Co nám říká krize eurozóny?

10. 10. 2011 | 16:30
Přečteno 4776 krát
Nejdůležitější událostí sezóny a možná mnohem delšího období, bylo téměř jednomyslné hlasování německého Bundestagu ve prospěch vládního návrhu na podporu evropského záchranného fondu EFSF a fakticky na podporu eura. Podobně jako kdysi při českém hlasování o Lisabonské smlouvě, opozice z SPD a Zelených návrh vlády jednoznačně podpořila, zatímco výpadky hlasů byly na vládní straně. Ale v souhrnu můžeme říci, že Německo se rozhodně postavilo za další pokračování eura. Je to strategické rozhodnutí německé politické elity.

Euro Německu prokázalo za dvanáct let své existence výhody stabilní měny, na které je každá exportní země - tedy i ČR - silně závislá. Ekonomická logika proto vyvrací tvrzení Václava Klause, že euro je „od samého počátku chybný projekt“. Ještě podivnější je, že to prezident uvedl při největším českém exportním svátku, při zahájení brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Pravdu má Václav Klaus v tom, že euro je projekt politický. Chyba projektu však nebyla na začátku, jako spíše v pokračování. Euro je logickou odezvou na globalizační výzvy. Je to způsob, jak v Evropské unii valorizovat fakt, že je nejsilnějším hospodářským seskupením světa. Zapadnout by nemělo ani to, že myšlenka společné měny vznikala po desetiletích, kdy byla Evropa v nástupu a evropská produktivita práce převyšovala americkou.

Euro bylo signálem k urychlení federalizačních tendencí v EU. Šlo tedy o to, jak plně využít možného. Pouze nedokončená integrace EU vystavuje jednotlivé členy situaci, kdy se musí sklánět před hegemonii Spojených států (a nově i Číny a dalších nastupujících velkých ekonomik). Krize, kterou prožíváme, proto spočívá v tom, že projekt zaostal za představami tvůrců, nikoliv v tom, že tyto představy předběhly svou dobu.

Připomeňme si, že nebývalý rozvoj sociálního státu přišel u šťastnějších obyvatel na západ od našich hranic v 70. a 80. letech minulého století, kdy rostla i evropská produktivita práce. Nelze se proto řídit ani další úvahou Václava Klause – pro něj centrální, - že sociální stát je brzda. Klaus říká: „Tento zbytečný politický projekt navíc vznikl jako vedlejší či doplňkový projekt evropské „soziale Marktwirtschaft", tedy opět politicky vytvořené „sociálně-tržní ekonomiky", která nás dovedla k malé evropské výkonnosti a tím - při neklesající nárokovosti obyvatel Evropy - k dnešním dluhům.“

Je to přesně opačně. Euro přineslo snížení měnového rizika pro země, které předtím mezi sebou vedly nekonečné a nemilosrdné měnové války, aby tak pomohly svému exportu na úkor konkurence. Nyní je uvnitř eurozóny měnové riziko nulové, a to také vedlo k rychlému snižování úrokové míry. Bankéři a finančníci znervózněli – na nízké úrokové míře se špatně vydělává. Proto se rozjely spekulace s obrovskou úvěrovou pákou a překombinované finanční deriváty, které měly zakrýt manipulace s dluhy pochybné splatitelnosti a často i s podvody. Investiční banky ztratily všechny zábrany a podstrkovaly kupujícím lákavé analýzy něčeho, u čeho samy spekulovaly na pokles ceny. Banky si vynutily deregulaci, aby se mohly věnovat naplno těmto pseudoinvesticím, a začaly přehlížet svou hlavní funkci, služby k rozvoji reálné ekonomiky. Začala se také prosazovat mantra neoliberálů o snižování mzdových a daňových nákladů. A tak zatímco reálné příjmy evropských zaměstnanců stagnovaly nebo klesaly, neklesající nárokovost bankéřů a nenasytných finančních skupin nás přivedla k dnešním dluhům.

K nezdaru není odsouzeno euro, ale situace, kdy společná měnová politika nemá protiváhu v hospodářské a fiskální koordinaci. Na jedné straně eurozóna dostala společnou úrokovou míru, ale na straně druhé máme členské státy s rozdílnou mírou zdanění. Překvapivě se přitom víc daří státům s vyšší mírou zdanění – a s kvalitnějšími veřejnými službami – než těm, které se utkávají v daňových a mzdových závodech směrem dolů. A když k tomu přidáme nekoordinované vlny jednou úspor, podruhé stimulů, spíše to zesiluje výkyvy hospodářského cyklu, než aby jim to čelilo.

Teprve kritická situace kolem řeckého dluhu přiměla finančníky k realistickému přiznání, že je to hlavně problém věřitelských bank. Je to účet za nepřiměřené riziko, se kterým se zejména německé a francouzské banky snažily zvyšovat úvěrovou angažovanost při developerských projektech na jihu Evropy. Byla to vyhlídka mimořádného zisku z astronomických přírůstků cen nemovitostí, co přitahovalo další peníze. Tato realitní bublina praskla, a k tomu se navalily problémy z toho, že pravicové řecké vlády bezostyšně lhaly.

Náklady krize jsou astronomické a začínají se počítat nikoliv ve stovkách miliard, ale za hranicí bilionu euro. Věcně však jde o náklady zmateční deregulace finančního sektoru, prosazované neoliberály, a náklady nedostatečné koordinace hospodářské a fiskální politiky jako protiváhy společné měny. Tak obrovskou chybu nikdo neudělá dvakrát. Je zřejmé, že urychlení hospodářské integrace, vznik evropského ministerstva financí, společného příjmu do evropského rozpočtu a také společného dluhopisu (eurobondu) už nemůže být dlouho odkládán, i kdyby se do toho mělo pustit jen odhodlanější jádro EU. Bez nás.

A tady by se vláda měla důkladně zamyslet, co vlastně chce. Čtyři pětiny našeho exportu se odehrávají v eurozóně. Kdybychom měli euro i my, platí i pro nás nulové měnové riziko. Měnová politika by se nezměnila. V dobrých časech byla vždy shodná s měnovou politikou ECB, a když jsme chtěli demonstrovat nezávislost nějakým tím protisměrným odchýlením, vždy jsme na to doplatili. Upřímně, politika trvalého posilování koruny vůči euru vytváří situaci, která ztěžuje export českého zboží.

Česká koruna trendově posiluje, to znamená, že vývozci dostávají za stejnou cenu na vývozním trhu stále méně peněz na účet v české měně. Chtějí-li dostat stejně, musí cenu zvednout a vystavit se tak tvrdší konkurenci. Zrovna dnes, kdy eurozónu čekají kritická rozhodnutí, o tom naši vývozci tak hlasitě nemluví, ale vzpomenou si, až se situace změní. Být proti euru v Česku znamená být proti dlouhodobým zájmům klíčového podnikatelského sektoru. To není rozumná politika.

(text byl ve zkráceném znění publikován v Lidových novinách dne 10. října 2011)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Doug Badman napsal(a):

Tak co, pane Paroubku, vrátíte poslanecký mandát, nebo se zachováte jako lidská zrůda?
10. 10. 2011 | 16:37

ghándí napsal(a):

hostinský fušuje do ekonomiky...euro je skvělá věc, jenom do řecka se zatím muselo napumpovat 100 miliard a a ještě není konec. bohužel miliarda už má tolik nul, že si to paroubek ani neumí představit.
10. 10. 2011 | 16:45

Kamil napsal(a):

Dobrý polemický článek, přichází však ve chvíli, kdy reakce budou motivovány něčím jiným než zájmem o věc a snahou říci své ke složité situaci, v níž se nevyzná snad už nikdo. Předpokládejme, že se na to autor připravil.

K vrácení poslaneckého mandátu - to se v Česku nedělá, proč by to tedy měl udělat Paroubek, když to v místní politické kultuře není zvykem. Co mám, to dobrovolně nepustím, a tak to jde v celé politice odshora až dolů.
10. 10. 2011 | 17:02

stehno napsal(a):

Pokusy na sjednocení evropské měny ( ale s oddělenými ekonomikami) byly již v minulosti - např tzv. konvenční měna ( vydržela sto let), latinská konvence ta už jenom cca 50 let a měny rozhodila 1.sv.válka.
Jediná měna, která z té doby víceméně přežila je ěvýcarský frank. Kdyby se porovnal s frankem francie ( tzv. starým) nebo s nedávno platnou italskou lirou, viděli by jste ne poměr 1:1 ale 1: několika tisícům. Jak by asi dopadlo oddělené euro?
10. 10. 2011 | 17:05

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Paroubku,

doufám že Vás, za Vaše současné skutky, stihne spravedlivá odplata. Jakékoliv Vaše kecání tomu nezabrání. Koho bohové chtějí zničit, toho raní slepotou.
10. 10. 2011 | 17:07

Pepa Řepa napsal(a):

(text byl ve zkráceném znění publikován v Lidových novinách dne 10. října 2011)
--------
Příště bych dopučil zkrátit na:
https://www.youtube.com/watch?v=wQ6yDttGry8
Vyjde to nastejno.
10. 10. 2011 | 17:15

Al Jouda napsal(a):

Docela rozumný článek od pana Paroubka. Povšimněte si všichni, prosím, že se autor vůbec nezmínil o sobě a že by mu někdo ublížil nebo na něj útočil. To je veliká změna myslím k lepšímu! Jen tak dále pane budoucí předsedo LEV 21!
10. 10. 2011 | 17:23

akné napsal(a):

Doug Badman.Vrátíš konečně Občanský průkaz? Jak si apeloval na Melčáka a Pohanku,kteří přešli na druhou stranu fronty? Bakalovým médiím se daří prostoduché tvorečky dostat tam,kam chtějí tzn. srovnávat nesrovnatelné,k čemuž mu napomáhají i socani,kteří se bojí konkurence a odhalení jejich lenosti-Škromach či student ze slovenské plzeňské právnické fakulty Hašek a další zoufalci,kteří přelézají z jedné p....e do druhé jako Bendl z ODS.
10. 10. 2011 | 17:47

frantíkSeverýn napsal(a):

Z prvního, rádobyNSRoslavného odstavce, falšivým slizem oplývajícím, se paní Angela dozajista s chutí pozvrací až si jej přečte.
Paroubek nic neriskuje, proto může žoviálně předstírat znalost burzy a WFS. Jak je možné, že do politiky se dostane kdekdo z ulice či zaflusané, zapářené jídelny "Ó pardon, opravuji!" z umakartem obloženého kanclíku vedle jídelny a držet se tam zuby nehty roky?
10. 10. 2011 | 17:51

český maloměšťák napsal(a):

"...Euro přineslo snížení měnového rizika pro země, které předtím mezi sebou vedly nekonečné a nemilosrdné měnové války, aby tak pomohly svému exportu na úkor konkurence...."

To je velmi vágní vyjádření. Blíže specifikovat by to chtělo. Které evropské země - před zavedením eura spolu vedly "nekonečné a nemilosrdné měnové války".
Já jsem pro euro a dokonce eurobondy...ale jestli někdo zašne používat takové propagandistické fráze, polopravdivé argumenty. strašáky - znevěrohodňuje dobrou věc.

Myslím si, že otázkou dne je tlak na Čínu. Někteří analytici tvrdí, že juan je podhodnocen až o 40 %. A to už je sakra masakr.
Ale pozor ! Pokud se to narovná(ale ne vřádech jednotek % za rok) - zdraží se importy z Číny. Tím se ale mohou srovnat podvodně dosažené "komparativní" výhody některých čínských výrobních odvětví - ve vztahu k Evropě. Kdo bude na toto připraven - získá komparativní výhodu on. A tím i šanci na zvýšení zaměstnanosti.
Země s jednotnou DPH však v tomto nebude mít žádnou/respektive ve srovnání s jinými zeměmi EU/ manevrovací (ve smyslu motivační pobídky) schopnost.
No nic - jen taková malá poznámky - kam nás mj. vede inženýr Kalousek. Ale i profesor Klaus - svým odmítáním jednotné monetární i fiskální Evropy.
10. 10. 2011 | 17:54

zemedelec napsal(a):

Pane Paroubek.
Velice dobře.
Já si myslím,že se ještě zlepšíte v té ekonomice.
Pane maloměšťák.
Pořád výborné.
Jenomže nás vláda těma reformami,nutí kupovat to levné Čínské zboží.Takže vůbec neuvažuje o nějakém tlaku na Čínu a podpořit domácí výrobu.
10. 10. 2011 | 18:34

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
vy jste zastance jednotné fiskální evropy? takže až nám evropská komise řekne, hoši s vydajema musíte jít o 20 miliard dolu, škrtejte, kde umíte, tak od vas doufam neuslyšim žadnou kritiku. nebudete se chovat jako čssd k radaru a přihlásíte se hrdě k jednotné evropské fiskální politice.
10. 10. 2011 | 18:42

český maloměšťák napsal(a):

zemedelec
Tahle vláda má co dělat, aby se její členové vyhnuli trestním stíháním.
Od ní nemůžete/me/ nic čekat.

Pokud jste poslouchal Stiglitze - tak hovořil o tom, o čem píšu už delší dobu.
Že se ze zadlužení/šetření/ udělal fetiš.
Pokud v současné situaci má ČR dobré podmínky při získání finančního kapitálu, tak by se měla zadlužit. Ale ve smyslu dlouhodobě udržitelných projektů a multiplikačními efekty.

Jenže jak pravím - megapsychouši a megazloději žádné projekty, kromě toho, jak si zachránit zdravou kůži a narvat si teřichy, nemají.

Vemte si poslední Kalouskův nápad - úpis vládních bondů občanům. Jaký je vlastně efekt ? Žádný - ba je multiplikačně negativní.
Protože se jen přeskupily finence na účtech bank - žádný nový zdroj financování se tedy nenašel.
Tyto finance jsou deponovány - jejich likvidita je omezena. Takže zmenšení potenciální realné domácí poptávky po zboží a službách. V době, kdy se mluví o stagnaci - ne-li o recesi.
Stát si mohl půjčit levněji. Další ztráta.
Podvodným trikem se dále stát zbavil možnosti inkasovat daň z úroků - prostě Kalousek vyrobil z 21 mlrd. korun českých 21 mlrd jednotek korun českých - no aty, jak známo nejde danit, protože 15ˇ% - ní daň z jedné koruny je nula.

Pane, já mít firmu - tak takový účetní letí na hodinu.

Jinak Stiglitz také mluvil o tom, jak předbíhají "technologie" v oblasti finančnictví technologie skutečné - které znamenají skutečný posun v hospodářském výkonu. Což je velký antagonismus. Nevěští to nic dobrého. /obraty finančních transakcí za rok jsou až 15 násobkem transakcí ve sféře fyzické ekonomiky/.
Jak vidno - Kalousek v tom rozghodně nechce ponechat nic náhodě.
Ještě se možná budou dít věci.....

P.S. Tu Čínu...radši nezmiňujte. O tom se mluvit nesmí. Čína je stále rozvojovou zemí./nebo ještě v roce 2010 byla/. S výhodami, které se k tomu vážou.
To jste nevěděl, že ? V kontextu likvidace např. evropského textilního či obuvnického sektoru je to zajímavé, že ?
:(((
10. 10. 2011 | 19:00

suva napsal(a):

Pan Paroubek potvrzuje, že je vystudovaný ekonom. Na rozdíl od chemika Kalouska našeho ministra financí. V nedělním pořadu otázky Václava Moravce, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, Joseph Stiglitz ukázal jasně, jak je naše vládní garnitura mimo realitu. Překvapení pana Moravce, který chtěl potvrdit, že stát je proti soukromníkům špatný hospodář nebylo hrané, když mu to nebylo potvrzeno. Jen pro Jana Švejnara jak se zdá to také nebyly nové informace. Pokud současné vládní uskupení získá dost hlasů a bude na nás stejně vyzkoušen další ekonomický experiment bez ohledu na zkušenosti ze světa.
10. 10. 2011 | 19:02

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Jistě. Ovšem až vám zvedmou daně na německé sazby - tak také ani slovo, ju ?
Poznámce o radaru nerozumím. Co má společného názor ČSSD - tuším že konzistentní - na radar.... s jednotnou Evropou ?

Jen maličkost. Hodně záleží také na tom, jaký má ČR v EU hlas.
Zatím je to hlas /nos/ Zahradilů, Ouzkých a Cabrnochů.
Pokud se to nezmění - asi to skutečně bude o jednostranných aktech. Ale můžeme si za to sami. Nebo ne ? To je tam vždy navolí Marťani ?
10. 10. 2011 | 19:07

Miky napsal(a):

suva...
Paroubek jako ekonomická hvězda...! Leda v bolševickém RaJ !Tam se zmohli tak na okrádání hostů a dělení se o tento "zisk" s vedením,aby je nechali v klidu okrádat dále!Jo a občas koupili nové levné ubrusy a prznili nebohé ušmudlané servírky.
10. 10. 2011 | 19:11

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
já řvát můžu, já jsem zásadně proti tomu, aby nam evropa mluvila do rozpočtu a daní. konzistentní postoj čssd k radaru? to si snad děláte p...l. podrždeštník v americe radar vyjednal, za paroubkovo vlády američani v tichosti prováděli v brdech měření. ( jistě aniž by o tom sexypuchejř věděl, protože ten zase spal na zadním sedadle) mate pravdu, ono záleží , jaký má čr v EU hlas. hlavně němcum a francouzum.. od přijetí LS nemá totiž čr v EU žádný hlas. je uplně jedno, jestli tam sedí věčně ožralej havel nebo tam chrápe táta pracujícího lidu falbr. čr nemá hlas žádný. 24 poslanců v 750 šlenném parlamentu. navíc ten parlament pouze spolurozhoduje. nejduležitejší legislativní orgán je stále evropská rada. a tam už se rozhoduje většinou. stačí když se dohodne merkelová se sarkozym. vas se nikdo na nic ptát nebude. vy nemužete nijak ovlinit to, kdo vládne v německu nebo francii. vy budete jenom držet hubu a krok. už si to konečně uvědomte.
10. 10. 2011 | 19:18

Frante napsal(a):

Krize eurozóny nám mj. říká, není pravda, že dluhy se neplatí. Soudruhu ...
10. 10. 2011 | 19:28

Maximus napsal(a):

EU stojí opravdu na rozcestí, pokud chce aby Eurozóna reálně a spravedlivě fungovala musí k základním měnovým podmínkám přijmout stejnou fiskální politiku, jinak to nemůže dlouhodobě fungovat, aby nedocházelo k "žití" jedněch na úkor druhých. Co to je vlastně fiskální politika, která aby byla shodná a funkční ve státech Eurozóny by pravděpodobně znamenala vytvořit jedno ekonomické centrum?
Jedná se především o daně a související věci:

Pomocí fiskální politiky může veřejná správa státu nebo potažmo budoucího centra Eurozóny ovlivnit:

rozdělení příjmů (přerozdělování)
agregátní poptávku
úroveň ekonomické aktivity a v důsledku toho i zaměstnanost
způsob využívání zdrojů (např. ekolog. a energet.daně).

Podle poměru příjmů a výdajů státního rozpočtu můžeme fiskální politiky teoreticky rozdělit na tři typy:

Expanzivní fiskální politika.
Veřejné výdaje jsou větší než vybrané daně, takže vzniká schodek (deficit) státního rozpočtu, čímž roste státní dluh. Expanzivní fiskální politika se snaží stimulovat růst výkonu ekonomiky prostřednictvím růstu státních výdajů a projevi se krátkodobým růstem HDP. Přes všechny teoretické námitky pracují moderní státy většinou se schodkovým státním rozpočtem a spokojují se jen s tím, že se snaží tento schodek a kumulovaný státní dluh udržovat v jistých mezích (viz např. Maastrichtská kritéria Evropské unie).

Neutrální fiskální politika.
Veřejné výdaje se rovnají vybraným daním, státní rozpočet je tudíž vyrovnaný. Tento stav představuje zřejmě těžko dosažitelný ideál, neboť se vyskytuje jen zcela výjimečně.

Restriktivní fiskální politika.
Veřejné výdaje jsou menší než daně, takže se snižuje státní dluh. Restriktivní fiskální politika má smysl tehdy, má-li stát veliký státní dluh; jinak by totiž znamenala, že stát vybírá zbytečně vysoké daně. Ve skutečnosti jsou však všechny moderní státy spíš více než méně zadluženy, přesto se jim nedaří restriktivní politiku zavést. Třeba federální rozpočet USA byl za posledních 40 let v přebytku jen v roce 1999 a 2000 (díky iniciativě prezidenta Clintona).

No nic, bude to všechno v příštím blízkém období zajímavé
a snad rozhodnou odborníci a ne politici vykonávající a plnící potažmo úkoly bankéřů..... Ale třeba se mýlím.
Pěkný večer!
10. 10. 2011 | 19:33

Doug Badman napsal(a):

akné:
Já jsem ale Pohankovi ani Melčákovi nenadával do lidských zrůd. Já po nich nechtěl, aby vrátili mandát. Já ne, to tvůj zásadový Paroubek takhle běsnil.
10. 10. 2011 | 19:35

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
bla, nbla, bla...
Jak to že tedy trhy v napětí očekávají jak dopadne zítřejší zasedání slovenského parlamentu...když tedy ČR /Slovensko je téměř 2 x menší/ "nemá v EU žádný hlas" ???

Blekotání. Mekotání.
Nulová informační hodnota.

Četl jste vůbec Lisabonskou sm,louvu ? Že se tedy s ní oháníte ?
Nečetl, že . No - nepřekvapuje mě to...

Pro ukončení naší diskuze - respektive vašeho monologu použiji s dovolením citát jednoho zdejšíhio komentátora :

"To je moc pěkný blábol..To jste musel bezpochyby vymyslet sám."
(Yossarian)

Gándhí - když se budete snažit /doporučil bych vám Silvii - ale ta je asi zadaná v honolulu/, může mít ČR jednoho krásného dne těch poslanců 50.

Ale stejně - chudáci Lucemburčané - ti by se měli rovnou jít po Lisabonské smlouvě oběsit.....jen 6 poslanců

Čéče, hándhí - čím to je - že dneska nemám na pindy náladu...jinak bych ještě poplkal...
10. 10. 2011 | 19:40

stehno napsal(a):

Nechápu, jak se předseda strany může zpronevěřit ideálům, které zastupoval, které propagoval program, na kterou se pokoušel stáhnout hlasy voličů a proč nevedl stranu tak, aby i po jeho odchodu pokračovala v nastaveném směru. P. Paroubek se chová stejně jako občan Kalousek. Jde jim asi jen o moc a funkce ( nechci použít výraz o koryta).
Mýlil se ve svých předchozích funkcích ? Blafoval? Mýlí se teď? Blafuje?
10. 10. 2011 | 19:40

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
no ale zkuste si tipnout, co se stane, když to slovenský parlament neodsouhasí. ja si myslim, že už se nikdo ani nebude obtěžovat hrou na opkování hlasování tak dlouho, až to bude "ano", jako v případě irska. prostě si němci a francouzi udělají, co budou chtít. bulharsko a rumunsko není v shengenu a je to v rozporu s evropským právem. s..e na to pes. ja vam přeju vaše nadšení pro společnou evropu. až budete skučet, tak vám to připomenu.
10. 10. 2011 | 19:47

hurt napsal(a):

Euro je jako každá jiná měna-ani horší ani lepší.Obavy je možné mít pouze z jednorázového prvního kursu směny Kč za Euro,nikoliv z jeho působení vůbec.
A celkově je Euro jistě stabilnější než Koruna,pokud ČR není na špici.
Banky mají v dnešní elektronické době širší restřík taktik,to budou mít vždy asi stále širší.Jsou to samostatné hospodářské subjekty,ne státní instituce Evropy.Ani EU.Na chybách se prodělávalo vždy.Řecko si myslím hlavně zkouší jak vážně to EU s evropskou solidaritou myslí,prubířský kámen nevěřících Tomášů.Spekulovat na odpuštění dluhu v krizové době by byl hazard od Řeků.Nereálný.
Paul Krugmann a Stieglitz si udržují před našimi ekonomy náskok,naši si z nich ale neberou rozumy.
Trochu je autorem přeceněno předkrizové Německo.Němci sice stále měli odjakživa a vždy mají ve srovnání s námi nesrovnatelně vyšší důchody relativně k platům (90% platu) a také vyšší podpory v nezaměstnanosti výší i délkou (18 měsíců 30 tisíc Kč),ale za někdejší oživení ekonomiky vděčí hlavně předkrizovým injekcím od USA,nikoliv hlavně sociálnímu státu.Tím nic pouze nezkazili k horšímu.
10. 10. 2011 | 19:56

facit napsal(a):

Jyrko,
to ale není z tvoji hlavy co?
10. 10. 2011 | 20:18

Karel napsal(a):

Pane Paroubku,

zkuste psát i jinám,
třeba do Britských i Parlamentních listů atd.

Normalizátor Stejskal agilně potápí čtivost blogů na Aktualne.cz .
10. 10. 2011 | 20:24

Cestovatel napsal(a):

Pane Paroubku kde je váš pověstný zápal pro "obyčejné lidi" Vždyť podle průzkumů nechce EURO většina 56% Němců http://www.epravo.cz/top/clanky/evropske-pravo/vetsina-nemcu-nechce-euro-323.html

Stejně jako sypání dalších peněz do bakn a do "Řeckého mejdanu" na úkor Evropy. Že SDP a Zelení podporují tuto ekonomickou nelogičnost je normální socani i zelení byli vždycky vlezd_prdelníci EU a s nadšením přijali vše co EU navrhla. To že jsou i hlasi proti je normální pluralita názorů.

Stejně tak nelogické je vaše tvrzení ze v 70. a 80. letech byl rozmach sociálního státu. Asi neznáte historické souvislosti. V 70. letech přišel naopak pád sociálního státu, kde v USA a dalších zemí způsobli obroský růst výdajů. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_st%C3%A1t

Jestli že v 80. letech byl "rozvoj sociálního státu" jak to že v USA a VB se dostali k moci Regan a Thatcherová snažící se osekat tento sociální stát stát.
Naopak Jimmy Carter (Demokrat), Callahan a Wilson (Labor ve VB) který díky zvyšování sociálního státu přivedli svoje země (USA a VB) k stagflaci růstu inflace a nezaměstnanosti a pádu ekonomiky. Carter je díky zhoršující situaci ekonomiky dnes považován za nejhoršího prezidenta USA
10. 10. 2011 | 20:54

prak napsal(a):

Pan Paroubek není pracovitá včelička, ale zakuklený trubec!
10. 10. 2011 | 20:58

Forrest Gump napsal(a):

Pane Paroubku, jsem hrdý na to, že se hlásíte k levici. To, jak pranýřujete pseudoinvestice bank, to jste uhodil hřebíček na hlavičku. Vždyť ti bankéřští podvodníci nakupovali dluhopisy Řecka,Portugalska,Itálie... a tak. To dá rozum, že tohle slušný člověk nikdy neudělá.

A z toho Klause si nic nedělejte. On ekonomii rozumí, jak koza petrželi. To Vy jste jinej kanón.
10. 10. 2011 | 21:02

reCAPTCHA napsal(a):

český maloměšták

s vlkem tady byla sice pranice, ale mělo to reálný smysl. Vlk měl většinou i pravdu a ještě nás bavil svými překlepy. Vlk byl totiž nejen živ analýzou, ale byl i člověk.

To vám - androide měšťáku naprosto chybí. Vy nejste člověk, vy jste stroj. S vámi není ani pranice, vy chcete jen každého mlátit po hlavě pendrekem, stejně jako polír-editor. Jste zakuklený marťan - miřte na Jyrku, to je partner pro vás. Ostatní lidi vynechte, nestojí o vaše výblitky.

Editore - měl byste se polepšit, výsledky vaší práce se míjejí se zásadami korektnosti.
10. 10. 2011 | 21:05

akné napsal(a):

Doug Badman. Je těžké s Vámi polemizovat,když Vám to přeběhlictví připadá stejné!!!
10. 10. 2011 | 21:37

extensin napsal(a):

Tady jde o možnost si na příkladu zavedení Euro vyzkoušet abecedu měny na tématech dluhu,privatitace,inflace.Obávám se,že lidé typu Klause,Paroubka,expremiéra Fischera, Ivana Philipa v EU bance-kteří jdou do mezinárodních financí díky postům v politice- neznají ani to 1+1=2 v měně.
O co tu jde? Oo reálně -hypotetické situace typu stát XY uměle vytiskne o bilion svých peněz navíc,přiřkne je člověku AB ,který následně koupí celou sousední zemi za ty peníze nebo ten stát jimi splatí svůj vnější dluh bez problémů.Tak toto prosímvás je v principu i prakticky proveditelné a možné v každé národní měně ale i v EURO.Obranu proti tomuto bychom mohli diskutovat případově měsíce.Taobrana se vždy v mnohapřípadech dělala dělá.Obávám,že k této abnormalitě však došlo pouze při privatizaci,kdy stát byl ještě monopolním vlastníkem všech podniků a Klaus se Zemanem to prodali za takové fiktivní peníze.Namítnete,že jsme také za obdržené peníze mohli leccos koupit v cizině -ale víme spíše o aušusových stíhačkách,pandurech etc.Zatímco jsme prodali trvalé nástroje obživy tisíců lidí-fabriky.V okamžiku kdy by tu byli samí soukromí vlastníci-prodali by sebe sama ,své lidi.To by tak lehce nešlo.Proto Západ své neprodal na rozdíl od zdejších.
Jde o to,že když to stát udělá se svou národní měnou-zvýší tiskem uměle počet svých bankovek-rozvíjí se inflace:rostou ceny i platy.Mezinárodně mu následně klesne kurs jeho měny,pokud měna není jednotná-jako budoucí EURO.Na inflaci bohatí vydělávají,chudí chudnou.Není vyloučeno,že EU by právě ze strachu z falešných plateb vnějších mezistátních dluhů bez většinou dosavadního krytí fyzickým přistoupila k limitům tištěných bankovek EURO jednotlivých zemí,tedy k regulaci inflace.To si pravicový Klaus vysloveně nepřeje.Z vnitřních důvodů,žestraní bohatým a růstu sociální nerovnosti ale i z těch důvodů,že řada zemí EU má možná vnější dluh vyšší.Pokud mluvíme o dluhu,uvědomujme si,že vnější dluh je jen jeho část-celkového dluhu.Tragédií jsou malé,chudé země,kde jeden kapitalista vlastní třeba 60 % země.Majetku.Když odjede do USA,kde mu nabídnou za jeho majetek více než má nyní,jsou obyvatelé té zemičky prodáni de facto do otroctví a on si jako Kožený užívá.
10. 10. 2011 | 21:44

český maloměšťák napsal(a):

reCaptcha
S kýblem spalšků příště jděte ke kanálu, otevřete poklop a vlijte obsah dovnitř.
Tak ten smrad zůstane jen ve vaší kuchyni.

Zakuklený Marťan asi haraší v prostoru mezi vaším pravým a levým uchem. Mě tam prosím ale netahejte - mám strach - když pobývám sám v temné , prázdné a smradlavé místnosti.
10. 10. 2011 | 21:57

český maloměšťák napsal(a):

Cestovatel napsal(a):
Pane Paroubku kde je váš pověstný zápal pro "obyčejné lidi" Vždyť podle průzkumů nechce EURO většina 56% Němců http://www.epravo.cz/top/clanky/evropske-pravo/vetsina-nemcu-nechce-euro-323.html
--------------------
Cestovatel napsal(a):
zdenekb:

Všechny průzkumy jsou směšné, ať je dělá kdokoliv, protože nikdy neseženeš
tak velký vzorek lidí aby se z něj dalo říc co chce veřejnost. To by jsi musel
sehnat 500 000- 1 000 000 lidí aby ten průzkum měl nějakou vypovídací hodnotu.
Jenže tyto průzkumy se dělají na ubohém vzorku 800-1500 lidí což je zoufale málo.
Takový vzorek má 0 vypovídací hodnotu.
22. 06. 2011 | 11:52
Ha, ha, ha.....:)))

:(

Dobrou noc všem Cestovatelům v logice, čase i rétorice....
10. 10. 2011 | 22:00

mažňák napsal(a):

pan Paroubek je politik a tak je potřeba jeho blog číst - nic neříká jen tak pro nic za nic aby se rozdělil o svoje moudra.
Nejvíc se plete v příčinách krize eurozóny, tady žádný problém slabá regulace nezpůsobila. Problém eurozóny je přezadlužení některých států, způsobené eurem - mohli si půjčovat za podmínek, na které by třeba s drachmou nikdy nedosáhli. Tak si půjčovali, blbější kdo nebere... kombinace eura a socialistické nezodpovědnosti, nic jiného.
10. 10. 2011 | 22:04

Maximus napsal(a):

extensin
Zajímavé a vůbec to není od reálu. S penězi, které jsou dnes v podstatě jen na hardiscích serverů finančních institucí se dají dělat pěkné podrazy.
10. 10. 2011 | 22:05

xx napsal(a):

Dnes jsem viděl na ČT2 zajímavý dokument o Německu. Jednalo se o téma sjednocení. Ale nebylo to o žvástech politiků, bylo to o realitě.

Východní Němci v podstatě udělali to, po čem tu řada diskutérů velmi silně volá a co vyčítají naší privatizaci jako osudovou chybu. Němci neměli problémy s překladem, takže prostě jenom převzali kompletní legislativu a zavedený systém institucí. Připravili privatizaci přesně podle toho, pomáhali jim v tom západoněmečtí experti a vyhnuli se kupónovým experimentům.

Jaké bylo však jejich překvapení, když dopadli ještě hůř než češi. Podniky jim stejně krachly a nezaměstnanost vzrostla až na 30%. A to vše za mohutné finanční podpory západního Německa.

Pevně věřící levičáky co se modlí dodnes ke Komárkovi a marce za tři koruny, to nejspíš nepřesvědčí o ničem. Ale kriticky myslící člověk, který třeba tak úplně té naší české privatizaci nefandí nebo jí dokonce odsuzuje, by to mohlo napovědět, že nic není tak jak si to jednoduchý člověk představuje.

Německý příklad jasně dokazuje, že převzetí fungující legislativy třeba i s dobrou měnou, nezaručuje úspěch. Dokonce to na první pohled i vypadá že naopak, zaručuje neúspěch.

Toto není myšleno primárně jako obhajoba českého privatizačního experimentu, pouze snaha o vyvrácení mýtu, že kdybychom bývali vzali německou nebo třeba švédskou obdobu sbírky zákonů a přeložili jí do češtiny, že bychom se vyhnuli problémům s privatizací a dohnali západ mílovými kroky za 10 let.

Východní Němci i přes obrovské subvence z bývalého NSR jsou dodnes také velmi pozadu.

p.s. omlouvám se že to není úplně přesně k tématu krize Eura, i když souvislosti nebo podobenství se najít dají.
10. 10. 2011 | 22:07

Elena napsal(a):

pan Paroubek, vsimla som si ze jeden diskuter tu vas chvalil ako ekonoma, nevedal som ze mate ekonomicke vzdelanie, ale pane ako je mozne ze nevidite rozdiel , kto vlastne tu krizuma?
To je kriza bank, sukromnych bank, nie eurozony, nezahmlievajte aj Vi prosim Vas,
nepodporujte politicke propojenie s bankami, kde po vkladu USA 700 miliard USD do FEDU, kratko potom Europske krajiny nalialy do sukromnych europskych bank polovicnu ciastku 300 miliard EUR,
krit rizikove podnikanie sukromnych bank, nutit staty a danovych poplatnikov prispevat na zachranu podnikania sukromnych bank je nezodpovedny, pokritecky, nekompitetny cin,

Vspametajte sa ak ste ekonom, ak pisete ako politik, tak sa tomu nedivim, predsa banky sponzuruju aj politikov, tak musite spievat pesien toho, koho chlieb jes
10. 10. 2011 | 22:07

Josef Kovanda napsal(a):

Jsem absolventem téže VŠE jako přítel Paroubek.
Takže bych to převedl na diskusi v lidové úrovni, aby nám onen lid, o který se uchází Jyrka Roko, rozuměl:
- Vymezovat se vůči profesoru Klausovi patří mezi obehrané evrgýny této země. Nebudu to komentovat. Zajímavé je, že zatím pořád má pravdu právě pan prezident..
- Přítel Pardoubek vůbec nemluvil o takovýchto drobnostech: KDO KONKRÉTNĚ BYL STÍHÁN ZA ŘECKÉ PODVODY? Když chtělo Řecko do eurozóny, tak to nafilmovali ... a nic
- Evropská unie reguluje i zakřivenost banánů. Ale sociální výdaje, které tvoří dvě třetiny státních výdajů, nereguluje vůbec. Proto mohou mít Řekové důchod jaký chtějí a dostat ho velmi záhy. Vůbec nejsou regulovány výdaje na státní aparát. V Řecku musejí státní ouředníci chodit "do práce" na směny. Protože tam nemějí dost stolů a židlí! Pokud mluvím o regulaci, tak tím myslím regulaci RÁMCOVOU. Prostě - určit např. rámcová pravidla pro výši důchodů a dobu odchodu do důchodu. Rámcově regulovat podíl státních úředníků a podíl výdajů na státní aparát z HDP. A tak podobně.
Pak se nemůžete divit, že to dopadlo takto. Řekové se tam dostali podvodem a udělali si z toho mejdan. Tečka.
10. 10. 2011 | 22:19

český maloměšťák napsal(a):

xx
Němci razili fundametalismus jako vyšitý - hlavní je zprivatizovat vše co se dá. Co nejrychleji/Kohl/
Výsledek ? Státní podniky rozbité na padrť. Bez předchozí restrukturalizace byly vrženy na trh. Volný pád následoval. Privatizace se proměnila v likvidaci a deindustrializaci. Zaniklo téměř 75 % pracovních míst bývalého průmyslu NDR.
Zrodila se ztracená generace Ossies.

Takže chyba nebyla v zákonech - ale v procesech. Chybně nastavených procesech.
Podobně jako v ČR. Špatné pořadí kroků a jejich rozfázování. Když se děje toto - pod politickým tlakem opřeným o propagandu - nepomůže žádný zákon.
Ať už český - nebo německý.

Kohl se kdysi Tengovi smál a v Německu označovali jeho/TSP/ reformy jako jakési přechodné řešení.
No - dost se mýlil, že ? Tedy - Kohl.
Měl se u Tenga poučit. Ale čo bolo , to bolo - terazky VW realizuje v Asii víc obchodů s auty , než doma, že.

Jinak jen konstatujete banální pravdy. Jistě - bezhlavá aplikace kompletních regulí/celého právního řádu cizí země - tedy odlišné konstelace/ není zárukou úspěchu./na tak již ale převzetí historicky ověřených institucí/

Nicméně šlo o to, že liberalizace cen, kapitálových trhů, obchodu, privatizace...bez náležitých funkčních institucí via dozor a justice, bez korporatizovaných(popř. zprivatizovaných) bank - je programovou zlodějnou. Pomineme fakt, že privatizaci má předchzet restrukturalizace - jinak jde jen o second - handový výprodej.

Dobrou noc.
10. 10. 2011 | 22:40

Zacheus napsal(a):

Jsem rád, že alespoň pan Paroubek horuje za potápějící se euro. Je to sice již věcně poněkud slabomyslné, ale bojovat za Nový světový pořádek ( s jednotnou měnou a pokud možno jednotnou světovou vládou) se, jak vidno, ještě pořád někomu vyplatí.
10. 10. 2011 | 22:45

Elena napsal(a):

suhlasim s navrhom Sulika, preniest EUROVAL na BANKY,

tieto natlaky na schvalenie eurovalu, zatazenie statne rozpocty odvodmi do eurovalu zjednoduchsenym prikladom, ako keby ste mali v rodine hemblera a mesacne mu poskytovali penaznu podporu na jeho cin.
10. 10. 2011 | 22:47

Elena napsal(a):

suhlasim s navrhom Sulika, preniest EUROVAL na BANKY,

tieto natlaky na schvalenie eurovalu, zatazenie statne rozpocty odvodmi do eurovalu zjednoduchsenym prikladom, ako keby ste mali v rodine hemblera a mesacne mu poskytovali penaznu podporu na jeho cin.
10. 10. 2011 | 22:47

Cestovatel napsal(a):

český maloměšťák:

Já průzkumům nevěřím, ale Paroubek je tak strašně posedlý průzkumy veřejného mínění.
10. 10. 2011 | 23:07

Doug Badman napsal(a):

Akné:

Mně to přeběhlictví vůbec nepřipadá stejné! Melčák s Pohankou ze strany nevystoupili, jenom hlasovali jinak, než chtěl předseda. Paroubek ale ze strany utekl a nejen že odmítá vrátit mandát ale dokonce se ani nechce vzdát korýtka místopředsedy rozpočtového výboru.
10. 10. 2011 | 23:12

ghándí napsal(a):

když paroubek správně nastaví procesy, tak zdroje budou, to budete koukat
10. 10. 2011 | 23:33

Léva Jarkovič napsal(a):

Souhlasil jsem se švějnarem že euro potřebuje také fiskální sjednocení. Nicméně bohužel, jen s tím. Stiglitz z nich mluvil nejbrilantněji. Nemusí se před nikým natřásat a naznačovat sponzorům jak to vlastně myslí, na co je třeba dávat pozor, před jakou krizí varovat a dělat chutě investorům pro ekonomiku a politiku. Přesto ani s ním nesouhlasím, pořád žije v představě budoucích zvýšení těch "minimálních" daňových sazeb za které so může Evropa jako celek půjčovat až do aleluja stejně jako USA... Ptám se spolu s mnoha jinými, snad i s některými z Occupy Wall Street...
Nejsme už náhodou tak technologicky daleko, že nám za těmi technologiemi zaostala legislativa?
Oni se tam baví o nějakých milisekundových obchodech, že by se jim mělo zdanit pár procent... A ještě u toho uvedou že je to proto, že tyhle transakce k niakému zlepšení funkčnosti trhu nepřispívají! A ani je nenapadne něco takového zakázat, jen zadanit. Mizerně zdanit. K čemu to povede? Odpadnou ti, kteří se na svět manipulace nadokázali povznést vědeckým duchem. Outsideři marných pokusů. ti kterým to nevynáší to rovnou odradí.
Ti kterým to vynáší málo, zváží odchod, a část se na to taky vy...
Ti kteří mají své jisté, zajisté zaplatí, konec konců jde i o presiž, kterou lze snadno vyvolat; není většího dříče, než zapřísáhlého lenocha který se snaží udržet si pohodlí, klidně si kvůli tomu i utáhnou peněženky)
Profíci nahoře vědí proč tohle dělají. Je čas ukázat solidárnost - všichni jistě četli Machiavelliho Vladaře... Je třeba ukázat že je - štědrý. Dá lidu další iluzi, jakože vzpruhu do nastávající stability, ale již chystá v podobě "drobného zadlužování státu" a "vyčištění spekulativního trhu" další propad v podobě zdokonalení počítačového boje na spekulativních trzích. Dodnes jsem přemýšlel o tom, co se vlastně stalo v okamžiku kdy se tyhlety "počítače na ekonomiku" v roce 2008 "zasekly, nebo zbláznili... nebo co? Vlastně to nebyly stroje, jen programy, zkrátka nedokázaly vyprodukovat smysluplnou odpověď na položenou otázku. Odpověď se neshodovala s očekávanou odpovědí... obchodování bylo zastaveno... Proč? Koho zachránili? Kdo v té chvíli rozhodoval o ukončení trhů? Co je to za institut? Vyjednávání? CO vlastně selhalo? Nebyl to náhodou rezonanční efekt mezi programy naučenými krást z burzy? JAké je procento spakulativních obchodů? Je dostatečně velké aby mohlo vyvolat rezonanční efekt? C když se nakonec najde způsob spolupráce spekulativních investorů, aby obrátili zisk zcela nebo převážně ve svůj prospěch? Je to technicky možné? Je to alespoň matematicky možné? Pokud ano, jak již bylo řečeno, toto neužitečné patro budovy ekonomie, tuto zaostalou frašku na iluzionistické umění, zaručených výher a cinknutých karet. Spekulace, bezmyšlenkovitá mrtvá matematika proti člověku. Systémem vyselektovaní jedinci pro nejvyšší nasazení do 35 let vymýšlejí jak okrádat lidstvo. Jak si jej penězi zotročit. Státy nestáty. Myslím že v okamžiku kdy se ty počítače "kously" nastal okamžik kdy se podařilo vyladit systém světové manipulace s ekonomikami. Stiglitz tuší ve vzduchu revoltu, přišel nás uklidnit promilemi na daních z jeh kšeftů. Hanebně obsazený sbor OVM bez oponenta, jen s psychotrychtýřem: Podívejte jak je ten Nobelista levicový!
Ovce. Tenhle computeří kanibalismus musí skončit! A nejen ten. Tyhle věci do ekonomie nepatří. Říkal to i Stiglitz. Je to neužitečné, mě lo by se to... nikoli zdanit, ale zrušit.
10. 10. 2011 | 23:44

xx napsal(a):

český maloměšťák: no jo, teoreticky by se to jistě dalo propracovat do nejmenšího detailu a pokud by na to bylo dost času a prostředků a expertů, dalo by se jistě mnohým problémům předejít. O tom není pochyb. Měli jsme si dát 2-3 roky všichni pauzu a počkat až to někdo vymyslí, jak ty podniky restrukturalizovat.

Problém byl ten politický tlak. Možná, kdyby nepadla totalita, ale Gorbačov zvládnul Tengovi reformy ( nepokoušel on se o to nakonec po vzoru Číny, když viděl, že to má ekonomické výsledky ? Co jiného byla pěrestrojka. No asi to měl Gorbi dělat bez glasnosti. ) Byli bychom zde dnes Čínou Evropy. Sice pořád v totalitě, ale už se skoro tržní ekonomikou. Ale Gorbi to prostě podělal. Hrál si na demokrata a celý se mu to vymklo z kloubů. Teng se na glasnosť vyprd a ekonomicky mu to vyšlo. A to měl proti SSSR nevýhodu, protože v Číně byl hladomor. No možná, že kdybychom zde byli taky tak zbědovaní, po demokracii bychom tolik nevolali a byli bychom rádi, že se najíme a ekonomická reforma by se nám povedla alespoň tak dobře jako v Číně.
10. 10. 2011 | 23:46

Suchec napsal(a):

Badman:
To, že si člověk kulový pamatuje ještě neznamená, že by se v to měl ňahňat. To je pak strašný smrad.

A někteří, co tu ostatní poučují o ekonomii jsou na tom evidentně hůř, než žák základní školy.

A Paroubek to ale není.
11. 10. 2011 | 00:02

Elena napsal(a):

a ci Vi Suchec,
co si myslite ma byt Slovenskou vladou schvaleny Euroval, ak ano, tak argument preco?

Aj ked dnes vecer Merklova sa nechala pocut, ze Grecko tak ci tak musy bankrotovat
11. 10. 2011 | 00:11

Elena napsal(a):

Bankari su presibane, podnikatelia este viac, presuvaju sydla firiem do danovych rajov, eurokomisarstvo sa docka narastu ciernej ekonomiky
11. 10. 2011 | 00:17

reCAPTCHA napsal(a):

měšťák android
když máte rozžhavené obvody a žízeň,není nutné vypít naráz dva kýble vody. Vaše hliníkové spoje jsou bohudík neopravitelné, pracujete raději v nízkoteplotním režimu jako had Lux. To bude vašemu naturelu lépe vyhovovat - snake if disagree.
11. 10. 2011 | 00:33

ghándí napsal(a):

xx,
chcete být čínou evropy? pracovat sedm dní v týdnu, 12 hodin denně za minimální mzdu? pochybuju o tom. když jsem to tady navrhoval, tak levičáci dost pištěli.
11. 10. 2011 | 00:40

český maloměšťák napsal(a):

reCAPTCHA
Když to neumíte...tak radši nepijte. Nebo jen osm rumů a dvanáct piv. A pěknš domů. K dětem , tchyni, tetce, snaše a manželce.
-------------------------------------------
xx
No - ono se dalo vymyslet ledacos, že. Ale razila se rychlost. Nebo se jinak vrátí Ivan.
Což je samozřejmě propagandistický trik - falešné dilema.
Ale dobytek na to skočil. A spokojeně bučel. Dokud se slibovalo.
Teď taky bučí - protože se slibuje - ale ne prosperita - ostré škrty.

Je chyba v dobytku ?
Nebo v pasáčkovi ?

Těžko říct. Ale dobytek vyměnit jen tak jednoduše nejde. Pasáčka jo.
Takže vyměňme pasáčka.
?))
11. 10. 2011 | 00:45

reCAPTCHA napsal(a):

Androide s ksichtem měšťáka
meleš tři dny staré rohlíky, strouhanku už nikdo nechce. Dej si reset a potom system down.
11. 10. 2011 | 01:08

Loajalni občan napsal(a):

Děkuji Panu Paroubkovi za fundovaný článek se kterým zcela souhlasím. Pouze malá věc na doplnění - někomu jde o to, aby EURO skončilo. Proč? Protože představuje konkurenci dolaru. Komu na tom záleží - především vlastníkům FED a lidem s nimi spojeným. Co znamená monopol dolaru? Je to monopol moci - tisknout zelené papírky, za které si můžete koupit cokoliv. A jen tak mimochodem - představte si situaci, jestli by někdo požádal USA o zaplacení jejich dluhu - v EURECH a ne v USD, které si mohou vytisknout? To by byl výbuch.
11. 10. 2011 | 04:31

schlimbach napsal(a):

Co asi tak EUZ může s eurem vyřešit, pokud je budou spravovat soukromé banky, zcela nezávislé na vůli voličů ...

Pokud se nechcete divit, proč je Čína stále větším hegemonem - tak do ní neinvestujte a investujte peníze doma, nevyvážejte práci svých občanů, nebudete muset potom posílat peníze do Číny za zboží, které jste kohli vyrobit doma a mohli jste mít doma klid. Myslíte si snad, že by Čína byla tam kde je bez importu práce od jiných zemí?
Může se někdo ještě divit, že je třeba USA na tom tak jak je? Že je Čína jejím největším věřitelem?

Vždycky se najde někdo, kdo díky chamtivosti vytvoří problém, který ho nakonec sežere.
11. 10. 2011 | 06:19

kind napsal(a):

Osudy politiků,protože se často ve vyšších pozicích nacházejí ve vyšším-předdůchodovém a důchodovém věku-nutně souvisí s jejich úvahou o důchodu za plat,přídavné záruce v bance kontem a zajištění-často i velmi početných potomků-i z více manželství.Krom pověsti u stranických kolegů,kdyby důchodem zveřejnili nekřesťanský stranický plat.
Klasikou je nedožitý důchod italského revolucionáře-později sociálfašisty -fašizujícího sociálního demokrata Mussoliniho.Kdyby se konec války obešel bez partyzánů,legislativně čistě-měl Mussolini i přes statisíce umučených židů a komunistů stále velké šance přežít i po válce jako "legální politik".Protože v pohodě přežil válečné tribunály daleko větší zabiják a spojenec Hitlera -španělský generál Franco.
Jenže Mussolini se dostal do pozice "vyděděnce státu" v roce 1943,uvězněním italskou státní radou, v níž byl i jeho zeť hrabě Ciano-ministr zahraničí.Tím už jeho šance zúročit pro něj finančně plodné roky osobně roky -celá desetiletí v čele italské společnosti klesaly.Posléze osvobozen z vězení německými fašisty -v čele loutkového Milánského spektakulárního polovojenského státního útvaru-jeho šance na důchod italský,právní ještě více klesly,už i proto,že Německo bylo posléze poraženo.A ani Himmlerův bratr,který známějšího Himmlera vůbec neměl rád,důchod v poválečném Německu nedostal.Samozřejmě ,že deportace Mussoliniho 1943 mu v původním italském pojetí zajišťovala jemu neúčast v protiamerických bojích v Itálii koncem války a tedy větší možnost přežití.Italský král Emanuel-fašizující král-člen té státní rady,mohl s jistotou počítat s důchodem královským po válce,což se jistě po jeho vynucené poválečné rezignaci i stalo-ten neriskoval nic díky ceremoniální "kvasipresidentské" funkci.Jiní politici fašsocdemokracie zmizeli včas do ústraní,někteří se naoko,jako spolustraník Starace nechali zavřít a propustit z koncentráků.Fraška.Netolerovali ji ale rozhněvaní partyzáni.A tak když Mussolni a Starace mizeli ke švýcarským hranicím, u nich byli partyzány likvidováni,Ovšem zmizeli i partyzáni s osobním zlatem a klenoty Benita beze stop.I když ty drahokamy kryly i nahrazovaly švýcarská konta Benita.Pedro s dvěmi partyzánkami zmizeli beze stop navždy.Ne tak tehdy viděný velmi blízko Luigi Longo.Zatímco už dav mrtvoly lynčoval v přítomnosti amerických tanků.Šlo i o to,že i kdyby přálo Benitovi sebevětší štěstí,výpočtová formule důchodu ve vyrabované poválečné Itálii by mu stejně vše vzala,navíc by v té rychlosti změnu nevypočetl.Ve Švýcarsku prožil mládí,školy,politické začátky-tam by si byl jist.
Jeho zeť nedopadl lépe,zastřelen pseudo-protifašsoudem Itálie už 1944.Tito pseudosoudci po válce též souzeni.Pro zahraniční politiku Itálie by Ciano stejně žádný důchod z politických důvodů nemohl po válce dostat.Clarette-bohatá Italka,jíž si v zoufalství vypočítavý Mussolini v poslední fázi života namluvil,zemřela s ním a asi do poslední chvíle věřila v legálního důchodce,milovaného Benita,v Itálii nebo Švýcarsku.Bohatí si pomáhali,měli všude konexe,své lidi.
11. 10. 2011 | 06:46

schlimbach napsal(a):

kind, harley

potřebujete pomoci? Mám zavolat lékaře? Možná veterinář bude stačit -(
11. 10. 2011 | 06:48

Petr napsal(a):

Krize eurozóny = krize neschopných desetitisíců euroúředníků a eurokomisařů.
Už Eurokomise za Špidly po "pilném zkoumání" hrdě prohlásila:
"Evropská Unie do r.2010 předežene USA v životní úrovni a v HDP."
Vyšlo to jen těm euroúředníkům a eurokomisařům.
A odpovědnost: Např.Špidla statisícový doživotní důchod.
11. 10. 2011 | 07:23

Maximus napsal(a):

Léva Jarkovič
Jako jeden z mála jste pochopil vo co tady gou. Lapidárně řečeno lidé se výblitků z finančních institucí t.j. burzy a forézních manipulací a různých finančních derivátů nenažerou. Vysokou životní úroveň obyvatel každého státu zajistí jen trvalá poctivá práce (výroba zboží fyzického i duševního a služby) se spravedlivým rozdělováním peněz za tuto práci. Tím vůbec nenapadám skutečné kapitalisty a podnikatele, protože ti co solidně podnikají sice hodně vydělají, ale dovedou své lidi dobře zaplatit a zisky většinou chytře reinvestují do svojí firmy či do rozvoje podnikání popř. aby odolaly lépe konkurenci. Že je třeba nastavit férové mantinely pro podnikání třeba pochopili po 2.WW Němci a severské země Evropy. Pokud se každoročně se zvětšující balík peněz nedostane k lidem co vytváří hodnoty, pak dochází k nestabilitě na trhu a dalším excesům. Stačí se zajet podívat třeba na Ukrajinu a spol.
jak vypadá extrém, u nás se ti u koryt také hodně snaží obohatit o více než vyprodukovali a je to na výsledcích hospodaření státu znát, čísla nelžou. Míra korupce a rozkrádání se dá celkem dobře odhadnout z kontur makroekonomických čísel hospodaření jednotlivých států. Kapitalismus samozřejmě potřebuje banky, burzu a všechno to co s tím souvisí, ale všechno musí být zasazeno do právního rámce a kontrolováno nestranným státem. Banky a finanční instituce se ovšem za poslení léta utrhly ze řetězu a totálně ničí globální ekonomiku západního světa. Jejich napojení na přední politiky je více než zřejmé. Jejich činnost by měla být omezena a měla by se dostat pod určitou kontrolu. Kravaťáci, bílé límečky a klotové rukávy si začali o sobě příliš myslet, že to jsou oni, co vytváří hodnoty a stojí za životní úroveň lidí svých zemí. Ano na chvilku to vždycky jde (viz třeba Irsko, Řecko...), mohu si vypůjčit peníze nebo trhnout na burze či hedge fondu na někom prachy, ovšem peníze jsou jenom papírky či záznamy na harddiscích serverů v bankách a jejich význam je jen ten, že ovlivňují chování masy lidí a když někdo dlouhodobě jako bankéři a finančníci neomaleně parazitují na hospodářství států za přispění nezodpovědných politiků, pak se to po nějakých letech musí projevit na hospodářských výsledcích zemí. Všimněte si, že se kolem bank a finančních institucích chodí tiše a opatrně, nikdo z politiků jim neumí a nechce nastavit zrcadlo pravdy. Občas se proflákne nějaký ten podraz když nějaký úředník rozfofruje třeba miliardu Eur či USD, ale pak je zase klídek.
To, že peníze vznikají na bázi dluhu, spousta lidí ani netuší (viz např. článeček Money as Debt) a když "někdo" např. v USA nedávno příliš dopustil, aby dluhy přesáhly určitou mez a bylo jasné, že nemohou být splaceny,bublina splaskla a potažmo to poznal celý svět vč. Evropy, USA přestaly dodážet zboží a např. EU to poznala na vývozu, navíc finanční deriváty rozlezlé v celém euroatlantickém prostoru zasáhly většinu finančních institucí na západě.

Teď zřejmě dojde k další krizi, zřejmě došlo k dosažení určitých limitů u základních pilířů ekonomiky ve státech v euroatlantickém prostoru. Může k tomuto neblahému stavu vydatně přispět ta okolnost, že nyní všichni budou muset splácet gigantické dluhy vzniklé mimo jiné činností výše uvedených kravaťáků a bílých límečků a samozřejmě nezodpovědných politiků.

Chtělo by to nezaujatý precisní rozbor stávajícího stav, ale ten není nikde uveden a zřejmě ani neexistuje nebo je držen v tajnosti....
11. 10. 2011 | 07:47

Petr B. napsal(a):

Pane Paroubku, prosím vraťte poslanecký mandát, ten vám nepatří, sociální demokracii jste zradil. Voliči vám nedali mandát pro nějakou utopickou novou stranu. Jste stejně nadutý a sebestředný jako Miloš Zeman, pro "obyčejné" lidi jste schopen pracovat pouze tehdy, když byste byl premiérem, presidentem či alespoň předsedou strany. Stejně jako Zeman jste se funkce vzdal a teď brečíte, že nemáte funkci. To je na psychiatra. Kdo ve sněmovně v minulém období nadával Kalouskovi, že strana TOP09 nemá od voličů mandát a že on Kalousek zradil voliče KDU-ČSL?
Navíc jste nadával v minulém roce Zemanovi kvůli odčerpání 4.5 procenta hlasů, které pak chyběli sociální demokracii. Teď byste chtěl Zemana za presidenta (zřejmě i se Šloufem kterému za zády sekunduje Dalík), to jsou paradoxy, že? A zase pro změnu nadáváte B. Sobotkovi, který s vámi měl a má doposud nekonečnou trpělivost. Divíme se, že lidé jsou zoufalí a nemají žádnou naději v politice, když i ten největší milovník "obyčejných lidí" otevřeně ukázal svou povahu.
11. 10. 2011 | 07:56

Petr B. napsal(a):

Promiňte pravopisné chyby, pan Paroubek mně až příliš vytočil.
11. 10. 2011 | 08:02

xx napsal(a):

český maloměšťák: pokud je mi známo, tak pasáčky jsme vyměnili již několikrát a nezdá se, že by to vedlo k nějakému zlepšení nálady dobytka.

Rychlost se razila z politických ale i ekonomických důvodů. Řeknu příklad. Rok 89 mne zastihl v podniku, který vyráběl části výpočetní techniky a nějaké automatizační prvky pro průmysl. Produkci odebíralo hlavně NDR, Polsko a SSSR. Všechno šlo jako na drátkách, podle plánu RVHP. Jenomže pak nastal zlom, a během několika měsíců skončily všechny kontrakty. Najednou tu byl podnik s 2000 lidmi co dělal něco, co nešlo prodat. Rezervy žádné, střechou zatýkalo a lidi neměli zkušenosti, aby během několika dalších měsíců přišli s novou produkcí, který by se dala prodat. Tak v čem měla spočívat ta restrukturalizace ?

Jedině pokud by se nezhroutil celý systém centrálního řízení, šlo by dělat nějakou pomalou reformu, kde by se postupně přecházelo na něco nového. Ale ve chvíli kdy máte zchátralé vybavení a žádný výrobní program schopný života, přezaměstnanost a několikanásobnou energetickou náročnost a naprosto žádný odbyt pro svou produkci, nejeví se ta možnost postupné restrukturalizace zase až tak dobře.

Navíc se do toho otevřeli hranice a lidi začali cestovat a poznávat jak to chodí jinde, což vytvořilo zase ten politický tlak na rychlost. každý se chtěl přiblížit západu. To je přirozené, když psa pustíte ze řetězu, rozeběhne se jako šílený kamkoli, hlavně že může běžet. A marné bude vaše volání aby se zastavil.
11. 10. 2011 | 08:08

zemedelec napsal(a):

Pane maloměšťák.
Děkuji za obsáhlou odpověď.
Ten tlak Čínského vývozu,se rok od roku stupňuje a není to jen Čínský.Bohužel,jak vždy zdůrazňujete,je to dáno i politickými a spekulativními možnostmi ne jen u nás,ale má stým problémy více států.
11. 10. 2011 | 08:27

Ládik!!! napsal(a):

"Co nám říká krize eu?".... za koho mluvíte, pane P? Stavíte se čelem k masám? Měl byste se otočit a rychle utíkat někam pryč.
11. 10. 2011 | 08:46

Leo K napsal(a):

...Josef Kovanda napsal(a):
Jsem absolventem téže VŠE jako přítel Paroubek...
Tak ten diplom vraťte. Zřejmě jste nepochopil vůbec nic.
11. 10. 2011 | 09:05

Léva Jarkovič napsal(a):

Maximus
Já myslím že přichází opět na řadu slavné "vyhnání kupčíků z chrámu."

Myslím že paralela mezi veřejnou institucí chrámu (který tehdy měl fumkci nejen duchovní v mnohem obecnější rovině třeba i soudní a společenské) a dnešní státní správou a církví je zřejmá.
Ať už to nazveme svatokupectvím či zneužitím postavení veřejného funkcionáře, jde o totéž. Je to něco co škodí společnosti a v sebezáchovném zdravém společenství to nemá co dělat.

V náboženských trachtátech všeho druhu se podobných alegorií které popisují v kontextu doby a kultury mnohokrát totéž, jako máku.

Bohužel většina lidí je na tom s kulturou moc špatně na to aby zacházela s informacemi v souvislostech. Po tom co vidí na současných kanálech v televizi se ani nedivím.
11. 10. 2011 | 10:22

Brundibár napsal(a):

Maloměšťák:

Dost dobře nejde srovnávat situaci Německa a Číny - když "padla zeď", tak každý, kdo v NDR něco uměl, si našel práci ve "starých spolkových zemích". Zákony SRN byly nastaveny tak, že občanem SRN se mohl stát každý občan NDR, stačilo jen přijít na obecní úřad/ambasádu (ve zkratce) a jiná možnost než de facto okamžité sjednocení nepřipadala do úvahy. Výsledkem bylo, že na území NDR byla výroba, která byla zastaralá a neefektivní a navíc ji neměl kdo řídit. Několik zoufalých pokusů o modernizaci (Trabanty a Wartburgy s motory VW, například) to myslím jen podtrhuje. Navíc, obyvatelé NDR v roce 1990 své zboží odmítali kupovat, měli poměrně značné úspory - jídlo i bydlení bylo v NDR levnější než v ČSSR, lidé přitom na dražší věci jako auta čekali řadu let a přitom bylo politicky neprůchodné nabídnout jiný kurs než 1 DDM = 1 DEM. Výsledek? Jakmile dostali "tvrdou marku", nakoupili, co se dalo. Podniky z NDR na domácím trhu uspět nemohly (kdo by koupil Trabanta, když za stejnou cenu bylo VW Polo), vyvézt produkci jinam také nešlo (to samé). Ve zkratce to velmi dobře ilustruje film "Goodbye, Lenin".

ČLR má naopak dost možností, jak zabránit nekontrolované migraci obyvatel z chudých částí země, má způsoby, jak v daném místě udržet ty, které udržet chce (mj. "stranický úkol" nebo umístěnka) a zároveň má obrovské zaostalé oblasti, kam může zboží neprodejné na světovém trhu vyvézt. Tyto metody může při sjednocení využít Korea (a určitě jich využije), v Německu však byly nemyslitelné (i když by z ekonomického pohledu byly optimální).

Ostatně, Československo je do jisté míry využilo také - pozvolná směnitelnost koruny a její "vekslácký" kurs dalo českým podnikům možnost překlenout období rozpadu RVHP a připravit se na volnou soutěž. Druhá věc je, jak se toho jednotlivé podniky zhostily a jak probíhala "velká privatizace" a "bankovní socialismus". Přes všechny problémy se ukázalo, že Československo zvládlo svoji transformaci z členů bývalé RVHP nejlépe - měřeno ztrátou kupní síly domácí měny, poklesem životní úrovně nebo mírou nezaměstnanosti.
11. 10. 2011 | 10:26

český maloměšťák napsal(a):

Jojky, jojky - tolik odezev na mé glosy...
Zkusím :

xx
Marně bycha honit . :))
V Číně se také zhroutil centrální systém řízení /i když ne docela/. Byl postupně odpreparován. Postupně. Tedy - lepší slovo je " hroutí se". /u nás ale naopak posiluje - jen centrum je panoptikální - Mafie nemá ráda popularitu/
Hlavním motorem restrukturalizace do jisté míry izolované ekonomiky je příliv NESPEKULATIVNÍHO investičního kapitálu. Který má rád jistý stupeň ochrany.
První lapsus.
Dtto know how.
Východiskem k distribuci tohoto kapitálu /ale i domácího/ jsou korporatizované (opět nemusí být nutně soukromé - viz Čína) banky. Další lapsus.
Mafijní stranicko-byrokratické struktury Teng postupně přeměnil(respektive využil modu jejich chování - korupce) v podnikatelské rady, komory, regulátory. U nás se z nich stali téměř neomezení vládcové nad vším - nad politikou, obchodem, kulturou, sportem, justicí, policií....
Další lapsus. Který vlečeme a povlečeme ještě dlouho.

A korporatizace státních firem ? Myslíte si, že ekonomové jako Dlouhý či Klaus neví co to znamená - toto slovní spojení ?
Moc dobře to ví...a věděli.
Jenže taková šance - jak se dohrabat až na vrchol...taková šance se vyskytne jednou za život.
No a proč to dělat pracně, že.
Když to jde jednoduše. Pustíme sem tu neviditelnou ruku. A musíme dávat pozor jern na jedno - ať nám viditelně kápne. A nemusí to být nutně obrovské peníze. Stačí stamiliony.
Hlavní je moc. Možnost zasahovat a kontrolovat. Co nejdéle. Dokud zdravíčko slouží.

Brundibár
No - já mám jiné informace. Trochu odlišné od tvrzení, že "každý si našel práci v bývalé BRD".
Je velmi populární představovat NDR, jako zemi, kde se vyráběly jen Trabanty a plastové lžičky. Ale není to pravda.
A vždy jde především o trhy - podnik sám o sobě tak zajímavý není. A pokud do pohledu na trhy vpustíte ideologii - prohráváte. Trh využije někdo jiný. /např. trh postsovětských republik, trh čínský/.

Československo vzhledem k výchozímu stavu zvládlo transformaci velmi špatně. Daleko lépe je na tom např. Polsko.
A nebýt vazby na EU - byli bychom na tom katastrofálně.
A to nezapočítávám fiasko co se týče morálních očekávání. Tam jsme někde na chvostu bývalých zemí RVHP.
Nezapomeňte, že člověk není žádný homo economicus. Je to bytost velmi emoční - v tom dobrém slova smyslu.

Ale stejně jako k xx - pozdě bycha /každý si dosadí dle gusta/ honit.
Akorát že se dělají stále ty samé chyby. Pořád dav slyší na hesla těch, kteří už dávno měli hnít někde v base nebo na smetišti.
Což je ten morální chvost.

Je symbolické, že nejvíc šancí na zvolení prezidentem má bývalý komunista Fischer a že prapor proti korupci zvedá bývalý komunista Babiš./k Babišovi ale více pod Žákem - tedy nejde o morální soud - jde o suché konstatování...co zplodila tato země za etos....za dvacet let "demokracie"..../
11. 10. 2011 | 10:58

Dior Omeleta napsal(a):

Mandát nevrátí, přece musí následovat ty, které odsoudil.
LEV 21 , (jak nápadná podobnost s TOP 09) se bude bít jak lev.
11. 10. 2011 | 11:02

Brundibár napsal(a):

Maloměšťák:

1. Zkuste vnímat rozdíl mezi "každý" a "každý, kdo něco uměl" - je docela zásadní.
2. NDR byla bezesporu technologická špička mezi zeměmi RVHP (podíl vlastního vývoje, vnitroněmecké pomoci a průmyslové špionáže je na jinou debatu), přesto drtivá většina výrobků z NDR nebyla konkurenceschopná na trhu EHS a po měnové unii ani na trhu domácím. SSSR v letech 1990-1 nabízel za zboží z NDR (a stejně tak i z ČSSR) pouze ruble nebo zboží neuplatitelné na československém nebo východoněmeckém trhu, po rozpadu SSSR se to opravdu nezlepšilo.
3. K ekonomické transformaci Polska a Československa - sorry, ale uvedené ukazatele hovoří zcela jinou řečí, a to i přes následný vývoj od poloviny 90. let

K morálce v politice - Polsko nám v tomto může být velkým příkladem, možná i proto, že D. Tusk je prvním premiérem, který obhájil svůj post ve volbách za posledních 20 let a neskončil v zapomnění. Polské vládní strany obvykle skončily tak, že se do Sejmu nedostalo ani "tvrdé stranické jádro" - to se v ČR stalo vůlí voličů loni poprvé např. I. Langerovi (politiky vyšachované partajními hrátkami z volitelných pozic nelze v tomto ohledu počítat). Výsledkem je, že polští politici musí dbát na svoji pověst, českým stačí pořádná hroší kůže.
11. 10. 2011 | 12:56

Matrix napsal(a):

Zdeněk Tůma: Nesmysly kolem eura aneb reakce na článek Jiřího Paroubka

http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-53172430-zdenek-tuma-nesmysly-kolem-eura-aneb-reakce-na-clanek-jiriho-paroubka
11. 10. 2011 | 13:22

xx napsal(a):

český maloměšťák: ale nikdy tam politici nemuseli soutěžit o přízeň voličů a v tom je ta potíž. Proto si mohli dovolit přidržet lidi pár let v hladomoru a reformy dělat pomalu. To politicky nebylo průchodné u nás ve chvíli, kdy nešlo už používat pendreky.

Ono se jinak manipuluje s negramotným zemědělcem co nikdy neviděl nic jiného než svoje pole a zadek svého vola, a jinak se vzdělaným člověkem co má alespoň rámcovou představu o tom jak svět funguje.

A jak bychom dopadli, kdybychom začali tak jako Čína, tedy padělat produkci našich sousedů ?

Jak konkrétně si představujete tu restrukturalizaci. Třeba na tom příkladu který jsem uvedl. Máte podnik co produkuje vývojově 10 a více let staré výrobky ve velmi dynamickém oboru, při vyšších výrobních nákladech než konkurence a během necelého jednoho roku jste přišel o všechny kontrakty, o veškerý odbyt. Navíc máte deficit ve vybavení a inventáři, zatýká vám střechou a potřebujete pro vývoj nového produktu nutně i moderní vybavení, informace o nejnovějších technologiích a pochopitelně i vývojáře mající zkušenosti právě s nejnovějším vývojem. Jak by taková restrukturalizace měla proběhnout ?
11. 10. 2011 | 13:37

Sladký napsal(a):

Brundibáre- slyšel jste někdy něco o OSTALGII?
11. 10. 2011 | 15:11

Sladký napsal(a):

Co je to evrgýna,Kovando?
11. 10. 2011 | 15:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 10. 2011 | 15:27

JC napsal(a):

Matrix,
Dík za odkaz na Tůmu. Jako obvykle se ukazuje, že ekonomické znalosti pana Paroubka zakrněly kdesi na v "Ráji" socialistického stravování kde "šulil" na množství dršťek v polévce.
11. 10. 2011 | 15:52

Brundibár napsal(a):

Sladký:

Doba, o které píšu, to je rok 1990 (plus/mínus) - Ostalgie je proto zcela mimo mísu...
11. 10. 2011 | 16:48

ghándí napsal(a):

doufejme, že slováci budou mít větší koule než klaus, a prostě to neschválí. nestane se sice vubec nic, protože němci a francouzi si bez ohledu na evropské smlouvy zase udělají, co budou chtít, ale slováci všem ostatním ukážou, že to jde se nep...t.
11. 10. 2011 | 18:47

Chcaldo Rini napsal(a):

Jirko vrať se , vše odpuštěno. Ty dluhy se fakt neplatí. Škoda, že Nobelovu cenu za ekonomii ano i za mír dali těm učňům .
11. 10. 2011 | 19:44

Paroubku! FICO! napsal(a):

Obdivuji názorovou statečnost pana Paroubka, i když tak činí v nevědomosti nebo v žoldu !části podnikatelského sektoru"- Investice se v ČR uskutečnily i bez EURa, měnové výkyvy zakalkulovaly. Bude-li u nás relativní stabilita, můžeme v příštím období eurokrize čekat další příliv investic, navzdory přítomnosti Paroubka.Zachovejme si vlastní rozum a neposlouchejme člověka, který shání peníze na novou stranu od "exportérů". Export roste do neeurozemí mnohem rychleji než do eurozóny.
11. 10. 2011 | 22:56

český maloměšťák napsal(a):

xx
Nerad bych se vyhnul odpovědi. Ale dnes již na to nemám.
Při nějaké příležitosti dejde prosím via můj nick odkaz na tento blog.

Dobrou noc.
12. 10. 2011 | 00:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy