V souvislosti s napjatou mezinárodní situací znovu ožily plány na dostavbu nových bloků českých jaderných elektráren, přestože pohled bez válečnických brýlí ukazuje takový krok jako ekonomicky i energeticky sebevražedný.
Ukrajinská krize vyhrotila několik českých problémů. Když pomineme zahraniční politiku, kde se prokázala užitečnost Sobotkova odmítnutí stádního jednání v rámci EU, vystupují především dílčí zájmové skupiny a pokoušejí se vyvodit z krátkodobého selhání evropských elit nějaké dlouhodobé strategické výhody.
Babiš a jeho hnutí jsou specifičtí v tom, že předvolební kampaň mají v podstatě celý rok. A de facto za miliardy korun, tedy včetně investicí do médií. A také za státní peníze. Celý rok se můžeme po České republice setkat s Babišovou hlavou na billboardech, kde nám slibuje, že bude líp a že on a jeho profíci vše zařídí. A celý rok také můžeme z bulvárních médií číst či slyšet a vidět, kam Babiš jezdí na dovolenou do ciziny, na kterém koncertě se nechal vyfotit se kterým zpěvákem či s jinou celebritou, jak se daří jeho francouzské restauraci na Azurovém pobřeží a podobně. Tyto výjevy ze života běžného nepolitického miliardáře, přítele lidu, jsou pak doplňovány Babišovými populistickými výkřiky na právě aktuální témata. Akce tohoto typu jsou pro hnutí ANO naprosto zásadní, protože bez nich by lidé snadno odhalili, že tato pobočka Agrofertu nemá žádnou ucelenou politickou vizi.
Západní sdělovací prostředky – až na světlé výjimky – soustavně straší Putinem. Snad i za nejnovější erupce islandské sopky, které pravděpodobně zkomplikují dopravu nad Evropou, může Putin. Teď prý vyvolal jednu krizi – tu ukrajinskou – a už podle médií chystá další na jižním Kavkazu. Vždy jsem vycházel z toho, že každý soudný a plně příčetný politik dělá vše proto, aby co nejlépe hájil zájmy své země. Krize v Kyjevě, započatá loni na podzim a mající první vrchol před více než půl rokem, když došlo ke svržení legitimně zvoleného prezidenta Janukovyče, se projevila – jaká shoda okolností – zrovna v době, kdy Rusko a V. Putin sklízeli zasloužené ocenění za organizaci zimních olympijských her v Soči. To, že Putin nevyšel z krize související s převratem na Ukrajině ponížen a morálně rozdrcen v očích ruského obyvatelstva, ale promptní anexí Krymu dokázal dát v málo nadějné situaci stratégům Západu šach, je realita.
Naposledy jsem se s Gordonem Brownem setkal počátkem roku 2008, když byl ještě – po dlouhém čekání na nástupnictví po T. Blairovi – britským premiérem. I proto jsem si se zájmem přečetl jeho článek ve víkendovém vydání International New York Times. V něm se současný poslanec britské Dolní sněmovny zabývá skotským referendem, které proběhne 18. září a jež přinese odpověď na otázku: „Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?“
Premiér Sobotka podobným způsobem jako slovenský premiér Fico odmítl další sankce Západu proti Rusku a vyhradil pro Českou republiku možnost případně některé odmítnout.