Odbornická politika je protimluv

04. 01. 2014 | 09:37
Přečteno 13265 krát
V České republice se vede podivný spor, zda vládnout mají odborníci nebo politici. Zažehlo ho nejen jmenování tzv. vlády odborníků prezidentem Zemanem bez hledání poslanecké podpory, ale živí ho také prezidentova varování, že nemusí jmenovat na návrh premiéra některé ministry, pokud nebudou mít dostatečnou odbornost.

Odborníky, spíše prý než politiky, nabízí do vlády i hnutí ANO, které o sobě mluví jako o alternativě ke stranické politice.

Ve skutečnosti v žádné normální demokracii není vláda pouhou institucí státní správy, ale je především politickým tělesem. Z dobrých důvodů není ustavována na základě výběrového řízení, zohledňujícího kritéria odbornosti, ale jako výsostné politikum zrcadlící výsledky voleb.

Má vznikat na základě politických jednání, nikoliv jako manifestace expertního rozumu. Ministři jsou v prvé řadě politici reprezentující specifické politické subjekty, jejichž hlavním úkolem není odborný, ale politický management. K němu patří vyvažování různých zájmů v rámci vlády i koalice, vztahy s opozicí, politická jednání o rozpočtu pro svěřený resort, reprezentování, nebo vztahy s parlamentní komorou, která vládu kontroluje.

Odborná agenda patří aparátu ministerstva, který v dobře fungujících demokraciích většinou vede státní tajemník. Ministr má za úkol tuto agendu obecně definovat, politicky obhajovat i prosazovat, nikoliv se tvářit, že je expertem. Hlavní ministrovou „odborností“ by měla být politika.

Když tedy hnutí ANO tvrdí, že ho budou reprezentovat v ministerských funkcích odborníci, zapomíná nám sdělit, že jejich hlavní náplní nakonec bude stejně politika. A když prezident požaduje od ministrů odbornost, podle jakých kritérií chce takovou odbornost posuzovat a proč má právě on být arbitrem? Ústava neříká nic o tom, že by prezident měl být nejvyšším odborníkem na odborníky.

Vládnutí „odbornického“ kabinetu Jiřího Rusnoka, které se nyní chýlí ke konci, ukázalo deficity takové vlády v plné nahotě. Svoji legitimitu odvozovala pouze od ústavně neodpovědného prezidenta, nikoliv od nějaké politické většiny.

I kdyby byl vládou připravený státní rozpočet, což je mimochodem vždy především bytostně politický dokument, z odborného učiněný zázrak, k jeho schválení mohlo nakonec dojít jen tak, že si ho na základě pragmatického politického kalkulu politická většina vzešlá z předčasných voleb osvojila.

Tatáž většina by nyní měla přesvědčit prezidenta, že oněch zhruba 2,7 miliónů „jeho“ voličů, kterými se ohání, mu svými hlasy v prezidentské volbě dalo mandát jen k výkonu jeho ústavních funkcí, v souladu s pravidly parlamentní demokracie. Nikoliv k suplování role politických stran, „dobrovolnému“ zbavování se některých kompetencí nebo naopak iniciativnímu přibírání jiných, jako je dohlížení na údajnou odbornost ministrů.

Ať tak či onak, je každopádně nejvyšší čas, aby prezident a některé nové politické subjekty přestali veřejnosti, zklamané dosavadní stranickou politikou u nás, vnucovat představu, že se správa země zlepší, když z ní „odborníci“ vyženou politiku. Navíc nám zamlčují, že politikou svého druhu je i jejich vzývání odbornosti, za nímž se mohou skrývat zcela netransparentní zájmy.

Právo, 4.1.2014


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Heřmánek kdysi uvažoval, že dá kluka do učení na sponzora či tuneláře.
Třeba by pan Pehe poradil, jak vypiplat z Lojzíka ducha mdlého, s pacičkami na tučńáka politika, líného jako štěnice, ale s klapačkou proříznutou rozeného ministra čehokoliv.

Kde je líheň? Že by NYU? Ministerský management,vyvažování, převažováni?
Strany ne, kde tedy ministra hledat jako lanýže?
04. 01. 2014 | 09:57

hui napsal(a):

Odborníci vs.politici-evergreen,písnička,které zde nestárne od roku 1948.Ale my jsme i po působením jiných roků zvratu:1600-Giordano Bruno v podání M.Zemana ,by očko i rok 1830 -Anglo-český liberalismus premiérů Disraeliho- Klause (u nich-anglánů navíc s impériem dosažitelným loďmi)
mezitím možno sem zasunout i daleko se táhnoucí dál důsledky trvalými progresivitu Marie Teresie se synem selským císařem a dcerou popravenou jakobíny coby francouzskou královnou,láskou malého Mozarta,který ji na gusličky hrával
Některé roky letopisů nestárnou,ač všechen čas ano
spočetná množina nulové míry má taky vliv . A francouzští Pascal-Masarykovští jansenisté se společností Západoindickou orientovanou na mladé USA totálně krachli,zatímco Amsterdamská Východindická a židovská společnost,která vlídně přijala mezi ně našeho zimního krále Fridricha Falckého-prosperovala vždy
04. 01. 2014 | 10:00

.K.V napsal(a):

Kdo tady při cinkání klíči vykřikoval že nechceme vládu straníků ale odborníků.? Nebyli to náhodou disidenti a antikomunisti?
A to tam komunisti měli sice lidi se stranickou knížkou, ale současně odborníky kteří v daném oboru ÚSPĚŠNĚ A S HMATATELNÝMI VÝSLEDKY prošli od pěšáka až po ředitele podniků a pozice odborníků na okresní a krajské úrovni.
.
Až budete vy disidenti brečet jak mizí ideály slavného cinkání klíči, začněte tu mizerii hledat u sebe
04. 01. 2014 | 10:03

Fialenka napsal(a):

Spor jestli vládu odborníků nebo politiků podle mě pseudoproblém.

Politici mají za úkol nastavit zákony shodné se zákony nejvyspělejších zemí. Není to často snadné a nejde to stoprocentně, ale od toho jsou politici, znalci a odborníci, aby to udělali. Je to jejich povinnost. To že to zákonodárci ještě neprovedli, způsobilo mnoho zbytečných útrap a těžkostí a odpovědnost jde na jejich hlavu.
04. 01. 2014 | 10:05

MirekS napsal(a):

Hnutí ANO vzniklo jako důsledek krize politiků, kteří "přepolitizovali" jim svěřené rezorty. Nemám nic proti tomu, když politik (řádně vyzrálý politickými zkušenostmi) je zároveň odborníkem daného rezortu, a má tudíž jisté znalosti a zkušenosti ze svěřeného rezortu či alespoň nějaké jeho oblasti.

Hnutí ANO se může dopustit chyby, když se bude tvářit, že jedná apoliticky (nedělá žádnou politiku). Politika se ovšem nemá dělat na ministerstvech (tam se má politika realizovat). Politika se má dělat v parlamentu a příslušných stranách (hnutích).

Je totiž do očí bijící, když politika řízení ministerstev je nadřazena politice parlamentu. To dokládá i prestiž býti ve vládě či býti pouze v parlamentu. To je pokřivení, které by se mělo spravit i v ústavě. Politik na ministerstvu by totiž neměl být politikem v parlamentu, což by měla ústava postihnout.

Zdraví

MirekS
04. 01. 2014 | 10:05

Al Jouda napsal(a):

Dobrý názor na věc! V některých demokratických státech je ministrem obrany civilista. Podle mého názoru je v případech jmenování ministrů nové vlády prezident takovým slavnostním ceremoniářem a neměl by do kvality výběru vůbec mluvit ! Být Sobotkou, tak bych v případě Zemanova odmítnutí jmenovat některého navrženého ministra, dělal mrtvého brouka a nechal Zemana v nečinnosti jak dlouho by chtěl:))))) Však už by se někdo našel, kdo by ho nakonec popohnal !
04. 01. 2014 | 10:08

Petr Jihlava napsal(a):

Autor blogu Jiří Pehe má naprostou pravdu.Odbornická politika je protimluv. JP ve svém textu mimo jiné výstižně napsal:Ať tak či onak, je každopádně nejvyšší čas, aby prezident a některé nové politické subjekty přestali veřejnosti, zklamané dosavadní stranickou politikou u nás, vnucovat představu, že se správa země zlepší, když z ní „odborníci“ vyženou politiku. Navíc nám zamlčují, že politikou svého druhu je i jejich vzývání odbornosti, za nímž se mohou skrývat zcela netransparentní zájmy.
04. 01. 2014 | 10:09

Fialenka napsal(a):

Viníci, kteří udržují staré nespravedlivé pořádky jsou stále zjevnější a bude na ně žalováno.
04. 01. 2014 | 10:12

šašek z Jihlavy napsal(a):

Je to všem jasné, třeba na ministerstvu obrany se střídali odborníci aq politici, přesto se kradlo a podvádělo o sto šest. Naposled Parkanová a Barták, na začátku Baudyš, Holáň, Výborný.
Někde jsem čerl, že prodej bitevníků Alka do USA je velký tunel, jen draze instalovaná elektronika a zařízení, která bude asi vymontována a se ziskem prodána, daleko přesahují nabídnutou cenu. Co udělají se zbytkem lze spekulovat, možná instalace v nějakém zábavním parku pro děti a mládež.
Možná bude Stropnický muž na svém místě, má zkušenosti, jak rozeznat ochotníka od profesionála nebo rozlišit komedii od tragedie a frašky.
04. 01. 2014 | 10:17

Já napsal(a):

V demokracii by měl být především odborníkem volič, což je ovšem iluze! Výsledkem voleb provedených takovýmito "odborníky" je nynější stav. Odborník na Hradě, odborníci ve sněmovně, odborníci v senátu! Děsí mě představa vlády, vziklé konáním těchto odborníků!
Doufám, že budou alespoň tak odborní, že nepřipustí schválit obecné referendum do rukou odborníků z podhradí!
04. 01. 2014 | 10:19

pozorovatel napsal(a):

"Ve skutečnosti v žádné normální demokracii není vláda pouhou institucí státní správy, ale je především politickým tělesem."

Podle toho to taky ve většině takzvaných demokracií vypadá. Nečasova vláda toho byla nejlepším důkazem.
04. 01. 2014 | 10:23

patriot napsal(a):

Politika je bojem o uspořádání společnosti. O tomto uspořádání nechť mají politici různé představy. Současně však musí dostatečně rozumět resortům, v jejichž čele stojí, musí být akceptovatelní profesionály. V opačném případě jsou směšní. Učebnicovým příkladem „politického trdla“ je Kvačková-Peake.

Klíčové slovo tedy je „současně“.
04. 01. 2014 | 10:26

Pepa Řepa napsal(a):

....odborníci versus odporníci
si myslím, že typickou vyškolenou ministerskou političkou nového typu byla -kromě Vlastičky- Alena Hanáková.

Jak ta uměla politicky vyvažovat a nastavovat procesy.
ženské to mají vůbec snazší. Stačí nastavovat.
Třeba kaši. Nebo mít takový pohled baseta na páníčka jako paní Langšádlová.
Těleso to má těžší.
Zvláště vládní politické.
04. 01. 2014 | 10:35

smutný napsal(a):

Není náhodou důkazem, že politici místo odborníků na ministerských postech je špatně, stav jak ekonomický tak morální v jakém se nacházíme?? Kde jen udělali soudruzi chybu, když nám vládnul ten správný politický management?! Jestlipak to není spíše o tom, jestli ten dotyčný politik či odborník chce pracovat pro stát a ne pro politickou stranu, aby se jí odvděčil za dobrý job a pro svoje obohacení.
Osobně si myslím, že bez politikaření by nám bylo líp. Nakonec vždyť ti politici jsou jen loutkami v rukou mocných, protože kdo má peníze má moc a může si za ty peníze koupit cokoliv, i politiky.
04. 01. 2014 | 10:39

K.V napsal(a):

Naprosté nepochopení co je to VLÁDA. Je to skupina ODBORNÍKŮ v jednotlivých resortech, kteří mají uskutečnit vizi politiků sedících v parlamentu. Se stejnou logikou jako když já jako spotřebitel předvedu architektovi svůj pozemek a vizi jak chci bydlet, ale vše další už je ODBORNÁ PRÁCE.
.
A mimochodem, nebýt zbytečného politizování, zjistili bychom stejně jako ve ŠVÝCARSKU, že 7 členná vláda pokrývá všechny zásadní oblasti, a nepotřebujeme jediné ministerstvo navíc. A to tam ještě jeden z ministrů na střídačku dělá presidenta- přijímá velvyslence, klade věnce, reprezentuje.
U nás??? Hrůza, samí zbyteční.
.
Sbírka ministrů, kteří byli ve vládách za dobu po cinkání klíči, je velmi obskurní a nechutná. Nejmarkantněji snad na obraně , kde nějaký pseudohumanistický bl--b kdysi prosadil přímo myšlenku že by tam neměl být voják odborník. Výsledky??? Kromě komunisty Vacka a nyní snad Picka samé podivné zjevy, Baudyš,Vondra a Parkanová v čele.
04. 01. 2014 | 10:41

pepa z depa napsal(a):

S vaším názorem pane Pehe by se dalo souhlasit, pokud ovšem ho budeme hodnotit, jako romanicko-idealistický.O věcné povaze ministerstva by měl přece jen jeho nejvyšší představitel něco odborného vědět.Potom by se nemuselo stávat, že zpívající ministrně zašantročí několik set milionů při koupi letadel, či dobře chráněný ministr disident zašantročí několik set milionů na propagaci schůze NATO.
04. 01. 2014 | 10:49

************************************* napsal(a):

Sprominutím přetisk něčeho,co by v málo čteném blogu JZwH uniklo
pozornosti.Jde o věc!!

simpson napsal(a):
Ano,všichni jsme napnuti jak struna,zda již tato nová trojkoalice přivodí změnu k lepšímu,obrat.Nebo zase až ta další a další,až potom..někdy..později.
Nedat důvěru předem apriori se jaksi ze slušnosti,rytířství demokracie nenosí,i kdyby antidemokrat pak demokrata kopím v sedle skrz naskrz probodl a i s jeho ctěným rytířstvím mezi jiné mršiny panhelénských ideálů odhodil.Mezi ostatní mrtvé užitečné idioty rytířských turnajů Demokracií.
Měli bychom vědět,že slova -kriminál,generální stávka apod. jsou i občas použitelné prostředky vynucené mezní povahou činů,hrozivostí blížící se situace.To však ale chce i stupeň meznosti a hrozivosti odhadovat adekvátně,nezveličeně a nepodceněně.A znát v intencích koho a s jakými cíly budou použity.Politiku nikde a nikdy nedělají jen andělé,ale ani jen ďáblové.
Většina z vás viděla celý problém zde pouze a výhradně v korupci.Osobně jsem tento názor s většinou nesdílel.Jako škodlivou hlavní příčinu bych korupci viděl tam a v takovém systému,kde je provázena schodky rozpočtu a poklesem HDP i životní úrovně.Pak tedy máte pravdu.Ale nemyslím ve smyslu jediná a hlavní příčina.
Pokusy chápat ekonomiku ryze sportovně,rytířsky,ideály demokracie ztroskotávají na tom,že toho nikdá v dostatečné míře nebylo a není.Opírat se o vydestilovanou z hnusné reality čistou platonickou fikci?
Až jednou zde uvidíme i dobrého hospodáře svými peněženkami,příjmy,výdaji,platbami,poplatky a cenovkami i navíc čísylky ČSÚ,prosím promiňte mu pak i nějakou menší lumpárničku.Nemyslím vraždění.Týrání.Pošlapání lidských práv kohokoliv.To jsou velké lumpárny,je neomlouvá naprosto nic nikdy a nikde.Za žádných okolností.Trest smrti je zrušen.Nelze ho udělovat mimo de-iure.Není zde práva na tento trest svévolně ani jinak nikomu.
03. 01. 2014 | 08:25
04. 01. 2014 | 10:52

sarah napsal(a):

nezlobte se, ale k čemu je celá slavná vláda i s presidentem, s desitkami ministrů,stovkai posalnců a senátorů a s tisíci nejrůznějších náměstků,podnáměstků,poradců a manažerů,pobírajících statisícocvé platy??na islandu s tím skoncovali jendou provždy.stačí 10 odborníků do vlády a zbytek je k ničemu.obludná administrativa,zbytečná a zatěžující byrokracie,nejvíce st.úředníků v eu-to mluví samo za sebe. za jejich nemorální platy vyhazujeme miliony měsíčně a bez užitkuale na postižené děti budeme sbírat víčka od minerálek!!kde to jsme proboha??
04. 01. 2014 | 11:01

franky napsal(a):

Každá profese, a politická funkce je profesí, vyžaduje odbornost. I politik řídící provoz státu a zároveň tvořící a realizující politiku jako nástroj řízení společnosti, musí být odborníkem - musí umět řídit, musí umět formulovat politiku a musí umět ji dovedně realizovat. Kdo zažil dělnické kádry v padesátých letech ví o čem mluvím. A pan Pehe by zase chtěl řídit prostřednictvím politických kádrů, kterým ke kariéře stačí pár ideologických frází. Právě proto, že se po politicích nevyžadují politické odbornosti je česká politika tam kde je. Závěr pana Peheho je jasný. Hlavní ministrovou odborností by měla být neodborná politika. Tento pán skutečně ví o čem mluví.
04. 01. 2014 | 11:05

Antroid napsal(a):

Ukazuje se, jak naivní je doprošovat se u Zemana, aby aspoň rámcově zachovával ústavu i parlamentní zvyklosti... Sobotka by slušně ale nekompromisně položit seznam ministrů na stůl s žádostí o jmenování. V případě, že by odborník na odborníky (pche!) nadále blokoval parlamentní proces, nabízí se změna ústavy, ke které ostatně mělo dojít už dávno.
04. 01. 2014 | 11:05

stýv napsal(a):

Potřebujeme lidi , kteří budou chtí pracovat pro stát , pro lidi, a ne pro sebe přede vším, pokud to zatím nevidíte , tak doba politická právě končí, opravdu vzniká to, čemu se říká občanská společnost, lidé se sjednotí na celém světě , za 20 let se budou lidé divit a smát tomu , kdo nás vedl a ovládal . Už nepotřebujem žádné politiky a politické strany .
04. 01. 2014 | 11:05

Pavel Ježdík napsal(a):

Dokud v české správě státního majetku, teda politice per se, nebude mít možnost posledního a rozhodujícího slova volič, teda ten subjekt, co tyto služby financuje, a to formou referend resp. přímou demokracií sui generis, je úplně jedno, jestli veřejné finance budou rozkradeny "odborníky" nebo "politiky", protože se každý z nich bez tohoto meče Damokla, co by představoval instrument referenda, bude čistě formou Homo oeconomicus - česky řečeno urvi co můžeš - obohacovat na úkor celého státu a to tak dlouho, než stát skončí v bankrotu. Je to velice jednoduché k pochopení i z toho důvodu, protože v politice neexistuje žádný Bohu milý altruismus, a v té české už vůbec ne.
04. 01. 2014 | 11:09

Michal napsal(a):

Myslím, že přiměřenost by byla na místě. "Odbornická politika" je protimluv - stejně jako těžko obhajitelný koncept "čistě politické odbornosti". Přeci jen bych se přimlouval, aby ministři prokazovali vzdělání, inteligenci a zkušenost. Často chybí dva až tři z uvedených atributů.
04. 01. 2014 | 11:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Miloši, nelhali nám trochu?

„Jít s Babišem? Dopadli bychom jako Nečas, říká Sobotka“
(můj komentář: s tím souhlasím)
...
„Proč Babiš ne? Může mít krátký poločas rozpadu

A.cz: A Babiš jako podpora menšinové vlády by vám nevadil?
To je cesta do pekel opírat se o strany, které jsou nečitelné a mohou mít velmi krátký poločas rozpadu. Koneckonců i pan Babiš říká, že chce zůstat v opozici. „
http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/clanek.phtml?id=793555

Babiš říkal, že jsou programy ČSSD a ANO neslučitelné, a měl taky pravdu.
04. 01. 2014 | 11:15

Vlastimil Kolář napsal(a):

Pane Pehe,na základě jakých kritérií jste došel k závěru, že u nás máme k dispozici alespoň jediného profesionálního politika?
04. 01. 2014 | 11:18

K.V napsal(a):

Největší paskvil je neodborná politika. A toho jsme si za posledních 24 let po cinkání klíčin užili více než dost
04. 01. 2014 | 11:22

Alfa napsal(a):

Pehe by se hodil do padesátých let. Se svým výplodem:
"Hlavní ministrovou „odborností“ by měla být politika." by to mezi dělnickými kádry dotáhl jistě vysoko.
O nic jiného totiž nejde. Toto je obhajování diletantů. Obhajování lidí, kteří se vhodně kdesi přišmrncli do politického proudu a dostávají rychle funkci. Ne ledajakou, ale celý resort. Obrana je toho důkazem. To ten vysmívaný Čepička byl proti nim odborník.

Je to myšlení neobyčejně zhoubné a měli bychom jej veřejně pranýřovat! Sem jsme to chtěli dopracovat? S lidmi, kteří ani zbla nerozumějí resortu, který mají řídit (!), chceme dojít KAM ?
04. 01. 2014 | 11:26

Josef napsal(a):

V zásadě souhlasím, ale ... politikem se člověk nerodí stejně jako se nestane odborníkem bez zkušeností a znalostí. Nemám problém uznat politiky, mám problém uznat politické strany jako nástroj diktatury. Tyto sdružení sice mají určité představy o chodu státu, jenže v první řadě jde o moc vládnutí, informace a finance v různých podobách. Pod rouškou slibů se snaží prosadit při volbách do parlamentu či senátu. Potřebují k tomu občana voliče, slibem nezarmoutíš a nějaký předvolební slib není problém splnit, přeci jen volby se opakují a ovce-volič bude opět třeba. Pružně fungující stát z antiky viz Řím je již pouhá fikce pro celý "pseudopolitický" svět. Nezúčastńuji se žádných voleb a myslím si, že nejsem o nic ošizen.
04. 01. 2014 | 11:35

hrůša napsal(a):

tak toho se pane Stýv doufám již nedožiji. Prokoho budou ti vaši občanští zástupci
pracovat? Například pro občanskou skupinu, která nechce aby byly otevřeny v neděli a ve svátek supermarkety , nebo naopak která chce si v těchto dnech užívat nákupní turistiku, nebo pro odpůrce výstavby jaderné elektrárny nebo pro její podporovatele, či pro myslivce nebo pro jejich odpůrce, pro zelený či modrý atd. Politika a ideje s ní spojené, či případně ideologie, které vytváří parlamentní demokracii,jsou jedinou zárukou, že bude společnost vyvážená a nebude zde anarchie. Zcela souhlasím se článkem pana Pehe, i když mám na jeho články často daleko méně pozitivní názor
04. 01. 2014 | 11:44

Jáchym napsal(a):

K.V napsal(a):
Největší paskvil je neodborná politika.
*************************************
Druhý největší paskvil - po propagandistické politologii.
Ale je pěkné, že se pan Pehe učí od klasiků kudy chodí:

Myšlenkové jádro z padesátých let,
logické lopingy obšlehnuté od Václava Klause.
04. 01. 2014 | 11:44

Jarda napsal(a):

Jasně-flanďák ministrem kultury,komediant obrany......To už tu několikrát bylo-astrolog ministrem obrany,truhlářa harmonikář prezidenty.............
04. 01. 2014 | 11:54

Nestor napsal(a):

Mister Pehe ! Je vidět,že jste nikdy nebyl žádným vedoucím pracovníkem,ba dokonce spíte,nebo lžete.Pokud jsou podřízení profesionálně lepší,pokud rozumí problematice víc než šéf,snadno si z něj udělají blbečka,nebo spíš figurku,loutku,se kterou snadno manipulují.krásným příkladem je např.ministryně Parkanová,která podepisovala a podepisovala NA DOPORUČENÍ NÁMĚSTKŮ MINISTRA A ODBORNÍKŮ kšefty,které "vyhovovaly" Bartákovi a dalším lumpům. Nakonec byla veřejně obviňována ze zneužití svého postavení.A není,samozřejmě,jediná ! V dnešní době jsou Vaše "poučky" o nepotřebnosti odborných znalostí (alespoň ZÁKLADNÍCH ZNALOSTÍ V OBORU) skoro protistátní propagandou.vy prosazujete,aby se tyto skandální situace snadno opakovaly ???
04. 01. 2014 | 11:56

peterrr007 napsal(a):

připada mi pisatel članku chce udelat capa zahradnikem kdo nerozumi financem na finance kdo nerozumi zemnedelstvi atd atd musi ta byt clovek ktery tomu rozumi a ne pisatel clanku ktery veri na vily každej odbor potrebuje odborniky a politykem se clověk nerodi tim se stane
04. 01. 2014 | 11:56

Qin napsal(a):

Česká / a zvláště Zemanova/ politika:
Není nad originálnost
Každý po ní touží
, Všichni chodí přes most
To já půjdu louží K.H.B.
04. 01. 2014 | 11:58

Sámo napsal(a):

Mne zvláště dojímá kategorie odborníků na politiku,jako je Marek Benda za ODS. A že jich tam je!
04. 01. 2014 | 12:01

xerox napsal(a):

Josef - 11:35

,, politikem se člověk nerodí stejně jako se nestane odborníkem bez zkušeností a znalostí ,,

dovolim si nesouhlasit , jako důkaz předkládám poslance za modráky jménem - benda ... ten se narodil přímo v poslanecké sněmovně a už tam zůstal ... :-)
04. 01. 2014 | 12:01

Myšák napsal(a):

Pravda je taková, že do politiky chodí většinou lidi, kteří až takovými odborníky ve svých profesích nejsou. Kdyby totiž byli, nic by je k tomu nemotivovalo - a to jak finančně, tak profesně (alespoň tady u nás). Proto se do vlád dostávají lidé, jací se dostávají - ani top politik, ani top odborník - prostě průměr. Já osobně vidím problém spíše v tom, že žádný vládnoucí politik nikdy dostatečně nepřijal zodpovědnost za rozhodnutí a činy, která provedl. Tedy alespoň za ta špatná. K těm kladným se samozřejmě každý rád hrdě přihlásí. A že by taková povinnost, pokud by byla uzákoněna demotivovala politiky vstupovat do jakékoliv vlády - no a co...!!! V čem se liší nepotrestaný lupič, který ukradne 150 miliónů a politik, který svým rozhodnutím miliónové částky nenávratně "profinancuje". Pokud lupiče chytnou, půjde sedět. Pokud se zeptají politika, řekne že v tomto případě za to nemůže přebrat politickou zodpovědnost, neboť daná nepříjemná událost je fakticky důsledkem špatného vládnutí vlády minulé...
04. 01. 2014 | 12:05

carlos napsal(a):

Ani se moc nedivím , že pan Pehe v německu pracoval jako recepční a číšník.
04. 01. 2014 | 12:07

Analytik napsal(a):

Autor má pravdu.
Jestliže občan volí politickou stranu, třeba ODS, ČSSD nebo TOP 09, nemůže očekávat, že jednotlivé resorty budou řídit odborníci.
Naopak, musí přijmout fakt, že jednotlivá ministerstva povedou ti politici, kteří z nich dokáží vyždímat co nejvíce pro svou rodnou stranu.
Takový je princip české varianty demokracie.
04. 01. 2014 | 12:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2014 | 12:10

tajemný pan H napsal(a):

pehe, pehe,
havel se musí v hrobě otáčet! a tak vám věřil. takhle mu plivat na jeho nepolitickou politiku. že zrovna pehe zklausovatí, to je teda dýka do zad.
04. 01. 2014 | 12:12

Bavor napsal(a):

"Odborná agenda patří aparátu ministerstva, který v dobře fungujících demokraciích většinou vede státní tajemník. Ministr má za úkol tuto agendu obecně definovat, politicky obhajovat i prosazovat, nikoliv se tvářit, že je expertem. Hlavní ministrovou „odborností“ by měla být politika". KONEC CITÁTU. Pane Pehe, jak vypadá "obecné definování, politické obhajování a prosazování" minuistra neodborníka jsme názorně viděli na resortu práce a sociálních věcí za ministra Drábka.S následky se tento rezort potýká dodnes a škody jsou nemalé. Podobné je to v mnoha ostatních rezortech (kultura a pod.). President by NEMUSEL zdůrazňovat potřebu odbornosti na ministerských postech, kdyby sám designovaný premiér a politici, kteří vládu sestavují, k tomu přihlíželi. Pokud to nedělají, je na místě jim to připomenout.
04. 01. 2014 | 12:28

Rosťa napsal(a):

Plně s Pehem souhlasím. Nejlepší ministři byli Hanáková, Vlastička, Peake, astrolog Baudiš co prostřelil letadlo, Promopro Vondra, Ruml s Helbigama, Íčka s Mrázkama .....
Na co odborníky, potřebujeme kádry, které to vidí v těch širších souvislostech správně politicky. Odborník nenastaví procesy. A to je to hlavní, co se nám, nemytému, nečesanému plepsu snaží expert Pehe natlouct do hlavy. A za všechno může Zeman, protože to nepochopil a chce, aby resorty řídili ti, co tomu rozumí. To je na palici, co si ten president dovoluje. Už bych ho hnal k súdnej stolici.
04. 01. 2014 | 12:35

Josef napsal(a):

xerox napsal(a):
Ach ano, myslíte si že nějaký M.Benda byl politikem?? To co jsem napsal se netýká Českých "pseudopolitiků", až na několik vyjímek např. Klaus i přes své chyby jím byl.
04. 01. 2014 | 12:39

Josef napsal(a):

tajemný pan H napsal(a):
Dobrá ironie :-) V.Havel může za morální úpadek občanů. Jako první lhal již při svém "slavném projevu", jako první se obohatil a okradl stát, jako první obešel Benešovi zákony-které se vztahovaly na jeho rodinu. Buď pan Pehe žil v iluzi, či ho to nezajímalo ... kdo ví??
04. 01. 2014 | 12:48

strýc virus HxNx napsal(a):

to jsou zase řečnická cvičení!
ani ta sranda tu už není... :-(
Mareček Benda vypadá jako basset naložený několik roků v láku s okurkama.
jeho neodolatelnost je toxická jako polonium.
04. 01. 2014 | 12:51

Roman napsal(a):

Celkem zbytečná glosa pane Pehe. My totiž nemáme ani politiky ,natož odborníky. Nebo jste snad nějakého odborníka v současné Timurově partě objevil? Já tam vidím jenom lokaje.
04. 01. 2014 | 12:54

xerox napsal(a):

Josef

ano klaus byl vskutku výjimka , proto bych navrhnul na jeho počest něco pojmenovat ... problém je , že tu po něm nic nezbylo ... snad jedině ten benda ... :-)
04. 01. 2014 | 12:56

zdenekb napsal(a):

Myslím, že je to ještě trochu jinak. Je samozřejmě dobře, když ministr problematice svěřeného resortu rozumí, ale výběr je plně věcí předsedy vlády. Když si místo odborníků najmenuje (nebo nechá vnutit) nemehla, je to jen a pouze na jeho triko. Nikdy by mě nenapadlo, že za partu diletantů ve vládě Nečas-Nagyové mohl vlastně Klaus (protože je jmenoval). Vyčítat se mu dá mnohé, ale tohle těžko. Hrad není HR oddělení Strakovky.
04. 01. 2014 | 12:57

mb napsal(a):

Tatáž většina by nyní měla přesvědčit prezidenta, že oněch zhruba 2,7 miliónů „jeho“ voličů, kterými se ohání, mu svými hlasy v prezidentské volbě dalo mandát jen k výkonu jeho ústavních funkcí, v souladu s pravidly parlamentní demokracie. Nikoliv k suplování role politických stran, „dobrovolnému“ zbavování se některých kompetencí nebo naopak iniciativnímu přibírání jiných, jako je dohlížení na údajnou odbornost ministrů.

... přesně tak ... VYMEZTE = OMEZTE PREZIDENTA DO PATŘIČNÝCH MEZÍ !!!
04. 01. 2014 | 13:01

Mikeš napsal(a):

Velmi přesné.
04. 01. 2014 | 13:02

mb napsal(a):

((( I´ll be back ... ŘEPA IS BACK !!!)))
04. 01. 2014 | 13:03

ondráš napsal(a):

Myslím, že stačí věci posuzovat selským rozumem. Samozřejmě, že vláda z voleb musí mít politickou legitimitu, ale požadavek, aby ministr financí rozumněl financím a ekonomice, ne jen chemii a ministr kultury rozuměl kultuře, nejen školní družině je naprosto legitimní. Současná společnost je natolik sofistikovaná a specializovaná, že rezorty nemohou být v rukách jen politiků bez odborných znalostí. Pak se dělají politická, ale přesto odborně stupidní rozhodnutí, což je tragedie ve všech rezortech. Jiná věc je, zda má odbornost a způsobilost kandidátů posuzovat prezident Zeman — jasně, že nemá. Nemůže rozumět všem rezortům a nemá patent na rozum.
04. 01. 2014 | 13:40

K.V napsal(a):

5epa is back, ale blog od embéčka nikde
04. 01. 2014 | 13:40

flout napsal(a):

Vlkovobloguje včera proběhlo s blogem s mnoha reminiscencemi na "naše" někdejší Rakousko-Uhersko.Spíše,kdyby tu byl prof.Bednář bych to psal pod něj.Má to vztah k odbornosti ministrů zahraničí.
Nelze si nevšimnout pojmu "geopolitika".Osobně ho cítím v událostech v Iráku,Libyi,Iránu,Sýrii.V Rusku:poslední Valdajský projev Putina 31.12. se multikulturalismem v rozboru stal geopolitickým.Jakkoliv Putin vidí ve vytrhávání křesťanských kořenů ze Západu zlo,zapomíná,že ve francouzském katolicismu a německém luteránství se rodil antisemitismus WWII dlouho předtím,ač Putin říká,že "my jsme ve WWII bojovali za život židů" .Současný ruský historik došel geoploticky až k závěru,že z geopolitických příčin se srážce Hitlera se Stalinem nedalo zabránit,ani kdyby tehdy Německu vládl dále generál von Hindenburg,kancléř von Papen nebo předseda německých komunistů Ernst Thaelmann. Všichni 4 (s Hitlerem) nepřežili rok 1945.
Rakousko-Uhersko bylo přítelem carského Ruska do WWI,a Čechům umožnilo jejich velký průmysl a skvělou dopravu.Nicméně již vůbec nikdy nechtělo Čechům dáti dříve než za císaře Karla 1918 politickou autonomii,a dávalo jim zevnitř falešnou kulturní autonomii-tisíce lidí českých se nuceně koncem 19.st.stěhovalo bez bytu ze severních Čech-Fr.Kožík-kniha o malířce Braunerové,byli souzeni jako Omladina,jako Rumburská vzpoura,nasazeni do WWI na smrt nebo jako 18-tiletý vojín Kudrna zastřeleni v Motole.Nenastoupil.
Henleinovci a pět německých samosprávných republik pohraničí 1918 nebylo lepší.
U Ruska je ta okolnost,že mužik v desítkách milionů lidí,i po zrušení nevolnictví zhruba 1860 neměl svou půdu.Přecházel do měst,jako bezdomovec,bez svévekovské dřevěnice,v jakých se dodnes hlavně bydlí i v USA, a placen fabrikou mizerně.Jemu nešlo 1917 nic slíbit po "Evropsku" pány v cylindrech a fracích-nevěřil.Ač západnictví bylo metou Rusů půlstoletí již,zabraljedině proletářský internacionalismus a rozdání půdy.V té chvíli se ozbrojeným bojem postavily proti tomu carská území Polsko,Ukrajina a Pobaltské republiky.Mužik šel znovu umírat proti nim,jakož v těch bojích s nimi umíral za všech carů od dob Ivana Hrozného. A Češi ho bili v řadách Rakušáků pořádně.Přeběhlíky- Čechy proti Rakušákům u Zborova vedl sám nejvyšší generál Kornilov,který se stal v očích Rusů během revoluce 1917 jejich smrtelným nebezpečím.Spolu s ženijním plukem Čechů-inženýrů Ing.Krále jejich poražené Kornilovské zbytky přijal do své armády Masaryk.
Češi tedy žili v očích Rusů pohodlně za zády jejich nebezpečí-Ukrajiny,Polska,Pobaltí v klidu blízko k toužebným centrům Západu Londýnu a Paříži.To museli asi nám mužici závidět,jak by ne,my bychom jim nezáviděli asijskou exotiku z Východu.A tak sympatie Rusů k Čechům skutečně vytvořil až Eduard Beneš smlouvou se Stalinem 1943,Stalinem-stále v Rusku co obliby pořadím č.2 za Leninem a též škola za socíku,která usnadnila vzájemné chápání Čechů a Sovětů tehdy.Výuka ruského jazyka a literatury-velmi čtivé navíc.
04. 01. 2014 | 13:41

flout napsal(a):

opravy : ,bez své venkovské dřevěnice....zabral jedině
04. 01. 2014 | 13:50

mb napsal(a):

K.V 04. 01. 2014 | 13:40

... njn, stane se ...
04. 01. 2014 | 13:51

marxík napsal(a):

zdenekb
Učitelovi se odporovat nemá, ale kdyby to bylo tak jak popisujete, šoupnul by ústavotvůrce slovní spojení "jmenuje ministry" až do následujícího bodu, tedy tam, kde je potřebný spolupodpis premiéra.
Leč on tak neudělal. Asi se na věc díval jinak než vy.
04. 01. 2014 | 13:53

SuP napsal(a):

Tak se zdá, že sebestředný blazeovaný prďola se nejčerstvěji pasuje i na největšího odborníka na odbornosti odborníků.
Neměli by už konečně v Bohnicích začít zašívat kazajky?
04. 01. 2014 | 14:04

Jožka Cukrovka napsal(a):

Zase jednou za čas jsem si přečetl blog Jiřího Pehe a tu máš čerte kropáč - zase nesmyslné bláboly. Normálně myslícímu člověku je jasné, že rezortní politiku příslušných ministerstev úspěšně mohou realizovat odborníci v příslušných rezortech orientovaní. Dosud nikdo nepoukázal na tragický diletantizmus exministra Kalouska, který po léta nezařídil licencování výroby alkoholu určeného ke konzumaci (což je věc běžná ve většině států EU) a tím nejenže se spolupodílel na obrovských daňových únicích, ale umožnil tak smrtelné otravy desítek konzumentů pančovaným toxickým metanolem.
A tak stále někdo se snaží oblbovat veřejnost názory o tom, že politika je odbornost sui generis, že existuje politická odbornost. Opak je pravdou, politika je činnost ve prospěch veřejnosti, a ne odborná disciplína. Aby bylo možné ji fundovaně vykonávat, je třeba disponovat informacemi a znalostmi příslušného odborného rezortu. Ostatně jako odstrašující příklad politika z povolání - neodbornického diletanta - již zde někdo uvedl Marka Bendu. Více není třeba dodávat.
04. 01. 2014 | 14:26

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Představte si, že máte doma - respektive ve chlívku , prase...a to prase má prostě jen politickou odpovědnost /za přibývání na váze, vposledku tedy za užitek, který tím má poskytnout svám majitelům - těm, co ho při jeho pobytu v chlívku po celou tu dobu živí/.
Takové prase prostě k zabijačce nikdy nepůjde, jen zakroutí ocáskem a rce " já na sebe beru plnou politickou odpovědnost" otočí se k vám zády, polibte mi ..... a doneste žrádlo !

Takové prase živit je přeci blbost, to raděj slepice. Těm stačí navíc i menší chlívek a umějí si samy nahrabat, nemusíte je tak tolik krmit.
Otázkou ale je, co s politickou odpovědností slepic - ohledně snášení vajec.

A pes ?
Ano, ano, to je ta správná volba - psa máme přeci jen pro zábavu, jíst můžeme zeleninu a ovoce.... a vše ostatní zastane alarm , potažmo někdo z útvaru
" Pomáchat a schranit".
Chtělo by to ale psa co si také umí i nahrabat, sakrblé, kde ho vzít a nekrást ?

Každopádně prase, které se stoprocentně vyhne každé zabijačce...takové prase nebrat, soudruzi zleva i zprava !
04. 01. 2014 | 14:42

fikus napsal(a):

Pehe, nelze souhlasit.
Odborníků na všechno jsou plné sekretariáty a podle toho to po revoluci ( či co to bylo ) vypadá. Státní správu řídí diletanti, kteří jediné co dokážou je asertivně kecat. Sobotka je jeden z nich, je to humus Vašnosti. Těmito symptomy R-U a první republika netrpěly. Hádejte proč, není to jen o vazbách a tradicích
04. 01. 2014 | 14:51

Standa napsal(a):

Potřebujeme vládu odborníků, protože vláda politiků tu již byla a jak to dopadlo každý zažívá na své kůži.
04. 01. 2014 | 14:58

fikus napsal(a):

bohužel mezi odborníky na všechno možné mimo toho co ke státu patří patřil i Havel se svými kancléři. Jistě, tehdy nebyla myslitelná jiná volba a po letech nadvlády KSČ vypadal jako gigant myslitel, což proti Husákovi aj. mohla být pravda. Poslední slušná várka politiků co věděli a rozuměli skončila v roce 1969.
JInak dokud se budou v politice držet Kalousci je to znamení, že je v nepořádku sysstém a úroveň státu a národa. To je realita dnešní doby ať na to má názor kdo chce jaký
04. 01. 2014 | 14:58

zdenekb napsal(a):

marxík:
Klidně odporujte, nejsem učitel... :). Ani ústavotvůrce - řídím se jen (snad zdravým) selským. Pokud je někdo předsedou vlády, měl by mít možnost si svůj tým, se kterým má spolupracovat, volně vybrat - s tím, že to pak bude výhradně jeho úspěch nebo případná ostuda. Presidentská "prověrka kandidátů" mi připadá jaksi navíc. A dost živě si dovedu představit ten řev, kdyby Zemanovi jako premierovi chtěl svého času kádrovat ministry Havel (který to u Kavana zkusil a po právu neuspěl...).
04. 01. 2014 | 15:23

Pitrýsek napsal(a):

A ty Pehe nepatříš na tyto stránky !!
04. 01. 2014 | 16:08

Arnie napsal(a):

Ursula von Leyen - ministryně obrany Německa, lékařka, obor gynekologie a porodnictví, 7 dětí. V koaliční vládě Angely Merkelové za CDU.
V Německu k této nominaci neměl nikdo sebemenší námitky.
Prezident Gauck samozřejmě obratem schválil všechny nominované osoby na ministerské funkce, tak jak byly předloženy předsedkyní vlády Angelou Merkelovou.

Pane Pehe, naprostý souhlas, napsal jste to přesně.
Otázka "odborníku" na politické vrcholné pozice (ministry vlády ČR) určované výsledky politických stran ve volbách, je "politikum" našeho prezidenta se zcela jinými zájmy než je odbornost.
04. 01. 2014 | 16:08

Jožka Cukrovka napsal(a):

Arnie,
kvalitní diskuze se Vás nedotkla? V Německu mají na obraně figurku, to však neznamená, že my se máme opičit. Ostatně i v obraně je zapotřebí léčit raněné vojáky a nahrazovat padlé.
04. 01. 2014 | 16:30

aga napsal(a):

zdeněkb

"s tím, že to pak bude výhradně jeho úspěch nebo případná ostuda."

Tak na tohle jsem, pardon, fakt alergickej. Co si dělali dosavadní premiéři nebo ministři ze svých ostud? Vůbec nic, nahrabali, a odešli do privátu. Zatímco národ ty jejich "ostudy" nenávratně ods-al.

Proto chápu, že tu je další pojistka (i když ani ta v praxi u nás nic neřeší).
04. 01. 2014 | 16:31

Petr z Tábora napsal(a):

Nesouhlasím s autorem. Je zcestné tvrzení, že vlastně nejlepším ministrem je profesionální politik. Ten ať sedí ve sněmovně či senátu pokud ho tam voliči poslali, já ale takové lidi nevolím ani tam.
Pokud má někdo něco vést, tak o tom musí alespoň něco vědět.Trpí autor ztrátou paměti o příkladech naprosto nekompetetních a zkorumpovaných rozhodnutí ministrů, kteří se (doufejme) nechali opít rohlíkem od svých spolupracovníků ?
Pokud má někdo něco vést, tak by měl něco vědět o skutečném životě jako třeba pan Babiš a ne přejít z kojeneckých peřinek do náruče politikaření jako pánové Gross, Sobotka, Zaorálek, Benda a další, kteří se neživili normální prací mezi normálními lidmi. Jak mohou dělat politiku pro lidi, když neví jak si lidé na svůj chlebíček vydělávají ?
04. 01. 2014 | 17:03

Ernesto napsal(a):

Nahnal bych silou a mocí všechny české mocichtivé odborníky kteří se za úplatu a různými fígly derou do vrcholové politiky v česku do partaje korejského velkého Kima ! Ten by je jistě vyučil že by je rychle ta nenažhranost dostat se ke korytu přešla ! Ty největší "snaživce" by nechal naházet do kotců vzteklým a hladovým psům ! Ti už by si s nimi poradili ! A ti ostatní s trvalou ambicí rozhazovat peníze danových poplatníků by si to pak setsakramensky rozmysleli ! V sev.koreji si nedovolí žádný státní úředník ukrást ani špendlík ! Tak by se mi to líbilo i v Čechách ! Po nenasytné církvi římskokatolické také není v Kimově partaji nikomu smutno ! Dinastie velkých Kimů ! To jsou ti správní revolucionáři !Však také mají respekt i u amerických jestřábů s pentagonu ! Tam nad severokorejské území si amíci nedovolí posílat svá špionážní letadla !! A tak je to jen dobře ! Alespon někdo na světě se těch amerických barbarů nebojí !
04. 01. 2014 | 17:05

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Pehe,

nemile jste me prekvapil.
Perfektne to v diskusi rekl "pepa z depa":
"O věcné povaze ministerstva by měl přece jen jeho nejvyšší představitel něco odborného vědět."
Vy si snad myslite, ze by o tom nejlepe nemel vedet VUBEC NIC a na ministerstvu sedet jen jako jakasi ozdobna figurka, ktera bude jen formalne cosi podepisovat ??? To je myslim predstava uplne zvracena...

..
04. 01. 2014 | 17:23

ŽIVOT SÁM ... napsal(a):

HEHE .. co ten PEHE ještě ze sebe nevypotí :-O
TO JSOU PŘÍSPĚVKY JAK OD NOVINÁŘSKÉHO ELÉVA !!!

A dál .. No Comment
04. 01. 2014 | 17:28

vinca napsal(a):

Pane PEHE, máte pravdu i můj souhlas. vinca

Jen to snad výstižně a polopatě každému shrnu: Zeman má mnohem menší mandát než prezidenti voleni před tím PS a senátem, jelikož se dostal k moci podvodem, lživou kampaní , která byla financována neprůhledně, přepráním špinavých peněz,možná z Ruska, či od ruské mafie.. dále kampaní pomlouvačnou, kde jeho klan zkamufloval fakta proti knížeti K.S.
Dalším mafiánským krokem MZ bylo odstranění řádně zvolené vlády P.Nečase, prostřednictvím policejního klanu Šlachty a Ištvána a následné nastolení své Zemanovy vlády -Rusnokovi-bez důvěry-v demisi.Dá se říci vlády odborníků na čistky, nekalé zakázky (bez výběrových řízení) další "odborné" nezákonné praktiky = nikdo pořádně ještě neví co vlastně ještě v závěru vládnutí podepíší a ve svůj prospěch uhnětou...! bohužel neskončila tato vláda, a nová vláda je v nedohlednu, i když opět lživými machinacemi se politikové snaží navodit dojem, že už bude nová demokratickou cestou zvolená vláda na světě. NEBUDE! dle mého názoru MZ protahuje vládnutí své vlády a bude protahovat až kam mu to politikové, společnost...zdraví...Bůh dovolí! Další scénář bude, že některé ministry nejmenuje, Sobotka se bude soudit s MZ (u nejvyššího, ústavního, a kdoví jakého soudu...)což je ideální pro MZ a jeho vládu...POZOR ZATÍM SOBOTKA JEŠTĚ NENÍ ANI PREMIEREM....s obvyklým pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.vinca
04. 01. 2014 | 17:31

resl napsal(a):

vinco,
bude to tak a teď očekávejte bolševickou a Klausovu sebranku, jak se vám začne posmívat. Načínáme 12. rok s usmolenejma ješitama, kterejm se směje celej svět.
04. 01. 2014 | 17:44

veverka napsal(a):

Pehe opět žvatlá ty svoje čím dál tím trapnější Bilderbergské nesmysly.

Čistě POLITICKÉ ministry tady máme pořád a podle toho to taky vypadá

Karolínka Peak

Vlastička Parkanová

Sášenka Vondrů

nebo opravdová neodbornická a čistě POLITICKÁ Peheho perla Hanáková

jsou jen nejkřiklavější příklady Peheho zvrácených myšlenkových pochodů.

Političtí ministři,kteří nevědí o resortu nic nebo jen velmi málo jsou to nejhorší co může být. Jsou totiž snadno zneužitelní různými Kalousky jako bílí koně k rozkrádání státních miliard.

Tfuj Pehe to jsou zase zvratky.

A nyní bude ministrem vnitra další čistě POLITICKÝ ministr Chovanec.

Jeho jediným odborným předpokladem k funkci ministra vnitra je to,že dokáže ve správný okamžik zradit a přeběhnout k tomu kdo dá víc.
04. 01. 2014 | 17:56

Sláma napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal: "prodej bitevníků Alka do USA je velký tunel"
Určitě tomu tak je.
Stejně jako byla obrovským tunelem výměna 10 stíhaček MiG-29 za 11 vrtulníků PZL W-3A Sokół v prosinci 1995. Jeden MiG-29 má cenu cca 29 mil. UDS, tedy asi 600 mil. Kč, zatímco jeden vrtulník PZL W-3A Sokół má cenu 2,5 mil. USD, tedy asi 50 mil. Kč. Trochu nepoměr, že?
Zajímavé je, že mimo Polsko slouží vrtulníky PZL W-3A Sokół jen v armádě Filípín Alžírska a Barmy. Dobrá společnost pro naši armádu!
. Dva si pořídila irácká armáda, ale vrátila je.
Armáda si v postatě se svými Sokoly neví rady, některé slouží letecké záchranné službě, ačkoliv nesplňují zákonnné předpisy pro tento účel.
V roce 2012 Armáda ČR oznámila, že Sokoly vyřadí z provozu, neboť mají příliš drahou údržbu a armáda na ni nemá peníze.
Tedy akce Sokol bylo něco podobného jako akce CASA - samoúčelná akce k tomu, aby si někdo pořádně namastil kapsu.
04. 01. 2014 | 18:17

Sláma napsal(a):

resl napsal: "očekávejte bolševickou a Klausovu sebranku, jak se vám začne posmívat."
Ha, ha, ha, ha, ha, ....
04. 01. 2014 | 18:20

Arnie napsal(a):

to: Jožka Cukrovka
Kvalitní diskusi jsem tu bohužel tedy nezaznamenal - snad až na ty vaše příspěvky, ty jsou neobyčejně geniální.
Jinak jste si dal vlastní gól - co se týká právě osoby Kalouska, bývalého ministra financí. Jeho odbornost nikdo při jeho nástupu do funkce ministra oficiálně nezpochybňoval.
Ale myslíte si třeba (když už jsme u vašeho nicku), že takový pan Jurečka je určitě ten správný odborník na ministra zemědělství, prostě proto, že obhospodařuje 15 hektarů?
Nebo co takový Reagan - ten měl tu správnou odbornost na prezidenta, co by herec?
Atd., podobných příkladů je bez počet.

A co se týče opičení po Německu: jde spíše o to, vědět, jaké jsou zvyklosti a co je normální v parlamentní demokracii - a Německo je běžný příklad, jak to ve fungujících demokraciích řadu let probíhá.

Je jistě výhoda, když kandidát na ministra ví o oblasti kterou má řídit co nejvíc, ale to hlavní je, aby si dokázal vybrat poctivé a kvalifikované spolupracovníky - odborníky v dané oblasti a přitom sám byl poctivý a energický šéf, který se nepropůjčí ke korupci.
04. 01. 2014 | 18:32

petrof napsal(a):

obávám se, že to nebude ani tak, ani tak.....prostě pel-mel....ostatně od vlády socanů a rychlokvašeného hnutí s lidovci, to nelze ani očekávat??!!
Takže pravdu asi mají ti, kteří tvrdí, že dobře už bylo. Vláda Petra Nečase asi opravdu bylo, to nejlepší, co nás mohlo v té Bruselské krizi potkat....!!
Takže nezbývá, než čekat, na nové předčasné volby.....že by už v květnu???
04. 01. 2014 | 18:49

Jožka Cukrovka napsal(a):

Arnie,
o Německu jste se zmínil Vy, proto jsem na tamější ministryni obrany reagoval a nezmínil jsem se o naší V. Parkanové anebo K. Peak. Všeobecně náš politik je synonymem arogance, lhavosti a bezzásadovosti následkem zavedení poměrů po sametovém převratu.
A že Kalouskovu odbornost nikdo nezpochybňoval, je důsledkem týchž poměrů. Absence jeho ekonomických znalostí byla maskována panem Janotou, po jehož úmrtí Kalouskův ekonomický diletantismus neměl už kdo korigovat.
Pana Jurečku neznám.
04. 01. 2014 | 19:04

Jožka Cukrovka napsal(a):

petrof:
Vláda Petra Nečase asi opravdu bylo, to nejlepší, co nás mohlo v té Bruselské krizi potkat.
******************************
A kromě hlavy jinak zdraví slouží?
04. 01. 2014 | 19:06

petrof napsal(a):

to Jožka:
bez obav, to není z mé hlavy......to tvrdí čísla Eurostatu, OECD, ČSÚ a další.
To vůbec nesouvisí s tím, že vám ještě nepřišly dávky....
04. 01. 2014 | 19:13

Midori napsal(a):

Nesouhlasím s autorem.
Rád bych viděl na čelných místech odborníky.
Příklad
Pan Čuba byl odborníkem v oboru zemědělství, družstvo pod jeho vedením s přispěním hierarchie odborníků prosperovalo.
Myšlenka řízení státu na tomto principu je mi mnohem bližší, než řízení pouhými dosazenými politiky. Nedostalo se nám už dostatečně trpké lekce, že Pehe tuto zhovadilou myšlenku oprašuje? To nám nestačilo panoptikum politiků vhodných akorát do muzea Madame Tussaud?
Zlobím se na vás, Pehe, nepište takové kktn.
04. 01. 2014 | 19:15

Petr Jihlava napsal(a):

Poslední dobou často slyšíme,že řadě lidí chybí ekonomická gramotnost.
Já bych doplnil ,že také chybí politická a občanská gramotnost.Některé diskuzní příspěvky a názory vyjadřované na veřejnosti to jenom dokazují.
Politolog Jiří Pehe a řada jiných už delší dobu mimo jiné ve svých komentářích a článcích analyzují krizi politických stran a tím oprávněné nedůvěry veřejnosti v zastupitelskou demokracii a v politiku jako takovou.

Netransparentní vláda ,,odborníků" a zkorumpovaných politiků může vyřešit důsledná decentralizace moci(politická a ekonomická).
Martin Fendrych ve svém komentáři nedávno správně napsal:V roce 2014 žádný Mesiáš nepřijde (už přišel a stejně nebyl přijat, říkají křesťané). Není a nebude to ani Babiš, ani Zeman, ale ani Okamura nebo Sobotka. Politici si dovolí to, co jim dovolíme.
Jaké nástroje mimo voleb jednou za čtyři roky občané mají, aby měli možnost o věcech veřejných denodenně spolurozhodovat a politiky účinně kontrolovat?
Mimo zákonů,které předkládá občanská iniciativa za rekonstrukci státu to je participativní demokracie doplněna o prvky přímé demokracie.Tato potřebná systémová změna (prosím neztotožňovat s populismem a ,,programem" Okamurova Úsvitu) může pouze prosadit veřejnost zdola.
04. 01. 2014 | 19:17

Iva napsal(a):

Pane Pehe z čeho vy vlastně žijete, Co Vás živí?
04. 01. 2014 | 19:57

spectator napsal(a):

Ministr - politik se opírá o aparát ministerstva složený z odborníků. Jak krásná vize. Bohužel v našich podmínkách neuskutečnitelná. Většina (prakticky všichni) naši ministři, totiž propadají mylnému dojmu, že jejich posláním je řešit problematiku odbornou, protože odborníci by to řešili technokraticky a tudíž špatně. Navíc prakticky každý ministr má dojem, že jemu svěřený obor se rozvíjí nekocepčně a on je povolán koncepci stanovit. A tak místo aby se tito pánové a dámy (pardon dámy a pánové) starali o to jak zajisti realizaci koncepcí zpracovaných odborníky, fušují do odborné činnosti, které většinou rozumějí jako koza petrželi, a to co by měli dělat, tj. politicky prosazovat řádně odborně zpracované dlouhodobé koncepce vůbec nedělají.
04. 01. 2014 | 20:09

zdenekb napsal(a):

aga:

Musím nejprve zopakovat, že velmi vítám, když ministr zná problematiku jím řízeného úřadu...! Že si dosavadní premiéři z výkonu a "úspěchu" svých dream-teamů povětšinou nic nedělali, to máte pravdu. Ale není mi jasné, co s tím má co dělat president. Zdůrazňuji JAKÝKOLIV president (nejde mi primárně o Zemana). Bude on přebírat zodpovědnost za neschopného ministra? Jak? A proč vlastně?

vaclavhorejsi:

Zapomínáte, že pouze hlava nezatížená přemírou informací a znalostí umí najít nečekaná řešení a nejlépe čelit profesním dilematům... protože prostě žádná dilemata a překážky nevidí... Až budete s kolegy na AV dlouze a marně řešit nějaký zvlášť složitý problém, zeptejte se při odchodu ze sálu uklizečky jak na to - a uvidíte ty výsledky... ;)
04. 01. 2014 | 20:10

Ivan Tomek napsal(a):

Dost peclive jsem si precetl clanek pana Pehe a nikde nevidim, ze by autor nekde rikal, ze politici nesmi nebo nemaji byt odborniky. Rika pouze, ze politici jsou predevsim - politici. Nikde v ustave neni napsano, ze ministr zemedelstvi, jako priklad, musi byt odbornik na zemedelstvi, ale bezpochyby je dobre, kdyz o zemedelstvi neco vi. (Ohaneni se odbornosti tedy podle meho nazoru do prijmuti vlady zanasi prvky, ktere jsou zcela mimoustavni.) A predpokladam, ze pri jeho vyberu jeho znalosti o oboru maji svou vahu.

Ovsem uloha politika je jina - jinak by se za ministra skolstvi proste vzal rektor Karlovy University, za ministra prumyslu president Skodovky, a tak dale, a to nedava moc smyslu, protoze tito lide by nejspis byli v politice dost bezradni.

Ziji uz daaaavno v Kanade, a vidim, jak si ministri vymenuji ministerstva. Vubec nejsem fandou soucasne vlady, ale zda se, ze kdyz se ministr zahranici nahle stane treba ministrem obrany, nenastane zadna pohroma. Naopak se zda, ze vlada funguje tak jako pred tim a, v pripade Kanady, zrejme pomerne dobre - i kdyz ja bych soucasnou vladnouci stranu v zivote nevolil.

Jak rikaji Anglicane - dukaz receptu na pudink je v tom, jestli je dobry. A vlady ve kterych vystupuji politici nefunguji o nic hure nez ostatni takze nechutnost vlady neni v receptu.
04. 01. 2014 | 20:20

lektor napsal(a):

Driv se rikalo - jak si Hurvinek predstavuje valku !
Dnes plati - jak si komuniste predstavuji demokracii !

No jednoduse !
Delat veci stejnym zpusobem jak za totality !
Zadny zakon o statni sluzbe ! Vsechna moc politikum !
Hloupej politik z vidlakova na miste ministra muze vyhazovat zkusene vrcholne statni uredniky - a dosazovat koho chce.
Policejni president se nam dost neklani ? Jednoduche ! Pristi tyden tu bude jiny !
Tim zpusobem je vrcholna statni neschopnost a korupce dobre zajistovana!
04. 01. 2014 | 20:26

forbes napsal(a):

Z toho,že byl odsouhlasen napříští rok větší schodek rozpočtu,než kterým končil Kalousek,mi říká,že se svržením Nečasovy vlády,v níž on sám stihnul vyměnit 10 ministrů se nemuselo pospíchat za každou cenu.On by stejně řádné volby 2014 asi prohrál. Pamatuji si,že president Zeman původně taky nepospíchal.Nechal se přesvědčit až podruhé,jako u podpisu metanolu 1999.ČSSD začalo vrčet.
Nicméně ranní ptáče dál doskáče,snad to pomůže,a to má president opět pravdu,i když opačnou,že tomu pak pomohl.Veřejnost je v názorech spíše dost rozkolísána než mající program všech.Nepříjemný je nárust mortality,která se nepřirozenou smrtí nazývá morbidita.Že by podpásovky pro ČSSD,aby brzy skončila ? Nebo..?
Celému sametu chyběli nadprůměrní ekonomové,kteří by krom operativy a běžné praxe-střečkování o ničem,s razítkováním ,věděli více o motorické a bilanční povaze ekonomiky,uměli by odstartovat trvalý růst,zabrzdit pokles.
Zda Babiš bude v tomto lepší? Přes StB? Oprávněnou antidemokratizací? Výroba ji nectí.Právem.Zatím se právě na kompetentnost ministerstva financí,které povede,kladly velmi nízké nároky po celý samet a naopak tradičně se od dob ministrování Nečasem kritizuje Ministerstvo sociálních věcí a práce,které si samo připadá přetížené a koliduje se svým koupeným softwarem ze zahraničí.Při enormních platech domácí developerů software skoro všude.Implantují.Kam až Chris Bernard z JAR nedosáhne.
Vzrušení veřejnosti nastává hlavně při změnách premiéra a presidenta.To značí,že veřejnosti chybí chápání procesů a kontinuty evoluce zde a vede ji pouze dětinská personifikace-vlastnost postav dětských pohádek zosobňovat zlo a dobro.
M.Zeman šel příkladem platem.Zda bude následován dobrovolně? Manažeři byli přepláceni a měli výdělky z vedlejšáků až neskutečné.Realita ostatních jejich dosažené výsledky neopravňuje ani z 10 %.Hollande zavedl s Novým rokem ve Francii 75% daň pro bohaté.Nechce bohatnoucí vrstvu s chudnpoucí Francií.Sedíme na ruských 20% danit všem.A rozvoji to nepomáhá stejně,HDP klesá 7 let za sebou.Banky jsou prodány cizině,právě jako Veolia z Francie vlastní historicky nejdražší vodné u nás a Avia s Tatrou skončily vloni,zkrachovány svými asijskými vlastníky ze tří různých vzdálených nesovětských zemí.Po desítkách jiných zdejších krachů.
Svěr,který kronm vyjímečné nejrozvinutější menšiny ,chce jít cestou nepodobnou Anglii,USA,Německu a Francii,a představuje
75 % zeměkoule všech světadílů-námi opovrhuje.Od těch menšinových zde platy gastarbeiterů.Kdy a čím to skončí?
04. 01. 2014 | 20:42

forbes napsal(a):

opravy:...platech domácích developerů...vrstvu s chudnoucí Francií...... Svět,který krom vyjímečné
04. 01. 2014 | 20:48

Sláma napsal(a):

petrof napsal: "bez obav, to není z mé hlavy......to tvrdí čísla Eurostatu, OECD, ČSÚ a další."
Je evidentní, že jste žádná taková čísla nikdy nečetl.
Bylo to přesně naopak. Česká republika za Kalouskovy vlády (Nečas byla jen loutka v rukou dominy Nagyové a Kalouska) vykazovala zdaleka nejhorší výsledky v celém regionu.
Ona totiž celá ta "krize" bylo jen vrtění psem, které prováděli zdejší zkorumpovaní novináři.
Například takové Polsko od připojení k EU neustále ekonomicky rostlo vysokým tempem, tedy žádnou krizi nemělo.
Slovensko mělo za posledních 20 let dvakrát rychlejší růst, než ČR. Rakousko mělo v v letech 2010 a 2011 také velký růst. Nemluvě o Německu, které ekonomicky rychle rostlo a rekordně tam rostly platy.
Onu tu krizi tady u nás totiž Kalousek vyrobil svými amaterskými zásahy!
04. 01. 2014 | 21:02

Sláma napsal(a):

Pan Pehe má v podstatě pravdu. Řízení na úrovni ministra není o odbornosti, nýbrž je o penězích a o lidech. Ministr musí být odborník, ale nikoliv na vláčky, nýbrž na řízení a makroekonomiku. Musí být i schopný legislativec.
Pokud je někdo schopným manažerem, vždy si odborný tým v daném oboru vytvoří.
Na Západě, speciálně ve Velké Británii a Spojených státech se zpravidla jedná o lidi, kteří se na takovou dráhu připravují od mládí. Studují management, ekonomiku a práva. Začínají jako starostové městských částí, později celých měst, řídí podniky, velké týmy.
U nás se zpravidla jedná o amatéry, kteří nikdy nic neřídili.
Typickým představitelem byl Martin Bursík, který byl jako pravdoláskomil angažován v Tošovského vládě na přání Václava Havla, ale před tím nikdy nic neřídil. Proto dopadl, jako sedláci u Chlumce.
Nečas měl podobnou kariéru. Z předsedy závodního výboru SSM se stal profesionálním poslancem, také nikdy nic pořádného neřídil.
Velice často se u nás v politice angažují lékaři, což považuji za velkou absurditu. Především je studium lékařství žádným způsobem nepřipraví na řízení ministerstev - shoda ve studovaných předmětech je blízká nule. Dále se jedná o profesní selhání - lékařství je více poslání, než řemeslo a kdo od medicíny sběhne může být jen člověk, který to za poslání nikdy nepovažoval.
04. 01. 2014 | 21:13

Jožka Cukrovka napsal(a):

petrof:
Nic takového čísla netvrdí. Máte bujnou fantazii.
04. 01. 2014 | 21:13

forbes napsal(a):

to Sláma :

neštěstí je v tom,že vynikající makroekonom se pozná jen v několika klíčových pozicích,t.j.až nahoře JE.:guvernér ČNB,premiér,ministr financí. V USA vedhlava FEDu.Schopný Štrougal za socíku vedl zemědělství,vnitro a pak vládu.Raději ho neměnili.Musí mít podporu a pak i autoritu,přirozenou,uznáváním i jinými jím prokázaných schopností a výsledků.Ne hodíme to na mandl nevyprané.Může se hodit jen jedné době.
04. 01. 2014 | 21:29

Radio Gaga napsal(a):

Obcas se poradi narazit na vetsi nesmysl nez napsal pan Pehe, ale to zcela vyjimecne. Pamatuji si jak politicky zdatni, ale odborne naprosto katastrofalni politici ridili za sociku Ceskoslovensko. A videl jsem i vysledky. Se stejnymi diletanty jsem se setkaval a setkavam osobne v kapitalistickem Cesku. Nic neumi, pouze vykrikuji neco o politicke odpovednosti a o tom, ze sva rozhodnuti musi politicky zvazit. A proto je Ceskou tragikomickou zemickou se smesnou kulturou, nulovou mirou vymahatelnostoi prava, ekonomicky trpaslik s prebujelou statni spravou a zemicka, ktera na teto planete temer nic neznamena. Kdyz se clovek podiva na mensi staty, na staty s mnohem horsi vychozi pozici pred 50-60ti lety a na to co dokazaly a co se mezitim stalo v Cesku tak je to trapne. Stejne trapne jako cela Svejkovsko-Cimrmanovska kultura na uzemi Ceska.
04. 01. 2014 | 21:40

Lubošek napsal(a):

Vážení,
nikdy jsem se těchto diskuzí nezúćastnil.Musím přiznat i to,že jsem si nepřečetl ani tuto celou polemiku diskuze.Přesto si myslím,že ministr "jaký koliv" musí být
hlavně manager.Výhoda by byla je,že bude seznámaný s problematikou,ministerstva které by měl řídit , a že uvidí do technických problémů,která bude muset řešit,ale musí mít hlavně organizační schopnosti a dokázat si na místa náměstků a řiditelů odborů "to znamená odborníků" najít schopné lidi a hlavně ty na ,které je možno se spolehnout.To v žádném případě není jednoduché.Absolutně nezáleží jestli člověk,který řídí výrobu automobilů ví jak pracuje motor,to je přece naprostý mesmysl.On ví jak tuto výrobu řídit a koordinovat.Ten jediný,který vše uměl a všemu rozuměl leží na Rudém náměstí v Moskvě a jmenoval se Lenin.
04. 01. 2014 | 22:01

džigiti napsal(a):

to Sláma a Radio Gaga:

srovnejte jako ekonomy zcela konkrétně Vašimi kritérii:
Rusnok,premiér úř.vlády,neúspěšný 2.pilíř
M.Zeman,premiér:privatizace bank,kteréjsou prodány cizině(kým?)
Singer,guvernér ČNB-kurs koruny nyní
A.Babiš-vyjímečně vzděláním fundovaný z rodiny ekonom,který s příslušností StB vyrostl hodně i dotacemi
B.Sobotka -prý řídil vysoce prodělečné ministerstvo,jediný není ekonom,ale právník,Husák střídá Štrougala asi tak

A nepodstatný blábol můžete i nečíst:
Praotce Klause vynechme raději.Jím Ráj zešílevších koní začal.Honitba čestných doktorátů s knižní samomluvou.Pochválen i s Putinem Andersem Breivikem.

Tuším,že nejasnou smrt novoroční diplomata Palestiny registruje 138 zemí které byly v OSN před rokem za Palestinu,41 zemí,které se zdržely hlasování a 9 zemí,včetně nás a USA,které byly proti Palestině.

Neříkejme si stále jen jak jsme byli nejprůmyslovější v Rakousku-Uhersku,nejdemokratičtější za Masaryka ,10-tá nej země 1950,vyklouzli z WWII jen s 360 000 obětmi a z WWI jen se 100 000 oběťmi.Nikam to nevede,včetně reálného faktu,že jsme byli životní úrovní nejlepší v RVHP.Srovnávat s SSSR,kterému fašisté zničili skoro celé evropské území totálně a USA se nestyděly s nimi soutěžit v uzbrojení,je vrcholně hanebné.Bez nich bychom již neexistovali.USA od konkurence s Japonskem na světových trzích nakonec se vrhlo do dluhu vůči Číně.Krom toho poručníkuje Araby s malými sympatiemi všech ostatních.
04. 01. 2014 | 22:36

džigiti napsal(a):

Tak kdokoliv z diskutérů,ty čtyři ekonomy se pokuste vyhodnotit.
04. 01. 2014 | 23:42

Perpa napsal(a):

Pehe mluví vždycky jinak - jak se mu to zrovna hodí do kránu. jeho kolega Havel by mu dal - vždyť přece prohlašoval, že potřebujeme vládu odborníků a ne straníků. zatím jsme měli vždycky vládu ledatak odPorníků. každej Pehe má dnes plnou ústa keců, ale jsou to jen jalový kecy
05. 01. 2014 | 00:06

Maximus napsal(a):

Přečetl jsem si se zájmem autorův výplod a komentáře čtenářů a musím konstatovat že tady něco závažného pro výběr ministra, tedy vrcholného představitele exekutivy chybí! To něco je (1) morální rozměr či kvalita takového člověka a pak (2) manažerské schopnosti! Samozřejmě by to měly doplňovat zmíněná kritéria (3) odbornost a také (4) politické kritérium.
add 1:
Velmi obtížně měřitelné kritérium, ale v Česku jedno z velmi velmi důležitých. Jde o to, aby takový ministr si nepřihříval polívčičku pro své lidi, ať už on je jejich nebo má své figury a firmy. Jde tu především o peníze a nemalé! Za Nečase se střídali ministři jako apoštolové na orloji a většinou byli měněni pro jejich kšeftaření a malé domů! Běda ministerstvu, které obsadí třeba jen politik nebo jen odborník, ale rošťák, který má "své", kterým přihrává...... Takové lidi splňující morální profil lze i v ČR nalézt, ale je to velmi obtížné! Toto kritérium může nabýt i záporných hodnot, jako tomu bylo u Nečasovy vlády, kdy někteří ministři vymýšlely doslova tunely jak ze státního vyvést finance! Třeba Drábek, Kalousek a celá plejáda lidí z ODS tomuto antikritérii odpovídá a dodnes za to platíme všichni a budeme po léta platit!
add2:
Rovněž velmi důležité kritérium. Schopný manažer, který už něco dokázal a řídil, musí umět řešit nastávající problémy, kterých je velmi mnoho a to vyžaduje schopnost odhadnout lidi kolem sebe a i ty, s kterými přicházíte do styku (třeba V.Klaus nikdy před r.1989 neřídil větší kolektiv lidí a také to špatně dopadlo), lidi kolem něj okamžitě vystihli jeho slabiny což byla např. neskutečná ješitnost aj. a také toho pěkně využili! Pokud ovšem věci, tedy oboru nerozumíte, tak jste vějičkou těch co vám radí a našeptávají a takový člověk není schopen být úspěšný manažer ani náhodou.
add3:
Předchozím textem jsem se volně dostal k tomu, aby byl ministrem odborník. Jenže i tady je jeden kardinální problém. Dnes každý obor lidské činnosti se rozrostl do obrovského rozsahu a tak není v žádném segmentu většiny ministerstev k dispozici potřebný "polyglot". Vezměte si třeba obor zdravotnictví, které do nedávna řídil rentgenolog, který by si se skalpelem spíše ublížil a rozhodoval ve své funkci spíše o ekonomických problémech. A tak bychom mohli pokračovat a konstatovat, že ministr kultury je vlastně jen rozdělovat financí a kádrovák, nic jiného vám z tohoto fleku nevychází. Takže tady vždy bude nějaký kompromis, ministr průmyslu by musel být odborník ve strojírenství, energetice, ekonomii, elektrotechnice, chemii, atd. atd. atd. Takový člověk prostě dnes neexistuje!
Např. ve Švýcarsku opravdu nejsou do funkcí ministrů pokaždé obsazování odborníci, jenže zřejmě jsou tam naplňovány ostatní kritéria a zejména to první a navíc tamní společnost je prostě na jiném vyšším levelu kuturnosti soužití lidí než zatím je tomu u nás. A také tamní lidé si politiky více hlídají a mají k tomu nastavené prostředí!
add4:
Jasně politické kritérium tj. oddaný pes příslušné strany a nosič a zavaděč jejich názorů na uspořádání společnosti je také potřeba vzít v úvahu, ale mám za to, že první tři kritéria silně převažují. Nakonec pár ministrů a ministryň splňující tento požadavek, ovšem bez prvních tří kritérií ukázalo, jak se nemá ministrovat.
......................................................

Obávám se, že Babišova představa o ministrech a řízení rezortů je nejblíže pravdě, ale mám zato, že ani on s tím nic neudělá. ANO bude totiž ve svěrací kazajce stanovení a rozdělení ministerstev tj. takových násypek financí (jako vypadají zauhlování na elektrárnách) a hlavní problém, kde neefektivně mizí státní finance, že stejně nebude schopen u jeho kolegů
zabránit plýtvání a předražování "rozdělených" státních zakázek. Nutně pokud proti tomu půjde, narazí u svých kolegů a pak potom musí dojít k vládní krizi. Ovšem pokud má Babiš našlápnuto pouze k zvětšení moci svého impéria a nikoliv zlepšení hospodaření státu, jak to vždy říkal a také pro to získal a oslovil spoustu voličů, pak vše splnilo svůj účel a karavana s polochcíplými velbloudy pojede dál.
Hezký den.
05. 01. 2014 | 05:22

Jetvart napsal(a):

Pan Zeman zatím překonává má očekávání. Doufám, že se nadále bude chovat zodpovědně a jmenuje do vlády jen vhodné lidi. Zodpovědnost má ten kdo jmenuje, ne ten kdo podá jen návrh.
05. 01. 2014 | 06:07

xentipin napsal(a):

to Maximus:tak jste třeba spíše nadřadil vlastní podnikavost Babiše nad nemalou zkušenost Rusnoka ve státních funkcích několika druhů,kde nebyl právě vždy Klausistánem přeceňován.Spíše aspirant do vlády až přijde i Zeman.Babiš ovšem ze státního pouze bral,jinak stát zatím neovlivňoval.
Z akceptora donorem jako v polovodičích?
Jednou možností je metafyzické pojetí:rozdělit si řízenou oblast do krabiček a úzkostlivě hlídat stav financí v každé z krabiček,tak aby součet nepřevýšil rozumnou mez (apriori,aposteriori).Je-li přebytek,pak dle Dirichletova principu o n-koulích v (n-1) krabicích se aspoň v jedné z krabic nalezne pak více.Pakliže ne:peníze zmizely neznámo kam.Celé to je praxe Plánovací Komise padesátých let.Praxe tehdy Waltra Komárka.

Druhý způsob je uvědomovat si vše v souvislostech pomocí i Myšlení,t.j.nectít tak absolutně hranice krabiček,nemyslím ale znectít účetnictví a kontrolu.Ale pracovat třeba i tak,že si uvědomuje premiér i jistou pomyslnou osu dalšího snažení-vývoje,kolem které se spirála rozvoje bude chovat dopředně,vzestupně,růstově,i kvalitou života,nejen v HDP-čísle.Tady již je myšlení i kombinační,pracuje s časem,musí mít jistou pružnost,včasnost,pozdější přehodnocení,skládat dřívější s pozdějším jistou logikou,interferovat nejrůznější vklady a zisky i ztráty inherentním realitě věcným způsbem To je náročné a to extrapolační metoda prognostiků akademiků Komárkova ústavu postrádala značně.Částečně Klausovy balíčky,Nečasovy škrty,..ale to jsou podstatou nouzová,přechodná,někdy havarijní opatření.Nemůžeme s cisternou vody stát ale na sídlišti věčně,musí téci z kohoutků.
Nikdo zde zatím tuto schopnost znát a použít onu vodicí osu spirály vývoje neprokázal.ČSÚ jim 25 let každoročně ukazpoval popravdě statistiků ,že jejich představy jsou MIMO realitu,jsou neoprávněné a tedy falešné vědomí,kde Přání je otcem Myšlenek.Subjektivismus a sice krajní.Svalovat to vše jen na V.Havla,který dle nich ultralevičáctvím přivedl fungující zaběhnutou společnost do nejprve jakéhosi otřesu ze sebe sama a pak do útlumu,polospánku,šerosvitu,únavy a beznaděje-je jen část pravdy. Neříkejme taky,že V.Havel a V.Klaus -horšího být nemohlo.Soudě podle morbidity a HDP,nejhorší přichází posledním rokem.Ať je to třeba i přesahem z minulosti či aktivací současností.
Ve stavu otupené mysli společnosti.Vyzvánět církví, burcovat svědomí,lomcovat spáči,dovolávat se Vyššího principu mravnosti-již nezabírá.
Asi to chce výměnu některých principů této společnosti a jejich skloubení spojenou s výměnou kádrů dle změny v principech a přístupu seshora i zezdola.Subjektivní dialektika nestačí:Sokrates-M.Zeman-Giordano Bruno.Přechod na objektivitu v ní je důležitý.Babišem?
ČSSD je příliš velký návrat dozadu v čase historie,než aby zvládli dnešek,Klausův liberalismus byl ještě o padesát let zpět větší.Zpoždění zde ODS+ČSSD oproti potřebám moderní doby zhruba 100 let.Trvá,protože buď oba koalují,nebo si střídavě předávají štafetový kolík.
Vyhněme se tomu později říkat Babišoidní,jako se již ujalo havloidní a klausoidní.Tomu lze předejít.
05. 01. 2014 | 06:29

xentipin napsal(a):

oprava :...inherentním realitě věcným způsobem... každoročně ukazoval po pravdě statistiků
05. 01. 2014 | 06:34

vinca napsal(a):

Jetvart napsal(a):

Pan Zeman zatím překonává má očekávání. Doufám, že se nadále bude chovat zodpovědně a jmenuje do vlády jen vhodné lidi. Zodpovědnost má ten kdo jmenuje, ne ten kdo podá jen návrh.
------------------------------
máte z tohoto pohledu bohužel částečně pravdu, takže Zeman nemusí vládu jmenovat nikdy, může argumentovat tím , že si na triko ministra XY nevezme a nejmenuje jej.../totiž neexistuje ideální ministr ale každému lze mít výhrady...takže asi je Ústava špatně napsaná a Zeman si ji vykládá po svém...s podivem, že výběr ministrů dle Rusnoka schválil hned...i když tam jsou paka naprosto neschopná a i v minulosti profláklá...Ale to je jiná písnička. S obvyklým pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou. vinca
05. 01. 2014 | 07:19

Pitrýsek napsal(a):

Ty nejsi ani odborník ani politik,jen mediální kašpárek.Kdo tě platí za ty žvásty?
05. 01. 2014 | 07:33

vinca napsal(a):

http://www.lidovky.cz/uhybanim-zemanovi-vytvarime-monstrum-rika-ustavni-pravnik-kysela-1fq-/zpravy-domov.aspx?c=A140104_102201_ln_domov_vam

S obvyklým pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou. vinca
05. 01. 2014 | 09:48

DAF napsal(a):

Pane Pehe , zkuste víc věnovat pozornost aktuálnímu dění a novějším modelům řízení státu . S odborníky ve vládě určitě souhlasím . Připojuji se k jednomu pisateli. Kdo vás za ty řeči vlastně celé ty roky platí ?!
05. 01. 2014 | 09:55

Jana123 napsal(a):

Politik je laik, pokud není v určitém oboru odborník. Jak může řídit nějaké ministerstvo laik? Do politiky může vstoupit kdekdo, ale odborníkem se každý nestane. Zas jeden hloupý a zbytečný článek.
05. 01. 2014 | 10:27

Jiří napsal(a):

Především by ministra čehokoliv neměl vykonávat kdejakej trouba typu Parkanová, Peake, Vondra, Tvrdík apod. To se pak nedivím, že kdekdo volá po vládě úředníků/odborníků...
05. 01. 2014 | 10:33

Divobyj napsal(a):

Pehe,
kdybych byl věřící,
po přečtení vašeho .... bych zvolal:

Pro Krista Pána,to je v.l !!!!

Vždyť vy nám tu člověče nešťastná chcete vlastně nabulíkovat,že ten,kdo řídí nějaký odborný resort tomu vlastně vůbec nemá rozumět!
Nechte se někde vyšetřit a hlavně-nic už veřejně nepište!
05. 01. 2014 | 10:46

smutný napsal(a):

xerox napsal(a):

Josef

ano klaus byl vskutku výjimka , proto bych navrhnul na jeho počest něco pojmenovat ... problém je , že tu po něm nic nezbylo ... snad jedině ten benda ... :-)
*******************************************************************************
...co třeba přejmenovat tunel Blanka na tunel Klause. To by bylo docela symbolické, že ano?
05. 01. 2014 | 11:03

vinca napsal(a):

Dluhoš Sobotka se zbláznil! hází problémy s výplatou dávek sockám na TOP 09...při tom 1/2 roku je u moci Zemanova vláda...
S pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou. vinca
Sobotka se bojí Zemana = Bohušu´premierem nebudeš! i když se snažíš pochlebovat Zemanovi...
05. 01. 2014 | 12:16

Qin napsal(a):

P.Řepa 09.57:P.Ř.po svém vzkříšení byl již tak nadržený,že nespal celou noc a seděl u kompjůtru s prstem na spoušti ehm klávesnici. Čekal kdy zakokrhá Pehe.Tak se i stalo a Pepa byl PRVNÍ!/"Byla jsi prvá, naše láska trvá"/
05. 01. 2014 | 13:38

Vladimír napsal(a):

Jestli se něco opakovaně ukazuje v plné nahotě, nejsou to deficity vládnutí Rusnokovy vlády, ale mentální a argumentační úroveň Jiřího Pehe. Je tristním úkazem, že tento pán byl kdysi poradcem prezidenta Havla a někdo (kdo asi?) mu dosud je ochoten za jeho "moudra" slušně platit. "Vyvažování privátních zájmů" jsme si vážený pane s Topolánkem, Nečasem a Kalouskem užili do sytosti. Vedlo to k rozvratu ekonomiky, sociálního systému, státní správy, justice, policie, zahr. politiky i demokracie, jako takové. K situaci, kdy na Darwinském principu v této zemi bez sebemenšího zaváhání silnější (jenom proto, že jeho zlodějiny amnestoval Klaus) požírá slabšího (jenom proto, že nemá žaludek na to šlapat druhým po krcích a hlavách). S nástupem ANO bude "privatizace demokracie a celého státu" dál pouze pokračovat. ČSSD v tomto není věrohodnou zárukou zachování občanského principu. Pouze zlotřilý námezdní "intelektuál" (člověk průměrného vzdělání, který se neživí prací vlastních rukou- cit.:F.Werfel)jako VY volá po nástupu "politické reprezentace". To si opravdu myslíte, že její skutečné zájmy budou transparentní, či že bude odpovědná svému elektorátu a ne oligarchům v pozadí???
05. 01. 2014 | 13:53

patriot napsal(a):

Major Terazky, Černí baroni: „Odborné hladisko je rozhodujúce.”

I tenhle bizarní lampasák to chápal…

Tak proč ne vy, pane Pehe?
05. 01. 2014 | 14:48

Ilona napsal(a):

Ceskemu narodu jiz opravdu neni pomoci. Doporucuji poslechnout si pisen od Barbory Polakove a Davida Kollera, Jsme v..... na YouTube.
05. 01. 2014 | 16:02

uno napsal(a):

Pane Pehe, Vy jako "odborník" podle Vás samého také do politiky nepatříte, protože jste "odborník"? Proč se sem tedy cpete?
05. 01. 2014 | 16:09

Lejla napsal(a):

Vinca,Vaše péče o presidenta je fantastická až chorobná.Pro Vás a pár obdivovatelů Schwarzenberga je urážka,konspirač.teorie,lži,špínění presidenta M.Zemana už nemoc.Zeman se nechová jako samozvaný král ale Vy a Vaše parta se chováte jako nadlidi co mají patent na rozum včetně presidentské funkce.Máme štěstí,že na Hradě nesedíte ani Vy ani Pehe a další přátelé TOP9.
05. 01. 2014 | 17:25

Lejla napsal(a):

Vinco,dávky a valorazici důchodů je dílo Kalouska!!!Vláda v demisi to pouze realizovala ale "autor" je nejlepší ministr financí Kalousek.Myslím si,že Kalousek zanechal stopu ve všem co za svoje ministrování realizoval.Náš děda má po roce 1989 nejvyší valorizaci důchodu necelé 2 EUR.Toto je kolosální ostuda.Když už stát krvácí tak by bylo rozumnější zůvodnit proč se nemůžou důchody valorizovat,každý důchodce by to jistě pochopil ale valorizovat 46,--Kč je trapné.
05. 01. 2014 | 17:57

Viky napsal(a):

Všichni diskutující vědí, jak by politika a potažmo i vládnutí mělo vypadat. Jen ti naši politici se tomu stále brání. Přece jen ta "odpudivá a zbytečná EÚ" nedává našim politikům šanci věčně odkládat něco, co všude okolo nás funguje, je užitečné a pomáhá regulovat nástrahy, kterým jsou všichni politici věčně vystavováni. A mimochodem, konečně velká shoda pana Pehe a diskutujících.
05. 01. 2014 | 18:58

Santawizard napsal(a):

Dneska ani politik ani soukromník už nemusí být žádný odborný pracovník,ale musí umět odbroné pracovníky zaměstnavát.
V opačném případě by odborní pracovnící chtěli potom zaměstnávat soukromníky a politiky,což je paradox systému.
05. 01. 2014 | 18:58

Midori napsal(a):

Vladimír 05. 01. 2014 | 13:53
Souhlas.
Politická reprezentace doporučovaná Pehem, a skončí to jako ČSA řízené Tvrdíkem, v rukou Korejců za poloviční cenu motoru Boeingu. Chápe Pehe co napsal nebo je to jen jeho krysařovo pískání, za kterým se má jít? Je opravdu tak omezený nebo cíleně vychcaný? Řídil někdy nějakou výrobní firmu? Pochybuji.
05. 01. 2014 | 23:02

T.Paine napsal(a):

Dva se perou, občané kroutí hlavou.

- Ministrem má být jmenován odborník.
- Ne! Politik!
- Politik Kalousek,Liška,Buzková,Tvrdík? Politik-trafikant Drobil,Gross,Kocáb, Stehlíková,Peake? Ne! Odborník!
- Odborníci-kámoši Rusnoka? Ne!
- A co kdyby se ministrem stal teprve navržený kandidát tázaný a schválený poslanci?
- Simvás … To bych ten ministerský plat, odměny, odstupné, atd. nedostal vůbec. Nemluvě o malých domů … Čutanda, Verstehen Sie?
Je to jedna z bitev v přirozené, permanentní válce (nejen v ČR a nejen dnes). Mezi kým čím?

Mezi tzv. „prezidentským“ (výstižněji: „guvernérským“) pojetím správy státu a samostatných, oddělených členů exekutivy (exekuce zákonů přijatých parlamentem) s odpovědností jednotlivých členů exekutivy parlamentu a „kancléřským“ pojetím krypto-despotické v l á d y s legislativním partajním vojskem v excesivně dominující dolní komoře parlamentu (například schvalování deficitního rozpočtu bez souhlasu Senátu a s nepoložkovým, prakticky bezvýznamným stojedničkovým vetem prezidenta).

Amerika vs. Německo. Pennsylvánie vs. Prusko. Jefferson vs. Bismarck.

Rozdělení (pravo)mocí vs. fúze (pravo)mocí. Rovnováha vs. disproporce. Přirozená svoboda vs. vojenská disciplína. Přirozenost vs. absurdnost. Odpovědnost k protiváhám vs. despocie nad ostatními. Vytvoření přirozených a rovných principů a precedentů vs. masové chrlení a přilepování absurdních, křivých, klientelistických, elitářských, zmetkových, karcinogenních paragrafů a nařízení vlády.

Správa státu vs. vláda státu. Exekuce schválených zákonů parlamentu vs. kreativní zákonodárnost vlády (např.zvyšování daní, odvodů a poplatků nařízením vlády – např. minimální mzda = fakticky minimální daně). Zvykové (common) law vs. psané (civil) právo. Rovná a přirozená lidská práva a svobody vs. výsady nadlidem.
05. 01. 2014 | 23:06

T.Paine napsal(a):

Dnešní česká (zfušovaná) ústava je pokus o umělý (absurdní) implantát (polo)kancléřského systému. Ve srovnání s prvorepublikovou ústavou byly pravomoci českého prezidenta (záměrně) oslabeny a pravomoci českého (polo)kancléře gottwaldovsky posíleny. Zfušováno v české ústavě bylo i samotné postavení prezidenta. Ne, že by prvorepubliková ústava byla bezchybná.

V prvorepublikové ústavě odvolával prezidenta a dokonce i předsedu vlády a členy vlády Senát na základě žaloby Sněmovny (§ 34, § 67).

To je ten správný, klasický, originální princip impeachmentu (odvolání z funkce za porušení ústavy nebo za jiné přečiny a zločiny) jakéhokoliv ústavního činitele, nejen prezidenta, se ztrátou expožitků a zákazu zastávat veřejnou funkci v budoucnu. Proč?

Protože členové parlamentu jsou volení zástupci občanů. Mají mandát a odpovědnost od voličů a k voličům, na rozdíl od prezidentem jmenovaných ústavních soudců-polobohů, byť se souhlasem Senátu.

Viz žaloba na prezidenta Klause, kterou polobozi smetli se stolu stylem: Neznám špinavého prezidenta. Občané naopak jásají, že si našli čas vyslovit nález o stížnosti zlaté čudly na vazbu s poslaneckým platem 56 000 Kč měsíčně a internetem zdarma navrch. Konečně je po 24 letech každý prominentní odkláněč opět tam, kde má být. A jedeme dál.

Bez nové nebo široce a systematicky přepracované ústavy (pravděpodobně až po hlubokém společenském otřesu - v minulosti to bývala vysoká inflace a následná deflace množství (nekrytých) peněz, revolta týraných či válka) může dojít podle současné ústavy maximálně tak k výkvětu o něco slabšího polokancléřského systému.

Neošlechta (partaje) však bude zuby nehty bojovat za udržení polokancléře (kvazi-parlamentní ministrokracie), protože s jejich polokancléřem mají větší a jistější platy, odměny, požitky, odstupné, provize, penězovody, majetky, atd.
05. 01. 2014 | 23:25

T.Paine napsal(a):

Co dokázala (a zvorala) prezidentova vláda s Rusnokem v čele, dokonce bez důvěry Sněmovny, za půl roku fungování českého „prezidentského systému“?

Mnohem méně, než dokonce úřednické vlády Tošovského a Fishera s důvěrou Sněmovny. Ano, teoreticky mohla přijmout rozhodnutí o Temelínu nebo o prolomení těžebních limitů.

To je ovšem vizitka laxní a odfláknuté práce poslanců a senátorů, co seděli na x židlích. Měli schválit příslušné (ústavní) zákony tak, aby věci, které se mají řešit zákonem parlamentu, řešil zákon parlamentu. Nikoliv nařízení nebo rozhodnutí jakékoliv vlády nebo vyhláška jakéhokoliv ministra, jež mají z (ústavní) podstaty věci povahu a sílu zákona. ÚS už konečně precedentně zrušil alespoň jednu vyhlášku ministra zdravotnictví právě z těchto důvodů.

Někteří navrhovaní členové vlády M.Zemana v roce 1998 měli daleko do zkušených, charakterních a křišťálově čistých odborníků.

Úspěšně zvolený poslanec B.Sobotka může být svým způsobem jenom rád a děkovat prezidentovi, že mu nastavuje přísná měřítka pro výběr ministrů a hrozí vetem (u některých hlavně z osobních důvodů). M.Zeman takové štěstí u V.Havla neměl. Následující premiéři rovněž. Poslední z voleb vzešlý premiér, český rekordman, P.Nečas jich vyměnil nejvíce ze všech; měnil a měnil, do posledního dechu, až vyměnil sám sebe.

ČSSD a B.Sobotka mají hlubší problémy, než prosazení L.Zaorálka a J.Dienstbiera, zaryté antizemanovce, do vlády. Když je Zeman bude vetovat, krátkodobě ztratí na popularitě. Na druhou stranu, i když je Sobotka do vlády prosadí pod hrozbou koaliční žaloby, stejně bude nadále ve slabém postavení. Jak ve vládě, ve Sněmovně, tak mezi supy v ČSSD.
05. 01. 2014 | 23:32

T.Paine napsal(a):

Bylo krátce po měnové zlodějině (reformě). Bývalý premiér byl druhým prezidentem, kterému narostl velice dlouhý nos.

Společnost začala střízlivět z volebních slibů a skutků prvního dělnického masového vraha. Násilné vyvlastňování majetku soukromých zemědělců (tzv. maloburžoazie) a jejich kolektivizace (z vlastníků námezdní zaměstnanci) bylo v plném proudu. Likvidace soukromých živností a znárodnění průmyslu měly svůj vrchol už za sebou. Hegemonem v politice, ve státní správě a ve zestátněném hospodářství byla stranická knížka a dělnický původ. Všichni dobří partajníci.

V této atmosféře vznikala pohádka Byl jednou jeden král s J.Werichem (tehdy laureát státní ceny) a V.Burianem v hlavních rolích. Po skoncování s tím nanicovatým nerostem, historicky prvních neslaných vepřových hodech a přiměřených lívancích na půl hektaru, říká Werich (král) Burianovi (jeho rádce):

„Já už vím, co jsem nevěděl. Na odbornou práci mají být odborníci.“

Kdo a jak má tu odbornou práci a odborníky hodnotit, už Werich ve filmu nezmiňuje. O poctivosti a odpovědnosti z výsledků své (ne)práce nemluvě. Je zajímavé, že toto malé umělecké „diverzantství“ u fanatických soudruhů tehdy prošlo.
05. 01. 2014 | 23:38

T.Paine napsal(a):

Japonský císař a japonská šlechta (Kazoku) Velkého imperiálního státu Japonska (Dai Nippon Teikoku) si po vojenské porážce (1868) šógunátu (vládnoucí feudální šlechta), po návštěvách vyspělých západních států a po hostování západních poradců a důstojníků (např. pruský generál Jakob Meckel, major ve vítězné prusko-francouzské válce) z ústav západních civilizací nevybrala „příliš svobodomyslný“ americký model ústavy, ale jako „nejlepší“ právě pruský císařsko-kancléřský model ústavy (1890 – vyhlášení císařské ústavy Meidži).

Je to jen náhoda, co „dokázal“ tento vojenský, expanzivní a koncentrovaný mocenský model v ústavě na poddaných obou států a na lidech okolních národů a států?

Je to jen náhoda, že vojenská, politická elita a šlechta obou států úzce spolupracovala od vzkříšení císařství císařem Meidži (Meiji restoration, 1868) až do konce 2. světové války?

Geografická zajímavost:
Berlínem (hlavní město bývalého pruského království) protéká a do Labe, největší řeky České republiky, se vlévá pruská řeka Havola. Německy Havel.
06. 01. 2014 | 00:02

K.M. napsal(a):

Autor:
"V žádné normální demokracii není vláda pouhou institucí státní správy, ale je především politickým tělesem..."

Otázka na autora:
A Vy pane Pehe považujete stávající politický systém... v ČR za NORMÁLNÍ DEMOKRACII?,
06. 01. 2014 | 00:07

Doyl napsal(a):

Naprostý souhlas pane Pehe.
06. 01. 2014 | 00:09

Jaroslav napsal(a):

Neboli ODBORNÍCI se sebou nenechají manipulovat , kdežto politici jsou manipulativní a manipulující, tudíž dokopeme každáho tam kam chceme a bez ohledu na logiku. Takhle to stačilo napsat . Pokud o všem rozhdují politici, je to záruka stagnace a nebo zániku, což vyhovuje jisté vládnoucí a s lidstvem manipulující skupině lidí. Takže si trhněte politickou protézou !!!
06. 01. 2014 | 08:01

vinca napsal(a):

Pane PEHE, naprostý souhlas. jen bych dodal, v nové vládě budou spíše opravdu politikové, respektive odborníci v korupci, komouši, STBáci...praticky až na výjimky střet zájmů.to bude další tuneling , malá (asi velká) domů!!! S obvyklým pozdravem.vinca

http://zpravy.idnes.cz/novi-ministri-a-jejich-skraloupy-d4v-/domaci.aspx?c=A140105_205526_domaci_vez
06. 01. 2014 | 08:21

Pepa napsal(a):

Skoro bych přísahal, že nedávno (cca 2 léta zpětně) Pehe psal, že potřebujeme vládu odborníků, nikoliv politiků. Ale to je asi jedno, hlavně když je co psát, že Pehe? :)
06. 01. 2014 | 09:59

K.M. napsal(a):

06.01.14-00:07

NORMÁLNÍ DEMOKRACIE?:

- přímá volba prezidenta: podezřelé... neúmění... sečítat.... ministersva vnitra... a LŽI v posledním kole...

- půda parlamentu 2x svatořečena..., pro podvody všeho druhu..., Nejvyšším soudem

- Advokátní kancelář se dvěma dřívějšími ministry..., Novákem... a Sokolem... a třetím bratru v triku, se shodným jménem s předsedkyní výše uvedeného Nejvyššího soudu... Brožem... měla mít dlouhodobý příjem z EXEKUCÍ pro MDP... Praha, s odhadnutým ročním příjmem ve výši 150 milionů Kč ročně...

- I kancléř prezidenta se měl - a poměrně dobře - živit exekucemi...

Živí-li se pseudoelity beztrestně...již na bídě... druhých, kterou taky mohou jejich činností způsobit..., lze zde spíše hovořit o pohodlné DIKTATUŘE JUSTICE A EXEKUTORŮ... a O NEBEZPEČNÉM ROZMNOŽENÍ HYEN...

/Že za takového stavu věcí jsou žurnalisté nuceni mlžit..., aby přežili..., musí být každému jasné...)
06. 01. 2014 | 11:22

Petr Ježek napsal(a):

Švandrlík by nav vaším tragikomickým výkonem zaplakal pane Pehe. Netuším, odkud máte svůj dojem, že politická volba v demokratických systémech je nutně volbou neodborníků a že to tak má být. I stará Blažková ví, že po zkušenostech s mocí umanutými diletanty vyhazujícími z úředních pozic skutečné odborníky stavící odborné hledisko nad osobní zájem svou volbu vede zájmem o odbornou způsobilost zvoleného (zvolených). Zkuste se začít živit způsobem, který vás ochrání před riziky plynoucími ze záznamů vašeho dosavadního politologického působení. Poctivost zlata nepotřebuje a cti neubírá...
06. 01. 2014 | 11:26

Petr Ježek napsal(a):

Ad T. Paine: Trefné. Obávám se, že se svými znalostmi též můžete stát politicky postradatelným (v lepším) či spíše nepohodlným (v horším případě)...
06. 01. 2014 | 11:32

Jiří napsal(a):

Pan Pehe je typickým příkladem člověka sžíraného nenaplněnými osobními ambicemi(když o něj po odchodu V.H.již nikdo neprojevil min.zájem).Sleduji jeho zlostné až nenávistné reakce|/na př. v PRÁVU), proti všem a proti všemu a prakticky demonstruje přínos "politologů a politiků" k vytváření "...nevzkvétajícího státu"(cit. V.H.)Přečetl jsem si množství dnešních příspěvků pozitivních,záporných,hledajících poctivě řešení situace ale také již ironizujících až zhnusených.Nastolením zdánlivje solidního tématu odbornost-politika nečiní nic jiného, než skrytě a opětovně jitří naší společnost.Vzhledemk tomu, že éra V.H. zde již nebude měl by to již vzít na vědomi a stáhnout se z mediálního světa.Jeho čas již vypršel !
06. 01. 2014 | 13:01

K.M. napsal(a):

06.01.14-00:07 a 11:22

PŘEMNOŽENÍ HYEN...,

v důsledku "neúmění" rozlišovat mezi čistými a špinavými penězi...,
"politika"..., jemuž se v mezičase klanělo 60 - 70% obyvatelstva ČR...,

a který ve své nemoci dělil společnost na "úspěšné" a "neúspěšné"...,
a zakončil své veledílo..., světoznámou... dílčí amnestií...,
na úkor..., dopředu z jeho pohledu..., neúspěšných...

"Jeho nejúspěšnější"..., zasílají Čecho-Moravo-Slezanům děkovné pohlednice z Monaka..., Bahamských ostrovů..., Seychell..., JAR... a dalších... koutů světa, kde se to dá vydržet...

a odborníci... na tuto "svoloč"... jako generál Randák...,
byli odsouzeni do rolí předčasných..., bezmocných penzistů...

Jak se zachovají při prvním závanu větru... nespravedlivě do role "neúspěšných" odsouzení, si nemusíme dělat iluze..., a zas nebude chtít nikdo přiznat, kdo je..., nebo byl... vinen...
06. 01. 2014 | 13:19

vinca napsal(a):

Jan Kysela to jmenování premiéra a vlády pěkně vysvětlil. MZ by měl jmenovat premiéra a vládu prakticky v minutách od podpisu této trojkolky...Ale tuším, že Miloš Zeman si dá na čas...asi do března...,aby Rusnok pěkně navázal na práci v bance...s obvyklým pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou. vinca
06. 01. 2014 | 14:27

karel napsal(a):

Pan Pehe má sice pravdu, ale sám říká, že v každé demokratické zemi jsou ve vládě politici. Měl by však dodat, jaké vzdělání a zkušenosti mají tito politici. Ve valné většině prošli vysoce ceněnými a náročnými vysokými školami specializovanými na znalosti administrativy státu nebo mají zkušenosti několika desítek let práce ve státní správě nebo ve volených nižších funkcích (obec, kraj, region). U nás takoví politici nebyli (za posledních 24 let bych si vzpomněl snad na jednoho) a nejsou. Do politiky naskočila buď komunistická opozice, která se vzdělávala interními diskusemi o tom, jak by měla společnost vypadat (nic proti tomu) nebo mladíci, kteří "chtěli něco dobrého dělat", někteří přišli na to, že se tak dobře dá přijít k penězům do své vlastní kapsy (nebo k zisku moci, což bývá totéž) a ti poctivější to vzdali a šli dělat (často znechuceni) něco jiného. Politické vzdělání všech NULA!!! Pak - vezmeme-li definici politika podle Čapka - jsou všichni zvolení lidé v parlamentu prostě politici a pokud jsou ještě odborníci, tím lépe. Náš stát potřebuje konečně i odborné řízení, které - jak ukazují zkušenosti - "odborníci" na místě náměstků ministrů nebo nižších postech nezvládají nebo nedokážou přes politikaření ministrů a stranických sekretariátů prosadit. V západních demokraciích jde totiž ve většině případů politická odbornost ruku v ruce s odborností v určitěém resortu.
06. 01. 2014 | 14:29

skeptický napsal(a):

Politology odborníky tady taky nemáme,tak jakýpakcopak.
06. 01. 2014 | 16:41

pěvec napsal(a):

chytrý pehe - to je protimluv
07. 01. 2014 | 08:42

Jarle HALSNES napsal(a):

Omyl, milý pane Pehe, potřebujeme ODBORNĚ ZDATNOU VLÁDU SLUŠNÝCH LIDÍ. Po zkušenostech z uplynulého bezmála čtvrtstoletí mi, bohužel, nejdou dohromady slova "politik", "odborně zdatný" a "slušný". Chápu, že by se někomu velice líbilo, kdyby tu byla vláda v čele např. s Mirunou, ale lidi zas až tak pitomí nejsou.
07. 01. 2014 | 09:03

Jarle HALSNES napsal(a):

Ad Vinca:
Zemana jsem v druhém kole volil. Žádnou kampaň jsem přitom nesledoval a sledovat nepotřeboval: když už je na výběr jen ze dvou a jeden z nich je chrápající geront, nemá člověk jinou možnost.
07. 01. 2014 | 09:07

vinca napsal(a):

Jarle HALSNES
No vidíš a jak to dopadlo, popelníček virosa,shrnutý koberec,komplot na Nečase,vláda zemanových odborníků...nerespektování ústavních zvyklostí...75 dnů po volbách není ani jeden pokus o sestavení řádné vlády...podraz s Haškem...kdybyste volil (a byl zvolen) K.S. tak by taková ostuda nemohla pro ČR být..s obvyklým pozdravem stop komunismu, socialismu, ANO , zemanovi, který se dostal k moci lživou podvodnou kampaní, kde lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou. vinca
07. 01. 2014 | 09:47

Michal Prosek napsal(a):

Opravdu nerozumím aktuálnímu postoji pana politologa. Přestože se s ním musím zcela mimořádně ztotožnit, tak nechápu proč člověk, který dlouhá léta zcela nepokrytě zpochybňoval stranický systém a hovořil o prohnilosti "stranických sekretariátů" bije teď na poplach. Nebo , že by prozření , jako se to přihodilo Pavkovi Kohoutovi?
08. 01. 2014 | 12:13

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 10:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy