Je Evropská unie na pokraji kolapsu?

16. 03. 2010 | 08:25
Přečteno 7923 krát
V poslední době se množí temné předpovědi o budoucnosti Evropské unie. V České republice vyjádřil nedávno krajní pesimismus ve vztahu k EU prezident Václav Klaus ve své zdravici euroskeptické Straně svobodných občanů, když varoval, že EU se nachází v největší krizi ve své historii a v „polisabonské“ EU je nyní vážně ohrožena občanská a ekonomická svoboda.

Umírněnější kritici EU nemluví o ohrožení svobody, ale varují, že by se mohly vymknout kontrole některé negativní jevy. Problémy dělí do zhruba dvou skupin.

Jedním okruhem problémů je údajně nevyužitý impuls, který Unii poskytlo schválení Lisabonské smlouvy. Místo toho, aby si EU zvolila do funkcí evropského prezidenta a evropského ministra zahraničních věcí charismatické osobnosti, obsadila tyto posty zcela nevýraznými politiky. Navíc samotnou smlouvu nezačala hned aktivně využívat k prosazování potřebných změn.

Lisabonská smlouva prý také způsobila institucionální zmatek, takže když se předsednictví EU ujalo Španělsko, nebylo úplně jasné, zda má summity svolávat ono, coby předsednická země, nebo prezident EU Hermann von Rompuy. Navíc se nezdálo být úplně jasné, jak do této nové rovnice zapadá znovu-zvolený předseda Evropské komise José Manuel Barroso. V situaci, kdy se nezdálo být jasné, kdo vlastně odpovídá v EU za jakou agendu, zejména za zahraniční vztahy, americký prezident Barack Obama odmítnul na začátku února pozvání na summit EU-USA.

Druhý okruh příčin současné krize v EU je spojován se špatnou finanční situací některých členských zemí eurozóny, zejména Řecka. Pokud by Řecko zbankrotovalo, mohlo by to vyvolat řetězovou reakci. Nejenže Řecku půjčily značné částky francouzské a německé banky, které by mohly mít v případě řeckého bankrotu vážné potíže, ale řecký státní úpadek by mohl poslat na stejnou dráhu finančně nestabilní země, jako je Španělsko nebo Itálie. Navíc by se mohl zhroutit celý projekt společné evropské měny.

K potížím, které EU v poslední době stíhají, lze ještě připočítat nedávné přehodnocení tzv. Lisabonské strategie, která si dala před deseti lety za úkol umožnit EU, aby ekonomicky předstihla USA. Nově zveřejněná ekonomická strategie EU do roku 2020 je o poznání skromnější.

Vzhledem k tomu, že novináři tradičně akcentují spíše varovné předpovědi než realismus, mohlo by se při sledování tisku a elektronických médií leckomu zdát, že EU je už v posledním tažení. Jenže tak špatné to s Unií rozhodně není.

Především je třeba vzít v úvahu, že mnoho problémů Unie v současnosti úzce souvisí se světovou ekonomickou krizí. Jinými slovy: s krizi se nepotýká jen EU, ale i zbytek (západního) světa. A pokud se nepodaří nastartovat ekonomický růst, problémy může mít brzy například i Čína, která zatím byla schopna využívat svých obrovských finančních rezerv k injekcím do ekonomiky.

K popsání situace v EU je proto možná lepší si odpovědět na otázku, jak si Unie, jako celek, s celosvětovou krizí poradila. Odpověď zní, že zdaleka ne špatně.

EU byla poměrně rychle schopna přijmout protikrizový balíček ve výši 200 miliard euro, a také se shodnout spolu s dalšími důležitými aktéry mezinárodního společenství na potřebě regulačních opatření, která by v budoucnosti zamezila takovým spekulacím na finančních trzích, jež stály u zrodu krize. Celkový hospodářský pokles v rámci EU byl srovnatelný se zbytkem světa, ale jeho dopady na obyvatele členských zemí EU byl mírnější, protože ani krize nepřispěla k vážnější erozi evropského sociálního státu.

I v případě Řecka reagovala EU na svém summitu poměrně jasně, když požadovala poměrně přísná opatření. Země eurozóny přitom, jak se zdá, zatím uvažují i o případné finanční pomoci Řecku.

Možná ještě důležitější jsou pro-integrační náměty, které řecká krize generovala. Stále častěji se tak objevují názory, že měnová unie musí být nutně doprovázena jakousi společnou ekonomickou vládou eurozóny, a nejspíš si vynutí i společnou fiskální politiku. Pokud má přežít nejen eurozóna, ale i EU coby hospodářská unie, zdá se, že další integrace EU ve směru jakési společné ekonomické vlády bude nevyhnutelná.

Stejně pozitivní je i návrh vytvořit evropskou obdobu Světového měnového fondu, který by pomáhal těm členským zemím EU, zejména v eurozóně, které budou mít ekonomické problémy. I tento námět ukazuje, že evropští politici nereagují na problémy defétisticky, ale konstruktivně.

I problémy s implementací Lisabonské smlouvy mohou být nakonec spíše pozitivním impulsem. To, že se samotný rozjezd EU s novými pravidly hry nepovedl, není žádná katastrofa. EU se ve své dosavadní historii vždy vyvíjela metodou jeden krok zpátky, dva kroky vpřed. Bude tomu tak nepochybně i tentokrát, a počáteční institucionální zmatky nakonec přispějí k tomu, aby si nové i původní instituce „sladily noty“.

Zatímco je mediální zájem upřen zejména na problémy s Řeckem, pozornosti se nedostává některým velmi pozitivním krokům. EU například nedávno přijala balíček opaření, jejichž cílem je posílit energetickou infrastrukturu EU, a snížit její závislost na dodávkách ruské energie. Jenom v příštím roce se rozběhne 43 projektů, do kterých EU vloží zhruba 2.3 miliardy euro.

Jinými slovy: zatímco by se z hlavních zpráv mohlo zdát, že EU bojuje o své holé přežití, vývoj pod povrchem o ničem takovém nevypovídá. Unie je příliš komplexní projekt na to, aby se o jeho případném bankrotu dalo mluvit stejně snadno jako třeba o ekonomickém bankrotu jedné členské země.

I kdyby evropským politikům došla energie a nápady, jak věci zlepšovat, jisté zároveň je, že si žádná, zejména větší evropská země nemůže dovolit pád EU. To samé platí o členských zemích eurozóny ve vztahu k tomuto projektu. Transakční náklady jakéhokoliv takového fiaska by totiž byly mnohonásobně vyšší než sebedražší iniciativa, jejímž úkolem je překlenout současné problémy.

Deník Referendum, 15.3.2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

slavwin napsal(a):

Pehe vykašli se na Klause, on už možná ani sám nevěří, že byl na tyto problémy odborník, on je přece klimatolog.
16. 03. 2010 | 08:43

yara ze země krys napsal(a):

Pane Pehe, Vaše články se dají v poslední době číst, jsou dost dobré! Hlavně se nepouštějte do článků o cikánech, jako, tomu bylo tuším někdy před rokem, to jsem Vám i jiní nemohl přijít na jméno. EU je jistě přínos pro země Evropy, snad až vyřeší problém nespravedlivě rozdělovaných dotací a sundá si z vlajky logo byrokrata s klotovými rukávy bude EU o.k.
Mám ale strach, aby evropský parlament nepostihla nemoc našich politiků z PS a senátu,
která by se projevuje: Penízky a výhody především sami sobě !
16. 03. 2010 | 08:48

xx napsal(a):

Proc jsem po precteni titulku a jmena autora predem znal odpoved ;)
16. 03. 2010 | 08:48

David napsal(a):

"I kdyby evropským politikům došla energie a nápady, jak věci zlepšovat, jisté zároveň je, že si žádná, zejména větší evropská země nemůže dovolit pád EU."

Rozpad EU už začal a kdo to nevidí, ať si vezme lepší brýle.

Vůbec není jisté, že žádná větší evropská země si nemůže dovolit pád EU.

„Okolnosti“, které ještě nastanou, se žádné, ani velké země EU ptát nebudou, zda si pád EU přeje nebo ne.

Konec EU se už blíží – patrně nastane dominový efekt.

Bohužel ke škodě všech jejich obyvatel.

Zorali to politici, kteří integraci EU řešili silou.

I když Klause nemám vůbec rád, tak co se týká EU, tak dojde, dříve nebo později na jeho slova.
16. 03. 2010 | 08:55

ivo napsal(a):

Eu je tragická organizace která až jí dojdou peníze těch druhých a nikdo jim už nepůjčí tak se rozpadne.Místo aby se evropa stala silným ekonomickým a politickým blokem tak je to spolek neschopných a zbytečných úředníků a politiků které nikdo nevolil a nezná.USA.číně a rusku je eu pro smích.
16. 03. 2010 | 08:56

Tupelo napsal(a):

EU se neustale vyviji a i prestoze se delaji chyby, je to porad lepsi nez aby ustrnula na miste. Rozpad EU je samozrejme mozny (jako vsechno ;)), ale kdyby k nemu melo dojit, patrne by se okamzite (nebo mozna jeste pred timto procesem) nastartoval novy proces integrace zemi soucasneho pevneho jadra (nemecko, francie, benelux, skandinavie). Zbyle zeme soucasne EU by predstavovaly satelity s vetsi ci mensi provazanosti na integrovany celek. Takovy zaklad vicerychlostni Evropy, kde by si kazda zeme mohla najit misto, ktere by ji nejvic vyhovovalo (pokud by toto jeji misto vyhovovalo zemim integrovane casti a zaroven ostatnim satelitum)
16. 03. 2010 | 09:16

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,že velký roztopený kotel vychládá pomaleji,než malý,ale na konci jsou stejně studený oba.Až nebude čím "přiložit",co pak?Tužka.
16. 03. 2010 | 09:17

xx napsal(a):

Zkratka, Pehe vyjadruje prani a sny politickych elit soucasne EU. Ti jsou realite jeste mnohem vice vzdaleni, nez politici CR.

Staci si precist parkrat blog Jiriho Havla. Ten uz ani nic moc nepise, jenom upravuje vtipy dosazovanim jmen ceskych politiku. Zjevne se v evropskem parlamentu nudi.
16. 03. 2010 | 09:18

slavwin napsal(a):

Tady se necítím povolaný, ale když vzpomenu na totalitní Rudé právo těch pádu už bylo předpovědeno neurekom. Měl jsem ho každý den, manželka-učitelka to dostala jako nějaký úkol pro rozvíjení osobnosti odebírat. Klaus to asi taky četl proto tak mluví. Možná že některé země země jsou pro EU přítěží, myslím že my to zrovna nejsme- viz úspěšné působení českých eurokomisařů. Trochu Topolových a Klausových zmatků nemůže EU rozložit. Věřím že ideálem většiny Čechů Moravanů a Slezanů je evropský nekomunistický sociální stát.
16. 03. 2010 | 09:18

Petr napsal(a):

"Je Evropská unie na pokraji kolapsu?"
Je, jednoznačně je!
Lenivá, neschopná a stále bobtnající byrokratická hydra Unii zardousí. Mezitím, ale desetisicíce unijních úředníků, a funkcionářů se pořádně napakují a následně vrhnou obyčejné evropské občany do chudoby a odsoudí je žít v muslimských, vietnamských, alžírských a podobných getech, již toho času zaplavující území Evropy.
Sami se potom "unijníci" přestěují i se svými rodinami do USA, Austrálie, Kanady. Příznivec Unie Gross je toho zářným příkladem.
16. 03. 2010 | 09:23

JC napsal(a):

Tupelo,
A safra už se nám eurohujeři začínají motat jak korouhvičky ve větru.
Zatímco před rokem nás strašili, že nepřijetí "Lisabonu" bude znamenat dvojrychlostní Evropu, dnes nám servírují, že "asi" stejně bude tak jako tak.
16. 03. 2010 | 09:31

xx napsal(a):

slavwin: vira - to je to co schazi odpurcum EU. Vira.

Dneska uz neupalujem na hranici, nahradila to media a blogy. Upaluje se slovne. Kaciri, bezverci, na hranici s nima.

To spojeni evropský nekomunistický sociální stát - to je takovy protimluv k realite, ze je z toho cloveku az smutno.
16. 03. 2010 | 09:34

slavwin napsal(a):

Projížděl jsem německo- české pohraničí. U Němců - OK. Vietnamská tržíště možná 50 od hranic, samozřejmě na české straně na svazích o cesty. Teď už si budují podzemní úkryty jako v džungli. Kam vede neregulovaný kapitalismus vidíme dost zřetelně u nás. Zakvákejme si něco o bruselských úřednících.
16. 03. 2010 | 09:36

JC napsal(a):

slavwin,
Aha, takže "kvalita" kapitalismu se pozná podle toho jak daleko ve vietnamská tržnice od hranic ?
Tož to tedy jo.
16. 03. 2010 | 09:40

xx napsal(a):

slavwin: lide jako vy snad narikali na nedostatek regulace i v socialismu.

Neexistuje na svete vice regulovany system nez v EU. Tomu co je dnes EU rika kapitalismus uz jen opravdu zavily odpurce jakekoli souteze, kteremu i socialisticka soutez musela prijit nechutne kapitalisticka.
16. 03. 2010 | 09:47

slavwin napsal(a):

Obyčejní, tedy jak, vy říkáte neschopní tam mají 5x větší platy, proč asi? S tou produktivitou po 20 létech. Naše pijavice si ale nestěžují, asi mají více jak v Německu.
16. 03. 2010 | 09:51

xx napsal(a):

slavwin: zase nejaky druh viry nebo ze by statisticka data ?
16. 03. 2010 | 09:55

Jaon napsal(a):

to pehe: Vy si myslíte, že při pádu EU dopadnete jako komunisté po vítězství disidentů? Za to, co píšete sedmnáct let bude vítězi nad EU tvrdě postižen. Viděl jste film o Tibetu potlačeném Čínou? Modlete se, ať si smrt pro vás přijde dříve!
16. 03. 2010 | 09:58

bob napsal(a):

Až bude v EU tolik komunistů jako v našem parlamentu, budou tam mít pořádek jako je u nás:-).
A lidé jako xx nebo JC a další budou spokojení. Takovou unii chtějí:-)
16. 03. 2010 | 10:00

JC napsal(a):

bob,
Docela mimoň.
16. 03. 2010 | 10:04

Al Jouda napsal(a):

Tak komu věřit ? Benjaminu Kurasovi nebo Jiřímu Pehemu ?
16. 03. 2010 | 10:06

Tupelo napsal(a):

JC: ale jdete, nevidim nic zvlastniho na tom ze vicerychlostni Evropu mohlo zpusobit neprijeti LS, stejne jako by pripadneho rozpadu EU nevyuzily nektere staty k opetovne integraci (a casem opet k vicerychlostni Evrope). Je na tom neco nepochopitelneho? A co se tyce vicerychlostni Evropy samotne (s volitelnou mirou integrace, ovsem k ni je potreba souhlas obou (ci vice) stran), cim dal vic mi vychazi jako nejlepsi model (pred i po podpisu LS, Vy korouhvicko... :)), z pohledu zminenych statu (z pohledu ceskeho Klausistanu o tom nejsem presvedcen).
S pozdravem, eurohujer Tupelo :)
16. 03. 2010 | 10:07

ironik napsal(a):

Podobnost náhodná (RVHP=EURO Zona),pouhé opisování nebo stejně neuskuničitelná vize politických hazardérů se záměrem větší nemožnosti kontroly s otrockým systémem na ovládání lidí ve prospěch několika jedinců (feudální systém?) a to asi bude systém velmi vhodný pro záchranu lidstva.
16. 03. 2010 | 10:14

slavwin napsal(a):

Nevím víra nebo statistika, když podělím jejich průměr kurzem koruny, tak nějak to vychází. Nemám zohledněna jejich náklady na bydlení, jídlo ošacení spotřební elektrotechnika jsou přibližně srovnány. Nevím proč když je potravin dost musí být tak ostrý boj o přežití. V pracovním nasazení bych preferoval spíše důkladnost a úplnost oproti výkonu. Mimořádné nasazení je normální jen u lidí, kteří jsou Bohem obdařeni něco udělat pro další vývoj nebo obranu národa, v tomto bych vzpomněl na Sacharova a Oppenheimera, když viděli že jejich úsilí by mohlo být zneužito se postavili proti režimům. Proč vám tak vadí sociální stát, který neomezuje iniciativu, je to snad proto, že každý kdo zrovna neblbne na vytváření nesmyslů a nají se vám zvýšuje daňovou zátěž.
16. 03. 2010 | 10:15

JC napsal(a):

Tupelo,
Aha, takže Evropa, kde si jsou všichni rovni se neosvědčila, takže máte v rukávu Evropu kde někteří si budou rovnější :-))).
A to fungovat bude :-)))).
S pozdravem
euroskeptik JC.
16. 03. 2010 | 10:16

slavwin napsal(a):

Jó zapomněl jsem na služby, kdyby lidé měli větší platy taky by si mohli přirazit.
16. 03. 2010 | 10:23

Tupelo napsal(a):

JC: ona se EU neosvedcila? Povidejte, prehanejte :). A kdyz uz v tom budete, tak take napiste co Vam konkretne vadi na vicerychlostni Evrope (krom toho rovnejsiho, i kdyz to by si zaluhovalo take par slov... :)).
16. 03. 2010 | 10:25

JC napsal(a):

slavwin,
Pláčeme na cizím hrobě co ?
Pokud máte málo a zdá se vám, že ti "obyčejní" venku mají 5x víc, nic vám nebrání zajet tam a začít rejžovat. To co zvládne ten "obyčejný" EU-ropan, dokážete zajisté také.
Pokud jste ovšem klasický "obyčejný" český zápecník, ptejte se táty všech pracujících Falbra a sociálního inženýra Špidlu, jak to, že ještě nemáte tolik jako ti ostatní ojropané. Na české pijavice nenadávejte. Dle vás ojrohujerů už to měl Brusel dávno vzřešit.
16. 03. 2010 | 10:25

AFRA napsal(a):

Evropa je v prd....,nemůže prosperovat pod tíhou dluhů.To musí uznat i blbec.Další hrůzou je FIAT-DOLAR,který vyssává všechny ekonomiky světa.Jen stádo tupých ambiciozních politiků,nic nevidí,nic nechápou,jdou ruku v ruce vpřed k "lepším" zítřkům.Otázka zní : kdo z tohoto globálního politicko-demo-debilismu vyjde jako vítěz ?????
16. 03. 2010 | 10:29

JC napsal(a):

Tupelo,
Tu "konstrukci", že když to nepůjde "předem" budeme to tlačit "zadem" jste tady nabídl vy, ne já.
Ostatně shledávám, že diskuse s ojrohujerem je stejně zbytečná jako diskuse s bolševikem.
16. 03. 2010 | 10:33

EvropanBezHrošíKůže napsal(a):

Evropa jde do pekel :

- Populačně v ní roste (každých 20let x2) muslimská populace

- morálně je to marast mafiánského kapitalismu s hroší kůží politiků a prasečí tváří systému, který se neštítí ničeho

- Politicky nejednotně se přetahují Německo,Francie,Británie

- ideově je vše daleko od splnění základních práv a potřeb obyčejných lidí (bydlení, možnosti na rozvoj osobnosti)

- tím pádem i vědecky sme na tom bídně

- inspirací je nám predátorský kapitalismus USA a žárlíme na Čínu, jak ubohé, místo abysme hledali blahobyt, rovnost a bratrství uvnitř křesťanských tradic v evropě, která zažila křesťanství, jeho negativa, i osvícenství a francouzkou revoluci a předtím řecko a řím

- Synergetické efekty : Hrůza : lidé se bojí všeho, ignorují vše, radikálové muslimští v počtu i malém způsobili že kdysi hrdí obyvatelé jistých zemí mají dnes ocas mezi nohama ...
16. 03. 2010 | 10:35

Ne321 napsal(a):

EU ma obrovsky a velmi tezko resitelny problem, ktery Recka krize pouze zviditelnila, ale existoval od pocatky eurozony. Jakym zpusobem branit flakacum ve vydirani celeho zbytku Evropy? To je otazka, ktera nema zatim reseni. Recko je na pokraji bankrotu, ale evidentne nemini prijmout zadna opatreni k ozdraveni svych financni, protoze vi ze je EU nemuze nechat padnout. Na druhou stranu je rostouci nechut statu jako je Nemecko celou EU financovat. Pokud nepristoupi EU k vylouceni Recka z eurozony pro vystrahu ostatnim, na coz nebude politicka odvaha, tak drive nebo pozdeji dojde k tezko resitelnym rozporum mezi "sponzory" a "cernymi pasazery", ktere muzou rozebrat celou EU.
Bude to takova mezinarodni verze tradicniho socialniho statu, kde schopni doplaceji na line, akorat s tim rozdilem, ze zde maji schopni moznost prastit do stolu a prestat platit.
16. 03. 2010 | 10:38

slavwin napsal(a):

Za sebe nepláči, mám 65 a pořád jsem potřebný, takže má i něco k důchodu. Myslím na ty mladší a myslíš že ti jiní EU-ropané, kteří své pijavice dokázali uhlídat mají na ty naše neschopné.
16. 03. 2010 | 10:41

honza napsal(a):

Hm, typický pan Pehe, všechno je na cestě do hajzlu, ale vlastně je to fajn.
16. 03. 2010 | 10:46

karkulka napsal(a):

Všechny diskuze skýtají neveselý obraz stavu naší mentality, protože se točí kolem jednoho úhlu pohledu, zatímco vždy existuje protikladný pohled, a pak ještě celá škála nuancí od - přes neutrál do +. Každý má tedy kus pravdy, ale tomu druhému jeho kus upírá. :-)
16. 03. 2010 | 10:47

Admirál napsal(a):

Musím konstatovat (bohužel), že někdy nekorektní názory V. Klause se ukazují být s časovým odstupem blíže pravdě, než ty, které běží v většinové linii.

Když říká velká krize, tak to asi tak bude.
16. 03. 2010 | 10:54

Tupelo napsal(a):

JC: dekuji za hezke argumenty, kdyz prijde kadrovani, cloveku to leccos pripomene ;). A kdyz uz se tedy loucime, tak na zaver, pisi o tom ze vicerychlostni Evropa, kde by si kazdy stat nasel sve misto (nektere v tesne integraci, nekteri zcela mimo) povazuji za nejlepsi moznou variantu. O natlaku v teto souvislosti mluvite jen Vy.
16. 03. 2010 | 11:01

mirekP napsal(a):

Nějak mě to připomíná záchranu bank - špatné, ale příliš velké na to, aby se nechaly padnout.

S EU to vypadá stejně, jenom pochybuji že se v závěrečném stádiu najde někdo, kdo ji bude sanovat.

Přece jen takový kolos než zdechne, tak to chvíli potrvá (bohužel i desetiletí), ale pak ta rána bude stát za to.
16. 03. 2010 | 11:02

Jozef napsal(a):

Rozpadom EU by Washington a Izrael stratili posledneho vplyvneho spojenca.

Rozpad EU by poskodil kazdeho,vratane Nemecka neporovnatelne viac,nez naklady na sanaciu Wall Streetom najviac postihnutych ekonomik.
Europa disponuje silnejsou realnou ekonomikou,nez Britania a USA.Europa dotuje Britaniu a USA.
Tak,ako ostatny svet.Otazka znie,dokedy bude ochotna.

Kym sa europania dohodnu na harmonizacii dani ap.,dovtedy bude temou dna jednotna svetova mena.

Pan Pehe chvali jednotnu /protirusku/ energeticku politiku. Spravne.Vojna proti Rusku je sialenstvo,ktore urychluje odchod vladcov washingtonskeho imperia na smetisko dejin.
16. 03. 2010 | 11:05

slavwin napsal(a):

Řecko je problém, proč s ním točí hlavně ti pro které státní pokladna a zdravotní pojišťovna zdrojem vysokých neoprávněných příjmu. EU si s Řeckem poradí, my si musíme poradit s našimi problémy. V EU jsme proto aby nás euroasiati znovu nevzali do své sféry vlivu. Vyřešme ochranu svých financí vybraných z daní a na zdravotní péči, pokud to nebude stačit jděme dál zvyšme daně nejprve těm které to bude nejméně bolet, pak sahejme na jiné požitky, důchody,mateřskou a jiné. Tyto postupné kroky jsou důležité aby lidé neměli pocit, že je někdo okrádá.
16. 03. 2010 | 11:06

Silvie napsal(a):

Pane Pehe,

mýlíte se, EU není zdaleka jen v kolapsu. EU je lakonicky řečeno - v pr....
16. 03. 2010 | 11:07

Jan Kocián napsal(a):

Co vy na to, pane Pehe !?Pernesův domovský ústav na dotaz kdo všechno byl zaměstnán v Prog. ústavu odpověděl, že ze zákona(!) nesmí dát informace mladší než 30 let !
16. 03. 2010 | 11:08

míra-s napsal(a):

Zaujalo mne vyjádření,že jde o"komplexní projekt".Kdo jej skutečně vymyslel a naprogramoval a s jakým cílem?Vznikne vyšší kvalita života obyvatel EU,nebo se bude postupně snižovat a zhoršovat?Já mám pocit,že naše minimafie pouze měníme za globální mafii,ale to Vy dobře vite,že pane Pehe?
16. 03. 2010 | 11:22

Grandmaster napsal(a):

Lidé, neblaznejte! Potize byly a budou a prekonaji se. Euroskeptici by hrozne radi videli EU na hromade a skrehotaji 'ja to rikal'. Sorry, bankrot EU se konat nebude.
Recko svindlovalo a ted za musi platit. To neni vina EU. Dalsi zeme s potizemi -'PIGS'- to take vyresi (s pomoci EU).
EU nas prezije a bude v budoucnosti prosperovat.(Kazdu novy model ma pocatecni potize a je jedno jestli je to Formule 1 nebo staty v Evrope).
16. 03. 2010 | 11:28

MA-FU napsal(a):

Pane Pehe - to co psal v posledním blogu pan europoslanec Havel, připadalo ,že je bez práce.
16. 03. 2010 | 11:36

Silvie napsal(a):

Grandmaster,

závidím vám váš optimismus.
To, co jsme zažili nyní, byl jenom lehký začátek krize - ještě nejsme ani zdaleka na dně.
Až tam budeme, skončí veškerá snaha předstírat svornost a solidaritu v rámci EU. Bližší košile, než kabát.
Řecko představuje mnohem větší problém, nežli jen gigantický dluh. Svým bezohledným jednáním demoralizuje i ty, kteří se chovají zodpovědně.
Na Islandu pořádají referenda, zda platit nebo neplatit dluhy - to je další hřebíček do rakvičky EU.
16. 03. 2010 | 11:42

jarpor napsal(a):

"Stejně pozitivní je i návrh vytvořit evropskou obdobu Světového měnového fondu, který by pomáhal těm členským zemím EU, zejména v eurozóně, které budou mít ekonomické problémy."

Skutečně ?
Nedávno jsem sledoval debatu lidí od bank, kteří nejsou žádní skeptici k EU a shodli se, že je třeba důsledné plnění pritérií, jež "EU" pro členské státy "svobodně" přijala... to jako za prvé

A za druhé, že než vytvářet nové instituce, že je třeba zefektivnit práci již orgánů k tomu vytvořených, či orgánů, zabývajících agendou blízkou či podobnou...

Nevím, zda kopírovala EU nás či my EU ale - objeví-li se problém, je třeba založit novou instituci, to už je známé...

A nějak se mi nezdá, že k řešení řeckého problému spočívající ve finanční výpomoci Řecku, přistoupila EU "razantně"... spíše to vypadá na přešlapování kolem, neboť není moc zájmu řešit lži druhých a pokud by se nebáli nákazy, Řecko by utřelo nos, či na porušení zásad, která si sama EU stanovila stran takových pomocí...

Soudím, že není pro autora dobré popisovat EU skre ideologické brýle.
To, že problém "nevidím", neznamená že neexistuje.

Hezký den
16. 03. 2010 | 11:46

Grandmaster napsal(a):

Sylvie,
nezavidim vam vas pesimismus.
Lehky zacatek krize? Jak to myslite/vite?
Ti, kteri se chovaji zodpovedne se nenechaji demoralizovat reckym chovanim. Proc by? To je take pesimisticky pristup k veci...
A ten Island zatim vynechejme ze spekulaci.
Hlavu vzhuru a tesme se na lepsi casy!
16. 03. 2010 | 11:53

SuperGrandmaster napsal(a):

Lidi neblázněte, peníze byli a budou. Pojďte se mnou volit ODS a zase promažeme kola kapitalismu a vše pojede ve starých kolejích ! Vždyť u nás sou šikovný lidi, třeba švarcsystém je náš patent.
16. 03. 2010 | 12:03

Carlos V. napsal(a):

Hm, tak Francouzi vyzvali Nemce, aby neco udelali s tim, ze maj moc vysokou produktivitu, moc vyvazej a malo vyvazej.

To je jak sipak cukr do motoru, protoze mam blby rizeni a brzdy.
16. 03. 2010 | 12:12

Václav napsal(a):

Jak na tom vlastně byla RVHP která za dobu své existence žádnou krizi neřešila. Možná i řešila, ale lidé to nepociťovali. Ještě mě napadá c.k.Rakousko-Uhersko které dojelo na papírování. Víc vyhlášek a nařízení než vlastního rozumu a to hrozí i EU.
16. 03. 2010 | 12:13

Ne321 napsal(a):

to Grandmaster: Jenze svindlujici Recko evidentne predpoklada, ze ten kdo bude platit za jejich hrichy je Nemecko. Oni sami evidentne zadnou potrebu za nic platit nemaji.
16. 03. 2010 | 12:17

Grandmaster napsal(a):

Ne321,
mame zrejme odlisne informace. Stavky v Recku potvrzuji snahu vlady poradne utahnout recke opasky.
Nemecko nic platit nechce!
16. 03. 2010 | 12:25

Josef K. napsal(a):

Většina skeptiků a odmítačů EU zjevně soudí podle svých ambicí a domácích poměrů, které mají stále více rys poměrů guberniálních. Soudruzi, chápu, že je Vám bližší tak nějak mužicky sedět v koutě a naříkat na vrchnost, zvláště když ona po Vás chce samostatnost, poctivost, nápaditost a spolúčast, a lépe je vzhlížet k východní vrchnosti, která Vám, dle vašeho mínění, nabídne petrodolary, bedlivě střežené moderní válečné technologie a dostatek alkoholických nápojů. Tady se od roku 70 nic nezměnilo. nedůvěra, sobeckost, nízká vzdělanost a tuny hlouposti létající vzduchem...
16. 03. 2010 | 12:42

mira s napsal(a):

Josef K.Miluji lidi jako jsi Ty,kteří vidí našince tak jasnou optikou.To je zřejmě způsobeno nějakou pravdoláskovou vizí.Bohužel nic není tak vzdáleno od pravdy jako Tvé hodnocení situace.Jeden trus jsme opustili na východě a hele, do dalšího jsme zapadli na západě
16. 03. 2010 | 13:12

hanah napsal(a):

Jak si proboha někdo mohl myslet, že TOHLE bude fungovat a ještě to nám, Čechům, pomůže dostat se z našeho vlastního marastu ?
Kam jste nás to zatáhli, eurohujeři?
16. 03. 2010 | 13:17

Silvie napsal(a):

Hanah,

to taky nevím. Byla jsem pro vstup do EU, protože se nám jiná cesta nenabízela. V době, kdy nám však předhodili LS a vnutili Irsku nové referendum se "správným" výsledkem, už byl můj názor zcela jiný. Ale bylo mi to prd platné!
S EU na věčné časy a nikdy jinak!
16. 03. 2010 | 13:21

xx napsal(a):

slavwin: me vubec nevadi socialni stat. Me vadi Socialni stat ! Chapete ten rozdil ? Me vadi byrokracie, kterou socialni stat vubec k nicemu nepotrebuje. Me vadi socialisticky stat. Me vadi stat podnikatel. To jsou veci ktere mi vadi.

Socialni stat nespociva v dotacich podnikatelum ale v peci o slabe a nemocne. Co je socialniho na tom, kdyz EU vytvari predpisy jak maji vypadat banany ?? Jak to pomaha slabym a nemocnym ? Tak ze jim ukrajuje z pridelu penez zbytecnou administrativou.

Zamyslel se nekdo z vas socialistu, proc v EU stoji japonsky fotoaparat Canon vyrobeny v Singapuru 500 Euro, kdyz ideticky model vyrobeni v Japonsku stoji v USA 320 dolaru ?? Myslite si ze to je cena za socialni stat ?? Omyl. Mozna 10% je cena za socialni stat, zbytek je cena za urednicky aparat a dotace ktere tvori nerovnovahu a dvourychlostni evropu. Pak se nekdo divi ze Francouzky jogurt stoji stejne jako cesky a pritom francouzky zemedelec ma 3x takovy plat. No on ma take 3x takove dotace, tak muze prodavat pod naklady.

Tady je vubec zmatek v pojmech a dojmech.

Evropske zeme sice maji silny socialni system, ale to neznamena ze tim padem bude vsechno bez chyby. Evropu dusi byrokraticka hydra, ktera za chvili znici i ten socialni system, protoze kvuli ni na nej nezbude.

Brusel je nejdrazsim mistem pro zivot. Ani Londym se vsema tema bohatyma financnikama a magnatama a prumyslnikama neni tak drahy jako Brusel, kde panuji urednici EU.

Je to stejne jako u nas. V nasem meste ma nejlepsi a nejdrazsi budovu ze skla, mramoru a lesteneho orechu financni urad. Hlavne ze od politiku levaku stale slysime jak bohati hrabou pod sebe a obiraji obycejny lidi, ze stavi palace a kupuji jachty. A ze to delaji predevsim ti napojeni na verejne finance a urednici, to uz jaksi nema verejnosti dojit.

Lidi jsou hlupaci, kdyz to nevidi. 10 Krejciru tolik neskodi ekonomice a zemi jako jeden financi urad, ktery dve tretiny vybranych penez pouzije na ulitby a prebendy a tretinu milostive preda do toho socialniho statu.

Podivejte se nekdy na rozpocet. Socialni stat ( socialni davky a pod. ) jsou desetinou statniho rozpoctu. tech 100 miliard na socialni stat mi pane vubec nevadi.
16. 03. 2010 | 13:53

slavwin napsal(a):

Kdyby si ty příspěvky přečetl nějaký sudeťák kterého máma naučila česky, asi by se posral smíchy. Oni si snad myslí že jsou pupek světa, že každý kdo uslyší čech padne na zadek bude prosit o odpuštění. My máme Poláka za Antka, věřte, že ten tam má větší váhu. Vzniklo by tu takové malé vakuum, ve vypařených husitských lebeních, by se odpor vůči EU změnil na NATO, oni by řekli svůj k svému, tak jak Roosweltovi nevadilo že jsme u euroasiatů, tak by to nevadilo ani němcům ani polákům. Oni z toho těžili dříve, ty válečné reparace jim byly zmírněny tak, až se Rusák divil co jim zapomněl vzít. Ono by to bylo trochu podobné. V bibli se píše, že pravé bohatství je jinde, tam kde ho rez nežere a zloděj nemůže (do hlav), ale na to husiti asi neslyší.
16. 03. 2010 | 14:04

xx napsal(a):

slavwin: zapomel jste na konci EU halelujah. Pozor aby Vas za to priste nejaky eurourednik nepopotahoval za vase penize ke karnemu rizeni. Komunikovat je potreba korektne. Jinak ....
16. 03. 2010 | 14:15

hovorka11 napsal(a):

hanah:

1)zcela typické- Klaus podepsal i když nemusel -prý zvažoval že odstoupí. Dnes se zabývá především knižním velkoobchodem s bojem proti oteplismu za naše peníze ve funkci prezidenta!

2)Irové zcela svobodně mohli opět hlasovat ne, neudělali to a s výraznou většinou LS schválili- chcete jim vysvětlit, že jsou nesvéprávní?

3) Pokud sledujete úroveň úplatkářství a byrokracie u nás, tak zjistíte, že velmi výrazně přesahuje cokoliv obdobného v starých zemích EU. Z úst lidí, kteří prosadili náhubkový zákon, která nám znemožňují zjistit platy managerů státních firem (s velkou radostí podepsal Klaus), slyšíme kritiku byrokracie v EU.
Vše se odehrává ve stylu: my nic, to oni, tady korupci nikdo neprokáže, takže obvinění jsou nesmyslná, ale podívejte, co se odhalilo v EU- to ti zkorumpovaní eurohujeři!
Jsem přesvědčen, že největší snaha o rozbití EU je od naší politické reprezentace v čele s Klausem. Má to zcela pragmatický původ v osobním zisku- nemusím nic zlepšovat, mám silného protivníka, kterému mohu bez následku spílat a vytvářet ze sebe "evropského disidenta" se všemi našimi občany, kterými se Klaus zašťiťuje.
Je to nechutné divadlo, které nás může stavět čím dále více mimo evropské dění.
16. 03. 2010 | 14:17

slavwin napsal(a):

pane í xx:
K vašemu delšímu příspěvku bych dodal, že jsem měl na mysli vše co jste napsal, ale nevidím cestu k rušení nebo házení klacků pro EU, tady se naše pohledy liší, inu jsme jen lidé, proto e na vás nezlobím. Taktéž nevidím alternativu pracovat za každou cenu, řeknete trh to nedovolí, ale máme tu kšeftaře, otec spisovatele Pavla dovedl prodat el. vysavače i tam kde nebyl el. proud i rybník bez kaprů. Myslíte že všichni tito machři skončili v plynových komorách.
16. 03. 2010 | 14:23

Ne321 napsal(a):

to Grandmaster: Nikoliv. Stavky v Recku ukazuji, ze ani to naprosto minimalni a v kontextu zatnute sekery zcela nedostatecne setreni, ktere navrhla stavajici vlada nemini recti flakaci akceptovat. No a historie snah o reformy v Recku jednoznacne ukazuje, ze bude nasledovat jeste par stavek nacez se zrusi i to malo co vlada navrhla
16. 03. 2010 | 14:30

Emissary napsal(a):

Tady už nic nepíši,

maximálně přečtu komentáře xx, jarpora a některé další.

Pehe, ono se zbláznilo? Dohnat a předehnat USA? Podívejte se na HDP v paritě kupní síly USA a vyspělých zemí EU a vše je jasné. Rozdíly se zvětšují, ne že zmenšují.

Pane xx,

nazývejte to správným jménem – socialistická EU.
16. 03. 2010 | 14:31

hanah napsal(a):

hovorka 11

promiňte, ale nebudu opakovat stokrát napsané, máte-li tento názor, ponechte si jej.
S argumenty, které používáte neumím polemizovat.
Neberte to ve zlém a mějte se
16. 03. 2010 | 14:35

Admirál napsal(a):

Hovorka11 - píšete:

"Klaus se zabývá bojem proti oteplismu."

K tomu mohu jen dodat, že začíná být zřejmé, že je blízko pravdě.
16. 03. 2010 | 14:36

hovorka11 napsal(a):

xx:
Co jste napsal slavwinovi, za to bych se podepsal, ale má to jeden háček.
Za tento stav viním z velké části klausistický přístup bezpáteřnosti, který slouží těm, z kterých má maximální prospěch a na takových základech lze jen uplácet a korumpovat. K tomu účelu je nejlepší státní aparát, kde nikdo není vlastníkem. Státní aparát totiž musí být maximálně průhledný pro lidi i s účetními položkami.
Neoliberálové v čele s Klausem zavedli neprůhlednost systému se všemi důsledky. Náhubkový zákon jen dovršuje propojenost organizovaného zločinu se státní správou (výběrové řízení, sociální dávky pro lobbysty a pod.) bič se tak uplatňuje na sociálně slabé jako jsou rodiny s dětmi. Soc. dem. se v tomto korupčním prostředí veze (je to v podstatě antisociální strana) s ODS si navzájem pomáhají likvidovat důkazy o korupci- každá nově založená komise k nějakmu korupčnímu skandálu poslouží k finančnímu prospěchu politiků kteří v ní jsou a pomůže zamést důkazy!
V tomto prostředí nelze státní aparát živit z daní do nekonečna, protože se z něho přelévají peníze k nejvlivnějším politikům a finančníkům přes spřátelené prosazované firmy.

Jsou dvě možnost:
a) Rozpad celého systému

b) Náprava celého systému průhledností a trestní zodpovědností( tomu zabránili politici v čele s Klausem)
16. 03. 2010 | 14:43

Ivan napsal(a):

Niet vystiznejsieho pomenovania zastancov tzv. EuroUnie, ako EuroHujeri...

Asi nikto, okrem cechov a Slovakov tomuto pomenovaniu nerozumie, ale nevadi...

To, co uniu nakoniec polozi, budu vzbury obcanov v clenskych krajinach proti zapadnej kolonizacii... Zapad sa totiz s jemu po starocia vlastnou genetickou a parazitickou chutou pustil do zmocnovania sa existencneho majetku vychodnych krajin a do zakladov, cielene a systematicky znicil ich zivotny zaklad - polnohospodarstvo...!!!

Staci sa pana Pehe pytat na realitu kolonialneho ovladnutia Slovenska:

Porovnavajme nasu rovnocennost v EuroReichu a pytajme sa pana Pehe, ak vie, mozno aj odpovie:

Zapadni kolonialisti tvrdia, ze vo Stvrtom EuroReichu su si staty a ludia rovnocenni...

Ale staci sa pytat...?:

Kolko pody a fariem vlastnia Slovaci v Dansku ci v Holandsku...?, a reciporocne opacne...!!!

Kolko britskych sluziek (au-pair) sluzi v slovenskych domacnostiach...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko bank vlastnia slovenski obcania v Rakusku ci v Taliansku...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko poistovni vlastnia slovenski obcania v Rakusku...?, a reciprocne opacne...!!!

Koko plynarenskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!!

Koko elektrarenskych a rozvodnych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!!

Koko zeleziarni vlastnia slovenski obcania v USA...?, a reciprocne opacne...!!!

Koko obchodnych retazcov vlastnia slovenski obcania vo V. Britanii, v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko vodarenskych firiem vlastnia slovenski obcania vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko pivovarov vlastnia slovenski obcania v Juhoafrickej republike (samozrejme, ze v rukach anglosaskych belochov)...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko drevarskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko mliekarenskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko murarov, tesarov, kopacov z Britanie, Nemecka, Francuzska ci inych zapadnych statov, pracuje na Slovensku...?, a reciprocne opacne...!!!

A tak sa mozno pytat dalej a dalej...!!!
Stracame slobodu, vybojovanu krvou nasich otcov...

Zapadni kolonialisi sa nemenia, menia len a sofistikuju formy ovladnutia inych narodov, znicenim ich identity, kultury, odstavenia "domorodcov" od ich existencneho majetku a ich podriadenie kolonialnej jurisdikcii...!!!
O tomto vsetkom je aj kolonialny pamflet, tzv. Lisabonska zmluva, prijata nie obcanmi Europy, ale niekolkymi stovkami europskych politikov..., na zapadnej strane klasickych zlocineckych kolonialistov, z vychodu poslusnych kolaborantov...

Nasi dedovia a otcovia nam vybojovali slobodu svojou krvou..., nase deti a vnuci budu musiet opat preliat svoju krv, aby ziskali spat slobodu, nami hanebne zatratenu...!!!

Len jedno mi nejde do hlavy..., poznam kus sveta, pracoval som v manazerskych funkciach, ale nikdy som sa nestretol s tym, aby si obet este aj chvalila svojho parazita...?!!!
Na rade su primarni nositelia moci - OBCANIA...!!!
16. 03. 2010 | 14:45

dalimír napsal(a):

Čert aby to vše již sebral i s celou slavnou EU ! Hned tenkrát když začalo to oblbování lidí jsem si uvědomil co za lišárnu si na nás ti ouřadové vymysleli ! Úředníků všady přibývá jako hub po dešti a válcovny koulí u nás jen kvetou ! Kdy už konečně ti vyžírkové pujdou do pr....? No sami dobrovolně určitě ne!!! Dal.
16. 03. 2010 | 14:47

ivanT napsal(a):

EU ma jiste problemy. Ostatne, kdo nema?

Doporucoval bych ale vsem kritikum, aby si trochu precetli dejiny USA, chteji-li mluvit o potizich. Ustavni a institucionalni problemy, valky uvnitr i venku, ekonomicke krize - vsechno to tam najdete. No a po par stoletich se stale jeste jaksi SApojene Staty nerozpadly a nejaky cas po 'termer kolapsech' se z nich stala prvni ekonomicka a vojenska mocnost sveta, a pro mnohe i vzor demokratickeho statu. I kdyz sam nejsem stoprocentni obdivovatel USA, jejich priklad stoji za uvahu.

Lepsi nez stale hustsi krokodyli slzy a nadavani by byl konstruktivni pristup. Tak to nakonec Americane uspesne resili a jinak se problemy resit nedaji.
16. 03. 2010 | 14:48

slavwin napsal(a):

hovorka 11
Děkuji, jsem asi trochu dál od zdroje, nebo delší vedení, s tím asi nic nenadělám.
16. 03. 2010 | 14:55

hovorka11 napsal(a):

Admirál:
Oteplismus je jen jeden z úsměvných balónků, je to určitý primitivizmus (zjednodušení) pro lidi kteří se o problematiku nezajímají, ale fandí Klausovi.
Zatím za nejdůvěryhodnější považuji údaje od pana Metelky, který uvádí menší studený cyklus do roku 2035. Od roku 2035 je předpoklad teplého cyklu. Bylo by dobré, aby nám to pomohlo získat čas na ekologičtější jednání (snad jediný člověk, který dělá, že ví to, co neví žádný člověk na planetě je Václav Klaus se svou politikou primitivismu a zjednodušování).
Zatím je zřejmé, že led na moři taje, takže ochlazování nemusí přijít ani do roku 2035.
16. 03. 2010 | 14:57

xx napsal(a):

Hovorka11: tenhle postoj ze za veskere zlo muze Klaus je uz opravdu hodne smesny. Klaus neovlivnuje deni v nasi spolecnosti uz od roku 1997. Nebo snad mam verit ze i Zeman potazmo SpidloGrossoParoubek byli pod nadvladou Klause a delali co jim Klaus po nocich naseptaval ?

Klaus je sice silna osobnost, je i vzdelanej. Ale proboha proc z neho vsichni delate nejakeho vsemocneho dabla ktery je za vsim ?

Myslim si ze zase tak dobrej Klaus neni, aby dokazal ovlivnovat to vse co mu vy i mistr Pehe prisuzujete. Pehe se posledni dobou mirni a jmeno Klaus do prispevku dava jen nepatrne nebo vubec, tak ho musite vy nahradit. :-D

Ze by Kalu dokazal ovlivnovat i EU ? Ze by se v EU ridili podle Klause, podle jeho metod ?

To co kritizuju ja uz kritizovala v osmdesatych letech BBC v serialu jiste pane ministre, ze by uz tehdy slo o klausistický pristup ? Nebo hovorime kazdy o jinem Klausovi ? Mate snad na mysli toho svateho ??
16. 03. 2010 | 15:01

hovorka11 napsal(a):

xx:
Klaus ovlivňuje daleko více dění nejenom v této zemi ale i na vnímání postoje ČR ve světě, než si připouštíte.
Jinak myslím, že doba kdy ČR výrazněji ovlivňovala dění v Evropě je pryč, ale naopak můžeme pocítit zhoršení náhledu na podnikání v ČR, což by se mohlo odrazit i na ratingu investic v ČR.
http://www.ct24.cz/ekonomik...
16. 03. 2010 | 15:29

Tom Louka napsal(a):

Pane Pehe,

jako obvykle jmenujete z velké části marginální problémy.

A) Problém interpretace Lisabonské smlouvy je ve vámi pojmenovaném případě naprosto, ale naprosto legrační, podružný a nevýznamný. Každou soudný tvor ví proč.

B) Problémy Řecka jsou trochu jiná káva. Nicméně zatím nejsou ničím katastrofickým, pakliže se EU nerozhodne Řecko podpořit nějakou překlenovací půjčkou. Řešení je celkem jednoduché, bud si Řekové seženou peníze na trhu nebo u IMF anebo zbankrotují. Německé a fracouzské banky odepíšou pár desítek mld. EUR a jede se dál. Řekové tak konečně budo přinuceni reálně hospodařit. Půjčkou od EU by se tento okamžik jen posunul dál.

Nicméně tím skutečným problémem je to, že většina zemí EU nejsou schopny díky neprosto bezbřehému sociálnímu státu vytvářet nová pracovní místa. Jediný řešením je pak demontáž všech socialistických nesmyslů. K tomu se ale nikdo nemá a hlavně, mainstream v EU to zatím nevidí jako problém, takže zabředáváme do bahna stále hlouběji.

Tom
16. 03. 2010 | 15:35

xx napsal(a):

Hovorka11: opet jen odkazu na serial jiste pane ministre, ten dil se tusim jmenoval "usporny program", vse tam bylo popsano dokonale a Kalus byl tehdy jeste kdovikde.
16. 03. 2010 | 16:38

hovorka11 napsal(a):

xx:
Principy politiky jsou známé, záleží, jestli z nadsazeného jednání se neudělá běžná praxe jako u nás, my by jsme ten seriál obohatili o větší korupčnost - Klaus politiky dlouhodobě vede k naprosté bezpáteřnosti a výtěžnosti. Mezi to patří i jeho zpozdilé rady.
Zůstal politikem, ačkoliv sliboval, že bude vykonávat prezidentskou funkci a bude apolitický.
http://www.novinky.cz/domac...
16. 03. 2010 | 17:27

crezpenan napsal(a):

Klaus má pravdu:
dluhová past ČR,
evropská regulace všeho,
řízení EU nikým nevolenými ouřady,
EU odbočilo z cesty,místo odbourání překážek v obchodu a službách,práci-jenom regulace a znovu regulace.
Pojďme směrem k dolaru,tak jako TGM šel za svým snem-americkou demokracií.
16. 03. 2010 | 18:12

Lukáš napsal(a):

Euroskeptici projevují mnohdy fantastickou neschopnost rozlišovat podstatné a nepodstatné.
Podstatné: projekt EU významně snižuje pravděpodobnost velké války v Evropě.
Méně podstatné: Různé regulace, které MOHOU být pro někoho finančně nevýhodné. Avšak nezapomínejme, že životní úroveň se za poslední dekády prudce zvýšila, následkem čehož ukusujeme z mnohem většího koláče.

Vím, jsme zhýčkaní civilizací. Pokud ale mnozí jedinci ztratí soudnost a schopnost poměřovat, následky mohou být nedozírné. Desintegrace by měla fatální důsledky.
16. 03. 2010 | 18:13

jenicek napsal(a):

"projekt EU významně snižuje pravděpodobnost velké války v Evropě?" A to proboha jak? V Evropě nebyla 60 let velká válka, protože ty poslední dvě ukázaly, že tím nikdo nic nezíská a všichni hodně ztratí. Prostě se to nevyplatí, žádný zvláštní ušlechtilost EU s tím nic nemá do činění.
16. 03. 2010 | 18:24

Mr. J napsal(a):

áá, Bilderbergiáni typu pana Pehoho zatím flintu do žita neházejí.. tak já si ty eura za koruny ještě měnit nebudu...
16. 03. 2010 | 18:25

hovorka11 napsal(a):

Lukáš má pravdu.
Jsem přesvědčen, že bourání je řešení pro zisk populistů, kterým jde jen o sebe a korupce jim vyhovuje (Klaus).
Všechny nedostatky se musí pranýřovat jak v EU, tak teď hlavně u nás. Mezi to považuji odpojení penězovodů od Klausovy rodiny a jeho přátel (např.Béhm, Marin Roman), tak od penězovodů pro státními úředníky živenými firmami bez výběrových řízení napojených na politiky.
16. 03. 2010 | 18:29

Kritik napsal(a):

Nejednoho napadlo, že po destruktivním Bushově extempore se uskuteční hluboký a dlouhotrvající pád USA. Avšak z přicházejích zámořských zpráv vyplývá, že se toto společenství naopak sjednocuje a stmeluje a nachází nové a nové podněty ve společensko-sociální, technické i ekononomické rovině.

A o to jde. Mít vizi, mít sjednocující myšlenky, mít perspektivy a mít naději. Duchovní motivace je totiž to nejsilnější, co může každé společenství povznést a co vede též k ekonomickému úspěchu.

Co spojuje EU, co jí sjednocuje, co jí dává naději? Společenství homosexuálů a lesbiček, vzájemně provázaných klientských vazeb, neřešitelná korupční provázanost, byrokratická mašinerie zasahující každou lidskou i technickou oblast nebo papírové sny o přepokládané ekonomické prosperitě?

Nyní je evidentní, že prvenství v soutěži USA - EU bude jednoznačně rozhodnuto: EU totiž nevyhraje tím, že se USA propadne. USA půjde vzhůru a EU spadne do bláta, které si sama namíchala. A již teď probleskuje, který ze států se do toho bahna nenechá strhnout.
16. 03. 2010 | 18:37

xx napsal(a):

Hovorka11: ja s tim nesouhlasim. Neverim ze Klaus k necemu vede a kdy vedl Zemana, Paroubka, Kalouska, Cunka, Grosse. Vazne si myslim ze s tim Klausem prehanite. To ze Klaus komentuje politicke deni, ze ma svuj nazor to je naopak dobre. Stejne jako ho mel Havel. Prezident bez nazoru by byl jen pro ostudu. Jednotu v nazorech pak uz pozaduji jen pomateni hlupaci, kterym dela problem v ruznych nazorech se zorientovat. Co se tyce toho serialu, myslim si ze to vubec neni zadna nadsazka, ale dokonaly popis politicke reality. Kdo trochu vice sleduje politiku a zna ten serial, zjisti ze repliky ktere tam maji pusobit jako legrace, realni politici v realnem zivote pouzivaji docela bezne. Ne ne, neni to satira ale dokument. Predstava ze na zapad od Nas jsou politici tak nejak lepsi, poctivejsi je asi tak najivni, jako si myslet ze Gross je genialni investicni strateg nebo ze vetsina lidi jsou slusni, poctivi a inteligentni lide.Lukas: To jsou jen hesla bez obsahu. Stejne dobre se da rict, ze takovy prinos mela i totalita. Taky se neodehraly zadne valky v Evrope. Otazka je, az se bude EU rozpadat ze stejnych duvodu jako se rozpadl socialisticky blok, zda to probehne taktez pokojne. Z toho take plyne otazka, proc se domnivate ze dezintegrace Evropy by mela byt nejakou katastrofou. To za prve. Za druhe, Evropska unie nemusi byt nutne jenom neohrabanym urednickym molochem sesnerovanym tunami predpisu a narizeni. Muze se vydat jinou cestou, cestou volneho obchodu, volneho pohybu osob a zbozi bez urednickych vyzirku a muze to byt klidne nakonec i jeste tesnejsi integrace. Jenom na zaklade svobody a demokracie. EU zatim funguje spis na zaklade politicke sily a totalitnich praktik. Irove rekli ne v referendu tak ho opakovali. Predtim rekli ne Francouzi a ? A neopakovali nic. Muselo se to nejak obejit. V kazdem pripade to jsou jasne dukazy ze politici a byrokrate si v EU nyni delaji uz co chteji a dokonce se ani neohlizeji na nazory volicu, resp. je otevrene upravuji k obrazu svemu. To je take asi jediny duvod, proc doposud nikoho nezaviraji za nazory do vezeni, protoze na opacne nazory proste kaslou a nic se nezmeni. Lide ziji zatim v podivne letargii vuci zjevnym podlostem a svinstvum. Nemohu pripustit ze ucel sveti prostredky. Kdyz to pripustime dockame se opravdu jen dalsi totality se vsim vsudy.

p.s. kdyz vyhrali ve 46 komunisti volby, take malokdo videl nebezpeci, kazdy se tesil na slibeny blahobyt a podporu podnikani a zivnosti, znarodneni nejvetsich podniku a rozdeleni bohatstvi nejbohatsich mezi chudinu. A ze to nakonec bylo vsechno trosku jinak ? Ale kdo to predvidal ve 46 roce.
16. 03. 2010 | 18:40

Josef K. napsal(a):

Pamatuji si, jak mi ve druhé polovině sedmdesátých let, jistá soudružka s dvěma půvabnými dcerami a postavením vedoucí katedry marxismu - leninismu vysvětlovala, proč nesmím studovat a musím zůstat u dělnické profese. Rodina samý revizionista,chartista, ty sám jsi příliš aktiní a proti nám.... K tomu mi nabízela zákusky, kávu, čaj a velku se chovala jakoby byla mou matkou. Čišela z í sebeistota se Sovětským svazem za zády. Z dnešních kritiků EU, kteří ji kritizují takovými těmi klausovsko-jakešovskými výkřiky čiší cosi podobného: vše zničit, rozbít jen se nenamáhat, lenost, podlost, zbabělost. Ono být dospělý je docela těžké, až npředstavitelně, soudruzi normalizátoři. Svými skřeky pouze prozrazujete svou nevzdělanost, hloupost, absenci vizí. Řekl bych, že vám jde aerobik a cvičení v poilovnách. To je pak dobrá průprava pro kariéru v FSB.
16. 03. 2010 | 18:40

Lukáš napsal(a):

jenicek:
Uvědomte si prosím, že rozpad celku na části je přirozený proces podobně jako pád v důsledku gravitace. Například proto, že Evropa není homogenní, ale skládá se z různých národů, které mají z minulosti různé rozpory a také z různých etnik.
Naopak udržení celku samozřejmé není a stojí určitou energii, avšak domnívám se, že se ve výsledku vyplatí.

"V Evropě nebyla válka, protože ty poslední dvě ukázaly, že tím nikdo nic nezíská a všichni hodně ztratí"

Když uvažuje každý čistě sám za sebe, tak snadno někdo může dospět názoru, že se to vyplatit může. To Vám jaksi uniká. Navíc podceňujete schopnosti ambiciózních mocenských "elit".
16. 03. 2010 | 18:44

xx napsal(a):

Josef K. : nevim ze by Jakes nekdy neco vykrikoval o rozbijeni vseho. Ani u Klause jsem nic takoveho nezaznamenal.

Pokud vim tak rozbiti EU jako takove si preji snad jenom komuniste.

Ostatni kritici spise nez rozbiti pozaduji odlisny vyvoj. To si uvedomit, pripustit ze je mozne mit jiny nazor a presto nemusi byt hned negaci, opakem toho druheho nazoru vyzaduje jisty intelekt ktery nekterym zastancum Evropske integrace schazi.

Obavam se Josefe, ze mezi duvody proc nemuzete jist studovat bylo jeste neco jineho nez jen politicke pozadi vasi rodiny. Tenkrat se jeste schopnosti krome cisteho kadroveho profilu pro prijeti na skolu vyzadovaly. Ne jako dnes kdy nejdulezitejsim kriteriem jsou jakesi kvoty a soutez v poctu VS vzdelanych obyvatel.
16. 03. 2010 | 18:50

Josef K. napsal(a):

XX. Jo jo jo, typicky normalizační projev pane či paní xx. Ubezpečuji Vás, že jsem si nějaké ty univerzity pořídil a nejen. Pokud v projevech noho Klause nevidíte snahu zničit, rozloži a uškodit, pak patrně máte tu, na které mimo jiné vévodial ona dáma... Ale to si těžko vysvětlíme.
16. 03. 2010 | 19:07

Huml napsal(a):

Hrozně rád bych si vážil prezidenta republiky, jako nejvyššího představitele státu, ve kterém žiji 65 let.

Ale to co sedí na hradě, co tam bylo podvodně dosazeno jeho rodnou stranou ODS není můj prezident a jsem přesvědčen, že mnoho lidí se na toho člověka dívá stejně.

Člověk, který zdevastoval ekonomiku státu, který rozvrátil stát, který založil organizaci zla, podvodů a lží, který svojí prací nastartoval prudký růst nezaměstnanosti a tím vehnal mnoho lidí k sebevraždám z důvodů ekonomické beznaděje si dovolí hovořit otevřeně o tom, že socialistické vlády zapříčinily ekonomické propady a zadlužování. On zapoměl na to, že po jeho vládě zůstaly ve skříních dluhy půl bilionu korun, které vytáhl ze skříně Špidla. On zapoměl na to, že za svých vlád prošustroval vyrovnáváním jeho rozpočtu přes 300 miliard přebytků z vybraných peněz v penzijních fondech. On vůbec neví, že zločinecká vláda Topolánka spolu s Kalouskem prošustrovala nejméně 250 miliard za rok 20O9.

Je mi z toho člověka na blití, měl by být na úplně jiném hradě než jsou Hradčana.
16. 03. 2010 | 19:10

xx napsal(a):

JosefK. Mylite se pane nemam zadnou z tech skol ;) Pokud jste si s vasim myslenim ktere zde predvadite nejake ty skoly poridil, je to smutna vizitka tech skol.
Huml: pane Huml. Vy tomu Klausovi prisuzujete jeste mnohem vetsi schopnosti nez hovorka11. Jak by mohl dokazat rozvratit zdevastovanou ekonomiku lezici na lopatkach, to by mne tedy opravdu zajimalo. To by nedokazal snad ani sam lucifer, toliko nadprirozena bytost, ztelesneni zla.

Ale vazne, ten Vas treti odstavec, to neni z vasi hlavy. Tenhle odstavec znam velice dobre jiz nekolik let. A odkud ? Z diskusniho fora Zdenka Skromacha. Temihle bludy a miliardami od boku nas tam krmil docela casto. Jsou to ale cisla vycucana z prstu. Tak klidek, staci prece napsat ze Klause nenavidite. Nemusite ze sebe hned delat i blbce.
16. 03. 2010 | 20:05

Jiraak napsal(a):

Volný trh je stejně debilní utopie jako komunismus, nikdy nemůže fungovat. EU, bez ohledu na názory eurofóbů a diverzní akce chorého mozku Klausovo, se vyvíjí v pohodě dál. Pane Pehe, opět dobrý text.
16. 03. 2010 | 20:15

xx napsal(a):

Jiraak: no vyvoj tu je, to je jasne. Otazkou je, zda ten vyvoj jde spravnym smerem a co to sebou prinese. Jestli pozitiva nebo negativa. A pochopitelne take zalezi na tom z jakeho uhlu pohledu se na to divame.

Existuje cela spousta lidi, kteri meli socialismus za bajecny system ve kterem si primo lebedili, zatimco svoboda a demokracie i v castecne podobe jim zpusobuje tezke psychicke trauma az deprese.
16. 03. 2010 | 20:28

hovorka11 napsal(a):

xx:
Pan Huml píše všeobecně známá fakta, ale pokračuje to dál...
Napadáním Darwina jako socialisty, zneužíváním poznatků prof. Kutílka:
http://takewii.com/index.ph...
(odpověď Kutílka v Klausově CEPu je jako čtvrtý příspěvek),
lží jeho syna o přírodovědném pořadu a jeho kritice "ekobolševizmu"
Přečtěte si tohle: http://blog.aktualne.centru...
Doklad Klausovi lži:
06.01.2009 16:18:00 a 07.01.2009 08:43:44, kde je odkaz na pořad.

Klausova rodina záměrně vytváří neustálou náladu nenávisti a mezní konfrontace mezi lidmi, stranami, názory a na tom roste oblíbenost u některých typů lidí
16. 03. 2010 | 20:42

Jiraak napsal(a):

xx: neexistuje pouze pozitivní vývoj. Nedostatek výzev a chyb, ze kterých je třeba se učit, by zapříčinil degeneraci. U různých lidí, různé důvody. Ti, co za socialismu kradli a upláceli, byli spokojení - ti dnes dělají to samé, jako kapitalisti. Ti co nic nedělali a jen se nechali živit systémem, byli spokojení, ti jsou na tom dnes zase stejně. Poctiví a pracovití lidé se měli blbě za totáče a dnes je to zase stejné, pokud nevyjí s vlky, nevyjí vůbec.. U nás. Je třeba sledovat dění v EU. Číst Peheho i Kurase atd. Ptát se lidí, cestovat. Z toho mi pořád vychází EU v pohodě. Porodní bolesti jsou a budou. Vykukové jako Klaus ještě, v touze zapsat se do EUčebnic za každou cenu, ničí aniž by přidávali jakoukoli hodnotu, alternativu. Dokážu vymysled 37 důvodů proč to nebude fungovat, ale myslím, že lepší je tyto důvody vzít v potaz a pracovat na tom, aby to fungovalo. Kecat umí každej, ale něco dělat, na to je většina líná.. (obvykle si pod prsty většinu neberu, v tomto případě, myslím, je to ale trefné..)
16. 03. 2010 | 20:53

xx napsal(a):

Hovorka11: vidim ze jste mnohem vetsi znalci Klausova dila nez ja. ja ho zase tak moc nebastim, i kdyz mi to obcas nekdo podsouva, takze se nezabyvam podrobnym studiem co kdy kde prohlasil. Na to je tu expert Pehe, ktery vynecha Klause jen vyjmecne. K faktum si ale dovolim se vyjadrit, protoze to co napsal Huml jsou vseobecne zname drby a pomluvy. Jediny fakt ktery Huml napsal je sdeleni ze Klause nema rad. Co se tyce zpochybnovani Darwina, pominul-li fakt ze Vam splyva Hajek s Klausem ( myslim ze nepravem ), jestli je mi neco primo odporne, tak je to nekriticke uznavani "vedeckych" autorit. Nechci vubec hodnotit, nakolik mel Hajek v tom clanku relevantni argumenty, ani jsem ho necetl cely. Ale obecne nekriticke vzhlizeni k jakymkoli autoritam, byt sebevetsim je naprosto spatne. Historie nam ukazala ze neni radno nekriticky prijmat cokoli jenom proto ze nositel sdeleni poziva nejake autority. Nekdy to totiz vede k setrvani na omylech.

Jiraak: mate pravdu, neexistuje jen pozitivni vyvoj. Ale probuh je snad nasim cilem nebo ne ?
Jinak to jsou prazdne zvasty a navic castecne mylne. Napriklad hornici byly za totace navysost spokojenou, prestoze tvrde makajici skupinou a dnes roni krokodyli slzy. Takze vase teze o poctivych pracujicich kteri jsou na tom porad spatne jsou nevhodnym pousalizovanim. Ti flakaci se dnes maji lip nez za komunistu, ti urcite na totalitu nevzpominaji v dobrem a ti podvodnici take ne, protoze dneska maji mnohem sirsi pole pusobnosti a vesti moznosti. A vubec, doporucoval bych Vam aby jste mene delil tridne a vice delil podle rozumu. Protoze mezi temi co si styskaji po minulem rezimu jsou jak ti tak oni zastoupeni v hojne mire a spojuje je uplne jiny faktor, nez na ktere jste narazil. Je to lenost mysleni !! Ti lide neradi mysli, neradi zvazuji argumenty, jsou spokojenejsi pokud maji ve svem jasno. A kdyz to za ne nekdo vyresi treba totalitou, pokud vylozene nestradaji hladem, jsou spokojenejsi nez ve svobode a demokracii.
16. 03. 2010 | 21:38

taky anonym napsal(a):

Pehe klasicky píše z jiné planety.. tak ať se Vám tam daří...
17. 03. 2010 | 07:17

slavwin napsal(a):

Čísla realna a vycucaná. Sobotka měl něco v rezervě, Kalousek mu to rozebral. Dají se tyto numera ověřit, když nevím, že by sám Kalousek se nějak ohradil. Existuje vůbec nějaká cesta nápravy. To že se za 20 let podstatně přiblížime západoevropskému standartu je asi pasé a už by nás někdo rád viděl na svobodném východě, kde novodobý oligarcha může vlastnit rozsáhlá území jako Kamčatka. Generál Zmetek a p. Kellner nám ukazují, kde se dá zbohatnout, líbí se tam i p. Jágrovi. Kdy už nám někdo předvede, kde dá svobodně žít, aniž by ho nějaká pijavice během okamžiku připravila o všechno. Hlavně že je stále živen strach před sudeťáky.
17. 03. 2010 | 08:41

karelhá napsal(a):

Ne321
A co když to není ve "flákačích"?Není náhodou zakopaný pes v tom, že v rybníku financí reálné ekonomiky se rozlévá řádově větší moře financí "finančních investorů", kteří vnucují a půjčují bez ohledu na rizika a návratnost? S vědomíím, že když se podaří připravit dost velký výbuch, vlády zase vytáhnou z reálné ekonomiky peníze a malér budou hasit?
Aneb co to je za hodnoty, za které dnes "finanční ivestoři" kupují komodity, které, snad, budou existovat někdy v budoucnosti?
17. 03. 2010 | 08:53

Tupelo napsal(a):

Klaus stal u rozpadu spolecneho statu se slovaky a u pokladani zakladu naseho soucasneho statu. Tyto zaklady jdou snad kratce vyjadrit vetou: 'Napred trh a teprve potom zakony (o moralce se tusim nemluvilo ;))'. Opravit spatne zaklady (v politice) trva bud velmi dlouhou dobu, nebo je lepsi zacit uplne znova (bez zaruky ze vysledek bude lepsi). Prvni prezident Havel pred pul rokem vyslovil nazor, ze bude trvat dalsich 20 let nez se zase dostaneme dal; kez by tomu tak bylo.
17. 03. 2010 | 08:59

slavwin napsal(a):

Klaus je představitelem dodělávající ODS, ať je čestný nebo ne. ČSSD je slibující klientelistická organizace, čekalo by se že z mladých, kteří tehdy měli nějakých 18-20 jsou čtyřicátníci, lidé na vrcholu něco předvedou. Nejde nám to ti bývalí rudí šíbři, kteří tu revoluci vlastně vyhráli, to tak zamotali, že cesta nemá řešení. Havel to vidí na nových 20 let, to až dnešní tenažeři, pro které už nebude v zapouzdřených prostorách místo se vzepřou. Země se má konci roku 2012 na své eliptické dráze dostat do protisměru, do té doby nezbývá než jim další zapouzdřování znesnadnit. V těchto volbách pro slušného člověka nebude koho vybrat. Problém přebujelé administrativy je problém Prahy, myslíte, že se tím dá hnout ať přes levé nebo pravé.
17. 03. 2010 | 09:42

xx napsal(a):

slavwin/Tupelo: me se zda jakoby jste nemeli vubec zadnou pamet. Z vasich prispevku to vypada, jakobych se posunovali od prosperity k bide. Kde se stala u Vas chyba ?
17. 03. 2010 | 10:12

Tupelo napsal(a):

xx: nevim sice co myslite tou chybou, kterou hledate u druhych, ale nevadi. Prosperita a bida nema s prezidentem co delat (pokud jsou tedy mysleny v osobni rovine). I kdyz slovo bida se docela hodi k popsani zpusobu posledni prezidetske volby...
17. 03. 2010 | 11:05

slavwin napsal(a):

xx: Prostě mu nevěřím. Odpor k EU nevím jestli jen k administrativě podle mne vypadá jinak než k celému systému. Ruský komunismus a znárodňování v západní Evropě jsou dva rozdílné pojmy, oba proběhly, každý měl jiný průběh. Ruský kapitalismus a Kellnerovo zbohatnutí jsou dost podobné. Kontroly a úředníci, myslím že mnohé jako praní špinavých peněz bylo vynuceno vývojem, mnohé by se dalo zracionalizovat a mnohé zrušit, ale ne radikálně nebo proto že vadí nějakému narcisovi. Úředníci co vlastně dokázal Klausův Igor Němec, nic co by bylo vidět. Jsem přesvědčen, že když dva dělají jakoby totéž... prostě Rusko je jiný svět s kterým třeba žít v míru, nikoli jako spojenci, když tak jen dočasně.
17. 03. 2010 | 12:04

xx napsal(a):

Tupelo: chybou myslim to ze tady licite ( spise slavwin nez vy osobne ) polistopadovy vyvoj jako cestu od prosperity k chudobe a krachu. Pritom je evidentni ze to je prave naopak. Davat Klausovi vinu za rozpad Ceskeho statu to uz je vazne prehnane. Poslechnete si jak licil rozpad Ceskslovenska treba Pithart, ktery u toho take byl a ta jednani absolvoval. Tu veci iniciovali a ridili uplne jini lide. A bylo to prani Slovaku.

slavwin: vubec nechapu o cem mluvite. Co sem pletete Rusko ?? Ja Vam nevyvracim vas nazor na Klause, nemate ho rad tak to beru jako fakt. Jenom mi dovolte poznamenat ze nektere vase argumenty ktere uvadite jako duvody se nezakladaji na pravde. Jsou to medialni manipulace politickeho boje. Kdo je neumi odlisit od reality, riskuje ze bude kriticky myslicimi jedinci vnimat jako kverulant nebo najivka.
17. 03. 2010 | 13:16

Tupelo napsal(a):

xx: myslim ze se pletete, polistopadovy vyvoj v zadnem pripade nevidim tak, jak jej popisujete, pro me je to vec slozena z mnoha aspektu. Nektere se od '89 zlepsily (moznost cestovani, vyber zbozi, vzhled nekterych mist, pristup k zahranicnim mediim,...), nektere zhorsily (moznosti ziskani prace, mala ochrana starych lidi proti nekterym podnikatelskym praktikam, akcentovani hmotnych statku a penez (napr. rovnost pred zakonem je pouze deklarovana, kdo ma vic penez, ziska lepsiho pravnika, nebo pravnika s lepsimi kontakty na spravnych mistech),...) a nektere jen stagnuji (sem pocitam i pristup vetsiny politiku-papalasu, kteri se o obcana zajimaji jednou za ctyri roky a pak 'neruste-vladneme'; rozhodne sem radim i Klause, viz predchozi prispevek. Hlavnim duvodem proc jsem psal o Klausovi u rozpadu statu (jeho roli pri rozbiti predchozi statu jsem nekomentoval) bylo hlavne to, ze stal (samozrejme v tom nejel sam, ale vliv mel veliky) u zrodu noveho statu, u pokladani zakladu tomuto statu - a podle me nasledky, v podobe korupce (je to v podstate prosazovani 'podnikatelskych' zameru darujiciho i obdarovaneho s vedomim, ze pravo ci zakonost jde az v dalsim sledu (a nejspis zde nemusi prijit vubec;))) nebo politicke kultury neseme dodnes (ale to uz bych se opakoval)).
17. 03. 2010 | 15:20

slavwin napsal(a):

xx: Nevím z čeho tak usuzujete, já má spíše obavy o to aby polistopadový vývoj nebyl nabourán. Klaus zase toho moc nenamluví já noviny nečtu. Otravují takové hlášky: Socialistická EU atp. Když ne EU, kdo potom. Masaryk nás z Evropy nevyvedl, ale za nejbližšího spojence považoval USA pak GB FR kolem sebe jsme měli samé co spíše po ty co po nás něco chtěli a vztahy se sousedy byly napjaté. Po komunistickém puči se v Českých SD reagovalo na to že Evropa je proti nám, tak že nás přece z Evropy nikdo nevyvezl, že to snad ani nejde. Já myslím že vyvezl, Klaus tomu znovu minimálně napomáha. Když to osud vyrovnal tak jak to vždy bylo (se sudetáky jsme alespon v soustátí), tak zase vstávají noví bojovníci zdvihají ten svůj nacionalistický prapor a Klause považují za praporečníka.
17. 03. 2010 | 15:28

Hans napsal(a):

Úžasný proslov ve Strasburgu,Nigel Faragen 9.2.2010 v Evropském parlamentu.To ještě tento parlament neslyšel. Projev je s českými titulky
http://www.zvedavec.org/vez...
17. 03. 2010 | 16:26

Tencokida Hnuj napsal(a):

Hans
No kouknul jsem i na ten jeho link "vzkaz českým pbčanům ".

Proklamace, fráze, strašení. Nic nového. Jako bych už to někde slyšel.

Ale ten jeho apel na to, ať v květnu zvolíme správně, beru.

Volím VV. Uvidíme.
17. 03. 2010 | 16:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

re : občanům
17. 03. 2010 | 16:43

Ivan napsal(a):

Pozrite si, co zapadni zlocinecki kolonialisti robia s nasim existencnym majetkom:

Zánik cukrovaru v Hrochově Týnci
Marcel Vanžura
12.3.2010

Tradice českého cukrovarnictví sahá až do dob napoleonských válek, kdy v důsledku anglické námořní blokády Evropy ustaly dodávky třtinového cukru ze zemí Latinské Ameriky. Náhražkou za třtinu, kterou nebylo v našich podmínkách možné pěstovat, se stala cukrová řepa a první cukrovary na její zpracování začaly na našem území růst na počátku devatenáctého století. Díky klimatu, velmi příhodnému k pěstování cukrovky, se české země brzy staly cukrovarnickou velmocí.
Viac na:
http://www.zvedavec.org/kom...
ru-v-hrochove-tynci.htm?PHPSESSID=ci7cgtsu7v9deqc6qh0n7l8542
17. 03. 2010 | 17:35

xx napsal(a):

Tupelo: a presne ten Vas vycet, jen jste mne utvrdil v mem nazoru. Jednak je to jedna materialni hodnota za druhou. Kde je napriklad svoboda ? Kde jsou lidska prava ?
Dale bych si dovolil rozporovat ten seznam veci co se zhorsily. Co se tyce moznosti ziskani prace, tam se podle mne pomery jen zmenily, narovnaly. To souvisi s tou svobodou. Dneska neexistuji kadrove posudky napriklad. Existuji nezamestnani a socialni zachranna sit mnohem hustsi nez za komunistu.
Co se tyce akcentace na penize, nezlobte se ale snad mi nechcete tvrdit ze za komunistu zde byla akcentace na duchovni stranku zivota. Komunisti jako pastyri dusi, to snad prijde legracni i vam ne ? Tuhle vasi stiznost bych tedy videl jako jistou neblahou kontinuitu ktere se nezbavime jeste nejakou dobu.

Jinak obecne si myslim, ze je velmi nespravne az hloupe ocekavat, po vice nez 40 lete masivni destrukci lidskych charakteru propagandou, cenzurou a represi, nejake rychle pozitivni zmeny ve spolecnosti v techto ohledech. Neni mozne Klausovi ani jinym politikum te doby vycitat, ze nezajistili napravy stavu, ze neodstranily stare kadry, ze nezavrely podvodniky a ze tehdy neudelali "kvalitni zakony". Z logiky jasne vyplyva jedno podstatne co mnoha lidem unika. Dnes mame temer ze 100% legislativu sladenou s legislativnim ramcem EU. A svete div se, korupce je na tom nejhur za celych 20 let, verejne penize se rozkradaji ve velkem, politici uplaceji nejen sve kamarady ale i obcany o sto sest, tuneluje se take vesele dal. Proc je i presto rada lidi presvedcena, ze kdyby Klaus zavedl nejake "lepsi zakony - kdo vi co si pod tim predstavit - treba prevzate ze zapadu", byli bychom na tom lepe ? Vzdyt uz jsme temer 10 let cleny EU a mame legislativu sladenou. A lide porad nadavaji cim dal vic.

Nemluve ani o tom, jak hloupe a pokrytecke je vycitat nekomu, ze neni dokonaly a dopustil se dilcich chyb a ma treba i nejake ty chyby charakterove. At hodi kamene kdo je bez viny. Napriklad az tragikomicky pusobil Zeman kdyz rikal o Kalusovi ze nema smysl pro humor, jakoby snad jen Zeman mel nejaky indikator smyslu pro humor. To jsou uz takove krece, kdy uz se nevi co by se na toho Klause vytahlo.

Co mi ale neni jasne, jak muzete Klausovi davat za vinu dnesni uroven politiky. S tim proste nemohu souhlasit a kategoricky tvrdim ze praotcem toho takzvaneho zhrubnuti politiky byl prave Zeman a jeho neurvale vyroky nejen na adresu politiku vsech stran ale take na adresu novinaru. Jiste, bylo to od neho trefne, on na to mel jiste pravo a dovedl to take argumentacne podlozit. Bohuzel se toho chytli ti, na ktere to Zeman smeroval a mysli si dodnes jak jsou tim zajimavy.

Tencokida Hnuj: VV - v hn psali ze to je jenom mafinasky komplot prazkych ODSaku tak aby jste se nespalil :-D

Co se tyce toho videa, na nem neni az tak dulezite, jestli tam zaznivaly nejake fraze, proklamace a straseni. Ty pouzivaji politici obecne hodne casto, nekteri prakticky neustale. Co je zarazejici, je ta neochota vyslechnout si to az do konce, ve chvili kdy zacne byt rec o LS. Nakonec mu vypnuli mikrofon, nejspis z nejakeho formalniho duvodu ktery se jinak obecne toleruje ale kdyz se rika neco nepohodlneho, pouzije se. To by melo pro mysliciho clovek byt daleko znepokojujici nez to co ten clovek rikal.

Stejne jako by melo pro demokraticky myslici obcany byt znepokojujici s jakou aroganci EU nerespektovala rozhodnuti volicu v Irsku a nechala je opakovat referendum jako neposlusne skolacky, kteri se pry jen spletli a vlastne chteli hlasovat ano.

A pak se dozvim ze u nas je to spatne a v EU dobre ? Vazne to nevidite, nebo nevnimate jako problem ? Kdyz uz ani poslanec nemuze rici co si mysli a je umlcen kdyz rika neco nepohodlneho.

EU jeste neni tak daleko jako byl system ve vychodnim bloku, to je fakt, zatim jeste zaznivaji kriticke hlasy, ale ani komunisticky rezim v CR nenastolil tvrde represe ze dne na den.
17. 03. 2010 | 17:38

slavwin napsal(a):

xx: Tady je mi už pomalu jasné za kopete. Vytrhávání projevů poslanců z mnoha stran a s konkrétními kroky o kterých píše Pehe je dost srandovní a jsou to nesrovnatelné položky. Dle Dobrovského názoru Putin utahuje, takže srovnavači Vašeho typu tam najdou větší soulad. Ten soulad bude vyžadován i od případných spojenců. Lidé bděte, aby Vás EU nesežralo a přimkněte se k dubisku. (Slavy dcera) Proč Klaus nenese zodpovědnost za morální stav společnosti. Šlo mu snad o lidi? První volby v Irsku ovlivněné zmetkem, který s ruskou pomocí rozvrátil některé pobaltské státy, po vysvětlovací kampani nikoli po zavírání střílení,(toho zmetka nikdo nezavřel ani neomezil- prý je to miliardář) volby druhé dopadly jinak. Strašením EU z praktik nařízených východními diktátory to se mi snad zdá. Omlouvám se nechal jsem se unést ale zkuste rozšifrovat tu pitomost xx pro Tupela asi nedopadnete jinak.
17. 03. 2010 | 19:10

slavwin napsal(a):

Trochu jsem to zbabral, spojil jsem více příspěvků v jedeni tak si za tím stojím.
17. 03. 2010 | 19:27

slavwin napsal(a):

Proklamace o demokracii a svobodě, na kterých má neujvětší zásluhy Havel, náhubkový zákon prosazeny a schvaleny Klausovci o tom se už psalo viz Hovorka11.
17. 03. 2010 | 19:32

xx napsal(a):

slavwin: takze shrnuto a podtrzeno, kdo nejde s nami jde porti nam. Tak jste to myslel pane Eurooptimisto slavwine ?

Ja rozhodne nejsem proti Evropskemu spolecenstvi. Jsem proti byrokracii. Jestli to je vnimano jako prorusky postoj, je to jen dukaz cernobileho vnimani a neschopnost oprostit se od klise a prazdnych frazi. Jednim takovym klise je prave to, automaticky nazyvat odpurce byrokracie v EU proruskymi agenty. Je to podla propagandisticka demagogie, ktere doufam nejste schopen, pouze jste ji podlehl.
17. 03. 2010 | 19:45

Tupelo napsal(a):

xx: nahradte mnou pouzite slovo moznosti slovem svoboda a mate to co Vam v mem prispevku chybelo ;). Jinak nevim co je materialniho napr. na cestovani (pokud tim nemyslite jen sbaleni rizkui mezi chleby a cakani se v mori - na to by opravdu stacil sveho casu Balaton...). Ty seznamy jak veci ktere se zlepsily nebo zhorsily (pripadne stagnujicich, i kdyz takove spis patri do tech zhorsily) si urcite nedelaji narok na uplnost.
K dalsimu, tim ze reknu, ze soucasna kultura zivota je z velke casti jen kulturou honeni se za hmotnymi statky, jeste vice penezi nebo vyssim postavenim nerikam ze komunismus (nebo co to tady existovalo) vedl cloveka k duchovnu. Absurdni tvrzeni. Jednotlivy clovek, ktery citi duchovni potrebu za ni jde za jakehokoliv rezimu (otevreneji, skryteji, lehceji ci durazneji), ale zda se mi ze celkovy soucet neni nyni o moc vetsi, nez kdy byl (napada me podvod z tv nova, ktera se tusim zaklinala, jak bude vzdelavacim a kulturnim elementem :)).
To ze je tento stat korupci prolezen snad nejvic co kdy byl nesvedci o tom, ze by se veci zlepsovali (tudiz polemizuji s Vasim tvrzenim, ze 20 let je malo, po 40 letech diktatury - nemelo by se za tu dobu ukazovat i v teto veci nejaky pozitivni posun?) - lze si jen predstavovat jaka by tady mohla byt situace, kdyby ti co pokladali zaklady samostatne CR dbali vic na zakonost a jakykoliv projev obchazeni zakonu nebo typickeho vychcankovstvi postihovali (jak to ze to nejde, kdyz mame (jak pisete) zakony stejne jak zbytek Evropy? Misto toho zde Klaus projevil, snad poprve a naposledy sebekritiku, ze neumi rozeznat ciste a spinave penize. O to by mozna ani neslo, horsi je ze se o to vubec nepokusil (vim ze nebyl jediny, ale on mel tehdy dostatecne silnou autoritu, aby to alespon zkusili). To je ono bahno na dne rybniku, ktere bude zapachat mozna jeste dalsich dvacet let.

K tomu co pisete slavwinovi, neni podle me naivni predstava, ze Rusum by pri vyjednavani (treba o zbranovych systemech, dodavkach nerostnych surovin nebo clech) prislo vhod vyjednavat s kazdou zemi zvlast, s takovym Nemeckem ci Francii by se dohadovali o smlouvach jinak nez s CR nebo Madarskem. A rovnez zcela jinak se, podle me, chovaji kdyz vyjednavaji se zastupci EU (nejvetsi svetova ekonomika soucasnosti).
17. 03. 2010 | 21:33

xx napsal(a):

Tupelo: moznosti neni svoboda.

Podle vaseho prispevku soudim ze si neuvedomujete zasadni vec. Pokud nekdo cely zivot zije v systemy, ktery cilene nici silnymi prostredky charakter a od nemluvnat vychovava lidi k materialismu, tezko od neho muzete ocekavat obrat o 180 stupnu ze dne na den. Je najivni cekat ze by jednotlivec dokazal mit takovy vliv, ze by se ostatni za nim vrhali bezhlave a delali co on si preje. Klaus mnoho veci kritizoval, ale nedokazal prosadit uplne vsechno co si zamanul. Staci otevrit noviny z te doby. V rade veci byl osamocen. Dokonce i Klaus musel veci prosazovat v parlamentu. Klaus nepsal zakony ktere zacaly okamzite platit. Prisuzovat veskerou vinu Klausovi je mozna snadne, lec posetile.

To ze zminujete "slavnou" Klausovu vetu ze neumi rozeznat spinave penize v tomto kontextu jen prozrazuje povrchnost vasich znalosti, se kterymi tehdejsi dobu hodnotite. Co je kontext asi vite, ne ? Proc jej ignorujete ? Ucelove ? To je hloupe.

Shrnu-li to, protoze Klaus, tak jsme tak kde jsme. Stovky poslancu, desitky ministru a nekolik premiru jsou jen nevinna holatka, obetmi demona Klause.

Ja osobne z neho nechci snimat veskerou vinu, rozhodne neudelal vsechno dobre. Ale kdo dela vsechno dobre, ukazme na neho. Odmitam ale obvinovat Klause ze vseho zleho aby tak ostatni z toho vysli cisti jako lilium. A ze je zkazil Klaus, no to uz hranici s hlouposti.
Myslim ze EU neni nejvetsi svetova ekonomika soucasnosti.

To co pisete o Rusku zni logicky. Ale kdo mluvi o rozpadu EU ? Klaus ? To jsem od neho neslysel ( ale jak jsem uz napsal, nejsem expert na Klause, takze nevylucuji ze to nekdy rekl ). Podle mne je chybou stavet vsechny euroskeptiky na stranu rozvracecu EU ( jaka paralela s komunisty - kdo nejde s nami, jde proti nam ). Prece je logicke a zdrave ze nemaji vsichni stejny nazor na budoucnost a podobu evropske unie. Nekdo chce silnejsi hospodarskou spolupraci v ramci jednotlivych statu a nekdo pozaduje federaci. Soucasne vedeni EU pozaduje totalitu prosazovanou pomoci byrokracie. Kritici byrokracie poukazuji na to ze takovy stav muze nakonec vyustit v rozpad cele unie a pak to skutecne bude mit Rusko mnohem snazsi. Co jsou kvoty na mnozstvi vyrabeneho zbozi ? Je to jenom jina forma centralniho rizeni a planovani ekonomiky.

Jak fungoval a jak skoncil socialisticky blok. Neunosne byrokraticke masinerie zadusily ekonomiku. Kdyby socialisticky blok neovladali delnicke kadry ale vzdelani lide a ekonomika fungovala, jenom tezko bychom si vybojovali svobodu a demokracii. Cinsti komunisti to pochopili a skutecne se "poucili z krizoveho vyvoje". Vypada to ze to dlouhodobe ustoji a ze je lide nakonec budou podporovat samovolne, bez nutnosti na ne mirit tanky a samopaly. Cina to pochopila a jde ekonomicky nahoru. EU to nepochopila a jde ekonomicky dolu ( a ted nemluvim jen o krizi ). Samozrejme ze ve vyspele evrope bude trvat dost dlouho nez to zacne byt videt. Ale to uz bude pozde.

Za komunistu jsme take dlouho zili z minulych uspechu. Pred valkou 10 nejvyspelejsi zeme sveta. Po roce 89 nekde mezi rozvojovymi zememi Afriky. Pritom jeste v 70 letech jsme na tom byli velmi dobre.
18. 03. 2010 | 11:49

xx napsal(a):

A jeste doplnim k tem spinavym penezum: Kdyz je tak snadne je rozpoznat, proc vubec jeste existuji ? Stacilo by prece vsechny spinave penize vyradit ;)

Ale vazne, spinave penize nez jsou pouzity na nejaky dalsi ucel, vzdy nejprve projdou procesem tzv. prani. To jest proces, kdy se zlegalizuje jejich existence a zdani se.

Opravdu si nekdo mysli, ze cestujici vlakem si krati cekani na vlakovy spoj hranim automatu v kasinech Happy Day vlastnenych pritelem pana Paroubka ? Nerkuli tam utraceji miliony :-D

No jo ja zapomel, on jim Klaus dal v devadesatych letech spatny priklad, tak je ted nemuzeme obvinovat. Muze za to Klaus. To uz jsme si vysvetlili.

Ale dal. Takze pritel Paroubka vypere penize ze zlocinu ve svem kasinu, nejaky jiny pritel jineho politika zase v jinych hernach, kterych je po republice vic nez hospod nebo obchodu. Tyto penize radne zdani a pouzije na investici treba do akcii, nebo i v privatizaci pres prostrednika, pres nejakou jinou firmu a pod.

A v tu chvili zacina teprve platit Klausuv vyrok. V tu chvili je naplnen kontext, ve kterem to Klaus prohlasil. Jenomze to se jaksi odpurcum Klause nehodi do kramu.
18. 03. 2010 | 12:00

j25 napsal(a):

EU řídí nefunkční spolek tzv.byrokratických mimoňů,kteří jsou vzdáleni obyvatelům a jejich potřebám. Jdou špatnou cestou a tím že jako spolek nadlidí nepříchází do styku s obyvatelstvem neznají jejich potřeby a řeší nesmysly autorských práv,kabanosu,zakřivení okurků a co největšího zvýhodňování nepřizpůsobivých menšin. Brzdí přirozený vývoj a parazitují na pracujících obyvatelích Evropy. Místo aby platby např. v zemědělství probíhaly za činnost ,jsou placeny spíše za omezováni činnosti/tj.za nepráci/a za zvýšenou byrokracii a papírování, tzn. za nakreslené holubi na střeše. Evropě chybí dlouhodobě tragedie,lidé zpohodlněli a spolkem byrokratů jsou vymýšleny pseudohodnoty a absurdistán neboli Kocourkov. Bruselští byrokrati vesměs nic neumí, kromě teoretických žvástů a vzájemnému vtírání se ,přivodí tito mimoňové pád celé jedné civilizace,kterou nahradí agresivní současné menšiny.Mám pocit,že se o oním mimoňům řadíte rovněž.
18. 03. 2010 | 15:01

Tupelo napsal(a):

xx: nikdo necekal obrat o 180 stupnu, ale myslim ze dvacet let je docela dlouha doba, aby se nejake trendy aspon trochu projevily. Bavili jsme se o korupci a prostredi ktere k nemu vedlo - ja jsem, zrejme na rozdil od Vas, presvedcen ze toto prostredi bylo nastaveno na zacatku transformace kladenim durazu na jine veci nez zakonost (treba rychlost, nebo male domu ruznych tehdejsich protagonistu). Toto prostredi bylo mnohem pozdeji potvrzeno opozicni smlouvou, zbabrana akce ciste ruce z dilny CSSD byla jen reklamou nabo parodii na ni (tusim ze jedini kdo to nejak odnesl byl Svoboda a Snopkova z teto strany). To co se deje dnes (a tyka se vsech stran, celeho politicko-mafianskeho prostredi) je jen dusledkem toho, jak byl cely system nastaven. Za nastaveni systemu nesou odpovednost tehdejsi vudci (a ne ze se to proste tak nejak SAMO stalo), mezi nimi velkou merou je i Klaus (zbytecne poukazujete, ze tam nebyl sam - sam o tom v v mem predchozim prispevku pisi). Ke spinavym penezum - to co pisete je mozna pravda, ale co takhle majetkova priznani, s dolozenim toho jak se k prostredkum ten nebo onen dostal? Mozna to nepostihne vsechny pripady korupce, danovych uniku, prostredku sede zony, atp. ale jako zacatek by to mozna stacilo. Vzhledem k historii techto uniku by mely zkoumani a sankce platit i zpetne, az k roku '93.

Problematika Ciny je hodne slozita a neda se odbyt par slovy. Jen bych pripomenul ze tato ekonomika je konkurenceschopna take diky tomu ze tam delnici (mozna vetsina) pracuji v tezkych podminkach, za dolar na den. Ale mozna ze cinsti soudruzi delaji dobre jinou vec, obcas se objevuji zpravy, ze za korupci nekteri soudruzi sem tam dostanou kulku (prehnane, ale mozna kdyby tam provedli uspechany prechod k trznimu hospodarstvi, tak by dopadli jak rusove za Jelcina).
18. 03. 2010 | 15:59

xx napsal(a):

Tupelo: 20 let je malo. Ti co nezazili nic jineho nez totalitu a jejich deti jsou proste vychovani k podvodum. Kdo nekrade okrada rodinu se rikalo za komunistu. Jsem na pochybach ze se neco zlepsi za 50 let. Ta devastace hodnot byla obrovsky silna. A ted mi reknete, kdyz vetsina naroda ma zdevastovane hodnoty, kdo je ma napravit ? Ti zdevastovani ? Nikdo jiny tu nebyl a neni ! Ta hrstka opravdu nezasazenych lidi to ma hodne tezke a bude to jeste dlouho trvat, nez budou videt uspechy.

Zborit libovolne velky dum behem jednoho dne je jen otazkou dostatecne silnych prostredku. Znovy jej postavit za den nezvladnete za zadnych okolnosti. Stejny princip plati v tomto ohledu.

Co se tyce toho kladeni durazu na zakonnost. Jsme opet u toho. Klaus nemohl byt vsude naraz. Musel se spolehat na ostatni ze budou pracovat dobre. Plati ze sebelepsi zakon je k nicemu pokud jej neumite nebo nechcete vynutit. A to je problem ktery trva dodnes. Na to vynuceni zakona potrebujete kvalitni policii, kvalitni soudy. A kde je vzit v moralne a ekonomicky zdevastovane zemi. Soudci a policiste nerostou na stromech kazdy rok, aby jste si mohl komplet vymenit exekutivu a zacit budovat lepsi svet.

Proto je nesmysl prisuzovat vse Klausovi. Dokonce ani nejde vse hazet na tehdejsi politiku.

Vzhledem k duvodum ktere jsem uvedl vubec neni jiste ze kdyby se to vsechno delalo jinak, dopadlo by to lepe. Dokonce ani ten casto uvadeny argument, ze jsme meli prevzit legislativu odjinud je vyvracen pozdejsim vyvojem, protoze ani po prevzeti legislativy odjinud se situace nijak zvlast nezlepsila, protoze to neni v legislative ale predevsim v exekutive. Na uradech, v policii, v justici. A tady proste nemame porad jeste moc kde brat ty stovky a mozna spis tisice moralnich autorit, ktere budou dodrzovani zakonu vynucovat hlava nehlava.

V neposledni rade jsou dulezite skoly. Co nauci moje deti ucitelka, ktera mne ucila jak je socialismus nejlepsi a marxismus mantra, a dnes vyklada detem o tom jak byl socialismus spatny ? Houby, narika si na malej plat a ze za komunistu se mela lepe a byla nekdo ( protoze byla ve strane a kde kdo se jich bal ). Tazke tady vidim taky pred nama jeste dlouhou cestu k naprave.

No a pak uz jsou rodice s vychovou jako posledni a zaroven prvni pilir nejakych zmen. Ale to je taky spis obecne shnilej kul nez statne dubisko drzici zaklady demokracie a moralky.

Proto si myslim ze jsme dosahli toho nejlepsiho mozneho pokroku jaky mohl nastat a budme za to radi. Hledme kolem sebe a snazme se napravovat co k napraveni jest a hlavne se prestanme vymlouvat na ty druhe, potazmo na jedineho politika jako universalni puvod vseho zla.
18. 03. 2010 | 16:44

Lokutus napsal(a):

Ano, zásadně neustupujeme, pouze se přeskupujeme.
Z vás by, pane Pehe, byl dobrý komunistický zpravodaj. :-)))
18. 03. 2010 | 19:45

hoven napsal(a):

pehe opět dokázal, že nerozumí vubec ničemu.
18. 03. 2010 | 21:01

Qiedo napsal(a):

Ivan : ve všem,co uvádíte,asi máte pravdu,ale zřejmě(snad-alespoň doufám)původní ideou našich(tedy českých i slovenských) snílků byl jakýsi panevropismus,představa,že všichni budeme rovnoprávnými Evropany.Vzpomínáte? Jsem Čech,Slovák,ale především Evropan.A brzy se zjistí,že nejlepší instalatér je Polák,dělník na stavbě bude třeba Slovák atd.A také,že je vlastně úplně jedno,komu ta fabrika nebo kus země patří,hlavně,že tam můžeme pracovat a dostávat jakousi odměnu.Ale teď se zjistí,že ani té práce už nebude dost,kdo by Vás věčně platil za nic nedělání,pole už patří Holanďanům,snad si tedy kus pronajmout a zkusit se uživit.Možná to vypadá moc černě,rád bych se mýlil.A ještě ke všemu někteří v té sjednocené Evropě vůbec nehodlají dodržovat na začátku nějak přijatá pravidla.Bohatší budou saturovat ty chudé,ale jak dlouho je to bude bavit?Je těch otázek něurekom.Zdravím.
19. 03. 2010 | 01:52

Eurorealista napsal(a):

Nenapravitelný Eurooptimista Pehe.

Copak, člověče, opravdu nevidíte, že ten spolek nápadně připomíná RVHP a k dokonalosti už chybí jen zavedení konvertibilního Eura?

Opravdu Vám ještě nedošlo, že vpustit do Eurozóny země jako je Řecko, Itálie, Španělsko a Portugalosko byla osudová chyba?

Vy snad budete slintat blahem nad Evropskou integrací, dokud nedojde na hladomor. I na tom byste určitě našel pozitivní prvky, jednalo by se o Evropský program snižování obezity.

Už se, proboha, proberte a začněte myslet.
21. 03. 2010 | 15:03

Revolucionář napsal(a):

Neschopné a zkorumpované elity zcela odtržené od reality a zbídačelé obyvatelstvo, to vždy byly dvě základní podmínky revoluce.

Marie Antoineta prý kdysi na varování, že lid nemá na chleba a reptá opáčila, tak proč nejedí koláče? Zjistila to záhy, ale už bylo pozdě.

Budou se dít velké věci. Jisté je, že mezi současnými elitami není nikdo, kdo by dokázal čelit tomu, co se blíží. Takže bude potřeba vytvořit nové elity a to jde obvykle pouze revolucí.
21. 03. 2010 | 15:29

Realista napsal(a):

Ano, pane Pehe, v Lisabonu byla ještě EU seběvědomá a program zněl: Dohnat a předehnat! Opravdu vám to nic nepřipomíná? Tak mladý přece nejste. Není je tu cíl Neztratit směr! a stejně jako v RVHP může následovat pouze Neztratit stopu!
Pindat o úspěších programu ze 2.3 miliady Eur, který se závislostí na Rusku opravdu neudělá vůbec nic, může opravdu jenom idiot.
21. 03. 2010 | 15:38

Rumburak napsal(a):

To by mě zajímalo, co ten paznecht leje do hlavy studentum. Pár lidí z tý jeho univerzity jsem zažil a jsou to přesně nedovzdělaný idioti, co maj pocit, že snědli moudrost světa, asi jako pan Phe.
21. 03. 2010 | 15:40

Uklízečka napsal(a):

Do 15 let budeme číňanům čistit boty. Pan Pehe bude dělat rohožku.
21. 03. 2010 | 15:42

Andrea napsal(a):

priklanam sa k autorovi, clanok sa mi velmi pacil :)
je skvele, ze niekto pise aj o pozitivnych krokoch EU a nepise stale len to co je zle... clovek robi chyby ked nieco robi a kto nic nerobi, ten nic nepokazi...
22. 03. 2010 | 10:03

Zenith watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:47

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 10:57

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:31

Ewiak Ryszard napsal(a):

To je soumrak Evropské unie. Co říká Bible? "V určený čas [král půlnoční = Rusko] se navrátí." (Daniel 11:29a) To také znamená kolaps Evropské unie a NATO.
10. 12. 2010 | 13:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy