Poselství ekonoma Tomáše Ježka: „Vládo, zahaj kroky k přijetí eura.“
Pokud by Tomáš Ježek sledoval dnešní vládní debatu o euru, měl by pro nás jednoznačné poselství: „Už není na co čekat, zahajte kroky k přijetí eura v ČR.“
ČNB opakuje chyby Aloise Rašína z roku 1922. Úrokové sazby by už neměly dál růst
Karel Engliš napsal: „V čem jsem se s Rašínem rozcházel, nebyly cíle ani hlediska, nýbrž metody. Rašín byl veskrze radikálnější a revolučnější. Šel přímočaře na měnu, šel přímočaře proti válečným půjčkám, chtěl léčit obce krizí, chtěl radikální vzestup měny. Proto provázely jeho opatření stálé krize měnové, hospodářské a finanční. Není sporu, že v krizi je mnoho ozdravovacího a že přímočarost je jednodušší a obecně pochopitelnější.“ Deflační měnová politika Aloise Rašína způsobila v roce 1922 meziroční pokles průmyslové výroby o 10%, vyvolala obrovskou nezaměstnanost a sociální krize. Uspěla v odvrácení hyperinflace. Rašínovou metodou bylo omezení objemu peněz v hospodářství. Dnes dělá ČNB něco podobného a výsledek bude také podobný.
Post-covidová ekonomická obnova ČR
Pokud Piráti převezmou vládu na podzim 2021, budou vedle pošramocené ekonomiky zachraňovat především státní dluh. Piráty, paradoxně nálepkované jako "neomarxisté", čeká asi největší výzva fiskální disciplíny v moderních dějinách naší země díky důsledkům kombinace babišismu s koronavirem.
J. Mittner: ČNB selhala v péči o cenovou stabilitu. Nemovitosti ustřelily.
V zákoně o ČNB z roku 1993 v §2 zní první věta takto: "Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu." Až následující věta zní: "Česká národní banka dále pečuje o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v České republice." To má hluboký význam, protože autor (ať už jím byl na počátku dlouhé řady od sebe opisovaných ústav centrálních bank kdokoliv) tím chtěl zřejmě říct, že dojde-li ke krachům bank, padělání peněz a podobným jevům, je důvěra ve finanční systém otřesena. Dojde-li ale k vysoké inflaci, rozpadne se celý peněžní systém. Péče o cenovou stabilitu má takovou důležitost, že je prvořadým cílem.
J. Mittner: Anatomie hospodářské krize ČR 2020 – 2030
Přicházející hospodářská krize v naší zemi způsobená pandemií koronaviru se liší od jiných hospodářských krizí a bude mít jiné důsledky. Způsobí vysokou inflaci a další dramatický růst cen nemovitostí. Hlavní příčinou inflace nebude tisknutí peněz, ke kterému nepochybně dojde, ale příliš velká eurozóna.
J. Mittner: Proč nevěřím investičnímu poradenství
Vážím si každého dobrého úmyslu a nikomu nevyčítám, že nabízí investiční poradenství. Sám jsem kolikrát obtížně hledal, jak bych nabídku na sestavení osobního finančního plánu zdvořile odmítl. Proto jsem se rozhodl své důvody napsat do tohoto blogu a podělit se o pár zamyšlení nad tím, co je podle mého názoru špatné na současném mainstreamovém retailovém investičním poradenství.
O autorovi
Jiří Mittner (*1980) je manažerem business architektů v bance. Získal Ph.D. v oboru Ekonomie na VŠE v Praze. Od roku 2004 pracuje v bankách a pojišťovnách a působil na trzích v ČR, Rakousku, Ukrajině, Srbsku, Chorvatsku, Černé Hoře, Bosně a Hercegovině a Bulharsku. Pro rakouský pojišťovací koncern vybudoval a řídil v letech 2010 – 2017 dvě IT firmy v Kyjevě a v Bělehradě. Je také absolventem Pražské konzervatoře v oboru klasická skladba a jejím bývalým pedagogem. Vedle hudby má rád matematiku, plavání, lyžování, šachy a Magic the Gathering. Žije s rodinou v Praze.