný rozdíl mezi centrem města a jeho periférií. V centru severoosetinské metropole stojí panelové domy, jezdí zde staré československé tramvaje a sovětská architektura tu zanechala silnou stopu.

Na okraji Vladikavkazu, v rohu nuzného trhu peče své výborné osetinské koláče asi padesátiletá Viola. Pohostinná majitelka ve své kavárničce vaří a žije. Dříve prý procestovala polovinu tehdejšího východního bloku. Do Československa se také podívala. Sní o tom, že se ještě jednou podívá do zahraničí.


Ingušské hory
Ingušské hory

Ingušské hory

Ingušské hory
Ingušské hory

Ingušské hory

Vítejte v Nazrani
Vítejte v Nazrani

Vítejte v Nazrani

Mešita nedaleko Nazraně
Mešita nedaleko Nazraně

Mešita nedaleko Nazraně

Předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Sergej Stěpašin, prezidentský zmocněnec pro Severní Kavkaz Alexandr Chloponin, ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov
Předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Sergej Stěpašin, prezidentský zmocněnec pro Severní Kavkaz Alexandr Chloponin, ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov

Předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Sergej Stěpašin, prezidentský zmocněnec pro Severní Kavkaz Alexandr Chloponin, ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov na oslavě dvacátého výročí vzniku Ingušské republiky

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov

Ramzan Kadyrov se modlí na oslavě dvacátého výročí vzniku Ingušské republiky

Ingušští veteráni
Ingušští veteráni

Ingušští veteráni

Obyvatelé Ingušska
Obyvatelé Ingušska

Obyvatelé Ingušska

Hrdá matka
Hrdá matka

Hrdá matka

Stařičký horal
Stařičký horal

Stařičký horal

Děvče v tradičním kroji
Děvče v tradičním kroji

Děvče v tradičním kroji

Kadeti si čtou o osetinsko-ingušském konfliktu
Kadeti si čtou o osetinsko-ingušském konfliktu

Kadeti si čtou o osetinsko-ingušském konfliktu

Pohlaď si svého prezidenta
Pohlaď si svého prezidenta

Pohlaď si svého prezidenta

"Obchod Islám - nebuďte lhostejní k islámu"
"Obchod Islám - nebuďte lhostejní k islámu"

"Obchod Islám - nebuďte lhostejní k islámu"

Ulice Vladimira Putina ve vesničce Olgeti
Ulice Vladimira Putina ve vesničce Olgeti

Ulice Vladimira Putina ve vesničce Olgeti

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Až zruší víza, beru auto a jedu tam.
14. 06. 2012 | 12:39

Luba napsal(a):

Pane Juste,
nevíte, co na ingušské vlajce znamená/symbolizuje ta červená kružnice se třemi "háčky" po obvodu ?
14. 06. 2012 | 12:43

Gustáv Kočí napsal(a):

Luba:
Je to pravděpodobně symbol slunce s paprsky.
14. 06. 2012 | 13:17

Jiří Just napsal(a):

Luba: Ano, ten symbol uprostřed skutečně má určitý vztah ke Slunci.

Překlad z ruské Wiki: "Solární symbol znamená věčný pohyb Slunce a vesmíru, vzájemné propojení, nekonečno, věčnost všeho jsoucího. Půlkruhové paprsky jsou obráceny proti pohybu hodinových ručiček, po směru otáčení Země okolo Slunce, zároveň i Slunce okolo své osy. Takto nakreslený znak je symbolem blahobytu, vzniku, nekonečného rozvoje a rozkvětu národu."
14. 06. 2012 | 14:47

Občan napsal(a):

Tak oni mají Inguši Čečence za bratry?
To bych se DOST divil...

1991 - čečenský teroristický útok na budovu ingušské KGB
2004 - čečenský teror v Nazrani.
2007 - vražda místropředsedy ingušského Nejvyššího soudu
2007 - pumový atentát na ingušské policisty v Nazrani
2009 - vražda místopředsedkyně ingušského Nejvyššího soudu Azy Gazgirejevové
2009 - další teroristický útok Čečenců v Nazrani
2009 - neúspěšný pumový atentát na ingušského prezidenta Junus-Bek Jevkurova
2010 - teroristický útok v Karbulaku - na policejní stanici
2010 - neúspěšný pokus o atentát na ingušského imáma
2010 - Neúspěšný pokus o pumový atentát v Nazrani

Věru zvláštní "bráchové"...
14. 06. 2012 | 19:06

Pecipeci napsal(a):

Z Dagestánu do Ingušska, hmmm... co Juste děláš spojku pro Člobrďu v tísni?
14. 06. 2012 | 22:13

Jiří Just napsal(a):

Občan: Vidíte, vy byste se divil a je tomu tak. To, že prsty v některých teroristických útocích měli také čečenští islamističtí militanti snad neznamená, existuje mezi oběma národy nějaké silné tření (jako tomu je např. s Osetinci). Obzvlášť, když sami Ingušové sami tvrdí, že Čečenci jsou jejich bratři.

Kavkazský terorismus nemá jasný národnostní podtext. Mimochodem, z organizování atentátu na prezidenta Jevkurova byl obviňován ruský wahhábita Alexandr Tichomirov aka Said Burjatskij.

Pecipeci: Kdepak, hraju si na turistu :o)
14. 06. 2012 | 22:23

maňana napsal(a):

Čečenci a Inguši nemají k sobě poměr jako my a Slováci,ale jako Středočeši a Brňáci,jde fakticky a historicky o jeden národ s trochou jiných zkušeností.Oproti Alanům/Osetincům,kteří významně zasáhli do dějin Evropy v době stěhování národů a jsou pravoslavní/,jsou Čečenoingušové islamisté se sklonem k wahhabismu.Beslam,vesnice v níž byla vyvražděno,tuším 352 dětí, byla osetinská ves a útočníci byli zmagoření Čečenoingušové.Osetinci historicky požádali o vstup do Carského Impéria dobrovolně,byla to ochrana proti islámské a agresivní Turecké Říši.Gruzíni tam vstoupili z téhož důvodu a taky dobrovolně,kníže Bagration by mohl vyprávět jak rádi přilnuli k Matce Rusi.Osetie byla rozdělena a Jižní přifařena ke Gruzii až v dobách Stalinismu,vše ostatní je už známé.Jížní Osetie patří historicky Rusku, stejně jako Krym a až Osetinci sejmou spolu s Ruskem Čečenoinguše do nicoty, tak jim ještě zatleskám.Čečenoinguši jsou naprosto nevzdělatelní horalé,kteří v moderním světě nejsou schopni nalézt místo,neb celá staletí se živili pouze jako horští loupežníci a vrahové-pracovat a třeba zakládat hotelové horské služby se jim nelíbí , přijeďte a jste obletovanými hosty,ale opusťte daný okrsek,tak se stáváte regulérním loveckým terčem.Ozbrojte Romy a budete vědět o čem mluvím,byl jsem tam jako mladíček v roce 1990 a když jsem je poslouchal tak se mi třásla brada hrůzou -zvěř a to co následovalo o pár let později mne v tom jen utvrdilo.Ať žije Puťova pevná ruka,jinak to skončí jen další tragedií. S Pu´tou mám jen drobný problém, opravdu velký problém.
14. 06. 2012 | 23:12

maňana napsal(a):

je to Illuminát dle všech vnějších projevů a to je prů...er pro nás všechny , neb je asi vše jinak, než se na první pohled zdá.Jasně se projevil při lovecké návštěvě Monackého Knížete na Sibiři p.s. má tam být drobný,ne velký problém
14. 06. 2012 | 23:21

Joe napsal(a):

Justovi jako zidovi jsou muslimove samozrejme blizsi nez ortodoxni krestane.
Reportaz kuprikladu ze Sibire nebo Karelie nebude, fotka dreveneho kostelika, pravoslavneho muzika jak si obdelava policko, toho jak jsou pohostini a pratelsti, to ne.Zato mesita z penez arabskych wahabistu to jo.
15. 06. 2012 | 03:04

modrý edvard napsal(a):

děkuji za článek a fotky.
15. 06. 2012 | 09:36

maňana napsal(a):

A.Tichomirov nebyl ruský wahhabita,to je vědomá lež a manipulace s fakty .Jak jeho klička/přezdívka/ říká je to Burjat,tedy skoro Mongol.
15. 06. 2012 | 09:38

Jiří Just napsal(a):

modrý edvard: Děkuji.

maňana: "jsou Čečenoingušové islamisté se sklonem k wahhabismu." To je docela odvážné tvrzení. Zdá se mi, že bychom tak mohli generalizovat i další národy. Mají krymští Tataři sklon k wahhábismu? A co Albánci?

"byl jsem tam jako mladíček v roce 1990 a když jsem je poslouchal tak se mi třásla brada hrůzou -zvěř a to co následovalo o pár let později mne v tom jen utvrdilo." Troufám si tvrdit, že kdybyste přijel začátkem 90. let do Sverdlovské oblasti nebo do Jakutska, také by se Vám brada třásla hrůzou.

Mimochodem, z nějakého důvodu jste zapomněl uvést, že v roce 1992 se dobrovolně, na základ referenda, Ingušsko připojilo k Rusku.

Tichomirov měl matku Rusku a otce Burjata. Nevím, o jaké "vědomé lži" hovoříte? Už nemluvím o tom, že Alexandr není typické burjatské jméno a příjmení Tichomirov už vůbec.

Joe: Při vší úctě, jako ateista ze Sudet si za své peníze jezdím, kam chci. Když jsem dostal nabídku podívat se do Ingušska, proč bych ji nevyužil?

Jinak, rurální romantika mě opravdu neláká a myslím si, že ten mužik by mohl napovídat nehezké věci, jak se mu žije :o)
15. 06. 2012 | 09:48

maňana napsal(a):

Tichomirov byl prostě typický sovětský synek,ale on sám sebe definoval jako Burjata a to je rozhodující,mluvit o něm jako o ruském wahhabitovi je špatně,to bychom za ruského mohli považovat i Radujeva s Basajevem .K tomu wahabismu- v Čečensku byl velmi populární a v některých horských oblastech dokonce silně převažoval.Byl populární v době největší slávy demokrata Chattába, toho,co sním dělala rozhovory/nestranné/ P.PROCHÁZKOVÁ,tehdy jim taky popisovala kde vybuchla mina pod transportérem a kde je nutné minové pole znovu doplnit,vzpomínáte pane JUst??
15. 06. 2012 | 10:43

maňana napsal(a):

jo a tomu mladíčkovi-tím jsem skutečně byla taky jsem byl pln humanity a ideálů,z toho jsem už po 20 letech demokratůry skoro vyléčen .P.S.ekonomicky se mám nadstandardně,aby jste ty mé názory nesváděl na nějakou ekonomickou deprivaci
15. 06. 2012 | 10:47

Jiří Just napsal(a):

maňana: "Tichomirov byl prostě typický sovětský synek,ale on sám sebe definoval jako Burjata a to je rozhodující." Předpokládám, že se to dá říci o každém severokavkazském teroristovi, který se narodil před rozpadem SSSR.

"K tomu wahabismu- v Čečensku byl velmi populární a v některých horských oblastech dokonce silně převažoval." Na Severním Kavkaze mají pevné kořeny salafité (konkrétně např. v Dagestánu), kteří jsou podobně ortodoxní jako "mladší" wahhábité. Fundamentalismus na Kavkaze proto není žádnou novinkou, naopak má tam tradici dlouhou několik století.

Co dělala a dělá paní Procházková je její věc. V hodnocení separatistů a militantních islamistů se s ní sotva shodnu. To, že je profesionálka, jí však sotva může někdo upřít.
15. 06. 2012 | 12:24

maňana napsal(a):

Příteli nejsem Hitlerův vnuk a už vůbec ne nácek,ani Osetinec ,ale opravdu si myslím,že některé národy prostě mají jiný společenskokulturněnáboženský kod.A tento kod je nepřekročitelný po mnoho generací,Na Kavkaze jsem byl za přírodou a vůbec jsem netušil co tam potkám.Co se týče Čečenoingušů tak mám, zcela jasno po Beslamu a nemocnici v Budonovsku a Dubrovce,vím Ruská armáda ubila mnoho nevinných civilistů,ale většinou to byl tzv, kolaterální ztráty,případně úlety jednotlivých důstojníků,ale nikdy to doufám nebyl politický záměr a cíl zabíjet děcka či ženy Čečenců.Co se týče historietěchto horalů a jejich živnosti na Gruzínské cestě,tak o tom jistě budeš sokole vědět lépe než já-jo a piš česky stejně jsi Čech
15. 06. 2012 | 20:08

maňana napsal(a):

Už mi došlo proč píšeš rusky,tvá milá a přetelská oslovení by asi byla smazána ty spoléháš na to že cenzor bukvy neznaet što malčik
15. 06. 2012 | 20:19

:-) napsal(a):

maňana:

nepíše tou azbukou přímo Just? Třeba, aby to počtení na jeho blogu nebyla taková nuda? .)
16. 06. 2012 | 11:32

Jiří Just napsal(a):

:-) Samozřejmě, že píšu. A hrdě se nazývám Vajnach. Co já bych pro trochu prči na blogu neudělal...
16. 06. 2012 | 11:36

Targus napsal(a):

To Jiří Just:

Nic proti Vašemu blogu, ale levou a pravou stranu už byste mohl pomalu zvládnout. Stajně jako si zapamatovat, že na klasické mapě je nalevo západ(Ingušetija)a napravo východ (Čečnja).
Další rozebírat nehodlám, máme každý jiné oči a jiné uši. Vy jste se rozhodl za každou cenu plivat na vše,co smrdí ruštinou. Je to vaše právo.
16. 06. 2012 | 14:21

Targus napsal(a):

To Vajnach:

Vajnachu, Vajnachu, slabé, slabé, slabé. Tu ruštinu pilovat, pilovat, pilovat. Opakování - matka moudrosti.
16. 06. 2012 | 14:23

Jiří Just napsal(a):

Targus: Máte pravdu, s tím Čečenskem jsem se zmýlil. Děkuji za opravu.

"Další rozebírat nehodlám, máme každý jiné oči a jiné uši." Napište své zkušenosti z Ingušska, když jste zřejmě viděl a slyšel něco jiného.
16. 06. 2012 | 21:05

kokoshka napsal(a):

Vajnach:
Vy ani nevite jak se rusky pise"debil",malcik idi k mame i ne zaslonaj tut vozduch!
Just:
Dobre,davno jsme se nevideli,doufam ze v dalsim clanku Vam to natřu:-)
18. 06. 2012 | 11:54

kokoshka napsal(a):

Ukrutna vec je ze v Ingussku nejsou asfaltove silnice a holky mirne receno nejsou hezke,a jeste navic zatizene islamem.
18. 06. 2012 | 12:21

janahradilkova napsal(a):

Díky za článek. Krásné fotky! zdravím.
18. 06. 2012 | 16:42

Jiří Just napsal(a):

janahradilkova: Děkuji.

kokoshka: Vidíte, v tom je ten problém. Vy v diskuzích chcete něco někomu natírat. Zřejmě sem chodíte pro pocit, že jste oponenta zašlapal do země. Já o takovou diskuzi nestojím, pro mě je důležitější výměna názorů. A proto spolu sotva budeme v budoucnu někdy diskutovat.
18. 06. 2012 | 22:23

honolulu napsal(a):

Kokosko,
Ty stalinsky sokole, kde jsi byl tak dlouho ? Chybis mi na Aktualne CZ. Vzdycky s Tebou byla sranda a ted co mas ten novy universitni diplom se nechces bavit s malymi lidmi.

Jsem tradicne na strane Rusu. Jsou to slovansti bratri, ale jinak tam nerozumim nicemu, stejne jako Tobe.
Just pise zajimave, ale o vecech slozitych.
24. 06. 2012 | 09:55

Reader napsal(a):

Jiri, where did you see panel apartment blocks in centre of Vladikavkaz? Can you name streets where you saw them? Or may be you do have photos to back your story?
01. 09. 2012 | 18:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy