Jak to dopadne v Maďarsku

28. 04. 2010 | 07:00
Přečteno 7254 krát
V Maďarsku se splnil sen, který sní i v České republice nemálo volebních a sociálních inženýrů. Pravicová strana Fidesz Viktora Orbána rozdrtila socialisty a získala v parlamentních volbách ústavní většinu, což by podle výše zmíněných přívrženců silných vlád mělo zajistit všechny potřebné reformy. Češi, se svými slabými vládami, by se tak měli Maďarům brzy dívat na záda, zejména v ekonomice.

Bohužel se lze domnívat, že tak přesvědčivé vítězství jedné strany nepřinese Maďarsku nic dobrého, stejně jako by nepřineslo jinde v postkomunistickém světě.

Mladé demokracie v našem regionu jsou ještě stále „demokracie bez demokratů“. Demokracie se ustavila poměrně rychle a úspěšně coby institucionální systém, k čemuž nepochybně přispěl i masivní transfer know-how, s jehož pomocí instituce, jako je Evropská unie, podpořily, institucionální modernizaci. Jenže vytvoření demokracie jako kultury, tedy jako jistého stavu společenské a individuální mysli, je běh na dlouhou trať, takže demokratické kultury se v našem regiónu zatím zoufale nedostává.

Předpovídání je vždy ošidné, ale bohužel se dá téměř jistě předvídat, že Fidesz svoji absolutní moc nevyužije na prvním místě k rychlému provedení ekonomických reforem, o kterých sní mnozí neoliberálové. První, co takto silná strana v „demokracii bez demokratů“ udělá, je, že si začne vyřizovat účty s bývalými politickými protivníky.

Následovat bude masivní útok na nezávislost institucí, které jsou základem moderních liberálních demokracií: na veřejnou správu, média (ta veřejnoprávní obzvlášť), centrální banku, justici. Neodolatelné bude i pokušení změnit pravidla hry: tedy volební zákon a ústavu tak, aby v budoucnosti bylo pro opozici těžší vystřídat Fidesz u moci.

V nevyzrálé demokracii také absolutní moc zatemňuje mysl politiků v zahraniční politice. Bez opozice mají přece vždy pravdu! Vzhledem k nacionalismu Orbánovy strany se máme v regionu na co těšit.

Výše řečené není nějakým nářkem nad maďarskými socialisty. Vládli mizerně, prohru si zasloužili. Jde o to, že vláda jedné strany vyžaduje i jistou demokratickou kulturu. Zatímco například ve Velké Británii se nikdo nestrachuje, když jedna z velkých stran nadpolovičně vládne, neboť většinu politiků by ani nenapadlo své moci zneužít k útoku na některé pilíře demokracie, absolutní vláda jedné strany v našem regiónu je bohužel i dvacet let po pádu komunismu noční můrou.

Právo, 27.4.2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karbaník napsal(a):

Pane Jiří, uvidíme - prozatím víte prd.
28. 04. 2010 | 07:16

hovorka11 napsal(a):

Pan Pehe má pravdu...
28. 04. 2010 | 07:36

Northern Lights napsal(a):

Teda pane Pehe! Jak ttohle všechno víte? To jste vyčetl z kávove sedliny dneska ráno?
28. 04. 2010 | 07:39

Reedoc napsal(a):

Demokracie a politická kultura jsou věci známé, ale v našem regionu nemají žádnou autoritu. Co bychom chtěli, když tady vládnou pohrobci minulého režimu. Před 20 lety jsme udělali chybu - revoluce se má dotahovat do konce a protože jsme to nedokázali udělat, jsou nám odměnou neschopní politici. S tím se teď potýkají všechny státy, původně schované za železnou oponou.
28. 04. 2010 | 07:57

Jan K. napsal(a):

Masivní útok na média? Kam se bude Fidesz hrabat na Paroubka, pokud tedy bude bohužel opravdu vládnout.
28. 04. 2010 | 07:58

Ládik napsal(a):

Nechval dne před večerem. Těším se, jak porostou preference Sloty. Přece jen to byl můj vzdálený příbuzný.
28. 04. 2010 | 08:03

elf napsal(a):

Emigranti jsou odpad národa,mimochodem,vy von de Bilderberg to máte všechno asi z první ruky,že?Měly by vyjít zákony jak vás a Šwarcenberka zavřít za vlastizradu v prospěch světové židovské loby.
28. 04. 2010 | 08:03

Targus napsal(a):

Slováci, držte si klobouky, pojedem z kopečka.
Problém Maďarů je v tom, že se nemuseli po WWII vyválet ve svých vlastních exkrementech a sypat si popel a jiné sračky na hlavu tak, jak to udělali Němci.
Říkám to nerad, ale ještě budem všichni vzpomínat na Československo. Je rozdíl mít 15 mil. obyvatel a 5 nebo 10 mil. obyvatel.

Co se týká pana Peheho, jeho úvaha je sice správná, zanedbal však jeden podstatný faktor, a tím je faktor nenažranosti a absence jakékoli morálky. Procesy, které zde nádherně popsal, proběhly několikrát u nás pod vzorným dohledem koaličních stran.
28. 04. 2010 | 08:06

vizour napsal(a):

politika je v bývalých lido-demo prostě job a ne služba veřejnosti
28. 04. 2010 | 08:09

Mastodont napsal(a):

... ve Velké Británii se nikdo nestrachuje, když jedna z velkých stran nadpolovičně vládne, neboť většinu politiků by ani nenapadlo své moci zneužít k útoku na některé pilíře demokracie ...

Opravdu? Co třeba Ed Balls a jeho sloní šlápoty v britském školství?
28. 04. 2010 | 08:12

neo napsal(a):

Taky se dočkáme. Nerad bych dopad jak Řekové... hlavně že maji 14 důchody ve výši 80% platu.
28. 04. 2010 | 08:13

Rumcajs napsal(a):

Bylo to o vládě ČSSD společně s komunisty, nebo sem to blbě četl ?

Zatím mě socani uklidňovali, že něco takového uprostřed Evropy není možné.

Že já vůl jim takhle dycinky sednu na lep.
28. 04. 2010 | 08:16

dennis napsal(a):

V geopoliticke situaci, v jake se naleza Madarsko, ziskani ustavni vetsiny jedinou stranou predstavuje velike pokuseni ke zneuziti moci. Prvni, co me napadlo po vyhlaseni volebnich vysledku, byla obava o dalsi demokraticky vyvoj v Madarsku. Jedine, co muze zbrzdit nepredvidatelne (vlastne vime, ze predvidatelne) zmeny ve vnitrnim i zahranicnim vyvoji Madarska, je mimoradne silna osobnost Viktora Orbana, ktery tvrdou rukou bude drzet na uzde madarske horkokrevne a zaroven stejne tvrde bude resit hospodarskou a socialni situaci v zemi. Samozrejme za predpokladu, ze sam z podstaty sve povahy nebude inklinovat k nacionalni politice, kterou mu budou nutit pod velkym tlakem temer vsichni kolem nej.
Madari jsou dedicove "uprimne" snahy viteznych velmoci po prvni svetove valce zajistit mir Evrope na pristich sto let. Reseni podle nich bylo genialne jednoduche: Orezali uzemi, na kterem zil temer homogenni narod Madaru tak, ze na sveru ukrojili cast uzemi ve prospech Slovenska, na vychode ve prospech Rumunska, na jihu ve prospech Chorvatska a Slovinska a nakonec na zapade ve prospech Rakouska. (Rakousku tak pribyla jedna nova Zeme, ktere museli vytvorit nove hlavni zemske mesto, protoze hlavni zupni mesto zustalo na madarske strane.) A ted muzeme diskutovat, zda hlasy Madaru volajici po jednote jsou projevem nebezpecneho nacionalniho sovinismu, a nebo projevem legitimniho vlastenectvi.
Slovem: madarska vlada, vedena Viktorem Orbanem, bude muset v tizive situaci resit doslova historicke ukoly. V prostredi demokraticke a korektni Evropy muze vnitrni i zahranicni politika nabrat desive obratky. Jak rikam - jedine pevna ruka...
28. 04. 2010 | 08:17

radek napsal(a):

kdyby tenhle stát vzali většinově "do parády" Julinek, Řebíček,Dalík a spol., tak bychom se dostali přes noc do kapitalismu 19. století... jsem proti změnám volebního systému
28. 04. 2010 | 08:20

Petr z Tábora napsal(a):

Myslím, že nick Dennis to vystihuje lépe než pan Pehe. Jen bych dodal, že pravicovost Fideszu v ekonomické oblasti je sporná, počkáme na praktická opatření.
28. 04. 2010 | 08:23

hoven napsal(a):

pehe poměrně dobře popsal, co by se dělo v čr, kdyby vyhrál paroubek s komunistama. proto musíme jít všichni k volbám a zabránit tomu.
28. 04. 2010 | 08:44

vlk napsal(a):

Nepochybně bud e pan Pehe zas e napaden modrou squadrou. a to jen proto, že si dovolil vůbec něco napsat.
Ostatně inteligenti typu Karbaník, Jan K. Northern Lights a pdo . mají jasno.
Tak aby jim to bylo podáno v plné kráce, tak tad y mám link na článek z Kohoutova Finmagu:
http://www.finmag.cz/clanek...
a vřele všem doporučuji zejména poslední odstavec!
A e to Kohoutovo domácí periodikum...

A osoběn soudím, že tak za rok budou preferenc e Fideszu nižší než vlád y socialistů dneska. Budou totiž pod tlakem tzv. Obamova efektu. Vellá očekávání na rychlé změny k lepšímu. A následné ješě rychlejšía větší yvstřízlivění.
A že Fidesz půjd e cestou Topolánkokalouskovsko řebíčkovskou? Po asi 8-10 letech , kd y byl od e všeho odstaven? Tak o tom žádná. Byl jsme v březnu v Maďárii . A místní , kteří do toho trochu viděli, o tom vlbec nepochybovali.

No a opravdu - Slováci, Rumuni a Srbové se teď oúravdu pomějí. Jediná cesta pro Orbána , jak oddálit problémy z nesplněných slibů je totiž přitpění pod nacionalistickým kotlem a vyhrocení vztahů s e sousedy.
Zaplať nejvyšší, že si to Slováci budou msuet vylízat sami.
A zároveň to bude velmi užitečná lekce pro všechny kritiky odsunu.
28. 04. 2010 | 08:50

Vico napsal(a):

Někde jsem četl trefnou poznámku, že koaličním partnerem Fideszu bude Mezinárodní měnový fond.

Když má Rumcajs tak rád Paroubka, lze parafrázovat jeho slova. Orbán si bez MMF ani ruce neumyje.

Tvrdá restrikce brzy přinese vystřízlivění a nespokojenost Maďarů, zvláště, když bude chápána jako nespravedlivá a zaměřená jen vůči části společnosti.

Orbánovi proto nezbude, než kladné body získávat brnkáním na nacionální strunu a účelovým hledáním vnitřního a vnějšího nepřítele.

Smůlou pro Maďarsko však je, že je malé a obklopené spíše nepřátelsky naladěnými sousedy. Groessling tu trefně napsal, že od R-U vyrovnání jde Maďarsko od jednoho průseru k druhému.

Jedno je jisté. Ať už ústavní většina FIDESZU je nebo není ouverturou k dalšímu průšvihu, další územní ztráty Maďarům nehrozí. Ani jiné ztráty.

Kde nic není, ani čert nebere.
28. 04. 2010 | 08:52

alarm napsal(a):

V dávných dobách to vítěz dělal tak, že poraženého nemilosrdně zprovodil ze světa. V roce 1989 jsme měli poražené uklidit do všech možných děr. Usměvavé vrátivší se ekonomické emigranty nevpustit do republiky. Pehe celých dvacet let kydá jen hnůj. Říká si amaterský politolog. Jak ještě dlouho bude ten hnůj kydat?
28. 04. 2010 | 08:59

disdain associated napsal(a):

alarm
je neskonale půvabné, jak jste autorovy teze dokonale potvrdil
28. 04. 2010 | 09:14

almost glossed™ napsal(a):

neo: Co myslíte, že štálo víc: 14. důchody (údajné) nebo olympiáda?
28. 04. 2010 | 09:24

jj napsal(a):

pro dennise: je mnoho jiných států, které prohrály válku a přišly o území. ale většina z nich se po čase dokáže uklidnit. prožč to nezvládnou i Maďaři?
28. 04. 2010 | 09:25

Carlos V. napsal(a):

Pro tentokrat bych Pehe az tolik nekritizoval.

Pojmy levice a pravice jsou v Madarsku hozeny uplne jinak, nez u nas.

Jestli se nepletu, zdejsi socialiste zavedli zdravotni poplatky ala Julinek.

A byl to FIDESZ, ktery na tyuto reformu utocil jako na nesocialni ...
28. 04. 2010 | 09:30

neo napsal(a):

almost glossed:

určitě důchody
28. 04. 2010 | 09:31

Dalimír napsal(a):

Alarm ta utopistická představa nově nabité svobody v r.1989 udělala své ,takže se nemůžem divit ale jinak souhlas z Vašim příspěvkem i přísp. pana Vlka !!Dal.
28. 04. 2010 | 09:33

almost glossed™ napsal(a):

neo: Aha, tak to vysvětluje vše.a
28. 04. 2010 | 09:36

Ládik napsal(a):

Hunové byli příčinou stavby Velké čínské zdi, později přispěli k zániku Západořímské říše. Snad už nemají koníky a zůstanou doma. Prý kohosi (cosi) hodili přes Dunaj...
28. 04. 2010 | 09:40

jo napsal(a):

Souhlasím. Pravice v "komunistických" zemích, jsou jen klientelští bratři, kteří tunelují státní peníze přes veřejné zakázky. Výsledkem toho je utahování opasků a svádění všeho na ostatní.
28. 04. 2010 | 09:43

yara ze země krys napsal(a):

Pan Pehe může i nemusí mít pravdu. Jak píše vtipně Vico, skutečným partnerem Fideszu bude a už je MMF a teď záleží jak hluboké budou reformy a jak toto všechno vstřebají občané Maďarska
a to je také ve hvězdách. Pro naši zem je to velká zkušenost a naši politici by měli bedlivě sledovat celý vývoj, aby Maďaři nebyli pro nás jenom takoví předjezdci! Nová vláda musí provádět velmi, velmi zodpověďně státní fiskální politiku a všechny přijaté kroky a zásahy do ekonomiky podrobně vysvětlovat
a zdůvodňovat občanům ČR, jenom tak může být zaručen úspěch. Ještě poznámka pro ČSSD, na plakátech máte! Snížíme zadlužování státu", prosím o změnu, mělo by tam být resp. musí
nové heslo znít: Snížíme zadlužení země. Jestli toto nemíníte dělat, tak do vlády ani nelezte!
28. 04. 2010 | 09:47

pepr napsal(a):

Vzhledm k tomu že Fidesz s Orbanem už jednou u moci byl a ekonomické efekty byly pramalé, tak bych byl stejně skeptický jako Pehe. A o tom, že se výrazně zhorší vztahy se sousedy, snad nepochybuje nikdo...
28. 04. 2010 | 09:55

jsk napsal(a):

JSem opravdu, ale opravdu rád, že pravice vyhrála v Maďarsku ústavní většinou. Konec výmluv typu "my jsme věděli a chtěli ale ti ostaní nám to nedovolili", bude to sloužit jako odstrašující příklad pro celou střední Evropu. Bohužel není vyloučeno ani ozbrojené střetnutí se Slovenskem.
Nu což, pokrok rád pije z lebek svých obětí...
28. 04. 2010 | 09:56

Pája napsal(a):

To, že vlastně nic zásadního dnes nezmohou je jasné - všichni jsme závislí na globálním kapitalimu, který si s náma může kdykoliv vytřít a žádná vláda 10mil. státečku s tím nic nenadělá. Zajímavá bude jiná otázka - co uděláme až začnou Maďaři rozdávat za Dunajem své pasy, a co uděláme když to bouchne..no co se týče "čecháčků" mylím, že zazní nějaké kecy o tom že se neměli trhat tak ať si pomůžou sami, nicméně u nás na Moravě určitě pár dobrovolnických brigád vznikne:-). No každopádně mám pocit, že ve střední Evropě se zase trochu smráká...
28. 04. 2010 | 10:05

Realista napsal(a):

K tomu můžu jenom poznamenat, že zpětně se potvrzuje historická moudrost prezidenta Beneše, který byť sám velice umírněný člověk, že soužití s německou a maďarskou menšinou není pod dojmem historických zkušeností možné. Vystěhování sudetských němců realizovalo, vystěhování maďarské menšiny z jižního slovenska, ke smůle slováků, bohužel ne.
28. 04. 2010 | 10:11

kolega fyzik napsal(a):

libi se mi jak to vsechno vite dopredu. takove chyte lidi republika potrebuje. treba v dolech.
28. 04. 2010 | 10:12

Realista napsal(a):

A jo ještě jsem chtěl dodat, že nechápu ten radostný piskot pravičáků. Proboha, to jste tak hloupý a neuvědomujete si, že do roka a do dne, na něj budou ti, co v Orbánovi vidí mesiáš, na něj plivat, protože nebude moci naplnit jejich nereálná očekávání ?
28. 04. 2010 | 10:17

Tribun napsal(a):

Zkušenosti s vládou jedné strany máme (KSČ v roce 1946 měla přece velmi podobný počet hlasů) a příliš se to neosvědčilo. Maďaři jsou na tom myslím podobně. To si myslím, že napodruhé jim to v opačném gardu vyjde? Každopádně bych se s ohledem na vztah Maďarů ke Slovensku a maďarským menšinám v zahraničí obával, že sapér Vodička bude opět v kurzu http://tribun.bloguje.cz/84...
28. 04. 2010 | 10:19

JAHA napsal(a):

Ad: Ladik

Ja by som tak prisne na Hunov nepozeral. Trochu precistili Europu od Bukuresti az po Orleans. Stopy vidiet vsade.

Sucasny narod si ale hovori Madari a ako poznamenal v tejto oblasti vzdelany "dennis" tvorili "v tejto oblasti takmer homogenny narod". A potom ich orezali, zvrchu, zospodu, zlava, sprava, ako spravne poznamenava dennis. Skuste si predstavit, ze ste takto orezani. Necudo, ze sa im zmenili povodne crty madarskych kocovnikov na slovanske crty. Ved take orazanie takmer homogenneho naroda by nastvalo kazdeho. Takze je dobre, ze vyhral Fides. Ten, ako to neraz povedal Orban, vrati Madarov do centra svetovych dejin. A je uplne jedno, akymi prostriedkami to urobi☺.
28. 04. 2010 | 10:20

jipindripich napsal(a):

Dá se očekávat, že díky situaci v Maďarsku posílí vliv Ruska na Slovensku a na Balkáně, kde zároveň dojde k posílení nacionálního cítění, které zřejmě bude alfou a omegou jejich příštích voleb.
Dají se předpokládat i následné vstřícné kroky nové Maďarské vlády vůči USA v otázce společné raketové obrany, která byla bývalou vládou smetena ze stolu.
28. 04. 2010 | 10:31

Tencokida Hnuj napsal(a):

pan Pehe

Je ta pravice v Maďarsku konzervativně - liberální, křesťansko - občanská, proevropsky - nacionální, demokraticko - sociální, anebo je to zcela normální, běžná lumpen elita jako u nás v ČEZku ?

Já totiž z maďarštiny umím akorát eť, keť, hárum, csardász, gulasz, langosz a fekete.

Děkuji za konkrétní a stručnou odpověď.

Víte, to abych věděl co a jak, až zase pojedu k Blatonu na ryby. Abych se třeba nedočkal nepříjemného překvapení v podobě zdražení povolenky pro cizince, povinnosti při přejezdu hranice zapět maďarskou hymnu a příkazu zapisovat ulovené ryby pouze v ugrofinštině.

Doufám, že to bude jen obyčejná lumpen pravice , jako je tomu u nás v ČEZku.
Takto to zdražení povolenky už nějak zkousnu.
28. 04. 2010 | 10:33

grőssling napsal(a):

No neviděl bych to tak jako pan Pehe z Prahy. Sic bydlím víc na západ než on, do Pešti jezdím co rok a také se slovenskými kamarády občas konzultuji.

1.
Předně Orbán bude až do konce voleb na Slovensku vůči sousedům v klidu. Nepotřebuje podporovat Slotu a znevěrohodňovat SMS a Híd. Nebude zatím ani provokovat dvojím občanstvím ani aktivitami různých podkarpatských lig.

2.
Po slovenských volbách to začne, ale průběh bude záležet na tom, jak dopadnou obě maďarónské strany a pokud se dostanou do slovenského parlamentu, zda bude Róbert Fico potřebovat k vládnutí do počtu SNS, nebo se, v optimálním případě, dohodne místo se SNS s Bugárem na koalici. To by byl pro všechny optimální stav.

3.
Orbán není ani fanatik, ani janek, je to pragmatik a ví, že jádro pudla je v maďarské ekonomice, jejíž problémy nevyřeší oblíbenou cestou nacionalistů, t.j. hraním na národní cítění podporou a provokacemi v blízkém zahraničí.

4.
Bude využívat silného mandátu k prosazení nepopulárních tvrdých opatření. Bohužel doba dobrých časů ve střední Evropě je už ta tam. Investoři směřují spíš do Evropy východní, jsou-li jací, či do Číny. Změnit mentalitu jinak talentovaného národa, který má vždy alespoň tři pracovní poměry, z toho dva na černo a k tomu pokud možno invalidní důchod bude olbřímí ůkol a v nepříznivých podmínkách celoevropské ekonomiky během na dlouhou trať.

K tomu ještě přesvědčení obyvatelstva, že posledních 150 letech se Maďarům jen křivdilo a že mají nárok mít se lépe. Těžko nesou, že Slováci v produkci HDP na obyvatele je předběhli a jsou příkladem hospodářské stability.

Maďaři nárok nemají, pokud budou podvádět sebe a stát.

5.
Ke všemu je tu ještě velké zanedbání infrastruktury za posledních 20 let. Pravda, dálnice Budapešť - Vídeň byla postavena ein zwei, také díky starým sentimentům černé internacionály ( která naopak blokovala dálnici na Blavu a Brno ). Teprve, když ekonomická realita ukázala, že byznys se nedělá v Pešti, ale v Praze a na Slovensku, chytli se Austriáci za rypáky.
Kdo měl možnost v poslední době projíždět Budapeští ve všední den dopoledne autem, musí se stát velkým fanouškem Béma.

Není jim co závidět, ale problém Maďarska a Maďarů je problémem 150 let velkopanského chování v zahraniční politice. V globalizovaném světě už vůbec nikdo na horenosy není zvědavý.

A tak je znovuvzkříšení Maďarska otázkou národní schopnosti k pokoře a pracovitosti také ve prospěch státu. Pokud se toto Orbánovi nepovede zlomit, Maďaři budou pokračovat ve svém nejpozději od roku 1914 trvajícím úpadku.
28. 04. 2010 | 10:40

David napsal(a):

Me blogy o Madarsku:

http://prokop.blog.idnes.cz...
28. 04. 2010 | 10:49

Sandrro napsal(a):

Pehe ví o Maďarech všechno. Dokonce víc než Maďaři...
28. 04. 2010 | 11:18

Realista napsal(a):

Co to tady vy hurápravicoví diskutéři vyžvaňujete? J. Pehe vychází pouze z toho, co maďarská vítězná strana proklamuje, nic víc, nic míň. Že se vám to nelíbí, že prostě to dělá pravici špatnou reklamu, to je věc jiná: začněte radši trochu reflektovat maďarskou skutečnost a přestaňte myslet v černobílých schématech PRAVICE-DOBRO, LEVICE-ZLO. Prospěje vám to.
28. 04. 2010 | 11:22

hoven napsal(a):

je to pěrně paradoxní, ale už dlouho se mě zdá, že v madarsku je zrcadlově opačná politická situace než u nás. v madarsku se snažila o reformy levice a populistická pravice spolupracující s fašistama ty reformy napsadala. u nás se o reformy snažila pravice a populistická levice spolupracující s komunistama ty reformy napadala. z toho plyne poučení, že někdy je na světě všechno jinak.
28. 04. 2010 | 11:26

neo napsal(a):

almost :

kolik stála olympiáda?

kolik stojí důchody?

porovnej si to sám...
28. 04. 2010 | 11:32

Větro napsal(a):

Maďarsko je přesný přiklád toho ják dopadnou strany které začnou vybirát poplatky u lékaře a krátít lidem nemocenskou . V Maďarsku to byla levicová strana a u nás to je opačně . Jenom ten výsledek bude stejný .
28. 04. 2010 | 11:38

rejpal napsal(a):

To hoven:
Asi žiji v jiné zemi. Žádných reforem jsem si nevšiml. Jen usilovné snahy rozebrat zbytky toho, co ještě nebylo privatizováno, mezi skupinu kamarádů.
28. 04. 2010 | 11:46

Větro napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahra...
Levicová vláda dělá pravicové reformy
28. 04. 2010 | 12:00

Targus napsal(a):

To grössling:

S infrastrukturou v Maďarsku jste dost mimo mísu.
Mám srovnání za zmiňovaných 20 let. Dálnice se sice staví ještě dráž, než v Česku, avšak nepoměrně rychleji. Kvalita cest je také rozhodně na vyšší úrovni, než u nás a v porovnání, jak zoufalé cesty měli v r. 1990, je to obrovský skok kupředu.
Jen pro srovnání, v r. 1990 měli pouze "polodálnici" Budapest - Kecskemét a hopsací betonku na Balaton.
Dnes - na rozdíl od Prahy - můžeme objet Budapest po M0 a plynule pokračovat do Vídně a Bratislavy (M1), Košic(M3), po M7 do Zagrebu, Po M6 do Mohácse na chorvatské hranici, po M5 do Bělehradu.
Snahy Česka o budování dálniční sítě působí v tomto případě více než směšně.
28. 04. 2010 | 12:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Targus
Souhlasím s 12:00:42. Z vlastní zkušenosti.O silnicích nižších tříd ani nemluvě.
U nás si lze určité díry, výmoly etc. na silnicích i pojmenovat a mít k nim takříkajíc dlouholetý intimní vztah.
28. 04. 2010 | 12:11

Jan K. napsal(a):

Vlk:
"Inteligenti mají jasno"? Nejen inteligenti. To přeci dochází každému, stačí jen sledovat dění, ovšem ne rudými brýlemi, jako demagog vlk.
28. 04. 2010 | 12:15

ALT napsal(a):

To autor,

ať jsou prognozy dopadu jakékoliv, tak teprve teď může dojít ke skutečnému docenění
stavby Gabčíkova :-)
28. 04. 2010 | 12:26

vlk napsal(a):

Jan K.
jo tak teď jste to vyargumentoval. Klasická modrá pěna.

Děkuji za osvětu. Něco k věci byste neměl. Odpovím si sám. Jako vždycky - neměl.

A dal jste si v ůbec prci aspoň přelétnout očima ten článek z Kohoutova periodika na který jsme dal link?
Že se ptám,že?
28. 04. 2010 | 12:36

ALT napsal(a):

To vlk,

zdravím, nad poslední větou jsem se musel chtě-nechtě smát :-)
28. 04. 2010 | 12:42

Tomáš Louka napsal(a):

Pene Pehe,

uvidíme jak Orbán, nicméně Jirka spolu Vojtěchem nám u nás dome vyvedou Vámi popsané věci + přidají něco vlastní muziky:

1. Zvýší zadlužení země za 4 roky alespon o 500 mld.Kč
2. Schválí nový tiskový zákon ala Slovensko
3. Zavedou zahraniční politiku "mnoha azimutů", tzn. zpochybní naše závazky v rámci NATO a vůči USA; stáhnou vojaký z Afgánistánu (Lid je tam přece nechce)
4. Přispějí k další expanzi právních předpisu z Bruselu a sníží tak konkurenceschopnost EU a tedy i naší země
5. Ovládnou opět plně společnosti a instituce jako ČSA (Tvrdík), Letiště Praha (Dvořák), ČEZ (Roman), Pozemkový fond (Zgarba)atd.
5. Bude pokračovat akce čisté ruce a nakonec zavřou jen ministra financí.
6. Tak zvaně zdaní bohaté, tzn. zvednou mezní sazbu u daně FO u základu nad 1 mil. Kč, což vynese kolem 8 mld. ročně. Lidé jako Kellner, Gross, Tykač a pod. budou dál vysmátí jak leča a míra jejich zdanění tak bude nižší jak u jejich zaměstnanců!!! Tomu říká zdanit bohaté.


To je taky slušné, ne?

Jaká je vaše prognóza, pane Pehe??

Tom Louka
28. 04. 2010 | 13:06

Lex napsal(a):

Myslím, že je dobře, že se v jedné zemi, navíc srovnatelné s námi (která naštěstí není naším sousedem), podařilo konečně pravici získat nejen čistou parlamentní většinu (50 = + 1 mandát), ale dokonce většinu ústavní. A docela to těm šovinistickým (velkomaďarským) Maďarům přeju. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Teď mají dokonalé podmínky pro to, aby ty své "pravé" přednosti dokázali. Problém je jen v tom, že co se jim nepovede, to už prakticky nepůjde napravit.
Je dobře, že k tomu došlo. Ať už pro možný zářný příklad (který v tom už teď vidí určití jedinci), nebo pro příklad odstrašující.
Který je pravděpodobnější?
Rekaptcha: "stop exhaust"!!

PS
Hlavně, že se to dosud nepovedlo (a věřím, že ani nepovede žádné partaji u nás - díky bohu za "fifty-fifty").

Jó, pane Pehe, dobrý článek!
28. 04. 2010 | 13:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 04. 2010 | 13:12

hoven napsal(a):

rejpal,
tobě nema vubec smysl odpovídat tva hloupost je nelečitelná, , ale vzhledem k tomu, že to nečteš pouze ty,..... pravice se snažila o reformu zdravotnitcví, daní, veřejných financí. paroubek s komunistama vždy vše zablokoval, aniž by přišli s nějakou alternativou.
28. 04. 2010 | 13:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Ta Vaěe "pravice" se hlavně snažila , aby nám tady zbyla tak maximálně kupa Vašeho nicku.
28. 04. 2010 | 13:31

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni ! Jak to dopadne v madarsku pane PEHE ? To musí ted zajímat hlavně slováky ! Třeba založí spolu novou uherskou říši!!! Dal.@
28. 04. 2010 | 13:32

Vesely napsal(a):

Pane Pehe, vy jste zatracne pruhlednej komousek... s radosti bych si prolistoval vas svazek u STB.
28. 04. 2010 | 13:33

Lex napsal(a):

Vlku,
sotvakdo si ten link rozklikne, snazší je pouštět hesla. Tak jsem to udělal a dovolím si tu přepsat pasáž z toho blogu:
„Jenže psát o „maďarské finanční krizi“ se z českého hlediska tak úplně nedá. Kabinet premiéra Gordona Bajnaie se pod tlakem závazků ukázal jako nejodvážnější vláda ve střední Evropě. Deficit rozpočtu na rok 2010 totiž dosahuje pouhých 3,8 procenta HDP, a bude tak zřejmě jedním z nejvyrovnanějších v celé unii. Měl by být dokonce o jednu desetinu nižší než ten pro současný kalendářní rok. Předcházela mu ale nejdrsnější úsporná rozpočtová kůra, jakou Maďaři za posledních dvacet let zažili. „Přijali jsme plán na řešení krize. Záměrně nehovořím o vládním programu, jeden rok totiž na širší program nestačí,“ uvedl Bajnai. Socialistická vláda musela sáhnout především do sociálních výdajů, které za minulé roky narostly do neufinancovatelné míry.
Zrušil se třináctý důchod, třináctý plat státních zaměstnanců, nemocenská se snížila o deset procent, na dva roky zamrzly rodinné přídavky a z 62 na 65 let se posunul odchod do důchodu. O čtvrtinu, z 20 na 25 %, stouplo DPH na všechno zboží s výjimkou chleba, pečiva a mléka. I tyto potraviny jsou ale zatíženy novou 18% daní, 5% DPH zůstává jen na knihy, léky a noviny. O 6 % vyšší daní byl zatížen benzín, nafta, alkohol a cigarety. Tvrdě omezeny byly státní výdaje, dotacemi pro železnici počínaje a snížením platů ministrů a manažerů státních podniků o 15 % nekonče. Vládě se tak podařilo snížit výdaje rozpočtu o 400 miliard forintů, tedy v přepočtu přibližně 37 miliard korun.
Bajnai ale jasně zdůvodnil, proč to, co dělá, musí udělat. „Chci, aby každý pochopil, co se stane, když tento program nedovedeme do konce. Země se ocitne ve stavu trvalé recese, zaostane za dalšími státy regionu, kurz forintu uletí, zaniknou statisíce pracovních míst a ti, co platí hypotéky (v zahraničních měnách, pozn. red.), pravděpodobně přijdou o své byty,“ varoval Maďary.
Důsledkem opatření ale tak jako tak byl katastrofální pád obliby jak vládních socialistů, tak liberálů, kteří menšinovou vládu tiše podporují. Socialisté se propadli na pouhých 12–15 % (třetina stavu před necelými čtyřmi roky), liberálové živoří u jednoho procenta. Jarní volby jsou pro obě strany zřejmě už nyní ztracené. Naopak obliba populisticko-pravicového opozičního Fidesz přesáhla 60 %. Nebezpečná je i popularita neofašistické strany Jobbik. Ta v některých průzkumech překonává Bajnaiovy socialisty.“
Původně jsem dost dobře nechápal, jak mohla jediná strana, navíc pravicová, získat ústavní většinu v politickém rozložení sil v zemi.
Teď už to vím. Levicová vláda sociální demokracie v „maďarském sebezáchovném pudu“ sáhla Maďarům na prebendy, na které si nedokázali vydělat. No bodejť by stádo nevolilo, jak volilo. O to tvrdší bude probuzení. Velmi mi to připomíná řecké protesty a stávky.
A jen trochu historie, kdo v Maďarsku vládl: 1990-94 Maďarské demokratické fórum, 1994-98 socialisté, 1998-2002 Fidesz, 2002-2010 socialisté.
28. 04. 2010 | 13:37

Roman966 napsal(a):

To hoven :
Já bych tu podle vás "snahu", podle mně pouze hledání toho, co se kde ještě dá urvat, než budou v červnu vyhnáni od koryt, nazval spíše deformou. Ze slova reforma se dá uvozovat zlepšení stavu, což samozřejmě tady není na místě. Apropó : Paroubek s komunistama měli ve sněmovně menšinu téměř celé volební období. To jste nezaregistroval ?
28. 04. 2010 | 13:38

chytryhorak napsal(a):

Pehe,
podle sebe soudím tebe.
28. 04. 2010 | 13:49

vlk napsal(a):

Lex
ano já vím - nejsnazší je opravdu hýkat hesla!
Proto jsme ten článek z Finmagu pověsil.
Zapomněl jsi al e na poslední odstavec.
Který řá že:

Vážným nebezpečím však budou volby na jaře příštího roku. Fidesz už prohlásil, že v případě vítězství
zruší
Bajnaiovou vládou přijatý rozpočet jako celek a ve své volební kampani má útoky na úsporná opatření na prvním místě. Nebylo by to poprvé, kdy by volby poslaly maďarskou ekonomiku do kolen.!!!!
28. 04. 2010 | 13:57

vlk napsal(a):

Tomáš Louka
Udělám malou inventuru toho, jak tobud e vypadat, když vyhraje pravice:
1-1. Zvýší zadlužení země za 4 roky alespon o 500 mld.Kč
Prootže zhruba o tolik s e zvedne zadlužení ČR za roky 10,11,12 podle konvergenčního plánu , který pře d 3-mi týdny poslala Fischerova vláda jako závazý do Bruselu.
2. Schválí nový tiskový zákon ala Slovensko
Ne to ne. Al e schválínovou ,daleko drsnější verzi Bendova Náhubkového zákonu
3. Zavedou zahraniční politiku "mnoha azimutů", tzn. zpochybní naše závazky v rámci NATO a vůči USA; stáhnou vojaký z Afgánistánu (Lid je tam přece nechce)
Podle nové vojenské politiky intervencí na mnoha azimutech budeme mezi americkými intervenčními silami ve Venezuele, v Severní Koreji, Iránu ,v expedičním sboru k ovládnutí Arktidy a ANtarktidy.
S důrazem na euroatlantické vazby. Aktivně s e zúčastníme rovněž nějakého dalšho humanitárního bombardování , bez ohledu na to stav rozpočtua co si lidé přejí.
4. Přispějí k další expanzi právních předpisu z Bruselu a sníží tak konkurenceschopnost EU a tedy i naší země
Nikoliv. Ale svou vytrvalo destrukční činností způsobí rozpad EU a zvýší tak konkurenceschopnost ekonomiky naší země. Jen neude kam vyvážet.
5. Ovládnou opět plně společnosti a instituce jako ČSA (Tvrdík), Letiště Praha (Dvořák), ČEZ (Roman), Pozemkový fond (Zgarba)atd.
Nee. Nzašmelí letiště Praha, ČEZ i ČSA za tučný bakšiš do předem vybraných kapes typu Dalík , aby mohli na venek zůstat pnáni Čistí.
Odpadne kontrolovatelná povinnost jmenovat psřátelené hraboše do čela zašmelených firem. Viz Tkáňová banka, středočeské nemocnice a podobně.
6- nebude pokračovat Akce čisté ruce, natož aby někoho se špinavýma rukama zavřeli. Bude vytvořeno nové státní vyznamenání, vlastně dvě:
a- zZa zásluhy o tunelování
b- tunelářský řád koženého Vikiho
Naopak bud e uzákoněna justiční mafie , kter definitivně ruší nezávislost moci soudní a to už v případě, že bud e ohrožen funkcionář vládní strany nebo rodinný příslušník.
Řebíčkování s e stane zásadním vodítkem pro všechna veřejná výběrová řízení
6-bhatí přestanou ze zákona platit vůbec nějaké d aně. Stejně je neplatí nebo je jejich vběr od nich neúměrně drahý a stát si nemůže dovolit rozhazovat.
Bohatý bud e každý , do přizná majetek vevýši 100 milionů a vyšší U politiků vládních s tran bude speciální 3-letá lhůta do kdy musí tuto podmínku splnit. V době naplňování podmínky jsou považováni za bohaté.
28. 04. 2010 | 14:12

hoven napsal(a):

roman 666
snaha byla. je to samozřejmě problem našeho volebniho systemu, každá vláda se opíra o 100 poslanců plus mínus o jednoho ožralýho kotta nebo koupenýho pohanku. taková vláda toho nikdy moc neprosadí.u paroubka ale snaha neni vubec. krom snahy co nejvice zadlužit.
28. 04. 2010 | 14:19

adam napsal(a):

pane Pehe, z vás ten odpor k čemukoliv pravicovému přímo číší, kdyby byla situace obráceně, tak předpokládám, že byste nadpoloviční většinu socialistů vychvaloval jako příslib lepších zítřků. souhlasím s předchozím příspěvkem - prozatím víte prd.
28. 04. 2010 | 14:23

takyčtenář napsal(a):

Jako vždy zbytečný blog...vůbec nechápu proč se k něčemu ještě vyjadřujete....v poslední době jste s těmi vašimi úvahami nějak mimo mísu...Evropská unie, oteplování planety atd....běžte ke dveřím prezidentské kanceláře, pokorně zaklepejte a poproste pana prezidenta ať vás nakopne do zadní části těla ( vyjádřil bych se s chutí i jadrněji )...Vy politologu..
28. 04. 2010 | 14:32

Dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Novinářů ze sociálním smýšlením je u nás málo ! Proto si musíme pana PEHEHO vážit ! A vy chytrolíni modří co jste dokázali s tímhle státem udělat za 20 let ? Řítíme se všichni do pr....e i s EU ! Dalimír.
28. 04. 2010 | 14:35

neo napsal(a):

Lexi:

to neni žádná novinka, takle se lidé prostě chovají všude.

U nás díky tomu padla vláda a populistická levice má nyní velkou šanci volby vyhrát.

úsporná opatření se holt nenosí...
28. 04. 2010 | 14:37

JAVÍT napsal(a):

Dalimíre,
nějak jste si neráčil všimnout, že min. 8 let z těch 20, vládli oranžoví a žádný rozdíl v tom nebyl!!
28. 04. 2010 | 15:00

Lex napsal(a):

neo,
"to neni žádná novinka, takle se lidé prostě chovají všude" - jistě.
"úsporná opatření se holt nenosí" - také OK, jenže Topolánkova vláda nepadla proto, že by dělala "úsporná opatření", ona jen restrukturalizovala tok veřejných zdrojů od střední třídy na horních deset tisíc. Ti skuteční "zneužívači" zůstali nedotčeni. A dělala to tak blbě, okatě a křivácky, že to neunesla nejen opozice, jejíž je to základní politickou úlohou, ale už ani čtyři poslanci vládní koaly.
A ještě - nechce se mi to hledat - myslím, že nikde v bývalém východním bloku po převratu (kromě prvních voleb) nezískala žádná z politických partají ústavní většinu. Maďaři jsou průkopníky. A budou se divit, zatraceně divit. Říká se tomu "ode zdi ke zdi".

Rekaptcha si "dělá kozy" - "restarted censuses"
28. 04. 2010 | 15:01

JAVÍT napsal(a):

Bezskurpulózní politici, kterým je srdečně jedno, kam země a její ekonomika směřují, dobře pochopili jednu věc. Stačí zkorumpovat voliče neuvěřitelnými sliby, ať to stojí, co to stojí. Dobře vědí, že ve společnosti je vždy určitá skupina lidí (a ne malá), snadno zmanipulovatelných, která se nezajímá o podstatu problémů. V životě jsou méně úspěšní a přirozeně závidí těm úspěšným.
Bezcharakterní politici před volbami míří na jejich nejnižší pudy, přiživují jejich negativní pohled na svět. Zneužívají je k tomu, aby se dostali k moci.
28. 04. 2010 | 15:02

BM napsal(a):

Líbí se mi, jak pan Pehe všechno ví a zná, on to není ani tak politolog, jako spíš geniální futurolog. Nicméně podíváte-li se zpět na jeho ůvahy, zjistíte, že jeho úvahy mají stejnou hodnotu, jako Paroubkova hesla o tom, že dluhy se nemusí platit.
A taky se mi moc líbí ty inteligentní předpovědi o válce s Maďarskem....¨
Sešla se tu dnes mimořádně "inteligentní" partička, jen co je pravda
28. 04. 2010 | 15:17

BM napsal(a):

TO vlk a Lex
Že Fideszu preference po zavádění nepopulárních opatřeních preference poklesnou je jisté, na to člověk nemusí být odborník. Poklesly výrazně i Thatcherové, ale v dalších volbách přesto zvítězila, protože již byly vidět výsledky. Možná se to Orbánovi vyjde, možná že ne. To oivšem nikdo neví, dokonce ani superinteligentní a geniální politolkog a futurolog, Všechnoví Všechnozná Pehe. To, že Bajnai reformy odvážně zaváděl, je od něj pěkné, nesmíme ale zapomenout jeho předchůdce.

A ještě k příspěvku pana Louky. Blahoslavení chudí....
Já jsem nevěděl, že Tvrdíka, Zgarbu, Romana nominovala ODS... já Romana vidívám spíše na obědě se s. Paroubkem.
A Akce čisté ruce, to je co?
28. 04. 2010 | 15:31

Olda napsal(a):

Adam

Pan Pehe neomezil svoji analýzu na pravici. Píše, že takovéto masivní vítězství jakékoliv jedné strany by bylo špatné v kterékoliv postkomunistické zemi.
28. 04. 2010 | 15:34

Kuchar napsal(a):

Pane Pehe, zřejmě se bojíte, že pravicová vláda v Maďarsku zatočí s komunistama. Bojíte se správně. A od Maďarů to bude dobrý příklad pro celou Evropu.
28. 04. 2010 | 15:36

Jan K. napsal(a):

vlk, 12.36:45
Ano, opět ten typický vlk, já o voze on o koze. Nic nového. Nechápe, ale snaží se urážet. Napsal jsem reakci na Peheho úvahu o tlaku na média, popletený vlk do toho motá ekonomiku. Není to poprvé. Asi "bojuje" na více frontách a má z toho maglajz. Zbytečné dodávat více.
28. 04. 2010 | 15:55

god napsal(a):

Naprostý souhlas. Nemusíte číst z kávové sedliny, abyste to takto dokázal napsat. Stačí sledovat události. Historii. Pozorovat. 20 let je dost dlouhá doba. Garantuji, že se stane přesně to, co pan Pehe píše. Klidně vám to podepíšu. Východní Evropu řídí ti, kterým absolutně, ale absolutně pojem demokracie nic neříká. Bohužel to dopadne přesně tak, jak píšete.
28. 04. 2010 | 15:57

god napsal(a):

Pane Kuchar. Myslím, že jste mimo. Protože Maďaři se budou snažit zatočit s kdekým. Nejen s komoušema. Troufnou si brzi i na Slovensko. Možná se i rýsuje nový konflikt. Maďarům se nedalo věřit za Hitlera, stejně jako se jim nedá věřit ani dnes.
28. 04. 2010 | 16:01

vlk napsal(a):

Jan K.
pro jistotu vám sme přepastuji, co inteligentního jste napsal při svém prvním vstupu:
Jan K. napsal(a):
Masivní útok na média? Kam se bude Fidesz hrabat na Paroubka, pokud tedy bude bohužel opravdu vládnout.

A já vás, kromě jiného odkázal na článek ve Finmagu, který píše přesně o tomtéž co Pehe a dochází ke stejným závěrům jako Pehe. Či spíše - dochází ještě k pesimističtějším závěrům než Pehe.

A ekonomika vás zaskočila? No jak by ne.. Jak by ne...
Fidesz vyhrál a tak drtivě, kvůli orbánovým fousům nebo prima střihu vlasů.
Vyhrál kvůli problémům v ekonomice. Nic vc , nic méně.

A tlak na media? No pod Náhubkovým zákonem je jako autor podepsán nějaký Marek Benda.. ČT 2 chtěl zprivatizovat jakýsi Ivan Langer.
Všechno kovaní socani.

BM
přečtěte si závě r článku z Finmagu. Poslední odstavec.

OOrbán je především populista. A samozřejmě - pokud pojede tvrdou finanční dietu, obrátí s e veřejné mínění proti němu. Normálka.
Jenže on vzbudil svými řečmi příliš velká očekávání. Že to zvládne rychle a nebude to bolet.
Byl to totiž Fidesz, který když maďarští socialisté prohlasovali zdravotní poplatk y donutil vládu serii nepokojů k vypsání referenda o těch poplatcích. A samozřejmě - dopadlo, jak dopadlo. Jejich zrušením..
Nadávat panu Pehemu je zbytečné. Vidí věci realisticky.

A jeho pochybnosti jsou na místě. A je navíc velmi korektní. Míra korupc e v MaˇaĎarsku je řádově stejná jako unás. Což znamená, že jeho lidé si budou nejspíš snažit nahrabat. Pokdu neuhlídá tohle , bud emít obrovské problémy. A uhlídat něco takového na wild ost?
To tedy chci vidět.
28. 04. 2010 | 16:15

Tom Louka napsal(a):

To Vlk:

Vlku, nenávist a zloba Vámi cloumá, když píšete své texty. Relaxujte, užívejte života ve zdraví, míru a hojnosti, dokud to jde. Nenechte si kazit život věcmi, které nezměníte.

Jinak, máte pravdu, že ODS jsou stejní zloději jako soc.dem., jenom u toho vyhazujou míň peněz z okna.

Hezký den

Tom
28. 04. 2010 | 16:29

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tom Louka
Souhlasím s Vámi. Oni skutečně z okna tšch peněz vyhazují méně.
Tím více jich ale odnášejí zadním vchodem.

Mějte se.
28. 04. 2010 | 16:45

vlk napsal(a):

Tom Louka
už vám odpoěvděl TCKH
A zloba s emnou cloumá? Ale jděte. Já s e dost dobře bavím. Zejména tehdy, když jsme psal odpověď na vaše moudro.
Tedy jak vypadá neparoubkovská varianta.
COpak s e vám nezdá pavděpodobné?
Opravte mne, ano?
28. 04. 2010 | 17:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tom Louka

Ještě jinak.

Při tom vyhazování peněz z okna přeci jen větší část seberou z dlažby ti potřební.

Při druhém způsobu distribuce skončí všechno bůhvíkde.
28. 04. 2010 | 17:26

Hubert napsal(a):

Pan Pehe má do písmene pravdu. Nemusí být jasnovidec, stačí znát maďarské dějiny od Trianonu. Orbán už prohlásil, že očistí zemi od socialistů a komunistů. Takže pan Pehe má v tomto bodu pravdu. Nevěřím, že Orbán má v rukávu tajné eso: geniální reformu, která nebude bolet. Pokud by bolela příliš, Maďaři se obrátí k Jobbiku a to by se měli Slováci a i my na co těšit. Proč my? Protože Jobbik hledá spolupráci se sudetskými landsmanšafty. Zatím Orbán prohlašuje, že zavede ochranářskou ekonomiku, tím se na hony vzdálí zásadám EU. Sledujte stránky Fidesz, je tam anglická mutace a pokud si spočtete 1 plus jedna, klidně napíšete za pana Pehe jeho příští blog o tomto tematu. Zatím Orbán skloňuje spojení "silná vláda", "silné vůdcovství (leadership).
28. 04. 2010 | 17:26

grőssling napsal(a):

Targus napsal(a):
To grössling:

S infrastrukturou v Maďarsku jste dost mimo mísu.

No, možná máte jiné zkušenosti, nebo se tam udály nějaké zázraky, naposledy jsem přijel do Budapešti po M1 ( od Bratislavy ) a asi 10 km před koncem dálnice už byla v 9 hodin dopoledne zácpa, která se ve čtyřech proudech táhla až do zúžení, kde už se postupovalo jenom poskoky až na Margaretin most. Severní obchvat dosud není postaven stejně jako ten pražský a ikdyž na průjezdnost Prahy kdekdo nadává, uvnitř v Budapešti se od sedmdesátých let prakticky nic pořádného neudělalo. Pamatuji si ty jednotlivé vnitřní okruhy pořád stejné. Protože jsem jel do XIII městského obvodu, byl mi jižní obchvat platný co mrtvému zimník. A zpět odpoledne následujícího dne kolem 16 hodiny ještě hůř.
Zkoušel jste srovnat Feryhegy s Ruzyní ?
28. 04. 2010 | 17:41

Targus napsal(a):

To grössling:

Neuražte se, ale posuzovat stát podle hlavního města není moc košer. Praha je zarvaná celodenně zrovna tak jako Budapest. Kterýkoli den tranzit přes Prahu znamená tři hodiny cukatúry v rámci akce Poznej krásy Barranďáku.
Dostupnost Ferihégy autem je určitě lepší, než Ruzyně.
Margarita Híd je špatně, pokud bych jel od Blavy, zkusil bych někde u Zsámbéku přelítnout na starou Vídeňskou, má č. 10, a po ní přiskákat na Arpád híd a pak vpravo po nábřeží směr parlament.
Druhá verze je z nájezdu do centra uhnout na Lagymányosi híd, ale tam by to bylo asi stejné jako na Margaritě, určitě lepší možnost by byla přes Csepel, odbočka je z M0 po přejetí Dunaje. Já osobně bych tam určitě jel z opačné strany, tzn. po č. 3 od Hatvanu a po Váci út., přičemž bych použil Vámi haněnou M0.
Nevím, kde jste jezdil po Budapesti, ale já jsem tamtudy tranzitoval od r. 1991 a než byl zprovozněn Hungária körút včetně zvýšení všech mostů, jezdili jsme to v optimálním případě a mnimálním provozu 3 hodiny!!!
Po spuštění tohoto okruhu se cesta městem ve špičce smrskla na hodinu jedinou. Od Komárna byla situace tatáž, než se postavil Lagymányosi híd a zprovoznil Petöfi híd.
Kontrolní otázka: Kolik mostů se hadrové taškařice postavilo v Praze?
28. 04. 2010 | 18:15

ddd napsal(a):

Pehe to snad není pravda. Zrovna Britanie je krásný příklad jak Labor party podváděla jen aby se udržela u moci. (neřídila imigraci aby měla více voličů.) Já chápu, že se obáváte, jenže to co popisujete jsou metody levice. ČSSD to u nás dělá běžně.
28. 04. 2010 | 18:17

Targus napsal(a):

Oprava: samozřejmě od časů hadrové taškařice....
28. 04. 2010 | 18:18

dennis napsal(a):

to jj (28.4.,9:25)
Proc Madari nezvladaji zmeny uzemi sveho teritoria je otazka pro odborniky v historii, v historicke sociologii, socialni psychologie atd. Jako laik si mohu nanejvys neco myslet o tom, co je sporadicky v ceske televizi k videni: Kdyz vidim pochodovat cleny Jobbiku paradnim krokem v prisne vyrovnanych radach, ktere by jim mohli zavidet i Tyrsovi a Fu:gnerovi sokolici pred vice nez stolety - pak vidim ty madarske maminy, jak po vecerech sijou svym muzum a synum vkusne barevne resene uniformy; vidim, jak se za vsi na obecni louce dobrovolne schazeji muzi zraleho veku i ti nejmladsi, aby dobrovolne a s nadsenim se cvicili pod prisnym pohledem starsich a zkusenych vlastencu; jak s hrdym vyrazem ve tvari pak na prehlidce v Pesti plni poradove povely velitele prehlidky jako jeden muz a driv, nez je velitel staci vysteknout. Pak citim tu silu hesla: Jeden narod, jedna vira, jeden stat. A je marne pokojne opakovat, ze bezpecnost Evrope zajisti jedine zachovani statu quo, kdyz se Madari doma i v tesne blizkosti okolnich statu citi ukrivdeni.

Samozrejme, ze lide, kteri se musi moc snazit, aby uhajili svou zivotni uroven, nestoji o zadne revoluce. Bohuzel se vzdy najdou vudcove naroda, kteri uz vedi, ze zadna obet na oltar vlasti neni dost velka.

Vystizne to vyjadril pan "Vico", kdyz napsal, ze ve chvili, kdy se nedostava verejne podpory nepopularnim opatrenim, prijde na radu nejdrive vnitrni a pak vnejsi nepritel.

Jeste jednou k otazce pana "jj": Po prvni svetove valce mirove mocnosti neorezaly jenom Madary, ale taky tak trosku Nemce. Dokonce ani drasticke valecne reparace nezajistily Evrope mir na dele nez dvacet let. Po druhe svetove valce byly vitezne velmoci chytrejsi (aspon nektere) a zacaly Evropskym statum pomahat v ekonomice i v rozvoji demokratickych rezimu. Tam, kde se vudcove nepoucili (Stalin, Tito) a snazili se soucasne rozvijet ekonomiku a zaroven dusit demokracii, se od devadesatych let stare jizvy rozeviraji a znovu se bolestive hoji. atd. atd.
28. 04. 2010 | 18:24

Targus napsal(a):

To dennis:

"...Tam, kde se vudcove nepoucili (Stalin, Tito) a snazili se soucasne rozvijet ekonomiku a zaroven dusit demokracii, se od devadesatych let stare jizvy rozeviraji a znovu se bolestive hoji. atd. atd.

Vy tomu fakt věříte?
Vy si myslíte, že vymaštěný Gegh - to jest Severoalbánec - žijící v systému prvobytně pospolné společnosti (kmenové zřízení),kočující sem a tam a po cestě kšeftující s drogami a zbraněmi, by slyšel na demokratické volání jakékoli vládní strany a začal by chodit do práce a nedělal děti sestrám své ženy?
Vy si fakt myslíte, že kdyby v SSSR byla demokracie, nebyly by války mezi Armény a Ázerbajdžánci, Moldavany a Ukrajinci, Osety a Gruzínci atd.?
Bylo by dobré si uvědomit, že čím dále na východ, tím méně lidé chápou systém tzv. západní demokracie. Mají prostě zcela jiná měřítka hodnot. Stačí se podívat na Střední východ.
28. 04. 2010 | 19:27

danda napsal(a):

Pánové dámy, o co se tady hádáte, politici jsou zkorumpovaní všichni a v Maďarsku to nebude jiný
Každýmu normálnímu člověku musí být blbě z toho, že se dostane do parlamentu, všechno je rozkradený, to můžou absolvovat jen prospěcháři těch je plno, nebo ti, kteří mají jasnou ideu, ty ale nevidím
A nakonec se chci zeptat jak si to představuje v lepší společnosti, kterou všichni jak můžu číst postrádáte. A co vlastně máte proti-ne komunistům, to je jasný- ale proti myšlence komunismu nebo proti myšlenkám evangelia, což je skoro stejný
28. 04. 2010 | 19:48

Emissary napsal(a):

Pane Pehe,

za to přesvědčivé vítězství pravice v Maďarsku můžete vy "sociošprti" resp. vy "sociopati", všech koutů světa. Protože všechno ženete do krajnosti a obzvláště Vy Pehe, největší z velkých pokřivených.

Ale i tak v obecnosti myslím, že není na škodu, v případě Maďarska nejsem si jist. Oni Maďaři se vždy chovali iracionálně.
28. 04. 2010 | 20:16

dennis napsal(a):

to Targus
Ano, mate pravdu. Balkan, Kavkaz, stredoasijske republiky... Zadna oblast vzdalenejsi a vzdalenejsi od stredu Evropy nemuze sve problemy resit evropskymi recepty na mirove a demokraticke souziti. O to vic me zajimaji Madari, kteri prisli z velke dalky a stali se soucasti a spolutvurci krestanske Evropy. Jsou nedilnou soucasti jeji historie uz tisic (mozna vic) let a je docela dobre mozne, ze do dejin Evropy znovu vkroci raznym krokem.

K te Albanii: Neco tak neprirozeneho v historii Evropy, aby vedle sebe existovaly dva samostatne staty jednoho naroda, dejiny asi nepamatuji. V Evrope, kde se vsechny narody a narudky hrdli o to, aby mely svuj jediny celistvy stat nebo statecek, jsou dve Albanie vysledkem neuveritelne kolonialni politiky soucasnych velmoci. Argumenty o narodnim sebeurceni se tu triskaji s protiargumentem, ze tim nevznika Velka Albanie.

Tahle dejinna kuriozita svedci o tom, ze o malych narodech rozhoduji velmoci. Z toho zaroven prameni nadeje, ze se Orbanovo Madarsko jen tak z retizku neutrhne. Leda, ze by to nektere (nejlepe vsem) z velmoci hralo do karet, do kterych nam jeste nikdo nepomohl nahlednout.
28. 04. 2010 | 20:20

hoven napsal(a):

pehe,
napiš něco o tom, jak to dopadne v řecku, portugalsku a španělsku. proč najednou všichni eurofanatici jako pehe nebo vyšinutý stalinista zaorálek strčili hlavu do písku?????stále čekám nějaké socialistické moudra o zdrojích , spojené evropě , která porazí USA, a sociálních státech......a nic
28. 04. 2010 | 20:34

Jan K. napsal(a):

vlk 16:15:21
Stále stejná písnička. Plácá zcela mimo mísu. Normální člověk by se na jeho místě omluvil za popletenou reakci, ovšem "Jeho
Inteligenstvo" má vždy pravdu. Vloží jinému do úst, co nikdy neřekl, aby ho mohl urážet. Řekl bych, že se narodil ve špatnou dobu, v padesátých letech z něj mohl být druhý Urválek.
Že si Paroubek stále stěžuje na "nepřejícnost" médií je až paranoidní. Při nestranném pohledu to tak jistě není, pokud v ČSSD dochází k většímu počtu všiváren, pak se to samozřejmě projeví i médiích. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že nomenklaturní kádr Paroubek si to po případném volebním vítězství líbit nenechá, což se dá srovnat s Péheho prognózou v případě Fideszu. Pouze toto jsem napsal, tak nevím vlku, proč tady žvaníš o něčem naprosto jiném.
28. 04. 2010 | 20:43

Kritik napsal(a):

Přesně to předvídá pan Pehe. Ještě je nutné dodat ekonomickou stránku prognózy: Zhroucení.
28. 04. 2010 | 21:05

Targus napsal(a):

To danda:

Já naprosto a vůbec nic. Zato jsem považován za myšlenkového vyvrhele, a to i praktikujícími katolíky.

To dennis:

Albánský stát a kvazistát Kosovo je jasnou velmocenskou hrou USA o plynovod Nabucco, to zde bylo rozebíráno několikráte.
Maďaři se z řetězu budou trhat velmi ztuha, neboť budou (doufejme!!!) tlačeni do kouta zbytkem EU. Což ovšem není nikde garantováno, že přeci jen nějaké to očko na řetězu nepovolí a něco se nesemele. Zejména na Slovensku, které měli Maďaři za svůj zadní dvorek. Na Rakušáky a Slovince si netroufnou, Chorvati jsou ještě teď opilí krví prolitou při tzv. dobývání Krajiny, Rumunů je moc a ani Srbové ještě nezapomněli podřezávat krky z doby před 12 lety. I když je fakt, že jsou v roli evropského otloukánka a humanitární bombardování by je určitě rychle přesvědčilo, že mají vrátit Vojvodinu nebo aspoň půl. Zvlášť, když jsou v ní dodnes i hornouherské - pardon - slovenské vesnice.
Otázkou je, jestli by k tomu někdo měl vůli. A vůle by se určitě našla, jen co vypadne Obama a nastoupí zpátky členové neokonu (viz zdejší příspěvky nicku VK-Can). USA je totiž v dost velkých potížích, které může pouze oddalovat. A jednou z možností oddálení je nová agrese. Maďarsko sice nemá ropu, jen pitomý bauxit a draselné soli, ale zase má slušnou geografickou polohu a ideální výškový profil pro operačně taktické způsoby US Army, to jest země jako placek a ne moc vysoko.
28. 04. 2010 | 21:23

Admirál napsal(a):

Nechtěl bych být v kůži předsedy partaje, která vyhraje volny a získá i ústavní většinu. Ani u nás a tím spíš v Maďarsku.

Velký mandát = velká odpovědnost.

Nechci být prorokem, ale příští volby pro orbána můžou skončit jako ty letošní pro socialisty.
28. 04. 2010 | 21:32

kulich napsal(a):

ale v číně to má pod palcem taky jedna partaj, stejně jako v rusku a jak jim to šlape.jsme zde plni obdivu k těmto státům , tak proč tolik despektu k madarsku.
28. 04. 2010 | 21:47

Stařeček napsal(a):

Jaha, já znám jedno centrum (spíš jeden střed)kam Fides vrátí Maďarsko
28. 04. 2010 | 22:07

jarpor napsal(a):

Pan politilog Pehe se dal na prognostiku...

Vidí to "černě" u Maďarů po výsledku voleb...

No, někdy "ulítl" od politologa k politikovi, tedy je otázkou, jak "ulítne" či "neulítne" prognóza...

Jen by mne zajímalo, zda v případě takového výsledku maďarské levice by byla jeho prognóza stejná... myslím, že nikoliv... :-)

Mám ten pocit, že naše zkušenost se stojedničkovou většina mu nešla "pod fousy", zde jednoznačná dokonce 3/5 většina mu taky moc "nevoní"...

V příštím životě, myslím, by nebylo špatné trousit politologická moudra...

Hezký večer
28. 04. 2010 | 22:09

Emissary napsal(a):

Tak jarpore,

jsme na stejné vlně.

Zdravím a dobrou noc.

Sociopat Pehe nemá šanci nic pochopit. Když uvážím, že jeho ovce také ne, je mi smutně. Ale co, naaděje pořád existuje.
28. 04. 2010 | 22:28

Tydýt napsal(a):

Možná už to tu někdo zmínil, nebudu to pročítat, pardon, ale ví pan Pehe o tom, kterak multikulti labour party u moci usilovně a cíleně podoprovala imigraci, aby získala početní výhodu proti konzervativcům? To panu Pehe nenahání hrůzu, není důvod se strachovat? Jedna věc je měnit pravidla hry, jiná věc pak je takovým zásadním způsobem měnit charakter země, samu podstatu její národní identity, existující stovky a stovky let... ooops, to jsem ale bigotní. V Británii je všechno skvělé a čisté. Pojďme se ještě chvíli mrskat, a na kolena... špinavci z východu, vzhlížejte k velikým demokratům na západě.

Ideologie, idealizace, idiocie.
28. 04. 2010 | 23:51

Tydýt napsal(a):

Neměli by Maďaři to hlasování raději opakovat? To fakt přehnali, co... co je to za demokracii, kde není třeba koalice. Opakování hlasování přece patří k pilířům evropské demokracie. Budou snad Maďaři tento pilíř chtít podkopat? Proč si nevezmou příklad od civilizovaných sousedů na západě? Proč je třeba být v konfliktu, když to jde tak nějak pěkně lidsky, dohodou, že...
28. 04. 2010 | 23:57

jakub napsal(a):

jarpor.
Jakákoliv většina je pro pana Pehe nepřijatelná a nebezpečná , pokud by to tedy nebylo 99,98 % pro komunisty.

Tydýt
V Británii proběhla soutěž o nejhezčí minaret. Nejspíš by je měli začít stavět i v dalších městech a vesnicích, aby se mohli i ostatní zůčastnit soutěže také.
Tak to už do Británie nejedu.
Kdybych jel do Británie, tak bych tam chtěl vidět třeba nejhezčí středověký hrad nebo gotický kostel.
Pokud budu chtít vidět nějakou mešitu, tak bych se na ni jel raději podívat do Orientu.
Orient bez zfanatizovaných muslimů vidět ale nejde, takže bych si ten pohled na mešity a minarety klidně odpustil.

Ani bych se nedivil, kdyby EU nenařídila Maďarům opakování voleb až do konečného vítězství podle představ Bruselu a Pehe.
29. 04. 2010 | 07:46

anonymní alkoholik napsal(a):

Kecy kecy kecy. Již dneska víme jak u nás dopadnou volby. A je více než jasné, že vítěz nás zadluží dalším bilionem.

Ale fandit můžeme komu chceme, to je fakt ;-)
29. 04. 2010 | 08:17

Jozef napsal(a):

Ad Orban
Vplyvny europsky politik,podpredseda najsilnejsej frakcie EP.Dlhorocny nemecky oblubenec.Agilny stupenec Washingtonu,nadseny Kosovskym statom,bojovnik proti vsetkemu ruskemu a Rusku potencialne blizkemu /ale nema problem z nicoho nic vycestovat do Moskvy a dohodnut pre Madarsko velky biznis/.
Skvely demagog,zrucny technolog moci,majster zakulisnych intrig.V opozicii organizoval davove protivladne vystupenia,emotivne utocil.Len obvinoval,vyhybal sa diskusii,vyhybal sa alternativnym navrhom riesenia problemov.
Hlasatel idey velkomadarstva,madarskeho obcianstva pre 15 milionov Madarov.Utocil na Benesove dekrety ...
To vsetko s prevazne tichou podporou bratislavskych,prazskych a inych medii.Masmedia skandalizovali skor nemlciacich odporcov orbanovskej politiky.Bratislavski,prazski a ini peheovci dlhodobo pomahali vypustat dzinov z flase,teraz maju aj s Madarskom mensi problem.
Orban az do poslednej doby posobil s vedomim vzdy minimalne tichej podpory Washingtonu a Nemecka,inac by si nedovolil ohrozovat vsetkych susedov.
Slovensko sa sebavedomejsie a hlasnejsie branilo velkomadarskym ambiciam,lebo muselo a bolo na rozdiel od Rumunska,Juhoslavie a Ukrajiny "za vodou", v EU a v NATO.Ostatni su radsej ticho,ked este nejde do tuheho.

Ad "demokracie bez demokratu".

Nevidim v masmediach jedineho demokratickeho komentatora,alebo sefredaktora,jedineho vseobecne akceptovaneho stupenca serioznych diskusii a medialno-politickej vyvazenosti roznych postojov.
Mienkotvorcovia boli dlhe roky plateni za demonizaciu a debilizaciu protivnikov konkretnych politik.Vybranym podporovatelom istej politiky naopak vyrabali imidz pozitivny,pripadne aj imidz ikony demokracie a intelektu.

Kazdy politik funguje s vedomim,ze jeho telefonicka a ina komunikacia so svetom je neustale sledovana a s vedomim,ze ak si dovoli iny postoj,nez maju media,stane sa objektom okamzitej skandalizacie,pripadne rovno popravy.Nastastie,naslo sa medzi politikmi dost takychto odvazlivcov.
A slubne uz zacina demokratizovat politiku aj internet.
29. 04. 2010 | 09:10

buldatra napsal(a):

Ať už to dopadne v Maďarsku jak chce, pan Pehe to popíše, zhodnotí a oznámí nám, jak blbě to bude pokračovat.

Když někdo něco hledá, nemůže to najít a pobíhá po baráku, pátraje neúspěšně po té věci, říkáme mu: běháš tady jak Maďaři v kukuřici.
To rčení jakoby naznačovalo cosi pro Maďary typického, tradičního, něco, co je baví a to typické se právě děje a všiml si toho i náš pan Pehe.

Můžeme tedy konstatovat, že pan autor má dobrý postřeh a na základě toho postřehu dokázal vydedukovat silně pravděpodobný scénář, kdy Maďaři dodrží tradici a budou i v budoucnu pobíhat zoufale v kukuřici a budou cosi jakoby hledat.
Já si myslím, že nic nehledají. Myslím si, že je to jen baví.
Ale jednou to možná najdou.
29. 04. 2010 | 09:28

Tydýt napsal(a):

Já tedy o Orbánovi nic moc nevím, ale jedna věc mě tedy ještě napadla, když tak přemýšlím o tom, co píše Jozef.

Kdyby tak, jako vyhrál Orbán v Maďarsku, vyhrál Paroubek tady, asi bych byl osobně ještě více vyděšený, než je Pehe teď ohledně Maďarska. Nedovedu srovnat míru Orbánova populismu a Paroubkovým, ani jeho choutky ovlivňovat média, např., ani jeho podivné či nepodivné známosti. Ale z představy Paroubka třímajícího ústavní většinu v pazourách je mi tedy opravdu nevolno, respekt nerespekt k výsledkům demokratických voleb...

Uklidňuje mě to, že v našem volebním systému by musel Paroubek požrat relativně více voličských hlasů než stačilo Orbánovi. Zneklidňuje mě pak to, že bych byl u nás spíše pro dvoukolový většinový systém pro volby do PS... spíš abych se panu Pehemu omluvil za tón svých příspěvků. Není nemožné vidět v drtivém vítězství jedné strany rizika, jež do jisté míry přehluší respekt k vůli voličů.
29. 04. 2010 | 10:40

Targus napsal(a):

To tydýt:

Zkuste si počíst v příspěvku Jozefa, zjistíte, žemonizovaný a debilizovaný Paroubek je přece jen poněkud jiného ražení.
29. 04. 2010 | 10:55

Tydýt napsal(a):

Jak je to ovšem s velkou jistotou, kterou nám média tlučou do hlav, ohledně toho, že členství v EU je pojistkou proti tomu či onomu.

Ono je to celé o konkrétním politickém postoji v konkrétní situaci, ne o vztahu k abstraktním vlastnostem systému. Kdo nemá rád Orbána, protože ho zná jako populistu, hledá rizika. Kdo ho vnímá jinak, volí ho, pak tu jsou další, kteří netrpí ani hysterií ani nadšením. Volí ho asi proto, že další kandidáti jsou podle jejich mínění ještě horší.

I v případě Paroubkova drtivého vítězství by nakonec musel nezbytně následovat povzdech : no a co? Pokud by bylo možné volby označit za v rámci možností spravedlivé a zásadně nezmanipulované, pokud by odrazily vůli voličů, tak co? Ústavní většina má právo měnit ústavu... to snad je formálně v pořádku, od toho ta hranice byla definována.

Nezbývá než politický střet ve snaze, aby příští volby dopadly jinak. Peheho příspěvek je součástí toho střetu. Politické komentáře nemohou být nestranné.
29. 04. 2010 | 10:59

Tydýt napsal(a):

Targusi, vůbec nesrovnávám Orbána a Paroubka. Ostatně jsem to i výslovně napsal.
29. 04. 2010 | 11:00

buldatra napsal(a):

Dovoluji si podotknout, aniž bych tím chtěl něco říci,že porovnávat Paroubka s Orbánem naprosto nelze, protože Paroubek je neporovnatelný.
29. 04. 2010 | 13:07

RA napsal(a):

tady jsem někde zaslechl....zeptám se, pane Pehe, vy jste byl registrovaným spolupracovníkem STB ? Jestli ano, měnilo by to ovšem smysl všech vašich komentářů-. Člověk by to viděl tak nějak z jiného zorného úhlu.
29. 04. 2010 | 14:26

dennis napsal(a):

Panove a damy, je cas se vratit na diskuzi k blogu: "Trapne hratky se studetskymi volbami" ! ! !
29. 04. 2010 | 15:48

JF napsal(a):

pan Pehe a spol. (třeba ČR):

skvělé, pěkné, živé. Super ... ;-)))

S Vašim názorem rád souhlasím! Jen se mi to líbí ... zdálo by se že je to tak málo ... a třeba ... ;-)

ps:

Život má být radost! Život je radost!! Je to na každém z nás!!!

ještě jednou zdravím všechny!!!
29. 04. 2010 | 17:23

vlk napsal(a):

Jan K.
Ty jsi ale chodící trapnost pur!
Takže sem namáznu celou svojí přechozí odpověď. Aby bylo jasno,c o a jak:
vlk napsal(a):
Jan K.
pro jistotu vám sme přepastuji, co inteligentního jste napsal při svém prvním vstupu:
Jan K. napsal(a):
Masivní útok na média? Kam se bude Fidesz hrabat na Paroubka, pokud tedy bude bohužel opravdu vládnout.

A já vás, kromě jiného odkázal na článek ve Finmagu, který píše přesně o tomtéž co Pehe a dochází ke stejným závěrům jako Pehe. Či spíše - dochází ještě k pesimističtějším závěrům než Pehe.

A ekonomika vás zaskočila? No jak by ne.. Jak by ne...
Fidesz vyhrál a tak drtivě, kvůli orbánovým fousům nebo prima střihu vlasů.
Vyhrál kvůli problémům v ekonomice. Nic vc , nic méně.

A tlak na media? No pod Náhubkovým zákonem je jako autor podepsán nějaký Marek Benda.. ČT 2 chtěl zprivatizovat jakýsi Ivan Langer.
Všechno kovaní socani.
A znovu opakuji. O tom, co bud e nebo nebud e Paroubek, s e můýež ty a tobě podobní leda dohadovat. Ohledně toho,co dělala s e svobodou medií u nás ODS už máme hmatatelné důkazy:
Totiž Langerovu snahu zprivatizovat ČT 2, kd y navíc veřejně v parlamentu lhal a náhubkový zákon, předložený Markem Bendou.

Takže jako vždycky- modré kydy.
Být tebou , tak by mne hanba fackovala.

A pokud nechápeš souvislosti - tak ti to znovu napíši. Člínek z Kohoutova Finmagu říkáv podstatě totéž ,c o Pehe.
Chápu, že sledovat myšlenku odkazující někam je pro tebe nepřeknatelný problém. Dokonalá duševní inkontinence. 3koda, že na to nejsou plenkové kalhotky. Potřeboval bys je.
29. 04. 2010 | 20:07

vlk napsal(a):

Gerd
nemám ,c o bych k vaší poslední replic e směrem ke mně dodadal. Opět - basolutní souhlas.
Jen doplním, proč bud e případná vlád a ODS a TOP katastrofou.
Ještě je co rozkrást. Napříkald zdravotnictví a d ůchodové pojištění.
Myslím, že pokud budou mít 101 , tak rozkradou obojí.

Julínkovi s eto málem povedlo, nebýt Hovorky a Carbola.
Prostě z nějakého zdravotnictví pro všechny vytvoří chudinské zdravotnictví pro všechny. A soukromou péči pro bohaté. něco jako ve Spojených s tátech a Británii

A důchdový systém. Tam prostě vyvedou část prostředků do soukromých fondů, podlomí pilíř průběžného fnancování a budou vyplácet nějakou minimální rovnou penzi. O zbytek ať se každý postará sám.Což je pro většinu populace prostě nedělatelné.
Ale chlapci si na tom prostě naškubou a zbytek je nezajímá.
Problém je, že když jim to nevyjde v těchto volbách,tak to prostě rozkradou v těch příštích, přespříštíchh nebo až to prostě někdy vyhrají.
29. 04. 2010 | 20:23

Jan K. napsal(a):

vlku:
Když jsem napsal, že máš ve svých výplodech maglajz, tak to opět potvrzuješ. Co z toho vyplývá, snad jen že jsi arogantní nafoukanec, ale to už tady každý ví, snad kromě rudé sborné komandy. Nemusíš to znovu potvrzovat. Ale nevěš hlavu, království nebeské je tvoje. Tak ještě napiš pár svých oblíbených hovadin o nedodržené tisícovce pro důchodce, nebo o "slíbených" 20 000 Kč v roce 2000 a bude mít tvá dušička pokoj. Tobě to k přízemnímu žití stačí.
29. 04. 2010 | 20:43

Pípa napsal(a):

Pane Pehe,
dobrý blok. Podle mne jste záměrně vynechal rasové a rasově sociální aspekty nadcházejících kroků nové maďarské vlády. Ty mne budou asi zajímat nejvíce.
29. 04. 2010 | 21:18

Dalimír napsal(a):

Pane Jan K. Co si to vůbec dovolujete napadat nám zde nejlepší diskutery ? Na pana Vlka rychle zapomente ,má zde hodně příznivců a vy mu nesaháte ani po kolena ! To jste si teda nevybral dobrou formu zvyditelnit se zde ! Z vulgaritama daleko nedojdete a nakonec Vás editor stejně mázne ! Tak prosím jděte do sebe !!! Dal.@
29. 04. 2010 | 23:19

Jan K. napsal(a):

Dalimíre, máte pravdu. To jsem si proti takové kapacitě dovolil moc, a ještě navíc mně připadlo, že snad debatuji s Hotentotem. Příště se doufejme polepším a nebudu na urážky reagovat, no, uvidíme.
30. 04. 2010 | 06:27

Dalimír napsal(a):

Dobré ráno ! Pane Jane K No vidíte že vše jde lépe po dobrém a s úsměvem ! Pan Vlk je fakt dobrý a vždy dokáže náležitě zdejší oportunisty spražit ! Ale nakonec sám poznáte je to v podstatě fajn člověk a pevně věřím že se spolu ještě spřátelíte ! Máte na to ! Zdravím Dalimír @
30. 04. 2010 | 08:17

vlk napsal(a):

Jan K.
a nějaký argument, kromě naprosto zoufalostního pokřikování by nebyl?

Odpovím si sám - nebyl! co taky čekat od zoufalce...
30. 04. 2010 | 10:46

Jan K. napsal(a):

vlk:
A jak u tebe, chytrolíne? Meleš zcela mimo, od začátku bez jediné myšlenky k věci, že by úpal? I to by bylo možné, ale proč 365 dní v roce?
30. 04. 2010 | 11:26

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:30

zdesta napsal(a):

Jan K:Hloupost je dar boží,jen se sní nesmí moc plýtvat.Pokuste se být šetrný a spořivý.
30. 04. 2010 | 12:40

Jan K. napsal(a):

Ejhle Zdesta, další typický levičák. Neví, o co jde, ale chrlí "moudra". Holt vrána k vráně ...
30. 04. 2010 | 17:52

Gerd napsal(a):

vlku,
s tím rozkradením zdravotnictví a důchodů to vidím jako jisté v případě vlád ODS a TOP 09. Možná se inspiruje i vláda ČSSD.
Proti tomu se však lze poněkud bránit tím, že nepřistoupím na třetí pilíř důchodové reformy, spoření do soukromých penzijních fondů. Která hromada peněz vydržela v ČR 30 let bez toho, aby ji někdo ukradl nebo nezlikvidovala měnová reforma? Správná odpověď je žádná.
Daleko krutější bude, že další příspěvky do soukromých penzijních fondů budou přikázány zákonem, jinak tam nikdo melasu do koryt k vykradení nenalije. Pak už zbývá jen hlasování nohama nebo osvědčená česká cesta řešení vládních problémů - defenestrace. V každém případě, není se na co těšit. :-(
Hezký večer
30. 04. 2010 | 21:29

Dalimír napsal(a):

Pane Jane K. To není ten pravý Vlk který Vás zde provokuje ! Je to kujon Vlk samotář který chce za každou cenu zde znemožnit toho našeho pravého Vlčka ! Tak pozor na to pane to je konkurentní vlk hledající si zde svůj stálý revír ! A našeho Vlčka nechte na pokoji ten je hodný a nikomu neublíží !!! Dalimír .@
03. 05. 2010 | 18:01

neekonom napsal(a):

cituji Pehe "Bohužel se lze domnívat, že tak přesvědčivé vítězství jedné strany nepřinese Maďarsku nic dobrého, stejně jako by nepřineslo jinde v postkomunistickém světě."
Takto obecne polozene tvrzeni nepovazuju za spravne. Plati v jednotlivych pripadech stejne jako pro vladu "spatne" koalice. Strany v koalicni vlade spis drzi vne basu, pokud se nejedna o vzajemne delikatni zalezitosti. Daleko vetsi opozicni roli maji mimovladni strany v parlamrentu, media kde stale hrozi ze se neco prokecne atd. Pokud vladne jedina velmi nedokonala strana v situaci, ktera nesmeruje primo k prevratu byt "legalnimu",(viz.NSDAP 33, KSC 48), daji se ocekavat naopak vyhody. Je to zprehledneni politicke hry mezi vladou a obcanyzmenseni moznosti mlzeni vseho druhu. To povazuju za podstatnou vyhodu pro vetsinu obcanu, kteri zrovna nezastavaji zadnou pozici primo souvisejicich s politikou. Nemusi to byt ovsem prilis vyhodne pro skupiny silne zainteresovanych, tocicich se v nejruznejsich pozicich okolo politiky. Neni to vyhodne ani pro media, kterym odpadne spousta politickych fabulacnich moznosti pro jejich ctenare.
04. 05. 2010 | 21:50

nrheah napsal(a):

mbtwalkingshoesgood.com is set up as a speciality store of MBT Brand. Our goal is to make the better mbt shoes shopping. We have a good partner who is one of the <a href="http://www.mbtwalkingshoesg...">mbt shoes</a> Producers, <a href="http://www.mbtwalkingshoesg...">discount mbt shoes</a> so we can offer a cheaper price on the basis of the equal condition. All orders are free shipping, no tax,they are 100% original. This is a good platform for you to buy discount <a href="http://www.mbtwalkingshoesg...">mbt walking shoes</a>
08. 09. 2010 | 09:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy