Deformovaný svět podle české pravice

29. 05. 2021 | 08:17
Přečteno 1831 krát
Tento týden byl nesmírně zajímavý z hlediska alespoň částečného demaskování české pravice. Tedy, pokud jde o její úmysly v situaci, kdyby v říjnu vyhrála volby do poslanecké sněmovny.

Kauza FeriTéto záležitosti jsem věnoval poměrně rozsáhlou pozornost v jednom ze svých článků v průběhu tohoto týdne. Bylo mj. zajímavé sledovat, jak se jednotliví čelní politici pravice staví k pravděpodobným velmi závažným proviněním poslance Feriho, které přecházejí až do velmi pravděpodobných závažných trestných činů (znásilnění).

Předsedkyně TOP 09 pochopila asi nejrychleji ze všech, že s Ferim je konec. Politicky i lidsky. To, co lze tolerovat v jednotlivém případě, např. v konfliktu s jednou partnerkou, nelze tolerovat v pravděpodobných mnoha případech, k nimž se zřejmě kriminální chování Feriho vztahuje.

Bývalý předseda TOP 09 Schwarzenberg se snažil celou věc dokonce bagatelizovat. Prý jde o to, že ve věku Feriho (25) chlapci přemýšlejí, jak se děvčatům dostat do kalhotek. A že prý je to normální. Ano, je to vcelku normální. Ale opravdu kultivovaný muž se dokáže smířit s odmítnutím ženy a nepoužívá k tomu, aby si vynutil sex na více méně náhodné partnerce, donucovacích prostředků včetně násilí.

To, že si Feri se svými kámoši vytvořil agenturu i neformální struktury k tomu, aby se děvčatům do těch kalhotek dostali, mě také nijak zvlášť nepobuřuje. Prostě, mladost - radost. Vážnější je již to, pokud se na večírcích, jejichž hlavní hvězdou Feri byl, zřejmě používaly drogy.

Možná také, že by si lídři české pravice, a na prvním místě tak často druhé moralizující TOP 09, měli připustit, že tomu mladému hochovi velmi ublížili. Feri se dostal do sněmovny jako velmi mladý a ve věku, kdy by opravdu měl spíše honit děvčata nežli politické funkce. Byl přitom vlastně jen marketingovým chytákem pravice nastraženým na mladé lidi, které svým nekonformním zevnějškem a fluidem své osobnosti, přiváděl pod volební prapory české pravice. Je to smutné vystřízlivění ze sna pro mnoho mladých lidí, kterým nesporná zajímavost osobnosti Feriho pomohla překrýt celkovou neschopnost české pravice kvalitně vládnout této zemi. Tu prokázala prakticky ve všech vládách, které v posledních třiceti letech ustavila. Na nich se vydatně, pokud jde o vládu Topolánka a Nečase, podílela také Feriho strana TOP 09.

Nemyslím si vůbec, že mladí voliči, kteří podpořili Feriho, jsou hloupí. Jsou to často vysokoškoláci či vysokoškolačky, kteří jen poslouchají až příliš nekriticky česká média, z nichž vlastně ani jediné není levicově zaměřené. My v Čechách nemáme The Guardian, ani Liberation ani Le Monde ba ani Die Zeit. Ale tihle mladí lidé přeci umí německy či anglicky, tak se mohou podívat do těchto medií, aby zjistili, jak mají vlastně vypadat kvalitní noviny. Anebo se mrknout na televizní vysílání BBC, aby si udělali reálnější obrázek o tomto světě. Prostě, žijí v bublině oblbováni reklamními maskoty typu Feriho.Naivní ekonomické plány české praviceExperti stran české pravice zapomínají, že i ve financích platí zákon o zachování hmoty.

Když budou chtít srazit deficit státních financí, o čemž blouzní, měli by veřejnosti říci, které výdaje jsou vlastně ty nadbytečné. Já bych z voleje řekl, že jsou to třeba výdaje na armádu. Ale pravice chce držet závazek vydávat že státního rozpočtu na obranu finance ve výši 2% HDP v nejbližší možné době. Ale to jsou každoročně desítky miliard navíc. Kde na to ta nebohá republika vezme? Tedy, má-li stát zachovat také rozumnou úroveň sociálních výdajů a alespoň mírný růst výdajů ve zdravotnictví a školství apod.

Koalice SPOLU říká, že ušetří zrušením řady agend 13% státních úředníků. Většina těchto úředníků, lidí s vysokou, ale specializovanou kvalifikací pak skončí na úřadech práce a státu vzniknou jiné výdaje. A představa, že se zruší ve velkém měřítku agendy na ministerstvech, tu může mít jen člověk, který ministerstvo buď nikdy neřídil anebo mu jeho podřízení o řízení ministerstva nic neřekli. Anebo úplný lhář. A kolik se ušetří peněz v tom reji set miliard korun, o kterém je státní rozpočet? Pokud se opravdu sníží úřednický aparát státu o 13 %, ušetří se možná 4 nebo 5 miliard korun...A my potřebujeme uspořit desítky milionů.

Pravice nám také nic neříká o tom, kde vlastně zvýší příjmy státního rozpočtu. Její poslední vláda, pod vedením Nečase a Kalouska, škrtala výdaje státního rozpočtu tak dlouho, až udusila rozvíjející se hospodářský růst a země spadla zpátky do recese.

Tedy představa, že pravice rozpoutá nevídaný hospodářský růst, jak slibuje, je z oblasti science fiction. Prostě, chlapci a děvčata z pravice to neumějí a vždy, za všech svých vlád, hospodářský růst státu dokázali jen utlumit. Jak to kdysi řekl Napoleon Bonaparte o rakouských generálech, s nimiž vybojoval možná desítky vítězných bitev: „S hloupostí rakouských generálů můžete počítat jako s konstantou“.

Koalice SPOLU chce snížit sazby sociálního pojištění podnikatelů za zaměstnance o 2%. To je další pěkná sekera do příjmů veřejných rozpočtů. A koalice SPOLU nechce napravit ani nesmyslný ekonomický kousek, který se povedl ODS a hnutí ANO na podzim minulého roku, zavedením de facto rovné daně ve výši 15%. To ve svých důsledcích znamená každoročně pokles příjmů státního rozpočtu až o 100 mld. korun. Tyhle peníze pánům účetním z pravice nechybí? A nebudou chybět? Přitom se chtějí dobrat během několika málo let k přijatelnému rozpočtovému schodku 1,5% z HDP.

Koalice Pirátů a STAN na to jde od lesa. Je prý za 300 mld. korun daňových výjimek, a pokud budou zrušeny, tak to máme doma. Ale pokud se adepta na ministra financí za STAN novináři zeptali, zda to bude znamenat např. likvidaci daňových odpisů u hypoték, sdělil, že nikoliv. Prostě, za každou daňovou úlevou je určitá zájmová skupina či vrstva lidí, u které se tvrdě narazí.

A představa, že by se vůbec pět stran pravice hladce dohodlo na ekonomickém programu, je z dílny nápadů Jaroslava Haška. A pokud by snad měli ve sněmovně většinu jednoho či dvou hlasů, což tak podle objektivních průzkumů veřejného mínění zatím vypadá, nedokážou prosadit nic. Tedy, myslím tím zejména agendu likvidace desítek daňových úlev.Obstrukce při volbě členů televizní radyPoslanci pravice uspořádali při volbě členů televizní rady, která by po svém dovolení měla přistoupit k rekonstrukci neschopného vedení ČT, na schůzi sněmovny obstrukci. A pravicoví novináři píší, že na to prý má pravice právo.

Vzpomínám si, jak před lety strany české pravice přijaly zákon o církevních restitucích většinou jednoho hlasu, a to ještě hlasu pravomocně odsouzeného poslance. A proti přijetí vůči zejména katolické církvi tak velkorysého odškodnění, bylo 70 – 80% národa. Pravice na to zvysoka kašlala. A teď najednou mluví o hlasu lidu.

Lid potřebuje kvalitní a objektivní informace veřejnoprávní televize. A ty v současné době nedostává. Proto je třeba operaci doplnění televizních rad dokončit a provést také nezbytnou změnu ve vedení České televize.Jiří Paroubek

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy