Jasné principy změny opt-outu v důchodech

26. 09. 2011 | 08:48
Přečteno 2906 krát
Reforma penzí tak, jak ji připravila Nečasova vláda, poskytne občanům naší země pouze dvě jistoty. Tedy za předpokladu, že se odhodlají v této turbulentní době, ve které hrozí recidiva hospodářské recese, vstoupit do tzv. druhého (fondového) pilíře důchodového systému. První jistotou je, že státní příspěvek v důchodu pro ně bude nižší, a to až o dvacet procent. Druhou jistotou pak je, že z tohoto systému nebudou moci vystoupit.

Ještě jako předseda ČSSD jsem před posledními volbami do Poslanecké sněmovny varoval před nástupem pravicové vlády. Ta již všechny významnější předvolební sliby stačila porušit, jednoho se přece jen drží zuby nehty. Jedná se o každoroční vyvedení desítek miliard korun ze stávajícího průběžného systému důchodů do správy soukromých penzijních fondů, a to tzv. opt-outem.

Paradoxní je, že ačkoliv tento krok kritizují snad všichni renomovaní ekonomové, včetně těch z vládního poradního orgánu NERV, vláda prosazuje opt-out dál. Navíc, což je snad nejhorší, tento výpadek nezaplatí nikdo jiný, než občané, kterým Nečasův kabinet prostřednictvím zvýšením DPH zdraží potraviny, léky, knihy, dětské pleny, veřejnou dopravu atd.

V nepříliš rozsáhlé veřejné diskusi vedené k důchodové reformě bohužel stále není slyšet fakt, že na vzniku fondového pilíře kromě správců soukromých penzijních fondů nevydělá téměř vůbec nikdo. Tedy ani stát, ani účastníci systému. S výjimkou těch nemnoha, kteří si mohou dovoit spořit vyšší částky.

Přestože dnes vláda sebevědomě hlásá, že tato reforma penzí „ochrání před chudobou“, není to tak docela pravda. Nikdo, obzvláště v dnešní nejisté době, nedokáže zaručit, že investiční výsledky toho kterého fondu budou natolik dobré, že našich budoucích důchodců se už chudoba týkat nebude. Realita může být, bohužel, opačná.

Samotný smysl důchodového systému spatřuji v tom, že si občané po celý svůj ekonomicky aktivní život spoří na penzi tak, aby měli jistotu prožití důstojného života ve stáří. Současná tzv. reforma penzijního systému však tuto jistotu nedává. Z výsledků hospodaření soukromých fondů u nás v posledních deseti letech lze vyvodit, že zhodnocení naspořených peněz sotva pokrývá inflaci. Spořené peníze se fondům nedaří významně zhodnocovat, riziko nese jen investor – klient penzijních fondů. Netvrdím, že stávající penzijní systém je dokonalý a nepotřebuje změnu, ale to, čeho jsme svědky nyní, připomíná spíše piknik uspořádaný v souladu s přáním lobby majitelů soukromých fondů a na úkor naprosté většiny občanů České republiky. Vyšší DPH zaplatí všichni, včetně např. důchodců, kteří celý svůj život pojistné na důchodové zabezpečení platili.

Stačí se podívat do zahraničí, abychom se poučili, jak to dělat. Na Slovensku mají s výpadkem peněz z průběžného systému penzí velké problémy, které negativně působí na výši schodku státního rozpočtu. V Polsku podobný systém, jaký má vzniknout u nás, přehodnocují a pravděpodobně dozná značných změn, protože se neosvědčil. V Maďarsku pak byli nuceni peníze v soukromých fondech de facto znárodnit. Chci věřit, že nic takového, jako v Maďarsku nás nečeká. Přesto je zřejmé, že systém, který prosazuje Nečasova vláda, není pro stát a jeho občany rozumný.

Nečasova vláda nakonec zvolila cestu nepovinného vstupu do tzv. druhého pilíře. V této souvislosti bych proto rád varoval všechny občany před účastí v něm. Jsem totiž přesvědčen, že ve chvíli, kdy zde máme funkční pilíř první (státní) a třetí (dobrovolné penzijní spoření), je zřízení druhého pilíře, do kterého sice nemusíte vstoupit, ale pokud tak učiníte, není cesty zpět, naprosto zbytečné.
Věřím, že pokud příští vládu bude sestavovat dnešní opozice, bude nutně muset v penzijním systému prosazeném pravicovou koaliční vládou učinit změny tak, aby nebyl výhodný pouze pro občany s výrazně nadprůměrným příjmem.

Nemám velkou iluzi o tom, jak se věci budou vyvíjet poté, co penzijní fondy rozpoutají hon na klienty. Už vidím billboardy s opálenými sexy důchodci na plážích Karibiku. Kdo by pak mohl odolat. Lidé chtějí mít v životě naději a tu v kampani penzijních fondů dostanou.

Zatím v politickém spektru země chybí politická síla, která by jasně řekla, co udělá po volbách do sněmovny se systémem opt-outu. Začne-li k 1. 1. 2013 opt-out fungovat, je potřeba, aby příští levicová vláda prosadila několik principů, které napraví největší nehoráznosti systému, jak jej prosazuje Nečasova vláda:

- uplatnit pojištění (či odpovídajícím způsobem zajištění) a tedy garanci závěrečné výplaty – jde o to, aby zákonem byl definován pouze produkt a nikoliv jeho poskytovatelé

- uplatnit garanci výše výplaty doživotní penze a to nejlépe již při uzavírání smlouvy
půjde také o to, aby klient měl zákonem danou možnost si před ukončením svého spoření na penzi -

- rozhodnout, zda chce vyplatit celou uspořenou částku jednorázově či jako rentu.

Silné řeči o tom, že po volbách bude možné zrušit systém opt-out jsou nezodpovědné. Co je však možné a nutné, to je stanovení pravidel výhodných pro širokou veřejnost. A tím opustit nevyzkoušenou strategii, jak ji prosadila česká pravice a uplatnit dobré zkušenosti zajištění na stáří ve zkušenostech pěti generací sousedních států ČR (Německa a Rakouska).

(Text byl zaslán k otištění do několika českých deníků, všude byl však zpravidla bez udání důvodu odmítnut.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Pane Paroubku, víte čeho se obávám nejvíc?

1) Že do optoutu se moc lidí nepohrne a tak přijde návrh na optout povinný.
1) Že i případná další vláda bude chtít optout povinný
26. 09. 2011 | 08:58

Ládik!!! napsal(a):

Já bych se důchodu vůbec nebál. Spíš naopak.
26. 09. 2011 | 09:06

ventos napsal(a):

a co váš personální opt-out , ten je v pořádku ?? ,-o))
26. 09. 2011 | 09:09

vasja napsal(a):

O opt-outú si myslim to, že ste si myslel že ste silnej a mocnej a dneska se ukazuje, že jen trapnej. Ku psychické škodě vaší paní Paroubkové II.
Doporučuju vás opt-uotovat do Řecka, kde vaše paní Královna poznala výhody socialního státu a vy můžete poradit řeckej přátelům ať nezmatkujou, že se dluhy přece neplatěj.
26. 09. 2011 | 09:09

otaznik napsal(a):

Nikoho ty tve keci uz nezajimaji Jirko!
CR zajima zda odejdes z CSSD a nebo jestli se chystas kandidovat na presidenta. Proc nepises o techto zhavych tematech?
26. 09. 2011 | 09:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 09. 2011 | 10:27

schlimbach napsal(a):

Pane Paroubku, zajímal by mě váš názor, kdo bude garantovat výplatu penzí v tomto třetím pilíři, o které píšete? Snad daňoví poplatníci? Pokud ano, tak to je celkem nesmyslný požadavek. Pokud bude 3. pilíř dobrovolný a najde se hejl, který do něj bude přispívat, tak pěkně na své riziko!!!
26. 09. 2011 | 10:34

Karel napsal(a):

To otazník :

Nesmrď,
pokud nemáš co říci k tématu.
26. 09. 2011 | 10:34

Anita napsal(a):

No, to se tu zas pod blogem našla sebranka.

Nepovinný druhý pilíř je pro bohaté, to já naštěstí nejsem. Všem bohatým ho přeju , ale mám pocit, že až dojde na lámání chleba, budou ve druhém pilíři pouze reformátoři penzijního připojištění. No, a to jim přeji na druhou, lehce nabyl, lehce pozbyl.
26. 09. 2011 | 10:34

schlimbach napsal(a):

oprava - ne 3. pilíř, ale 2. pilíř
26. 09. 2011 | 10:36

Jarda napsal(a):

až ty pilíře budou fungovat, vy pane Paroubku tady nebudete.
26. 09. 2011 | 10:55

prak napsal(a):

Tak už ne tunely, ale pilíře?
26. 09. 2011 | 11:00

občan napsal(a):

To Schlimabch:

Ale on Paroubek před druhým pilířem výslovně varuje! Takže garanci výplaty už neřeší, protože není co. Mrkněte na ten článek ještě jednou, mne to napoprvé taky trošku zmátlo.
26. 09. 2011 | 11:12

Petr napsal(a):

Pane Paroubek,
stačilo by kdyby jste dobře vládli. Ale opak byl pravdou. Byli jste mnohem horší než ti, co dnes kritizujete. Pak by Vás většina obyčejných lidí zvolila. Nejsme přece všichni hlupáci, jak nás asi považujete, ani nejsme zloději a kurvy,chodící každodenně poctivě do práce, jak nás nazývá Vámi schválený poslanec. (Měl jste přece právo schvalovat kandidátky?)
Stačilo jen trošku rozumně vládnout ve prospěch těch dole, co nikdy nesesedli z koně, protože na něj neměli, místo pomoci obrovsky zbohatnout Vašemu předchůdci a příteli Grossovi a min. zavírání očí při odchodu (ne útěku) Krejčíře a jistě ne s prázdnou. O případu katarského prince mne, a nejenom mne nikdo nepřesvědčí, že šlo o největší korupční kauzu v poválečných dějinách kontinentu.
26. 09. 2011 | 11:13

Sladký napsal(a):

Petr,cituji volně -"Paroubkova vláda nemyslela na obyčejné lidi".Zato tahle koalice na ně myslí od rána do večera,že? Svatá prostoto! Dokud u nás bude dost vám podobných jedinců ochotných volit, tato země se nikdy ze srabu nedostane.
26. 09. 2011 | 11:27

Občan napsal(a):

Pane Paroubku,

s penzemi máte pravdu, jako jste ji měl a máte v lecčems dalším. Ale stejně jako ostatní socdem politici nikdy neodpovídáte na příspěvky pod blogy, a to ani na ty, které Vám vyjadřují sympatie a obsahují konstruktivní kritiku a konkrétní návrhy. Což považuji za projev značné arogance.

Takže, ačkoli vím, že mi opět neodpovíte (můžete se ozvat i mailem - obcan2@centrum.cz), přesto Vám přeji, abyste u nársoc našel názorově blízké lidi. Jen neopakujte stejnou chybu, jakou už dělá socdem cca 120 let - totiž pokusy o sezená na dvou židlích. Lidé zoufale potřebují důvěryhodnou autenticky levicovou stranu, orientovanou na obyčejné zaměstnance a opravdu malinké živnostníky. Tou, bohužel, socdem přestala být. Její snaha o získání voličů ze střední a vyšší střední vrstvy byla směšná a od počátku odsouzená k neúspěchu. Místo voličů získala do svých řad partu hochštaplerů, kteří ji dokonale zdiskreditovali.
Pokud tohle zopakujete u nársoc, tak zůstanou dál politickou marginálií bez šance na úspěch v celostátní politice. Inspirujte se u bývalých Trnkovců - to byla partaj pro dolní cca 4 000 000 lidí. Bohužel se neuměla prodat, ale program měla dobrý, protože sociálně citlivý a přesto dostatečně liberální.
Když tohle neuděláte, tak se na to vybodněte, choďte s Petrou hrát golf, starejte se o potomka a užívejte si život.
26. 09. 2011 | 11:30

ZM napsal(a):

Různých témat, u kterých se dá diskutovat o nespravedlnosti, je celá řada. Paroubek "vsadil" na téma důchodů, protože jak správně předpokládá (jako zkušený politik), tak ho budou volit především důchodci a dělníci v předdůchodovém věku. Potřebuje nějaké výrazné téma. A dle mého názoru má poměrně velkou šanci vyhrát v senátních volbách v Ústeckém kraji.

Mezi jiná témata můžou patřit např. výherní automaty všeho druhu, jejichž provozování přímo souvisí s kriminalitou.
Další téma může být prvádění exekucí, poskytování úvěrů s lichvářským úrokem, čachry při nakupování přístrojů ve zdravotnictví atd.Dalším tématem je počet úředníků na ministerstvech nebo různých úřadech. Opravdu je jich potřeba tolik? Třeba já si to nemyslím.Spíš by je měl někdo přimět k tomu, aby pořádně dělali svoji práci.
26. 09. 2011 | 11:44

LZ. napsal(a):

To by mě zajímalo co nabídla čssd pravičakum, za čez.
26. 09. 2011 | 11:46

ZM napsal(a):

Občan - jsou dvě základnní otázky, týkající se blogů.
1. Píšou ty blogy opravdu samotní politici nebo někdo, komu akorát zadali téma?
2. Čtou opravdu (všechny)odpovědi nebo jim někdo udělá souhrn?
Např. u Ratha předpokládám, že to píše sám a že odpovědi čte. Ale u Sobotky si tak jistej nejsem.
Pokud na Váš mail dostanete nějakou odpověď, tak to ještě neznamená, že jí poslal Paroubek, taky to může být nějaký vtipálek, který si zařídí nějakou podobnou mailovou schránku.
26. 09. 2011 | 11:49

ZM napsal(a):

LZ. - pro tyto účely je nejlepší instalovat odposlech přímo do restaurací v areálu poslanecké sněmovny, aby to měl člověk přímo od zdroje :)
26. 09. 2011 | 11:50

prak napsal(a):

Přelétavost je typická u motýlů a podobného hmyzu. Bohužel začíná být běžná i u našich politiků. Upravovat tu kterou stranu k obrazu svému je vždy špatné. Dobré strany stojí na dobrých základech, špatné na špatných základech. Kritizovat na Paroubkově serveru se nevyplácí. Zatímco tady jste prostě smazán, na "mojevec" sice smazán nebudete, ale musíte se stále přihlašovat znovu a znovu tak dlouho, až vás to přestane bavit a odhlásíte se sám. Jde patrně o tzv. Paroubkovu demokracii!
26. 09. 2011 | 11:52

ZM napsal(a):

neo - pokud by byly pokusy o povinné přispívání, tak by to mohl zvrátit Ústavní soud.
26. 09. 2011 | 11:53

Béda napsal(a):

Otázka bokem: Je tragikomik Rusnok ještě v ČSSD?
26. 09. 2011 | 11:53

prak napsal(a):

Oprava- vasevec.
26. 09. 2011 | 12:06

neo napsal(a):

ZM:

na jakém základě?
26. 09. 2011 | 12:15

Bída napsal(a):

Otázka bokem: Je tragikomik Paroubek ještě v ČSSD?
26. 09. 2011 | 12:16

český maloměšťák napsal(a):

Při současném stavu velmi vysoké nedůvěry ve finanční trhy a stabilitu měn může "druhý pilíř" - tak, jak je prosaován, vymyslet jen psychopat. Nebo kriminálník.

Věřím, že ten algoritmus zkrachuje na svých procesech - tak jak jsou nastaveny. Například že se nejde jen málo lidí mdlého rozumu - klientů druhého"pilíře".
Ale v Kozloistánu Zelném je vše možné.
POkud se spustí masivní reklama na jedné straně a strašení na straně druhé - Lojzek Retard a Anča Hlupačka do toho půjdou.

Já bych chtěl zdůraznit jednu věc.
A to je, že by zákonem mělo být stanoveno, že i případné selhání dohledu státu nad hospodařrním prnzijního fondu nebude implikovat čerpání státních peněz (garance, záchranný fond).
Protože bychom mohli dopadnout jako v UK - kde jinak nezúčastněný daňový poplatník platil za chyby jiných - penzijního fondu a tkzv. dohledu státu (což v Kozloistánu zelném s velkou jistotou je eufemistický výraz pro tunel na veřejné finance a náklady na arbitráže).
26. 09. 2011 | 12:19

prak napsal(a):

Béda-je ještě v ČSSD osobně, ale morálně tam nepatří. Můj názor? Rusnok plachtí v ČSSD a hledá v ní ekipu, ke které by se mohl přiháčkovat! Dosti nevýrazný Sobotka mu nevyhovuje (navíc má určité sociální cítění), které Rusnok téměř postrádá. Haškova pravicová jízda začíná být nepopulární u větší části voličů ČSSD. Snad se přikloní k Dinsbierovi ml. Holt korouhvička jak malovaná.Internet
26. 09. 2011 | 12:23

Občan napsal(a):

Béda napsal(a):
"Otázka bokem: Je tragikomik Rusnok ještě v ČSSD?
26. 09. 2011 | 11:53 "

Nastěstí už ne. Stejně jako podobná figura zvaná Mertlík.
Ale pořád jich tam zbývá příliš mnoho na to, abych se rozhodl je volit. Trojí zklamání už je příliš.
26. 09. 2011 | 12:54

Občan napsal(a):

Tohle je docela důležitý článek:

Rusnok pracuje pro Zemana -
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/rusnok-opustil-cssd-pracuje-pro-milose-zemana_157003.html
26. 09. 2011 | 12:57

Občan napsal(a):

To ZM:

No, jestli si myslíte, že TOP09 volí třeba veřejní zaměstnanci předdůchodového věku, tak se šeredně pletete. I soukromí úředníci od téhle partaje dávají ruce pryč (ti volí častěji ODS)
26. 09. 2011 | 13:00

akné napsal(a):

Ládík,vasja,otazník,jarda,petr,bída. Naše média včetně veřejnoprávní televize a agentur mají absolutní pravdu,že voliči pravice jsou většinou vysokoškoláci a inteligentní lidé,což zde diskutující jen potvrzují!
26. 09. 2011 | 13:15

.kelt napsal(a):

akné
všichni Vámi vyjmenovaní jsou klony vysokoškoláka Rumcajse,který dle dobře informovaných kruhů začal podnikat v Zimbabve,která svými politickými a ekonomickými podmínkami nejvíce vyhovuje jeho naturelu.BIS však má přesnější unformaci o tom,že V JAR bagruje pro Krejčíře.
V tom případě lze stěží očekávat jeho návrat.
26. 09. 2011 | 13:40

schlimbach napsal(a):

Občan,

díky za reakci, ale četl jsem to dvakrát již před svým příspěvkem, protože mě to zmátlo též, ale nakonec jsem to pochopil, že pan paroubek navrhuje jako druhý bod, co je třeba udělat ze strany levicové vlády, pokud se dostane k moci, garantovat výplatu penze z opt outu. Že je proti opt outu, to souhlasím. Nesouhlasím ale s garancí čehokoliv v tomto opt outu - když do toho chce někdo vlést, tak pěkně za svoje.
26. 09. 2011 | 14:06

vasja napsal(a):

Akné. Minimálně dvojnásobný a určitě né absolventi žvaníren, kerejma se to tady jenom hemží. Myslim mezi blogerama.
26. 09. 2011 | 14:18

jarpor napsal(a):

No, pane poslanče,

s mnohým Vaším řečeným se absolutně neztotožním, ovšem to mi nezabrání abych k Vašemu:
"Silné řeči o tom, že po volbách bude možné zrušit systém opt-out jsou nezodpovědné. Co je však možné a nutné, to je stanovení pravidel výhodných pro širokou veřejnost."
nevyjádřil souhlas.

Je to s podivem, leč výše citované je realistický a pravdivý závěr k argumentaci ČSSD v této záležitosti a návrhy před citovaným vůbec nepovažuji za "mimo mísu".
Mne jste tedy touto částí textu překvapil... v pozitivním slova smyslu.
To už není jen dosavadní NE, NE, NE, NE.. zaznívající teď od páně Sobotky či deklarace znárodňování... jak vyhrožuje sociální demokrat (!) Rath...

Hezký den
26. 09. 2011 | 14:18

Targus napsal(a):

To Jiří Paroubek.

K pojištění výplat naspořených částek, resp. rent asi tolik.

Padlo tady několik bank a kampeliček.
Vklady byly pojištěny.
Střádalové dostali svých 90 %.
Zatáhl to ale stát, totiž daňoví poplatníci, totiž my všichni, kdežto šibalové a lumpové malinkatým dílem seděli či sedí v báni a mnohem větším dílem se válejí na Seychelách a jiných exotických destinacích, případně mají ukradené penízky nacpány do anonymních akcií firem typu ČEZ, Telefonica o2 apod.

Na takové pojištění já se...., ehm kašlu.
To není pojištění, to je socializace finančních ztrát.
26. 09. 2011 | 15:31

český maloměšťák napsal(a):

apendix český maloměšťák + schlimbach
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Equitable_Life_Assurance_Society
A to se prosím jedná o UK - tedy zemi s poměrně slušným právním státem - s historicitou právního státu neprefabrikovanou nacismem a státním byrokratickým kapitalismem sovětského typu.

Za Radu České TV těch 10 miliard taky zaplatil český daňový poplatník...a stejně nás znovu zvolil.
26. 09. 2011 | 16:00

akné napsal(a):

vasja. A Vy jste kerej?
26. 09. 2011 | 17:07

vasja napsal(a):

No intelektuál, né...
26. 09. 2011 | 22:56

Tomik napsal(a):

Kolega Paroubek,

zaujal zcela genialni pozici - drzice se hesla "kdo nic nedela nic neskazi",

pokud mu to vydrzi dostatecne dlouho, tak na 100% skonci na hrade.

Oni totiz vsichni ostatni odbornici a specialiste delaji tak strasne koniny ze

Jiri, tim ze se do niceho neplete, se nyni jevi krizencem mezi geniem a

narodnim buditelem.

V podstate totez jako kolega Remek, ktery tim ze se ovladl a na nic nesahal

tak to prezil a stal se narodnim hrdinou.

Kdyby si z toho vzal priklad i Vaska zde a drzel zobak, tak si ostatni budou

mozna i myslet ze je chytry.

ZDAR!
28. 09. 2011 | 00:11

Hlupaák napsal(a):

Důrazně varuji dávat cokoli do jakýkoliv fondů. V roce 1990 jsem uložil do podílových fondů, zbyla mi třetina. V letech 1992 až 1995 jsem vrazil do akcií. Zbylo mi sotva 5 procent. Podal jsem trestní oznámení na tuto zlodějnu. Nic. Tak to dopadne i s penzijními fondy, životním pojištěním a jinými. Nechte radši v bance, kde užírá jen inflace.
01. 10. 2011 | 18:40

Tomik napsal(a):

PLNOU PAROU V POLITICE ! - vyborne to se mi libi - jen tak dale!!!
03. 10. 2011 | 19:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy